bash 5.2-rc1 - en to sv translation catalogue (572 entries)

en: bad array subscript
sv: felaktigt vektorindex

en: %s: removing nameref attribute
sv: %s: tar bort attributet namnreferens

en: %s: cannot convert indexed to associative array
sv: %s: det går inte att konvertera en indexerad vektor till associativ

en: %s: cannot assign to non-numeric index
sv: %s: det går inte att tilldela till ickenumeriska index

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
sv: %s: %s: måste använda index vid tilldelning av associativ vektor

en: %s: cannot create: %s
sv: %s: det går inte att skapa: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
sv: bash_execute_unix_command: det går inte att hitta en tangentbindning för kommandot

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
sv: %s: första ickeblanka tecknet är inte '"'

en: no closing `%c' in %s
sv: ingen avslutande ”%c” i %s

en: %s: missing colon separator
sv: %s: kolonseparator saknas

en: `%s': cannot unbind in command keymap
sv: ”%s”: det går inte att avbinda i kommandotangentbindning

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
sv: klammerexpansion: det går inte att allokera minne för %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
sv: klammerexpansion: misslyckades att allokera minne för %u element

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
sv: klammerexpansion: misslyckades att allokera minne för ”%s”

en: `%s': invalid alias name
sv: ”%s”: ogiltigt aliasnamn

en: line editing not enabled
sv: radredigering är inte aktiverat

en: `%s': invalid keymap name
sv: ”%s”: ogiltigt tangentbindningsnamn

en: %s: cannot read: %s
sv: %s: det går inte att läsa: %s

en: `%s': unknown function name
sv: ”%s”: okänt funktionsnamn

en: %s is not bound to any keys.
sv: %s är inte bundet till några tangenter.

en: %s can be invoked via
sv: %s kan anropas via

en: `%s': cannot unbind
sv: ”%s”: det går inte att avbinda

en: loop count
sv: slingräknare

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
sv: endast meningsfullt i en ”for”-, ”while”- eller ”until”-slinga

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
sv: Returnerar kontexten för det aktuella subrutinsanropet.
        
        Utan UTTR, returneras ”$rad $filnamn”.  Med UTTR, returneras
        ”$rad $subrutin $filnamn”.  Denna extra information kan användas för
        att ge en stackspårning.
        
        Värdet på UTTR indikerar hur många anropsramar att gå tillbaka före den
        aktuella, toppramen är ram 0.

en: HOME not set
sv: HOME är inte satt

en: too many arguments
sv: för många argument

en: null directory
sv: null-katalog

en: OLDPWD not set
sv: OLDPWD är inte satt

en: line %d:
sv: rad %d:

en: warning:
sv: varning:

en: %s: usage:
sv: %s: användning:

en: %s: option requires an argument
sv: %s: flaggan kräver ett argument

en: %s: numeric argument required
sv: %s: numeriskt argument krävs

en: %s: not found
sv: %s: finns inte

en: %s: invalid option
sv: %s: ogiltig flagga

en: %s: invalid option name
sv: %s: ogiltigt flaggnamn

en: `%s': not a valid identifier
sv: ”%s”: inte en giltig identifierare

en: invalid octal number
sv: ogiltigt oktalt tal

en: invalid hex number
sv: ogiltigt hexadecimalt tal

en: invalid number
sv: ogiltigt tal

en: %s: invalid signal specification
sv: %s: ogiltig signalspecifikation

en: `%s': not a pid or valid job spec
sv: ”%s”: inte en pid eller giltig jobbspecifikation

en: %s: readonly variable
sv: %s: endast läsbar variabel

en: %s: cannot assign
sv: %s: det går inte att tilldela

en: %s: %s out of range
sv: %s: %s utanför giltigt intervall

en: %s out of range
sv: %s utanför giltigt intervall

en: %s: no such job
sv: %s: inget sådant jobb

en: %s: no job control
sv: %s: ingen jobbstyrning

en: no job control
sv: ingen jobbstyrning

en: %s: restricted
sv: %s: begränsat

en: restricted
sv: begränsat

en: %s: not a shell builtin
sv: %s: inte inbyggt i skalet

en: write error: %s
sv: skrivfel: %s

en: error setting terminal attributes: %s
sv: fel när terminalattribut ställdes in: %s

