bash 5.0 - en to ga translation catalogue (537 entries)

en: bad array subscript
ga: droch-fhoscript eagair

en: %s: removing nameref attribute
ga: %s: aitreabúid nameref (tagairt athróga) á baint

en: %s: cannot convert indexed to associative array
ga: %s: ní féidir eagar innéacsaithe a thiontú go heagar comhthiomsaitheach

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ga: %s: ní féidir sannadh go hinnéacs neamhuimhriúil.

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
ga: %s: %s: caithfear foscript a úsáid le sannadh chuig eagar comhthiomsaitheach

en: %s: cannot create: %s
ga: %s: ní féidir cruthú: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
ga: bash_execute_unix_command: ní féidir mapa eochrach an ordaithe a aimsiú

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
ga: %s: ní " an chéad charachtar nach spás bán é.

en: no closing `%c' in %s
ga: Níl '%c' dúnta i %s

en: %s: missing colon separator
ga: %s: deighilteoir idirstaid ar iarraidh

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
ga: fairsingiú lúibíní: ní féidir cuimhne a leithdháileadh le haghaidh %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
ga: fairsingiú lúibíní: theip ar leithdháileadh cuimhne le haghaidh %u eilimint

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
ga: fairsingiú lúibíní: theip ar leithdháileadh cuimhne le haghaidh '%s'

en: `%s': invalid alias name
ga: '%s': ainm neamhbhailí ar mhapa eochrach

en: line editing not enabled
ga: níl eagarthóireacht líne cumasaithe

en: `%s': invalid keymap name
ga: '%s': ainm neamhbhailí ar mhapa eochrach

en: %s: cannot read: %s
ga: %s: ní féidir léamh: %s

en: `%s': unknown function name
ga: '%s': ainm feidhme neamhaithnid

en: %s is not bound to any keys.
ga: Níl %s ceangailte le heochair ar bith.

en: %s can be invoked via
ga: Is féidir %s a ghlaoigh trí

en: `%s': cannot unbind
ga: '%s': ní féidir dícheangail

en: loop count
ga: comhaireamh lúibe

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
ga: Gan chiall ach i lúb 'for', 'while' nó 'until'

en: HOME not set
ga: Níl HOME socruithe

en: too many arguments
ga: An iomarca argóintí

en: null directory
ga: comhadlann neamhnitheach

en: OLDPWD not set
ga: Níl OLDPWD socruithe

en: line %d:
ga: líne %d:

en: warning:
ga: rabhadh:

en: %s: usage:
ga: %s: úsáid:

en: %s: option requires an argument
ga: %s: tá argóint riachtanach don rogha

en: %s: numeric argument required
ga: %s: argóint uimhriúil de dhíth

en: %s: not found
ga: %s: gan aimsiú

en: %s: invalid option
ga: %s: rogha neamhbhailí

en: %s: invalid option name
ga: %s: ainm neamhbhailí rogha

en: `%s': not a valid identifier
ga: '%s': ní aitheantóir bailí é

en: invalid octal number
ga: uimhir ochtnártha neamhbhailí

en: invalid hex number
ga: uimhir heicsidheachúlach neamhbhailí

en: invalid number
ga: uimhir neamhbhailí

en: %s: invalid signal specification
ga: %s: sonrú neamhbhailí comhartha

en: `%s': not a pid or valid job spec
ga: '%s': ní aitheantas próisis nó sonrú taisc bailí é

en: %s: readonly variable
ga: %s: athróg inléite amháin

en: %s: %s out of range
ga: %s: %s as raon

en: argument
ga: argóint

en: %s out of range
ga: %s as raon

en: %s: no such job
ga: %s: níl a léithéid de tasc ann.

en: %s: no job control
ga: %s: gan rialú tascanna.

en: no job control
ga: Gan rialú tascanna.

en: %s: restricted
ga: %s: srianta

en: restricted
ga: srianta

en: %s: not a shell builtin
ga: %s: ní ordú ionsuite blaoisce é.

en: write error: %s
ga: earráid scríofa: %s

en: error setting terminal attributes: %s
ga: earráid agus airíonna teirminéil á socrú: %s

en: error getting terminal attributes: %s
ga: earráid agus airíonna teirminéil á fáil: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
ga: %s: earráid ag fáil na comhadlainne reatha: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
ga: %s: sonrú taisc athbhríoch

en: help not available in this version
ga: Níl cabhair ar fáil sa leagan seo.

en: %s: cannot unset: readonly %s
ga: %s: ní féidir díshocrú: %s inléite amháin

en: %s: cannot unset
ga: %s: ní féidir díshocrú

en: %s: invalid action name
ga: %s: ainm neamhbhailí gnímh

en: %s: no completion specification
ga: %s: níl sonrú iomlánaithe ann.

en: warning: -F option may not work as you expect
ga: Rabhadh: b'fhéidir nach n-oibríonn an rogha -F mar a bheifeá ag súil leis.

en: warning: -C option may not work as you expect
ga: Rabhadh: b'fhéidir nach n-oibríonn an rogha -C mar a bheifeá ag súil leis.

en: not currently executing completion function
ga: níl an fheidhm chomhlánaithe á rith faoi láthair

en: can only be used in a function
ga: Inúsáidte i bhfeidhmeanna amháin.

en: cannot use `-f' to make functions
ga: Ní féidir '-f' a úsáid chun feidhmeanna a dhéanamh

en: %s: readonly function
ga: %s: feidhm inléite amháin

en: %s: reference variable cannot be an array
ga: %s: ní féidir le athróg thagartha bheith ina h-eagar

en: %s: nameref variable self references not allowed
ga: %s: ní cheadaítear tagairtí don athróg féin i nameref (tagairt athróga)

en: %s: circular name reference
ga: %s: tagairt ainm ciorclach

en: `%s': invalid variable name for name reference
ga: '%s': ainm neamhbhailí athróige le haghaidh tagairt ainm

en: %s: cannot destroy array variables in this way
ga: %s: ní féidir athróga eagair a scrios mar seo.

en: %s: cannot convert associative to indexed array
ga: %s: ní féidir eagar comhthiomsaitheach a thiontú go heagar innéacsaithe

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
ga: %s: cáintear sannadh na gcomheagar athfhriotail

en: dynamic loading not available
ga: Níl luchtú dinimiciúil ar fáil

en: cannot open shared object %s: %s
ga: Ní féidir an réad comhroinnte %s a oscailt: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
ga: Ní féidir %s a aimsiú sa réad comhroinnte %s: %s

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
ga: Theip ar an ngníomh luchtála le haghaidh %s (aiscuireadh %d): níor luchtáladh é

en: %s: not dynamically loaded
ga: %s: níl sé luchtaithe go dinimiciúil

en: %s: cannot delete: %s
ga: %s: ní féidir scrios: %s

en: %s: is a directory
ga: %s: is comhadlann é

en: %s: not a regular file
ga: %s: ní gnáthchomhad é

en: %s: file is too large
ga: %s: tá an comhad ró-mhór

en: %s: cannot execute binary file
ga: %s: ní féidir comhad dénártha a rith

en: %s: cannot execute: %s
ga: %s: ní féidir rith: %s

en: not login shell: use `exit'
ga: Ní blaosc logála isteach é seo: úsáid 'exit'

en: There are stopped jobs.
ga: Tá tascanna stoptha ann.

en: There are running jobs.
ga: Tá tascanna ag rith.

en: no command found
ga: Níor aimsíodh ordú

en: history specification
ga: Sonrú staire

en: %s: cannot open temp file: %s
ga: %s: ní féidir comhad sealadach a oscailt: %s

en: current
ga: reatha

en: job %d started without job control
ga: Tosaíodh tasc %d gan rialú tascanna.

en: %s: illegal option -- %c
ga: %s: rogha neamhdhleathach -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ga: %s: tá argóint riachtanach don rogha -- %c

en: hashing disabled
ga: Tá haiseáil díchumasaithe.

en: %s: hash table empty
ga: %s: tá an tábla haiseála folamh.

en: hits	command
ga: amais	ordú

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
ga[0]: Ordaithe blaoisce a mheaitseálann an lorgfhocal '
ga[1]: Ordaithe blaoisce a mheaitseálann na lorgfhocail '
ga[2]: Ordaithe blaoisce a mheaitseálann na lorgfhocail '
ga[3]: Ordaithe blaoisce a mheaitseálann na lorgfhocail '
ga[4]: Ordaithe blaoisce a mheaitseálann na lorgfhocail '

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
ga: Ní mheaitseálann ábhar cabhrach ar bith "%s". Bain triail as "help help" nó "man -k %s" nó "info %s".

en: %s: cannot open: %s
ga: %s: ní féidir oscailt: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
ga: Tá na horduithe blaoisce seo sainmhínithe go hinmheánach.
    Usáid "help" leis an liosta seo a thaispeáint.
    Úsáid "help ainm" chun tuilleadh eolais a fháil faoin bhfeidhm "ainm".
    Úsáid "info bash" chun tuilleadh eolais a fháil faoin mblaosc féin.
    Úsáid "man -k" nó "info" chun tuilleadh eolais a fháil faoi ordaithe nach bhfuil sa liosta seo.
    Ciallaíonn réalt (*) ar ainm go bhfuil an t-ordú díchumasaithe.

en: cannot use more than one of -anrw
ga: Ní féidir níos mó ná ceann amháin as -anrw a úsáid.

en: history position
ga: suíomh staire

en: %s: invalid timestamp
ga: %s: stampa ama neamhbhailí

en: %s: history expansion failed
ga: %s: theip ar fhairsingiú staire.

en: %s: inlib failed
ga: %s: theip ar inlib

en: no other options allowed with `-x'
ga: Níl roghanna eile ceadaithe le '-x'

en: %s: arguments must be process or job IDs
ga: %s: is gá le argóintí bheith ina aitheantais phróisis nó taisc

en: Unknown error
ga: Earráid neamhaithnid

en: expression expected
ga: Ag súil le slonn

en: %s: not an indexed array
ga: %s: ní eagar innéacsaithe é

en: %s: invalid file descriptor specification
ga: %s: sonrú neamhbhailí tuairisceora comhaid

en: %d: invalid file descriptor: %s
ga: %d: tuairisceoir comhaid neamhbhailí: %s

en: %s: invalid line count
ga: %s: comhaireamh neamhbhailí línte

en: %s: invalid array origin
ga: %s: bunphointe neamhbhailí eagair

en: %s: invalid callback quantum
ga: %s: candam neamhbhailí aisghlaoigh

en: empty array variable name
ga: ainm folamh athróga eagair

en: array variable support required
ga: tacaíocht le hathróga eagair de dhíth

en: `%s': missing format character
ga: '%s': carachtar formáide ar iarraidh.

en: `%c': invalid time format specification
ga: '%c': sonrú neamhbhailí formáide ama

en: `%c': invalid format character
ga: '%c': carachtar formáide neamhbhailí.

en: warning: %s: %s
ga: rabhadh: %s: %s

en: format parsing problem: %s
ga: fadhb i bpársáil formáide: %s

en: missing hex digit for \x
ga: digit heicsidheachúlach ar iarraidh le haghaidh \x

en: missing unicode digit for \%c
ga: digit Unicode ar iarraidh le haghaidh \%c

en: no other directory
ga: Níl comhadlann eile ann

en: %s: invalid argument
ga: %s: argóint neamhbhailí

en: <no current directory>
ga: <níl comhadlann reatha ann>

en: directory stack empty
ga: cruach chomhadlainne fholamh

en: directory stack index
ga: innéacs chruach na gcomhadlann

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
ga: Taispeáin liosta na gcomhadlann a bhfuil cuimhne orthu faoi láthair.
        Cuirtear comhadlanna ar an liosta leis an ordú "pushd". Is féidir dul
        siar trín liosta leis an ordú "popd".
        
