bash-5.2-rc1 - en to bg translation catalogue (590 entries)

en: bad array subscript
bg: грешен индекс на масив

en: %s: removing nameref attribute
bg: %s: изтриване на атрибута за указател от променливата

en: %s: cannot convert indexed to associative array
bg: %s: масивът не може да бъде преобразуван към речник

en: %s: cannot assign to non-numeric index
bg: %s: не може да се присвоява на нецифров индекс

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
bg: %s: %s: при присвояване към речник трябва да се използва индекс

en: %s: cannot create: %s
bg: %s: не може да се създаде: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
bg: изпълнение на команда на Юникс от bash: не може да се открие подредбата на
    функциите на клавишите за командата

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
bg: %s: първият непразен знак не е „"“

en: no closing `%c' in %s
bg: в %2$s липсва затварящ знак „%1$c“

en: %s: missing colon separator
bg: %s: разделителят „:“ липсва

en: `%s': cannot unbind in command keymap
bg: „%s“: неуспешно премахне на присвояване в подредбата на функциите на клавишите

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
bg: заместване на изразите с фигурни скоби: неуспешно заделяне на памет за „%s“

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
bg: заместване на изразите с фигурни скоби: неуспешно заделяне на памет за %u елемента

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
bg: заместване на изразите с фигурни скоби: неуспешно заделяне на памет за „%s“

en: `%s': invalid alias name
bg: „%s“: грешно име на синоним

en: line editing not enabled
bg: редактирането на командния ред не е включено

en: `%s': invalid keymap name
bg: „%s“: грешно име на подредбата на функциите на клавишите

en: %s: cannot read: %s
bg: %s: не може да се прочете: %s

en: `%s': unknown function name
bg: „%s“:  име на непозната функция

en: %s is not bound to any keys.
bg: %s не е зададена на никой клавиш.

en: %s can be invoked via
bg: %s може да се извика чрез

en: `%s': cannot unbind
bg: „%s“: не може да се премахне присвояване

en: loop count
bg: брой цикли

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
bg: валидно само за циклите с „for“, „while“ и „until“

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
bg: Връщане на контекста на текущото извикване на подпрограма.
        
        Без ИЗРАЗ връща „$line $filename“.  С ИЗРАЗ връща
        „$line $subroutine $filename“.  Допълнителната информация може да се
        използва за получаване на информация за състоянието на стека.
        
        Стойността на ИЗРАЗа показва за колко рамки спрямо текущата да се изведе
        информация.  Най-горната рамка е 0.

en: HOME not set
bg: Променливата „HOME“ не е зададена

en: too many arguments
bg: прекалено много аргументи

en: null directory
bg: нулева директория

en: OLDPWD not set
bg: Променливата „OLDPWD“ не е зададена

en: line %d:
bg: ред %d:

en: warning:
bg: предупреждение:

en: %s: usage:
bg: %s: употреба:

en: %s: option requires an argument
bg: %s: опцията изисква аргумент

en: %s: numeric argument required
bg: %s: изисква се числов аргумент

en: %s: not found
bg: %s: не е открит

en: %s: invalid option
bg: %s: грешна опция

en: %s: invalid option name
bg: %s: грешно име на опция

en: `%s': not a valid identifier
bg: „%s“: грешен идентификатор

en: invalid octal number
bg: грешно осмично число

en: invalid hex number
bg: грешно шестнайсетично число

en: invalid number
bg: грешно число

en: %s: invalid signal specification
bg: %s: грешно указване на сигнал

en: `%s': not a pid or valid job spec
bg: „%s“: грешен идентификатор на процес или задача

en: %s: readonly variable
bg: %s: променлива с права само за четене

en: %s: cannot assign
bg: %s: не може да се присвои

en: %s: %s out of range
bg: %s: %s е извън допустимия диапазон

en: argument
bg: аргументът

en: %s out of range
bg: %s е извън допустимия диапазон

en: %s: no such job
bg: %s: няма такава задача

en: %s: no job control
bg: %s: няма управление на задачите

en: no job control
bg: няма управление на задачите

en: %s: restricted
bg: %s: ограничена обвивка

en: restricted
bg: ограничена обвивка

en: %s: not a shell builtin
bg: %s: не е команда вградена в обвивката

en: write error: %s
bg: грешка при запис: %s

en: error setting terminal attributes: %s
bg: грешка при задаване на атрибутите на терминала: %s

en: error getting terminal attributes: %s
bg: грешка при получаване на атрибутите на терминала: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
bg: %s: грешка при получаване на текущата директория: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
bg: %s: нееднозначно указана задача

en: help not available in this version
bg: помощта не е включена в тази версия

en: %s: cannot unset: readonly %s
bg: %s: не може да се премахне: %s е само за четене

en: %s: cannot unset
bg: %s: не може да се премахне

en: %s: invalid action name
bg: %s: грешно име на действие

en: %s: no completion specification
bg: %s: не е указано дописване

en: warning: -F option may not work as you expect
bg: предупреждение: опцията „-F“ може да не работи според очакванията ви

en: warning: -C option may not work as you expect
bg: предупреждение: опцията „-C“ може да не работи според очакванията ви

en: not currently executing completion function
bg: в момента не се изпълнява функция за дописване

en: can only be used in a function
bg: може да се използва само във функция

en: cannot use `-f' to make functions
bg: „-f“ не може да се използва за създаването на функции

en: %s: readonly function
bg: %s: функция с права само за четене

en: %s: reference variable cannot be an array
bg: %s: променливата-указател не може да е масив

en: %s: nameref variable self references not allowed
bg: %s: променливата-указател не може да сочи към себе си

en: %s: circular name reference
bg: %s: цикъл в променливите-указатели

en: `%s': invalid variable name for name reference
bg: „%s“: неправилно име за променлива-указател

en: %s: cannot destroy array variables in this way
bg: %s: променливите за масиви не могат да се унищожават така

en: %s: cannot convert associative to indexed array
bg: %s: речник не може да се преобразува в масив

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
bg: %s: съставното присвояване на масив чрез цитат е остаряло

en: dynamic loading not available
bg: липсва възможност за динамично зареждане

en: cannot open shared object %s: %s
bg: споделеният обект „%s“ не може да бъде зареден: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
bg: „%s“ не може да се открие в споделения обект %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
bg: %s: вградената команда вече е динамично заредена

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
bg: зареждащата функция за „%s“ върна грешка (%d): не е зареден

en: %s: not dynamically loaded
bg: %s: не е зареден динамично

en: %s: cannot delete: %s
bg: %s: не може да се изтрие: %s

en: %s: is a directory
bg: %s: е директория

en: %s: not a regular file
bg: %s: не е обикновен файл

en: %s: file is too large
bg: %s: файлът е прекалено голям

en: %s: cannot execute binary file
bg: %s: двоичният файл не може да бъде изпълнен

en: %s: cannot execute: %s
bg: %s: не може да се изпълни: %s

en: logout
bg: изход

en: not login shell: use `exit'
bg: това не е входна обвивка: използвайте „exit“

en: There are stopped jobs.
bg: Има спрени задачи.

en: There are running jobs.
bg: Има изпълнявани задачи.

en: no command found
bg: не е открита команда

en: history specification
bg: указване на историята

en: %s: cannot open temp file: %s
bg: %s: не може да се отвори временен файл: %s

en: current
bg: текуща

en: job %d started without job control
bg: задача %d е стартирана без управление на задачите

en: %s: illegal option -- %c
bg: %s: непозволена опция — %c

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опцията изисква аргумент — %c

en: hashing disabled
bg: хеширането е изключено

en: %s: hash table empty
bg: %s: таблицата с хешове е празна

en: hits	command
bg: съвпад.	команда

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
bg[0]: Команди на обвивката, които напасват на ключовата дума „
bg[1]: Команди на обвивката, които напасват на ключовите думи „

en: '
bg: “

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
bg: няма теми в помощта, които да отговарят на „%s“.  Опитайте с
    „help help“, „man -k %s“ или „info %s“.

en: %s: cannot open: %s
bg: %s: не може да се отвори: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
bg: Тези команди на интерпретатора са дефинирани вътрешно.
    Напишете „help“, за да видите списъка.
    Напишете „help ИМЕ_НА_ФУНКЦИЯ“ за повече информация за съответната функция.
    Напишете „info bash“ за повече информация за обвивката като цяло.
    Напишете „man -k“ или „info“ за повече информация за командите извън списъка.
    
    Знакът звездичка „*“ до името на команда означава, че тя е изключена.

en: cannot use more than one of -anrw
bg: не може да се ползва едновременно повече от една от опциите „-anrw“

en: history position
bg: позиция в историята

en: %s: invalid timestamp
bg: %s: грешна дата с време

en: %s: history expansion failed
bg: %s: неуспешно заместване чрез историята

en: %s: inlib failed
bg: %s: неуспешно извикване на inlib

en: no other options allowed with `-x'
bg: не е позволена друга опция с „-x“

en: %s: arguments must be process or job IDs
bg: %s: аргументите трябва да са идентификатори на процеси или задачи

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: expression expected
bg: очаква се израз

en: %s: not an indexed array
bg: %s: не е масив

en: %s: invalid file descriptor specification
bg: %s: грешно указване на файловия дескриптор

en: %d: invalid file descriptor: %s
bg: %d: грешен файлов дескриптор: %s

en: %s: invalid line count
bg: %s: грешен номер на ред

en: %s: invalid array origin
bg: %s: грешен начален индекс за масив

en: %s: invalid callback quantum
bg: %s: грешно количество редове за обработка

en: empty array variable name
bg: празно име на променлива за масив

en: array variable support required
bg: изисква се поддръжка на променливи за масиви

en: `%s': missing format character
bg: „%s“: липсва форматиращ знак

en: `%c': invalid time format specification
bg: „%c“: грешен формат на времето

en: `%c': invalid format character
bg: „%c“: грешен форматиращ знак

en: warning: %s: %s
bg: предупреждение: %s: %s

en: format parsing problem: %s
bg: неуспешен анализ на форма̀та: %s

en: missing hex digit for \x
bg: липсва шестнадесетична цифра за \x

en: missing unicode digit for \%c
bg: липсва цифра за Уникод за \%c

en: no other directory
bg: няма друга директория

en: %s: invalid argument
bg: %s: грешен аргумент

en: <no current directory>
bg: «няма текуща директория»

en: directory stack empty
bg: стекът с директории е празен

en: directory stack index
bg: индекс за стека с директории

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
bg: Извежда списъка с текущо запомнените директории.  Списъкът се попълва чрез
        командата „pushd“.  Можете да вадите директории от списъка с командата
        „popd“.
        
        Опции:
          -c  изчиства стека на директориите като изтрива всички елементи.
          -l  кара командата „dirs“ да извежда пълните имена на директориите,
              а не съкратените със тилда „~“.
          -p  поредово отпечатване на стека на директориите.
          -v  поредово отпечатване на стека на директориите заедно с номера в
              стека.
        
        Аргументи:    
          +N  извежда N-тия елемент отляво в списъка отпечатан от командата „dirs“,
              когато е стартирана без опции.  Брои се от 0.
        
          -N  извежда N-тия елемент отдясно в списъка отпечатан от командата „dirs“,
              когато е стартирана без опции.  Брои се от 0.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
bg: Добавя директория в стека на директориите или превърта стека
        като най-горна директория става текущата директория.  Без
        аргументи сменя най-горните две директории.
        
        Опции:
          -n  подтискане на нормалното преминаване към директория при добавянето на
              директории към стека, така че се променя само той.
        
         Аргументи:
          +N   Превърта стека, така че N-тата директория (като се брои от лявата
               страна на списъка, отпечатан от командата „dirs“ като се почва от 0)
               да е най-отгоре.
        
          -N   Превърта стека, така че N-тата директория (като се брои от дясната
               страна на списъка, отпечатан от командата „dirs“ като се почва от 0)
               да е най-отгоре.
        
          dir  Добавя ДИР най-отгоре в стека на директориите, като я прави новата
               текуща работна директория.
        
        Можете да изведете стека на директорията с командата „dirs“.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
bg: Маха директории от стека с тях. Без аргументи премахва последната директория в
        стека и влиза в новата последна директория.
        
        Опции:
          -n  подтискане на нормалното преминаване към директория при махането на
              директория от стека — само той се променя.
        
        Аргументи:
          +N  премахва N-тия елемент като се брои отляво в списъка отпечатан от
              командата „dirs“, като се брои от 0.  Напр.: „popd +0“ премахва
              първата директория, „popd +1“ - втората.
        
          -N  премахва N-тия елемент като се брои отдясно в списъка отпечатан от
              командата „dirs“, като се брои от 0.  Напр.: „popd -0“ премахва
              последната директория, „popd -1“ - предпоследната.
        
