bash 5.2-rc1 - en to cs translation catalogue (582 entries)

en: bad array subscript
cs: chybný podskript pole

en: %s: removing nameref attribute
cs: %s: odstraňuje se atribut odkazu na název

en: %s: cannot convert indexed to associative array
cs: %s: číslované pole nezle převést na pole asociativní

en: %s: cannot assign to non-numeric index
cs: %s: přes nečíselný indexu nelze dosadit

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
cs: %s: %s: při přiřazovaní asociativního pole se musí použít podskript

en: %s: cannot create: %s
cs: %s: nelze vytvořit: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
cs: bash_execute_unix_command: pro příkaz nelze nalézt klávesovou mapu

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
cs: %s: první nebílý znak není „"“

en: no closing `%c' in %s
cs: ne zavírající „%c“ v %s

en: %s: missing colon separator
cs: %s: chybí dvojtečkový oddělovač

en: `%s': cannot unbind in command keymap
cs: „%s“: v mapě kláves příkazů nelze zrušit vazbu

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
cs: závorková expanze: nelze alokovat paměť pro %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
cs: závorková expanze: alokace paměti pro %u prvků selhala

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
cs: závorková expanze: alokace paměti pro „%s“ selhala

en: `%s': invalid alias name
cs: „%s“: chybný název aliasu

en: line editing not enabled
cs: upravování řádku není povoleno

en: `%s': invalid keymap name
cs: „%s“: chybný název klávesové mapy

en: %s: cannot read: %s
cs: %s: nelze číst: %s

en: `%s': unknown function name
cs: „%s“: neznámé jméno funkce

en: %s is not bound to any keys.
cs: %s není svázán s žádnou klávesou.

en: %s can be invoked via
cs: %s lze vyvolat přes

en: `%s': cannot unbind
cs: „%s“: nelze zrušit vazbu

en: loop count
cs: počet smyček

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
cs: má smysl jen ve smyčkách „for“, „while“ nebo „until“

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
cs: Vrátí kontext volání aktuálního podprogramu.
        
        Bez VÝRAZU vrátí „$řádek $název_souboru“. S VÝRAZEM vrátí
        „$řádek $podprogram $název_souboru“; tuto dodatečnou informaci lze
        využít pro výpis zásobníku volání.
        
        Hodnota VÝRAZU určuje, kolik rámců volání se má zpětně projít od toho
        současného; vrcholový rámec má číslo 0.

en: HOME not set
cs: není nestavena HOME

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: null directory
cs: adresář s prázdným názvem

en: OLDPWD not set
cs: není nastaveno OLDPWD

en: line %d:
cs: řádek %d:

en: warning:
cs: varování:

en: %s: usage:
cs: %s: užití:

en: %s: option requires an argument
cs: %s: přepínač vyžaduje argument

en: %s: numeric argument required
cs: %s: vyžadován číselný argument

en: %s: not found
cs: %s: nenalezeno

en: %s: invalid option
cs: %s: chybný přepínač

en: %s: invalid option name
cs: %s: chybný název přepínače

en: `%s': not a valid identifier
cs: „%s“: není platným identifikátorem

en: invalid octal number
cs: neplatné osmičkové číslo

en: invalid hex number
cs: chybné šestnáctkové číslo

en: invalid number
cs: chybné číslo

en: %s: invalid signal specification
cs: %s: chybné určení signálu

en: `%s': not a pid or valid job spec
cs: „%s“: není PID ani platným označením úlohy

en: %s: readonly variable
cs: %s: proměnná pouze pro čtení

en: %s: cannot assign
cs: %s: nelze přiřadit

en: %s: %s out of range
cs: %s: %s mimo rozsah

en: %s out of range
cs: %s mimo rozsah

en: %s: no such job
cs: %s: žádná taková úloha

en: %s: no job control
cs: %s: žádné řízení úloh

en: no job control
cs: žádné řízení úloh

en: %s: restricted
cs: %s: omezeno

en: restricted
cs: omezeno

en: %s: not a shell builtin
cs: %s: není vestavěným příkazem shellu

en: write error: %s
cs: chyba zápisu: %s

en: error setting terminal attributes: %s
cs: chyba při nastavování vlastností terminálu: %s

en: error getting terminal attributes: %s
cs: chyba při získávání vlastností terminálu: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
cs: %s: chyba při zjišťování současného adresáře: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
cs: %s: nejednoznačné určení úlohy

en: help not available in this version
cs: k této verzi není dostupná nápověda

en: %s: cannot unset: readonly %s
cs: %s: nelze zrušit: %s jen pro čtení

en: %s: cannot unset
cs: %s: nelze zrušit

en: %s: invalid action name
cs: %s: neplatný název akce

en: %s: no completion specification
cs: %s: žádné doplňování neurčeno

en: warning: -F option may not work as you expect
cs: varování: přepínač -F možná nebude dělat, co jste čekali

en: warning: -C option may not work as you expect
cs: varování: přepínač -C možná nebude dělat, co jste čekali

en: not currently executing completion function
cs: doplňovací funkce se právě nevykonává

en: can only be used in a function
cs: může být použito jen ve funkci

en: cannot use `-f' to make functions
cs: „-f“ nezle použít na výrobu funkce

en: %s: readonly function
cs: %s: funkce jen pro čtení

en: %s: reference variable cannot be an array
cs: %s: proměnná s odkazem nemůže být polem

en: %s: nameref variable self references not allowed
cs: %s: proměnná s odkazem na název nemůže odkazovat sama na sebe

en: %s: circular name reference
cs: %s: kruhový odkaz na název

en: `%s': invalid variable name for name reference
cs: „%s“: neplatný název proměnné pro odkaz na název

en: %s: cannot destroy array variables in this way
cs: %s: takto nelze likvidovat pole

en: %s: cannot convert associative to indexed array
cs: %s: asociativní pole nelze převést na číslované pole

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
cs: %s: přiřazení do složeného pole uzavřeného v uvozovkách je zastaralé

en: dynamic loading not available
cs: dynamické nahrávání není dostupné

en: cannot open shared object %s: %s
cs: sdílený objekt %s nelze otevřít: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
cs: ve sdílením objektu %2$s nelze nalézt %1$s: %3$s

en: %s: dynamic builtin already loaded
cs: %s: vestavěné příkazy již dynamicky zavedeny

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
cs: zaváděcí funkce pro %s vrací chybu (%d): nezavedeno

en: %s: not dynamically loaded
cs: %s: není dynamicky nahráno

en: %s: cannot delete: %s
cs: %s: nelze smazat: %s

en: %s: is a directory
cs: %s: je adresářem

en: %s: not a regular file
cs: %s: není obyčejný soubor

en: %s: file is too large
cs: %s: soubor je příliš velký

en: %s: cannot execute binary file
cs: %s: binární soubor nelze spustit

en: %s: cannot execute: %s
cs: %s: nelze provést: %s

en: logout
cs: odhlášení

en: not login shell: use `exit'
cs: toto není login shell: použijte „exit“

en: There are stopped jobs.
cs: Jsou zde pozastavené úlohy.

en: There are running jobs.
cs: Jsou zde běžící úlohy.

en: no command found
cs: žádný příkaz nenalezen

en: history specification
cs: určení historie

en: %s: cannot open temp file: %s
cs: %s: dočasný soubor nelze otevřít: %s

en: current
cs: současný

en: job %d started without job control
cs: úloha %d spuštěna bez správy úloh

en: %s: illegal option -- %c
cs: %s: chybný přepínač – %c

en: %s: option requires an argument -- %c
cs: %s: přepínač vyžaduje argument – %c

en: hashing disabled
cs: hashování zakázáno

en: %s: hash table empty
cs: %s: tabulka hashů je prázdná

en: hits	command
cs: zásahů	příkaz

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
cs[0]: Příkazy shellu shodující se s klíčovým slovem „
cs[1]: Příkazy shellu shodující se s klíčovými slovy „
cs[2]: Příkazy shellu shodující se s klíčovými slovy „

en: '
cs: “

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
cs: žádné téma nápovědy se nehodí pro „%s“. Zkuste „help help“ nebo „man -k %s“ nebo „info %s“.

en: %s: cannot open: %s
cs: %s: nelze otevřít: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
cs: Tyto příkazy shellu jsou vnitřně definovány. Napište „help“, abyste získali
    tento seznam. Podrobnosti o funkci „název“ získáte příkazem „help název“.
    Příkazem „info bash“ získáte obecné informace o tomto shellu.
    Použijte „man -k“ nebo „info“, chcete-li zjistit více o příkazech, které
    na tomto seznamu nejsou.
    
    Hvězdička (*) vedle jména znamená, že příkaz je zakázán.

en: cannot use more than one of -anrw
cs: nelze použít více jak jeden z -anrw

en: history position
cs: místo v historii

en: %s: invalid timestamp
cs: %s: neplatný časový údaj

en: %s: history expansion failed
cs: %s: expanze historie selhala

en: %s: inlib failed
cs: %s: inlib selhala

en: no other options allowed with `-x'
cs: s „-x“ nejsou dovoleny další přepínače

en: %s: arguments must be process or job IDs
cs: %s: argumenty musí být proces nebo identifikátor úlohy

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: expression expected
cs: očekáván výraz

en: %s: not an indexed array
cs: %s: není (proměnnou typu) indexované pole

en: %s: invalid file descriptor specification
cs: %s: chybné určení deskriptoru souboru

en: %d: invalid file descriptor: %s
cs: %d: neplatný deskriptor souboru: %s

en: %s: invalid line count
cs: %s: chybný počet řádků

en: %s: invalid array origin
cs: %s: chybný počátek pole

en: %s: invalid callback quantum
cs: %s: neplatné množství mezi voláními

en: empty array variable name
cs: prázdný název proměnné typu pole

en: array variable support required
cs: je vyžadována podpora proměnných typu pole

en: `%s': missing format character
cs: „%s“: postrádám formátovací znak

en: `%c': invalid time format specification
cs: „%c“: chybné určení časového limitu

en: `%c': invalid format character
cs: „%c“: neplatný formátovací znak

en: warning: %s: %s
cs: varování: %s: %s

en: format parsing problem: %s
cs: potíže s rozebráním formátovacího řetězce: %s

en: missing hex digit for \x
cs: u \x chybí šestnáctková číslovka

en: missing unicode digit for \%c
cs: u \%c chybí unikódová číslovka

en: no other directory
cs: žádný další adresář

en: %s: invalid argument
cs: %s: chybný argument

en: <no current directory>
cs: <žádný aktuální adresář>

en: directory stack empty
cs: prázdný zásobník adresářů

en: directory stack index
cs: pořadí v zásobníku adresářů

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
cs: Zobrazí seznam právě zapamatovaných adresářů. Adresáře si najdou svoji
        cestu na seznam příkazem „pushd“ a procházet seznamem zpět lze příkazem
        „popd“.
        
        Přepínače:
          -c	vyprázdní zásobník adresářů tím, že smaže všechny jeho prvky
          -l	nevypisuje adresáře relativní vašemu domovskému adresáři pomocí
        	vlnkové předpony
          -p	vypíše zásobník adresářů stylem jedna položka na jeden řádek
          -v	vypíše zásobník adresářů stylem jedna položka na jeden řádek
        	uvozená svojí pozicí na zásobníku
        
        Argumenty:
          +N	Zobrazí N. položku počítáno zleva na seznamu, který zobrazuje
        	dirs, když je vyvolán bez přepínačů, počínaje nulou.
        
          -N	Zobrazí N. položku počítáno zprava na seznamu, který zobrazuje
        	dirs, když je vyvolán bez přepínačů, počínaje nulou.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
cs: Přidá adresář na vrchol zásobníku adresářů nebo zásobník zrotuje tak,
        že nový vrchol zásobníku se stane současným pracovním adresářem. Bez
        argumentů prohodí dva vrchní adresáře.
        
        Přepínače:
          -n	Potlačí obvyklou změnu adresáře, když se na zásobník přidávají
        	adresáře, takže změněn bude pouze zásobník.
        
        Argumenty:
          +N	Zrotuje zásobník tak, že N. adresář (počítáno zleva na seznamu
        	zobrazovaném pomocí „dirs“, počínaje nulou) se dostane na vrchol.
        
          -N	Zrotuje zásobník tak, že N. adresář (počítáno zprava na seznamu
        	zobrazovaném pomocí „dirs“, počínaje nulou) se dostane na vrchol.
        
          ADRESÁŘ
        	Přidá ADRESÁŘ na vrchol zásobníku adresářů a učiní jej novým
        	současným pracovním adresářem.
        
        Zásobník adresářů si můžete prohlédnout příkazem „dirs“.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
cs: Odstraní položku ze zásobníku adresářů. Bez argumentů odstraní adresář
        z vrcholu zásobníku a přepne se do nového vrcholového adresáře.
        
        Přepínače:
          -n	Potlačí obvyklou změnu adresáře, když se ze zásobníku odebírají
        	adresáře, takže změněn bude pouze zásobník.
        
        Argumenty:
          +N	Odstraní N. položku počítáno zleva na seznamu zobrazovaném pomocí
        	„dirs“, počínaje nulou. Na příklad: „popd +0“ odstraní první
        	adresář, „popd -1“ druhý.
        
          -N	Odstraní N. položku počítáno zprava na seznamu zobrazovaném pomocí
        	„dirs“, počínaje nulou. Na příklad: „popd -0“ odstraní poslední
        	adresář, „popd -1“ další vedle posledního.
        
