bash-5.2-rc1 - en to nl translation catalogue (587 entries)

en: bad array subscript
nl: ongeldige array-index

en: %s: removing nameref attribute
nl: %s: 'nameref'-eigenschap wordt verwijderd

en: %s: cannot convert indexed to associative array
nl: %s: kan geïndexeerd array niet omzetten naar associatief array

en: %s: cannot assign to non-numeric index
nl: %s: niet-numerieke index is niet mogelijk

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
nl: %s: %s: een index is nodig bij toekenning aan associatief array

en: %s: cannot create: %s
nl: Kan %s niet aanmaken: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
nl: bash_execute_unix_command(): kan voor opdracht geen toetsenkaart vinden

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
nl: %s: eerste teken dat geen witruimte is is niet '"'

en: no closing `%c' in %s
nl: geen sluit-'%c' in %s

en: %s: missing colon separator
nl: %s: ontbrekend scheidingsteken (dubbele punt)

en: `%s': cannot unbind in command keymap
nl: Kan '%s' niet losmaken in toetsenkaart

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
nl: accoladevervanging: onvoldoende geheugen beschikbaar voor %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
nl: accoladevervanging: onvoldoende geheugen beschikbaar voor %u elementen

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
nl: accoladevervanging: onvoldoende geheugen beschikbaar voor '%s'

en: `%s': invalid alias name
nl: '%s': ongeldige naam voor alias

en: line editing not enabled
nl: regelbewerking is niet ingeschakeld

en: `%s': invalid keymap name
nl: '%s': ongeldige naam voor toetsenkaart

en: %s: cannot read: %s
nl: Kan %s niet lezen: %s

en: `%s': unknown function name
nl: '%s': onbekende functienaam

en: %s is not bound to any keys.
nl: %s is aan geen enkele toets gebonden

en: %s can be invoked via
nl: %s kan worden aangeroepen via

en: `%s': cannot unbind
nl: Kan %s niet losmaken

en: loop count
nl: herhalingsaantal

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
nl: heeft alleen betekenis in een 'for'-, 'while'- of 'until'-lus

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
nl: De context van de aanroep van de huidige functie tonen.
    
        Zonder argument produceert het "$regelnummer $bestandsnaam"; met
        argument "$regelnummer $functienaam $bestandsnaam".  Deze tweede
        vorm kan gebruikt worden om een 'stack trace' te produceren.
    
        De waarde van het argument geeft aan hoeveel frames er teruggegaan
        moet worden vanaf de huidige; het bovenste frame heeft nummer 0.

en: HOME not set
nl: HOME is niet gedefinieerd

en: too many arguments
nl: te veel argumenten

en: null directory
nl: null-map

en: OLDPWD not set
nl: OLDPWD is niet gedefinieerd

en: line %d:
nl: regel %d:

en: warning:
nl: waarschuwing:

en: %s: usage:
nl: %s: Gebruik:

en: %s: option requires an argument
nl: %s: optie vereist een argument

en: %s: numeric argument required
nl: %s: vereist een numeriek argument

en: %s: not found
nl: %s: niet gevonden

en: %s: invalid option
nl: %s: ongeldige optie

en: %s: invalid option name
nl: %s: ongeldige optienaam

en: `%s': not a valid identifier
nl: '%s': is geen geldige naam

en: invalid octal number
nl: ongeldig octaal getal

en: invalid hex number
nl: ongeldig hexadecimaal getal

en: invalid number
nl: ongeldig getal

en: %s: invalid signal specification
nl: %s: ongeldige signaalaanduiding

en: `%s': not a pid or valid job spec
nl: '%s': is geen PID en geen geldige taakaanduiding

en: %s: readonly variable
nl: %s: is een alleen-lezen variabele

en: %s: cannot assign
nl: %s: kan niet toewijzen

en: %s: %s out of range
nl: %s: %s valt buiten bereik

en: %s out of range
nl: %s valt buiten bereik

en: %s: no such job
nl: %s: taak bestaat niet

en: %s: no job control
nl: %s: geen taakbesturing

en: no job control
nl: geen taakbesturing

en: %s: restricted
nl: %s: beperkte modus

en: restricted
nl: beperkte modus

en: %s: not a shell builtin
nl: %s: is geen ingebouwde opdracht van de shell

en: write error: %s
nl: schrijffout: %s

en: error setting terminal attributes: %s
nl: fout tijdens instellen van terminaleigenschappen: %s

en: error getting terminal attributes: %s
nl: fout tijdens verkrijgen van terminaleigenschappen: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
nl: %s: fout tijdens bepalen van huidige map: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
nl: %s: taakaanduiding is niet eenduidig

en: help not available in this version
nl: hulp is niet beschikbaar in deze versie

en: %s: cannot unset: readonly %s
nl: Kan '%s' niet verwijderen: %s is alleen-lezen

en: %s: cannot unset
nl: Kan '%s' niet verwijderen

en: %s: invalid action name
nl: %s: ongeldige actienaam

en: %s: no completion specification
nl: %s: is geen completerings-aanduiding

en: warning: -F option may not work as you expect
nl: waarschuwing: optie -F functioneert mogelijk niet zoals verwacht

en: warning: -C option may not work as you expect
nl: waarschuwing: optie -C functioneert mogelijk niet zoals verwacht

en: not currently executing completion function
nl: er wordt momenteel geen completeringsfunctie uitgevoerd

en: can only be used in a function
nl: kan alleen worden gebruikt binnen een functie

en: cannot use `-f' to make functions
nl: '-f' kan niet gebruikt worden om een functie te definiëren

en: %s: readonly function
nl: %s: is een alleen-lezen functie

en: %s: reference variable cannot be an array
nl: %s: verwijzingsvariabele mag geen array zijn

en: %s: nameref variable self references not allowed
nl: %s: zelfverwijzing door naamsverwijzingsvariabele is niet toegestaan

en: %s: circular name reference
nl: %s: circulaire naamsverwijzing

en: `%s': invalid variable name for name reference
nl: '%s': ongeldige variabelenaam voor naamsverwijzing

en: %s: cannot destroy array variables in this way
nl: %s: kan array-variabelen niet op deze manier verwijderen

en: %s: cannot convert associative to indexed array
nl: %s: kan associatief array niet omzetten naar geïndexeerd array

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
nl: %s: aangehaalde samengesteld-array-toekenning is verouderd

en: dynamic loading not available
nl: dynamisch-laden is niet beschikbaar

en: cannot open shared object %s: %s
nl: kan gedeeld object %s niet openen: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
nl: kan %s niet vinden in gedeeld object %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
nl: %s: dynamische ingebouwde functie is reeds geladen

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
nl: laadfunctie voor %s geeft foutcode (%d): is niet geladen

en: %s: not dynamically loaded
nl: %s: is niet dynamisch geladen

en: %s: cannot delete: %s
nl: Kan %s niet verwijderen: %s

en: %s: is a directory
nl: %s: is een map

en: %s: not a regular file
nl: %s: is geen normaal bestand

en: %s: file is too large
nl: %s: bestand is te groot

en: %s: cannot execute binary file
nl: %s: kan binair bestand niet uitvoeren

en: %s: cannot execute: %s
nl: Kan %s niet uitvoeren: %s

en: logout
nl: uitgelogd

en: not login shell: use `exit'
nl: geen login-shell; gebruik 'exit'

en: There are stopped jobs.
nl: Er zijn nog gepauzeerde taken.

en: There are running jobs.
nl: Er zijn nog draaiende taken.

en: no command found
nl: geen opdracht gevonden

en: history specification
nl: geschiedenisaanduiding

en: %s: cannot open temp file: %s
nl: Kan tijdelijk bestand '%s' niet openen: %s

en: current
nl: huidige

en: job %d started without job control
nl: taak %d is gestart zonder taakbesturing

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: optie vereist een argument -- %c

en: hashing disabled
nl: hashen is uitgeschakeld

en: %s: hash table empty
nl: %s: de hash-tabel is leeg

en: hits	command
nl: treffers commando

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
nl[0]: Shell-opdrachten die overeenkomen met '
nl[1]: Shell-opdrachten die overeenkomen met '

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
nl: Er is geen hulptekst voor '%s'.
    Probeer 'help help' of 'man -k %s' of 'info %s'.

en: %s: cannot open: %s
nl: Kan %s niet openen: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
nl: Hieronder staan alle interne shell-opdrachten opgesomd.  Typ 'help' om dit
    overzicht opnieuw te zien.  Typ 'help naam' voor meer informatie over de
    opdracht met die naam.  Typ 'info bash' voor gedetailleerde informatie over
    de gehele shell.  En gebruik 'man -k ...' of 'info ...' voor meer informatie
    over andere opdrachten.
    
    (Een sterretje (*) naast een naam betekent dat de functie uitgeschakeld is.)

en: cannot use more than one of -anrw
nl: slechts één van '-a', '-n', '-r' of '-w' is mogelijk

en: history position
nl: geschiedenispositie

en: %s: invalid timestamp
nl: %s: ongeldig tijdsstempel

en: %s: history expansion failed
nl: %s: geschiedenisexpansie is mislukt

en: %s: inlib failed
nl: %s: 'inlib' is mislukt

en: no other options allowed with `-x'
nl: bij '-x' zijn geen andere opties toegestaan

en: %s: arguments must be process or job IDs
nl: %s: argumenten moeten proces-IDs of taak-IDs zijn

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: expression expected
nl: uitdrukking werd verwacht

en: %s: not an indexed array
nl: %s: is geen geïndexeerd array

en: %s: invalid file descriptor specification
nl: %s: ongeldige aanduiding van bestandsdescriptor

en: %d: invalid file descriptor: %s
nl: %d: ongeldige bestandsdescriptor: %s

en: %s: invalid line count
nl: %s: ongeldig regelaantal

en: %s: invalid array origin
nl: %s: ongeldig array-begin

en: %s: invalid callback quantum
nl: %s: ongeldige hoeveelheid

en: empty array variable name
nl: lege naam van array-variabele

en: array variable support required
nl: ondersteuning van arrayvariabelen is vereist

en: `%s': missing format character
nl: '%s': ontbrekend opmaakteken

en: `%c': invalid time format specification
nl: '%c': ongeldige aanduiding van tijdsopmaak

en: `%c': invalid format character
nl: '%c': ongeldig opmaakteken

en: warning: %s: %s
nl: waarschuwing: %s: %s

en: format parsing problem: %s
nl: probleem bij ontleden van opmaak: %s

en: missing hex digit for \x
nl: ontbrekend hexadecimaal cijfer bij \x

en: missing unicode digit for \%c
nl: ontbrekend Unicode-cijfer bij \%c

en: no other directory
nl: geen andere map

en: %s: invalid argument
nl: %s: ongeldig argument

en: <no current directory>
nl: <geen huidige map>

en: directory stack empty
nl: mappenstapel is leeg

en: directory stack index
nl: mappenstapelindex

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
nl: Toont de huidige lijst van onthouden mappen.  Mappen worden aan deze
        lijst toegevoegd met de opdracht 'pushd', en verwijderd met 'popd'.
    
        Opties:
          -c   de mappenstapel wissen door alle elementen te verwijderen
          -l   paden niet afkorten (relatief ten opzichte van uw thuismap)
                 maar volledig weergegeven
          -p   de mappenstapel tonen met één item per regel
          -v   als '-p' maar met elk item voorafgegaan wordt door diens positie
                 in de stapel
    
        Argumenten:
          +N   Toont het N-de item, tellend vanaf links, van de lijst getoond
               door 'dirs' wanneer opgeroepen zonder opties, beginnend bij nul.
          -N   Toont het N-de item, tellend vanaf rechts, van de lijst getoond
               door 'dirs' wanneer opgeroepen zonder opties, beginnend bij nul.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
nl: Voegt een map toe aan de top van de mappenstapel, of roteert de stapel
        en maakt de huidige werkmap gelijk aan de nieuwe top van de stapel.
        Zonder argumenten worden de bovenste twee mappen verwisseld.
    
        Optie:
          -n   de verandering van map onderdukken bij het toevoegen van mappen
                 aan de stapel, zodat alleen de stapel wordt gemanipuleerd
    
        Argumenten:
          +N   Roteert de stapel zodat de N-de map (tellend vanaf links, van
               de lijst getoond door 'dirs', beginned bij nul) bovenaan komt.
          -N   Roteert de stapel zodat de N-de map (tellend vanaf rechts, van
               de lijst getoond door 'dirs', beginned bij nul) bovenaan komt.
          MAP  Voegt deze map toe aan de top van de mappenstapel, en maakt het
               de nieuwe werkmap.
    
        De opdracht 'dirs' toont de huidige mappenstapel.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
nl: Verwijdert items van de mappenstapel.  Zonder argumenten verwijdert
        het de bovenste map van de stapel, en maakt de huidige werkmap
        gelijk aan de nieuwe bovenste map.
    
        Optie:
          -n   de verandering van map onderdukken bij het toevoegen van mappen
                 aan de stapel, zodat alleen de stapel wordt gemanipuleerd
    
        Argumenten:
          +N   Verwijdert het N-de item tellend vanaf links (van de lijst
               getoond door 'dirs', beginnend met nul).  Bijvoorbeeld:
               'popd +0' verwijdert de eerste map, 'popd +' de tweede.
          -N   Verwijdert het N-de item tellend vanaf rechts (van de lijst
               getoond door 'dirs', beginnend met nul).  Bijvoorbeeld:
               'popd -0' verwijdert de laatste map, 'popd -1' de voorlaatste.
    
