bash-5.2-rc1 - en to nb translation catalogue (575 entries)

en: bad array subscript
nb: feil i tabell-underskript

en: %s: removing nameref attribute
nb: %s: fjerner navnref-egenskap

en: %s: cannot convert indexed to associative array
nb: %s: indeksert tabell kan ikke konverteres til assosiativ tabell

en: %s: cannot assign to non-numeric index
nb: %s: kan ikke tildeles ikke-numerisk indeks

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
nb: %s: %s: underskript må brukes ved tildeling av assosiative tabeller

en: %s: cannot create: %s
nb: %s: klarte ikke å opprette: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
nb: bash_execute_unix_command: fant ikke tastaturoppsett for kommando

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
nb: %s: første ikke-blanktegn må være «"»

en: no closing `%c' in %s
nb: avsluttende «%c» mangler i %s

en: %s: missing colon separator
nb: %s: kolon-skilletegn mangler

en: `%s': cannot unbind in command keymap
nb: «%s»: kan ikke oppheve bindingen i kommandotastaturet

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
nb: brace-utvidelse: klarte ikke å tildele minne for %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
nb: brace-utvidelse: klarte ikke å tildele minne for %u elementer

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
nb: brace-utvidelse: klarte ikke å tildele minne for «%s»

en: `%s': invalid alias name
nb: «%s»: ugyldig alias

en: line editing not enabled
nb: linjeredigering er ikke slått på

en: `%s': invalid keymap name
nb: «%s»: ugyldig navn på tastaturoppsett

en: %s: cannot read: %s
nb: %s: klarte ikke å lese: %s

en: `%s': unknown function name
nb: «%s»: ukjent funksjonsnavn

en: %s is not bound to any keys.
nb: %s er ikke tilknyttet en knapp.

en: %s can be invoked via
nb: %s kan startes via

en: `%s': cannot unbind
nb: «%s»: klarte ikke å fjerne tildeling

en: loop count
nb: antall sløyfer

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
nb: gir bare mening i «for»-, «while»- og «until»-sløyfer

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
nb: Vis konteksten for gjeldende underrutine-kall.
     Uten EXPR, returnerer "$line $filnavn". Med EXPR, returnerer
         "$line $subrutine $filename denne ekstra informasjonen kan brukes til å
         gi en stabelsporing.
         
         Verdien til EXPR indikerer hvor mange anropsrammer som skal gå tilbake før
         nåværende; topprammen er ramme 0.

en: HOME not set
nb: HOME har ingen verdi

en: too many arguments
nb: for mange argumenter

en: null directory
nb: null-mappe

en: OLDPWD not set
nb: OLDPWD har ingen verdi

en: line %d:
nb: linje %d:

en: warning:
nb: advarsel:

en: %s: usage:
nb: %s: bruk:

en: %s: option requires an argument
nb: %s: valget krever et argument

en: %s: numeric argument required
nb: %s: valget krever et tall-argument

en: %s: not found
nb: fant ikke %s

en: %s: invalid option
nb: %s: ugyldig valg

en: %s: invalid option name
nb: %s: ugyldig valgnavn

en: `%s': not a valid identifier
nb: «%s»: ugyldig navn

en: invalid octal number
nb: ugyldig oktal-tall

en: invalid hex number
nb: ugldig heksadesimalt tall

en: invalid number
nb: ugyldig tall

en: %s: invalid signal specification
nb: %s: ugyldig signalspesifikasjon

en: `%s': not a pid or valid job spec
nb: «%s» er hverken hverken et PID eller en gyldig jobbspesifikasjon

en: %s: readonly variable
nb: %s: skrivebeskyttet variabel

en: %s: cannot assign
nb: %s: kan ikke tildele

en: %s: %s out of range
nb: %s: %s er utenfor rekkevidde

en: %s out of range
nb: %s er utenfor rekkevidde

en: %s: no such job
nb: %s: jobben finnes ikke

en: %s: no job control
nb: %s: ingen jobbkontroll

en: no job control
nb: ingen jobbkontroll

en: %s: restricted
nb: %s: begrenset

en: restricted
nb: begrenset

en: %s: not a shell builtin
nb: %s: ikke innebygd i skall

en: write error: %s
nb: skrivefeil: %s

en: error setting terminal attributes: %s
nb: feil under endring av terminal-egenskaper: %s

en: error getting terminal attributes: %s
nb: feil under henting av terminal-egenskaper: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
nb: %s: feil under henting av gjeldende mappe: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
nb: %s: flertydig jobbspesifikasjon

en: help not available in this version
nb: hjelp er ikke tilgjengelig for denne versjonen

en: %s: cannot unset: readonly %s
nb: %s: klarte ikke å fjerne verdi fra skrivebeskyttet %s

en: %s: cannot unset
nb: %s: klarte ikke å fjerne verdi

en: %s: invalid action name
nb: %s: ugyldig handlingsnavn

en: %s: no completion specification
nb: %s: ingen spesifikasjon for fullføring

en: warning: -F option may not work as you expect
nb: advarsel: valget «-F» virker kanskje ikke slik du forventer

en: warning: -C option may not work as you expect
nb: advarsel: valget «-C» virker kanskje ikke slik du forventer

en: not currently executing completion function
nb: fullføringsfunksjon kjøres ikke nå

en: can only be used in a function
nb: kan bare brukes i funksjoner

en: cannot use `-f' to make functions
nb: valget«-f» kan ikke brukes til å lage funksjoner

en: %s: readonly function
nb: %s: skrivebeskyttet funksjon

en: %s: reference variable cannot be an array
nb: %s: referansevariabler kan ikke være tabeller (arrays)

en: %s: nameref variable self references not allowed
nb: %s: navnref.-variabler kan ikke referere til seg selv

en: %s: circular name reference
nb: %s: sirkulær navnreferanse

en: `%s': invalid variable name for name reference
nb: «%s»: ugyldig variabelnavn for navnreferanse

en: %s: cannot destroy array variables in this way
nb: %s: tabellvariabler kan ikke ødelegges på denne måten

en: %s: cannot convert associative to indexed array
nb: %s: assosiative tabeller kan ikke konverteres til indekserte tabeller

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
nb: %s: sammensatt tabell-tideling i hermetegn er utgått

en: dynamic loading not available
nb: dynamisk innlasting er ikke tilgjengelig

en: cannot open shared object %s: %s
nb: klarte ikke å åpne delt objekt %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
nb: fant ikke %s i delt objekt %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
nb: %s: dynamisk innebygd allerede lastet

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
nb: innlastingsfunksjon for %s førte til feilkode (%d). Ikke lastet inn

en: %s: not dynamically loaded
nb: %s: ikke dynamisk innlastet

en: %s: cannot delete: %s
nb: %s: klarte ikke å slette: %s

en: %s: is a directory
nb: %s: er en mappe

en: %s: not a regular file
nb: %s: ikke en vanlig fil

en: %s: file is too large
nb: %s: fila er for stor

en: %s: cannot execute binary file
nb: %s: klarte ikke å kjøre binærfil

en: %s: cannot execute: %s
nb: %s: klarte ikke å kjøre: %s

en: logout
nb: logg ut

en: not login shell: use `exit'
nb: ikke innloggingsskall. Bruk «exit»

en: There are stopped jobs.
nb: Bakgrunnsjobb(er) venter.

en: There are running jobs.
nb: Bakgrunnsjobb(er) kjører.

en: no command found
nb: fant ingen kommando

en: history specification
nb: historikk-spesifikasjon

en: %s: cannot open temp file: %s
nb: %s: klarte ikke å åpne midlertidig fil: %s

en: current
nb: gjeldende

en: job %d started without job control
nb: jobb %d startet uten jobbkontroll

en: %s: illegal option -- %c
nb: %s: -- %c er et ugyldig valg

en: %s: option requires an argument -- %c
nb: %s: -- %c krever et argument

en: hashing disabled
nb: nøkkelsummering er slått av

en: %s: hash table empty
nb: %s: kontrollsum-tabell er tom

en: hits	command
nb: treff	kommando

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
nb[0]: Skallkommandoer som samsvarer med nøkkelordet `
nb[1]: Skallkommandoer som samsvarer med nøkkelordene `

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
nb: ingen hjelpeemner samsvarer med «%s».  Prøv «help help», «man -k %s» eller «info %s».

en: %s: cannot open: %s
nb: %s: klarte ikke å åpne: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
nb: Disse skallkommandoene er internt definert. Skriv «help» for å se denne lista.
    Skriv «help name» for å finne ut mer om funksjonen «name».
    Bruk «info bash» for å finne generell info om skallet.
    Bruk «man -k» eller «info» for å finne ut mer om kommandoer som ikke er på denne lista.
    
    Stjerne (*) ved siden av et kommandonavn betyr at gjeldende kommando er slått av.

en: cannot use more than one of -anrw
nb: du kan ikke bruke flere enn ett av valgene -anrw på én gang

en: history position
nb: historikkposisjon

en: %s: invalid timestamp
nb: %s: ugyldig tidsstempel

en: %s: history expansion failed
nb: %s: historikk-utvidelse mislyktes

en: %s: inlib failed
nb: %s: inlib mislyktes

en: no other options allowed with `-x'
nb: valget «-x» kan ikke brukes i kombinasjon med andre valg

en: %s: arguments must be process or job IDs
nb: %s: argumenter må være prosess- eller jobb-ID-er

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: expression expected
nb: forventet uttrykk

en: %s: not an indexed array
nb: %s: ikke en indeksert tabell

en: %s: invalid file descriptor specification
nb: %s: ugyldig spesifikasjon av fildeskriptor

en: %d: invalid file descriptor: %s
nb: %d: ugyldig fildeskriptor: %s

en: %s: invalid line count
nb: %s: ugyldig linjeantall

en: %s: invalid array origin
nb: %s: ugyldig tabellopphav

en: %s: invalid callback quantum
nb: %s: ugyldig tilbakekallsmengde

en: empty array variable name
nb: tomt navn på tabellvariabel

en: array variable support required
nb: støtte for tabellvariabler kreves

en: `%s': missing format character
nb: «%s»: formattegn mangler

en: `%c': invalid time format specification
nb: «%c»: ugyldig spesifikasjon av tidsformat

en: `%c': invalid format character
nb: «%c»: ugyldig formattegn

en: warning: %s: %s
nb: advarsel: %s: %s

en: format parsing problem: %s
nb: problem med tolkning av format: %s

en: missing hex digit for \x
nb: heks-siffer mangler for \x

en: missing unicode digit for \%c
nb: unicode-siffer mangler for  \%c

en: no other directory
nb: ingen annen mappe

en: %s: invalid argument
nb: %s: ugyldig argument

en: <no current directory>
nb: <ingen gjeldende mappe>

en: directory stack empty
nb: mappestabel er tom

en: directory stack index
nb: mappestabel-indeks

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
nb: Vis liste over mapper som blir husket. Mapper
        havner på denne lista med kommandoen «pushd». Du kan gå
        tilbake i lista med kommandoen «popd».
        
        Valg:
          -c	tøm mappestabel ved å slette alle elementer
          -l	ikke legg til tildeprefiks på stier som er relative
        	til gjeldende hjemmemappe
          -p	skriv ut mappetsabel med ett element per linje
          -v	skriv ut mappestabel med ett element per linje som har
        	stabelposisjon som prefiks
        
        Argumenter:
          +N	Vis N-te mappe talt fra null
        	på venstre side av lista (gjelder når programmet kjøres uten valg).
        
          -N	Vis N-te  mappe talt fra null
    	på høyre side av lista (gjelder når programmet kjøres uten valg).

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
nb: Legger til en mappe i toppen av mappestabelen, eller rullerer
        stabelen slik at øverste mappe blir gjeldende arbeidsmappe.
        Hvis ingen argumenter er valgt, bytter de to øverste mappene plass.
        
        Valg:
          -n	Lar være å bytte mappe når mapper legges til i stabelen,
        	slik at kun selve stabelen blir endret.
        
        Argumenter:
          +N	Rullerer stabelen slik at N-te mappe - talt fra
        	null til venstre i lista etter «dirs» - havner øverst.
        
          -N	Rullerer stabelen slik at N-te mappe - talt fra
        	null til høyre i lista etter «dirs» - havner øverst
        
          dir	Legger til DIR i toppen av mappestabelen, og tar den
        	i bruk som gjeldende arbeidsmappe.
        
        Den innebygde funksjonen «dirs» viser mappestabelen.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
nb: Fjerner mapper fra mappestabelen. Hvis ingen argumenter brukes,
        fjerner programmet øverste mappe fra stabelen og bytter til det som deretter er øverste mappe.
        
        Valg:
          -n	Lar være å bytte mappe når mapper fjernes fra stabelen,
        	slik at bare stabelen blir endret.
        
        Argumenter:
          +N	Fjerner N-te oppføring - talt fra null til venstre i lista
        	etter «dirs». For eksempel fjerner «popd +0»
        	første mappe, og «popd +1» den andre.
        
