bash-5.1 - en to tr translation catalogue (541 entries)

en: bad array subscript
tr: hatalı dizilim indisi

en: %s: removing nameref attribute
tr: %s: nameref özniteliği kaldırılıyor

en: %s: cannot convert indexed to associative array
tr: %s: indisli dizilim, ilişkisel dizilime dönüştürülemez

en: %s: invalid associative array key
tr: %s: geçersiz ilişkisel dizilim anahtarı

en: %s: cannot assign to non-numeric index
tr: %s: sayısal olmayan indise atama yapılamaz

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
tr: %s: %s: ilişkisel bir dizilim ataması yapılırken indis kullanılmalıdır

en: %s: cannot create: %s
tr: %s: oluşturulamıyor: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
tr: bash_execute_unix_command: komut için kısayol bulunamıyor

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
tr: %s: boşluk olmayan ilk karakter `"' değil

en: no closing `%c' in %s
tr: %2$s içinde kapatan `%1$c' yok

en: %s: missing colon separator
tr: %s: iki nokta imi eksik

en: `%s': cannot unbind in command keymap
tr: `%s': komut düğme eşleminde bağıntı kaldırılamıyor

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
tr: destek genişletme: %s için bellek ayrılamıyor

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
tr: destek genişletme: %u öge için bellek ayrılamıyor

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
tr: destek genişletme: `%s' için bellek ayrılamıyor

en: `%s': invalid alias name
tr: `%s': geçersiz takma ad

en: line editing not enabled
tr: satır düzenleme etkin değil

en: `%s': invalid keymap name
tr: `%s': düğme eşlem adı geçersiz

en: %s: cannot read: %s
tr: %s: okunamıyor: %s

en: `%s': unknown function name
tr: `%s': işlev adı bilinmiyor

en: %s is not bound to any keys.
tr: %s için bir kısayol atanmamış.

en: %s can be invoked via
tr: %s bunun üzerinden çağrılabilir:

en: `%s': cannot unbind
tr: `%s': kısayol değiştirilemiyor

en: loop count
tr: döngü sayısı

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
tr: yalnızca bir `for', `while' veya `until' döngüsünde anlamlı

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
tr: Geçerli altrutin çağrısının bağlamını döndürür.
        
        İFADE olmadan, "$satır $dosyaadı" döndürür. İFADE ile "$satır
          $altrutin $dosyaadı" döndürür; bu ek bilgi bir yığın izlemesi sağlamak
          için kullanılabilir.
        
        İFADE'nin değeri, geçerli çağrı biriminden önce kaç tane geri gidilmesi
          gerektiğini belirtir; en üst çerçeve, 0. çerçevedir.

en: HOME not set
tr: HOME atanmamış

en: too many arguments
tr: pek fazla argüman

en: null directory
tr: boş dizini

en: OLDPWD not set
tr: OLDPWD boş

en: line %d:
tr: %d. satır:

en: warning:
tr: uyarı:

en: %s: usage:
tr: %s: kullanım:

en: %s: option requires an argument
tr: %s: seçenek bir argüman gerektiriyor

en: %s: numeric argument required
tr: %s: sayısal argüman gerekiyor

en: %s: not found
tr: %s: yok

en: %s: invalid option
tr: %s: seçenek geçersiz

en: %s: invalid option name
tr: %s: seçenek adı geçersiz

en: `%s': not a valid identifier
tr: `%s': geçerli bir tanımlayıcı değil

en: invalid octal number
tr: geçersiz sekizli sayı

en: invalid hex number
tr: geçersiz onaltılık sayı

en: invalid number
tr: geçersiz sayı

en: %s: invalid signal specification
tr: %s: sinyal belirtimi geçersiz

en: `%s': not a pid or valid job spec
tr: `%s': geçerli bir iş belirtimi veya süreç numarası değil

en: %s: readonly variable
tr: %s: saltokunur değişken

en: %s: %s out of range
tr: %s: %s erim dışı

en: argument
tr: argüman

en: %s out of range
tr: %s erim dışı

en: %s: no such job
tr: %s: böyle bir iş yok

en: %s: no job control
tr: %s: iş denetimi yok

en: no job control
tr: iş denetimi yok

en: %s: restricted
tr: %s: kısıtlı

en: restricted
tr: kısıtlı

en: %s: not a shell builtin
tr: %s: bir kabuk yerleşiği değil

en: write error: %s
tr: yazma hatası: %s

en: error setting terminal attributes: %s
tr: uçbirim öznitelikleri ayarlanırken hata: %s

en: error getting terminal attributes: %s
tr: uçbirim öznitelikleri alınırken hata: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
tr: %s: geçerli dizin alınırken hata: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
tr: %s: iş belirtimi belirsiz

en: help not available in this version
tr: bu sürümde yardım kullanılamıyor

en: %s: cannot unset: readonly %s
tr: %s: unset yapılamaz: %s saltokunur

en: %s: cannot unset
tr: %s: unset yapılamaz

en: %s: invalid action name
tr: %s: eylem adı geçersiz

en: %s: no completion specification
tr: %s: tamamlama belirtimi yok

en: warning: -F option may not work as you expect
tr: uyarı: -F seçeneği umduğunuz gibi çalışmayabilir

en: warning: -C option may not work as you expect
tr: uyarı: -C seçeneği umduğunuz gibi çalışmayabilir

en: not currently executing completion function
tr: şuan tamamlama işlevi çalıştırılmıyor

en: can only be used in a function
tr: yalnızca bir işlevde kullanılabilir

en: %s: reference variable cannot be an array
tr: %s: başvuru değeri bir dizilim olamaz

en: %s: nameref variable self references not allowed
tr: %s: nameref değişkeninin kendine yaptığı başvurulara izin verilmiyor

en: %s: circular name reference
tr: %s: çembersel ad başvurusu

en: `%s': invalid variable name for name reference
tr: %s: ad başvuarusu için geçersiz değişken adı

en: cannot use `-f' to make functions
tr: işlev yapmak için `-f' kullanılamaz

en: %s: readonly function
tr: %s: saltokunur işlev

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
tr: %s: alıntılanmış bileşik dizi ataması artık kullanılmıyor

en: %s: cannot destroy array variables in this way
tr: %s: dizi değişkenleri bu yolla iptal edilemez

en: %s: cannot convert associative to indexed array
tr: %s: ilişkisel dizilim, indisli dizilime dönüştürülemez

en: dynamic loading not available
tr: devingen yükleme olanaklı değil

en: cannot open shared object %s: %s
tr: %s paylaşımlı nesnesi açılamıyor: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
tr: %2$s paylaşımlı nesnesinde %1$s bulunamıyor: %3$s

en: %s: dynamic builtin already loaded
tr: %s: devinen yerleşiği halihazırda yüklenmiş

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
tr: %s için yükleme işlevi hata döndürdü (%d): yüklenmedi

en: %s: not dynamically loaded
tr: %s: devingen olarak yüklenmemiş

en: %s: cannot delete: %s
tr: %s: silinemiyor: %s

en: %s: is a directory
tr: %s: bir dizin

en: %s: not a regular file
tr: %s: bir dosya değil

en: %s: file is too large
tr: %s: dosya çok büyük

en: %s: cannot execute binary file
tr: %s: ikili dosya çalıştırılamıyor

en: %s: cannot execute: %s
tr: %s: çalıştırılamıyor: %s

en: logout
tr: çıkış

en: not login shell: use `exit'
tr: oturum açma kabuğu değil: `exit' kullanın

en: There are stopped jobs.
tr: Durmuş işler var.

en: There are running jobs.
tr: Çalışan görevler mevcut.

en: no command found
tr: komut yok

en: history specification
tr: geçmiş belirtimi

en: %s: cannot open temp file: %s
tr: %s: geçici dosya açılamıyor: %s

en: current
tr: geçerli

en: job %d started without job control
tr: %d. iş, iş denetimsiz başlamış

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: kural dışı seçenek -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argüman gerektiriyor -- %c

en: hashing disabled
tr: sağlama iptal edildi

en: %s: hash table empty
tr: %s: sağlama tablosu boş

en: hits	command
tr: eşleşme	komut

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
tr[0]: Bu anahtar sözcükle eşleşen komutlar: `
tr[1]: Bu anahtar sözcüklerle eşleşen komutlar: `

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
tr: `%s' ile ilgili yardım konusu yok. `help help', `man -k %s', `info %s' yazmayı deneyin.

en: %s: cannot open: %s
tr: %s: açılamıyor: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
tr: Bu kabuk komutları dahili olarak tanımlı. Listeyi görmek için `help'yazın.
    `AD' gibi bir işlev hakkında bilgi almak için `help AD' yazın. Kabuk hakkında
    genel bir bilgi edinmek için `info bash' yazın.
    Bu listede olmayan
    komutlar hakkında bilgi bulmak isterseniz `man -k' veya `info' yazın.
    
    Bir adın yanında bir yıldız imi (*) varsa komut iptal edilmiş demektir.

en: cannot use more than one of -anrw
tr: tek bir -anrw kullanılabilir

en: history position
tr: geçmiş konumu

en: %s: invalid timestamp
tr: %s: geçersiz zaman damgası

en: %s: history expansion failed
tr: %s: geçmiş yorumlaması başarısız

en: %s: inlib failed
tr: %s: inlib başarısız

en: no other options allowed with `-x'
tr: `-x' ile başka seçenek kullanılamaz

en: %s: arguments must be process or job IDs
tr: %s: argümanlar süreç veya iş kimlikleri olmalı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: expression expected
tr: ifade bekleniyordu

en: %s: not an indexed array
tr: %s: bir sıralı dizi değil

en: %s: invalid file descriptor specification
tr: %s: dosya tanıtıcı belirtimi geçersiz

en: %d: invalid file descriptor: %s
tr: %d: dosya açıklayıcısı geçersiz: %s

en: %s: invalid line count
tr: %s: geçersiz satır sayısı

en: %s: invalid array origin
tr: %s: geçersiz dizilim kökeni

en: %s: invalid callback quantum
tr: %s: geçersiz geri çağırım niceliği

en: empty array variable name
tr: boş bir dizilim değişken adı

en: array variable support required
tr: dizi değişken desteği gerekli

en: `%s': missing format character
tr: `%s': biçim karakteri eksik

en: `%c': invalid time format specification
tr: `%c': geçersiz zaman biçimi belirtimi

en: `%c': invalid format character
tr: `%c': biçim karakteri geçersiz

en: warning: %s: %s
tr: uyarı: %s: %s

en: format parsing problem: %s
tr: biçim ayrıştırma sorunu: %s

en: missing hex digit for \x
tr: \x için onaltılık rakam eksik

en: missing unicode digit for \%c
tr: \%c için unicode rakamı eksik

en: no other directory
tr: başka dizin yok

en: %s: invalid argument
tr: %s: geçersiz argüman

en: <no current directory>
tr: <geçerli dizin yok>

en: directory stack empty
tr: dizin yığını boş

en: directory stack index
tr: dizin yığını indisi

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
tr: Geçerli hatırlanan dizinlerin listesini görüntüler. Dizinler
        listeye yollarını `pushd' komutu ile bulurlar; ve liste boyunca
        yedeği `popd' komutu ile alabilirsiniz.
        