        Zásobník adresářů si můžete prohlédnout příkazem „dirs“.

en: %s: invalid timeout specification
cs: %s: chybné určení časového limitu

en: read error: %d: %s
cs: chyba čtení: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
cs: „return“ lze provést jen z funkce nebo skriptu načteného přes „source“

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
cs: funkci i proměnnou nelze rušit současně

en: %s: not an array variable
cs: %s: není (proměnnou typu) pole

en: %s: not a function
cs: %s: není funkcí

en: %s: cannot export
cs: %s: nelze exportovat

en: shift count
cs: počet shiftů

en: cannot set and unset shell options simultaneously
cs: přepínač shellu nelze zároveň nastavit a zrušit

en: %s: invalid shell option name
cs: %s: chybný název přepínače shellu

en: filename argument required
cs: vyžadován argument s názvem souboru

en: %s: file not found
cs: %s: soubor nenalezen

en: cannot suspend
cs: nelze pozastavit

en: cannot suspend a login shell
cs: login shell nelze pozastavit

en: %s is aliased to `%s'
cs: %s je alias na „%s“

en: %s is a shell keyword
cs: %s je klíčové slovo shellu

en: %s is a function
cs: %s je funkce

en: %s is a special shell builtin
cs: %s je zvláštní součást shellu

en: %s is a shell builtin
cs: %s je součást shellu

en: %s is %s
cs: %s je %s

en: %s is hashed (%s)
cs: %s je zahashován (%s)

en: %s: invalid limit argument
cs: %s: chybný argument s limitou

en: `%c': bad command
cs: „%c“: chybný příkaz

en: %s: cannot get limit: %s
cs: %s: limit nelze zjistit: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
cs: %s: limit nelze změnit: %s

en: octal number
cs: osmičkové číslo

en: `%c': invalid symbolic mode operator
cs: „%c“: chybný operátor symbolických práv

en: `%c': invalid symbolic mode character
cs: „%c“: chybný znak symbolický práv

en:  line
cs:  řádek

en: last command: %s
cs: poslední příkaz: %s

en: Aborting...
cs: Ukončuji…

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
cs: INFORMACE:

en: DEBUG warning:
cs: LADICÍ upozornění:

en: unknown command error
cs: chyba neznámého příkazu

en: bad command type
cs: chybný druh příkazu

en: bad connector
cs: chybný konektor

en: bad jump
cs: chybný skok

en: %s: unbound variable
cs: %s: nevázaná proměnná

en: timed out waiting for input: auto-logout
cs: časový limit pro čekání na vstup vypršel: automatické odhlášení

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
cs: standardní vstup nelze přesměrovat z /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
cs: TIMEFORMAT: „%c“: chybný formátovací znak

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
cs: execute_coproc: koproces [%d:%s] stále existuje

en: pipe error
cs: chyba v rouře

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
cs: eval: maximální úroveň zanoření funkce eval byla překročena (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
cs: %s: maximální úroveň zanoření funkce source byla překročena (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
cs: %s: maximální úroveň zanoření funkcí byla překročena (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
cs: %s: omezeno: v názvu příkazu nesmí být „/“

en: %s: command not found
cs: %s: příkaz nenalezen

en: %s: cannot execute: required file not found
cs: %s: nelze spustit: požadovaný soubor neexistuje

en: %s: %s: bad interpreter
cs: %s: %s: chybný interpretr

en: %s: cannot execute binary file: %s
cs: %s: binární soubor nelze spustit: %s

en: `%s': is a special builtin
cs: „%s“: je zvláštní vestavěný příkaz shellu

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
cs: deskriptor souboru %d nelze duplikovat na deskriptor %d

en: expression recursion level exceeded
cs: úroveň rekurze výrazu byla překročena

en: recursion stack underflow
cs: zásobník rekurze podtekl

en: syntax error in expression
cs: syntaktická chyba ve výrazu

en: attempted assignment to non-variable
cs: pokus o přiřazení do ne-proměnné

en: syntax error in variable assignment
cs: syntaktická chyba v přiřazení do proměnné

en: division by 0
cs: dělení nulou

en: bug: bad expassign token
cs: chyba: chybný expassing token

en: `:' expected for conditional expression
cs: v podmíněném výrazu očekávána „:“

en: exponent less than 0
cs: mocnitel menší než 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
cs: po přednostním zvýšení nebo snížení očekáván identifikátor

en: missing `)'
cs: postrádám „)“

en: syntax error: operand expected
cs: syntaktická chyba: očekáván operand

en: syntax error: invalid arithmetic operator
cs: syntaktická chyba: chybný aritmetický operátor

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
cs: %s%s%s: %s (chybný token je „%s“)

en: invalid arithmetic base
cs: chybný aritmetický základ

en: invalid integer constant
cs: chybná celočíselná konstanta

en: value too great for base
cs: hodnot je pro základ příliš velká

en: %s: expression error
cs: %s: chyba výrazu

en: getcwd: cannot access parent directories
cs: getcwd: rodičovské adresáře nejsou přístupné

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
cs: na deskriptoru %d nelze resetovat režim nodelay

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
cs: nový deskriptor souboru pro vstup bashe z deskr. %d nelze alokovat

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
cs: save_bash_input: buffer již pro nový deskriptor %d existuje

en: start_pipeline: pgrp pipe
cs: start_pipeline: pgrp roury

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
cs: bgp_delete: SMYČKA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
cs: bgp_search: SMYČKA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
cs: forknutý PID %d se objevil v běžící úloze %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
cs: mažu pozastavenou úlohu %d se skupinou procesů %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
cs: add_process: PID %5ld (%s) označen za stále živého

en: describe_pid: %ld: no such pid
cs: describe_pid: %ld: žádný takový PID

en: Signal %d
cs: Signál %d

en: Done
cs: Dokončena

en: Stopped
cs: Pozastavena

en: Stopped(%s)
cs: Pozastavena (%s)

en: Running
cs: Běží

en: Done(%d)
cs: Dokončena (%d)

en: Exit %d
cs: Ukončena %d

en: Unknown status
cs: Stav neznámý

en: (core dumped)
cs: (core dumped [obraz paměti uložen])

en:   (wd: %s)
cs:   (cwd: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
cs: setpgid na potomku (z %ld na %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
cs: wait: PID %ld není potomkem tohoto shellu

en: wait_for: No record of process %ld
cs: wait_for: Žádný záznam o procesu %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
cs: wait_for_job: úloha %d je pozastavena

en: %s: no current jobs
cs: %s: žádné současné úlohy

en: %s: job has terminated
cs: %s: úloha skončila

en: %s: job %d already in background
cs: %s: úloha %d je již na pozadí

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
cs: waitchld: zapíná se WNOHANG, aby se zabránilo neurčitému zablokování

en: %s: line %d:
cs: %s: řádek %d:

en:  (core dumped)
cs:  (core dumped [obraz paměti uložen])

en: (wd now: %s)
cs: (cwd nyní: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
cs: initialize_job_control: getpgrp selhalo

en: initialize_job_control: no job control in background
cs: initialize_job_control: správa úloh nefunguje na pozadí

en: initialize_job_control: line discipline
cs: initialize_job_control: disciplína linky

en: cannot set terminal process group (%d)
cs: nelze nastavit skupinu procesů terminálu (%d)

en: no job control in this shell
cs: žádná správa úloh v tomto shellu

en: malloc: failed assertion: %s
cs: malloc: předpoklad nesplněn: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
cs: 
    malloc: %s:%d: zbabraný předpoklad

en: unknown
cs: není známo

en: malloc: block on free list clobbered
cs: malloc: blok v seznamu uvolněných zbit

en: free: called with already freed block argument
cs: free: zavoláno s argumentem již uvolněného bloku

en: free: called with unallocated block argument
cs: free: zavoláno s argumentem nenaalokovaného bloku

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
cs: free: zjištěno podtečení, mh_nbytes mimo rozsah

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
cs: free: zjištěno podtečení, magic8 poškozeno

en: free: start and end chunk sizes differ
cs: free: velikosti počátečního a koncového kusu se liší

en: realloc: called with unallocated block argument
cs: realloc: zavoláno s argumentem nenaalokovaného bloku

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
cs: realloc: zjištěno podtečení, mh_nbytes mimo rozsah

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
cs: realloc: zjištěno podtečení, magic8 poškozeno

en: realloc: start and end chunk sizes differ
cs: realloc: velikosti počátečního a koncového kusu se liší

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
cs: register_alloc: tabulka alokací je plná FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
cs: register_alloc: %p již obsažen v tabulce jako alokovaný?

en: register_free: %p already in table as free?
cs: register_free: %p již obsažen v tabulce jako volný?

en: invalid base
cs: chybný základ

en: %s: host unknown
cs: %s: stroj není znám

en: %s: invalid service
cs: %s: chybná služba

en: %s: bad network path specification
cs: %s: chybné určení síťové cesty

en: network operations not supported
cs: síťové operace nejsou podporovány

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
cs: setlocale: LC_ALL: národní prostředí nelze změnit (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
cs: setlocale: LC_ALL: národní prostředí nelze změnit (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
cs: setlocale: %s: národní prostředí nelze změnit (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
cs: setlocale: %s: národní prostředí nelze změnit (%s): %s

en: You have mail in $_
cs: V $_ máte poštu

en: You have new mail in $_
cs: V $_ máte novou poštu

en: The mail in %s has been read
cs: Pošta v %s je přečtená

en: syntax error: arithmetic expression required
cs: chyba syntaxe: vyžadován aritmetický výraz

en: syntax error: `;' unexpected
cs: chyba syntaxe: neočekávaný „;“

en: syntax error: `((%s))'
cs: chyba syntaxe: „((%s))“

en: make_here_document: bad instruction type %d
cs: make_here_document: chybný druh instrukce %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
cs: „here“ dokument na řádku %d ukončen koncem souboru (požadováno „%s“)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
cs: make_redirection: instrukce přesměrování „%d“ mimo rozsah

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
cs: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) přesahuje SIZE_MAX (%lu): řádek zkrácen

en: maximum here-document count exceeded
cs: maximální počet here dokumentů překročen

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
cs: neočekávaný konec souboru při hledání znaku odpovídajícímu „%c“

en: unexpected EOF while looking for `]]'
cs: neočekávaný konec souboru při hledání „]]“

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
cs: chyba syntaxe ve výrazu podmínky: neočekávaný token „%s“

en: syntax error in conditional expression
cs: chyba syntaxe ve výrazu podmínky

en: unexpected token `%s', expected `)'
cs: neočekávaný token „%s“, očekávána „)“

en: expected `)'
cs: očekávána „)“

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
cs: neočekávaný argument „%s“ u podmínkového unárního operátoru

en: unexpected argument to conditional unary operator
cs: neočekávaný argument u podmínkového unárního operátoru

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
cs: neočekávaný token „%s“, očekáván podmínkový binární operátor

en: conditional binary operator expected
cs: očekáván podmínkový binární operátor

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
cs: neočekávaný argument „%s„ u podmínkového binárního operátoru

en: unexpected argument to conditional binary operator
cs: neočekávaný argument u podmínkového binárního operátoru

en: unexpected token `%c' in conditional command
cs: neočekávaný token „%c“ v podmínkovém příkazu

en: unexpected token `%s' in conditional command
cs: neočekávaný token „%s“ v podmínkovém příkazu

en: unexpected token %d in conditional command
cs: neočekávaný token %d v podmínkovém příkazu

en: syntax error near unexpected token `%s'
cs: chyba syntaxe poblíž neočekávaného tokenu „%s“

en: syntax error near `%s'
cs: chyba syntaxe poblíž „%s“

en: syntax error: unexpected end of file
cs: chyba syntaxe: nenadálý konec souboru

en: syntax error
cs: chyba syntaxe

en: Use "%s" to leave the shell.
cs: Shell lze ukončit příkazem „%s“.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
cs: nenadálý konec souboru při hledání odpovídající „)“

en: completion: function `%s' not found
cs: doplňování: funkce „%s“ nenalezena

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
cs: programmable_completion: %s: možná smyčka opakování

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
cs: progcomp_insert: %s: NULLOVÝ COMPSPEC

en: print_command: bad connector `%d'
cs: print_command: chybná propojka „%d“

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
cs: xtrace_set: %d: neplatný deskriptor souboru

en: xtrace_set: NULL file pointer
cs: xtrace_set: nullový ukazatel na soubor

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
cs: xtrace: fd (%d) != fileno fp (%d)

en: cprintf: `%c': invalid format character
cs: cprintf: „%c“: chybný formátovací znak

en: file descriptor out of range
cs: deskriptor souboru mimo rozsah

en: %s: ambiguous redirect
cs: %s: nejednoznačné přesměrování

en: %s: cannot overwrite existing file
cs: %s: existující soubor nelze přepsat

en: %s: restricted: cannot redirect output
cs: %s: omezeno: výstup nelze přesměrovat

en: cannot create temp file for here-document: %s
cs: pro „here“ dokument nelze vytvořit dočasný soubor: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
cs: %s: deskriptor souboru nelze přiřadit do proměnné

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
cs: /dev/(tcp|udp)/host/port není bez síťování podporováno

en: redirection error: cannot duplicate fd
cs: chyba přesměrování: deskriptor souboru nelze duplikovat

en: could not find /tmp, please create!
cs: nelze nalézt /tmp, vytvořte jej, prosím!

en: /tmp must be a valid directory name
cs: /tmp musí být platným názvem pro adresář

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
cs: v interaktivních shellech se režim krásného výpisu nepoužije

en: %c%c: invalid option
cs: %c%c: chybný přepínač

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
cs: UID nelze nastavit na %d: efektivní UID je %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
cs: GID nelze nastavit na %d: efektivní GID je %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
cs: debuger nelze spustit, ladicí režim zakázán

en: %s: Is a directory
cs: %s: Je adresářem

en: I have no name!
cs: Nemám žádné jméno!

