bash-5.1 - en to el translation catalogue (435 entries)

en: bad array subscript
el: λάθος δείκτης πίνακα

en: %s: removing nameref attribute
el: %s: αφαίρεση του χαρακτηριστικού nameref

en: %s: cannot convert indexed to associative array
el: %s: αδυναμία μετατροπής indexed πίνακα σε associative πίνακα

en: %s: cannot assign to non-numeric index
el: %s: αδυναμία εκχώρησης σε μη αριθμητικό δείκτη

en: %s: cannot create: %s
el: %s: αδυναμία δημιουργίας: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
el: bash_execute_unix_command: δεν μπορώ να βρω keymap για εντολή

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
el: %s: ο πρώτος μη-λευκό διάστημα χαρακτήρας δεν είναι «"»

en: no closing `%c' in %s
el: όχι «%c» κλεισήματος σε %s

en: %s: missing colon separator
el: %s: απουσιάζει ο διαχωριστής δίστιγμο

en: `%s': cannot unbind in command keymap
el: «%s»: αδυναμία αποσύνδεσης

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
el: brace expansion: αδυναμία εκχώρησης μνήμης για %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
el: brace expansion: αδυναμία εκχώρησης μνήμης για %u στοιχεία

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
el: brace expansion: αδυναμία εκχώρησης μνήμης για «%s»

en: `%s': invalid alias name
el: «%s»: μη έγκυρο συνώνυμο

en: line editing not enabled
el: μη ενεργοποιημένο line editing

en: `%s': invalid keymap name
el: «%s»: μη έγκυρο όνομα keymap

en: %s: cannot read: %s
el: %s: αδυναμία ανάγνωσης: %s

en: `%s': unknown function name
el: «%s»: άγνωστο όνομα συνάρτησης

en: %s is not bound to any keys.
el: %s δεν έχει συνδεθεί με κανένα πλήκτρο.

en: %s can be invoked via
el: %s μπορεί να κληθεί μέσω

en: `%s': cannot unbind
el: «%s»: αδυναμία αποσύνδεσης

en: loop count
el: αριθμός βρόχων

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
el: έχει μόνο νόημα σε ένα βρόχο «for», «while», ή «until»

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
el: Επιστρέφει το context της κλήσης της τρέχουσας υπορουτίνας.
        
        Χωρίς EXPR, επιστρέφει "$line $filename".  Με EXPR, επιστρέφει
        "$line $subroutine $filename", αυτή η έξτρα πληροφορία μπορεί να χρησιμοποιηθει
        για να δώσει ένα stack trace.
        
        Η τιμή του EXPR δηλώνει πόσα call frames να πας πίσω πριν
        από το τρέχον, το ανώτατο είναι το frame 0.

en: HOME not set
el: HOME δεν έχει οριστεί

en: too many arguments
el: πάρα πολλά ορίσματα

en: null directory
el: κατάλογος nul

en: OLDPWD not set
el: OLDPWD δεν έχει οριστεί

en: line %d:
el: γραμμή %d:

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: %s: usage:
el: %s: χρήση:

en: %s: option requires an argument
el: %s: η επιλογή απαιτεί όρισμα

en: %s: numeric argument required
el: %s: απαιτείται αριθμητικό όρισμα

en: %s: not found
el: %s: δεν βρέθηκε

en: %s: invalid option
el: %s: μη έγκυρη επιλογή

en: %s: invalid option name
el: %s: μη έγκυρο όνομα επιλογής

en: `%s': not a valid identifier
el: «%s»: μή έγκυρο αναγνωριστικό

en: invalid octal number
el: μη έγκυρος οκταδικός αριθμός

en: invalid hex number
el: μη έγκυρος εξαδικός αριθμός

en: invalid number
el: μη έγκυρος αριθμός

en: %s: invalid signal specification
el: %s: μη έγκυρη προδιαγραφή σήματος

en: `%s': not a pid or valid job spec
el: «%s»: όχι pid ή έγκυρο job spec

en: %s: readonly variable
el: %s: μεταβλητή μόνο για ανάγνωση

en: %s: %s out of range
el: %s: %s εκτός ορίων

en: argument
el: όρισμα

en: %s out of range
el: %s εκτός ορίων

en: %s: no such job
el: %s: δεν υπάρχει τέτοια εργασία

en: %s: no job control
el: %s: όχι έλεγχος εγασιών

en: no job control
el: όχι έλεγχος εργασιών

en: %s: restricted
el: %s: περιορισμένο

en: restricted
el: περιορισμένο

en: %s: not a shell builtin
el: %s: όχι ένα builtin κελύφους

en: write error: %s
el: σφάλμα εγγραφής: %s

en: error setting terminal attributes: %s
el: σφάλμα κατά τον ορισμό των χαρακτηριστικών τερματικού: %s

en: error getting terminal attributes: %s
el: σφάλμα κατά την λήψη των χαρακτηριστικών τερματικού: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
el: %s: σφάλμα κατά την ανάκτηση τρέχοντος καταλόγου: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
el: %s: ασαφείς προδιαγραφές εργασίας

en: help not available in this version
el: βοήθεια μη διαθέσιμη σ' αυτήν την έκδοση

en: %s: cannot unset: readonly %s
el: %s: αδυναμία unset: %s μόνο για ανάγνωση

en: %s: cannot unset
el: %s: αδυναμία «unset»

en: %s: invalid action name
el: %s: μη έγκυρο όνομα ενέργειας

en: %s: no completion specification
el: %s: δεν υπάρχει προδιαγραφή συμπλήρωσης

en: warning: -F option may not work as you expect
el: προειδοποίηση: η επιλογή -F μπορεί να μη δουλέψει όπως περιμένεις

en: warning: -C option may not work as you expect
el: προειδοποίηση: η επιλογή -C ίσως δεν δουλέψει όπως αναμένετε

en: not currently executing completion function
el: η λειτουργία συμπλήρωσης δεν εκτελείται επί του παρόντος

en: can only be used in a function
el: μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μέσα σε συνάρτηση

en: cannot use `-f' to make functions
el: η επιλογή «-f» δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία συναρτήσεων

en: %s: readonly function
el: %s: συνάρτηση μόνο για ανάγνωση

en: %s: reference variable cannot be an array
el: %s: η μεταβλητή αναφοράς δεν μπορεί να είναι πίνακας

en: %s: nameref variable self references not allowed
el: %s: nameref αυτοαναφορά μεταβλητής δεν επιτρέπεται

en: %s: circular name reference
el: %s: κυκλική αναφορά ονόματος

en: `%s': invalid variable name for name reference
el: «%s»: μη έγκυρο όνομα μεταβλητής για όνομα αναφοράς

en: %s: cannot destroy array variables in this way
el: %s: αδυναμία καταστροφής μεταβλητής πίνακα κατ' αυτόν τον τρόπο

en: %s: cannot convert associative to indexed array
el: %s: αδυναμία μετατροπής associative πίνακα σε indexed πίνακα