          -N	Fjerner N-te oppføring - talt fra null til høyre i lista
        	etter «dirs». For eksempel fjerner «popd -0»
        	siste mappe, og «popd -1» den nest siste.
        
        Den innebygde funksjonen «dirs» viser mappestabelen.

en: %s: invalid timeout specification
nb: %s: ugyldig spesifikasjon av tidsavbrudd

en: read error: %d: %s
nb: lesefeil: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
nb: du kan bare «return» fra en funksjon eller kildeskript

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
nb: du kan ikke utføre «unset» (tømme både en funksjon og en variabel for verdier) samtidig

en: %s: not an array variable
nb: %s: ikke en tabellvariabel

en: %s: not a function
nb: %s: ikke en funksjon

en: %s: cannot export
nb: %s: klarte ikke å eksportere

en: shift count
nb: shift-antall

en: cannot set and unset shell options simultaneously
nb: du kan ikke både definere og fjerne skallvalg samtidig

en: %s: invalid shell option name
nb: %s: ugyldig navn på skallvalg

en: filename argument required
nb: filnavn-argument kreves

en: %s: file not found
nb: %s: fant ikke fil

en: cannot suspend
nb: klarte ikke å sette i hvilemodus

en: cannot suspend a login shell
nb: klarte ikke å sette et innloggingsskall i hvilemodus

en: %s is aliased to `%s'
nb: %s har alias «%s»

en: %s is a shell keyword
nb: %s er et skall-nøkkelord

en: %s is a function
nb: %s er en funksjon

en: %s is a special shell builtin
nb: %s er en innebygd skallkommando

en: %s is a shell builtin
nb: %s er en innebygget skallfunksjon

en: %s is %s
nb: %s er %s

en: %s is hashed (%s)
nb: %s er nøkkelsummert («hashed») (%s)

en: %s: invalid limit argument
nb: %s: ugyldig grenseargument

en: `%c': bad command
nb: «%c»: ugyldig kommando

en: %s: cannot get limit: %s
nb: %s: klarte ikke å hente grense: %s

en: limit
nb: grense

en: %s: cannot modify limit: %s
nb: %s: klarte ikke å endre grense: %s

en: octal number
nb: oktalt tall

en: `%c': invalid symbolic mode operator
nb: «%c»: ugyldig symbolsk modus-operatør

en: `%c': invalid symbolic mode character
nb: «%c»: ugyldig symbolsk modustegn

en:  line
nb:  linje

en: last command: %s
nb: forrige kommando: %s

en: Aborting...
nb: Avbryter …

en: DEBUG warning:
nb: DEBUG-advarsel:

en: unknown command error
nb: ukjent kommandofeil

en: bad command type
nb: ugyldig kommandotype

en: bad connector
nb: ugyldig tilkobling

en: bad jump
nb: ugyldig hopp

en: %s: unbound variable
nb: %s: utildelt variabel

en: timed out waiting for input: auto-logout
nb: tidsavbrudd for inndata: auto-utlogging

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
nb: klarte ikke å videresende standard inndata fra «/dev/null». %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
nb: TIMEFORMAT: «%c» er et ugyldig formattegn

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
nb: execute_coproc: coproc [%d:%s] finnes fremdeles

en: pipe error
nb: datarør-feil

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
nb: eval: grensa for nivåer av eval-funksjoner (%d) er overskredet

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
nb: %s: grensa for nivåer av kilder i kilder (%d) er overskredet

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
nb: %s: grensa for nivåer av funksjoner i funksjoner (%d) er overskredet

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
nb: %s: ikke tillatt: kommandonavn kan ikke inneholde «/»

en: %s: command not found
nb: fant ikke kommando %s

en: %s: cannot execute: required file not found
nb: %s: kan ikke kjøres: den nødvendige filen ble ikke funnet

en: %s: %s: bad interpreter
nb: %s: %s: ugyldig tolk

en: %s: cannot execute binary file: %s
nb: %s: klarte ikke å kjøre binærfil: %s

en: `%s': is a special builtin
nb: «%s» er en innebygd spesialfunksjon

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
nb: klarte ikke å duplisere fd %d til fd %d

en: expression recursion level exceeded
nb: grensa for rekursjonsnivåer i uttrykk er overskredet

en: recursion stack underflow
nb: rekursjonsstabelen er tom

en: syntax error in expression
nb: uttrykk inneholder syntaksfeil

en: attempted assignment to non-variable
nb: du forsøkte å tilordne en verdi til noe som ikke er en variabel

en: syntax error in variable assignment
nb: variabeltildeling inneholder syntaksfeil

en: division by 0
nb: forsøkte å dele på 0

en: bug: bad expassign token
nb: programfeil: ugyldig expassign-symbol

en: `:' expected for conditional expression
nb: forventet «:» for betinget uttrykk

en: exponent less than 0
nb: eksponent er lavere enn 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
nb: forventet identifikator etter pre-økning eller pre-forminskelse

en: missing `)'
nb: mangler «)»

en: syntax error: operand expected
nb: syntaksfeil: forventet operand

en: syntax error: invalid arithmetic operator
nb: syntaksfeil: ugyldig aritmetisk operatør

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
nb: %s%s%s: %s (feilaktig symbol er «%s»)

en: invalid arithmetic base
nb: ugyldig aritmetisk grunntall

en: invalid integer constant
nb: ugyldig heltallskonstant

en: value too great for base
nb: verdien er for høy for grunntallet

en: %s: expression error
nb: %s: feil i uttrykk

en: getcwd: cannot access parent directories
nb: getcwd: fikk ikke tilgang til foreldermapper

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
nb: klarte ikke å tilbakestille nodelay-modus for fd %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
nb: klarte ikke å knytte ny fildeskriptor til bash-inndata fra fd %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
nb: save_bash_input: mellomlager for ny fd %d finnes allerede

en: start_pipeline: pgrp pipe
nb: start_pipeline: pgrp-datarør

en: forked pid %d appears in running job %d
nb: kopiert pid %d finnes i kjørende jobb %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
nb: sletter ventende bakgrunnsjobb %d med prosessgruppe %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
nb: add_process: markert PID %5ld (%s) som levende

en: describe_pid: %ld: no such pid
nb: describe_pid: %ld: pid-en finnes ikke

en: Done
nb: Ferdig

en: Stopped
nb: Venter

en: Stopped(%s)
nb: Venter(%s)

en: Running
nb: Kjører

en: Done(%d)
nb: Ferdig(%d)

en: Exit %d
nb: Avsluttet %d

en: Unknown status
nb: Ukjent status

en: (core dumped)
nb: (kjerne lagret i fil)

en: child setpgid (%ld to %ld)
nb: underprosess setpgid (%ld til %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
nb: wait: pid %ld er ikke en underprosess av dette skallet

en: wait_for: No record of process %ld
nb: wait_for: Ingen kjennskap til prosess %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
nb: wait_for_job: prosess %d venter

en: %s: no current jobs
nb: %s: ingen aktuelle jobber

en: %s: job has terminated
nb: %s: jobben er avsluttet

en: %s: job %d already in background
nb: %s: jobb %d kjører allerede i bakgrunnen

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
nb: waitchld: slår på WNOHANG for å unngå kronisk blokkering

en: %s: line %d:
nb: %s: linje %d:

en:  (core dumped)
nb:  (kjerne lagret i fil)

en: (wd now: %s)
nb: (wd nå: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
nb: initialize_job_control: getpgrp mislyktes

en: initialize_job_control: no job control in background
nb: initialize_job_control: ingen jobbkontroll i bakgrunn

en: initialize_job_control: line discipline
nb: initialize_job_control: linjeregler

en: cannot set terminal process group (%d)
nb: klarte ikke å velge terminal-prosessgruppe (%d)

en: no job control in this shell
nb: ingen jobbkontroll i dette skallet

en: malloc: failed assertion: %s
nb: malloc: mislykket premiss: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
nb: 
    malloc: %s:%d: urimelig premiss

en: unknown
nb: ukjent

en: malloc: block on free list clobbered
nb: malloc: rotete blokk på befrielsesliste

en: free: called with already freed block argument
nb: free: ble bedt om å behandle blokk som allerede er ledig

en: free: called with unallocated block argument
nb: free: ble bedt om å behandle blokk som ikke er tildelt

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
nb: free: tomt. mh_nbytes er utenfor rekkevidde

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
nb: fri: underflyt oppdaget; magic8 er skadet

en: free: start and end chunk sizes differ
nb: free: start- og sluttdel er av ulik størrelse

en: realloc: called with unallocated block argument
nb: realloc: ble bedt om å behandle blokk som ikke er tildelt

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
nb: realloc: tomt. mh_nbytes er utenfor rekkevidde

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
nb: realloc: underflyt oppdaget; magic8 er skadet

en: realloc: start and end chunk sizes differ
nb: realloc: start- og sluttdel er av ulik størrelse

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
nb: register_alloc: tildelingstabell er full med FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
nb: register_alloc: finnes %p allerede i tabellen som tildelt?

en: register_free: %p already in table as free?
nb: register_free: finnes %p allerede i tabellen som ledig?

en: invalid base
nb: ugyldig grunntall

en: %s: host unknown
nb: %s: ukjent vert

en: %s: invalid service
nb: %s: ugyldig tjeneste

en: %s: bad network path specification
nb: %s: ugyldig spesifikasjon av nettverkssti

en: network operations not supported
nb: nettverkshandlinger støttes ikke

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
nb: setlocale: LC_ALL: klarte ikke å bytte region (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
nb: setlocale: LC_ALL: klarte ikke å bytte region (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
nb: setlocale: %s: klarte ikke å bytte region (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
nb: setlocale: %s: klarte ikke å bytte region (%s): %s

en: You have mail in $_
nb: Du har e-post i $_

en: You have new mail in $_
nb: Du har ny e-post i $_

en: The mail in %s has been read
nb: Posten i %s er lest

en: syntax error: arithmetic expression required
nb: syntaksfeil: aritmetisk uttrykk kreves

en: syntax error: `;' unexpected
nb: syntaksfeil: uforventet «;»

en: syntax error: `((%s))'
nb: syntaksfeil: «((%s))»

en: make_here_document: bad instruction type %d
nb: make_here_document: %d er en ugyldig instrukstype

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
nb: here-dokument ved linje %d adskilt av slutt på fil (forventet «%s»)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
nb: make_redirection: videresendinginstruks «%d» er utenfor tillatt rekkevidde

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
nb: shell_getc: «shell_input_line_size» (%zu) overskrider SIZE_MAX (%lu): linja er forkortet

en: maximum here-document count exceeded
nb: grensa for maksimalt antall here-dokumenter er overskredet

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
nb: uforventet slutt på fil (EOF) under søk etter «%c»

en: unexpected EOF while looking for `]]'
nb: uforventet slutt på fil (EOF) under søk etter «]]»

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
nb: syntaksfeil i betinget uttrykk: forventet ikke symbolet «%s»

en: syntax error in conditional expression
nb: syntaksfeil i betinget uttrykk

en: unexpected token `%s', expected `)'
nb: forventet ikke symbolet «%s», men «)»

en: expected `)'
nb: forventet «)»

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
nb: «%s» er et uforventet argument for betinget unær operatør

en: unexpected argument to conditional unary operator
nb: uforventet argument for betinget unær operatør

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
nb: «%s» er et uforventet symbol. Forventet betinget binær operatør

en: conditional binary operator expected
nb: forventet betinget binæroperatør

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
nb: «%s» er et uforventet argument for betinget binæroperatør

en: unexpected argument to conditional binary operator
nb: uforventet argument for betinget binæroperatør

en: unexpected token `%c' in conditional command
nb: «%c» er et uforventet symbol i en betinget kommando

en: unexpected token `%s' in conditional command
nb: «%s» er et uforventet symbol i en betinget kommando

en: unexpected token %d in conditional command
nb: «%d» er et uforventet symbol i en betinget kommando

en: syntax error near unexpected token `%s'
nb: syntaksfeil ved «%s», som er et uforventet symbol

en: syntax error near `%s'
nb: syntaksfeil ved «%s»

en: syntax error: unexpected end of file
nb: syntaksfeil: uforventet slutt på fil

en: syntax error
nb: syntaksfeil

en: Use "%s" to leave the shell.
nb: Bruk «%s» for å gå ut av skallet.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
nb: uforventet slutt på fil (EOF) under søk etter «)»

en: completion: function `%s' not found
nb: fullføring: fant ikke funksjonen «%s»

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
nb: programmable_completion: %s: mulig løkke av nye forsøk

en: print_command: bad connector `%d'
nb: print_command: «%d» er en ugyldig tilkobling