en: GNU bash, version %s-(%s)
cs: GNU bash, verze %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
cs: Použití:	%s [Dlouhý GNU přepínač] [přepínač]…
    	%s [Dlouhý GNU přepínač] [přepínač] skriptový_soubor…

en: GNU long options:
cs: Dlouhé GNU přepínače:

en: Shell options:
cs: Přepínače shellu:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
cs: 	-ilrsD nebo -c příkaz nebo -O shopt_přepínač	(pouze při vyvolání)

en: 	-%s or -o option
cs: 	-%s nebo -o přepínač

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
cs: Podrobnosti o přepínačích shellu získáte tím, že napíšete „%s -c "help set"“.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
cs: Podrobnosti o příkazech vestavěných do shellu získáte tím, že
    napište „%s -c help“.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
cs: Chyby nahlásíte příkazem „bashbug“.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
cs: Domovská stránka bashe: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
cs: Obecný návod na použití softwaru GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
cs: sigprocmask: %d: neplatná operace

en: Bogus signal
cs: Falešný signál

en: Hangup
cs: Linka terminálu zavěšena

en: Interrupt
cs: Přerušení

en: Quit
cs: Ukončení

en: Illegal instruction
cs: Neplatná instrukce

en: BPT trace/trap
cs: Přerušení při ladění

en: ABORT instruction
cs: Ukončení funkcí abort()

en: EMT instruction
cs: Instrukce EMT

en: Floating point exception
cs: Výjimka při práci s pohyblivou řádovou čárkou

en: Killed
cs: Zabit

en: Bus error
cs: Chyba sběrnice

en: Segmentation fault
cs: Chyba segmentace

en: Bad system call
cs: Špatné volání systému

en: Broken pipe
cs: Z roury nikdo nečte

en: Alarm clock
cs: Signál časovače

en: Terminated
cs: Ukončit

en: Urgent IO condition
cs: Čekají urgentní I/O data

en: Stopped (signal)
cs: Pozastaveno (signálem)

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Child death or stop
cs: Potomek byl pozastaven nebo zemřel

en: Stopped (tty input)
cs: Pozastaveno (vstupem TTY)

en: Stopped (tty output)
cs: Pozastaveno (výstupem na TTY)

en: I/O ready
cs: I/O je připraveno

en: CPU limit
cs: Dosažen limit procesorového času

en: File limit
cs: Dosažen limit velikosti souboru

en: Alarm (virtual)
cs: Časovač (virtuální)

en: Alarm (profile)
cs: Časovač (profilovací)

en: Window changed
cs: Změna okna

en: Record lock
cs: Zámek záznamu

en: User signal 1
cs: Uživatelský signal 1

en: User signal 2
cs: Uživatelský signál 2

en: HFT input data pending
cs: vstupní data HFT čekají

en: power failure imminent
cs: hrozí selhání napájení

en: system crash imminent
cs: hrozí selhání systému

en: migrate process to another CPU
cs: přesunout proces na jiný procesor

en: programming error
cs: chyba programování

en: HFT monitor mode granted
cs: Režim HFT sledování přidělen

en: HFT monitor mode retracted
cs: Režim HFT sledování odebrán

en: HFT sound sequence has completed
cs: HFT zvuková posloupnost byla dokončena

en: Information request
cs: Požadavek o informaci

en: Unknown Signal #%d
cs: Neznámý signál č. %d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
cs: chybná substituce: v %2$s chybí uzavírací „%1$s“

en: %s: cannot assign list to array member
cs: %s: seznam nelze přiřadit do prvku pole

en: cannot make pipe for process substitution
cs: nelze vyrobit rouru za účelem substituce procesu

en: cannot make child for process substitution
cs: nelze vytvořit potomka za účelem substituce procesu

en: cannot open named pipe %s for reading
cs: pojmenovanou rouru %s nelze otevřít pro čtení

en: cannot open named pipe %s for writing
cs: pojmenovanou rouru %s nelze otevřít pro zápis

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
cs: pojmenovanou rouru %s nelze zdvojit jako deskriptor %d

en: command substitution: ignored null byte in input
cs: substituce příkazu: nulový bajt ve vstupu ignorován

en: cannot make pipe for command substitution
cs: nelze vytvořit rouru pro substituci příkazu

en: cannot make child for command substitution
cs: nelze vytvořit potomka pro substituci příkazu

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
cs: command_substitute: rouru nelze zdvojit jako deskriptor 1

en: %s: invalid variable name for name reference
cs: %s: neplatný název proměnné pro odkaz na název

en: %s: invalid indirect expansion
cs: %s: chybná nepřímá expanze

en: %s: invalid variable name
cs: %s: chybný název proměnné

en: %s: parameter not set
cs: %s: parametr nenastaven

en: %s: parameter null or not set
cs: %s: parametr null nebo nenastaven

en: %s: substring expression < 0
cs: %s: výraz podřetězce < 0

en: %s: bad substitution
cs: %s: chybná substituce

en: $%s: cannot assign in this way
cs: $%s: takto nelze přiřazovat

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
cs: budoucá verze tohoto shellu budou vynucovat vyhodnocení jako aritmetickou substituci

en: bad substitution: no closing "`" in %s
cs: chybná substituce: v %s chybí uzavírací „`“

en: no match: %s
cs: žádná shoda: %s

en: argument expected
cs: očekáván argument

en: %s: integer expression expected
cs: %s: očekáván celočíselný výraz

en: `)' expected
cs: očekávána „)“

en: `)' expected, found %s
cs: očekávána „)“, nalezeno %s

en: %s: binary operator expected
cs: %s: očekáván binární operátor

en: %s: unary operator expected
cs: %s: očekáván unární operátor

en: missing `]'
cs: postrádám „]“

en: syntax error: `%s' unexpected
cs: chyba syntaxe: neočekávaný řetězec „%s“

en: invalid signal number
cs: neplatné číslo signálu

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
cs: obsluha signálů: maximální úroveň zanoření obsluhy signálů byla překročena (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
cs: run_pending_traps: chybná hodnota v trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
cs: run_pending_traps: obsluha signálu je SIG_DFL, přeposílám %d (%s) sobě

en: trap_handler: bad signal %d
cs: trap_handler: chybný signál %d

en: error importing function definition for `%s'
cs: chyba při importu definice „%s“

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
cs: úroveň shellu (%d) příliš vysoká, resetuji na 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
cs: make_local_variable: žádný kontext funkce v aktuálním rozsahu

en: %s: variable may not be assigned value
cs: %s: hodnotu nelze do proměnné přiřadit

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
cs: %s: z nekompatibilního typu nelze hodnotu zdědit

en: %s: assigning integer to name reference
cs: %s: přiřazení čísla odkazu na název

en: all_local_variables: no function context at current scope
cs: all_local_variables: žádný kontext funkce v aktuálním rozsahu

en: %s has null exportstr
cs: %s: má nullový exportstr

en: invalid character %d in exportstr for %s
cs: neplatný znak %d v exportstr pro %s

en: no `=' in exportstr for %s
cs: v exportstr pro %s chybí „=“

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
cs: pop_var_context: hlava shell_variables není kontextem funkce

en: pop_var_context: no global_variables context
cs: pop_var_context: chybí kontext global_variables

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
cs: pop_scope: hlava shell_variables není dočasným rozsahem prostředí

en: %s: %s: cannot open as FILE
cs: %s: %s: nelze otevřít jako SOUBOR

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
cs: %s: %s: neplatná hodnota pro deskriptor trasovacího souboru

en: %s: %s: compatibility value out of range
cs: %s: %s: hodnota kompatibility je mimo rozsah

en: Copyright (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.
cs: Copyright © 2022 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
cs: Licence GPLv3+: GNU GPL verze 3 nebo novější <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
cs: GNU bash, verze %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
cs: Toto je svobodné programové vybavení: máte právo jej měnit a šířit.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
cs: VEŠKERÉ ZÁRUKY chybí, jak jen zákon dovoluje.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
cs: %s: nelze alokovat %'lu bajtů (alokováno %'lu bajtů)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
cs: %s: nezle alokovat %'lu bajtů

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
cs: %s: %s:%d: nelze alokovat %'lu bajtů (alokováno %'lu bajtů)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
cs: %s: %s:%d: nelze alokovat %'lu bajtů

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
cs: alias [-p] [název[=hodnota] …]

en: unalias [-a] name [name ...]
cs: unalias [-a] název [název…]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
cs: bind [-lpsvPSVX] [-m klávmapa] [-f soubor] [-q název] [-u název] [-r klávposl] [-x klávposl:příkaz-shellu] [klávposl:readline-funkce nebo readline-příkaz]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
cs: builtin [vestavěný-příkaz-shellu [argument…]]

en: caller [expr]
cs: caller [výraz]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
cs: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [adresář]

en: command [-pVv] command [arg ...]
cs: command [-pVv] příkaz [argument…]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
cs: declare [-aAfFgiIlnrtux] [název[=hodnota]…] nebo declare [-p] [-aAfFilnrtux] [název…]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
cs: typeset [-aAfFgiIlnrtux] název[=hodnota]… nebo typeset -p [-aAfFilnrtux] [název…]

en: local [option] name[=value] ...
cs: local [přepínač] název[=hodnota]…

en: echo [-neE] [arg ...]
cs: echo [-neE] [argument…]

en: echo [-n] [arg ...]
cs: echo [-n] [argument…]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
cs: enable [-a] [-dnps] [-f soubor] [název…]

en: eval [arg ...]
cs: eval [argument…]

en: getopts optstring name [arg ...]
cs: getopts řetězec_přepínačů název [argument…]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
cs: exec [-cl] [-a název] [příkaz [argument…]] [přesměrování…]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
cs: fc [-e enázev] [-lnr] [první] [poslední] nebo fc -s [vzor=náhrada] [příkaz]

en: fg [job_spec]
cs: fg [úloha]

en: bg [job_spec ...]
cs: bg [úloha…]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
cs: hash [-lr] [-p název_cesty] [-dt] [název…]

en: help [-dms] [pattern ...]
cs: help [-dms] [vzorek…]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
cs: history [-c] [-d pozice] [n] nebo history -anrw [jméno_souboru] nebo history -ps argument [argument…]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
cs: jobs [-lnprs] [úloha…] nebo jobs -x příkaz [argumenty]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
cs: disown [-h] [-ar] [úloha… | PID…]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
cs: kill [-s sigspec | -n číssig | -sigspec] pid | úloha… nebo kill -l [sigspec]

en: let arg [arg ...]
cs: let argument [argument…]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
cs: read [-ers] [-a pole] [-d oddělovač] [-i text] [-n p_znaků] [-N p_znaků] [-p výzva] [-t limit] [-u fd] [jméno…]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
cs: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o název_přepínače] [--] [-] [argument…]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
cs: unset [-f] [-v] [-n] [jméno…]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
cs: export [-fn] [název[=hodnota]…] nebo export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
cs: readonly [-aAf] [název[=hodnota]…] nebo readonly -p

en: source filename [arguments]
cs: source název_souboru [argumenty]

en: . filename [arguments]
cs: . název_souboru [argumenty]

en: test [expr]
cs: test [výraz]

en: [ arg... ]
cs: [ argument… ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
cs: trap [-lp] [[argument] signal_spec…]

en: type [-afptP] name [name ...]
cs: type [-afptP] název [název…]

en: umask [-p] [-S] [mode]
cs: umask [-p] [-S] [mód]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
cs: wait [-fn] [-p proměnná] [id…]

en: wait [pid ...]
cs: wait [pid…]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
cs: for NÁZEV [in SLOVECH…] ; do PŘÍKAZY; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
cs: for (( výr1; výr2; výr3 )); do PŘÍKAZY; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
cs: select NÁZEV [in SLOVA…;] do PŘÍKAZY; done

en: time [-p] pipeline
cs: time [-p] kolona

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
cs: case SLOVO in [VZOR [| VZOR]…) PŘÍKAZY ;;]… esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
cs: if PŘÍKAZY; then PŘÍKAZY; [ elif PŘÍKAZY; then PŘÍKAZY; ]… [ else PŘÍKAZY; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
cs: while PŘÍKAZY; do PŘÍKAZY-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
cs: until PŘÍKAZY; do PŘÍKAZY-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
cs: coproc [NÁZEV] příkaz [přesměrování]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
cs: function jméno { PŘÍKAZY ; } nebo jméno () { PŘÍKAZY ; }

en: { COMMANDS ; }
cs: { PŘÍKAZY ; }

en: job_spec [&]
cs: úloha [&]

en: (( expression ))
cs: (( výraz ))

en: [[ expression ]]
cs: [[ výraz ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
cs: variables – názvy a významy některých proměnných shellu

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
cs: pushd [-n] [+N | -N | adresář]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
cs: shopt [-pqsu] [-o] [název_volby…]

en: printf [-v var] format [arguments]
cs: printf [-v proměnná] formát [argumenty]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
cs: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o přepínač] [-A akce] [-G globvzor] [-W seznam_slov] [-F funkce] [-C příkaz] [-X filtrvzor] [-P předpona] [-S přípona] [název…]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
cs: compgen [-abcdefgjksuv] [-o přepínač] [-A akce] [-G globvzor] [-W seznam_slov] [-F funkce] [-C příkaz] [-X filtrvzor] [-P předpona] [-S přípona] [slovo]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
cs: compopt [-o|+o možnost] [-DEI] [název…]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
cs: mapfile [-d oddělovač] [-n počet] [-O počátek] [-s počet] [-t] [-u FD] [-C volání] [-c množství] [pole]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
cs: readarray [-d oddělovač] [-n počet] [-O počátek] [-s počet] [-t] [-u FD] [-C volání] [-c množství] [pole]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
cs: Definuje nebo zobrazí aliasy.
        
        „alias“ bez argumentů vypíše na standardní výstup seznam aliasů ve znovu
        použitelném formátu NÁZEV=HODNOTA.
        
        Jinak bude definován alias pro každý NÁZEV, který má zadanou HODNOTU.
        Závěrečná mezera v HODNOTĚ způsobí, že při expanzi bude následující slovo
        zkontrolováno na substituci aliasů.
        
        Přepínače:
          -p	vypíše všechny definované aliasy ve znovu použitelném formátu
        
        Návratový kód:
        alias vrátí pravdu, pokud nebyl zadán NÁZEV, pro který není žádný alias
        definován.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
cs: Odstraní každý NÁZEV ze seznamů definovaných aliasů.
        
        Přepínače:
          -a	odstraní všechny definice aliasů
        Vrátí úspěch, pokud NÁZEV není neexistující alias.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
cs: Nastaví klávesové zkratky a proměnné Readline.
        
