Banshee - en to th translation catalogue (1026 entries)

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.AppleDevice/Banshee.Dap.AppleDevice.addin.xml
en: Apple device Support
th: การรองรับอุปกรณ์ Apple

en: Support for most iPod/iPhone/iPad devices.
th: การรองรับอุปกรณ์ iPod/iPhone/iPad ส่วนใหญ่

en: Device Support
th: การรองรับอุปกรณ์

note: ../src/Dap/Banshee.Dap.Ipod/Banshee.Dap.Ipod.addin.xml
en: iPod Support
th: การรองรับ iPod

en: Support for most iPod devices.
th: การรองรับอุปกรณ์ iPod ส่วนใหญ่

en: Browse, search, and purchase music from the Amazon MP3 store
th: เรียกดู, ค้นหา และซื้อเพลงจากร้าน MP3 ของ Amazon

en: Online Sources
th: แหล่งออนไลน์

note: ../src/Extensions/Banshee.AmazonMp3/Banshee.AmazonMp3.addin.xml
en: Amazon MP3 Import
th: นำเข้า MP3 จาก Amazon

en: Download and import music purchased from Amazon.com
th: ดาวน์โหลดและนำเข้าเพลงที่ซื้อจาก Amazon.com

note: ../src/Extensions/Banshee.AudioCd/Banshee.AudioCd.addin.xml
en: Audio CD Support
th: การรองรับซีดีเพลง

en: Customize and extend Banshee with Boo-language scripts.
th: ปรับแต่งและเพิ่มความสามารถให้กับ Banshee ด้วยสคริปต์ภาษา Boo

note: ../src/Extensions/Banshee.Bpm/Banshee.Bpm.addin.xml
en: BPM Detection
th: การตรวจจับ BPM

en: Detect the beats per minute (BPM) of your music.
th: ตรวจจับจังหวะต่อนาที (BPM) ของเพลงของคุณ

note: ../src/Extensions/Banshee.Daap/Banshee.Daap.addin.xml
en: DAAP Sharing
th: การแบ่งปันผ่าน DAAP

en: Browse and listen to music shared over your local network.
th: เรียกดูและฟังเพลงที่มีการแบ่งปันในเครือข่ายภายในของคุณ

note: ../src/Extensions/Banshee.Emusic/Banshee.Emusic.addin.xml
en: eMusic Import
th: นำเข้า eMusic

en: Download and import music purchased from eMusic
th: ดาวน์โหลดและนำเข้าเพลงที่ซื้อจาก eMusic

note: ../src/Extensions/Banshee.InternetRadio/Banshee.InternetRadio.addin.xml
en: Internet Radio
th: วิทยุอินเทอร์เน็ต

en: Listen to and organize Internet Radio stations.
th: ฟังและจัดแจงสถานีวิทยุอินเทอร์เน็ตต่างๆ

note: ../src/Extensions/Banshee.LastfmStreaming/Banshee.LastfmStreaming.addin.xml
en: Last.fm Radio
th: วิทยุ Last.fm

en: Last.fm streaming radio for paid subscribers.
th: วิทยุ Last.fm แบบสตรีมสำหรับสมาชิกที่จ่ายค่าบริการ

note: ../src/Extensions/Banshee.LibraryWatcher/Banshee.LibraryWatcher.addin.xml
en: Library Watcher
th: เครื่องมือเฝ้าสังเกตไลบรารี

en: Automatically update music and video libraries
th: ปรับข้อมูลไลบรารีเพลงและวีดิทัศน์โดยอัตโนมัติ

note: ../src/Extensions/Banshee.MeeGo/Banshee.MeeGo.addin.xml
en: MeeGo Support
th: การรองรับ MeeGo

en: Provides MeeGo integration, including a custom media panel.
th: เชื่อมรวมกับ MeeGo พร้อมพาเนลควบคุมสื่อที่กำหนดเอง

note: ../src/Extensions/Banshee.NotificationArea/Banshee.NotificationArea.addin.xml
en: Notification Area Icon
th: ไอคอนพื้นที่แจ้งเหตุ

en: Display an icon in the notification area for controlling Banshee.
th: แสดงไอคอนในพื้นที่แจ้งเหตุเพื่อการควบคุม Banshee

note: ../src/Extensions/Banshee.NowPlaying/Banshee.NowPlaying.addin.xml
en: Now Playing
th: กำลังเล่น

en: Provides a source that displays embedded video and provides fullscreen video playback and controls.
th: จัดเตรียมแหล่งซึ่งแสดงวีดิทัศน์ฝังตัว โดยสามารถเล่นแบบเต็มจอพร้อมทั้งควบคุมได้

note: ../src/Extensions/Banshee.PlayerMigration/Banshee.PlayerMigration.addin.xml
en: Importers for Amarok, Rhythmbox and iTunes
th: เครื่องมือนำเข้าสำหรับ Amarok, Rhythmbox และ iTunes

en: Import your library from Amarok, Rhythmbox or iTunes.
th: นำเข้าไลบรารีของคุณจาก Amarok, Rhythmbox หรือ iTunes

note: ../src/Extensions/Banshee.Podcasting/Banshee.Podcasting.addin.xml
en: Podcasts
th: พอดคาสต์

en: Subscribe to podcasts and stream or download episodes.
th: บอกรับพอดคาสต์และสตรีม หรือดาวน์โหลดตอนต่างๆ

en: Sources
th: แหล่ง

en: Debug
th: ดีบั๊ก

note: ../src/Extensions/Banshee.Wikipedia/Banshee.Wikipedia.addin.xml
en: Wikipedia
th: วิกิพีเดีย

en: View artist information from Wikipedia in the context pane.
th: ดูข้อมูลของศิลปินจากวิกิพีเดียในช่องข้อมูลประกอบ

en: Context Pane
th: ช่องข้อมูลประกอบ

en: Show related YouTube videos in the context pane
th: แสดงวีดิทัศน์ YouTube ที่เกี่ยวข้องในช่องข้อมูลบริบท

en: Bitrate
th: อัตราบิต

en: Output Format
th: ฟอร์แมตผลลัพธ์

en: Profile
th: โพรไฟล์

en: Channels
th: ช่องสัญญาณ

en: Best
th: สูงสุด

en: Extreme
th: สุดขีด

en: Insane
th: หลุดโลก

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Worst
th: ต่ำสุด

en: Audio quality
th: คุณภาพเสียง

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
th: Vorbis เป็นรูปแบบการอ่าน/ลงรหัสข้อมูลเสียงแบบเสียรายละเอียดที่มีคุณภาพเสียงสูง โดยขนาดแฟ้มเล็กกว่า MP3

en: Default
th: ปริยาย

en: Audio Quality
th: คุณภาพเสียง

en: Banshee Media Player
th: โปรแกรมเล่นสื่อ Banshee

en: Media Player
th: โปรแกรมเล่นสื่อ

en: Could not create pipeline
th: ไม่สามารถสร้างไปป์ไลน์

en: Could not create filesrc element
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบ filesrc

en: Could not create decodebin2 plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน decodebin2

en: Could not create audioconvert plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน audioconvert

en: Could not create bpmdetect plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน bpmdetect

en: Could not create fakesink plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน fakesink

en: Could not link pipeline elements
th: ไม่สามารถเชื่อมองค์ประกอบของไปป์ไลน์

en: Could not initialize element from cdda URI
th: ไม่สามารถตั้งต้นองค์ประกอบจาก URI ของ cdda ได้

en: Could not create encoder pipeline
th: ไม่สามารถสร้างไปป์ไลน์สำหรับลงรหัส

en: Could not create queue plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน queue

en: Could not create filesink plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน filesink

en: Could not create source element
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบต้นกำเนิด

en: Could not create 'decodebin2' plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน 'decodebin2'

en: Could not create sink element
th: ไม่สามารถสร้างองค์ประกอบรับสัญญาณ

en: Could not create 'sinkben' plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน 'sinkben'

en: Could not create 'audioconvert' plugin
th: ไม่สามารถสร้างปลั๊กอิน 'audioconvert'

en: Could not create encoding pipeline
th: ไม่สามารถสร้างไปป์ไลน์สำหรับลงรหัส

en: Could not get sink pad from encoder
th: ไม่สามารถขอดูที่เขียนข้อมูลออกของตัวลงรหัส

en: Could not construct pipeline
th: ไม่สามารถสร้างไปป์ไลน์

en: Write CD...
th: เขียนซีดี...

en: Write selected tracks to an audio CD
th: เขียนเพลงที่เลือกลงในซีดีเพลง

en: Could not write CD
th: ไม่สามารถเขียนซีดี

en: Brasero could not be started
th: ไม่สามารถเริ่ม Brasero ได้

en: Could not initialize GStreamer library
th: ไม่สามารถตั้งต้นไลบรารี GStreamer

en: Unknown Error
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Could not create transcoder
th: ไม่สามารถสร้างตัวแปลงรหัส

