baobab master - en to ja translation catalogue (80 entries)

en: Disk Usage Analyzer
ja: ディスク使用量アナライザー

en: Check folder sizes and available disk space
ja: フォルダーと利用可能なディスク容量をチェックします

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
ja: ディスクの使用量と利用可能な空き領域を管理するためのシンプルなアプリケーションです。

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
ja: ディスク使用量アナライザーは指定したフォルダー、ストレージデバイス、およびオンラインアカウントをスキャンすることができます。スキャンした各フォルダーは、ツリー形式とグラフ形式の両方でサイズが表示されるため、ディスクのどの部分が無駄に使用されているかが簡単に確認できます。

en: Devices and Locations
ja: デバイスと場所

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
ja: storage;space;cleanup;ストレージ;スペース;空間;容量;使用量;クリーンアップ;

en: Excluded locations URIs
ja: 対象外となる場所の URI

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
ja: スキャンを実行しない場所の URI の一覧です。

en: Active Chart
ja: アクティブなチャート

en: Which type of chart should be displayed.
ja: 表示すべきチャートの種類を設定します。

en: Window size
ja: ウィンドウのサイズ

en: The initial size of the window
ja: ウィンドウの初期サイズです。

en: Window Maximized
ja: ウィンドウ最大化

en: Whether or not the window is maximized
ja: ウィンドウが最大化されているかどうかです

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
ja: プライマリメニューの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go back to location list
ja: 場所の一覧に戻る

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ja: スキャン

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
ja: フォルダーをスキャンする

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
ja: 現在の場所を再スキャンする

en: _Open Folder
ja: フォルダーを開く(_O)

en: _Copy Path to Clipboard
ja: パスをクリップボードにコピーする(_C)

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: Go to _parent folder
ja: 親フォルダーへ移動する(_P)

en: Zoom _in
ja: 拡大する(_I)

en: Zoom _out
ja: 縮小する(_O)

en: Folder
ja: フォルダー

en: Size
ja: サイズ

en: Contents
ja: 内容

en: Modified
ja: 更新日

en: This Computer
ja: このコンピューター

en: Remote Locations
ja: リモートの場所

en: Preferences
ja: 設定

en: Locations to Ignore
ja: 無視する場所

en: Scan Folder…
ja: フォルダーをスキャン…

en: Clear Recent List
ja: 履歴の一覧を消去

en: Keyboard _Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Disk Usage Analyzer
ja: ディスク使用量アナライザーについて(_A)

en: Go back to location list
ja: 場所の一覧に戻る

en: Rescan current location
ja: 現在の場所を再スキャンする

en: Close
ja: 閉じる

en: Rings Chart
ja: リングチャート

en: Treemap Chart
ja: ツリーマップチャート

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
ja: 異なるファイルシステム上のディレクトリをスキップしない。DIRECTORY を指定していない場合は無視します。

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: %d item | %d items
ja[0]: %d 個のアイテム

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
ja: 今日

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
ja[0]: %lu 日前

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
ja[0]: %lu ヶ月前

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
ja[0]: %lu 年前

en: %s Total
ja: 合計 %s

en: %s Available
ja: 利用可能 %s

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
ja: 使用済み %s

en: Unmounted
ja: マウントされていません

en: Home Folder
ja: ホームフォルダー

en: Computer
ja: コンピューター

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
ja: 無視する場所を選択

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Add Location…
ja: 場所を追加…

en: Select Folder
ja: フォルダーを選択

en: Recursively analyze mount points
ja: マウントポイントを再帰的に解析する

en: Could not analyze volume.
ja: ボリュームを解析できませんでした。

en: Failed to show help
ja: ヘルプの表示に失敗しました

en: A graphical tool to analyze disk usage.
ja: ディスクの使用量を解析するグラフィカルなツールです。

en: Failed to open file
ja: ファイルを開けませんでした

en: Failed to move file to the trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できませんでした

en: Devices & Locations
ja: デバイスと場所

en: Could not scan folder “%s”
ja: “%s”をスキャンできませんでした

en: Could not always detect occupied disk sizes.
ja: 割り当てディスクサイズを検出できなかった可能性があります。

en: Apparent sizes may be shown instead.
ja: 実サイズが代わりに表示されるかもしれません。

en: Scan completed
ja: スキャン完了

en: Completed scan of “%s”
ja: “%s”のスキャンを完了しました

en: “%s” is not a valid folder
ja: “%s”は正常なフォルダーではありません

en: Could not analyze disk usage.
ja: ディスクの使用量を解析できませんでした。