        Naváže posloupnost kláves na Readline funkci nebo makro nebo nastaví
        Readline proměnnou. Syntaxe nepřepínačových argumentů je shodná se
        syntaxí ~/.inputrc, ale musí být zadána jako jediný argument:
        např. bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Přepínače:
          -m  klávmapa       Použije KLÁVMAPU jako klávesovou mapu pro trvání
                             tohoto příkazu. Možné klávesové mapy jsou emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command a vi-insert.
          -l                 Vypíše seznam názvů funkcí.
          -P                 Vypíše seznam názvů funkcí a klávesových vazeb.
          -p                 Vypíše seznam funkcí a klávesových vazeb ve formátu,
                             který lze použít jako vstup.
          -S                 Vypíše seznam posloupností kláves,
                             které vyvolávají makra, a jejich hodnoty.
          -s                 Vypíše seznam posloupností kláves,
                             která vyvolávají makra, a jejich hodnoty ve formátu,
                             který lze použít jako vstup.
          -V                 Vypíše seznam názvů proměnných a hodnot.
          -v                 Vypíše seznam názvů proměnných a hodnot ve formátu,
                             který lze použít jako vstup.
          -q  název-funkce   Dotáže se, které klávesy vyvolají zadanou funkci.
          -u  název-funkce   Zruší všechny vazby na klávesy, které jsou napojeny
                             na zadanou funkci.
          -r  klávposl       Odstraní vazbu na KLÁVPOSL.
          -f  soubor         Načte vazby kláves ze SOUBORU.
          -x  klávposl:příkaz-shellu
                             Způsobí, že bude vykonán PŘÍKAZ-SHELLU, když bude
                             zadána KLÁVPOSL.
          -X                 Vypíše posloupnosti kláves a příkazy přidružené přes
                             přepínač -x ve formátu, který lze použít jako vstup.
        
        Návratový kód:
        bind vrací 0, pokud není zadán nerozpoznaný přepínač nebo nedojde k chybě.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
cs: Ukončí smyčku for, whle nebo until.
        
        Ukončí smyčku FOR, WHILE nebo UNTIL. Je-li zadáno N, ukončí N
        obklopujících smyček.
        
        Návratový kód:
        Návratový kód je 0, pokud N je větší nebo rovno 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
cs: Obnoví smyčku for, while nebo until.
        
        Přejde k další iteraci obklopující smyčky FOR, WHILE nebo UNTIL.
        Je-li zadáno N, bude tak učiněno v N. obklopující smyčce.    
        Návratový kód:
        Návratový kód je 0, pokud N je větší nebo rovno 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
cs: Provede vestavěný příkaz shellu.
        
        Provede VESTAVĚNÝ-PŘÍKAZ-SHELLU s argumenty ARGUMENTY, aniž by se uplatnilo
        vyhledávání příkazu. Toto se hodí, když si přejete reimplementovat
        vestavěný příkaz shellu jako funkci shellu, avšak potřebujete spustit
        vestavěný příkaz uvnitř této funkce.
        
        Návratový kód:
        Vrací návratový kód VESTAVĚNÉHO-PŘÍKAZU-SHELLU, nebo nepravdu, pokud
        VESTAVĚNÝ-PŘÍKAZ-SHELLU není vestavěným příkazem shellu.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
cs: Vrátí kontext aktuálního podprogramu.
        
        Bez VÝRAZU vrátí „$řádek $název_souboru“. S VÝRAZEM vrátí
        „$řádek $podprogram $název_souboru“; tuto zvláštní informaci lze
        využít pro výpis zásobníku volání.
        
        Hodnota VÝRAZU určuje, kolik rámců volání se má zpětně projít od toho
        současného; vrcholový rámec má číslo 0.
        
        Návratový kód:
        Vrací 0, pokud shell provádí shellovou funkci a VÝRAZ je platný.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
cs: Změní pracovní adresář shellu.
        
        Změní aktuální adresář na ADR. Implicitní ADR je hodnota proměnné shellu
        HOME.
        
        Proměnná CDPATH definuje vyhledávací cestu pro adresář obsahující ADR.
        Názvy náhradních adresářů v CDPATH se oddělují dvojtečkou (:). Prázdný
        název adresáře je stejný jako aktuální adresář. Začíná-li ADR na lomítko
        (/), nebude CDPATH použita.
        
        Nebude-li adresář nalezen a přepínač shellu „cdable_vars“ bude nastaven,
        pak se dané slovo zkusí jakožto název proměnné. Má-li taková proměnná
        hodnotu, pak její hodnota se použije jako ADR.
        
        Přepínače:
          -L  vynutí následování symbolických odkazů: vyhodnotí symbolické
              odkazy v ADR po zpracování všech výskytů „..“
          -P  nařizuje použít fyzickou adresářovou strukturu namísto
              následování symbolických odkazů: vyhodnotí symbolické odkazy v ADR
              před zpracováním všech výskytů „..“
          -e  je-li zadán přepínač -P a současný pracovní adresář nelze
              zdárně zjistit, skončí s nenulovým návratovým kódem
          -@  na systémech, které to podporují, vydává soubor s rozšířenými
              atributy jako adresář obsahující atributy souboru
        
        Symbolické odkazy se implicitně následují, jako by bylo zadáno „-L“.
        „..“ se zpracovávají tak, že se odstraní bezprostředně předcházející
        část cesty až k lomítku nebo začátku ADR.
        
        Návratový kód:
        Vrací 0, byl-li adresář změněn a, byl-li zadán -P, $PWD byla úspěšně
        nastavena. Jinak vrací nenulovou hodnotu.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
cs: Vypíše název současného pracovního adresáře.
        
        Přepínače:
          -L  vypíše hodnotu $PWD, pokud pojmenovává současný pracovní
              adresář
          -P  vypíše fyzický adresář prostý všech symbolických odkazů
        
        Implicitně se „pwd“ chová, jako by bylo zadáno „-L“.
        
        Návratový kód:
        Vrací 0, nebyl-li zadán neplatný přepínač a mohl-li být současný
        adresář přečten.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
cs: Prázdný příkaz.
        
        Žádný účinek, tento příkaz nic nedělá.
        
        Návratový kód:
        Vždy uspěje.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
cs: Vrátí výsledek úspěchu.
        
        Návratový kód:
        Vždy uspěje.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
cs: Vrátí výsledek neúspěchu.
        
        Návratový kód:
        Vždy selže.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
cs: Provede jednoduchý příkaz nebo zobrazí podrobnosti o příkazech.
        
        Spustí PŘÍKAZ s ARGUMENTY ignoruje funkce shellu, nebo zobrazí informace
        o zadaných PŘÍKAZECH. Lze využít, když je třeba vyvolat příkazy z disku,
        přičemž existuje funkce stejného jména.
        
        Přepínače:
          -p  pro PATH bude použita implicitní hodnota, která zaručuje,
              že budou nalezeny všechny standardní nástroje
          -v  zobrazí popis PŘÍKAZU podobný vestavěnému příkazu „type“
          -V  zobrazí podrobnější popis každého PŘÍKAZU
        
        Návratový kód:
        Vrací návratový kód PŘÍKAZU, nebo selže, nebyl–li příkaz nalezen.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
cs: Nastaví hodnoty a atributy proměnných.
        
        Deklaruje proměnné a nastaví jim atributy. Nejsou-li zadány NÁZVY,
        zobrazí atributy a hodnoty všech proměnných.
        
        Přepínače:
          -f  omezí akci nebo výpis na názvy funkcí a deklarace
          -F  omezí výpis jen na názvy funkcí (a číslo řádku a název
              zdrojového souboru, je-li zapnuto ladění)
          -g  vytváří globální proměnné, je-li voláno z funkce shellu,
              jinak ignorováno
          -I  vytváří-li se lokální proměnná, zdědí atributy a hodnotu
              od proměnné stejného jména v předchozím rozsahu platnosti
          -p  zobrazí atributy a hodnotu každého NÁZVU
        
        Přepínače, které nastavují atributy:
          -a  učiní NÁZVY číslovanými poli (je-li podporováno)
          -A  učiní NÁZVY asociativními poli (je-li podporováno)
          -i  přiřadí NÁZVŮM atribut „integer“ (celé číslo)
          -l  převede hodnotu každého NÁZVU na malá písmena v době přiřazení
          -n  učiní NÁZEV odkazem na proměnnou pojmenovanou podle své hodnoty
          -r  učiní NÁZVY jen pro čtení
          -t  přiřadí NÁZVŮM atribut „trace“ (sledování)
          -u  převede hodnotu každého NÁZVU na velká písmena v době přiřazení
          -x  vyexportuje NÁZVY
        
        Pomocí „+“ namísto „-“ daný atribut vypnete.
        
        Proměnné s atributem integer jsou aritmeticky vyhodnoceny (vizte příkaz
        „let“), jakmile je do proměnné přiřazeno.
        
        Je-li použito uvnitř funkce, učiní „declare“ NÁZVY lokálními stejně jako
        příkaz „local“. Přepínač „-g“ toto chování potlačí.
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nedošlo k chybě při
        přiřazování do proměnné.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
cs: Nastaví hodnoty a atributy proměnných.
        
        Synonymum pro „declare“. Vizte „help declare“.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
cs: Definuje lokální proměnné.
        
        Vytvoří lokální proměnnou pojmenovanou NÁZEV a přiřadí jí HODNOTU. PŘEPÍNAČ
        smí být jakýkoliv přepínač přípustný u „declare“.
        
        Lokální proměnné lze použít jen uvnitř funkcí, budou viditelné jen v dané
        funkci a jejich potomcích.
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, nebyl-li zadán neplatný přepínač, nenastala-li chyba při
        přiřazování do proměnné a vykonává-li shell funkci.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
cs: Vypíše své argumenty na standardní výstup.
        
        Zobrazí své ARGUMENTY oddělené jednou mezerou a zakončené novým řádkem
        na standardní výstup.
        
        Přepínače:
          -n  nepřipojuje nový řádek
          -e  zapne interpretování následujících znaků uvozených zpětným lomítkem
          -E  explicitně potlačí interpretování znaků uvozených zpětným lomítkem
        
        „echo“ interpretuje následující znaky uvozené zpětným lomítkem:
          \a  poplach (zvonek)
          \b  backspace
          \c  potlačí další výstup
          \e  znak escapu
          \E  znak escapu
          \f  posun formuláře (form feed)
          \n  nový řádek
          \r  návrat vozíku
          \t  vodorovný tabulátor
          \v  svislý tabulátor
          \\  zpětné lomítko
          \0nnn  znak, jehož ASCII kód je NNN (osmičkově). NNN smí být
                 0 až 3 osmičkové číslice
          \xHH  osmibitový znak, jehož hodnota je HH (šestnáctkově). HH smí
                být jedna nebo dvě šestnáctkové číslice
          \uHHHH  unikódový znak, jehož šestnáctková hodnota je HHHH.
                  HHHH smí být jedna až čtyři šestnáctkové číslice
          \UHHHHHHHH  unikódový znak, jehož šestnáctková hodnota je HHHHHHHH.
                      HHHHHHHH smí být jedna až osm šestnáctkových číslic.
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, nedojde-li k chybě zápisu na výstup.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
cs: Vypíše argumenty na standardní výstup.
        
        Na standardním výstupu zobrazí ARGUMENTY následované odřádkováním.
        
        Přepínače:
          -n	neodřádkovává
        
        Vrací úspěch, nedojte-li k chybě zápisu na výstup.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
cs: Povoluje a zakazuje vestavěné příkazy shellu.
        
        Povoluje a zakazuje vestavěné příkazy shellu. Zakázání vám umožní
        spustit program z disku, který má stejné jméno jako vestavěný příkaz
        shellu, aniž byste museli zadávat celou cestu.
        
        Přepínače:
          -a	vypíše seznam vestavěných příkazů a vyznačí, který je a který není
        	povolen
          -n	zakáže každý NÁZEV nebo zobrazí seznam zakázaných vestavěných
        	příkazů
          -p	vypíše seznam vestavěných příkazů ve znovu použitelné podobě
          -s	vypíše pouze názvy posixových „speciálních“ vestavěných příkazů
        
        Přepínače řídící dynamické nahrávání:
          -f	Zavede vestavěný příkaz NÁZEV ze sdíleného objektu NÁZEV_SOUBORU
          -d	Odstraní vestavění příkaz zavedený pomocí –f
        
        Bez přepínačů povolí všechny NÁZVY.
        
        Abyste používali „test“ z $PATH namísto verze vestavěné do shellu,
        napište „enable -n test“.
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, je-li NÁZEV vestavěným příkazem shellu a nevyskytne-li
        se chyba.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
cs: Spustí argumenty jako příkaz shellu.
        
        ARGUMENTY sloučí do jediného řetězce, použije jej jako vstup shellu
        a vykoná výsledné příkazy.
        Návratový kód:
        Vrátí návratový kód příkazu, nebo úspěch, byl-li příkaz prázdný.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
cs: Rozebere přepínačové argumenty.
        
        Getopts se používá v shellových procedurách na rozebrání pozičních
        parametrů jakožto přepínačů.
        
        ŘETĚZEC_PŘEPÍNAČŮ obsahuje písmena přepínačů, které mají být rozeznány.
        Je-li písmeno následováno dvojtečkou, po přepínači se očekává argument,
        který by měl být od přepínače oddělen bílým místem.
        
        Pokaždé když je getopts zavolán, je následující přepínač umístěn do
        proměnné $name (proměnná je inicializována, neexistuje-li) a pořadí
        dalšího argumentu, který čeká na zpracování, do proměnné shellu OPTIND.
        OPTIND je inicializována na 1 vždy, když je zavolán shell nebo shellový
        skript. Pokud přepínač vyžaduje argument, getopts umístí tento argument
        do proměnné shellu OPTARG.
        
        getopts hlásí chyby jedním ze dvou způsobů. Pokud prvním znakem
        ŘETĚZCE_PŘEPÍNAČŮ je dvojtečka, getopts hlásí chyby tichým způsobem.
        V tomto režimu žádné chybové zprávy nejsou vypisovány. Když se narazí na
        neplatný přepínač, getopts umístí tento znak do OPTARG. Pokud není nalezen
        povinný argument, getopts umístí „:“ do NAME a OPTARG nastaví na znak
        nalezeného přepínače. Pokud getopts nepracuje v tomto tichém režimu a je
        nalezen neplatný přepínač, getopts umístí „?“ do NAME a zruší OPTARG. Když
        nenajde povinný argument, je do NAME zapsán „?“, OPTARG zrušen a vytištěna
        diagnostická zpráva.
        