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Close
th: ปิด

en: Help Options
th: ตัวเลือกของการแสดงวิธีใช้

en: Show this help
th: แสดงข้อความวิธีใช้นี้

en: Show options for controlling playback
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ สำหรับควบคุมการเล่น

en: Show options for querying the playing track
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ สำหรับสอบถามเพลงที่กำลังเล่น

en: Show options for querying the playing engine
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ สำหรับสอบถามตัวกลไกที่กำลังเล่น

en: Show options for the user interface
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ สำหรับส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Show options for developers and debugging
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ สำหรับนักพัฒนาและการดีบั๊ก

en: Show all option groups
th: แสดงตัวเลือกทุกกลุ่ม

en: Show version information
th: แสดงข้อมูลรุ่น

en: Player Engine Query Options
th: ตัวเลือกของการสอบถามกลไกการเล่นเพลง

en: Current player state
th: สถานะปัจจุบันของกลไกการเล่น

en: Last player state
th: สถานะล่าสุดของกลไกการเล่น

en: Query whether the player can be paused
th: สอบถามว่ากลไกการเล่นสามารถหยุดพักได้หรือไม่

en: Query whether the player can seek
th: สอบถามว่ากลไกการเล่นสามารถเลื่อนตำแหน่งเล่นได้หรือไม่

en: Player volume
th: ความดังเสียงของกลไกการเล่น

en: Player position in currently playing track
th: ตำแหน่งการเล่นในเพลงที่กำลังเล่น

en: Playing Track Metadata Query Options
th: ตัวเลือกของการสอบถามข้อมูลกำกับของเพลง

en: Artist Name
th: ชื่อศิลปิน

en: Album Title
th: ชื่ออัลบั้ม

en: Track Title
th: ชื่อเพลง

en: Duration
th: ความยาว

note: Translators: noun
en: Track Number
th: ลำดับเพลง

note: Translators: noun
en: Track Count
th: จำนวนเพลง

en: Disc Number
th: แผ่นที่

en: Year
th: ปี

en: Rating
th: คะแนนนิยม

en: Score
th: คะแนน

note: Translators: noun
en: Bit Rate
th: อัตราบิต

en: User Interface Options
th: ตัวเลือกของส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Present the user interface on the active workspace
th: แสดงส่วนติดต่อผู้ใช้บนพื้นที่ทำงานที่กำลังแสดงอยู่

en: Enter the full-screen mode
th: เข้าสู่โหมดเต็มจอ

en: Hide the user interface
th: ซ่อนส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Do not present the user interface, regardless of any other options
th: ไม่ต้องแสดงส่วนติดต่อผู้ใช้ ไม่ว่าตัวเลือกอื่นจะระบุว่าอย่างไร

en: Present the import media dialog box
th: แสดงกล่องโต้ตอบนำเข้าสื่อ

en: Present the about dialog
th: แสดงกล่องโต้ตอบแสดงข้อมูลเกี่ยวกับโปรแกรม

en: Present the open location dialog
th: แสดงกล่องโต้ตอบเปิดตำแหน่ง

en: Present the preferences dialog
th: แสดงกล่องโต้ตอบปรับแต่งโปรแกรม

en: Debugging and Development Options
th: ตัวเลือกของการดีบั๊กและการพัฒนา

en: Play Album
th: เล่นอัลบั้ม

en: _Play
th: เ_ล่น

en: Play _Song
th: เล่นเ_พลง

en: Add a song to the playlist
th: เพิ่มเพลงในรายการเล่น

en: Play _Album
th: เล่น_อัลบั้ม

en: Add an album to the playlist
th: เพิ่มอัลบั้มในรายการเล่น

en: {0} remaining
th: เหลืออีก {0}

en: Play Song
th: เล่นเพลง

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: Search
th: ค้นหา

en: Artist, Album, or Title
th: ศิลปิน, อัลบั้ม, หรือชื่อเพลง

note: Alias for %album_artist%
en: Album Artist
th: ศิลปินเจ้าของอัลบั้ม

en: Genre
th: แนวเพลง

note: Translators: noun
en: Comment
th: ความคิดเห็น

en: Unknown Artist
th: ไม่มีชื่อศิลปิน

en: Unknown Album
th: ไม่มีชื่ออัลบั้ม

en: Unknown Title
th: ไม่มีชื่อเพลง

en: File not found
th: ไม่พบแฟ้ม

en: File protected by Digital Rights Management (DRM)
th: แฟ้มถูกปกป้องโดยการจัดการสิทธิ์สื่อดิจิทัล (Digital Rights Management, DRM)

en: Unknown error
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: _Jump to Playing Podcast
th: ไ_ปที่พอดคาสต์ที่กำลังเล่น

en: _Jump to Playing Video
th: ไ_ปที่วีดิทัศน์ที่กำลังเล่น

en: _Jump to Playing Song
th: ไ_ปที่เพลงที่กำลังเล่น

en: _Jump to Playing Item
th: ไ_ปที่รายการที่กำลังเล่น

en: All Albums ({0})
th: อัลบั้มทั้งหมด ({0})

en: All Artists ({0})
th: ศิลปินทั้งหมด ({0})

en: Scanning for media
th: กำลังตรวจหาสื่อ

en: Scanning...
th: กำลังตรวจข้อมูล...

en: Scanning ({0} files)...
th: กำลังตรวจข้อมูล ({0} แฟ้ม)...

en: Importing Media
th: กำลังนำเข้าสื่อ

en: The import process is currently running. Would you like to stop it?
th: กระบวนการนำเข้าเพลงกำลังทำงานอยู่ คุณต้องการหยุดหรือไม่?

en: Importing {0} of {1}
th: กำลังนำเข้า {0} จาก {1}

en: Upgrading your Banshee Database
th: กำลังปรับรุ่นฐานข้อมูล Banshee ของคุณ

en: Classical
th: คลาสสิก

en: Laptop Speakers and Headphones
th: ลำโพงและหูฟังแล็ปท็อป

en: Large Hall
th: หอประชุมใหญ่

en: Live
th: สด

en: Party
th: งานเลี้ยง

en: Remove From Library
th: ลบออกจากไลบรารี

note: Translators: {0} is the library name, eg 'Music Library' or 'Podcasts'
en: {0} Folder
th: โฟลเดอร์ {0}

en: Track Artist
th: ศิลปินเพลง:

en: Conductor
th: ผู้ควบคุมวง

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Title
th: ชื่อเพลง

en: Disc Count
th: จำนวนแผ่น

note: Catalog.GetString ("Music Library")
en: Music
th: เพลง

en: Search your music
th: ค้นหาเพลงของคุณ

en: {0} song | {0} songs
th[0]: {0} เพลง
th[1]: {0} เพลง

en: Music Folder
th: โฟลเดอร์เพลง

en: Importing Songs
th: กำลังนำเข้าเพลง

en: Importing From {0}
th: กำลังนำเข้าจาก {0}

note: Catalog.GetString ("Video Library")
en: Videos
th: วีดิทัศน์

en: Search your videos
th: ค้นหาวีดิทัศน์ของคุณ

en: Videos Folder
th: โฟลเดอร์วีดิทัศน์

en: Default player engine
th: กลไกเครื่องเล่นปริยาย

en: Problem with Player Engine
th: เกิดปัญหากับกลไกเครื่องเล่น

en: Converting {0} of {1}
th: กำลังแปลง {0} จาก {1}

en: Initializing
th: กำลังตั้งต้นงาน

en: Files are currently being converted to another format. Would you like to stop this?
th: แฟ้มกำลังอยู่ระหว่างการแปลงไปเป็นฟอร์แมตอื่น คุณต้องการหยุดการแปลงหรือไม่?

en: _Update file and folder names
th: _ปรับข้อมูลชื่อแฟ้มและโฟลเดอร์

en: Rename files and folders according to media metadata
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มและโฟลเดอร์ตามข้อมูลกำกับสื่อ

en: Import _ratings
th: นำเข้า_คะแนนนิยม

en: Import play _counts
th: นำเข้า_จำนวนครั้งการเล่น

en: There is no available network connection
th: ไม่ได้เชื่อมต่อเครือข่าย

en: Cannot connect to NetworkManager or Wicd
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยัง NetworkManager หรือ Wicd

en: An available, working network connection will be assumed
th: จะพยายามใช้การเชื่อมต่อที่มีอยู่และทำงานได้

en: Search this playlist
th: ค้นรายการเล่นนี้

en: Playlist
th: รายการเล่น

en: Remove From Playlist
th: ลบออกจากรายการเล่น

en: Delete Playlist
th: ลบรายการเล่น

note: TODO generate name based on the track selection, or begin editing it
en: New Playlist
th: สร้างรายการเล่นใหม่

en: Windows Media ASX
th: สื่อ ASX ของวินโดวส์มีเดีย

en: Windows Media ASX (*.asx)
th: สื่อ ASX ของวินโดวส์ (*.asx)

note: Pages (tabs)
en: General
th: ทั่วไป

en: Source Specific
th: เจาะจงกับแหล่ง

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

note: General policies
en: File Policies
th: นโยบายแฟ้ม

en: Co_py files to media folders when importing
th: _คัดลอกแฟ้มไปยังโฟลเดอร์สื่อเมื่อนำเข้า

en: items
th: รายการ

en: minutes
th: นาที

en: hours
th: ชั่วโมง

en: Artist
th: ศิลปิน

note: Translators: These are unique search aliases for "artist". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: artist
th: นักร้อง

en: by
th: โดย

en: artists
th: วงดนตรี

note: Translators: These are unique search aliases for "album". You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: album
th: อัลบั้ม

en: from
th: จาก

en: Disc
th: แผ่น

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: disc
th: แผ่น

en: cd
th: ซีดี

en: discnum
th: แผ่นที่

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: discs
th: จำนวนแผ่น

en: cds
th: จำนวนซีดี

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: track
th: เพลงที่

en: trackno
th: ลำดับเพลง

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: tracks
th: จำนวนเพลง

en: Beats per Minute
th: จังหวะต่อนาที

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: bitrate
th: อัตราบิต

note: Translators: noun
en: Sample Rate
th: อัตราการเก็บข้อมูล

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: samplerate
th: อัตราการเก็บข้อมูล

note: Translators: noun
en: Name
th: ชื่อ

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: title
th: ชื่อ

en: titled
th: ชื่อว่า

en: name
th: ชื่อ

en: named
th: ชื่อว่า

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: year
th: ปี

en: released
th: ออก

en: yr
th: ปี

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: genre
th: แนวเพลง

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: composer
th: ผู้ประพันธ์

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: conductor
th: ผู้ควบคุมวง

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: comment
th: หมายเหตุ

note: Translators: noun
en: License
th: สัญญาอนุญาต

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: license
th: สัญญาอนุญาต

en: licensed
th: ไลเซนส์

en: under
th: ภายใต้

note: , typeof(NullQueryValue)}, Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: rating
th: คะแนนนิยม

en: stars
th: ดาว

en: Play Count
th: จำนวนการเล่น

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: plays
th: จำนวนการเล่น

en: playcount
th: จำนวนครั้งที่เล่น

en: listens
th: จำนวนครั้งที่ฟัง

en: Skip Count
th: จำนวนการข้าม

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: skips
th: ข้าม

en: skipcount
th: จำนวนการข้าม

en: File Size
th: ขนาดแฟ้ม

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: size
th: ขนาด

en: filesize
th: ขนาดแฟ้ม

en: File Location
th: ตำแหน่งแฟ้ม

en: path
th: พาธ

en: file
th: แฟ้ม

en: location
th: ตำแหน่ง

en: Time
th: ความยาว

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: duration
th: ความยาว

en: length
th: ความยาว

en: time
th: เวลา

en: Mime Type
th: ชนิดแฟ้ม

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: type
th: ชนิด

en: mimetype
th: ชนิดแฟ้ม

en: format
th: รูปแบบ

en: ext
th: นามสกุล

en: Last Played
th: เล่นล่าสุด

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastplayed
th: เล่นล่าสุด

en: played
th: เล่น

en: playedon
th: เล่นเมื่อ

en: Last Skipped
th: ข้ามล่าสุด

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: lastskipped
th: ข้ามล่าสุด