en: error getting terminal attributes: %s
sv: fel när terminalattribut hämtades: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
sv: %s: fel när aktuell katalog hämtades: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
sv: %s: tvetydig jobbspecifikation

en: help not available in this version
sv: hjälp är inte tillgängligt i denna version

en: %s: cannot unset: readonly %s
sv: %s: det går inte att ta bort tilldelning: endast läsbar %s

en: %s: cannot unset
sv: %s: det går inte att ta bort tilldelning

en: %s: invalid action name
sv: %s: ogiltigt åtgärdsnamn

en: %s: no completion specification
sv: %s: ingen kompletteringsspecifikation

en: warning: -F option may not work as you expect
sv: varning: flaggan -F fungerar kanske inte som du väntar dig

en: warning: -C option may not work as you expect
sv: varning: flaggan -C fungerar kanske inte som du väntar dig

en: not currently executing completion function
sv: kör inte en kompletteringsfunktion

en: can only be used in a function
sv: kan endast användas i en funktion

en: cannot use `-f' to make functions
sv: det går inte att använda ”-f” för att göra funktioner

en: %s: readonly function
sv: %s: endast läsbar funktion

en: %s: reference variable cannot be an array
sv: %s: en referensvariabel kan inte vara en vektor

en: %s: nameref variable self references not allowed
sv: %s: att en namnreferensvariabel självrefererar är inte tillåtet

en: %s: circular name reference
sv: %s: cirkulär namnreferens

en: `%s': invalid variable name for name reference
sv: ”%s”: ogiltigt variabelnamn för referens

en: %s: cannot destroy array variables in this way
sv: %s: det går inte att förstöra vektorvariabler på detta sätt

en: %s: cannot convert associative to indexed array
sv: %s: det går inte att konvertera en associativ vektor till indexerad

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
sv: %s: citerad sammansatt tilldelning av vektorer undanbedes

en: dynamic loading not available
sv: dynamisk laddning är inte tillgängligt

en: cannot open shared object %s: %s
sv: det går inte att öppna delat objekt %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
sv: det går inte att hitta %s i det delade objektet %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
sv: %s: den dynamiska inbyggda är redan inläst

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
sv: inläsningsfunktionen för %s returnerar misslyckande (%d): inte inläst

en: %s: not dynamically loaded
sv: %s: inte dynamiskt laddad

en: %s: cannot delete: %s
sv: %s: kan inte ta bort: %s

en: %s: is a directory
sv: %s: är en katalog

en: %s: not a regular file
sv: %s: inte en normal fil

en: %s: file is too large
sv: %s: filen är för stor

en: %s: cannot execute binary file
sv: %s: det går inte att köra binär fil

en: %s: cannot execute: %s
sv: %s: kan inte köra: %s

en: logout
sv: utloggning

en: not login shell: use `exit'
sv: inte ett inloggningsskal: använd ”exit”

en: There are stopped jobs.
sv: Det finns stoppade jobb.

en: There are running jobs.
sv: Det finns körande jobb.

en: no command found
sv: hittar inget kommando

en: history specification
sv: historiespecifikation

en: %s: cannot open temp file: %s
sv: %s: det går inte att öppna temporärfil: %s

en: current
sv: aktuell

en: job %d started without job control
sv: jobb %d startade utan jobbstyrning

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: hashing disabled
sv: hashning avslaget

en: %s: hash table empty
sv: %s: hashtabellen tom

en: hits	command
sv: träffar	kommando

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
sv[0]: Skalkommandon som matchar nyckelordet ”
sv[1]: Skalkommandon som matchar nyckelorden ”

en: '
sv: ”

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
sv: inget hjälpämne matchar ”%s”.  Prova ”help help” eller ”man -k %s” eller ”info %s”.

en: %s: cannot open: %s
sv: %s: det går inte att öppna: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
sv: Dessa skalkommandon är definierade internt.  Skriv ”help” för att se
    denna lista.  Skriv ”help namn” för att få reda på mer om funktionen
    ”namn”.  Använd ”info bash” för att få reda på mer om skalet rent
    allmänt.  Använd ”man -k” eller ”info” för att få reda på mer om
    kommandon som inte är i listan.
    
