baobab master - en to da translation catalogue (74 entries)

en: Disk Usage Analyzer
da: Diskforbrugsanalyse

en: Check folder sizes and available disk space
da: Kontrollér mappestørrelser og tilgængelig diskplads

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
da: Et simpelt program til at holde styr på diskforbrug og -plads.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
da: Diskforbrugsanalyse kan skanne givne mapper, lagerenheder og onlinekonti. Programmet tilbyder både en træbaseret og en grafisk repræsentation, som viser størrelsen af hver mappe, så det bliver let at se hvor diskplads spildes.

en: Devices and Locations View
da: Enheder og steder-visning

en: Scan View
da: Skanningsvisning

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
da: lager;plads;oprydning;

en: Excluded locations URIs
da: Ekskluderede steders URI'er

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
da: En liste over URI'er for steder der skal ekskluderes fra skanning.

en: Active Chart
da: Aktivt diagram

en: Which type of chart should be displayed.
da: Typen af diagram, der skal vises.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: The initial size of the window
da: Startstørrelsen for vinduet

en: Window Maximized
da: Vindue maksimeret

en: Whether or not the window is maximized
da: Om vinduet er maksimeret

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
da: Vis/skjul primær menu

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
da: Skanning

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
da: Skan mappe

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
da: Skan nuværende placering igen

en: _Open Externally
da: _Åbn eksternt

en: _Copy Path to Clipboard
da: _Kopiér sti til udklipsholder

en: Mo_ve to Trash
da: F_lyt til papirkurv

en: Go to _Parent Folder
da: Gå til mappen et _niveau over

en: Zoom _In
da: For_stør

en: Zoom _Out
da: For_mindsk

en: Folder
da: Mappe

en: Size
da: Størrelse

en: Contents
da: Indhold

en: Modified
da: Ændret

en: This Device
da: Denne enhed

en: Remote Locations
da: Fjernsteder

en: Scan Folder…
da: Skan mappe …

en: Clear Recent List
da: Ryd liste over seneste

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard _Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Disk Usage Analyzer
da: _Om Diskforbrugsanalyse

en: Devices & Locations
da: Enheder & steder

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Rescan Current Location
da: Skan nuværende placering igen

en: Files may take more space than shown
da: Filer kan optage mere plads end vist

en: Rings Chart
da: Cirkeldiagram

en: Treemap Chart
da: Trækortdiagram

en: Locations to Ignore
da: Placeringer som skal ignoreres

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
da: Spring ikke over mapper på andre filsystemer. Ignoreres hvis MAPPE ikke er angivet.

en: Print version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: %d item | %d items
da[0]: %d objekt
da[1]: %d objekter

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
da: I dag

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
da[0]: %lu dag
da[1]: %lu dage

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
da[0]: %lu måned
da[1]: %lu måneder

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
da[0]: %lu år
da[1]: %lu år

en: %s Total
da: %s i alt

en: %s Available
da: %s tilgængelig

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
da: %s brugt

en: Unmounted
da: Ikke monteret

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
da: Vælg placering som skal ignoreres

en: Add Location…
da: Tilføj placering …

en: Select Folder
da: Markér mappe

en: Recursively analyze mount points
da: Analysér monteringspunkter rekursivt

en: Could not analyze volume
da: Kunne ikke analysere diskenhed

en: Failed to open file
da: Kunne ikke åbne fil

en: Failed to trash file
da: Kunne ikke flytte fil til papirkurven

en: Could not scan folder
da: Kunne ikke skanne mappe

en: Scan completed
da: Skanning fuldført

en: Completed scan of “%s”
da: Fuldførte skanningen af “%s”

en: “%s” is not a valid folder
da: “%s” er ikke en gyldig mappe