en: skipped
th: ข้าม

en: skippedon
th: ข้ามเมื่อ

en: Date Added
th: วันที่เพิ่ม

note: Translators: These are unique search fields. You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: added
th: เพิ่ม

en: imported
th: นำเข้า

en: addedon
th: เพิ่มเมื่อ

en: dateadded
th: วันที่เพิ่ม

en: importedon
th: นำเข้าเมื่อ

en: Smart Playlist
th: รายการเล่นอัจฉริยะ

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). You can use CSV for synonyms. Please, no spaces. Blank ok.
en: score
th: คะแนน

en: Playback Error
th: ข้อผิดพลาดในการเล่นเพลง

note: Translators: These are unique search fields (and nouns). Please, no spaces. Blank ok.
en: playbackerror
th: ข้อผิดพลาดในการเล่นเพลง

en: Skips
th: จำนวนการข้าม

en: Plays
th: จำนวนการเล่น

en: Random
th: สุ่ม

en: Highest Rating
th: คะแนนนิยมสูงสุด

en: Lowest Rating
th: คะแนนนิยมต่ำสุด

en: Highest Score
th: คะแนนสูงสุด

en: Lowest Score
th: คะแนนต่ำสุด

en: Most Often Played
th: เล่นบ่อยที่สุด

en: Least Often Played
th: เล่นบ่อยน้อยที่สุด

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: None
th: ไม่มี

en: none
th: ไม่มี

en: no
th: ไม่

en: notfound
th: ไม่พบ

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: CodecNotFound
th: ไม่มีตัวแปลงรหัส

en: nocodec
th: ไม่มีตัวแปลง

note: Translators: These are unique strings for playback errors. Please, no spaces. Blank ok.
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: unknown
th: ไม่มีข้อมูล

en: Unable to Migrate Smart Playlists
th: ไม่สามารถย้ายข้อมูลรายการเล่นอัจฉริยะ

en: Please file a bug with this error: {0}
th: โปรดรายงานบั๊กพร้อมกับข้อผิดพลาดนี้: {0}

en: Edit Smart Playlist
th: แก้ไขรายการเล่นอัจฉริยะ

en: Delete Smart Playlist
th: ลบรายการเล่นอัจฉริยะ

en: {0} day | {0} days
th[0]: {0} วัน
th[1]: {0} วัน

en: {0} hour | {0} hours
th[0]: {0} ชั่วโมง
th[1]: {0} ชั่วโมง

en: {0} minute | {0} minutes
th[0]: {0} นาที
th[1]: {0} นาที

en: {0} second | {0} seconds
th[0]: {0} วินาที
th[1]: {0} วินาที

en: Close Error Report
th: ปิดรายงานข้อผิดพลาด

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Sort Playlists By
th: เรียงลำดับรายการเล่นตาม

note: Translators: this is a noun, referring to the harddisk
en: Drive
th: ไดรว์

en: File Organization
th: โครงสร้างระบบแฟ้ม

en: Folder hie_rarchy
th: _ลำดับชั้นโฟลเดอร์

en: File _name
th: _ชื่อแฟ้ม

en: Adding {0} of {1} to {2}
th: กำลังเพิ่ม {0} จาก {1} เข้าใน {2}

en: Deleting {0} of {1} From {2}
th: กำลังลบ {0} จาก {1} ออกจาก {2}

en: Size Ascending
th: ตามขนาดจากน้อยไปมาก

en: Size Descending
th: ตามขนาดจากมากไปน้อย

en: {0} item | {0} items
th[0]: {0} รายการ
th[1]: {0} รายการ

note: TODO should add library sources here, but requires changing quite a few things that depend on being loaded before the music library is added. AddSource (music_library = new MusicLibrarySource (), true); AddSource (video_library = new VideoLibrarySource (), false);
en: Libraries
th: ไลบรารี

en: Online Media
th: สื่อออนไลน์

en: Show:
th: แสดง:

en: All
th: ทั้งหมด

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Not Enabled
th: ไม่ได้เปิดใช้งาน

en: Search:
th: ค้นหา:

note: Translators: this is {disc number} of {disc count} Translators: this is {track number} of {track count}
en: {0} of {1}
th: {0} จาก {1}

en: Playing
th: กำลังเล่น

en: Paused
th: พัก

en: Protected
th: มีการปกป้อง

en: External Document
th: เอกสารภายนอก

en: Choose New Cover Art...
th: เลือกปกอัลบั้มใหม่...

en: Delete This Cover Art
th: ลบปกอัลบั้มนี้

en: Track #
th: เพลง #

en: Track & Count
th: เพลงและจำนวน

en: Disc #
th: แผ่น #

en: Disc & Count
th: แผ่นและจำนวน

en: {0} bits
th: {0} บิต

en: Loading...
th: กำลังเรียก...

en: Equalizer
th: ที่ปรับคลื่นเสียง

note: Translators: this is the window title when a track is playing {0} is the track title, {1} is the artist name
en: {0} by {1}
th: {0} โดย {1}

en: _Bookmarks
th: _ที่คั่นหน้า

en: _Add Bookmark
th: เ_พิ่มที่คั่นหน้า

en: Bookmark the Position in the Current Track
th: คั่นตำแหน่งเล่นของเพลงปัจจุบันไว้

en: _Remove Bookmark
th: _ลบที่คั่นหน้า

en: Maintainers
th: ผู้ดูแล

en: Contributors
th: ผู้ร่วมสมทบ

en: Extraordinary Multimedia Management and Playback
th: โปรแกรมเล่นและจัดการเพลงแบบพิเศษ

en: Banshee Website
th: เว็บไซต์ Banshee

en: Important tasks are running
th: ยังมีงานสำคัญดำเนินการอยู่

en: Closing Banshee now will cancel any currently running tasks. They cannot be resumed automatically the next time Banshee is run.
th: ถ้าปิด Banshee ตอนนี้ ก็จะเป็นการยกเลิกงานทั้งหมดที่ยังดำเนินการอยู่ และจะไม่สามารถเรียกคืนโดยอัตโนมัติในการทำงานครั้งต่อไปของ Banshee ได้

en: Quit Anyway
th: ยืนยันออก

en: Continue Running
th: ทำต่อไป

en: Make Banshee the default media player?
th: ต้องการกำหนดให้ Banshee เป็นโปรแกรมเล่นสื่อโดยปริยายหรือไม่?

en: Currently another program is configured as the default media player.  Would you prefer Banshee to be the default?
th: ขณะนี้มีโปรแกรมอื่นถูกกำหนดให้เป็นเป็นโปรแกรมเล่นสื่อโดยปริยายอยู่ คุณต้องการกำหนดให้ Banshee เป็นโปรแกรมปริยายแทนหรือไม่?

en: Do not ask me this again
th: ไม่ต้องถามคำถามนี้อีก

en: Make Banshee the Default
th: ให้ Banshee เป็นโปรแกรมปริยาย

note: Translators: verb
en: I_mport
th: _นำเข้า

en: Select album cover image
th: เลือกภาพปกอัลบั้ม

en: All image files
th: แฟ้มรูปภาพทั้งหมด

en: JPEG image files
th: แฟ้มรูปภาพ JPEG

en: PNG image files
th: แฟ้มรูปภาพ PNG

en: Open Location
th: เปิดตำแหน่งแฟ้ม

en: Browse...
th: เรียกดู...

en: Enter the address of the file you would like to open:
th: ป้อนที่อยู่ของแฟ้มที่คุณต้องการเปิด:

en: Seek to Position
th: ข้ามไปยังตำแหน่ง

en: _Media
th: _สื่อ

en: Import _Media...
th: นำเข้า_สื่อ...

en: Import media from a variety of sources
th: นำเข้าสื่อจากแหล่งหลากหลาย

en: Import _Playlist...
th: นำเข้ารายการเ_ล่น...

en: Import a playlist
th: นำเข้ารายการเล่น

en: Open _Location...
th: เปิด_ตำแหน่งแฟ้ม...

en: Open a remote location for playback
th: เปิดแฟ้มจากตำแหน่งในเครือข่ายเพื่อเล่นเพลง

en: _Quit
th: _ออก

en: Quit Banshee
th: ออกจาก Banshee

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: Modify your personal preferences
th: ปรับแต่งค่าต่างๆ ของโปรแกรม

en: _Tools
th: เ_ครื่องมือ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: Banshee _Home Page
th: _หน้าเว็บ Banshee

en: Visit the Banshee Home Page
th: ไปยังหน้าเว็บของ Banshee

en: _Get Involved
th: มีส่วน_ร่วม

en: Become a contributor to Banshee
th: เข้าร่วมสมทบงานกับ Banshee

en: _Version Information
th: ข้อมูลรุ่_น...

en: View detailed version and configuration information
th: ดูรายละเอียดของรุ่นและการตั้งค่าต่างๆ

note: Prompt user for location of the playlist.
en: Import Playlist
th: นำเข้ารายการเล่น

en: Playlists
th: รายการเล่น

en: Play or pause the current item
th: เล่นหรือพักรายการปัจจุบัน

en: _Next
th: _ถัดไป

en: Play the next item
th: เล่นรายการถัดไป

en: Pre_vious
th: ก่อน_หน้า

en: Play the previous item
th: เล่นรายการก่อนหน้า

en: Seek _To...
th: เ_ลื่อนไปยัง...

