bash 5.2-rc1 - en to uk translation catalogue (580 entries)

en: bad array subscript
uk: неправильний індекс масиву

en: %s: removing nameref attribute
uk: %s: вилучаємо атрибут nameref

en: %s: cannot convert indexed to associative array
uk: %s: неможливо перетворити індексований масив на асоціативний

en: %s: cannot assign to non-numeric index
uk: %s: означення нечислових елементів неможливе

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
uk: %s: %s: при означенні асоціативних масивів слід вказувати ключ

en: %s: cannot create: %s
uk: %s: не вдалося створити: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
uk: bash_execute_unix_command: не вдалося знайти відповідне призначення для команди

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
uk: %s: перший непробільний символ не є «"»

en: no closing `%c' in %s
uk: нема заключної «%c» у %s

en: %s: missing colon separator
uk: %s: пропущено двокрапку-роздільник

en: `%s': cannot unbind in command keymap
uk: «%s»: не вдалося зняти призначення у мапі ключів команди

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
uk: розкриття дужок: не вдалося отримати пам’ять для %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
uk: розкриття дужок: не вдалося отримати об’єм пам’яті для %u елементів

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
uk: розкриття дужок: не вдалося отримати об’єм пам’яті для «%s»

en: `%s': invalid alias name
uk: «%s»: некоректна назва замінника

en: line editing not enabled
uk: редагування рядку не ввімкнено

en: `%s': invalid keymap name
uk: «%s»: неправильна назва набору призначень клавіш

en: %s: cannot read: %s
uk: %s: не вдалося прочитати: %s

en: `%s': unknown function name
uk: «%s»: невідома назва функції

en: %s is not bound to any keys.
uk: %s не призначено жодної клавіші.

en: %s can be invoked via
uk: %s можна запустити за допомогою

en: `%s': cannot unbind
uk: «%s»: не вдалося зняти призначення

en: loop count
uk: кількість циклів

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
uk: має сенс лише усередині циклів `for', `while' та `until'

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
uk: Повертає контекст виконання поточної підпрограми.
        
        Якщо ВИРАЗ не вказано, виводить "$line $filename". Інакше виводить
        "$line $subroutine $filename"; цю додаткову інформацію можна
        використовувати для трасування стеку.
        
        Значення ВИРАЗУ визначає на скільки рівнів викликів піднятися від
        поточного; поточний рівень є нульовим.

en: HOME not set
uk: змінну HOME не встановлено

en: too many arguments
uk: забагато аргументів

en: null directory
uk: порожній каталог

en: OLDPWD not set
uk: змінну OLDPWD не встановлено

en: line %d:
uk: рядок %d:

en: warning:
uk: попередження:

en: %s: usage:
uk: %s: використовуйте:

en: %s: option requires an argument
uk: %s: параметр потребує аргументу

en: %s: numeric argument required
uk: %s: потрібен числовий аргумент

en: %s: not found
uk: %s: не знайдено

en: %s: invalid option
uk: %s: неправильний параметр

en: %s: invalid option name
uk: %s: некоректна назва параметра

en: `%s': not a valid identifier
uk: «%s»: неправильний ідентифікатор

en: invalid octal number
uk: неправильне вісімкове число

en: invalid hex number
uk: неправильне шістнадцяткове число

en: invalid number
uk: неправильне число

en: %s: invalid signal specification
uk: %s: сигнал вказано з помилками

en: `%s': not a pid or valid job spec
uk: «%s»: не є ідентифікатором процесу чи завдання

en: %s: readonly variable
uk: %s: змінна призначена лише для читання

en: %s: cannot assign
uk: %s: не вдалося встановити значення

en: %s: %s out of range
uk: %s: %s виходить за встановлені межі

en: argument
uk: аргумент

en: %s out of range
uk: %s виходить за встановлені межі

en: %s: no such job
uk: %s: нема такого завдання

en: %s: no job control
uk: %s: керування завданнями не ввімкнене

en: no job control
uk: керування завданнями не ввімкнене

en: %s: restricted
uk: %s: заборонено обмеженнями

en: restricted
uk: заборонено обмеженнями

en: %s: not a shell builtin
uk: %s: не є вбудованою командою оболонки

en: write error: %s
uk: помилка запису: %s

en: error setting terminal attributes: %s
uk: помилка встановлення параметрів термінала: %s

en: error getting terminal attributes: %s
uk: помилка отримання параметрів термінала: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
uk: %s: помилка отримання поточного каталогу: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
uk: %s: завдання вказано неоднозначно

en: help not available in this version
uk: у цій версії не можна скористатися довідкою

en: %s: cannot unset: readonly %s
uk: %s: не вдалося знищити: %s лише для читання

en: %s: cannot unset
uk: %s: не вдалося знищити

en: %s: invalid action name
uk: %s: неправильна назва дії

en: %s: no completion specification
uk: %s: не вказано специфікація завершення

en: warning: -F option may not work as you expect
uk: попередження: можливо параметр -F працює не так, як ви очікуєте

en: warning: -C option may not work as you expect
uk: попередження: можливо параметр -C працює не так, як ви очікуєте

en: not currently executing completion function
uk: наразі функція завершення рядку не виконується

en: can only be used in a function
uk: може використовуватися лише усередині функції

en: cannot use `-f' to make functions
uk: `-f' не використовується для створення функцій

en: %s: readonly function
uk: %s: незмінна функція

en: %s: reference variable cannot be an array
uk: %s: еталонна змінна не може бути масивом

en: %s: nameref variable self references not allowed
uk: %s: не можна використовувати циклічне посилання у змінній посилання

en: %s: circular name reference
uk: %s: циклічне посилання за назвою

en: `%s': invalid variable name for name reference
uk: «%s»: некоректна назва змінної для посилання за назвою

en: %s: cannot destroy array variables in this way
uk: %s: неможливо знищити масив таким чином

en: %s: cannot convert associative to indexed array
uk: %s: неможливо перетворити асоціативний масив на індексований

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
uk: %s: встановлення значень для складеного масиву у лапках вважається застарілим

en: dynamic loading not available
uk: динамічне завантаження недоступне

en: cannot open shared object %s: %s
uk: не вдалося відкрити колективний об’єкт %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
uk: не вдалося знайти %s у колективному об’єкті %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
uk: %s: динамічне вбудовування вже завантажено

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
uk: функцією завантаження для %s повернуто повідомлення щодо помилки (%d): не завантажено

en: %s: not dynamically loaded
uk: %s: завантажений не динамічно

en: %s: cannot delete: %s
uk: %s: не вдалося вилучити: %s

en: %s: is a directory
uk: %s: це каталог

en: %s: not a regular file
uk: %s: не є звичайним файлом

en: %s: file is too large
uk: %s: файл завеликий

en: %s: cannot execute binary file
uk: %s: не вдалося виконати бінарний файл

en: %s: cannot execute: %s
uk: %s: не вдалося виконати: %s

en: logout
uk: вихід

en: not login shell: use `exit'
uk: це не оболонка сеансу: використовуйте `exit'

en: There are stopped jobs.
uk: Залишилися призупинені завдання.

en: There are running jobs.
uk: Фонові завдання все ще виконуються.

en: no command found
uk: команду не знайдено

en: history specification
uk: параметри журналу

en: %s: cannot open temp file: %s
uk: %s: не вдалося відкрити тимчасовий файл: %s

en: current
uk: поточне

en: job %d started without job control
uk: завдання %d запущене без контролю завдань

en: %s: illegal option -- %c
uk: %s: неправильний параметр — %c

en: %s: option requires an argument -- %c
uk: %s: параметр потребує аргументу — %c

en: hashing disabled
uk: кешування вимкнене

en: %s: hash table empty
uk: %s: в кеші нічого немає

en: hits	command
uk: влучень	команда

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
uk[0]: Команди оболонки, що відповідають слову `
uk[1]: Команди оболонки, що відповідають словам `
uk[2]: Команди оболонки, що відповідають словам `

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
uk: «%s» не відповідає жодний розділ довідки. Спробуйте `help help' чи `man -k %s' або `info %s'.

en: %s: cannot open: %s
uk: %s: не вдалося відкрити: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
uk: Ці команди оболонки визначені внутрішньо. Введіть `help', щоб побачити їх список.
    Введіть `help name', щоб дізнатися більше про функцію `name'.
    Використовуйте `info bash', щоб отримати більше інформації про оболонку в цілому.
    `man -k' чи `info' можуть стати в пригоді для отримання довідки з команд, яких немає
    у цьому списку.
    
    Зірочка (*) поряд з назвою команди означає, що команда заборонена.

en: cannot use more than one of -anrw
uk: -anrw можуть зустрічатися лише один раз

en: history position
uk: позиція у журналу команд

en: %s: invalid timestamp
uk: %s: некоректна часова позначка

en: %s: history expansion failed
uk: %s: невдалий пошук по журналу команд

en: %s: inlib failed
uk: %s: помилка inlib

en: no other options allowed with `-x'
uk: не можна використовувати інші параметри разом з `-x'

en: %s: arguments must be process or job IDs
uk: %s: аргументи мають бути ідентифікаторами завдань чи процесів

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: expression expected
uk: очікувався вираз

en: %s: not an indexed array
uk: %s: не є індексованим масивом

en: %s: invalid file descriptor specification
uk: %s: неправильно вказаний дескриптор файла

en: %d: invalid file descriptor: %s
uk: %d: неправильний дескриптор файла: %s

en: %s: invalid line count
uk: %s: неправильна кількість рядків

en: %s: invalid array origin
uk: %s: неправильний початковий індекс

en: %s: invalid callback quantum
uk: %s: неправильний крок виклику функції

en: empty array variable name
uk: порожня назва змінної-масиву

en: array variable support required
uk: змінні-масиви не підтримуються

en: `%s': missing format character
uk: «%s»: пропущено символ у шаблоні

en: `%c': invalid time format specification
uk: «%c»: помилкове визначення формату часу

en: `%c': invalid format character
uk: «%c»: помилковий символ у шаблоні

en: warning: %s: %s
uk: попередження: %s: %s

en: format parsing problem: %s
uk: проблема з обробкою форматування: %s

en: missing hex digit for \x
uk: пропущено шістнадцяткову цифру у \x

en: missing unicode digit for \%c
uk: пропущено цифру Unicode у \%c

en: no other directory
uk: немає іншого каталогу

en: %s: invalid argument
uk: %s: некоректний аргумент

en: <no current directory>
uk: <немає поточного каталогу>

en: directory stack empty
uk: стек каталогів порожній

en: directory stack index
uk: рівень стеку каталогів

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
uk: Показує список збережених каталогів. Каталоги
        додаються до цього списку командою `pushd'; ви можете повернутися
        назад по списку за допомогою команди `popd'.
        
        Параметри:
          -c	очистити список каталогів, вилучивши усі його елементи
          -l	не використовувати ~ для каталогів, що перебувають усередині
        	вашого домашнього каталогу
          -p	виводити каталоги по одному на рядок
          -v	виводити каталоги по одному на рядок з зазначенням позиції у
        	списку
        
        Аргументи:
          +N	Показує N-ний зліва каталог у списку, що виводиться командою
        	dirs без аргументів, відлік починається з нуля.
        
          -N	Показує N-ний з кінця каталог у списку, що виводиться командою
    	dirs без аргументів, відлік починається з нуля.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
uk: Додає каталог на вершину стеку каталогів, чи циклічно обертає
        стек, встановлюючи поточний робочий каталог відповідно до його нової
        вершини. Без аргументів міняє місцями дві найвищих каталоги.
        
        Параметри:
          -n	Не робити звичайного переходу у новий каталог при додаванні
        	каталогів до стеку, виконувати операції лише над стеком.
        
        Аргументи:
          +N	Циклічно обертає стек так, щоб N-ний каталог, рахуючи
        	зліва (починаючи з нуля) у списку, що виводиться командою `dirs'
        	опиниться на вершині стеку.
        
          -N	Циклічно обертає стек так, щоб N-ний каталог, рахуючи
        	з кінця (починаючи з нуля) у списку, що виводиться командою `dirs'
        	опиниться на вершині стеку.
        
          dir	Додає DIR на вершину стеку, й робить його поточним робочим
        	каталогом.
        
        Вбудована команда `dirs' показує стек каталогів.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
uk: Вилучає каталоги зі стеку збережених каталогів. Без аргументів, вилучає
        верхній каталог у стеку і змінює поточний каталог відповідно до нової
        вершини стеку.
        
        Параметри:
          -n	Не робити звичайного переходу до нової каталоги при вилученні
        	каталогів зі стеку, проводити операції лише над стеком.
        
        Аргументи:
          +N	Вилучає N-ний зліва каталог у списку, що показується командою `dirs'
        	(відлік починається з нуля). Наприклад: `popd +0' вилучає перший каталог,
        	`popd +1' — другий.
        
          -N	Вилучає N-ний з кінця каталог у списку, що показується командою
        	`dirs' (відлік починається з нуля). Наприклад: `popd -0' вилучає
        	останній каталог, `popd -1' — передостанній.
        