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
nb: xtrace_set: %d: ugyldig fildeskriptor

en: xtrace_set: NULL file pointer
nb: xtrace_set: filpeker er NULL

en: cprintf: `%c': invalid format character
nb: cprintf: «%c»: ugyldig formattegn

en: file descriptor out of range
nb: fildeskriptor er utenfor tillatt rekkevidde

en: %s: ambiguous redirect
nb: %s: flertydig videresending

en: %s: cannot overwrite existing file
nb: %s: klarte ikke å overskrive fil

en: %s: restricted: cannot redirect output
nb: %s: ikke tillatt: klarte ikke å videresende utdata

en: cannot create temp file for here-document: %s
nb: klarte ikke å lage midlertidig fil for here-dokument: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
nb: %s: klarte ikke å knytte fd til variabel

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
nb: /dev/(tcp|udp)/host/port støttes ikke uten nettverkstilkobling

en: redirection error: cannot duplicate fd
nb: videresendingsfeil: klarte ikke å duplisere fd

en: could not find /tmp, please create!
nb: fant ikke «/tmp». Opprett denne mappa!

en: /tmp must be a valid directory name
nb: «/tmp» må være et gyldig mappenavn

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
nb: pen utskriftsmodus blir ignorert i interaktive skall

en: %c%c: invalid option
nb: %c%c: ugyldig valg

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
nb: klarte ikke å velge %d som uid. Effektiv uid: %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
nb: klarte ikke å velge %d som gid. Effektiv gid: %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
nb: klarte ikke å starte feilsøkingsverktøy. Feilsøkingsmodus slått av

en: %s: Is a directory
nb: %s: er en mappe

en: I have no name!
nb: Jeg manger navn!

en: GNU bash, version %s-(%s)
nb: GNU bash, versjon %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
nb: Bruk:	%s [langt GNU-valg] [valg] …
    	%s [langt GNU-valg] [valg] skriptfil …

en: GNU long options:
nb: Lange GNU-valg:

en: Shell options:
nb: Skallvalg:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
nb: 	«-ilrsD»,  «-c kommando» eller «-O kortvalg_valg»		(kun programkall)

en: 	-%s or -o option
nb: 	«-%s» eller «-o»

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
nb: Skriv «%s -c "help set"» for mer informasjon om skallvalg.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
nb: Skriv «%s -c help» for mer informasjon om innebygde skallkommandoer.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
nb: Bruk kommandoen «bashbug» for å rapportere programfeil.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
nb: bash-nettside: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nb: Generell hjelp til bruk av GNU-programvare: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
nb: sigprocmask: %d: ugyldig handling

en: Bogus signal
nb: Ugyldig signal

en: Hangup
nb: Legg på

en: Interrupt
nb: Forstyrr

en: Quit
nb: Avslutt

en: Illegal instruction
nb: Ugyldig instruks

en: BPT trace/trap
nb: BPT-sporing/-fanging

en: ABORT instruction
nb: ABORT-instruks

en: EMT instruction
nb: EMT-instruks

en: Floating point exception
nb: Flyttallsfeil

en: Killed
nb: Drept

en: Bus error
nb: Bussfeil

en: Segmentation fault
nb: Segmenteringsfeil

en: Bad system call
nb: Ugyldig systemkall

en: Broken pipe
nb: Ødelagt datarør

en: Alarm clock
nb: Alarmklokke

en: Terminated
nb: Avsluttet

en: Urgent IO condition
nb: Hastende IO-tilstand

en: Stopped (signal)
nb: Stoppet (signal)

en: Continue
nb: Fortsett

en: Child death or stop
nb: Død eller stans av underprosess

en: Stopped (tty input)
nb: Stoppet (tty-inndata)

en: Stopped (tty output)
nb: Stoppet (tty-utdata)

en: I/O ready
nb: I/O klar

en: CPU limit
nb: CPU-grense

en: File limit
nb: Filgrense

en: Alarm (virtual)
nb: Alarm (virtuell)

en: Alarm (profile)
nb: Alarm (profil)

en: Window changed
nb: Vindu endret

en: Record lock
nb: Husk lås

en: User signal 1
nb: Brukersignal 1

en: User signal 2
nb: Brukersignal 2

en: HFT input data pending
nb: HFT-inndata venter

en: power failure imminent
nb: strømstans er nærliggende

en: system crash imminent
nb: systemkræsj er nærliggende

en: migrate process to another CPU
nb: flytt prosess til annen CPU

en: programming error
nb: programmeringsfeil

en: HFT monitor mode granted
nb: HFT-skjermmodus tildelt

en: HFT monitor mode retracted
nb: HFT-skjermmodus tilbaketrukket

en: HFT sound sequence has completed
nb: HFT-lydsekvens er fullført

en: Information request
nb: Informasjonsforespørsel

en: Unknown Signal #%d
nb: #%d er et ukjent signal

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
nb: ugyldig substitutt: %2$s mangler avsluttende «%1$s»

en: %s: cannot assign list to array member
nb: %s: klarte ikke å knytte liste til tabellmedlem

en: cannot make pipe for process substitution
nb: klarte ikke å lage datarør for substitusjon av prosess

en: cannot make child for process substitution
nb: klarte ikke å lage underprosess for substitusjon av prosess

en: cannot open named pipe %s for reading
nb: klarte ikke å åpne navngitt datarør %s for lesing

en: cannot open named pipe %s for writing
nb: klarte ikke å åpne navngitt datarør %s for skriving

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
nb: klarte ikke å duplisere navngitt datarør %s som fd %d

en: command substitution: ignored null byte in input
nb: kommandosubstitusjon: null-byte i inndata ignorert

en: cannot make pipe for command substitution
nb: klarte ikke å lage datarør for substitusjon av kommando

en: cannot make child for command substitution
nb: klarte ikke å lage underprosess for substitusjon av kommando

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
nb: command_substitute: klarte ikke å duplisere datarør som fd 1

en: %s: invalid variable name for name reference
nb: %s: ugyldig variabelnavn for navnreferanse

en: %s: invalid indirect expansion
nb: %s: ugyldig indirekte utvidelse

en: %s: invalid variable name
nb: %s: ugyldig variabelnavn

en: %s: parameter not set
nb: %s: parameter har ingen verdi

en: %s: parameter null or not set
nb: %s: parameter har null-verdi eller står tomt

en: %s: substring expression < 0
nb: %s: understreng-uttrykk < 0

en: %s: bad substitution
nb: %s: ugyldig substitusjon

en: $%s: cannot assign in this way
nb: $%s: du kan ikke tildele på denne måten

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
nb: fremtidige versjoner av skallet skal tvinge evaluering som en aritmetisk substitusjon

en: bad substitution: no closing "`" in %s
nb: ugyldig substitusjon. %s mangler avsluttende «`»

en: no match: %s
nb: ingen treff på %s

en: argument expected
nb: forventet argument

en: %s: integer expression expected
nb: %s: forventet heltallsuttrykk

en: `)' expected
nb: forventet «)»

en: `)' expected, found %s
nb: forventet «)», men fant %s

en: %s: binary operator expected
nb: %s: forventet binær operatør

en: %s: unary operator expected
nb: %s: forventet unær operatør

en: missing `]'
nb: «]» mangler

en: syntax error: `%s' unexpected
nb: syntaksfeil: uforventet «%s»

en: invalid signal number
nb: ugyldig signalnummer

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
nb: fellehåndtering: øvre grense for fellehåndteringsnivå (%d) er overskredet

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
nb: run_pending_traps: ugyldig verdi i «trap_list[%d]»: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
nb: run_pending_traps: SIG_DFL er signalbehandler. Sender %d (%s) til meg selv på nytt

en: trap_handler: bad signal %d
nb: trap_handler: %d er et ugyldig signal

en: error importing function definition for `%s'
nb: feil under importering av definisjonen av funksjonen «%s»

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
nb: skallnivået (%d) er for høyt. Tilbakestiller til 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
nb: make_local_variable: ingen funksjonskontekst i gjeldende virkefelt

en: %s: variable may not be assigned value
nb: %s: variabel kan ikke tilknyttes verdi

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
nb: %s: kan ikke arve verdi fra inkompatibel type

en: %s: assigning integer to name reference
nb: %s: knytter heltall til navnreferanse

en: all_local_variables: no function context at current scope
nb: all_local_variables: ingen funksjonskontekst i gjeldende virkefelt

en: %s has null exportstr
nb: %s har exportstr som er null

en: invalid character %d in exportstr for %s
nb: %d er et ugyldig tegn i exportstr for %s

en: no `=' in exportstr for %s
nb: exportstr for %s mangler «=»

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
nb: pop_var_context: toppen av «shell_variables» er ikke en funksjonskontekst

en: pop_var_context: no global_variables context
nb: pop_var_context: kontekst for «global_variables» mangler

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
nb: pop_scope: toppen av «shell_variables» er ikke et midlertidig miljøfelt

en: %s: %s: cannot open as FILE
nb: %s: %s: klarte ikke å åpne som FIL

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
nb: %s: %s: ugyldig verdi for sporing av fildeskriptor

en: %s: %s: compatibility value out of range
nb: %s: %s: samspill-verdi er utenfor tillatt rekkevidde

en: Copyright (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.
nb: Opphavsrett (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
nb: Lisens GPLv3+: GNU GPL versjon 3 eller nyere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
nb: GNU bash, versjon %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
nb: Dette er fri programvare. Du står fritt til å endre og dele den videre.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nb: Det stilles INGEN GARANTI, i den grad dette tillates av gjeldende lovverk.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
nb: %s: klarte ikke å tildele %lu byte (%lu byte tildelt)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
nb: %s: klarte ikke å tildele %lu byte

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
nb: %s: %s:%d: klarte ikke å tildele %lu byte (%lu byte tildelt)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
nb: %s: %s:%d: klarte ikke å tildele %lu byte

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
nb: alias [-p] [navn[=verdi] … ]

en: unalias [-a] name [name ...]
nb: unalias [-a] navn [navn …]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
nb: bind [-lpsvPSVX] [-m tastaturoppsett] [-f filnavn] [-q navn] [-u navn] [-r knappesekv] [-x knappesekv:skallkommando] [knappesekv:readline-funksjon eller readline-kommando]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
nb: builtin [innebygd-skallfunksjon [arg …]]

en: caller [expr]
nb: caller [uttr]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
nb: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [mappe]

en: command [-pVv] command [arg ...]
nb: command [-pVv] command [arg …]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
nb: declare [-aAfFgiIlnrtux] [-p] [navn[=verdi] …] eller deklarer -p [-aAfFilnrtux] [navn ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
nb: typeset [-aAfFgilnrtux] [-p] navn[=verdi] … eller typesett -p [-aAfFilnrtux] [navn ...]

en: local [option] name[=value] ...
nb: local [valg] navn[=verdi] …

en: echo [-neE] [arg ...]
nb: echo [-neE] [arg …]

en: echo [-n] [arg ...]
nb: echo [-n] [arg …]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
nb: enable [-a] [-dnps] [-f filnavn] [navn …]

en: eval [arg ...]
nb: eval [arg …]

en: getopts optstring name [arg ...]
nb: getopts valgstreng navn [arg ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
nb: exec [-cl] [-a navn] [kommando [argument …]] [videresending …]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
nb: fc [-e enavn] [-lnr] [første] [siste] eller fc -s [pat=rep] [kommando]

en: fg [job_spec]
nb: fg [jobbspes]

en: bg [job_spec ...]
nb: bg [jobbspes …]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
nb: hash [-lr] [-p stinavn] [-dt] [navn …]

en: help [-dms] [pattern ...]
nb: help [-dms] [mønster …]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
nb: history [-c] [-d posisjon] [n] eller history -anrw [filnavn] eller history -ps arg [arg …]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
nb: jobs [-lnprs] [jobbspes …] eller jobs -x kommando [arg]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
nb: disown [-h] [-ar] [jobbspes … | pid …]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
nb: kill [-s sigspes | -n signum | -sigspes] pid | jobbspes … eller kill -l [sigspes]

en: let arg [arg ...]
nb: let arg [arg …]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
nb: read [-ers] [-a tabell] [-d adskill] [-i tekst] [-n ntegn] [-N ntegn] [-p ledetekst] [-t tidsavbrudd] [-u fd] [navn …]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
nb: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o valgnavn] [--] [arg …]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
nb: unset [-f] [-v] [-n] [navn …]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
nb: export [-fn] [navn[=verdi] …] eller export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
nb: readonly [-aAf] [navn[=verdi] …] eller readonly -p

en: source filename [arguments]
nb: source filnavn [argumenter]

en: . filename [arguments]
nb: . filnavn [argumenter]

en: test [expr]
nb: test [uttr]

en: [ arg... ]
nb: [ arg … ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
nb: trap [-lp] [[arg] signalspes …]

en: type [-afptP] name [name ...]
nb: type [-afptP] navn [navn …]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
nb: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT [grense]

en: umask [-p] [-S] [mode]
nb: umask [-p] [-S] [modus]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
nb: wait [-fn] [-p var] [id …]

en: wait [pid ...]
nb: wait [pid …]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
nb: for NAVN [in ORD … ] ; do KOMMANDOER; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
nb: for (( uttr1; uttr2; uttr3 )); do KOMMANDOER; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
nb: select NAVN [in ORD … ;] do KOMMANDOER; done

en: time [-p] pipeline
nb: time [-p] kommandokø

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
nb: case ORD in [MØNSTER [| MØNSTER] …) KOMMANDOER ;;] … esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
nb: if KOMMANDOER; then KOMMANDOER; [ elif KOMMANDOER; then KOMMANDOER; ] … [ else KOMMANDOER; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
nb: while KOMMANDOER; do KOMMANDOER-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
nb: until KOMMANDOER; do KOMMANDOER-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
nb: coproc [NAVN] kommando [videresendinger]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
nb: function navn { KOMAMNDOER ; } eller navn () { KOMMANDOER ; }

en: { COMMANDS ; }
nb: { KOMMANDOER ; }

en: (( expression ))
nb: (( uttrykk ))

en: [[ expression ]]
nb: [[ uttrykk ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
nb: variabler - Navn og betydninger av enkelte skallvariabler

