bash 5.2-rc1 - en to pl translation catalogue (572 entries)

en: bad array subscript
pl: nieprawidłowy indeks tablicy

en: %s: removing nameref attribute
pl: %s: usuwanie atrybutu nameref

en: %s: cannot convert indexed to associative array
pl: %s: nie można przekształcić tablicy indeksowanej na asocjacyjną

en: %s: cannot assign to non-numeric index
pl: %s: nie można przypisać do nienumerycznego indeksu

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
pl: %s: %s: przy przypisaniu do tablicy asocjacyjnej należy użyć nawiasów

en: %s: cannot create: %s
pl: %s: nie można utworzyć: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
pl: bash_execute_unix_command: nie można znaleźć mapy klawiszy dla polecenia

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
pl: %s: pierwszym drukowalnym znakiem nie jest `"'

en: no closing `%c' in %s
pl: brak zamykającego `%c' w %s

en: %s: missing colon separator
pl: %s: brak separującego dwukropka

en: `%s': cannot unbind in command keymap
pl: `%s': nie można usunąć dowiązania w mapie poleceń

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
pl: rozwijanie nawiasów: nie można przydzielić pamięci dla %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
pl: rozwijanie nawiasów: nie udało się przydzielić pamięci dla elementów w liczbie %u

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
pl: rozwijanie nawiasów: nie udało się przydzielić pamięci dla `%s'

en: `%s': invalid alias name
pl: `%s': błędna nazwa aliasu

en: line editing not enabled
pl: edycja wiersza nie została włączona

en: `%s': invalid keymap name
pl: `%s': nieprawidłowa nazwa mapy klawiszy

en: %s: cannot read: %s
pl: %s: nie można odczytać: %s

en: `%s': unknown function name
pl: `%s': nie znana nazwa funkcji

en: %s is not bound to any keys.
pl: %s nie jest przypisany do żadnego klawisza.

en: %s can be invoked via
pl: %s może być wywołany przez

en: `%s': cannot unbind
pl: `%s': nie można usunąć dowiązania

en: loop count
pl: licznik pętli

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
pl: ma sens tylko w pętli `for', `while' lub `until'

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
pl: Zwrócenie kontekstu wywołania bieżącej procedury.
        
        Bez WYRAŻENIA zwracane jest "$linia $plik". Z WYRAŻENIEM zwracane jest
        "$linia $procedura $plik"; dodatkowe informacje służą do udostępnienia
        śladu stosu.
        
        Wartość WYRAŻENIA określa o ile ramek wywołań względem bieżącej ramki
        należy się cofnąć; numer najwyższej ramki to 0.

en: HOME not set
pl: Nie ustawiono HOME

en: too many arguments
pl: za dużo argumentów

en: null directory
pl: zerowy katalog

en: OLDPWD not set
pl: Nie ustawiono OLDPWD

en: line %d:
pl: linia %d:

en: warning:
pl: uwaga:

en: %s: usage:
pl: %s: składnia:

en: %s: option requires an argument
pl: %s: opcja wymaga argumentu

en: %s: numeric argument required
pl: %s: wymagany argument numeryczny

en: %s: not found
pl: %s: nie znaleziono

en: %s: invalid option
pl: %s: nieprawidłowa opcja

en: %s: invalid option name
pl: %s: nieprawidłowa nazwa opcji

en: `%s': not a valid identifier
pl: `%s': nieprawidłowy identyfikator

en: invalid octal number
pl: błędna liczba ósemkowa

en: invalid hex number
pl: błędna liczba szesnastkowa

en: invalid number
pl: nieprawidłowa liczba

en: %s: invalid signal specification
pl: %s: nieprawidłowo określony sygnał

en: `%s': not a pid or valid job spec
pl: `%s': nie jest to nr PID ani prawidłowe określenie zadania

en: %s: readonly variable
pl: %s: zmienna tylko do odczytu

en: %s: cannot assign
pl: %s: nie można przypisać

en: %s: %s out of range
pl: %s: %s poza zakresem

en: %s out of range
pl: %s poza zakresem

en: %s: no such job
pl: %s: brak takiego zadania

en: %s: no job control
pl: %s: brak kontroli zadań

en: no job control
pl: brak kontroli zadań

en: %s: restricted
pl: %s: ograniczony

en: restricted
pl: ograniczony

en: %s: not a shell builtin
pl: %s: nie jest to polecenie powłoki

en: write error: %s
pl: błąd zapisu: %s

en: error setting terminal attributes: %s
pl: błąd podczas ustawiania atrybutów terminala: %s

en: error getting terminal attributes: %s
pl: błąd podczas pobierania atrybutów terminala: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
pl: %s: błąd przy określaniu katalogu bieżącego: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
pl: %s: niejednoznaczne określenie zadania

en: help not available in this version
pl: pomoc nie jest dostępna w tej wersji

en: %s: cannot unset: readonly %s
pl: %s: nie można anulować definicji: %s jest tylko do odczytu

en: %s: cannot unset
pl: %s: nie można anulować definicji

en: %s: invalid action name
pl: %s: nieprawidłowa nazwa akcji

en: %s: no completion specification
pl: %s: brak definicji dla uzupełnienia

en: warning: -F option may not work as you expect
pl: uwaga: opcja -F może działać inaczej niż oczekiwano

en: warning: -C option may not work as you expect
pl: uwaga: opcja -C może działać inaczej niż oczekiwano

en: not currently executing completion function
pl: aktualnie nie jest wykonywana funkcja dopełniania

en: can only be used in a function
pl: można używać tylko w funkcji

en: cannot use `-f' to make functions
pl: nie można używać `-f' do tworzenia funkcji

en: %s: readonly function
pl: %s: funkcja tylko do odczytu

en: %s: reference variable cannot be an array
pl: %s: zmienna referencyjna nie może być tablicą

en: %s: nameref variable self references not allowed
pl: %s: zmienna referencyjna nie może wskazywać na siebie

en: %s: circular name reference
pl: %s: cykliczne odwołanie do nazwy

en: `%s': invalid variable name for name reference
pl: `%s': błędna nazwa zmiennej przy odwołaniu do nazwy

en: %s: cannot destroy array variables in this way
pl: %s: nie można w ten sposób unicestwić zmiennej tablicowej

en: %s: cannot convert associative to indexed array
pl: %s: nie można przekształcić tablicy asocjacyjnej na indeksowaną

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
pl: %s: przypisanie złożonej tablicy z cytowaniem jest przestarzałe

en: dynamic loading not available
pl: ładowanie dynamiczne nie jest dostępne

en: cannot open shared object %s: %s
pl: nie można otworzyć obiektu współdzielonego %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
pl: nie można znaleźć %s w obiekcie współdzielonym %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
pl: %s: dynamiczne polecenie wbudowane już załadowane

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
pl: funkcja ładująca dla %s zwraca niepowodzenie (%d): nie załadowano

en: %s: not dynamically loaded
pl: %s: nie jest ładowany dynamicznie

en: %s: cannot delete: %s
pl: %s: nie można usunąć: %s

en: %s: is a directory
pl: %s: jest katalogiem

en: %s: not a regular file
pl: %s: nie jest zwykłym plikiem

en: %s: file is too large
pl: %s: plik jest za duży

en: %s: cannot execute binary file
pl: %s: nie można uruchomić pliku binarnego

en: %s: cannot execute: %s
pl: %s: nie można uruchomić: %s

en: logout
pl: wylogowanie

en: not login shell: use `exit'
pl: to nie jest powłoka logowania: użyj `exit'

en: There are stopped jobs.
pl: Istnieją zatrzymane zadania.

en: There are running jobs.
pl: Istnieją działające zadania.

en: no command found
pl: nie znaleziono polecenia

en: history specification
pl: specyfikacja historii

en: %s: cannot open temp file: %s
pl: %s: nie udało się otworzyć pliku tymczasowego: %s

en: current
pl: bieżące

en: job %d started without job control
pl: zadanie %d uruchomiono bez kontroli zadań

en: %s: illegal option -- %c
pl: %s: niedozwolona opcja -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- %c

en: hashing disabled
pl: zapamiętywanie ścieżek poleceń w tablicy asocjacyjnej wyłączone

en: %s: hash table empty
pl: %s: tablica asocjacyjna pusta

en: hits	command
pl: trafienia	polecenie

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
pl[0]: Polecenia powłoki pasujące do słowa kluczowego `
pl[1]: Polecenia powłoki pasujące do słów kluczowych `
pl[2]: Polecenia powłoki pasujące do słów kluczowych `

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
pl: żaden temat pomocy nie pasuje do `%s'. Spróbuj `help help', `man -k %s'
    lub `info %s'.

en: %s: cannot open: %s
pl: %s: nie można otworzyć: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
pl: Te polecenia powłoki są poleceniami wewnętrznymi. Napisz `help', aby
    zobaczyć listę.
    Napisz `help nazwa', aby otrzymać więcej informacji o funkcji `nazwa'.
    Użyj `info bash', aby otrzymać więcej informacji ogólnych o powłoce.
    Użyj `man -k' lub `info', aby otrzymać więcej informacji o poleceniach z tej
    listy.
    
    Gwiazdka (*) po nazwie oznacza, że dane polecenie jest wyłączone.

en: cannot use more than one of -anrw
pl: nie można używać więcej niż jednego spośród -anrw

en: history position
pl: pozycja historii

en: %s: invalid timestamp
pl: %s: nieprawidłowy znacznik czasu

en: %s: history expansion failed
pl: %s: rozwinięcie wg historii nie powiodło się

en: %s: inlib failed
pl: %s: inlib nie powiodło się

en: no other options allowed with `-x'
pl: nie można używać innych opcji przy `-x'

en: %s: arguments must be process or job IDs
pl: %s: argumentami muszą być numery procesów lub zadań

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

en: expression expected
pl: spodziewano się wyrażenia

en: %s: not an indexed array
pl: %s: nie jest tablicą indeksowaną

en: %s: invalid file descriptor specification
pl: %s: nieprawidłowo określony deskryptor pliku

en: %d: invalid file descriptor: %s
pl: %d: nieprawidłowy deskryptor pliku: %s

en: %s: invalid line count
pl: %s: błędna liczba linii

en: %s: invalid array origin
pl: %s: błędny początek tablicy

en: %s: invalid callback quantum
pl: %s: błędna liczba linii między wywołaniami

en: empty array variable name
pl: pusta nazwa zmiennej tablicowej

en: array variable support required
pl: wymagana obsługa zmiennych tablicowych

en: `%s': missing format character
pl: `%s': brak znaku formatującego

en: `%c': invalid time format specification
pl: `%c': błędne określenie formatu czasu

en: `%c': invalid format character
pl: `%c': nieprawidłowy znak formatujący

en: warning: %s: %s
pl: uwaga: %s: %s

en: format parsing problem: %s
pl: problem z analizą formatu: %s

en: missing hex digit for \x
pl: brak cyfry szesnastkowej dla \x

en: missing unicode digit for \%c
pl: brak cyfry unikodowej dla \%c

en: no other directory
pl: brak innego katalogu

en: %s: invalid argument
pl: %s: nieprawidłowy argument

en: <no current directory>
pl: <brak katalogu bieżącego>

en: directory stack empty
pl: pusty stos katalogów

en: directory stack index
pl: indeks stosu katalogów

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
pl: Wypisanie listy aktualnie pamiętanych katalogów. Katalogi umieszczane są
        na liście za pomocą polecenia `pushd'; można cofać się w obrębie listy
        za pomocą polecenia `popd'.
        
        Opcje:
          -c	wyczyszczenie stosu katalogów poprzez usunięcie wszystkich elementów
          -l	niewypisywanie katalogów względem kat. domowego użytkownika
        	w postaci skróconej z tyldą
          -p	wypisanie stosu katalogów po jednym wpisie w linii
          -v	wypisanie stosu katalogów po jednym wpisie w linii, poprzedzonych
        	pozycją na stosie
        
        Argumenty:
          +N	Wypisanie N-tej pozycji licząc od lewej strony listy wypisywanej
        	przez dirs wywołane bez opcji, począwszy od zera.
        
          -N	Wypisanie N-tej pozycji licząc od prawej strony listy wypisywanej
    	przez dirs wywołane bez opcji, począwszy od zera.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
pl: Dodanie katalogu na wierzchołku stosu katalogów lub rotacja stosu czyniąca
        jego nowym wierzchołkiem bieżący katalog roboczy. Wywołane bez
        argumentów zamienia na stosie dwa najwyższe katalogi.
        
        Opcje:
          -n	Pominięcie zmiany katalogu podczas umieszczania katalogów na
        	stosie tak, że zmieniany jest tylko stos.
        
        Argumenty:
          +N	Rotacja stosu czyniąca jego wierzchołkiem N-ty katalog (licząc
        	od lewej strony listy wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera).
        
          -N	Rotacja stosu czyniąca jego wierzchołkiem N-ty katalog (licząc
        	od prawej strony listy wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera).
        
          katalog	Umieszczenie KATALOGU na wierzchołku stosu i uczynienie go
        	nowym bieżącym katalogiem roboczym.
        
        Zawartość stosu katalogów można zobaczyć za pomocą polecenia `dirs'.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
pl: Usunięcie pozycji ze stosu katalogów. Wywołane bez argumentów usuwa
        katalog z wierzchołka stosu i zmienia katalog bieżący na katalog
        będący nowym wierzchołkiem stosu.
        
        Opcje:
          -n	Pominięcie zmiany katalogu podczas usuwania katalogów ze stosu
        	tak, że zmieniany jest tylko stos.
        
        Argumenty:
          +N	Usunięcie ze stosu N-tej pozycji licząc od lewej strony listy
        	wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera. Na przykład: `popd +0'
        	usuwa pierwszy katalog, `popd +1' usuwa drugi.
        
          -N	Usunięcie ze stosu N-tej pozycji licząc od prawej strony listy
        	wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera. Na przykład: `popd -0'
        	usuwa ostatni katalog, `popd -1' usuwa poprzedni.
        