        De opdracht 'dirs' toont de huidige mappenstapel.

en: %s: invalid timeout specification
nl: %s: ongeldige aanduiding van tijdslimiet

en: read error: %d: %s
nl: leesfout: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
nl: kan alleen een 'return' doen uit een functie of een uit script aangeroepen met 'source'

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
nl: kan niet tegelijk een functie en een variabele verwijderen

en: %s: not an array variable
nl: %s: is geen array-variabele

en: %s: not a function
nl: %s: is geen functie

en: %s: cannot export
nl: Kan '%s' niet exporteren

en: shift count
nl: shift-aantal

en: cannot set and unset shell options simultaneously
nl: kan shell-opties niet tegelijk inschakelen en uitschakelen

en: %s: invalid shell option name
nl: %s: ongeldige shell-optienaam

en: filename argument required
nl: vereist een bestandsnaam als argument

en: %s: file not found
nl: %s: bestand niet gevonden

en: cannot suspend
nl: kan niet pauzeren

en: cannot suspend a login shell
nl: kan een inlog-shell niet pauzeren

en: %s is aliased to `%s'
nl: %s is een alias voor '%s'

en: %s is a shell keyword
nl: %s is een shell-sleutelwoord

en: %s is a function
nl: %s is een functie

en: %s is a special shell builtin
nl: %s is een speciale ingebouwde shell-functie

en: %s is a shell builtin
nl: %s is een ingebouwde shell-functie

en: %s is hashed (%s)
nl: %s is gehasht (%s)

en: %s: invalid limit argument
nl: %s: ongeldige limietwaarde

en: `%c': bad command
nl: '%c': ongeldige opdracht

en: %s: cannot get limit: %s
nl: %s: kan de limiet niet bepalen: %s

en: limit
nl: limiet

en: %s: cannot modify limit: %s
nl: %s: kan de limiet niet wijzigen: %s

en: octal number
nl: octaal getal

en: `%c': invalid symbolic mode operator
nl: '%c': ongeldige operator in symbolische modus

en: `%c': invalid symbolic mode character
nl: '%c': ongeldig teken in symbolische modus

en:  line
nl:  regel

en: last command: %s
nl: laatste opdracht: %s

en: Aborting...
nl: Afbreken...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
nl: informatie:

en: DEBUG warning:
nl: DEBUG-waarschuwing:

en: unknown command error
nl: onbekende opdrachtfout

en: bad command type
nl: ongeldig opdrachttype

en: bad connector
nl: ongeldige verbinder

en: bad jump
nl: ongeldige sprong

en: %s: unbound variable
nl: %s: ongebonden variabele

en: timed out waiting for input: auto-logout
nl: wachten op invoer duurde te lang -- automatisch afgemeld

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
nl: kan standaardinvoer niet omleiden vanaf /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
nl: TIMEFORMAT: '%c': ongeldig opmaakteken

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
nl: execute_coproc(): coproc [%d:%s] bestaat nog steeds

en: pipe error
nl: pijpfout

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
nl: eval: maximum 'eval'-nestingsniveau is overschreden (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
nl: %s: maximum 'source'-nestingsniveau is overschreden (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
nl: %s: maximum functie-nestingsniveau is overschreden (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
nl: %s: beperkte modus: '/' in opdrachtnamen is niet toegestaan

en: %s: command not found
nl: %s: opdracht niet gevonden

en: %s: cannot execute: required file not found
nl: %s: kan niet uitvoeren: vereist bestand is niet gevonden

en: %s: %s: bad interpreter
nl: %s: %s: ongeldige interpreter

en: %s: cannot execute binary file: %s
nl: %s: kan binair bestand %s niet uitvoeren

en: `%s': is a special builtin
nl: '%s' is een speciale ingebouwde shell-functie

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
nl: kan bestandsdescriptor %d niet dupliceren naar bestandsdescriptor %d

en: expression recursion level exceeded
nl: recursieniveau van expressies is overschreden

en: recursion stack underflow
nl: recursiestapel-onderloop

en: syntax error in expression
nl: syntaxfout in expressie

en: attempted assignment to non-variable
nl: poging tot toewijzing aan een niet-variabele

en: syntax error in variable assignment
nl: syntaxfout in toewijzing aan variabele

en: division by 0
nl: deling door nul

en: bug: bad expassign token
nl: **interne fout**: onjuist symbool in toewijzingsexpressie

en: `:' expected for conditional expression
nl: ':' werd verwacht voor een voorwaardelijke expressie

en: exponent less than 0
nl: exponent is kleiner dan 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
nl: naam verwacht na pre-increment of pre-decrement

en: missing `)'
nl: ontbrekend ')'

en: syntax error: operand expected
nl: syntaxfout: operator verwacht

en: syntax error: invalid arithmetic operator
nl: syntaxfout: ongeldige rekenkundige operator

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
nl: %s%s%s: %s (het onjuiste symbool is "%s")

en: invalid arithmetic base
nl: ongeldige rekenkundige basis

en: invalid integer constant
nl: ongeldige integerconstante

en: value too great for base
nl: waarde is te groot voor basis

en: %s: expression error
nl: %s: expressiefout

en: getcwd: cannot access parent directories
nl: getwd(): kan geen geen toegang verkrijgen tot bovenliggende mappen

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
nl: kan 'nodelay'-modus niet uitschakelen voor bestandsdescriptor %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
nl: kan geen nieuwe bestandsdescriptor reserveren voor bash-invoer vanuit bestandsdescriptor %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
nl: check_bash_input(): buffer bestaat al voor nieuwe bestandsdescriptor %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
nl: start_pipeline(): procesgroep van pijp

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
nl: bgp_delete: LUS: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
nl: bgp_search: LUS: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
nl: afgesplitst PID %d hoort bij draaiende taak %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
nl: verwijderen van gepauzeerde taak %d met procesgroep %ld...

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
nl: add_process(): PID %5ld (%s) staat gemarkeerd als nog actief

en: describe_pid: %ld: no such pid
nl: describe_pid(): PID %ld bestaat niet

en: Signal %d
nl: Signaal %d

en: Done
nl: Klaar

en: Stopped
nl: Gepauzeerd

en: Stopped(%s)
nl: Gepauzeerd(%s)

en: Running
nl: Wordt uitgevoerd

en: Done(%d)
nl: Klaar(%d)

en: Unknown status
nl: Onbekende afsluitwaarde

en: (core dumped)
nl: (geheugendump gemaakt)

en:   (wd: %s)
nl:   (werkmap: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
nl: instellen van procesgroep %2$ld van dochter %1$ld

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
nl: wait(): PID %ld is geen dochterproces van deze shell

en: wait_for: No record of process %ld
nl: wait_for(): proces %ld is nergens geregistreerd

en: wait_for_job: job %d is stopped
nl: wait_for_job(): taak %d is gepauzeerd

en: %s: no current jobs
nl: %s: geen lopende taken

en: %s: job has terminated
nl: %s: taak is afgesloten

en: %s: job %d already in background
nl: %s: taak %d draait al op de achtergrond

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
nl: waitchld(): WNOHANG wordt ingeschakeld om een onbegrensde blokkering te vermijden

en: %s: line %d:
nl: %s: regel %d:

en:  (core dumped)
nl:  (geheugendump gemaakt)

en: (wd now: %s)
nl: (werkmap is nu: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
nl: initialize_job_control: getpgrp() is mislukt

en: initialize_job_control: no job control in background
nl: initialize_job_control: geen taakbesturing in de achtergrond

en: initialize_job_control: line discipline
nl: initialize_job_control: lijnprotocol

en: initialize_job_control: setpgid
nl: initialize_job_control: setpgid()

en: cannot set terminal process group (%d)
nl: kan procesgroep (%d) van terminal niet instellen

en: no job control in this shell
nl: er is geen taakbesturing in deze shell

en: malloc: failed assertion: %s
nl: malloc(): controletest is mislukt: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
nl: 
    malloc(): %s:%d: controletest is mislukt

en: unknown
nl: onbekend

en: malloc: block on free list clobbered
nl: malloc(): een pointer op de lijst van vrije blokken is overschreven

en: free: called with already freed block argument
nl: free(): aangeroepen met als argument een blok dat al vrijgegeven is

en: free: called with unallocated block argument
nl: free(): aangeroepen met als argument een ongebruikt blok

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
nl: free(): onderloop: 'mh_nbytes' valt buiten bereik

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
nl: free(): onderloop: 'magic8' is beschadigd

en: free: start and end chunk sizes differ
nl: free(): blokgroottes van begin en eind zijn verschillend

en: realloc: called with unallocated block argument
nl: realloc(): aangeroepen met als argument een ongebruikt blok

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
nl: realloc(): onderloop: 'mh_nbytes' valt buiten bereik

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
nl: realloc(): onderloop: 'magic8' is beschadigd

en: realloc: start and end chunk sizes differ
nl: realloc(): blokgroottes van begin en eind zijn verschillend

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
nl: register_alloc(): reserveringstabel is vol??

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
nl: register_alloc(): %p staat al als gereserveerd in tabel??

en: register_free: %p already in table as free?
nl: register_free(): %p staat al als vrij in tabel??

en: invalid base
nl: ongeldige basis

en: %s: host unknown
nl: %s: onbekende host

en: %s: invalid service
nl: %s: ongeldige service

en: %s: bad network path specification
nl: %s: ongeldige aanduiding van netwerkpad

en: network operations not supported
nl: netwerkoperaties worden niet ondersteund

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
nl: setlocale(): LC_ALL: kan niet van taalregio veranderen (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
nl: setlocale(): LC_ALL: kan niet van taalregio veranderen (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
nl: setlocale(): %s: kan niet van taalregio veranderen (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
nl: setlocale(): %s: kan niet van taalregio veranderen (%s): %s

en: You have mail in $_
nl: U hebt post in $_

en: You have new mail in $_
nl: U hebt nieuwe post in $_

en: The mail in %s has been read
nl: De post in %s is gelezen.

en: syntax error: arithmetic expression required
nl: syntaxfout: een rekenkundige uitdrukking is vereist

en: syntax error: `;' unexpected
nl: syntaxfout: onverwachte ';'

en: syntax error: `((%s))'
nl: syntaxfout: '((%s))'

en: make_here_document: bad instruction type %d
nl: make_here_document(): ongeldig instructietype %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
nl: regel %d van "hier"-document eindigt met einde van bestand (verwachtte '%s')

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
nl: make_redirection(): omleidingsinstructie '%d' valt buiten bereik

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
nl: shell_getc(): lengte van invoerregel (%zu) overschrijdt SIZE_MAX (%lu): regel is afgekapt

en: maximum here-document count exceeded
nl: maximum aantal "hier"-documenten is overschreden

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
nl: onverwacht bestandseinde tijdens zoeken naar bijpassende '%c'

en: unexpected EOF while looking for `]]'
nl: onverwacht bestandseinde tijdens zoeken naar ']]'

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
nl: syntaxfout in conditionele expressie: onverwacht symbool '%s'

en: syntax error in conditional expression
nl: syntaxfout in conditionele expressie

en: unexpected token `%s', expected `)'
nl: onverwacht symbool '%s'; ')' werd verwacht

en: expected `)'
nl: ')' werd verwacht

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
nl: onverwacht argument '%s' bij eenzijdige conditionele operator

en: unexpected argument to conditional unary operator
nl: onverwacht argument bij eenzijdige conditionele operator

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
nl: onverwacht symbool '%s'; tweezijdige conditionele operator werd verwacht

en: conditional binary operator expected
nl: tweezijdige conditionele operator werd verwacht

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
nl: onverwacht argument '%s' bij tweezijdige conditionele operator

en: unexpected argument to conditional binary operator
nl: onverwacht argument bij tweezijdige conditionele operator

en: unexpected token `%c' in conditional command
nl: onverwacht symbool '%c' in conditionele opdracht

en: unexpected token `%s' in conditional command
nl: onverwacht symbool '%s' in conditionele opdracht

en: unexpected token %d in conditional command
nl: onverwacht symbool %d in conditionele opdracht

en: syntax error near unexpected token `%s'
nl: syntaxfout nabij onverwacht symbool '%s'

en: syntax error near `%s'
nl: syntaxfout nabij '%s'

en: syntax error: unexpected end of file
nl: syntaxfout: onverwacht bestandseinde

en: syntax error
nl: syntaxfout

en: Use "%s" to leave the shell.
nl: Gebruik "%s" om de shell te verlaten.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
nl: onverwacht bestandseinde tijdens zoeken naar bijpassende ')'

en: completion: function `%s' not found
nl: completion(): functie '%s' niet gevonden

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
nl: programmable_completion(): %s: mogelijke herprobeerlus

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
nl: progcomp_insert(): %s: lege COMPSPEC

en: print_command: bad connector `%d'
nl: print_command(): ongeldige verbinder '%d'

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
nl: xtrace_set(): %d: ongeldige bestandsdescriptor

en: xtrace_set: NULL file pointer
nl: xtrace_set(): bestandspointer is NIL

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
nl: xtrace-bestandsdescriptor (%d) != bestandsnummer van xtrace-bestandspointer (%d)

en: cprintf: `%c': invalid format character
nl: cprintf(): '%c': ongeldig opmaakteken

en: file descriptor out of range
nl: bestandsdescriptor valt buiten bereik

en: %s: ambiguous redirect
nl: %s: omleiding is niet eenduidig

en: %s: cannot overwrite existing file
nl: %s: kan bestaand bestand niet overschrijven

en: %s: restricted: cannot redirect output
nl: %s: beperkte modus: omleiden van uitvoer is niet toegestaan

en: cannot create temp file for here-document: %s
nl: kan geen tijdelijk bestand maken voor "hier"-document: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
nl: %s: kan bestandsdescriptor niet toewijzen aan variabele

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
nl: /dev/(tcp|udp)/host/port is niet mogelijk zonder netwerk

en: redirection error: cannot duplicate fd
nl: omleidingsfout: kan bestandsdescriptor niet dupliceren

en: could not find /tmp, please create!
nl: Kan /tmp niet vinden; maak deze aan!

en: /tmp must be a valid directory name
nl: /tmp dient een geldige mapnaam te zijn

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
nl: pretty-printing-modus wordt genegeerd in interactieve shells

en: %c%c: invalid option
nl: %c%c: ongeldige optie

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
nl: kan UID niet op %d instellen; effectieve UID is %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
nl: kan GID niet op %d instellen; effectieve GID is %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
nl: kan debugger niet starten; debugging-modus is uitgeschakeld

en: %s: Is a directory
nl: %s: is een map

en: I have no name!
nl: Ik heb geen naam!

en: GNU bash, version %s-(%s)
nl: GNU bash, versie %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
nl: Gebruik:  %s [opties]
              %s [opties] scriptbestand...