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
nb: pushd [-n] [+N | -N | mappe]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
nb: shopt [-pqsu] [-o] [valgnavn …]

en: printf [-v var] format [arguments]
nb: printf [-v var] format [argumenter]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
nb: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o valg] [-A handling] [-G globpat] [-W ordliste] [-F funksjon] [-C kommando] [-X filterpat] [-P prefiks] [-S suffiks] [navn …]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
nb: compgen [-abcdefgjksuv] [-o valg] [-A handling] [-G globpat] [-W ordliste] [-F funksjon] [-C kommando] [-X filtersti] [-P prefiks] [-S suffiks] [ord]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
nb: compopt [-o|+o valg] [-DEI] [navn …]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
nb: mapfile [-d skilletegn] [-n antall] [-O opphav] [-s antall] [-t] [-u fd] [-C tilbakekall] [-c mengde] [tabell]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
nb: readarray [-d skilletegn] [-n antall] [-O opphav] [-s antall] [-t] [-u fd] [-C tilbakekall] [-c mengde] [tabell]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
nb: Definer eller vis alias.
        
        Hvis ingen argumenter er gitt, skriver programmet ut en liste over
        gjeldende alias i form av «alias NAVN=verdi» til standardutdata.
        
        Ellers defineres et alias per NAVN med en VERDI.
        Avsluttende mellomrom i VERDI fører til at neste ord kontrolleres for
        alias-substitusjon når aliaset utvides.
        
        Valg:
          -p	Skriv ut alle definerte alias i brukbart format
        
        Avslutningsstatus:
        alias avslutter med positiv verdi («true»), med mindre bruker skriver inn et NAVN
        som mangler definert alias.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
nb: Fjern hvert NAVN fra lista over definerte alias.
        
        Valg:
          -a	fjern alle alias-definisjoner.
        
        Programmet avslutter som vellykket med mindre bruker velger et aliasNAVN som ikke finnes.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
nb: Velg hurtigtaster og variabler for Readline.
        
        Knytt en knappekombinasjon til en Readline-funksjon eller makro, eller gi
        verdi til en Readline-variabel. Argumentsyntaksen tilsvarer det som finnes
        i «~/.inputrc», men må oppgis som ett argument.
        F.eks.: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Valg:
          -m  OPPSETT         Bruk valgt tastaturOPPSETT under kjøring av denne kommandoen.
                             Gyldige oppsettsnavn er «emacs», «emacs-standard»,
                             «emacs-meta», «emacs-ctlx», «vi», «vi-move»,
                             «vi-command» og «vi-insert».
          -l                 Vis funksjonsnavn.
          -P                 Vis funksjonsnavn og tildelinger.
          -p                 Vis funksjoner og tildelinger i et format som kan gjenbrukes
                             som inndata.
          -S                 Vis knappekombinasjoner som kaller makroer og tilhørende verdier
          -s                 Tilsvarer «-S», men i et format som kan gjenbrukes i inndata.
          -V                 Vis variabelnavn og verdier
          -v                 Tilsvarer «-V», men i et format som kan gjenbrukes i inndata.
          -q  function-name  Spør hvilke knapper som kaller aktuell funksjon.
          -u  function-name  Fjern alle knappekombinasjoner som er tilknyttet aktuell funksjon.
          -r  KOMB         Fjern tildeling av valgt knappeKOMBinasjon.
          -f  FILNAVN       Les knappekombinasjoner fra FILNAVN.
          -x  KOMB:KOMMANDO	Gjør slik at valgt skallKOMMANDO kjøres når
        				valgt knappeKOMBinasjon trykkes.
          -X                 Vis knappekombinasjoner som er tildelt med «-x», og aktuelle kommandoer 
                             i et format som kan gjenbrukes i inndata.
        
        Avslutningsstatus:
        bind avslutter med 0, med mindre bruker tar et ukjent valg eller det oppstår feil.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
nb: Gå ut av en «FOR»-, «WHILE»- eller «UNTIL»-løkke.
        
        Hvis N er valgt, brytes N antall underløkker.
        
        Avslutningsstatus:
        Statuskoden er 0, med mindre N er mindre enn 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
nb: Fortsett neste runde av gjeldende FOR-, WHILE- eller WHILE-løkke..
        
        Hvis N er valgt, fortsetter N-te løkke.
        
        Avslutningsstatus:
        Statuskoden er 0, med mindre N er mindre enn 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
nb: Kjør innebygde skallfunksjoner.
        
        Kjør SKALLFUNKSJON med valgte ARGumenter uten å slå opp
        kommandonavn. Dette er nyttig når du vil re-implementere en innebygd
        skallkommando som en funksjon, samtidig som du kjører den innenfor en skallfunksjon.
        
        Avslutningsstatus:
        Statuskoden er den samme som aktuell SKALLFUNKSJON gir, eller
        negativ («false») hvis SKALLFUNKSJON ikke er en innebygd skallkommando.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
nb: Vis konteksten for gjeldende underrutine-kall.
        
        Hvis UTTRykk ikke er valgt, vises «$line $filename».  Med UTTRykk vises
        «$line $subroutine $filename». Denne ekstrainformasjonen kan brukes
        til stabelsporing.
        
        Verdien av UTTRykk viser hvor mange kall-rammer programmet skal bevege seg
        gjennom tilbake fra gjeldende ramme. Øverste ramme er 0.
        
        Avslutningsstatus:
        Status er 0, med mindre skallet ikke kjører en skallfunksjon eller
        valgt UTTRykk er ugyldig.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
nb: Bytt arbeidsmappe for skallet.
        
        Bytt gjeldende mappe til MAP. Standard MAPpe er verdien av
        skallvariabelen HOME.
        
        Variabelen CDPATH bestemmer søkestien for mapper som inneholder
        MAP. Alternative mappenavn i CDPATH er adskilt med «:».
        Et null-mappenavn er det samme som gjeldende mappe. Hvis MAP begynner
        med skråstrek (/), brukes ikke CDPATH.
        
        Hvis valgt mappe ikke finnes, og skallvalget «cdable_vars» har en verdi,
        antas ordet å være et variabelnavn. Hvis den variabelen har en verdi,
        brukes denne verdien som MAP.
        
        Valg:
            -L	tving følging av symbolske lenker. Følg symbolske lenker i
        	MAP etter å ha behandlet forekomster av «..»
            -P	bruk fysisk mappestruktur uten å følge symbolske
        	lenker. Følg lenker i MAP før forekomster av «..» behandles.
            -e	hvis «-P» er valgt, og det er uklart hva som er gjeldende
        	arbeidsmappe, avslutt med en annen status enn 0
            -@  hvis systemet støtter det, vis en fil med utvidede attributter
                som en mappe med attributtene som innhold
        
        Standard for symbolske lenker er at de følges, som om «-L» er valgt.
        «..» behandles ved at den nå tidligere stinavn-komponenten fjernes
        én skråstrek tilbake eller til begynnelsen av MAP.
        
        Avslutningsstatus:
        Status er 0 hvis skallet har byttet mappe, og hvis $PWD er valgt uten problemer
        ved bruk av «-P». Ellers er status noe annet enn 0.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
nb: Skriv ut navn på gjeldende arbeidsmappe.
        
        Valg:
          -L	skriv ut verdien av $PWD hvis dette er navnet på
        	gjeldende arbeidsmappe
          -P	skriv ut fysisk mappe, uten symbolske lenker
        
        «pwd» kjører med valget «-L» som standard.
        
        Avslutningsstatus:
        Status er 0, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller
        programmet ikke klarer å lese gjeldende mappe.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nb: Null-kommando.
        
        Dette har ingen effekt. Kommandoen gjør ingenting.
        
        Avslutningsstatus:
        Alltid vellykket.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nb: Gi et vellykket resultat.
        
        Avslutningsstatus:
        Alltid vellykket.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
nb: Gi et mislykket resultat.
        
        Avslutningsstatus:
        Alltid mislykket.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
nb: Kjør en enkel kommando, eller vis informasjon om kommandoer.
        
        Kjører valgt KOMMANDO med ARG uten oppslag av skallfunksjoner, eller viser
        informasjon om valgte KOMMANDOer. Dette kan brukes til å kalle kommandoer
        på disk når det finens en funksjon med samme navn.
        
        Valg:
          -p	bruk en standardverdi for STI som garantert finner alle
        	standardverktøyene
          -v	skriv ut en beskrivelse av KOMMANDO i «type»-stil
          -V	skriv ut en mer detaljert beskrivelse av hver KOMMANDO
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som statuskoden fra KOMMANDO, eller mislykket hvis KOMMANDO ikke finnes.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
nb: Gi verdier og attributter til variabler.
        
        Lag variabler og gi dem attributter. Hvis ingen NAVN er valgt,
        vises attributter og verdier av alle variabler.
        
        Valg:
          -f	begrens handling eller visning til funksjonsnavn og definisjoner
          -F	begrens visning til funksjonsnavn (linjenummer og
        	kildefil kommer i tillegg ved feilsøking)
          -g	lag globale variabler ved bruk innenfor en skallfunksjon
        	(ignoreres ved annen bruk)
          -I	hvis du oppretter en lokal variabel, arv attributtene og verdien
          -p	vis attributter og verdi av hvert valgt NAVN
        
        Valg som justerer attributter:
          -a	gjør valgte NAVN til indekserte tabeller (hvis det støttes)
          -A	gjør valgte NAVN til assosiative tabeller (hvis det støttes)
          -i	gi valgte NAVN attributten «integer» (heltall)
          -l	konverter valgte NAVN til små bokstaver
          -n	gjør valgt NAVN til en referanse til variabelen med egen verdi som navn
          -r	skrivebeskytt valgte NAVN
          -t	gi valgte NAVN attirbutten «trace»
          -u	konverter valgte NAVN til store bokstaver
          -x	gjør valgte NAVN eksporterbare
        
        Bruk «+» i stedet for «-» for å slå av aktuell attributt.
        
        Variabler med heltallsattributt blir evaluert aritmetisk (se
        kommandoen «let») når de får en verdi.
        
        Ved bruk innenfor funksjoner gjør «declare» valgte NAVN lokale, som med
        kommandoen «local». Valget «-g» slår av denne oppførselen.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller
        det oppstår en variabel-tildelingsfeil.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
nb: Gi verdier og attributter til variabler.
        
        Dette er synonymt med «declare» (se «help declare»).

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
nb: Definer lokale variabler.
        
        Lag en lokal variabel med valgt NAVN og VERDI. Du kan foreta
        VALG i henhold til kommandoen «declare».
        
        Lokale variabler kan bare brukes innenfor en funksjon. De er kun synlige
        for funksjonen de lages innenfor, samt underfunksjoner.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg, det oppstår
        en feil under variabeltildeling eller skallet ikke kjører en funksjon.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
nb: Skriv argumenter til standardutdata.
        
        Vis ARGumenter, adskilt med enkelt mellomromtegn og
        etterfulgt av linjeskift, på standardutdata. 
        
        Valg:
          -n	ikke legg til linjeskift
          -e	slå på tolkning av skråstrek-skiftetegn
          -E	slå uttrykkelig av tolkning av skåstrek-skiftetegn
        
        «echo» tolker følgende skiftetegn:
          	systemvarsel
          \b	rettetast
          \c	ignorer videre utdata
          \e	skiftetegn
          \E	skiftetegn
          \f	sideskift
          \n	ny linje
          \r	linjeskift-tegn
          \t	horisontal tabulator
          \v	vertikal tabulator
          \\	omvendt skråstrek
          \0nnn	tegn med ASCII-kode NNN (oktal). NNN kan bestå av
        	0 til 3 oktale sifre
          \xHH	8-bit-tegn med verdi HH (heksadesimal). HH
        	kan bestå av ett eller to hex-sifre
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre det oppstår en skrivefeil.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
nb: Skriv ut argumenter til standardutdata.
        
        Vis ARGumenter på standardutdata, etterfulgt av linjeskift.
        