        Roghanna:
          -c	glantar cruach na gcomhadlann trí gach mhír a bhaint de
          -l	ná priontáiltear na comhadlanna i gcoibhneas le do chomhadlann bhaile
          	agus le tilde rompu
          -p	priontáiltear cruach na gcomhadlann, mír amháin ar gach líne
          -v	priontáiltear cruach na gcomhadlann, mír amháin ar gach líne agus
          	a háit sa chruach roimpi
        
        Argóintí:
          +N	Taispeántar mír N, agus uimhrithe curtha ar na míreanna ó thaobh clé
          	an liosta a thaispeántar le "dirs" rite gan argóintí, ag tosú ó náid.      -N	Taispeántar mír N, agus uimhrithe curtha ar na míreanna ó thaobh deas
          	an liosta a thaispeántar le "dirs" rite gan argóintí, ag tosú ó náid.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ga: Cuireann "pushd" comhadlann ar bharr na cruaiche comhadlanna, nó rothlaíonn
        sé an chruach, ag cur barr nua na cruaiche mar an chomhadlann oibrithe
        reatha. Gan argóintí, malartaítear an dá chomhadlann ar bharr.
        
        Roghanna:
        -n	Ná déantar an gnáthathrú comhadlainne agus comhadlanna á gcur
        	leis an gcruach; ní athraítear ach an chruach.
        
        Argóintí:
          +N	Rothlaítear an chruach sa chaoi go mbeidh an Nú chomhadlann (ag
        	comhaireamh ó thaobh clé an liosta a thaispeánann "dirs" agus ag tosú
        	ó náid) ar bharr.
        
          -N	Rothlaítear an chruach sa chaoi go mbeidh an Nú chomhadlann (ag
        	comhaireamh ó thaobh deas an liosta a thaispeánann 'dirs' agus ag tosú
        	ó náid) ar bharr.
        
          COMHADLANN	Cuirtear COMHADLANN ar bharr na cruaiche, agus socraítear
          	í mar an chomhadlann oibrithe reatha.
        
        Taispeánann an t-ordú ionsuite "dirs" cruach na gcomhadlann.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ga: Baineann "popd" comhadlanna ón gcruach comhadlanna. Gan argóintí, baintear an
        chomhadlann ó bharr na cruaiche, agus téann sé go dtí an chomhadlann
        atá ar bharr.
        
        Roghanna:
        -n	Ná déantar an gnáthathrú comhadlainne agus comhadlanna á gcur
        	leis an gcruach; ní athraítear ach an chruach.
        
        Argóintí:
          +N	Baintear an Nú chomhadlann ag comhaireamh ó thaobh clé an liosta
        	a thaispeánann "dirs" agus ag tosú ó náid. Mar shampla, baineann
        	"popd +0" an chéad chomhadlann, agus "popd +1" an dara cheann.
        
          -N	Baintear an Nú chomhadlann ag comhaireamh ó thaobh deas an liosta
        	a thaispeánann 'dirs' agus ag tosú ó náid. Mar shampla, baineann
        	"popd -0" an chomhadlann dheireanach, agus "popd -1" an ceann
        	leathdheireanach.
        
        Taispeánann an t-ordú ionsuite "dirs" cruach na gcomhadlann.

en: %s: invalid timeout specification
ga: %s: sonrú neamhbhailí teorann ama

en: read error: %d: %s
ga: Earráid léite: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
ga: Ní féidir "return" a dhéanamh ach ó fheidhm nó ó script rite le "source"

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
ga: Ní féidir feidhm agus athróg a dhíshocrú ag an am céanna.

en: %s: not an array variable
ga: %s: ní athróg eagair é

en: %s: not a function
ga: %s: ní feidhm é.

en: %s: cannot export
ga: %s: ní féidir easpórtáil

en: shift count
ga: comhaireamh iomlaoide

en: cannot set and unset shell options simultaneously
ga: Ní féidir roghanna blaoisce a shocrú agus a dhíshocrú ag an am céanna.

en: %s: invalid shell option name
ga: %s: ainm neamhbhailí ar rogha blaoisce

en: filename argument required
ga: Is gá don argóint bheith ina ainm comhaid.

en: %s: file not found
ga: %s: níor aimsíodh an comhad

en: cannot suspend
ga: Ní féidir cur ar fionraí.

en: cannot suspend a login shell
ga: Ní féidir blaosc logála isteach a chur ar fionraí.

en: %s is aliased to `%s'
ga: Tá %s ailiasáilte go '%s'.

en: %s is a shell keyword
ga: Is eochairfhocal blaoisce é %s.

en: %s is a function
ga: Is feidhm é %s.

en: %s is a special shell builtin
ga: Is ordú ionsuite blaoisce speisialta é %s

en: %s is a shell builtin
ga: Is ordú ionsuite blaoisce é %s

en: %s is %s
ga: Tá %s %s

en: %s is hashed (%s)
ga: Tá %s haiseáilte (%s)

en: %s: invalid limit argument
ga: %s: argóint teorann neamhbhailí

en: `%c': bad command
ga: '%c': droch-ordú

en: %s: cannot get limit: %s
ga: %s: ní féidir teorainn a fháil: %s

en: limit
ga: teorainn

en: %s: cannot modify limit: %s
ga: %s: ní féidir teorainn a athrú: %s

en: octal number
ga: uimhir ochtnártha

en: `%c': invalid symbolic mode operator
ga: '%c': oibreoir neamhbhailí móid shiombalaigh

en: `%c': invalid symbolic mode character
ga: '%c': carachtar neamhbhailí móid shiombalaigh

en:  line
ga:  líne

en: last command: %s
ga: Ordú deireanach: %s

en: Aborting...
ga: Ag tobscor...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
ga: EOLAS:

en: unknown command error
ga: earráid ordaithe neamhaithnid

en: bad command type
ga: droch-chineál ordaithe

en: bad connector
ga: drochnascóir

en: bad jump
ga: drochléim

en: %s: unbound variable
ga: %s: athróg neamhcheangailte

en: timed out waiting for input: auto-logout
ga: Imithe thar am ag feitheamh le hionchur: logáil amach uathoibríoch

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
ga: Ní féidir an ionchur caighdeánach a atreorú ó /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
ga: FORMÁID_AMA: '%c': carachtar formáide neamhbhaií.

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
ga: execute_coproc: tá an comhphróiseas [%d:%s] fós ann

en: pipe error
ga: earráid phíopa

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
ga: eval: imithe thar uasleibhéal neadaithe eval (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
ga: %s: imithe thar uasleibhéal neadaithe foinse (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
ga: %s: imithe thar uasleibhéal neadaithe feidhme (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
ga: %s: srianta: ní féidir "/" a shonrú in ainmneacha ordaithe

en: %s: command not found
ga: %s: níor aimsíodh an t-ordú

en: %s: %s: bad interpreter
ga: %s: %s: drochléirmhínitheoir

en: %s: cannot execute binary file: %s
ga: %s: ní féidir comhad dénártha a rith: %s

en: `%s': is a special builtin
ga: Is ordú ionsuite speisialta é '%s'

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
ga: Ní féidir an tuairisceoir comhaid %d a dhúbailt mar thuairisceoir comhaid %d.

en: expression recursion level exceeded
ga: Imithe thar leibhéal athchursála sloinn

en: recursion stack underflow
ga: Gannsreabhadh na cruaiche athchúrsála

en: syntax error in expression
ga: Earráid chomhréire sa slonn.

en: attempted assignment to non-variable
ga: Deineadh iarracht sannadh go rud nach athróg é.

en: syntax error in variable assignment
ga: Earráid chomhréire i sannadh athróige.

en: division by 0
ga: Roinnt ar 0

en: bug: bad expassign token
ga: Fabht: droch-chomhartha expassign

en: `:' expected for conditional expression
ga: Bhíothas ag súil le ":" le haghaidh sloinn choinníollaigh.

en: exponent less than 0
ga: Easpónant níos lú ná 0.

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
ga: Ag súil le aitheantóir tar éis réamhincriminte nó réamhdeicriminte

en: missing `)'
ga: ")" ar iarraidh

en: syntax error: operand expected
ga: Earráid chomhréire: bhíothas ag súil le hoibreann.

en: syntax error: invalid arithmetic operator
ga: Earráid chomhréire: oibreoir neamhbhailí uimhríochta

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
ga: %s%s%s: %s (comhartha earráide '%s')

en: invalid arithmetic base
ga: Bonnuimhir uimhríochtúil neamhbhailí.

en: value too great for base
ga: Tá an luach rómhór don bhonnuimhir.

en: %s: expression error
ga: %s: earráid sloinn

en: getcwd: cannot access parent directories
ga: getcwd: ní féidir na máthairchomhadlanna a rochtain.

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
ga: Ní féidir an mód gan mhoill a athshocrú le haghaidh an tuairisceora chomhaid %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
ga: Ní féidir tuairisceoir comhaid nua a leithdháileadh le haghaidh ionchur bash ón tuairisceoir comhaid %d.

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
ga: save_bash_input: tá an maolán ann cheana le haghaidh an tuairisceoir comhaid nua %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
ga: start_pipeline: pgrp píopa

en: forked pid %d appears in running job %d
ga: Tá aitheantas an phróisis ghabhlaithe %d sa tasc %d atá ag rith

en: deleting stopped job %d with process group %ld
ga: Tá an tasc stoptha %d leis an ngrúpa próisis %ld á scrios.