    En stjärna (*) bredvid ett namn betyder att det kommandot är avstängt.

en: cannot use more than one of -anrw
sv: det går inte att använda mer än en av -anrw

en: history position
sv: historieposition

en: %s: invalid timestamp
sv: %s: ogiltig tidsstämpel

en: %s: history expansion failed
sv: %s: historieexpansionen misslyckades

en: %s: inlib failed
sv: %s: inlib misslyckades

en: no other options allowed with `-x'
sv: inga andra flaggor är tillåtna med ”-x”

en: %s: arguments must be process or job IDs
sv: %s: argument måste vara processer eller jobb-id:n

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: expression expected
sv: uttryck förväntades

en: %s: not an indexed array
sv: %s: inte en indexerad vektor

en: %s: invalid file descriptor specification
sv: %s: ogiltig filbeskrivarspecifikation

en: %d: invalid file descriptor: %s
sv: %d: ogiltig filbeskrivare: %s

en: %s: invalid line count
sv: %s: ogiltigt radantal

en: %s: invalid array origin
sv: %s: ogiltig vektorstart

en: %s: invalid callback quantum
sv: %s: ogiltigt kvantum för återanrop

en: empty array variable name
sv: tomt vektorvariabelnamn

en: array variable support required
sv: stöd för vektorvariabler krävs

en: `%s': missing format character
sv: ”%s”: formateringstecken saknas

en: `%c': invalid time format specification
sv: ”%c”: ogiltig specifikation av tidsformat

en: `%c': invalid format character
sv: ”%c”: ogiltigt formateringstecken

en: warning: %s: %s
sv: varning: %s: %s

en: format parsing problem: %s
sv: formattolkningsproblem: %s

en: missing hex digit for \x
sv: hexadecimal siffra saknas för \x

en: missing unicode digit for \%c
sv: unicode-siffra saknas för \%c

en: no other directory
sv: ingen annan katalog

en: %s: invalid argument
sv: %s: ogiltigt argument

en: <no current directory>
sv: <ingen aktuell katalog>

en: directory stack empty
sv: katalogstacken är tom

en: directory stack index
sv: katalogstackindex

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
sv: Visa listan av kataloger i minnet just nu.  Kataloger hamnar i listan
        med kommandot ”pushd”.  Du kan komma tillbaka upp genom listan med
        kommandot ”popd”.
        
        Flaggor:
          -c	nollställ katalogstacken genom att bo bort alla elementen
          -l	skriv inte ut versioner med tildeprefix av kataloger som är
        	relativa din hemkatalog
          -p	skriv katalogstacken med en post per rad
          -v	skriv katalogstacken med en post per rad inledda med dess
        	position i stacken
        
        Argument:
          +N	Visa den N:e posten räknat från vänster i listan som visas
        	av dirs när det anropas utan flaggor, räknat från noll.
        
          -N	Visa den N:e posten räknat från höger i listan som visas
    	av dirs när det anropas utan flaggor, räknat från noll.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sv: Lägger till en katalog till toppen av katalogstacken, eller roterar
        stacken, och gör den nya toppen av stacken till den aktuella
        arbetskatalogen.  Utan argument, byt de två toppkatalogerna.
        
        Flaggor:
          -n	Undertryck det normala bytet av katalog när kataloger
        	läggs till på stacken, så att endast stacken ändras.
        
        Argument:
          +N	Roterar stacken så att den N:e katalogen (räknat från
        	vänster i listan som visas av ”dirs”, med början på noll) hamnar
        	på toppen.
        
          -N	Roterar stacken så att den N:e katalogen (räknat från
        	höger i listan som visas av ”dirs”, med början på noll) hamnar
        	på toppen.
        
          kat	Lägger till KAT till toppen av katalogstacken, och gör den
        	till den nya aktuella arbetskatalogen.
        
        Den inbyggda ”dirs” visar katalogstacken.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sv: Tar bort poster från katalogstacken.  Utan argument tas den översta
        katalogen bort från stacken, och byte görs till den nya toppkatalogen.
        
        Flaggor:
          -n	Undertryck det normala bytet av katalog när kataloger
        	läggs till på stacken, så att endast stacken ändras.
        
        Arguments:
          +N	Tar bort den N:e posten räknat från vänster i listan
        	som visas av ”dirs”, med början på noll.  Till exempel: ”popd +0”
        	tar bort den första katalogen, ”popd +1” den andra.
        