        Seçenekler:
          -c	ögelerin tümünü silerek dizin yığınını temizle
          -l	ev dizininize göreceli dizinlerin yaklaşık işareti
        	ile başlayan sürümlerini yazdırma
          -p	dizin yığınını her satırda bir girdi ile yazdır
          -v	dizin yığınını, yığındaki konumu ile her satıra
        	ön ek yapılmış bir girişi yazdır
        
        Argümanlar:
          +N	Dizinler tarafından gösterilen listenin solundan başlayarak
        	N'inci girdiyi gösterir. Seçenek kullanılmadığında sıfırdan başlar.
        
          -N	Dizinler tarafından gösterilen listenin sağından başlayarak
    	N'inci girdiyi gösterir. Seçenek kullanılmadığında sıfırdan başlar.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
tr: Dizin yığınının en üstüne bir dizin ekler veya geçerli çalışma
        dizini yığının tepesine gelecek şekilde yığını döndürür. Hiç
        argüman verilmemişse en üstteki iki dizini yer değiştirir.
        
        Seçenekler
          -n	Yığına dizin eklenirken dizinin normal değişimini yok sayar
        	böylece yalnızca yığın değiştirilir.
        Argümanlar:
          +N	(`dirs' tarafından gösterilen listenin solundan saymaya
        	sıfırla başlandığında) N'inci dizin tepeye gelecek şekilde
        	yığını döndürür.
        
          -N	(`dirs' tarafından gösterilen listenin sağından saymaya
        	sıfırla başlandığında) N'inci dizin tepeye gelecek şekilde
        	yığını döndürür.
        
          dizin	DiZiNi yeni çalışma dizini yaparak dizin yığınının
        	tepesine ekler.
        
        Dizin yığınını `dirs' komutuyla görebilirsiniz.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
tr: Dizin yığınından girdileri siler.  Hiç argüman verilmemişse
        yığının en üstündeki dizini yığından kaldırır ve yığının
        tepesinde kalan dizine geçer.
        
        Seçenekler:
          -n	dizinleri yığından silerken normal dizin değişikliğini
        	engeller, böylece yalnızca yığın değiştirilmiş olur. 
        
        Argümanlar:
          +N	`dirs' tarafından gösterilen listenin solundan saymaya
        	sıfırla başlandığında N'inci girdiyi  siler.  Örneğin,
        	`popd +0' ilk dizini `popd +1' ikincisini siler. 
          -N	`dirs' tarafından gösterilen listenin sağından saymaya
        	sıfırla başlandığında N'inci girdiyi  siler.  Örneğin,
        	`popd -0' son dizini `popd -1' sonuncudan öncekini siler. 
        
        Dizin yığınını `dirs' komutuyla görebilirsiniz.

en: %s: invalid timeout specification
tr: %s: zamanaşımı belirtimi geçersiz

en: read error: %d: %s
tr: okuma hatası: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
tr: yalnızca bir işlev veya betikten kaynaklı olarak `return' yapılabilir

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
tr: bir işlev ve bir değişken aynı anda unset yapılamaz

en: %s: not an array variable
tr: %s: bir dizi değişkeni değil

en: %s: not a function
tr: %s: bir işlev değil

en: %s: cannot export
tr: %s: export yapılamıyor

en: shift count
tr: shift sayısı

en: cannot set and unset shell options simultaneously
tr: kabuk seçenekleri aynı anda hem atanıp hem de iptal edilemez

en: %s: invalid shell option name
tr: %s: kabuk seçenek adı geçersiz

en: filename argument required
tr: dosya adı argüman gerekir

en: %s: file not found
tr: %s: dosya yok

en: cannot suspend
tr: engellenemez

en: cannot suspend a login shell
tr: bir oturum açma kabuğu engellenemez

en: %s is aliased to `%s'
tr: %s `%s' için takma addır

en: %s is a shell keyword
tr: %s bir kabuk anahtar sözcüğüdür

en: %s is a function
tr: %s bir işlevdir

en: %s is a special shell builtin
tr: %s özel bir kabuk yerleşiğidir

en: %s is a shell builtin
tr: %s bir kabuk yerleşiğidir

en: %s is %s
tr: %s %s'dir

en: %s is hashed (%s)
tr: %s çitilmiş (%s)

en: %s: invalid limit argument
tr: %s: sınırlama argümanı geçersiz

en: `%c': bad command
tr: `%c': hatalı komut

en: %s: cannot get limit: %s
tr: %s: sınır alınamıyor: %s

en: limit
tr: sınır

en: %s: cannot modify limit: %s
tr: %s: sınır değiştirilemiyor: %s

en: octal number
tr: sekizlik sayı

en: `%c': invalid symbolic mode operator
tr: `%c': simgesel kip işleci geçersiz

en: `%c': invalid symbolic mode character
tr: `%c': simgesel kip karakteri geçersiz

en:  line
tr:  satır

en: last command: %s
tr: son komut: %s

en: Aborting...
tr: Çıkılıyor...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
tr: BİLGİLENDİR:

en: unknown command error
tr: bilinmeyen komut hatası

en: bad command type
tr: hatalı komut türü

en: bad connector
tr: hatalı bağlantı

en: bad jump
tr: hatalı sıçrama

en: %s: unbound variable
tr: %s: bağlanmamış değişken

en: timed out waiting for input: auto-logout
tr: girdi beklerken zamanaşımı: auto-logout

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
tr: /dev/null'dan standart girdiye yönlendirme yapılamaz: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
tr: TIMEFORMAT: `%c': biçim karakteri geçersiz

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
tr: execute_coproc: coproc [%d:%s] hala mevcut

en: pipe error
tr: iletişim tüneli hatası

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
tr: eval: azami eval yuvalama sınırı aşıldı (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
tr: %s: azami kaynak yuvalama sınırı aşıldı (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
tr: %s: azami işlev yuvalama sınırı aşıldı (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
tr: %s: kısıtlı: komut adında `/' kullanamazsınız

en: %s: command not found
tr: %s: komut yok

en: %s: %s: bad interpreter
tr: %s: %s: hatalı yorumlayıcı

en: %s: cannot execute binary file: %s
tr: %s: ikili dosya çalıştırılamıyor: %s

en: `%s': is a special builtin
tr: %s: bir kabuk yerleşiğidir

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
tr: fd %d, fd %d olarak yinelenemiyor

en: expression recursion level exceeded
tr: ifade özyineleme düzeyi aşıldı

en: recursion stack underflow
tr: özyineleme yığını alttan taştı

en: syntax error in expression
tr: ifadede sözdizim hatası

en: attempted assignment to non-variable
tr: değişken olmayana atama yapmaya çalışıldı

en: syntax error in variable assignment
tr: değişken atamada sözdizim hatası

en: division by 0
tr: sıfırla bölme

en: bug: bad expassign token
tr: yazılım hatası: bad expassign token

en: `:' expected for conditional expression
tr: koşullu ifade için `:' bekleniyordu

en: exponent less than 0
tr: üs sıfırdan küçük

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
tr: belirteç ön-arttırım veya ön-eksiltim sonrası bekleniyordu

en: missing `)'
tr: eksik `)'

en: syntax error: operand expected
tr: sözdizim hatası: terim umuluyordu

en: syntax error: invalid arithmetic operator
tr: sözdizim hatası: geçersiz aritmetik işleci

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
tr: %s%s%s: %s (hata belirtisi "%s")

en: invalid arithmetic base
tr: geçersiz sayı tabanı

en: invalid integer constant
tr: geçersiz tamsayı sabiti

en: value too great for base
tr: değer taban için fazla büyük

en: %s: expression error
tr: %s: ifade hatası

en: getcwd: cannot access parent directories
tr: getcwd: üst dizinlere erişilemiyor

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
tr: fd %d için geciktirmeme kipi sıfırlanamıyor

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
tr: fd %d tanıtıcısındaki bash girdisi için yeni dosya tanıtıcısı ayrılamıyor

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
tr: save_bash_input: yeni fd %d için tampon zaten var

en: start_pipeline: pgrp pipe
tr: start_pipeline: pgrp iletişim tüneli

en: forked pid %d appears in running job %d
tr: çatallanan pid %d, çalışan iş %d içinde görünüyor

en: deleting stopped job %d with process group %ld
tr: durdurulan %2$ld süreç gruplu iş %1$d  siliniyor

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
tr: add_process: %5ld (%s) program kimliği hala canlı olarak işaretli

en: describe_pid: %ld: no such pid
tr: describe_pid: %ld: böyle bir pid yok

en: Signal %d
tr: Sinyal %d

en: Done
tr: Bitti

en: Stopped
tr: Durdu

en: Stopped(%s)
tr: Durdu(%s)

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Done(%d)
tr: Bitti(%d)

en: Exit %d
tr: Çıkış %d

en: Unknown status
tr: Bilinmeyen durum

en: (core dumped)
tr: (çekirdek döküldü)

en: child setpgid (%ld to %ld)
tr: alt setpgid (şuradan: %ld şuraya: %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
tr: wait: pid %ld bu kabuğun bir alt sürecine ait değil

en: wait_for: No record of process %ld
tr: wait_for: süreç %ld için kayıt yok

en: wait_for_job: job %d is stopped
tr: wait_for_job: iş %d durdu

en: %s: no current jobs
tr: %s: geçerli iş yok

en: %s: job has terminated
tr: %s: iş sonlanmış

en: %s: job %d already in background
tr: %s: iş %d zaten artalanda

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
tr: waitchld: belirsiz blok önlenmek için WNOHANG açılıyor

en: %s: line %d:
tr: %s: satır %d:

en:  (core dumped)
tr:  (çekirdek döküldü)

en: (wd now: %s)
tr: (wd artık: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
tr: initialize_job_control: getpgrp başarısız

en: initialize_job_control: no job control in background
tr: initialize_job_control: arka planda iş denetimi yok

en: initialize_job_control: line discipline
tr: initialize_job_control: satır düzeni

en: cannot set terminal process group (%d)
tr: uçbirim süreç grunu (%d) ayarlanamaz

en: no job control in this shell
tr: bu kabukta iş denetimi yok

en: malloc: failed assertion: %s
tr: malloc: kanaat doğrulaması başarısız: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
tr: 
    malloc: %s:%d: kanaat doğrulaması battı

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: malloc: block on free list clobbered
tr: malloc: serbest bırakılmış liste üstünde blok üste yazdı

en: free: called with already freed block argument
tr: free: zaten serbest bırakılmış blok argümanı ile çağrıldı

en: free: called with unallocated block argument
tr: free: ayrılmamış blok argümanı ile çağrıldı

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
tr: free: alttan taşma saptandı; mh_nbytes aralık dışında

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
tr: free: alttan taşma saptandı; magic8 hasarlı

en: free: start and end chunk sizes differ
tr: free: başlangıç ve son tomar boyutları farklı

en: realloc: called with unallocated block argument
tr: realloc: ayrılmamış blok argümanı ile çağrıldı