en: GNU long options:
nl: Lange opties:

en: Shell options:
nl: Korte opties:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
nl: 	-ilrsD,  of -c OPDRACHT,  of -O SHOPT-OPTIE    (enkel bij aanroep)

en: 	-%s or -o option
nl: 	-%s,  of -o optie    (veranderbaar via 'set')

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
nl: Typ '%s -c "help set"' voor meer informatie over shell-opties.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
nl: Typ '%s -c help' voor meer informatie over ingebouwde shell-functies.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
nl: Gebruik de opdracht 'bashbug' om fouten in bash te rapporteren.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
nl: Webpagina van 'bash': <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nl: Algemene hulp bij gebruik van GNU-software: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
nl: sigprocmask(): %d: ongeldige operatie

en: Bogus signal
nl: Niet-bestaand signaal

en: Hangup
nl: Opgehangen

en: Interrupt
nl: Onderbroken

en: Quit
nl: Afgesloten

en: Illegal instruction
nl: Ongeldige instructie

en: BPT trace/trap
nl: Traceer/breekpunt-instructie

en: ABORT instruction
nl: ABORT-instructie

en: EMT instruction
nl: EMT-instructie

en: Floating point exception
nl: Drijvendekomma-berekeningsfout

en: Killed
nl: Geëlimineerd

en: Bus error
nl: Busfout

en: Segmentation fault
nl: Segmentatiefout

en: Bad system call
nl: Onjuiste systeemaanroep

en: Broken pipe
nl: Gebroken pijp

en: Alarm clock
nl: Wekker

en: Terminated
nl: Beëindigd

en: Urgent IO condition
nl: Urgente in-/uitvoertoestand

en: Stopped (signal)
nl: Gepauzeerd (signaal)

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Child death or stop
nl: Dochter is geëlimineerd of gestopt

en: Stopped (tty input)
nl: Gepauzeerd (terminalinvoer)

en: Stopped (tty output)
nl: Gepauzeerd (terminaluitvoer)

en: I/O ready
nl: I/O is mogelijk

en: CPU limit
nl: CPU-limiet

en: File limit
nl: Bestandslimiet

en: Alarm (virtual)
nl: Alarm (virtueel)

en: Alarm (profile)
nl: Alarm (profiel)

en: Window changed
nl: Venster is veranderd

en: Record lock
nl: Recordvergrendeling

en: User signal 1
nl: Gebruikerssignaal 1

en: User signal 2
nl: Gebruikerssignaal 2

en: HFT input data pending
nl: HFT-invoergegevens staan te wachten

en: power failure imminent
nl: stroomstoring dreigt

en: system crash imminent
nl: systeemcrash dreigt

en: migrate process to another CPU
nl: proces naar andere processor verplaatsen

en: programming error
nl: programmeerfout

en: HFT monitor mode granted
nl: HFT-monitormodus is gegeven

en: HFT monitor mode retracted
nl: HFT-monitormodus is herroepen

en: HFT sound sequence has completed
nl: HFT-geluidssequentie is afgespeeld

en: Information request
nl: Verzoek om informatie

en: Unknown Signal #%d
nl: Onbekend signaal #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
nl: ongeldige vervanging: geen sluit-'%s' in %s

en: %s: cannot assign list to array member
nl: %s: kan geen lijst toewijzen aan een array-element

en: cannot make pipe for process substitution
nl: kan geen pijp maken voor procesvervanging

en: cannot make child for process substitution
nl: kan geen dochterproces maken voor procesvervanging

en: cannot open named pipe %s for reading
nl: kan pijp genaamd %s niet openen om te lezen

en: cannot open named pipe %s for writing
nl: kan pijp genaamd %s niet openen om te schrijven

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
nl: kan pijp genaamd %s niet dupliceren als bestandsdescriptor %d

en: command substitution: ignored null byte in input
nl: opdrachtsubstitutie: null-byte in invoer is genegeerd

en: cannot make pipe for command substitution
nl: kan geen pijp maken voor opdrachtvervanging

en: cannot make child for command substitution
nl: kan geen dochterproces maken voor opdrachtvervanging

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
nl: command_substitute(): kan pijp niet dupliceren als bestandsdescriptor 1

en: %s: invalid variable name for name reference
nl: %s: ongeldige variabelenaam voor naamsverwijzing

en: %s: invalid indirect expansion
nl: %s: ongeldige indirecte expansie

en: %s: invalid variable name
nl: %s: ongeldige variabelenaam

en: %s: parameter not set
nl: %s: parameter is niet ingesteld

en: %s: parameter null or not set
nl: %s: lege parameter, of niet ingesteld

en: %s: substring expression < 0
nl: %s: resultaat van deeltekenreeks is kleiner dan nul

en: %s: bad substitution
nl: %s: ongeldige vervanging

en: $%s: cannot assign in this way
nl: $%s: kan niet op deze manier toewijzen

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
nl: toekomstige versies van de shell zullen dit als een rekenkundige vervanging evalueren

en: bad substitution: no closing "`" in %s
nl: ongeldige vervanging: geen afsluitende '`' in %s

en: no match: %s
nl: geen overeenkomst: %s

en: argument expected
nl: argument werd verwacht

en: %s: integer expression expected
nl: %s: een geheel-getaluitdrukking werd verwacht

en: `)' expected
nl: ')' werd verwacht

en: `)' expected, found %s
nl: ')' werd verwacht; %s gevonden

en: %s: binary operator expected
nl: tweezijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: %s: unary operator expected
nl: eenzijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: missing `]'
nl: ontbrekende ']'

en: syntax error: `%s' unexpected
nl: syntaxfout: onverwachte '%s'

en: invalid signal number
nl: ongeldig signaalnummer

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
nl: trap handler: maximum 'trap-handler'-niveau is overschreden (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
nl: run_pending_traps(): ongeldige waarde in trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
nl: run_pending_traps: signaalverwerker is SIG_DFL, herzenden van %d (%s) aan mezelf...

en: trap_handler: bad signal %d
nl: trap_handler(): ongeldig signaal %d

en: error importing function definition for `%s'
nl: fout tijdens importeren van functiedefinitie voor '%s'

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
nl: shell-niveau is te hoog (%d); teruggezet op 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
nl: make_local_variable(): er is geen functiecontext in huidige geldigheidsbereik

en: %s: variable may not be assigned value
nl: %s: aan variabele mag geen waarde toegewezen worden

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
nl: %s: kan geen waarde overerven van incompatibel type

en: %s: assigning integer to name reference
nl: %s: toekenning van geheel getal aan naamsverwijzing

en: all_local_variables: no function context at current scope
nl: all_local_variables(): er is geen functiecontext in huidige geldigheidsbereik

en: %s has null exportstr
nl: *** %s heeft lege export-tekenreeks

en: invalid character %d in exportstr for %s
nl: *** ongeldig teken '%d' in export-tekenreeks voor %s

en: no `=' in exportstr for %s
nl: *** geen '=' in export-tekenreeks voor %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
nl: pop_var_context(): top van 'shell_variables' is geen functiecontext

en: pop_var_context: no global_variables context
nl: pop_var_context(): er is geen 'global_variables'-context

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
nl: pop_scope(): top van 'shell_variables' is geen tijdelijk geldigheidsbereik

en: %s: %s: cannot open as FILE
nl: %s: Kan %s niet openen als BESTAND

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
nl: %s: ongeldige waarde %s voor 'trace'-bestandsdescriptor

en: %s: %s: compatibility value out of range
nl: %s: %s: compatibiliteitswaarde valt buiten bereik

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
nl: De licentie is GPLv3+: GNU GPL versie 3 of later.
    Zie http://gnu.org/licenses/gpl.html voor de volledige tekst.

en: GNU bash, version %s (%s)
nl: GNU bash, versie %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
nl: Dit is vrije software; u mag het vrijelijk wijzigen en verder verspreiden.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: Er is GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
nl: %s: kan geen %lu bytes reserveren (%lu bytes gereserveerd)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
nl: %s: kan geen %lu bytes reserveren

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
nl: %s: %s:%d: kan geen %lu bytes reserveren (%lu bytes gereserveerd)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
nl: %s: %s:%d: kan geen %lu bytes reserveren

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
nl: alias [-p] [NAAM[=WAARDE] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
nl: unalias [-a] NAAM [NAAM...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
nl: bind [-lpvsPSVX] [-m TOETSENKAART] [-f BESTANDSNAAM] [-q NAAM] [-u NAAM]
               [-r TOETSENREEKS] [-x TOETSENREEKS:SHELL-OPDRACHT]
               [TOETSENREEKS:READLINE-FUNCTIE | TOETSENREEKS:READLINE-OPDRACHT]

en: break [n]
nl: break [N]

en: continue [n]
nl: continue [N]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
nl: builtin [INGEBOUWDE_SHELLFUNCTIE [ARGUMENT...]]

en: caller [expr]
nl: caller [EXPRESSIE]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
nl: cd [-L|(-P [-e])] [-@] [MAP]

en: command [-pVv] command [arg ...]
nl: command [-pVv] OPDRACHT [ARGUMENT...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
nl: declare [-aAfFgiIlnrtux] [NAAM[=WAARDE] ...] of declare -p [-aAfFilnrtux] [NAAM ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
nl: typeset [-aAfFgiIlnrtux] NAAM[=WAARDE] ... of typeset -p [-aAfFilnrtux] [NAAM ...]

en: local [option] name[=value] ...
nl: local [OPTIE] NAAM[=WAARDE]...

en: echo [-neE] [arg ...]
nl: echo [-neE] [ARGUMENT...]

en: echo [-n] [arg ...]
nl: echo [-n] [ARGUMENT...]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
nl: enable [-a] [-dnps] [-f BESTANDSNAAM] [NAAM...]

en: eval [arg ...]
nl: eval [ARGUMENT...]

en: getopts optstring name [arg ...]
nl: getopts OPTIETEKENREEKS NAAM [ARGUMENT...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
nl: exec [-cl] [-a NAAM] [OPDRACHT [ARGUMENT...]] [OMLEIDING...]

en: exit [n]
nl: exit [N]

en: logout [n]
nl: logout [N]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
nl: fc [-e EDITORNAAM] [-lnr] [EERSTE] [LAATSTE]
    of: fc -s [PATROON=VERVANGING] [OPDRACHT]

en: fg [job_spec]
nl: fg [TAAKAANDUIDING]

en: bg [job_spec ...]
nl: bg [TAAKAANDUIDING...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
nl: hash [-lr] [-p PADNAAM] [-dt] [NAAM...]

en: help [-dms] [pattern ...]
nl: help [-dms] [PATROON...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
nl: history [-c] [-d POSITIE] [N]   of:  history -anrw [BESTANDSNAAM]   of:  history -ps ARGUMENT...

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
nl: jobs [-lnprs] [TAAKAANDUIDING...]   of:  jobs -x OPDRACHT [ARGUMENT...]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
nl: disown [-h] [-ar] [TAAKAANDUIDING... | PID...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
nl: kill [-s SIGNAALNAAM | -n SIGNAALNUMMER | -SIGNAAL] PID | TAAKAANDUIDING
      of: kill -l [SIGNAAL]

en: let arg [arg ...]
nl: let ARGUMENT...

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
nl: read [-ers] [-a ARRAY] [-d SCHEIDINGSTEKEN] [-i TEKST] [-p PROMPT]
               [-n AANTAL_TEKENS] [-N AANTAL_TEKENS] [-t TIJDSLIMIET]
               [-u BESTANDSDESCRIPTOR]  [NAAM...]

en: return [n]
nl: return [N]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
nl: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o OPTIENAAM] [--] [-] [ARGUMENT...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
nl: unset [-f] [-v] [-n] [NAAM...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
nl: export [-fn] [NAAM[=WAARDE] ...]   of:  export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
nl: readonly [-aAf] [NAAM[=WAARDE] ...]   of:  readonly -p

en: shift [n]
nl: shift [N]

en: source filename [arguments]
nl: source BESTANDSNAAM [ARGUMENTEN]

en: . filename [arguments]
nl: . BESTANDSNAAM [ARGUMENTEN]

en: test [expr]
nl: test [EXPRESSIE]

en: [ arg... ]
nl: [ EXPRESSIE... ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
nl: trap [-lp] [[ARGUMENT] SIGNAALAANDUIDING...]

en: type [-afptP] name [name ...]
nl: type [-afptP] NAAM...

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
nl: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [GRENSWAARDE]

en: umask [-p] [-S] [mode]
nl: umask [-p] [-S] [MODUS]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
nl: wait [-fn] [-p VAR] [ID ...]

en: wait [pid ...]
nl: wait [-n] [PID ...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
nl: for NAAM [in WOORDEN...] ; do OPDRACHTEN; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
nl: for (( EXPR1; EXPR2; EXPR3 )); do OPDRACHTEN; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
nl: select NAAM [in WOORDEN... ;] do OPDRACHTEN; done

en: time [-p] pipeline
nl: time [-p] PIJPLIJN

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
nl: case WOORD in [PATROON [| PATROON]...) OPDRACHTEN ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
nl: if OPDRACHTEN; then OPDRACHTEN; [elif OPDRACHTEN; then OPDRACHTEN;]... [else OPDRACHTEN;] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
nl: while OPDRACHTEN; do OPDRACHTEN2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
nl: until OPDRACHTEN; do OPDRACHTEN2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
nl: coproc [NAAM] OPDRACHT [OMLEIDINGEN]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
nl: function NAAM { OPDRACHTEN ; }   of:  NAAM () { OPDRACHTEN ; }

en: { COMMANDS ; }
nl: { OPDRACHTEN ; }

en: job_spec [&]
nl: TAAKAANDUIDING [&]

en: (( expression ))
nl: (( EXPRESSIE ))

en: [[ expression ]]
nl: [[ EXPRESSIE ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
nl: var - namen en betekenissen van enkele shell-variabelen

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
nl: pushd [-n] [+N | -N | MAP]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
nl: shopt [-pqsu] [-o] [OPTIENAAM...]

en: printf [-v var] format [arguments]
nl: printf [-v VARIABELE] OPMAAK [ARGUMENTEN]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
nl: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o OPTIE] [-A ACTIE] [-C OPDRACHT]
                       [-F FUNCTIE] [-G PATROON] [-P PREFIX] [-S SUFFIX]
                       [-W WOORDENLIJST] [-X FILTERPATROON]  [NAAM...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
nl: compgen [-abcdefgjksuv] [-o OPTIE] [-A ACTIE] [-C OPDRACHT] [-F FUNCTIE]
                     [-G PATROON] [-P PREFIX] [-S SUFFIX]
                     [-W WOORDENLIJST] [-X FILTERPATROON]  [WOORD]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
nl: compopt [-o|+o OPTIE] [-DEI] [NAAM...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
nl: mapfile [-d SCHEIDINGSTEKEN] [-n AANTAL] [-O BEGIN] [-s AANTAL] [-t]
                     [-u BESTANDSDESCRIPTOR] [-C FUNCTIE] [-c HOEVEELHEID] [ARRAY]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
nl: readarray [-d SCHEIDINGSTEKEN] [-n AANTAL] [-O BEGIN] [-s AANTAL] [-t]
                     [-u BESTANDSDESCRIPTOR] [-C FUNCTIE] [-c HOEVEELHEID] [ARRAY]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
nl: Aliassen definiëren of tonen.
    
