gnome-utils - en to ug translation catalogue (55 entries)

en: Disk Usage Analyzer
ug: دىسكا ئىشلىتىش تەھلىلچىسى

en: Check folder sizes and available disk space
ug: قىسقۇچ چوڭلۇقى ۋە ئىشلىتىشكە بولىدىغان دىسكا بوشلۇقىنى تەكشۈر

en: storage;space;cleanup;
ug: storage;space;cleanup;ساقلىغۇچ;بوشلۇق;تازىلاش;

en: Excluded partitions URIs
ug: سىرتتا قالدۇرۇلىدىغان دىسكا رايونىنىڭ URI سى

en: A list of URIs for partitions to be excluded from scanning.
ug: تەكشۈرگەندە سىرتتا قالدۇرۇلىدىغان دىسكا رايونىنىڭ URI سى كۆرسىتىلىدۇ.

en: Active Chart
ug: ئاكتىپ دىئاگرامما

en: Which type of chart should be displayed.
ug: قايسى تىپتىكى دىئاگرامما كۆرسىتىلىدۇ.

en: Window size
ug: كۆزنەك چوڭلۇقى

en: The initial size of the window
ug: كۆزنەكنىڭ دەسلەپكى چوڭلۇقى

en: Window state
ug: كۆزنەك ھالىتى

en: The GdkWindowState of the window
ug: كۆزنەكنىڭ GdkWindowState ھالىتى

en: Print version information and exit
ug: نەشر ئۇچۇرىنى كۆرسىتىپ ئاخىرلىشىدۇ

en: - Disk Usage Analyzer
ug: - دىسكا ئىشلىتىش تەھلىلچىسى

en: %d item | %d items
ug[0]: ‏‏%d تۈر

en: Maximum depth
ug: ئەڭ يۇقىرى چوڭقۇرلۇقى

en: The maximum depth drawn in the chart from the root
ug: غول مۇندەرىجىدىن باشلانغان ئەڭ يۇقىرى چوڭقۇرلۇقى

en: Chart model
ug: دىئاگرامما مودېلى

en: Set the model of the chart
ug: دىئاگرامما مودېل تەڭشىكى

en: Chart root node
ug: دىئاگرامما غول تۈگۈنى

en: Set the root node from the model
ug: مودېلنىڭ غول تۈگۈنىنى تەڭشىمەك

en: _Move to parent folder
ug: ئاتا قىسقۇچقا يۆتكە(_M)

en: Zoom _in
ug: چوڭايت(_I)

en: Zoom _out
ug: كىچىكلەت(_O)

en: Home folder
ug: ماكان مۇندەرىجە

en: Main volume
ug: ئاساسىي دىسكا

en: Scan Folder…
ug: قىسقۇچ تەكشۈر…

en: Scan Remote Folder…
ug: يىراقتىكى قىسقۇچنى تەكشۈر…

en: Close
ug: ياپ

en: Folder
ug: قىسقۇچ

en: Usage
ug: ئىشلىتىلىشى

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: Contents
ug: مەزمۇنلار

en: Rings Chart
ug: چەمبەرسىمان دىئاگرامما

en: Treemap Chart
ug: شاخسىمان دىئاگرامما

en: _Open Folder
ug: قىسقۇچ ئاچ(_O)

en: _Copy Path to Clipboard
ug: يولنى چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر(_C)

en: Mo_ve to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە(_V)

en: _Help
ug: ياردەم(_H)

en: _About
ug: ھەققىدە(_A)

en: _Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر(_Q)

en: _Analyzer
ug: تەھلىلچى(_A)

en: _Scan Home
ug: ماكان مۇندەرىجىنى تەكشۈر(_S)

en: Scan F_older…
ug: قىسقۇچ تەكشۈر(_O)…

en: Scan Remote Fo_lder…
ug: يىراقتىكى قىسقۇچنى تەكشۈر(_L)…

en: _View
ug: كۆرۈنۈش(_V)

en: _Reload
ug: قايتا يۈكلە(_R)

en: _Expand All
ug: ھەممىنى ياي(_E)

en: _Collapse All
ug: ھەممىنى قاتلا(_C)

en: Devices and locations
ug: ئۈسكۈنىلەر ۋە ئورۇنلار

en: Select Folder
ug: قىسقۇچ تاللا

en: Could not analyze volume.
ug: دىسكىنى تەھلىل قىلالمىدى.

en: A graphical tool to analyze disk usage.
ug: دىسكا ئىشلىتىش ئەھۋالى تەھلىلىگە ئىشلىتىلىدىغان كۆزنەكلىك قورال.

en: Could not scan folder "%s" or some of the folders it contains.
ug: قىسقۇچ «%s» نى ياكى ئۇنىڭ ئىچىدىكى بەزى بىر قىسقۇچلارنى تەكشۈرەلمىدى.

note: || is_virtual_filesystem ()
en: "%s" is not a valid folder
ug: «%s» ئىناۋەتلىك قىسقۇچ ئەمەس

en: Could not analyze disk usage.
ug: دىسكا ئىشلىتىلىشىنى تەھلىل قىلالمىدى.
