baobab master - en to hi translation catalogue (77 entries)

en: Disk Usage Analyzer
hi: डिस्क उपयोग विश्लेषक

en: Check folder sizes and available disk space
hi: फोल्डर आकर व उपलब्ध डिस्क स्पेस जांचें

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
hi: डिस्क उपयोग व उपलब्ध स्पेस नियंत्रित रखने हेतु सरल अनुप्रयोग।

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
hi: डिस्क उपयोग विश्लेषक निर्दिष्ट फोल्डर, संचय उपकरण व ऑनलाइन अकाउंट स्कैन कर सकता है। डिस्क उपयोग पहचान सरलीकृत करने हेतु यह प्रत्येक फोल्डर का आकार शाखानुमा ढांचे व चित्रात्मक रूप से प्रदर्शित करता है।

en: Devices and Locations View
hi: उपकरण व स्थान दृश्य

en: Scan View
hi: स्केन दृश्य

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hi: गनोम परियोजना

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
hi: संचय;स्पेस;अनुकूलन;

en: Excluded locations URIs
hi: अपवर्जित यूआरआई स्थान

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
hi: स्कैन हेतु अपवर्जित यूआरआई स्थानों की सूची।

en: Active Chart
hi: प्रयुक्त चित्र

en: Which type of chart should be displayed.
hi: प्रदर्शन हेतु चित्र प्रकार निर्दिष्ट करें।

en: Window size
hi: विंडो आकार

en: The initial size of the window
hi: विंडो का आरंभिक आकार

en: Window Maximized
hi: विंडो आकार अधिकतम

en: Whether or not the window is maximized
hi: विंडो अधिकतम है या नहीं

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hi: सहायता देखें

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
hi: प्राथमिक मेनू दिखाएं/छुपाएं

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट देखें

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hi: वरीयताएं दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
hi: स्कैन हो रहा है

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
hi: फोल्डर स्कैन करें

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
hi: वर्तमान स्थान पुनः स्कैन करें

en: _Open Externally
hi: बाह्य रूप से खोलें (_O)

en: _Copy Path to Clipboard
hi: पथ क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें (_C)

en: Mo_ve to Trash
hi: ट्रैश में भेजें (_v)

en: Go to _Parent Folder
hi: मूल फोल्डर पर जाएं (_p)

en: Zoom _In
hi: आकार बढ़ाएं (_I)

en: Zoom _Out
hi: आकार घटाएं (_O)

en: Remove Folder
hi: फोल्डर हटाएं

en: Folder
hi: फोल्डर

en: Size
hi: आकार

en: Contents
hi: सामग्री

en: Modified
hi: परिवर्तित

en: This Device
hi: यह उपकरण

en: Remote Locations
hi: दूरस्थ स्थान

en: Scan Folder…
hi: फोल्डर स्कैन करें...

en: Clear Recent List
hi: हालिया सूची रिक्त करें

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

en: Keyboard _Shortcuts
hi: कुंजीपटल शॉर्टकट (_S)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _About Disk Usage Analyzer
hi: डिस्क उपयोग विश्लेषक के बारे में (_A)

en: Devices & Locations
hi: उपकरण व स्थान

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Results
hi: परिणाम

en: Rescan Current Location
hi: वर्तमान स्थान पुनः स्कैन करें

en: Files may take more space than shown
hi: फाइलें दिखाए जाने से अधिक स्थान ले सकती हैं

en: _Rings Chart
hi: चक्राकार चित्र (_R)

en: _Treemap Chart
hi: शाखानुमा चित्र (_T)

en: Locations to Ignore
hi: अनदेखी हेतु स्थान

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
hi: भिन्न फाइल सिस्टम होने पर डायरेक्टरी अनदेखी न करें। अनिर्दिष्ट होने पर ही डायरेक्टरी अनदेखी करें।

en: Print version information and exit
hi: संस्करण जानकारी दिखाएं व बंद करें

en: %d item | %d items
hi[0]: %d वस्तु
hi[1]: %d वस्तुएँ

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
hi: आज

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
hi[0]: %lu दिन पूर्व
hi[1]: %lu दिन पूर्व

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
hi[0]: %lu माह पूर्व
hi[1]: %lu माह पूर्व

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
hi[0]: %lu वर्ष पूर्व
hi[1]: %lu वर्ष पूर्व

en: %s Total
hi: %s कुल

en: %s Available
hi: %s उपलब्ध

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
hi: %s प्रयुक्त

en: Unmounted
hi: माउंट नहीं है

en: Home Folder
hi: होम फोल्डर

en: Computer
hi: कंप्यूटर

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
hi: अनदेखी हेतु स्थान चयन चुनें

en: _Add Location
hi: स्थान जोड़ें (_A)

en: Select Folder
hi: फोल्डर चुनें

en: Recursively analyze mount points
hi: माउंट पॉइंट हेतु पुनरावर्तन विश्लेषण

en: Could not analyze volume
hi: वॉल्यूम विश्लेषण विफल

en: Failed to open file
hi: फाइल खोलना विफल

en: Failed to trash file
hi: फाइल थ्रैश करने में विफल

en: Could not scan folder
hi: फोल्डर स्कैन करने में विफल

en: Scan completed
hi: स्कैन पूर्ण

en: Completed scan of “%s”
hi: “%s” का स्कैन पूर्ण

en: “%s” is not a valid folder
hi: “%s” अमान्य फोल्डर है