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
ga: add_process: próiseas %5ld (%s) marcáilte mar fós beo

en: describe_pid: %ld: no such pid
ga: describe_pid: %ld: níl an aitheantóir próisis sin ann.

en: Signal %d
ga: Comhartha %d

en: Done
ga: Déanta

en: Stopped
ga: Stoptha

en: Stopped(%s)
ga: Stoptha(%s)

en: Running
ga: Ag Rith

en: Done(%d)
ga: Déanta(%d)

en: Exit %d
ga: Scoir %d

en: Unknown status
ga: Stádas neamhaithnid

en: (core dumped)
ga: (cuimhne dumpáilte)

en:   (wd: %s)
ga:   (comhadlann oibre: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
ga: setpgid macphróisis (%ld go %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
ga: wait: níl an próiseas %ld ina mhacphróiseas den bhlaosc seo.

en: wait_for: No record of process %ld
ga: wait_for: níl taifead den phróiseas %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
ga: wait_for_job: tá an tasc %d stoptha.

en: %s: job has terminated
ga: %s: tá an tasc críochnaithe.

en: %s: job %d already in background
ga: %s: tá an tasc %d sa chúlra cheana.

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
ga: waitchld: ag cumasú WNOHANG chun stad éiginnte a sheachaint

en: %s: line %d:
ga: %s: líne %d:

en:  (core dumped)
ga:  (cuimhne dumpáilte)

en: (wd now: %s)
ga: (comhadlann oibre anois: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
ga: initialize_job_control: theip ar getpgrp

en: initialize_job_control: no job control in background
ga: initialize_job_control: níl rialú jabanna ar fáil sa chúlra

en: initialize_job_control: line discipline
ga: initialize_job_control: araíonacht líne

en: cannot set terminal process group (%d)
ga: ní féidir an grúpa próisis teirminéil a athrú (%d)

en: no job control in this shell
ga: Níl rialú tascanna sa bhlaosc seo.

en: malloc: failed assertion: %s
ga: malloc: dearbhú teipthe: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
ga: 
    malloc: %s:%d: dearbhú ina phraiseach

en: unknown
ga: neamhaithnid

en: malloc: block on free list clobbered
ga: malloc: bloc ar an liosta saor scriosta

en: free: called with already freed block argument
ga: free: glaoite le argóint bhloic á saoradh cheana

en: free: called with unallocated block argument
ga: free: glaoite le argóint bhloic nár leithdháileadh

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
ga: free: gannsreabhadh; tá mh_nbytes as raon

en: free: start and end chunk sizes differ
ga: free: ní ionann méid na smután túis agus deiridh

en: realloc: called with unallocated block argument
ga: realloc: glaoite le argóint bhloic nár leithdháileadh

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
ga: realloc: gannsreabhadh; tá mh_nbytes as raon

en: realloc: start and end chunk sizes differ
ga: realloc: ní ionann méideanna na smután túis agus deiridh

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
ga: register_alloc: an bhfuil an tábla leithdháilte lán le FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
ga: register_alloc: an bhfuil %p sa tábla mar atá sé leithdháilte cheana?

en: register_free: %p already in table as free?
ga: register_free: an bhfuil %p sa tábla cheana mar ceann saor?

en: invalid base
ga: Bonn neamhbhailí

en: %s: host unknown
ga: %s: óstríomhaire neamhaithnid

en: %s: invalid service
ga: %s: seirbhís neamhbhailí

en: %s: bad network path specification
ga: %s: drochshonrú conaire líonra

en: network operations not supported
ga: Ní thacaítear le oibríochtaí líonra.

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
ga: setlocale: LC_ALL: ní féidir an logchaighdeán a athrú (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
ga: setlocale: LC_ALL: ní féidir an logchaighdeán a athrú (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
ga: setlocale: %s: ní féidir an logchaighdeán a athrú (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
ga: setlocale: %s: ní féidir an logchaighdeán a athrú (%s): %s

en: You have mail in $_
ga: Tá ríomhphost agat i $_

en: You have new mail in $_
ga: Tá ríomhphost nua agat i $_

en: The mail in %s has been read
ga: Tá an ríomhphost i %s léite

en: syntax error: arithmetic expression required
ga: Earráid chomhréire: tá slonn uimhríochtúil de dhith.

en: syntax error: `;' unexpected
ga: Earráid chomhréire: ';' gan súil leis.

en: syntax error: `((%s))'
ga: Earráid chomhréire: '((%s))'

en: make_here_document: bad instruction type %d
ga: make_here_document: drochchineál ordaithe %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
ga: Cáipéis leabaithe ag líne %d teormharcáilte le deireadh comhaid ("%s" á lorg)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
ga: make_redirection: ordú atreoraithe "%d" as raon.

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
ga: shell_getc: tá méid an líne ionchuir blaoisce (%zu) níos mó ná SIZE_MAX (%lu): líne giorraithe

en: maximum here-document count exceeded
ga: Imithe thar uasfhad na cáipéise-anseo

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
ga: Deireadh comhaid gan súil leis agus "%c" a mheaitseálann á lorg.

en: unexpected EOF while looking for `]]'
ga: Deireadh comhaid gan súil leis agus "]]" á lorg.

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
ga: Earráid chomhréire i slonn coinníollach: comhartha "%s" gan suil leis.

en: syntax error in conditional expression
ga: Earráid chomhréire i slonn coinníollach.

en: unexpected token `%s', expected `)'
ga: Comhartha '%s' gan súil leis; ag súil le ')'.

en: expected `)'
ga: Ag súil le ")"

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
ga: Argóint "%s" gan súil lei go hoibreoir aonártha coinníollach.

en: unexpected argument to conditional unary operator
ga: Argóint gan súil lei go hoibreoir coinníollach aonártha .

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
ga: Comhartha "%s" gan súil leis. Bhíothas ag súil le hoibreoir coinníollach dénártha.

en: conditional binary operator expected
ga: Bhíothas ag súil le hoibreoir coinníollach dénártha.

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
ga: Argóint '%s' gan súil lei go hoibreoir dénártha coinníollach.

en: unexpected argument to conditional binary operator
ga: Argóint gan súil lei go hoibreoir dénártha coinníollach.

en: unexpected token `%c' in conditional command
ga: Comhartha '%c' gan súil leis in ordú coinníollach.

en: unexpected token `%s' in conditional command
ga: Comhartha "%s" gan súil leis in ordú coinníollach.

en: unexpected token %d in conditional command
ga: Comhartha %d gan súil leis in ordú coinníollach.

en: syntax error near unexpected token `%s'
ga: Earráid chomhréire in aice comhartha '%s' nach rabhthas ag súil leis.

en: syntax error near `%s'
ga: Earráid chomhréire in aice '%s'

en: syntax error: unexpected end of file
ga: Earráid chomhréire: deireadh comhaid gan súil leis.

en: syntax error
ga: Earráid chomhréire

en: Use "%s" to leave the shell.
ga: Úsáid '%s' le scoir den mblaosc.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
ga: Deireadh comhaid gan súil leis agus ')' á lorg le meaitseáil.

en: completion: function `%s' not found
ga: Iomlánú: níor aimsíodh an fheidhm '%s'.

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
ga: críochnú in-ríomhchláraithe: %s: d'fhéadfadh lúb atriail a bheith ann

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
ga: progcomp_insert: %s: tá COMPSPEC neamhnitheach

en: print_command: bad connector `%d'
ga: print_command: drochnascóir '%d'

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
ga: xtrace_set: %d: tuairisceoir comhaid neamhbhailí

en: xtrace_set: NULL file pointer
ga: xtrace_set: pointeoir folamh comhaid

en: cprintf: `%c': invalid format character
ga: cprintf: '%c': carachtar formáide neamhbhailí

en: file descriptor out of range
ga: tuairisceoir comhaid as raon

en: %s: ambiguous redirect
ga: %s: atreorú athbhríoch

en: %s: cannot overwrite existing file
ga: %s: ní féidir comhad atá ann cheana a fhorscríobh.

en: %s: restricted: cannot redirect output
ga: %s: srianta: ní féidir aschur a atreorú.

en: cannot create temp file for here-document: %s
ga: ní féidir cáipéis shealadach a chruthú don cháipéis leabaithe: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
ga: %s: ní féidir tuairisceoir comhaid a shannadh go hathróg.

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
ga: Ní thacaítear le /dev/(tcp|udp)/óstríomhaire/port gan líonrú.

en: redirection error: cannot duplicate fd
ga: Earráid atreoraithe: ní féidir an tuairisceoir comhaid a dhúbailt.

en: could not find /tmp, please create!
ga: Níorbh fhéidir /tmp a aimsiú. Cruthaigh é le do thoil!

en: /tmp must be a valid directory name
ga: Caithfidh /tmp bheith ina ainm comhadlainne bailí.

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
ga: Tabharfar neamhaird ar an mód deaphriontála i mblaoscanna idirghníomhacha.

en: %c%c: invalid option
ga: %c%c: rogha neamhbhailí

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
ga: Ní féidir an t-aitheantóir úsáideora (uid) a athrú go %d: aitheantóir éifeachtach %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
ga: Ní féidir an t-aitheantóir grúpa (gid) a athrú go %d: aitheantóir éifeachtach %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
ga: Ní féidir an dífhabhtóir a thosú; tá an mód dífhabhtaithe díchumasaithe.

en: %s: Is a directory
ga: %s: is comhadlann é

en: I have no name!
ga: Níl ainm orm!

en: GNU bash, version %s-(%s)
ga: GNU bash, leagan %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
ga: Úsáid:	%s [rogha fada GNU] [rogha] ...
    	%s [rogha fada GNU] [rogha] comhad_scripte ...