        Zonder argumenten, of met optie '-p', toont 'alias' op standaarduitvoer
        de huidige lijst van aliassen in de vorm: alias NAAM='VERVANGING'.
        Met argumenten, wordt er een alias gedefinieerd voor elke NAAM waarvoor
        een VERVANGING gegeven is.  Als de VERVANGING eindigt op een spatie, dan
        wordt bij aliasexpansie ook van het nakomende woord gecontroleerd of het
        een alias is.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij er een NAAM gegeven is waarvoor geen alias
        gedefinieerd is.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
nl: Elke gegeven NAAM verwijderen uit de lijst van gedefinieerde aliassen.
    
        Met optie '-a' worden alle gedefinieerde aliassen verwijderd.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij NAAM geen bestaande alias is.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
nl: Toetsbindingen en variabelen van 'readline' instellen.
    
        Verbindt een toetsenreeks aan een 'readline'-functie of aan een macro,
        of stelt een 'readline'-variabele in.  De syntax van argumenten die geen
        opties zijn is gelijkaardig aan die voor ~/.inputrc, maar zij dienen één
        geheel te zijn, bijvoorbeeld: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
    
        Opties:
          -f BESTANDSNAAM    de toetsbindingen uit dit bestand lezen
          -l                 alle bekende functienamen opsommen
          -m TOETSENKAART    deze toetsenkaart gebruiken voor de duur van deze
                               opdracht; mogelijke toetsenkaarten zijn 'emacs',
                               'emacs-standard', 'emacs-meta', 'emacs-ctlx',
                               'vi', 'vi-move', 'vi-insert' en 'vi-command'
          -P                 functienamen en hun bindingen tonen
          -p                 functienamen en hun bindingen tonen, in een vorm die
                               hergebruikt kan worden als invoer
          -r TOETSENREEKS    de binding voor deze toetsenreeks verwijderen
          -q FUNCTIENAAM     tonen welke toetsen deze functie aanroepen
          -S                 toetsenreeksen tonen die macro's aanroepen
          -s                 toetsenreeksen tonen die macro's aanroepen, in een
                               vorm die hergebruikt kan worden als invoer
          -u FUNCTIENAAM     verwijdert alle toetsbindingen aan deze functie
          -V                 variabelenamen en hun waarden tonen
          -v                 variabelenamen en hun waarden tonen, in een vorm die
                               hergebruikt kan worden als invoer
          -x TOETSENREEKS:SHELL-OPDRACHT  deze shell-opdracht uitvoeren als deze
                                            toetsenreeks ingevoerd wordt
          -X                 met '-x' gebonden toetsenreeksen en opdrachten tonen
                               in een vorm die hergebruikt kan worden als invoer
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
nl: Een 'for'-, 'while'- of 'until'-lus beëindigen.
    
        Als N gegeven is, dan worden N niveaus van lussen beëindigd.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij N kleiner dan 1 is.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
nl: De volgende herhaling van huidige 'for'-, 'while'- of 'until'-lus beginnen.
        Als N gegeven is, dan wordt N niveaus hoger doorgegaan.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij N kleiner dan 1 is.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
nl: Een ingebouwde shell-functie uitvoeren.
    
        Voert de gegeven ingebouwde shell-functie met de gegeven argumenten uit.
        Dit is handig als u de naam van een ingebouwde functie voor een eigen
        functie wilt gebruiken, maar toch de functionaliteit van de ingebouwde
        functie nodig hebt.
    
        De afsluitwaarde is die van de uitgevoerde shell-functie, of 1
        of 1 als INGEBOUWDE_SHELLFUNCTIE geen ingebouwde shell-functie is.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
nl: De context van de aanroep van de huidige functie tonen.
    
        Zonder argument produceert het "$regelnummer $bestandsnaam"; met
        argument "$regelnummer $functienaam $bestandsnaam".  Deze tweede
        vorm kan gebruikt worden om een 'stack trace' te produceren.  De
        waarde van het argument geeft aan hoeveel frames er teruggegaan
        moet worden; het huidige frame heeft nummer 0.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij de shell momenteel geen functie uitvoert
        of EXPRESSIE ongeldig is.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
nl: De huidige map wijzigen.
    
        Wijzigt de huidige map naar de gegeven MAP.  Als geen MAP gegeven is,
        dan wordt de waarde van de variabele HOME gebruikt.
    
        De variabele CDPATH definieert de mappen waarin naar MAP gezocht wordt.
        De mapnamen in CDPATH worden gescheiden door dubbele punten (:); een
        lege mapnaam is hetzelfde als de huidige map (.).  Als MAP begint met
        een slash (/), dan wordt CDPATH niet gebruikt.
    
        Als de gegeven map niet wordt gevonden, en shell-optie 'cdable_vars'
        is ingeschakeld, dan wordt het gegeven woord als een variabelenaam
        begrepen, en als die variabele een naam bevat, dan gaat 'cd' naar de
        map met die naam.
    
        Opties:
          -L    symbolische koppelingen volgen; symbolische koppelingen in MAP
                  worden herleid ná verwerking van instantiaties van '..'
          -P    de fysieke mappenstructuur gebruiken zonder symbolische koppelingen
                  te volgen; symbolische koppelingen in MAP worden herleid vóór
                  verwerking van instantiaties van '..'
          -e    als optie '-P' gegeven is en de huidige map kan niet bepaald worden,
                  dan afsluiten met een niet-nul waarde
          -@    een bestand met uitgebreide kenmerken presenteren als een map die
                  deze bestandskenmerken bevat (op systemen die het ondersteunen)
    
        Standaard worden symbolische koppelingen gevolgd, alsof '-L' gegeven is.
        Een '..' wordt verwerkt door het verwijderen van de direct voorafgaande
        padcomponent terug tot een slash of tot het begin van MAP.
    
        De afsluitwaarde is 0 als de gewenste map ingesteld kon worden, en als ook
        omgevingsvariabele PWD ingesteld kon worden als '-P' gegeven is, anders 1.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
nl: De naam van de huidige werkmap tonen.
    
        Opties:
          -L   de waarde van $PWD tonen (als het de huidige werkmap aangeeft)
          -P   het werkelijke, fysieke pad tonen, zonder symbolische koppelingen
    
        Zonder opties wordt optie '-L' aangenomen.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of de
        huidige map niet bepaald kon worden.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nl: Doet niets; de opdracht heeft geen effect; de afsluitwaarde is 0.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nl: Geeft altijd afsluitwaarde 0, horend bij "gelukt".

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
nl: Geeft altijd afsluitwaarde 1, horend bij "mislukt".

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
nl: Een opdracht uitvoeren of informatie over een opdracht tonen.
    
        Voert de gegeven opdracht uit met de gegeven argumenten, waarbij een
        eventueel gelijknamige shell-functie genegeerd wordt.  Dit kan gebruikt
        worden om een programma op schijf uit te voeren wanneer er een functie
        met dezelfde naam bestaat.
    
        Opties:
          -p   een standaardwaarde voor PATH gebruiken, zodat alle
                 standaardprogramma's gegarandeerd gevonden worden
          -v   tonen welke opdracht er uitgevoerd zou worden
          -V   als '-v' maar gedetailleerder
    
        De afsluitwaarde is die van de uitgevoerde OPDRACHT,
        of 1 als de OPDRACHT niet gevonden is.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
nl: Waarden en eigenschappen van variabelen instellen.
    
        Declareert de gegeven variabelen en/of kent hen eigenschappen toe.
        Als er geen namen van variabelen gegeven zijn, dan worden de
        bestaande variabelen en hun waarden getoond.
    
        Opties:
          -f   alleen de gedefinieerde functies tonen (geen variabelen)
          -F   alleen de namen van de functies tonen, zonder de definities
          -g   globale variabelen aanmaken wanneer gebruikt in een shell-functie;
                 elders genegeerd
          -I   bij aanmaken van lokale variabele, de eigenschappen en waarde van
                 variabele met dezelfde naam uit vorig geldigheidsbereik overerven
          -p   van elke gegeven variabele de eigenschappen en waarde tonen
    
        Eigenschappen:
          -a   van gegeven variabelen arrays maken (indien mogelijk)
          -A   van gegeven variabelen associatieve arrays maken (indien mogelijk)
          -i   aan gegeven variabelen de 'geheel getal'-eigenschap toekennen
          -l   waarde van variabelen bij toekenning omzetten naar kleine letters
          -n   de gegeven variabele een verwijzing maken naar de variabele die
                 gegeven is als waarde
          -r   de gegeven variabelen alleen-lezen maken
          -t   aan gegeven variabelen de 'trace'-eigenschap toekennen
          -u   waarde van variabelen bij toekenning omzetten naar hoofdletters
          -x   de gegeven variabelen exporteren
    
        Een '+' in plaats van een '-' voor de letter schakelt de betreffende
        eigenschap uit.
    
        Bij variabelen met de 'geheel getal'-eigenschap wordt bij toewijzingen
        een rekenkundige evaluatie gedaan (zie 'let').
    
        Als 'declare' wordt gebruikt in een functie, dan maakt het elke gegeven
        naam lokaal, net zoals de opdracht 'local'.  Optie '-g' onderdrukt dit.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        toekenningsfout optrad.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
nl: Waarden en eigenschappen van variabelen instellen.
    
        Een synoniem van 'declare'.  Zie 'help declare'.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
nl: Lokale variabelen definiëren.
    
        Maakt een lokale variabele NAAM aan, en kent deze de waarde WAARDE toe.
        OPTIE kan elke optie zijn die ook door 'declare' geaccepteerd wordt.
    
        'local' kan alleen binnen een functie gebruikt worden, en zorgt ervoor
        dat het geldigheidsbereik van de variabele NAAM beperkt wordt tot de
        betreffende functie en diens dochters.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd, er een
        toekenningsfout optrad, of de shell geen functie aan het uitvoeren is.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
nl: De gegeven argumenten naar standaarduitvoer schrijven.
    
        Schrijft de gegeven argumenten naar standaarduitvoer, elke twee gescheiden
        door een spatie en aan het eind gevolgd door een nieuwe regel.
    
        Opties:
          -n   de afsluitende nieuwe regel onderdrukken
          -e   onderstaande backslash-stuurcodes interpreteren
          -E   onderstaande backslash-stuurcodes niet interpreteren
    
        'echo' kent de volgende stuurcodes:
          \a     geluidssignaal
          \b     backspace
          \c     geen verdere uitvoer produceren
          \e     escapecode
          \E     escapecode
          \f     nieuwe pagina (FF-teken)
          \n     nieuwe regel (LF-teken)
          \r     naar begin van huidige regel (CR-teken)
          \t     horizontale tab
          \v     verticale tab
          \\     een backslash (\)
          \0NNN  het teken met ASCII-code NNN (octaal, 1 tot 3 cijfers)
          \xHH   het teken met code HH (hexadecimaal, 1 of 2 cijfers)
          \uHHHH      het Unicode-teken met code HHHH
                       (hexadecimaal, 1 tot 4 cijfers)
          \UHHHHHHHH  het Unicode-teken met code HHHHHHHH
                       (hexadecimaal, 1 tot 8 cijfers)
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een schrijffout optrad.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
nl: De gegeven argumenten naar standaarduitvoer schrijven.
    
        Schrijft de gegeven argumenten naar standaarduitvoer, gevolgd door een
        nieuwe regel.  Optie '-n' onderdrukt deze afsluitende nieuwe regel.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een schrijffout optrad.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
nl: Ingebouwde shell-opdrachten in- of uitschakelen.
    
        Schakelt ingebouwde opdrachten in of uit.  Dit laatste maakt het mogelijk
        om een bestand op schijf uit te voeren dat dezelfde naam heeft als een
        ingebouwde opdracht, zonder het volledige pad op te moeten geven.
    
        Opties:
          -a   de ingebouwde opdrachten tonen en of ze in- of uitgeschakeld zijn
          -n   genoemde opdrachten uitschakelen of uitgeschakelde opdrachten tonen
          -p   uitvoer produceren die hergebruikt kan worden als invoer (standaard)
          -s   alleen de speciale POSIX ingebouwde opdrachten tonen
    
        Opties die het dynamisch laden besturen:
          -f   ingebouwde opdracht NAAM laden uit gedeeld object BESTANDSNAAM
          -d   opdracht die geladen is met '-f' verwijderen.
    
        Zonder opties wordt elke gegeven NAAM ingeschakeld.  Zonder namen worden
        de ingeschakelde opdrachten getoond (of met '-n' de uitgeschakelde).
    
        Voorbeeld: om in plaats van de ingebouwde 'test' het bestand 'test' te
        gebruiken dat zich in uw zoekpad PATH bevindt, typt u 'enable -n test'.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij NAAM geen ingebouwde shell-opdracht is of
        er een fout optreedt.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
nl: Argumenten uitvoeren als een shell-opdracht.
    
        Combineert de gegeven argumenten tot een enkele tekenreeks, gebruikt deze
        als invoer voor de shell, en voert de resulterende opdrachten uit.
    
        De afsluitwaarde is die van de uitgevoerde opdracht, of 0 als de opdracht
        leeg is.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
nl: Opties ontleden.
    