        Pokud proměnná shellu OPTERR má hodnotu 0, getopts vypne vypisování
        chybových zpráv, dokonce i když první znak ŘETĚZCE_PŘEPÍNAČŮ není
        dvojtečka. Výchozí hodnota OPTERR je 1.
        
        Normálně getopts zpracovává poziční parametry, avšak jsou-li argumenty
        zadány jako hodnoty ARG, budou rozebrány tyto namísto pozičních.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, byl-li nalezen nějaký přepínač. Neúspěch vrátí, když dojde
        na konec přepínačů nebo nastane-li chyba.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
cs: Nahradí shell zadaným příkazem.
        
        Vykoná PŘÍKAZ, přičemž nahradí tento shell zadaným programem.  ARGUMENTY
        se stanou argumenty PŘÍKAZU. Není-li PŘÍKAZ zadán, přesměrování zapůsobí
        v tomto shellu.
        
        Přepínače:
          -a název  předá název jakožto nultý argument PŘÍKAZU
          -c        spustí PŘÍKAZ s prázdným prostředím
          -t        do nultého argumentu PŘÍKAZU umístí pomlčku
        
        Pokud příkaz nemůže být proveden, neinteraktivní shell bude ukončen,
        pokud přepínač shellu „execfail“ není nastaven.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud byl PŘÍKAZ nalezen a nedošlo k chybě přesměrování.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
cs: Ukončí shell.
        
        Ukončí tento shell se stavem N. Bez N bude návratový kód roven kódu
        posledně prováděného příkazu.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
cs: Ukončí přihlašovací shell.
        
        Ukončí přihlašovací (login) shell se stavem N. Nebyl-li příkaz zavolán
        z přihlašovacího shellu, vrátí chybu.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
cs: Zobrazí nebo vykoná příkazy ze seznamu historie.
        
        fc se používá na vypsání, úpravu a znovu provedení příkazů ze seznamu
        historie. PRVNÍ a POSLEDNÍ mohou být čísla určující rozsah nebo PRVNÍ může být
        řetězec, což určuje nejnovější příkaz začínající na zadaný řetězec.
        
        Přepínače:
           -e ENÁZEV	vybere editor. Implicitní je FCEDIT, pak EDITOR, pak vi.
           -l	vypisuje řádky namísto jejich upravování
           -n	vypne číslování řádků při jejich vypisování
           -r	obrátí pořadí řádků (nejnovější budou první)
        
        Forma příkazu „fc -s [vzor=náhrada… [příkaz]“ znamená, že PŘÍKAZ bude
        po nahrazení STARÝ=NOVÝ znovu vykonán.
        
        Užitečný alias je r='fc -s', takže napsání „r cc“ spustí poslední příkaz
        začínající na „cc“ a zadání „r“ znovu spustí poslední příkaz.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch nebo kód provedeného příkazu. Nenulový kód, vyskytne-li se
        chyba.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
cs: Přepne úlohu na popředí.
        
        Přesune úlohu určenou pomocí ÚLOHA na popředí a učiní ji aktuální úlohou.
        Není-li ÚLOHA zadána, použije se úloha, o které si shell myslí, že je
        aktuální.
        
        Návratový kód:
        Kód úlohy přesunuté do popředí, nebo došlo-li k chybě, kód selhání.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
cs: Přesune úlohy do pozadí.
        
        Přepne každou úlohu určenou pomocí ÚLOHA na pozadí, jako by byla
        spuštěna s „&“. Ne-li ÚLOHA uvedena, použije se úloha, o které si shell
        myslí, že je aktuální.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud je správa úloh zapnuta a nedošlo-li k nějaké chybě.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
cs: Zapamatuje si nebo zobrazí umístění programu.
        
        Pro každý NÁZEV je určena plná cesta k příkazu a je zapamatována. Nejsou-li
        zadány žádné argumenty, budou vypsány informace o zapamatovaných příkazech.
        
        Přepínače:
          -d        zapomene zapamatovaná umístění každého NÁZVU
          -l        vypíše v takové podobě, kterou lze opět použít jako vstup
          -p cesta  použije NÁZEV_CESTY jako plnou cestu k NÁZVU
          -r        zapomene všechna zapamatovaná umístění
          -t        vypíše zapamatované umístění každého NÁZVU a každému umístění
                    předepíše odpovídající NÁZEV, bylo zadáno více NÁZVŮ
        Argumenty:
          NÁZEV     Každý NÁZEV je vyhledán v $PATH a přidán do seznamu
                    zapamatovaných příkazů.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud byl NÁZEV nalezen a nebyl-li zadán neplatný přepínač.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
cs: Zobrazí podrobnosti o vestavěných příkazech.
        
        Zobrazí stručný souhrn vestavěných příkazů. Je-li zadán VZOREK,
        vrátí podrobnou nápovědu ke všem příkazům odpovídajícím VZORKU, jinak je
        vytištěn seznam syntaxe vestavěných příkazů.
        
        Přepínače:
          -d  vypíše krátké pojednání na každé téma
          -m  zobrazí použití v jakoby manuálovém formátu
          -s  vypíše pouze krátký popis použití o každém příkazu odpovídajícímu
              VZORKU
        
        Argumenty:
          VZOREK  Vzorek určující téma nápovědy
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, pokud byl nalezen VZOREK a nebyl zadán neplatný přepínač.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
cs: Zobrazí nebo upraví seznam historie.
        
        Zobrazí seznam historie s očíslovanými řádky. Řádky vypsané s „*“ byly
        změněny. Argument N říká, že se vypíše pouze posledních N řádek.
        
        Přepínače:
          -c  vyprázdní seznam historie smazáním všech položek
          -d pozice  smaže položku ze seznamu historie na pozici POZICE. Záporné
              pozice se počítají od konce seznamu historie.
        
          -a  připojí řádky historie z této relace do souboru historie
          -n  načte všechny řádky historie, které ještě nebyly načteny,
              ze souboru historie a připojí je do seznamu historie
          -r  načte soubor historie a obsah připojí do seznamu historie
          -w  zapíše současnou historii do souboru historie
        
          -p  provede expanzi historie na každém ARGUMENTU a výsledek zobrazí,
              aniž by cokoliv uložil do seznamu historie
          -s  připojí ARGUMENTY do seznamu historie jako jednu položku
        
        Je-li zadán JMÉNO_SOUBORU, tak ten je použit jako soubor historie. Jinak
        pokud $HISTFILE má hodnotu, tato je použita, jinak ~/.bash_history.
        
        Je-li proměnná $HISTTIMEFORMAT nastavena a není-li prázdná, její hodnota
        se použije jako formátovací řetězec pro strftime(3) při výpisu časových
        razítek spojených s každou položkou historie. Jinak žádná časová razítka
        nebudou vypisována.    
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nedošlo k chybě.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
cs: Zobrazí stav úloh.
        
        Vypíše aktivní úlohy. ÚLOHA omezuje výstup na danou úlohu. Bez uvedení
        přepínačů bude vypsán stav všech aktivních úloh.
        
        Přepínače:
          -l  vypíše navíc ID procesů
          -n  vypíše pouze procesy, které od minulého oznámení změnily stav
          -p  vypíše pouze ID procesů
          -r  zúží výstup jen na běžící úlohy
          -s  zúží výstup jen na pozastavené úlohy
        
        Je-li použito -x, bude spuštěn příkaz, jakmile všechny úlohy uvedené mezi
        ARGUMENTY budou nahrazeny ID procesu, který je vedoucím skupiny dané úlohy.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nevyskytla se chyba.
        Byl-ly použit přepínač -x, vrátí návratový kód PŘÍKAZU.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
cs: Odstraní úlohy ze současného shellu.
        
        Z tabulky aktivních úloh odebere každou ÚLOHU. Nebudou-li ÚLOHY zadány,
        shell použije vlastní představu o současné úloze.
        
        Přepínače:
          -a  odstraní všechny úlohy, pokud nebyla žádná ÚLOHA určena
          -h  označí každou ÚLOHU tak, že jí nebude zaslán SIGHUP, až shell sám
              obdrží tento signál
          -r  odstraní jen běžící úlohy
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač nebo ÚLOHA.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
cs: Zašle signál úloze.
        
        Zašle procesu určeném PID (nebo ÚLOHOU) signál zadaný pomocí SIGSPEC
        nebo ČÍSSIG. Není-li SIGSPEC ani ČÍSSIG zadán, pak se předpokládá SIGTERM.
        
        Přepínače:
          -s sig  SIG je název signálu
          -n sig  SIG je číslo signálu
          -l      vypíše čísla signálů; pokud „-l“ následují argumenty, má
                  se za to, že se jedná o čísla signálů, pro které se mají vyspat
                  jejich názvy.
          -L      synonymum pro -l
        
        Kill je vestavěný příkaz shellu ze dvou důvodů: umožňuje použít
        identifikátory úloh namísto ID procesů a umožní zabíjet procesy i poté,
        co jste dosáhli limitu počtu procesů, které smíte vytvořit.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nedošlo k chybě.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
cs: Vyhodnotí aritmetický výraz.
        
        Vyhodnotí každý ARGUMENT jako aritmetický výraz. Vyhodnocení je
        prováděno v celých číslech o pevné šířce bez kontrol přetečení, avšak
        dělení 0 je zachyceno a označeno za chybu. Následující seznam operátorů
        je rozdělen do skupin podle úrovní přednosti. Skupiny jsou seřazeny
        v sestupném pořadí přednosti.
        
        	id++, id--	následné zvýšení, snížení proměnné
        	++id, --id	přednostní zvýšení, snížení proměnné
        	-, +		unární mínus, plus
        	!, ~		logická a bitová negace
        	**		umocnění
        	*, /, %		násobení, dělení, zbytková třída
        	+, -		sčítání, odečítání
        	<<, >>		levý a pravý bitový posun
        	<=, >=, <, >	porovnání
        	==, !=		rovnost, nerovnost
        	&		bitové a zároveň (AND)
        	^		bitové vylučující nebo (XOR)
        	|		bitové nebo (OR)
        	&&		logické a zároveň (AND)
        	||		logické nebo (OR)
        	VÝRAZ ? VÝRAZ : VÝRAZ
        			podmíněný operátor
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	přiřazení
        
        Proměnné shellu jsou povolené operandy. Název proměnné je uvnitř výrazu
        nahrazen její hodnotou (s automatickým převodem na celé číslo pevné šířky).
        Proměnná nemusí mít atribut integer (číslo) zapnutý, aby byla použitelná
        ve výrazu.
        
        Operátory se vyhodnocují v pořadí přednosti. Podvýrazy v závorkách jsou
        vyhodnoceny přednostně a smí přebít pravidla přednosti uvedená výše.
        
        Návratový kód:
        Pokud poslední ARGUMENT je vyhodnocen na 0, let vrátí 1. Jinak je
        navrácena 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
cs: Načte ze standardního vstupu jeden řádek a rozdělí jej na položky.
        
        Ze standardního vstupu, nebo deskriptoru souboru FD, je-li zadán
        přepínač -u, je načten jeden řádek. Řádek se rozdělí na části jako při
        dělení na slova a první slovo je přiřazeno do prvního JMÉNA, druhé slovo
        do druhého JMÉNA a tak dále, přičemž přebývající slova se přiřadí do
        posledního JMÉNA. Pouze znaky uvedené v $IFS jsou považovány za
        oddělovače slov. Ve výchozím nastavení znak zpětného lomítka ruší
        zvláštní význam znaků oddělovače a nového řádku.
        
        Nejsou-li uvedena žádná JMÉNA, načtený řádek bude uložen do proměnné REPLY.
        
        Přepínače:
          -a pole       načtená slova budou přiřazena do postupných prvků POLE
                        počínaje indexem nula
          -d oddělovač  pokračuje, dokud není načten první znak ODDĚLOVAČE
                        namísto nového řádku
          -e            načte řádek pomocí knihovny Readline
          -i text       použije TEXT jako prvotní text pro Readline
          -n p_znaků    vrátí řízení po načtení P_ZNAKŮ znaků, místo čekání na
                        nový řádek, avšak respektuje oddělovač, je-li méně než
                        P_ZNAKŮ
          -N p_znaků    vrátí řízení pouze po načtení přesně P_ZNAKŮ znaků,
                        pokud se neobjeví konec souboru nebo nevyprší limit,
                        ignoruje jakýkoliv oddělovač
          -p výzva      vypíše řetězec VÝZVA bez závěrečného nového řádku dříve,
                        než se zahájí načítání
          -r            nepovolí zpětná lomítka pro escapování jakýchkoliv znaků
          -s            vstup pocházející z terminálu nebude zobrazován
          -t limit      umožní vypršení časového limitu a vrácení chyby, pokud
                        nebude načten celý řádek do LIMIT sekund. Hodnota proměnné
                        TMOUT představuje implicitní limit. LIMIT smí být desetinné
                        číslo. Je-li LIMIT 0, read okamžitě skončí, aniž by zkusil
                        načíst jakákoliv data, a vrátí úspěch, jen bude-li na
                        zadaném deskriptoru souboru připraven vstup. Návratový
                        kód bude větší než 128, pokud časový limit bude překročen.
          -u fd         čte z deskriptoru souboru FD namísto standardního vstupu
        
        Návratový kód:
        Návratový kód je nula, pokud se nenarazí na konec souboru, časový limit
        pro čtení nevyprší (pak je větší než 128), nedojde k chybě při
        přiřazování do proměnné, nebo není poskytnut neplatný deskriptor souboru
        jako argument -u.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
cs: Návrat z shellové funkce.
        