        Вбудована команда `dirs' показує стек каталогів.

en: %s: invalid timeout specification
uk: %s: некоректне визначення часу очікування

en: read error: %d: %s
uk: помилка читання: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
uk: `return' працює лише у функції чи скрипті, запущеному за допомогою `source'

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
uk: не можна одночасно знищити і функцію і змінну

en: %s: not an array variable
uk: %s: не є масивом

en: %s: not a function
uk: %s: не є функцією

en: %s: cannot export
uk: %s: не вдалося експортувати

en: shift count
uk: кількість зсувів

en: cannot set and unset shell options simultaneously
uk: не можна одночасно встановлювати й скасовувати параметри оболонки

en: %s: invalid shell option name
uk: %s: неправильна назва параметра оболонки

en: filename argument required
uk: потрібна назва файла

en: %s: file not found
uk: %s: файл не знайдено

en: cannot suspend
uk: не вдалося призупинити

en: cannot suspend a login shell
uk: не можна призупинити оболонку сеансу

en: %s is aliased to `%s'
uk: %s є псевдонімом до «%s»

en: %s is a shell keyword
uk: %s — це ключове слово оболонки

en: %s is a function
uk: %s є функцією

en: %s is a special shell builtin
uk: %s є спеціальною вбудованою командою оболонки

en: %s is a shell builtin
uk: %s є вбудованою командою оболонки

en: %s is %s
uk: %s — це %s

en: %s is hashed (%s)
uk: %s знаходиться в кеші (%s)

en: %s: invalid limit argument
uk: %s: помилковий аргумент обмеження

en: `%c': bad command
uk: «%c»: неправильна команда

en: %s: cannot get limit: %s
uk: %s: не вдалося отримати значення обмеження: %s

en: limit
uk: значення обмеження

en: %s: cannot modify limit: %s
uk: %s: не вдалося змінити обмеження: %s

en: octal number
uk: вісімкове число

en: `%c': invalid symbolic mode operator
uk: «%c»: помилковий оператор у символьному режимі

en: `%c': invalid symbolic mode character
uk: «%c»: помилковий символ у символьному режимі

en:  line
uk:  рядок

en: last command: %s
uk: остання команда: %s

en: Aborting...
uk: Припинення...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
uk: ІНФОРМАЦІЯ:

en: DEBUG warning:
uk: Діагностичне попередження:

en: unknown command error
uk: невідома помилка команди

en: bad command type
uk: неправильний тип команди

en: bad connector
uk: неправильний з’єднувальний оператор

en: bad jump
uk: неправильний перехід

en: %s: unbound variable
uk: %s: неозначена змінна

en: timed out waiting for input: auto-logout
uk: час очікування вводу вичерпано: автоматичний вихід

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
uk: не вдалося переспрямувати /dev/null на стандартний ввід: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
uk: TIMEFORMAT: «%c»: помилковий символ шаблону

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
uk: execute_coproc: coproc [%d:%s] все ще існує

en: pipe error
uk: помилка каналу

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
uk: eval: перевищено максимальний рівень вкладеності eval (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
uk: %s: перевищено максимальний рівень вкладеності джерела (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
uk: %s: перевищено максимальний рівень вкладеності функцій (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
uk: %s: обмеження: не можна вказувати `/' у назві команди

en: %s: command not found
uk: %s: команду не знайдено

en: %s: cannot execute: required file not found
uk: %s: не вдалося виконати: не знайдено потрібного файла

en: %s: %s: bad interpreter
uk: %s: %s: неправильний інтерпретатор

en: %s: cannot execute binary file: %s
uk: %s: не вдалося виконати бінарний файл: %s

en: `%s': is a special builtin
uk: %s є спеціальною вбудованою командою оболонки

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
uk: не вдалося створити копію файлового дескриптору %d у %d

en: expression recursion level exceeded
uk: рівень вкладення виразів перевищено

en: recursion stack underflow
uk: нестача стеку рекурсії

en: syntax error in expression
uk: синтаксична помилка у виразі

en: attempted assignment to non-variable
uk: спроба призначення не-змінної

en: syntax error in variable assignment
uk: синтаксична помилка при спробі надати змінній значення

en: division by 0
uk: ділення на 0

en: bug: bad expassign token
uk: вада: неправильна лексема у виразі

en: `:' expected for conditional expression
uk: очікувалася `:' умовного виразу

en: exponent less than 0
uk: експонента менша за 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
uk: пре-інкремент чи пре-декремент потребують ідентифікатор

en: missing `)'
uk: відсутня `)'

en: syntax error: operand expected
uk: синтаксична помилка: очікувався операнд

en: syntax error: invalid arithmetic operator
uk: синтаксична помилка: помилковий арифметичний оператор

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
uk: %s%s%s: %s (позначка помилки "%s")

en: invalid arithmetic base
uk: некоректна арифметична основа

en: invalid integer constant
uk: некоректна ціла стала

en: value too great for base
uk: завелике значення основи

en: %s: expression error
uk: %s: помилка у виразі

en: getcwd: cannot access parent directories
uk: getcwd: не вдалося отримати доступ до каталогів вищого рівня

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
uk: не вдалося перевстановити режим без затримки файлового дескриптору %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
uk: не вдалося отримати новий файловий дескриптор для вводу bash з файлового дескриптору %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
uk: save_bash_input: для нового файлового дескриптору %d вже існує буфер

en: forked pid %d appears in running job %d
uk: ідентифікатор відгалуженого процесу %d знайдено у поточному завданні %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
uk: вилучення зупиненого завдання %d, що має групу процесів %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
uk: add_process: ідентифікатор процесу %5ld (%s) вказує на його працездатність

en: describe_pid: %ld: no such pid
uk: describe_pid: %ld: ідентифікатор процесу не існує

en: Signal %d
uk: Сигнал %d

en: Done
uk: Завершено

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Stopped(%s)
uk: Зупинено(%s)

en: Running
uk: Працює

en: Done(%d)
uk: Зроблено(%d)

en: Exit %d
uk: Вихід %d

en: Unknown status
uk: Невідомий стан

en: (core dumped)
uk: (збережено знімок оперативної пам’яті)

en:   (wd: %s)
uk:   (РД: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
uk: зміна групи дочірнього процесу (%ld на %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
uk: wait: процес %ld не є відгалуженим від цієї оболонки

en: wait_for: No record of process %ld
uk: wait_for: Нема запису для процесу %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
uk: wait_for_job: завдання %d зупинене

en: %s: no current jobs
uk: %s: немає поточних завдань

en: %s: job has terminated
uk: %s: завдання завершилося

en: %s: job %d already in background
uk: %s: завдання %d вже працює в фоні

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
uk: waitchld: увімкнути WNOHANG, щоб уникнути нескінченного блокування

en: %s: line %d:
uk: %s: рядок %d:

en:  (core dumped)
uk:  (збережено знімок оперативної пам’яті)

en: (wd now: %s)
uk: (тепер РД: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
uk: initialize_job_control: помилка getpgrp

en: initialize_job_control: no job control in background
uk: initialize_job_control: немає керування завданнями у тлі

en: initialize_job_control: line discipline
uk: initialize_job_control: алгоритм реалізації рядків

en: cannot set terminal process group (%d)
uk: не вдалося встановити групу процесу для термінала (%d)

en: no job control in this shell
uk: ця оболонка не може керувати завданнями

en: malloc: failed assertion: %s
uk: malloc: умова не виконується: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
uk: 
    malloc: %s:%d: потрібна умова не виконується

en: unknown
uk: невідомий

en: malloc: block on free list clobbered
uk: malloc: зайнятий блок у списку вільних

en: free: called with already freed block argument
uk: free: аргумент є вже звільненим блоком

en: free: called with unallocated block argument
uk: free: блок ще не виділено

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
uk: free: виявлено перехід за нижню границю блоку; mh_nbytes не вкладається у рамки

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
uk: free: виявлено перехід за нижню границю блоку; magic8 пошкоджено

en: free: start and end chunk sizes differ
uk: free: розмір у записах на початку та в кінці блоку відрізняється

en: realloc: called with unallocated block argument
uk: realloc: блок ще не виділено

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
uk: realloc: виявлено перехід за нижню границю блоку; mh_nbytes не вкладається у рамки

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
uk: realloc: виявлено перехід за нижню границю блоку; magic8 пошкоджено

en: realloc: start and end chunk sizes differ
uk: realloc: розмір у записах на початку та в кінці блоку відрізняється

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
uk: register_alloc: таблицю виділення заповнено FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
uk: register_alloc: %p вже позначений як виділений у таблиці?

en: register_free: %p already in table as free?
uk: register_free: %p вже позначений як вільний у таблиці?

en: invalid base
uk: неправильна основа

en: %s: host unknown
uk: %s: невідомий хост

en: %s: invalid service
uk: %s: неправильна служба

en: %s: bad network path specification
uk: %s: неправильно вказаний мережевий шлях

en: network operations not supported
uk: мережеві операції не підтримуються

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
uk: setlocale: LC_ALL: не вдалося змінити локаль (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
uk: setlocale: LC_ALL: не вдалося змінити локаль (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
uk: setlocale: %s: не вдалося змінити локаль (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
uk: setlocale: %s: не вдалося змінити локаль (%s): %s

en: You have mail in $_
uk: Присутня пошта у $_

en: You have new mail in $_
uk: Нова пошта у $_

en: The mail in %s has been read
uk: Пошту у %s прочитано

en: syntax error: arithmetic expression required
uk: синтаксична помилка: потрібен арифметичний вираз

en: syntax error: `;' unexpected
uk: синтаксична помилка: неочікувана `;'

en: syntax error: `((%s))'
uk: синтаксична помилка: `((%s))'

en: make_here_document: bad instruction type %d
uk: make_here_document: неправильний тип інструкції %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
uk: here-document з рядка %d закінчено кінцем файла (очікувалося «%s»)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
uk: make_redirection: інструкція переспрямування `%d' поза межами

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
uk: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) перевищує обмеження SIZE_MAX (%lu): рядок обрізано

en: maximum here-document count exceeded
uk: перевищено максимальну можливу кількість here-document

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
uk: файл скінчився раніше, ніж було знайдено відповідний «%c»

en: unexpected EOF while looking for `]]'
uk: файл скінчився раніше, ніж було знайдено `]]'

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
uk: синтаксична помилка в умовному виразі: неочікувана лексема «%s»

en: syntax error in conditional expression
uk: синтаксична помилка в умовному виразі

en: unexpected token `%s', expected `)'
uk: неочікувана лексема «%s», очікувалася `)'

en: expected `)'
uk: очікувалася `)'

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
uk: неочікуваний аргумент унарного умовного оператора «%s»

en: unexpected argument to conditional unary operator
uk: неочікуваний аргумент унарного умовного оператора

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
uk: неочікувана лексема «%s», очікувався бінарний умовний оператор

en: conditional binary operator expected
uk: очікувався бінарний умовний оператор

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
uk: неочікуваний аргумент бінарного умовного оператора «%s»

en: unexpected argument to conditional binary operator
uk: неочікуваний аргумент бінарного умовного оператора

en: unexpected token `%c' in conditional command
uk: неочікувана лексема «%c» в умовній команді

en: unexpected token `%s' in conditional command
uk: неочікувана лексема «%s» в умовній команді

en: unexpected token %d in conditional command
uk: неочікувана лексема %d в умовній команді

en: syntax error near unexpected token `%s'
uk: синтаксична помилка коло неочікуваної лексеми «%s»

en: syntax error near `%s'
uk: синтаксична помилка коло «%s»

en: syntax error: unexpected end of file
uk: синтаксична помилка: раптово скінчився файл

en: syntax error
uk: синтаксична помилка

en: Use "%s" to leave the shell.
uk: Використовуйте "%s", щоб вийти з оболонки.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
uk: файл скінчився, перш ніж було знайдено відповідну `)'

en: completion: function `%s' not found
uk: завершення: функцію «%s» не знайдено

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
uk: programmable_completion: %s: можливий цикл повторних спроб

en: print_command: bad connector `%d'
uk: print_command: неправильний з’єднувальний оператор `%d'

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
uk: xtrace_set: %d: некоректний дескриптор файла

en: xtrace_set: NULL file pointer
uk: xtrace_set: нульовий вказівник на файл

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
uk: дескриптор файла xtrace (%d) не дорівнює номеру файла у вказівнику xtrace (%d)

en: cprintf: `%c': invalid format character
uk: cprintf: «%c»: неправильний символ шаблону

en: file descriptor out of range
uk: дескриптор файла поза можливими межами

en: %s: ambiguous redirect
uk: %s: неоднозначне переспрямування

en: %s: cannot overwrite existing file
uk: %s: заборонено перезаписувати наявні файли

en: %s: restricted: cannot redirect output
uk: %s: обмеження: переспрямування виводу заборонене

en: cannot create temp file for here-document: %s
uk: не вдалося створити тимчасовий файл для here-document: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
uk: %s: не вдалося надати змінній значення дескриптора файла

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
uk: /dev/(tcp|udp)/host/port не підтримується

en: redirection error: cannot duplicate fd
uk: помилка переспрямування: не вдалося створити копію дескриптора файла

en: could not find /tmp, please create!
uk: не вдалося знайти /tmp, будь ласка створіть його!