en: GNU long options:
ga: Roghanna fada GNU:

en: Shell options:
ga: Roghanna blaoisce:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
ga: 	-ilrsD nó -c ordú nó -O rogha_shopt		(glaoch amháin)

en: 	-%s or -o option
ga: 	-%s nó -o rogha

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
ga: Úsáid %s -c 'help set' le haghaidh tuilleadh eolais faoi roghanna blaoisce.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ga: Úsáid '%s -c help' le haghaidh tuilleadh eolais faoi orduithe ionsuite blaoisce.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
ga: Úsáid an t-ordú 'bashbug' le tuarascáil a sheoladh faoi fhabht.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
ga: leathanach baile bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ga: Cabhair ghinearálta le bogearraí GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
ga: sigprocmask: %d: oibríocht neamhbhailí

en: Bogus signal
ga: Droch-chomhartha

en: Hangup
ga: Crochadh

en: Interrupt
ga: Idirbhriseadh

en: Quit
ga: Scoir

en: Illegal instruction
ga: Treoir mídhleathach

en: BPT trace/trap
ga: Rianú/gaistiú brisphointe

en: ABORT instruction
ga: Treoir ABORT

en: EMT instruction
ga: Treoir EMT

en: Floating point exception
ga: Eisceacht snámhphointe

en: Killed
ga: Maraithe

en: Bus error
ga: Earráid bhus

en: Segmentation fault
ga: Fabht deighilte

en: Bad system call
ga: Droch-ghlaoch córais

en: Broken pipe
ga: Píopa briste

en: Alarm clock
ga: Clog aláraim

en: Terminated
ga: Críochnaithe

en: Urgent IO condition
ga: Staid phráinneach I/A

en: Stopped (signal)
ga: Stoptha (comhartha)

en: Continue
ga: Lean ar aghaidh

en: Child death or stop
ga: Bás macphróisis nó stopadh

en: Stopped (tty input)
ga: Stoptha (ionchur teirminéil)

en: Stopped (tty output)
ga: Stoptha (aschur teirminéil)

en: I/O ready
ga: I/A ullamh

en: CPU limit
ga: Teorainn LAP

en: File limit
ga: Teorainn chomhad

en: Alarm (virtual)
ga: Aláram (fíorúil)

en: Alarm (profile)
ga: Aláram (próifíl)

en: Window changed
ga: Fuinneog athraithe

en: Record lock
ga: Glas taifid

en: User signal 1
ga: Comhartha úsáideora 1

en: User signal 2
ga: Comhartha úsáideora 2

en: HFT input data pending
ga: sonraí ionchuir HFT ar feitheamh

en: power failure imminent
ga: teip chumhachta ar tí tarlú

en: system crash imminent
ga: cliseadh córais ar tí tarlú

en: migrate process to another CPU
ga: bog próiseas go LAP eile

en: programming error
ga: earráid ríomhchláraithe

en: HFT monitor mode granted
ga: mód monatóireachta HFT ceadaithe

en: HFT monitor mode retracted
ga: mód monatóireachta HFT cealaithe

en: HFT sound sequence has completed
ga: seicheamh fuaime HFT críochnaithe

en: Information request
ga: Iarratas faisnéise

en: Unknown Signal #%d
ga: Comhartha neamhaithnid #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
ga: Drochionadú: níl '%s' dúnta i %s

en: %s: cannot assign list to array member
ga: %s: ní féidir liosta a shannadh go ball eagair.

en: cannot make pipe for process substitution
ga: Ní féidir píopa a dhéanamh le haghaidh ionadaíocht próisis.

en: cannot make child for process substitution
ga: Ní féidir macphróiseas a dhéanamh le haghaidh ionadaíocht próisis.

en: cannot open named pipe %s for reading
ga: Ní féidir píopa ainmnithe %s a oscailt le haghaidh léamh.

en: cannot open named pipe %s for writing
ga: Ní féidir píopa ainmnithe %s a oscailt le haghaidh scríofa.

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
ga: Ní féidir an píopa ainmnithe %s a dhúbailt mar thuairisceoir comhaid %d.

en: command substitution: ignored null byte in input
ga: ionadú orduithe: tugadh neamhaird ar ghiotán neamhnitheach san ionchur

en: cannot make pipe for command substitution
ga: Ní féidir píopa a dhéanamh le haghaidh ionadú ordaithe.

en: cannot make child for command substitution
ga: Ní féidir macphróiseas a dhéanamh le haghaidh ionadú ordaithe.

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
ga: command_substitute: ní feidir an píopa a dhúbailt mar thuairisceoir comhaid 1.

en: %s: invalid variable name for name reference
ga: '%s': ainm neamhbhailí athróige le haghaidh tagairt ainm

en: %s: invalid indirect expansion
ga: %s: fairsingiú neamhbhailí indíreach

en: %s: invalid variable name
ga: %s: ainm neamhbhailí athróige

en: %s: parameter not set
ga: %s: paraiméadar gan socrú.

en: %s: parameter null or not set
ga: %s: paraiméadar neamhnitheach nó gan socrú.

en: %s: substring expression < 0
ga: %s: slonn fotheaghráin < 0

en: %s: bad substitution
ga: %s: drochionadú

en: $%s: cannot assign in this way
ga: $%s: ní féidir sannadh mar seo.

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
ga: i leaganacha den bhlaosc amach anseo, beidh luachálú mar ionadú uimhríochta éigeantach

en: bad substitution: no closing "`" in %s
ga: drochionadú: níl  '`' dúnta i %s

en: no match: %s
ga: gan meaitseáil: %s

en: argument expected
ga: Bhíothas ag súil le hargóint.

en: %s: integer expression expected
ga: %s: ag súil le slonn slánuimhreach.

en: `)' expected
ga: Ag súil le ')'

en: `)' expected, found %s
ga: Ag súil le ')', ach fuarthas %s.

en: %s: binary operator expected
ga: %s: ag súil le hoibreoir dénártha.

en: %s: unary operator expected
ga: %s: ag súil le hoibreoir aonártha.

en: missing `]'
ga: ']' ar iarraidh

en: invalid signal number
ga: Uimhir chomhartha neamhbhailí

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
ga: eval: imithe thar uasleibhéal na láimhseálaithe gaistí (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
ga: run_pending_traps: drochluach sa liosta_gaistí[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
ga: run_pending_traps: is SIG_DFL an láimhseálaí comharthaí; %d (%s) á athsheoladh chugam féin.

en: trap_handler: bad signal %d
ga: trap_handler: droch-chomhartha %d

en: error importing function definition for `%s'
ga: Earráid agus sainmhíniú na feidhme '%s' á iompórtáil.

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
ga: Tá an leibhéal blaoisce (%d) ró-ard; á athshocrú go 1.

en: make_local_variable: no function context at current scope
ga: make_local_variable: níl comhthéacs feidhme sa scóip reatha.

en: %s: variable may not be assigned value
ga: %s: ní féidir luach a shannadh ar an athróg

en: %s: assigning integer to name reference
ga: %s: slánuimhir a sannadh go tagairt ainm

en: all_local_variables: no function context at current scope
ga: all_local_variables: níl comhthéacs feidhme sa scóip reatha

en: %s has null exportstr
ga: Tá teaghrán easpórtála neamhnitheach ag %s

en: invalid character %d in exportstr for %s
ga: Carachtar neamhbhailí %d sa teaghrán easpórtála le haghaidh %s.

en: no `=' in exportstr for %s
ga: Níl '=' sa teaghrán easpórtála le haghaidh %s.

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
ga: pop_var_context: ní comhthéacs feidhme é ceann shell_variables

en: pop_var_context: no global_variables context
ga: pop_var_context: níl comhthéacs global_variables ann

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
ga: pop_scope: ní scóip shealadach thimpeallachta é ceann shell_variables

en: %s: %s: cannot open as FILE
ga: %s: %s: ní féidir a oscailt mar CHOMHAD

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
ga: %s: %s: luach neamhbhailí le haghaidh tuairisceoir comhaid rianaithe

en: %s: %s: compatibility value out of range
ga: %s: %s: luach comhoiriúnachta as raon

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
ga: Ceadúnas GPLv3+: GNU GPL leagan 3 nó níos déanaí <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
ga: GNU bash, leagan %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
ga: Is saorbhogearra é seo; tá cead agat é a athrú agus  é a athdháileadh.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ga: Ní ghabhann baránta ar bith leis, sa mhéid is atá sin ceadaithe de réir dlí.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ga: %s: ní féidir %lu beart a leithdháileadh (%lu beart leithdháilte)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
ga: %s: ní féidir %lu beart a leithdháileadh

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ga: %s: %s:%d: ní féidir %lu beart a leithdháileadh (%lu beart leithdháilte)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ga: %s: %s:%d: ní féidir %lu beart a leithdháileadh

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ga: alias [-p] [ainm[=luach] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
ga: unalias [-a] ainm [ainm ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
ga: bind [-lpsvPSVX] [-m MAPA_EOCHRACH] [-f AINM_CHOMHAID] [-q AINM] [-u AINM] [-r SRAITH_EOCHRACHA] [-x SRAITH_EOCHRACHA:ORDÚ_BLAOISCE] [SRAITH_EOCHRACHA:GNÍOMH_readline nó ORDÚ_readline]

en: break [n]
ga: break [N]

en: continue [n]
ga: continue [N]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
ga: builtin [ORDÚ-IONSUITE-BLAOISCE [ARGÓINT ...]]

en: caller [expr]
ga: caller [SLONN]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
ga: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [comhadlann]

en: command [-pVv] command [arg ...]
ga: command [-pVv] ORDÚ [ARGÓINT ...]

en: local [option] name[=value] ...
ga: local [ROGHA] AINM[=LUACH] ...

en: echo [-neE] [arg ...]
ga: echo [-neE] [ARGÓINT ...]

en: echo [-n] [arg ...]
ga: echo [-n] [ARGÓINT ...]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
ga: enable [-a] [-dnps] [-f comhadainm] [ainm ...]

en: eval [arg ...]
ga: eval [argóint ...]

en: exit [n]
ga: exit [N]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
ga: fc [-e AINM_E] [-lnr] [CÉAD] [DEIREANACH] nó fc -s [PATRÚN=IONADAÍ] [ORDÚ]

en: fg [job_spec]
ga: fg [SONRÚ_TAISC]

en: bg [job_spec ...]
ga: bg [SONRÚ_TAISC ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
ga: hash [-lr] [-p CONAIR] [-dt] [AINM ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
ga: help [-dms] [PATRÚN ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
ga: history [-c] [-d SEACH_CHUR] [n] nó history -anrw [COMHADAINM] nó history -ps ARGÓINT [ARGÓINT...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
ga: jobs [-lnprs] [SONRÚ_TAISC ...] nó jobs -x ORDÚ [ARGÓINTÍ]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
ga: disown [-h] [-ar] [SONRÚ_TAISC ... | AITHEANTAS_PRÓISIS ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
ga: kill [-s SONRÚ_COMHARTHA | -n UIMHIR_CHOMHARTHA | -SONRÚ_COMHARTHA] AITHEANTAS_PRÓISIS | SONRÚ_TAISC ... nó kill -l [SONRÚ_COMHARTHA]

en: let arg [arg ...]
ga: let argóint [argóint ...]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
ga: read [-ers] [-a eagar] [-d teormharcóir] [-i téacs] [-n líon_carachtar] [-N líon_carachtar] [-p leid] [-t teorainn_ama] [-u tuairisceoir_comhaid] [ainm ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
ga: unset [-f] [-v] [-n] [AINM ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
ga: export [-fn] [AINM[=LUACH] ...] nó export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
ga: readonly [-aAf] [ainm[=luach] ...] nó readonly -p

en: source filename [arguments]
ga: source AINM_COMHAID [ARGÓINTÍ]

en: . filename [arguments]
ga: . comhadainm [argóintí]

en: test [expr]
ga: test [slonn]

en: [ arg... ]
ga: [ argóint... ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
ga: trap [-lp] [[argóint] sonrú_comhartha ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
ga: type [-afptP] ainm [ainm ...]