        Zawartość stosu katalogów można zobaczyć za pomocą polecenia `dirs'.

en: %s: invalid timeout specification
pl: %s: nieprawidłowo określony limit czasu

en: read error: %d: %s
pl: błąd odczytu: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
pl: wyjście przez `return' możliwe tylko z funkcji lub skryptu

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
pl: nie można jednocześnie anulować definicji funkcji i zmiennej

en: %s: not an array variable
pl: %s: nie jest zmienną tablicową

en: %s: not a function
pl: %s: nie jest funkcją

en: %s: cannot export
pl: %s: nie można wyeksportować

en: shift count
pl: licznik przesunięcia

en: cannot set and unset shell options simultaneously
pl: nie można opcji powłoki jednocześnie ustawić i unieważnić

en: %s: invalid shell option name
pl: %s: nieprawidłowa nazwa opcji powłoki

en: filename argument required
pl: wymagany argument w postaci nazwy pliku

en: %s: file not found
pl: %s: nie znaleziono pliku

en: cannot suspend
pl: nie można wstrzymać

en: cannot suspend a login shell
pl: nie można wstrzymać powłoki logowania

en: %s is aliased to `%s'
pl: %s jest aliasem do %s'

en: %s is a shell keyword
pl: %s jest słowem kluczowym powłoki

en: %s is a function
pl: %s jest funkcją

en: %s is a special shell builtin
pl: %s jest specjalnym wewnętrznym poleceniem powłoki

en: %s is a shell builtin
pl: %s jest wewnętrznym poleceniem powłoki

en: %s is %s
pl: %s jest %s

en: %s is hashed (%s)
pl: ścieżka do %s jest zapamiętana (%s)

en: %s: invalid limit argument
pl: %s: nieprawidłowy argument stanowiący ograniczenie

en: `%c': bad command
pl: `%c': złe polecenie

en: %s: cannot get limit: %s
pl: %s: nie można odczytać ograniczenia: %s

en: limit
pl: ograniczenie

en: %s: cannot modify limit: %s
pl: %s: nie można zmienić ograniczenia: %s

en: octal number
pl: liczba ósemkowa

en: `%c': invalid symbolic mode operator
pl: `%c': nieprawidłowy operator trybu symbolicznego

en: `%c': invalid symbolic mode character
pl: `%c': nieprawidłowy znak trybu symbolicznego

en:  line
pl:  linia

en: last command: %s
pl: ostatnie polecenie: %s

en: Aborting...
pl: Przerywanie...

en: DEBUG warning:
pl: DIAGNOSTYCZNE ostrzeżenie:

en: unknown command error
pl: nieznany błąd polecenia

en: bad command type
pl: zły rodzaj polecenia

en: bad connector
pl: zły łącznik

en: bad jump
pl: zły skok

en: %s: unbound variable
pl: %s: nieustawiona zmienna

en: timed out waiting for input: auto-logout
pl: przekroczony czas oczekiwania na dane wejściowe: auto-wylogowanie

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
pl: nie można przekierować standardowego wejścia z /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
pl: TIMEFORMAT: `%c': nieprawidłowy znak formatujący

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
pl: execute_coproc: koproces [%d:%s] nadal istnieje

en: pipe error
pl: błąd potoku

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
pl: eval: przekroczono maksymalny poziom zagnieżdżenia polecenia eval (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
pl: %s: przekroczono maksymalny poziom zagnieżdżenia polecenia source (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
pl: %s: przekroczono maksymalny poziom zagnieżdżenia funkcji (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
pl: %s: ograniczony: nie można podawać `/' w nazwach poleceń

en: %s: command not found
pl: %s: nie znaleziono polecenia

en: %s: cannot execute: required file not found
pl: %s: nie można uruchomić: nie znaleziono wymaganego pliku

en: %s: %s: bad interpreter
pl: %s: %s: zły interpreter

en: %s: cannot execute binary file: %s
pl: %s: nie można uruchomić pliku binarnego: %s

en: `%s': is a special builtin
pl: `%s' jest specjalnym poleceniem wewnętrznym

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
pl: nie można skopiować deskryptora pliku %d do %d

en: expression recursion level exceeded
pl: przekroczone ograniczenie poziomu rekursji dla wyrażenia

en: recursion stack underflow
pl: niedomiar stosu rekursji

en: syntax error in expression
pl: błąd składniowy w wyrażeniu

en: attempted assignment to non-variable
pl: próba przypisania do nie-zmiennej

en: syntax error in variable assignment
pl: błąd składniowy w przypisaniu zmiennej

en: division by 0
pl: dzielenie przez 0

en: bug: bad expassign token
pl: błąd: zły prefiks operatora przypisującego

en: `:' expected for conditional expression
pl: spodziewano się `:' w wyrażeniu warunkowym

en: exponent less than 0
pl: wykładnik mniejszy niż 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
pl: spodziewany identyfikator po operatorze preinkrementacji lub predekrementacji

en: missing `)'
pl: brakujący `)'

en: syntax error: operand expected
pl: błąd składni: spodziewany argument

en: syntax error: invalid arithmetic operator
pl: błąd składni: nieprawidłowy operator arytmetyczny

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
pl: %s%s%s: %s (błędny znacznik to "%s")

en: invalid arithmetic base
pl: nieprawidłowa podstawa arytmetyczna

en: invalid integer constant
pl: błędna stała całkowita

en: value too great for base
pl: wartość za duża na podstawę

en: %s: expression error
pl: %s: błąd w wyrażeniu

en: getcwd: cannot access parent directories
pl: getcwd: niemożliwy dostęp do katalogów nadrzędnych

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
pl: nie można wyłączyć trybu nieblokującego dla deskryptora %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
pl: nie można przydzielić nowego deskryptora pliku dla wejścia basha z %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
pl: save_bash_input: bufor dla nowego deskryptora %d już istnieje

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
pl: bgp_delete: PĘTLA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
pl: bgp_search: PĘTLA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
pl: proces o PID %d występuje w działającym zadaniu %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
pl: usuwanie zatrzymanego zadania %d z grupą procesów %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
pl: add_process: pid %5ld (%s) oznaczony jako nadal żywy

en: describe_pid: %ld: no such pid
pl: describe_pid: %ld: brak takiego PID-u

en: Signal %d
pl: Sygnał %d

en: Done
pl: Zakończono

en: Stopped
pl: Zatrzymano

en: Stopped(%s)
pl: Zatrzymano(%s)

en: Running
pl: Działa

en: Done(%d)
pl: Zakończono(%d)

en: Exit %d
pl: Kod wyjścia %d

en: Unknown status
pl: Stan nieznany

en: (core dumped)
pl: (zrzut pamięci)

en:   (wd: %s)
pl:   (katalog: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
pl: setpgid potomka (%ld na %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
pl: wait: PID %ld nie jest potomkiem tej powłoki

en: wait_for: No record of process %ld
pl: wait_for: Brak rekordu dla procesu %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
pl: wait_for_job: zadanie %d jest zatrzymane

en: %s: no current jobs
pl: %s: brak bieżących zadań

en: %s: job has terminated
pl: %s: zadanie zostało przerwane

en: %s: job %d already in background
pl: %s: zadanie %d już pracuje w tle

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
pl: waitchld: wyłączanie WNOHANG w celu uniknięcia nieskończonego oczekiwania

en: %s: line %d:
pl: %s: linia %d:

en:  (core dumped)
pl:  (zrzut pamięci)

en: (wd now: %s)
pl: (katalog: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
pl: initialize_job_control: getpgrp nie powiodło się

en: initialize_job_control: no job control in background
pl: initialize_job_control: brak kontroli zadań w tle

en: initialize_job_control: line discipline
pl: initialize_job_control: dyscyplina linii

en: cannot set terminal process group (%d)
pl: nie można ustawić grupy procesów terminala (%d)

en: no job control in this shell
pl: w tej powłoce nie ma kontroli zadań

en: malloc: failed assertion: %s
pl: malloc: założenie, że %s nie jest spełnione

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
pl: 
    malloc: %s:%d: spartaczone założenie

en: unknown
pl: nieznany

en: malloc: block on free list clobbered
pl: malloc: nieprawidłowy blok na liście wolnych bloków

en: free: called with already freed block argument
pl: free: wywołane dla bloku, który już został zwolniony

en: free: called with unallocated block argument
pl: free: wywołane dla bloku, który nie został przydzielony

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
pl: free: wykryto niedomiar; mh_nbytes poza zakresem

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
pl: free: wykryto niedomiar; uszkodzenie magic8

en: free: start and end chunk sizes differ
pl: free: rozmiar początkowy i końcowy fragmentu są różne

en: realloc: called with unallocated block argument
pl: realloc: wywołane dla bloku, który nie został przydzielony

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
pl: realloc: wykryto niedomiar; mh_nbytes poza zakresem

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
pl: realloc: wykryto niedomiar; uszkodzenie magic8

en: realloc: start and end chunk sizes differ
pl: realloc: rozmiar początkowy i końcowy fragmentu są różne

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
pl: register_alloc: tablica alokacji jest pełna podczas FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
pl: register_alloc: %p już znajduje się w tablicy jako przydzielony?

en: register_free: %p already in table as free?
pl: register_free: %p już znajduje się w tablicy jako wolny?

en: invalid base
pl: nieprawidłowa podstawa

en: %s: host unknown
pl: %s: nieznany host

en: %s: invalid service
pl: %s: nieznana usługa

en: %s: bad network path specification
pl: %s: źle określona ścieżka sieciowa

en: network operations not supported
pl: operacje sieciowe nie są wspierane

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
pl: setlocale: LC_ALL: nie można zmienić lokalizacji (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
pl: setlocale: LC_ALL: nie można zmienić lokalizacji (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
pl: setlocale: %s: nie można zmienić lokalizacji (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
pl: setlocale: %s: nie można zmienić lokalizacji (%s): %s

en: You have mail in $_
pl: Masz pocztę w $_

en: You have new mail in $_
pl: Masz nową pocztę w $_

en: The mail in %s has been read
pl: Poczta w %s jest przeczytana

en: syntax error: arithmetic expression required
pl: błąd składni: oczekiwano wyrażenia arytmetycznego

en: syntax error: `;' unexpected
pl: błąd składni: oczekiwany `;'

en: syntax error: `((%s))'
pl: błąd składni: `((%s))'

en: make_here_document: bad instruction type %d
pl: make_here_document: zły rodzaj instrukcji %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
pl: dokument miejscowy w linii %d ograniczony końcem pliku (oczekiwano `%s')

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
pl: make_redirection: instrukcja przekierowania `%d' poza zakresem

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
pl: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) przekracza SIZE_MAX (%lu): linia skrócona

en: maximum here-document count exceeded
pl: przekroczono maksymalną liczbę dokumentów w miejscu

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
pl: nieoczekiwany EOF podczas poszukiwania pasującego `%c'

en: unexpected EOF while looking for `]]'
pl: nieoczekiwany EOF podczas poszukiwania `]]'

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
pl: błąd składni w wyrażeniu warunkowym: nieoczekiwany znacznik `%s'

en: syntax error in conditional expression
pl: błąd składni w wyrażeniu warunkowym

en: unexpected token `%s', expected `)'
pl: nieoczekiwany znacznik `%s', oczekiwano `)'

en: expected `)'
pl: oczekiwano `)'

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
pl: nieoczekiwany argument `%s' jednoargumentowego operatora warunkowego

en: unexpected argument to conditional unary operator
pl: nieoczekiwany argument jednoargumentowego operatora warunkowego

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
pl: nieoczekiwany argument `%s', oczekiwano dwuarg. operatora warunkowego

en: conditional binary operator expected
pl: oczekiwano dwuargumentowego operatora warunkowego

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
pl: nieoczekiwany argument `%s' dwuargumentowego operatora warunkowego

en: unexpected argument to conditional binary operator
pl: nieoczekiwany argument dwuargumentowego operatora warunkowego

en: unexpected token `%c' in conditional command
pl: nieoczekiwany znacznik `%c' w poleceniu warunkowym

en: unexpected token `%s' in conditional command
pl: nieoczekiwany znacznik `%s' w poleceniu warunkowym

en: unexpected token %d in conditional command
pl: nieoczekiwany znacznik %d w poleceniu warunkowym

en: syntax error near unexpected token `%s'
pl: błąd składni przy nieoczekiwanym znaczniku `%s'

en: syntax error near `%s'
pl: błąd składni przy `%s'

en: syntax error: unexpected end of file
pl: błąd składni: nieoczekiwany koniec pliku

en: syntax error
pl: błąd składni

en: Use "%s" to leave the shell.
pl: Użyj "%s", aby opuścić tę powłokę.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
pl: nieoczekiwany EOF podczas poszukiwania pasującego `)'

en: completion: function `%s' not found
pl: uzupełnienie: nie znaleziono funkcji `%s'

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
pl: programmable_completion: %s: możliwe zapętlenie wznowień

en: print_command: bad connector `%d'
pl: print_command: zły łącznik `%d'

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
pl: xtrace_set: %d: nieprawidłowy deskryptor pliku

en: xtrace_set: NULL file pointer
pl: xtrace_set: pusty wskaźnik pliku

en: cprintf: `%c': invalid format character
pl: cprintf: `%c': nieprawidłowy znak formatujący

en: file descriptor out of range
pl: deskryptor pliku poza zakresem

en: %s: ambiguous redirect
pl: %s: niejednoznaczne przekierowanie

en: %s: cannot overwrite existing file
pl: %s: nie można nadpisać istniejącego pliku

en: %s: restricted: cannot redirect output
pl: %s: ograniczony: nie można przekierować wyjścia

en: cannot create temp file for here-document: %s
pl: nie można utworzyć pliku tymczasowego dla dokumentu miejscowego: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
pl: %s: nie można przypisać deskryptora pliku do zmiennej

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
pl: /dev/(tcp|udp)/host/port nie są wspierane bez sieci

en: redirection error: cannot duplicate fd
pl: błąd przekierowania: nie można powielić deskryptora pliku

en: could not find /tmp, please create!
pl: nie można znaleźć /tmp, proszę o utworzenie!

en: /tmp must be a valid directory name
pl: /tmp musi być prawidłową nazwą katalogu

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
pl: tryb ładnego wypisywania jest ignorowany w powłokach interaktywnych

en: %c%c: invalid option
pl: %c%c: nieprawidłowa opcja

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
pl: nie można ustawić uid-a na %d: efektywny uid %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
pl: nie można ustawić gid-a na %d: efektywny gid %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
pl: nie można uruchomić debuggera; tryb diagnostyczny wyłączony

en: %s: Is a directory
pl: %s: jest katalogiem

en: I have no name!
pl: Nie mam nazwy!

en: GNU bash, version %s-(%s)
pl: GNU bash, wersja %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
pl: Użycie:	%s [długa opcja GNU] [opcja] ...
    	%s [długa opcja GNU] [opcja] plik-skryptu ...