        Можете да изведете стека на директорията с командата „dirs“.

en: %s: invalid timeout specification
bg: %s: грешно указване на изтичането на времето

en: read error: %d: %s
bg: грешка при четене: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
bg: „return“ е възможен само от функция или изпълнен в текущата обвивка скрипт

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
bg: не може едновременно да се премахват задаванията на функция и променлива

en: %s: not an array variable
bg: %s: не е променлива за масив

en: %s: not a function
bg: %s: не е функция

en: %s: cannot export
bg: %s: не може да се изнесе

en: shift count
bg: брой на преместванията

en: cannot set and unset shell options simultaneously
bg: не може едновременно да се задават и да се премахват опции на обвивката

en: %s: invalid shell option name
bg: %s: грешно име на опция на обвивката

en: filename argument required
bg: изисква се аргумент име на файл

en: %s: file not found
bg: %s: файлът не е открит

en: cannot suspend
bg: не може да бъде временно спряна

en: cannot suspend a login shell
bg: входната обвивка не може да бъде временно спряна

en: %s is aliased to `%s'
bg: %s е синоним на „%s“

en: %s is a shell keyword
bg: %s е ключова дума на обвивката

en: %s is a function
bg: %s е функция

en: %s is a special shell builtin
bg: %s е специална, вградена команда в обвивката

en: %s is a shell builtin
bg: %s е вградена команда в обвивката

en: %s is %s
bg: %s е %s

en: %s is hashed (%s)
bg: %s е хеширан (%s)

en: %s: invalid limit argument
bg: %s: грешен аргумент за ограничение

en: `%c': bad command
bg: „%c“: грешна команда

en: %s: cannot get limit: %s
bg: %s: ограничението не може да бъде получено: %s

en: limit
bg: ограничение

en: %s: cannot modify limit: %s
bg: %s: ограничението не може да бъде променено: %s

en: octal number
bg: осмично число

en: `%c': invalid symbolic mode operator
bg: „%c“: неправилен оператор за описателен режим

en: `%c': invalid symbolic mode character
bg: „%c“: неправилен знак за описателен режим

en:  line
bg:  ред

en: last command: %s
bg: последна команда: %s

en: Aborting...
bg: Преустановяване…

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
bg: ИНФОРМАЦИЯ:

en: DEBUG warning:
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: unknown command error
bg: неизвестна грешка в команда

en: bad command type
bg: грешен вид команда

en: bad connector
bg: грешна връзка

en: bad jump
bg: грешен преход

en: %s: unbound variable
bg: %s: променлива без стойност

en: timed out waiting for input: auto-logout
bg: времето за изчакване на вход изтече: следва автоматично излизане от системата

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
bg: стандартният вход не може да бъде пренасочен от „/dev/null“: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
bg: в променливата $TIMEFORMAT: „%c“: грешен форматиращ знак

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
bg: execute_coproc: копроцесът [%d:%s] все още съществува

en: pipe error
bg: грешка в програмен канал

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
bg: eval: превишено е максималното ниво на влагане на „eval“ (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
bg: %s: превишено е максималното ниво на влагане на код (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
bg: %s: превишено е максималното ниво на влагане на функции (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
bg: %s: ограничение: в имената на командите не може да присъства знакът „/“

en: %s: command not found
bg: %s: командата не е открита

en: %s: cannot execute: required file not found
bg: %s: не може да се изпълни — липсва необходим файл

en: %s: %s: bad interpreter
bg: %s: %s: лош интерпретатор

en: %s: cannot execute binary file: %s
bg: %s: двоичният файл не може да бъде изпълнен: %s

en: `%s': is a special builtin
bg: „%s“ е вградена команда в обвивката

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
bg: файловият дескриптор %d не може да се дублира като дескриптор %d

en: expression recursion level exceeded
bg: максималният брой нива за рекурсия в израз бяха преминати

en: recursion stack underflow
bg: отрицателно препълване на стека за рекурсии

en: syntax error in expression
bg: синтактична грешка в израз

en: attempted assignment to non-variable
bg: опит за присвояване на стойност на нещо, което не е променлива

en: syntax error in variable assignment
bg: синтактична грешка при присвояване на променлива

en: division by 0
bg: деление на 0

en: bug: bad expassign token
bg: програмна грешка: неправилна лексема за присвояване на израз

en: `:' expected for conditional expression
bg: за условен израз се изисква „:“

en: exponent less than 0
bg: степента е по-малка от 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
bg: очаква се идентификатор след предварително увеличаване или намаляване

en: missing `)'
bg: липсва „)“

en: syntax error: operand expected
bg: синтактична грешка: очаква се оператор

en: syntax error: invalid arithmetic operator
bg: синтактична грешка: грешен аритметичен оператор

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
bg: %s%s%s: %s (грешната лексема е „%s“)

en: invalid arithmetic base
bg: грешна аритметична основа на бройна система

en: invalid integer constant
bg: неправилна целочислена константа

en: value too great for base
bg: стойността е прекалено голяма за основата

en: %s: expression error
bg: %s: грешка в израза

en: getcwd: cannot access parent directories
bg: getcwd: няма достъп до родителските директории

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
bg: неуспешно изчистване на режима без забавяне на файловия дескриптор %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
bg: неуспешно заделяне на нов файлов дескриптор за вход на bash от дескриптор %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
bg: запазване на входа на bash: вече съществува буфер за новия файлов дескриптор %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
bg: стартиране на програмен канал: не може да се комуникира с водача на канала
    (pgrp pipe)

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
bg: bgp_delete: ЦИКЪЛ: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
bg: bgp_search: ЦИКЪЛ: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
bg: стартираният процес %d е в изпълняваната задача %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
bg: изтриване на спряната задача %d в групата процеси %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
bg: добавяне на процес: процесът %5ld (%s) е отбелязан като още жив

en: describe_pid: %ld: no such pid
bg: описателен идентификатор на процес: %ld: няма такъв идентификатор на процес

en: Signal %d
bg: Сигнал %d

en: Done
bg: Завършен

en: Stopped
bg: Спрян

en: Stopped(%s)
bg: Спрян (%s)

en: Running
bg: Изпълняван

en: Done(%d)
bg: Завършен (%d)

en: Exit %d
bg: Изход %d

en: Unknown status
bg: Непознато състояние

en: (core dumped)
bg: (паметта е разтоварена)

en: child setpgid (%ld to %ld)
bg: дъщерният процес смени групата при изпълнение (от %ld на %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
bg: изчакване: процесът с идентификатор %ld не е дъщерен на тази обвивка

en: wait_for: No record of process %ld
bg: изчакване: липсват данни за процес с идентификатор %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
bg: изчакване на задача: задачата %d е спряна

en: %s: no current jobs
bg: %s: няма текуща задача

en: %s: job has terminated
bg: %s: задачата е приключила

en: %s: job %d already in background
bg: %s: задача %d вече е във фонов режим

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
bg: изчакване на дъщерен процес: включване на незабавното излизане от функцията
    чрез WNOHANG, за да се избегне недефиниран блок

en: %s: line %d:
bg: %s: ред %d:

en:  (core dumped)
bg:  (паметта е разтоварена)

en: (wd now: %s)
bg: (работната директория е: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
bg: инициализация на контрола на задачите: неуспешно изпълнение на getpgrp

en: initialize_job_control: no job control in background
bg: инициализация на контрола на задачите: няма управление на задачите във фонов режим

en: initialize_job_control: line discipline
bg: инициализация на контрола на задачите: дисциплина на линията

en: initialize_job_control: setpgid
bg: инициализация на контрола на задачите: задаване на група при изпълнение (setpgid)

en: cannot set terminal process group (%d)
bg: групата на процесите на терминала не може да бъде зададена (%d)

en: no job control in this shell
bg: в тази обвивка няма управление на задачите

en: malloc: failed assertion: %s
bg: заделяне на памет: грешно предположение: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
bg: 
    заделяне на памет: %s:%d: предположението е отпечатано

en: unknown
bg: непознат

en: malloc: block on free list clobbered
bg: заделяне на памет: блок в списъка със свободни блокове е зает или неподходящ

en: free: called with already freed block argument
bg: изчистване на памет: извикано е с блоков аргумент, който вече е изчистен

en: free: called with unallocated block argument
bg: изчистване на памет: извикано е с незаделен блоков аргумент

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
bg: изчистване на памет: открито е отрицателно препълване с mh_nbytes извън
    допустимия диапазон

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
bg: изчистване на памет: открито е отрицателно препълване, неправилна стойност
    за magic8

en: free: start and end chunk sizes differ
bg: изчистване на памет: късовете на началната и крайната области се различават

en: realloc: called with unallocated block argument
bg: презаделяне: извикано е с аргумент с незаделен блок

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
bg: презаделяне: открито е отрицателно препълване с mh_nbytes извън допустимия
    диапазон

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
bg: презаделяне: открито е отрицателно препълване,  неправилна стойност за magic8

en: realloc: start and end chunk sizes differ
bg: презаделяне: късовете на началната и крайната области се различават

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
bg: регистриране на презаделяне: таблицата за заделянията е пълна с FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
bg: регистриране на презаделяне: %p вече е в таблицата като заделен?

en: register_free: %p already in table as free?
bg: регистриране на свободни: %p вече е в таблицата като свободен?

en: invalid base
bg: грешна основа на бройна система

en: %s: host unknown
bg: %s: непознат хост

en: %s: invalid service
bg: %s: неправилна услуга

en: %s: bad network path specification
bg: %s: неправилно указан мрежов път

en: network operations not supported
bg: не се поддържат мрежови операции

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
bg: setlocale: LC_ALL: локалът не може да бъде сменен (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
bg: setlocale: LC_ALL: локалът не може да бъде сменен (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
bg: setlocale: %s: локалът не може да бъде сменен (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
bg: setlocale: %s: локалът не може да бъде сменен (%s): %s

en: You have mail in $_
bg: Имате поща в $_

en: You have new mail in $_
bg: Имате нова поща в $_

en: The mail in %s has been read
bg: Пощата в %s вече е прочетена

en: syntax error: arithmetic expression required
bg: синтактична грешка: изисква се аритметичен израз

en: syntax error: `;' unexpected
bg: синтактична грешка: неочакван знак „;“

en: syntax error: `((%s))'
bg: синтактична грешка: „((%s))“

en: make_here_document: bad instruction type %d
bg: вътрешен документ с „<<“: неправилен вид инструкция %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
bg: вътрешният документ на ред %d е отделен със знак за нов ред (а трябва да е „%s“)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
bg: пренасочване: инструкцията за пренасочване „%d“ е извън допустимия диапазон

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
bg: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) надвишава SIZE_MAX (%lu): редът е отрязан

en: maximum here-document count exceeded
bg: превишен е максималният брой възможни вътрешни документи

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
bg: неочакван знак за край на файл „EOF“, а се очакваше съответстващ знак „%c“

en: unexpected EOF while looking for `]]'
bg: неочакван знак за край на файл „EOF“, а се очакваше „]]“

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
bg: синтактична грешка в условен израз: неочаквана лексема „%s“

en: syntax error in conditional expression
bg: синтактична грешка в условен израз

en: unexpected token `%s', expected `)'
bg: неочаквана лексема „%s“, а се очакваше знакът „)“

en: expected `)'
bg: очакваше се „)“

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
bg: неочакван аргумент „%s“ за унарен условен оператор

en: unexpected argument to conditional unary operator
bg: неочакван аргумент за унарен условен оператор

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
bg: неочаквана лексема „%s“, очакваше се бинарен условен оператор

en: conditional binary operator expected
bg: очакваше се бинарен условен оператор

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
bg: неочакван аргумент „%s“ за бинарен условен оператор

en: unexpected argument to conditional binary operator
bg: неочакван аргумент за бинарен условен оператор

en: unexpected token `%c' in conditional command
bg: неочаквана лексема „%c“ в условна команда

en: unexpected token `%s' in conditional command
bg: неочаквана лексема „%s“ в условна команда

en: unexpected token %d in conditional command
bg: неочаквана лексема %d в условна команда

en: syntax error near unexpected token `%s'
bg: синтактична грешка в близост до неочакваната лексема „%s“

en: syntax error near `%s'
bg: синтактична грешка в близост до „%s“

en: syntax error: unexpected end of file
bg: синтактична грешка: неочакван край на файл

en: syntax error
bg: синтактична грешка

en: Use "%s" to leave the shell.
bg: Използвайте „%s“, за да излезете от обвивката.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
bg: неочакван знак за край на файл „EOF“, очакваше се знакът „)“

en: completion: function `%s' not found
bg: дописване: функцията „%s“ не е открита

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
bg: programmable_completion: %s: възможно зацикляне на повторните опити

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
bg: вмъкване на завършване на команда: %s указване на команда, което е NULL

en: print_command: bad connector `%d'
bg: команда за печат: лош конектор „%d“

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
bg: xtrace_set: %d: грешен файлов дескриптор

en: xtrace_set: NULL file pointer
bg: xtrace_set: указател към файл – NULL

en: cprintf: `%c': invalid format character
bg: отпечатване: „%c“: неправилен форматиращ знак

en: file descriptor out of range
bg: файловият дескриптор е извън допустимия диапазон

en: %s: ambiguous redirect
bg: %s: двусмислено пренасочване

en: %s: cannot overwrite existing file
bg: %s: не може да се презапише съществуващ файл

en: %s: restricted: cannot redirect output
bg: %s: поради ограничение изходът не може да се пренасочи

en: cannot create temp file for here-document: %s
bg: не може да се създаде временен файл за вътрешен документ: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
bg: %s: на променлива не може да се присвои файлов дескриптор

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
bg: „/dev/(tcp|udp)/host/port“ не се поддържат, ако няма поддръжка на мрежа

en: redirection error: cannot duplicate fd
bg: грешка при пренасочване: файловият дескриптор не може да бъде дублиран

en: could not find /tmp, please create!
bg: не е открита директорията „/tmp“. Създайте я!

en: /tmp must be a valid directory name
bg: „/tmp“ трябва да е директория

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
bg: режимът за красив изход се игнорира при интерактивна работа

en: %c%c: invalid option
bg: %c%c: неправилна опция

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
bg: идентификаторът на потребител на процеса не може да се зададе да е %d,
    ефективният идентификатор на потребител на процеса е %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
bg: идентификаторът на група на процеса не може да се зададе да е %d,
    ефективният идентификатор на група на процеса е %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
bg: режимът на изчистване на грешки е недостъпен, защото е изключен

en: %s: Is a directory
bg: %s: е директория

en: I have no name!
bg: Не може да се получи името на текущия потребител!

en: GNU bash, version %s-(%s)
bg: GNU bash, версия %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
bg: Употреба:    %s [дълга опция на GNU] [опция]…
                 %s [дълга опция на GNU] [опция] файл-скрипт…

en: GNU long options:
bg: Дълги опции на GNU:

en: Shell options:
bg: Опции на обвивката:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
bg:     -ilrsD или -c команда, или -O къса_опция        (само при стартиране)

en: 	-%s or -o option
bg:     -%s или -o опция

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
bg: За повече информация за опциите на обвивката въведете „%s -c "help set"“.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
bg: За повече информация за вградените в обвивката команди въведете „%s -c help“.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
bg: За да докладвате грешки, използвайте командата „bashbug“.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
bg: Интернет страница на bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
bg: маска за обработката на сигнали: %d: грешна операция

en: Bogus signal
bg: Фалшив сигнал

en: Hangup
bg: Прекъсване на връзката

en: Interrupt
bg: Прекъсване

en: Quit
bg: Спиране

en: Illegal instruction
bg: Неправилна инструкция

en: BPT trace/trap
bg: Капан за авариен изход чрез BPT

en: ABORT instruction
bg: Инструкция за прекратяване

en: EMT instruction
bg: Капан с EMT

en: Floating point exception
bg: Изключение от плаваща запетая

en: Killed
bg: Убит

en: Bus error
bg: Грешка в шината

en: Segmentation fault
bg: Грешка в разделянето

en: Bad system call
bg: Грешно системно извикване

en: Broken pipe
bg: Прекъснат програмен канал

en: Alarm clock
bg: Аларма

en: Terminated
bg: Прекратен

en: Urgent IO condition
bg: Спешно вх./изх. състояние

en: Stopped (signal)
bg: Спрян (сигнал)

en: Continue
bg: Продължаване

en: Child death or stop
bg: Смърт или спиране на дъщерен процес

en: Stopped (tty input)
bg: Спиране (вход от tty)

en: Stopped (tty output)
bg: Спиране (изход към tty)

en: I/O ready
bg: Готовност за вх./изх.