          -N	Tar bort den N:e posten räknat från höger i listan
        	som visas av ”dirs”, med början på noll.  Till exempel: ”popd -0”
        	tar bort den sista katalogen, ”popd -1” den näst sista.
        
        Den inbyggda ”dirs” visar katalogstacken.

en: %s: invalid timeout specification
sv: %s: ogiltig tidsgränsspecifikation

en: read error: %d: %s
sv: läsfel: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
sv: det går bara att göra ”return” från en funktion eller källinläst skript

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
sv: det går inte att samtidigt ta bort en funktion och en variabel

en: %s: not an array variable
sv: %s: inte en vektorvariabel

en: %s: not a function
sv: %s: inte en funktion

en: %s: cannot export
sv: %s: det går inte att exportera

en: shift count
sv: skiftantal

en: cannot set and unset shell options simultaneously
sv: det går inte att sätta och ta bort skalflaggor samtidigt

en: %s: invalid shell option name
sv: %s: ogiltigt skalflaggsnamn

en: filename argument required
sv: filnamnsargument krävs

en: %s: file not found
sv: %s: filen finns inte

en: cannot suspend
sv: det går inte att suspendera

en: cannot suspend a login shell
sv: det går inte att suspendera ett inloggningsskal

en: %s is aliased to `%s'
sv: %s är ett alias för ”%s”

en: %s is a shell keyword
sv: %s är ett nyckelord i skalet

en: %s is a function
sv: %s är en funktion

en: %s is a special shell builtin
sv: %s är en special inbyggd i skalet

en: %s is a shell builtin
sv: %s är inbyggt i skalet

en: %s is %s
sv: %s är %s

en: %s is hashed (%s)
sv: %s är hashad (%s)

en: %s: invalid limit argument
sv: %s: ogiltigt gränsargument

en: `%c': bad command
sv: ”%c”: felaktigt kommando

en: %s: cannot get limit: %s
sv: %s: kan inte avgöra gränsen: %s

en: limit
sv: gräns

en: %s: cannot modify limit: %s
sv: %s: kan inte ändra gränsen: %s

en: octal number
sv: oktalt tal

en: `%c': invalid symbolic mode operator
sv: ”%c”: ogiltig operator för symboliskt läge

en: `%c': invalid symbolic mode character
sv: ”%c”: ogiltigt tecken för symboliskt läge

en:  line
sv:  rad

en: last command: %s
sv: senaste kommando: %s

en: Aborting...
sv: Avbryter...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
sv: INFORMATION:

en: DEBUG warning:
sv: FELSÖKNINGS-varning:

en: unknown command error
sv: okänt kommandofel

en: bad command type
sv: felaktig kommandotyp

en: bad connector
sv: felaktig anslutning

en: bad jump
sv: felaktigt hopp

en: %s: unbound variable
sv: %s: obunden variabel

en: timed out waiting for input: auto-logout
sv: tiden gick ut i väntan på indata: automatisk utloggning

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
sv: det går inte att omdirigera standard in från /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
sv: TIMEFORMAT: ”%c”: ogiltigt formateringstecken

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
sv: execute_coproc: coproc [%d:%s] finns fortfarande

en: pipe error
sv: rörfel

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
sv: eval: maximal nästning av eval överskriden (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
sv: %s: maximal nästning av source överskriden (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
sv: %s: maximal nästning av funktioner överskriden (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
sv: %s: begränsat: det går inte att ange ”/” i kommandonamn

en: %s: command not found
sv: %s: kommandot finns inte

en: %s: cannot execute: required file not found
sv: %s: det går inte att köra: en nödvändig fil finns inte

en: %s: %s: bad interpreter
sv: %s: %s: felaktig tolk

en: %s: cannot execute binary file: %s
sv: %s: det går inte att köra binär fil: %s

en: `%s': is a special builtin
sv: ”%s”: är en speciell inbyggd

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
sv: det går inte att duplicera fb %d till fb %d

en: expression recursion level exceeded
sv: rekursionsnivå i uttryck överskriden

en: recursion stack underflow
sv: underspill i rekursionsstacken

en: syntax error in expression
sv: syntaxfel i uttrycket

en: attempted assignment to non-variable
sv: försök att tilldela till en icke-variabel

en: syntax error in variable assignment
sv: syntaxfel i variabeltilldelning

en: division by 0
sv: division med 0

en: bug: bad expassign token
sv: fel: felaktig expassign-symbol

en: `:' expected for conditional expression
sv: ”:” förväntades i villkorligt uttryck

en: exponent less than 0
sv: exponenten är mindre än 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
sv: en identifierare förväntades efter pre-ökning eller pre-minskning

en: missing `)'
sv: ”)” saknas

en: syntax error: operand expected
sv: syntaxfel: en operand förväntades

en: syntax error: invalid arithmetic operator
sv: syntaxfel: ogiltig aritmetisk operator