en: GNU long options:
pl: Długie opcje GNU:

en: Shell options:
pl: Opcje powłoki:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
pl: 	-ilrsD lub -c polecenie lub -O shopt_option		(tylko wywołanie)

en: 	-%s or -o option
pl: 	-%s lub -o opcja

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
pl: Aby uzyskać więcej informacji o opcjach powłoki, napisz `%s -c "help set"'.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
pl: Aby uzyskać więcej informacji o poleceniach wewnętrznych powłoki,
    napisz `%s -c help'.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
pl: Do zgłaszania błędów należy używać polecenia `bashbug'.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
pl: strona domowa basha: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
pl: Ogólna pomoc przy użytkowaniu oprogramowania GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
pl: sigprocmask: %d: nieprawidłowa operacja

en: Bogus signal
pl: Błędny sygnał

en: Hangup
pl: Rozłączenie

en: Interrupt
pl: Przerwanie

en: Quit
pl: Wyjście

en: Illegal instruction
pl: Niedozwolona instrukcja

en: BPT trace/trap
pl: Pułapka debuggera/breakpoint

en: ABORT instruction
pl: Instrukcja ABORT

en: EMT instruction
pl: Pułapka EMT

en: Floating point exception
pl: Błąd w obliczeniach zmiennoprzecinkowych

en: Killed
pl: Unicestwiony

en: Bus error
pl: Błąd szyny

en: Segmentation fault
pl: Naruszenie ochrony pamięci

en: Bad system call
pl: Błędne wywołanie systemowe

en: Broken pipe
pl: Przerwany potok

en: Alarm clock
pl: Budzik

en: Terminated
pl: Zakończony

en: Urgent IO condition
pl: Nagłe żądanie we/wy

en: Stopped (signal)
pl: Zatrzymany (sygnał)

en: Continue
pl: Kontynuacja

en: Child death or stop
pl: Śmierć lub zatrzymanie potomka

en: Stopped (tty input)
pl: Zatrzymany (wejście z tty)

en: Stopped (tty output)
pl: Zatrzymany (wyjście na tty)

en: I/O ready
pl: We/wy gotowe

en: CPU limit
pl: Przekroczony limit procesora

en: File limit
pl: Przekroczony limit pliku

en: Alarm (virtual)
pl: Alarm (wirtualny)

en: Alarm (profile)
pl: Alarm (profiler)

en: Window changed
pl: Okno zmienione

en: Record lock
pl: Zasoby utracone

en: User signal 1
pl: Sygnał użytkownika 1

en: User signal 2
pl: Sygnał użytkownika 2

en: HFT input data pending
pl: Dane wejściowe HFT

en: power failure imminent
pl: Bliska awaria zasilania

en: system crash imminent
pl: Bliska awaria systemu

en: migrate process to another CPU
pl: Przeniesienie procesu na inny procesor

en: programming error
pl: Błąd programowania

en: HFT monitor mode granted
pl: Nadany tryb monitora HFT

en: HFT monitor mode retracted
pl: Wycofany tryb monitora HFT

en: HFT sound sequence has completed
pl: Sekwencja dźwiękowa HFT zakończona

en: Information request
pl: Żądanie informacji

en: Unknown Signal #%d
pl: Nieznany sygnał #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
pl: złe podstawienie: brak zamykającego `%s' w %s

en: %s: cannot assign list to array member
pl: %s: nie można przypisać listy do elementu tablicy

en: cannot make pipe for process substitution
pl: nie można utworzyć potoku dla podstawienia procesu

en: cannot make child for process substitution
pl: nie można utworzyć procesu potomnego dla podstawienia procesu

en: cannot open named pipe %s for reading
pl: nie można otworzyć nazwanego potoku %s do odczytu

en: cannot open named pipe %s for writing
pl: nie można otworzyć nazwanego potoku %s do zapisu

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
pl: nie można powielić nazwanego potoku %s jako deskryptor %d

en: command substitution: ignored null byte in input
pl: podstawienie polecenia: zignorowano zerowy bajt na wejściu

en: cannot make pipe for command substitution
pl: nie można utworzyć potoku dla podstawienia polecenia

en: cannot make child for command substitution
pl: nie można utworzyć procesu potomnego dla podstawienia polecenia

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
pl: command_substitute: nie można powielić potoku jako deskryptora 1

en: %s: invalid variable name for name reference
pl: %s: nieprawidłowa nazwa zmiennej przy odwołaniu do nazwy

en: %s: invalid indirect expansion
pl: %s: błędne rozwinięcie niebezpośrednie

en: %s: invalid variable name
pl: `%s': błędna nazwa zmiennej

en: %s: parameter not set
pl: %s: parametr nieustawiony

en: %s: parameter null or not set
pl: %s: parametr pusty lub nieustawiony

en: %s: substring expression < 0
pl: %s: wyrażenie dla podłańcucha < 0

en: %s: bad substitution
pl: %s: złe podstawienie

en: $%s: cannot assign in this way
pl: $%s: nie można przypisywać w ten sposób

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
pl: przyszłe wersje powłoki będą wymuszać obliczenie jako podstawienie arytmetyczne

en: bad substitution: no closing "`" in %s
pl: złe podstawienie: brak zamykającego "`" w %s

en: no match: %s
pl: brak pasującego: %s

en: argument expected
pl: oczekiwano argumentu

en: %s: integer expression expected
pl: %s: oczekiwano wyrażenia całkowitego

en: `)' expected
pl: oczekiwano `)'

en: `)' expected, found %s
pl: oczekiwano `)', znaleziono %s

en: %s: binary operator expected
pl: %s: oczekiwano operatora dwuargumentowego

en: %s: unary operator expected
pl: %s: oczekiwano operatora jednoargumentowego

en: missing `]'
pl: brakujący `]'

en: syntax error: `%s' unexpected
pl: błąd składni: oczekiwano `%s'

en: invalid signal number
pl: nieprawidłowy numer sygnału

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
pl: obsługa pułapki: przekroczono maksymalny poziom obsługi pułapek (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
pl: run_pending_traps: zła wartość trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
pl: run_pending_traps: obsługa sygnału jest ustawiona na SIG_DFL, wysyłając %d (%s) do siebie

en: trap_handler: bad signal %d
pl: trap_handler: zły sygnał %d

en: error importing function definition for `%s'
pl: błąd importu definicji funkcji dla `%s'

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
pl: poziom powłoki (%d) jest za duży, ustawiono na 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
pl: make_local_variable: brak kontekstu funkcji w bieżącym zakresie

en: %s: variable may not be assigned value
pl: %s: nie można przypisać wartości do zmiennej

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
pl: %s: nie można odziedziczyć wartości z niezgodnego typu

en: %s: assigning integer to name reference
pl: %s: przypisanie wartości całkowitej przy odwołaniu do nazwy

en: all_local_variables: no function context at current scope
pl: all_local_variables: brak kontekstu funkcji w bieżącym zakresie

en: %s has null exportstr
pl: %s ma pusty exportstr

en: invalid character %d in exportstr for %s
pl: nieprawidłowy znak %d w exportstr dla %s

en: no `=' in exportstr for %s
pl: brak `=' w exportstr dla %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
pl: pop_var_context: nagłówek shell_variables poza kontekstem funkcji

en: pop_var_context: no global_variables context
pl: pop_var_context: brak kontekstu global_variables

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
pl: pop_scope: nagłówek shell_variables poza zakresem tymczasowego środowiska

en: %s: %s: cannot open as FILE
pl: %s: %s: nie można otworzyć jako PLIK

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
pl: %s: %s: nieprawidłowa wartość dla deskryptora pliku do śledzenia

en: %s: %s: compatibility value out of range
pl: %s: %s: wartość zgodności poza zakresem

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
pl: Licencja GPLv3+: GNU GPL wersja 3 lub późniejsza <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
pl: GNU bash, wersja %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
pl: To oprogramowanie jest wolnodostępne; można je swobodnie zmieniać i rozpowszechniać.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pl: Nie ma ŻADNEJ GWARANCJI w granicach dopuszczanych przez prawo.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
pl: %s: nie można przydzielić %lu bajtów (przydzielono %lu)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
pl: %s: nie można przydzielić %lu bajtów

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
pl: %s: %s:%d: nie można przydzielić %lu bajtów (przydzielono %lu)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
pl: %s: %s:%d: nie można przydzielić %lu bajtów

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
pl: alias [-p] [nazwa[=wartość] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
pl: unalias [-a] nazwa [nazwa ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
pl: bind [-lpvsPVSX] [-m mapa] [-f plik] [-q nazwa] [-u nazwa] [-r sekwencja] [-x sekwencja:polecenie-powłoki] [sekwencja:funkcja-readline lub polecenie-readline]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
pl: builtin [polecenie-wbudowane [arg ... ]]

en: caller [expr]
pl: caller [wyrażenie]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
pl: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [katalog]

en: command [-pVv] command [arg ...]
pl: command [-pVv] polecenie [arg ...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
pl: declare [-aAfFgiIlnrtux] [nazwa[=wartość] ...] lub declare -p [-aAfFilnrtux] [nazwa ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
pl: typeset [-aAfFgiIlnrtux] nazwa[=wartość] ... lub typeset -p [-aAfFilnrtux] [nazwa ...]

en: local [option] name[=value] ...
pl: local [opcja] nazwa[=wartość] ...

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
pl: enable [-a] [-dnps] [-f plik] [nazwa ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
pl: getopts łańcuch-opcji nazwa [arg ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
pl: exec [-cl] [-a nazwa] [polecenie [argument ...]] [przekierowanie ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
pl: fc [-e nazwa-ed] [-lnr] [pierwszy] [ostatni] lub fc -s [wz=zam] [polecenie]

en: fg [job_spec]
pl: fg [zadanie]

en: bg [job_spec ...]
pl: bg [zadanie ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
pl: hash [-lr] [-p ścieżka] [-dt] [nazwa ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
pl: help [-dms] [wzorzec ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
pl: history [-c] [-d offset] [n] lub history -anrw [plik] lub history -ps arg [arg ...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
pl: jobs [-lnprs] [zadanie ...] lub jobs -x polecenie [argumenty]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
pl: disown [-h] [-ar] [zadanie ... | pid ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
pl: kill [-s sygnał | -n numer-sygnału | -sygnał] pid | zadanie ... lub kill -l [sygnał]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
pl: read [-ers] [-a tablica] [-d separator] [-i tekst] [-n liczba] [-N liczba] [-p zachęta] [-t czas] [-u fd] [nazwa ...]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
pl: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o nazwa-opcji] [--] [-] [arg ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
pl: unset [-f] [-v] [-n] [nazwa ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
pl: export [-fn] [nazwa[=wartość] ...] lub export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
pl: readonly [aAf] [nazwa[=wartość] ...] lub readonly -p

en: source filename [arguments]
pl: source plik [argumenty]

en: . filename [arguments]
pl: . plik [argumenty]

en: test [expr]
pl: test [wyrażenie]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
pl: trap [-lp] [[arg] sygnał ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
pl: type [-afptP] nazwa [nazwa ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
pl: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [ograniczenie]

en: umask [-p] [-S] [mode]
pl: umask [-p] [-S] [uprawnienia]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
pl: wait [-fn] [-p zmienna] [id ...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
pl: for NAZWA [in SŁOWA ... ] ; do POLECENIA; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
pl: for (( wyr1; wyr2; wyr3 )); do POLECENIA; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
pl: select NAZWA [in SŁOWA ... ;] do POLECENIA; done

en: time [-p] pipeline
pl: time [-p] potok

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
pl: case SŁOWO in [WZORZEC [| WZORZEC]...) POLECENIA ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
pl: if POLECENIA; then POLECENIA; [ elif POLECENIA; then POLECENIA; ]... [ else POLECENIA; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
pl: while POLECENIA; do POLECENIA-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
pl: until POLECENIA; do POLECENIA-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
pl: coproc [NAZWA] polecenie [przekierowania]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
pl: function nazwa { POLECENIA ; } lub nazwa () { POLECENIA ; }

en: { COMMANDS ; }
pl: { POLECENIA ; }

en: job_spec [&]
pl: zadanie [&]

en: (( expression ))
pl: (( wyrażenie ))

en: [[ expression ]]
pl: [[ wyrażenie ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
pl: zmienne - nazwy i znaczenie niektórych zmiennych powłoki

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
pl: pushd [-n] [+N | -N | katalog]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
pl: shopt [-pqsu] [-o] [nazwa-opcji ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
pl: printf [-v var] format [argumenty]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
pl: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o opcja] [-A akcja] [-G wzorzec-glob] [-W lista-słów] [-F funkcja] [-C polecenie] [-X wzorzec-filtra] [-P przedrostek] [-S przyrostek] [nazwa ...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
pl: compgen [-abcdefgjksuv] [-o opcja] [-A akcja] [-G wzorzec-glob] [-W lista-słów] [-F funkcja] [-C polecenie] [-X wzorzec-filtra] [-P przedrostek ] [-S przyrostek] [słowo]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
pl: compopt [-o|+o opcja] [-DEI] [nazwa ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
pl: mapfile [-d separator] [-n liczba] [-O początek] [-s liczba] [-t] [-u fd] [-C wywołanie] [-c co-ile] [tablica]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
pl: readarray [-d ogranicznik] [-n liczba] [-O początek] [-s liczba] [-t] [-u fd] [-C wywołanie] [-c krok] [tablica]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
pl: Definiowanie i wyświetlanie aliasów.
        
        Bez argumentów `alias' wypisuje na standardowym wyjściu listę aliasów
        w postaci alias NAZWA=WARTOŚĆ.
        
        W przeciwnym przypadku definiowany jest alias dla każdej NAZWY, dla której
        podano WARTOŚĆ. Spacja na końcu WARTOŚCI powoduje, że podczas rozwijania
        tego aliasu podstawienie aliasów będzie przeprowadzone także dla
        następnego słowa.
        
        Opcje:
          -p	wypisanie wszystkich zdefiniowanych aliasów w formacie do
        	ponownego użycia
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie alias zwraca prawdę, chyba że poda się NAZWĘ, dla której nie
        zdefiniowano aliasu.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
pl: Usuwa wszystkich NAZW z listy zdefiniowanych aliasów.
        
        Opcje:
          -a	usunięcie wszystkich definicji aliasów
        
        Zwracana jest prawda, chyba że NAZWA nie jest istniejącym aliasem.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
pl: Ustawianie przypisań klawiszy i zmiennych Readline.
        