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
el: %s: η σύνθετη εκχώρηση πίνακα απορρίφθηκε

en: dynamic loading not available
el: δυναμική φόρτωση μη διαθέσημη

en: cannot open shared object %s: %s
el: αδυναμία ανοίγματος κοινόχρηστου αντικειμένου %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
el: αδυναμία εύρεσης %s στο κοινόχρηστο αντικείμενο %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
el: %s: δυναμικό builtin ήδη φορτωμένο

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
el: h συνάρτηση φορτώματος του %s επιστρέφει λάθος (%d): δεν φορτώθηκε

en: %s: not dynamically loaded
el: %s: δεν φορτώθηκε δυναμικά

en: %s: cannot delete: %s
el: %s: αδυναμία διαγραφής: %s

en: %s: is a directory
el: %s: είναι κατάλογος

en: %s: not a regular file
el: %s: όχι κανονικό αρχείο

en: %s: file is too large
el: %s: αρχείο πολύ μεγάλο

en: %s: cannot execute binary file
el: %s: αδυναμία εκτέλεσης δυαδικού αρχείου

en: %s: cannot execute: %s
el: %s: αδυναμία εκτέλεσης: %s

en: not login shell: use `exit'
el: όχι login shell: χρησιμοποίησε «exit»

en: There are stopped jobs.
el: Υπάρχουν σταματημένες εργασίες.

en: There are running jobs.
el: Υπάρχουν εργασίες που τρέχουν.

en: no command found
el: δεν βρέθηκε εντολή

en: %s: cannot open temp file: %s
el: %s: αδυναμία ανοίγματος προσωρινού αρχείου: %s

en: current
el: τρέχων

en: job %d started without job control
el: η εργασία %d ξεκίνησε χωρίς έλεγχο εργασιών

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: μη επιτρεπόμενη επιλογή -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- %c

en: hashing disabled
el: hashing απενεργοποιημένο

en: %s: hash table empty
el: %s: πίνακας hash κενός

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
el[0]: Εντολές κελύφους που ταιριάζουν στη λέξη-κλειδί `
el[1]: Εντολές κελύφους που ταιριάζουν στις λέξεις-κλειδί

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
el: ουδεμία βοήθεια ταιριάζει με «%s».  Δοκιμάστε «help help» ή «man -k %s» ή «info %s».

en: %s: cannot open: %s
el: %s: αδυναμία ανοίγματος: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
el: Αυτές οι εντολές ορίζονται εσωτερικά. Δώσε «help» για να δεις την λίστα.
    Δώσε «help name» για να δεις περισσότερα για την συνάρτηση «name».
    Χρησιμοποίησε «info bash» για να βρεις περισσότερα σχετικά με το κέλυφος.
    Χρησιμοποίησε «man -k» ή «info» για να βρεις περισσότερα για εντολές από την λίστα.
    
    Αστερίσκος (*) δίπλα στο όνομα σημαίνει ότι η εντολή είναι απενεργοποιημένη.

en: cannot use more than one of -anrw
el: δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω περισσότερες της μιας από τις -anrw

en: history position
el: θέση στο ιστορικό

en: %s: invalid timestamp
el: %s: μη έγκυρη χρονοσήμανση

en: %s: history expansion failed
el: %s: η ανάπτυξη του ιστορικού σταμάτησε

en: %s: inlib failed
el: %s: αποτυχία inlib

en: no other options allowed with `-x'
el: δεν επιτρέπονται άλλες επιλογές με την «-x»

en: %s: arguments must be process or job IDs
el: %s: ορίσματα πρέπει να είναι ID διεργασιών ή εργασιών

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: expression expected
el: αναμενόταν έκφραση

en: %s: not an indexed array
el: %s: μη δικτοδοτημένος πίνακας

en: %s: invalid file descriptor specification
el: %s: μη έγκυρη προδιαγραφή περιγραφέα αρχείου

en: %d: invalid file descriptor: %s
el: %d: μη έγκυρος περιγραφέας αρχείου: %s

en: %s: invalid line count
el: %s: μη έγκυρος αριθμός γραμμής

en: %s: invalid array origin
el: %s: μη έγκυρη αρχή πίνακα

en: %s: invalid callback quantum
el: %s: μη έγκυρο κβάντο του callback

en: empty array variable name
el: όνομα μεταβλητής πίνακα κενό

en: array variable support required
el: απαιτείται υποστήριξη μεταβλητής πίνακος

en: `%s': missing format character
el: «%s»: απουσία χαρακτήρα φορμαρίσματος

en: `%c': invalid time format specification
el: «%c»: μη έγκυρη προδιαγραφή για φορμά χρόνου

en: `%c': invalid format character
el: «%c»: μη έγκυρος χαρακτήρας φορμαρίσματος

en: warning: %s: %s
el: προειδοποίηση: %s: %s

en: format parsing problem: %s
el: πρόβλημα ανάλυσης του format: %s

en: missing hex digit for \x
el: απουσία hex ψηφίου για \x

en: missing unicode digit for \%c
el: απουσία ψηφίου unicode για \%c

en: no other directory
el: όχι άλλος κατάλογος

en: %s: invalid argument
el: %s: μη έγκυρο όρισμα

en: <no current directory>
el: <όχι τρέχων κατάλογος>

en: directory stack empty
el: κενή στίβα καταλόγου

en: directory stack index
el: δείκτης στοίβας καταλόγου

en: %s: invalid timeout specification
el: %s: μη έγκυρη προδιαγραφή timeout

en: read error: %d: %s
el: σφάλμα ανάγνωσης: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
el: «επιστροφή» είναι μόνο δυνατή από συνάρτηση ή sourced script