en: Seek to a specific location in current item
th: เลื่อนตำแหน่งที่เล่นรายการปัจจุบันไปยังตำแหน่งที่ระบุ

en: Jump to the currently playing item
th: กระโดดข้ามไปยังรายการที่กำลังเล่น

en: Restart the current item
th: ตั้งต้นเล่นรายการปัจจุบันใหม่

en: _Playback
th: _ควบคุม

en: _Pause
th: _พัก

en: Sto_p
th: หยุ_ด

en: Repeat
th: เล่นซ้ำ

en: Repeat _Off
th: _ปิดการเล่นซ้ำ

en: Do not repeat playlist
th: ไม่ต้องเล่นเพลงในรายการเล่นซ้ำอีก

en: Repeat _All
th: เล่นซ้ำ_ทั้งหมด

en: Play all songs before repeating playlist
th: เล่นเพลงทั้งหมดในรายการเล่นแล้วเล่นซ้ำอีก

en: Repeat Singl_e
th: เล่นซ้ำเฉพาะเ_พลง

en: Repeat the current playing song
th: เล่นเพลงที่กำลังเล่นซ้ำอีก

en: Shuffle
th: สุ่ม

en: _New Playlist
th: _สร้างรายการเล่นใหม่

en: Create a new empty playlist
th: สร้างรายการเล่นรายการใหม่

en: New _Smart Playlist...
th: สร้างรายการเล่น_อัจฉริยะใหม่...

en: Create a new smart playlist
th: สร้างรายการเล่นอัจฉริยะรายการใหม่

en: Import to Library
th: นำเข้าสู่ไลบรารี

en: Import source to library
th: นำเข้าแหล่งเพลงมายังไลบรารี

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Export Playlist...
th: ส่งออกรายการเล่น...

en: Export a playlist
th: ส่งออกรายการเล่น

en: Source Properties
th: คุณสมบัติแหล่งเพลง

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: New _Smart Playlist
th: สร้างรายการเล่น_อัจฉริยะใหม่

en: Could not export playlist
th: ไม่สามารถส่งออกรายการเล่น

en: Are you sure you want to delete this {0}?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ที่จะลบ {0} นี้?

en: Select _All
th: เลือก_ทั้งหมด

en: Select all tracks
th: เลือกทุกเพลง

en: Select _None
th: เ_ลิกเลือกทั้งหมด

en: Unselect all tracks
th: เลิกเลือกทุกเพลง

en: _Edit Track Information
th: แ_ก้ไขข้อมูลเพลง

en: Edit information on selected tracks
th: แก้ไขข้อมูลเพลงที่เลือก

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: View information on selected tracks
th: ดูข้อมูลเพลงที่เลือก

en: Play the selected item
th: เล่นรายการที่เลือก

en: Add _to Playlist
th: เ_พิ่มในรายการเล่น

en: Append selected items to playlist or create new playlist from selection
th: เพิ่มรายการที่เลือกลงในรายการเล่น หรือสร้างรายการเล่นใหม่จากรายการที่เลือก

en: Create new playlist from selected tracks
th: สร้างรายการเล่นใหม่จากเพลงที่เลือก

en: _Remove
th: _ลบออก

en: Remove selected track(s) from this source
th: ลบเพลงที่เลือกออกจากแหล่งนี้

en: Remove From _Library
th: ลบออกจากไ_ลบรารี

en: Remove selected track(s) from library
th: ลบเพลงที่เลือกออกจากไลบรารี

en: _Open Containing Folder
th: เ_ปิดโฟลเดอร์ที่บรรจุ

en: Open the folder that contains the selected item
th: เปิดโฟลเดอร์ที่บรรจุรายการที่เลือก

en: _Delete From Drive
th: _ลบออกจากไดรว์

en: Permanently delete selected item(s) from medium
th: ลบรายการที่เลือกออกจากสื่ออย่างถาวร

note: Translators: this is a verb (command), not a noun (things)
en: _Search
th: _ค้นหา

en: Search for items matching certain criteria
th: ค้นหารายการที่ตรงกับเงื่อนไขที่กำหนด

en: By Matching _Album
th: โดยค้นหา_อัลบั้ม

en: Search all songs of this album
th: ค้นหาเพลงทั้งหมดของอัลบั้มนี้

en: By Matching A_rtist
th: โดยค้นหาศิ_ลปิน

en: Search all songs of this artist
th: ค้นหาเพลงทั้งหมดของศิลปินนี้

en: _Delete From "{0}"
th: _ลบออกจาก "{0}"

en: Are you sure you want to permanently delete this item? | Are you sure you want to permanently delete the selected {0} items?
th[0]: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายการนี้อย่างถาวร?
th[1]: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายการที่เลือกไว้ {0} รายการนี้อย่างถาวร?

en: If you delete the selection, it will be permanently lost.
th: ถ้าคุณลบรายการที่เลือก รายการก็จะสูญหายอย่างถาวร

en: Basic Details
th: รายละเอียดพื้นฐาน

en: Track _Title:
th: _ชื่อเพลง

en: Set all track artists to this value
th: ตั้งศิลปินเพลงทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Track _Artist:
th: ศิล_ปินเพลง:

en: Set all compilation album artists to these values
th: ตั้งศิลปินอัลบั้มรวมเพลงทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Set all album titles to this value
th: ตั้งชื่ออัลบั้มทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Albu_m Title:
th: ชื่อ_อัลบั้ม:

en: Set all genres to this value
th: ตั้งแนวเพลงทั้งหมดเป็นค่านี้

en: _Genre:
th: แ_นวเพลง:

en: Automatically set track number and count
th: ตั้งลำดับและจำนวนเพลงทั้งหมดโดยอัตโนมัติ

en: Track _Number:
th: _ลำดับเพลง:

note: Catalog.GetString ("Automatically set disc number and count"),
en: Set all disc numbers and counts to these values
th: ตั้งลำดับและจำนวนแผ่นทั้งหมดเป็นค่าเหล่านี้

en: _Disc Number:
th: ลำดับแ_ผ่น:

en: Set all years to this value
th: ตั้งปีทั้งหมดเป็นค่านี้

en: _Year:
th: _ปี:

en: Set all ratings to this value
th: ตั้งคะแนนนิยมทั้งหมดเป็นค่านี้

en: _Rating:
th: _คะแนนนิยม:

en: Extra
th: เพิ่มเติม

en: Set all composers to this value
th: ตั้งผู้ประพันธ์เพลงทั้งหมดเป็นค่านี้

en: C_omposer:
th: ผู้_ประพันธ์:

en: Set all conductors to this value
th: ตั้งผู้ควบคุมวงทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Con_ductor:
th: ผู้_ควบคุมวง:

en: Set all beats per minute to this value
th: ตั้งค่าจังหวะต่อนาทีทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Bea_ts Per Minute:
th: _จังหวะต่อนาที:

en: Set all copyrights to this value
th: ตั้งค่าลิขสิทธิ์ทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Copyrig_ht:
th: _ลิขสิทธิ์:

en: Set all licenses to this value
th: ตั้งค่าสัญญาอนุญาตทั้งหมดเป็นค่านี้

en: _License URI:
th: URI ของ_สัญญาอนุญาต:

en: Set all comments to this value
th: ตั้งหมายเหตุทั้งหมดเป็นค่านี้

en: Co_mment:
th: ห_มายเหตุ:

en: Help
th: วิธีใช้

en: Lyrics
th: เนื้อเพลง

en: File Name:
th: ชื่อแฟ้ม:

en: Directory:
th: ไดเรกทอรี:

en: Full Path:
th: พาธเต็ม:

en: Duration:
th: ความยาว:

en: Audio Bitrate:
th: อัตราบิตเสียง:

en: Audio Sample Rate:
th: อัตราการเก็บข้อมูลเสียง:

en: Audio Channels:
th: ช่องสัญญาณเสียง:

en: Imported On:
th: นำเข้าเมื่อ:

en: Last Played:
th: เล่นล่าสุด:

en: Last Skipped:
th: ข้ามล่าสุด:

en: Play Count:
th: จำนวนการเล่น:

en: Skip Count:
th: จำนวนการข้าม:

en: Score:
th: คะแนน:

en: File Size:
th: ขนาดแฟ้ม:

en: Show the previous track
th: แสดงเพลงก่อนหน้า

en: Show the next track
th: แสดงเพลงถัดไป

en: Title:
th: ชื่อเพลง:

en: Artist:
th: ศิลปิน:

en: Album:
th: อัลบั้ม:

en: Close _without Saving
th: ปิ_ดโดยไม่บันทึก

en: If you don't save, changes from the last {0} will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การเปลี่ยนแปลงทั้งหมดใน {0} ที่ผ่านมาจะสูญหายอย่างถาวร

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Equalizer
th: ที่ปรับ_คลื่นเสียง

en: View the graphical equalizer
th: แสดงที่ปรับคลื่นเสียงแบบกราฟิก

en: _Fullscreen
th: เ_ต็มจอ

en: Enter or leave fullscreen mode
th: เข้าสู่หรือออกจากการแสดงแบบเต็มจอ

en: Show Cover _Art
th: แสดง_ปกอัลบั้ม

en: Toggle display of album cover art
th: แสดงหรือซ่อนภาพปกอัลบั้ม

note: Translators: {0} and {1} are markup so ignore them, {2} is the name of the radio station
en: {0}on{1} {2}
th: {0}ที่{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2} {0}from{1} {3}
th: {0}โดย{1} {2} {0}จาก{1} {3}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Album Title; e.g. 'from Killing with a Smile'
en: {0}from{1} {2}
th: {0}จาก{1} {2}

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} is for Artist Name; e.g. 'by Parkway Drive'
en: {0}by{1} {2}
th: {0}โดย{1} {2}

en: Stop Operation
th: หยุดปฏิบัติการ

en: Stop {0}
th: หยุด {0}

en: This operation is still performing work. Would you like to stop it?
th: ปฏิบัติการนี้ยังคงดำเนินการอยู่ คุณต้องการหยุดหรือไม่?

en: The '{0}' operation is still performing work. Would you like to stop it?
th: ปฏิบัติการ '{0}' ยังคงดำเนินการอยู่ คุณต้องการหยุดหรือไม่?

en: Continue
th: ทำต่อไป

en: Continue {0}
th: ทำ {0} ต่อไป

en: Stopping...
th: กำลังหยุด...

en: Import Files to Library
th: นำเข้าแฟ้มมายังไลบรารี

en: Media Files
th: แฟ้มสื่อ

en: Local Files
th: แฟ้มในเครื่อง

en: Files
th: แฟ้ม

en: C_hoose Files...
th: เ_ลือกแฟ้ม...

en: _Files to import:
th: แ_ฟ้มที่จะนำเข้า:

en: Select Files
th: เลือกแฟ้ม

en: (none selected)
th: (ยังไม่ได้เลือก)

en: Import Folders to Library
th: นำเข้าโฟลเดอร์มายังไลบรารี

en: Local Folders
th: โฟลเดอร์ในเครื่อง

en: Folders
th: โฟลเดอร์

en: C_hoose Folders...
th: เ_ลือกโฟลเดอร์...