en: /tmp must be a valid directory name
uk: /tmp має бути чинною назвою каталогу

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
uk: режим форматованого виведення даних у інтерактивних оболонках буде проігноровано

en: %c%c: invalid option
uk: %c%c: помилковий параметр

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
uk: не вдалося встановити uid %d: ефективним є uid %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
uk: не вдалося встановити gid %d: ефективним є gid %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
uk: не вдалося запустити засіб діагностики: режим діагностування вимкнено

en: %s: Is a directory
uk: %s: це каталог

en: I have no name!
uk: У мене нема назви!

en: GNU bash, version %s-(%s)
uk: GNU bash, версія %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
uk: Використовуйте:	%s [довгий параметр GNU] [параметр] ...
    	%s [довгий параметр GNU] [параметр] файл_сценарію ...

en: GNU long options:
uk: Довгі параметри GNU:

en: Shell options:
uk: Параметри оболонки:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
uk: 	-ilrsD чи -c команда чи -O параметр_shopt		(тільки на початку)

en: 	-%s or -o option
uk: 	-%s чи -o параметр

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
uk: Введіть `%s -c "help set"', щоб отримати більше інформації про параметри оболонки.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
uk: Введіть `%s -c help', щоб отримати більше інформації про вбудовані команди оболонки.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
uk: Щоб повідомити про помилку в програмі, використовуйте команду `bashbug'.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
uk: Домашня сторінка bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
uk: Загальна довідкова інформація щодо використання програмного забезпечення GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
uk: sigprocmask: %d: некоректна операція

en: Bogus signal
uk: Ненаявний сигнал

en: Hangup
uk: Зависання

en: Interrupt
uk: Переривання

en: Quit
uk: Вихід

en: Illegal instruction
uk: Помилкова інструкція

en: BPT trace/trap
uk: Точка зупину trace/trap

en: ABORT instruction
uk: Інструкція ABORT

en: EMT instruction
uk: Інструкція EMT

en: Floating point exception
uk: Помилка обчислень з рухомою комою

en: Killed
uk: Вбитий

en: Bus error
uk: Помилка шини

en: Segmentation fault
uk: Помилка адресування

en: Bad system call
uk: Помилковий системний виклик

en: Broken pipe
uk: Зламаний канал

en: Alarm clock
uk: Таймер

en: Terminated
uk: Припинено

en: Urgent IO condition
uk: Невідкладні події В/В

en: Stopped (signal)
uk: Зупинено (сигнал)

en: Continue
uk: Продовження

en: Child death or stop
uk: Зупинка чи припинення дочірнього процесу

en: Stopped (tty input)
uk: Зупинено (ввід з термінала)

en: Stopped (tty output)
uk: Зупинено (вивід на термінал)

en: I/O ready
uk: В/В готовий

en: CPU limit
uk: Обмеження часу CPU

en: File limit
uk: Обмеження розміру файла

en: Alarm (virtual)
uk: Таймер (віртуальний)

en: Alarm (profile)
uk: Таймер (профілювання)

en: Window changed
uk: Зміна вікна

en: Record lock
uk: Блокування втрачено

en: User signal 1
uk: Сигнал користувача 1

en: User signal 2
uk: Сигнал користувача 2

en: HFT input data pending
uk: Вхідні дані HFT очікують

en: power failure imminent
uk: наближається втрата живлення

en: system crash imminent
uk: наближається аварійна ситуація

en: migrate process to another CPU
uk: перенесення процесу на інший CPU

en: programming error
uk: помилка програмування

en: HFT monitor mode granted
uk: Режим монітору HFT надано

en: HFT monitor mode retracted
uk: Режим монітору HFT відкликано

en: HFT sound sequence has completed
uk: Завершено звукову послідовність HFT

en: Information request
uk: Інформаційний запит

en: Unknown Signal #%d
uk: Невідомий сигнал №%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
uk: неправильна заміна: немає заключної «%s» у %s

en: %s: cannot assign list to array member
uk: %s: неможливо означити елемент масиву списком

en: cannot make pipe for process substitution
uk: не вдалося створити канал для підставляння процесу

en: cannot make child for process substitution
uk: не вдалося створити дочірній процес для підставляння процесу

en: cannot open named pipe %s for reading
uk: не вдалося відкрити іменований канал %s для читання

en: cannot open named pipe %s for writing
uk: не вдалося відкрити іменований канал %s для запису

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
uk: не вдалося здублювати іменований канал %s як fd %d

en: command substitution: ignored null byte in input
uk: заміна команди: проігноровано порожній байт у вхідних даних

en: cannot make pipe for command substitution
uk: не вдалося створити канал для підставляння команди

en: cannot make child for command substitution
uk: не вдалося створити дочірній процес для підставляння команди

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
uk: command_substitute: не вдалося створити копію каналу із файловим дескриптором 1

en: %s: invalid variable name for name reference
uk: %s: некоректна назва змінної для посилання за назвою

en: %s: invalid indirect expansion
uk: %s: некоректне непряме розгортання

en: %s: invalid variable name
uk: %s: некоректна назва змінної

en: %s: parameter not set
uk: %s: параметр не встановлено

en: %s: parameter null or not set
uk: %s: параметр нульової довжини чи не вказаний

en: %s: substring expression < 0
uk: %s: підрядок коротший за 0

en: %s: bad substitution
uk: %s: неправильна заміна

en: $%s: cannot assign in this way
uk: $%s: не можна призначити таким чином

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
uk: у наступних версіях оболонки буде виконуватися обчислення для заміни арифметичних виразів

en: bad substitution: no closing "`" in %s
uk: неправильна заміна: немає заключної "`" у %s

en: no match: %s
uk: нема відповідника: %s

en: argument expected
uk: очікувався аргумент

en: %s: integer expression expected
uk: %s: очікувався числовий вираз

en: `)' expected
uk: очікувалася `)'

en: `)' expected, found %s
uk: очікувалася `)', отримано %s

en: %s: binary operator expected
uk: %s: очікувався бінарний оператор

en: %s: unary operator expected
uk: %s: очікувався унарний оператор

en: missing `]'
uk: відсутня `]'

en: syntax error: `%s' unexpected
uk: синтаксична помилка: неочікуване `%s'

en: invalid signal number
uk: неправильний номер сигналу

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
uk: обробник пасток: досягнуто максимального рівня для обробника пасток (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
uk: run_pending_traps: неправильне значення у trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
uk: run_pending_traps: обробник сигналу є SIG_DFL, %d (%s) повторно надсилається собі

en: trap_handler: bad signal %d
uk: trap_handler: неправильний сигнал %d

en: error importing function definition for `%s'
uk: помилка імпортування означення функції «%s»

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
uk: рівень оболонки (%d) занадто високий, перевстановлено у 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
uk: make_local_variable: немає контексту функції у поточній області

en: %s: variable may not be assigned value
uk: %s: змінною не може бути значення, яке приймають інші змінні

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
uk: %s: неможливо успадкувати значення несумісного типу

en: %s: assigning integer to name reference
uk: %s: присвоєння цілого числа посиланню з назвою

en: all_local_variables: no function context at current scope
uk: all_local_variables: немає контексту функції у поточній області

en: %s has null exportstr
uk: %s має нульове значення рядка експортування

en: invalid character %d in exportstr for %s
uk: Помилковий символ %d у рядку експорту для %s

en: no `=' in exportstr for %s
uk: немає `=' у рядку експорту для %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
uk: pop_var_context: перший елемент shell_variables не є контекстом функції

en: pop_var_context: no global_variables context
uk: pop_var_context: немає контексту global_variables

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
uk: pop_scope: перший елемент shell_variables не є тимчасовим оточенням виконання

en: %s: %s: cannot open as FILE
uk: %s: %s: не вдалося відкрити ФАЙЛ

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
uk: %s: %s: некоректне значення дескриптора файла трасування

en: %s: %s: compatibility value out of range
uk: %s: %s: значення сумісності не належить припустимому діапазону значень

en: Copyright (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.
uk: © Free Software Foundation, Inc., 2022

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
uk: Ліцензія GPLv3+: GNU GPL версія 3 чи новіша <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
uk: GNU bash, версія %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
uk: Це вільне програмне забезпечення; ви можете його змінювати та розповсюджувати.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
uk: Не надається НІЯКИХ ГАРАНТІЙ у межах, передбачених законом.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
uk: %s: не вдалося виділити %lu байтів (виділено %lu байтів)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
uk: %s: не вдалося виділити %lu байтів

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
uk: %s: %s:%d: не вдалося виділити %lu байтів (виділено %lu байтів)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
uk: %s: %s:%d: не вдалося виділити %lu байтів

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
uk: alias [-3] [назва[=значення] ...]

en: unalias [-a] name [name ...]
uk: unalias [-a] назва [назва ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
uk: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f файл] [-q назва] [-u назва] [-r послідовність-клавіш] [-x послідовність-клавіш:команда-оболонки] [послідовність-клавіш:функція-readline чи команда-readline]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
uk: builtin [вбудована-команда [аргумент ...]]

en: caller [expr]
uk: caller [вираз]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
uk: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [каталог]

en: command [-pVv] command [arg ...]
uk: command [-pVv] команда [аргумент ...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
uk: declare [-aAfFgiIlnrtux] [назва[=значення] ...] або declare -p [-aAfFilnrtux] [назва ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
uk: typeset [-aAfFgiIlnrtux] назва[=значення] ... або typeset -p [-aAfFilnrtux] [назва ...]

en: local [option] name[=value] ...
uk: local [параметр] назва[=значення] ...

en: echo [-neE] [arg ...]
uk: echo [-neE] [аргумент ...]

en: echo [-n] [arg ...]
uk: echo [-n] [аргумент ...]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
uk: enable [-a] [-dnps] [-f файл] [назва ...]

en: eval [arg ...]
uk: eval [аргумент ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
uk: getopts рядок-параметрів назва [аргумент ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
uk: exec [-cl] [-a назва] [команда [аргумент ...]] [переспрямування ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
uk: fc [-e редактор] [-lnr] [перший] [останній] чи fc -s [шаблон=заміна] [команда]

en: fg [job_spec]
uk: fg [завдання]

en: bg [job_spec ...]
uk: bg [завдання ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
uk: hash [-lr] [-p шлях] [-dt] [назва ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
uk: help [-dms] [шаблон ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
uk: history [-c] [-d позиція] [n] чи history -anrw [файл] чи history -ps аргумент [аргумент ...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
uk: jobs [-lnprs] [завдання ...] чи jobs -x команда [аргументи]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
uk: disown [-h] [-ar] [специфікація завдання ... | pid ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
uk: kill [-s сигнал | -n номер-сигналу | -сигнал] pid | завдання ... чи kill -l [сигнал]

en: let arg [arg ...]
uk: let аргумент [аргумент ...]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
uk: read [-ers] [-a масив] [-d роздільник] [-i текст] [-n кількість-символів] [-N кількість-символів][-p запрошення] [-t ліміт-часу] [-u дескриптор-файла] [назва ...]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
uk: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o назва-параметра] [--] [-] [аргумент ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
uk: unset [-f] [-v] [-n] [назва ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
uk: export [-fn] [назва[=значення] ...] чи export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
uk: readonli [-af [назва[=значення] ...] чи readonly -p

en: source filename [arguments]
uk: source файл [аргументи]

en: . filename [arguments]
uk: . файл [аргументи]

en: test [expr]
uk: test [вираз]

en: [ arg... ]
uk: [ аргумент... ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
uk: trap [-lp] [[аргумент] сигнал ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
uk: type [-afptP] назва [назва ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
uk: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [обмеження]

en: umask [-p] [-S] [mode]
uk: umask [-p] [-S] [режим-доступу]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
uk: wait [-fn] [-p змінна] [ідентифікатор]

en: wait [pid ...]
uk: wait [ідентифікатор-процесу ...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
uk: for НАЗВА [in СЛОВА ... ] ; do КОМАНДИ; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
uk: for (( вираз1; вираз2; вираз3 )); do КОМАНДИ; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
uk: select НАЗВА [in СЛОВА ...;] do КОМАНДИ; done

en: time [-p] pipeline
uk: time [-p] канал

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
uk: case СЛОВО in [ШАБЛОН [| ШАБЛОН]...) КОМАНДИ ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
uk: if КОМАНДИ; then КОМАНДИ; [ elif КОМАНДИ; then КОМАНДИ; ]... [ else КОМАНДИ; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
uk: while КОМАНДИ; do КОМАНДИ-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
uk: until КОМАНДИ; do КОМАНДИ-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
uk: coproc [НАЗВА] команда [переспрямування]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
uk: function НАЗВА { КОМАНДИ ; } чи НАЗВА () { КОМАНДИ ; }

en: { COMMANDS ; }
uk: { КОМАНДИ ; }

en: job_spec [&]
uk: завдання [&]

en: (( expression ))
uk: (( вираз ))

en: [[ expression ]]
uk: [[ вираз ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
uk: variables - назви та значення деяких змінних оболонки

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
uk: pushd [-n] [+N | -N | каталог]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
uk: shopt [-pqsu] [-o] [назва-параметра ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
uk: printf [-v змінна] шаблон-форматування [аргументи]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
uk: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o параметр] [-A дія] [-G шаблон-оболонки] [-W список-слів] [-F функція] [-C команда] [-X шаблон-фільтрування] [-P префікс] [-S суфікс] [назва ...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
uk: compgen [-abcdefgjksuv] [-o параметр] [-A дія] [-G шаблон-оболонки] [-W список-слів] [-F функція] [-C команда] [-X шаблон-фільтрування] [-P префікс] [-S суфікс] [слово]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
uk: compopt [-o|+o параметр] [-DEI] [назва ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
uk: mapfile [-d роздільник] [-n кількість] [-O початок-відліку] [-s кількість] [-t] [-u дескриптор] [-C обробник] [-c крок] [масив]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
uk: readarray [-d роздільник] [-n кількість] [-O початок-відліку] [-s кількість] [-t] [-u дескриптор] [-C обробник] [-c крок] [масив]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
uk: Додає чи показує псевдоніми для команд.
        