        Przypisanie sekwencji klawiszy do funkcji Readline lub makra albo
        ustawienie zmiennej Readline. Składnia pozbawiona opcji jest równoważna
        stosowanej w ~/.inputrc, ale musi być przekazana jako jeden argument, np.:
        bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Opcje:
          -m  MAPA           Użycie MAPY jako mapy klawiatury na czas tego
                             polecenia. Dozwolone nazwy map klawiatury to emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command i vi-insert.
          -l                 Wypisanie nazw funkcji.
          -P                 Wypisanie nazw funkcji i dowiązań.
          -p                 Wypisanie funkcji i dowiązań w postaci nadającej się
                             do użycia jako dane wejściowe.
          -S                 Wypisanie sekwencji klawiszy wywołujących makra oraz
                             ich wartości.
          -s                 Wypisanie sekwencji klawiszy wywołujących makra oraz
                             ich wartości w postaci nadającej się do użycia jako
                             dane wejściowe.
          -V                 Wypisanie nazw zmiennych i ich wartości.
          -v                 Wypisanie nazw zmiennych i ich wartości w postaci
                             nadającej się do użycia jako dane wejściowe.
          -q  nazwa-funkcji  Określenie, które klawisze wywołują zadaną funkcję.
          -u  nazwa-funkcji  Anulowanie wszystkich dowiązań dla klawiszy
                             przypisanych do funkcji o podanej nazwie.
          -r  sekwencja      Usunięcie dowiązania dla SEKWENCJI klawiszy.
          -f  plik           Odczyt dowiązań dla klawiszy z podanego PLIKU.
          -x  sekwencja:polecenie-powłoki	Powoduje uruchomienie POLECENIA-POWŁOKI
        				gdy wprowadzona zostanie podana SEKWENCJA klawiszy.
          -X                 Lista sekwencji klawiszy przypisanych przez -x oraz
                             powiązane polecenia w postaci nadającej się do użycia
                             jako dane wejściowe.
        
        Stan wyjściowy:
        bind zwraca 0, chyba że podano nieznaną opcję lub wystąpi błąd.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
pl: Wyjście z pętli for, while lub until.
        
        Wyjście z pętli FOR, WHILE lub UNTIL. Jeśli podano N, sterowanie wychodzi
        za N-tą zagnieżdżoną pętlę.
        
        Stan wyjściowy:
        Instrukcja zwraca prawdę, chyba że N jest mniejsze niż 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
pl: Wznowienie pętli for, while lub until.
        
        Wznowienie następnej iteracji otaczającej pętli FOR, WHILE lub UNTIL.
        Jeśli podano N, to wznawiana jest N-ta otaczająca pętla.
        
        Stan wyjściowy:
        Instrukcja zwraca 0, chyba że N jest mniejsze niż 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
pl: Wywołanie polecenia wbudowanego powłoki.
        
        Wywołanie POLECENIA-WBUDOWANEGO z argumentami ARG bez wykonywania
        wyszukiwania polecenia. Jest to przydatne w przypadku ponownego
        implementowania polecenia wbudowanego jako funkcji powłoki i wywoływania
        polecenia wbudowanego z wewnątrz tej funkcji.
        
        Stan wyjściowy:
        Instrukcja zwraca stan wyjściowy POLECENIA-WBUDOWANEGO lub fałsz, jeśli
        POLECENIE-WBUDOWANE nie jest poleceniem wbudowanym powłoki.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
pl: Zwrócenie kontekstu wywołania bieżącej procedury.
        
        Bez WYRAŻENIA zwracane jest "$linia $plik". Z WYRAŻENIEM zwracane jest
        "$linia $procedura $plik"; dodatkowe informacje służą do udostępnienia
        śladu stosu.
        
        Wartość WYRAŻENIA określa o ile ramek wywołań względem bieżącej ramki
        należy się cofnąć; numer najwyższej ramki to 0.
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca 0, chyba że powłoka nie wykonuje funkcji lub WYRAŻENIE
        jest nieprawidłowe.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
pl: Zmiana bieżącego katalogu powłoki.
        
        Zmiana bieżącego katalogu na KATALOG. Domyślnym KATALOGIEM jest wartość
        zmiennej powłoki HOME.
        
        Zmienna CDPATH określa ścieżkę przeszukiwania w poszukiwaniu katalogu
        zawierającego KATALOG. Alternatywne nazwy katalogów są w CDPATH rozdzielone
        dwukropkami (:). Pusta nazwa katalogu oznacza to samo, co katalog
        bieżący. Jeśli KATALOG zaczyna się od ukośnika (/), to CDPATH nie
        nie jest używane.
        
        Gdy katalog nie zostanie znaleziony, a ustawiona jest zmienna powłoki
        `cdable_vars', to następuje próba użycia podanej nazwy jako nazwy zmiennej.
        Jeśli zmienna ta ma wartość, to jako KATALOG jest używana jej wartość.
        
        Opcje:
            -L	wymuszenie śledzenia dowiązań symbolicznych: rozwiązanie
        		dowiązań w KATALOGU po przetworzeniu wszystkich `..'
            -P	korzystanie z fizycznej struktury katalogów zamiast śledzenia
        		dowiązań symbolicznych: rozwiązanie dowiązań w KATALOGU przed
        		przetworzeniem wszystkich `..'
            -e	jeśli podano opcję -P, a nie można określić bieżącego katalogu,
        		polecenie kończy się stanem niezerowym
            -@  na systemach obsługujących je, zaprezentowanie pliku mającego
        		rozszerzone atrybuty jako katalogu zawierającego atrybuty pliku
        
        Domyślne jest śledzenie dowiązań symbolicznych, jak z opcją `-L'.
        `..' jest przetwarzane przez usunięcie bezpośredniego poprzedniego
        elementu ścieżki przed ukośnikiem lub początkiem KATALOGU.
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca 0 jeśli katalog został zmieniony oraz $PWD zostało
        zmienione pomyślnie w przypadku użycia -P; w przeciwnym razie zwraca
        wartość niezerową.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
pl: Wypisanie nazwy bieżącego katalogu roboczego.
        
        Opcje:
          -L	wypisanie wartości $PWD jeśli określa bieżący katalog roboczy
          -P	wypisanie katalogu fizycznego, bez dowiązań symbolicznych
        
        Domyślnie `pwd' zachowuje się tak, jak z opcją `-L'.
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca 0, chyba że podano nieprawidłową opcję lub katalog
        bieżący nie może być odczytany.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pl: Polecenie puste.
        
        Żadnego efektu; polecenie nic nie robi.
        
        Stan wyjściowy:
        Zawsze zwracana jest prawda.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pl: Zwrócenie wyniku pozytywnego.
        
        Stan wyjściowy:
        Zawsze zwracana jest prawda.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
pl: Zwrócenie wyniku negatywnego.
        
        Stan wyjściowy:
        Zawsze zwracany jest fałsz.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
pl: Wywołanie prostego polecenia lub wyświetlenie informacji o poleceniach.
        
        Uruchomienie POLECENIA z ARGUMENTAMI z pominięciem wyszukiwania funkcji
        powłoki lub wyświetlenie informacji o podanych POLECENIACH. Może być użyte
        do wywołania poleceń z dysku jeśli już istnieje funkcja o danej nazwie.
        
        Opcje:
          -p	użycie domyślnej wartości PATH, pod którą powinny być wszystkie
        		standardowe narzędzia
          -v	wypisanie opisu POLECENIA w sposób podobny do polecenia `type'
          -V	wypisanie szczegółowego opisu każdego POLECENIA
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca stan POLECENIA lub fałsz, jeśli POLECENIE nie zostało
        znalezione.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
pl: Ustawienie wartości i atrybutów zmiennej.
        
        Deklaracja zmiennych i nadanie im wartości. Jeśli nie podano NAZW,
        wyświetlane są atrybuty i wartości wszystkich zmiennych.
        
        Opcje:
          -f	ograniczenie akcji lub wyświetlania do nazw i definicji funkcji
          -F	ograniczenie wyświetlania tylko do nazw funkcji (oraz numeru
        		linii i pliku źródłowego w przypadku diagnostyki)
          -g	tworzenie zmiennych globalnych w przypadku użycia w funkcji
        		powłoki; w przeciwnym wypadku ignorowane
          -I	przy tworzeniu zmiennej lokalnej, dziedziczy ona atrybuty oraz
        		wartość zmiennej o tej samej nazwie z poprzedniego zakresu
          -p	wyświetlenie atrybutów i wartości dla każdej NAZWY
        
        Opcje ustawiające atrybuty:
          -a	czyni NAZWĘ tablicą indeksowaną (jeśli są one obsługiwane)
          -A	czyni NAZWĘ tablicą asocjacyjną (jeśli są one obsługiwane)
          -i	nadaje NAZWIE atrybut `integer' (zmiennej całkowitej)
          -l	przekształca wartość każdej NAZWY na małe litery przy przypisaniu
          -n	czyni NAZWĘ odwołaniem do zmiennej o nazwie wskazanej przez wartość
          -r	czyni NAZWĘ tylko do odczytu
          -t	nadaje NAZWIE atrybut `trace'
          -u	przekształca wartość każdej NAZWY na wielkie litery przy przypisaniu
          -x	eksportuje NAZWĘ
        
        Użycie `+' zamiast `-' wyłącza podany atrybut.
        
        Zmienne z atrybutem `integer' mają obliczaną wartość arytmetyczną
        (jak w poleceniu `let') podczas przypisywania wartości.
        
        W przypadku użycia w funkcji `declare' czyni NAZWĘ lokalną, podobnie
        jak polecenie `local'. Opcja `-g' zmienia to zachowanie.
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca prawdę, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
pl: Ustawienie wartości i atrybutów zmiennej.
        
        Synonim `declare' - p. `help declare'.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
pl: Definiowanie zmiennych lokalnych.
        
        Utworzenie zmiennej lokalnej o podanej NAZWIE i nadanie jej WARTOŚCI.
        OPCJA może być dowolną opcją przyjmowaną przez `declare'.
        
        Zmienne lokalne mogą być używane tylko w funkcji; są widoczne wyłącznie
        w funkcji, w której zostały zdefiniowanej, oraz jej potomkach.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję, wystąpi błąd przy
        przypisaniu zmiennej lub powłoka nie wykonuje żadnej funkcji.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
pl: Wypisanie argumentów na standardowym wyjściu.
        
        Wypisanie na standardowym wyjściu argumentów ARG oddzielonych pojedynczymi
        spacjami oraz znaku końca linii.
        
        Opcje:
          -n	niedołączanie znaku końca linii
          -e	włączenie interpretowania poniższych znaków poprzedzonych
        	odwrotnym ukośnikiem
          -E	wyłączenie interpretowania poniższych znaków poprzedzonych
        	odwrotnym ukośnikiem
        
        `echo' interpretuje następujące znaki poprzedzone odwrotnym ukośnikiem:
          \a	alarm (dzwonek)
          \b	cofnięcie
          \c	pominięcie dalszego wyjścia (w tym znaku nowego wiersza)
          \e	znak ESCAPE
          \E	znak ESCAPE
          \f	wysuw strony
          \n	nowy wiersz
          \r	powrót karetki
          \t	tabulacja pozioma
          \v	tabulacja pionowa
          \\	odwrotny ukośnik
          \0nnn	znak o kodzie ASCII NNN (ósemkowo). NNN może stanowić od
        		0 do 3 cyfr ósemkowych
          \xHH	znak ośmiobitowy o wartości HH (szesnastkowo). HH może być
        		jedną lub dwiema cyframi szesnastkowymi
          \uHHHH	znak Unicode o wartości HHHH (szesnastkowo). HHHH może mieć
        		od jednej do czterech cyfr szesnastkowych.
          \UHHHHHHHH znak Unicode o wartości HHHHHHHH (szesnastkowo). HHHHHHHH
        		może mieć od jednej do ośmiu cyfr szesnastkowych.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że wystąpi błąd zapisu.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
pl: Wypisanie argumentów na standardowym wyjściu.
        
        Wypisanie na standardowym wyjściu argumentów ARG i znaku końca linii.
        
        Opcje:
          -n	niedołączanie znaku końca linii
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że wystąpi błąd zapisu.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
pl: Włączanie i wyłączanie poleceń wbudowanych powłoki.
        
        Włączanie i wyłączanie poleceń wbudowanych powłoki. Wyłączenie pozwala
        na wykonanie polecenia z dysku, mającego tę samą nazwę, co polecenie
        wbudowane bez używania pełnej ścieżki.
        
        Opcje:
          -a	wypisanie listy poleceń wbudowanych z informacją, które są włączone
          -n	wyłączenie każdej NAZWY lub wypisanie listy wyłączonych poleceń
          -p	wypisanie listy poleceń w formacie do ponownego użycia
          -s	wypisanie tylko nazw posiksowych "specjalnych" poleceń wbudowanych
        
        Opcje sterujące dynamicznym ładowaniem:
          -f	Wczytanie polecenia wbudowanego NAZWA z obiektu współdzielonego PLIK
          -d	Usunięcie polecenia wczytanego przez -f
        
        Bez opcji włączana jest każda NAZWA.
        
        Aby użyć polecenia `test' z $PATH zamiast wersji wbudowanej, należy
        wykonać `enable -n test'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że NAZWA nie jest poleceniem wbudowanym lub
        wystąpi błąd.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
pl: Wykonanie argumentów jako polecenia powłoki.
        
        Połączenie argumentów ARG w pojedynczy łańcuch, użycie rezultatu jako
        wejścia dla powłoki i wykonanie wynikowych poleceń.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest stan wyjściowy polecenia lub prawdę, jeśli polecenie jest
        puste.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
pl: Analiza opcji z argumentów.
        
        Polecenie getopts jest używane przez procedury powłoki przy analizowaniu
        parametrów pozycyjnych jako opcji.
        
        ŁAŃCUCH-OPCJI zawiera litery opcji, które mają być rozpoznane; jeśli po
        literze następuje dwukropek, opcja wymaga argumentu, który powinien być
        oddzielony od opcji spacją.
        
        Przy każdym wywołaniu getopts umieszcza następną opcję w zmiennej powłoki
        $nazwa, inicjując ją, jeśli nie istnieje; natomiast indeks następnego
        argumentu do przetworzenia jest umieszczany w zmiennej powłoki OPTIND
        OPTIND jest inicjowany wartością 1 przy każdym wywołaniu powłoki lub
        skryptu powłoki. Jeśli opcja wymaga argumentu, getopts umieszcza ten
        argument w zmiennej powłoki OPTARG.
        
        getopts zgłasza błędy na jeden z dwóch sposobów. Jeśli pierwszy znak
        ŁAŃCUCHA-OPCJI jest dwukropkiem, getopts wykorzystuje ciche zgłaszanie
        błędów. W tym trybie komunikaty błędów nie są wypisywane. Jeśli napotkana
        zostanie błędna opcja, getopts umieszcza znak opcji w OPTARG. Jeśli
        nie znaleziono wymaganego argumentu, getopts umieszcza znak ':' w NAZWIE
        i ustawia OPTARG na napotkany znak opcji. Jeśli getopts nie jest w trybie
        cichym i napotkana zostanie błędna opcja, getopts umieszcza znak '?'
        w NAZWIE i anuluje OPTARG. Jeśli nie znaleziono wymaganego argumentu,
        w NAZWIE umieszczany jest znak '?', OPTARG jest anulowany i wypisywany
        jest komunikat diagnostyczny.
        