        'getopts' kan door shell-scripts gebruikt worden om positionele parameters
        als opties te ontleden.
    
        De OPTIETEKENREEKS bevat de te herkennen optieletters; als een letter
        gevolgd wordt door een dubbele punt, dan hoort de optie een argument
        te hebben, ervan gescheiden door witruimte.
    
        Elke keer dat 'getopts' wordt aangeroepen, plaatst het de volgende
        gevonden optie in de gegeven shell-variabele NAAM, en het nummer van
        het daarna te behandelen argument in de variabele OPTIND.  Deze OPTIND
        wordt geïnitialiseerd op 1 elke keer als de shell of een shell-script
        wordt aangeroepen.  Als een optie een argument heeft, dan wordt dat
        argument in de shell-variabele OPTARG geplaatst.
    
        'getopts' kan fouten op twee manieren rapporteren: in stille modus of
        in normale modus.  Stille modus wordt gebruikt als het eerste teken
        van de optietekenreeks een dubbele punt is.  In deze modus worden er
        geen foutmeldingen geprint.  In stille modus geldt: als 'getopts' een
        ongeldige optie vindt, wordt dat teken in OPTARG geplaatst; als een
        vereist argument bij een optie ontbreekt, dan wordt een ':' in NAAM
        geplaatst en de optieletter in OPTARG.  In normale modus geldt: als
        'getopts' een ongeldige optie vindt, wordt een '?' in NAME geplaatst,
        en OPTARG leeggemaakt; als een vereist argument ontbreekt, dan wordt
        een ':' in NAAM geplaatst en de gevonden optieletter in OPTARG; in
        beide gevallen wordt er ook een foutmelding geprint.
    
        Als de shell-variabele OPTERR de waarde 0 heeft, wordt het printen
        van foutmeldingen uitgeschakeld, zelfs als het eerste teken van de
        optiereeks geen dubbele punt is.  De standaardwaarde van OPTERR is 1.
    
        Normaliter ontleedt 'getopts' de positionele parameters, maar als
        er argumenten gegeven worden, dan worden deze ontleed.
    
        De afsluitwaarde is 0 als er een optie gevonden werd, of niet-nul als
        het einde van de opties bereikt werd of als er een fout optrad.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
nl: De shell vervangen door de gegeven opdracht.
    
        Voert de gegeven OPDRACHT uit, daarbij deze shell vervangend door dat
        programma.  Eventuele ARGUMENTen worden de argumenten van OPDRACHT.
        Als er geen OPDRACHT gegeven is, dan worden eventuele omleidingen van
        kracht voor deze shell zelf.
    
        Opties:
          -a NAAM   deze naam als nulde argument aan OPDRACHT meegeven
          -c        de opdracht uitvoeren met een lege omgeving
          -l        een koppelteken als nulde argument aan OPDRACHT meegeven
    
        Als de opdracht niet kan worden uitgevoerd, dan sluit een niet-interactieve
        shell af, tenzij de shell-optie 'execfail' aan staat.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij OPDRACHT niet gevonden wordt of er een
        omleidingsfout optreedt.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
nl: De shell beëindigen.
    
        Beëindigt de shell met een afsluitwaarde van N.  Zonder N is de
        afsluitwaarde die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
nl: Een login-shell beëindigen.
    
        Beëindigt een login-shell met een afsluitwaarde van N.  Geeft een
        foutmelding als de huidige shell geen login-shell is.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
nl: Opdrachten uit de geschiedenis tonen of uitvoeren.
    
        Kan gebruikt worden om oude opdrachten te tonen, of om deze te bewerken
        en opnieuw uit te voeren.  EERSTE en LAATSTE kunnen getallen zijn die een
        bereik opgeven, of EERSTE kan een tekenreeksje zijn waarmee de recentste
        opdracht wordt bedoeld die met die letters begint.
    
        Opties:
          -e EDITORNAAM   de te gebruiken editor; standaard wordt de waarde van
                            FCEDIT gebruikt, anders die van EDITOR, anders 'vi'
          -l   een lijst met opdrachten tonen (in plaats van ze te bewerken)
          -n   de lijst zonder nummers weergeven
          -r   de volgorde van de lijst omdraaien (nieuwste eerst)
    
        In de vorm 'fc -s [PATROON=VERVANGING]... [OPDRACHT]', wordt OPDRACHT
        opnieuw uitgevoerd nadat de aangegeven vervangingen zijn gedaan.
    
        Een handige alias bij deze functie is r='fc -s', zodat het typen van
        'r' de laatste opdracht opnieuw uitvoert, en het typen van 'r cc' de
        laatste opdracht die met 'cc' begon opnieuw uitvoert.
    
        De afsluitwaarde is die van de uitgevoerde opdracht, of 0 als er niets
        uitgevoerd werd, of niet-nul als er een fout optrad.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
nl: De gegeven taak in de voorgrond plaatsen.
    
        Plaatst de gegeven taak in de voorgrond, en maakt deze tot de huidige taak.
        Als er geen taak gegeven is, dan wordt dat wat volgens de shell de huidige
        taak is gebruikt.
    
        De afsluitwaarde is die van de in voorgrond geplaatste taak, of 1 als er
        een fout optreedt.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
nl: De gegeven taken in de achtergrond plaatsen.
    
        Plaatst gegeven taken in de achtergrond, alsof deze gestart waren met '&'.
        Als er geen taak gegeven is, dan wordt dat wat volgens de shell de huidige
        taak is gebruikt.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij taakbeheer uitgeschakeld is of er een fout
        optreedt.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
nl: Programmalocaties onthouden of tonen.
    
        Bepaalt en onthoudt voor elke gegeven opdracht-NAAM het volledige pad.
        Als er geen argumenten gegeven zijn, dan wordt informatie over de
        onthouden paden getoond.
    
        Opties:
          -d           het pad van elke gegeven NAAM vergeten
          -l           uitvoer produceren die herbruikbaar is als invoer
          -p PADNAAM   te gebruiken PADNAAM van de opdracht NAAM
          -r           alle paden vergeten
          -t           voor elke gegeven naam het onthouden pad tonen
    
        Elke gegeven NAAM wordt opgezocht in $PATH en wordt toegevoegd aan de
        lijst met onthouden opdrachten.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij NAAM niet gevonden wordt of een ongeldige
        optie gegeven werd.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
nl: Informatie tonen over ingebouwde opdrachten.
    
        Toont korte hulpteksten voor ingebouwde opdrachten van de shell.
        Als een PATROON gegeven is, dan worden hulpteksten getoond voor alle
        opdrachten die aan dit PATROON voldoen, anders wordt een lijst met
        onderwerpen waarvoor hulp beschikbaar is getoond.
    
        Opties:
          -d   een korte omschrijving tonen voor elk onderwerp
          -m   gebruiksbericht tonen in pseudo-opmaak van een man-pagina
          -s   de uitvoer beperken tot een beknopt gebruiksbericht
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij niets aan PATROON voldoet of een ongeldige
        optie gegeven werd.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
nl: De opdrachtengeschiedenis tonen of bewerken.
    
        Geeft de lijst met uitgevoerde opdrachten weer (de "geschiedenis"),
        inclusief regelnummers; voor bewerkte items staat een '*'.  Met een
        argument van N worden alleen de laatste N opdrachten getoond.
    
        Opties:
          -c   huidige geschiedenis wissen: alle uitgevoerde opdrachten vergeten
          -d POSITIE   het geschiedenisitem op deze positie verwijderen; een
                       negatieve POSITIE telt terug vanaf het einde van de lijst
    
          -a   huidige geschiedenis aan eind van geschiedenisbestand toevoegen
          -n   alle nog niet gelezen regels uit het geschiedenisbestand lezen
                 en toevoegen aan het einde van huidige geschiedenis
          -r   het geschiedenisbestand lezen en toevoegen aan het einde van
                 huidige geschiedenis
          -w   huidige geschiedenis naar het geschiedenisbestand schrijven
    
          -p   geschiedenisopzoeking uitvoeren voor elk ARGUMENT en het resultaat
                 tonen zonder dit in de geschiedenis op te slaan
          -s   de ARGUMENTen als één enkel item aan de geschiedenis toevoegen
    
        Als een BESTANDSNAAM gegeven is, dan wordt dat gebruikt als het
        geschiedenisbestand, anders wordt de waarde van HISTFILE gebruikt, en
        als die variabele leeg is, dan ~/.bash_history.
    
        Als de variabele HISTTIMEFORMAT ingesteld en niet leeg is, dan wordt de
        waarde ervan gebruikt als een opmaaktekenreeks for strftime(3), om een
        tijdsstempel bij elk geschiedenisitem weer te geven.  Anders worden geen
        tijdsstempels getoond.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
nl: De status van taken tonen.
    
        Toont de actieve taken.  Een TAAKAANDUIDING beperkt de uitvoer tot alleen
        die taak.  Zonder opties wordt de status van alle actieve taken getoond.
    
        Opties:
          -l   ook de proces-ID's tonen, naast de gewone informatie
          -n   alleen processen tonen die sinds de vorige melding zijn veranderd
          -p   alleen de proces-ID's tonen
          -r   uitvoer beperken tot draaiende taken
          -s   uitvoer beperken tot gepauzeerde taken
    
        Als optie '-x' gegeven is, wordt de gegeven OPDRACHT uitgevoerd nadat
        alle gegeven taken (in ARGUMENTen) afgesloten zijn (dat wil zeggen: hun
        proces-ID is vervangen door dat van hun moederproces).
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.  Met optie '-x' is de afsluitwaarde die van OPDRACHT.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
nl: Taken uit de huidige shell verwijderen.
    
        Verwijdert elke gegeven taak uit de tabel met actieve taken.  Zonder
        een TAAKAANDUIDING wordt dat wat volgens de shell de huidige taak is
        verwijderd.
    
        Opties:
          -a   alle taken verwijderen (als geen TAAKAANDUIDING gegeven is)
          -h   taken niet verwijderen maar zodanig markeren dat deze geen SIGHUP
                 krijgen wanneer de shell een SIGHUP krijgt
          -r   alleen draaiende taken verwijderen
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie of TAAKAANDUIDING
        gegeven werd.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
nl: Een signaal naar een taak sturen.
    
        Stuurt de via PID of TAAKAANDUIDING aangeduide processen het gegeven
        signaal.  Als er geen signaal gegeven is, dan wordt SIGTERM gestuurd.
    
        Opties:
          -n NAAM     het signaal met deze naam sturen
          -s NUMMER   het signaal met dit nummer sturen
          -l          lijst met beschikbare signalen tonen; als na '-l' argumenten
                        volgen, dan wordt voor elk nummer de bijbehorende naam
                        getoond, en voor elke naam het bijbehorende nummer
          -L          synoniem van '-l'
    
        'kill' is om  twee redenen een ingebouwde shell-opdracht: het accepteert
        ook taakaanduidingen in plaats van alleen proces-ID's, en als het maximum
        aantal processen bereikt is hoeft u geen nieuw proces te starten om een
        ander proces te elimineren.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
nl: Rekenkundige uitdrukkingen evalueren.
    
        Evalueert elk ARGUMENT als een rekenkundige uitdrukking.
        De evaluatie gebeurt in gehele getallen zonder controle op overloop;
        maar deling door nul wordt gedetecteerd en wordt getoond als een fout.
    
        Onderstaande lijst toont de beschikbare operatoren in groepjes van gelijke
        voorrang; de groepjes zijn gerangschikt volgens afnemende voorrang.
    
            var++, var--    post-increment, post-decrement van variabele
            ++var, --var    pre-increment, pre-decrement van variabele
            -, +            eenzijdig minteken, eenzijdig plusteken
            !, ~            logisch tegengestelde, bitsgewijs tegengestelde
            **              machtsverheffing
            *, /, %         vermenigvuldiging, deling, rest
            +, -            optelling, aftrekking
            <<, >>          bitsgewijze verschuiving naar links, naar rechts
            <=, >=, <, >    vergelijkingen
            ==, !=          gelijkheid, ongelijkheid
            &               bitsgewijze AND
            ^               bitsgewijze XOR
            |               bitsgewijze OR
            &&              logische AND
            ||              logische OR
    
            expr ? expr : expr    voorwaardelijke uitdrukking
    
            =, *=, /=, %=, +=, -=, <<=, >>=,  &=, ^=, |=    toewijzingen
    
        Shell-variabelen zijn toegestaan als parameters.  De naam van een variabele
        wordt vervangen door zijn waarde (zonodig omgezet naar een geheel getal).
        Variabelen hoeven geen 'geheel getal'-eigenschap te hebben om gebruikt te
        kunnen worden in een expressie.
    
        Operatoren worden geëvalueerd in volgorde van voorrang.  Subexpressies
        tussen haakjes worden altijd eerst geëvalueerd en overstijgen zodoende
        bovengenoemde voorrangsregels.
    
        Als het laatste ARGUMENT evalueert tot 0, dan is de afsluitwaarde van
        'let' 1; anders 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
nl: Een regel van standaardinvoer lezen en in velden opsplitsen.
    
        Leest één regel van standaardinvoer (of van de gegeven bestandsdescriptor
        als optie '-u' gegeven is) en wijst het eerste woord aan de eerste NAAM toe,
        het tweede woord aan de tweede NAAM, en zo verder; de resterende woorden
        worden toegewezen aan de laatste NAAM.  Alleen de tekens in de variabele
        IFS worden herkend als woordscheidingstekens.  Standaard ontdoet een
        backslash scheidingstekens en het nieuweregelteken van hun betekenis.
    
        Als er geen namen gegeven zijn, dan wordt de gelezen regel opgeslagen in
        de variabele REPLY.
    