en: _Folders to import:
th: โ_ฟลเดอร์ที่จะนำเข้า:

en: Select Folders
th: เลือกโฟลเดอร์

en: <big><b>Import Media to Library</b></big>
th: <big><b>นำเข้าสื่อมายังไลบรารี</b></big>

en: Import _from:
th: นำเข้า_จาก:

en: Do not show this dialog again
th: ไม่ต้องแสดงกล่องโต้ตอบนี้อีก

en: _Import
th: _นำเข้า

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Configuring {0}
th: กำลังตั้งค่า {0}

en: Export Playlist
th: ส่งออกรายการเล่น

en: Export
th: ส่งออก

en: Select Format:
th: เลือกรูปแบบ:

en: Select library location
th: เลือกตำแหน่งไลบรารี

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

note: FIXME this shouldn't be hard-coded to 'Source:', but this is the only user of this code atm...
en: Source:
th: แหล่ง:

en: Could not show preferences
th: ไม่สามารถแสดงค่าปรับแต่ง

en: The preferences service could not be found.
th: หาบริการของค่าปรับแต่งไม่พบ

en: New Smart Playlist
th: สร้างรายการเล่นอัจฉริยะใหม่

en: Playlist _Name:
th: _ชื่อรายการเล่น:

en: Predefined Smart Playlists
th: รายการเล่นอัจฉริยะสำเร็จรูป

en: Open in editor
th: เปิดในโปรแกรมแก้ไขข้อความ

en: Create and save
th: สร้างและบันทึก

en: Loading {0}...
th: กำลังเรียก {0}...

en: Insert
    Disc
th: ใส่
    แผ่น

en: Clear search
th: ล้างการค้นหา

en: Seek
th: เลื่อน

en: Idle
th: ไม่ได้เล่น

en: Buffering
th: กำลังเตรียมข้อมูลลงที่พัก

en: Volume
th: ความดังเสียง

en: Muted
th: ปิดเสียง

en: Full Volume
th: ดังเต็มที่

en: Device
th: อุปกรณ์

note: FIXME AddDapProperty (Catalog.GetString ("Color"), "black");
en: Capacity
th: ความจุ

en: Serial number
th: เลขลำดับผลิตภัณฑ์

note: AddDapProperty (Catalog.GetString ("Produced on"), ipod_device.ProductionInfo.DisplayDate); AddDapProperty (Catalog.GetString ("Firmware"), ipod_device.FirmwareVersion); string [] capabilities = new string [ipod_device.ModelInfo.Capabilities.Count]; ipod_device.ModelInfo.Capabilities.CopyTo (capabil
en: Supports cover art
th: รองรับปกอัลบั้ม

en: Supports photos
th: รองรับภาพถ่าย

en: Track duration is zero
th: ความยาวเพลงเป็นศูนย์

en: Syncing iPod
th: กำลังปรับข้อมูลกับไอพอดให้ตรงกัน

en: Preparing to synchronize...
th: กำลังเตรียมปรับข้อมูลให้ตรงกัน...

en: Adding track {0} of {1}
th: กำลังเพิ่มเพลงที่ {0} จาก {1}

en: Removing track {0} of {1}
th: กำลังลบเพลงที่ {0} จาก {1}

en: Writing media database
th: กำลังเขียนฐานข้อมูลสื่อ

en: Sync {0}
th: ปรับข้อมูลกับ {0}

note: Note to translators: {0}, {1} and {2} will be replaced with numbers.
en: {0} to add, {1} to remove, {2} to update
th: เพิ่ม {0}, ลบ {1}, ปรับข้อมูล {2}

note: This group source gives us a seperator for DAPs in the source view. We add it when we get our first dap source, and then remove it when we lose the last one.
en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Device Properties
th: คุณสมบัติอุปกรณ์

en: Product
th: ผลิตภัณฑ์

en: Vendor
th: ผู้จำหน่าย

en: Loading {0}
th: กำลังโหลด {0}

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่ใช่

en: Error converting file
th: การแปลงแฟ้มผิดพลาด

en: Sync when first plugged in and when the libraries change
th: ปรับข้อมูลให้ตรงกันเมื่อเสียบอุปกรณ์หรือเมื่อไลบรารีมีการเปลี่ยนแปลง

en: Begin synchronizing the device as soon as the device is plugged in or the libraries change.
th: เริ่มปรับข้อมูลให้ตรงกันทันทีที่เชื่อมต่ออุปกรณ์หรือเมื่อไลบรารีมีการเปลี่ยนแปลง

en: Sync Preferences
th: ปรับแต่งการปรับข้อมูลให้ตรงกัน

en: Are you sure you want to continue?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ที่จะดำเนินการต่อไป?

en: Remove tracks
th: ลบเพลง

en: Sync
th: ปรับข้อมูลให้ตรงกัน

en: Audio
th: เพลง

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: Other
th: อื่นๆ

en: Free Space
th: พื้นที่ว่าง

note: Translators: {0} is the name assigned to a Digital Audio Player by its owner
en: {0} Properties
th: คุณสมบัติ {0}

en: Device name
th: ชื่ออุปกรณ์

en: Capacity used
th: ความจุที่ใช้ไป

en: Advanced details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Import Purchased Music
th: นำเข้าเพลงที่ซื้อมา

en: Disconnect
th: ตัดการเชื่อมต่อ

en: Disconnecting {0}...
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อกับ {0}...

en: Rebuilding Database
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลใหม่

en: Scanning iPod...
th: กำลังตรวจข้อมูลไอพอด...

en: Processing Tracks...
th: กำลังประมวลผลเพลง...

en: Saving new database...
th: กำลังบันทึกฐานข้อมูลใหม่...

en: Error rebuilding iPod database
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างฐานข้อมูลไอพอดใหม่

en: Color
th: สี

en: Out of space on device
th: อุปกรณ์มีเนื้อที่ไม่พอ

en: Updating...
th: กำลังปรับข้อมูล...

en: Unable to read your iPod
th: ไม่สามารถอ่านไอพอดของคุณได้

en: Learn more about Banshee's iPod support
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการรองรับไอพอดของ Banshee

en: What is the reason for this?
th: อะไรคือสาเหตุ?

en: Rebuild iPod Database...
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลไอพอดใหม่...

en: Confirm Rebuild iPod Database
th: ยืนยันการสร้างฐานข้อมูลไอพอดใหม่

en: Rebuilding your iPod database may take some time. Also note that any playlists you have on your iPod will be lost.
    
    Are you sure you want to rebuild your iPod database?
th: การสร้างฐานข้อมูลไอพอดของคุณใหม่อาจใช้เวลานาน และโปรดสังเกตว่า รายการเล่นทั้งหลายในไอพอดของคุณจะสูญหายไปด้วย
    
    ยืนยันที่จะสร้างฐานข้อมูลไอพอดของคุณใหม่หรือไม่?

en: Rebuild Database
th: สร้างฐานข้อมูลใหม่

en: Rebuilding iPod Database...
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลไอพอดใหม่...

en: Purchased Music
th: เพลงที่ซื้อมา

en: Rockbox Device
th: อุปกรณ์ Rockbox

en: Version
th: รุ่น

en: Battery level
th: ระดับแบตเตอรี่

note: user_event.Progress = (double)current / total; Translators: {0} is the name of the MTP audio device (eg Gabe's Zen Player), {1} is the track currently being loaded, and {2} is the total # of tracks that will be loaded.
en: Loading {0} - {1} of {2}
th: กำลังโหลด {0} - {1} จาก {2}

en: Amazon MP3 Purchases
th: ซื้อ MP3 จาก Amazon

en: Amazon MP3s
th: MP3 จาก Amazon

en: Songs purchased from the Amazon MP3 Store
th: เพลงที่ซื้อจากร้าน MP3 ของ Amazon

en: Download Amazon MP3 Purchase
th: ดาวน์โหลดรายการซื้อ MP3 จาก Amazon

en: Amazon MP3 Files
th: แฟ้ม MP3 จาก Amazon

en: Amazon MP3 Purchase
th: รายการซื้อ MP3 จาก Amazon

en: C_hoose Files
th: เ_ลือกแฟ้ม

en: Amazon MP3 Store
th: ร้าน MP3 ของ Amazon

en: Country
th: ประเทศ

en: Which Amazon MP3 storefront to use by default.
th: หน้าร้าน MP3 ที่จะใช้โดยปริยายของ Amazon

en: Automatic (Geo IP detection)
th: อัตโนมัติ (ตรวจสอบพิกัดภูมิศาสตร์ของไอพี)

en: France (amazon.fr)
th: ฝรั่งเศส (amazon.fr)

en: Germany, Switzerland, Austria (amazon.de)
th: เยอรมนี, สวิตเซอร์แลนด์, ออสเตรีย (amazon.de)

en: Japan (amazon.co.jp)
th: ญี่ปุ่น (amazon.co.jp)

en: United Kingdom (amazon.co.uk)
th: สหราชอาณาจักร (amazon.co.uk)

en: United States (amazon.com)
th: สหรัฐอเมริกา (amazon.com)

en: Search the Amazon MP3 Store
th: ค้นหาจากร้าน MP3 ของ Amazon

en: Author:
th: ผู้สร้าง:

en: Author
th: ผู้สร้าง

en: Audio CD
th: ซีดีเพลง

en: Track {0}
th: เพลงที่ {0}

en: Importing Audio CD
th: กำลังนำเข้าซีดีเพลง

en: Initializing Drive
th: กำลังตั้งต้นใช้งานไดรว์

en: <i>{0}</i> is still being imported into the music library. Would you like to stop it?
th: <i>{0}</i> ยังคงอยู่ระหว่างการนำเข้าสู่ไลบรารีเพลง คุณต้องการหยุดหรือไม่?