        Jeśli zmienna powłoki OPTERR ma wartość 0, getopts wyłącza wypisywanie
        komunikatów błędów, nawet jeśli pierwszym znakiem ŁAŃCUCHA-OPCJI nie jest
        dwukropek. OPTERR domyślnie ma wartość 1.
        
        Polecenie getopts normalnie przetwarza parametry pozycyjne, ale jeśli
        podano argumenty jako wartości ARG, są one przetwarzane zamiast nich.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, jeśli napotkano opcję; fałsz, jeśli wystąpi koniec
        opcji lub błąd.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
pl: Zastąpienie powłoki podanym poleceniem.
        
        Wywoływane jest POLECENIE, zastępując tę powłokę podanym programem.
        ARGUMENTY stają się argumentami POLECENIA. Jeśli nie podano POLECENIA,
        wszystkie podane przekierowania odnoszą skutek dla bieżącej powłoki.
        
        Opcje:
          -a nazwa	przekazanie NAZWY jako zerowego argumentu POLECENIA
          -c	wywołanie POLECENIA z pustym środowiskiem
          -l	umieszczenie kreski w zerowym argumencie POLECENIA
        
        Jeśli polecenia nie można wywołać, powłoka nieinteraktywna kończy się,
        chyba że ustawiona jest opcja powłoki `execfail'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że nie uda się znaleźć POLECENIA lub wystąpi
        błąd przekierowania.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
pl: Opuszczenie powłoki.
        
        Opuszczenie powłoki z kodem zakończenia N. Jeśli N pominięto, kodem
        zakończenia będzie kod zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
pl: Opuszczenie powłoki logowania.
        
        Opuszczenie powłoki logowania z kodem zakończenia N. Zwraca błąd, jeśli
        powłoka nie jest powłoką logowania.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
pl: Wyświetlanie lub wykonywanie poleceń z listy historii.
        
        fc służy do wypisywania, edycji i ponownego uruchamiania poleceń z listy
        historii. PIERWSZY i OSTATNI jako liczby określają zakres lub PIERWSZY
        jako napis oznacza najpóźniej wykonywane polecenie zaczynające się od tego
        napisu.
        
        Opcje:
           -e NAZWA-ED	określa edytor, który ma być używany. Domyślnymi
        	wartościami są: najpierw FCEDIT, potem EDITOR, a na końcu vi
           -l	wypisywanie wierszy zamiast ich edycji
           -n	niewypisywanie numerów wierszy
           -r	odwrócenie kolejności wierszy (czyniąc najnowsze wypisane
        	polecenie pierwszym)
        
        Przy wywołaniu polecenia w postaci `fc -s [wz=zam ...] [polecenie]',
        jest ono wywoływane ponownie po wykonaniu podstawienia WZ=ZAM.
        
        Przydatnym aliasem korzystającym z tego jest r='fc -s' tak, że napisanie
        `r cc' uruchamia ostatnie polecenie zaczynające się od `cc', a napisanie
        `r' uruchamia ponownie ostatnie polecenie.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda lub stan wykonanego polecenia; wartość niezerowa
        w przypadku błędu.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
pl: Przeniesienie zadania na pierwszy plan.
        
        Umieszczenie ZADANIA na pierwszym planie oraz uczynienie go bieżącym
        zadaniem. Jeśli nie określono ZADANIA, użyte zostanie zadanie bieżące
        w rozumieniu powłoki.
        
        Stan wyjściowy:
        Stan zadania umieszczonego na pierwszym planie lub fałsz, jeśli wystąpi
        błąd.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
pl: Przeniesienie zadań w tło.
        
        Umieszczenie wszystkich ZADAŃ w tle tak, jakby zostały uruchomione
        z `&'. Jeśli nie określono ZADAŃ, użyte zostanie zadanie bieżące
        w rozumieniu powłoki.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że sterowanie zadaniami nie jest włączone
        lub wystąpi błąd.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
pl: Zapamiętanie lub wypisanie położenia programów.
        
        Określenie i zapamiętanie pełnej ścieżki każdego polecenia NAZWA. Jeśli
        nie podano argumentów, wyświetlane są informacje o zapamiętanych
        poleceniach.
        
        Opcje:
          -d	zapomnienie położenia każdej NAZWY
          -l	wypisanie w formacie do wykorzystania jako wejście
          -p ścieżka	użycie ŚCIEŻKI jako pełnej ścieżki NAZWY
          -r	zapomnienie wszystkich pamiętanych położeń
          -t	wypisanie pamiętanych położeń każdej NAZWY poprzedzając
        		każde położenie odpowiednią NAZWĄ, jeśli podano wiele NAZW
        Argumenty:
          NAZWA	Każda nazwa jest wyszukiwana w $PATH i dodawana do listy
        		pamiętanych poleceń.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że nie znaleziono NAZWY lub podano błędną
        opcję.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
pl: Wyświetlenie informacji o poleceniach wbudowanych.
        
        Wyświetlenie krótkiego przeglądu poleceń wbudowanych. Jeśli podano
        WZORZEC, wypisywany jest szczegółowy opis wszystkich poleceń pasujących do
        WZORCA, w przeciwnym wypadku - lista tematów.
        
        Opcje:
          -d	wypisanie krótkiego opisu każdego tematu
          -m	wyświetlenie sposobu użycia w formacie zbliżonym do stron man
          -s	wypisanie tylko krótkiej informacji o składni dla każdego
        		tematu pasującego do WZORCA
        
        Argumenty:
          WZORZEC	Wzorzec określający temat pomocy
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że WZORCA nie znaleziono lub podano błędną
        opcję.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
pl: Wyświetlanie i modyfikowanie listy historii.
        
        Wyświetlanie listy historii z numerami linii z oznaczeniem każdej
        zmodyfikowanej linii przedrostkiem `*'. Podanie argumentu N wypisuje
        tylko ostatnich N wpisów.
        
        Opcje:
          -c	wyczyszczenie listy historii poprzez usunięcie wszystkich wpisów
          -d offset	usunięcie wpisu historii o podanym OFFSECIE. Ujemne offsety
        		liczą się wstecz od końca listy historii
        
          -a	dołączenie linii historii z tej sesji do pliku historii
          -n	odczyt wszystkich jeszcze nie przeczytanych linii z pliku
        		historii i dołączenie ich do listy historii
          -r	odczyt pliku historii i dołączenie zawartości do listy historii
          -w	zapis bieżącej historii do pliku historii
        
          -p	rozwinięcie wg historii każdego ARG i wypisanie wyniku bez
        		zapisywania go na liście historii
          -s	dołączenie wszystkich ARG do listy historii jako pojedynczych
        		wpisów
        
        Jeśli podano PLIK, jest używany jako plik historii. W przeciwnym wypadku
        używany jest $HISTFILE, a jeśli ta zmienna nie jest ustawiona -
        ~/.bash_history.
        
        Jeśli zmienna $HISTTIMEFORMAT jest ustawiona i niepusta, jej wartość jest
        używana jako łańcuch formatujący dla strftime(3) do wypisywania momentu
        czasu powiązanego z każdym wypisywanym wpisem. W przeciwnym wypadku czas
        nie jest wypisywany.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
pl: Wyświetlenie stanu zadań.
        
        Wypisanie aktywnych zadań. ZADANIE ogranicza wyjście tylko do tego zadania.
        Bez opcji wypisywany jest stan wszystkich aktywnych zadań.
        
        Opcje:
          -l	wypisanie dodatkowo numerów PID procesów
          -n	wypisanie tylko procesów, które zmieniły stan od ostatniego
        		powiadomienia
          -p	wypisanie tylko numerów PID procesów
          -r	ograniczenie wyjścia do zadań działających
          -s	ograniczenie wyjścia do zadań zatrzymanych
        
        Przy podaniu -x, uruchamiane jest podane POLECENIE po zastąpieniu
        każdej z występujących w argumentach ARG specyfikacji zadań numerem PID
        procesu wiodącego danego zadania.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.
        Jeśli użyto -x, zwracany jest stan wyjściowy POLECENIA.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
pl: Usunięcie poleceń z bieżącej powłoki.
        
        Usunięcie każdego podanego ZADANIA z tablicy aktywnych zadań. Bez
        podania ZADANIA powłoka używa pojęcia bieżącego zadania.
        
        Opcje:
          -a	usunięcie wszystkich zadań, jeśli nie podano ZADANIA
          -h	oznaczenie każdego zadania tak, że SIGHUP nie jest wysyłany do
        		zadania, jeśli powłoka otrzyma SIGHUP
          -r	usunięcie tylko działających zadań
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub ZADANIE.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
pl: Wysłanie sygnału do zadania.
        
        Wysłanie do procesów określonych przez PID lub ZADANIE sygnału o nazwie
        SYGNAŁ lub NUMERZE-SYGNAŁU. Jeśli nie podano SYGNAŁU ani NUMERU-SYGNAŁU,
        przyjmowany jest SIGTERM.
        
        Opcje:
          -s SYG	SYG jest nazwą sygnału
          -n SYG	SYG jest numerem sygnału
          -l	lista nazw sygnałów; jeśli `-l' występuje z argumentami, są one
        		traktowane jako numery sygnałów, dla których mają być wypisane nazwy
          -L	synonim -l
        
        Kill jest poleceniem wewnętrznym z dwóch powodów: umożliwia korzystanie
        z identyfikatorów zadań zamiast numerów PID oraz, w przypadku osiągnięcia
        ograniczenia na liczbę procesów, nie powoduje potrzeby uruchamiania
        dodatkowego procesu, aby jakiś zabić.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest sukces, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
pl: Obliczanie wyrażeń arytmetycznych.
        
        Obliczenie każdego argumentu ARG jako wyrażenia arytmetycznego. Obliczenia
        są wykonywane dla liczb całkowitych o stałej długości bez sprawdzania
        przepełnienia, jednakże dzielenie przez 0 jest przechwytywane i oznaczane
        jako błąd. Poniższa lista operatorów jest pogrupowana na poziomy
        operatorów o jednakowym priorytecie. Poziomy są wypisane w kolejności
        malejącego priorytetu.
        
        	id++, id--	post-inkrementacja, post-dekrementacja zmiennej
        	++id, --id	pre-inkrementacja, pre-dekrementacja zmiennej
        	-, +		jednoargumentowy minus, plus
        	!, ~		logiczna i bitowa negacja
        	**		potęgowanie
        	*, /, %		mnożenie, dzielenie, reszta z dzielenia
        	+, -		dodawanie, odejmowanie
        	<<, >>		przesunięcie bitowe w lewo i w prawo
        	<=, >=, <, >	porównanie
        	==, !=		równość, nierówność
        	&		bitowe AND
        	^		bitowe XOR
        	|		bitowe OR
        	&&		logiczne AND
        	||		logiczne OR
        	expr ? expr : expr
        			operator warunkowy
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	przypisanie
        
        Jako operandy mogą występować zmienne powłoki. Nazwa zmiennej jest
        zastępowana w w wyrażeniu jej wartością (po konwersji do liczby
        całkowitej o stałej długości). Zmienna, aby mogła być użyta
        w wyrażeniu, nie musi mieć ustawionego atrybutu integer.
        
        Operacje są wykonywane wg. priorytetów operatorów. Najpierw są
        wykonywane podwyrażenia w nawiasach i mają one pierwszeństwo przed
        powyższymi priorytetami operatorów.
        
        Stan wyjściowy:
        Jeśli wartością ostatniego argumentu jest 0, let zwraca 1;
        w pozostałych przypadkach zwracane jest 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
pl: Odczyt wiersza ze standardowego wejścia i podział go na pola.
        
        Odczytanie wiersza ze standardowego wejścia lub deskryptora FD (jeśli
        podano opcję -u). Wiersz jest dzielony na pola wg reguł podziału na słowa,
        pierwsze słowo jest przypisywane pierwszej NAZWIE, drugie - drugiej NAZWIE
        itd.; wszystkie pozostałe słowa są przypisywane ostatniej NAZWIE. Jako
        ograniczniki słów są rozpoznawane tylko znaki ze zmiennej $IFS. Domyślnie
        znak odwrotnego ukośnika chroni znaki ograniczników i nowej linii.
        
        Jeśli nie podano NAZW, odczytany wiersz jest zapisywany w zmiennej REPLY.
        
        Opcje:
          -a tablica	przypisanie odczytanych słów do indeksów sekwencyjnych
        		zmiennej tablicowej TABLICA, począwszy od zera
          -d ogr	kontynuacja do odczytu pierwszego znaku OGR zamiast znaku nowej
        		linii
          -e	użycie Readline'a do odczytania wiersza
          -o tekst	użycie TEKSTU jako początkowego tekstu dla Readline'a
          -n liczba	powrót po odczycie LICZBY znaków zamiast oczekiwania na
        		znak nowej linii; ogranicznik jest honorowany, jeśli odczytano mniej
        		niż podana LICZBA znaków przed ogranicznikiem
          -N liczba	powrót tylko po odczycie dokładnie podanej LICZBY znaków,
        		chyba że zostanie napotkany EOF lub opłynie czas; ograniczniki są
        		ignorowane
          -p zachęta	wypisanie łańcucha ZACHĘTY bez końcowego znaku nowej linii
        		przed próbą odczytu
          -r	wyłączenie interpretowania odwrotnych ukośników jako przedrostka
        		znaków specjalnych
          -s	bez wypisywania wejścia pochodzącego z terminala
          -t czas	zakończenie i zwrócenie niepowodzenia, jeśli nie zostanie
        		odczytany cały wiersz przed upłynięciem podanego CZASU (w sekundach).
        		Wartość zmiennej TMOUT jest domyślnym limitem czasu. CZAS może być
        		ułamkowy. Przy wartości 0 odczyt powiedzie się tylko wtedy, gdy
        		wejście jest dostępne na podanym deskryptorze. Kod (stan) wyjściowy
        		w przypadku osiągnięcia limitu czasu jest większy niż 128
          -u fd	odczyt z deskryptora pliku FD zamiast ze standardowego wejścia
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest wartość 0, chyba że zostanie napotkany koniec pliku,
        osiągnięty limit czasu (w tym przypadku jest większy niż 128), wystąpi
        błąd przypisania zmiennej albo podano nieprawidłowy deskryptor dla
        argumentu -u.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
pl: Powrót z funkcji powłoki.
        