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
tr: realloc: alttan taşma saptandı; mh_nbytes aralık dışında

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
tr: realloc: alttan taşma saptandı; magic8 hasarlı

en: realloc: start and end chunk sizes differ
tr: realloc: başlangıç ve son tomar boyutları farklı

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
tr: register_alloc: alloc tablosu FIND_ALLOC ile dolu olabilir mi?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
tr: register_alloc: %p zaten ayrılmış olarak tabloda değil mi?

en: register_free: %p already in table as free?
tr: register_free: %p zaten serbest bırakılmış olarak tabloda değil mi?

en: invalid base
tr: geçersiz taban

en: %s: host unknown
tr: %s: konak bilinmiyor

en: %s: invalid service
tr: %s: geçersiz hizmet

en: %s: bad network path specification
tr: %s: hatalı ağ yolu belirtimi

en: network operations not supported
tr: desteklenmeyen ağ işlemleri

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
tr: setlocale: LC_ALL: (%s) diline değiştirilemedi

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
tr: setlocale: LC_ALL: şu dile (%s) değiştirilemedi: %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
tr: setlocale: %s: yerel (%s) değiştirilemiyor

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
tr: setlocale: %s: yerel (%s) değiştirilemiyor: %s

en: You have mail in $_
tr: $_'de postanız var

en: You have new mail in $_
tr: $_'de yeni postanız var

en: The mail in %s has been read
tr: %s'deki posta okundu

en: syntax error: arithmetic expression required
tr: sözdizim hatası: aritmetik ifadesi gerekli

en: syntax error: `;' unexpected
tr: sözdizim hatası: `;' beklenmiyordu

en: syntax error: `((%s))'
tr: sözdizim hatası: `((%s))'

en: make_here_document: bad instruction type %d
tr: make_here_document: hatalı yönerge türü %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
tr: bu belgede %d satırında dosya sonu sonlandırılmış (istenen `%s')

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
tr: make_redirection: yönlendirme yönergesi `%d' aralık dışında

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
tr: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) SIZE_MAX değerini aşıyor (%lu): satır kırpıldı

en: maximum here-document count exceeded
tr: en fazla buraya belge sayısı aşıldı

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
tr: `%c' için eşleşme aranırken beklenmedik dosya sonu

en: unexpected EOF while looking for `]]'
tr: `]]' aranırken beklenmedik dosya sonu

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
tr: koşullu ifadede sözdizim hatası: beklenmedik jeton `%s'

en: syntax error in conditional expression
tr: koşullu ifadede sözdizim hatası

en: unexpected token `%s', expected `)'
tr: beklenmedik jeton `%s', `)' umuluyordu

en: expected `)'
tr: `)' umuluyordu

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
tr: koşullu tek terimli işlece beklenmedik argüman `%s'

en: unexpected argument to conditional unary operator
tr: koşullu tek terimli işlece beklenmedik argüman

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
tr: beklenmedik jeton `%s', koşullu iki terimli işleç umuluyordu

en: conditional binary operator expected
tr: koşullu iki terimli işleç umuluyordu

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
tr: koşullu iki terimli işlece beklenmedik argüman `%s'

en: unexpected argument to conditional binary operator
tr: koşullu iki terimli işlece beklenmedik argüman

en: unexpected token `%c' in conditional command
tr: koşullu komutta beklenmeyen jeton `%c'

en: unexpected token `%s' in conditional command
tr: koşullu komutta beklenmeyen jeton `%s'

en: unexpected token %d in conditional command
tr: koşullu komutta beklenmeyen jeton %d

en: syntax error near unexpected token `%s'
tr: beklenmeyen jeton `%s' yakınında sözdizim hatası

en: syntax error near `%s'
tr: `%s' yakınında sözdizim hatası

en: syntax error: unexpected end of file
tr: sözdizim hatası: beklenmeyen dosya sonu

en: syntax error
tr: sözdizim hatası

en: Use "%s" to leave the shell.
tr: Kabuğu bırakmak için "%s" kullanın.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
tr: `)' için eşleşme aranırken beklenmedik dosya sonu

en: completion: function `%s' not found
tr: completion: `%s' işlevi yok

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
tr: programmable_completion: %s: muhtemel yeniden deneme döngüsü

en: print_command: bad connector `%d'
tr: print_command: hatalı bağlayıcı `%d'

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
tr: xtrace_set: %d: geçersiz dosya tanımlayıcısı

en: xtrace_set: NULL file pointer
tr: xtrace_set: BOŞ dosya işaretçisi

en: cprintf: `%c': invalid format character
tr: cprintf: `%c': geçersiz biçim karakteri

en: file descriptor out of range
tr: dosya tanıtıcı aralık dışında

en: %s: ambiguous redirect
tr: %s: belirsiz yönlendirme

en: %s: cannot overwrite existing file
tr: %s: mevcut dosyanın üzerine yazılamıyor

en: %s: restricted: cannot redirect output
tr: %s: kısıtlı: çıktı yönlendirilemiyor

en: cannot create temp file for here-document: %s
tr: belge için geçici dosya oluşturulamıyor: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
tr: %s: fd değişkene atanamıyor

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
tr: /dev/(tcp|udp)/host/port ağ olmaksızın desteklenmiyor

en: redirection error: cannot duplicate fd
tr: yönlendirme hatası: fd yinelenemiyor

en: could not find /tmp, please create!
tr: /tmp bulunamadı, lütfen oluşturun!

en: /tmp must be a valid directory name
tr: /tmp geçerli bir dizinin adı olmalıdır

en: %c%c: invalid option
tr: %c%c: geçersiz seçenek

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
tr: uid %d olarak ayarlanamıyor: etkin uid %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
tr: gid %d olarak ayarlanamıyor: etkin gid %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
tr: hata ayıklayıcı başlatılamadı, hata ayıklama devre dışı

en: %s: Is a directory
tr: %s: Bir dizin

en: I have no name!
tr: Adsızım ben!

en: GNU bash, version %s-(%s)
tr: GNU bash, sürüm %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
tr: Kullanım:	%s [GNU uzun seçeneği] [seçenek] ...
    	%s [GNU uzun seçeneği] [seçenek] betik-dosyası ...

en: GNU long options:
tr: GNU uzun seçenekleri:

en: Shell options:
tr: Kabuk seçenekleri:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
tr: 	-ilrsD veya -c KOMUT veya -O shopt_seçeneği		(yalnızca çağrı için)

en: 	-%s or -o option
tr: 	-%s veya -o seçeneği

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
tr: Kabuk seçenekleriyle ilgili daha fazla bilgi için `%s -c "help set"' yazın.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
tr: Kabuk yerleşik komutlarıyla ilgili bilgi almak için `%s -c help' yazın.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
tr: Yazılım hatalarını raporlamak için `bashbug' komutunu kullanınız.
    Çeviri hatalarını ise <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildiriniz.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
tr: bash ana sayfası: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
tr: GNU yazılımı kullanımı hakkında genel yardım: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
tr: sigprocmask: %d: geçersiz işlem

en: Bogus signal
tr: Bogus sinyali

en: Hangup
tr: Engelle

en: Interrupt
tr: Kes

en: Quit
tr: Çık

en: Illegal instruction
tr: Geçersiz talimat

en: BPT trace/trap
tr: BPT izle/tuzak

en: ABORT instruction
tr: Talimatı DURDUR

en: EMT instruction
tr: EMT talimatı

en: Floating point exception
tr: Kayan nokta istisnası

en: Killed
tr: Öldürüldü

en: Bus error
tr: Veriyolu hatası

en: Segmentation fault
tr: Bölünme hatası

en: Bad system call
tr: Bozuk sistem çağırımı

en: Broken pipe
tr: Bozuk iletişim tüneli

en: Alarm clock
tr: Çalar saat

en: Terminated
tr: Sonlandırıldı

en: Urgent IO condition
tr: Acil GÇ koşulu

en: Stopped (signal)
tr: Durduruldu (sinyal)

en: Continue
tr: Devam et

en: Child death or stop
tr: Alt ölümü veya durdurulma

en: Stopped (tty input)
tr: Durduruldu (tty girişi)

en: Stopped (tty output)
tr: Durduruldu (tty çıkışı)

en: I/O ready
tr: G/Ç hazır

en: CPU limit
tr: CPU sınırı

en: File limit
tr: Dosya sınırı

en: Alarm (virtual)
tr: Alarm (sanal)

en: Alarm (profile)
tr: Alarm (profil)

en: Window changed
tr: Pencere değiştirildi

en: Record lock
tr: Kayıt kilidi

en: User signal 1
tr: Kullanıcı sinyali 1

en: User signal 2
tr: Kullanıcı sinyali 2

en: HFT input data pending
tr: HFT girdi verisi bekliyor

en: power failure imminent
tr: yakın güç başarısızlığı

en: system crash imminent
tr: yakın sistem çökmesi

en: migrate process to another CPU
tr: süreci başka bir işlemciye aktar

en: programming error
tr: programlama hatası

en: HFT monitor mode granted
tr: HFT izleyici kipine geçildi

en: HFT monitor mode retracted
tr: HFT izleyici kipi kapatıldı

en: HFT sound sequence has completed
tr: HFT ses sırası tamamlandı

en: Information request
tr: Bilgi talebi

en: Unknown Signal #%d
tr: Bilinmeyen Sinyal #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
tr: hatalı ikame: %2$s içinde kapatan `%1$s' yok

en: %s: cannot assign list to array member
tr: %s: dizi üyesine liste atanamaz

en: cannot make pipe for process substitution
tr: süreç ikamesi için borulama yapılamıyor

en: cannot make child for process substitution
tr: süreç ikamesi için alt süreç yapılamıyor

en: cannot open named pipe %s for reading
tr: adlı boru %s okumak için açılamıyor

en: cannot open named pipe %s for writing
tr: adlı boru %s yazmak için açılamıyor

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
tr: adlı boru %s fd %d olarak yinelenemiyor

en: command substitution: ignored null byte in input
tr: komut ikamesi: girdideki null bayt yok sayıldı

en: cannot make pipe for command substitution
tr: komut ikamesi için boru yapılamıyor

en: cannot make child for command substitution
tr: komut ikamesi için alt süreç yapılamıyor