        Викликана без аргументів, команда `alias' друкує список псевдонімів у
        придатній до подальшого виконання формі `alias НАЗВА=ЗНАЧЕННЯ'.
        
        Інакше вона додає псевдоніми для кожної вказаної НАЗВИ, для якої надане
        ЗНАЧЕННЯ. Пробіли в кінці ЗНАЧЕННЯ дозволяють увімкнути подальше розкриття
        псевдонімів усередині цього псевдоніму під час його підставляння.
        
        Параметри:
          -p	вивести усі визначені псевдоніми у придатній до виконання формі.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо було вказано НАЗВУ, для якої немає
        псевдоніма.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
uk: Вилучає усі вказані НАЗВИ зі списку визначених псевдонімів.
        
        Параметри:
          -a	Вилучити визначення усіх псевдонімів.
        
        Код завершення:
        Завершується невдало, якщо НАЗВА не є визначеним псевдонімом.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
uk: Встановлює призначення клавіш та змінні readline.
        
        Призначає функції чи макровизначенню readline послідовність клавіш чи
        встановлює змінну readline. Аргумент, що не відносяться до параметрів
        має синтаксис такий же як у ~/.inputrc, але мають бути вказані як один
        аргумент, наприклад, bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Параметри:
          -m  набір          Використовувати НАБІР призначень клавіш на час
                             виконання цієї команди. Назви наявних наборів: emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command та vi-insert.
          -l                 Вивести назви функцій.
          -P                 Вивести назви функцій та які послідовності клавіш їм
                             призначено.
          -p                 Вивести функції та призначення у формі, придатній для
                             подальшого використання як ввід.
          -S                 Вивести послідовності клавіш, які запускають
                             макровизначення.
          -s                 Вивести послідовності клавіш, які запускають
                             макровизначення у формі, придатній для подальшого
                             використання як ввід.
          -V                 Вивести назви та значення змінних.
          -v                 Вивести назви та значення змінних у формі, що може
                             бути надалі використана як ввід.
          -q  функція        Показати, які послідовності клавіш запускають цю
                             функцію.
          -u  функція        Скасувати усі призначені цій функції послідовності.
          -r  послідовність  Скасувати призначення ПОСЛІДОВНОСТІ.
          -f  файл           Прочитати призначення клавіш з ФАЙЛУ.
          -x  послідовність:команда-оболонки	При введенні ПОСЛІДОВНОСТІ буде
        				запускатися КОМАНДА-ОБОЛОНКИ.
          -X                 Показати список послідовностей клавіш, пов'язаних з -x та відповідні
                             команди у форматі, яким можна скористатися як вхідними даними
                             для іншої програми.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказані правильні параметри та не
        виникло помилки під час виконання.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
uk: Виходить з циклів for, while чи until.
        
        Перериває цикли FOR, WHILE чи UNTIL. Якщо вказано N, перериває
        N вкладених циклів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо N менше за 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
uk: Переходить до наступної ітерації циклів for, while чи until.
        
        Переходить до наступної ітерації циклу for, while чи until.
        Якщо вказане N, перехід відбувається у N-ному зовнішньому циклі.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо N менше 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
uk: Виконує вбудовану команду оболонки.
        
        Запускає ВБУДОВАНУ-КОМАНДУ з вказаними АРГУМЕНТАМИ, пошук команди не
        робиться. Це може стати в нагоді, якщо ви хочете замінити вбудовану
        команду функцією оболонки, але вам треба запускати вбудовану команду
        зсередини цієї функції.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення ВБУДОВАНОЇ-КОМАНДИ або помилку, якщо
        ВБУДОВАНА-КОМАНДА не є вбудованою командою оболонки.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
uk: Повертає контекст виконання поточної підпрограми.
        
        Якщо ВИРАЗ не вказано, виводить "$line $filename". Інакше виводить
        "$line $subroutine $filename"; цю додаткову інформацію можна
        використовувати для трасування стеку.
        
        Значення ВИРАЗУ визначає на скільки рівнів викликів піднятися від
        поточного; поточний рівень є нульовим.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо оболонка зараз не виконує функцію
        або якщо ВИРАЗ є неправильним.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
uk: Змінює робочий каталог оболонки.
        
        Змінює поточний каталог на КАТАЛОГ. Якщо КАТАЛОГ не вказано,
        значення буде взято зі значення змінної середовища HOME.
        
        Змінна CDPATH визначає набір каталогів, в яких слід шукати КАТАЛОГ.
        Каталоги у цій змінній розділяються двокрапкою (:).
        Порожня назва каталогу означає поточний каталог. Якщо КАТАЛОГ
        починається з похилої риски (/), CDPATH не використовується.
        
        Якщо каталог не буде знайдено, у разі визначеного параметра оболонки
        `cdable_vars', КАТАЛОГ вважатиметься назвою змінної. Якщо змінна з
        такою назвою існуватиме, її значення буде використане замість КАТАЛОГУ.
        
        Параметри:
          -L	Примусово переходити за символічними посиланнями: визначати
        	джерело символічних посилань як КАТАЛОГ після обробки записів `..'.
          -P	Використовувати фізичну структуру каталогів, не переходити за
        	символічними посиланнями: визначати джерело символічних посилань як
        	КАТАЛОГ до обробки записів `..'.
          -e	якщо вказано параметр -P і програмі не вдасться визначити поточний
        	робочий каталог, вийти з ненульовим значенням стану.
          -@  у системах, де передбачено таку підтримку, показати файл з розширеними
                атрибутами як каталог, що містить атрибути файла
        
        Зазвичай команда переходитиме за символічними посиланнями, неначе було
        вказано параметр `-L'.
        `..' обробляється шляхом вилучення компонентів шляху до символу
        похилої риски або за початковим компонентом каталогу КАТАЛОГ.
        
        Код завершення:
        Повертає 0, якщо каталог було змінено і якщо було успішно встановлено значення
        $PWD у разі використання -P. За інших результатів повертає ненульове значення.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
uk: Виводить назву поточного робочого каталогу.
        
        Параметри:
          -L	Вивести значення $PWD, якщо вона вказує поточний робочий каталог.
          -P	Вивести фізичне розташування каталогу, без символічних посилань.
        
        Зазвичай `pwd' працює як ніби вказано `-L'.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано неправильний параметр чи
        не вдалося отримати доступ до поточного робочого каталогу.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
uk: Нічого не робить.
        
        Не має жодного ефекту; ця команда нічого не робить.
        
        Код завершення:
        Команда завжди успішна.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
uk: Завершується успішно.
        
        Код завершення:
        Команда завжди успішна.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
uk: Завершується помилково.
        
        Код завершення:
        Команда завжди завершується невдало.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
uk: Запускає звичайну команду чи показує інформацію про команди.
        
        Запускає КОМАНДУ з АРГУМЕНТАМИ, не роблячи пошуку серед функцій оболонки,
        чи показує інформацію про вказані КОМАНДИ. Може використовуватися для
        запуску команд з диску, коли існує функція з такою ж назвою.
        
        Параметри:
          -p   Використовувати стандартне значення PATH, яке забезпечує
               знаходження усіх стандартних утиліт.
          -v   Вивести опис КОМАНД, подібний до виводу вбудованої команди `type'.
          -V   Вивести більш багатослівний опис кожної з КОМАНД.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення КОМАНДИ або помилку, якщо КОМАНДУ не буде
        знайдено.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
uk: Встановлює значення та властивості змінних.
        
        Описує змінні та встановлює їх властивості. Якщо НАЗВИ не вказано,
        показує властивості та значення усіх змінних.
        
        Параметри:
          -f	Обмежити поле дії лише назвами та визначеннями функцій.
          -F	Обмежити показ лише назвами функцій (плюс номер рядку та
        		файл, звідки походить функція, якщо виконується діагностика).
          -g	створити загальні змінні, якщо використано у функції оболонки,
        		якщо це не функція оболонки, буде проігноровано.
          -I	при створення локальної змінної успадкувати атрибути і значення
        		змінної із тією самою назвою у попередньому просторі назв
          -p	Показати властивості та значення кожної з НАЗВ.
        
        Параметри, що встановлюють властивості:
          -a	Зробити НАЗВИ індексованими масивами (якщо підтримується).
          -A	Зробити НАЗВИ асоціативними масивами (якщо підтримується).
          -i	Надати НАЗВА властивість `ціле число'.
          -n	Зробити НАЗВУ посиланням на змінну, вказану як значення
          -l	Перетворити значення кожної НАЗВИ до нижнього регістру, якщо НАЗВИ визначено.
          -r	Зробити НАЗВИ незмінними (лише для читання).
          -t	Надати НАЗВАМ властивість `trace'.
          -u	Перетворити значення кожної НАЗВИ до верхнього регістру, якщо НАЗВИ визначено.
          -x	Експортувати НАЗВИ.
        
        Замінивши `+' на `-' можна вимкнути відповідну властивість.
        
        При означенні змінні з властивістю цілого числа виконується арифметичне
        обчислення (див. команду `let') значення.
        
        При використанні всередині функції `declare' робить НАЗВИ локальними
        змінними, як команда `local'. Параметр `-g' вимикає таку поведінку.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказані правильні параметри і не виникло
        помилки під час виконання.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
uk: Встановлює значення та властивості змінних.
        
        Синонім `declare'. Дивіться `help declare'.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
uk: Описує локальні змінні.
        
        Створює локальну змінну НАЗВА та призначає їй ЗНАЧЕННЯ. ПАРАМЕТР може бути
        будь-яким параметром, що приймається командою `declare'.
        
        Локальні змінні можуть використовуватися лише усередині функції; їх видно
        лише у функції, де їх визначено та її нащадках.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано помилкові параметри, стається
        помилка під час надання змінній значення або якщо оболонка не виконує функцію.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
uk: Друкує аргументи до стандартного виводу.
        
        Виводить АРГУМЕНТИ, відокремлені один від одного одинарним символом пробілу, із
        завершальним символом розриву рядка до стандартного виводу.
        
        Параметри:
          -n	Не додавати символ нового рядку в кінці.
          -e	Увімкнути інтерпретацію нижченаведених послідовностей.
          -E	Явно заборонити інтерпретацію послідовностей.
        
        `echo' інтерпретує наступні послідовності, що починаються зі зворотньої
        похилої риски:
          \a	сигнал (дзвінок)
          \b	повернення курсору
          \c	не виводити все, що далі
          \e	символ escape
          \E	символ escape
          \f	перехід на рядок нижче
          \n	початок нового рядку
          \r	повернення до початку рядку
          \t	горизонтальна табуляція
          \v	вертикальна табуляція
          \\	зворотня похила риска
          \0nnn	символ з вісімковим ASCII-кодом NNN. NNN може мати від
        		нуля до трьох вісімкових цифр
          \xHH	восьмибітовий символ із шістнадцятковим кодом HH. HH
        		може бути одною чи двома шістнадцятковими цифрами
          \uHHHH	символ Unicode, чиє значення є шістнадцятковим числом HHHH.
        		HHHH може складатися з одної, двох, трьох або чотирьох шістнадцяткових цифр.
          \UHHHHHHHH символ Unicode, чиє значення є шістнадцятковим числом
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH може містити від однією до восьми шістнадцяткових цифр.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо виникне помилка запису.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
uk: Друкує аргументи до стандартного виводу.
        
        Виводить АРГУМЕНТИ до стандартного виводу з переходом на новий рядок.
        
        Параметри:
          -n	Не додавати символ нового рядку в кінці.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо трапиться помилка запису.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
uk: Вмикає та вимикає вбудовані команди оболонки.
        
        Вмикає та вимикає вбудовані команди оболонки. Вимкнення команди дозволяє
        вам запускати команду з диску, що має таку ж назву, як і вбудована команда
        оболонки, без потреби вказувати повний шлях до команди.
        
        Параметри:
          -a	Надрукувати список вбудованих команд, вказуючи чи вони ввімкнені.
          -n	Вимкнути кожну з НАЗВ або надрукувати список вимкнених команд.
          -p	Надрукувати список вбудованих команд у придатній для подальшого
        	виконання формі.
          -s	Друкувати лише назви `спеціальних' команд Posix.
        