en: CPU limit
bg: Ограничение на процесора

en: File limit
bg: Ограничение на файловете

en: Alarm (virtual)
bg: Аларма (виртуална)

en: Alarm (profile)
bg: Аларма (по профил)

en: Window changed
bg: Преоразмерен прозорец

en: Record lock
bg: Заключен запис

en: User signal 1
bg: Потребителски сигнал 1

en: User signal 2
bg: Потребителски сигнал 2

en: HFT input data pending
bg: Идват данни по конзола HFT

en: power failure imminent
bg: Предстои спиране на захранването

en: system crash imminent
bg: Предстои забиване на системата

en: migrate process to another CPU
bg: Преместване на процеса на друг процесор

en: programming error
bg: Програмна грешка

en: HFT monitor mode granted
bg: Дадено право за управление чрез конзола HFT

en: HFT monitor mode retracted
bg: Отнето право за управление чрез конзола HFT

en: HFT sound sequence has completed
bg: Завършена звукова поредица през HFT

en: Information request
bg: Заявка за информация

en: Unknown Signal #%d
bg: Непознат сигнал #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
bg: лошо заместване: липсва затварящ знак „%s“ в %s

en: %s: cannot assign list to array member
bg: %s: на член от масив не може да се присвои списък

en: cannot make pipe for process substitution
bg: не може да се създаде програмен канал за заместване на процеси

en: cannot make child for process substitution
bg: не може да се създаде дъщерен процес за заместване на процеси

en: cannot open named pipe %s for reading
bg: именуваният програмен канал %s не може да се отвори за четене

en: cannot open named pipe %s for writing
bg: именуваният програмен канал %s не може да се отвори за запис

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
bg: именуваният програмен канал %s не може да се
    дублира като файловия дескриптор %d

en: command substitution: ignored null byte in input
bg: заместване на команди: знакът „null“ във входа е прескочен

en: cannot make pipe for command substitution
bg: не може да се създаде програмен канал за заместване на команди

en: cannot make child for command substitution
bg: не може да се създаде дъщерен процес за заместване на команди

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
bg: заместване на команди: каналът не може да се дублира като fd 1

en: %s: invalid variable name for name reference
bg: %s: неправилно име за променлива-указател

en: %s: invalid indirect expansion
bg: %s: грешно непряко заместване

en: %s: invalid variable name
bg: „%s“: грешно име на променлива

en: %s: parameter not set
bg: %s: аргументът не е зададен

en: %s: parameter null or not set
bg: %s: аргументът е „null“ или не е зададен

en: %s: substring expression < 0
bg: %s: изразът от подниза е < 0

en: %s: bad substitution
bg: %s: лошо заместване

en: $%s: cannot assign in this way
bg: $%s: не може да се задава по този начин

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
bg: бъдещите версии на обвивката ще използват изчисляване като аритметично
    заместване

en: bad substitution: no closing "`" in %s
bg: лошо заместване: липсва затварящ знак „`“ в %s

en: no match: %s
bg: няма съвпадение: %s

en: argument expected
bg: очаква се аргумент

en: %s: integer expression expected
bg: %s: очаква се целочислен израз

en: `)' expected
bg: очаква се „)“

en: `)' expected, found %s
bg: очаква се „)“, а е получено %s

en: %s: binary operator expected
bg: %s: очаква се бинарен оператор

en: %s: unary operator expected
bg: %s: очаква се унарен оператор

en: missing `]'
bg: липсва „]“

en: syntax error: `%s' unexpected
bg: синтактична грешка: неочакван знак/ци „%s“

en: invalid signal number
bg: неправилен номер на сигнал

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
bg: eval: превишено е максималното ниво на влагане на „eval“ (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
bg: стартиране на предстоящите прихващания: неправилна стойност в
    trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
bg: стартиране на предстоящите прихващания: обработката на сигнали е SIG_DFL.
    %d (%s) е преизпратен на текущата обвивка

en: trap_handler: bad signal %d
bg: обработка на прихващания: неправилен сигнал %d

en: error importing function definition for `%s'
bg: грешка при внасянето на дефиницията на функция за „%s“

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
bg: нивото на обвивката (%d) е прекалено голямо. Задава се да е 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
bg: създаване на локална променлива: липсва контекст на функция в текущата област
    на видимост

en: %s: variable may not be assigned value
bg: %s: на тази променлива не може да се присвои стойност

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
bg: %s: не може да се наследи стойност от несъвместим вид

en: %s: assigning integer to name reference
bg: %s: присвояване на число на променлива-указател

en: all_local_variables: no function context at current scope
bg: всички локални променливи: липсва контекст на функция в текущата област на
    видимост

en: %s has null exportstr
bg: %s: аргументът за низа за изнасяне не трябва да е „null“

en: invalid character %d in exportstr for %s
bg: неправилен знак на позиция %d в низа за изнасяне за %s

en: no `=' in exportstr for %s
bg: липсва „=“ в низа за изнасяне за %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
bg: изваждане на контекст на променливи: в началото на структурата за променливи на
    обвивката (shell_variables) е нещо, което не е контекст на функция

en: pop_var_context: no global_variables context
bg: изваждане на контекст на променливи: липсва контекст за глобални променливи
    (global_variables)

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
bg: изваждане на област: в началото на структурата за променливи на обвивката
    (shell_variables)  е нещо, което не е временна област в обкръжението

en: %s: %s: cannot open as FILE
bg: %s: %s не може да се отвори като ФАЙЛ

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
bg: %s: %s: грешен файлов дескриптор за файла за трасиране

en: %s: %s: compatibility value out of range
bg: %s: %s: е извън допустимия диапазон

en: Copyright (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.
bg: Авторски права © 2022 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
bg: Лиценз GPLv3+: ОПЛ на GNU, версия 3 или по-висока <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
bg: GNU bash, версия %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
bg: Това е свободен софтуер. Можете да го променяте и разпространявате.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Няма НИКАКВИ ГАРАНЦИИ до степента позволена от закона.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
bg: %s: не могат да се заделят %lu байта (заделени са %lu байта)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
bg: %s: не могат да се заделят %lu байта

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
bg: %s: %s:%d: не могат да се заделят %lu байта (заделени са %lu байта)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
bg: %s: %s:%d: не могат да се заделят %lu байта

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
bg: alias [-p] [ИМЕ[=СТОЙНОСТ]…]

en: unalias [-a] name [name ...]
bg: unalias [-a] ИМЕ [ИМЕ…]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
bg: bind [-lpsvPSVX] [-m ПОДРЕДБА_НА_КЛАВИАТУРАТА] [-f ИМЕ_НА_ФАЙЛ]
         [-q ИМЕ] [-u ИМЕ] [-r ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ_ОТ_КЛАВИШИ]
         [-x ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ_ОТ_КЛАВИШИ:КОМАНДА_НА_ОБВИВКАТА]
         [ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ_ОТ_КЛАВИШИ:КОМАНДА_НА_ОБВИВКАТА или КОМАНДА_НА_READLINE]

en: break [n]
bg: break [БРОЙ]

en: continue [n]
bg: continue [БРОЙ]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
bg: builtin [ВГРАДЕНА_КОМАНДА [АРГУМЕНТ…]]

en: caller [expr]
bg: caller [ИЗРАЗ]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
bg: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [ДИРЕКТОРИЯ]

en: command [-pVv] command [arg ...]
bg: command [-pVv] команда [АРГУМЕНТ…]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
bg: declare [-aAfFgiIlnrtux] [ИМЕ[=СТОЙНОСТ]…] или declare -p [-aAfFilnrtux] [ИМЕ…]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
bg: typeset [-aAfFgiIlnrtux] ИМЕ[=СТОЙНОСТ]… или typeset -p [-aAfFilnrtux] [ИМЕ…]

en: local [option] name[=value] ...
bg: local [ОПЦИЯ] ИМЕ[=СТОЙНОСТ]…

en: echo [-neE] [arg ...]
bg: echo [-neE] [АРГУМЕНТ…]

en: echo [-n] [arg ...]
bg: echo [-n] [АРГУМЕНТ…]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
bg: enable [-a] [-dnps] [-f ФАЙЛ] [АРГУМЕНТ…]

en: eval [arg ...]
bg: eval [АРГУМЕНТ…]

en: getopts optstring name [arg ...]
bg: getopts НИЗ_С_ОПЦИИ ИМЕ [АРГУМЕНТ…]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
bg: exec [-cl] [-a ИМЕ] [КОМАНДА [АРГУМЕНТ…]] [ПРЕНАСОЧВАНЕ…]

en: exit [n]
bg: exit [ЦИФРОВ_КОД]

en: logout [n]
bg: logout [ЦИФРОВ_КОД]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
bg: fc [-e РЕДАКТОР] [-lnr] [ПЪРВИ] [ПОСЛЕДЕН] или fc -s [ШАБЛОН=ЗАМЕСТИТЕЛ…] [КОМАНДА]

en: fg [job_spec]
bg: fg [ЗАДАЧА]

en: bg [job_spec ...]
bg: bg [ЗАДАЧА…]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
bg: hash [-lr] [-p ПЪТ] [-dt] [ИМЕ…]

en: help [-dms] [pattern ...]
bg: help [-dms] [ШАБЛОН…]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
bg: history [-c] [-d ОТМЕСТВАНЕ] [БРОЙ] или 
    history -anrw [ИМЕ_НА_ФАЙЛ] или
    history -ps АРГ [АРГ…]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
bg: jobs [-lnprs] [ИД_ЗАДАЧА…] или jobs -x КОМАНДА [АРГУМЕНТИ]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
bg: disown [-h] [-ar] [ИД_ЗАДАЧА… | ИД_ПРОЦЕС…]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
bg: kill [-s СИГНАЛ | -n НОМЕР_НА_СИГНАЛ | -СИГНАЛ] ИД_ПРОЦЕС | ИД_ЗАДАЧА…
    или
    kill -l [СИГНАЛ]

en: let arg [arg ...]
bg: let АРГУМЕНТ [АРГУМЕНТ…]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
bg: read [-ers] [-a МАСИВ] [-d РАЗДЕЛИТЕЛ] [-i ТЕКСТ] [-n БРОЙ_ЗНАЦИ]
         [-N БРОЙ_ЗНАЦИ] [-p ПОДСКАЗКА] [-t БРОЙ_ЗНАЦИ] [-u ФАЙЛОВ_ДЕСКРИПТОР]
         [ИМЕ…]

en: return [n]
bg: return [ЦИФРОВ_КОД]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
bg: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o ОПЦИЯ] [--] [АРГУМЕНТ…]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
bg: unset [-f] [-v] [-n] [ИМЕ…]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
bg: export [-fn] [ИМЕ[=СТОЙНОСТ]…] или export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
bg: readonly [-aAf] [ИМЕ[=СТОЙНОСТ]…] или readonly -p

en: shift [n]
bg: shift [БРОЙ]

en: source filename [arguments]
bg: source ФАЙЛ [АРГУМЕНТИ]

en: . filename [arguments]
bg: . ФАЙЛ [аргументи]

en: test [expr]
bg: test [ИЗРАЗ]

en: [ arg... ]
bg: [ АРГУМЕНТ…]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
bg: trap [-lp] [[АРГУМЕНТ] СИГНАЛ…]

en: type [-afptP] name [name ...]
bg: type [-afptP] ИМЕ [ИМЕ…]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
bg: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [ОГРАНИЧЕНИЕ]

en: umask [-p] [-S] [mode]
bg: umask [-p] [-S] [МАСКА]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
bg: wait [-fn] [-p ПРОМЕНЛИВА] [ИД…]

en: wait [pid ...]
bg: wait [ИД_ПР…]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
bg: for ИМЕ [in ДУМИ…] ; do КОМАНДИ; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
bg: for (( ИЗРАЗ_1; ИЗРАЗ_2; ИЗРАЗ_3 )); do КОМАНДИ; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
bg: select ИМЕ [in ДУМИ…;] do КОМАНДИ; done

en: time [-p] pipeline
bg: time [-p] ПРОГРАМЕН_КАНАЛ

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
bg: case ДУМА in [ШАБЛОН [| ШАБЛОН]…) КОМАНДИ ;;]… esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
bg: if КОМАНДИ; then КОМАНДИ; [ elif КОМАНДИ; then КОМАНДИ; ]… [ else КОМАНДИ; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
bg: while КОМАНДИ; do КОМАНДИ_2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
bg: until КОМАНДИ; do КОМАНДИ_2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
bg: coproc [ИМЕ] КОМАНДА [ПРЕНАСОЧВАНИЯ]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
bg: function name { КОМАНДИ ; } или name () { КОМАНДИ ; }

en: { COMMANDS ; }
bg: { КОМАНДИ ; }

en: job_spec [&]
bg: %ЗАДАЧА [&]

en: (( expression ))
bg: (( ИЗРАЗ ))

en: [[ expression ]]
bg: [[ ИЗРАЗ ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
bg: variables имена и значение на някои от променливите на обвивката

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
bg: pushd [-n] [+N | -N | ДИР]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
bg: shopt [-pqsu] [-o] [ОПЦИЯ…]

en: printf [-v var] format [arguments]
bg: printf [-v ПРОМЕНЛИВА] ФОРМАТ [АРГУМЕНТИ]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
bg: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o ОПЦИЯ] [-A ДЕЙСТВИЕ]
             [-G ШАБЛОН] [-W ДУМИ] [-F ФУНКЦИЯ] [-C КОМАНДА] [-X ФИЛТЪР]
             [-P ПРЕДСТАВКА] [-S НАСТАВКА] [ИМЕ…]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
bg: compgen [-abcdefgjksuv] [-o ОПЦИЯ] [-A ДЕЙСТВИЕ] [-G ШАБЛОН]
            [-W ДУМИ] [-F ФУНКЦИЯ] [-C КОМАНДА] [-X ФИЛТЪР] [-P ПРЕДСТАВКА]
            [-S НАСТАВКА] [ДУМА]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
bg: compopt [-o|+o ОПЦИЯ] [-DEI] [ИМЕ…]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
bg: mapfile [-d РАЗДЕЛИТЕЛ] [-n БРОЙ] [-O НАЧАЛО] [-s БРОЙ] [-t]
            [-u ФАЙЛ_ДЕСКР] [-C ФУНКЦИЯ] [-c КВАНТ] [МАСИВ]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
bg: readarray [-d РАЗДЕЛИТЕЛ] [-n БРОЙ] [-O НАЧАЛО] [-s БРОЙ] [-t]
              [-u ФАЙЛ_ДЕСКР] [-C ФУНКЦИЯ] [-c КВАНТ] [МАСИВ]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
bg: Дефиниране или извеждане на синоними.
        