        Valg:
          -n	ikke ta med linjeskift
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre det oppstår en skrivefeil.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
nb: Slå på og av innebygde skallfunksjoner.
        
        Slår av og på innebygde skallkommandoer. Ved å slå av kan du
        kjøre en kommando på disk med samme navnet som en skallkommando
        uten å måtte bruke fullstendig filsti.
        
        Valg:
          -a	skriv ut en liste som viser hvilke kommandoer som er slått på
          -n	slå av hvert valgt NAVN, eller vis en liste over kommandoer som er slått av
          -p	skriv ut liste over kommandoer i et gjenbrukbart format
          -s	bare skriv ut navn på innebygde Posix-spesialkommandoer
        
        Valg for dynamisk innlasting:
          -f	Hent NAVN fra delt objekt-FILNAVN
          -d	Fjern en kommando som er lastet inn med -f
        
        Hvis du ikke tar noen valg, blir hvert NAVN slått på.
        
        Bruk «enable -n test» for å bruke «test» i $PATH i stedet for
        versjonen som er innebygd i skallet.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre valgt NAVN ikke er innebygd eller det oppstår feil.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
nb: Kjør argumenter som en skallkommando.
        
        Kombiner ARGumenter i én streng, bruk resultatet som inndata i skallet,
        og kjør dette som kommando(er).
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som valgt kommando, eller vellykket hvis kommando er null.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
nb: Tolk valg-argumenter.
        
        Getopts brukes av skallprosedyrer til å tolke posisjonsparametre
        som valg.
        
        VALGSTRENG inneholder bokstaver som skal behandles som valg.
        Hvis en bokstav etterfølges av kolon, forventer valget et argument.
        Argumentet holdes adskilt fra valget med blanktegn.
        
        getopts plasserer neste valg i skallvariabelen $name hver gang det
        kalles, laster inn navnet hvis det ikke finnes, og
        indeks for neste argument som skal behandles i skallvariabelen OPTIND.
        OPTIND lastes inn til 1 hver gang skallet eller et skallskript kjøres.
        Når et valg krever et argument plasseres argumentet i skallvariabelen OPTARG.
        
        getopts rapporterer feil på én av to måter. Hvis første tegn i VALGSTRENG
        er kolon, rapporteres feil uten direkte feilmeldinger til bruker.
        Hvis getopts ser et ugyldig valg, plasseres aktuelt valgtegn i OPTARG.
        Hvis et obligatorisk argument ikke er gitt, legger getopts et «:» i NAVN og
        bruker oppdaget valgtegn som OPTARG. Hvis getopts ikke er i stillemodus,
        og ser et ugyldig valg, brukes «?» som NAVN, og OPTARG tømmes.
        Hvis et obligatorisk argument ikke er gitt, legger getopts et «?»
        i NAVN, tømmer OPTARG og skriver ut en feilmelding.
        
        Hvis skallvariabelen OPTERR har verdien 0, slår getopts av utskrift
        av feilmeldinger, selv hvis første tegn i VALGSTRENG ikke er kolon.
        OPTERR har verdien 1 som standard.
        
        Getopts tolker vanligvis posisjonsparametre, men hvis
        flere argumenter er gitt, blir disse tolket i stedet.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket hvis et valg finnes, og mislykket hvis et valg ikke finnes
        eller det oppstår en annen feil.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
nb: Erstatt skallet med valgt kommando.
        
        Kjør KOMMANDO, og erstatt dette skallet med valgt program.
        ARGUMENTER sendes videre til valgt KOMMANDO. Hvis KOMMANDO ikke er valgt,
        blir videresendinger brukt i gjeldende skall.
        
        Valg:
          -a name	send NAVN som argument nummer null for KOMMANDO
          -c		kjør valgt KOMMANDO med et tomt miljø
          -l		bruk bindestrek som argument nummer null for COMMAND
        
        Hvis kommandoen ikke kan kjøres, avsluttes ikke-interaktivt skall, med mindre
        skallvalget «execfail» er brukt.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre valgt KOMMANDO ikke finnes eller det oppstår en videresendingsfeil.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
nb: Avslutt skallet.
        
        Avslutt skallet med status N. Hvis N utelates, er statuskoden
        den samme som forrige kjørte kommando.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
nb: Avslutt et innloggingsskall.
        
        Avslutter et innloggingsskall med status N. Dette gir feilmelding hvis det
        ikke kjøres i et innloggingsskall.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
nb: Vis eller kjør kommandoer fra historikklista.
        
        fc brukes til å vise list eller redigere og kjøre kommandoer på nytt fra historikklista.
        FØRSTE og SISTE kan være tall som angir rekkevidde. FØRSTE kan også være en
        streng, som betyr nyeste kommando som begynner med denne strengen.
        
        Valg:
          -e ENAME	velg hvilket redigeringsprogram som skal brukes. Standard er FCEDIT, evt. EDITOR
        		eller vi
          -l 	vis linjer i stedet for å redigere
          -n	ikke vis linjenumre
          -r	vis linjer i omvendt rekkefølge (nyeste linjer øverst)
        
        I formatet «fc -s [pat=rep …] [kommando]» kjøres KOMMANDO
        på nytt etter at GAMMEL=NY er utført.
        
        Et nyttig alias for dette er r='fc -s'. Slik blir «r cc» ensbetydende
        med å kjøre forrige kommando med navn som begynner på «cc», og «r»
        betyr å kjøre forrige kommando.
        
        Avslutningsstatus:
        Enten vellykket, samme som kjørt kommando eller noe annet enn null hvis det oppstår feil.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
nb: Flytt jobb til forgrunnen.
        
        Plasser jobb med id-en JOB_SPEC i forgrunnen, slik at den blir
        gjeldende jobb. Hvis JOB_SPEC ikke er oppgitt, brukes jobben som
        allerede oppfattes som gjeldende i skallet.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som kommandoen som legges i forgrunnen, eller mislykket hvis det oppstår feil.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
nb: Flytt jobber til bakgrunnen.
        
        Plasser jobber med id-er JOB_SPEC i bakgrunnen, som om de
        ble startet med «&».  Hvis JOB_SPEC ikke er oppgitt, brukes jobben som allerede
        som gjeldende i skallet.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre jobbkontroll er slått av eller det oppstår feil.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
nb: Husk eller vis programplasseringer.
        
        Finn ut og husk fullstendige stinavn på hvert kommandoNAVN. Hvis
        ingen argumenter er gitt, viser programmet lagrede programplasseringer.
        
        Valg:
          -d		glem lagret plassering av valgt(e) NAVN
          -l		skriv ut i gjenbrukbart format
          -p stinavn	bruk valgt STINAVN som fullstendig stinavn på valgt NAVN
          -r		glem alle lagrede plasseringer
          -t		skriv ut lagret plassering av valgt(e) NAVN, med
        		NAVN foran aktuell plassering hvis flere NAVN er valgt
        Argumenter:
          NAVN		Programmet søker etter hvert NAVN i $PATH og legger det til i lista
        		over lagrede kommandoer.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre NAVN ikke finnes eller bruker tar et ugyldig valg.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
nb: Vis informasjon om innebygde kommandoer.
        
        Vis kort sammendrag om innebygde kommandoer. Hvis MØNSTER er
        valgt, vises detaljert hjelp til bruk av alle kommandoer som samsvarer
        med MØNSTER. Ellers vises en liste over hjelpeemner.
        
        Valg:
          -d	skriv ut en kort beskrivelse av hvert emne
          -m	etterlikn «manpage»-format i bruksdata
          -s	bare vis et kort brukssammendrag per emne som samsvarer
        		med MØNSTER
        
        Argumenter:
          MØNSTER	Velger hjelpeemne
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre et MØNSTER ikke finnes eller bruker tar et ugyldig valg.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
nb: Vis eller gjør endringer i kommandohistorikk.
        
        Vis historikk som en liste med linjenumre, og legg til «*» foran
        endrede oppføringer.  Argumentet N viser siste N antall oppføringer.
        
        Valg:
          -c	tøm historikk ved å slette alle oppføringer
          -d posisjon	slett historikkoppføring ved valgt posisjon.
    		Negativ posisjon teller fra slutten.
        
          -a	legg til linjer fra gjeldende økt i historikkfil
          -n	les alle historikklinjer som ikke allerede er lest inn fra historikkfil
          -r	les historikkfil og legg til innhold i historikkliste
          -w	lagre gjeldende historikk i historikkfil
        
          -p	utfør historikkutvidelse per ARGument og vis resultatet
        	uten å lagre det i historikkliste
          -s	legg til ARGumenter i historikkliste som én enkelt oppføring
        
        Hvis FILNAVN er valgt, brukes dette som historikkfil. Ellers brukes
        $HISTFILE hvis den har en verdi. Ellers brukes «~/.bash_history».
        
        Hvis $HISTTIMEFORMAT har en verdi som ikke er null, brukes denne
        verdien som formatstreng for strftime(3) for å skriv ut tidsstempelet i
        hver historikkoppføring. Ellers skrives ingen tidsstempler ut.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
nb: Vis status for bakgrunnsjobber.
        
        Vis aktive bakgrunnsjobber. JOBBSPES begrenser utskrift til valgt jobb.
        Hvis ingenting er valgt, vises status for alle aktive jobber.
        
        Valg:
          -l	vis prosess-ID-er i tillegg til vanlig informasjon
          -n	bare vis prosesser som har endret stattus siden forrige
        	varsling
          -p	bare vis prosess-ID-er
          -r	bare skriv ut kjørende jobber
          -s	bare skriv ut ventende jobber
        
        Hvis «-x» er valgt, kjøres KOMMANDO straks alle ARGumenterte
        jobber er erstattet med prosess-ID-en til gjeldende prosessgruppeleder.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.
        Hvis «-x» er valgt, hentes statuskode fra aktuell KOMMANDO.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
nb: Fjern jobber fra gjeldende skall.
        
        Fjerner hvert JOBBSPES-argument fra tabellen med aktive jobber.
        Hvis ingen JOBBSPES er valgt, brukes jobben som regnes som gjeldende.
        
        Valg:
          -a	fjern alle jobber hvis JOBBSPES ikke er angitt
          -h	marker hver JOBBSPES slik at SIGHUP ikke sendes til jobben hvis skallet
        	mottar et SIGHUP
          -r	bare fjern kjørende jobber
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar ugyldig(e) valg eller JOBBSPES.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
nb: Send signal til en jobb.
        
        Gi prosesser (valgt med PID eller JOBBSPES) et signal
        (valgt med SIGSPES eller SIGNUM). Hvis hverken SIGSPES eller SIGNUM er valgt,
        brukes SIGTERM.
        
        Valg:
          -s sig	SIG er et signalnavn
          -n sig	SIG er et signalnummer
          -l	vis signalnavn. Hvis «-l» etterfølges av argumenter,
        	antas disse å være signalnumre som det skal vises navn på
          -L	tilsvarer «-l»
        
        Kill er en innebygget skallkommando av to grunner: den tillater bruk av jobb-ID
        i stedet for prosess-ID, og lar bruker drepe prosesser hvis grensa for
        antall tillatte prosesser er nådd.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
nb: Kontroller aritmetiske uttrykk.
        
        Kontroller hvert ARGument som et aritmetisk uttrykk. Kontroll utføres i
        breddefaste heltall uten overflodssjekk, men deling på 0 fanges opp
        og markeres som en feil. Følgende liste over operatører er
        sortert gruppevis på presedensnivå, som vises i synkende rekkefølge.
        
        	id++, id--	variabel post-inkrement, post-dekrement
        	++id, --id	variabel pre-inkrement, pre-dekrement
        	-, +		unær minus, pluss
        	!, ~		logisk og bitvis negasjon
        	**		eksponentiasjon
        	*, /, %		multiplikasjon, divisjon, rest
        	+, -		addisjon, subtraksjon
        	<<, >>		venstre og høyre bitvis bytte
        	<=, >=, <, >	sammenlikning
        	==, !=		likhet, ulikhet
        	&		bitvis AND
        	^		bitvis XOR
        	|		bitvis OR
        	&&		logisk AND
        	||		logisk OR
        	expr ? expr : expr
        			betinget operatør
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	oppgave
        
        Skallvariabler tillates som operand. Variabelens navn erstattes med
        verdien (tvunget til et breddefast heltall) i et uttrykk.
        Variabelen behøver ikke heltallsattributt for å kunne brukes i et uttrykk.
        
        Operatører regnes ut etter presedens. Underuttrykk i parentes
        regnes ut først, og kan overstyre overnevnte presedensregler.
        
        Avslutningsstatus:
        Hvis siste ARGument blir 0, er status 1. Ellers er statuskoden 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
nb: Les en linje fra standard inndata og del den opp i felt.
        