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
tr: command_substitute: boru fd 1 olarak yinelenemiyor

en: %s: invalid variable name for name reference
tr: %s: dosya izleme tanımlayıcısı için geçersiz değer

en: %s: invalid indirect expansion
tr: %s: geçersiz dolaylı yayılım

en: %s: invalid variable name
tr: %s: geçersiz değişken adı

en: %s: parameter not set
tr: %s: parametre ayarlanmamış

en: %s: parameter null or not set
tr: %s: parametre boş veya değer atanmamış

en: %s: substring expression < 0
tr: %s: altdizi ifadesi < 0

en: %s: bad substitution
tr: %s: hatalı ikame

en: $%s: cannot assign in this way
tr: $%s: bu yolla atama yapılmaz

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
tr: kabuk gelecekteki sürümlerinde, bir aritmetik ikame olarak değerlendirmeye zorlayacak

en: bad substitution: no closing "`" in %s
tr: hatalı ikame: %s içinde kapatan "`" yok

en: no match: %s
tr: eşleşme yok: %s

en: argument expected
tr: argüman bekleniyordu

en: %s: integer expression expected
tr: %s: tamsayı ifadesi bekleniyordu

en: `)' expected
tr: `)' bekleniyordu

en: `)' expected, found %s
tr: `)' bekleniyordu, %s bulundu

en: %s: binary operator expected
tr: %s: iki terimli işleci bekleniyordu

en: %s: unary operator expected
tr: %s: tek terimli işleci bekleniyordu

en: missing `]'
tr: eksik `]'

en: syntax error: `%s' unexpected
tr: sözdizim hatası: '%s' beklenmiyordu

en: invalid signal number
tr: geçersiz sinyal numarası

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
tr: tuzak işleyicisi: en yüksek tuzak işleyicisi düzeyi aşıldı (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
tr: run_pending_traps:trap_list[%d] içinde hatalı değer: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
tr: run_pending_traps: sinyal yakalayıcı SIG_DFL'dir, kendime %d (%s) göndererek

en: trap_handler: bad signal %d
tr: trap_handler:hatalı sinyal %d

en: error importing function definition for `%s'
tr: `%s'nin işlev tanımının içeri aktarılmasında hata

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
tr: kabuk düzeyi (%d) çok yüksek, 1 yapılıyor

en: make_local_variable: no function context at current scope
tr: make_local_variable: geçerli etki alanında hiç işlev bağlamı yok

en: %s: variable may not be assigned value
tr: %s: değişkene değer atanmamış olabilir

en: %s: assigning integer to name reference
tr: %s: ad başvurusuna tamsayı ataması

en: all_local_variables: no function context at current scope
tr: all_local_variables: geçerli etki alanında hiç işlev bağlamı yok

en: %s has null exportstr
tr: %s boş exportstr içeriyor

en: invalid character %d in exportstr for %s
tr: %2$s için exportstr içinde geçersiz karakter %1$d

en: no `=' in exportstr for %s
tr: %s için exportstr içinde `=' yok

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
tr: pop_var_context: kabuk değişkenlerinin başı bir işlev bağlamı değil

en: pop_var_context: no global_variables context
tr: pop_var_context: genel değişkenler bağlamı yok

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
tr: pop_scope: kabuk değişkenlerinin başı bir geçici ortam etki alanı değil

en: %s: %s: cannot open as FILE
tr: %s: %s: DOSYA olarak açılamaz

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
tr: %s: %s: dosya izleme tanımlayıcısı için geçersiz değer

en: %s: %s: compatibility value out of range
tr: %s: %s: uyumlulukdeğeri aralık dışı

en: Copyright (C) 2020 Free Software Foundation, Inc.
tr: Telif hakkı (C) 2020 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
tr: Lisans GPLv3+: GNU GPL sürüm 3 veya sonrası <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
tr: GNU bash, sürüm %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
tr: Bu ücretsiz bir yazılımdır; değiştirmekte ve dağıtmakta özgürsünüz.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
tr: İzin verilen yasalar kapsamında hiçbir GARANTİSİ BULUNMAMAKTADIR.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
tr: %s: %lu bayt ayrılamıyor (%lu bayt ayrıldı)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
tr: %s: %lu bayt ayrılamıyor

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
tr: %s: %s:%d: %lu bayt ayrılamıyor (%lu bayt ayrıldı)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
tr: %s: %s:%d: %lu bayt ayrılamıyor

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
tr: alias [-p] [ad[=değer] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
tr: unalias [-a] ad [ad ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
tr: bind [-lpvsPVSX] [-m anahtar eşleniği] [-f dosyaadı] [-q ad] [-u ad] [-r anahtar sırası] [-x keyseq:kabuk-komutu] [keyseq:satırokuma-işlevi veya satırokuma-komutu]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
tr: builtin [kabuk-dahili [arg ...]]

en: caller [expr]
tr: caller [ifade]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
tr: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dizin]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [-p] [name[=value] ...]
tr: declare [-aAfFgiIlnrtux] [-p] [ad[=değer] ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] [-p] name[=value] ...
tr: typeset [-aAfFgiIlnrtux] [-p] ad[=değer] ...

en: local [option] name[=value] ...
tr: local [seçenek] ad[=değer] ...

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
tr: enable [-a] [-dnps] [-f dosyaadı] [ad ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
tr: getopts seçenekdizisi ad [arg ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
tr: exec [-cl] [-a ad] [komut [argüman ...]] [y. yönlendirme ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
tr: fc [-e ename] [-lnr] [ilk] [son] veya fc -s [pat=rep] [komut]

en: fg [job_spec]
tr: fg [görev_tan]

en: bg [job_spec ...]
tr: bg [görev_tan ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
tr: hash [-lr] [-p yoladı] [-dt] [ad ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
tr: help [-dms] [desen ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
tr: history [-c] [-d başlangıç] [n] veya history -anrw [dosyaadı] veya history -ps arg [arg...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
tr: jobs [-lnprs] [görevtan ...] veya jobs -x komut [argü]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
tr: disown [-h] [-ar] [görevtan ... | pid ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
tr: kill [-s sinspec | -n signum | -sigspec] pid | görevtan ... veya kill -l [sigspec]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
tr: read [-ers] [-a dizi] [-d sonlandırıcı] [-i metin] [-n nkarakter] [-N nkarakter] [-p istem] [-t zamanaşımı] [-u fd] [ad ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
tr: unset [-f] [-v] [-n] [ad ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
tr: export [-fn] [ad[=değer] ...] veya export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
tr: readonly [-aAf] [ad[=değer] ...] veya readonly -p

en: source filename [arguments]
tr: source dosyaadı [argümanlar]

en: . filename [arguments]
tr: . dosyaadı [argümanlar]

en: test [expr]
tr: test [ifade]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
tr: trap [-lp] [[arg] sinyal_tan ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
tr: type [-afptP] ad [ad ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPT] [limit]
tr: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPT] [sınır]

en: umask [-p] [-S] [mode]
tr: umask [-p] [-S] [kip]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
tr: wait [-fn] [-p değişken] [kimlik ...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
tr: for AD [in SÖZCÜKLER ... ] ; do KOMUTLAR; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
tr: for (( ifade1; ifade2; ifade3 )); do KOMUTLAR; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
tr: select AD [in SÖZCÜKLER ... ;] do KOMUTLAR; done

en: time [-p] pipeline
tr: time [-p] zamantüneli

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
tr: case SÖZCÜK in [DİZGİ [| DİZGİ]...) KOMUTLAR ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
tr: if KOMUTLAR; then KOMUTLAR; [ elif KOMUTLAR; then KOMUTLAR; ]... [ else KOMUTLAR; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS; done
tr: while KOMUTLAR; do KOMUTLAR; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS; done
tr: until KOMUTLAR; do KOMUTLAR; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
tr: coproc [ad] command [yönlendirmeler]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
tr: function ad { KOMUTLAR ; } veya ad () { KOMUTLAR ; }

en: { COMMANDS ; }
tr: { KOMUTLAR ; }

en: job_spec [&]
tr: görev_tan [&]

en: (( expression ))
tr: (( ifade ))

en: [[ expression ]]
tr: [[ ifade ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
tr: variables - Bazı kabuk değişkenlerinin ad ve anlamları

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
tr: pushd [-n] [+N | -N | dizin]

en: printf [-v var] format [arguments]
tr: printf [-v var] biçim [argümanlar]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
tr: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o seçenek] [-A eylem] [-G global kısım] [-W sözcük listesi] [-F işlev] [-C komut] [-X süzgeç] [-P önek] [-S sonek] [ad ...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
tr: compgen [-abcdefgjksuv] [-o seçenek] [-A eylem] [-G global kısım] [-W sözcük listesi] [-F işlev] [-C komut] [-X süzgeç] [-P önek] [-S sonek] [sözcük]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
tr: compopt [-o|+o seçenek] [-DEI] [ad ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
tr: mapfile [-d sonlandrc] [-n say] [-O kaynak] [-s say] [-t] [-u fd] [-C geriçağırım] [-c parçacık] [dizi]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
tr: readarray [-d sınırlandırıcı] [-n sayım] [-O köken] [-s sayım] [-t] [-u fd] [-C geri çağırma] [-c kuantum] [dizilim]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
tr: Rumuz tanımla veya görüntüle.
        
        `alias' argümansız kullanıldığında standart çıktıda kullanılabilecek tüm
        rumuzları `alias AD=DEĞER' biçiminde listeler.
        
        Diğer durumda DEĞERi verilmiş her AD için bir rumuz tanımlanır.
        DEĞERdeki boşluk, rumuz genişletildiğinde sonraki sözcüğün rumuz
        ikamesi için denetlenmesine sebep olur.
        
        Seçenekler:
          -p	Tüm rumuzları yeniden kullanılabilir biçimde listele
        
        Çıkış Durumu:
        Hiçbir şeyin rumuzu olmayan bir AD verilmedikçe alias doğru döndürür.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
tr: Tanımlı rumuzlar listesinden her İSMİ kaldır.
        
        Seçenekler:
          -a	tüm rumuz tanımlamalarını kaldır
        
        AD mevcut olmayan bir rumuz olmadığı takdirde doğru
        döndür.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
tr: Readline düğme atamalarını ve değişkenlerini ayarla.
        
        Bir düğme dizilimini bir Readline işlevine veya makrosuna bağlar veya
        bir Readline değişkeni atar. Seçeneksiz argüman sözdizimi ~/.initrc
        içinde bulunana  eşdeğerdir,  ama tek bir argüman olarak aktarılması
        gerekir: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Seçenekler:
          -m  DÜĞMEEŞLEM     Bu komut süresince kısayol olarak DÜĞMEEŞLEM
                             kullanılır. Olası kısayol adları:  emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi,
                             vi-move, vi-command ve vi-insert.
          -l                 İşlev adlarını listeler.
          -P                 İşlev adlarını ve kısayolları listeler.
          -p                 İşlev adlarını ve kısayolları, girdi olarak
                             kullanılabilir biçimde listeler.
          -S                 Makroları çağıran düğme dizilerini ve değerlerini
                             listeler
          -s                 Makroları çağıran düğme dizilerini ve değerlerini
                             girdi olarak kullanılabilir biçimde listeler.
          -V                 Değişken adlarını ve değerlerini listeler.
          -v                 Değişken adlarını ve değerlerini girdi olarak
                             kullanılabilir biçimde listeler.
          -q  İŞLEV          Adı belirtilen İŞLEVi çağıran düğmeler hakkında sorgu.
          -u  İŞLEV          Adı belirtilen İŞLEVi çağıran tüm düğme kısayollarını
                             kaldırır.
          -r  DÜĞMEDİZİSİ    DÜĞMEDİZİSİ için mevcut kısayolları kaldırır.
          -x  DÜĞMEDİZİSİ:KABUK-KOMUTU	DÜĞMEDİZİSİnin her girilişinde KABUK-KOMUTUnun
        				çalıştırılmasını sağlar.
          -X                 Düğme dizilerini -x ve ilişkili komutlarını yeniden
                               bir girdi olarak kullanılabilecek biçimde listeler.
        