        Opties:
          -a ARRAY   de gelezen woorden toekennen aan de opeenvolgende posities
                       van het genoemde array, beginnend bij index nul
          -d TEKEN   doorgaan met lezen tot TEKEN gelezen wordt (i.p.v. LF-teken)
          -e         'readline' gebruiken om de regel in te lezen
          -i TEKST   door 'readline' te gebruiken begintekst
          -n AANTAL  stoppen na maximaal dit aantal tekens gelezen te hebben, of
                       na een LF-teken (i.p.v. altijd te wachten op een LF-teken)
          -N AANTAL  alleen stoppen na dit aantal tekens gelezen te hebben, of na
                       EOF of tijdsoverschrijding, elk scheidingsteken negerend
          -p PROMPT  deze tekenreeks tonen als prompt (zonder afsluitende nieuwe
                       regel) alvorens te beginnen met lezen
          -r         backslash-codes niet omzetten naar hun betekenis
          -s         invoer die van een terminal komt niet echoën
          -t AANTAL  na dit aantal seconden stoppen met wachten op invoer en
                       afsluiten met een code groter dan 128; de waarde van de
                       variabele TMOUT is de standaardwaarde voor het aantal te
                       wachten seconden; het aantal mag drijvendepuntgetal zijn;
                       als AANTAl 0 is, dan keert 'read' onmiddellijk terug zonder
                       enige data te lezen, maar is alleen succesvol als er op de
                       betreffende bestandsdescriptor invoer beschikbaar is
          -u BS.DS.  van deze bestandsdescriptor lezen i.p.v. van standaardinvoer
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij einde-van-bestand (EOF) bereikt werd,
        de tijdslimiet overschreden werd, er een toekenningsfout optrad, of een
        ongeldige bestandsdescriptor als argument van '-u' gegeven werd.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
nl: Terugkeren uit een shell-functie.
    
        Doet een functie of gesourced script afsluiten met afsluitwaarde N.
        Zonder N is de afsluitwaarde die van de laatst uitgevoerde opdracht
        in functie of script.
    
        De afsluitwaarde is N, of 1 als de shell geen functie of script aan het
        uitvoeren is.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
nl: Waarden van shell-opties of positionele parameters instellen.
    
        Schakelt shell-eigenschappen in/uit, of verandert waarden van positionele
        parameters.  Zonder opties of argumenten toont 'set' de namen en waarden
        van alle gedefinieerde variabelen en functies, in een vorm die als invoer
        hergebruikt kan worden.  De volgende opties zijn beschikbaar (een '+' in
        plaats van een '-' schakelt de betreffende eigenschap _uit_ i.p.v. in):
    
          -a  nieuwe of gewijzigde variabelen en functies automatisch exporteren
          -B  accoladevervanging uitvoeren (is standaard, b.v. a{b,c} -> ab ac)
          -b  beëindiging van een taak direct melden (i.p.v. na huidige opdracht)
          -C  omleiding van uitvoer mag gewone bestanden niet overschrijven
          -E  een 'trap' op ERR door laten werken in functies en dochterprocessen
          -e  de shell afsluiten zodra afsluitwaarde van een opdracht niet nul is
          -f  jokertekens voor bestandsnamen uitschakelen (geen 'globbing')
          -H  geschiedenisopdracht '!' beschikbaar stellen (standaard)
          -h  het volledige pad van opdrachten onthouden na eerste keer opzoeken
          -k  ook nakomende toewijzingen aan variabelen in de omgeving plaatsen
          -m  taakbesturing beschikbaar stellen (standaard)
          -n  opdrachten wel lezen maar niet uitvoeren ("droogzwemmen")
          -o OPTIENAAM  deze optie inschakelen (zie verderop voor de lange namen)
          -P  geen symbolische koppelingen herleiden bij opdrachten als 'cd' die
              de huidige map wijzigen
          -p  geprivilegeerde modus: de bestanden aangeduid door ENV en BASH_ENV
              worden genegeerd, functies worden niet uit de omgeving geïmporteerd,
              en ook eventuele SHELLOPTS worden genegeerd; modus wordt automatisch
              ingeschakeld als effectieve en echte UID of GID niet overeenkomen;
              uitschakelen maakt dan effectieve UID en GID gelijk aan de echte
          -T  een 'trap' op DEBUG of RETURN door laten werken in functies en
              dochterprocessen
          -t  afsluiten na het lezen en uitvoeren van één opdracht
          -u  het gebruik van niet-bestaande variabelen behandelen als een fout
          -v  invoerregel weergeven ("echoën") zodra deze gelezen is
          -x  elke opdracht met argumenten weergeven voordat deze wordt uitgevoerd
          --  nakomende argumenten zijn positionele parameters; als er geen verdere
              argumenten zijn, worden de bestaande positionele parameters gewist
          -   opties -v en -x uitschakelen; nakomende argumenten zijn positionele
              parameters; maar zonder argumenten worden de bestaande niet gewist
    
        De opties kunnen ook gebruikt worden bij het starten van de shell.
        De huidige toestand van de eigenschappen is te vinden in $-.  Eventuele
        extra argumenten van 'set' worden begrepen als positionele parameters
        en worden toegewezen aan $1, $2, ... $N.
    
        De lange namen voor gebruik met optie -o (of +o) zijn:
          allexport    == -a  (automatisch exporteren van nieuwen/gewijzigden)
          braceexpand  == -B  (accoladevervanging uitvoeren)
          emacs        regelbewerkingsinterface in stijl van 'emacs' gebruiken
          errexit      == -e  (shell afsluiten bij eerste fout)
          errtrace     == -E  ('trap' op ERR overal laten gelden)
          functrace    == -T  ('trap' op DEBUG overal laten gelden)
          hashall      == -h  (gevonden pad van opdrachten onthouden)
          histexpand   == -H  ('!'-opdracht beschikbaar stellen)
          history      opdrachtengeschiedenis beschikbaar stellen
          ignoreeof    Ctrl-D negeren; de shell niet afsluiten bij lezen van EOF
          interactive-comments  commentaar in interactieve opdrachten toestaan
          keyword      == -k  (nakomende toewijzingen ook meenemen)
          monitor      == -m  (taakbesturing beschikbaar stellen)
          noclobber    == -C  (omleidingen geen bestanden laten overschrijven)
          noexec       == -n  (opdrachten lezen maar niet uitvoeren)
          noglob       == -f  (jokertekens uitschakelen)
          nolog        (herkend maar genegeerd)
          notify       == -b  (beëindiging van een taak direct melden)
          nounset      == -u  (niet-bestaande variabelen als een fout beschouwen)
          onecmd       == -t  (afsluiten na uitvoeren van één opdracht)
          physical     == -P  (fysieke paden volgen i.p.v. symbolische)
          pipefail     de afsluitwaarde van een pijplijn gelijkmaken aan die van
                         de laatste niet-succesvolle opdracht in de reeks, of aan
                         0 als alle opdrachten succesvol waren
          posix        de voorschriften van de POSIX-standaard strict volgen
          privileged   == -p  (geprivilegeerde modus)
          verbose      == -v  (elke invoerregel echoën)
          vi           regelbewerkingsinterface in stijl van 'vi' gebruiken
          xtrace       == -x  (elke opdracht echoën)
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
nl: Shell-variabelen en -functies verwijderen.
    
        Verwijdert voor elke NAAM de bijbehorende variabele of functie.
    
        Opties:
          -f   elke NAAM als een shell-functie begrijpen
          -v   elke NAAM als een shell-variabele begrijpen
          -n   elke NAAM als een naamsverwijzing begrijpen en de variabele zelf
               verwijderen in plaats de variabele waar naar verwezen wordt
    
        Zonder opties zal 'unset' eerst een variabele proberen te verwijderen,
        en als dat niet lukt, dan een functie.  Sommige variabelen kunnen niet
        verwijderd worden; zie ook 'readonly'.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of een
        NAAM alleen-lezen is.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
nl: De export-eigenschap van shell-variabelen instellen.
    
        Markeert elke gegeven naam voor automatische export naar de omgeving
        van latere opdrachten.  Als een WAARDE gegeven is, dan wordt deze WAARDE
        toegekend alvorens te exporteren.
    
        Opties:
          -f   gegeven namen verwijzen alleen naar functies
          -n   voor de gegeven namen de exportmarkering juist verwijderen
          -p   een lijst van alle geëxporteerde namen tonen
    
        Het argument '--' schakelt verdere optieverwerking uit.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie of NAAM gegeven werd.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
nl: Shell-variabelen als onveranderbaar markeren.
    
        Markeert elke gegeven NAAM als alleen-lezen, zodat de waarde van deze
        NAAM niet meer veranderd kan worden door een latere toewijzing.  Als een
        WAARDE gegeven is, dan deze WAARDE toekennen alvorens deze te fixeren.
    
        Opties:
          -a   elke naam als een array begrijpen
          -A   elke naam als een associatief array begrijpen
          -f   gegeven namen verwijzen alleen naar functies
          -p   een lijst tonen van alle onveranderbare variabelen of functies,
                 al naar gelang optie '-f' gegeven is
    
        Het argument '--' schakelt verdere optieverwerking uit.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie of NAAM gegeven werd.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
nl: Positionele parameters opschuiven.
    
        Hernoemt positionele parameters $N+1,$N+2,... naar $1,$2,...
        Als N niet gegeven is, wordt de waarde 1 aangenomen.
    
        De afsluitwaarde is 0 tenzij N negatief is of groter dan $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
nl: Opdrachten uit bestand in de huidige shell uitvoeren.
    
        Leest opdrachten uit het gegeven bestand en voert deze uit in de huidige
        shell.  De mappen in PATH worden nagezocht om het genoemde bestand te
        vinden.  Als er verder nog argumenten gegeven zijn, dan worden dit de
        positionele parameters tijdens de uitvoering van het genoemde bestand.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht in het gegeven
        bestand, of 1 als dit bestand niet gelezen kan worden.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
nl: Uitvoering van de shell pauzeren.
    
        Pauzeert de uitvoering van deze shell totdat een SIGCONT-signaal
        ontvangen wordt.  Een login-shell kan niet gepauzeerd worden, tenzij
        optie '-f' gegeven is.
    
        Optie:
          -f   pauzering afdwingen, ook als dit een login-shell is
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij taakbeheer uitgeschakeld is of er een fout
        optreedt.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
nl: Een conditionele expressie evalueren.
    
        Evalueert de gegeven EXPRESSIE; afhankelijk van het resultaat is de
        afsluitwaarde 0 ("waar") of 1 ("onwaar").  De expressies kunnen
        eenzijdig of tweezijdig zijn; eenzijdige expressies worden vaak
        gebruikt om de toestand van een bestand te inspecteren.  Er zijn ook
        operatoren voor tekenreeksen en voor getalsmatige vergelijkingen.
    
        Het gedrag van 'test' is afhankelijk van het aantal argumenten.
        Lees de handleiding van 'bash' voor een complete beschrijving.
    
        Bestandsoperatoren:
            -a BESTAND     waar als bestand bestaat
            -b BESTAND     waar als bestand een blok-apparaat is
            -c BESTAND     waar als bestand een byte-apparaat is
            -d BESTAND     waar als bestand een map is
            -e BESTAND     waar als bestand bestaat
            -f BESTAND     waar als bestand een gewoon bestand is
            -G BESTAND     waar als uw groep het bestand effectief bezit
            -g BESTAND     waar als bestand SETGUID is
            -h BESTAND     waar als bestand een symbolische koppeling is
            -k BESTAND     waar als bestand "sticky"-bit aan heeft staan
            -L BESTAND     waar als bestand een symbolische koppeling is
            -N BESTAND     waar als bestand gewijzigd is sinds laatste lezing
            -O BESTAND     waar als u het bestand effectief bezit
            -p BESTAND     waar als bestand een benoemde pijp is
            -r BESTAND     waar als bestand voor u leesbaar is
            -S BESTAND     waar als bestand een socket is
            -s BESTAND     waar als bestand niet leeg is
            -t DESCRIPTOR  waar als bestandsdescriptor geopend is op een terminal
            -u BESTAND     waar als bestand SETUID is
            -w BESTAND     waar als bestand voor u schrijfbaar is
            -x BESTAND     waar als bestand door u uitvoerbaar is
    
          BEST1 -nt BEST2  waar als eerste bestand later gewijzigd is dan tweede
          BEST1 -ot BEST2  waar als eerste bestand eerder gewijzigd is dan tweede
          BEST1 -ef BEST2  waar als eerste bestand harde koppeling is naar tweede
    
        Tekenreeksoperatoren:
            -z REEKS       waar als tekenreeks leeg is
            -n REEKS       waar als tekenreeks niet leeg is
            REEKS          waar als tekenreeks niet leeg is
          RKS1 = RKS2      waar als de tekenreeksen gelijk zijn
          RKS1 != RKS2     waar als de tekenreeksen niet gelijk zijn
          RKS1 < RKS2      waar als eerste reeks lexicografisch voor de tweede komt
          RKS1 > RKS2      waar als eerste reeks lexicografisch na de tweede komt
    
        Andere operatoren:
            -o OPTIE       waar als deze shell-optie ingeschakeld is
            -v VARIABELE   waar als deze variabele een waarde heeft
            -R VARIABELE   waar als deze variabele een naamsverwijzing is
            ! EXPRESSIE    waar als EXPRESSIE onwaar is
          EXPR1 -a EXPR2   waar als beide expressies waar zijn
          EXPR1 -o EXPR2   onwaar als beide expressies onwaar zijn
          ARG1 VGL ARG2    waar als rekenkundige vergelijking klopt; VGL is één
                           van de volgende: -eq, -ne, -lt, -le, -gt, -ge;
                           ze betekenen: gelijk, ongelijk, kleiner dan,
                           kleiner of gelijk, groter dan, groter of gelijk
    
        De afsluitwaarde is 0 als EXPRESSIE waar is, 1 als EXPRESSIE onwaar is,
        en 2 als een ongeldig argument gegeven werd.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
nl: Een conditionele expressie evalueren.
    
        Dit is een synoniem voor de ingebouwde functie 'test', behalve dat
        het laatste argument een ']' moet zijn, horend bij de begin-'['.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
nl: Procestijden tonen.
    
        Geeft de totaal verbruikte gebruikers- en systeemtijd weer; eerst de
        tijden verbruikt door de shell zelf, en daaronder de tijden verbruikt
        door de processen uitgevoerd door de shell.
    
        De afsluitwaarde is altijd 0.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
nl: Signalen en andere gebeurtenissen opvangen.
    