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
el: «unset» δεν μπορεί να εφαρμοστεί συγχρόνως σε συνάρτηση και μεταβλητή

en: %s: not an array variable
el: %s: δεν είναι μεταβλητή πίνακα

en: %s: not a function
el: %s: δεν είναι συνάρτηση

en: %s: cannot export
el: %s: αδυναμία εξαγωγής

en: shift count
el: αριθμός του « shift »

en: cannot set and unset shell options simultaneously
el: οι επιλογές κελύφους δεν είναι δυνατόν συγχρόνως να ενεργοποιηθούν και απενεργοποιηθούν

en: %s: invalid shell option name
el: %s: μη έγκυρο όνομα επιλογής

en: filename argument required
el: απαιτείται όνομα αρχείου για όρισμα

en: %s: file not found
el: %s: αρχείο δεν βρέθηκε

en: cannot suspend
el: αναστολή αδύνατη

en: cannot suspend a login shell
el: ένα κέλυφος σύνδεσης δεν μπορεί ν' ανασταλεί

en: %s is aliased to `%s'
el: %s είναι συνώνυμο του «%s»

en: %s is a shell keyword
el: %s αποτελεί δεσμευμένη λέξη του κελύφους

en: %s is a function
el: %s είναι συνάρτηση

en: %s is a special shell builtin
el: %s είναι ένα ειδικό builtin

en: %s is a shell builtin
el: %s είναι ένα builtin κελύφους

en: %s is %s
el: %s είναι %s

en: %s: invalid limit argument
el: %s: μη έγκυρο όρισμα ορίου

en: `%c': bad command
el: «%c»: λάθος διαταγή

en: %s: cannot get limit: %s
el: %s: αδύνατον να πάρω το όριο: %s

en: limit
el: όριο

en: %s: cannot modify limit: %s
el: %s: αδυναμία μεταβολής ορίου: %s

en: octal number
el: οκταδικός αριθμός

en: `%c': invalid symbolic mode operator
el: `%c': μη έγκυρος τελεστής συμβολικού mode

en: `%c': invalid symbolic mode character
el: `%c': μη έγκυρος χαρακτήρας συμβολικού mode

en:  line
el:  γραμμή

en: last command: %s
el: τελευταία εντολή: %s

en: Aborting...
el: Ακύρωση...

en: unknown command error
el: σφάλμα άγνωστης εντολής

en: bad command type
el: λάθος τύπος εντολής

en: bad jump
el: κακό άλμα

en: %s: unbound variable
el: %s: μεταβλητή χωρίς σύνδεση

en: timed out waiting for input: auto-logout
el: η αναμονή για δεδομένα έληξε: αυτόματη αποσύνδεση

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
el: αδυναμία ανακατεύθυνσης τυπικής εισόδου από /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
el: TIMEFORMAT: «%c»: μη έγκυρος χαρακτήρας μορφοποίησης

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
el: execute_coproc: coproc [%d:%s] υφίσταται ακόμη

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
el: eval: μέγιστο επίπεδο φωλιάσματος eval ξεπεράστηκε (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
el: %s: μέγιστο επίπεδο φωλιάσματος source ξεπεράστηκε (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
el: %s: μέγιστο επίπεδο φωλιάσματος συνάρτησης ξεπεράστηκε (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
el: %s: περιορισμός: δεν μπορεί να περιέχεται «/» σε όνομα εντολής

en: %s: command not found
el: %s: εντολή δεν βρέθηκε

en: %s: %s: bad interpreter
el: %s: %s: κακός interpreter

en: %s: cannot execute binary file: %s
el: %s: αδυναμία εκτέλεσης δυαδικού αρχείου: %s

en: `%s': is a special builtin
el: «%s»: είναι ειδικό builtin

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
el: αδυναμία αντιγραφής του fd %d στον fd %d

en: expression recursion level exceeded
el: υπέρβαση του επιπέδου αναδρομικότητας στην έκφραση

en: recursion stack underflow
el: αρνητική υπερχείλιση στοίβας

en: syntax error in expression
el: συντακτικό σφάλμα στην έκφραση

en: attempted assignment to non-variable
el: απόπειρα ανάθεσης σε μη-μεταβλητή

en: syntax error in variable assignment
el: συντακτικό σφάλμα στην ανάθεση μεταβλητής

en: division by 0
el: διαίρεση διά του 0

en: bug: bad expassign token
el: bug: κακό σύμβολο για expassign

en: `:' expected for conditional expression
el: «:» αναμενόταν για μια έκφραση υπό συνθήκη

en: exponent less than 0
el: εκθέτης μικρότερος του 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
el: αναγνωριστικό αναμενόταν μετά από pre-increment ή pre-decrement

en: missing `)'
el: λείπει «)»

en: syntax error: operand expected
el: syntax error: αναμενόταν τελεστέος

en: syntax error: invalid arithmetic operator
el: syntax error: μη έγκυρος αριθμητικός τελεστής

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
el: %s%s%s: %s (το λανθασμένο σύμβολο είναι "%s")

en: invalid arithmetic base
el: μη έγκυρη αριθμητική βάση

en: invalid integer constant
el: μη έγκυρη ακέραιη σταθερά

en: value too great for base
el: τιμή πολύ μεγάλη για βάση

en: %s: expression error
el: %s: σφάλμα έκφρασης

en: getcwd: cannot access parent directories
el: getcwd: αδυναμία πρόσβασης στο γονικό κατάλογο

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
el: αδυναμία επανάταξης nodelay mode για fd %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
el: αδυναμία εκχώρησης νέου περιγραφέα αρχείου για είσοδο του bash  από fd %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
el: save_bash_input: ο buffer υπάρχει ήδη για νέο fd %d

en: forked pid %d appears in running job %d
el: η διεργασία κλώνος %d εμφανίζεται στην εργασία που τρέχει %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
el: διαγραφή σταματημένης εγασίας %d με ομάδα %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
el: add_process: pid %5ld (%s) μαρκαρισμένη ως ακόμα ζωντανή

en: describe_pid: %ld: no such pid
el: describe_pid: %ld: δεν υπάρχει τέτοιο pid

en: Signal %d
el: Σήμα %d

en: Stopped
el: Sταματημένο

en: Stopped(%s)
el: Σταματημένο(%s)

en: Running
el: Υπό εκτέλεση

en: Exit %d
el: Έξοδος %d

en: Unknown status
el: Άγνωστη κατάσταση

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
el: wait: διεργασία %ld δεν αποτελεί θυγατρική αυτού του κελύφους

en: wait_for: No record of process %ld
el: wait_for: Δεν υπάρχουν στοιχεία για διεργασία %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
el: wait_for_job: η εργασία %d είναι σταματημένη