        Çıkış Durumu:
        tanınmayan bir seçenek girilmediği veya bir hata oluşmadığı durumda 0 döndürür.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
tr: for, while veya until döngülerinden çık.
        
        Bir FOR, WHILE veya UNTIL döngüsünden çık. Eğer N belirtilmişse N ilişkili
        döngüden çık.
        
        Çıkış Durumu:
        N, 1'e eşit veya daha fazla olmadığında çıkış durumu 0'dır.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
tr: for, while veya until döngülerine devam et.
        
        İlişkili FOR, WHILE veya UNTIL döngüsünün sonraki adımına devam eder.
        N tanımlanmışsa N'inci ilişkili döngüye devam eder.
        
        Çıkış Durumu:
        N, 1 veya daha büyük olmadığında çıkış durumu 0'dır.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
tr: Geçerli alt yordam çağrısının bağlamını döndürür.
        
        İFADE olmadan, "$satır $dosyaadı" döndürür.  İFADE ile kullanıldığında
        "$satır $altyordam $dosyaadı" döndürür; bu ek bilgi bir yığın izi sağlamak
        için kullanılabilir.
        
        İFADE değeri, geçerli çerçeveden önce kaç tane çerçeve çağrılacağını
        belirtir. Üst çerçeve 0. çerçevedir.    
        Çıkış Durumu:
        İFADE geçersiz olmadığı ve bir kabuk işlevi çalıştırmadığı durumda 0 döndürür.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
tr: Kabuk çalışma dizinini değiştir.
        
        Geçerli dizini DİZİN olarak değiştir. Öntanımlı dizin kabuk değişkeninin EV
        dizini değeridir.
        
        CDPATH değişkeni, DİZİN içeren dizinler için arama yolunu tanımlar. CDPATH
        için alternatif dizin adları iki nokta (:) ile ayrılır.
        Boş dizin adı, geçerli dizinle aynıdır. Eğer DİZİN bölü (/) ile başlıyorsa CDPATH
        kullanılmaz.
        
        Eğer dizin bulunamazsa ve kabuk seçeneği `cdable_vars' ayarlanmışsa sözcük
        bir değişken adı olarak varsayılır. Eğer değişken bir değere sahipse değeri DİZİN
        için kullanılır
        
        Seçenekler:
            -L	sembolik bağlantıların takip edilmesini zorla: '..' örneklerinin
        		işlenmesinden sonra DİZİN içindeki sembolik bağlantıları çöz
            -P	sembolik bağlantıları takip etmeden fiziksel dizini kullan: '..' örneklerinin
        		işlenmesinden önce DİZİN içindeki sembolik bağlantıları çöz
            -e	eğer -P seçeneği belirtilmişse ve geçerli çalışma dizini başarılı şekilde
        	belirlenemiyorsa sıfır olmayan bir durumla çık
           -@	destekleyen sistemlerde, dosya niteliklerini içeren bir dizin olarak uzatılmış
               niteliklere sahip bir dosya sun    
        Öntanımlı olan `-L' tanımlanmış gibi sembolik bağlantıları takip etmektir.
        
        Çıkış Durumu:
        Eğer dizin değişmişse ve -P kullanıldığında $PWD başarılı ayarlanırsa 0; diğer durumda
        sıfır olmayan bir değer döndürür.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
tr: Geçerli çalışma dizininin adını yazdır.
        
        Seçenekler:
          -L	eğer geçerli çalışma dizinini adlandırmışsa $PWD değerini yazdır
          -P	hiçbir sembolik bağlantı kullanmadan fiziksel dizini yazdır
        
        Öntanımlı olarak `pwd', `-L' tanımlanmış şekilde davranır.
        
        Çıkış Durumu:
        Dizin okunamadığı veya geçersiz seçenek verilmediği takdirde 0 döndürür.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
tr: Boş komut.
        
        Etkisizdir; bu komut birşey yapmaz.
        
        Çıkış Durumu:
        Her zaman başarılıdır.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
tr: Bir başarılı sonuç dönrürür.
        
        Çıkış Durumu:
        Her zaman başarılıdır.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
tr: Başarısız bir sonuç döndür.
        
        Çıkış Durumu:
        Her zaman başarısızdır.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
tr: Basit bir komut çalıştır veya komutlar hakkında bilgi görüntüle.
        
        KOMUTU ARGümanları ile kabuk işlevi aramasını ihmal ederek çalıştırır veya
        belirtilen KOMUTLAR hakkında bilgi görüntüler. Aynı adda bir işlev varsa
        diskte komutları çalıştırmak için kullanılabilir.
        
        Seçenekler:
          -p    YOL için, tüm standart yardımcıları bulabilmek için bir öntanımlı değer
        	kullan
          -v    `type' dahilisine benzer bir KOMUT açıklaması göster
          -V    her KOMUTun fazla açıklamasını göster
        
        Çıkış Durumu:
        KOMUTun çıkış durumunu döndürür. KOMUT bulunamazsa başarısız olur.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
tr: Değişken ad ve niteliklerini ayarla.
        
        `declare' ile eş anlamlıdır.  Bkz. `help declare'.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
tr: Yerel değişkenleri tanımla.
        
        AD adıyla bir yerel değişken oluştur ve DEĞER ata. SEÇENEK `declare'
        tarafından kabul edilen herhangi bir seçenek olabilir.
        
        Yerel değişkenler yalnızca bir işlev içerisinde kullanılabilirler ve tanımlandıkları
        işleve ve alt işlevlerine görünebilirler.
        
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz bir seçenek verilmediğinde, bir değişken hatası oluşmadığında veya
        kabuk bir işlev çalıştırmıyorsa başarılı döner.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
tr: Argümanları standart çıktıya yaz.
        
        ARGümanları yeni satır ile takip eden standart çıktıda görüntüle.
        
        Seçenekler:
          -n	yeni bir satıra başvurma
        
        Çıkış Durumu:
        Bir hata oluşmadığı sürece başarılı döner.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
tr: Kabuk yerleşiklerini etkinleştir/devre dışı bırak.
        
        Dahili kabuk komutlarını etkinleştirir ve devre dışı bırakır.  Devre dışı
        bırakmak bir kabuk yerleşiği ile aynı ada sahip bir disk komutunu tam
        bir yol adı kullanmadan çalıştırmanızı sağlar.    
        Seçenekler:
          -a	tüm yerleşikler listesini etkin olup olmadıkları bilgisi ile yazdır
          -n	her AD'ı devre dışı bırak veya devre dışı olanları listele
          -p	yerleşik listesini yeniden kullanılabilir biçimde yazdır
          -s	yalnızca Posix `özel' yerleşiklerinin adlarını yazdır
        
        Hareketli yüklemeyi denetleyen seçenekler:
          -f	AD yerleşiğini paylaşılan DOSYAADI nesnesinden yükle
          -d	-f ile yüklenmiş bir yerleşiği kaldır
        
        Seçenek olmazsa her AD etkinleştirilir.
        
        Kabuk yerleşiği sürümü yerine $PATH içerisinde bulunan `test' kullanmak
        için `enable -n test' yazın.
        
        Çıktı Durumu:
        AD bir kabuk yerleşiği değilse ve hata oluşmazsa başarılı döner.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
tr: Argümanları kabuk komutu olarak çalıştır.
        
        ARGümanları tek bir diziye birleştir, sonucu kabuğa girdi olarak kullan,
        ve sonuçlanan komutları çalıştır.
        
        Çıkış Durumu:
        Komutun çıkış durumunu döndürür veya komut boşsa başarılı döner.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
tr: Kabuğu verilen komutla değiştir.
        
        KOMUTU, belirtilen program ile değiştirerek çalıştır.
        ARGÜMANLAR, KOMUTUN argümanları olur. Eğer KOMUT belirtilmemişse tüm
        yönlendirmeler geçerli kabukta uygulanır.
        
        Seçenekler:
          -a ad	AD'ı, KOMUT'un sıfırıncı argümanına ata
          -c	KOMUTu boş bir ortamla çalıştır
          -l	KOMUTun sıfırıncı argümanına bir çizgi koy
        
        Eğer komut çalıştırılamıyorsa `execfail' ayarlanmadığı sürece etkileşimsiz kabuk
        çıkış yapar.
        
        Çıkış Durumu:
        KOMUT bulunduğu ve bir yönlendirme hatası olmadığı sürece başarılı döner.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
tr: Exit the shell.
        
        N durumu ile dönerek kabuk çıkar. N verilmezse son çalıştırılan komutun
        çıkış durumu döner.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
tr: Oturum kabuğundan çık.
        
        N durumuyla bir oturum kabuğundan çıkar. Eğer çalıştırılmamışsa oturum
        kabuğunda bir hata döndürür.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
tr: Geçmiş listesindeki komutları görüntüle veya çalıştır
        
        fc, komut  geçmişi  listesindeki  komutları  listelemek,  düzenlemek  ve
        yeniden  çalıştırmak  için  kullanılır. İLK ve SON olarak numara vererek
        bir aralık belirtilebileceği gibi İLK bir dizi de olabilir, bu takdirde
        bu dizi ile başlayan en son komut anlamına gelir.
        
        Seçenekler:
           -e DÜZENLEYİCİ ile hangi düzenleyicinin kullanılacağı belirtilir.
        		Öntanımlısı FCEDIT ardından EDITOR ve vi'dir.
           -l	ile komutlar stardart çıktıya listelenir.
           -n	ile listede satır numaraları bulunmaz.
           -r	ile komutlar ters sırada (en yeniler listesi olarak) listelenir
        
        `fc -s [ESKİ=YENİ] [KOMUT]' biçiminde,  ESKİ=YENİ ikamesi yapıldıktan
        sonra komut yeniden çalıştırılır.
        
        Bununla kullanılacak yararlı bir rümuz r='fc -s' olurdu.
        Böylece `r cc' yazarak `cc' ile başlayan son komut,
        r' yazarak en son komut çalıştırılabilir.
        
        Çıktı Durumu:
        Başarılı veya çalıştırılan komut durumu döndürülür; hata oluştuğunda sıfır harici değer döner.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
tr: İşi ön plana taşı.
        
        İŞ_BELİRTİMİni önalana yerleştirir ve onu o an ki iş yapar.
        Eğer İŞ_BELİRTİMİ belirtilmemişse kabuk iş belirtimi olarak
        o an ki işi kullanır.
        
        Çıktı Durumu:
        Ön plana yerleştirilmiş komutun durumu veya hata olduğunda başarısız.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
tr: İşi arka plana taşı.
        
        `&' ile başlatılmışçasına İŞ_BELİRTİMİni artalana yerleştirir.
        İŞ_BELİRTİMİ verilmemişse iş belirtimi olarak o an ki iş kullanılır.     
        Çıktı Durumu:
        İş denetimi etkin olmadığı veya bir hata oluşmadığı sürece başarılı döner.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
tr: Görev durumlarını görüntüle.
        
