baobab master - en to eo translation catalogue (75 entries)

en: Disk Usage Analyzer
eo: Diskuzada analizilo

en: Check folder sizes and available disk space
eo: Kontroli dosierujajn grandojn kaj disponeblan diskmemoron

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
eo: Facila aplikaĵo por kontroli la uzadon kaj disponeblan spacon de via diskoj.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
eo: Diskuzada analizilo povas skani specifajn dosierujojn, datumportilojn, kaj retajn kontojn. Ĝi provizas arban kaj diagraman prezenton de grando de ĉiu dosierujo, kiu faciligas identigon de malŝparata diskospaco.

en: Devices and Locations View
eo: Vido pri aparatoj kaj lokoj

en: Scan View
eo: Skana vido

en: The GNOME Project
eo: La Projekto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
eo: spaco;diskospaco;purigi;senrubigi;

en: Excluded locations URIs
eo: Ekskluditaj lokaj URI-oj

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
eo: Listo de URI-oj por lokoj ekskludeblaj de skanado.

en: Active Chart
eo: Aktiva Diagramo

en: Which type of chart should be displayed.
eo: Kia diagramo devus montriĝi.

en: Window size
eo: Fenestra grando

en: The initial size of the window
eo: La komenca grando de la fenestro

en: Window Maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Whether or not the window is maximized
eo: Ĉu fenestro estas maksimumigita

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
eo: Montri / kaŝi ĉefan menuon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
eo: Montri klavkombinojn

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
eo: Montri agordojn

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
eo: Skanado

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
eo: Skani dosierujon

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
eo: Reskani aktualan lokon

en: _Open Externally
eo: _Melfermi extere

en: _Copy Path to Clipboard
eo: _Kopii vojon al tondejo

en: Mo_ve to Trash
eo: Mo_vi rubujen

en: Go to _Parent Folder
eo: Iri al ge_patra dosierujo

en: Zoom _In
eo: E_nzomi

en: Zoom _Out
eo: E_lzomi

en: Folder
eo: Dosierujo

en: Size
eo: Grando

en: Contents
eo: Enhavoj

en: Modified
eo: Ŝanĝita

en: This Device
eo: La aparato

en: Remote Locations
eo: Foraj lokoj

en: Scan Folder…
eo: Skani dosierujon…

en: Clear Recent List
eo: Malplenigi lastatempan liston

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Keyboard _Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About Disk Usage Analyzer
eo: _Pri diskuzada analizilo

en: Devices & Locations
eo: Aparatoj & lokoj

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo

en: Rescan Current Location
eo: Reskani aktualan lokon

en: Files may take more space than shown
eo: Dosieroj povas preni pli da spaco ol montrite

en: Rings Chart
eo: Ringa diagramo

en: Treemap Chart
eo: Arbomapa diagramo

en: Locations to Ignore
eo: Ignorendaj lokoj

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
eo: Ne saltu dosierujojn sur malsamaj dosiersistemoj. Ignorita se DOSERUJO ne estas specifita.

en: Print version information and exit
eo: Montri versian informon kaj ĉesi

en: %d item | %d items
eo[0]: %d elemento
eo[1]: %d elementoj

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
eo: Nekonate

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
eo: Hodiaŭ

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
eo[0]: %lu tago
eo[1]: %lu tagoj

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
eo[0]: %lu monato
eo[1]: %lu monatoj

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
eo[0]: %lu jaro
eo[1]: %lu jaroj

en: %s Total
eo: %s entute

en: %s Available
eo: %s disponebla

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
eo: %s uzata

en: Unmounted
eo: Ne surmetita

en: Home Folder
eo: Hejmdosierujo

en: Computer
eo: Komputilo

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
eo: Elekti lokon por ignori

en: Add Location…
eo: Aldoni lokon…

en: Select Folder
eo: Elekti dosierujon

en: Recursively analyze mount points
eo: Rikure analizi surmetingojn

en: Could not analyze volume
eo: Ne povis analizi portilon

en: Failed to open file
eo: Malsukcesis malfermi dosieron

en: Failed to trash file
eo: Malsukcesis movi dosieron rubujen

en: Could not scan folder
eo: Ne eblis skani la dosierujon

en: Scan completed
eo: Plenumis skanon

en: Completed scan of “%s”
eo: Plenumis skanon de “%s”

en: “%s” is not a valid folder
eo: “%s” ne estas valida dosierujo