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
sv: %s%s%s: %s (felsymbol är ”%s”)

en: invalid arithmetic base
sv: ogiltig aritmetisk bas

en: invalid integer constant
sv: felaktig heltalskonstant

en: value too great for base
sv: värdet är för stort för basen

en: %s: expression error
sv: %s: uttrycksfel

en: getcwd: cannot access parent directories
sv: getcwd: det går inte att komma åt föräldrakatalogen

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
sv: det går inte att återställa fördröjningsfritt läge för fb %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
sv: det går inte att allokera en ny filbeskrivare för bashindata från fb %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
sv: save_bash_input: buffert finns redan för ny fb %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
sv: start_pipeline: pgrp rör

en: forked pid %d appears in running job %d
sv: avgrenad pid %d finns i körande jobb %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
sv: tar bort stoppat jobb %d med processgrupp %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
sv: add_process: pid %5ld (%s) markerad som fortfarande vid liv

en: describe_pid: %ld: no such pid
sv: describe_pid: %ld: ingen sådan pid

en: Done
sv: Klart

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stopped(%s)
sv: Stoppad(%s)

en: Running
sv: Kör

en: Done(%d)
sv: Klart(%d)

en: Exit %d
sv: Avslut %d

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: (core dumped)
sv: (minnesutskrift skapad)

en:   (wd: %s)
sv:   (ak: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
sv: barns setpgid (%ld till %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
sv: wait: pid %ld är inte ett barn till detta skal

en: wait_for: No record of process %ld
sv: wait_for: Ingen uppgift om process %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
sv: wait_for_job: jobb %d är stoppat

en: %s: no current jobs
sv: %s: inga aktuella jobb

en: %s: job has terminated
sv: %s: jobbet har avslutat

en: %s: job %d already in background
sv: %s: jobb %d är redan i bakgrunden

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
sv: waitchld: slår på WNOHANG för att undvika oändlig blockering

en: %s: line %d:
sv: %s: rad %d:

en:  (core dumped)
sv:  (minnesutskrift skapad)

en: (wd now: %s)
sv: (ak nu: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
sv: initialize_job_control: getpgrp misslyckades

en: initialize_job_control: no job control in background
sv: initialize_job_control: ingen jobbstyrning i bakgrunden

en: initialize_job_control: line discipline
sv: initialize_job_control: linjedisciplin

en: cannot set terminal process group (%d)
sv: det går inte att sätta terminalprocessgrupp (%d)

en: no job control in this shell
sv: ingen jobbstyrning i detta skal

en: malloc: failed assertion: %s
sv: malloc: försäkran misslyckades: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
sv: 
    malloc: %s:%d: försäkran gick fel

en: unknown
sv: okänd

en: malloc: block on free list clobbered
sv: malloc: block på frilista överskrivet

en: free: called with already freed block argument
sv: free: anropad med redan frigjort block som argument

en: free: called with unallocated block argument
sv: free: anropad med oallokerat block som argument

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
sv: free: underspill upptäckt: mh_nbytes utanför giltigt intervall

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
sv: free: underspill upptäckt: magic8 är trasig

en: free: start and end chunk sizes differ
sv: free: start- och slutstyckesstorlekar skiljer

en: realloc: called with unallocated block argument
sv: realloc: anropat med oallokerat block som argument

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
sv: realloc: underspill upptäckt: mh_nbytes utanför giltigt intervall

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
sv: realloc: underspill upptäckt: magic8 är trasig

en: realloc: start and end chunk sizes differ
sv: realloc: start- och slutstyckesstorlekar skiljer

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
sv: register_alloc: allokeringstabellen är full med FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
sv: register_alloc: %p finns redan i tabellen som allokerat?