        Etkin işleri listeler. İŞ_BELİRTİMİ bu çıktıya çıktıyı kısıtlar.
        Seçenekler olmadan, tüm etkin görev durumları görüntülenir.
        
        Seçenekler:
          -l	ile normal bilgilere ek olarak süreç kimliklerini de (PID) listele
          -n	ile yalnızca kullanıcının durumları hakkında aldığı son uyarıdan
        		beri durumları değişen işler hakkında bilgi gösterir.
          -p	ile işlerin yalnızca süreç kimliklerini listeler
          -r	ile yalnızca çalışmakta olan,
          -s	ile ise yalnızca durmuş olan işler listelenir.
        
        -x  seçeneği verilmişse ARGümanlar ile belirtilen tüm iş belirtimleri,
        işlerin süreç grup liderinin süreç grup kimliğine yerleştirilip KOMUT
        çalıştırılır.
        
        Çıktı Durumu:
        Geçersiz bir seçenek girilmediği veya bir hata oluşmadığı takdirde başarılı döner.
        -x kullanılmışsa KOMUTun çıkış durumu döndürülür.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
tr: Görevleri geçerli kabuktan kaldır.
        
        Her İŞTANIMı argümanını etkin görevler tablosundan kaldırır. İŞTANIMı olmadan,
        kabuk geçerli görev kavramını kullanır.
        
        Seçenekler:
          -a	İŞTANIMı belirtilmemişse tüm görevleri kaldır
          -h	her İŞTANIMını işaretle, böylece kabul bir SIGHUP aldığında göreve SIGHUP
        		gönderme
          -r	yalnızca çalışan görevleri kaldırremove 
        
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz bir seçenek veya İŞTANIMı girilmedikçe başarılı döner.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
tr: Bir göreve sinyal gönder.
        
        PID ile belirtilen süreç kimliğine  veya  İŞ_BELİRTİMİ  ile  belirtilen
        işin  sürecine  SİNYAL  veya SİNYALNUM ile belirtilen sinyali gönderir.
        SİNYAL veya SİNYALNUM verilmezse öntanımlı olarak SIGTERM kullanılır.
        
        Seçenekler:
          -s sig	SİNYAL bir sinyal
          -n sig	SİNYAL bir sinyal numarası
          -l	-l seçeneği ile sinyal adları listelenir.
          		Argümanlı -l seçeneğinde argümanların listelenecek
          sinyal adlarının numaraları olduğu varsayılır.    
          -L	, -l anahtarının eş anlamlısıdır
        Kill iki sebepten dolayı bir kabuk yerleşiğidir: süreç kimlikleri yerine iş
        kimliklerinin kullanımını mümkün  kılar ve eğer oluşturabileceğiniz süreç
        sayısı sınırını  aşarsanız  başka  bir  süreci  öldürecek bir süreci başlatmak
        zorunda kalmazsınız.
        
        Çıktı Durumu:
        Geçersiz bir seçenek belirtilmediği veya bir hata oluşmadığında başarılı döner.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
tr: Aritmetik ifadeleri değerlendir.
        
        Her ARG değerlendirilecek bir  aritmetik  ifadesidir.  Değerlendirme
        sabit genişlikli tamsayılarla, taşma denetimi uygulanmaksızın yapılır,
        sıfırla  bölme  bir  hata  olarak  bayraklanır ve onun için bir sinyal
        kapanı vardır.  İşleçler için öncelikler ve çağrışımsallık ve değerler
        C dilindeki ile  aynıdır.  Aşağıdaki  işleçler  eşit  öncelikli  işleç
        düzeylerine göre öbeklenmiş ve azalan öncelikle listelenmişlerdir.
        
        	id++  id--	sonradan-arttırım ve sonradan-eksiltim
        	++id  --id	önceden-arttırım ve önceden-eksiltim
        	-  +		tek terimli eksi ve artı imi
        	!  ~		mantıksal ve bitseviyesinde olumsuzlama
        	**		üs imi
        	*  /  %		çarpma, bölme, kalan
        	+  -		toplama, çıkarma
        	<< >>  	bit seviyesinde sola ve sağa ötelemeler
        	<=  >=  <  >	karşılaştırmalar
        	==  !=		eşitlik, eşitsizlik
        	&		bit seviyesinde VE
        	^		bit seviyesinde ayrıcalıklı VEYA
        	|	bit seviyesinde VEYA
        	&&		mantıksal VE
        	||		mantıksal VEYA
        	ifade ? ifade : ifade
        			koşullu üç terimlisi
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	atamalar
        
        Kabuk değişkenleri terim olarak kullanılabilir. İfade içinde değişken
        adı değeriyle değiştirilir (sabit genişlikli tamsayıya zorlanır).
        Bir kabuk değişkeni ifade içinde kullanılırken tamsayı niteliğinin
        etkinleştirilmesini gerektirmez.
        
        İşleçler öncelik sırasına göre değerlendirilir. Parantez içine alınmış
        alt ifadeler öncelikle değerlendirilir. Bu nedenle parantez içine alma
        işleçlerin önceliklerini arttırmak amacıyla kullanılabilir.
        
        Çıktı Durumu:
        Son ifade'nin sonucu 0 ise dönüş durumu 1 dir, aksi takdirde 0 dır.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
tr: Bir kabuk işlevinden dön.
        
        Bir işlev veya kaynak betiğinin N ile belirtilen dönüş değeri ile
        çıkmasına neden olur. N girilmezse dönüş durumu işlev veya
        betikte çalıştırılmış en son komutun dönüş durumudur.
        
        Çıkış Durumu:
        N veya kabul bir işlev veya betik çalıştırmıyorsa başarısız döner.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
tr: Kabuk seçenekleri ve konumsal parametrelerin değerlerini ata veya kaldır
        
        Kabuk nitelikleri veya konumsal parametre değerlerini değiştir veya
        kabuk değişkenlerinin ad ve değerlerini görüntüle.
        
        Seçenekler:
        -a  Müteakip komutların ortamına aktarılmak üzere değiştirilen veya
            oluşturulan işlev ve değişkenleri imler.
        -b  Sonlandırılan artalan işlerin durumunun anında raporlanmasını sağlar.
        -e  Bir komut sıfırdan farklı bir çıkış durumu ile çıkarsa anında çıkar.
        -f  Dosya adı üretimini (globbing) iptal eder.
        -h  Çalıştırmak için aranan komutları bulur ve yerlerini hatırlar (hash).
        -k  Atama deyimleri şeklindeki tüm argümanları komut adından önce
            belirtmek yerine ortama yerleştirir.
        -m  İş denetimi etkinleştirilir.
        -n  Komutları okur ama onları çalıştırmaz.
        -o seçenek-adı
            seçenek-adı olarak aşağıdakilerden biri verildiğinde karşılığı
            olan seçenekler kullanılmış olur:
                allexport    -a ile aynı
                braceexpand  -B ile aynı
                emacs        emacs tarzı bir satır düzenleme arayüzü kullanılır
                errexit      -e ile aynı
                errtrace     -E ile aynı
                functrace    -T ile aynı
                hashall      -h ile aynı
                histexpand   -H ile aynı
                history      komut geçmişini etkinleştirir
                ignoreeof    kabuk dosyasonu karakterine rastlanınca çıkmaz.
                interactive-comments
                             etkileşimli komutlarda görünecek açıklamalara
                             izin verir.
                keyword      -k ile aynı
                monitor      -m ile aynı
                noclobber    -C ile aynı
                noexec       -n ile aynı
                noglob       -f ile aynı
                nolog        o an kabul edilir ama yok sayılır
                notify       -b ile aynı
                nounset      -u ile aynı
                onecmd       -t ile aynı
                physical     -P ile aynı
                pipefail     bir boru hattının dönüş değeri ya sıfırdan farklı bir
                             durumla çıkan son (en sağdaki) komutun değeridir ya
                             da boru hattındaki tüm komutlar başarılıysa sıfırdır
                posix        Standart uyumu için POSIX 1003.2 standardındakinden
                             farklı öntanımlı işlemde Bash davranışını değiştirir
                privileged   -p ile aynı
                verbose      -v ile aynı
                vi           vi tarzı bir satır düzenleme arayüzü kullanılır
                xtrace       -x ile aynı
        -p  Ayrıcalıklı kipi etkinleştirir. Bu kipte, $BASH_ENV ve $ENV dosyaları
            işlenmez, kabuk işlevleri ortamdan miras alınmaz. Kabuk, gerçek
            kullanıcı (grup) kimliği ile aynı olmayan etkin kullanıcı (grup)
            kimliği ile başlatılmışsa ve -p seçeneği verilmemişse, bu eylemler
            alınır ve etkin kullanıcı (grup) kimliği, gerçek kullanıcı (grup)
            kimliğine ayarlanır. Başlatırken -p seçeneği verilmişse, etkin
            kullanıcı (grup) kimliği sıfırlanmaz. Bu seçeneğin kapatılması etkin
            kullanıcı ve grup kimliklerinin gerçek kullanıcı ve grup kimliklerine
            ayarlanmasına sebep olur.
        -t  Tek bir komutu okuyup çalıştırdıktan sonra çıkar..
        -u  Parametre yorumlaması uygulanırken bir hata sonucu değişkenlerin
            kaldırılmasına benzer bir davranış gösterir.
        -v  Kabuk girdi satırlarını okunuyormuş gibi basar.
        -x  Komutları ve argümanlarını çalıştırılıyormuş gibi basar.
        -B  Kabuk kaşlı ayraç yorumlaması uygular.
        -C  Çıktının > kullanılarak yönlendirilmesini ve <> kullanılarak mevcut
            dosyaların üzerine yazılmasını engeller.
        -E  Etkinse ERR üstündeki bir tuzak kabuk işlevlerince miras alınır.
        -H  ! tarzı geçmiş ikamesini etkinleştirir. Bu seçenek etkileşimli
            kabuklarda öntanımlı olarak etkindir.
        -P  Verildiğinde, örneğin çalışılan dizini değiştirmek için cd gibi bir
            komut sembolik bağları izlemez.
        -T  Etkinse DEBUG ve RETURN üstündeki tuzaklar kabuk işlevlerince
            miras alınır.
        -- Geri kalan argümanları konumsal parametrelere ata. Eğer kalan
           argüman yoksa konumsal parametrelerin ataması kaldırılır.
        -   Seçeneklerin sonunu belirtir. Kalan tüm argümanlar konumsal
            parametrelere ayarlanır. -x ve -v seçenekleri kapatılır.
    
        Seçeneklerdeki - işaretleri yerine + kullanıldığında bu seçenekler
        kapatılır. Ayrıca, seçenekler kabuğun çağrılması sırasında da
        kullanılabilir. Seçeneklerin mevcut listesi $- içinde bulunabilir.
        Kalan N argüman konumsal parametrelerdir ve $1, $2, ... $N şeklinde
        atanır. Özel parametre # ise N'e ayarlanır. Hiç argüman verilmezse,
        tüm kabuk değişkenleri basılır.     
        Çıktı Durumu:
        Geçersiz seçenek belirtilmediği sürece başarılı döner.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
tr: Geçerli kabukta bir dosyadan komut çalıştır.
        