        Způsobí ukončení funkce nebo skriptu načteného přes „source“ s návratovou
        hodnotou určenou N. Je-li N vynecháno, návratový kód bude roven poslednímu
        příkazu vykonanému uvnitř dotyčné funkce nebo skriptu.
        
        Návratová hodnota:
        Vrátí N, nebo selže, pokud shell neprovádí funkci nebo skript.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
cs: Nastaví nebo zruší hodnoty přepínačů shellu a pozičních parametrů.
        
        Změní hodnoty atributům shellu a pozičním parametrům, nebo zobrazí názvy
        a hodnoty proměnných shellu.
        
        Přepínače:
          -a  Označí měněné nebo vytvářené proměnné pro export.
          -b  Neprodleně oznámí ukončení úlohy.
          -e  Neprodleně skončí, pokud nějaký příkaz skončí s nenulovým kódem.
          -f  Zakáže vytváření jmen souborů (globbing).
          -h  Zapamatuje si umístění příkazů tehdy, když jsou vyhledány.
          -k  Všechny přiřazovací argumenty budou umístěny do prostředí
              příkazu. Nejenom ty, co předchází název příkazu.
          -m  Správa úloh je zapnuta.
          -n  Příkazy načte, ale neprovede je.
          -o NÁZEV_PŘEPÍNAČE
              Nastaví proměnnou odpovídající NÁZVU_PŘEPÍNAČE:
                  allexport    stejné jako -a
                  braceexpand  stejné jako -B
                  emacs        použije emacsový způsob editace na řádku
                  errexit      stejné jako -e
                  errtrace     stejné jako -E
                  functrace    stejné jako -T
                  hashall      stejné jako -h
                  histexpand   stejné jako -H
                  history      zapne historii příkazů
                  ignoreeof    shell neskončí, když načte EOF (konec souboru)
                  interactive-comments
                               povolí, aby se v interaktivních příkazech
                               objevovaly komentáře
                  keyword      stejné jako -k
                  monitor      stejné jako -m
                  noclobber    stejné jako -C
                  noexec       stejné jako -n
                  noglob       stejné jako -f
                  nolog        v současnosti přijímáno, ale ignorováno
                  notify       stejné jako -b
                  nounset      stejné jako -u
                  onecmd       stejné jako -t
                  physical     stejné jako -P
                  pipefail     návratová hodnota kolony je status posledního
                               příkazu, který skončil s nenulovým kódem.
                               Návratová hodnota je nula, pokud žádný z příkazů
                               neskončil s nenulovým kódem.
                  posix        změní chování bashe tam, kde implicitní chování
                               se liší od standardu 1003.2, tak, aby bylo
                               v souladu se standardem
                  privileged   stejné jako -p
                  verbose      stejné jako -v
                  vi           použije vi způsob editace na řádku
                  xtrace       stejné jako -x
          -p  Zapnuto, kdykoliv reálné a efektivní ID uživatele se neshodují.
              Vypne zpracování souboru $ENV a importování shellových funkcí.
              Vypnutí tohoto přepínače způsobí, že efektivní UID a GID budou
              nastavena na reálná UID a GID.
          -t  Skončí po načtení a provedení jednoho příkazu.
          -u  Při substituci považuje nenastavené proměnné za chybu.
          -v  Vstupní řádky shellu se budou vypisovat tak, jak budou načítány.
          -x  Vypisuje příkazy a jejich argumenty tak, jak jsou spouštěny.
          -B  Shell bude provádět závorkovou (brace) expanzi.
          -C  Je-li nastaveno, zakáže přepsání již existujících běžných souborů
              při přesměrování výstupu.
          -E  Je-li nastaveno, trap ERR (zachytávání chyb) bude děděn do
              funkcí shellu.
          -H  Zapne ! způsob nahrazování historie. Tento příznak je automaticky
              zapnut při interaktivním shellu.
          -P  Je-li nastaveno, nebudou vyhodnocovány symbolické odkazy při
              provádění příkazů jako změna pracovního adresáře pomocí „cd“.
          -T  Je-li nastaveno, trap DEBUG (obsluha ladění) a RETURN (návrat
              z podprogramu) bude děděn do funkcí shellu.
          --  Přiřadí jakékoliv zbývající argumenty do pozičních parametrů.
              Neexistují-li žádné zbývající argumenty, poziční parametry budou
              odstraněny.
          -   Přiřadí jakékoliv zbývající argumenty do pozičních parametrů.
              Přepínače -x a -v budou vypnuty.
        
        Použití + místo - způsobí, že tyto příznaky budou vypnuty. Příznaky lze též
        použít při volání shellu. Aktuální množinu příznaků je možno nalézt v $-.
        Přebývajících n ARGUMENTŮ jsou poziční parametry a budou přiřazeny,
        v pořadí, do $1, $2, … $n. Nejsou-li zadány žádné ARGUMENTY, budou
        vytištěny všechny proměnné shellu.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný argument.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
cs: Odstraňuje hodnoty a atributy proměnných a funkcí shellu.
        
        Pro každé JMÉNO odstraní odpovídající proměnnou nebo funkci.
        
        Přepínače:
          -f  považuje každé JMÉNO za funkci shellu
          -v  považuje každé JMÉNO za proměnnou shellu
          -n  považuje každé JMÉNO za odkaz na název a odstraní proměnnou samu
              namísto proměnné, na kterou odkazuje
        
        Bez těchto dvou příznaků unset nejprve zkusí zrušit proměnnou a pokud toto
        selže, tak zkusí zrušit funkci.
        
        Některé proměnné nelze odstranit. Vizte příkaz „readonly“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a JMÉNO není jen pro
        čtení.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
cs: Nastaví atribut exportovat proměnné shellu.
        
        Každý NÁZEV je označen pro automatické exportování do prostředí následně
        prováděných příkazů. Je-li zadána HODNOTA, před exportem přiřadí HODNOTU.
        
        Přepínače:
          -f	vztahuje se na funkce shellu
          -n	odstraní vlastnost exportovat každému NÁZVU
          -p	zobrazí seznam všech exportovaných proměnných a funkcí
        
        Argument „--“ zakazuje zpracování dalších přepínačů.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač nebo NÁZEV.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
cs: Označí proměnné shellu za nezměnitelné.
        
        Označí každý NÁZEV jako jen pro čtení, hodnoty těchto NÁZVŮ nebude možné
        změnit následným přiřazením. Je-li zadána HODNOTA, před označením za jen
        pro čtení přiřadí HODNOTU.
        
        Přepínače:
          -a  vztahuje se na proměnné typu číslované pole
          -A  vztahuje se na proměnné typu asociativní pole
          -f  vztahuje se funkce shellu
          -p  zobrazí seznam všech proměnných nebo funkcí jen pro čtení
              v závislosti podle toho, zda-li byl zadán přepínač -f
        
        Argument „--“ zakáže zpracování dalších přepínačů.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač nebo NÁZEV.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
cs: Posune poziční parametry.
        
        Přejmenuje poziční parametry $N+1, $N+2, … na $1, $2, …
        Není-li zadáno N, předpokládá se 1.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud N není záporný a není větší než $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
cs: Vykoná příkazy ze souboru v současném shellu.
        
        Načte a provede příkazy z NÁZEV_SOUBORU v tomto shellu. Položky v $PATH
        jsou použity k nalezení adresáře obsahujícího NÁZEV_SOUBORU. Jsou-li
        zadány nějaké ARGUMENTY, stanou se pozičními parametry při vykonávání
        NÁZVU_SOUBORU.
        
        Návratový kód:
        Vrací návratový kód posledního provedeného příkazu z NÁZVU_SOUBORU.
        Selže, pokud NÁZEV_SOUBORU nelze načíst.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
cs: Pozastaví běh shellu.
        
        Pozastaví provádění tohoto shellu do doby, něž bude obdržen signál
        SIGCONT. Není-li vynuceno, přihlašovací shell nelze pozastavit.
        
        Přepínače:
          -f	vynutí pozastavení, i když se jedná o přihlašovací (login) shellu
        
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, pokud je správa úloh zapnuta a nevyskytla se chyba.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
cs: Vyhodnotí podmínkový výraz.
        
        Skončí s kódem 0 (pravda) nebo 1 (nepravda) podle vyhodnocení VÝRAZU.
        Výraz smí být unární nebo binární. Unární výrazy se často používají pro
        zjištění stavu souboru. Rovněž jsou k dispozici řetězcové operátory a
        operátory číselného porovnání.
        
        Chování testu závisí na počtu argumentů. Úplnou specifikaci si lze
        přečíst v manuálové stránce bashe.
        
        Souborové operátory:
        
          -a SOUBOR      Pravda, pokud soubor existuje.
          -b SOUBOR      Pravda, pokud soubor je blokovým zařízením.
          -c SOUBOR      Pravda, pokud soubor je znakovým zařízením.
          -d SOUBOR      Pravda, pokud soubor je adresářem.
          -e SOUBOR      Pravda, pokud soubor existuje.
          -f SOUBOR      Pravda, pokud soubor existuje a je to běžný soubor.
          -g SOUBOR      Pravda, pokud soubor je SGID.
          -h SOUBOR      Pravda, pokud soubor je symbolickým odkazem.
          -L SOUBOR      Pravda, pokud soubor je symbolickým odkazem.
          -k SOUBOR      Pravda, pokud soubor má nastavený „sticky“ bit.
          -p SOUBOR      Pravda, pokud soubor je pojmenovanou rourou.
          -r SOUBOR      Pravda, pokud soubor je vámi čitelný.
          -s SOUBOR      Pravda, pokud soubor existuje a je neprázdný.
          -S SOUBOR      Pravda, pokud soubor je socketem.
          -t FD          Pravda, pokud FD (deskriptor souboru) je otevřený na
                         terminálu.
          -u SOUBOR      Pravda, pokud soubor je SUID.
          -w SOUBOR      Pravda, pokud soubor je vámi zapisovatelný.
          -x SOUBOR      Pravda, pokud soubor je vámi spustitelný.
          -O SOUBOR      Pravda, pokud soubor je vámi efektivně vlastněn.
          -G SOUBOR      Pravda, pokud soubor je efektivně vlastněn vaší
                         skupinou.
          -N SOUBOR      Pravda, pokud soubor byl změněn po posledním čtení.
        
          SOUBOR1 -nt SOUBOR2
                         Pravda, pokud je SOUBOR1 novější než SOUBOR2 (podle času
                         změny obsahu).
        
          SOUBOR1 -ot SOUBOR2
                         Pravda, pokud SOUBOR1 je starší než SOUBOR2.
        
          SOUBOR1 -ef SOUBOR2
                         Pravda, pokud SOUBOR1 je pevným odkazem na SOUBOR2.
        
        Řetězcové operátory:
        
          -z ŘETĚZEC     Pravda, pokud ŘETĚZEC je prázdný.
        
          -n ŘETĚZEC
             ŘETĚZEC     Pravda, pokud ŘETĚZEC není prázdný.
        
          ŘETĚZEC1 = ŘETĚZEC2
                         Pravda, pokud jsou řetězce shodné.
          ŘETĚZEC1 != ŘETĚZEC2
                         Pravda, pokud se řetězce neshodují.
          ŘETĚZEC1 < ŘETĚZEC2
                         Pravda, pokud se ŘETĚZEC1 řadí lexikograficky před
                         ŘETĚZEC2.
          ŘETĚZEC1 > ŘETĚZEC2
                         Pravda, pokud se ŘETĚZEC1 řadí lexikograficky za
                         ŘETĚZEC2.
        
        Další operátory:
        
          -o PŘEPÍNAČ    Pravda, pokud je přepínač shellu PŘEPÍNAČ zapnut.
          -v PROMĚNNÁ    Pravda, pokud je proměnná shellu PROMĚNNÁ nastavena
          -R PROMĚNNÁ    Pravda, pokud je proměnná shellu PROMĚNNÁ nastavena a
                         jedná se odkaz na název.
          ! VÝRAZ        Pravda, pokud je VÝRAZ nepravdivý.
          VÝRAZ1 -a VÝRAZ2
                         Pravda, pokud oba VÝRAZ1 I VÝRAZ2 jsou pravdivé.
          VÝRAZ1 -o VÝRAZ2
                         Pravda, pokud VÝRAZ1 NEBO VÝRAZ2 je pravdivý.
        
          ARGUMENT1 OP ARGUMENT2
                         Aritmetické testy. OP je jeden z -eq, -ne, -lt,
                         -le, -gt nebo -ge.
        
        Aritmetické binární operátory vracejí pravdu, pokud ARGUMENT1 je roven,
        neroven, menší než, menší než nebo roven, větší než, větší než nebo
        roven ARGUMENTU2.    
        Návratový kód:
        Vrací úspěch, je-li VÝRAZ vyhodnocen jako pravdivý. Selže, je-li VÝRAZ
        vyhodnocen jako nepravdivý nebo je-li zadán neplatný argument.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
cs: Vyhodnotí podmínkový výraz.
        
        Toto je synonymum pro vestavěný příkaz „test“, až na to, že poslední
        argument musí být doslovně „]“, aby se shodoval s otevírající „[“.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
cs: Zobrazí časy procesu.
        
        Vypíše celkovou dobu procesu shellu a všech jeho potomků, kterou strávili
        v uživatelském a jaderném (system) prostoru.
        
        Návratový kód:
        Vždy uspěje.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
cs: Zachytávání signálů a jiných událostí.
        
        Definuje a aktivuje obsluhy, které budou spuštěny, když shell obdrží
        signály nebo nastanou určité podmínky.
        
        Příkaz ARGUMENT bude načten a proveden, až shell obdrží signál(y)
        SIGNAL_SPEC. Pokud ARGUMENT chybí (a je zadán jeden SIGNAL_SPEC) nebo je
        „-“, každý určený signál bude přenastaven zpět na svoji původní hodnotu.
        Je-li ARGUMENT prázdný řetězec, každý SIGNAL_SPEC bude shellem a příkazy
        z něj spuštěnými ignorován.
        