        Polecenie powoduje, że funkcja lub włączony skrypt kończy się zwracając
        wartość podaną jako N. Jeśli pominięto N, stanem wyjściowym będzie stan
        ostatniego polecenia wykonanego w funkcji lub skrypcie.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracane jest N lub niepowodzenie, jeśli powłoka nie wykonuje żadnej
        funkcji ani skryptu.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
pl: Ustawianie lub anulowanie opcji powłoki i parametrów pozycyjnych.
        
        Zmiana wartości atrybutów powłoki i parametrów pozycyjnych lub
        wyświetlenie nazw i wartości zmiennych powłoki.
        
        Opcje:
          -a  Oznaczenie zmiennych, które zostały zmodyfikowane lub utworzone
              jako eksportowane.
          -b  Natychmiastowe powiadomienie o zakończeniu zadania.
          -e  Natychmiastowe zakończenie, gdy polecenie zakończy się z
              niezerowym stanem (kodem powrotu).
          -f  Wyłączenie generowania nazw plików (globbing).
          -h  Pamiętanie położenia znalezionych poleceń.
          -k  Umieszczanie w środowisku polecenia wszystkich argumentów
              o postaci przypisania, nie tylko tych, które poprzedzają nazwę
              polecenia.
          -m  Włączenie kontroli zadań.
          -n  Czytanie poleceń bez wykonywania ich.
          -o nazwa-opcji
              Ustawienie zmiennej odpowiadającej nazwa-opcji:
                  allexport    to samo, co -a
                  braceexpand  to samo, co -B
                  emacs        korzystanie z interfejsu edycji wiersza w stylu
                               emacsa
                  errexit      to samo, co -e
                  errtrace     to samo, co -E
                  functrace    to samo, co -T
                  hashall      to samo, co -h
                  histexpand   to samo, co -H
                  history      włączenie historii poleceń
                  ignoreeof    niekończenie powłoki po odczytaniu EOF
                  interactive-comments
                               zezwolenie na wystąpienie komentarzy
                               w poleceniach interaktywnych
                  keyword      to samo, co -k
                  monitor      to samo, co -m
                  noclobber    to samo, co -C
                  noexec       to samo, co -n
                  noglob       to samo, co -f
                  nolog        aktualnie akceptowane ale ignorowane
                  notify       to samo, co -b
                  nounset      to samo, co -u
                  onecmd       to samo, co -t
                  physical     to samo, co -P
                  pipefail     kodem powrotu potoku jest kod powrotu ostatniego
                               polecenia kończącego się z niezerowym kodem lub
                               zero, gdy żadne polecenie nie zakończyło się z
                               niezerowym kodem powrotu
                  posix        zmiana zachowania basha, gdy standardowe
                               zachowanie operacji różni się od standardu
                               POSIX na zgodne ze standardem
                  privileged   to samo, co -p
                  verbose      to samo, co -v
                  vi           korzystanie z interfejsu edycji wiersza w stylu vi
                  xtrace       to samo, co -x
          -p  Włączone, gdy nie zgadzają się rzeczywisty i efektywny ID
                użytkownika. Wyłącza przetwarzanie pliku $ENV oraz import funkcji
                powłoki. Wyłączenie tej opcji powoduje, że efektywne UID i GID
                zostaną ustawione na rzeczywiste UID i GID.
          -t  Zakończenie po przeczytaniu i uruchomieniu jednego polecenia.
          -u  Traktowanie podczas podstawienia nieustawionych zmiennych jako
              błędów.
          -v  Wypisywanie wejścia powłoki tak, jak zostało przeczytane.
          -x  Wypisywanie poleceń i ich argumentów tak, jak są uruchamiane.
          -B  Przeprowadzanie przez powłokę rozwijania nawiasów.
          -C  Gdy ustawione, niepozwalanie na nadpisywanie istniejących
              zwykłych plików przez przekierowanie wyjścia.
          -E  Gdy ustawione, dziedziczenie pułapki ERR przez funkcje powłoki.
          -H  Włączenie podstawienia historii w stylu `!'. Znacznik ten jest
              domyślnie włączony dla powłoki interaktywnej.
          -P  Gdy ustawione, nierozwiązywanie dowiązań symbolicznych podczas
              uruchamiania poleceń takich, jak cd, które zmieniają katalog
              bieżący.
          -T  Gdy ustawione, dziedziczenie pułapek DEBUG i RETURN przez funkcje.
          --  Przypisanie pozostałych argumentów do parametrów pozycyjnych.
              Jeśli nie ma więcej argumentów, parametry pozycyjne są anulowane.
          -   Przypisanie pozostałych argumentów do argumentów pozycyjnych.
              Wyłączenie opcji -x i -v.
        
        Użycie + zamiast - powoduje wyłączenie powyższych znaczników. Można z nich
        także korzystać przy uruchomieniu powłoki. Aktualny zestaw opcji można
        znaleźć w $-. Pozostałe n argumentów staje się parametrami pozycyjnymi
        i są one przypisane, kolejno, do $1, $2, .. $n. Gdy nie zostaną podane
        żadne argumenty, wypisywane są wszystkie zmienne powłoki.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano nieprawidłową opcję.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
pl: Anulowanie wartości i atrybutów zmiennych i funkcji powłoki.
        
        Usunięcie zmiennych i funkcji o podanych NAZWACH.
        
        Opcje:
          -f	potraktowanie wszystkich NAZW jako funkcji powłoki
          -v	potraktowanie wszystkich NAZW jako zmiennych powłoki
          -n	potraktowanie wszystkich NAZW jako referencji do nazw
        		i anulowanie samej zmiennej zamiast tej, do której się odnosi
        
        Bez opcji unset próbuje najpierw anulować definicję zmiennej, a jeśli to
        się nie powiedzie, próbuje anulować definicję funkcji.
        
        Niektórych zmiennych nie można usunąć - p. `readonly'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub NAZWA jest tylko do
        odczytu.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
pl: Ustawienie atrybutu eksportowania dla zmiennych powłoki.
        
        Zaznaczenie każdej NAZWY do automatycznego eksportowania do środowiska
        później wywoływanych poleceń. Jeśli podano WARTOŚĆ, jest ona przypisywana
        przed eksportowaniem.
        
        Opcje:
          -f	działanie na funkcjach powłoki
          -n	usunięcie atrybutu eksportowania z każdej NAZWY
          -p	wyświetlenie listy wszystkich eksportowanych zmiennych i funkcji
        
        Argument `--' kończy dalsze przetwarzanie opcji.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano nieprawidłową opcję lub NAZWĘ.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
pl: Oznaczenie zmiennych powłoki jako niezmiennych.
        
        Oznaczenie każdej NAZWY jako tylko do odczytu; wartości tych NAZW nie mogą
        być zmieniane przez późniejsze podstawienia. Jeśli podano WARTOŚĆ, jest
        ona przypisywana przed oznaczeniem jako tylko do odczytu.
        
        Opcje:
          -a	działanie na zmiennych tablicowych indeksowanych
          -A	działanie na zmiennych tablicowych asocjacyjnych
          -f	działanie na funkcjach powłoki
          -p	wyświetlenie listy wszystkich zmiennych lub funkcji tylko do odczytu,
        		w zależności od tego, czy podano opcję -f
        
        Argument `--' wyłącza dalsze przetwarzanie opcji.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano nieprawidłową opcję lub NAZWĘ.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
pl: Przesunięcie argumentów pozycyjnych.
        
        Zmiana nazw argumentów pozycyjnych $N+1,$N+2 ... na $1,$2 ...
        Jeśli nie podano N, przyjmuje się 1.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że N jest ujemne lub większe niż $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
pl: Wykonanie poleceń z pliku w bieżącej powłoce.
        
        Odczytanie i uruchomienie poleceń z PLIKU w bieżącej powłoce. Do
        znalezienia katalogu zawierającego PLIK używane są ścieżki zawarte
        w $PATH. Jeśli podane zostaną jakiekolwiek ARGUMENTY, stają się
        parametrami pozycyjnymi podczas uruchomienia PLIKU.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest stan ostatnio wykonanego polecenia z PLIKU lub błąd, jeśli
        PLIKU nie udało się odczytać.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
pl: Wstrzymanie wykonywania powłoki.
        
        Wstrzymanie wykonywania danego skryptu do czasu otrzymania sygnału
        SIGCONT. Jeśli nie podano opcji wymuszenia, powłoki logowania nie można
        wstrzymać.
        
        Opcje:
          -f	wymuszenie wstrzymania, nawet jeśli powłoka jest powłoką logowania
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że kontrola zadań jest wyłączona lub wystąpi
        błąd.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
pl: Obliczenie wyrażenia warunkowego.
        
        Polecenie zwracające kod 0 (prawda) lub 1 (fałsz) w zależności od wyniku
        obliczenia WYRAŻENIA. Wyrażenia mogą mieć postać jedno- lub dwuargumentową.
        Jednoargumentowe wyrażenia służą zwykle do badania stanu pliku. Istnieją
        również operatory działające na łańcuchach tekstowych, jak też operatory
        numerycznego porównania.
        
        Zachowanie polecenia test zależy od liczby argumentów. Pełną specyfikację
        można znaleźć w podręczniku man do basha.
        
        Operatory plikowe:
        
          -a PLIK        Prawda, gdy PLIK istnieje.
          -b PLIK        Prawda, gdy PLIK jest plikiem specjalnym urządzenia
                         blokowego.
          -c PLIK        Prawda, gdy PLIK jest plikiem specjalnym urządzenia
                         znakowego.
          -d PLIK        Prawda, gdy PLIK jest katalogiem.
          -e PLIK        Prawda, gdy PLIK istnieje.
          -f PLIK        Prawda, gdy PLIK istnieje i jest zwykłym plikiem.
          -g PLIK        Prawda, gdy PLIK ma ustawiony bit SGID.
          -h PLIK        Prawda, gdy PLIK jest dowiązaniem symbolicznym.
          -L PLIK        Prawda, gdy PLIK jest dowiązaniem symbolicznym.
          -k PLIK        Prawda, gdy PLIK ma ustawiony bit `sticky'.
          -p PLIK        Prawda, gdy PLIK jest nazwanym potokiem.
          -r PLIK        Prawda, gdy PLIK jest odczytywalny przez użytkownika.
          -s PLIK        Prawda, gdy PLIK istnieje i jest niepusty.
          -S PLIK        Prawda, gdy PLIK jest gniazdem.
          -t FD          Prawda, gdy deskryptor FD jest otwarty na terminalu.
          -u FILE        Prawda, gdy PLIK ma ustawiony bit SUID.
          -w FILE        Prawda, gdy PLIK jest zapisywalny przez użytkownika.
          -x FILE        Prawda, gdy PLIK jest uruchamialny przez użytkownika.
          -O FILE        Prawda, gdy użytkownik jest efektywnym właścicielem PLIKU.
          -G FILE        Prawda, grupa użytkownika jest efektywnym właścicielem
                         PLIKU.
          -N FILE        Prawda, gdy PLIK został zmodyfikowany po ostatnim
                         odczycie.
        
          PLIK1 -nt PLIK2  Prawda, gdy PLIK1 jest nowszy niż PLIK2 (porównując
                           czas ostatniej modyfikacji).
        
          PLIK1 -ot PLIK2  Prawda, gdy PLIK1 jest starszy niż PLIK2.
        
          PLIK1 -ef PLIK2  Prawda, gdy PLIK1 jest twardym dowiązaniem do PLIK2.
        
        Operatory łańcuchowe:
        
          -z ŁAŃCUCH     Prawda, gdy ŁAŃCUCH jest pusty.
        
          -n ŁAŃCUCH
             ŁAŃCUCH     Prawda, gdy ŁAŃCUCH nie jest pusty.
        
          ŁAŃCUCH1 = ŁAŃCUCH2
                         Prawda, gdy ŁAŃCUCH1 i ŁAŃCUCH2 są równe.
          ŁAŃCUCH1 != ŁAŃCUCH2
                         Prawda, gdy ŁAŃCUCH1 i ŁAŃCUCH2 nie są równe.
          ŁAŃCUCH1 < ŁAŃCUCH2
                         Prawda, gdy ŁAŃCUCH1 znajduje się w porządku
                         leksykograficznym przed ŁAŃCUCHEM2.
          ŁAŃCUCH1 > ŁAŃCUCH2
                         Prawda, gdy ŁAŃCUCH1 znajduje się w porządku
                         leksykograficznym po ŁAŃCUCHU2.
        
        Inne operatory:
        
          -o OPCJA       Prawda, gdy podana OPCJA powłoki jest włączona.
          -v ZMIENNA     Prawda, gdy ZMIENNA powłoki jest ustawiona
          -R ZMIENNA     Prawda, gdy zmienna powłoki jest ustawiona i jest
                         referencją do nazwy
          ! WYRAŻENIE    Prawda, gdy WYRAŻENIE jest fałszywe.
          WYR1 -a WYR2   Prawda, gdy zarówno WYR1, jak i WYR2 są prawdziwe.
          WYR1 -o WYR2   Prawda, gdy WYR1 lub WYR2 jest prawdziwe.
        
          arg1 OP arg2   Testy arytmetyczne. OP jest jednym z operatorów:
                         -eq, -ne, -lt, -le, -gt lub -ge.
        
        Dwuargumentowe operatory arytmetyczne zwracają prawdę, gdy ARG1 jest
        równy, nierówny, mniejszy niż, mniejszy lub równy, większy niż lub
        większy lub równy ARG2.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, jeśli wartością WYRAŻENIA jest prawda; fałsz, gdy
        wartością WYRAŻENIA jest fałsz lub podano błędny argument.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
pl: Obliczenie wyrażenia warunkowego.
        
        Jest to synonim dla wbudowanego polecenia "test", ale wymagający, by
        ostatnim argumentem był `]' pasujący do początkowego `['.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pl: Wyświetlenie czasów procesu.
        
        Wypisanie łącznych czasów w przestrzeni użytkownika i systemu dla powłoki
        i wszystkich procesów potomnych.
        
        Stan wyjściowy:
        Zawsze prawda.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
pl: Przechwytywanie sygnałów i innych zdarzeń.
        
        Polecenie definiujące i włączające daną akcję w przypadku, kiedy powłoka
        otrzyma sygnał lub pod innymi warunkami.
        
        Gdy powłoka otrzyma podany SYGNAŁ (lub sygnały), odczytywane i uruchamiane
        jest polecenie podane jako argument ARG. W razie braku argumentu (i podaniu
        pojedynczego SYGNAŁU) lub gdy argumentem jest `-', każdemu z podanych
        sygnałów jest przywracane pierwotne zachowanie. Jeśli ARG jest pustym
        łańcuchem, każdy SYGNAŁ jest ignorowany przez powłokę i wywołane przez nią
        polecenia.
        
