gnome-utils - en to uk translation catalogue (75 entries)

en: Disk Usage Analyzer
uk: Аналізатор використання диска

en: Check folder sizes and available disk space
uk: Перевірте розміри тек та дисковий простір

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
uk: Проста програма для утримання вжитку диска і доступного місця під контролем.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
uk: Аналізатор використання дисків може сканувати вказані теки, пристрої та мережеві облікові записи. Він надає як ієрархічний, так і графічний огляд розміру кожної теки, що спрощує пошук місця, де перенасичено використання диска.

en: Devices and Locations View
uk: Перегляд пристроїв та місць

en: Scan View
uk: Перегляд сканування

en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
uk: пам'ять;місце;очистити;

en: Excluded locations URIs
uk: URI виключених місць

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
uk: Список URI для місць, що не включаються у сканування.

en: Active Chart
uk: Активна діаграма

en: Which type of chart should be displayed.
uk: Тип діаграми, яку буде показано.

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: The initial size of the window
uk: Початковий розмір вікна

en: Window Maximized
uk: Вікно розгорнуто

en: Whether or not the window is maximized
uk: Чи розгорнуто вікно

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Show help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
uk: Показати або приховати головне меню

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
uk: Показати налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
uk: Сканування

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
uk: Сканувати теку

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
uk: Повторно сканувати поточне місце

en: _Open Externally
uk: Від_крити у сторонній програмі

en: _Copy Path to Clipboard
uk: _Скопіювати шлях до кишені

en: Mo_ve to Trash
uk: Пере_містити у смітник

en: Go to _Parent Folder
uk: Перейти до _батьківської теки

en: Zoom _In
uk: З_більшити

en: Zoom _Out
uk: З_меншити

en: Folder
uk: Тека

en: Size
uk: Розмір

en: Contents
uk: Зміст

en: Modified
uk: Змінено

en: This Device
uk: Цей пристрій

en: Remote Locations
uk: Віддалена адреса

en: Scan Folder…
uk: Просканувати теку…

en: Clear Recent List
uk: Спорожнити список нещодавніх записів

en: Preferences
uk: Параметри

en: Keyboard _Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Disk Usage Analyzer
uk: Про «Аналізатор використання дисків»

en: Devices & Locations
uk: Пристрої і місця

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Rescan Current Location
uk: Повторно сканувати поточне місце

en: Files may take more space than shown
uk: Для зберігання файлів може знадобитися більше місця, ніж показано

en: Rings Chart
uk: Кільцева діаграма

en: Treemap Chart
uk: Дерево

en: Locations to Ignore
uk: Місця, які слід ігнорувати

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
uk: Не пропускати каталоги у інших файлових системах. Буде проігноровано, якщо не вказано DIRECTORY.

en: Print version information and exit
uk: Показати версію та вийти

en: %d item | %d items
uk[0]: %d об'єкт
uk[1]: %d об'єкти
uk[2]: %d об'єктів

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
uk: Невідомо

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
uk: Сьогодні

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
uk[0]: %lu день
uk[1]: %lu дні
uk[2]: %lu днів

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
uk[0]: %lu місяць
uk[1]: %lu місяці
uk[2]: %lu місяців

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
uk[0]: %lu рік
uk[1]: %lu роки
uk[2]: %lu років

en: %s Total
uk: %s всього

en: %s Available
uk: %s доступно

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
uk: %s вжито

en: Unmounted
uk: Демонтовано

en: Home Folder
uk: Домашня тека

en: Computer
uk: Комп'ютер

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
uk: Виберіть місце, яке слід ігнорувати

en: Add Location…
uk: Додати місце…

en: Select Folder
uk: Виберіть теку

en: Recursively analyze mount points
uk: Рекурсивно аналізувати точки монтування

en: Could not analyze volume
uk: Не вдалося проаналізувати том

en: Failed to open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: Failed to trash file
uk: Не вдалося пересунути файл до смітника

en: Could not scan folder
uk: Не вдалося просканувати теку

en: Scan completed
uk: Сканування завершено

en: Completed scan of “%s”
uk: Завершено сканування «%s»

en: “%s” is not a valid folder
uk: «%s» не є дійсною текою
