gnome-connections master - en to fa translation catalogue (75 entries)

en: Disk Usage Analyzer
fa: تحلیلگر مصرف دیسک

en: Check folder sizes and available disk space
fa: بررسی اندازهٔ شاخه‌ها و فضای دیسک موجود

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
fa: برنامه‌ای ساده برای واپایش مصرف و فضای موجود دیسک.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
fa: تحلیلگر مصرف دیسک می‌تواند شاخه‌های خاص، دستگاه‌های ذخیره و حساب‌های برخط را بپوید. این برنامه یک بازنمایی درختی و گرافیکی فراهم می‌کند که اندازهٔ هر شاخه را برای تسهیل تشخیص مکان هدر رفت فضای دیسک، نشان می‌دهد.

en: Devices and Locations View
fa: نمای افزاره‌ها و مکان‌ها

en: Scan View
fa: نمای پویش

en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
fa: storage;space;cleanup;ذخیره;فضا;پاکسازی;

en: Excluded locations URIs
fa: نشانی مکان‌های مستثنا

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
fa: سیاهه‌ای از نشانی‌های مکان‌هایی که پویش نمی‌شوند.

en: Active Chart
fa: نمودار فعال

en: Which type of chart should be displayed.
fa: چه نوع نموداری باید نمایش داده شود.

en: Window size
fa: اندازهٔ پنجره

en: The initial size of the window
fa: اندازهٔ نخستین پنجره

en: Window Maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Whether or not the window is maximized
fa: این که پنجره بیشینه باشد یا خیر

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fa: نمایش راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
fa: نمایش / نهفتن فهرست اصلی

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fa: نمایش میان‌برهای صفحه‌کلید

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fa: نمایش ترجیحات

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
fa: پویش

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
fa: پویش شاخه

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
fa: بازپویش مکان جاری

en: _Open Externally
fa: _گشودن خارجی

en: _Copy Path to Clipboard
fa: _رونوشت از مسیر

en: Mo_ve to Trash
fa: ا_نداختن در زباله‌دان

en: Go to _Parent Folder
fa: رفتن به شاخهٔ _والد

en: Zoom _In
fa: _بزرگ‌نمایی

en: Zoom _Out
fa: زوم به _خارج

en: Folder
fa: شاخه‌

en: Size
fa: اندازه

en: Contents
fa: محتویات

en: Modified
fa: تغییریافته

en: This Device
fa: این افزاره

en: Remote Locations
fa: مکان‌های دوردست

en: Scan Folder…
fa: پویش شاخه…

en: Clear Recent List
fa: پاک‌سازی سیاههٔ اخیر

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Keyboard _Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _Help
fa: _راهنما

en: _About Disk Usage Analyzer
fa: _دربارهٔ تحلیلگر مصرف دیسک

en: Devices & Locations
fa: افزاره‌ها و مکان‌ها

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Rescan Current Location
fa: بازپویش مکان جاری

en: Files may take more space than shown
fa: ممکن است پرونده‌ها فضایی بیش‌تر از مقدار نشان داده شده بگیرند

en: Rings Chart
fa: نمودار حلقه‌ای

en: Treemap Chart
fa: نمودار درختی

en: Locations to Ignore
fa: مکان‌های چشم‌پوشی‌شده

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
fa: از شاخه‌ها روی سامانه پرونده‌های مختلف پریده نشود. در صورت مشخّص نبودن DIRECTORY نادیده گرفته می‌شود.

en: Print version information and exit
fa: چاپ اطّلاعات نگارش و خروج

en: %d item | %d items
fa[0]: %Id مورد
fa[1]: %Id مورد

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
fa: ناشناخته

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
fa: امروز

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
fa[0]: %lu روز
fa[1]: %lu روز

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
fa[0]: %lu ماه
fa[1]: %lu ماه

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
fa[0]: %lu سال
fa[1]: %lu سال

en: %s Total
fa: %s مجموع

en: %s Available
fa: %s موجود است

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
fa: %s استفاده‌شده

en: Unmounted
fa: پیاده‌شده

en: Home Folder
fa: شاخهٔ خانه

en: Computer
fa: رایانه

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
fa: مکان‌ها را برای چشم‌پوشی برگزینید

en: Add Location…
fa: افزودن مکان…

en: Select Folder
fa: انتخاب شاخه

en: Recursively analyze mount points
fa: تحلیل بازگشتی نقاط اتصال

en: Could not analyze volume
fa: نتوانست حجم را تجزیه کند

en: Failed to open file
fa: شکست در گشودن پرونده

en: Failed to trash file
fa: شکست در دور انداختن پرونده

en: Could not scan folder
fa: نتوانست شاخه را بپوید

en: Scan completed
fa: پویش کامل شد

en: Completed scan of “%s”
fa: پویش «%s» کامل شد

en: “%s” is not a valid folder
fa: شاخهٔ «%s» معتبر نیست