        Jeżeli jako SYGNAŁ podano EXIT (0), polecenie ARG jest uruchamiane przy
        opuszczaniu powłoki. Jeśli jako SYGNAŁ podano DEBUG, ARG jest uruchamiane
        po każdym poleceniu prostym. Jeśli jako SYGNAŁ podano RETURN, ARG jest
        uruchamiane przy każdym zakończeniu funkcji powłoki lub skryptu
        uruchamianego przez polecenia wbudowane . lub source. Jeśli jako SYGNAŁ
        podano ERR, ARG jest uruchamiane za każdym razem, kiedy niepowodzenie
        polecenia spowodowałoby zakończenie powłoki w przypadku włączenia opcji -e.
        
        Jeśli nie podano argumentów, trap wypisuje listę poleceń przypisanych do
        każdego sygnału.
        
        Opcje:
          -l	wypisanie listy nazw sygnałów i ich numerów
          -p	wypisanie poleceń trap powiązanych z każdym SYGNAŁEM
        
        Każdy podawany SYGNAŁ może być nazwą sygnału wg. <signal.h> lub numerem
        sygnału. Nazwy sygnałów są niewrażliwe na wielkość liter, a prefiks SIG
        jest opcjonalny. Sygnał do powłoki można wysłać poleceniem
        "kill -sygnał $$".
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędny SYGNAŁ lub błędną opcję.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
pl: Wyświetlenie informacji o rodzaju polecenia.
        
        Określenie, w jaki sposób byłaby interpretowana każda NAZWA w przypadku
        użycia jako polecenie.
        
        Opcje:
          -a	wyświetlenie wszystkich położeń zawierających program wykonywalny
        		o podanej NAZWIE; obejmuje aliasy, polecenia wbudowane i funkcje
        		tylko jeśli nie podano dodatkowo opcji `-p'
          -f	pominięcie wyszukiwania funkcji powłoki
          -P	wymuszenie wyszukiwania w PATH każdej nazwy, nawet jeśli jest
        		aliasem, poleceniem wbudowanym lub funkcją i zwrócenie nazwy pliku
        		na dysku
          -p	zwrócenie nazwy pliku na dysku lub niczego, jeśli `type -t NAZWA'
        		nie zwróciłoby `file'.
          -t	zwrócenie pojedynczego słowa: `alias', `keyword', `function',
        		`builtin', `file' lub `', jeśli nazwa jest odpowiednio: aliasem,
        		zarezerwowanym słowem kluczowym powłoki, funkcją powłoki, poleceniem
        		wbudowanym powłoki, plikiem na dysku lub nie zostanie znaleziona
        
        Argumenty:
          NAZWA	Nazwa polecenia do zinterpretowania.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, jeśli każda NAZWA zostanie znaleziona; fałsz, jeśli
        którakolwiek nie zostanie znaleziona.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pl: Modyfikowanie limitów zasobów powłoki.
        
        Ulimit zapewnia kontrolę ilości zasobów udostępnionych powłoce i procesom
        w systemach, które taką kontrolę umożliwiają.
        
        Opcje:
          -S	korzystanie z "miękkiego" limitu zasobów
          -H	korzystanie ze "sztywnego" limitu zasobów
          -a	wypisanie wszystkich aktualnych limitów
          -b	rozmiar bufora dla gniazd
          -c	maksymalny rozmiar tworzonych plików core
          -d	maksymalny rozmiar segmentu danych procesu
          -e	maksymalny priorytet szeregowania procesów (`nice')
          -f	maksymalny rozmiar plików zapisywanych przez powłokę i jej potomków
          -i	maksymalna liczba oczekujących sygnałów
          -k	maksymalna liczba kolejek jądra (kqueue) przydzielonych dla procesu
          -l	maksymalny rozmiar pamięci, którą proces może zablokować
          -m	maksymalny rozmiar obszaru rezydentnego procesu
          -n	maksymalna liczba otwartych deskryptorów plików
          -p	rozmiar bufora potoku
          -q	maksymalna liczba bajtów w POSIX-owych kolejkach komunikatów
          -r	maksymalny priorytet szeregowania dla procesów czasu rzeczywistego
          -s	maksymalny rozmiar stosu
          -t	maksymalna ilość czasu procesora w sekundach
          -u	maksymalna liczba procesów użytkownika
          -v	rozmiar pamięci wirtualnej
          -x	maksymalna liczba blokad plików
          -P	maksymalna liczba pseudoterminali
          -R	maksymalny czas, jaki proces real-time może działać bez blokowania
          -T	maksymalna liczba wątków
        
        Nie wszystkie opcje są dostępne na wszystkich platformach.
        
        Gdy podano wartość LIMITU, stanowi ona nową wartość ograniczenia dla
        danego zasobu; specjalne wartości LIMITU: `soft', `hard' i `unlimited'
        oznaczają, odpowiednio, aktualne ograniczenie miękkie, sztywne i brak
        ograniczenia. W przeciwnym przypadku wypisywana jest aktualna wartość
        podanego ograniczenia. Gdy nie podano opcji, przyjmuje się, że podano -f.
        
        Wartości są podawane w jednostkach 1024-bajtowych, za wyjątkiem -t, które
        jest w sekundach, -p, które jest w jednostkach 512-bajtowych oraz -u, które
        jest bezwymiarową liczbą procesów.
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
pl: Wyświetlanie i ustawianie maski uprawnień plików.
        
        Ustawienie maski uprawnień tworzonych plików na UPRAWNIENIA. Jeśli
        pominięto UPRAWNIENIA, wypisywana jest aktualna wartość maski.
        
        Jeśli UPRAWNIENIA zaczynają się od cyfry, są interpretowane jako liczba
        ósemkowa; w przeciwnym wypadku jako łańcuch symbolicznych uprawnień,
        jak w poleceniu chmod(1).
        
        Opcje:
          -p	jeśli pominięto UPRAWNIENIA, wypisywanie w formie nadającej się
        	do ponownego użycia jako wejście
          -S	wyjście w postaci symbolicznej; bez tej opcji jest ósemkowe
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędne uprawnienia lub błędną opcję.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
pl: Oczekiwanie na zakończenie zadania i zwrócenie stanu (kodu) wyjścia.
        
        Oczekiwanie na każdy proces o podanym identyfikatorze ID, który może być
        numerem PID lub określeniem zadania i zgłoszenie jego stanu (kodu)
        zakończenia. Jeśli nie podano ID, polecenie oczekuje na wszystkie aktualnie
        aktywne procesy potomne i zwraca prawdę. Jeśli ID jest określeniem zadania,
        oczekuje na wszystkie procesy w potoku przetwarzania danego zadania.
        
        Jeśli podano opcję -n, oczekiwanie na zakończenie następnego zadania
        i zwrócenie jego kodu zakończenia.
        
        Jeśli podano opcję -p, identyfikator procesu lub zadania, dla którego
        zwracany jest stan wyjścia, przypisywany jest do ZMIENNEJ, której nazwa
        jest podana jako argument opcji. Zmienna początkowo jest kasowana. Jest
        to przydatne tylko w przypadku podania opcji -n.
        
        Jeśli podano opcję -f, a kontrola zadań jest włączona, oczekiwanie na
        zakończenie podanego ID zamiast czekania na zmianę jego stanu.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest stan zakończenia ID; niepowodzenie, jeśli ID jest
        nieprawidłowe lub podano błędną opcję.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
pl: Oczekiwanie na zakończenie procesu i zwrócenie stanu (kodu) wyjścia.
        
        Oczekiwanie na każdy z procesów podany przez PID i zgłoszenie jego statusu
        zakończenia. Gdy nie zostanie podany PID, oczekiwanie dotyczy wszystkich
        aktualnie aktywnych procesów potomnych, a kodem powrotu jest zero. PID musi
        być identyfikatorem procesu.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status ID lub niepowodzenie, jeśli ID jest błędny lub podano
        nieprawidłową opcję.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wykonanie poleceń dla każdego elementu z listy.
        
        Pętla `for' uruchamia ciąg poleceń dla każdego elementu podanej listy. Gdy
        nie zostanie podane `in SŁOWA ...;', zakłada się, że podano `in "$@"'.
        Dla każdego elementu SŁÓW, NAZWA jest ustawiana na ten element
        i uruchamiane są POLECENIA.    
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Arytmetyczna pętla for.
        
        Równoważne
        	(( WYR1 ))
        	while (( WYR2 )); do
        		POLECENIA
        		(( WYR3 ))
        	done
        WYR1, WYR2 i WYR3 są wyrażeniami arytmetycznymi. Jeśli któreś z wyrażeń
        zostanie pominięte, zachowanie jest takie, jakby miało ono wartość 1.    
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wybór słów z listy i wykonanie poleceń.
        SŁOWA są rozwijane, co tworzy listę słów. Zbiór rozwiniętych słów
        wypisywany jest na standardowym wyjściu diagnostycznym, a każde słowo jest
        poprzedzone przez liczbę. Gdy nie zostanie podane `in SŁOWA', zakłada
        się, że podano `in "$@"'. Wyświetlany jest wówczas tekst zachęty PS3
        i odczytywany jest wiersz ze standardowego wejścia. Gdy wiersz ten składa
        się z liczby przypisanej do jednego z wypisanych słów, to NAZWA jest
        ustawiana na to słowo. Gdy wiersz jest pusty, SŁOWA i tekst zachęty są
        wyświetlane ponownie. Gdy odczytany zostanie EOF, polecenie się kończy.
        Każda inna wartość powoduje przypisanie NAZWIE wartości pustej. Odczytany
        wiersz jest zachowywany w zmiennej REPLY. Po każdym wyborze uruchamiane
        są POLECENIA aż do polecenia break.    
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
pl: Zgłoszenie czasu zajętego przez wykonanie potoku poleceń.
        
        Uruchomienie POTOKU poleceń i wypisanie podsumowania zawierającego czas
        rzeczywisty, czas procesora w trybie użytkownika oraz czas procesora
        w trybie systemu, jakie spędził POTOK poleceń do chwili zakończenia.
        
        Opcje:
          -p	wypisanie podsumowania czasów w przenośnym formacie POSIX
        
        Jako format danych wyjściowych używana jest wartość zmiennej TIMEFORMAT.
        
        Stan wyjściowy:
        Polecenie zwraca status zakończenia POTOKU poleceń.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wykonanie poleceń w oparciu o dopasowanie do wzorców.
        
        Wybiórcze uruchamianie POLECEŃ w zależności od tego, czy SŁOWO pasuje
        do WZORCA. Znak `|' służy do rozdzielania wielu wzorców.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wykonanie poleceń w zależności od spełnienia warunku.
        
        Uruchamiana jest lista `if POLECENIA'. Gdy jej kod powrotu jest zerem,
        uruchamiana jest lista `then POLECENIA'. W przeciwnym przypadku
        uruchamiane są poszczególne listy `elif POLECENIA' i, jeśli kod powrotu
        takiej listy jest zerem, uruchamiana jest odpowiednia lista
        `then POLECENIA', po czym polecenie if się kończy. W przeciwnym przypadku
        uruchamiana jest lista `else POLECENIA', jeśli taka istnieje. Kodem
        zakończenia całej konstrukcji jest kod zakończenia ostatniego
        uruchomionego polecenia lub zero, gdy żaden ze sprawdzanych warunków
        nie był prawdziwy.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wykonywanie poleceń dopóki test kończy się powodzeniem.
        
        Rozwijanie i uruchamianie POLECEŃ-2 dopóki ostatnie polecenie
        w POLECENIACH kończy się z kodem zerowym.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Wykonywanie poleceń dopóki test nie kończy się powodzeniem.
        
        Rozwijanie i uruchamianie POLECEŃ-2 dopóki ostatnie polecenie
        w POLECENIACH kończy się z kodem niezerowym.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
pl: Utworzenie koprocesu o podanej NAZWIE.
        
        Asynchroniczne wykonanie POLECENIA ze standardowym wyjściem i standardowym
        wejściem polecenia połączonych potokiem z deskryptorami plików
        przypisanymi do indeksów 0 i 1 zmiennej tablicowej NAZWA w powłoce.
        Domyślną NAZWĄ jest "COPROC".
        Stan wyjściowy:
        Polecenie coproc zwraca status wyjścia 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
pl: Zdefiniowanie funkcji powłoki.
        
        Utworzenie funkcji powłoki o podanej NAZWIE. Przy wywołaniu jako zwykłego
        polecenia NAZWA uruchamia POLECENIA w kontekście powłoki wywołującej.
        Przy wywoływaniu NAZWY, argumenty są przekazywane do funkcji jako $1...$n,
        a nazwa funkcji w $FUNCNAME.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest sukces, chyba że NAZWA jest tylko do odczytu.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pl: Grupowanie poleceń jako jednostki.
        
        Uruchomienie zbioru poleceń jako grupy. W ten sposób można przekierować
        cały zbiór poleceń.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest status zakończenia ostatniego wykonanego polecenia.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
pl: Wznowienie zadania jako pierwszoplanowego.
        
        Równoważne argumentowi ZADANIE polecenia `fg'. Wznowienie zatrzymanego lub
        działającego w tle zadania. ZADANIE może określać nazwę zadania albo jego
        numer. Umieszczenie `&' po ZADANIU umieszcza zadanie w tle tak, jak to się
        dzieje po podaniu specyfikacji zadania jako argumentu dla `bg'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracany jest stan wznowionego zadania.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
pl: Obliczenie wyrażenia arytmetycznego.
        
        Obliczenie WYRAŻENIA zgodnie z zasadami obliczania wyrażeń arytmetycznych.
        Równoważne `let "WYRAŻENIE"'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracane jest 1, jeśli wartością WYRAŻENIA jest 0; 0 w przeciwnym wypadku.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
pl: Wykonanie polecenia warunkowego.
        
        Zwracany jest status wynoszący 0 lub 1 w zależności od wyniku WYRAŻENIA
        warunkowego. Wyrażenia są tworzone na tych samych zasadach, co w poleceniu
        `test' i mogą być łączone za pomocą następujących operatorów:
        
          ( WYRAŻENIE )	zwraca wartość WYRAŻENIA
          ! WYRAŻENIE	prawdziwe, gdy WYRAŻENIE jest fałszywe; fałszywe
        			w innym przypadku
          WYR1 && WYR2	Prawdziwe, gdy zarówno WYR1 jak i WYR2 są prawdziwe;
        			fałszywe w innym przypadku
          WYR1 || WYR2	Prawdziwe, gdy WYR1 lub WYR2 jest prawdziwe;
        			fałszywe w innym przypadku
        
        W przypadku użycia operatorów `==' lub `!=' napis po prawej stronie
        operatora jest traktowany jak wzorzec i wykonywane jest dopasowywanie do
        wzorca. W przypadku użycia operatora `=~' łańcuch po prawej stronie
        operatora jest dopasowywany jako wyrażenie regularne.
        