        Параметри, що контролюють динамічне завантаження:
          -f	Завантажити вбудовану команду НАЗВА з колективного об’єктного ФАЙЛУ.
          -d	Вилучити вбудовану команду, завантажену за допомогою -f.
        
        Без параметрів вмикає кожну з НАЗВ.
        
        Щоб використовувати `test', що знаходиться десь у $PATH замість
        вбудованої у оболонку версії, введіть `enable -n test'.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо НАЗВА не є вбудованою командою
        оболонки або якщо трапиться помилка під час виконання.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
uk: Виконує аргументи як команду оболонки.
        
        Об’єднує АРГУМЕНТИ в один рядок та виконує результат як команди, введені
        до оболонки.
        
        Код завершення:
        Команда повертає результат виконання команди. Якщо отриманий рядок команди
        є порожнім рядком, команда завершується успішно.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
uk: Аналізує рядок параметрів.
        
        Getopts використовується підпрограмами оболонки для аналізу позиційних
        аргументів як параметрів командного рядку.
        
        РЯДОК-ПАРАМЕТРІВ містить літери параметрів, які можуть бути вказані; якщо
        за літерою іде двокрапка, цей параметр очікує аргументу, відокремленого
        від нього пробілом.
        
        Після кожного запуску getopts кладе наступний параметр до змінної оболонки
        $name, створюючи її, якщо треба. Номер наступного неопрацьованого
        аргументу кладеться до змінної оболонки OPTIND. OPTIND встановлюється у 1
        кожного разу, як запускається оболонка чи скрипт. Якщо параметр очікує
        аргументу, getopts кладе аргумент до змінної оболонки OPTARG.
        
        Getopts може повідомляти про помилки двома способами. Якщо першим символом
        РЯДКУ-ПАРАМЕТРІВ є двокрапка, getopts використовує `тихе' повідомлення про
        помилки. В такому режимі повідомлення про помилки не виводяться. Якщо буде
        знайдено неправильний параметр, getopts покладе його до OPTARG. Якщо не
        буде вказано очікуваний аргумент, getopts покладе ':' до НАЗВА, а символ
        параметра — до OPTARG. У `гучному' режимі, при з помилками у параметрі у NAME
        кладеться '?', а OPTARG скидається. Якщо потрібний аргумент не вказано, у
        NAME кладеться '?', OPTARG скидається і друкується діагностичне
        повідомлення.
        
        Якщо змінна оболонки OPTERR встановлена у 0, getopts не друкуватиме
        повідомлення про помилки навіть у `гучному режимі'. Стандартне значення
        OPTERR — 1.
        
        Зазвичай getopts обробляє позиційні параметри, але якщо надано
        аргументи як значення ARG, замість цього буде оброблено аргументи.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо знайдено параметр; помилково, якщо
        параметри скінчилися або трапилася помилка.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
uk: Заміщує оболонку вказаною командою.
        
        Запускає КОМАНДУ, заміщаючи поточну оболонку вказаною програмою.
        АРГУМЕНТИ передаються КОМАНДІ. Якщо КОМАНДУ не вказано, будь-які
        переспрямування застосовуються до поточної оболонки.
        
        Параметри:
          -a назва	Передати НАЗВУ як нульовий аргумент КОМАНДИ.
          -c	Запустити КОМАНДУ з порожнім оточенням.
          -l	Покласти риску до нульового аргументу КОМАНДИ.
        
        Якщо команду не вдасться запустити, неінтерактивна оболонка завершується,
        якщо тільки не встановлено параметр оболонки `execfail'.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо команду не буде знайдено або якщо
        трапиться помилка переспрямування.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
uk: Виходить з оболонки.
        
        Виходить з оболонки, повертаючи статус N. Якщо N не вказано, береться
        статус останньої запущеної команди.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
uk: Виходить з оболонки сеансу.
        
        Виходить з оболонки сеансу зі статусом N. Повертає помилку, якщо команду
        запущено не у оболонці сеансу.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
uk: Показує чи запускає команди зі списку попередньо запущених.
        
        Fc використовується для показу чи редагування та подальшого повторного
        запуску команд з журналу. ПЕРШИЙ та ОСТАННІЙ можуть вказувати діапазон
        або ПЕРШИЙ може бути рядком, тоді він означатиме останню команду, що
        починалася з цього рядка.
        
        Параметри:
          -e РЕДАКТОР	Вказує редактор. Зазвичай це FCEDIT, EDITOR чи vi,
        		що перше буде знайдене.
          -l	Показати рядки журналу, замість редагування.
          -n	Не виводити номери рядків у списку.
          -r	Показувати у зворотньому порядку (найновіші першими).
        
        У форматі `fc -s [шаблон=заміна ...] [команда]', КОМАНДА запускається
        після заміни ШАБЛОН=ЗАМІНА.
        
        При використанні цієї команди може бути зручним псевдонім r='fc -s' — тоді
        `r cc' запустить останню команду, що починається з `cc', а `r' повторно
        виконає останню команду.
        
        Код завершення:
        Команда завершується зі статусом запущених команд, або помилкою, якщо
        трапиться помилка.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
uk: Переводить завдання у пріоритетний режим.
        
        Переводить ЗАВДАННЯ у пріоритетний режим виконання і робить його поточним
        завданням. Якщо ЗАВДАННЯ не вказане, береться завдання, яке оболонка
        вважає поточним.
        
        Код завершення:
        Команда завершується зі статусом завершення завдання, що переведене
        у пріоритетний режим, або помилкою, якщо трапиться помилка.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
uk: Переводить завдання у фоновий режим.
        
        Переводить кожне з ЗАВДАНЬ у фоновий режим виконання, як ніби їх запущено
        із `&'. Якщо ЗАВДАННЯ не вказані, береться завдання, що оболонка вважає
        поточним.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо контроль завдань не ввімкнено або якщо
        трапиться помилка.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
uk: Запам’ятовує чи показує розміщення програм.
        
        Визначає та запам’ятовує повний шлях до кожної з вказаних програм. Якщо
        НАЗВИ не вказані, показує інформацію про збережені команди.
        
        Параметри:
          -d	Вилучити з кешу розміщення НАЗВ.
          -l	Показувати у форматі, що можна потім виконати.
          -p шлях	використовувати ШЛЯХ як повний шлях до НАЗВИ.
          -r	Спорожнити кеш.
          -t	Вивести збережені розташування НАЗВ, вказуючи перед розташуванням
        		відповідну НАЗВУ, якщо вказано декілька НАЗВ.
        Аргументи:
          НАЗВА	Кожна з НАЗВ шукається у $PATH та додається до списку збережених
        		команд.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо НАЗВУ не вдалося знайти або якщо
        вказано помилковий параметр.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
uk: Показує інформацію про вбудовані команди.
        
        Показує коротку довідку з вбудованих команд. Якщо вказано ШАБЛОН, надає
        детальну довідку з усіх команд, що відповідають цьому ШАБЛОНУ. Якщо його
        не вказано, друкує список пунктів довідки.
        
        Параметри:
          -d	Вивести короткий опис кожного з пунктів.
          -m	Показати довідку у форматі, подібному до man(1).
          -s	Вивести лише короткий опис синтаксису використання кожної з команд,
        	що відповідають ШАБЛОНУ
        
        Аргументи:
          ШАБЛОН	Шаблон, що визначає тему довідки.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало якщо ШАБЛОН не знайдено або якщо вказано
        помилковий параметр.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
uk: Показує чи змінює список попередніх команд.
        
        Показує список журналу команд з номерами рядків, вказуючи `*' перед кожним
        зміненим рядком. Якщо вказано аргумент N, показує лише N останніх рядків.
        
        Параметри:
          -c	Вилучити зі списку усі збережені команди.
          -d позиція	Вилучити рядок у ПОЗИЦІЇ (відносній). Відлік від'ємних значень
        		позиції ведеться від кінця списку журналу
        
    
        
          -a	Додати записи з поточного сеансу до файла журналу.
          -n	Додати записи, яких ще немає у списку з файла журналу, і
          		дописати їх до файла журналу.
          -r	Прочитати файл журналу та додати його вміст до кінця списку.
          -w	Записати поточний журнал команд до файла журналу.
        
          -p	Зробити розкриття журналу команд на кожному з АРГУМЕНТІВ та
        	показати результат (без збереження у списку журналу команд).
          -s	Додати АРГУМЕНТИ до списку журналу як один запис.
        
        Якщо вказаний ФАЙЛ, його буде використано як файл журналу команд. Інакше,
        якщо визначено $HISTFILE, береться її значення, якщо ні — ~/.bash_history.
        
        Якщо змінна $HISTTIMEFORMAT має значення, відмінне від порожнього рядку,
        її буде використано як шаблон strftime(3) для показу часових позначок.
        Інакше часові позначки не виводяться.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано вірні параметри та не виникло
        помилки під час виконання.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
uk: Виводить стан завдань.
        
        Показує список активних завдань. ЗАВДАННЯ обмежує вивід цим завданням.
        Без параметрів показує стан усіх активних завдань.
        
        Параметри:
          -l	Додатково виводити ідентифікатори процесів.
          -n	Показувати лише процеси, стан яких змінився з часу останнього
        	звідомлення.
          -p	Показувати лише ідентифікатори процесів.
          -r	Обмежити вивід поточними завданнями.
          -s	Обмежити вивід зупиненими завданнями.
        
        Якщо вказано -x, КОМАНДУ буде виконано після заміни усіх згадок про
        завдання у АРГУМЕНТАХ на ідентифікатори головних процесів відповідних
        завдань.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри та не
        виникло помилки під час виконання. При використанні -x команда
        завершується зі статусом завершення КОМАНДИ.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
uk: Вилучає завдання з поточної оболонки.
        
        Вилучає кожне з ЗАВДАНЬ з таблиці активних завдань. Якщо ЗАВДАННЯ не
        вказано, береться завдання, яке оболонка вважає поточним.
        
        Параметри:
          -a	Вилучити усі завдання, якщо ЗАВДАННЯ не вказані.
          -h	Позначити ЗАВДАННЯ так, щоб вони не отримали SIGHUP, якщо оболонка
        		отримає SIGHUP.
          -r	Вилучати лише поточні завдання.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано неправильний параметр чи
        ЗАВДАННЯ.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
uk: Надіслати сигнал до завдання.
        
        Надіслати процесу, вказаному за ідентифікатором процесу чи завдання
        сигнал, вказаний за його номером чи назвою. Якщо не вказано ані першого,
        ані другого, буде надіслано SIGTERM.
        
        Параметри:
          -s сигнал	СИГНАЛ є назвою сигналу.
          -n сигнал	СИГНАЛ є номером сигналу.
          -l	Перелічити назви сигналів; якщо за -l ідуть іще аргументи, вони
        		вважаються номерами сигналів, які треба показати.
          -L	синонім до -l
        
        Kill є вбудованою командою з двох причин: це дозволяє вказувати
        ідентифікатори завдань замість ідентифікаторів процесів та дозволяє
        вбивати процеси, навіть якщо ви вичерпали ліміт процесів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказані правильні аргументи та не
        трапилося помилки під час виконання.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
uk: Обчислює арифметичні вирази.
        
        Обчислює кожен АРГУМЕНТ як арифметичний вираз. Обчислення виконується у
        цілих числах фіксованої довжини без перевірки переповнення, але все ж
        ділення на 0 визначається і вважається помилкою. Нижченаведений список
        операторів згруповано за рівнями пріоритету. Їх перелічено у порядку
        спадання пріоритету.
        
        	id++, id--	пост-інкремент та пост-декремент змінної
        	++id, --id	пре-інкремент та пре-декремент змінної
        	-, +		унарний мінус та плюс
        	!, ~		логічна та побітова інверсія
        	**		піднесення до степеня
        	*, /, %		множення, ділення, залишок
        	+, -		додавання, віднімання
        	<<, >>		побітовий зсув вправо та вліво
        	<=, >=, <, >	порівняння
        	==, !=		рівність, нерівність
        	&		побітове AND
        	^		побітове XOR
        	|		побітове OR
        	&&		логічне AND
        	||		логічне OR
        	вираз ? вираз : вираз
        			умовний оператор
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	присвоєння
        
        Змінні оболонки можуть виступати операндами. Назву змінної буде замінено
        її значенням (приведеним до цілого числа фіксованої довжини) у виразі.
        Для цього не потрібно встановлювати властивість змінної `ціле число'.
        
        Оператори обчислюються за пріоритетами. Вкладені вирази у дужках
        обчислюються першими та можуть змінювати правила пріоритетів, наведені
        вище.
        
        Код завершення:
        Якщо результатом обчислення останнього АРГУМЕНТУ є 0, let повертає 1,
        інакше — 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
uk: Читає рядок зі стандартного вводу та розбиває його на поля.
        
        Зчитує один рядок зі стандартного вводу чи з ФАЙЛОВОГО-ДЕСКРИПТОРА, якщо
        вказано параметр -u. Рядок розбивається на поля по словах, перше слово
        призначується першій НАЗВІ, друге слово — другій НАЗВІ тощо, якщо
        залишаться непризначені слова, їх буде призначено останній НАЗВІ. Як
        роздільники полів розпізнаються символи, вказані у змінній $IFS.
        Типово, символ зворотної похилої риски екранує символи роздільника
        та розриву рядка.
        