en: umask [-p] [-S] [mode]
ga: umask [-p] [-S] [MÓD]

en: wait [pid ...]
ga: wait [AITHEANTAS_PRÓISIS ...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
ga: for AINM [in FOCAIL ... ] ; do ORDUITHE; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
ga: for (( slonn1; slonn2; slonn3 )); do ORDUITHE; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ga: select AINM [in FOCAIL ... ;] do ORDUITHE; done

en: time [-p] pipeline
ga: time [-p] PÍBLÍNE

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ga: case FOCAL in [PATRÚN [| PATRÚN]...) ORDUITHE ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ga: if ORDUITHE; then ORDUITHE; [ elif ORDUITHE; then ORDUITHE; ]... [ else ORDUITHE; ] fi

en: coproc [NAME] command [redirections]
ga: coproc [AINM] ORDÚ [ATREORUITHE]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
ga: function AINM { ORDUITHE ; } nó AINM () { ORDUITHE ; }

en: { COMMANDS ; }
ga: { ORDUITHE ; }

en: job_spec [&]
ga: SONRÚ_TAISC [&]

en: (( expression ))
ga: (( slonn ))

en: [[ expression ]]
ga: [[ slonn ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
ga: athróga - ainmneacha agus mínithe ar athróga áirithe blaoisce

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
ga: pushd [-n] [+N | -N | comhadlann]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
ga: shopt [-pqsu] [-o] [AINM_ROGHA ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
ga: printf [-v athróg] formáid [argóintí]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
ga: compopt [-o|+o ROGHA] [-DEI] [AINM ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ga: mapfile [-d TEORMHARCÓIR] [-n COMHAIREAMH] [-O BUNÚS] [-s COMHAIREAMH] [-t] [-u TC] [-C AISGHLAOCH] [-c CANDAM] [EAGAR]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ga: readarray [-d TEORMHARCÓIR] [-n COMHAIREAMH] [-O BUNÚS] [-s COMHAIREAMH] [-t] [-u TUAIRISCEOIR_COMHAID] [-C AISGHLAOCH] [-c CANDAM] [EAGAR]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
ga: Sainigh nó taispeáin ailiasanna.
        
        Gan argóintí, priontáiltear an liosta ailiasanna san fhoirm
        ath-inúsáidte 'alias AINM=LUACH' ar an ngnáth-aschur.
        
        I ngach cás eile, sainítear ailias do gach AINM a thugtar LUACH dó.
        Má tá spás chun deiridh LUACH, déantar an chéad fhocal eile a sheiceáil
        le haghaidh ionadú ailias nuair a fhairsingítear an ailias.
        
        Roghanna:
          -p	Priontáiltear gach ailias sainithe i bhfoirm ath-inúsáidte.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear fíor mura dtugtar AINM nach bhfuil ailias sainithe dó.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
ga: Bain gach AINM de liosta na n-ailiasanna sainithe.
        
        Roghanna:
          -a	baintear gach sainiú ailias.
         
        Aischuirtear rath ach sa chás nach bhfuil AINM ann.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ga: Scoir de lúba for, while nó until.
        
        Scoir de lúb 'for', 'while' nó 'until'. Má shonraítear N, scoir
        de N lúb mhórthimpeall.
        
        Stádas Scortha:
        Is é 0 an stádas scortha mura bhfuil N níos lú ná 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ga: Lean ar aghaidh le lúba for, while nó until.
        
        Tosaigh an chéad atriall eile den lúb mhórthimpeall 'for', 'while' nó 'until'.
        Má shonraítear N, tosaigh an Nú lúb mhórthimpeall.
        
        Stádas Scortha:
        Is é 0 an stádas scortha mura bhfuil N níos lú ná 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
ga: Rith orduithe ionsuite na blaoisce.
        
        Ritear ORDÚ-IONSUITE-BLAOISCE leis na hargóintí ARGÓINTÍ gan cuardach
        ordaithe a dhéanamh. Tá sé seo úsáideach más mian ordú blaoisce a
        athshainiú mar fheidhm bhlaoisce agus gur ghá an t-ordú ionsuite a rith
        laistigh den fheidhm.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas scortha ORDÚ-IONSUITE-BLAOISCE, nó falsa sa chás nach
        bhfuil ORDÚ-IONSUITE-BLAOISCE ina ordú ionsuite blaoisce.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
ga: Aischuir comhthéacs an ghlaoigh reatha fhoghnáthaimh.
        
        Gan SLONN, aischuirtear '$líne $ainm_comhaid'. Le SLONN, aischuirtear
        '$líne $foghnáthamh $ainm_comhaid'; is féidir lorg cruaiche a sholáthar leis an
        fhaisnéis bhreise seo.
        
        Taispeánann an luach atá ag SLONN líon na bhfrámaí glaoigh le dul siar
        roimh an ceann reatha; fráma 0 an ceann atá ar barr.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear 0 ach sa chás nach bhfuil an bhlaosc ag rith feidhme blaoisce, nó
        sa chás go bhfuil SLONN neamhbhailí.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
ga: Athraigh comhadlann oibre na blaoisce.
        
        Athraíonn "cd" an chomhadlann reatha go COMHADLANN. Is é luach na hathróige
        blaoisce HOME an réamhshocrú le haghaidh COMHADLANN.
        
        Sainmhíníonn an athróg CDPATH an chonair chuardaigh don chomhadlann ina
        bhfuil COMHADLANN. Cuirtear idirstad (:) idir ainmneacha malartacha
        comhadlainne i CDPATH.
        Is ionann ainm comhadlainne folamh agus an chomhadlann reatha. Má thosaíonn
        COMHADLANN le slaiste (/), ní usáidtear CDPATH.
        
        Mura aimsítear an chomhadlann, agus má ta an athróg bhlaoisce "cdable_vars"
        socruithe, glactar leis an bhfocal mar ainm athróige. Má tá luach ag an athróg
        sin, úsáidtear a luach i gcomhair COMHADLANN.
        
        Roghanna:
          -L	Lean naisc shiombalaigh. Taifigh naisc shiombalaigh i COMHADLANN
          		tar éis gach ".." a phróiseáil.       -P	Úsáid an chomhadlann fhisiciúil gan naisc shiombalaigh a leanúint.
          		Taifigh naisc shiombalaigh i COMHADLANN roimh ".." a phróiseáil.
          -e	Má tá an rogha -P ann, agus mura féidir an chomhadlann oibre reatha
          		a dhéanamh amach i gceart, scoir le stádas nach náid é.
          -@	Má thacaíonn an córas leis, taispeáin comhad le haitreabúidí bhreisithe
          		mar chomhadlann ina bhfuil na haitreabúidí bhreisithe.
        
        Leantar naisc shiombalaigh ar bhonn réamhshocraithe, mar a bheadh -L ann.
        Chun ".." a phróiseáil, baintear páirt na conaire díreach roimhe siar go
        slaiste (/) nó go tús COMHADLANN.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear 0 má athraíodh an chomhadlann, agus má d'éirigh le socrú $PWD
        nuair a úsáidtear -P; i gcásanna eile aischuirtear luach nach náid é.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
ga: Priontáil ainm na comhadlainne oibre reatha.
        
        Roghanna:
          -L	priontáil luach $PWD má thugann sé ainm na comhadlainne
            	oibre reatha.
           -P	priontáil an chomhadlann fhisiciúil, gan naisc shiombalacha
        
        Mar réamhshocrú, oibríonn 'pwd' faoi mar a bheadh '-L' sonraithe.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear luach de 0 ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí nó nach féidir
        an chomhadlann reatha a léamh.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ga: Ordú neamhnitheach.
        
        Gan éifeacht; ní dhéanann an t-ordú faic.
        
        Stadas Scortha:
        Éiríonn leis i gcónaí.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ga: Aischuir toradh rathúil.
        
        Stádas Scortha:
        Éiríonn leis i gcónaí.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
ga: Aischuir toradh neamhrathúil.
        
        Stádas Scortha:
        Teipeann air i gcónaí.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
ga: Ritheann "command" ordú simplí nó taispeánann eolas maidir le horduithe.
        
        Ritear ORDÚ le hARGÓINTÍ gan cuardach feidhme blaoisce, nó taispeántar
        eolas maidir leis na horduithe sonraithe. Is féidir é seo a úsáid chun orduithe ar
        diosca a rith má tá feidhm leis an ainm céanna ann.
        
        Roghanna:
          -p	úsáidtear luach réamhshocraithe le haghaidh CONAIR a aimseoidh go cinnte
            	gach ceann de na gnáthríomhchláir áirge.
          -v	taispeántar cur síos ar ORDÚ cosúil leis an ordú ionsuite 'type'
          -V	taispeántar cur síos níos faide ar gach ORDÚ
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear an stádas scortha ó ORDÚ, nó teip sa chás nach n-aimsítear ORDÚ.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
ga: Socraíonn "typeset" luachanna agus airíonna athróige.
        
        Comhchiallach le "declare". Feic "help declare".

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
ga: Sainíonn "local" athróga logánta.
        
        Cruthaítear athróg logánta darbh ainm AINM, agus cuirtear LUACH leis.
        Is féidir ceann ar bith de na roghanna a ghlacann "declare" leo a úsáid
        mar ROGHA.
        
        Ní féidir athróga logánta a úsáid ach laistigh de fheidhm. Tá siad infheicthe
        san fheidhm ina shainítear iad agus a mic amháin.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí, nó go dtarlaíonn earráid,
        nó go bhfuil an bhlaosc ag rith feidhme.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ga: Scríobhann "echo" na hargóintí ar an ngnáthaschur.
        
        Taispeántar na hARGÓINTÍ ar an ngnáthaschur le carachtair spáis eatarthu agus
        líne nua ina ndiadh.
        