en: %s: no current jobs
el: %s: δεν υπάρχει τέτοια εργασία

en: %s: job has terminated
el: %s: η εργασία τερματίστηκε

en: %s: job %d already in background
el: %s: εργασία %d ήδη στο παρασκήνιο

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
el: waitchld: ενεργοποίηση WNOHANG ώστε ν' αποφευχθεί οριστικό μπλοκάρισμα

en: %s: line %d:
el: %s: γραμμή %d:

en: (wd now: %s)
el: (τώρα wd: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
el: initialize_job_control: αποτυχία getpgrp

en: initialize_job_control: no job control in background
el: initialize_job_control: όχι έλεγχος εργασιών στο παρασκήνιο

en: cannot set terminal process group (%d)
el: αδυναμία ρύθμισης της ομάδας της διεργασίας του τερματικού (%d)

en: no job control in this shell
el: δεν υπάρχει job control σ'αυτό το κέλυφος

en: malloc: failed assertion: %s
el: malloc: αποτυχημένη assertion: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
el: 
    malloc: %s:%d: αποτυχιμένη επιβεβαίωση

en: unknown
el: άγνωστο

en: malloc: block on free list clobbered
el: malloc: μπλοκ στην ελεύθερη λίστα clobbered

en: free: called with already freed block argument
el: free: κλήθηκε με όρισμα ήδη ελευθερωμένο μπλοκ

en: free: called with unallocated block argument
el: free: κλήθηκε με όρισμα ένα μη εκχωρημένο μπλοκ

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
el: free: εντοπίστηκε αρνητική υπερχείληση, mh_nbytes εκτός ορίου

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
el: free: εντοπίστηκε αρνητική υπερχείληση, magic8 corrupted

en: free: start and end chunk sizes differ
el: free: τα μεγέθη των κομματιών στην αρχή και το τέλος διαφέρουν

en: realloc: called with unallocated block argument
el: realloc: κλήθηκε με όρισμα ένα μη εκχωρημένο μπλοκ

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
el: realloc: εντοπίστηκε αρνητική υπερχείληση, mh_nbytes εκτός ορίου

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
el: realloc: εντοπίστηκε αρνητική υπερχείληση, magic8 αλλειωμένο

en: realloc: start and end chunk sizes differ
el: realloc: μεγέθη κομματιών σ' αρχή και τέλος διαφέρουν

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
el: register_alloc: πίνακας alloc γεμάτος με FIND_ALLOC;

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
el: register_alloc: %p ήδη στον πίνακα ως εκχωρισμένος;

en: register_free: %p already in table as free?
el: register_free: %p ήδη στον πίνακα ως ελεύθερος;

en: invalid base
el: μη έγκυρη βάση

en: %s: host unknown
el: %s: άγνωστος host

en: %s: invalid service
el: %s: μη έγκυρη υπηρεσία

en: %s: bad network path specification
el: %s: κακιά προδιαγραφή διαδρομής δικτύου

en: network operations not supported
el: μη υποστηριζόμενες δικτιακές υπηρεσίες

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
el: setlocale: LC_ALL: αδυναμία μεταβολής locale (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
el: setlocale: LC_ALL: αδυναμία μεταβολής locale (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
el: setlocale: %s: αδυναμία μεταβολής locale (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
el: setlocale: %s: αδυναμία μεταβολής locale (%s): %s

en: You have mail in $_
el: Έχεις μήνυμα στο $_

en: You have new mail in $_
el: Έχεις νέο μήνυμα στο $_

en: The mail in %s has been read
el: Το μήνυμα στο %s διαβάστηκε

en: syntax error: arithmetic expression required
el: syntax error: απαιτείται αριθμητική έκφραση

en: syntax error: `;' unexpected
el: συντακτικό σφάλμα: δεν αναμενόταν «;»

en: syntax error: `((%s))'
el: συντακτικό σφάλμα: «((%s))»

en: make_here_document: bad instruction type %d
el: make_here_document: ο τύπος οδηγίας δεν είναι σωστός %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
el: here-document στη γραμμή %d με όριο το τέλος του αρχείου (αντί του «%s»)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
el: make_redirection: η οδηγία της ανακατεύθυνσης «%d» εκτός ορίων

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
el: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) υπερβαίνει το SIZE_MAX (%lu): γραμμή κόπηκε

en: maximum here-document count exceeded
el: ο μέγιστος αριθμός here-document ξεπεράστηκε

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
el: μη αναμενόμενο EOF κατά την αναζήτηση «%c»

en: unexpected EOF while looking for `]]'
el: μη αναμενόμενο EOF ενώ έψαχνα για «]]»

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
el: syntax error in conditional expression: μη αναμενόμενο σύμβολο «%s»

en: syntax error in conditional expression
el: συντακτικό σφάλμα σ' έκφραση υπό συνθήκη

en: unexpected token `%s', expected `)'
el: μη αναμενόμενο σύμβολο «%s», αναμενόταν «)»

en: expected `)'
el: αναμενόταν «)»

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
el: απροσδόκητο όρισμα «%s» στον υπό αίρεση μοναδιαίο τελεστή

en: unexpected argument to conditional unary operator
el: απροσδόκητο όρισμα για τον μοναδιαίο τελεστή

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
el: απροσδόκητο σύμβολο «%s» βρέθηκε αντί για δυαδικό τελεστή υπό αίρεση

en: conditional binary operator expected
el: αναμενόταν δυαδικός τελεστής υπό αίρεση

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
el: απροσδόκητο όρισμα «%s» για δυαδικό τελεστή υπό αίρεση

en: unexpected argument to conditional binary operator
el: απροσδόκητο όρισμα για δυαδικό τελεστή υπό αίρεση

en: unexpected token `%c' in conditional command
el: απροσδόκητο σύμβολο «%c» σε εντολή υπό αίρεση

en: unexpected token `%s' in conditional command
el: απροσδόκητο σύμβολο «%s» σε εντολή υπό αίρεση

en: unexpected token %d in conditional command
el: απροσδόκητο σύμβολο %d σε εντολή υπό αίρεση

en: syntax error near unexpected token `%s'
el: συντακτικό σφάλμα κοντά στο μη αναμενόμενο σύμβολο «%s»

en: syntax error near `%s'
el: συντακτικό σφάλμα κοντά σε «%s»

en: syntax error: unexpected end of file
el: syntax error: μη αναμενόμενο τέλος αρχείου

en: syntax error
el: συντακτικό σφάλμα

en: Use "%s" to leave the shell.
el: Χρήση «%s» για έξοδο από το κέλυφος.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
el: μη αναμενόμενο EOF ενώ έψαχνα «)»

en: completion: function `%s' not found
el: completion: η συνάρτηση «%s» δεν βρέθηκε

en: print_command: bad connector `%d'
el: print_command: λάθος connector «%d»