        Leser en enkeltlinje fra standard inndata, eller fra fildeskriptor FD
        hvis «-u» er valgt. Linja deles opp i felt på samme måte som orddeling.
        Første ord tildeles første NAVN, ord nummer to til NAVN nummer to,
        og så videre. Eventuelle restrerende ord tildeles siste NAVN.
        Bare tegn som finnes i $IFS regnes som ord-skilletegn.
        
        Hvis ingen NAVN er oppgitt, legges lest linje i variabelen REPLY.
        
        Valg:
          -a tabell	knytt leste ord til sekvens-indekser i 
        		tabellvariabelen TABELL, talt fra null
          -d skill	fortsett frem til første SKILLetegn, i stedet for frem til linjeskift
          -e		bruk Readline til å hente linje
          -i tekst	Bruk valgt TEKST med Readline
          -n n	gå tilbake etter å ha lest N antall tegn i stedet for å vente på ny linje,
        		men bruk skilletegn hvis linja er kortere enn N
        		les tegn før skilletegn
          -N N	gå tilbake etter å ha lest nøyaktig N antall tegn, med mindre
        		EOF eller tidsavbrudd oppstår (skilletegn ignoreres)
          -p ledet	skriv ut valgt LEDETekst uten å legge til linjeskift før lesing
          -r		ikke tillat bruk av skråstrek som skiftetegn
          -s		ikke skriv ut inndata som kommer fra en terminal
          -t tidsav	avbryt og avslutt med feil hvis en hel linje med inndata
        		ikke blir lest ferdig innen valgt TIDSAVbrudd (i sekunder).
        		Standard avbruddstid hentes fra variabelen TMOUT. TIDSAVbrudd kan være
        		et brøktall. Hvis TIDSAV er 0, går read tilbake umiddelbart,
        		og prøver ikke å lese data. I sistnevnte tilfelle avslutter read bare
        		vellykket hvis inndata er tilgjengelig på valgt fildeskriptor.
        		Avslutningsstatus er større enn 128 ved tidsavbrudd
          -u fd		les fra fildeskriptor FD i stedet for standard inndata
        
        Avslutningsstatus:
        Null (vellykket), med mindre programmet møter EOF, får tidsavbrudd
        (i så fall er verdien høyere enn 128), det oppstår en variabel-tidelingsfeil,
        eller valget «-u» argumenteres med en ugyldig fildeskriptor.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
nb: Gå ut av en skallfunksjon.
        
        Avslutter en funksjon eller kildeskript med status N.
        Hvis N er utelatt, brukes statuskoden fra forrige kommando
        i funksjonen eller skriptet.
        
        Avslutningsstatus:
        N, eller mislykket hvis skallet ikke kjører en funksjon eller et skript.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
nb: Legg til eller fjern verdier for skallvalg og posisjonsparametre.
        
        Endre verdier av skall-attributter og posisjonsparametre, eller
        vis navn og verdier av skallvariabler.
        
        Valg:
          -a  Marker variabler som er endret eller laget for eksportering.
          -b  Varsle jobbavbrudd umiddelbart.
          -e  Avslutt hvis en kommando avslutter med annen status enn null.
          -f  Slå av generering av filnavn («globbing»).
          -h  Husk plassering av kommandoer ved oppslag.
          -k  Legg alle tildelingsargumenter for en kommando i miljøet,
              og ikke bare de som kommer før kommandonavnet.
          -m  Slå på jobbkontroll.
          -n  Les kommandoer, men ikke kjør dem.
          -o valgnavn
              Gi verdi til variabelen som samsvarer med valgnavn:
                  allexport    tilsvarer «-a»
                  braceexpand  tilsvarer «-B»
                  emacs        rediger linjer med et emacs-aktig grensesnitt
                  errexit      tilsvarer «-e»
                  errtrace     tilsvarer «-E»
                  functrace    tilsvarer «-T»
                  hashall      tilsvarer «-h»
                  histexpand   tilsvarer «-H»
                  history      slå på kommandohistorikk
                  ignoreeof    ikke avslutt skall ved lesing av EOF
                  interactive-comments
                               tillat kommentarer i interaktive kommandoer
                  keyword      tilsvarer «-k»
                  monitor      tilsvarer «-m»
                  noclobber    tilsvarer «-C»
                  noexec       tilsvarer «-n»
                  noglob       tilsvarer «-f»
                  nolog        godtas, men ignoreres
                  notify       tilsvarer «-b»
                  nounset      tilsvarer «-u»
                  onecmd       tilsvarer «-t»
                  physical     tilsvarer «-P»
                  pipefail     returverdi av en kommandokø er statusen for
                               siste kommando som avslutter med en annen status enn null,
                               eller null hvis alle kommandoer avsluttet med null
                  posix        endre bash-oppførsel hvor standardoppførselen er
                               annerledes enn Posix-standarden, slik at bash
                               samsvarer med Posix
                  privileged   tilsvarer «-p»
                  verbose      tilsvarer «-v»
                  vi           rediger linjer med et vi-aktig grensesnitt
                  xtrace       tilsvarer «-x»
          -p  Slått på når virkelig og effektiv bruker-ID ikke er like.
              Dette slår av behandling av fila $ENV og importering av
              skallfunksjoner. Hvis du slår av dette valget, blir effektiv uid og
              gid det samme som virkelig uid og gid.
          -t  Avslutt når én kommando er lest og kjørt.
          -u  Behandle udefinerte variabler som en feil.
          -v  Skriv ut skall-inndatalinjer når de leses.
          -x  Skriv ut kommandoer og argumenter når de kjøres.
          -B  utfør «brace»-utvidelse
          -C  Ikke tillat overskriving av vanlige filer ved
              videresending av utdata.
          -E  Gi ERR-felle videre til skallfunksjoner.
          -H  Slå på historikk-subsidiering i «!»-stil. Dette er slått på
              som standard i interaktive skall.
          -P  Ikke følg symbolske lenker ved kjøring av kommandoer
              som «cd».
          -T  Gi DEBUG-felle videre til skallfunksjoner.
          --  Tildel gjenstående argumenter til posisjonsparametre.
              Hvis ingen argumenter gjenstår, tømmes posisjonsparametrene.
          -   Knytt gjenstående argumenter til posisjonsparametre.
              Valgene «-x» og «-v» er slått av.
        
        Bruk «+» i stedet for «-» for å slå av disse valgene.
        De kan også brukes når skallet kalles. Gjeldende valgsett finnes
        i «$-». Gjenstående antall ARGumenter er posisjonsparametre,
        og tildeles i rekkefølge til $1, $2, … $n. Hvis ingen
        ARGumenter er brukt, skrives alle skallvariabler ut.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
nb: Fjern verdier og attributter fra skallvariabler og funksjoner.
        
        Fjern variabel og funksjon per oppgitt NAVN.
        
        Valg:
          -f	behandle hvert NAVN som en skallfunksjon
          -v	behandle hvert NAVN som en skallvariabel
          -n	behandle hvert NAVN som en navnreferanse, og tilbakestill selve variabelen
        	i stedet for variabelen den refererer til
        
        Hvis ingen valg er tatt, prøver programmet først å tømme en variabel.
        Hvis dette mislykkes, prøver programmet å tømme en funksjon.
        
        Enkelte variabler kan ikke tømmes. Se også «readonly».
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller et NAVN er skrivebeskyttet.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
nb: Gi skallvariabler eksport-attributt.
        
        Markerer hvert valgt NAVN for automatisk eksportering til miljøet ved etterfølgende
        kjørte kommandoer. Hvis VERDI er oppgitt, tildeles VERDI før eksportering.
        
        Valg:
          -f	henvis til skallfunksjoner
          -n	fjern eksport-attributt fra valgt(e) NAVN
          -p	vis en liste over alle eksporterte variabler og funksjoner
        
        Bruk argumentet«--» for å slå av videre behandling av valg.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg, eller et NAVN er ugyldig.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
nb: Marker skallvariabler som skrivebeskyttet.
        
        Marker hvert valgt NAVN som skrivebeskyttet. Verdier av NAVN kan ikke endres
        av etterfølgende tildeling. Hvis VERDI er oppgitt, tildeles denne før
        variabelen markeres som skrivebeskyttet.
        
        Valg:
          -a	henvis til indekserte tabellvariabler
          -A	henvis til assosiative tabellvariabler
          -f	henvis til skallfunksjoner
          -p	vis en liste over alle skrivebeskyttede variabler eller funksjoner,
                avhengig av hvorvidt «-f» er valgt
        
        Bruk argumentet «--» for å slå av videre behandling av valg.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller NAVN.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
nb: Flytt posisjonsparametre.
        
        Gi parametrene $N+1,$N+2 osv. nye navn som $1,$2 osv. Hvis N er
        utelatt, brukes verdien 1.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre N er negativ eller større enn $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
nb: Kjør kommandoer fra en fil i gjeldende skall.
        
        Les og kjør kommandoer fra valgt FILNAVN i gjeldende kall.
        Elementene i $PATH brukes til å finne mappa med valgt FILNAVN.
        Hvis ARGUMENTER brukes, bruke disse som posisjonsparametre
        når valgt FILNAVN kjøres.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som siste kommando som ble kjørt via FILNAVN, eller
        mislykket hvis FILNAVN ikke kan leses.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
nb: Sett skallkjøring på pause.
        
        Sett kjøring av dette skallet på pause inntil det mottar et SIGCONT-signal.
        Innloggingsskall kan ikke settes på pause med mindre du tvinger det fram.
        
        Valg:
          -f	tving skallpause, selv hvis skallet er et innloggingsskall
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre jobbkontroll er slått av eller det oppstår feil.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
nb: Kontroller betinget uttrykk.
        
        Avslutter med status 0 (positiv, «true») eller 1 (negativ, «false»)
        i henhold til resultatet av valgt UTTRykk. Uttrykk kan være unære eller binære.
        Unære uttrykk brukes ofte for å undersøke status for en fil.
        Streng- og tallkontroll-valg kan også brukes.
        
        Test endrer oppførsel i henhold til antall argumenter.
        Se bash-bruksanvisninga for en fullstendig spesifikasjon.
        
        Filvalg:
        
          -a FIL        Positiv hvis FIL finnes.
          -b FIL        Positiv hvis FIL er blokk-spesialfil.
          -c FIL        Positiv hvis FIL er tegn-spesialfil.
          -d FIL        Positiv hvis FIL er en mappe.
          -e FIL        Positiv hvis FIL finnes.
          -f FIL        Positiv hvis FIL finnes og er en vanlig fil.
          -g FIL        Positiv hvis FIL er «set-group-id».
          -h FIL        Positiv hvis FIL er en symbolsk lenke.
          -L FIL        Positiv hvis FIL er en symbolsk lenke.
          -k FIL        Positiv hvis FIL er «sticky».
          -p FIL        Positiv hvis FIL er et navngitt datarør.
          -r FIL        Positiv hvis FIL kan leses av deg.
          -s FIL        Positiv hvis FIL finnes og ikke er tom.
          -S FIL        Positiv hvis FIL er en sokkel.
          -t FD          Positiv hvis FD er åpen i en terminal.
          -u FIL        Positiv hvis FIL er «set-user-id».
          -w FIL        Positiv hvis FIL kan overskrives av deg.
          -x FIL        Positiv hvis FIL kan kjøres av deg.
          -O FIL        Positiv hvis FIL har deg som effektiv eier.
          -G FIL        Positiv hvis FIL har din gruppe som effektiv gruppetilhørighet.
          -N FIL        Positiv hvis FIL er blitt endret siden den ble lest sist.
        
          FIL1 -nt FIL2  Positiv hvis FIL1 er nyere enn FIL2 (i følge
                           endringsdato).
        
          FIL1 -ot FIL2  Positiv hvis FIL1 er eldre enn FIL2.
        
          FIL1 -ef FIL2  Positiv hvis FIL1 er en hard lenke til FIL2.
        
        Strengvalg:
        
          -z STRENG      Positiv hvis STRENG er tom.
        
          -n STRENG
             STRENG      Positiv hvis STRENG ikke er tom.
        
          STRENG1 = STRENG2
                         Positiv hvis STRENGene er like.
          STRENG1 != STRENG2
                         Positiv hvis STRENGene ikke er like.
          STRENG1 < STRENG2
                         Positiv hvis STRENG1 havner over STRENG2 når de sorteres leksikografisk.
          STRENG1 > STRENG2
                         Positiv hvis STRENG1 havner under STRENG2 når de sorteres leksikografisk.
        
        Andre valg:
        
          -o VALG      Positiv hvis skallvalget OPTION er slått på.
          -v VAR	 Positiv hvis skallvariabelen VAR har en verdi
          -R VAR	 Positiv hvis skallvariabelen VAR har en verdi, og er en navnreferanse.
          ! UTTR         Positiv hvis UTTR er usant.
          UTTR1 -a UTTR2 Positiv hvis både UTTR1 og UTTR2 er sanne.
          UTTR1 -o UTTR2 Positiv hvis enten UTTR1 eller UTTR2 er sanne.
        
          arg1 OP arg2   Aritmetiske tester. OP må være enten «-eq», «-ne»,
                         «-lt», «-le», «-gt» eller «-ge».
        