        Roghanna:
          -n	ní hiarcheanglaítear líne nua
          -e	cumasaítear na héaluithe cúlslaise thíos
          -E	díchumasaítear na héaluithe cúlslaise
        Tuigeann 'echo' na carachtair éalaithe le cúlslais seo a leanas:
          \a	airdeall (clog)
          \b	cúlspás
          \c	cur deireadh le aschur
          \e	caractar éalaithe
          \E	caractar éalaithe
          \f	fotha foirme
          \n	líne nua
          \r	aisfhilleadh carráiste
          \t	táib chothrománach
          \v	táib ingearach
          \\	cúlslais
          \0nnn	an carachtar leis an gcód ASCII NNN (ochtnártha). Is féidir le NNN
            		bheith 0 go 3 digit ochtnártha ar fhad
          \xHH	an carachtar ocht ngiotán leis an luach HH (heicsidheachúlach). Is
            		féidir le HH bheith 1 nó 2 digit heicsidheachúlach ar fhad.
          \uHHHH	an carachtar Unicode leis an luach heicsidheachúlach HHHH.
        		Is féidir le HHHH bheith ó 1 go 8 digit heicsidheachúlach ar fhad.
          \UHHHHHHHHan carachtar Unicode leis an luach heicsidheachúlach HHHHHHHH.
        		Is féidir le HHHHHHHH bheith ó 1 go 8 digit heicsidheachúlach ar fhad.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach i gcás earráide scríofa.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ga: Scríobh na hargóintí ar an ngnáthaschur.
        
        Taispeáin na hARGÓINTÍ ar an ngnáthaschur agus líne nua ina ndiaidh.
        
        Roghanna:
          -n	ná hiarcheangail líne nua
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach i gcás earráide scríofa.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
ga: Rith argóintí mar ordú blaoisce.
        
        Cuir ARGÓINTÍ i dteaghrán amháin, úsáid an toradh mar ionchur go dtí
        an bhlaosc, agus rith na horduithe toraidh.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas scortha an ordaithe, nó rath más ordú neamhnitheach é.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
ga: Cuir an t-ordú sonraithe in áit na blaoisce.
        
        Ritear ORDÚ, agus an ríomhchlár sonraithe curtha in áit na blaoisce seo.
        Úsáidtear na hARGÓINTÍ mar argóintí don ORDÚ. Gan ÓRDÚ, cuirtear
        atreoruithe i bhfeidhm sa bhlaosc reatha.
        
        Roghanna:
          -a AINM	úsáidtear AINM mar argóint uimhir a náid don ORDÚ.
          -c	ritear ORDÚ le timpeallacht fholamh
          -l	cuirtear fleiscín mar argóint uimhir a náid don ORDÚ.
        
        Sa chás nach féidir an t-ordú a rith, scoirfidh blaosc neamhidirghníomhach,
        mura bhfuil an rogha blaoisce 'execfail' socruithe.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás nach bhfaightear ORDÚ nó go dtarlaíonn
        earráid atreoraithe.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
ga: Scoir den bhlaosc.
        
        Scoireann den bhlaosc le stádas N. Má fhágtar N ar lár, is é stádas
        an chéad ordaithe deireanaigh an stádas scortha.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
ga: Scoir de bhlaosc logála isteach.
        
        Scoireann de bhlaosc logála isteach le stádas scortha N. Aischuirtear
        earráid má ritear é i mblaosc nach blaosc logála isteach í.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
ga: Taispeáin nó rith orduithe ón liosta staire.
        
        Úsáidtear fc chun orduithe ón liosta staire a liostú, a chur in eagar, nó a ath-rith.
        Más uimhreacha iad CÉAD agus DEIREANACH, sonraíonn siad an raon, nó is
        féidir le CÉAD bheith ina theaghrán, rud a chiallaíonn an t-ordú is deireanaí a
        thosaíonn leis an teaghrán sin.
        
        Roghanna:
          -e AINM_E	roghnaigh an clár eagarthóra atá le húsáid. FCEDIT an réamhshocrú,
                   	ansin EDITOR, agus ansin vi.
          -n	fág uimhreacha na línte ar lár agus liosta á thaispeáint
          -r	aisiompaigh ord na línte (.i. liostaigh an ceann is nuaí ar dtús)
        
        San fhormáid 'fc -s [PATRÚN=IONADAÍ ...] [ORDÚ]', ath-ritear ORDÚ
        tar éis an t-ionadú SEAN=NUA a dhéanamh.
        
        Ailias úsáideach is ea r='fc -s', sa chaoi go ritheann 'r cc' an t-ordú is deireanaí
        a thosaíonn le 'cc', agus ath-ritheann 'r' an t-ordú is deireanaí.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath nó stádas an ordaithe rite; neamh-nialas má tharlaíonn earráid.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
ga: Bog tasc go dtí an tulra.
        
        Cuirtear an tasc a shonraítear le SONRÚ_TASC sa tulra agus é mar an tasc reatha.
        Mura bhfuil SONRÚ_TASC ann, úsáidtear cibé tasc atá reatha de réir na blaoisce.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe a cuireadh sa tulra, nó teip má tharlaíonn earráid.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ga: Bog tascanna go dtí an cúlra.
        
        Cuirtear an tasc a shonraítear le SONRÚ_TASC sa chúlra cosúil le é a thosú le '&'.
        Mura bhfuil SONRÚ_TASC ann, úsáidtear cibé tasc atá reatha de réir na blaoisce.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtarlaíonn earráid nó nach bhfuil
        rialú tascanna cumasaithe.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
ga: Cuimhnigh ar nó taispeáin suíomhanna ríomhchláracha.
        
        Faigh agus cuimhnigh ar an gconair iomlán le haghaidh gach AINM.
        Gan argóintí, taispeántar eolas maidir le orduithe a bhfuil cuimhne orthu.
        
        Roghanna:
          -d	Déantar dearmad ar shuíomh gach AINM.
          -l	Taispeáintear i bhformáid atá inúsáidte mar ionchur.
          -p CONAIR	Úsáidtear CONAIR mar an gconair iomlán le haghaidh AINM.
          -r	Déantar dearmad ar gach shuíomh atá coinnithe i gcuimhne.
          -t	Priontáiltear an suíomh atá i gcuimhne le haghaidh gach AINM, agus
        		cuirtear AINM roimh a shuíomh má thugtar níos mó ná AINM amháin.     Argóintí:
          AINM	Lorgaítear gach AINM i $PATH agus cuirtear le liosta na n-orduithe
        		atá coinnithe i gcuimhne é.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás nach n-aimsítear AINM, nó go bhfuil
        rogha neamhbhailí ann.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
ga: Taispeáin eolas maidir le horduithe ionsuite.
        
        Taispeántar achoimrí na n-orduithe ionsuite. Má shonraítear PATRÚN,
        taispeántar cabhair chuimsitheach faoi gach ordú a mheaitseálann PATRÚN;
        i gcásanna eile taispeántar liosta na n-ábhar cabhrach.
        
        Roghanna:
          -d	taispeántar cur síos gairid ar gach ábhar
          -m	taispeántar úsáid i bhformáid cosúil leis an lámhleabhar man(1)
          -s	ní thaispeántar ach achoimre gairid úsáide le haghaidh gach ábhair a
            	mheatseálann PATRÚN
        
        Argóintí:
          PATRÚN	patrún a shonraíonn ábhar cabhrach
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás nach n-aimsítear PATRÚN nó go dtugtar
        rogha neamhbhailí.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
ga: Taispeáin stádas tascanna.
       
       Liostáiltear na tascanna gníomhacha. Le SONRÚ_TAISC, ní thaispeántar ach an tasc sin.
       Gan roghanna, taispeántar stádas gach tasc gníomhach.
       
       Roghanna:
         -l	liostáiltear aitheantais na bpróiseas chomh maith leis an ngnáth-eolas.
         -n	ní liostáiltear ach na próisis le stádas athruithe ón chéad fógra roimhe seo
         -p	liostáiltear aitheantais na bpróiseas amháin
         -r	ní liostáiltear ach tascanna atá ag rith
         -s	ní liostáiltear ach tascanna atá stoptha
       
       Le -x, ritear ORDÚ tar éis gach SONRÚ_TAISC atá in ARGÓINTÍ a athrú go aitheantas
       próisis an phríomh-phróisis i ngrúpa próiseas an taisc sin.
       
       Stádas Scortha:
       Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbailí nó go dtarlaíonn earráid.
       Má úsáidtear -x, aischuirtear an stádas scortha ó ORDÚ.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
ga: Bain tascanna den mblaosc reatha.
        
        Baintear gach SONRÚ_TAISC den tábla de tascanna gníomhacha. Gan
        SONRÚ_TAISC ar bith úsáidtear an tasc atá reatha dar leis an mblaosc.
        
        Roghanna:
          -a	baintear gach tasc mura sholáraítear SONRÚ_TAISC
          -h	marcáiltear gach SONRÚ_TAISC sa chaoi nach seolfar SIGHUP chuige má
            	fhaigheann an bhlaosc féin SIGHUP
          -r	ní bhaintear ach tascanna atá ag rith
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí nó SONRÚ_TAISC neamhbhailí.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ga: Seol comhartha chuig tasc.
        
        Seoltar an comhartha ainmnithe ag SONRÚ_COMHARTHA nó UIMHIR_CHOMHARTHA go dti
        an tasc sonraithe le AITHEANTAS_PRÓISIS nó SONRÚ_TAISC. Mura bhfuil SONRÚ_COMHARTHA
        nó UIMHIR_CHOMHARTHA ann, úsáidtear SIGTERM.
        
        Roghanna:
          -s SONRÚ_COMHARTHA
    Is ainm comhartha é SONRÚ_COMHARTHA
          -n UIMHIR_COMHARTHA
    Is uimhir chomhartha é SONRÚ_COMHARTHA
          -l	Liostáiltear ainmneacha na gcomharthaí. Má tá argóintí i ndiadh "-l",
        		glactar leo mar uimhreacha comharthaí agus taispeántar a n-ainmneacha.
          -L	Mar an gcéanna le "-l"
        
        Tá "kill" ina ordú ionsuite blaoisce ar dhá chúis: is féidir aitheantais
        tascanna a úsáid in ionad aitheantais próiseas, agus is féidir próisis a stopadh
        fiú má tá uasmhéid na bpróiseas a bhfuil cead agat a chruthú sroichte agat.
            Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath muna bhfuil rogha neamhbhailí ann nó muna tharla earráid.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
ga: Fill ó fheidhm bhlaoisce.
        
        Filltear ó fheidhm nó ó script léite as comhad leis an luach scortha
        a shonraítear i N. Má fhágtar N ar lár, is é an stádas scortha ná stadas
        an orduithe dheireanaigh a ritheadh laistigh den fheidhm nó script.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear N, nó teip sa chás nach bhfuil an bhlaosc ag rith feidhme nó scripte.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ga: Socraíonn "export" an aitreabúid easpórtála le haghaidh athróga blaoisce.
        
        Marcáiltear gach AINM le haghaidh easpórtáil uathoibríoch go dtí timpeallacht
        na n-orduithe a ritear ina dhiaidh sin. Má sonraítear LUACH, sann LUACH
        roimh easpórtáil.
        