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
el: xtrace_set: %d: μη έγκυρος περιγραφέας αρχείου

en: cprintf: `%c': invalid format character
el: cprintf: «%c»: μη έγκυρη μορφή χαρακτήρα

en: file descriptor out of range
el: περιγραφέας αρχείου εκτός ορίων

en: %s: ambiguous redirect
el: %s: ασαφής ανακατεύθυνση

en: %s: cannot overwrite existing file
el: %s: αδυναμία εγγραφής πάνω σε υπάρχον αρχείο

en: %s: restricted: cannot redirect output
el: %s: restricted: αδυναμία ανακατεύθυνσης εξόδου

en: cannot create temp file for here-document: %s
el: αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για here-document: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
el: %s: αδυναμία ανάθεσης fd σε μεταβλητή

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
el: /dev/(tcp|udp)/host/port δεν υποστηρίζεται χωρίς δικτύωση

en: redirection error: cannot duplicate fd
el: redirection error: ντουμπλάρισμα fd αδύνατον

en: could not find /tmp, please create!
el: δεν μπόρεσα να βρω /tmp, παρακαλώ να τον δημιουργήσετε!

en: /tmp must be a valid directory name
el: /tmp πρέπει να είναι ένα έγκυρο όνομα αρχείου

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
el: κατάσταση βελτιωμένης εμφάνισης δεδομένων παρακάμπτεται στο αλληλοεπιδραστικό κέλυφος

en: %c%c: invalid option
el: %c%c: μη έγκυρη επιλογή

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
el: αδυναμία ρύθμισης uid σε %d: effective uid %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
el: αδυναμί ρύθμισης gid σε %d: effective gid %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
el: αδυναμία εκκίνησης του debugger, debugging απενεργοποιημένο

en: %s: Is a directory
el: %s: είναι κατάλογος

en: I have no name!
el: Δεν έχω όνομα!

en: GNU bash, version %s-(%s)
el: GNU bash, έκδοση %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
el: Χρήση:	%s [μακρά επιλογή GNU] [επιλογή] ...
    	%s [μακρά επιλογή GNU] [επιλοη] script-file ...

en: GNU long options:
el: Μακρές επιλογές GNU:

en: Shell options:
el: Επιλογές κελύφους:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
el: 	-ilrsD ή -c εντολή ή -O shopt_option		(invocation only)

en: 	-%s or -o option
el: 	-%s ή επιλογή -o

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
el: Πληκτρολόγησε «%s -c "help set"» για πληροφορίες επί των επιλογών κελύφους.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
el: Πληκτρολόγησε «%s -c help» για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενσωματομένες στο κέλυφος εντολές.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
el: Χρησιμοποίησε την εντολή «bashbug» για αναφορά σφαλμάτων.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
el: σελίδα του bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
el: Γενική βοήθεια για την χρήση του λογισμικού GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
el: sigprocmask: %d: μη έγκυρη λειτουργία

en: Bogus signal
el: Ψεύτικο σήμα

en: Interrupt
el: Διακοπή

en: Illegal instruction
el: Μη έγκυρη οδηγία

en: ABORT instruction
el: Οδηγία ABORT

en: EMT instruction
el: Οδηγία EMT

en: Floating point exception
el: Εξαίρεση κινητής υποδιαστολής

en: Segmentation fault
el: Σφάλμα κατάτμησης

en: Bad system call
el: Κακή κλήση συστήματος

en: Broken pipe
el: Σπασμένη σωλήνα

en: Alarm clock
el: Ρολόι συναγερμού

en: Terminated
el: Τερματισμός

en: Urgent IO condition
el: Επείγουσα κατάσταση IO

en: Stopped (signal)
el: Σταματημένο (σήμα)

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Stopped (tty input)
el: Σταματημένο (είσοδος tty)

en: Stopped (tty output)
el: Σταματημένο (έξοδος tty)

en: CPU limit
el: όριο CPU

en: File limit
el: Όριο αρχείου

en: Window changed
el: Παράθυρο άλλαξε

en: Record lock
el: Κλείδωμα καταγραφής

en: User signal 1
el: Σήμα χρήστη 1

en: User signal 2
el: Σήμα χρήστη 2

en: HFT input data pending
el: Δεδομένα εισόδου HFT στην αναμονή

en: power failure imminent
el: επικείμενη έλλειψη ρεύματος

en: system crash imminent
el: επικείμενη πτώση συστήματος

en: migrate process to another CPU
el: μετανάστευση διεργασίας σε άλλη CPU

en: programming error
el: προγραμματιστικό σφάλμα

en: HFT monitor mode granted
el: Κατάσταση επιτήρησης HFT δόθηκε

en: HFT monitor mode retracted
el: Κατάσταση επιτήρησης HFT αναιρέθηκε

en: HFT sound sequence has completed
el: Στιγμιότυπο ήχου HFT περατώθηκε.

en: Information request
el: Αίτηση για πληροφορίες

en: Unknown Signal #%d
el: Άγνωστο σήμα #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
el: κακή αντικατάσταση: όχι «%s» που κλείνει στο %s

en: %s: cannot assign list to array member
el: %s: αδυναμία εκχώρησης λίστας σε στοιχείο του πίνακα

en: cannot make pipe for process substitution
el: αδυναμία δημιουργίας σωλήνα για αντικατάσταση διεργασίας

en: cannot make child for process substitution
el: αδυναμία δημιουργίας θυγατρικής για αντικατάσταση διεργασίας

en: cannot open named pipe %s for reading
el: αδυναμία ανοίγματοε επώνυμης σωλήνας %s προς ανάγνωση

en: cannot open named pipe %s for writing
el: αδυναμία ανοίγματος επώνυμης σωλήνας %s προς εγγραφή

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
el: αδυναμία αναπαραγωγής named pipe %s ως fd %d

en: command substitution: ignored null byte in input
el: αντικατάσταση εντολής: null byte αγνοήθηκε στην είσοδο

en: cannot make pipe for command substitution
el: αδυναμία δημιουργίας σωλήνα για αντικατάσταση εντολής

en: cannot make child for command substitution
el: αδυναμία δημιουργίας θυγατρικής για αντικατάσταση εντολής