        Aritmetiske binærvalg gir positiv verdi hvis ARG1 er lik, ulik, mindre enn,
        lik-eller-mindre-enn, større enn eller større-enn-eller-lik ARG2.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket hvis UTTR gir positiv verdi, og mislykket hvis det gir negativ verdi eller
        bruker skriver inn et ugyldig argument.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
nb: Kontroller betinget uttrykk.
        
        Dette er synonymt med den innebygde kommandoen «test», men
        siste argument må være «]» for å samsvare med «[».

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nb: Vis prosesstider.
        
        Skriver ut oppsamlet bruker- og systemtid for skallet og alle underprosesser.
        
        Avslutningsstatus:
        Alltid vellykket.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
nb: Fang signaler og andre hendelser.
        
        Definerer og slår på brytere som skal kjøres når skallet mottar signaler
        eller havner i andre tilstander.
        
        ARG er en kommando som skal leses og kjøres når skallet mottar signalet/-ene
        i henhold til SIGNALSPES. Hvis ARG er enten utelatt eller «-»,
        og én SIGNALSPES er brukt, tilbakestilles valgt(e) signal(er) til
        opprinnelig verdi. Hvis ARG er null, ignoreres SIGNALSPES av skallet
        og kommandoene det kjører.
        
        Hvis en SIGNALSPES er EXIT (0), kjøres ARG når skallet avslutter.
        Hvis en SIGNALSPES er DEBUG, kjøres ARG før hver kommando.
        Hvis en SIGNALSPES er RETURN, kjøres ARG hver gang en skallfunksjon, skript
        eller innebygd kommando har kjørt ferdig. Hvis en SIGNALSPES
        er ERR, kjøres ARG hver gang en feilkjørt kommando ville ført til at skallet
        avsluttes når «-e» er valgt.
        
        Hvis ingen argumenter er brukt, skriver trap ut en liste over kommandoer
        som er tilknyttet hvert signal.
        
        Valg:
          -l	skriv ut en liste over signalnavn og tilknyttede numre
          -p	vis trap-kommandoer som er tilknyttet hver SIGNALSPESifikasjon
        
        Hver SIGNALSPES er enten et signalnavn fra <signal.h> eller et signalnummer.
        Signalnavn skiller mellom små og store bokstaver. Prefikset «SIG» er valgfritt.
        Du kan sende et signal til skallet med «kill -signal $$».
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre en SIGNALSPES eller et valg er ugyldig.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
nb: Vis informasjon om kommandotype.
        
        Vis hvordan hvert NAVN ville blitt tolket hvis det ble brukt som
        et kommandonavn.
        
        Valg:
          -a	vis alle plasseringer som inneholder en kjørbar fil med oppgitt NAVN.
        	Her inngår alle alias, innebygde kommandoer og funksjoner, med mindre
        	«-p» er valgt i tillegg
          -f	ikke slå opp skallfunksjoner
          -P	tving et søk i STI etter NAVN, selv hvis det er et alias,
        	innebygd kommando eller en funksjon, og vis navn på fila
        	som ville blitt kjørt
          -p	vis enten navn på fila som ville blitt kjørt, eller ingenting hvis
        	«type -t NAVN» ikke fører til «file».
          -t	beskriv NAVN som enten «alias», «keyword» (nøkkelord),
        	«function» (funksjon), «builtin» (innebygd kommando), «file» (fil) eller 
        	«'» (ikke funnet), if NAME is an alias, shell
        
        Argumenter:
          NAVN	Kommandonavn som skal tolkes.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket hvis alle NAVN finnes, og mislykket hvis ett eller flere ikke finnes.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nb: Endre grenser for skallressurser.
        
        Lar deg kontrollere mengden ressurser som skal være tilgjengelig for skall og
        prosessene det lager på systemer som tillater det.
        
        Valg:
          -S	bruk myk («soft») ressursgrense
          -H	bruk «hard» ressursgrense
          -a	vis alle gjeldende grenser
          -b	størrelse på sokkel-mellomlager
          -c	maksimal størrelse på opprettede kjernefiler
          -d	maksimal størrelse på datasegment av en prosess
          -e	maksimal prioritet («nice»-verdi)
          -f	maksimal størrelse på filer som skrives av skallet og underprosesser
          -i	maksimalt antall ventende signaler
          -k	maksimalt antall k-køer som er tildelt denne prosessen
          -l	maksimal minnemengde en prosess kan låse
          -m	maksimal «resident set»-størrelse
          -n	maksimalt antall åpne fildeskriptorer
          -p	størrelse på mellomlager for datarør
          -q	maksimalt antall byte i POSIX-meldingskøer
          -r	maksimal sanntidsprioritet
          -s	maksimal stabelstørrelse
          -t	maksimal cpu-tid (i sekunder)
          -u	maksimalt antall brukerprosesser
          -v	størrelsen på virtuelt minne
          -x	maksimalt antall fillåser
          -P	maksimalt antall pseudoterminaler
          -R	den maksimale tiden en sanntidsprosess kan kjøre før blokkering
          -T	maksimalt antall tråder
        
        Det er ikke alle valg som støttes på alle plattformer.
        
        Hvis GRENSE er oppgitt, brukes denne som ny verdi for valgt ressurs.
        Du kan også bruke spesialverdiene «soft» (myk), «hard», og «unlimited» (ubegrenset).
        Ellers skriver programmet ut gjeldende verdi av valgt ressurs. Hvis ingenting
        er valgt, brukes «-f».
        
        Verdier oppgis i 1024-byte-enheter, bortsett fra «-t» som oppgis i sekunder,
        «-p» som oppgis i 512-byte-enheter og «-u» som er et uskalert antall prosesser.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
nb: Vis eller endre filmodus-maske.
        
        Endrer brukers standardmaske for nye filer til valgt MODUS. Hvis ingen
        MODUS er valgt, skrives gjeldende maskeverdi ut.
        
        Hvis MODUS begynner med et siffer, tolkes den som et oktalt tall,
        og ellers som en symbolsk modusstreng av typen som brukes av chmod(1).
        
        Valg:
          -p	skriv ut i et format som kan gjenbrukes som inndata hvis ingen MODUS er valgt
          -S	gjør utdata symbolsk (ikke skriv ut oktaltall)
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre MODUS er ugyldig eller bruker tar et ugyldig valg.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
nb: Vent på fullføring av jobb, og skriv ut avslutningsstatus.
       
     
        Vent på valgt(e) prosess(er) (valgt med ID, som kan være prosess-ID eller
        jobbspesifikasjon), og skriv ut statuskode. Hvis ID ikke er valgt,
        venter programmet på alle aktive underprosesser, og avslutter
        med kode null. Hvis ID er en jobbspesifikasjon, venter programmet på alle
        prosesser i kommandokøen for valgt jobb.
        
        Hvis «-n» er valgt, venter på en enkelt jobb fra listen over IDer,
        eller, hvis ingen IDer er oppgitt skriver programmet ut avslutningsstatus for neste jobb.
        
        Hvis «f» er valgt og jobbkontroll er slått på, venter programmet på at
        valgt ID skal avslutte i stedet for å vente på statusendring.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som siste ID: mislykket hvis enten ID er ugyldig eller
        bruker tar et ugyldig valg, eller hvis «-n» er oppgitt og 
        skallet ikke har noen uventede barne-prosesser.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
nb: Vent på ferdigstillelse av prosess, og rapporter avslutningsstatus.
        
        Venter på hver prosess som er valgt med PID, og rapporterer avsluttende statuskode.
        Hvis PID ikke er valgt, venter kommandoen på alle aktive underprosesser,
        og avslutter med null-status. PID må være en prosess-ID.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som siste PID. Mislykket hvis PID er ugyldig, eller hvis
        bruker tar et ugyldig valg.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Kjør kommandoer for hvert medlem i en liste.
        
        Løkka «for» kjører en rekke kommandoer per medlem i en liste
        over elementer. Hvis «in ORD …;» ikke er angitt, brukes«in "$@"».
        NAVN gis til hvert element i ORD, og KOMMANDOER kjøres.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørte kommando.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Aritmetisk «for»-løkke.
        
        Tilsvarer
        	(( UTTR1 ))
        	while (( UTTR2 )); do
        		KOMMANDOER
        		(( UTTR3 ))
        	done
        UTTR1, UTTR2 og UTTR3 er aritmetiske uttrykk. Hvis et uttrykk
        utelates, oppfører programmet seg som om uttrykket er lik 1.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørte kommando.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Velg ord fra en liste og kjør kommandoer.
        
        Utvid og lag en liste av valgt(e) ORD.
        Utvidede ord skrive ut på standard feilkanal, anledet av et tall.
        Hvis «in ORD» ikke er valgt, brukes «in "$@"». Deretter vises
        PS3-ledetekst, og en linje leses fra standard inndata. Hvis linja
        består av et tall som tilsvarer antall ord, endres NAVN slik at det
        tilsvarer dette tallet. Hvis linja er tom, vises ORD og ledetekst på
        nytt.  Hvis programmet møter EOF, avslutter kommandoen. Andre
        verdier fører til at NAVN endres til null. Lest linje lagres i variabelen
        REPLY. KOMMANDOER kjøres etter hvert utvalg frem til programmet
        støter på en bruddkommando.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørt kommando.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
nb: Rapporter medgått tid i kommandokø-kjøring.
        
        Kjør valgt DATARØR og skriv ut en oppsummering av reell tid, bruker-CPU-tid
        og system-CPU-tid som er medgått ved kjøring av DATARØR idet det avsluttes.
        
        Valg:
          -p	kjør tidsoppsummering i gjenbrukbart Posix-format.
        
        Verdien av variabelen «TIMEFORMAT» brukes som utdata-format.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som statuskoden fra valgt DATARØR.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Kjør kommandoer basert på mønster-søk.
        
        Kjør KOMMANDOER som samsvarer med ORD og MØNSTER.
        Tegnet «|» brukes til å holde mønstre adskilt.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørte kommando.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Kjør kommandoer på gitte betingelser.
        
        Kjør lista «if KOMMANDOER». Hvis avslutningsstatus er null, kjøres
        «then KOMMANDOER». Ellers kjøres hver «elif KOMMANDOER»-liste
        etter tur. Hvis status er null ved sistnevnte, kjøres tilhørende «then KOMMANDOER»
        og if-kommandoen avslutter. Ellers kjøres evt. lista «else KOMMANDOER».
        Avslutningsstatus for hele betingelsesuttrykket er statuskoden fra sist kjørt kommando,
        eller null hvis ingen tilstand er sann.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørt kommando.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Kjør kommandoer så lenge en test lykkes.
        
        Utvid og kjør KOMMANDOER-2 så lenge siste kommando i
        «while» avslutter med null-status.
        
        Avslutningsstatus:
        Returnerer statusen til den siste kommandoen som ble kjørt.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Kjør kommandoer så lenge en test mislykkes.
        
        Utvid og kjør KOMMANDOER-2 så lenge siste kommando i
        «until» avslutter med en annen statuskode enn null.
        
        Avslutningsstatus:
        Returnerer statusen til den siste kommandoen som ble kjørt.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
nb: Lag medprosess med valgt NAVN.
        
        Kjør valgt KOMMANDO synkront, med standard inn- og utdata for kommandoen
        som er tilkoblet via et datarør til fildeskriptorer med indeks 0 og 1 i en tabellvariabel 
        med oppgitt NAVN i kjørende skall.
    
        StandardNAVN er «COPROC».
        
        coproc avslutter med kode 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
nb: Definer en skallfunksjon.
        
        Lag en skallfunksjon med valgt NAVN. NAVN kjører KOMMANDOer i gjeldende skallkontekst
        når det kjøres som en enkel kommando, og argumenter videresendes til funksjonen som
        $1…$n. Funksjonens navn ligger i $FUNCNAME.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre valgt NAVN er skrivebeskyttet.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nb: Organiser kommandoer i grupper.
        
        Kjør en rekke kommandoer som en gruppe. Slik kan du videresende
        et helt kommandosett.
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som sist kjørt kommando.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
nb: Gjenoppta jobb i forgrunnen.
        
        Tilsvarer argumentet «JOBBSPES» for kommandoen «fg». Gjenoppta
        en jobb som venter eller kjører i bakgrunnen. «JOBBSPES» kan
        enten være et jobbnavn eller -nummer. Bruk «&» etter JOBBSPES for å
        legge jobben i bakgrunnen, som om jobbspesifikasjonen var et argument for «bg».
        
        Avslutningsstatus:
        Samme som statuskoden for gjenopptatt jobb.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
nb: Gå gjennom aritmetisk uttrykk.
        
        Valgt UTTRYKK prøves i henhold til regler for aritmetisk utregning.
        Tilsvarer «let UTTRYKK».
        
        Avslutningsstatus:
        1 hvis UTTRYKK blir 0, og ellers 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
nb: Kjør betinget kommando.
        