        Je-li SIGNAL_SPEC „EXIT (0)“, bude ARGUMENT proveden při ukončování tohoto
        shellu. Je-li SIGNAL_SPEC „DEBUG“, bude ARGUMENT proveden před každým
        jednoduchým příkazem. Je-li SIGNAL_SPEC „RETURN“, bude ARGUMENT proveden
        vždy, když skončí běh funkce shellu nebo skriptu spuštěného přes
        vestavěný příkaz „.“ nebo „source“. SIGNAL_SPEC „ERR“ znamená, že
        ARGUMENT bude proveden pokaždé, když by selhání příkazu způsobilo
        ukončení shellu (je-li zapnut přepínač -e).
        
        Nejsou-li poskytnuty žádné argumenty, trap vypíše seznam příkazů navázaných
        na všechny signály.
        
        Přepínače:
          -l	vypíše seznam jmen signálů a jim odpovídajících čísel
          -p	zobrazí příkazy navázané na každý SIGNAL_SPEC
        
        Každý SIGNAL_SPEC je buďto jméno signálu ze <signal.h>, nebo číslo signálu.
        U jmen signálů nezáleží na velikosti písmen a předpona SIG je nepovinná.
        Aktuálnímu shellu lze zaslat signál pomocí „kill -signal $$“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud SIGSPEC a zadané přepínače jsou platné.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
cs: Zobrazí informace o typu příkazu.
        
        O každém NÁZVU řekne, jak by byl interpretován, kdyby byl použit jako
        název příkazu.
        
        Přepínače
          -a  zobrazí všechna místa, kde se nalézá spustitelný program
              pojmenovaný NÁZEV. To zahrnuje aliasy, vestavěné příkazy a funkce
              jen a pouze tehdy, když není rovněž použit přepínač -p.
          -f  potlačí hledání mezi funkcemi shellu
          -P  vynutí prohledání PATH na každý NÁZEV, dokonce i když se
              jedná o alias, vestavěný příkaz nebo funkci, a vrátí název
              souboru na disku, který by byl spuštěn
          -p  buď vrátí jméno souboru na disku, který by byl spuštěn,
              nebo nic, pokud „type -t NÁZEV“ by nevrátil „file“ (soubor)
          -t  vypíše jedno slovo z těchto: „alias“, „keyword“, „function“,
              „builtin“, „file“ nebo „“, je-li NÁZEV alias, klíčové slovo
              shellu, shellová funkce, vestavěný příkaz shellu, soubor na
              disku nebo nenalezený příkaz
        
        Argumenty:
          NÁZEV  Název příkazu určený k výkladu.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud všechny NÁZVY byly nalezeny. Selže, pokud některé
        nalezeny nebyly.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
cs: Upravuje omezení (limity) zdrojů shellu.
        
        Poskytuje kontrolu nad zdroji dostupnými shellu a procesům z něj
        spuštěných (na systémech, které takovou kontrolu umožňují).
        
        Přepínače:
          -S  použije se „měkké“ (soft) omezení zdroje
          -H  použije se „tvrdé“ (hard) omezení zdroje
          -a  nahlásí všechna současná omezení (limity)
          -b  velikost vyrovnávací paměti socketů
          -c  maximální velikost vytvářených core souborů (výpis paměti programu)
          -d  maximální velikost datového segmentu procesu
          -e  maximální plánovací priorita („nice“)
          -f  maximální velikost souborů zapsaných shellem a jeho potomky
          -i  maximální počet čekajících signálů
          -k  maximální počet jaderných front událostí („kqueue“) alokovaných
              pro tento proces
          -l  maximální velikost paměti, kterou může proces zamknout
          -m  maximální velikost rezidentní paměti (resident set size)
          -n  maximální počet otevřených deskriptorů souboru
          -p  velikost vyrovnávací paměti rour
          -q  maximální počet bajtů ve frontě posixových zpráv
          -r  maximální priorita plánování v reálném čase
          -s  maximální velikost zásobníku
          -t  maximální množství procesorového času v sekundách
          -u  maximální počet procesů uživatele
          -v  velikost virtuální paměti
          -x  maximální počet zámků na souborech
          -P  maximální počet pseudoterminálů
          -R  maximální doba, po kterou proces plánovaný v reálném čase, může
              běžet, než se zablokuje
          -T  maximální počet vláken
        
        Ne všechny přepínače jsou dostupné na všech platformách.
        
        Je-li zadán LIMIT, jedná se o novou hodnotu daného zdroje. Zvláštní
        hodnoty LIMITU „soft“, „hard“ a „unlimited“ znamenají současný měkký
        limit, současný tvrdý limit a žádný limit. V opačném případě bude
        zobrazena současná hodnota limitu daného zdroje. Není-li zadán žádný
        přepínač, pak se předpokládá -f.
        
        Hodnoty jsou v násobcích 1024 bajtů, kromě -t, která je v sekundách,
        -p, která je v násobcích 512 bajtů, a -u, což je absolutní počet procesů.
        
        Návratová hodnota:
        Vrací úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nevyskytla se chyba.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
cs: Zobrazí nebo nastaví uživatelskou masku práv.
        
        Nastaví Uživatelskou masku práv vytvářených souborů na MÓD. Je-li
        MÓD vynechán, bude vytištěna současná hodnota masky.
        
        Začíná-li MÓD číslicí, bude interpretován jako osmičkové číslo, jinak
        jako řetězec symbolického zápisu práv tak, jak jej chápe chmod(1).
        
        Přepínače:
          -p	je-li MÓD vynechán, bude výstup v podobě, kterou lze použít
        	jako vstup
          -S	učiní výstup symbolický, jinak bude výstupem osmičkové číslo
        
        Návratový kód
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný MÓD nebo přepínač.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
cs: Počká na dokončení úlohy a vrátí její návratový kód.
        
        Počká na každý proces určený ID, což může být ID procesu nebo identifikace
        úlohy, a nahlásí jeho návratový kód. Není-li ID zadáno, počká na všechny
        právě aktivní dětské procesy a návratovým kódem bude nula. Je-li ID
        identifikátorem úlohy, počká na všechny procesy z kolony dané úlohy.
        
        Je-li zadán přepínač -n, počká na ukončení jedné úlohy ze seznamu ID
        nebo nebyla-li zadána žádná ID, počká na ukončení další úlohy a vrátí
        její návratový kód.
        
        Je-li zadán přepínač -p, identifikátor procesu nebo úlohy, jehož
        návratový kód se má vrátit, bude přiřazen do proměnné uvedené v argumentu
        tohoto přepínače. Na začátku je před jakýmkoliv přiřazením je proměnná
        zrušena. To je užitečné pouze spolu s přepínačem -n.
        
        Je-li zadán přepínač -f a je-li zapnuta správa úloh, počká na ukončení
        ukončení zadaného ID, místo aby čekal na změnu jeho stavu.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód posledního ID. Selže, pokud ID není platné nebo byl zadán
        neplatný přepínač nebo byl použit přepínač -n a shell nemá žádné
        nevyhodnocené potomky.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
cs: Počká na dokončení procesu a vrátí jeho návratový kód.
        
        Počká na každý proces určený PID a nahlásí jeho návratový kód. Není-li
        PID zadán, bude se čekat na všechny právě aktivní procesy potomků a
        návratová hodnota bude nula. PID musí být ID procesu.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód posledního PID. Selže, pokud PID není platný nebo byl zadán
        neplatný přepínač.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Pro každý prvek seznamu vykoná příkazy.
        
        Smyčka „for“ provede posloupnost příkazů pro každý prvek v seznamu položek.
        Pokud „in SLOVECH…;“ není přítomno, pak se předpokládá „in "$@"“. NÁZEV
        bude postupně nastaven na každý prvek ve SLOVECH a PŘÍKAZY budou provedeny.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy provedeného příkazu.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Aritmetická smyčka for.
        
        Ekvivalentní k
        	(( VÝR1 ))
        	while (( VÝR2 )); do
        		PŘÍKAZY
        		(( VÝR3 ))
        	done
        VÝR1, VÝR2 a VÝR3 jsou aritmetické výrazy. Chybí-li některý výraz,
        chová se, jako by byl vyhodnocen na 1.    
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy vykonaného příkazu.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Vybere slova ze seznamu a vykoná příkazy.
        
        SLOVA jsou expandována a vytvoří seznam slov. Množina expandovaných slov
        je vytištěna na standardní chybový výstup, každé předchází číslo.  Není-li
        „in SLOVA“ přítomno, předpokládá se „in "$@"“. Pak je zobrazena výzva PS3
        a jeden řádek načten ze standardního vstupu. Pokud je řádek tvořen číslem
        odpovídajícím jednomu ze zobrazených slov, pak NÁZEV bude nastaven na toto
        slovo. Pokud je řádek prázdný, SLOVA a výzva budou znovu zobrazeny. Je-li
        načten EOF (konec souboru), příkaz končí. Načtení jakékoliv jiné hodnoty
        nastaví NÁZEV na prázdný řetězec. Načtený řádek bude uložen do proměnné
        REPLY. Po každém výběru budou provedeny PŘÍKAZY, dokud nebude vykonán
        příkaz „break“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy prováděného příkazu.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
cs: Nahlásí čas spotřebovaný prováděním kolony.
        
        Vykoná KOLONU a zobrazí přehled reálného času, uživatelského
        procesorového času a systémového procesorového času stráveného prováděním
        KOLONY poté, co skončí.
        
        Přepínače:
          -p	zobrazí přehled časů v přenositelném posixovém formátu
        
        Hodnota proměnné TIMEFORMAT se použije jako specifikace výstupního formátu.
        
        Návratový kód:
        Návratová hodnota je návratová hodnota KOLONY.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Provede příkazy podle shody se vzorem.
        
        Výběrově provede PŘÍKAZY na základě shody SLOVA se VZOREM. Znak „|“
        se používá na oddělení násobných VZORŮ.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy provedeného příkazu.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Vykoná příkazy na základě splnění podmínky.
        
        Provede seznam „if PŘÍKAZŮ“. Bude-li jeho návratový kód nula, pak bude
        proveden seznam „then PŘÍKAZŮ“. Jinak bude proveden popořadě každý seznam
        „elif PŘÍKAZŮ“ a bude-li jeho návratový kód nula, odpovídající seznam
        „then PŘÍKAZŮ“ bude proveden a příkaz if skončí. V opačném případě bude
        proveden seznam „else PŘÍKAZŮ“, pokud existuje. Návratová hodnota celé
        konstrukce je návratovou hodnotou posledního provedeného příkazu nebo nula,
        pokud žádná z testovaných podmínek není pravdivá.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy provedeného příkazu.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Vykonává příkazy, dokud test úspěšně prochází.
        
        Expanduje a provádí PŘÍKAZY-2 tak dlouho, dokud poslední příkaz v PŘÍKAZECH
        má nulový návratový kód.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy provedeného příkazu.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Vykonává příkazy, dokud test končí neúspěšně.
        
        Expanduje a provádí PŘÍKAZY-2 tak dlouho, dokud poslední příkaz v PŘÍKAZECH
        má nenulový návratový kód.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy provedeného příkazu.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
cs: Vytvoří koproces pojmenovaný NÁZEV.
        
        Vykoná PŘÍKAZ asynchronně, přičemž jeho standardní výstup a standardní
        vstup budou napojeny rourou na souborové deskriptory uvedené v poli NÁZEV
        tohoto shellu pod indexem 0 a 1. Implicitní NÁZEV je „COPROC“.
        
        Návratový kód:
        Příkaz coproc vrací návratový kód 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
cs: Definuje funkci shellu.
        
        Vytvoří shellovou funkci pojmenovanou NÁZEV. Volána jakožto jednoduchý
        příkaz spustí PŘÍKAZY v kontextu volajícího shellu. Je-li vyvolán NÁZEV,
        budou funkci předány argumenty jako $1…$n a název funkce bude umístěn do
        $FUNCNAME.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud NÁZEV není jen pro čtení.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
cs: Seskupí příkazy do jednotky.
        
        Spustí množinu příkazů v jedné skupině. Toto je jeden ze způsobů,
        jak přesměrovat celou množinu příkazů.    
        Návratový kód:
        Vrátí kód naposledy spuštěného příkazu.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
cs: Obnoví úlohu do popředí.
        
        Ekvivalent k argumentu ÚLOHA příkazu „fg“. Obnoví pozastavenou úlohu
        nebo úlohu na pozadí. ÚLOHA může určovat buď název úlohy, nebo číslo úlohy.
        Přidání „&“ za ÚLOHU přesune úlohu na pozadí, jako by identifikátor úlohy
        byl argumentem příkazu „bg“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí kód obnovené úlohy.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
cs: Vyhodnotí aritmetický výraz.
        
        VÝRAZ bude vyhodnocen podle pravidel aritmetického vyhodnocování.
        Ekvivalentní k „let "VÝRAZ"“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí 1, pokud se VÝRAZ vyhodnotí na 0. Jinak vrátí 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
cs: Vykoná podmínkový příkaz.
        
        Vrátí status 0 nebo 1 podle vyhodnocení výrazu podmínky VÝRAZ. Výrazy
        se skládají ze stejných primitiv jako u vestavěného příkazu „test“ a
        mohou být kombinovány za pomoci následujících operátorů:
        
          ( VÝRAZ )	Vrátí hodnotu VÝRAZU
          ! VÝRAZ		Pravda, pokud VÝRAZ je nepravdivý; jinak nepravda
          VÝR1 && VÝR2	Pravda, pokud oba VÝR1 i VÝR2 jsou pravdivé;
        		jinak nepravda
          VÝR1 || VÝR2	Pravda, pokud VÝR1 nebo VÝR2 je pravdivý; jinak nepravda
        
        Jsou-li použity operátory „==“ a „!=“, řetězec napravo od operátoru je
        použit jako vzor a bude uplatněno porovnávání proti vzoru. Je-li použit
        operátor „=~, řetězec napravo do operátoru je uvažován jako regulární
        výraz.
        