en: register_free: %p already in table as free?
sv: register_free: %p finns redan i tabellen som fritt?

en: invalid base
sv: ogiltig bas

en: %s: host unknown
sv: %s: okänd värd

en: %s: invalid service
sv: %s: ogiltig tjänst

en: %s: bad network path specification
sv: %s: felaktig specifikation av nätverkssökväg

en: network operations not supported
sv: nätverksoperationer stöds inte

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
sv: setlocale: LC_ALL: det går inte att ändra lokal (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
sv: setlocale: LC_ALL: det går inte att ändra lokal (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
sv: setlocale: %s: det går inte att ändra lokal (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
sv: setlocale: %s: det går inte att ändra lokal (%s): %s

en: You have mail in $_
sv: Du har post i $_

en: You have new mail in $_
sv: Du har ny post i $_

en: The mail in %s has been read
sv: Posten i %s har lästs

en: syntax error: arithmetic expression required
sv: syntaxfel: aritmetiskt uttryck krävs

en: syntax error: `;' unexpected
sv: syntaxfel: oväntat ”;”

en: syntax error: `((%s))'
sv: syntaxfel: ”((%s))”

en: make_here_document: bad instruction type %d
sv: make_here_document: felaktig instruktionstyp %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
sv: här-dokument på rad %d avgränsas av filslut (ville ha ”%s”)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
sv: make_redirection: omdirigeringsinstruktion ”%d” utanför giltigt intervall

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
sv: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) överstiger SIZE_MAX (%lu): raden avhuggen

en: maximum here-document count exceeded
sv: maximalt antal av här-dokument överskridet

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
sv: oväntat filslut vid sökning efter matchande ”%c”

en: unexpected EOF while looking for `]]'
sv: oväntat filslut vid sökning efter ”]]”

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
sv: syntaxfel i villkorligt uttryck: oväntad symbol ”%s”

en: syntax error in conditional expression
sv: syntaxfel i villkorligt uttryck

en: unexpected token `%s', expected `)'
sv: oväntad symbol ”%s”, ”)” förväntades

en: expected `)'
sv: ”)” förväntades

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
sv: oväntat argument ”%s” till villkorlig unär operator

en: unexpected argument to conditional unary operator
sv: oväntat argument till villkorlig unär operator

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
sv: oväntad symbol ”%s”, villkorlig binär operator förväntades

en: conditional binary operator expected
sv: villkorlig binär operator förväntades

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
sv: oväntat argument ”%s” till villkorlig binär operator

en: unexpected argument to conditional binary operator
sv: oväntat argument till villkorlig binär operator

en: unexpected token `%c' in conditional command
sv: oväntad symbol ”%c” i villkorligt kommando

en: unexpected token `%s' in conditional command
sv: oväntad symbol ”%s” i villkorligt kommando

en: unexpected token %d in conditional command
sv: oväntad symbol %d i villkorligt kommando

en: syntax error near unexpected token `%s'
sv: syntaxfel nära den oväntade symbolen ”%s”

en: syntax error near `%s'
sv: syntaxfel nära ”%s”

en: syntax error: unexpected end of file
sv: syntaxfel: oväntat filslut

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: Use "%s" to leave the shell.
sv: Använd ”%s” för att lämna skalet.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
sv: oväntat filslut när matchande ”)” söktes

en: completion: function `%s' not found
sv: komplettering: funktion ”%s” finns inte

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
sv: programmable_completion: %s: möjlig slinga av omförsök

en: print_command: bad connector `%d'
sv: print_command: felaktig anslutning ”%d”

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
sv: xtrace_set: %d: ogiltig filbeskrivare

en: xtrace_set: NULL file pointer
sv: xtrace_set: NULL-filpekare

en: cprintf: `%c': invalid format character
sv: cprintf: ”%c”: ogiltigt formateringstecken

en: file descriptor out of range
sv: filbeskrivare utanför giltigt intervall

en: %s: ambiguous redirect
sv: %s: tvetydig omdirigering

en: %s: cannot overwrite existing file
sv: %s: det går inte att skriva över en existerande fil

en: %s: restricted: cannot redirect output
sv: %s: begränsat: det går inte att omdirigera utdata

en: cannot create temp file for here-document: %s
sv: det går inte att skapa temporärfil för här-dokument: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
sv: %s: det går inte att tilldela fb till variabel