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
el: command_substitute: αδυναμία αναπαραγωγής σωλήνα ως fd 1

en: %s: invalid variable name for name reference
el: %s: μη έγκυρο όνομα μεταβλητής ως όνομα αναφοράς

en: %s: invalid indirect expansion
el: %s: μη έγκυρη έμμεση επέκταση

en: %s: invalid variable name
el: %s: μη έγκυρο όνομα μεταβλητής

en: %s: parameter not set
el: %s: παράμετρος δεν έχει οριστεί

en: %s: parameter null or not set
el: %s: παράμετρος κενή ή δεν έχει οριστεί

en: %s: substring expression < 0
el: %s: έκφραση αρνητική < 0

en: %s: bad substitution
el: %s: κακή αντικατάσταση

en: $%s: cannot assign in this way
el: $%s: αδύνατη ανάθεση κατ' αυτόν τον τρόπο

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
el: μελλοντικές εκδόσεις του κελύφους θα επιβάλουν την αποτίμηση ως μια αριθμητική αντικατάσταση

en: bad substitution: no closing "`" in %s
el: κακή αντικατάσταση: δεν υπάρχει «`» που κλείνει στο %s

en: no match: %s
el: χωρίς ταίριασμα: %s

en: argument expected
el: αναμενόταν όρισμα

en: %s: integer expression expected
el: %s: αναμενόταν ως έκφραση ακέραιος αριθμός

en: `)' expected
el: αναμενόταν «)»

en: `)' expected, found %s
el: σναμενόταν «)», βρέθηκε %s

en: %s: binary operator expected
el: %s: αναμενόταν δυαδικός τελεστής

en: %s: unary operator expected
el: %s: αναμενόταν μοναδιαίος τελεστής

en: missing `]'
el: απούσα «]»

en: syntax error: `%s' unexpected
el: συντακτικό σφάλμα: δεν αναμενόταν «%s»

en: invalid signal number
el: μη έγκυρος αριθμός σήματος

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
el: trap handler: μέγιστο επίπεδο φωλιάσματος ξεπεράστηκε (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
el: run_pending_traps: κακή τιμή  στην trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
el: run_pending_traps: ο διαχειριστής σήματος είναι ο SIG_DFL, στέλνει %d (%s) σε μένα

en: trap_handler: bad signal %d
el: trap_handler: κακό σήμα %d

en: error importing function definition for `%s'
el: σφάλμα κατά την εισαγωγή του ορισμού της συνάρτησης «%s»

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
el: επίπεδο κελύφους (%d) πολύ υψηλό, επαναφορά στο 1

en: %s: variable may not be assigned value
el: %s: η μεταβλητή δεν μπορεί να δεχτεί τιμή

en: %s has null exportstr
el: %s έχει κενό exportstr

en: invalid character %d in exportstr for %s
el: ο χαρακτήρας %d δεν έίναι έγκυρος στην exportstr για %s

en: no `=' in exportstr for %s
el: απουσία «=» στην exportstr για %s

en: %s: %s: cannot open as FILE
el: %s: %s: αδυναμία ανοίγματος ως ΑΡΧΕΙΟ

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
el: %s: %s: μη έγκυρη τιμή για trace file descriptor

en: %s: %s: compatibility value out of range
el: %s: %s: τιμή συμβατότητας εκτός ορίου

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
el: License GPLv3+: GNU GPL έκδοση 3 ή νεώτερη <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
el: GNU bash, έκδοση %s (%s)

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
el: %s: αδυναμία εκχώρησης %lu bytes (%lu bytes εκχωρήθηκαν)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
el: %s: αδυναμία εκχώρησης %lu bytes

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
el: %s: %s:%d: αδυναμία εκχώρησης %lu bytes (%lu bytes εκχωρήθηκαν)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
el: %s: %s:%d: αδυναμία εκχώρησης %lu bytes

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
el: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function ή readline-command]

en: getopts optstring name [arg ...]
el: getopts optstring όνομα [arg]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
el: exec [-cl] [-a name] [command [arguments ...]] [redirection ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
el: history [-c] [-d offset] [n] ή history -anrw [filename] ή history -ps arg [arg...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
el: export [-fn] [name[=value] ...] ή export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
el: readonly [-aAf] [name[=value] ...] ή readonly -p

en: . filename [arguments]
el: . όνομα αρχείου [ορίσματα]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
el: wait [-n] [id ...]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
el: function name { COMMANDS ; } ή name () { COMMANDS ; }

en: variables - Names and meanings of some shell variables
el: variables - Ονόματα και σημασία ορισμένων μεταβλητών του κελύφους

en: printf [-v var] format [arguments]
el: printf [-v var] format [ορίσματα]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
el: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DE] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
el: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist]  [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
el: compopt [-o|+o option] [-DE] [name ...]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
el: readarray [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
el: Αφαίρεση κάθε ΟΝΟΜΑτος από τη λίστα των καθορισμένων συνωνύμων.
        
        Επιλογές:
          -a	αφαίρεση όλων των συνωνύμων.
        
        Επιστρέφει επιτυχία εκτός αν το ΟΝΟΜΑ δεν είναι υπαρκτό συνώνυμο.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
el: Ξαναρχίζει τους βρόχους for, while, ή until.
        
        Ξαναρχίζει την επόμενη επανάληψη του βρόχου FOR, WHILE ή UNTIL .
        Αν N είναι ορισμένο, ξαναρχίζει το N-στο βρόχο.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Ο κωδικός εξόδου είναι 0 εκτός αν το N δεν είναι μαγαλύτερο ή ίσον του 1.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
el: Εμφάνιση του ονόματος του τρέχοντος καταλόγου εργασίας.
        
        Επιλογές:
          -L	εμφάνιση της τιμής της $PWD if it names the current working
        	directory
          -P	εμφάνιση του φυσικού καταλόγου, χωρίς συμβολικούς συνδέσμους
        
        Από προεπιλογή, η «pwd» συμπεριφέρεται σαν να είχε δωθεί «-L» .
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει 0 εκτός αν δίνεται μη έγκυρη επιλογή ή ο τρέχων κατάλογος
        δεν μπορεί να διαβαστεί.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
el: Εντολή Null.
        
        Κανένα αποτέλεσμα, η εντολή δεν κάνει τίποτα.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Πάντα επιτυχία.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
el: Επιστρέφει επιτυχημένο αποτέλεσμα.
        