        Gir statuskode 0 eller 1, avhengig av utfallet av betinget UTTRYKK.
        Uttrykk bygges opp på samme måte som i den innebygde kommandoen «test»,
        og kan kombineres som følger:
        
          ( UTTRYKK )	Viser verdien av UTTRYKK
          ! UTTRYKK		Positiv hvis UTTRYKK er usant, ellers negativ
          UTTR1 && UTTR2	Positiv hvis både UTTR1 og UTTR2 er sant, ellers negativ
          UTTR1 || UTTR2	Positiv hvis enten UTTR1 eller UTTR2 er sant, ellers negativ
        
        Ved bruk av «==» og «!=» brukes etterfølgende streng som
        et mønster, og programmet utfører mønsterutlikning.
        Ved bruk av «=~» utliknes etterfølgende streng som
        et regulært uttrykk.
        
        Valgene «&&» og «||» kontrollerer ikke UTTR2 hvis UTTR1 allerede
        har gitt svar på uttrykkets verdi.
        
        Avslutningsstatus:
        0 eller 1, avhengig av UTTRYKKets verdi.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
nb: Vanlige skallvariabel-navn og bruk.
        
        BASH_VERSION	Informasjon om Bash-versjon.
        CDPATH	En kolondelt liste over mapper som skal gjennomsøkes
        		for mapper som er brukt som argumenter for «cd».
        GLOBIGNORE	En kolondelt liste over mønstre som beskriver filnavn
        		som skal ignoreres av stinavn-utvidelse.
        HISTFILE	Navn på fil hvor kommandohistorikk for gjeldende bruker er lagret.
        HISTFILESIZE	Maksimalt antall linjer denne fila kan inneholde.
        HISTSIZE	Maksimalt antall historikklinjer et kjørende skall har tilgang til.
        HOME	Fullstendig sti til gjeldende brukers hjemmemappe.
        HOSTNAME	Navn på gjeldende vert.
        HOSTTYPE	Type prosessor denne versjonen av Bash kjører på.
        IGNOREEOF	Kontrollerer skallets handling ved mottak av
        		EOF-tegn som eneste inndata. Hvis denne har en verdi, er verdien
        		gjeldende antall EOF-tegn som kan dukke opp på rad på en tom linje
        		før skallet avslutter (standard: 10). Hvis denne ikke har en verdi,
        		tolkes EOF som slutt på inndata.
        MACHTYPE	En streng som beskriver systemet Bash kjører på nå.
        MAILCHECK	Hvor ofte (i sekunder) Bash skal se etter ny e-post.
        MAILPATH	En kolondelt liste over filnavn som Bash skal gjennomsøke
        		for ny e-post.
        OSTYPE	Versjonen av Unix som denne versjonen av Bash kjører på.
        PATH	En kolondelt liste over mapper som skal gjennomsøkes
        		ved søk etter kommandoer.
        PROMPT_COMMAND	En kommando som skal kjøres før utskrift av
        		primær ledetekst.
        PS1		Primær ledetekst-streng.
        PS2		Sekundær ledetekst-streng.
        PWD		Fullstendig sti til gjeldende mappe.
        SHELLOPTS	En kolondelt liste over skallvalg som er i bruk.
        TERM	Navn på gjeldende terminaltype.
        TIMEFORMAT	Utdata-format for tidsstatistikk som vises av
        		det reserverte ordet «time».
        auto_resume	Et kommandoord som dukker opp alene på en linje
        		blir kontrollert mot lista over ventende jobber. Hvis kommandoen finnes
        		i lista, flyttes den til forgrunnen.
        		Verdien «exact» betyr at kommandoen må være helt lik
        		et kommandonavn i lista over ventende jobber.
        		«substring» betyr at kommandoen må samsvare med en del
        		av navnet. Andre verdier betyr at kommandoen må
        		være et prefiks av en ventende jobb.
        histchars	Tegn som styrer historikkutvidelse og hurtig-subsidiering.
        		Første tegn er historikk-subsidieringstegnet (vanligvis «!»),
        		det andre er hurtig-subsidieringstegnet (vanligvis «^»), og
        		det tredje er historikk-kommentar-tegnet (vanligvis «#»).
        HISTIGNORE	En kolondelt liste over mønstre som bestemmer
        		hvilke kommandoer som skal lagres i historikklista.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
nb: Legg til mapper i stabel.
        
        Legg til en mappe i toppen av mappestabelen, eller roter
        stabelen og gjør toppen av stabelen til gjeldende arbeidsmappe.
        Hvis ingen argumenter er gitt, bytter de to øverste mappene plass..
        
        Valg:
          -n	Ikke bytt mappe når mapper legges til i stabelen
        	(bare endre stabelen).
        
        Argumenter:
          +N	Roter stabelen og legg N-te mappe (talt fra
        	null til venstre, etter «dirs») i toppen.
        
          -N	Roter stabelen og legg N-te mappe (talt fra
        	null til høyre, etter «dirs») i toppen.
        
          dir	Legg til MAP i toppen av mappestabelen, og ta den i bruk
        	som arbeidsmappe.
        
        Bruk kommandoen «dirs» for å vise mappestabelen.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre et ugyldig argument er brukt eller
        mappebytte mislykkes.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
nb: Fjern mapper fra stabelen.
        
        Fjern oppføringer fra mappestabelen. Hvis ingen argumenter er gitt,
        fjernes øverste mappe fra stabelen, og tar i bruk ny toppmappe som arbeidsmappe.
        
        Valg:
          -n	Ikke bytt mappe når mapper fjernes fra stabelen
        	(bare endre stabelen).
        
        Argumenter:
          +N	Fjern N-te mappe (talt fra null til venstre, etter «dirs»).
           F.eks.: «popd +0» fjerner første mappe, og «popd +1» mappe nr. 2.
        
          -N	Fjern N-te mappe (talt fra null til høyre, etter «dirs»).
           F.eks.: «popd -0» fjerner siste mappe, og «popd -1» nest siste mappe.
        
        Bruk kommandoen «dirs» for å vise mappestabelen.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre et ugyldig argument er brukt eller
        mappebytte mislykkes.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nb: Vis mappestabel.
        
        Vis liste over hurtiglagrede mapper som er hurtiglagret med
        kommandoen «pushd». Du kan gå opp igjen med kommandoen «popd».    
        Valg:
          -c	tøm mappestabel ved å slette alle elementer
          -l	ikke skriv ut undermapper av brukers hjemmemappe som
        	relative stier med tilde-prefiks
          -p	skriv ut mappestabel med én oppføring per linje
          -v	tilsvarer «-p», men med stabelposisjon som prefiks
        
        Argumenter:
          +N	Vis N-te oppføring (talt fra null til venstre, etter «dirs»).
          -N	Vis N-te oppføring (talt fra null til høyre, etter «dirs»).
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
nb: Juster og tilbakestill skallvalg.
        
        Endre innstilling for hvert VALGNAVN. Hvis ingen valg/argumenter er brukt,
        skriver programmet ut alle oppgitte VALGNAVN og viser hvorvidt de har en verdi.
        Hvis ingen VALGNAVN er oppgitt, skriver programmet ut alle skallvalg.
        
        Valg:
          -o	begrense VALGNAVN til det som er definert med «set -o»
          -p	skriv ut hvert skallvalg og vis status
          -q	ikke skriv ut noe
          -s	slå på (gi verdi til) hvert VALGNAVN
          -u	slå av (tilbakestill) hvert VALGNAVN
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket hvis VALGNAVN er slått på, og mislykket hvis enten bruker 
        tar et ugyldig valg eller VALGNAVN er slått av.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
nb: Formaterer og skriver ut ARGUMENTER på FORMATets premisser.
        
        Valg:
          -v var	legg utdata i valgt VARiabel i stedet for å
        		vise den på standardutdata
        
        FORMAT er en tegnstreng som inneholder tre typer objekter:
        - rene tegn (som kopieres til standardutdata),
        - skiftetegn (som konverteres og kopieres til standardutdata), og
        - formatspesifikasjoner (som skriver ut påfølgende argument).
        
        Printf tolker følgende standard-formatspes. i tillegg til de som står     beskrevet i printf(1):
        
          %b	utvid omvendt skråstrek-skiftesekvenser i gjeldende argument
          %q	gi argumentet anførselstegn slik at det kan brukes som skall-inndata
          %Q	som %q, men bruk hvilken som helst presisjon på argumentet uten anførselstegn før
         		sitering
          %(fmt)T skriv ut «date-time»-streng etter bruk av FMT som formatstreng
                med strftime(3)
        
        Formatet gjenbrukes etter nødvendighet for å bruke opp alle argumentene.
        Hvis det finnes færre argumenter enn formatet krever, oppfører overflødige
        formatstrenger seg som om de var 0-verdier eller null-strenger.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår en
        skrive- eller tidelingsfeil.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nb: Velg hvordan argumenter skal fullføres av Readline.
        
        Velg hvordan argumenter skal fullføres per NAVN.
        Hvis brukeren ikke tar noen valg, blir gjeldende fullføringsspesifikasjoner
        skrevet ut i et format som egner seg til gjenbruk.
        
        Valg:
          -p	skriv ut gjeldende fullføringsoppsett i et gjenbrukbart format (standard)
          -r	fjern en fullføringsspesifikasjon per NAVN
        	(eller fra alle spesifikasjoner hvis ingen NAVN er valgt)
          -D	bruk fullføringer og handlinger som standard for kommandoer uten
        	spesifikke definisjoner av fullføring
          -E	bruk fullføringer og handlinger på «tomme» kommandoer
         -I	bruk fullføringer og handlinger på første (kommando-) ord
        
        Handlinger tas i bruk i samme rekkefølge som valgene med
        store bokstaver ovenfor. Valget «-D» har høyere prioritet
        enn «-E», og begge har høyere prioritet enn «-I».
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nb: Vis mulige fullføringer basert på valgene.
        
        Dette er ment for å brukes i en skallfunksjon som genererer mulige
        fullføringer. Hvis argumentet ORD brukes, genererer programmet
        søketreff på ORD.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller det oppstår feil.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
nb: Endre eller vis fullføringsvalg.
        
        Endre fullføringsvalg per NAVN, eller kjørende fullføringsprosess hvis ingen
        NAVN er valgt. Hvis ingen VALG er brukt, skriv enten ut fullføringsvalg per NAVN,
        eller gjeldende fullføringsoppsett.
        
        Valg:
        	-o option	Endre fullføringsVALG per NAVN
        	-D		Endre valg for kommandofullføringa «default»
        	-E		Endre valg for kommandofullføringa «empty»
        	-I		Endre valg for fullføring av første ord
        
        Bruk «+o» i stedet for «-o» for å slå av valg.
        
        Argumenter:
        
        Hvert NAVN henviser til en kommando som må ha en fullføringsspesifikasjon
        definert med den innebyde kommandoen «complete». Hvis ingen NAVN
        er valgt, må compopt brukes av en funksjon som genererer fullføringer.
        Valgene for den aktuelle fullføringsgeneratoren blir i så fall endret.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller NAVN
        mangler fullføringsoppsett.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
nb: Legg linjer fra standard inndata i en indeksert tabellvariabel.
        
        Legg linjer fra standard inndata i indeksert tabellvariabel TABELL, eller
        fra fildeskriptor FD ved bruk av «-u». Variabelen MAPFILE er
        standard TABELL.
        
        Valg:
          -d skill	Bruk SKILLetegn til å avslutte linjer (i stedet for linjeskift)
          -n antall	Ikke kopier flere enn valgt ANTALL linjer. Hvis ANTALL er 0, kopieres alle linjer.
          -O oppr	Tildel til TABELL ved indeks-OPPRinnelse. Standard indeks er 0.
          -s antall 	Forkast valgt ANTALL linjer i starten.
          -t		Fjern etterfølgende linjeskift fra hver lest linje.
          -u fd		Les linjer fra fildeskriptor FD i stedet for standard inndata.
          -C tilbakekall	Vurder TILBAKEKALL hver gang valgt ANTALL linjer er lest.
          -c antall	Velg antall linjer som skal leses mellom hvert TILBAKEKALL.
        
        Argumenter:
          ARRAY		Tabellvariabel-navn som skal brukes i fildata.
        
        Hvis «-C» er valgt men ikke «-c», brukes standardantallet 5000.  Når
        TILBAKEKALL vurderes, argumenteres det i tillegg med indeks av neste tabellelement
        samt linjenummeret som skal tildeles aktuelt element.
        
        Hvis ingen eksplisitt opprinnelse er gitt, tømmes TABELL før den får tildelt noe.
        
        Avslutningsstatus:
        Vellykket, med mindre bruker tar et ugyldig valg eller TABELL enten er
        skrivebeskyttet eller en ikke-indeksert tabell.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
nb: Legg linjer fra en fil inn i en tabellvariabel.
        
        Dette er synonymt med «mapfile».