en: Cannot Import CD
th: ไม่สามารถนำเข้าเพลงจากซีดีได้

en: Audio CDs
th: ซีดีเพลง

en: Audio CD Importing
th: การนำเข้าจากซีดีเพลง

en: _Import format
th: ฟอร์แมตการ_นำเข้า

en: _Automatically import audio CDs when inserted
th: _นำเข้าซีดีเพลงโดยอัตโนมัติเมื่อใส่แผ่น

en: When an audio CD is inserted, automatically begin importing it if metadata can be found and it is not already in the library.
th: เมื่อใส่แผ่นซีดีเพลง ให้เริ่มนำเข้าโดยอัตโนมัติถ้าพบข้อมูลกำกับและแผ่นยังไม่อยู่ในไลบรารี

en: _Eject when done importing
th: _ดันแผ่นออกเมื่อนำเข้าเสร็จ

en: When an audio CD has been imported, automatically eject it.
th: เมื่อนำเข้าซีดีเพลงเสร็จแล้ว ให้ดันแผ่นออกโดยอัตโนมัติ

en: Import CD
th: นำเข้าซีดี

en: Import this audio CD to the library
th: นำเข้าซีดีเพลงนี้ไปยังไลบรารี

en: Duplicate CD
th: ทำสำเนาซีดี

en: Duplicate this audio CD
th: ทำสำเนาซีดีเพลงแผ่นนี้

en: Searching for track information...
th: กำลังค้นหาข้อมูลเพลง...

en: Could not import CD
th: ไม่สามารถนำเข้าซีดีได้

en: Could not duplicate audio CD
th: ไม่สามารถทำสำเนาซีดีเพลง

en: Ejecting audio CD...
th: กำลังดันแผ่นซีดีเพลงออก...

en: Could not eject audio CD: {0}
th: ไม่สามารถดันแผ่นซีดีเพลงออกได้: {0}

en: Audio CD Preferences
th: ปรับแต่งซีดีเพลง

en: Eject Disc
th: ดันแผ่นออก

en: Import ‟{0}”
th: นำเข้า ‟{0}”

en: Detecting BPM
th: กำลังตรวจจับ BPM

en: D_etect
th: ต_รวจหา

en: T_ap
th: เ_คาะ

en: Have Banshee attempt to auto-detect the BPM of this song
th: ให้ Banshee พยายามตรวจจับจังหวะต่อนาที (BPM) ของเพลงนี้

en: Play this song
th: เล่นเพลงนี้

en: Tap this button to the beat to set the BPM for this song manually
th: เคาะปุ่มนี้ตามจังหวะเพลงเพื่อกำหนดอัตราจังหวะต่อนาที (BPM) ของเพลงนี้เอง

en: _Automatically detect BPM for all songs
th: ตรวจจับ BPM ของทุกเพลงโดย_อัตโนมัติ

en: Detect beats per minute (BPM) for all songs that don't already have a value set
th: ตรวจจับอัตราจังหวะต่อนาที (beats per minute, BPM) ของทุกเพลงที่ยังไม่มีการกำหนดค่า

en: Downloading Cover Art
th: กำลังดาวน์โหลดปกอัลบั้ม

en: Disconnected from music share
th: ตัดการเชื่อมต่อจากแหล่งเพลงใช้ร่วมแล้ว

en: Unable to connect to music share
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังแหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Login to Music Share
th: ล็อกอินเข้าสู่แหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Authentication Required
th: ต้องการรหัสผ่าน

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

note: Translators: this is a verb used as a button label, not a noun
en: Login
th: ล็อกอิน

en: Connecting to {0}
th: กำลังเชื่อมต่อไปยัง {0}

en: Add Remote DAAP Server
th: เพิ่มเซิร์ฟเวอร์ DAAP ระยะไกล

en: Add a new remote DAAP server
th: เพิ่มเซิร์ฟเวอร์ DAAP ระยะไกลแหล่งใหม่

en: Music Share
th: แหล่งเพลงใช้ร่วม

en: Logging in to {0}.
th: กำลังเข้าสู่ระบบ {0}

en: Loading {0} track | Loading {0} tracks
th[0]: กำลังโหลดเพลง {0} เพลง
th[1]: กำลังโหลดเพลง {0} เพลง

en: Loading playlists
th: กำลังโหลดรายการเล่น

en: Open remote DAAP server
th: เปิดเซิร์ฟเวอร์ DAAP ระยะไกล

en: Enter server IP address and port:
th: ป้อนหมายเลขไอพีและพอร์ตของเซิร์ฟเวอร์:

en: Downloads
th: รายการดาวน์โหลด

en: Downloading eMusic Track(s)
th: กำลังดาวน์โหลดเพลงจาก eMusic

en: Initializing...
th: กำลังตั้งต้นงาน...

en: Cancel all eMusic downloads?
th: ต้องการยกเลิกการดาวน์โหลด eMusic ทั้งหมดหรือไม่?

en: Transferring {0} file at {1} KB/s | Transferring {0} of {2} files at {1} KB/s
th[0]: กำลังถ่ายโอนแฟ้ม {0} แฟ้มที่ {1} KB/s
th[1]: กำลังถ่ายโอนแฟ้มที่ {0} จาก {2} แฟ้มที่ {1} KB/s

en: Canceling Downloads
th: กำลังยกเลิกการดาวน์โหลด

en: Waiting for downloads to terminate...
th: กำลังรอให้รายการดาวน์โหลดหยุดทำงาน...

en: Import eMusic Downloads to Library
th: นำเข้ารายการดาวน์โหลด eMusic มายังไลบรารี

en: eMusic Files
th: แฟ้ม eMusic

en: eMusic Tracks
th: เพลง eMusic

en: File System Queue
th: คิวของระบบแฟ้ม

en: Clear
th: ล้าง

en: Remove all tracks from the file system queue
th: ลบเพลงทุกเพลงออกจากคิวของระบบแฟ้ม

en: Clear on Quit
th: ล้างเมื่อออก

en: Clear the file system queue when quitting
th: ล้างคิวของระบบแฟ้มเมื่อออก

en: Duplicate Albums
th: อัลบั้มซ้ำกัน

en: Displayed are albums that should likely be merged.  For each row, click the desired title to make it bold, or uncheck it to take no action.
th: อัลบั้มที่แสดงต่อไปนี้มีแนวโน้มว่าควรรวมกัน ในแต่ละแถว ให้คลิกที่ชื่อเพลงที่ต้องการเพื่อทำให้เป็นตัวหนา หรือเลิกกาถ้าไม่ต้องการทำอะไรกับเพลงนั้น

en: Duplicate Artists
th: ศิลปินซ้ำกัน

en: Displayed are artists that should likely be merged.  For each row, click the desired name to make it bold, or uncheck it to take no action.
th: ศิลปินที่แสดงต่อไปนี้มีแนวโน้มว่าควรรวมกัน ในแต่ละแถว ให้คลิกที่ชื่อที่ต้องการเพื่อทำให้เป็นตัวหนา หรือเลิกกาถ้าไม่ต้องการทำอะไรกับศิลปินนั้น

en: Duplicate Genres
th: แนวเพลงซ้ำกัน

en: Displayed are genres that should likely be merged.  For each row, click the desired genre to make it bold, or uncheck it to take no action.
th: แนวเพลงที่แสดงต่อไปนี้มีแนวโน้มว่าควรรวมกัน ในแต่ละแถว ให้คลิกที่แนวเพลงที่ต้องการเพื่อทำให้เป็นตัวหนา หรือเลิกกาถ้าไม่ต้องการทำอะไรกับแนวเพลงนั้น

en:  and
th:  และ

en: View Item Details
th: ดูรายละเอียดของรายการ

en: Open Webpage
th: เปิดหน้าเว็บ

en: Visit Archive.org
th: ไปที่ Archive.org

en: Close Item
th: ปิดรายการ

en: Try Again
th: ลองใหม่

en: Description
th: รายละเอียด

en: Creator:
th: ผู้สร้าง:

en: Venue:
th: สถานที่:

en: Location:
th: ตำแหน่ง:

en: Date:
th: วันที่:

en: Year:
th: ปี:

en: Publisher:
th: ผู้เผยแพร่:

en: Keywords:
th: คำสำคัญ:

en: License URL:
th: URL ของสัญญาอนุญาต:

en: Language:
th: ภาษา:

en: Downloads, overall:
th: จำนวนดาวน์โหลดทั้งหมด:

en: Downloads, past month:
th: จำนวนดาวน์โหลดเดือนที่แล้ว:

en: Downloads, past week:
th: จำนวนดาวน์โหลดสัปดาห์ที่แล้ว:

en: Added:
th: เพิ่มเมื่อ:

en: Added by:
th: เพิ่มโดย:

en: Contributor:
th: ผู้ร่วมสมทบ:

en: Sort by:
th: เรียงตาม:

en: Preferred Media Types
th: ชนิดสื่อที่ต้องการ

en: _Audio
th: เ_สียง

en: _Video
th: _วีดิทัศน์

en: _Text
th: _ข้อความ

en: Search...
th: ค้นหา...