        „alias“ без аргументи или с опцията „-p“ отпечатва списъка със
        синонимите във формат „ИМЕ=СТОЙНОСТ“ на стандартния изход.
        
        В противен случай за всяко ИМЕ, за което е зададена стойност, се
        дефинира синоним.  Интервал в края на СТОЙНОСТ-та предизвиква синонимно
        заместване на следващата дума при заместването на синонима.
        
        Опции:
          -p  Извежда всички синоними във формат за последващо използване
        
        Изходен код:
        alias връща 0, освен в случаите, когато се зададе ИМЕ, за което
        не е дефиниран синоним.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
bg: Премахване на ИМЕната от списъка с дефинираните синоними.
        
        Опции:
          -a  премахване на всички синоними.
        
        Изходен код:
        Връща 0, освен в случаите, когато се зададе ИМЕ, за което
        не е дефиниран синоним.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
bg: Задаване на клавишни комбинации и променливи на readline.
        
        Присвояване на последователност от клавиши на функция или макрос от
        readline или задаване на променлива на readline.  Синтаксисът с
        аргументи без опции е еквивалентен на този във файла „~/.inputrc“, но
        трябва да се подаде като единствен аргумент.  Напр:
        bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Опции:
          -m  ПОДРЕДБА    
                  Използване на ПОДРЕДБАта като подредба на функциите на клавишите
                  докато командата се изпълнява.  Валидни са следните имена:
                  „emacs“, „emacs-standard“, „emacs-meta“, „emacs-ctlx“, „vi“,
                  „vi-move“, „vi-command“ и „vi-insert“.
          -l      Списък с имената на функциите.
          -P      Списък с имената на функциите и присвояванията.
          -p      Списък с имената на функциите и присвояванията във вид, който може
                  да се използва за вход.
          -S      Списък с клавишните последователности, които извикват макроси и
                  стойностите им.
          -s      Списък с клавишните последователности, които извикват макроси и
                  стойностите им във вид, който може да се използва за вход.
          -V      Списък с имената на променливите и стойностите им.
          -v      Списък с имената на променливите и стойностите им във вид, който
                  може да се използва за вход.
          -q  ИМЕ_НА_ФУНКЦИЯ
                  Проверка кои клавиши извикват функцията с това име.
          -u  ИМЕ_НА_ФУНКЦИЯ
                  Премахване на присвояванията към всички клавиши на функцията с
                  това име.
          -r  КЛАВИШНА_ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ
                  Премахване на присвоената функция от КЛАВИШНАта_ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ.
          -f  ФАЙЛ
                  Прочитане на присвояванията на клавиши от ФАЙЛа.
          -x  КЛАВИШНА_ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ:КОМАНДА_НА_ОБВИВКАТА
                   Изпълнение на КОМАНДАта_НА_ОБВИВКАТА при въвеждането на
                   КЛАВИШНАта_ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ.
          -X  Извеждане на клавишните комбинации зададени с „-x“ и свързаните с тях
                   команди във форма, която може да се ползва и за вход
        
        Изходен код:
        bind връща 0, освен когато е зададена непозната опция или възникне грешка.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
bg: Изход от цикли чрез „for“, „while“ или „until“.
        
        Изход от цикли организирани чрез „for“, „while“ или „until“.  Ако е зададен
        БРОЙ се излиза от толкова на БРОЙ обхващащи цикли.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададен БРОЙ, който е по-малък от 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
bg: Продължаване на цикъл  чрез „for“, „while“ или „until“.
        
        Продължаване със следващата итерация от цикъл, организиран с „for“, „while“
        или „until“.  Ако е зададен БРОЙ,  се продължава със следващата итерация
        на обхващащия цикъл зададен с този БРОЙ.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададен БРОЙ, който е по-малък от 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
bg: Изпълнение на вградени команди.
        
        Изпълнение на ВГРАДЕНАта_КОМАНДА с АРГУМЕНТи, без да се търси нормална
        команда.  Това е полезно в случаите, когато искате да създадете вградена
        команда като функция на обвивката, но във функцията искате да изпълните
        вградената команда.
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на ВГРАДЕНАта_КОМАНДА или лъжа, ако извиканата 
        ВГРАДЕНА_КОМАНДА всъщност не е вградена команда.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
bg: Връщане на контекста на текущото извикване на подпрограма.
        
        Без ИЗРАЗ връща „$line $filename“.  С ИЗРАЗ връща
        „$line $subroutine $filename“.  Допълнителната информация може да се
        използва за получаване на информация за състоянието на стека.
        
        Стойността на ИЗРАЗа показва за колко рамки спрямо текущата да се изведе
        информация.  Най-горната рамка е 0.
        
        Изходен код:
        Връща 0, освен ако обвивката изпълнява функция дефинирана в обвивката или
        ИЗРАЗът е грешен.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
bg: Смяна на работната директория на обвивката.
        
        Смяна на текущата директория да е ДИРЕКТОРИЯ.  Променливата „HOME“ е
        стандартната директория.
        
        Променливата „CDPATH“ определя пътя за търсене на директории, които могат да
        съдържат ДИРЕКТОРИЯта.  Директориите в „CDPATH“ са разделени с „:“. 
        Липсващо име на директория означава текущата директория, т.е. „.“. Ако името
        на ДИРЕКТОРИЯта започва с наклонена черта „/“, „CDPATH“ не се ползва.
        
        Ако директорията не е открита, но е зададена опцията на обвивката
        „cdable_vars“, то думата се пробва като име на променлива.  Ако променливата
        има стойност, то директорията се сменя към стойността на тази променлива.
        
        Опции:
          -L  налага следването на символните връзки.  Символните връзки в
              ДИРЕКТОРИЯта се обработват след указателите към горна директория „..“.
          -P  налага използването на фактическата подредба на директориите, вместо
              да се следват символните връзки.  Символните връзки в ДИРЕКТОРИЯта се
              обработват след указателите към горна директория „..“.
          -e  ако е използвана опцията „-P“ и текущата директория не може да бъде
              определена, командата завършва с ненулев изход.
          -@  на системите с поддръжка на разширени атрибути файлът се представя
              като директория, в която са атрибутите.
         
        Стандартно символните връзки се следват, все едно е зададена опцията „-L“
        
        Изходен код:
        Връща 0 при смяна на директорията.  Когато е зададена опцията „-P“, 0 се
        връща при успешно задаване на променливата „PWD„.  Във всички останали
        случаи изходът е ненулев.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
bg: Извеждане на името на текущата работна директория.
        
        Опции:
          -L  извежда стойността на променливата „PWD“, ако тя съответства на
              текущата директория
          -P  извежда физическата директория без символни връзки
        
        Стандартно поведението на „pwd“ без аргументи съответства на „-L“.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е подадена неправилна опция или текущата директория не може да
        бъде прочетена.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
bg: Нулева команда.
        
        Без ефект — командата нищо не прави.
        
        Изходен код:
        Винаги завършва успешно.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
bg: Връщане на успешен резултат.
        
        Изходен код:
        Винаги завършва успешно.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
bg: Връщане на неуспешен резултат.
        
        Изходен код:
        Винаги завършва неуспешно.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
bg: Изпълнение на нормална команда или извеждане на информация за команди.
        
        Изпълнение на КОМАНДАта с АРГументи, без тя да се търси като функция на
        обвивката, или извеждане на информация за указаните КОМАНДи.  Може да се
        използва за изпълнението на външни команди, дори когато съществува функция
        със същото име.
        
        Опции:
          -p  използване на стандартна стойност на PATH.  Така могат да се открият
              всички стандартни инструменти
          -v  извежда описание на КОМАНДАта подобно на вградената команда „type“
          -V  извежда по пълно описание на всяка КОМАНДА
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на КОМАНДАта или грешка, ако такава не е открита.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
bg: Задаване на стойности на променливите и атрибутите.
        
        Деклариране на променливи и задаване на атрибутите им.  Ако не са дадени
        ИМЕна се изобразяват атрибутите и стойностите на всички променливи.
        
        Опции:
          -f    Ограничаване на действието или извеждането до имената и дефинициите
                на функциите
          -F    Ограничаване на извеждането само до имената на функциите, заедно с
                номерата на редовете и изходните файлове при изчистване на грешките
          -g    Създаване на глобална променлива, когато опцията е употребена във
                функция.  В противен случай се пренебрегва
          -I    При създаването на локална променлива атрибутите и стойността ѝ да
                се вземат от променливата със същото име в предишната област на
                видимост
          -p    Извеждане на атрибутите и стойността на всяко ИМЕ
        
        Опции за задаването на атрибути:
          -a    ИМЕната да са на индексирани масиви (ако се поддържат)
          -A    ИМЕната да са асоциативни масиви  (ако се поддържат)
          -i    ИМЕната да са с атрибут „цяло число“
          -l    При присвояване на стойност тя да се преобразува в малки букви
          -n    ИМЕто да е указател към променливата с име, което е дадено от
                стойността
          -r    ИМЕната да са само за четене
          -t    ИМЕната да са с атрибут за трасиране
          -u    При присвояване на стойност тя да се преобразува в главни букви
          -x    ИМЕната да се изнасят към средата
        
        При използването на „+“ вместо „-“ атрибутът се изключва.
        
        При присвояването на стойност на променлива със зададен атрибут за цяло
        число се извършва аритметично изчисляване (вижте командата „let“).
        the `let' command).
        
        Когато се използва във функция, командата „declare“ прави ИМЕната локални,
        все едно се изпълнява командата „local“.  Опцията „-g“ предотвратява това
        поведение.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададена неправилна опция или възникне грешка при задаването
        на стойност на променлива.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
bg: Задаване на стойност и атрибути на променливи.
        
        Синоним на „declare“.  Виж „help declare“.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
bg: Дефиниране на локални променливи.
        
        Създаване на локална променлива с това ИМЕ и зададената СТОЙНОСТ.  ОПЦИЯта
        може да е всяка приемана от вградената команда „declare“.
        
        Локалните променливи могат да се използват само във функция.  Те са видими
        само в нея и нейните наследници.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададена неправилна ОПЦИЯ, възникне грешка при задаването на
        стойност на променлива, или в момента не се изпълнява функция.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
bg: Извеждане на аргументите на стандартния изход.
        
        Извеждане на АРГУМЕНТите на стандартния изход разделени с интервали и
        последвани от нов ред.
        
        Опции:
          -n  не се извежда знак за нов ред.
          -e  включва се интерпретирането на знаците, изброени по-долу,  екранирани
               с обратна наклонена черта — „\“
          -Е  изрично се спира интерпретирането на долните знаци
        
        „echo“ поддържа следните екранирани знаци:
          \a  системен звънец
          \b  триене назад
          \c  пропускане на знака за нов ред
          \e  знак за екраниране
          \E  знак за екраниране
          \f  знак „Завършване на формуляра“ (form feed)
          \n  знак за нов ред
          \r  знак „Връщане на каретката“ (carriage return)
          \t  хоризонтална табулация
          \v  вертикална табулация
          \\  обратно наклонена черта
          \0nnn
              знакът с код в ASCII NNN (в осмична бройна система).
              NNN може да се състои от 1 до 3 осмични цифри.
          \xHH
              знакът с код в ASCII HH (в шестнайсетична бройна система).
              HH може да се състои от 1 до 2 шестнайсетични цифри.
          \uHHHH
              знакът с код в Unicode HHHH (в шестнайсетична бройна система).
              HHHH може да се състои от 1 до 4 шестнайсетични цифри.
          \UHHHHHHHH
              знакът с код в Unicode HHHHHHHH (в шестнайсетична бройна система).
              HHHHHHHH може да се състои от 1 до 8 шестнайсетични цифри.
        
        Изходен код:
        Връща 0, освен ако не възникне грешка при извеждането.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
bg: Извеждане на аргументите на стандартния изход.
        
        Извеждане на АРГументите на стандартния изход последвани от знак за нов ред.
        
        Опции:
          -n        без извеждане на знак за нов ред
        
        Изходен код:
        Връща 0, освен ако възникне грешка при извеждането.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
bg: Включване и изключване на вградените в обвивката команди.
        
        Включване и изключване на командите вградени в обвивката.  Изключването
        позволява извикването на външна команда със същото име като вградена без
        използването на пълното име с пътя.
        
        Опции:
          -a    Извеждане на списъка с вградените команди заедно с това дали са
                включени или не
          -n    Изключване на вградените команди с посочените ИМЕна.  Ако не са
                дадени ИМЕна, се извежда списъкът с изключените вътрешни команди
          -p    Извеждане на списъка с вътрешни команди във формат, който може да
                се ползва като вход
          -s    Извеждане само на имената на специалните вградени команди според
                POSIX
        
        Опции за динамичното зареждане:
          -f    Зареждане на вградена команда с това ИМЕ от споделения обект в
                посочения ФАЙЛ
          -d    Премахване на вътрешна команда заредена с „-f“
        
        Ако не са зададени опции, всяка от вътрешните команди с такова ИМЕ бива
        включена.
        