        DOSYAİSMİndeki komutlar okunur ve çalıştırılır. DOSYAİSMİ içermiyorsa
        DOSYAİSMİnin yerini bulmak için $PATH değişkeni kullanılır. Bash POSIX
        kipinde değilse ve $PATH içinde DOSYAİSMİ yoksa bulunulan dizine bakılır.
        Verilmiş ARGÜMANlar varsa DOSYAİSMİ çalıştırılırken bunlar konumsal
        parametreler haline gelir. Aksi takdirde, konumsal parametreler
        değiştirilmez.
        
        Çıktı Durumu:
        DOSYAİSMİnde çalıştırılan son komutun durumunu döndürür. DOSYAİSMİ
        okunamazsa başarısız döner.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
tr: Koşullu ifade değerlendir.
        
        İFADE'nin değerlendirilmesine bağlı olarak 0 (doğru) veya 1 (yanlış)
        durumu ile çıkar. İfadeler tek terimli veya iki terimli olabilir.
        Tek terimli ifadeler çoğunlukla bir dosyanın durumunu saptamakta
        kullanılır. Dizi işleçleri ve sayısal karşılaştırma işleçleri de
        vardır.
        
        Dosya işleçleri:
        
         -a DOSYA        DOSYA varsa doğrudur.
         -b DOSYA        DOSYA varsa ve bloka özelse doğrudur.
         -c DOSYA        DOSYA varsa ve karaktere özelse doğrudur.
         -d DOSYA        DOSYA varsa ve bir dizinse doğrudur.
         -e DOSYA        DOSYA varsa doğrudur.
         -f DOSYA        DOSYA varsa ve normal bir dosyaysa doğrudur.
         -g DOSYA        DOSYA varsa ve grup kimliği biti 1 ise doğrudur.
         -h DOSYA        DOSYA varsa ve bir sembolik bağ ise doğrudur.
         -L DOSYA        DOSYA varsa ve bir sembolik bağ ise doğrudur.
         -k DOSYA        DOSYA dosya varsa ve yapışkan biti 1 ise doğrudur.
         -p DOSYA        DOSYA varsa ve bir adlı boru (FIFO) ise doğrudur.
         -r DOSYA        DOSYA varsa ve okuyabiliyorsanız doğrudur.
         -s DOSYA        DOSYA varsa ve uzunluğu sıfırdan büyükse doğrudur.
         -S DOSYA        DOSYA varsa ve bir soketse doğrudur.
         -t DSYTNT       DSYTNT açık ve bir uçbirime karşılıksa doğrudur.
         -u DOSYA        DOSYA varsa ve kullanıcı kimliği biti 1 ise doğrudur.
         -w DOSYA        DOSYA dosya varsa ve yazabiliyorsanız doğrudur.
         -x DOSYA        DOSYA dosya varsa ve çalıştırabiliyorsanız doğrudur.
         -O DOSYA        DOSYA varsa ve etkin sahibi sizseniz doğrudur.
         -G DOSYA        DOSYA varsa ve etkin grubu sizinkiyse doğrudur.
         -N DOSYA        DOSYA varsa ve son okunduğundan beri değiştirilmişse
                            doğrudur.
        
         DOSYA1 -nt DOSYA2   dosya1, dosya2'den değişiklik tarihine göre
                               daha yeni ise veya dosya1 mevcutken dosya2 yoksa
                               doğrudur.
        
          DOSYA1 -ot DOSYA2  dosya1, dosya2 den daha eski ise veya dosya2
                               mevcutken dosya1 yoksa doğrudur.
        
          DOSYA1 -ef DOSYA2  dosya1 ile dosya2 aynı aygıt ve aynı dosya düğümünü
                               gösteriyorsa (ona sabit bağ ise) doğrudur.
        
        Dizi işleçleri:
        
            -z               dizi uzunluğu sıfırsa doğrudur.
        
            -n 
                             dizi uzunluğu sıfırdan farklıysa doğrudur.
        
            1 = DİZİ2        diziler aynıysa doğrudur.
            1 != DİZİ2       diziler aynı değilse doğrudur.
            1 < DİZİ2        dizi1 yerele göre sıralamada dizi2'den
                               önceyse doğrudur.
            1 > DİZİ2        dizi1 yerele göre sıralamada dizi2'den
                               sonraysa doğrudur.
        
        Diğer işleçler:
        
            -o SEÇENEK         Kabuk seçeneği SEÇENEK etkinse doğrudur.
          -v DEĞŞ         Kabuk DEĞŞ ayarlanmış ise true.
          -R DEĞŞ         Kabuk DEĞŞ ayarlanmış ve bir ad referansı ise true
            ! İFADE            İFADE yanlışsa doğrudur.
            İFADE1 -a İFADE2   İFADE1 ve İFADE2 her ikisi de doğruysa doğrudur.
            İFADE1 -o İFADE2   İFADE1 veya İFADE2 doğruysa doğrudur.
        
            arg1 İM arg2       Aritmetik sınamalar.  İM bunlardan biri olmalıdır:
                               -eq, -ne, -lt, -le, -gt veya -ge.
        
        Bir aritmetik ifadede ARG1 ve ARG2 arasında, aranan eşitlik, eşitsizlik,
        küçüklük, büyüklük, küçüklük veya eşitlik, büyüklük veya eşitlik varsa
        ifadenin sonucu doğrudur.    
        Çıktı Durumu:
        Eğer İFADE true olursa başarılı, İFADE false ile sonuçlanırsa veya geçersiz
        argümanda başarısız döner.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
tr: Şartlı ifadeyi değerlendir.
        
        "test" yerleşiği ile aynıdır, fakat son argüman açan `[' ile eşleşen
       kapatan `]' olmak zorundadır.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
tr: İşleme süresini görüntüle.
        
        Kabuk ve tüm alt süreçleri için kümülatif kullanıcı ve sistem süresini
        yazdırır.
        
        Çıktı Durumu:
        Her zaman başarılı döner.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
tr: Sürecin tamamlanmasını bekle ve çıkış durumunu döndür.
        
        PID tarafından belirtilen her süreci bekler ve sonlandırma durumunu raporlar.
        Eğer PID verilmemişse geçerli tüm alt süreçler beklenir ve dönüş kodu sıfırdır.
        PID bir süreç kimliği olmalıdır.
        
        Çıkış Durumu:
        Son PID'nin durumunu döndürür, PID geçersizse veya geçersiz bir seçenek verilmişse
        başarısız olur.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Bir listedeki her üye için komut çalıştır.
        
        `for' döngüsü bir öge listesindeki her üye için komut sırasını çalıştırır.
        Eğer `in SÖZCÜKLER ...;' belirtilmemişse `in "$@"' varsayılır. SÖZCÜKLER
        içerisindeki her eleman için, AD bu elemana atanır ve KOMUTLAR çalıştırılır.
        
        Çıkış Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Döngü için aritmetik.
        
        Şuna eşdeğerdir:
        	(( İFADE1 ))
        	while (( İFADE2 )); do
        		KOMUTLAR
        		(( İFADE3 ))
        	done
        İFADE1, İFADE2 ve İFADE3 aritmetik ifadelerdir. Eğer ifadelerden biri yoksa
        1'e değerlendirilmiş şekilde davranır.
        
        Çıkış Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Listeden sözcükleri seç ve komutları çalıştır.
        
        `SÖZ ...;'  listesi yorumlanarak öğe listesi üretilir.  Öğe listesindeki
        her öğenin başına bir numara eklenerek standart hataya çıktılanır.  Eğer
        `in SÖZ ... ;' parçası verilmezse in "$@"' verilmiş gibi konuma bağlı
        parametreler basılır ve  standart girdide PS3 istemi ile girdi beklenir.
        Listede belirtilen numaralardan biri girdi  olarak  verilirse  o konuma
        bağlı SÖZcük ile AD eşleştirilir.  Girdi satırı boş verilirse dosyasonu
        okununcaya kadar komut istemi yinelenir. Listede belirtilenler dışında
        verilen  her değer için  AD  null ile eşleştirilir.  Okunan satır $REPLY
        değişkeninde tutulur. Her seçimden sonra bir break komutu ile
        sonlandırılıncaya kadar komutlar çalıştırılır.
        
        Çıktı Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
tr: Veriyolu çalıştırması tarafından harcanan zamanı bildir.
        
        VERİYOLUnu çalıştır ve sonlandığında kullanıcı işlemci zamanı ile sistem
        işlemci zamanını içeren gerçek zamanın bir özetini yazdır.
        
        Seçenekler:
          -p	taşınabilir Posix biçiminde zaman özetini yaz
        
        ZAMANBİÇİMİ değişkeninin değeri çıktı biçimi olarak kullanılır.
        
        Çıktı Durumu:
        VERİYOLU döndürme değerini döndürür.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Kalıp eşleştirme tabanlı komutları çalıştır.
        
        SÖZcük ile eşleşen ilk KALIP'a karşı düşen KOMUTLARı çalıştırır.
        `|' çok sayıda kalıbı ayırmak için kullanılır.
        
        Çıkış Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Komutları şartlara göre çalıştırır.
        
        `if KOMUTLAR;' listesi çalıştırılır; çıkış durumu sıfırsa
        `then KOMUTLAR;' listesi çalıştırılır,  değilse  `elif KOMUTLAR;'
        listesi çalıştırılır; bunun çıkış durumu sıfırsa `then KOMUTLAR;'
        listesi çalıştırılır  ve  if komutu tamamlanır,  değilse varsa
        `else KOMUTLAR;' listesi çalıştırılır ve if komutu tamamlanır.
        Oluşumun tamamının dönüş durumu çalıştırılmış olan son komutun
        çıkış durumudur.  Bir komut çalıştırılmamışsa  ve hiçbir koşul
        doğru sonuç vermemişse sıfır döner.     Çıkış Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `while' COMMANDS has an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Testler başarılı olduğu sürece komutları çalıştırır.
        
        KOMUTLARı, `while' KOMUTLARı sıfır çıktı durumuna sahip oluncaya
        kadar genişlet ve çalıştır.
        
        Çıktı Durumu:
        En son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS as long as the final command in the
        `until' COMMANDS has an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Bir sınama başarısız oluncaya kadar komutları çalıştır.
        
        `until KOMUTLAR; listesinin çıkış durumu sıfırdan farklı olduğu sürece
        `do KOMUTLAR;' listesi çalıştırılır.
        
        Çıktı Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
tr: Komutları bir birim olarak grupla.
        
        KOMUTLAR bir grup olarak çalıştırılır. Bu, bir komut kümesini bir
        yönlendirmede kullanmanın tek yoludur.
        
        Çıktı Durumu:
        Son çalıştırılan komutun durumunu döndürür.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
tr: Göreve ön planda devam et.
        