        Якщо НАЗВ не вказано, рядок цілком буде збережено у змінній REPLY.
        
        Параметри:
          -a масив	Призначити прочитані слова послідовним елементам МАСИВУ,
        		починаючи з нульового.
          -d роздільник	Читати ввід доки не знайдеться символ РОЗДІЛЬНИК
        		(замість кінця рядка, як звичайно).
          -e		Використовувати Readline для отримання рядку.
          -i текст	Вказати початковий ТЕКСТ для Readline.
          -n кількість	Припинити після зчитування КІЛЬКОСТІ символів, замість
        		того, щоб чекати на кінець рядка.
          -N кількість	Припинити, лише після читання КІЛЬКОСТІ символів, якщо
        		серед них не виявиться символі кінця файла або не буде перевищено
        		час очікування, ігнорувати роздільники.
          -p запрошення	Вивести рядок ЗАПРОШЕННЯ (без переведення рядка в кінці)
        		перед читанням.
          -r		Не обробляти зворотню похилу риску для екранування символів.
          -s		Не виводити отриманий ввід на термінал.
          -t ліміт-часу	Припинити читання та вийти з помилкою якщо за вказаний
        		проміжок часу (в секундах) не було прочитано рядок цілком. Значення
        		змінної TMOUT є стандартним значенням обмеження за часом. ЛІМІТ-ЧАСУ
        		може бути дробовим числом. Якщо ЛІМІТ-ЧАСУ 0, read завершується
        		успішно, лише якщо ввід вже наявний на вказаному файловому
        		дескрипторі. Якщо перевищено термін очікування, код завершення буде
        		більшим за 128.
           -u файловий-дескриптор	Читати ввід з ФАЙЛОВОГО-ДЕСКРИПТОРУ замість
        		стандартного вводу.
        
        Код завершення:
        Команда повертає помилку, якщо знайдено кінець файла, якщо вичерпано час
        очікування (значення, більше за 128), якщо сталася помилка під час
        встановлення значення змінної, або якщо із -u вказано неправильний файловий дескриптор.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
uk: Повертається з функції оболонки.
        
        Виходить з функції чи сценарію, виконаного за допомогою source зі вказаним
        кодом завершення N. Якщо N не вказане, return повертає статус останньої
        виконаної всередині сценарію чи функції команди.
        
        Код завершення:
        Команда повертає N, або помилку, якщо викликана не у функції чи сценарії.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
uk: Встановлює та скидає параметри оболонки та позиційні параметри.
        
        Змінює значення властивостей оболонки та позиційних параметрів чи показує
        назви та значення змінних оболонки.
        
        Параметри:
          -a  Експортувати змінні, які будуть змінюватися чи створюватися.
          -b  Сповіщати про припинення завдань негайно.
          -e  Завершити роботу, якщо одна з команд завершиться помилкою.
          -f  Вимкнути розкриття шаблонів назв файлів (globbing).
          -h  Запам’ятовувати розміщення команд по мірі використання.
          -k  Переносити усі аргументи-присвоєння до оточення команди, не лише ті,
              що йдуть перед назвою команди.
          -m  Ввімкнути контроль завдань.
          -n  Читати команди, але не виконувати їх.
          -o параметр
              Встановити параметр оболонки:
                  allexport    те саме, що й -a
                  braceexpand  те саме, що й -B
                  emacs        використовувати подібний до emacs інтерфейс
                               редагування
                  errexit      те саме, що й -e
                  errtrace     те саме, що й -E
                  functrace    те саме, що й -T
                  hashall      те саме, що й -h
                  histexpand   те саме, що й -H
                  history      ввімкнути збереження журналу команд
                  ignoreeof    не виходити з оболонки після зчитування кінця файла
                  interactive-comments
                               дозволити коментарі у інтерактивній оболонці
                  keyword      те саме, що й -k
                  monitor      те саме, що й -m
                  noclobber    те саме, що й -C
                  noexec       те саме, що й -n
                  noglob       те саме, що й -f
                  nolog        наразі приймається, але ігнорується
                  notify       те саме, що й -b
                  nounset      те саме, що й -u
                  onecmd       те саме, що й -t
                  physical     те саме, що й -P
                  pipefail     кодом завершення ланцюжка команд є код завершення
                               останньої команди, що завершилася невдало, або
                               нуль, якщо усі команди завершилися успішно
                  posix        змінити поведінку bash у ситуаціях, де її поведінка
                               зазвичай відхиляється від стандарту Posix так, щоб
                               вона відповідала стандарту
                  privileged   те саме, що й -p
                  verbose      те саме, що й -v
                  vi           використовувати подібний до vi інтерфейс
                               редагування рядку
                  xtrace       те саме, що й -x
          -p  Ввімкнений, якщо дійсний та ефективний ідентифікатори користувача не
              збігаються. Вимикає обробку файла $ENV та імпортування функцій
              оболонки. Вимикання цього параметра встановлює ефективні
              ідентифікатори користувача та групи у реальні.
          -t  Завершити роботу після зчитування та виконання однієї команди.
          -u  Обробляти неозначені змінні як помилку під час їх підставляння.
          -v  Друкувати рядки вводу по мірі їх читання.
          -x  Друкувати команди та їх аргументи при їх виконанні.
          -B  Виконувати розкриття дужок.
          -C  Вмикання параметра забороняє перезапис наявних звичайних файлів
              переспрямуванням виводу.
          -E  Якщо ввімкнений, пастка ERR успадковується функціями оболонки.
          -H  Ввімкнути підставляння журналу за допомогою !. Цей параметр зазвичай
              ввімкнено у інтерактивних оболонках.
          -P  Не переходити за символічними посиланнями при запуску команд,
              таких як cd, яка змінює поточний каталог.
          -T  Якщо ввімкнений, пастки DEBUG і RETURN будуть успадковуватися функціями
              оболонки.
          --  Призначити всі аргументи, які ще не призначено до позиційних параметрів.
              Якщо всі аргументи вже призначено, позиційні параметри вважатимуться
              невстановленими.
          -   Призначити аргументи, що залишилися позиційним параметрам.
              Параметри -x та -v вимикаються.
        
        Вимкнути параметр можна вказавши + замість -. Параметри можна змінювати
        й після запуску оболонки. Наразі ввімкнені параметри можна побачити у
        змінній $-. Залишкові аргументи вважаються позиційними параметрами
        та призначаються по порядку відповідно до $1 $2, .. $n. Якщо АРГУМЕНТИ не
        вказані, виводиться список усіх змінних оболонки.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказані правильні параметри.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
uk: Скидає значення та параметри змінних та функцій оболонки.
        
        Вилучає змінні чи функції, вказані за НАЗВАМИ.
        
        Параметри:
          -f	НАЗВИ є функціями оболонки.
          -v	НАЗВИ є змінними оболонки.
          -n	НАЗВИ є посиланнями на назви, визначення самих змінних скасовується.
        
        Без параметрів, unset спочатку намагається скинути змінну, якщо це не
        вдасться, тоді функцію.
        
        Деякі змінні не можуть бути скинутими; див. `readonly'.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано неправильний параметр чи НАЗВА
        доступна лише для читання.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
uk: Вмикає властивість експортування змінних оболонки.
        
        Позначає кожну з НАЗВ для експорту до середовища запущених надалі команд.
        Якщо вказане ЗНАЧЕННЯ, призначає ЗНАЧЕННЯ перед тим, як експортувати.
        
        Параметри:
          -f	Працювати з функціями оболонки.
          -n	Вимкнути властивість експортування для усіх НАЗВ.
          -p	Вивести список усіх експортованих змінних та функцій.
        
        Аргумент `--' вимикає подальший аналіз параметрів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри та НАЗВИ.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
uk: Робить змінні оболонки незмінними.
        
        Позначає кожну з НАЗВ як незмінну; після цього значення НАЗВИ не можуть
        бути змінені призначенням. Якщо вказане ЗНАЧЕННЯ, воно призначається, перш
        ніж змінну буде позначено незмінною.
        
        Параметри:
          -a	Працювати з індексованими масивами.
          -A	Працювати з асоціативними масивами.
          -f	Працювати з функціями оболонки.
          -p	Вивести список всіх незмінних змінних та функцій, залежно від
                того, чи вказано параметр -f.
        
        Аргумент `--' вимикає подальший аналіз параметрів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри та НАЗВИ.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
uk: Зсуває позиційні параметри.
        
        Перейменовує позиційні параметри $N+1,$N+2 ... у $1,$2 ... Якщо N не
        вказане, береться 1.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо N менше за нуль чи більше за $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
uk: Виконує команди з файла у поточній оболонці.
        
        Читає та виконує команди з ФАЙЛУ у поточній оболонці. Елементи $PATH
        використовуються при пошуку ФАЙЛУ. Якщо вказані АРГУМЕНТИ, вони стають
        позиційними параметрами при запуску ФАЙЛУ.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої команди, виконаної у ФАЙЛІ, або
        помилку, якщо ФАЙЛ не вдалося прочитати.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
uk: Призупиняє виконання оболонки.
        
        Призупиняє виконання оболонки до отримання сигналу SIGCONT. Зазвичай,
        оболонки сеансу не можуть бути призупинені.
        
        Параметри:
          -f	Призупинити, навіть якщо це оболонка сеансу.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо не ввімкнене керування завданнями чи
        якщо трапиться помилка.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
uk: Перевіряє умовний вираз.
        
        Завершується з кодом 0 (істинний) чи 1 (хибний), залежно від
        результату обчислення ВИРАЗУ. Вирази можуть бути унарними чи бінарними.
        Унарні вирази часто використовуються для визначення властивостей файлів.
        Також є оператори для рядків та для порівняння чисел.
        
        Файлові оператори:
        
          -a файл        Істинний, якщо файл існує.
          -b файл        Істинний, якщо файл є блоковим пристроєм.
          -c файл        Істинний, якщо файл є символьним пристроєм.
          -d файл        Істинний, якщо файл є каталогом.
          -e файл        Істинний, якщо файл існує.
          -f файл        Істинний, якщо файл існує та є звичайним файлом.
          -g файл        Істинний, якщо файл має встановлений біт `set-group-id'.
          -h файл        Істинний, якщо файл є символічним посиланням.
          -L файл        Істинний, якщо файл є символічним посиланням.
          -k файл        Істинний, якщо файл має встановленим біт `sticky'.
          -p файл        Істинний, якщо файл є іменованим каналом.
          -r файл        Істинний, якщо ви можете читати файл.
          -s файл        Істинний, якщо файл існує і не є порожнім.
          -S файл        Істинний, якщо файл є сокетом.
          -t дескриптор  Істинний, якщо дескриптор відкритий у терміналі.
          -u файл        Істинний, якщо файл має встановлений біт `set-user-id'.
          -w файл        Істинний, якщо ви можете записувати до файла.
          -x файл        Істинний, якщо ви можете виконати файл.
          -O файл        Істинний, якщо ви є власником файла.
          -G файл        Істинний, якщо ваша група є власником файла.
          -N файл        Істинний, якщо файл був змінений після останнього
                         читання
        
          файл1 -nt файл2  Істинний, якщо файл1 новіший за файл2 (за датою зміни).
        
          файл1 -ot файл2  Істинний, якщо файл1 старіший за файл2.
        
          файл1 -ef файл2  Істинний, якщо файл1 є жорстким посиланням на файл2.
        
        Оператори з рядками:
        
          -z рядок       Істинний, якщо рядок порожній.
        
          -n рядок
             рядок       Істинний, якщо рядок не порожній.
        
          рядок1 = рядок2
                         Істинний, якщо рядки однакові.
          рядок1 != рядок2
                         Істинний, якщо рядки не однакові.
          рядок1 < рядок2
                         Істинний, якщо при лексикографічному сортуванні рядок1
                         буде іти перед рядком
          рядок1 > рядок2
                         Істинний, якщо при лексикографічному сортуванні рядок1
                         ітиме після рядка2.
        
        Інші оператори:
        
          -o параметр    Істинний, якщо параметр оболонки ввімкнено.
          -v ЗМІННА	 Істинний, якщо встановлено змінну середовища ЗМІННА
          -R ЗМІННА	 Істинний, якщо встановлено змінну середовища ЗМІННА і ця змінна є посиланням на назву.
          ! вираз        Істинний, якщо вираз хибний.
          вираз1 -a вираз2  Істинний, якщо обидва вирази істинні.
          вираз1 -o вираз2  Істинний, якщо хоч один з виразів істинний.
        
          аргумент1 ОПЕРАТОР аргумент2
                         Арифметичне порівняння. ОПЕРАТОР може бути: -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, чи -ge.
        
        Арифметичні бінарні оператори істинні, якщо аргумент1 рівний, не рівний,
        менший, менший чи рівний, більший, чи більший чи рівний аргументу2.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо ВИРАЗ істинний; невдало, якщо вказано
        помилковий аргумент чи ВИРАЗ хибний.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
uk: Перевіряє умовний вираз.
        