        Κατάσταση Εξόδου:
        Πάντοτε επιτυχία.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
el: Επιστρέφει αποτυχημένο αποτέλεσμα.
        
        Κατάσταση Εξόδου:
        Πάντοτε αποτυχία.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
el: Καθορίζει τιμές και χαρακτηριστκά μεταβλητής.
        
        Συνώνημο με «declare».  Βλέπε «help declare».

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
el: Γράφει ορίσματα στη κανονική έξοδο.
        
        Εμφανίζει τα ARG, χωρισμένα από χαρακτήρες απλού διαστήματος ακολουθούμενα από
        νέα γραμμή, στη τυπική έξοδο.
        
        Έπιλογές:
          -n	δεν επισυνάπτεται νέα γραμμή
          -e	ενεργοποίηση ερμηνείας των παρακάτω  backslash διαφυγής
          -E	ρητή απενεργοποίηση ερμηνείας του backslash διαφυγής
        
        η «echo» ερμηνεύει τους επόμενους backslash-escaped χαρακτήρες:
          	συναγερμός (κουδούνι)
          \b	backspace
          \c	καταστέλλει την παραπέρα έξοδο
          \e	χαρακτήρας διαφυγής
          \E	χαρακτήρας διαφυγής
          \f	νέα σελίδα
          \n	νέα γραμμή
          \r	carriage return
          \t	οριζόντιο tab
          \v	κατακόρυφο tab
          \\	backslash
          \0nnn	ο χαρακτήρας με κωδικό ASCII  NNN (οκταδικός),  ο NNN μπορεί
        		να είναι 0 έως 3 οκταδικά ψηφία
          \xHH	ο οκταδικός χαρακτήρας με τιμή HH (εξαδικός), ο HH
        		μπορεί να είναι ένα ή δύο εξαδικά ψηφία
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει επιτυχία εκτός αν συμβεί λάθος εγγραφής.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
el: Γράφει ορίσματα στην κανονική έξοδο.
        
        Εμφανίζει στην κανονική έξοδο τα ARG ακολουθούμενα από μια νέα γραμμή.
        
        Επιλογή:
          -n	δεν επισυνάπτεις μια νέα γραμμή
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει επιτυχία εκτός αν συμβεί σφάλμα.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
el: Εκτελεί ορίσματα σαν να είναι εντολή κελύφους.
        
        Συνδιάζει ARGs σε μια μοναδική συμβολοσειρά, χρησιμοποιεί το αποτέλεσμα ως είσοδο στο κέλυφος,
        και εκτελεί τις εντολές που προκύπτουν.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει τον ίδιο κωδικό εξόδου με την εντολή ή επιτυχία αν ή εντολή είναι κενή.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
el: Τερματισμός του κελύφους.
        
        Τερματισμός κελύφους με κωδικό N.  Αν το N παραληφθεί, η κατάσταση εξόδου
        είναι αυτή της τελευταίας εκτελεσμένης εντολής.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
el: Τερματισμός ενός κελύφους σύνδεσης.
        
        Τερματίζει ένα κέλυφος σύνδεσης με κατάσταση εξόδου N. Επιστρέφει σφάλμα αν δεν εκτελείται
        σ' ένα κέλυφος σύνδεσης.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
el: Μετακίνηση της εργασίας στο προσκήνιο.
        
        Βάζει την εργασία που ορίζεται από JOB_SPEC στο προσκήνιο, κάνοντάς την
        την τρέχουσα εργασία.  Αν δεν δίνεται η JOB_SPEC, τότε χρησιμοποιείται η αντίληψη
        που έχει το κέλυφος ως τρέχουσα εργασία.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Η κατάσταση της εργασίας που μπήκε στο προσκήνιο, ή κωδικός αποτυχίας στην περίπτωση σφάλματος.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
el: Μετακινεί εργασίες στο παρασκήνιο.
        
        Τοποθετεί τις εργασίες που ορίζονται από κάθε JOB_SPEC στο παρασκήνιο,
        όπως αν άρχισαν με «&».  Αν δεν δίνεται η JOB_SPEC, τότε χρησιμοποιείται ή αντίληψη που έχει το κέλυφος
        ως τρέχουσα εργασία.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφεται επιτυχία εκτός αν δεν έχει ενεργοποιηθεί job control ή έχει συμβεί σφάλμα.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
el: Αφαίρεση εργασιών από το τρέχον κέλυφος.
        
        Αφαιρεί κάθε όρισμα JOBSPEC από τον πίνακα ενεργών εργασιών.  Στην απουσία
        JOBSPEC, τότε το κέλυφος χρησιμοποιεί την ιδέα που έχει περί της τρέχουσας εργασίας.
        
        Επιλογές:
          -a	αφαιρεί όλες τις εργασίες αν δεν δοθεί JOBSPEC
          -h	σημαδεύει κάθε JOBSPEC έτσι ώστε το SIGHUP δεν στέλνεται στην εργασία
        		αν το κέλυφος δεχτεί ένα σήμα SIGHUP
          -r	αφαιρεί μόνο εκτελούμενες εργασίες
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει επιτυχία εκτός αν έχει δοθεί μη έγκυρη επιλογή ή JOBSPEC.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
el: Ολίσθηση θεσιακών παραμέτρων.
        
        Μετονομασία των θεσιακών παραμέτρων $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  Αν N
        δεν δίνεται, υποτίθεται πως είναι 1.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει επιτυχία εκτός αν N είναι αρνητικός ή μαγαλύτερο; από $#.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
el: Αποτίμηση δυνητικής έκφρασης.
        
        Τερματίζεται με κωδικό 0 (αληθής) ή 1 (ψευδής) ανάλογα
        με την αποτίμηση της EXPR.  Η έκφραση μπορεί να είναι μοναδιαία ή δυαδική.  Μοναδιαίες
        εκφράσεις χρησιμοποιούνται συχνά  για την εξέταση της κατάστασης αρχείου.  Υπάρχουν
        τελεστές αλφαριθμητικών όπως και συγκρίσεως αριθμών.
        
        Η συμπεριφορά των τεστ εξαρτάται από τον αριθμό των ορισμάτων.  Αναφερθείτε
        στη σελίδα εγχειριδίου του bash για τις ολοκληρωμένες προδιαγραφές.
        
