baobab main - en to ia translation catalogue (76 entries)

en: Disk Usage Analyzer
ia: Analysator de usage de disco

en: Check folder sizes and available disk space
ia: Verifica dimensiones de dossieres e le spatio disponibile de disco

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: storage;space;cleanup;
ia: immagazinage;spatio;nettage

en: A simple application to keep your disk usage and available space under control.
ia: Un application simple pro mantener le usage de tu disco e su spatio disponibile sub control.

en: Disk Usage Analyzer can scan specific folders, storage devices and online accounts. It provides both a tree and a graphical representation showing the size of each folder, making it easy to identify where disk space is wasted.
ia: Analysator de usage de disco pote scannar dossieres specific, dispositivos de immagazinage e contos in linea. Il forni representationes graphic e de arbore monstrante le dimension de cata dossier, facente le identification facile del spatio in disco prodigate.

en: Devices and Locations View
ia: Vista de dispositivos e localisationes

en: Scan View
ia: Vista de scannamento

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ia: Le projecto GNOME

en: Excluded locations URIs
ia: URIs de localisationes excludite

en: A list of URIs for locations to be excluded from scanning.
ia: Un lista de URIs pro localisationes a excluder del scannamento.

en: Active Chart
ia: Diagramma active

en: Which type of chart should be displayed.
ia: Qual typo de diagramma deberea esser monstrate.

en: Window size
ia: Dimension de fenestra

en: The initial size of the window
ia: Le dimension initial del fenestra

en: Window Maximized
ia: Fenestra maximisate

en: Whether or not the window is maximized
ia: Si le fenestra es maximisate o no

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ia: Monstrar adjuta

[ctx: shortcut window]
en: Show / Hide primary menu
ia: Monstrar/celar menu primari

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ia: Quitar

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ia: Monstrar vias breve de claviero

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ia: Monstrar preferentias

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ia: Scannante

[ctx: shortcut window]
en: Scan folder
ia: Scannar dossier

[ctx: shortcut window]
en: Rescan current location
ia: Rescannar localisation actual

en: _Open Externally
ia: _Aperir externemente

en: _Copy Path to Clipboard
ia: _Copiar percurso al area de transferentia

en: Mo_ve to Trash
ia: Dis_placiar al immunditia

en: Go to _Parent Folder
ia: Vader al dossier _genitor

en: Zoom _In
ia: Aggrand_ir

en: Zoom _Out
ia: Dimin_uer

en: Remove Folder
ia: Remover dossier

en: Folder
ia: Dossier

en: Size
ia: Dimension

en: Contents
ia: Contentos

en: Modified
ia: Modificate

en: This Device
ia: Iste dispositivo

en: Remote Locations
ia: Localisationes remote

en: Scan Folder…
ia: Scannar dossier…

en: Clear Recent List
ia: Rader lista recente

en: Preferences
ia: Preferentias

en: Keyboard _Shortcuts
ia: Vias breve de _claviero

en: _Help
ia: _Adjuta

en: _About Disk Usage Analyzer
ia: _A proposito de Analysator de usage de disco

en: Devices & Locations
ia: Dispositivos e locationes

en: Main Menu
ia: Manu principal

en: Results
ia: Resultatos

en: Rescan Current Location
ia: Rescannar localisation actual

en: Files may take more space than shown
ia: Le files pote prender plus spatio del monstrate

en: _Rings Chart
ia: Diag_ramma de anellos

en: _Treemap Chart
ia: Diagramma de _mappa de arbore

en: Locations to Ignore
ia: Localisationes a ignorar

en: Do not skip directories on different file systems. Ignored if DIRECTORY is not specified.
ia: Non saltar directorios sur systemas de files differente. Ignorate si le DIRECTORIO non es specificate.

en: Print version information and exit
ia: Imprimer version de information e exir

en: %d item | %d items
ia[0]: %d elemento
ia[1]: %d elementos

note: Translators: when the last modified time is unknown
en: Unknown
ia: Incognite

note: Translators: when the last modified time is today
en: Today
ia: Hodie

note: Translators: when the last modified time is "days" days ago
en: %lu day | %lu days
ia[0]: %lu die
ia[1]: %lu dies

note: Translators: when the last modified time is "months" months ago
en: %lu month | %lu months
ia[0]: %lu mense
ia[1]: %lu menses

note: Translators: when the last modified time is "years" years ago
en: %lu year | %lu years
ia[0]: %lu anno
ia[1]: %lu annos

en: %s Total
ia: %s total

en: %s Available
ia: %s disponibile

note: useful for some remote mounts where we don't know the size but do have a usage figure
en: %s Used
ia: %s usate

en: Unmounted
ia: Dismontate

en: Home Folder
ia: Dossier de initio

en: Computer
ia: Computator

note: The only activatable row is "Add location"
en: Select Location to Ignore
ia: Seliger localisation a ignorar

en: _Add Location
ia: _Adder localisation

en: Select Folder
ia: Seliger dossier

en: Recursively analyze mount points
ia: Analysar recursivemente punctos de montage

en: Could not analyze volume
ia: Non poteva analysar le volumine

en: Failed to open file
ia: Falleva le apertura del file

en: Failed to trash file
ia: Falleva le elimination del file

en: Could not scan folder
ia: Non poteva scannar le dossier

en: Scan completed
ia: Scannamento completate

en: Completed scan of “%s”
ia: Scannamento complete de “%s”

en: “%s” is not a valid folder
ia: “%s” non es un dossier valide
