baobab master - en to id translation catalogue (74 entries)

en: Disk Usage Analyzer
id: Penganalisa Penggunaan Diska

en: Check folder sizes and available disk space
id: Periksa ukuran folder dan ruang diska yang tersedia

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
id: Aplikasi sederhana untuk menjaga penggunaan diska Anda dan ruang yang tersedia tetap dibawah kendali.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
id: Penganalisa Penggunaan Diska dapat memindai folder tertentu, perangkat penyimpanan, dan akun daring. Ini menyediakan representasi pohon dan grafis yang menampilkan ukuran setiap folder, membuat mudah mengidentifikasi di mana ruang disk disia-siakan.

en: Devices and Locations View
id: Tampilan Perangkat dan Lokasi

en: Scan View
id: Tampilan Pindai

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
id: penyimpanan;ruang;pembersihan;

en: Excluded locations URIs
id: URI lokasi yang dikecualikan

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
id: Daftar URI lokasi yang dikeluarkan dari pemindaian.

en: Active Chart
id: Bagan Aktif

en: Which type of chart should be displayed.
id: Jenis bagan mana yang mesti ditampilkan.

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: The initial size of the window
id: Ukuran awal dari jendela

en: Window Maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Whether or not the window is maximized
id: Apakah jendela dimaksimalkan atau tidak

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
id: Tampilkan / Sembunyikan menu primer

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
id: Memindai

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
id: Pindai folder

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
id: Pindai ulang lokasi saat ini

en: _Open Externally
id: _Buka Secara Eksternal

en: _Copy Path to Clipboard
id: _Salin Lokasi ke Papan Klip

en: Mo_ve to Trash
id: Buang ke _Tong Sampah

en: Go to _Parent Folder
id: _Pergi Ke Folder Induk

en: Zoom _In
id: Per_besar

en: Zoom _Out
id: Per_kecil

en: Size
id: Ukuran

en: Contents
id: Isi

en: Modified
id: Diubah

en: This Device
id: Perangkat Ini

en: Remote Locations
id: Lokasi Remote

en: Scan Folder…
id: Pindai Folder…

en: Clear Recent List
id: Hapus Daftar Baru-baru Ini

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard _Shortcuts
id: Pinta_san Papan Tik

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _About Disk Usage Analyzer
id: Tent_ang Penganalisa Penggunaan Diska

en: Devices & Locations
id: Perangkat & Lokasi

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Rescan Current Location
id: Pindai Ulang Lokasi Saat Ini

en: Files may take more space than shown
id: Berkas mungkin membutuhkan lebih banyak ruang daripada yang ditampilkan

en: Rings Chart
id: Bagan Cincin

en: Treemap Chart
id: Bagan Peta Pohon

en: Locations to Ignore
id: Lokasi yang Harus Diabaikan

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
id: Jangan lewati direktori pada sistem berkas yang berbeda. Diabaikan jika DIREKTORI tidak ditentukan.

en: Print version information and exit
id: Menampilkan informasi versi dan keluar

en: %d item | %d items
id[0]: %d butir

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
id: Hari ini

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
id[0]: %lu hari

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
id[0]: %lu bulan

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
id[0]: %lu tahun

en: %s Total
id: Total %s

en: %s Available
id: Tersedia %s

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
id: Terpakai %s

en: Unmounted
id: Kait terlepas

en: Home Folder
id: Folder Rumah

en: Computer
id: Komputer

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
id: Pilih Lokasi untuk Diabaikan

en: Add Location…
id: Tambah Lokasi…

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Recursively analyze mount points
id: Analisis secara rekursif titik kait

en: Could not analyze volume
id: Tak bisa menganalisis volume

en: Failed to open file
id: Gagal membuka berkas

en: Failed to trash file
id: Gagal membuang berkas

en: Could not scan folder
id: Tak bisa memindai folder

en: Scan completed
id: Pindaian selesai

en: Completed scan of “%s”
id: Pemindaian selesai dari “%s”

en: “%s” is not a valid folder
id: "%s" bukan folder yang valid