        Це синонім до вбудованої команди "test", але на відміну від неї останнім
        аргументом має бути `]'.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
uk: Показує час виконання процесу.
        
        Виводить збірний час виконання оболонки та всіх її нащадків на рівні
        користувача та на рівні системи.
        
        Код завершення:
        Команда завжди успішна.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
uk: Перехоплює сигнали чи інші події.
        
        Визначає та активує обробники для отриманих оболонкою сигналів чи інших
        подій.
        
        АРГУМЕНТ є командою, яку буде запущено оболонкою при отриманні
        СИГНАЛУ(ІВ). Якщо АРГУМЕНТ не вказано (а СИГНАЛ вказано) або вказано
        `-' як АРГУМЕНТ, кожен вказаний СИГНАЛ встановлюється у його
        початковий стан. Якщо АРГУМЕНТ є порожнім рядком, СИГНАЛ(И) буде
        ігноруватися оболонкою та запущеними з неї командами.
        
        Якщо СИГНАЛ є EXIT (0), АРГУМЕНТ буде виконано при виході з оболонки. Якщо
        СИГНАЛ є DEBUG, АРГУМЕНТ буде виконуватися перед кожною простою командою.
        
        Якщо аргументи взагалі не вказано, trap покаже список команд,
        призначених до сигналів.
        
        Параметри:
          -l	Вивести список сигналів та їх номерів.
          -p	Показати команди, призначені СИГНАЛАМ.
        
        Кожен з СИГНАЛІВ має бути або назвою сигналу з <signal.h> або номером
        номером сигналу. Назви сигналів нечутливі до регістру літер, префікс SIG
        необов’язковий. Сигнал можна надіслати оболонці за допомогою
        "kill -signal $$".
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказані правильні параметри та СИГНАЛИ.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
uk: Показує тип команди.
        
        Для кожної НАЗВИ показує, як її буде оброблено як назву команди.
        
        Параметри:
          -a	Показати усі можливі інтерпретації НАЗВИ; якщо не вказано
        	параметр `-p', охоплює також псевдоніми, вбудовані команди, функції.
          -f	Не шукати серед функцій оболонки.
          -P	Виводити лише дискові команди, знайдені за PATH.
          -p	Вивести лише назву файла на диску, або нічого.
          -t	Вивести одне слово, що вказує тип — `alias', `keyword',
        	`function', `builtin', `file' чи `', якщо НАЗВА, відповідно, є
        	псевдонімом, зарезервованим словом оболонки, функцією оболонки
        	вбудованою командою оболонки, файлом на диску чи не знайдене.
        
        Аргументи:
          НАЗВА	назва команди для інтерпретації.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо буде знайдено усі НАЗВИ; невдало, якщо
        хоч одне з них не вдасться знайти.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
uk: Змінює обмеження ресурсів оболонки.
        
        Дозволяє керувати доступними оболонці та створеним нею процесам ресурсами,
        якщо це підтримується системою.
        
        Параметри:
          -S	Використовувати `soft' обмеження.
          -H	Використовувати `hard' обмеження.
          -a	Надати звіт про поточні обмеження.
          -b	Розмір буфера сокетів.
          -c	Максимальний розмір файла дампу пам’яті.
          -d	Максимальний розмір сегменту даних процесу.
          -e	Максимальний пріоритет виконання (`nice').
          -f	Максимальний розмір файлів, записаних оболонкою та нащадками.
          -i	Максимальна кількість сигналів, що очікують обробки.
          -k	Максимальна кількість k-черг, визначених для цього процесу
          -l	Максимальний розмір, який процес може заблокувати в пам’яті.
          -m	Максимальний розмір резидентного набору.
          -n	Максимальна кількість відкритих файлових дескрипторів.
          -p	Розмір буфера каналу.
          -q	Максимальний розмір повідомлення у чергах повідомлень POSIX
        	(у байтах).
          -r	Максимальний пріоритет виконання у реальному часі.
          -s	Максимальний розмір стеку.
          -t	Максимальний час використання процесору (у секундах).
          -u	Максимальна кількість процесів користувача.
          -v	Розмір віртуальної пам’яті.
          -x	Максимальна кількість блокувань файлів.
          -R	максимальний період роботи процесу реального часу до блокування
          -T	максимальна кількість потоків обробки
        
        Перелік доступних параметрів залежить від програмної платформи.
        
        Якщо вказане ОБМЕЖЕННЯ, воно встановлюється як нове значення обмеження
        використання вказаного ресурсу; спеціальні значення ОБМЕЖЕННЯ `soft',
        `hard', та `unlimited' означають, відповідно, поточне м’яке обмеження,
        поточне жорстке обмеження та відсутність обмежень. Якщо ОБМЕЖЕННЯ не
        вказане, виводиться поточне значення вказаного ресурсу. Якщо не вказано
        жодного параметра, береться -f.
        
        Значення можуть змінюватися із кроком у 1024 байти, за винятком -t,
        що вказується в секундах, -p, яке має крок 512 байтів та -u, що є
        кількістю процесів без кроку.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано неправильний параметр чи
        трапилася помилка під час виконання.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
uk: Встановлює чи показує маску дозволів для файлів.
        
        Встановлює МАСКУ дозволів для створених файлів. Якщо МАСКУ не вказано,
        виводить поточне значення маски.
        
        Якщо МАСКА починається з цифри, вона вважається вісімковим числом;
        якщо ні — вона має бути рядком символьного режиму, подібним до того, що
        використовується chmod(1).
        
        Параметри:
          -p	Якщо МАСКУ не вказано, вивести її у формі, придатній для виконання.
          -S	Виводити у символьному режимі; інакше виводиться вісімкове число.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильну МАСКУ та параметри.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
uk: Чекає завершення виконання завдання та повертає його код завершення.
        
        Очікує завершення роботи процесу, вказаного за ІДЕНТИФІКАТОРОМ, що може
        бути ідентифікатором процесу чи завдання, та повертає його код завершення.
        Якщо ІДЕНТИФІКАТОР не вказано, очікує завершення усіх активних дочірніх
        процесів та повертає код 0. Якщо ІДЕНТИФІКАТОР є завданням, очікує на
        завершення усіх процесів у ланцюжку завдання.
        
        Якщо вказано параметр -n, очікує на завершення якогось завдання зі списку
        ідентифікаторів або, якщо не вказано жодного ідентифікатора, на завершення
        наступного завдання і повертає його стан завершення.
        
        Якщо вказано параметр -p, процес або ідентифікатор завдання, для якого
        повернуто стан завершення, пов'язується із змінною VAR, назва якої
        визначається аргументом параметра. Спочатку змінна лишатиметься
        невизначеною. Це корисно, лише якщо вказано параметр -n.
        
        Якщо вказано параметр -f і увімкнено керування завданнями, очікує на
        вказаний ідентифікатор для переривання, замість очікування на зміну
        його стану.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення вказаного завдання; помилку, якщо вказано
        неправильні параметри чи ІДЕНТИФІКАТОР або якщо вказано -n і оболонка не
        має неочікуваних дочірніх процесів.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
uk: Очікує на завершення роботи процесу та повертає його код завершення.
        
        Очікує, поки завершиться вказаний процес, та доповідає про його успішність.
        Якщо ІДЕНТИФІКАТОР-ПРОЦЕСУ не вказаний, очікує завершення усіх дочірніх
        процесів й завершується з кодом 0. ІДЕНТИФІКАТОР має бути ідентифікатором
        процесу.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення процесу з останнім вказаним ідентифікатором.
        Повертає код помилки, якщо вказано неправильний ІДЕНТИФІКАТОР чи параметр.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Виконати команди для кожного з пунктів списку.
        
        Цикл `for' виконує послідовність команд для кожного елементу списку.
        Якщо `in СЛОВА ...;' не вказано, тоді береться `in "$@"'. НАЗВА
        послідовно встановлюється у кожне зі СЛІВ, потім виконуються КОМАНДИ.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Арифметичний цикл.
        
        Те ж саме, що й
        	(( ВИРАЗ1 ))
        	while (( ВИРАЗ2 )); do
        		КОМАНДИ
        		(( ВИРАЗ3 ))
        	done
        ВИРАЗИ мають бути арифметичними виразами. Якщо будь-який з них не
        вказаний, цикл поводиться, як ніби його результатом є 1.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Пропонує вибрати слово та виконує відповідні команди.
        
        СЛОВА розгортаються, утворюючи список слів. Отриманий список слів
        виводиться пронумерованим до стандартного виводу помилок. Якщо `in СЛОВА'
        не вказано, береться `in "$@"'. Тоді виводиться запрошення PS3 та зі
        стандартного вводу зчитується рядок. Якщо цей рядок є числом, що вказує
        номер одного зі слів, НАЗВА встановлюється у це слово. Якщо рядок порожній,
        СЛОВА та запрошення виводяться знов. Якщо прочитано кінець файла, команда
        завершується. Якщо рядок містить щось інше, НАЗВІ призначається порожній
        рядок. Прочитаний рядок зберігається у змінній REPLY. Після кожного
        зчитування виконуються КОМАНДИ. Команда продовжує виконання доки не
        буде викликано команду break.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
uk: Доповідає про час виконання ланцюжка команд.
        
        Виконує ЛАНЦЮЖОК та, по його завершенні, друкує звіт про час процесора,
        витрачений користувачем, системою та сумарно на виконання ЛАНЦЮЖКА.
        
        Параметри:
          -p	Друкує звіт у форматі, що відповідає стандарту POSIX.
        
        Час виводиться у форматі, вказаному у змінній TIMEFORMAT.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення ЛАНЦЮЖКА-КОМАНД.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Вибірково виконує команди відповідно до шаблону.
        
        Вибірково виконує КОМАНДИ, залежно від відповідності СЛОВА ШАБЛОНУ.
        Декілька шаблонів можуть бути вказані через `|'.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Виконує команди відповідно до умови.
        
        КОМАНДИ з `if КОМАНДИ' виконуються, і якщо їх код завершення нульовий,
        виконуються КОМАНДИ з `then КОМАНДИ'. Інакше в свою чергу виконуються
        команди з `elif КОМАНДИ', і якщо їх код завершення нульовий, виконуються
        КОМАНДИ з відповідного `then КОМАНДИ'. Інакше виконуються КОМАНДИ з
        `else КОМАНДИ'. Блоки elif та else не обов’язкові.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди або нуль,
        якщо жодна з перевірених умов не була істинною.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Циклічно виконує команди поки виконується умова.
        
        Виконуватиме КОМАНДИ-2, поки остання команда з КОМАНД
        не завершиться невдало.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Виконує команди доки умову не буде виконано.
        
        Виконуватиме КОМАНДИ-2, поки остання команда з КОМАНД
        не завершиться успішно.
        
        Код завершення:
        Команда повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
uk: Створює співпроцес з назвою НАЗВА.
        
        Починає асинхронне виконання КОМАНДИ, під’єднавши її стандартний ввід та
        вивід через канали до файлових дескрипторів, які присвоюються елементам 0
        та 1 змінної-масиву НАЗВА.
        Стандартна назва змінної — "COPROC".
        
        Код завершення:
        Команда coproc повертає стан виходу 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
uk: Описує функцію оболонки.
        
        Створює функцію оболонки з назвою НАЗВА. Функція запускається як звичайна
        команда з назвою НАЗВА та послідовно виконує КОМАНДИ. Аргументи до команди
        призначаються на час виконання змінним $1...$n, а назва функції — змінній
        $FUNCNAME.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо НАЗВА є незмінною.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
uk: Групує команди в один блок.
        
        Виконує згрупований набір команд. Це один з методів перенаправлення виводу
        групи команд.
        
        Код завершення:
        Конструкція повертає код завершення останньої виконаної команди.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
uk: Продовжує виконання завдання на передньому плані.
        
        Продовжує на передньому плані виконання призупиненого чи фонового
        завдання, як це робить команда `fg'. ЗАВДАННЯ може бути назвою чи номером
        завдання. Якщо після ЗАВДАННЯ вказано `&', завдання продовжує виконання у
        фоні, тобто команда має ефект команди `bg'.
        
        Код завершення:
        Команда повертає статус продовженого завдання.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
uk: Обчислює арифметичний вираз.
        
        Обчислює ВИРАЗ відповідно до правил арифметичного розкриття. Те ж саме,
        що й «let "ВИРАЗ"».
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо результат обчислення ненульовий.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
uk: Виконує умовну команду.
        
        Повертає статус 0 чи 1, в залежності від результату обчислення умовного
        ВИРАЗУ. Вирази складаються з тих самих складових, що використовуються у
        вбудованій команді `test', але можуть також комбінуватися за допомогою:
        
          ( ВИРАЗ )		Повертає значення ВИРАЗУ.
          ! ВИРАЗ		Істинний, якщо ВИРАЗ хибний.
          ВИРАЗ1 && ВИРАЗ2	Істинний, якщо обидва ВИРАЗИ істинні.
          ВИРАЗ1 || ВИРАЗ2	Істинний, якщо хоч один з ВИРАЗІВ істинний.
        