        За да ползвате командата „test“, която се намира в пътя за изпълнение $PATH,
        вместо вградения в обвивката вариант изпълнете: „enable -n test“.
        
        Изходен код:
        0, освен ако ИМЕто не е на вградена команда или не възникне грешка.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
bg: Изпълнение на аргументите като команда на обвивката.
        
        Комбинира АРГументите в общ низ, който се подава като вход на обвивка,
        която изпълнява получените команди.
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на командата или код за успех, ако командата е нулева.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
bg: Анализиране на опциите и аргументите.
        
        getopts се използва от процедурите на обвивката за анализа на позиционните
        аргументи и опции.
        
        НИЗът_С_ОПЦИИ съдържа знаците, които трябва да се разпознават като опции.
        Ако буквата е следвана от двоеточие, очаква се опцията да получава аргумент,
        който да е разделен от нея с интервал(и).
        
        При всяко извикване „getopts“ поставя следващата опция в променливата на
        обвивката „name“, като я инициализира, ако тя не съществува, а индексът на
        следващия аргумент, който трябва да се обработи, в променливата на обвивката
        „OPTIND“.  „OPTIND“ се инициализира да е 1 при всяко извикване на обвивка
        или скрипт.  Когато опцията се нуждае от аргумент, той се поставя в
        променливата на обвивката „OPTARG“.
        
        „getopts“ докладва грешки по един от два начина.  Ако първият знак на
        „OPTSTRING“ е двоеточие, „getopts“ използва тихо докладване.  В този режим
        не се извеждат никакви съобщения за грешка.  Ако се срещне неправилна опция,
        „getopts“ слага срещнатия знак за опция в „OPTARG“.  Ако липсва задължителен
        аргумент, „getopts“ слага „:“ в променливата „ИМЕ“, а в „OPTARG“ — срещнатия
        знак за опция.  Когато „getopts“ не е в режим на тихо докладване и се срещне
        неправилна опция, в променливата „ИМЕ“ се слага „?“, а „OPTARG“ се премахва,
        а ако липсва задължителен аргумент, допълнително се изписва диагностично
        съобщение.
        
        Ако променливата на обвивката „OPTERR“ е със стойност 0, „getopts“ изключва
        извеждането на диагностични съобщения, дори първият знак в „OPTSTRING“ да не
        е двоеточие.  По подразбиране „OPTERR“ е със стойност 1.
        
        „getopts“ по принцип анализира позиционните аргументи, но ако аргументите са
        дадени като стойности на АРГУМЕНТИТЕ, те биват анализирани вместо това.
        
        Изходен код:
        Връща 0 при откриването на опция.  Връща друга стойност при стигането на
        последната опция или при възникването на грешка.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
bg: Заместване на обвивката с дадената команда.
        
        Изпълняване на КОМАНДАта, като тя замества текущата обвивка.  АРГУМЕНТите
        се подават на КОМАНДАта.  Ако не е дадена КОМАНДА, пренасочванията се
        извършват в текущата обвивка.
        
        Опции:
          -a  ИМЕ   ИМЕ-то се подава като нулевия аргумент на КОМАНДАта
          -c        изпълняване на КОМАНДАта в празна среда
          -l        поставяне на тире в нулевия аргумент на КОМАНДАта
        
        Ако КОМАНДАта не може да бъде изпълнена, трябва да съществува неинтерактивна
        обвивка, освен ако не е зададена опцията на обвивката „execfail“.
        
        Изходен код:
        0, освен когато КОМАНДАта не е открита или възникне грешка при
        пренасочването.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
bg: Изход от обвивката.
        
        Изход от обвивката с този ЦИФРОВ_КОД.  Ако той е изпуснат, то изходният код
        е този на последната изпълнена команда.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
bg: Изход от входната обвивка.
        
        Изход от входната обвивка с този ЦИФРОВ_КОД.  Връща грешка, ако е изпълнена
        в обвивка, която не е входна.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
bg: Извеждане и/или изпълнение на команди от историята.
        
        fc се използва за изброяването или редактирането и повторното изпълнение на
        команди от списъка на историята.
        ПЪРВИ и ПОСЛЕДЕН са номера, които могат да указват допустимия диапазон.  Ако
        е зададен само ПЪРВИят аргумент, той задава низ, който е началото на
        команда.
        
        Опции:
          -e  РЕДАКТОР
              избор на текстов редактор, който да се използва.  Стандартно е
              указаният в променливата „FCEDIT“, след това се проверява „EDITOR“ и
              в краен случай е „vi“.
          -l  редовете да се покажат вместо редактират.
          -n  номерата на редовете да не се отпечатват.
          -r  обратна подредба (отпред да е най-новият ред).
        
        При варианта „fc -s [ШАБЛОН=ЗАМЕСТИТЕЛ…] [КОМАНДА]“ командата се изпълнява, като
        всяка поява на ШАБЛона се заменя със ЗАМЕСТителя.
        
        Удобен за използване синоним е „r='fc -s'“.  По такъв начин, ако напишете
        „r cc“, ще се изпълни последната команда, която започва с „cc“, а когато
        се въведе само „r“, ще се изпълни последната команда.
        
        Изходен код:
        Връща 0 или изхода от последната команда, който не е 0 в случай на грешка.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
bg: Задаване на задача да е текуща.
        
        Изважда ЗАДАЧА от фонов режим и я прави текуща задача.  Ако липсва
        аргумент ЗАДАЧА, се използва текущата задача според обвивката.
        
        Изходен код:
        Изходът от командата, която е зададена да е текуща или грешка, ако при
        поставянето на задачата от фонов към текущ режим възникне такава.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
bg: Поставяне на задачи във фонов режим.
        
        Поставя всяка ЗАДАЧА във фонов режим, все едно е била стартирана с „&“.
        Ако липсва аргумент ЗАДАЧА, се използва текущата задача според обвивката.
        
        Изходен код:
        0, освен ако управлението на задачи е изключено или възникне грешка.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
bg: Запомняне или извеждане на местоположенията на програми.
        
        Определяне и запомняне на пълното име с пътя на всяко ИМЕ.  Ако не са дадени
        аргументи, се извежда информация за всички запомнени команди.
        
        Опции:
          -d    Забравяне на запомненото местоположение на всички ИМЕна
          -l    Извеждане във формат за преизползване като вход
          -p ПЪТ
                Използване на посочения ПЪТ като пълен път за ИМЕто
          -r    Забравяне на всички запомнени местоположения
          -t    Извеждане на запомнените местоположения на всички ИМЕна.  Ако е
                посочено повече от едно ИМЕ, всяко местоположение се предшества от
                ИМЕто
        Аргументи:
          ИМЕ    Всяко име се търси в пътя за изпълнение „PATH“ и при намирането му
                 се добавя в списъка със запомнени команди.
        
        Изходен код:
        0, освен ако ИМЕто не бъде открито или е дадена неправилна опция.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
bg: Извеждане на информация за вградените команди.
        
        Извежда кратка информация за вградените команди.  Ако е указан ШАБЛОН, се
        извежда информация за напасващите команди.  В противен случай се изважда
        информация за всички команди.
        
        Опции:
          -d    Извеждане на кратко описание на всяка тема
          -m    Извеждане във формат наподобяващ страница от ръководствата
          -s    Извеждане само на кратко обобщение за използването на всяка команда,
                съвпадаща с ШАБЛОНа
        
        Аргументи:
          ШАБЛОН  Шаблон за имената на командите, за които да се изведе информация
        
        Изходен код:
        0, освен ако никоя вградена команда не съвпада с шаблона или е дадена
        неправилна опция.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
bg: Извеждане и управление на списъка на историята.
        
        Отпечатване на списъка на историята с номера на ред.  Редовете, които са
        отбелязани със знака „*“, са били променени.  Аргументът N указва да се
        извеждат само N на брой реда.
        
        Опции:
        -c  изчистване на списъка, като се изтриват всички елементи от него.
        -d ПОЗИЦИЯ
            изтрива елемента в историята намиращ се посочената ПОЗИЦИЯ.
            Отрицателните позиции се броят от края на историята
        -a  добавя историята от текущата сесия към файла с историята.
        -n  прочитане на непрочетените редове от файла с историята и добавяне към
            текущата история.
        -r  прочитане на файла с историята и добавяне на съдържанието към текущата
            история.
        -w  записване на текущата история във файла за историята.
        -p  извършване на историческо заместване за всеки АРГУМЕНТ, а резултатът да
            се изведе, без нищо да се записва в историята на командите.
        -s  аргументите, които не са опции, се добавят като един елемент към файла с
            историята.
        
        Ако аргументът ИМЕ_НА_ФАЙЛ е зададен, той се използва като файл за
        историята. Ако той липсва, се използва файлът сочен в променливата на
        средата „HISTFILE“. В противен случай се ползва „~/.bash_history“.
        
        Ако променливата „HISTTIMEFORMAT“ е зададена и не е „null“, стойността ѝ се
        използва като форматиращия низ за функцията „strftime“, за да се отбелязва
        времето свързано с всеки елемент от историята.  В противен случай времето не
        се записва.
        
        Изходен код:
        0.  Ако възникне грешка или е подадена неправилна опция връща грешка.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
bg: Извежда състоянието на задачите.
        
        Извежда списък с активните задачи.  ЗАДАЧАта ограничава информацията до
        себе си.  Без опции се отпечатва състоянието на всички активни задачи.
        
        Опции:
          -l  включва и идентификатора на процесите заедно със стандартната
              информация.
          -n  извеждат се само процесите с променено състояние от последното
              извеждане на тази информация.
          -p  извежда само идентификаторите на процесите.
          -r  ограничаване на изхода само до изпълняваните задачи.
          -s  ограничаване на изхода само до спрените задачи.
        
        Ако е зададена опцията „-x“, КОМАНДАта се изпълнява, след като всички
        ЗАДАЧи, които се появяват като АРГУМЕНТи, се заменят с идентификатора на
        водача на групата процеси.
        
        Изходен код:
        0, освен ако не е дадена неправилна опция или възникни грешка.  Ако се
        ползва „-x“, връща изходното състояние на КОМАНДАта.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
bg: Премахване на ЗАДАЧи от текущата обвивка.
        
        Премахва всеки аргумент-задача от таблицата на активните задачи. Ако ЗАДАЧА
        не е указана, се използва тази, която обвивката счита за текуща.
        
        Опции:
          -a     премахване на всички задачи, когато не е дадена ЗАДАЧА
          -h     предотвратяване на препращането на сигнал SIGHUP към задачата,
                 когато тази обвивка получи същия този сигнал
          -r     премахване само на стартираните задачи.
        
        Изходен код:
        0, освен когато е дадена неправилна опция или несъществуваща ЗАДАЧА.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
bg: Изпращане на сигнал към задача.
        
        Изпращане на СИГНАЛа на процеса с такъв ИДЕНТИФИКАТОР_НА_ПРОЦЕС (или
        задачата с такъв ИДЕНТИФИКАТОР_НА_ЗАДАЧА).  Ако сигнал с такова име или
        номер не съществува, се използва SIGTERM.
        
        Опции:
          -s СИГНАЛ
              СИГНАЛ се интерпретира като име на сигнал
          -n СИГНАЛ
              СИГНАЛ се интерпретира като номер на сигнал
          -l  изброява имената на сигналите.  Ако към командата са добавени
              аргументи, те се интерпретират като номера на сигналите чиито имена
              да се изброят.
          -L  синоним на „-l“
        
        „kill“ е команда вградена в обвивката поради две причини: позволява да се
        използват и идентификатори на задачи освен идентификатори на процеси, а и
        ако сте пуснали максимално разрешения за вас брой процеси, няма да ви се
        налага да пуснете още един процес, за да убиете друг.
        
        Изходен код:
        0.  Ако възникне грешка или е подадена неправилна опция, връща грешка.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
bg: Изчисляване на аритметичен израз.
        
        Всеки АРГУМЕНТ е аритметичен израз, който се бъде изчислен.  Изчисленията
        се извършват в аритметика с целочислени стойности с постоянна широчина
        без проверка за препълване.  Делението на 0 се прихваща и се отбелязва
        грешка.  Следващият списък с оператори е разделен на групи според
        приоритета на операциите.  Подредбата е с намаляващ приоритет.
        
        id++, id--     последващо увеличаване/намаляване на променлива
        ++id, --id     предварително увеличаване/намаляване на променлива
        -, +           унарни минус, плюс
        !, ~           логическо и побитово отрицания
        **             вдигане на степен
        *, /, %        умножение, деление, целочислен остатък
        +, -           събиране, изваждане
        <<, >>         побитово местене наляво и надясно
        <=, >=, <, >   сравнение
        ==, !=         равно, различно
        &              побитово И
        ^              побитово изключващо ИЛИ
        |              побитово ИЛИ
        &&             логическо И
        ||             логическо ИЛИ
        ИЗРАЗ ? ИЗРАЗ : ИЗРАЗ
                       условен оператор
         =, *=, /=, %=, +=, -=, <<=, >>=, &=, ^=, |=
                       присвояване
        
        Разрешено е ползването на променливи на обвивката като операнди.  Името на
        променлива се замества с нейната стойност (която се преобразува до цяло
        число с постоянна широчина) в израза.  Не е необходимо променливата да е с
        атрибут за целочисленост, за да се използва в израз.
        
        Операторите се изчисляват по приоритет.  Подизразите в скоби се изчисляват
        първи и могат да променят приоритета.
        
        Изходен код:
        Ако последният АРГУМЕНТ се изчислява като 0, „let“ връща 1. В противен
        случай — връща 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
bg: Изчитане на ред от стандартния вход и разделянето му по полета.
        
        От стандартния вход или от файловия дескриптор ФД, ако е използвана опцията
        „-u“, се прочита един ред.  Редът се разделя на полета — думи.  Първата дума
        се присвоява на първото ИМЕ, втората дума на второто ИМЕ и т.н., а на
        последното ИМЕ се присвояват оставащите думи.   Като разделители на думи се
        използват само знаците указани в променливата „IFS“.  Стандартно знакът „\“
        екранира разделителите и новите редове.
    
