gnome-utils - en to fi translation catalogue (77 entries)

en: Disk Usage Analyzer
fi: Levynkäytön analysointi

en: Check folder sizes and available disk space
fi: Tarkista kansioiden koko ja käytettävissä oleva levytila

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
fi: storage;space;cleanup;tila;tilankäyttö;levytila;tallennustila;

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
fi: Yksinkertainen sovellus, jonka avulla pysyt perillä levyn käytöstä ja vapaasta tilasta.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
fi: Levynkäytön analysointi voi tarkistaa yksittäisiä kansioita, tallennuslaitteita ja verkkotilejä. Se näyttää puumaisen ja graafisen esityksen jokaisen kansion sisällöstä ja tilan käytöstä. Sovelluksen avulla näet helposti, mitkä kansiot vievät eniten tilaa.

en: Devices and Locations View
fi: Laitteet ja sijainnit -näkymä

en: Scan View
fi: Kartoitusnäkymä

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Excluded locations URIs
fi: Ohitettujen sijaintien URIt

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
fi: Luettelo sijaintien URI:sta, joita ei huomioida kartoitettaessa.

en: Active Chart
fi: Aktiivinen kaavio

en: Which type of chart should be displayed.
fi: Minkä tyyppinen kaavio näytetään.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: The initial size of the window
fi: Ikkunan alustava koko

en: Window Maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Whether or not the window is maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu vai ei

en: _Open Externally
fi: Avaa _ulkoisesti

en: _Copy Path to Clipboard
fi: _Kopioi polku leikepöydälle

en: Mo_ve to Trash
fi: _Siirrä roskakoriin

en: Go to _Parent Folder
fi: _Siirry ylätason kansioon

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Remove Folder
fi: Poista kansio

en: Folder
fi: Kansio

en: Size
fi: Koko

en: Contents
fi: Sisältö

en: Modified
fi: Muokattu

en: This Device
fi: Tämä laite

en: Remote Locations
fi: Etäsijainnit

en: Scan Folder…
fi: Kartoita kansio…

en: Clear Recent List
fi: Tyhjennä viimeisimpien luettelo

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard _Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: _About Disk Usage Analyzer
fi: _Tietoja - Levynkäytön analysointi

en: Devices & Locations
fi: Laitteet ja sijainnit

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Results
fi: Tulokset

en: Rescan Current Location
fi: Kartoita uudelleen nykyinen sijainti

en: Files may take more space than shown
fi: Tiedostot saattavat viedä enemmän tilaa, kuin mitä tässä näytetään

en: _Rings Chart
fi: _Ympyräkaavio

en: _Treemap Chart
fi: _Puukaavio

en: Locations to Ignore
fi: Ohitettavat sijainnit

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Main Menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcuts dialog]
en: Scanning
fi: Kartoitus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Scan Folder
fi: Kartoita kansio

[ctx: shortcuts dialog]
en: Rescan Current Location
fi: Kartoita uudelleen nykyinen sijainti

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
fi: Älä ohita eri tiedostojärjestelmien hakemistoja. Ohitetaan jos DIRECTORY ei ole määritetty.

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja sulkeudu

en: %d item | %d items
fi[0]: %d kohde
fi[1]: %d kohdetta

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
fi: Tänään

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
fi[0]: %lu päivä sitten
fi[1]: %lu päivää sitten

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
fi[0]: %lu kuukausi sitten
fi[1]: %lu kuukautta sitten

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
fi[0]: %lu vuosi sitten
fi[1]: %lu vuotta sitten

en: %s Total
fi: %s yhteensä

en: %s Available
fi: %s käytettävissä

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
fi: %s käytetty

en: Unmounted
fi: Ei liitetty

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Computer
fi: Tietokone

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
fi: Valitse ohitettava sijainti

en: _Add Location
fi: _Lisää sijainti

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Recursively analyze mount points
fi: Analysoi liitoskohdat rekursiivisesti

en: Could not analyze volume
fi: Taltiota ei voitu analysoida

en: Failed to open file
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Failed to trash file
fi: Tiedoston siirto roskakoriin epäonnistui

en: Could not scan folder
fi: Kansiota ei voitu kartoittaa

en: Scan completed
fi: Kartoitus valmistui

en: Completed scan of “%s”
fi: Kohteen ”%s” kartoitus suoritettu

en: “%s” is not a valid folder
fi: ”%s” ei ole kelvollinen kansio