        Definieert en activeert afhandelingsprocedures die uitgevoerd moeten
        worden wanneer de shell een signaal of andere gebeurtenissen ontvangt.
    
        ARGUMENT is een opdracht die gelezen en uitgevoerd wordt wanneer de shell
        een van de opgegeven signalen ontvangt.  Als ARGUMENT ontbreekt en er één
        signaal gegeven is, of wanneer ARGUMENT '-' is, dan worden de opgegeven
        signalen teruggezet op de waarde die ze hadden bij het starten van deze
        shell.  Als ARGUMENT de lege tekenreeks is, dan worden de opgegeven
        signalen genegeerd door zowel deze shell als door alle dochterprocessen.
    
        Als EXIT (0) als signaal opgegeven wordt, dan wordt ARGUMENT uitgevoerd
        bij het afsluiten van de shell.  Als DEBUG als signaal opgegeven wordt,
        dan wordt ARGUMENT uitgevoerd vóór elke enkelvoudige opdracht.  Als RETURN
        als signaal opgegeven wordt, dan wordt ARGUMENT uitgevoerd elke keer als
        een functie (of een met 'source' aangeroepen script) terugkeert.  Als ERR
        als signaal opgegeven wordt, dan wordt ARGUMENT uitgevoerd elke keer als
        de mislukking van een opdracht de shell zou beëindigen als optie '-e'
        gegeven was.
    
        Als er geen enkel argument gegeven is, dan toont 'trap' welke opdrachten
        er met welke signalen verbonden zijn.
    
        Opties:
          -l   een overzicht tonen van signaalnummers en hun namen
          -p   voor elk gegeven signaal tonen welke opdracht ermee verbonden is
    
        Signalen kunnen als naam of als nummer opgegeven worden, in hoofd- of in
        kleine letters, en het voorvoegsel 'SIG' is optioneel.  Merk op dat met
        'kill -signaal $$' een signaal naar de huidige shell gestuurd kan worden.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie of SIGNAALAANDUIDING
        gegeven werd.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
nl: Informatie tonen over een opdracht.
    
        Toont voor elke gegeven NAAM hoe deze zou worden geïnterpreteerd als
        deze als opdracht gebruikt zou worden.
    
        Opties:
         -a   alle plaatsen tonen met een uitvoerbaar bestand genaamd NAAM;
                dit omvat aliassen, ingebouwde shell-opdrachten, functies,
                sleutelwoorden, en bestanden op schijf (alleen zonder '-p')
         -f   functies negeren, alsof ze niet gedefinieerd zijn
         -P   naar elke gegeven naam zoeken in het huidige zoekpad (PATH), ook
                als het een alias, ingebouwde shell-opdracht of functie is
         -p   voor elke gegeven naam het volledige pad tonen van het bestand dat
                uitgevoerd zou worden, of niets als er een alias, functie,
                ingebouwde shell-opdracht of sleutelwoord met die naam is
         -t   alleen het type van de opgegeven namen tonen: 'alias', 'builtin',
                'file', 'function' of 'keyword', al naar gelang het een alias,
                een ingebouwde shell-opdracht, een bestand op schijf, een
                gedefinieerde functie of een sleutelwoord betreft; of niets
                als de naam onbekend is
    
        De afsluitwaarde is 0 als elke NAAM gevonden werd, anders 1.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nl: Grenzen van hulpbronnen aanpassen.
    
        Begrenst de beschikbare hulpbronnen voor processen gestart door deze shell
        -- op systemen die zulke begrenzing toestaan.
    
        Opties:
          -S    een "zachte" hulpbrongrens gebruiken
          -H    een "harde" hulpbrongrens gebruiken
          -a    alle huidige begrenzingen tonen
          -b    de maximum grootte van een socketbuffer
          -c    de maximum grootte van een core-bestand (in kB)
          -d    de maximum hoeveelheid gegevensgeheugen van een proces (in kB)
          -e    de maximum procespriotiteit (de 'nice'-waarde)
          -f    de maximum grootte van bestanden geschreven door shell of dochters
          -i    het maximum aantal nog wachtende signalen
          -l    de maximum hoeveelheid geheugen die een proces mag vastpinnen (kB)
          -k    het maximum aantal gereserveerde kqueues voor dit proces
          -m    de maximum hoeveelheid fysiek geheugen van een proces (in kB)
          -n    het maximum aantal open bestandsdescriptors
          -p    de maximum grootte van een pijpbuffer
          -q    het maximum aantal bytes in POSIX berichtwachtrijen
          -r    de maximum realtime-procesprioriteit
          -s    de maximum stapelgrootte (in kB)
          -t    de maximum hoeveelheid CPU-tijd (in seconden)
          -u    het maximum aantal gebruikersprocessen
          -v    de maximum hoeveelheid virtueel geheugen van een proces (in kB)
          -x    het maximum aantal bestandsvergrendelingen
          -P    het maximum aantal pseudoterminals
          -R    de maximum looptijd van een realtime-proces alvorens te blokkeren
          -T    het maximum aantal threads
    
        Niet alle opties zijn beschikbaar op alle platformen.
    
        Als een GRENSWAARDE opgegeven is, dan wordt dit de nieuwe waarde van de
        aangegeven hulpbron, anders wordt de huidige waarde ervan getoond.
        De speciale grenswaarden 'soft', 'hard' en 'unlimited' staan voor de
        huidige zachte grens, de huidige harde grens, en onbegrensd.
        Als geen optie gegeven is, dan wordt optie '-f' aangenomen.
    
        De waardes gaan in stappen van 1024 bytes, behalve voor '-t', die in
        seconden is, voor '-p', die in stappen van 512 bytes gaat, en voor '-u',
        dat een ongeschaald aantal is.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
nl: Het bestandsaanmaakmasker tonen of instellen.
    
        Stelt het bestandsaanmaakmasker van de gebruiker in op de gegeven MODUS.
        Als MODUS ontbreekt, dan wordt de huidige waarde van het masker getoond.
    
        Als MODUS begint met een cijfer, wordt het begrepen als een octaal getal,
        anders als een symbolische modus-tekenreeks zoals chmod (1) die kent.
    
        Opties:
          -p   als invoer herbruikbare uitvoer produceren (indien MODUS ontbreekt)
          -S   symbolische uitvoer produceren; anders octale getallen
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij MODUS ongeldig is of een ongeldige optie
        gegeven werd.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
nl: Op taakafsluiting wachten en de afsluitwaarde rapporteren.
    
        Wacht op elk proces aangeduid door een ID -- dat een taakaanduiding of
        een proces-ID mag zijn -- en rapporteert diens afsluitwaarde.  Als geen ID
        gegeven is, dan wordt er gewacht op alle actieve dochterprocessen, en is
        de afsluitwaarde van 'wait' automatisch 0.  Als ID een taakaanduiding is,
        dan wordt er gewacht op alle processen in de pijplijn van die taak.
    
        Als optie '-n' gegeven is, dan wordt gewacht op de eerstvolgende voltooiing
        van een taak en wordt diens afsluitwaarde geretourneerd.
    
        Als optie '-p' gegeven is, dan wordt het proces- of taaknummer van de taak
        waarop gewacht werd toegekend aan de gegeven variabele VAR.  De variabele
        is ongedefinieerd voordat de waarde toegekend wordt.  Deze optie is alleen
        nuttig samen met optie '-n'.
    
        Als optie '-f' gegeven is, en taakbesturing is ingeschakeld, dan wordt
        gewacht tot de taak met de gegeven ID beëindigd is, in plaats van te
        wachten op een toestandswijziging.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatste ID; of niet-nul als ID ongeldig is,
        of als een ongeldige optie gegeven werd, of als '-n' gegeven werd maar de
        shell geen dochters heeft waarop gewacht wordt.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
nl: Op procesafsluiting wachten en de afsluitwaarde rapporteren.
    
        Wacht op elk proces aangeduid door een PID en rapporteert diens
        afsluitwaarde.  Als geen PID gegeven is, dan wordt er gewacht op alle
        momenteel actieve dochterprocessen, en is de afsluitwaarde van 'wait'
        automatisch 0.  PID moet een proces-ID zijn.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatste PID, 1 als PID ongeldig is,
        of 2 als een ongeldige optie gegeven werd.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten uitvoeren voor elk element in een lijst.
    
        De 'for'-lus voert een reeks opdrachten uit voor elk element in een
        lijst van items.  Als 'in WOORDEN...;' afwezig is, wordt 'in "$@";'
        aangenomen.  Voor elk element in WOORDEN wordt NAAM gelijkgemaakt aan
        dat element en worden de OPDRACHTEN uitgevoerd.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Een rekenkundige 'for'-lus.
    
        Dit is het equivalent van:
    
            (( EXP1 )); while (( EXP2 )); do OPDRACHTEN; (( EXP3 )); done
    
        EXP1, EXP2, and EXP3 zijn rekenkundige expressies.  Als een expressie
        weggelaten wordt, wordt de waarde 1 ervoor in de plaats genomen.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Een keuzelijst aanbieden en opdrachten uitvoeren.
    
        Toont een menu op standaardfoutuitvoer: een genummerde lijst met de
        gegeven woorden nadat alle shell-vervangingen erop zijn toegepast.
        Als het 'in'-gedeelte afwezig is, wordt 'in "$@";' aangenomen.
    
        Na het menu wordt de PS3-prompt getoond, en wordt een regel van
        standaardinvoer gelezen.  Als de gelezen regel één van de getoonde
        nummers is, dan wordt NAAM gelijkgemaakt aan het bijbehorende woord;
        als de regel leeg is, worden het menu en de prompt opnieuw getoond;
        als einde-van-bestand (Ctrl-D) wordt gelezen, dan wordt de opdracht
        beëindigd.  Elke andere waarde zorgt ervoor dat de variabele NAAM
        wordt leeggemaakt.  De gelezen regel wordt altijd opgeslagen in de
        variabele REPLY.  Na elke keuze worden de bijbehorende opdrachten
        uitgevoerd.  Dit gaat door totdat een 'break' de opdracht beëindigt.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
nl: De door een pijplijn verbruikte tijd tonen.
    
        Voert de in de PIJPLIJN gegeven opdrachten uit en toont daarna een
        tijdssamenvatting: de totale verlopen tijd, de in gebruikersprocessen
        verbruikte processortijd , en de in systeemprocessen verbruikte
        processortijd.
    
        De uitvoer kan via de omgevingsvariabele TIMEFORMAT aangepast worden.
        Optie '-p' negeert deze omgevingsvariabele en toont de tijden in een
        overdraagbare standaardopmaak.
    
        De afsluitwaarde is die van de PIJPLIJN.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten uitvoeren afhankelijk van patroonovereenkomsten.
    
        Voert één van de gegeven sets met opdrachten uit, afhankelijk van met
        welk PATROON het WOORD overeenkomt.  Met '|' kunnen meerdere patronen
        gegroepeerd worden.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten uitvoeren afhankelijk van voorwaarden.
    
        Voert eerst de opdrachten na 'if' uit; als de afsluitwaarde daarvan
        nul is, dan worden de opdrachten na de eerste 'then' uitgevoerd; anders
        de opdrachten na de eerstvolgende 'elif' (indien aanwezig) of de 'else'
        (indien aanwezig).  Als de afsluitwaarde van de opdrachten na een 'elif'
        nul is, dan worden de opdrachten na de bijbehorende 'then' uitgevoerd.
        Als er geen verdere 'elif' of 'else' meer is, of zodra de opdrachten na
        een 'then' zijn uitgevoerd, is de 'if'-opdracht voltooid.
    
        De afsluitwaarde van de gehele opdracht is die van de laatst uitgevoerde
        deelopdracht, of nul als geen enkele 'if' of 'elif' nul opleverde.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten uitvoeren zolang een test slaagt.
    
        Voert de tweede reeks opdrachten uit zolang de laatste opdracht van
        de eerste reeks een afsluitwaarde van 0 heeft.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten uitvoeren zolang een test niet slaagt.
    
        Voert de tweede reeks opdrachten uit zolang de laatste opdracht van
        de eerste reeks een afsluitwaarde ongelijk aan 0 heeft.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
nl: Een co-proces aanmaken genaamd NAAM.
    
        Voert OPDRACHT asynchroon uit, met standaardinvoer en -uitvoer via
        een pijp verbonden met bestandsdescriptors die toegewezen zijn aan
        indices 0 en 1 van array-variabele NAAM in de uitvoerende shell.
        De standaard-NAAM is "COPROC".
    
        De afsluitwaarde van coproc is 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
nl: Een shell-functie definiëren.
    
        Maakt een shell-functie aan die met NAAM aangeroepen kan worden en die
        de gegeven OPDRACHTEN uitvoert in de context van de aanroepende shell.
        Wanneer NAAM aangeroepen wordt, worden de argumenten aan de functie
        doorgegeven als $0...$N, en de functienaam in $FUNCNAME.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij NAAM onveranderbaar is.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
nl: Opdrachten als een eenheid groeperen.
    
        Voert een set opdrachten als een eenheid uit.  Dit is een manier om
        de in- en uitvoer van een hele set opdrachten om te kunnen leiden.
    
        De afsluitwaarde is die van de laatst uitgevoerde opdracht.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
nl: Een taak hervatten in de voorgrond.
    
        Hervat de gegeven achtergrondtaak of gepauzeerde taak in de voorgrond.
        Dit is equivalent aan de opdracht 'fg'.  De taak kan met een nummer of
        met een naam aangeduid worden.
    
        Als na de taakaanduiding een '&' volgt, dan wordt de taak in de
        achtergrond geplaatst.  Dit is equivalent aan de opdracht 'bg'.
    
        De afsluitwaarde is die van de hervatte taak.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
nl: Een rekenkundige uitdrukking evalueren.
    
        Evalueert de gegeven expressie als een rekenkundige uitdrukking.
        Dit is equivalent aan 'let "EXPRESSIE"'.
    
        De afsluitwaarde is 1 als de EXPRESSIE tot 0 evalueert; anders 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
nl: Een voorwaardelijke opdracht uitvoeren.
    