        Ако не са дадени ИМЕна, прочетеният ред се запазва в променливата „REPLY“.
        
        Опции:
          -a  прочетените думи се присвояват последователно на елементите на МАСИВа,
              като индексът му започва от 0.
          -d РАЗДЕЛИТЕЛ
              четенето продължава до прочитането на първия знак, който присъства в
              променливата „DELIM“, а не до минаването на нов ред.
          -e  за четене на реда се използва readline
          -i ТЕКСТ
              за първоначален текст в readline се ползва ТЕКСТ
          -n БРОЙ_ЗНАЦИ
              четенето завършва след прочитането на този БРОЙ_ЗНАЦИ, не се чака за
              нов ред.  Разделител в рамките на този БРОЙ_ЗНАЦИ се зачита.
          -N БРОЙ_ЗНАЦИ
              четенето завършва с прочитането на точно този БРОЙ_ЗНАЦИ, освен ако
              не се появи EOF или времето за изчакване на въвеждане не изтече.
              Всички разделители се пренебрегват.
          -p ПОДСКАЗКА
              извежда низа ПОДСКАЗКА без минаване на нов ред, преди да започне
              четенето на знаци от входа.
          -r  заместването на екранираните с „\“ знаци се изключва.
          -s  входът от терминал не се отпечатва на екрана.
          -t БРОЙ_СЕКУНДИ
              задава интервал от този БРОЙ_СЕКУНДИ, в който трябва да се въведе цял
              ред.  В противен случай read завършва с грешка. Ако е зададена,
              стойността на променливата „TMOUT“ обозначава времето, за което трябва
              да се въведе редът.  За БРОЙ_СЕКУНДИ може да се ползва и нецяло число.
              Ако БРОЙ_СЕКУНДИ e 0, read незабавно завършва работа, без да се опитва
              да чете данни и връща код 0, само ако от указания файлов дескриптор
              могат да се прочетат данни.
        
        Изходен код:
        0, освен ако не се срещне знак за край на файл EOF, изтече време повече от
        указаното в БРОЙ_СЕКУНДИ, при което кодът за изход е над 128, възникне
        грешка при задаване на стойност на променлива или е зададен неправилен
        файлов дескриптор като аргумент на -u.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
bg: Връщане от функция на обвивката.
        
        Кара изпълняваната функция или скрипт да завършат работа със зададения
        изходен ЦИФРОВ_КОД.  Ако не е зададен ЦИФРОВ_КОД се използва изходния код на
        последно изпълнената команда във функцията или скрипта.
        
        Изходен код:
        Връща ЦИФРОВия_КОД или грешка, ако обвивката в момента не изпълнява функция
        или скрипт.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
bg: Задаване или изтриване на позиционни параметри и опции на обвивката.
        
        Промяна на стойностите на позиционните параметри и опции на обвивката,
        Извеждане на имената и стойностите на променливите на обвивката.
        
        Опции:
          -a  Отбелязване на променливите, които са създадени или променени, да
              бъдат изнесени.
          -b  Незабавно известяване на спиране на задача.
          -e  Незабавен изход, ако команда приключи команда с код, който не е 0.
          -f  Изключване на генерирането на имена на файлове (чрез „*“, „?“ и т.н.).
          -h  Запомняне на местоположението на команди при търсенето им.
          -k  Всички аргументи за присвояване се поместват в средата на команда, не
              само тези, които предхождат името на команда.
          -m  Включване на управлението на задачи.
          -n  Прочитане на команди, без да се изпълняват.
          -o  ИМЕ_НА_ОПЦИЯ
              Задаване на променливата, която отговаря на ИМЕто_НА_ОПЦИЯ:
                allexport    същото като „-a“
                braceexpand  същото като „-B“
                emacs        интерфейс за редактиране подобен на „emacs“
                errexit      същото като „-e“
                errtrace     същото като „-E“
                functrace    същото като „-T“
                hashall      същото като „-h“
                histexpand   същото като „-H“
                history      включване на историята на командите
                ignoreeof    обвивката няма да излезе при откриване на знак за край
                             на файл „EOF“.
                interactive-comments
                             позволяване на коментари в интерактивните команди
                keyword      същото като „-k“
                monitor      същото като „-m“
                noclobber    същото като „-C“
                noexec       същото като „-n“
                noglob       същото като „-f“
                nolog        тази опция се приема в момента, но се игнорира
                notify       същото като „-b“
                nounset      същото като „-u“
                onecmd       същото като „-t“
                physical     същото като „-P“
                pipefail     изходният код на програмния канал е този на последната
                             команда, която завършва с код различен от 0
                posix        промяна на поведението на „bash“ да отговаря по-добре
                             на стандарта POSIX
                privileged   същото като „-p“
                verbose      същото като „-v“
                vi           използване на интерфейс за редактиране подобен на „vi“
                xtrace       същото като „-x“
          -p  Опцията e включена, когато реалният и ефективният идентификатори на
              процеси не съвпадат.  Изключва обработката на файла посочен в
              променливата „ENV“ и внасянето на функции на обвивката.  Изключването
              на тази опция води до това ефективните идентификатори за потребител и
              група да станат равни на реалните.
          -t  Изход след прочитането и изпълнението на една команда.
          -u  Незададените променливи да се третират като грешки при заместването.
          -v  Отпечатване на входните редове към обвивката при прочитането им.
          -x  Отпечатване на командите и аргументите им при изпълнението им.
          -B  Обвивката ще извършва заместване на изразите с фигурни скоби.
          -C  Предотвратяване на презаписването на съществуващите обикновени файлове
              чрез пренасочване на изхода.
          -E  Прихващането за „ERR“ да се наследява от функциите на обвивката.
          -H  Включване на заместването чрез историята с „!“.  Стандартно тази опция
              е налична само за интерактивните обвивки.
          -P  Да не се следват символните връзки при изпълнението на команди като
              „cd“, които променят текущата директория.
          -T  Прихващането за „DEBUG“ и „RETURN“ да се наследява от функциите на
              обвивката.
          --  Оставащите аргументи да се тълкуват като позиционни.  Ако няма повече
              аргументи, се изтриват съответните позиционни.
          -   Оставащите аргументи да се тълкуват като позиционни.  Опциите „-x“ и
              „-v“ са изключени.
        
        Използването на „+“ вместо „-“ изключва опциите.  Тези опции могат да се
        използват и при стартирането на обвивката.  Текущото им състояние се намира
        в променливата „-“ (получава се с „$-“).  Останалите АРГументи са позиционни
        и се присвояват съответно на променливите с имена „1“, „2“,… „n“  (получават
        се с „$1“, „$2“,… „${n}“).  Ако не са зададени АРГументи, се извеждат
        всички променливи на средата.
        
        Изходен код:
        0, освен ако не е зададена неправилна опция.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
bg: Изтриване на стойностите и атрибутите на променливите и функциите на обвивката.
        
        За всяко ИМЕ изтрива съответната променлива или функция.
        
        Опции:
          -f    всяко ИМЕ се тълкува като функция на обвивката
          -v    всяко ИМЕ се тълкува като променлива на обвивката
          -n    всяко ИМЕ се тълкува като променлива-указател — трие се самата
                променлива, а не тази, към която тя сочи
        
        Ако не са подадени опции, командата unset първо се опитва да изтрие
        променлива и след това функция с това ИМЕ.
        
        Някои променливи не могат да бъдат изтрити.  Вижте вградената команда
        „readonly“ (само за четене).
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададена неправилна опция или някое от ИМЕната е само за
        четене.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
bg: Задаване на атрибута за изнасяне на променливите на обвивката.
        
        Обозначава всяко едно от ИМЕната за изнасяне в средата на изпълнение на
        последващо изпълнените команди.  Ако е дадена СТОЙНОСТ, тя се присвоява на
        ИМЕто преди изнасянето.
        
        Опции:
          -f    ИМЕто е на функция на обвивката
          -n    Премахване на атрибута за изнасяне от всяко от ИМЕната
          -p    Извеждане на списък с имената на всички променливи и функции за
                изнасяне
        
        Аргументът „--“ прекъсва по нататъшната обработка на опции.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададена неправилна опция или някое от ИМЕната е неправилно.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
bg: Задаване на променливи на обвивката като непроменливи константи.
        
        Отбелязване на всяко от ИМЕната само за четене.  Тяхната стойност не може да
        бъде променяна чрез последващо присвояване.  Ако е дадена СТОЙНОСТ, тя се
        задава на името преди задаването му като константно.
        
        Опции:
          -a    ИМЕната са на променливи-масиви
          -A    ИМЕната са на променливи-асоциативни масиви
          -f    ИМЕната са на функции на обвивката
          -p    Извеждане на имената на всички константни променливи или функции, в
                зависимост дали е зададена опцията „-f“
        
        Аргументът „--“ прекъсва по нататъшната обработка на опции.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададена неправилна опция или някое от ИМЕната е неправилно.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
bg: Изместване на позиционните параметри.
        
        Преименуване на позиционните параметри „БРОЙ+1“, „БРОЙ+2“… на 1, 2….  Така
        те стават достъпни не като ${БРОЙ+1}…, като „$1“….  Ако не е зададена
        стойност БРОЙ, се използва 1.
        
        Изходен код:
        0, освен ако БРОят е отрицателно или по-голямо от стойността „$#“.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
bg: Изпълняване на команди от файл в текущата обвивка
        
        Изчитане и изпълнение на командите от ФАЙЛа и изход.  Директориите описани в
        променливата „PATH“ се използват за изпълнението на командите от ФАЙЛа.  Ако
        са зададени АРГУМЕНТИ, те се превръщат в позиционни аргументи при
        изпълнението на ФАЙЛа.
        
        Изходен код:
        Връща състоянието на последно изпълнената команда във ФАЙЛа.  Ако той не
        може да бъде открит, изходът е грешка.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
bg: Временно спиране на изпълнението на обвивката.
        
        Спиране на работата на тази обвивка докато обвивката не получи сигнал
        SIGCONT.  Освен ако изрично не се зададе опция, входните обвивки не могат да
        бъдат спрени по този начин.
        
        Опции:
          -f    Задължително спиране, дори и ако обвивката е входяща
        
        Изходен код:
        0, освен ако не възникне грешка или управлението на задачи е изключено.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
bg: Изчисляване на условен израз.
        
        Изход с код 0 (истина) или 1 (лъжа) в зависимост от стойността на ИЗРАЗа.
        Изразите могат да бъдат унарни или бинарни.  Унарните най-често се използват
        за проверка на състоянието на файл.  Освен тях има и оператори за числови
        сравнения и низови оператори.
        
        Поведението на тестовете зависи от броя на аргументите.  За цялостно
        описание прочетете страниците от ръководството на bash.
        
        Файлови оператори:
        
          -a ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът съществува.
          -b ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е блоково устройство.
          -c ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е знаково устройство.
          -d ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е директория.
          -e ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът съществува.
          -f ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът съществува и е обикновен файл.
          -g ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е със зададен бит за смяна на група
                     при изпълнение.
          -h ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е символна връзка.
          -L ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е символна връзка.
          -k ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е със зададен лепкав бит.
          -p ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е именуван програмен канал.
          -r ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде прочетен от вас.
          -s ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде записван от вас.
          -S ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е програмно гнездо.
          -t ФДСК    Истина, ако Файловият_ДеСКриптор е отворен на терминал.
          -u ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е със зададен бит за смяна на потребител
                     при изпълнение.
          -w ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде записван от вас.
          -x ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде изпълняван от вас.
          -O ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде ефективно притежаван от вас.
          -G ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът може да бъде ефективно притежаван от вашата
                     група.
          -N ФАЙЛ    Истина, ако ФАЙЛът е бил променян от последното му прочитане.
        
          ФАЙЛ_1 -nt ФАЙЛ_2    Истина, ако ФАЙЛ_1 е по-нов от ФАЙЛ_2 (според
                               датата на промяна).
          ФАЙЛ_1 -ot ФАЙЛ_2    Истина, ако ФАЙЛ_1 е по-стар от ФАЙЛ_2 (според
                               датата на промяна).    
          ФАЙЛ_1 -ef ФАЙЛ_2    Истина, ако ФАЙЛ_1 е твърда връзка към ФАЙЛ_2.
        
        Низови оператори:
        
          -z НИЗ     Истина, ако НИЗът е празен.
          -n НИЗ     Истина, ако НИЗът не е празен.
          НИЗ        Истина, ако НИЗът не е празен.
        
          НИЗ_1  = НИЗ_2    Истина, ако низовете са равни.
          НИЗ_1 != НИЗ_2    Истина, ако низовете не са равни.
          НИЗ_1  < НИЗ_2    Истина, ако НИЗ_1 е лексикографски преди НИЗ_2.
          НИЗ_1  > НИЗ_2    Истина, ако НИЗ_1 е лексикографски след НИЗ_2.
        
        Други оператори:
        
          -o ОПЦИЯ              Истина, ако ОПЦИЯта на обвивката е зададена.
          -v ПРОМЕНЛИВА         Истина, ако ПРОМЕНЛИВАта на обвивката е зададена.
          -R ПРОМЕНЛИВА         Истина, ако ПРОМЕНЛИВАта е зададена като променлива-
                                указател.
          ! ИЗРАЗ               Истина, ако ИЗРАЗът е лъжа.
          ИЗРАЗ_1 -a ИЗРАЗ_2    Истина, ако и двата ИЗРАЗа са истина.
          ИЗРАЗ_1 -o ИЗРАЗ_2    Истина, ако поне един от ИЗРАЗите е истина.
          АРГ_1 ОПЕР АРГ_2      Аритметични тестове.  Те връщат истина, ако се
                                изпълнява математическото условие на ОПЕРатора,
                                който е един от следните (значението е в скоби):
                                „-eq“ (=),  „-ne“ (!=), „-lt“ (<), „-le“ (<=),
                                „-gt“ (>) , „-ge“ (>=).
        
