baobab master - en to hu translation catalogue (77 entries)

en: Disk Usage Analyzer
hu: Lemezhasználat-elemző

en: Check folder sizes and available disk space
hu: Mappaméretek és elérhető lemezterület vizsgálata

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
hu: Egy egyszerű alkalmazás a lemezhasználat és az elérhető hely ellenőrzés alatt tartásához.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
hu: A lemezhasználat-elemző képes megvizsgálni bizonyos mappákat, tárolóeszközöket és online fiókokat. Mind fa, mind grafikus ábrázolást szolgáltat az egyes mappák méretének megjelenítéséhez, megkönnyítve annak azonosítását, hogy hol vész el a lemezterület.

en: Devices and Locations View
hu: Eszközök és helyek nézet

en: Scan View
hu: Vizsgálat nézet

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
hu: tároló;lemezterület;takarítás;

en: Excluded locations URIs
hu: Kihagyott helyek URI-címei

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
hu: A vizsgálatból kihagyandó helyek URI-címeinek listája.

en: Active Chart
hu: Aktív diagram

en: Which type of chart should be displayed.
hu: Melyik diagramtípus legyen látható.

en: Window size
hu: Ablakméret

en: The initial size of the window
hu: Az ablak kezdeti mérete

en: Window Maximized
hu: Teljes méretű ablak

en: Whether or not the window is maximized
hu: Az ablak teljes méretű-e

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
hu: Elsődleges menü megjelenítése vagy elrejtése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hu: Beállítások megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
hu: Vizsgálat

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
hu: Mappa vizsgálata

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
hu: Jelenlegi hely ismételt vizsgálata

en: _Open Externally
hu: _Megnyitás külsőleg

en: _Copy Path to Clipboard
hu: Út_vonal másolása a vágólapra

en: Mo_ve to Trash
hu: Át_helyezés a Kukába

en: Go to _Parent Folder
hu: Ugrás a _szülőmappába

en: Zoom _In
hu: _Nagyítás

en: Zoom _Out
hu: _Kicsinyítés

en: Remove Folder
hu: Mappa eltávolítása

en: Folder
hu: Mappa

en: Size
hu: Méret

en: Contents
hu: Tartalom

en: Modified
hu: Módosítva

en: This Device
hu: Ez az eszköz

en: Remote Locations
hu: Távoli helyek

en: Scan Folder…
hu: Mappa vizsgálata…

en: Clear Recent List
hu: Legutóbbiak listájának törlése

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard _Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Disk Usage Analyzer
hu: A Lemezhasználat-elemző _névjegye

en: Devices & Locations
hu: Eszközök és helyek

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Results
hu: Eredmények

en: Rescan Current Location
hu: Jelenlegi hely ismételt vizsgálata

en: Files may take more space than shown
hu: A fájlok több helyet foglalhatnak a feltüntetettnél

en: _Rings Chart
hu: _Gyűrűdiagram

en: _Treemap Chart
hu: _Fadiagram

en: Locations to Ignore
hu: Figyelmen kívül hagyandó helyek

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
hu: Ne hagyja ki a különböző fájlrendszeren található könyvtárakat. Figyelmen kívül lesz hagyva, ha nincs megadva KÖNYVTÁR.

en: Print version information and exit
hu: Verzióinformációk kiírása és kilépés

en: %d item | %d items
hu[0]: %d elem
hu[1]: %d elem

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
hu: Ma

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
hu[0]: %lu nap
hu[1]: %lu nap

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
hu[0]: %lu hónap
hu[1]: %lu hónap

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
hu[0]: %lu év
hu[1]: %lu év

en: %s Total
hu: %s összesen

en: %s Available
hu: %s elérhető

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
hu: %s használt

en: Unmounted
hu: Leválasztva

en: Home Folder
hu: Saját mappa

en: Computer
hu: Számítógép

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
hu: Válasszon egy figyelmen kívül hagyandó helyet

en: _Add Location
hu: Hely _hozzáadása

en: Select Folder
hu: Mappa kiválasztása

en: Recursively analyze mount points
hu: Csatolási pontok rekurzív elemzése

en: Could not analyze volume
hu: Nem sikerült elemezni a kötetet

en: Failed to open file
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt

en: Failed to trash file
hu: Nem sikerült a kukába dobni a fájlt

en: Could not scan folder
hu: Nem sikerült megvizsgálni a mappát

en: Scan completed
hu: Vizsgálat befejezve

en: Completed scan of “%s”
hu: A(z) „%s” vizsgálata befejeződött

en: “%s” is not a valid folder
hu: „%s” nem érvényes mappa
