baobab master - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Disk Usage Analyzer
fr: Analyseur d’utilisation des disques

en: Check folder sizes and available disk space
fr: Vérifier la taille des dossiers et l’espace disque disponible

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
fr: Une application simple pour garder sous contrôle l’utilisation de ses disques et l’espace disponible.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
fr: L’Analyseur d’utilisation des disques peut analyser des dossiers, des périphériques de stockage ou des comptes en ligne spécifiques. Il propose des représentations arborescentes et graphiques montrant la taille de chaque dossier, pour faciliter la détection des endroits où l’espace disque est gaspillé.

en: Devices and Locations View
fr: Vue des périphériques et emplacements

en: Scan View
fr: Vue de l’analyse

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
fr: stockage;espace disque;nettoyage;

en: Excluded locations URIs
fr: URI des emplacements exclus

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
fr: Une liste d’URI des emplacements à exclure de l’analyse.

en: Active Chart
fr: Graphique actif

en: Which type of chart should be displayed.
fr: Indique le type de graphique à afficher.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: The initial size of the window
fr: La taille initiale de la fenêtre

en: Window Maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Whether or not the window is maximized
fr: Indique si la fenêtre est maximisée

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
fr: Afficher/masquer le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
fr: Analyse

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
fr: Analyser le dossier

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
fr: Réanalyser l’emplacement actuel

en: _Open Externally
fr: _Ouvrir dans une autre application

en: _Copy Path to Clipboard
fr: _Copier le chemin dans le presse-papiers

en: Mo_ve to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Go to _Parent Folder
fr: Aller au dossier _parent

en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _Out
fr: Zoom a_rrière

en: Folder
fr: Dossier

en: Size
fr: Taille

en: Contents
fr: Sommaire

en: Modified
fr: Modifié

en: This Device
fr: Cet appareil

en: Remote Locations
fr: Emplacements distants

en: Scan Folder…
fr: Analyser le dossier…

en: Clear Recent List
fr: Vider la liste des éléments récents

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard _Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About Disk Usage Analyzer
fr: À _propos d’Analyseur d’utilisation des disques

en: Devices & Locations
fr: Périphériques et emplacements

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Rescan Current Location
fr: Réanalyser l’emplacement actuel

en: Files may take more space than shown
fr: Les fichiers peuvent occuper plus d’espace que ce qui est indiqué

en: Rings Chart
fr: Diagramme en anneaux

en: Treemap Chart
fr: Carte arborescente

en: Locations to Ignore
fr: Emplacements à ignorer

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
fr: Ne pas omettre les répertoires des systèmes de fichier différents. Ignoré si RÉPERTOIRE n’est pas indiqué.

en: Print version information and exit
fr: Affiche les informations de version et quitte

en: %d item | %d items
fr[0]: %d élément
fr[1]: %d éléments

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
fr: Inconnue

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
fr: Aujourd’hui

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
fr[0]: %lu jour
fr[1]: %lu jours

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
fr[0]: %lu mois
fr[1]: %lu mois

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
fr[0]: %lu an
fr[1]: %lu ans

en: %s Total
fr: Total de %s

en: %s Available
fr: %s disponibles

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
fr: %s utilisés

en: Unmounted
fr: Démonté

en: Home Folder
fr: Dossier personnel

en: Computer
fr: Ordinateur

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
fr: Sélectionner un emplacement à ignorer

en: Add Location…
fr: Ajouter un emplacement…

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Recursively analyze mount points
fr: Analyser récursivement les points de montage

en: Could not analyze volume
fr: Impossible d’analyser le volume

en: Failed to open file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: Failed to trash file
fr: Impossible de mettre le fichier à la corbeille

en: Could not scan folder
fr: Impossible d’analyser le dossier

en: Scan completed
fr: Analyse effectuée

en: Completed scan of “%s”
fr: Analyse de « %s » terminée

en: “%s” is not a valid folder
fr: « %s » n’est pas un dossier valide
