baobab main - en to kw translation catalogue (77 entries)

en: Disk Usage Analyzer
kw: Dielvenner Usadow Plasen

en: Check folder sizes and available disk space
kw: Checkya brasterow restrenva ha spas plasen kavadow

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
kw: gwithva;spas;glanhe;

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
kw: Unn app sempel rag routya dha usadow plasen ha spas kavadow.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
kw: Dielvenner Usadow Plasen a yll arhwilas restrenvaow komparek, devisyow kov hag akontys warlinen. Yth provia an dhew unn gwedhen ha representyans grafegel ow diskwedhes an braster pub restrenva, ow gul yw es rag aswon le may spas plasen yw gwastys.

en: Devices and Locations View
kw: Gwel Devisyow ha Tylleryow

en: Scan View
kw: Gwel Arwhilas

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
kw: An Ragdres GNOME

en: Excluded locations URIs
kw: URIs tylleryow ekskludys

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
kw: Unn rol a URIs rag tylleryow dhe vos ekskludys rag arhwilyansow.

en: Active Chart
kw: Chart Byw

en: Which type of chart should be displayed.
kw: Pyneyl eghen chart y kodh diskwedhys.

en: Window size
kw: Braster fenester

en: The initial size of the window
kw: An braster kynsa a'n fenester

en: Window Maximized
kw: Fenester Kowlvoghhys

en: Whether or not the window is maximized
kw: Po an fenester yw kowlvoghhys po ny

en: _Open Externally
kw: _Ygeri Yn A-Ves

en: _Copy Path to Clipboard
kw: _Kopia Tyller war Astel Glypp

en: Mo_ve to Trash
kw: Gwaya dhe _Byjyon

en: Go to _Parent Folder
kw: Gwaya dhe Restrenva _Kar

en: Zoom _In
kw: _Moghhe

en: Zoom _Out
kw: _Lehe

en: Remove Folder
kw: Remova Restrenva

en: Folder
kw: Restrenva

en: Size
kw: Braster

en: Contents
kw: Dalgh

en: Modified
kw: Chanjys

en: This Device
kw: An Devis Ma

en: Remote Locations
kw: Tylleryow Pell

en: Scan Folder…
kw: Arhwilas Restrenva…

en: Clear Recent List
kw: Dilea Rol A-Dhiwedhes

en: Preferences
kw: Settyansow

en: Keyboard _Shortcuts
kw: Kesunyansow _Bysowek

en: _Help
kw: _Gweres

en: _About Disk Usage Analyzer
kw: _A-dro Dielvenner Usadow Plasen

en: Devices & Locations
kw: Devisyow & Tylleryow

en: Main Menu
kw: Rol Chif

en: Results
kw: Sewyansow

en: Rescan Current Location
kw: Dasarhwilas Tyller A-Lemmyn

en: Files may take more space than shown
kw: Restrennow lenki martesen spas moy es diskwedhys

en: _Rings Chart
kw: Chart _Kylghyow

en: _Treemap Chart
kw: Chart _Gwedhenmappa

en: Locations to Ignore
kw: Tylleryow rag Skonya Aswon

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
kw: Ollgemmyn

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
kw: Diskwedhes Gweres

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Main Menu
kw: Ygeri Rol Chif

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
kw: Kwytya

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Keyboard Shortcuts
kw: Diskwedhes Kesunyansow Bysowek

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
kw: Diskwedhes Settyansow

[ctx: shortcuts dialog]
en: Scanning
kw: Arhwilyansow

[ctx: shortcuts dialog]
en: Scan Folder
kw: Arwilas Restrenva

[ctx: shortcuts dialog]
en: Rescan Current Location
kw: Dasarhwilas Tylleryow A-Lemmyn

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
kw: Na skyppya restrenvaow war systemow restrenvaow dyffrnas. Skonys aswon mar RESTRENVA na ragnotys.

en: Print version information and exit
kw: Pryntya kedhlow versyon ha kywtya

en: %d item | %d items
kw[0]: %d tra
kw[1]: %d taklow

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
kw: Ankoth

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
kw: Hedhyw

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
kw[0]: %lu dydh
kw[1]: %lu dedhyow

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
kw[0]: %lu mis
kw[1]: %lu misyow

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
kw[0]: %lu bledhen
kw[1]: %lu bledhynnyow

en: %s Total
kw: %s Somm

en: %s Available
kw: %s Kavadow

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
kw: %s Devnydhys

en: Unmounted
kw: Anyskynnys

en: Home Folder
kw: Restrenva Tre

en: Computer
kw: Amontyell

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
kw: Dewis Tyller rag Skonya Aswon

en: _Add Location
kw: _Addya Tyller

en: Select Folder
kw: Dewis Restrenva

en: Recursively analyze mount points
kw: Dielvenna arta hag arta poyntys yskynnans

en: Could not analyze volume
kw: Na yllir dielvenna kevrol

en: Failed to open file
kw: Y fyllis ygeri restren

en: Failed to trash file
kw: Y fyllis dilea restren

en: Could not scan folder
kw: Na yllir arhwilas restrenva

en: Scan completed
kw: Arhwilyans deu

en: Completed scan of “%s”
kw: Kowlwul arhwilyans a “%s”

en: “%s” is not a valid folder
kw: “%s” na unn restrenva ewn