        Аритметичните изрази завършват истинно, ако АРГумент_1 е съответно равен,
        неравен, по-малък, по-малък или равен, по-голям, по-голям или равен на
        АРГумент_2.
        
        Изходен код:
        0, ако ИЗРАЗът е верен.  Грешка, когато ИЗРАЗът е неверен или е даден
        неправилен аргумент.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
bg: Изчисляване на условен израз.
        
        Това е синоним на вградената команда „test“, но последният аргумент трябва
        задължително да е знакът „]“, който да съответства на отварящата квадратна
        скоба „[“.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
bg: Извеждане на времето на работа на процесите.
        
        Отпечатва общото потребителско и системно време на работа на обвивката и
        всичките ѝ дъщерни процеси.
        
        Изходен код:
        Винаги 0.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
bg: Прихващане на сигналите и другите събития.
        
        Дефинира и задейства функции за обработка, когато обвивката получи сигнал
        или възникне друго събитие.
        
        Командата АРГУМЕНТ ще бъде прочетена и изпълнена, когато обвивката получи
        УКАЗАНия_СИГНАЛ(и).  Ако АРГУМЕНТът липсва (и се подава единичен
        УКАЗАН_СИГНАЛ) или е „-“, то всеки УКАЗАН_СИГНАЛ се връща към първоначалната
        си стойност.  Ако АРГУМЕНТът е нулевият низ, всеки УКАЗАН_СИГНАЛ се
        пренебрегва от обвивката и командите, които се стартират през нея.
        
        Ако УКАЗАНият_СИГНАЛ е „EXIT (0)“, то командата АРГУМЕНТ се изпълнява от
        обвивката при изход.  Ако УКАЗАНият_СИГНАЛ е „DEBUG“, АРГУМЕНТът се
        изпълнява след всяка проста команда.  Ако УКАЗАНият_СИГНАЛ е „RETURN“,
        АРГУМЕНТът се изпълнява след всяко изпълнение на функция както и изпълнение
        на скрипт чрез вградените команди „.“ и „source“.  Ако УКАЗАНият_СИГНАЛ е
        „ERR“, АРГУМЕНТът се изпълнява след всяка грешка, която би предизвикала
        изход от обвивката при стартирането ѝ с опцията „-e“.
        
        Ако не са дадени аргументи, се отпечатват командите присвоени на всички
        прихващания.
        
        Опции:
          -l  отпечатва списъка с имената на сигналите и съответстващите им номера.
          -p  извеждат се командите свързани с всеки УКАЗАН_СИГНАЛ.
        
        Всеки УКАЗАН_СИГНАЛ е или име на сигнал от файла „signal.h“ или номер на
        сигнал.
        Няма разлика между главни и малки букви в имената на сигнали, а представката
        „SIG“ не е задължителна.
        Сигнал може да бъде изпратен на обвивката с командата „kill -signal $$“.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е зададен неправилен сигнал или опция.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
bg: Извеждане на информация за вида на командата подадена като аргумент.
        
        За всяко ИМЕ се извежда как ще се интерпретира, когато се използва като
        команда.
        
        Опции:
          -a    Извеждане на всички местоположения, които съдържат изпълним файл с
                това ИМЕ.  Включва синонимите, вградените команди и функции на
                обвивката, само когато не е използвана опцията „-p“
          -f    Без търсене във функциите дефинирани в обвивката
          -P    Търсене в пътя за изпълнение указан в PATH, дори и ако съществува
                синоним, вградена команда или функция дефинирана в обвивката с това
                ИМЕ
          -p    Връща или името на файла, който ще бъде изпълнен или нищо в
                случаите, когато командата „type -t ИМЕ“ не би върнала „file“
          -t    Извеждане на една от думите „alias“ (синоним), „keyword“
                (резервирана лексема в обвивката), „function“ (функция дефинирана в
                обвивката), „builtin“ (вградена команда), „file“ (изпълним файл) или
                „“, ако ИМЕто не е открито
        
        Аргументи:
          ИМЕ    Името, за което да се изведе информация.
        
        Изходен код:
        0, ако всички подадени ИМЕна са открити, неуспех, ако някое от тях липсва.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
bg: Промяна на ресурсите на обвивката.
        
        Командата осъществява контрол върху ресурсите, които са достъпни на
        процесите стартирани през обвивката върху системите, които поддържат такова
        управление.
        
        Опции:
          -S    използване на „мекото“ ограничение на ресурс
          -H    използване на „твърдото“ ограничение на ресурс
          -a    извеждат се всички текущи ограничения
          -b    размер на буфера за програмните гнезда
          -c    максималният размер на създадените файлове със съдържание на
                паметта (core)
          -d    максималният размер на сегмента на процес за данни
          -e    максималният приоритет (nice)
          -f    максималният размер на файловете създадени от обвивката и дъщерните
                ѝ процеси
          -i    максималният брой на изчакващите сигнали
          -l    максималният размер памет, която процес може да заключи
          -m    максималният постоянно зареден в паметта сегмент
          -n    максималният брой дескриптори на отворени файлове
          -p    размер на буфера за програмни канали
          -q    максималният брой байтове в опашките за съобщения по POSIX
          -r    максималният приоритет за реално време
          -s    максималният размер на стека
          -t    максималното процесорно време в секунди
          -u    максималният брой потребителски процеси
          -v    размерът на виртуалната памет
          -x    максималният брой заключвания на файлове
          -P    максималният брой псевдотерминали
          -R    максималният брой процеси в реално време преди блокиране
          -T    максималният брой нишки
        
        Не всички ограничения са налични на всички платформи.
        
        Ако е зададено ОГРАНИЧЕНИЕ, то това е новата стойност на указания ресурс.
        Специалните стойности „soft“, „hard“ и „unlimited“ означават текущите меко,
        твърдо и никакво ограничение съответно.  В противен случай се извежда
        текущата стойност на указания ресурс.  Ако не е зададена опция, се приема,
        че е зададена „-f“.
        
        Стойностите са в блокове от по 1024 байта, с изключение на:
          ⁃ опцията „-t“, при която стойността е в секунди;
          ⁃ опцията „-p“, при която блоковете са от по 512 байта;
          ⁃ опцията „-u“, при която стойността е точният брой процеси.
        
        Изходен код:
        0, освен ако не възникни грешка или е дадена неправилна опция.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
bg: Извеждане или промяна на маската за достъпа до новосъздадени файлове.
        
        Задава МАСКАта за правата за достъп до новосъздадени файлове.  Ако не е
        зададена МАСКА, се извежда текущата ѝ стойност.
        
        Ако МАСКАта започва с цифра, тя се тълкува като осмично число.  В противен
        случай трябва да е низ, който би бил приет от командата chmod(1).
        
        Опции:
          -p    ако не е зададена МАСКА, изведеният низ може да бъде ползван за вход
          -S    изведената маска да е във вид на НИЗ.  Без опцията изходът е осмично
                число
        
        Изходен код:
        0, освен ако МАСКАта или някоя от зададените опции са неправилни.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
bg: Изчакване на завършването задача и връщане на изходния код.
        
        Изчакване на всички указани ИДентификатори, които могат да са номера на
        процеси или указатели на задачи, и докладване на изходния код.  Ако не е
        зададен ИДентификатор, се изчакват всички активни дъщерни процеси, а
        изходният код е 0.  Ако ИДентификаторът е указател на задача, се изчакват
        всички процеси в конвейера на задачата.
        
        Ако е зададена опцията „-n“, се изчаква края на работата на някоя от
        задачите в списъка от указаните ИДентификатори, а ако такъв липсва — края на
        следващата задача и се връща нейния изходен код.
        
        Ако е зададена опцията „-p“, номерът на процес или указателят на задача,
        чийто изходени код се връща, се присвоява на ПРОМЕНЛИВАта, зададена като
        аргумент.  Преди първоначалното присвояване променливата няма да е зададена.
        Това е полезно, само когато е използвана опцията „-n“.
        
        Ако е зададена опцията „-f“ и управлението на задачите е включено, се
        изчаква завършването на процеса/задачата с указаните ИДентификатори вместо
        да се изчаква смяната на състоянието им.
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на последната задача или процес.  Ако е зададена
        неправилна опция или неправилен ИДентификатор, връща грешка.  Грешка се
        връща и при задаването на опцията „-n“, а обвивката няма дъщерни процеси,
        които не се чакат.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
bg: Изчакване на указания процес и докладване за изходния код.
        
        Изчакване на всички указани процеси и докладване за изходния код.  Ако не е
        зададен ИДентификатор_ПРоцeс, всички текущо активни дъщерни процеси се
        изчакват и изходният код е 0.  ИДентификатор_ПРоцeс трябва да съответства на
        някой процес.
        
        Изходен код:
        Изходния код на процеса с последния идентификатор.  Грешка, ако е даден
        неправилен идентификатор или е дадена неправилна опция.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на команда за всеки член в списък от елементи
        
        Цикълът „for“ изпълнява последователност от команди за всеки член в списък
        от елементи.  Ако блокът „в ДУМИ…“ не присъства, използва се „in "$@"“.
        За всеки елемент в ДУМИте, ИМЕто се задава да е елементът и се изпълняват
        КОМАНДИте.
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на последно изпълнената команда.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Аритметичен цикъл чрез „for“
        Еквивалентно на:
          (( ИЗРАЗ_1 ))
          while (( ИЗРАЗ_2 )); do
            КОМАНДИ
            (( EXP_3 ))
          done
        ИЗРАЗ_1, ИЗРАЗ_2, и ИЗРАЗ_3 са аритметични изрази.  Всеки изпуснат израз се
        изчислява да е 1.
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на последно изпълнената команда.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Избор на думи от списък и изпълнение на команди.
        
        ДУМИте биват замествани, което води до създаването на списък с думи.
        Наборът от заместените думи бива отпечатан на изхода за стандартната
        грешка, като всяка от тях се предшества от номер.  Ако клаузата „in ДУМИ“
        липсва, използва се „in "$@"“.  В такива случаи се отпечатва подсказката
        „PS3“ и от стандартния вход се прочита ред.  Ако редът се състои от номера,
        който съответства на някоя от изведените думи, ИМЕто се задава да е тази
        дума.  Ако редът е празен, отново се отпечатват ДУМИте и подсказката.  Ако
        се прочете „EOF“, командата завършва.  Всяка друга стойност присвоява „null“
        на ИМЕ.  Прочетеният ред се запазва в променливата REPLY.  КОМАНДИте се
        изпълняват след всеки избор до изпълняването на команда за прекъсване
        (break).
        
        Изходен код:
        Връща изходния код на последно изпълнената команда.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
bg: Отпечатване на времето за изпълнение на програмен канал.
        
        Изпълнение на ПРОГРАМНия_КАНАЛ и отпечатване на обобщение за реалното,
        потребителското и системно процесорни времена, които изпълнението на
        ПРОГРАМНия_КАНАЛ отнема.
        
        Опции:
          -p:  извеждане на статистиката за времето във формат POSIX
        
        Стойността на променливата на средата „TIMEFORMAT“ определя изходния
        формат.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на ПРОГРАМНия_КАНАЛ.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на команди на базата на напасване по шаблон.
        
        Избирателно се изпълняват КОМАНДИ на база ДУМА, която напасва на ШАБЛОН.
        Шаблоните се разделят със знака „|“.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на последно изпълнената команда.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на команда на базата на условие.
        
        Първо се изпълняват командите в блока „if КОМАНДИ“.  Ако изходният код е 0,
        то се изпълнява блокът „then КОМАНДИ“.  В противен случай последователно се
        изпълнява всеки блок „elif КОМАНДИ“ — ако изходният код е 0, то се изпълнява
        съответния блок „then КОМАНДИ“, след което завършва изпълнението на целия
        блок „if“.
        Ако изходният код на никой от блоковете „if“ и „elif“ не е бил 0,
        изпълнява се блока „else КОМАНДИ“, стига такъв да присъства.  Изходният код
        от цялата конструкция е този на последната изпълнена команда или е 0, ако
        никое тестово условие, не се е оценило като истина.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на последно изпълнената команда.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на команда докато определен тест е успешен.
        
        Заместване и изпълнение на КОМАНДИ_2 докато последната команда в блока
        КОМАНДИ е с изходен код, който е 0.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на последно изпълнената команда.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на команда докато определен тест е неуспешен.
        
        Заместване и изпълнение на КОМАНДИ_2 докато последната команда в блока
        КОМАНДИ е с изходен код, който не е 0.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на последно изпълнената команда.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
bg: Създаване на копроцес с даденото ИМЕ.
        
        Асинхронно изпълнение на КОМАНДАта, като стандартните вход и изход се
        пренасочват от и към файловите дескриптори, които трябва да са с индекси
        съответно 0 и 1 в променливата-масив ИМЕ в изпълняваната обвивка.  Ако не е
        дадено ИМЕ на променлива, стандартно се ползва „COPROC“.
        
        Изходен код:
        Изходният код е 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
bg: Дефиниране на функция на обвивката.
        
        Създаване на функция на обвивката със зададеното ИМЕ.  Когато се извика като
        обикновена команда, КОМАНДИте се изпълняват в контекста на  извикващата
        обвивка.  При извикването на ИМЕто, аргументите подадени на функцията са
        достъпни като $1,… , $9, а името на функцията е достъпно като $FUNCNAME.
        
        Изходен код:
        0, освен ако ИМЕто не е само за четене.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
bg: Изпълнение на група от команди.
        
        Изпълняване на цял набор от команди в група.  Това е един от начините да се
        пренасочи цял набор от команди.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този на последно изпълнената команда.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
bg: Възобновяване на заден фон на изпълнението на задача
        
        Еквивалентно на аргумента ЗАДАЧА на командата „fg“.  Възобновява спряна
        задача или такава на заден фон.  ЗАДАЧАта може да указва или име, или
        номер на задача.  Ако след ЗАДАЧАта се въведе знакът „&“, задачата
        се изпълнява във фонов режим, все едно е била подадена като аргумент
        на командата „bg“.
        
        Изходен код:
        Изходният код е този възобновената задача.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
bg: Изчисляване на аритметичен израз
        
        ИЗРАЗът се изчислява според правилата на аритметичното оценяване.
        Еквивалентно на „let "ИЗРАЗ"“.
        