        `fg'  komutunu  İŞ_BELİRTİMİ  argümanı ile kullanmaya  eşdeğerdir.
        Durmuş  veya  artalandaki bir işin önalanda sürdürülmesini sağlar.
        İŞ_BELİRTİMİ  bir iş adı veya  iş numarası olarak belirtilebilir.
        İŞ_BELİRTİMİ'nden sonra bir & gelmesi işin `bg' komutununa argüman
        olarak kullanılmış gibi artalana yerleştirilmesine sebep olur.
        
        Çıktı Durumu:
        Devam edilen görevin durumunu döndürür.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
tr: Koşullu komut çalıştır.
         
        Koşullu İFADE'nin değerine bağlı olarak 0 veya 1 durumu ile döner.
        İfadeler  test yerleşiği tarafından kullanılan aynı ilkelerle oluşturulur
        ve aşağıdaki işleçler kullanılarak biraraya getirilebilirler:
    
            ( İFADE )         İFADE'nin değeri döner
            ! İFADE           İFADE yanlışsa doğru, doğruysa yanlıştır.
            İFADE1 && İFADE2  İFADE1 ve İFADE2 her ikisi de doğruysa doğrudur
            İFADE1 || İFADE2  İFADE1 veya İFADE2 doğruysa doğrudur
    
        `==' ve `!='  işleçleri kullanıldığında, işlecin sağındaki dizi bir kalıp
       olarak ele alınır ve kalıp eşleştirmesi uygulanır. `=~'  kullanıldığında
       işlecin sağındaki dizi düzenli ifade olarak eşleştirilir.
       İFADE1, ifadenin değeri için tek başına yeterli ise && ve || İFADE2'yi
       çalıştırmaz.
       
       Çıkış Durumu:
       İFADE değerine göre 0 veya 1.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
tr: Bazı değişkenler ve anlamları:
        
        BASH_VERSION	Bu Bash'in sürüm bilgisi.
        CDPATH	`cd'ye argüman olarak verilecek dizinlerin aranacağı
        		dizinlerin iki nokta imi ayraçlı listesi.
        GLOBIGNORE	Dosyayolu yorumlaması tarafından yok sayılacak dosya
        		adlarını belirten kalıpların ikinokta imi ayraçlı
        		listesi.
        HISTFILE	Komut geçmişinizin saklanacağı dosyanın adı.
        HISTFILESIZE	Bu dosyanın içerebileceği azami satır sayısı.
        HISTSIZE	Çalışan bir kabuğun erişebileceği geçmiş satırlarının
        		azami sayısı.
        HOME	Kullanıcının ev dizininin tam yolu.
        HOSTNAME	Makinenizin ağdaki konak adı.
        HOSTTYPE	Bash'in bu sürümünün altında çalıştığı işlemcinin türü
        IGNOREEOF	Tek girdi olarak EOF karakteri alındığında kabuğun
        		eylemini denetler. Atandığında değeri, kabuk
        		çıkmadan önce bir girdi satırındaki ilk karakter
        		olarak okunabilen ardışık EOF karakterlerinin sayısını
        		gösterir (öntanımlı 10). Eğer değişken mevcut değilse
        		EOF girdi sonunu belirtir.
        MACHTYPE	Bash'in üzerinde çalıştığı sistemi açıklayan dizi.
        MAILCHECK	Bash'in yeni postaya kaç saniyede bir bakacağı.
        MAILPATH	Bash'in yeni posta var mı diye bakacağı dosya
        		ad ikinokta imi ayraçlı listesi.
        OSTYPE	Bash'in üzerinde çalıştığı çekirdeğin türü.
        PATH	Komutları ararken bakılacak dizinlerin ikinokta imi
        		ayraçlı listesi.
        PROMPT_COMMAND	Birincil komut istemi ($PS1) basılmadan önce
        		çalıştırılacak komut
        PS1	Birincil komut istemi dizisi.
        PS2	İkincil komut istemi dizisi.
        PWD	Çalışma dizininizin tam yolu.
        SHELLOPTS	Etkin kabuk seçeneklerinin ikinokta imi ayraçlı listesi
        TERM	Geçerli uçbirim türünün adı.
        TIMEFORMAT	time anahtar sözcüğü ile başlayan zamanlama bilgisinin
        		nasıl belirtileceğini gösteren biçim dizisi.
        auto_resume	Değerin boş olmaması durmuş işin adının onu
        		başlatmakta kullanılan komut satırı olduğudur ve
        		oradaysa iş önalana alınır. `exact' değeri, komut
        		sözcüğünün durmuş işler listesindeki komutla tam
        		olarak eşleşmesi gerektiği anlamına gelir. `substring'
        		değeri, komut sözcüğünün işin bir altdizisi ile
        		eşleşmesi gerektiğini belirtir. Bunlar dışında bir
        		değer komutun durmuş bir işe önek olması gerektiği
        		anlamına gelir.
        histchars	Geçmiş yorumlaması, hızlı ikame ve sembolleştirmeyi
        		denetleyen en çok üç karakter. İlk karakter geçmiş
        		yorumlamasının başlatılmasını sağlayan geçmiş
        		yorumlama karakteridir ve normalde ! işaretidir.
        		İkinci karakter, bir satırdaki ilk karakter olduğunda
        		`hızlı ikame'yi imleyen karakterdir ve normalde ^
        		imidir. İstemlik olan üçüncü karakter ise bir
        		sözcüğün ilk karakteri olarak bulunduğunda satırın
        		kalanının açıklama olmasını sağlayan karakterdir ve
        		normalde # imidir.
        HISTIGNORE	Geçmiş listesine hangi satırların kaydedilmesi
        		gerektiğine karar vermek için kullanılan kalıpların
        		ikinokta imi ayraçlı listesi.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
tr: Dizinleri yığına ekle.
        
        Dizin yığınının en üstüne bir dizin ekler veya geçerli çalışma
        dizini yığının tepesine gelecek  şekilde  yığını  döndürür.  Hiç
        argüman verilmemişse en üstteki iki dizini yer değiştirir.
        
        Seçenekler:
          -n	dizinleri yığına eklerken normal dizin değişikliğini engeller,
        		böylece yalnızca yığın değiştirilmiş olur.
        
        Argümanlar:
          +N	(`dirs' tarafından gösterilen listenin solundan saymaya
        		sıfırla başlandığında) N'inci dizin tepeye gelecek şekilde
        		yığını döndürür.
        
          -N	(`dirs' tarafından gösterilen listenin sağından saymaya
        		sıfırla başlandığında) N'inci dizin tepeye gelecek şekilde
        		yığını döndürür.
        
        dizin	DİZİNi yeni çalışma dizini yaparak dizin yığınının
        		tepesine ekler.
        
        Dizin yığınını `dirs' komutuyla görebilirsiniz.
        
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz bir argüman belirtilmediği veya dizin değişikliği başarısız
        olmadıkça başarılı döner.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
tr: Dizin yığınından girdileri sil.
        
        Dizin yığınından girdileri siler. Hiç argüman verilmemişse
        yığının en üstündeki dizini yığından kaldırır ve yığının
        tepesinde kalan dizine geçer. 
        
        Seçenekler:
          -n	dizinleri yığından silerken normal dizin değişikliğini
        		engeller, böylece yalnızca yığın değiştirilmiş olur. 
        
        Argümanlar:
          +N		`dirs' tarafından gösterilen listenin solundan saymaya
        		sıfırla başlandığında N'inci girdiyi  siler.  Örneğin,
        		`popd +0' ilk dizini `popd +1' ikincisini siler. 
        
          -N		`dirs' tarafından gösterilen listenin sağından saymaya
        		sıfırla başlandığında N'inci girdiyi  siler.  Örneğin,
        		`popd -0' son dizini `popd -1' sonuncudan öncekini siler. 
        
        Dizin yığınını `dirs' komutuyla görebilirsiniz.
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz bir argüman belirtilmediği veya dizin değişikliği başarısız
        olmadıkça başarılı döner.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
tr: Dizin yığınını görüntüle.
        
        O an anımsanan dizinleri listeler.  Dizinler listeye `pushd'
        komutuyla eklenir; listeden tek tek geri almak içinse `popd'
        komutu kullanılır.
        
        Seçenekler:
          -c	tüm girdileri silerek dizin yığınını boşaltır.
          -l	`dirs'in dizinleri ev dizininize göreli kısayollar
        		olarak göstermemesine yol açar.
          -p	yığıntaki konumu göstermemesi dışında aynı çıktıyı verir.
          -v	`dirs'in dizin yığınını dizin adının önüne yığın konumunu
        		ekleyerek her satırda bir girdi göstermesini sağlar.
        
        Argümanlar:
          +N	dirs seçeneksiz çağrıldığında gösterdiği listenin solundan
        		sıfırla başlayarak sayılan N'inci girdiyi gösterir.
        
        
          -N	dirs seçeneksiz çağrıldığında gösterdiği listenin sağından
        		sıfırla başlayarak sayılan N'inci girdiyi gösterir.
        
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz seçenek belirtilmediği veya bir hata oluşmadığı sürece başarılı döner.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
tr: BİÇİM'in denetimi altında ARGÜMAN'ları biçimleyerek yazdırır
        
        Seçenekler:
          -v değişken	seçeneği çıktının standart çıktıya
        			basılması yerine DEĞİŞKEN'e atanmasını sağlar.
        
        BİÇİM, üç tür nesne içeren bir dizidir: Salt karakterler basitçe
        standart çıktıya kopyalanır, öncelenmiş karakterler dönüştürülüp
        standart çıktıya kopyalanır ve biçim belirtimleri; belirtimlerin
        her biri sırayla karşı düşen argümanların basılmasını sağlar.
        
        Standart printf(1) biçimlerine ek olarak, printf şunları da yorumlar:
        
          %b	tersbölü öncelemeli karakterlerin karşı düşen argümanda yorumlar
          %q	agrgümanın kabuk girdisi olarak kullanılabilecek biçimde biçimler
        		için alıntılar.
          %(fmt)T	strftime(3) için bir biçim dizisi olarak FMT tarafından
        		kullanılmak üzere tarih zaman dizisi çıktısısı verir
        
        Biçim argümanların tümünün kullanılabilmesi için gerektiğinde yeniden
        kullanılır. Biçimin gerektirdiğinden daha az argüman varsa ek biçim
        tanımlamaları uygun olduğu şekilde sıfır değeri veya BOŞ (null) dizi
        değeri olarak davranırlar.
        
        Çıkış Durumu:
        Geçersiz bir seçenek belirtilmediği veya yazılmadığı takdirde veya bir
        atama hatası oluşmadığı sürece başarılı döner.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
tr: Seçeneklere bağlı olarak olası tamamlamaları gösterir.
        
        Olası tamamlamaları üretmek üzere bir kabuk işlevinin içinde kullanmak
        amacıyla tasarlanmıştır. İsteğe bağlı SÖZCÜK argümanı sağlandığı
        takdirde eşleşmelerden yalnızca SÖZCÜK ile eşleşenler üretilir.
        
        Çıktı Durumu:
        Geçersiz bir seçenek girilmediği veya bir hata oluşmadığı takdirde başarılı döner.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
tr: Bir dosyadaki satırları bir dizi değişkenine oku.
        
        `mapfile' ile eşanlamlıdır.
