baobab main - en to kab translation catalogue (75 entries)

en: Disk Usage Analyzer
kab: Anaslaḍ n useqdec n uḍebsi

en: Check folder sizes and available disk space
kab: Senqed teɣzi n yikaramen akked tallunt yellan deg uḍebsi

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
kab: Asnas afessas i wakken ad yeqqim useqdec n uḍebsi-k d tallaunt i yellan ddaw n usenqed.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
kab: Anaslaḍ n useqdec n uḍebsi yezmer ad iḍumm ikaramen uzzigen, ibenkan n uḥraz akked imiḍanen yeqqnen. Yettmuddu-d aseklu d usenked udlif ɣef tikkelt s usakn n teɣzi n yal akaram, ayen ara yeǧǧen asbadu afessas anida tettruḥu tallunt n uḍebsi akka kan.

en: Devices and Locations View
kab: Askan n yibenkan d yidgan

en: Scan View
kab: Ḍumm taskant

en: The GNOME Project
kab: Asenfar n GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
kab: aseqdec;tallunt;asizdeg;

en: Excluded locations URIs
kab: URis n yidgan yettwakksen

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
kab: Tabdart n URls i yidgan ara yettwakksen seg uḍummu.

en: Active Chart
kab: Rmed udlif

en: Which type of chart should be displayed.
kab: Anwa anaw n wudlif i ilaqen ad yettwaskan.

en: Window size
kab: Teɣzi n usfaylu

en: The initial size of the window
kab: Teɣzi n wawzl n usfaylu

en: Window Maximized
kab: Asfaylu meqqren

en: Whether or not the window is maximized
kab: Ama meqqer usfaylu neɣ ala

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Show help
kab: Sken tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
kab: Sken/Ffer umuɣ agejdan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
kab: Sken-d inegzumen n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
kab: Sken ismenyifen

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
kab: Aḍummu

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
kab: Ḍumm akaram

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
kab: Ales aḍummu adig amiran

en: _Open Externally
kab: _Ldi s wudem azrayan

en: _Copy Path to Clipboard
kab: _Nɣel abrid ɣer tecfawt

en: Mo_ve to Trash
kab: S_mutti ɣer tqecwalt

en: Go to _Parent Folder
kab: Ddu ɣer _Ukaram amaraw

en: Zoom _In
kab: Semɣer _Deg

en: Zoom _Out
kab: Semɣer _Beṛṛa

en: Folder
kab: Akaram

en: Size
kab: Teɣzi

en: Contents
kab: Igburen

en: Modified
kab: Yettwabeddel

en: This Device
kab: Ibenk-a

en: Remote Locations
kab: Idgan inmeggagen

en: Scan Folder…
kab: Ḍumm akaram…

en: Clear Recent List
kab: Sfeḍ tabdart n melmi kan

en: Preferences
kab: Isemenyifen

en: Keyboard _Shortcuts
kab: _Inegzumen n unasiw

en: _Help
kab: _Tallalt

en: _About Disk Usage Analyzer
kab: _Γef unaslaḍ n useqdec n uḍebsi

en: Devices & Locations
kab: Ibenkan & Idgan

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Rescan Current Location
kab: Ales aḍummu n wadig amiran

en: Files may take more space than shown
kab: Ifuyla zemren ad ṭṭfen ugar n tallunt ɣef wayen d-yettwaskanen

en: Rings Chart
kab: Udlif n txutam

en: Treemap Chart
kab: Udlif n tkarḍa n useklu

en: Locations to Ignore
kab: Idgan ara tzegleḍ

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
kab: Ur ttazgal ara ikaramen deg yinagrawen n yifuyla yemgaraden. Azgal ma yella AKARAM ur yettusefra ara.

en: Print version information and exit
kab: Siggez talɣut n lqem syen ffeɣ

en: %d item | %d items
kab[0]: %d uferdis
kab[1]: %d yiferdisen

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
kab: Arussin

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
kab: Ass-a

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
kab[0]: %lu wuss
kab[1]: %lu wussan

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
kab[0]: %lu wayyur
kab[1]: %lu wayyuren

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
kab[0]: %lu useggas
kab[1]: %lu yiseggasen

en: %s Total
kab: %s usemday

en: %s Available
kab: %s i yellan

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
kab: %s i yettusqedcen

en: Unmounted
kab: Ur ibdid ara

en: Home Folder
kab: Akaram agejdan

en: Computer
kab: Aselkim

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
kab: Fren adig ara tzegleḍ

en: Add Location…
kab: Rnu adig…

en: Select Folder
kab: Fren akaram

en: Recursively analyze mount points
kab: Aslaḍ n tneqqiḍin n usali s wudem asnalas

en: Could not analyze volume
kab: Yegguma ad yesleḍ ableɣ

en: Failed to open file
kab: Tecceḍ twaledyawt n ufaylu

en: Failed to trash file
kab: Yecceḍ usenkez n ufaylu ɣer tqecwalt

en: Could not scan folder
kab: Yegguma ad iḍumm ukaram

en: Scan completed
kab: Afraḍ yemmed

en: Completed scan of “%s”
kab: Afraḍ n "%s" yemmed

en: “%s” is not a valid folder
kab: "%s" mačči d akaram ameɣtu