        Operatory && i || nie obliczają WYR2, jeśli obliczenie WYR1 wystarcza do
        określenia wartości wyrażenia.
        
        Stan wyjściowy:
        0 lub 1 w zależności od wartości WYRAŻENIA.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
pl: Popularne zmienne powłoki i ich zastosowanie.
        
        BASH_VERSION	Informacja o wersji tego Basha.
        CDPATH	Rozdzielona dwukropkami lista katalogów do wyszukiwania
        		katalogów podanych jako argumenty `cd'.
        GLOBIGNORE	Rozdzielona dwukropkami lista wzorców nazw plików
        		do ignorowania przy rozwijaniu ścieżek.
        HISTFILE	Nazwa pliku, w którym zapisywana jest historia poleceń.
        HISTFILESIZE	Maksymalna liczba linii w tym pliku.
        HISTSIZE	Maksymalna liczba linii historii, do której ma dostęp
        		działająca powłoka.
        HOME	Pełna ścieżka do katalogu logowania.
        HOSTNAME	Nazwa bieżącego hosta.
        HOSTTYPE	Rodzaj procesora, na jakim działa ta wersja Basha.
        IGNOREEOF	Sterowanie akcją powłoki w przypadku odebrania znaku
        		EOF jako jedynego wejścia. Jeśli zmienna jest ustawiona,
        		jej wartością jest liczba znaków EOF, które mogą wystąpić
        		w pustym wierszu przed zakończeniem powłoki (domyślnie 10).
        		Jeśli nie jest ustawiona, EOF oznacza koniec wejścia.
        MACHTYPE	Łańcuch opisujący bieżący system, na jakim działa Bash.
        MAILCHECK	Określenie jak często (w sekundach) Bash ma sprawdzać
        		obecność nowej poczty.
        MAILPATH	Rozdzielona dwukropkami lista nazw plików, w których
        		Bash ma sprawdzać obecność nowej poczty.
        OSTYPE	Wersja Uniksa, na której działa ta wersja Basha.
        PATH	Rozdzielona dwukropkami lista katalogów do przeszukiwania
        		przy wyszukiwaniu poleceń.
        PROMPT_COMMAND	Polecenie do wykonania przed wypisaniem każdego
        		głównego napisu zachęty.
        PS1		Główny napis zachęty.
        PS2		Drugorzędny napis zachęty.
        PWD		Pełna ścieżka do bieżącego katalogu.
        SHELLOPTS	Rozdzielona dwukropkami lista włączonych opcji powłoki.
        TERM	Nazwa typu bieżącego terminala.
        TIMEFORMAT	Format wyjściowy do statystyk czasu wyświetlanych przez
        		polecenie wbudowane `time'.
        auto_resume	Wartość niepusta oznacza, że słowo polecenia występujące
        		w linii jako jedyne jest najpierw wyszukiwane na liście aktualnie
        		zatrzymanych zadań. Jeśli tam zostanie znalezione, to zadanie
        		jest wznawiane jako pierwszoplanowe. Wartość `exact' oznacza, że
        		słowo polecenia musi dokładnie pasować do polecenia na liście
        		zadań zatrzymanych. Wartość `substring' oznacza, że słowo
        		polecenia musi pasować do podciągu zadania. Każda inna wartość
        		oznacza, że polecenie musi być przedrostkiem zatrzymanego
        		zadania.
        histchars	Znaki sterujące rozwijaniem wg historii i szybkim
        		podstawianiem. Pierwszy znak jest znakiem podstawiania
        		historii, zwykle `!'. Drugi jest znakiem "szybkiego podstawienia",
        		zwykle `^'. Trzeci znak jest znakiem "komentarza historii",
        		zwykle `#'.
        HISTIGNORE	Rozdzielona dwukropkami lista wzorców używanych przy
        		decydowaniu, które polecenia powinny być zapisywane na liście
        		historii.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
pl: Dodanie katalogów do stosu.
        
        Dodanie katalogu na wierzchołku stosu katalogów lub rotacja stosu
        czyniąca jego nowym wierzchołkiem bieżący katalog roboczy. Wywołane bez
        argumentów zamienia na stosie dwa najwyższe katalogi.
        
        Opcje:
          -n	Pominięcie zmiany katalogu podczas umieszczania katalogów na
        		stosie tak, że zmieniany jest tylko stos.
        
        Argumenty:
          +N	Rotacja stosu czyniąca jego wierzchołkiem N-ty katalog (licząc
        		od lewej strony listy wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera).
        
          -N	Rotacja stosu czyniąca jego wierzchołkiem N-ty katalog (licząc
        		od prawej strony listy wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera).
        
          KATALOG	Umieszczenie KATALOGU na wierzchołku stosu i uczynienie go
        		nowym bieżącym katalogiem roboczym.
        
        Zawartość stosu katalogów można zobaczyć za pomocą polecenia `dirs'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędny argument lub zmiana katalogu
        się nie powiedzie.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
pl: Usunięcie katalogów ze stosu.
        
        Usunięcie pozycji ze stosu katalogów. Wywołane bez argumentów usuwa
        katalog z wierzchołka stosu i zmienia katalog bieżący na katalog
        będący nowym wierzchołkiem stosu.
        
        Opcje:
          -n	Pominięcie zmiany katalogu podczas usuwania katalogów ze stosu
        		tak, że zmieniany jest tylko stos.
        
        Argumenty:
          +N	Usunięcie ze stosu N-tej pozycji licząc od lewej strony listy
        		wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera. Na przykład: `popd +0'
        		usuwa pierwszy katalog, `popd +1' usuwa drugi.
        
          -N	Usunięcie ze stosu N-tej pozycji licząc od prawej strony listy
        		wypisywanej przez `dirs', począwszy od zera. Na przykład: `popd -0'
        		usuwa pierwszy katalog, `popd -1' usuwa drugi.
        
        Zawartość stosu katalogów można zobaczyć za pomocą polecenia `dirs'.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędny argument lub zmiana katalogu
        się nie powiedzie.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pl: Wypisanie stosu katalogów.
        
        Wypisanie listy aktualnie pamiętanych katalogów. Katalogi umieszczane są
        na liście za pomocą polecenia `pushd'; można cofać się w obrębie listy
        za pomocą polecenia `popd'.
        
        Opcje:
          -c	wyczyszczenie stosu katalogów poprzez usunięcie wszystkich jego
        		elementów
          -l	nieużywanie wersji skróconej wersji z tyldą przy wypisywaniu
        		katalogów względem katalogu domowego
          -p	wypisanie katalogów ze stosu w osobnych wierszach
          -v	wypisanie katalogów ze stosu w osobnych wierszach, poprzedzając
        		każdy jego pozycją na stosie
        
        Argumenty:
          +N	Wypisanie N-tej pozycji licząc od lewej strony listy wypisywanej
        		przez dirs wywołane bez opcji, począwszy od zera.
        
          -N	Wypisanie N-tej pozycji licząc od prawej strony listy wypisywanej
        		przez dirs wywołane bez opcji, począwszy od zera.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
pl: Ustawianie i anulowanie opcji powłoki.
        
        Zmiana ustawienia każdej z NAZWY-OPCJI. Bez argumentów będących opcjami,
        wypisywane są wszystkie podane NAZWY-OPCJI, lub wszystkie opcje powłoki,
        jeśli nie podano NAZW-OPCJI, wraz z zaznaczeniem włączonych.
        
        Opcje:
          -o	ograniczenie NAZW-OPCJI do używanych z `set -o'
          -p	wypisanie opcji powłoki z określeniem stanu
          -q	pominięcie wyjścia
          -s	włączenie (ustawienie) każdej NAZWY-OPCJI
          -u	wyłączenie (anulowanie) każdej NAZWY-OPCJI
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda jeśli NAZWA-OPCJI jest włączona; niepowodzenie, jeśli
        podano błędną opcję lub NAZWA-OPCJI jest wyłączona.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
pl: Formatowanie i wypisanie ARGUMENTÓW zgodnie z FORMATEM.
        
        Opcje:
          -v ZMIENNA	przypisanie wyjścia do podanej ZMIENNEJ powłoki zamiast
        		wypisywania na standardowym wyjściu
        
        FORMAT jest łańcuchem znakowym zawierającym trzy rodzaje obiektów:
        zwykłe znaki, które są kopiowane na standardowe wyjście; znaki sekwencji
        sterujących, które są przekształcane i kopiowane na standardowe wyjście;
        oraz sekwencje formatujące, z których każda powoduje wypisanie kolejnego
        argumentu.
        
        Poza standardowymi sekwencjami formatującymi opisanymi w printf(1) oraz
        printf(3), printf interpretuje:
        
          %b	rozwinięcie sekwencji z odwrotnym ukośnikiem w odpowiadającym
        		argumencie
          %q	cytowanie argumentu w sposób umożliwiający użycie na wejściu
        		powłoki
          %Q	jak %q, ale zastosowanie precyzji na wejściu przed cytowaniem
          %(fmt)T	wypisanie łańcucha daty-czasu otrzymanego z użycia FMT jako
        	        łańcucha formatującego dla strftime(3)
        
        Format jest używany ponownie w razie potrzeby w celu pochłonięcia
        wszystkich argumentów. Jeśli argumentów jest mniej, niż wymaga format,
        nadmiarowe sekwencje zachowują się tak, jakby podano wartość zerową lub
        łańcuch pusty.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub zapis albo
        przypisanie zakończy się niepowodzeniem.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pl: Określenie sposobu dopełniania argumentów przez Readline.
        
        Określenie dla każdej NAZWY sposobu dopełniania argumentów. Jeśli nie
        podano opcji, wypisywane są istniejące specyfikacje dopełniania w sposób
        pozwalający na ich ponowne użycie jako wejście.
        
        Opcje:
          -p	wypisanie istniejących dopełnień w formacie do ponownego użycia
          -r	usunięcie specyfikacji dopełniania dla każdej NAZWY lub, jeśli
        		nie podano NAZW, wszystkich specyfikacji dopełniania
          -D	stosowanie dopełniania i akcji domyślnie dla poleceń bez
        		określonych żadnych konkretnych reguł dopełniania
          -E	stosowanie dopełniania i akcji dla "pustych" poleceń -
        		próby dopełnienia w pustej linii
          -I	stosowanie dopełniania i akcji do początkowego słowa (zwykle
        		polecenia)
        
        Przy próbie dopełnienia akcje są wykonywane w kolejności takiej, jak
        wielkie litery wymienione powyżej. Jeśli podano wiele opcji, opcja -D
        ma priorytet nad -E, a obie mają priorytet nad -I.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pl: Wypisanie możliwych uzupełnień w zależności od opcji.
        
        Przeznaczone do wykorzystania w funkcjach powłoki generujących możliwe
        uzupełnienia. Gdy podany jest opcjonalny argument SŁOWO, generowane są
        uzupełnienia pasujące do SŁOWA.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub wystąpi błąd.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
pl: Zmiana lub wyświetlenie opcji dopełniania.
        
        Zmiana opcji dopełniania dla każdej NAZWY lub, jeśli nie podano NAZW,
        aktualnie wykonywanego dopełniania. Jeśli nie podano OPCJI, wypisanie
        opcji dopełniania dla każdej NAZWY lub bieżącej specyfikacji dopełniania.
        
        Opcje:
        	-o opcja	Ustawienie podanej OPCJI dopełniania dla każdej NAZWY
        	-D		Zmiana opcji dla "domyślnego" dopełniania polecenia
        	-E		Zmiana opcji dla dopełniania "pustego" polecenia
        	-I		Zmiana opcji dla dopełniania dla początkowego słowa
        
        Użycie `+o' zamiast `-o' wyłącza podaną opcję.
        
        Argumenty:
        
        Każda NAZWA odnosi się do polecenia, dla którego specyfikacja dopełniania
        musi być wcześniej zdefiniowana przy użyciu polecenia wbudowanego
        `complete'. Jeśli nie podano NAZW, compopt musi być wywołane z funkcji
        aktualnie generującej dopełnienia, wtedy zmieniane są opcje dla aktualnie
        wykonywanego generatora dopełnień.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub NAZWA nie ma
        zdefiniowanej specyfikacji dopełniania.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
pl: Odczyt linii ze standardowego wejścia do zmiennej tablicowej indeksowanej.
        
        Odczyt linii ze standardowego wejścia (lub deskryptora FD, jeśli podano
        opcję -u) do zmiennej tablicowej indeksowanej TABLICA. Zmienna MAPFILE
        jest domyślną TABLICĄ.
        
        Opcje:
          -d ogr	Użycie OGRanicznika do kończenia linii zamiast znaku nowej linii
          -n liczba	Skopiowanie maksymalnie podanej LICZBY linii. Jeśli LICZBA
        			wynosi 0, kopiowane są wszystkie linie.
          -O początek	Rozpoczęcie wpisywania do TABLICY od indeksu POCZĄTKU.
        			Domyślny indeks wynosi 0.
          -s liczba	Pominięcie pierwszych LICZBA odczytanych linii.
          -t	Usunięcie końcowego znaku końca linii z każdej wczytanej linii.
          -u fd	Odczyt linii z deskryptora FD zamiast standardowego wejścia.
          -C wywołanie	Obliczenie WYWOŁANIA po odczycie każdego CO-ILE linii.
          -c co-ile	Liczba linii do wczytania między każdym WYWOŁANIEM.
        
        Argumenty:
          TABLICA	Nazwa zmiennej tablicowej do użycia na dane z pliku.
        
        Jeśli podano -C bez -c, domyślnym krokiem jest 5000. Podczas obliczania
        WYWOŁANIA jest przekazywany indeks do następnego elementu tablicy, który
        ma być przypisany oraz - jako kolejne argumenty - linia do przypisania.
        
        Jeśli nie podano jawnie początku, mapfile czyści TABLICĘ przed
        przypisywaniem.
        
        Stan wyjściowy:
        Zwracana jest prawda, chyba że podano błędną opcję lub TABLICA jest tylko
        do odczytu, lub nie jest tablicą indeksowaną.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
pl: Odczyt linii z pliku do zmiennej tablicowej.
        
        Synonim polecenia `mapfile'.