        Якщо застосовуються оператори `==' та `!=', рядок з правої сторони
        вважається шаблоном, й проводиться перевірка на відповідність цьому
        шаблону. При застосуванні `=~' рядок зліва вважається регулярним
        виразом, відносно якого перевіряється правий рядок.
        
        Оператори && та || не обчислюють ВИРАЗ2, якщо ВИРАЗУ1 достатньо для
        визначення результату.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо ВИРАЗ істинний.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
uk: Загальні назви змінних оболонки та їхнє використання.
        
        BASH_VERSION	Інформація щодо версії Bash.
        CDPATH	Розділений двокрапкою список каталогів, у яких оболонка буде
        		шукати каталоги, вказані команді `cd'.
        GLOBIGNORE	Розділений двокрапкою список шаблонів назв файлів, які будуть
        		ігноруватися під час розкриття шляхів.
        HISTFILE	Назва файла, де зберігається історія команд.
        HISTFILESIZE	Найбільша дозволена кількість записів у файлі журналу.
        HISTSIZE	Найбільша кількість записів, які може використовувати
        		поточна оболонка.
        HOME	Повний шлях до вашої домівки.
        HOSTNAME	Назва поточної машини.
        HOSTTYPE	Тип процесора, на якому виконується оболонка.
        IGNOREEOF	Визначає реакцію оболонки на символ кінця файла на вводі.
        		Якщо змінна визначена, її значення є кількістю таких символів,
        		що можуть бути отримані під ряд й бути проігнорованими. Звичайне
        		значення — 10. Якщо змінна не визначена, символ кінця файла
        		означатиме кінець вводу.
        MACHTYPE	Рядок, що описує поточну систему, на якій виконується Bash.
        MAILCHECK	Визначає частоту перевірки пошти оболонкою.
        MAILPATH	Розділений двокрапкою список файлів, які оболонка буде
        		перевіряти на наявність нової пошти.
        OSTYPE	Варіант Unix, на якому виконується оболонка.
        PATH	Розділений двокрапкою список каталогів, де оболонка шукатиме
        		виконувані файли команд.
        PROMPT_COMMAND	Команда, яку оболонка буде виконувати перш ніж вивести
        		основне запрошення вводу.
        PS1		Рядок основного запрошення вводу.
        PS2		Рядок вторинного запрошення вводу.
        PWD		Повний шлях до поточного каталогу.
        SHELLOPTS	Розділений двокрапкою список увімкнених параметрів оболонки.
        TERM	Тип поточного термінала.
        TIMEFORMAT	Формат виводу часу командою `time'.
        auto_resume	Якщо встановлена, введені команди, що складаються з
        		одного слова, спочатку будуть шукатися у списку поточних
        		призупинених завдань. Якщо таке завдання буде знайдене, йому буде
        		надано пріоритет. Значення цієї змінної `exact' означає,
        		що слово має точно відповідати команді у списку завдань. Значення
        		`substring' означає, що слово має міститися у команді завдання.
        		Будь-яке інше значення означає, що команда завдання має
        		починатися з вказаного слова.
        histchars	Символи, що використовуються для розкриття журналу та
        		швидкої заміни. Перший символ є символом підставляння журналу,
        		зазвичай це `!'.  Другий — символ «швидкої заміни», зазичай `^'.
        		Третій — символ «коментаря журналу», зазвичай це `#'.
        HISTIGNORE	Розділений двокрапкою список шаблонів, що використовуються
        		при визначенні, чи зберігати команду у списку журналу.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
uk: Додає каталоги до списку збережених каталогів.
        
        Додає каталог на вершину стеку каталогів, чи циклічно обертає
        стек, встановлюючи поточний робочий каталог відповідно до його нової
        вершини. Без аргументів міняє місцями дві найвищих каталоги.
        
        Параметри:
          -n	Не робити звичайного переходу у новий каталог при додаванні
        		каталогів до стеку, проводити операції лише над стеком.
        
        Аргументи:
          +N	Циклічно обертає стек так, щоб N-ний каталог, рахуючи
        		зліва (починаючи з нуля) у списку, що виводиться командою `dirs'
        		опинилася на вершині стеку.
        
          -N	Циклічно обертає стек так, щоб N-ний каталог, рахуючи
        		з кінця (починаючи з нуля) у списку, що виводиться командою `dirs'
        		опинився на вершині стеку.
        
          КАТАЛОГ	Додає КАТАЛОГ на вершину стеку і робить його поточним
        			робочим каталогом.
        
        Вбудована команда `dirs' показує стек каталогів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказаний неправильний аргумент чи
        якщо не вдалося змінити поточну каталог.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
uk: Вилучає каталоги зі списку збережених каталогів.
        
        Вилучає каталоги зі стеку збережених каталогів. Якщо аргументи не
        вказані, вилучає верхній каталог стеку і змінює поточний каталог
        відповідно до нової вершини стеку.
        
        Параметри:
          -n	Не виконувати звичайного переходу до нового каталогу при вилученні
        		каталогів зі стеку, проводити операції лише над стеком.
        
        Аргументи:
          +N	Вилучає N-ний зліва каталог у списку, що показується командою
        		`dirs' (відлік починається з нуля). Приклад: `popd +0' вилучає
        		перший каталог, `popd +1' — другий.
        
          -N	Вилучає N-ний з кінця каталог у списку, що показується
        		командою `dirs' (відлік починається з нуля). Приклад: `popd -0'
        		вилучає останній каталог, `popd -1' — передостанній.
        
        Вбудована команда `dirs' показує список збережених каталогів.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано помилковий аргумент чи якщо
        не вдалося змінити поточний каталог.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
uk: Показує список збережених каталогів.
        
        Показує список збережених каталогів. Каталоги додаються до цього списку
        командою `pushd'; ви можете повернутися назад по цьому списку за допомогою
        команди `popd'.
        
        Параметри:
          -c	Спорожнити список каталогів, вилучивши усі його елементи.
          -l	Не використовувати ~ при виводі каталогів, що знаходяться
        		усередині вашої домівки.
          -p	Виводити каталоги по одній на рядок.
          -v	Виводити каталоги по одній на рядок із вказанням позиції у
        		списку.
        
        Аргументи:
          +N	Показує N-ний зліва каталог у списку, що виводиться командою
        		dirs без аргументів, відлік починається з нуля.
        
          -N	Показує N-ний з кінця каталог у списку, що виводиться
        		командою dirs без аргументів, відлік починається з нуля.    
        Код завершення:
        Команда завершується невдало, якщо вказано неправильний параметр чи якщо
        трапиться помилка.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
uk: Встановлює та скидає параметри оболонки.
        
        Змінює значення ПАРАМЕТРІВ. Якщо аргументи ПАРАМЕТРИ не вказані, виводить
        список усіх вказаних параметрів оболонки. Якщо ж параметрів не вказано,
        виводить список усіх параметрів, вказуючи, чи параметр ввімкнений, чи ні.
        
        Параметри:
          -o	Приймати лише ПАРАМЕТРИ, з якими працює `set -o'.
          -p	Вивести список параметрів оболонки та їх поточний стан.
          -q	Не виводити нічого.
          -s	Ввімкнути (встановити) кожен з ПАРАМЕТРІВ.
          -u	Вимкнути (скинути) кожен з ПАРАМЕТРІВ.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо ПАРАМЕТР ввімкнено; невдало, якщо
        вказано неправильні параметри чи ПАРАМЕТР вимкнено.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
uk: Форматує та виводить аргументи відповідно до шаблону ФОРМАТ.
        
        Параметри:
          -v змінна	Призначити результат змінній оболонки, замість
        		виведення його до стандартного виводу.
        
        ШАБЛОН складається з символів, які можуть належати до трьох типів:
        звичайні символи, які просто копіюються у вивід; спеціальні
        послідовності, які інтерпретуються, а потім копіюються у вивід; та
        вказівки форматування, замість кожної з яких підставляється відповідний
        аргумент.
        
        Окрім стандартних вказівок форматування, описаних у printf(1)б
        printf також розуміє:
        
          %b	Інтерпретувати спеціальні послідовності (що починаються зі
        		зворотної похилої риски) у відповідному аргументі.
          %q	Взяти аргумент в лапки так, щоб його можна було використати як
        		ввід оболонки
          %Q	подібна до %q, але буде застосовано довільну точність до аргументу
        		без лапок до застосування лапок
           %(формат)T – вивести рядок дати і часу з використанням ФОРМАТУ
                для форматування даних strftime(3)
        
        Визначене форматування використовується так, щоб було оброблено усі аргументи.
        Якщо аргументів виявиться менше за кількість визначених форматів, для зайвих
        специфікаторів форматів буде використано нульові значення або порожні рядки,
        залежно від типу форматування.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало лише якщо вказано неправильний параметр або
        якщо трапиться помилка запису чи присвоєння.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
uk: Вказує, як буде завершувати аргументи readline.
        
        Визначає як завершувати аргументи для НАЗВ. Якщо параметри не вказано,
        буде виведено поточні вказівки завершення аргументів у формі,
        придатній для подальшого виконання.
        
        Параметри:
          -p	Вивести вказівки доповнення у формі, придатній до виконання.
          -r	Вилучити вказівки доповнення аргументів для НАЗВ (або, якщо
        		НАЗВ не вказано, усі вказівки завершення).
          -D	застосувати доповнення та дії як типові для команд
        	без визначених вказівок щодо доповнення.
          -E	застосувати доповнення та дії до «порожніх» команд, спроби --
        	завершення на порожньому рядку.
          -I	застосовувати доповнення та дій до початкового слова
        		(зазвичай, команди)
        
        Якщо виконується спроба доповнення, дії виконуються у порядку, в якому
        вказані наведені вище параметри у верхньому регістрі. Якщо вказано
        декілька параметрів, параметр -D має пріоритет над параметром -E,
        а обидва ці параметри мають пріоритет над параметром -I.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри та не
        трапиться помилки під час виконання.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
uk: Показати можливі завершення залежно від параметрів.
        
        Команда призначена для використання зсередини функції для генерації
        можливих завершень. Якщо вказано необов’язковий аргумент СЛОВО,
        генеруються завершення, що відповідають цьому слову.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри і не
        трапиться помилки під час виконання.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
uk: Змінює чи показує параметри завершення аргументів.
        
        Змінює параметри завершення аргументів для НАЗВ (якщо НАЗВИ не вказано,
        для завершення, що наразі виконується). Якщо ПАРАМЕТРИ не вказані,
        виводить параметри завершення для кожної з НАЗВ (чи завершення, що
        наразі виконується).
        
        Параметри:
        	-o параметр	Увімкнути параметр завершення для всіх НАЗВ.
        	-D		Змінити параметри для доповнення "типових" команд
        	-E		Змінити параметри для доповнення "порожніх" команд
        	-I		Змінити параметри для доповнення за початковим словом
        
        Параметри можна вимикати, використовуючи `+o' замість `-o'.
        
        Аргументи:
        
        Кожна з НАЗВ відповідає команді, для якої попередньо має бути вказано,
        як завершувати її аргументи за допомогою вбудованої команди `complete'.
        Якщо НАЗВ не вказано, compopt має виконуватися усередині функції, що
        генерує список завершень, тоді змінюються параметрі вказівки завершень,
        що відповідає цій функції.
        
        Код завершення:
        Команда завершується успішно, якщо вказано правильні параметри та
        вказівки завершень для НАЗВ існують.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
uk: Читає рядки зі стандартного вводу й заносить їх до масиву.
        
        Читає рядки зі стандартного вводу чи з ФАЙЛОВОГО-ДЕСКРИПТОРА, якщо вказано
        параметр -u, і вставляє їх до вказаної змінної-масиву. Якщо назву змінної
        не вказано, використовується змінна MAPFILE.
        
        Параметри:
          -d роздільник	Використати для поділу на рядки вказаний роздільник, а не
             символ розриву рядка
          -n кількість	Прочитати вказану кількість рядків. Нуль означає
        			«без обмежень».
          -O початок	Почати вставляти до масиву з вказаного
        			елемента масиву. Зазвичай відлік починається з нуля.
          -s кількість	Пропустити вказану кількість рядків на початку
        			файла.
          -t		Прибирати символ переведення рядку в кінці прочитаних
        			з файла рядків.
          -u дескриптор	Читати рядки з вказаного дескриптора замість
        			стандартного вводу
          -C обробник	Виконувати вказаний обробник після прочитання рядка.
          -c крок		Викликати обробник лише після того, як буде прочитано
        			вказану кількість рядків.
        
        Аргументи:
          МАСИВ		Назва змінної-масиву для збереження даних з файла.
        
        Якщо вказано лише -C, без -c, обробник викликатиметься із кроком 5000.
        Обробник викликається із параметром, що вказує наступний елемент масиву,
        якому буде призначено значення.
        
        Якщо початковий елемент не вказано, mapfile спорожнить МАСИВ, перш ніж
        починати присвоєння.
        
        Код завершення:
        Команда завершується невдало лише якщо вказано неправильний параметр або
        якщо МАСИВ є незмінним.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
uk: Читає рядки з файла до масиву.
        
        Синонім до `mapfile'.