        Roghanna:
          -f	cuirtear an aitreabúid i bhfeidhm ar feidhmeanna blaoisce
          -n	baintear an aitreabúid ó gach AINM
          -p	priontáiltear liosta de athróga agus feidhmeanna easpórtáilte
        
        Cuireann argóint de '--' deireadh le próiseáil na hargóintí.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí nó go bhfuil AINM neamhbhailí.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
ga: Iomlaoidigh paraiméadair ionaid.
        
        Athainmnítear na paraiméadair ionaid $N+1,$N+2 ... mar $1,$2 ...
        Gan N, glactar leis mar 1.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go bhfuil N diúltach, nó níos mó ná $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
ga: Rith orduithe ó chomhad sa bhlaosc reatha.
        
        Léitear agus ritear orduithe ó AINM_CHOMHAID sa bhlaosc reatha.
        Úsáidtear na hiontrálacha i $PATH chun an chomhadlann ina bhfuil
        AINM_CHOMHAID a aimsiú. Má shonraítear ARGÓINTÍ, cuirtear iad mar
        paraiméadair ionaid agus AINM_CHOMHAID á rith.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe dheireanaigh a ritheadh in AINM_COMHAID.
        Teipeann air sa chás nach féidir AINM_CHOMHAID a léamh.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ga: Cuir rith na blaoisce ar fionraí.
        
        Cuirtear rith na blaoisce seo ar fionraí go dtí go bhfaigheann sí
        comhartha SIGCONT. Gan iallach, ní féidir blaosc logála isteach a
        chur ar fionraí.
        
        Roghanna:
          -f	cuirtear iallach ar an t-ordú, fiú más blaosc logála isteach atá ann.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás nach bhfuil rialú tascanna cumasaithe,
        nó go dtarlaíonn earráid.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
ga: Luacháil slonn coinníollach.
        
        Leasainm é seo ar an ordú blaoisce ionsuite "test", ach
        caithfear "]" go díreach a bheith ann mar an argóint
        dheireanach, le bheith comhoiriúnach leis an "[" ag an tús.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ga: Taispeáin amanna próisis.
        
        
    Taispeántar amanna carntha úsáideora agus córais na blaoisce agus a
        macphróiseas.
        
        Stádas Scortha:
        Éiríonn leis i gcónaí.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
ga: Taispeáin nó socraigh masc mhód na gcomhad.
        
        Athraítear masc cruthaithe comhaid an úsáideora go MÓD. Gan MÓD,
        taispeántar luach reatha an mhaisc.
        
        Ma thosaíonn MÓD le digit, glactar leis mar uimhir ochtnártha;
        i gcásanna eile is teaghrán móid shiombalaigh é cosúil leis na cinn
        a ghlacann chmod(1) leo.
        
        Roghanna:
        -p	gan mód, bíodh an aschur i bhformáid atá inúsáidte mar ionchur
        -S	aschur siombalach; seachas sin aschuirfear uimhir ochtnártha
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go bhfuil MÓD neamhbhailí
        nó go sonraítear rogha neamhbhailí.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
ga: Fanann "wait" go gcríochnaíonn próiseas agus aischuireann an stádas scortha.
        
        Fantar le gach próiseas atá sonraithe le AITHEANTAS_PRÓISIS, agus
        tuairiscítear a stádais chríochnaithe. Gan AITHEANTAS_PRÓISIS, fantar
        le gach macphróiseas gníomhach reatha, agus aischuirtear 0.
        Ní mór d'AITHEANTAS_PRÓISIS bheith ina aitheantas próisis.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an AITHEANTAIS dheireanaigh. Teipeann ar an
        ordú má tá AITHEANTAS_PRÓISIS neamhbhailí nó má shonraítear
        rogha neamhbhailí.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ga: Rith orduithe le haghaidh gach mír i liosta.
        
        Ritheann an lúb 'for' sraith ordaithe le haghaidh gach mír i liosta
        míreanna. Gan 'in WORDS ...;', úsáidtear 'in "$@"'.
        Le haghaidh gach eilimint i bhFOCAIL, tugtar an luach sin do AINM agus
        ritear na hORDUITHE.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe dheireanaigh a ritheadh.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ga: Lúib for uimhriochtúil.
        
        Mar an gcéanna le
        	(( SLONN1 ))
        	while (( SLONN2 )); do
        		ORDUITHE
        		(( SLONN3 ))
        	done
        Is sloinn uimhreachtúla iad SLONN1, SLONN2 agus SLONN3.
        Má fhágtar slonn ar bith ar lár, oibríonn an lúib mar a bheadh luach de 1 air.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe dheireanaigh a ritheadh.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
ga: Tuairscíonn "time" tréimhse rite píblíne.
        
        Ritear PÍBLÍNE agus taispeántar achoimre den fhíor-am, am LAP
        an úsáideora agus am LAP an chórais a chaitheadh ag rith PÍBLÍNE
        nuair a stopann sí.
        
        Roghanna:
          -p	Taispeántar an achoimre sa bhformáid iniompartha POSIX.
        
        Úsáidtear luach na hathróige TIMEFORMAT don fhormáid aschuir.
        
        Stádas Scortha:
        Is é stadas aischuir PÍBLÍNE an stádas aischuir ó "time".

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ga: Rith orduithe de réir mheaitseála patrún.
        
        Ritear ORDUITHE de réir mar a mheaitseálann FOCAL an PATRÚN.
        Úsáidtear '|' chun na patrúin a dheighilt.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe dheireanaigh a ritheadh.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ga: Ritheann "if" orduithe de réir na sloinn choinníllocha.
        
        Ritear an liosta "if ORDUITHE". Má tá stádas scortha de náid aige,
        ritear an liosta "then ORDUITHE". Le stádais eile, ritear gach liosta
        "elif ORDUITHE" ceann ar cheann, agus má tá stádas scortha de náid ag
        ceann acu ritear an liosta "then ORDUITHE" cuí agus ansin tá deireadh
        leis an ordú "if".
        I gcásanna eile, ritear an liosta "else ORDUITHE", más ann dó.
        Is é stádas an chomhstruchtúir iomláin stádas scortha an ordaithe
        dheireanaigh a ritheadh, nó náid sa chás nach raibh coinníoll
        ar bith fíor.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas scortha an ordaithe dheireanaigh a ritheadh.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
ga: Cruthaíonn "coproc" comhphróiseas ainmnithe AINM.
        
        Ritear ORDÚ go haisioncronach. Beidh gnáthaschur agus gnáthionchur
        an ordaithe ceangailte trí phíopa le tuairisceoirí comhaid a bheidh
        sannta do innéacsanna 0 agus 1 de eagar athróga ainmnithe AINM sa
        bhlaosc atá ag rith. Is é "COPROC" an tAINM réamhshocraithe.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuireann an t-ordú "coproc" stádas scortha de 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
ga: Sainigh feidhm bhlaoisce.
        
        Cruthaíonn feidhm bhlaoisce darbh ainm AINM. Nuair a úsáidtear mar ordú
        simplí é, ritheann AINM na hORDUITHE i gcomhthéacs na blaoisce glaoigh.
        Nuair a ghlaoitear AINM, tugtar na hargóintí don fheidhm mar $0 ... $n, agus
        tá ainm na feidhme i $FUNCNAME.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath mura bhfuil AINM inléite amháin.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ga: Grúpáil orduithe mar aonad.
        
        Rith tacar orduithe i ngrúpa. Seo bealach amháin chun tacar iomlán
        orduithe a atreorú.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear stádas an ordaithe dheireanaigh a ritheadh.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
ga: Tosaigh tasc arís sa tulra.
    
       Is ionann é seo agus an argóint SONRÚ_TAISC don ordú 'fg'.
       Atosaítear tasc atá stoptha nó sa chúlra. Sonraíonnn SONRÚ_TAISC
       ainm nó uimhir taisc. Má leanann '&' SONRÚ_TAISC, ritear an tasc sa
       chúlra, cosúil leis an tasc a chur mar argóint le 'bg'.
       
       Stádas Scortha:
       Aischuirtear stádas an taisc atosaithe.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
ga: Ainmneacha na n-athróg coitianta agus a n-úsáid. 
        BASH_VERSION	Eolas maidir le leagan an Bash seo.
        CDPATH	Liosta deighilte le hidirstaid de chomhadlanna ina dhéanfar
        		cuardach ar chomhadlanna a shonraítear mar argóintí do "cd".
        GLOBIGNORE	Liosta deighilte le hidirstaid de phatrúin a dhéanann cur
        		síos ar ainmneacha na gcomhad a thabharfar neamhaird orthu.
        HISTFILE	Ainm an chomhaid ina bhfuil stair do chuid orduithe.
        HISTFILESIZE	Uasmhéid na línte don chomhad staire.
        HISTSIZE	Uasmhéid na línte staire atá ar fáil do bhlaosc atá ag rith.
        HOME	Conair iomlán do chomhadlann logála isteach.
        HOSTNAME	Ainm an ríomhaire reatha.
        HOSTTYPE	Cineál an LAP ar a bhfuil an Bash seo ag rith.
        IGNOREEOF	Rialaíonn sé seo cad a dhéanfaidh an bhlaosc nuair
        		a fhaigheann sí carachtar EOF mar an t-aon ionchur.
        		Má tá sé socraithe, glactar leis a luach mar líon na
        		gcarachtar EOF atá ceadaithe i ndiaidh a chéile ar líne folamh
        		sula scoirfidh an bhlaosc (10 mar réamhshocrú). Mura
        		bhfuil sé socruithe, cialaíonn EOF deireadh an ionchuir.
        MACHTYPE	Teaghrán ina bhfuil cur síos ar an gcóras ar a bhfuil
        		an Bash seo ag rith.
        MAILCHECK	Cé chomh minic, i soicind, a chuardaíonn Bash ríomhphost nua.
        MAILPATH	Liosta deighilte le hidirstaid de chomhadainmneacha a
        		sheiceálann Bash le haghaidh ríomhphost nua.
        OSTYPE	Leagan Unix ar a bhfuil an bhlaosc seo ag rith.
        PATH	Liosta deighilte le hidirstaid de chomhadlanna a chuardaíonn Bash
        		agus orduithe á lorg aige.
        PROMPT_COMMAND	Ordú atá le rith roimh priontáil gach phríomhleide.
        PS1		Teaghrán na príomhleide.
        PS2		Teaghrán na leide tánaistí.
        PWD		Conair iomlán na comhadlainne reatha.
        SHELLOPTS	Liosta deighilte le hidirstaid de na roghanna blaoisce
        		atá cumasaithe.
        TERM	Cineál an teirminéil reatha.
        TIMEFORMAT	An fhormáid aschuir le haghaidh na staitisticí ama a
        		thaispeánann an focal coimeádta "time".
        auto_resume	Cialaíonn neamhnialais go gcuardaítear focal ordaithe
        		atá ar líne leis féin sa liosta reatha de tascanna stoptha
        		ar dtús. Más ann dó, cuirtear an tasc sin sa tulra.
        		Cialaíonn luach de "exact" go bhfuil meaitseáil dhíreach le
        		hordú sa liosta reatha de tascanna stoptha riachtanach.
        		Cialaíonn luach de "substring" go bhfuil meaitseáil le
        		fo-theaghrán den tasc riachtanach.
        		Cialaíonn luach ar bith eile go gaithfidh an t-ordu bheith
        		ina réimír de tasc stoptha.
        histchars	Na carachtair a rialaíonn fairsingiú staire agus
        		ionadú mear. Is é an chéad charactar an ceann le haghaidh
        		fairsingiú staire, "!" de ghnáth. Is é an dara charactar an
        		ceann le haghaidh ionadú mear, "^" de ghnáth. Is é an triú
        		ceann an carachtar "nóta tráchta staire", "#" de ghnáth.
        HISTIGNORE	Liosta deighilte le hidirstaid de phatrúin a shonraíonn
        		na horduithe a chuirfear leis an liosta staire.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ga: Cuir comhadlanna ar an gcruach.
        