        Τελεστές αρχείων:
        
          -a ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο υπάρχει.
          -b ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι ειδικό αρχείο μπλοκ.
          -c ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι ειδικό αρχείο χαρακτήρων.
          -d ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι κατάλογος.
          -e ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο υπάρχει.
          -f  ΑΡΧΕΙΟ       Αληθής αν το αρχείο υπάρχει και είναι κανονικό αρχείο.
          -g  ΑΡΧΕΙΟ       Αληθής αν το αρχείο είναι «set-group-id».
          -h ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι συμβολικός σύνδεσμος.
          -L ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι συμβολικός σύνδεσμος.
          -k ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο έχει ορισμένο το bit «sticky».
          -p ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο μια named pipe.
          -r ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι αναγνώσιμο από εσάς.
          -s ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο υπάρχει και δεν είναι κενό.
          -S ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι ένα socket.
          -t FD            Αληθής αν ο FD είναι ανοιγμένος σ' ενα τερματικό.
          -u ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι «set-user-id».
          -w ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο εγγράψιμο από εσάς.
          -x ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο είναι εκτελέσιμο από εσάς.
          -O ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο is effectively owned by you.
          -G ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο is effectively owned by your group.
          -N ΑΡΧΕΙΟ        Αληθής αν το αρχείο μεταβλήθηκε από την τελευταία φορά που διαβάστηκε.
        
          ΑΡΧΕΙΟ1 -nt ΑΡΧΕΙΟ2  Αληθής αν το αρχείο1 είναι νεότερο από το αρχείο2 (σύμφωνα
                           με την ημερομηνία τροποποίηση).
        
          ΑΡΧΕΙΟ1 -ot ΑΡΧΕΙΟ2  Αληθές αν αρχείο1 είναι παλαιότερο από το αρχείο2.
        
          ΑΡΧΕΙΟ1 -ef ΑΡΧΕΙΟ2  Αληθές αν το αρχείο1 είναι hard link στο αρχείο2.
        
        Τελεστές συμβολοσειράς:
        
          -z STRING      Αληθές αν η συμβολοσειρά είναι κενή.
        
          -n STRING
             STRING      Αληθές αν η συμβολοσειρά δεν είναι κενή.
        
          STRING1 = STRING2
                         Αληθές αν οι συμβολοσειρές είναι ίσες.
          STRING1 != STRING2
                         Αληθές αν οι συμβολοσειρές δεν είναι ίσες.
          STRING1 < STRING2
                         Αληθές αν η STRING1 προηγείται λεξικογραφικά της STRING2.
          STRING1 > STRING2
                         Αληθές αν η STRING1 έπεται λεξικογραφικά της STRING2.
        
        Άλλοι τελεστές:
        
          -o OPTION      Αληθές αν η επιλογή του κελύφους OPTION έχει ενεργοποιηθεί.
          -v VAR         Αληθές αν η μεταβλητή VAR έχει οριστεί.
          -R VAR         Αληθές αν η μεταβλητή VAR έχει οριστεί και είναι όνομα
                         αναφοράς.
          ! EXPR         Αληθές αν η expr είναι ψευδής.
          EXPR1 -a EXPR2 Αληθές αν αμφότερες οι expr1 ΚΑΙ expr2 είναι αληθείς.
          EXPR1 -o EXPR2 Αληθές αν είτε η expr1 Ή η expr2 είναι αληθής.
        
          arg1 OP arg2   Αρηθμιτικά τεστ.  OP είναι ένα από τα -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, ή -ge.
        
        Αριθμητικοί δυαδικοί τελεστές επιστρέφουν αληθές αν ARG1 είναι ίσο, μη-ίσο,
        μικρότερο-από, μικρότερο-από-ή-ίσο, μεγαλύτερο-από, ή μεγαλύτερο-από-ή-ίσο
        από το ARG2.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει επιτυχία αν EXPR αποτιμάται σε αληθές, αποτυχία αν EXPR αποτιμάται σε
        ψευδές ή αν δίδεται ένα μη έγκυρο όρισμα.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
el: Αποτιμά δυνητική έκφραση.
        
        Συνώνυμο με το «test» builtin, αλλά το τελευταίο όρισμα πρέπει
    να είναι ένα «]», ώστε να κλείνει το αντίστοιχο «[».

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
el: Εμφανίζει χρόνους διεργασιών.
        
        Εμφανίζει το χρόνο του χρήστη και συστήματος για το κέλυφος και όλες τις
        θυγατρικές διεργασίες.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Πάντα επιτυχία.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
el: Εκτέλεση εντολών για μέλος μιας λίστας.
        
        Ο βρόχος «for» εκτελεί μια αλληλουχία εντολών για κάθε μέλος
        μιας λίστας.  Αν «in ΛΕΞΕΙΣ ...;» δεν δίνεται, τότε υποτίθεται η «in "$@"».
        Για κάθε στοιχείο στις ΛΕΞΕΙΣ, ΟΝΟΜΑ ορίζεται σ' αυτό το στοιχείο, και
        οι ΕΝΤΟΛΕΣ εκτελούνται.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει την κατάσταση της τελευταίας εκτελεσμένης εντολής.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
el: Αριθμητική βρόχου for.
        
        Ισοδύναμο με
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, και EXP3 είναι αριθμητικές εκφράσεις. Αν μια έκφραση
        παραληφθεί, συμπεριφέρεται σαν να είχε αποτιμηθεί ίση με 1.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει τη κατάσταση της τελευταίας εκτελεσμένης εντολής.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
el: Ομαδοποιεί εντολές σαν να είναι μία.
        
        Τρέχει ένα σύνολο εντολών μιας ομάδας. Αυτό είναι ένας τρόπος ανακατεύθυνσης
        ενός συνόλου εντολών.
        
        Κατάσταση εξόδου:
        Επιστρέφει την κατάσταση της τελευταίας εντολής που εκτελέστηκε.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
el: Αποτίμηση αριθμητικής εκφράσεως.
        
        Η ΕΚΦΡΑΣΗ αποτιμάται σύμφωνα με τους κανόνες της αριθμητικής.
        Ισοδύναμο με το `let "ΕΚΦΡΑΣΗ"'.
        
        Κωδικός εξόδου:
        Επιστρέφει 1 αν η ΕΚΦΡΑΣΗ αποτιμάται σε 0, αλλιώς επιστρέφει 0.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
el: Διαβάζει γραμμές από αρχείο σε μεταβλητή τύπου πίνακα.
        
        Συνώνυμο του «mapfile».
