gnome-utils - en to th translation catalogue (77 entries)

en: Disk Usage Analyzer
th: เครื่องมือวิเคราะห์การใช้ดิสก์

en: Check folder sizes and available disk space
th: ตรวจสอบขนาดของโฟลเดอร์ต่างๆ และเนื้อที่ว่างในดิสก์

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
th: แอปพลิเคขันอย่างง่ายสำหรับควบคุมการใช้ดิสก์และพื้นที่ที่เหลือให้ใช้บนดิสก์ของคุณ

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
th: เครื่องมือวิเคราะห์การใช้ดิสก์ สามารถสแกนโฟลเดอร์ อุปกรณ์เก็บข้อมูล และบัญชีออนไลน์ที่ระบุได้ และมีข้อมูลนำเสนอทั้งแบบทรีและแบบรูปภาพสำหรับแสดงขนาดของแต่ละโฟลเดอร์ ทำให้ง่ายที่จะระบุว่าคุณใช้พื้นที่ทั้งหมดในดิสก์ไปแล้วเท่าใด

en: Devices and Locations View
th: มุมมองอุปกรณ์และตำแหน่ง

en: Scan View
th: มุมมองการสแกน

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
th: ที่เก็บข้อมูล;ที่ว่าง;ทำความสะอาด;

en: Excluded locations URIs
th: URI ของตำแหน่งที่ไม่นับรวม

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
th: รายชื่อ URI ของตำแหน่งที่จะไม่นับรวมในการสแกนข้อมูล

en: Active Chart
th: แผนภูมิที่เปิดใช้

en: Which type of chart should be displayed.
th: แผนภูมิชนิดใดที่จะให้แสดง

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: The initial size of the window
th: ขนาดเริ่มแรกของหน้าต่าง

en: Window Maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่

en: Whether or not the window is maximized
th: ระบุว่าจะให้หน้าต่างขยายแผ่หรือไม่

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
th: แสดง / ซ่อนเมนูหลัก

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
th: แสดงปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
th: แสดงการปรับแต่ง

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
th: การสแกน

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
th: สแกนโฟลเดอร์

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
th: สแกนตำแหน่งปัจจุบันใหม่

en: _Open Externally
th: เ_ปิดจากภายนอก

en: _Copy Path to Clipboard
th: _คัดลอกพาธไปยังคลิปบอร์ด

en: Mo_ve to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: Go to _Parent Folder
th: ไปยังโฟลเดอร์แ_ม่

en: Zoom _In
th: แสดง_ขยาย

en: Zoom _Out
th: แสดง_ย่อ

en: Remove Folder
th: ลบโฟลเดอร์

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Size
th: ขนาด

en: Contents
th: เนื้อหา

en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

en: This Device
th: อุปกรณ์นี้

en: Remote Locations
th: ตำแหน่งระยะไกล

en: Scan Folder…
th: สแกนโฟลเดอร์…

en: Clear Recent List
th: ล้างรายการล่าสุด

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Keyboard _Shortcuts
th: ปุ่ม_ลัดแป้นพิมพ์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About Disk Usage Analyzer
th: เกี่ยวกับ “เครื่องมือวิเคราะห์การใช้ดิสก์”

en: Devices & Locations
th: อุปกรณ์และตำแหน่ง

en: Main Menu
th: เมนูหลัก

en: Results
th: ผลลัพธ์

en: Rescan Current Location
th: สแกนตำแหน่งปัจจุบันใหม่

en: Files may take more space than shown
th: แฟ้มอาจใช้เนื้อที่ว่างมากกว่าที่ปรากฏ

en: _Rings Chart
th: แผนภูมิ_วงแหวน

en: _Treemap Chart
th: แผนภูมิ_ต้นไม้

en: Locations to Ignore
th: ตำแหน่งที่จะไม่นับรวม

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
th: ไม่ต้องข้ามไดเรกทอรีที่อยู่บนระบบแฟ้มอื่น โดยจะละเลยค่านี้หากไม่ได้ระบุ DIRECTORY

en: Print version information and exit
th: แสดงเลขรุ่นแล้วออก

en: %d item | %d items
th[0]: %d รายการ

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
th: วันนี้

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
th[0]: %lu วัน

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
th[0]: %lu เดือน

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
th[0]: %lu ปี

en: %s Total
th: ทั้งหมด %s

en: %s Available
th: เหลืออยู่ %s

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
th: ใช้ไป %s

en: Unmounted
th: ไม่ได้เมานท์

en: Home Folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
th: เลือกตำแหน่งที่จะไม่นับรวม

en: _Add Location
th: เพิ่มตำแหน่ง

en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Recursively analyze mount points
th: วิเคราะห์จุดเมานท์แบบเรียกตัวเองซ้ำ

en: Could not analyze volume
th: ไม่สามารถวิเคราะห์โวลุมได้

en: Failed to open file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม

en: Failed to trash file
th: ไม่สามารถทิ้งแฟ้มลงถังขยะ

en: Could not scan folder
th: ไม่สามารถสแกนโฟลเดอร์

en: Scan completed
th: สแกนเสร็จเรียบร้อย

en: Completed scan of “%s”
th: การสแกนใน “%s” เสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: “%s” is not a valid folder
th: “%s” ไม่ใช่โฟลเดอร์ที่ใช้การได้