        Operátory && a || nevyhodnocují VÝR2, pokud VÝR1 je dostatečný na určení
        hodnoty výrazu.
        
        Návratový kód:
        0 nebo 1 podle hodnoty VÝRAZU.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
cs: Názvu běžných proměnných shellu a jejich význam.
        
        BASH_VERSION	Informace o verzi tohoto Bashe.
        CDPATH	Dvojtečkou oddělený seznam adresářů, který se prohledává
        		na adresáře zadané jako argumenty u „cd“.
        GLOBIGNORE	Dvojtečkou oddělený seznam vzorů popisujících jména souborů,
        		která budou ignorována při expanzi cest.
        HISTFILE	Jméno souboru, kde je uložena historie vašich příkazů.
        HISTFILESIZE	Maximální počet řádků, které tento soubor smí obsahovat.
        HISTSIZE	Maximální počet řádků historie, které jsou dostupné uvnitř
        		běžícího shellu.
        HOME	Celá cesta do vašeho domovského adresáře.
        HOSTNAME	Jméno současného stroje.
        HOSTTYPE	Druh CPU, na které tento Bash běží.
        IGNOREEOF	Řídí reakci shellu na přijetí znaku EOF (konec souboru)
        		při samotném vstupu. Je-li nastaveno, pak její hodnota udává
        		počet znaků EOF, které mohou bezprostředně následovat na prázdném
        		řádku, dříve než shell skončí (implicitní hodnota je 10). Není-li
        		nastaveno, EOF značí konec vstupu.
        MACHTYPE	Řetězec popisující systém, na kterém tento Bash běží.
        MAILCHECK	Jak často, v sekundách, kontroluje Bash novou poštu.
        MAILPATH	Dvojtečkou oddělený seznam názvů souborů, které Bash
        		kontroluje na novou poštu.
        OSTYPE	Verze Unixu, na kterém tento Bash běží.
        PATH	Dvojtečkou oddělený seznam adresářů, které jsou prohledávány
        		na příkazy.
        PROMPT_COMMAND	Příkaz, který je proveden před vytištěním každé
        		primární výzvy shellu.
        PS1		Řetězec prvotní výzvy shellu.
        PS2		Řetězec druhotné výzvy shellu.
        PWD		Celé jméno cesty do aktuálního adresáře.
        SHELLOPTS	Dvojtečkou oddělený seznam zapnutých přepínačů shellu.
        TERM	Název druhu současného terminálu.
        TIMEFORMAT	Výstupní formát časové statistiky zobrazované vyhrazeným
        		slovem „time“.
        auto_resume	Neprázdná hodnota znamená, že slovo příkazu objevující se
        		na řádce automaticky je nejprve vyhledáno v seznamu
        		právě pozastavených úloh. Je-li tam nalezeno, daná úloha bude
        		přepnuta na popředí. Hodnota „exact“ znamená, že slovo příkazu
        		se musí přesně shodovat s příkazem v seznamu pozastavených úloh.
        		Hodnota „substring“ znamená, že slovo příkazu se musí shodovat
        		s podřetězcem úlohy. Jakákoliv jiná hodnota znamená, že příkaz
        		musí být předponou pozastavené úlohy.
        histchars	Znaky řídící expanzi historie a rychlé nahrazování.
        		První znak je znak nahrazení historie, obvykle „!“. Druhý je
        		znak „rychlého nahrazování“, obvykle „^“. Třetí je znak
        		„komentáře historie“, obvykle „#“.
        HISTIGNORE	Dvojtečkou oddělený seznam vzorů používaný na
        		rozlišení, které příkazy by měly být uloženy do seznamu
        		historie.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
cs: Přidá adresáře do zásobníku.
        
        Přidá adresář na vrchol zásobníku adresářů nebo zásobník zrotuje tak,
        že nový vrchol zásobníku se stane současným pracovním adresářem. Bez
        argumentů prohodí dva vrchní adresáře.
        
        Přepínače:
          -n  Potlačí obvyklou změnu adresáře, když se na zásobník přidávají
              adresáře, takže změněn bude pouze zásobník.
        
        Argumenty:
          +N  Zrotuje zásobník tak, že N. adresář (počítáno zleva na seznamu
              zobrazovaném pomocí „dirs“, počínaje nulou) se dostane na vrchol.
        
          -N  Zrotuje zásobník tak, že N. adresář (počítáno zprava na seznamu
              zobrazovaném pomocí „dirs“, počínaje nulou) se dostane na vrchol.
        
          ADRESÁŘ
              Přidá ADRESÁŘ na vrchol zásobníku adresářů a učiní jej novým
              současným pracovním adresářem.
        
        Zásobník adresářů si můžete prohlédnout příkazem „dirs“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný argument a změna adresáře
        neselhala.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
cs: Odebere adresáře ze zásobníku.
        
        Odstraní položky ze zásobníku adresářů. Bez argumentů odstraní adresář
        z vrcholu zásobníku a přepne do nového adresáře na vrchu zásobníku.
        
        Přepínače:
          -n  Potlačí obvyklou změnu adresáře, když se ze zásobníku odebírají
              adresáře, takže změněn bude pouze zásobník.
        
        Argumenty:
          +N  Odstraní N. položku počítáno zleva na seznamu zobrazovaném
              pomocí „dirs“, počínaje nulou. Na příklad: „popd +0“ odstraní
              první adresář, „popd -1“ druhý.
        
          -N  Odstraní N. položku počítáno zprava na seznamu zobrazovaném
              pomocí „dirs“, počínaje nulou. Na příklad: „popd -0“ odstraní
              poslední adresář, „popd -1“ další vedle posledního.
        
        Zásobník adresářů si můžete prohlédnout příkazem „dirs“.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný argument nebo neselhala změna
        adresáře.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
cs: Zobrazí zásobník adresářů.
        
        Zobrazí seznam právě pamatovaných adresářů. Adresáře si najdou cestu
        na seznam příkazem „pushd“ a procházet seznamem zpět lze příkazem „popd“.
        
        Přepínače:
          -c  vyprázdní zásobník adresářů tím, že smaže všechny jeho prvky
          -l  nevypíše vlnkou zkrácené verze adresářů, které jsou relativní
              vašemu domovskému adresáři
          -p  vypíše zásobník adresářů po jedné položce na řádek
          -v  vypíše zásobník adresářů po jedné položce na řádek, přičemž
              názvu adresáře předřadí jeho umístění na zásobníku
        
        Argumenty:
          +N  zobrazí N. položku počítáno zleva na seznamu, který zobrazuje
              dirs, když je vyvolán bez přepínačů, počínaje nulou.
        
          -N  zobrazí N. položku počítáno zprava na seznamu, který zobrazuje
              dirs, když je vyvolán bez přepínačů, počínaje nulou.    
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nevyskytla se chyba.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
cs: Zapne nebo vypne volby (přepínače) shellu.
        
        Změní nastavení každého přepínače shellu NÁZEV_VOLBY. Bez přepínačových
        argumentů vypíše každý zadaný NÁZEV_VOLBY, nebo seznam všech přepínačů
        shellu, nebyl-li zadán žádný NÁZEV_VOLBY, s příznakem, zda je, nebo
        není přepínač nastaven.
        Přepínače:
          -o	omezí NÁZVY_VOLEB na ty, které jsou definovány pro použití
        	s „set -o“
          -p	vypíše každou volbu shellu s určením jejího stavu
          -q	potlačí výstup
          -s	zapne [set] každý NÁZEV_VOLBY
          -u	vypne [unset] každý NÁZEV_VOLBY
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, je-li NÁZEV_VOLBY zapnut. Selže, byl-li zadán neplatný
        přepínač nebo je-li NÁZEV_VOLBY vypnut.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
cs: Naformátuje a vypíše ARGUMENTY podle definice FORMÁTU.
        
        Přepínače:
          -v proměnná  výstup umístí do proměnné shellu PROMĚNNÁ namísto
                       odeslání na standardní výstup.
        
        FORMÁT je řetězec znaků, který obsahuje tři druhy objektů: obyčejné znaky,
        které jsou prostě zkopírovány na standardní výstup, posloupnosti escapových
        znaků, které jsou zkonvertovány a zkopírovány na standardní výstup a
        formátovací definice, z nichž každá způsobí vytištění dalšího argumentu.
        
        Tento printf interpretuje vedle standardních formátovacích definic
        popsaných v printf(1) též:
        
          %b           expanduje posloupnosti escapované zpětným lomítkem
                       v odpovídajícím argumentu
          %q           oescapuje argument takovým způsobem, že jej bude možné
                       použít jako vstup shellu
          %Q           jako %q, ale použije libovolnou přesnost na neescapovaný
                       argument před samotným escapováním
          %(FORMÁT)T   vypíše řetězec data-času tak, jako by to byl výstup
                       funkce strftime(3) s formátovacím řetězcem FORMÁT
        
        FORMÁT lze znovu použít podle potřeby ke zpracování všech argumentů. Je-li
        zde méně argumentů, než FORMÁT vyžaduje, nadbytečné formátovací znaky
        se budou chovat, jako by nulová hodnota nebo nulový řetězec, jak je třeba,
        byly zadány.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nedošlo k chybě
        zápisu nebo přiřazení.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
cs: Určuje, jak budou argumenty doplňovány pomocí knihovny Readline.
        
        Pro každý NÁZEV udává, jak se budou doplňovat argumenty. Nejsou-li
        zadány žádné přepínače, budou vypsány existující pravidla doplňování
        v podobě vhodné pro jejich znovu užití jako vstup.
        
        Přepínače:
          -p  vypíše existující pravidla doplňování v znovu použitelném tvaru
          -r  odstraní pro každý NÁZEV doplňovací pravidlo, nebo není-li zadán
              žádný NÁZEV, zruší všechna pravidla
          -D  použije pravidla doplňování a akce jako implicitní pro příkazy,
              které nemají žádné určité pravidlo doplňování definováno
          -E  použije pravidla doplňování a akce na „prázdné“ příkazy –
              pravidla doplňování se uplatní na prázdný řádek
          -I  použije pravidla doplňování a akce na první slovo (obvykle příkaz)
        
        Použije-li se doplňování, akce se uplatní v pořadí, v jakém jsou vypsány
        přepínače psané velkými písmeny výše. Je-li zadáno více přepínačů,
        přepínač -D bude upřednostněn před přepínačem -E. Oba přepínače přebíjejí
        přepínač -I.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nevyskytla se chyba.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
cs: Zobrazí možná doplnění v závislosti na přepínačích.
        
        Je zamýšleno pro použití uvnitř shellových funkcí generujících možná
        doplnění. Je-li poskytnut volitelný argument SLOVO, budou vygenerovány
        shody se SLOVEM.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a nevyskytla se chyba.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
cs: Upraví nebo zobrazí možnosti doplňování.
        
        Pozmění možnosti doplňování každého NÁZVU, nebo, není-li zadán žádný
        NÁZEV, právě prováděného doplňování. Nejsou-li zadány žádné MOŽNOSTI,
        vypíše možnosti doplňování každého NÁZVU nebo definic právě prováděného
        doplňování.
        
        Přepínače:
        	-o možnost	Nastaví možnost doplňování MOŽNOST každému NÁZVU
        	-D		Změní možnosti doplňování „implicitnímu“ příkazu
        	-E		Změní možnosti doplňování „prázdnému“ příkazu
        	-I		Změní možnosti doplňování prvnímu slovu
        
        Pomocí „+o“ namísto „-o“ zadanou možnost vypnete.
        
        Argumenty:
        Každý NÁZEV odkazuje na příkaz, pro který musí být předem definováno
        pravidlo (definice) doplňování pomocí vestavěného příkazu „complete“.
        Nejsou-li zadány žádné NÁZVY, musí být compopt volán funkcí, která právě
        generuje doplňování. Změněny pak budou možnosti tohoto právě prováděného
        generátoru doplňování.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač a NÁZEV měl definováno
        pravidlo doplňování.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
cs: Načte řádky ze standardního vstupu do proměnné typu indexované pole.
        
        Načte řádky ze standardního vstupu nebo z deskriptoru souboru FD, byl-li
        zadán přepínač -u, do proměnné POLE, která je typu indexované pole.
        Implicitním POLEM je proměnná MAPFILE.
        
        Přepínače:
          -d oddělovač  Řádky zakončí ODDĚLOVAČEM namísto znakem nového řádku
          -n počet      Zkopíruje nejvýše POČET řádků. Je-li POČET 0,
                        zkopíruje všechny řádky
          -O počátek    Přiřazování do POLE začne na indexu POČÁTEK,
                        výchozí index je 0
          -s počet      Zahodí prvních POČET načtených řádků
          -t            Odstraní znak konce řádku z každého načteného řádku
          -u fd         Řádky čte z deskriptoru souboru FD namísto ze
                        standardního vstupu
          -C volání     Vyhodnotí VOLÁNÍ pokaždé, když je načteno MNOŽSTVÍ
                        řádků
          -c množství   Udává počet řádků, které je třeba přečíst, mezi
                        každým zavoláním VOLÁNÍ
        
        Argumenty:
          POLE          Název proměnné typu pole, do které budou přiřazena data
        
        Je-li uvedeno -C bez -c, implicitní množství bude 5000. Vyhodnocovanému
        VOLÁNÍ budou jako dodatečné argumenty předány index prvku pole, do
        kterého se má vzápětí přiřazovat, a řádek, který má být přiřazen do
        tohoto prvku.
        
        Nebude-li explicitně udán počátek, mapfile vyprázdní POLE před tím,
        než do něj začne přiřazovat.
        
        Návratový kód:
        Vrátí úspěch, pokud nebyl zadán neplatný přepínač, POLE nebylo jen pro
        čtení a bylo indexovaným polem.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
cs: Načte řádky ze souboru do proměnné typu pole.
        
        Synonymum pro „mapfile“.