        Cuireann comhadlann ar bharr na cruaiche comhadlanna, nó rothlaíonn
        an chruach, ag cur barr nua na cruaiche mar an chomhadlann oibrithe
        reatha. Gan argóintí, malartaítear an dá chomhadlann ar bharr.
        
        Roghanna:
        -n	Ná déantar an gnáthathrú comhadlainne agus comhadlanna á gcur
        	leis an gcruach; ní athraítear ach an chruach.
        
        Argóintí:
          +N	Rothlaítear an chruach sa chaoi go mbeidh an Nú chomhadlann (ag
        	comhaireamh ó thaobh clé an liosta a thaispeánann "dirs" agus ag tosú
        	ó náid) ar bharr.
        
          -N	Rothlaítear an chruach sa chaoi go mbeidh an Nú chomhadlann (ag
        	comhaireamh ó thaobh deas an liosta a thaispeánann "dirs" agus ag tosú
        	ó náid) ar bharr.
        
          COMHADLANN	Cuirtear COMHADLANN ar bharr na cruaiche, agus socraítear
          	í mar an chomhadlann oibrithe reatha.
        
        Taispeánann an t-ordú ionsuite "dirs" cruach na gcomhadlann.     
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go sonraítear argóint neamhbhailí, nó
        go dteipeann ar an athrú comhadlainne.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ga: Bain comhadlanna ón gcruach.
        
        Baintear comhadlanna ón gcruach comhadlanna. Gan argóintí, baintear an
        chomhadlann ó bharr na cruaiche, agus téann go dtí an chomhadlann
        atá ar bharr.
        
        Roghanna:
        -n	Ná déantar an gnáthathrú comhadlainne agus comhadlanna á gcur
        	leis an gcruach; ní athraítear ach an chruach.
        
        Argóintí:
          +N	Baintear an Nú chomhadlann ag comhaireamh ó thaobh clé an liosta
        	a thaispeánann "dirs" agus ag tosú ó náid. Mar shampla, baineann
        	"popd +0" an chéad chomhadlann, agus "popd +1" an dara cheann.
        
          -N	Baintear an Nú chomhadlann ag comhaireamh ó thaobh deas an liosta
        	a thaispeánann "dirs" agus ag tosú ó náid. Mar shampla, baineann
        	"popd -0" an chomhadlann dheireanach, agus "popd -1" an ceann
        	leathdheireanach.
        
        
          COMHADLANN	Cuirtear COMHADLANN ar bharr na cruaiche, agus socraítear
          	í mar an chomhadlann oibrithe reatha.
        
        Taispeánann an t-ordú ionsuite "dirs" cruach na gcomhadlann.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go sonraítear argóint neamhbhailí, nó
        go dteipeann ar an athrú comhadlainne.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ga: Taispeáin cruach na gcomhadlann.
        
        Taispeáin liosta na gcomhadlann a bhfuil cuimhne orthu faoi láthair.
        Cuirtear comhadlanna ar an liosta leis an ordú 'pushd'. Is féidir dul
        siar trín liosta leis an ordú 'popd'.
        
        Roghanna:
          -c	glantar cruach na gcomhadlann trí gach mhír a bhaint de
          -l	ná priontáiltear na comhadlanna i gcoibhneas le do chomhadlann bhaile
          	agus le tilde rompu
          -p	priontáiltear cruach na gcomhadlann, mír amháin ar gach líne
          -v	priontáiltear cruach na gcomhadlann, mír amháin ar gach líne agus
          	a háit sa chruach roimpi
        
        Argóintí:
          +N	Taispeántar mír N, agus uimhrithe curtha ar na míreanna ó thaobh clé
          	an liosta a thaispeántar le 'dirs' rite gan argóintí, ag tosú ó náid.
          -N	Taispeántar mír N, agus uimhrithe curtha ar na míreanna ó thaobh deas
          	an liosta a thaispeántar le 'dirs' rite gan argóintí, ag tosú ó náid.
          
          Stádas Scortha:
          Aischuirtear rath muna bhfuil rogha neamhbhailí ann nó muna tharla earráid.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
ga: Socraigh agus díshocraigh roghanna na blaoisce.
        
        Athraítear socrú gach rogha blaoisce AINM_ROGHA. Gan argóintí roghnacha ar bith,
        liostáiltear gach AINM_ROGHA, nó gach rogha blaoisce mura bhfuil AINM_ROGHA
        ann, lena stádas socruithe nó díshocraithe.
        
        Roghanna:
          -o	bíodh AINM_ROGHA srianta dóibh siúd atá inúsáidte le 'set -o'
          -p	priontáiltear gach rogha blaoisce le comhartha dá stádas
          -q	cuir cosc ar aschur
          -s	cumasaigh (socraigh) gach AINM_ROGHA
          -u	díchumasaigh (díshocraigh) gach AINM_ROGHA
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath má tá AINM_ROGHA cumasaithe. Teipeann ar shopt má thugtar
        rogha neamhbhailí, nó má tá AINM_ROGHA díchumasaithe.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ga: Taispeáin na hiomlánaithe atá ar fáil de réir na roghanna.
        
        Tá sé seo ceaptha le húsáid i bhfeidmeanna blaoisce a dhéanann iomlánaithe.
        Má thugtar an argóint roghnach FOCAL, cruthaítear iomlánaithe
        atá comhoiriúnach le FOCAL.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí nó go dtarlaíonn earráid.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
ga: Athraíonn nó taispeánann "compopt" na roghanna iomlánaithe.
        
        Athraítear na roghanna iomlánaithe le haghaidh gach AINM,
        nó gan AINMneacha taispeántar an t-iomlánú atá á dhéanamh faoi láthair.
        Gan ROGHA ar bith, taispeántar na hiomlánaithe le haghaidh gach AINM
        nó an mionsonrú iomlánaithe reatha.
        
        Roghanna:
        	-o ROGHA	Socraítear an rogha iomlánaithe ROGHA le haghaidh gach AINM.
        	-D		Athraítear roghanna don iomlánú ordaithe "réamhshocraithe".
        	-E		Athraítear roghanna don iomlánú ordaithe "folamh".
        	-I		Athraítear roghanna don iomlánú ar an gcéad focal.
        
        Le "+o+ in áit "-o", múchtar an rogha shonraithe.
        
        Argóintí:
        
        Tagraíonn gach AINM do ordú a bhfuil mionsonrú iomlánaithe sainmhínithe
        dó roimh ré leis an ordú ionsuite "complete". Gan AINM, ní mór "compopt"
        a ghlaoigh ó fheidhm atá ag déanamh iomlánaithe ag an am, agus athraítear
        na roghanna don déantóir iomlánaithe sin atá ag rith.
        
        Stádas Scortha:
        Aischuirtear rath ach sa chás go dtugtar rogha neamhbhailí, nó nach
        bhfuil sonrú iomlánaithe ann le haghaih AINM.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
ga: Léann "mapfile" línte ón ngnáthionchur agus cuireann in athróg eagair innéacsaithe iad.
        
        Léann línte ón ngnáthionchur agus cuireann san athróg eagair innéacsaithe
        EAGAR iad, nó léann ón dtuairisceoir comhaid TC má shonraítear -u. Is í an
        athróg MAPFILE an eagar réamhshocraithe.
        
        Roghanna:
          -d TEORMHARCÓIR	Úsáidtear TEORMHARCÓIR chun deireadh a chur le línte.
          -n COMHAIREAMH	Cóipeáiltear COMHAIREAMH líne ar a mhéid. Más 0 é COMHAIREAMH,
          		cóipeáiltear gach líne.
          -O BUNÚS	Tosaítear ag sannadh go EAGAR ag an innéacs BUNÚS. Is é 0 an BUNÚS
          		réamhshocraithe.
          -s COMHAIREAMH	Déantar neamhaird de na chéad COMHAIREAMH líne a léitear.
          -t	Baintear TEORMHARCÓIR ó deireadh gach líne (carachtar líne nua
          réamhshocraithe).
          -u TC	Léitear línte ón dtuairisceoir comhad TC in áit an ghnáthionchuir.
          -C AISGHLAOCH	Luacháiltear AISGHLAOCH tar éis gach CANDAM líne a léitear.
          -c CANDAM	Líon na línte atá le léamh idir glaoanna ar AISGHLAOCH.
          
          Argóintí:
            EAGAR	Ainm an athróige eagair atá le húsáid le haghaidh sonraí comhaid.
          
          Má shonráitear -C gan -c, is é 5000 an CANDAM réamhshocraithe. Agus AISGHLAOCH
          á luacháil, tugtar dó innéacs na céad eiliminte eile atá le sannadh agus
          an líne atá le sannadh don eilimint sin mar argóintí breise.
          
          Gan BUNÚS sonraithe go soiléir, glanfaidh "mapfile" EAGAR roimh faic a
          shannadh dó.
          
          Stádas Scortha:
          Aischuirtear rath ach sa chás go sonraítear rogha neamhbhailí, nó go bhfuil
          EAGAR inléite amháin, nó nach eagar innéacsaithe é EAGAR.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
ga: Léann línte ó chomhad agus cuireann in athróg eagair iad.
        
        Comhchiallach le "mapfile".