        Изходен код:
        1, ако резултатът на ИЗРАЗа е 0.  В противен случай — 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
bg: Изпълнение на команда-условие
        
        Връща състояние 0 или 1 в зависимост от оценката на условния ИЗРАЗ.
        Изразите са съставени от същите примитиви, както вградената команда „test“
        и могат да се съчетават чрез следните оператори:
        
          ( ИЗРАЗ )  Връща стойността на ИЗРАЗа
          ! ИЗРАЗ    Истина, ако ИЗРАЗ се оценя на лъжа, в останалите случаи е лъжа
          ИЗРАЗ_1 && ИЗРАЗ_2
                     Истина, ако едновременно ИЗРАЗ_1 и ИЗРАЗ_2 са истина, в
                     останалите случаи е лъжа.
          ИЗРАЗ_1 || ИЗРАЗ_2
                     Истина, ако поне единият от ИЗРАЗ_1 и ИЗРАЗ_2 е истина, в
                     останалите случаи е лъжа.
        
        Когато се използват операторите „==“ и „!=“, низът от дясната страна на
        оператора се използва като шаблон и се извършва напасване.  Когато се ползва
        операторът „=~“, изразът от дясната му страна се тълкува като регулярен
        израз.
        
        Операторите „&&“ и „||“ не оценят ИЗРАЗ_2, ако ИЗРАЗ_1 е достатъчен за
        определяне на стойността на израза.
        
        Изходен код:
        0 или едно според стойността на ИЗРАЗа.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
bg: Често използване промени на обвивката
        
        BASH_VERSION    Информация за версията на bash
        CDPATH          Списък с директории разделени с двоеточие, които да се
                        търсят като аргументи за командата „cd“
        GLOBIGNORE      Списък с шаблони на файлови имена, разделени с двоеточие,
                        които да се игнорират от заместването на пътя
        HISTFILE        Името на файла, в който се съхранява историята на командите
        HISTFILESIZE    Максималният брой редове, които горният файл може да съдържа
        HISTSIZE        Максималният брой редове, които една работеща обвивка може
                        да достъпи
        HOME            Пълният път до домашната ви директория
        HOSTNAME        Името на текущата машина
        HOSTTYPE        Видът на процесора, под който работи текущата обвивка
        IGNOREEOF       Управлява действието на обвивката при срещането на единичен
                        знак за край на файл „EOF“.  Ако променливата е зададена, тя
                        указва броя на знаците „EOF“, който могат да се срещнат
                        самостоятелно на един ред, преди обвивката да завърши работа
                        и излезе (стандартно е 10).  Когато променливата не е
                        зададена, един „EOF“ означава край на входящите данни
        MACHTYPE        Низ, който описва текущата система, на която работи bash
        MAILCHECK       Колко често bash да проверява за нови писма (в секунди)
        MAILPATH        Списък с файлове, които bash проверява за нови писма
        OSTYPE          Версията на Юникс, на която работи bash
        PATH            Списък с директории, които да се претърсват за команди
        PROMPT_COMMAND  Команда, която да се изпълнява преди отпечатването на
                        основната подсказка на командния ред
        PS1             Низ за основната подсказка
        PS2             Низ за втората подсказка
        PWD             Пълният път и име на текущата директория
        SHELLOPTS       Списък с включените опции на обвивката, разделени с
                        двоеточие
        TERM            Името на текущия вид терминал
        TIMEFORMAT      Изходният формат за статистиката за времето за изпълнение на
                        команда, който се използва от запазената дума „time“
        auto_resume     Стойност, която не е „null“, означава, че командна дума,
                        която се появява самостоятелно на ред, първо се проверява в
                        списъка с текущо спрените задачи.  Ако бъде открита там,
                        задачата се пуска и се слага на преден план.  Стойност
                        „exact“ (строго съвпадение) означава, че командната дума,
                        трябва точно да съвпада с името на команда в списъка със
                        спрени задачи.  Стойност „substring“ (съвпадение на подниз)
                        означава, че командната дума трябва да е подниз на задачата.
                        Всяка друга стойност означава, че командата думата трябва да
                        е началото на спряна задача
        histchars       Знаци, които определят бързото заместване и това по история.
                        Първият знак е за заместването по история, обикновено е „!“.
                        Вторият е за бързото заместване, обикновено е „^“.  Третият
                        е за коментарите в историята, обикновено е „#“
        HISTIGNORE      Списък с шаблони, разделени с двоеточие, които указват кои
                        команди да не се запазват в историята

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
bg: Добавяне на директории в стека.
        
        Добавя директория в стека на директориите или превърта стека
        като най-горна директория става текущата директория.  Без
        аргументи сменя най-горните две директории.
        
        -n  подтискане на нормалното преминаване към директория при изваждането на
            директория към стека, така че се променя само той.
        
        Аргументи:
          +N   Превърта стека, така че N-тата директория (като се брои от лявата 
               страна на списъка, изведен от командата „dirs“ като се почва от 0)
               да е най-отгоре.
        
          -N   Превърта стека, така че N-тата директория (като се брои от дясната
               страна на списъка, изведен от командата „dirs“ като се почва от 0)
               да е най-отгоре.
        
        
          dir  Добавя ДИРекторията най-отгоре в стека, като я прави новата текуща
               работна директория.
        
        Можете да изведете стека на директорията с командата „dirs“.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е подаден неправилен аргумент или не може да се премине към
        съответната директория.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
bg: Изваждане на директории от стека.
        
        Маха директории от стека с тях. Без аргументи премахва последната директория
        в стека и влиза в новата последна директория.
        
        Опции:
        -n  подтискане на нормалното преминаване към директория при изваждането на
            директория към стека, така че се променя само той.
        
        Аргументи:
        
        +N  премахва N-тия елемент като се брои отляво в списъка изведен от
            командата „dirs“, като се брои от 0.  Напр.: „popd +0“ премахва
            първата директория, „popd +1“ - втората.
        
        -N  премахва N-тия елемент като се брои отдясно в списъка изведен от
            командата „dirs“, като се брои от 0.  Напр.: „popd -0“ премахва
            последната директория, „popd -1“ - предпоследната.
        
        Стекът с директориите се визуализира с командата „dirs“.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е подаден неправилен аргумент или не може да се премине към
        съответната директория.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
bg: Извеждане на стека на директориите.
        
        Отпечатва списъка с текущо запомнените директории.  Списъкът се попълва чрез
        командата „pushd“.  Можете да вадите директории от стека с командата
        „popd“.
        
        Опции:
         -c  изчистване на стека на директориите като изтрива всички елементи
         -l  извеждане на пълните имена на директориите, а не съкратените спрямо
             домашната директория имена („/homes/pesho/bin“, а не „~/bin“)
         -p  поредово отпечатване без поредния номер в стека
         -v  поредово отпечатване заедно с поредния номер в стека
        
        Аргументи: 
         +N  извежда N-тия елемент отляво в списъка отпечатан от командата „dirs“,
             когато е стартирана без опции.  Брои се от 0.
         -N  извежда N-тия елемент отдясно в списъка отпечатан от командата „dirs“,
             когато е стартирана без опции.  Брои се от 0.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е дадена неправилна опция или възникне грешка.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
bg: Включване и изключване на опции на обвивката.
        
        Превключване на състоянието на всяка от дадените ОПЦИи на обвивката.  Ако не
        не са зададени аргументи, се извежда списък от с дадените ОПЦИи или всички,
        ако не са дадени такива, като се указва за всяка дали и включена или не.
        
        Опции:
          -o    ограничаване на опциите до определените за използване със „set -o“
          -p    извеждане на всяка опция с означение дали е включена или не
          -q    без извеждане на информация
          -s    включване на всяка от ОПЦИИте
          -u    изключване на всяка от ОПЦИИте
        
        Изходен код:
        0, ако ОПЦИЯта е включена, грешка, ако е зададена неправилна или изключена
        ОПЦИЯ.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
bg: Форматиране и отпечатване на АРГУМЕНТИте според управлението на ФОРМАТа.
        
        Опции:
          -v ПРОМЕНЛИВА  изходът се поставя в ПРОМЕНЛИВАта на обвивката, вместо да
          се извежда на стандартния изход.
        
        ФОРМАТът е последователност от знаци, която съдържа три вида обекти:
        ⁃ обикновени знаци, които биват отпечатани директно на стандартния изход;
        ⁃ екраниращи знакови последователности, които биват преобразувани и
          отпечатани на стандартния изход;
        ⁃ форматиращи знакови последователности, всяка от които предизвиква
          отпечатването на следващ аргумент.
        
        Освен стандартните форматирания описани в ръководството на printf(1), printf
        приема и следните инструкции:
          %b      предизвиква заместването на екраниранията с обратно наклонени
                  черти в съответния аргумент
          %q      предизвиква цитирането на аргумента, така че да може да бъде
                  използван като вход за обвивката
          %Q      подобно на „%q“, но се прилага някаква точност към нецитирания
                  аргумент преди цитирането му
          %(fmt)  отпечатване на низа при третиране на аргумента като дата и време
                  според strftime(3)
        
        Форматът се преизползва до приемането на всички аргументи.  Ако има по-
        малко аргументи от посочените във форма̀та, поведението на допълнителните е
        все едно за аргумент да са подадени нулева стойност или празен низ.
        
        Изходен код:
        0, освен ако не е дадена неправилна опция или възникне грешка при
        извеждането на резултата или при присвояването на стойността.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
bg: Указване на начина на автоматичното дописване на аргументите от Readline.
        
        За всяко ИМЕ се извежда начинът за дописване на аргументите.  Ако не са
        дадени никакви опции, се извеждат текущите инструкции за автоматично
        дописване във формат, който може да се използва за вход.
        
        Опции:
          -p  Извеждане на текущите инструкции за автоматично дописване във формат,
              който може да се използва за вход
          -r  Премахване на инструкциите за автоматично дописване на всяко ИМЕ, а
              когато такова не е указано — всички инструкции
          -D  Прилагане на дописванията и действията като стандартните за командите,
              без никакви специфични инструкции
          -E  Прилагане на дописванията и действията като тези на „празната“
              команда — когато все още нищо не е написано на командния ред
          -I  Прилагане на дописванията и действията към първата дума (обикновено
              това е командата)
        
        При извършване на автоматично дописване, действията се прилагат в реда на
        опциите с главна буква дадени по-горе.  Опцията „-D“ е с по-висок приоритет
        от „-E“, която има по-висок приоритет от „-I“.
        
        Изходен код:
        0, освен когато е дадена неправилна опция или възникне грешка.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
bg: Извеждане на възможните дописвания.
        
        Целта е да се ползва в рамките функция на обвивката, която генерира
        възможните дописвания.  Ако е зададен незадължителният аргумент ДУМА,
        генерират се напасванията с него.
        
        Изходен код:
        0, освен ако е дадена неправилна опция или възникне грешка.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
bg: Променяне или извеждане на опциите за дописване.
        
        Променяне на опциите дописване за всяко ИМЕ, или когато не са указани
        ИМЕна — дописването, което се изпълнява в момента.  Ако не са зададени
        ОПЦИи, извеждане на на опциите за дописване за всяко име или за текущо
        изпълняваното дописване.
        
        Опции:
          -o ОПЦИЯ
                Задаване ОПЦИЯта за дописване за всяко зададено ИМЕ
          -D    Задаване на опциите за „стандартното“ дописване на команда
          -E    Задаване на опциите за дописването на „празната“ команда
          -I    Задаване на опциите за дописването на първата дума
        Използването на „+o“ вместо „-o“ изключва дадената опция.
        
        Аргументи:
        
        Всяко ИМЕ указва команда, за която трябва предварително да е зададена
        спецификация за дописване чрез вградената команда „complete“.  Ако не са
        зададени ИМЕна, командата „compopt“ трябва да бъде изпълнена от функция,
        която генерира спецификациите за дописване.  В този случай опциите за текущо
        изпълнявания генератор на дописвания се променят.
        
        Изходен код:
        0, освен когато е дадена неправилна опция или липсват инструкции към ИМЕто
        за автоматично дописване.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
bg: Изчитане на редове от стандартния вход и запазване в променлива — индексиран
        низ.
        
        Прочитане на редове от стандартния вход, които след това се запазват в
        променливата МАСИВ.  Когато е дадена опцията „-u“, се чете от
        ФАЙЛов_ДЕСКРиптор.  Стандартното име на променливата-масив е MAPFILE.
        
        Опции:
          -d РАЗДЕЛИТЕЛ РАЗДЕЛяне на редовете с този знак, а не с нов ред
          -n МАКС_РЕДА  Изчитане на не повече от МАКСимум РЕДа.  Ако е 0, се
                        прочитат всички редове
          -O НАЧАЛО     Присвояването да започне при индекс НАЧАЛО в МАСИВа
                        Стандартната стойност е 0
          -s БРОЙ_ПРОП  Прескачане на първите БРОЙ за ПРОПускане прочетени реда
          -t            Премахване на последващия знак-РАЗДЕЛител от всеки ред
                        (стандартно е знакът за нов ред)
          -u ФАЙЛов_ДЕСКРиптор
                        Изчитане на редовете от ФАЙЛов_ДЕСКРиптор, а не стандартния
                        вход
          -C ФУНКЦИЯ    Функция, която се извиква при изчитането на всеки БРОЙ_РЕДА
          -c БРОЙ_РЕДА  Редове, които да се изчетат преди да се извика ФУНКЦИЯта
        
        Аргументи:
          МАСИВ         Име на променливата-масив
        
        Ако опцията „-C“ е зададена без „-c“, стандартния БРОЙ_РЕДА е 5000.  При
        извикването на ФУНКЦИЯта за аргументи ѝ се подават индекса на следващия
        елемент от масива и реда, който се счита за стойност.
        
        Ако не е дадено изрично НАЧАЛО, командата „mapfile“ изчиства МАСИВа, преди
        да започне присвояването към него.
        
        Изходен код:
        Връща 0, освен ако е дадена неправилна опция или ако МАСИВът е променлива
        само за четене или не е индексиран масив.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
bg: Прочитане на редове от файл и поставяне в променлива – масив.
        
        Синоним на „mapfile“.