        Evalueert de gegeven conditionele expressie; afhankelijk van het resultaat
        is de afsluitwaarde 0 ("waar") of 1 ("onwaar").  De expressies bestaan uit
        dezelfde basiscomponenten als die van ingebouwde opdracht 'test', en kunnen
        worden gecombineerd met de volgende operatoren:
    
            ( EXPRESSIE )     de waarde van de gegeven expressie
            ! EXPRESSIE       waar als EXPRESSIE onwaar is, anders onwaar
            EXPR1 && EXPR2    waar als beide expressies waar zijn, anders onwaar
            EXPR1 || EXPR2    onwaar als beide expressies onwaar zijn, anders waar
    
        Als '==' of '!=' als operator gebruikt wordt, dan wordt de rechter
        tekenreeks als patroon begrepen en wordt patroonherkenning uitgevoerd.
        Als '=~' als operator gebruikt wordt, dan wordt de rechter tekenreeks
        als een reguliere expressie begrepen.
    
        De operatoren '&&' en '||' evalueren de tweede expressie níét als de waarde
        van de eerste voldoende is om het eindresulaat te bepalen.
    
        De afsluitwaarde is 0 of 1, afhankelijk van EXPRESSIE.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
nl: De betekenis van enkele algemene shell-variabelen.
    
        Hieronder volgt de beschrijving van een aantal variabelen.  (In elke
        lijst worden de elementen van elkaar gescheiden door dubbele punten.)
    
        BASH_VERSION  versie-informatie van deze 'bash'
        CDPATH        lijst van mappen om te doorzoeken wanneer het argument van
                        'cd' niet in de huidige map voorkomt
        GLOBIGNORE    lijst van patronen die de bestandsnamen beschrijven die bij
                        bestandsnaamjokertekenexpansie genegeerd moeten worden
        HISTFILE      naam van het bestand dat uw opdrachtengeschiedenis bevat
        HISTFILESIZE  maximum aantal regels dat geschiedenisbestand mag bevatten
        HISTIGNORE    lijst van patronen die niet in geschiedenis moeten komen
        HISTSIZE      maximum aantal geschiedenisregels dat huidige shell gebruikt
        HOME          het volledige pad naar uw thuismap
        HOSTNAME      de naam van de computer waarop deze 'bash' wordt uitgevoerd
        HOSTTYPE      de soort CPU waarop deze 'bash' wordt uitgevoerd
        IGNOREEOF     het aantal te negeren Ctrl-D's alvorens de shell afsluit
        MACHTYPE      de soort machine waarop deze 'bash' wordt uitgevoerd
        MAILCHECK     hoe vaak (in seconden) 'bash' controleert op nieuwe mail
        MAILPATH      lijst van bestandsnamen die 'bash' controleert op nieuwe mail
        OSTYPE        de soort Unix waarop deze 'bash' wordt uitgevoerd
        PATH          lijst van mappen waar opdrachten in gezocht moeten worden
        PROMPT_COMMAND  uit te voeren opdracht vóór het tonen van primaire prompt
        PS1           tekenreeks die primaire prompt beschrijft
        PS2           tekenreeks die secundaire prompt beschrijft (standaard '> ')
        PWD           het volledige pad van de huidige map
        SHELLOPTS     lijst van ingeschakelde shell-opties
        TERM          soortnaam van de huidige terminal
        TIMEFORMAT    opmaakvoorschrift voor de uitvoer van 'time'
        auto_resume   niet-leeg betekent dat één opdrachtwoord op de opdrachtregel
                        eerst opgezocht wordt in de lijst van gepauzeerde taken,
                        en indien daar gevonden, dan wordt die taak in de voorgrond
                        geplaatst; de waarde 'exact' betekent dat het gegeven woord
                        exact moet overeenkomen met een opdracht in de lijst van
                        gepauzeerde taken; de waarde 'substring' betekent dat een
                        overeenkomst met een deeltekenreeks voldoende is; elke
                        andere waarde betekent dat het gegeven woord aan het begin
                        moet staan van de opdracht van een gepauzeerde taak
        histchars     tekens die geschiedenisexpansie en -vervanging besturen;
                        het eerste teken is het geschiedenisvervangingsteken,
                        gewoonlijk '!'; het tweede teken is het snelle
                        vervangingsteken, gewoonlijk '^'; het derde teken is het
                        geschiedeniscommentaarteken, gewoonlijk '#'

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
nl: Mappen aan de mappenstapel toevoegen.
    
        Voegt een map toe aan de top van de mappenstapel, of roteert de stapel
        en maakt de huidige werkmap gelijk aan de nieuwe top van de stapel.
        Zonder argumenten worden de bovenste twee mappen verwisseld.
    
        Optie:
          -n   onderdrukt de verandering van map bij het toevoegen van mappen
                 aan de stapel, zodat enkel de stapel wordt gemanipuleerd
    
        Argumenten:
          MAP  Voegt deze map toe aan de top van de mappenstapel, het de nieuwe
               werkmap makend.
          +N   Roteert de stapel zodat de N-de map (tellend vanaf links, van
               de lijst getoond door 'dirs', beginned bij nul) bovenaan komt.
          -N   Roteert de stapel zodat de N-de map (tellend vanaf rechts, van
               de lijst getoond door 'dirs', beginned bij nul) bovenaan komt.
    
        De opdracht 'dirs' toont de huidige mappenstapel.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldig argument gegeven werd of de
        mapwijziging mislukte.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
nl: Mappen van de mappenstapel verwijderen.
    
        Verwijdert items van de mappenstapel.  Zonder argumenten verwijdert
        het de bovenste map van de stapel, en maakt de huidige werkmap
        gelijk aan de nieuwe bovenste map.
    
        Optie:
          -n   onderdrukt de verandering van map bij het toevoegen van mappen
                 aan de stapel, zodat enkel de stapel wordt gemanipuleerd
    
        Argumenten:
          +N   Verwijdert het N-de item tellend vanaf links (van de lijst
               getoond door 'dirs', beginnend met nul).  Bijvoorbeeld:
               'popd +0' verwijdert de eerste map, 'popd +' de tweede.
          -N   Verwijdert het N-de item tellend vanaf rechts (van de lijst
               getoond door 'dirs', beginnend met nul).  Bijvoorbeeld:
               'popd -0' verwijdert de laatste map, 'popd -1' de voorlaatste.
    
        De opdracht 'dirs' toont de huidige mappenstapel.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldig argument gegeven werd of de
        mapwijziging mislukte.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nl: De mappenstapel tonen.
    
        Toont de huidige lijst van onthouden mappen.  Mappen worden aan deze
        lijst toegevoegd met de opdracht 'pushd', en verwijderd met 'popd'.
    
        Opties:
          -c   de mappenstapel wissen door alle elementen te verwijderen
          -l   paden volledig tonen, niet afgekort ten opzichte van uw thuismap
          -p   de mappenstapel tonen met één item per regel
          -v   als '-p', maar met elk item voorafgegeaan wordt door zijn positie
                 in de stapel
    
        Argumenten:
          +N   Het N-de item tonen, tellend vanaf links, van de lijst getoond
               door 'dirs' wanneer opgeroepen zonder opties, beginnend bij nul.
          -N   Het N-de item tonen, tellend vanaf rechts, van de lijst getoond
               door 'dirs' wanneer opgeroepen zonder opties, beginnend bij nul.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
nl: Shell-opties in- of uitschakelen.
    
        Stelt de waarde in van elke gegeven OPTIENAAM -- van een shell-optie
        die bepaald shell-gedrag beïnvloedt.  Zonder opties wordt elke gegeven
        OPTIENAAM getoond, of alle shell-opties als geen OPTIENAAM gegeven is,
        met bij elke optie de vermelding of deze al dan niet ingeschakeld is.
    
        Opties:
          -o   de verzameling mogelijke OPTIENAMEN naar diegene die gedefinieerd
                 zijn voor gebruik met 'set -o'
          -p   uitvoer produceren die herbruikbaar is als invoer
          -q   uitvoer onderdrukken
          -s   elke gegeven OPTIENAAM inschakelen
          -u   elke gegeven OPTIENAAM uitschakelen
    
        Zonder opties (of met alleen '-q') is de afsluitwaarde 0 indien OPTIENAAM
        ingeschakeld is, 1 indien uitgeschakeld.  De afsluitwaarde is ook 1 als
        een ongeldige optienaam gegeven werd, en de afsluitwaarde is 2 als een
        ongeldige optie gegeven werd.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
nl: Argumenten volgens een opmaakvoorschrift opmaken en printen.
    
        Print de gegeven ARGUMENTEN, opgemaakt volgens de gegeven OPMAAK.
    
        Optie:
          -v VAR   de uitvoer in de variabele VAR plaatsen in plaats van deze
                     naar standaarduitvoer te sturen
    
        De OPMAAK-tekenreeks bestaat uit drie soorten tekens: gewone tekens,
        die simpelweg naar standaarduitvoer gekopieerd worden; stuurtekens,
        die omgezet worden en dan naar standaarduitvoer gekopieerd worden;
        en opmaaksymbolen, die elk steeds het volgende argument doen printen.
    
        Naast de standaard %-opmaaksymbolen van printf(1), "diouxXfeEgGcs",
        betekent %b dat de backslash-stuurtekens in het betreffende argument
        omgezet moeten worden, en betekent %q dat het argument op zo'n manier
        aangehaald moet worden dat het als invoer voor de shell hergebruikt
        kan worden.  %Q is als %q, maar een precisie wordt toegepast op het
        onaangehaalde argument vóór het aanhalen.  Verder betekent %(OPMAAK)T
        dat datum-plus-tijd getoond moet worden door deze opmaak aan strftime(3)
        mee te geven.
    
        De gegeven opmaak wordt zo vaak hergebruikt als nodig is om alle argumenten
        te consumeren.  Als er minder argumenten zijn dan de opmaak verwacht, dan
        gedragen de overtollige opmaakspecificaties zich alsof (al naar gelang) de
        waarde nul of een lege tekenreeks gegeven werd.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        schrijf- of toekenningsfout optrad.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nl: Aangeven hoe argumenten door 'readline' gecompleteerd moeten worden.
    
        Geeft voor elke gegeven NAAM aan hoe de argumenten gecompleteerd dienen
        te worden.  Zonder opties worden de bestaande completeringsvoorschriften
        getoond (in een vorm die als invoer hergebruikt kan worden).
    
        Opties:
          -p   bestaande completeringsvoorschriften in herbruikbare vorm tonen
          -r   elk genoemd voorschrift verwijderen, of alle voorschriften als
                 geen NAAM gegeven is
          -D   de gegeven completeringen en acties als standaard nemen voor
                 opdrachten die geen specifieke eigen completering hebben
          -E   de gegeven completeringen en acties als standaard nemen voor
                 lege opdrachten -- de completering van een lege regel
          -I   de gegeven completeringen en acties als standaard nemen voor
                 het beginwoord (gewoonlijk een opdracht)
    
        Als completering geprobeerd wordt, dan worden de acties toegepast in
        de volgorde van bovenstaande hoofdletteropties.  Als meerdere opties
        gegeven zijn, dan gaat '-D' voor '-E', en beide gaan voor '-I'
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er
        een fout optrad.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
nl: De mogelijke completeringen tonen, afhankelijk van de gegeven opties.
    
        Bedoeld voor gebruik binnen een functie die mogelijke completeringen
        genereert.  Als het optionele argument WOORD aanwezig is, worden alleen
        de daarbij passende completeringen gegenereerd.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of er een
        fout optrad.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
nl: Completeringsopties wijzigen of tonen.
    
        Wijzigt de completeringsopties van elke gegeven NAAM, of als geen NAAM
        gegeven is, die van de huidige completering.  Als geen OPTIE gegeven is,
        dan worden de completeringsopties van elke gegeven NAAM getoond, of die
        van de huidige completering.
    
        Opties:
          -o OPTIE   deze completeringsoptie inschakelen voor elke gegeven NAAM
          -D         opties wijzigen voor de standaardcompletering
          -E         opties wijzigen voor de completering van een lege opdracht
          -I         opties wijzigen voor de completering van initieel woord
    
        Het gebruik van '+o' i.p.v. '-o' schakelt de betreffende optie _uit_.
    
        Elke NAAM dient te refereren aan een opdracht waarvoor reeds een
        completeringsvoorschrift gedefinieerd is via de opdracht 'complete'.
        Als geen NAAM gegeven is, dan dient 'compopt' aangeroepen te worden door
        een functie die momenteel completeringen genereert; dan worden de opties
        voor die draaiende completeringsgenerator gewijzigd.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij een ongeldige optie gegeven werd of voor
        NAAM geen completeringsvoorschrift gedefinieerd is.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
nl: Regels inlezen in een geïndexeerde array-variabele.
    
        Leest regels van standaardinvoer in in de array-variabele ARRAY.
        De variabele MAPFILE wordt gebruikt als geen ARRAY gegeven is.
    
        Opties:
          -d TEKEN     dit teken (i.p.v. LF) gebruiken als einde van regel
          -n AANTAL    maximaal dit aantal regels kopiëren (0 = alles)
          -O BEGIN     met toekennen beginnen bij deze index (standaard 0)
          -s AANTAL    dit aantal regels overslaan
          -t           nieuweregelteken aan eind van elke gelezen regel verwijderen
          -u BES.DES.  uit deze bestandsdescriptor lezen i.p.v. uit standaardinvoer
          -C FUNCTIE   deze functie evalueren na elke HOEVEELHEID regels
          -c HOEVEELHEID  het aantal te lezen regels voor elke aanroep van FUNCTIE
    
        Argument:
          ARRAY        naam van array-variabele waarin regels ingelezen moeten worden
    
        Als '-C' gegeven is zonder '-c', is de standaard-HOEVEELHEID 5000.
        Wanneer FUNCTIE aangeroepen wordt, dan wordt hieraan de index van het
        volgende array-element en de daaraan toe te kennen regel als extra
        argumenten meegegeven.
    
        Als geen expliciet BEGIN gegeven is, wordt het array gewist alvorens
        met toekennen te beginnen.
    
        De afsluitwaarde is 0, tenzij ARRAY alleen-lezen is of geen array is, of
        een ongeldige optie gegeven werd.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
nl: Regels inlezen vanuit een bestand in een array-variabele.
    
        Een synoniem voor 'mapfile'.