en: _Go
th: ไ_ป

en: Creative Commons
th: ครีเอทีฟคอมมอนส์

en: History
th: ประวัติ

en: Classic Cartoons
th: การ์ตูนคลาสสิก

en: Speeches
th: เสียงพูด

en: For Children
th: สำหรับเด็ก

en: Poetry
th: บทกวี

en: Creator is United States
th: ผู้สร้างคือสหรัฐอเมริกา

en: Old Movies
th: ภาพยนตร์เก่า

en: New From LibriVox
th: รายการใหม่จาก LibriVox

en: Old Texts
th: หนังสือเก่า

en: Charlie Chaplin
th: ชาร์ลี แชปลิน

en: NASA
th: นาซา

en: Library of Congress
th: ห้องสมุดคองเกรส

en: Movies
th: ภาพยนตร์

en: Search Results
th: ผลการค้นหา

en: Searching the Internet Archive
th: กำลังค้นหาจากกรุอินเทอร์เน็ต

en: No matches.
th: ไม่มีรายการที่ตรงกัน

en: Creator
th: ผู้สร้าง

en: Publisher
th: ผู้เผยแพร่

en: Formats
th: ฟอร์แมต

en: Added
th: เพิ่มเมื่อ

en: Contributor
th: ผู้ร่วมสมทบ

en: Format
th: ฟอร์แมต

en: Language
th: ภาษา

en: Media Type
th: ชนิดสื่อ

en: Moving Images
th: ภาพเคลื่อนไหว

en: Animation & Cartoons
th: แอนิเมชันและการ์ตูน

en: Arts & Music
th: ศิลปะและดนตรี

en: Computers & Technology
th: คอมพิวเตอร์และเทคโนโลยี

en: Cultural & Academic Films
th: ภาพยนตร์เชิงวัฒนธรรมและการศึกษา

en: Ephemeral Films
th: หนังสั้น

en: Home Movies
th: ภาพยนตร์ในบ้าน

en: News & Public Affairs
th: ข่าวและกิจกรรมสาธารณะ

en: Open Source Movies
th: ภาพยนตร์โอเพนซอร์ส

en: Spirituality & Religion
th: ความเชื่อและศาสนา

en: Sports Videos
th: กีฬา

en: Videogame Videos
th: วิดีโอเกม

en: Texts
th: หนังสือ

en: American Libraries
th: ห้องสมุดอเมริกา

en: Canadian Libraries
th: ห้องสมุดแคนาดา

en: Project Gutenberg
th: โครงการกูเตนเบิร์ก

en: Children's Library
th: ห้องสมุดสำหรับเด็ก

en: Biodiversity Heritage Library
th: ห้องสมุดมรดกความหลากหลายทางชีวภาพ

en: Music & Arts
th: ดนตรีและศิลปะ

en: Non-English Audio
th: เสียงที่ไม่ใช่ภาษาอังกฤษ

en: Open Source Audio
th: เสียงที่โอเพนซอร์ส

en: Radio Programs
th: รายการวิทยุ

en: Education
th: การศึกษา

en: Software
th: ซอฟต์แวร์

en: Downloads This Week
th: รายการดาวน์โหลดในสัปดาห์นี้

en: Newest
th: ใหม่สุด

en: Oldest
th: เก่าสุด

en: Radio
th: วิทยุ

en: Add Station
th: เพิ่มสถานี

en: Add a new Internet Radio station or playlist
th: เพิ่มสถานีหรือรายการเล่นวิทยุอินเทอร์เน็ต

en: Search your stations
th: ค้นหาจากสถานีของคุณ

en: Edit Station
th: แก้ไขสถานี

en: Station
th: สถานี

en: {0} station | {0} stations
th[0]: {0} สถานี
th[1]: {0} สถานี

en: Add new radio station
th: เพิ่มสถานีวิทยุใหม่

en: Edit radio station
th: แก้ไขสถานีวิทยุ

en: Station Genre:
th: แนวของสถานี:

en: Station Name:
th: ชื่อสถานี:

en: Stream URL:
th: URL ของกระแสข้อมูล:

en: Station Creator:
th: ผู้สร้างสถานี:

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Rating:
th: คะแนนนิยม:

en: Configure the Audioscrobbler plugin
th: ตั้งค่าปลั๊กอิน Audioscrobbler

en: Visit _User Profile Page
th: ไปยังหน้าโพรไฟล์ผู้ใ_ช้

en: Visit Your Last.fm Profile Page
th: ไปยังหน้าโพรไฟล์ผู้ใช้ Last.fm ของคุณ

en: _Enable Song Reporting
th: เ_ปิดใช้การรายงานสถิติเพลง

en: Enable song reporting
th: เปิดใช้การรายงานสถิติเพลง

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

en: View on Last.fm
th: ดูบน Last.fm

en: View this artist's Last.fm page
th: ไปยังหน้าของศิลปินนี้ใน Last.fm

en: View Artist on Wikipedia
th: ดูศิลปินบนวิกิพีเดีย

en: Find this artist on Wikipedia
th: หาศิลปินนี้บนวิกิพีเดีย

en: View Artist's Videos
th: ดูวีดิทัศน์ของศิลปินนี้

en: Find videos by this artist
th: หาวีดิทัศน์ของศิลปินนี้

en: Recommend to
th: แนะนำให้กับ

en: Recommend this artist to someone
th: แนะนำศิลปินนี้ให้กับเพื่อน

en: View this album's Last.fm page
th: ไปยังหน้าของอัลบั้มนี้ใน Last.fm

en: Recommend this album to someone
th: แนะนำอัลบั้มนี้ให้กับเพื่อน

en: View this track's Last.fm page
th: ไปยังหน้าของเพลงนี้ใน Last.fm

en: Recommend this track to someone
th: แนะนำเพลงนี้ให้กับเพื่อน

note: Translators: this is used for looking up artist pages on Wikipedia; change to your wikipedia language if you want
en: http://en.wikipedia.org/wiki/{0}
th: http://th.wikipedia.org/wiki/{0}

en: Account
th: บัญชี

en: _Username
th: _ชื่อผู้ใช้

en: Sign up for Last.fm
th: เปิดบัญชี Last.fm

en: Open Last.fm in a browser, giving you the option to authorize Banshee to work with your account
th: เปิด Last.fm ในเบราว์เซอร์ โดยขึ้นตัวเลือกให้คุณอนุญาตให้ Banshee ทำงานกับบัญชีของคุณได้

en: Log in to Last.fm
th: เข้าสู่ระบบ Last.fm

en: You need to allow Banshee to access your Last.fm account.
th: คุณต้องอนุญาตให้ Banshee เข้าถึงบัญชี Last.fm ของคุณ

en: Finish Logging In
th: เสร็จสิ้นการเข้าระบบ

en: You are logged in to Last.fm as the user <i>{0}</i>.
th: คุณได้เข้าระบบ Last.fm ในนามของผู้ใช้ <i>{0}</i> แล้ว

en: Log out of Last.fm
th: ออกจากระบบ Last.fm

en: Account Settings
th: ตั้งค่าบัญชี

en: Join Last.fm
th: เข้าร่วมกับ Last.fm

en: Top Albums by {0}
th: อัลบั้มยอดนิยมโดย {0}

en: Top Tracks by {0}
th: เพลงยอดนิยมโดย {0}

en: Recommended Artists
th: ศิลปินแนะนำ

en: No similar artists found
th: ไม่พบศิลปินที่คล้ายกัน

en: {0}% Similarity
th: ความคล้าย {0}%

en: Unknown Similarity
th: ไม่ทราบความคล้าย

en: _Add Station...
th: เ_พิ่มสถานี...

en: Add a new Last.fm radio station
th: เพิ่มสถานีวิทยุ Last.fm ใหม่

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to {0} Station
th: ฟังสถานี {0}

note: Translators: {0} is a type of Last.fm station, eg "Fans of" or "Similar to".
en: Listen to the Last.fm {0} station for this artist
th: ฟังสถานี Last.fm {0} ของศิลปินนี้

en: Fans of
th: แฟน

en: Similar to
th: คล้าย

en: Love Track
th: ชอบเพลง

en: Mark current track as loved
th: ทำเครื่องหมายเพลงปัจจุบันว่าชอบ

en: Ban Track
th: แบนเพลง

en: Mark current track as banned
th: ทำเครื่องหมายเพลงปัจจุบันว่าถูกแบน

en: Fans of {0}
th: แฟน {0}

en: Similar to {0}
th: คล้าย {0}

en: _Add Station
th: เ_พิ่มสถานี

en: New Station
th: สถานีใหม่

en: Station _Type:
th: _ชนิดของสถานี:

en: Last.fm Station
th: สถานี Last.fm

en: Edit Last.fm Station
th: แก้ไขสถานี Last.fm

en: Delete Last.fm Station
th: ลบสถานี Last.fm

en: Tuning Last.fm to {0}.
th: กำลังจูน Last.fm ไปที่ {0}

note: Translators: {0} is an error message sentence from RadioConnection.cs.
en: Failed to tune in station. {0}
th: จูนสถานีไม่สำเร็จ {0}

en: Getting new songs for {0}.
th: กำลังอ่านเพลงใหม่ของ {0}

en: No new songs available for {0}.
th: ไม่มีเพลงใหม่สำหรับ {0}

en: Failed to get new songs for {0}.
th: อ่านเพลงใหม่ของ {0} ไม่สำเร็จ

en: {0} song played | {0} songs played
th[0]: เล่นแล้ว {0} เพลง
th[1]: เล่นแล้ว {0} เพลง

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Personal
th: ส่วนตัว

en: Loved
th: ชอบ

en: Neighbors
th: เพื่อนบ้าน

en: For User:
th: สำหรับผู้ใช้:

en: By User:
th: โดยผู้ใช้:

en: Of User:
th: ของผู้ใช้:

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group Name:
th: ชื่อกลุ่ม:

en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: Tag Name:
th: ชื่อป้ายกำกับ:

en: Fan
th: แฟน

en: Fans of:
th: แฟนของ:

en: Similar
th: คล้าย

en: Similar to:
th: คล้ายกับ:

en: lastfm:// URL
th: URL แบบ lastfm://

en: Media
th: สื่อ

en: Library
th: ไลบรารี

en: Launch the Banshee Media Player
th: เรียกโปรแกรมเล่นสื่อ Banshee

en: media
th: สื่อ

en: Change repeat playback mode
th: เปลี่ยนโหมดการเล่นซ้ำ

en: Search for podcasts
th: ค้นหาพอดคาสต์

en: Search for video podcasts
th: ค้นหาพอดคาสต์วีดิทัศน์

en: _Show Notifications
th: แ_สดงไอคอนแจ้งเหตุ

en: Show notifications when item changes
th: แสดงไอคอนแจ้งเหตุเมื่อเปลี่ยนรายการ

en: Still Running
th: ยังทำงานอยู่

en: Banshee was closed to the notification area. Use the <i>Quit</i> option to end your session.
th: Banshee ถูกปิดลงไปอยู่ที่พื้นที่แจ้งเหตุ ใช้ตัวเลือก <i>ออก</i> ถ้าต้องการปิดวาระของคุณ

en: Skip this item
th: ข้ามรายการนี้

en: Cannot show notification
th: ไม่สามารถแสดงการแจ้งเหตุ

note: Translators: {0} and {1} are for markup so ignore them, {2} and {3} are Artist Name and Album Title, respectively; e.g. 'by Parkway Drive from Killing with a Smile'
en: {0}by{1} {2}
    {0}from{1} {3}
th: {0}โดย{1} {2}
    {0}จาก{1} {3}

en: Unable to import track: {0}
th: ไม่สามารถนำเข้าเพลง: {0}

en: Importing from Amarok failed
th: นำเข้าจาก Amarok ไม่สำเร็จ

note: TODO add Help button and dialog/tooltip
en: iTunes Importer
th: เครื่องมือนำเข้าสื่อ iTunes

en: Import song ratings
th: นำเข้าคะแนนนิยมเพลง

en: Import play statistics (playcount, etc.)
th: นำเข้าสถิติการเล่น (จำนวนครั้ง ฯลฯ)

en: Import playlists
th: นำเข้ารายการเล่น

en: iTunes Media Player
th: โปรแกรมเล่นสื่อ iTunes

en: Banshee is not familiar with this version of the iTunes library format. Importing may or may not work as expected, or at all. Would you like to attempt to import anyway?
th: Banshee ไม่รู้จักฟอร์แมตของไลบรารีของ iTunes รุ่นนี้ดีพอ การนำเข้าอาจทำได้ตามที่คาดหวังหรือไม่ก็ได้ หรืออาจทำไม่ได้เลย คุณยังต้องการพยายามนำเข้าหรือไม่?

en: Unable to import song.
th: ไม่สามารถนำเข้าเพลง

en: Rhythmbox Music Player
th: โปรแกรมเล่นเพลง Rhythmbox

en: Import _playlists
th: นำเข้า_รายการเล่น

en: _Fill
th: เ_ติม

en: f_rom
th: _จาก

en: Add to Play Queue
th: เพิ่มในรายการเล่น

en: Append selected songs to the play queue
th: เพิ่มเพลงที่เลือกต่อท้ายคิวเล่น

en: Play After
th: เล่นต่อหลัง

en: Add selected songs after the currently playing track, album, or artist
th: เล่นเพลงที่เลือกหลังเพลง อัลบั้ม หรือศิลปินที่กำลังเล่นอยู่

en: Current Track
th: เพลงปัจจุบัน

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing song
th: เพิ่มเพลงที่เลือกลงในคิวเล่นหลังเพลงที่กำลังเล่นอยู่

en: Current Album
th: อัลบั้มปัจจุบัน

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing album
th: เพิ่มเพลงที่เลือกลงในคิวเล่นหลังอัลบั้มที่กำลังเล่นอยู่

en: Current Artist
th: ศิลปินปัจจุบัน

en: Add selected songs to the play queue after the currently playing artist
th: เพิ่มเพลงที่เลือกลงในคิวเล่นหลังศิลปินที่กำลังเล่นอยู่

en: Add More
th: เพิ่มอีก

en: Add more random tracks to the play queue
th: สุ่มเพลงเพิ่มลงในคิวเล่นอีก

en: Remove all tracks from the play queue
th: ลบเพลงทั้งหมดออกจากคิวเล่น

en: Clear the play queue when quitting
th: ล้างคิวเล่นเมื่อออกจากโปรแกรม

en: Podcast
th: พอดคาสต์

en: All Podcasts ({0})
th: พอดคาสต์ทั้งหมด ({0})

en: Podcasts Folder
th: โฟลเดอร์พอดคาสต์

en: Remove Podcast
th: ลบพอดคาสต์

en: Disable Auto Updates
th: ปิดการปรับข้อมูลอัตโนมัติ

en: Network error updating {0}
th: เกิดความผิดพลาดของเครือข่ายขณะปรับข้อมูล {0}

en: Parsing error updating {0}
th: แจงอ่านผิดพลาดขณะปรับข้อมูล {0}

en: Authentication error updating {0}
th: ยืนยันตัวบุคคลผิดพลาดขณะปรับข้อมูล {0}

en: Error updating {0}
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะปรับข้อมูล {0}

en: Search your podcasts
th: ค้นหาจากพอดคาสต์ของคุณ

en: Published
th: เผยแพร่

en: New
th: ใหม่

en: Downloaded
th: ดาวน์โหลดแล้ว

en: {0} episode | {0} episodes
th[0]: {0} ตอน
th[1]: {0} ตอน

en: All Items
th: ทุกรายการ

en: Not Downloaded
th: ยังไม่ดาวน์โหลด

en: Never updated
th: ยังไม่เคยปรับข้อมูล

en: Updated at {0}
th: ปรับข้อมูลเมื่อ {0}

en: Updated {0}
th: ปรับข้อมูล {0}

en: Downloading
th: กำลังดาวน์โหลด

en: New Items
th: รายการใหม่

en: Old Items
th: รายการเก่า

en: Downloading Podcast(s)
th: กำลังดาวน์โหลดพอดคาสต์

en: Cancel all podcast downloads?
th: ต้องการยกเลิกการดาวน์โหลดพอดคาสต์ทั้งหมดหรือไม่?

note: "<control><shift>U",
en: Check all podcasts for new episodes
th: ตรวจหาตอนใหม่จากพอดคาสต์ทั้งหมด

en: Add Podcast...
th: เพิ่มพอดคาสต์...

en: Subscribe to a new podcast
th: บอกรับพอดคาสต์

en: Unsubscribe and Delete
th: เลิกบอกรับและลบทิ้ง

en: Check for New Episodes
th: ตรวจสอบตอนใหม่

en: Download All Episodes
th: ดาวน์โหลดทุกตอน

en: Visit Podcast Homepage
th: ไปยังหน้าเว็บของพอดคาสต์

note: Translators: this is a verb used as a button name, not a noun
en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Cancel Download
th: ยกเลิกการดาวน์โหลด

en: Visit Website
th: ไปที่เว็บไซต์

en: Add Podcast
th: เพิ่มพอดคาสต์

en: Delete File | Delete Files
th[0]: ลบแฟ้ม
th[1]: ลบแฟ้ม

en: Invalid URL
th: URL ไม่ถูกต้อง

en: Podcast URL is invalid.
th: URL ของพอดคาสต์ไม่ถูกต้อง

en: Episode Details
th: รายละเอียดของตอน

en: Last updated:
th: ปรับข้อมูลล่าสุด:

en: Podcast Name:
th: ชื่อพอดคาสต์:

en: No description available
th: ไม่มีรายละเอียด

en: Podcast:
th: พอดคาสต์:

en: Download all episodes
th: ดาวน์โหลดตอนทั้งหมด

en: Download the most recent episode
th: ดาวน์โหลดตอนล่าสุด

en: Let me decide which episodes to download
th: ถามว่าจะให้ดาวน์โหลดตอนใดบ้าง

en: Uploaded by
th: อัปโหลดโดย

en: Play in Banshee...
th: เล่นด้วย Banshee...

en: Play in Web Browser...
th: เล่นในเว็บเบราว์เซอร์...

en: No videos found
th: ไม่พบวีดิทัศน์

en: click
th: คลิก

en: menu
th: เมนู

en: Hide <i>{0}</i>
th: ซ่อน <i>{0}</i>

note: Translators: {0} is substituted with the application name
en: {0} Encountered a Fatal Error
th: {0} พบข้อผิดพลาดร้ายแรง

en: Error Details
th: รายละเอียดข้อผิดพลาด:

en: An unhandled exception was thrown:
th: มีสิ่งผิดปกติที่ไม่ได้เตรียมรับมือเกิดขึ้น:

en: Assembly Version Information
th: ข้อมูลรุ่นของส่วนประกอบต่างๆ

en: Assembly Name
th: ชื่อส่วนประกอบ

en: Condition:
th: เงื่อนไข:

en: _Match
th: _ตรงกับรายการ

en: all
th: ทั้งหมด

en: any
th: ใดๆ

en: of the following:
th: ต่อไปนี้:

en: ago
th: ที่แล้ว

en: seconds
th: วินาที

en: days
th: วัน

en: weeks
th: สัปดาห์

en: months
th: เดือน

en: years
th: ปี

note: public static readonly Operator Equal              = new Operator ("equals", "= {0}", "==", "=", ":"); public static readonly Operator NotEqual           = new Operator ("notEqual", "!= {0}", true, "!=", "!:"); public static readonly Operator LessThanEqual      = new Operator ("lessThanEquals", "<= 
en: before
th: ก่อน

en: after
th: หลัง

en: is
th: เท่ากับ

en: is not
th: ไม่เท่ากับ

en: at most
th: ไม่เกิน

en: at least
th: อย่างน้อย

en: less than
th: น้อยกว่า

note: The SQL operators in these Operators are reversed from normal on purpose
en: more than
th: มากกว่า

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: {0} ago
th: {0} ที่แล้ว

en: contains
th: มี

en: doesn't contain
th: ไม่มี

en: starts with
th: ขึ้นต้นด้วย

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: Last.fm Account Login
th: เข้าระบบ Last.fm

en: Please enter your Last.fm account credentials.
th: กรุณาป้อนข้อมูลลับของบัญชี Last.fm ของคุณ

en: Save and Log In
th: บันทึกและเข้าระบบ

en: Last.fm username is invalid or Banshee is not authorized to access your account.
th: ชื่อผู้ใช้ Last.fm ไม่ถูกต้อง หรือ Banshee ไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงบัญชีของคุณ

en: This service does not exist.
th: บริการนี้ไม่มีอยู่

en: Stations are only available to paying Last.fm subscribers.
th: สถานีเปิดให้สมาชิกที่จ่ายค่าบริการใช้ได้เท่านั้น

en: This station is not available.
th: สถานี้ไม่มีอยู่

en: The request is missing a required parameter.
th: คำร้องขอขาดพารามิเตอร์ที่จำเป็น

en: The specified resource is invalid.
th: ทรัพยากรที่ระบุมาไม่ถูกต้อง

en: Server error, please try again later.
th: เกิดข้อผิดพลาดที่เซิร์ฟเวอร์ โปรดลองใหม่ภายหลัง

en: Invalid authentication information, please re-authenticate.
th: ข้อมูลที่ใช้ยืนยันตัวบุคคลไม่ถูกต้อง กรุณายืนยันใหม่

en: Not connected to Last.fm.
th: ยังไม่ได้เชื่อมต่อกับ Last.fm

en: Account details are needed before you can connect to Last.fm
th: ต้องมีรายละเอียดของบัญชีก่อนที่จะเชื่อมต่อกับ Last.fm ได้

en: No network connection detected.
th: ตรวจไม่พบการเชื่อมต่อเครือข่าย

en: Last.fm username is invalid.
th: ชื่อผู้ใช้ Last.fm ไม่ถูกต้อง

en: Connecting to Last.fm.
th: กำลังเชื่อมต่อกับ Last.fm

en: Connected to Last.fm.
th: เชื่อมต่อกับ Last.fm แล้ว

en: Unknown Podcast
th: พอดคาสต์นิรนาม