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
sv: /dev/(tcp|udp)/host/port stöds inte utan nätverksfunktion

en: redirection error: cannot duplicate fd
sv: omdirigeringsfel: det går inte att duplicera fb

en: could not find /tmp, please create!
sv: hittade inte /tmp, var god skapa!

en: /tmp must be a valid directory name
sv: /tmp måste vara ett giltigt katalognamn

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
sv: läget för snygg utskrift ignoreras i interaktiva skal

en: %c%c: invalid option
sv: %c%c: ogiltig flagga

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
sv: det går sätta uid till %d: effektiv uid %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
sv: det går inte att sätta gid till %d: effektiv gid %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
sv: kan inte starta felsökaren, felsökningsläge avaktiverat

en: %s: Is a directory
sv: %s: är en katalog

en: I have no name!
sv: Jag har inget namn!

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
sv: Användning:	%s [GNU lång flagga] [flagga] ...
    		%s [GNU lång flagga] [flagga] skriptfil ...

en: GNU long options:
sv: GNU långa flaggor:

en: Shell options:
sv: Skalflaggor:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
sv: 	-ilrsD eller -c kommando eller -O shopt_flagga		(bara uppstart)

en: 	-%s or -o option
sv: 	-%s eller -o flagga

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
sv: Skriv ”%s -c 'help set'” för mer information om skalflaggor.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
sv: Skriv ”%s -c help” för mer information om inbyggda skalkommandon.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
sv: Använd kommandot ”bashbug” för att rapportera fel.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
sv: bash hemsida: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
sv: Allmän hjälp i att använda GNU-program: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
sv: sigprocmask: %d: ogiltig operation

en: Bogus signal
sv: Felaktig signal

en: Hangup
sv: Avringd

en: Interrupt
sv: Avbruten

en: Quit
sv: Lämnad

en: Illegal instruction
sv: Otillåten instruktion

en: BPT trace/trap
sv: Brytpunkt/spårningsfälla

en: ABORT instruction
sv: ABORT-instruktion

en: EMT instruction
sv: Emulatorfälla

en: Floating point exception
sv: Flyttalsfel

en: Killed
sv: Dödad

en: Bus error
sv: Bussfel

en: Segmentation fault
sv: Segmenteringsfel

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Broken pipe
sv: Brutet rör

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: Terminated
sv: Avslutat

en: Urgent IO condition
sv: Viktigt I/O-tillstånd

en: Stopped (signal)
sv: Stoppad (signal)

en: Continue
sv: Återupptagen

en: Child death or stop
sv: Barn dött eller stoppat

en: Stopped (tty input)
sv: Stoppad (terminalläsning)

en: Stopped (tty output)
sv: Stoppad (terminalskrivning)

en: I/O ready
sv: I/O möjligt

en: CPU limit
sv: CPU-gräns

en: File limit
sv: Filgräns

en: Alarm (virtual)
sv: Alarm (virtuell tid)

en: Alarm (profile)
sv: Alarm (profilering)

en: Window changed
sv: Ändrat fönster

en: Record lock
sv: Postlås

en: User signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User signal 2
sv: Användarsignal 2

en: HFT input data pending
sv: HFT-indata väntar

en: power failure imminent
sv: strömavbrott omedelbart förestående

en: system crash imminent
sv: systemkrasch omedelbart förestående

en: migrate process to another CPU
sv: migrera process till en annan CPU

en: programming error
sv: programmeringsfel

en: HFT monitor mode granted
sv: HFT-övervakningsläge givet

en: HFT monitor mode retracted
sv: HFT-övervakare borttagen

en: HFT sound sequence has completed
sv: HFT-ljudsekvens har avslutat

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Unknown Signal #%d
sv: Okänd signal nr %d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
sv: felaktig substitution: ingen avslutande ”%s” i %s

en: %s: cannot assign list to array member
sv: %s: det går inte att tilldela listor till vektormedlemmar

en: cannot make pipe for process substitution
sv: det går inte att skapa rör för processubstitution

en: cannot make child for process substitution
sv: det går inte att skapa barn för processubstitution

en: cannot open named pipe %s for reading
sv: det går inte att öppna namngivet rör %s för läsning

en: cannot open named pipe %s for writing
sv: det går inte att öppna namngivet rör %s för skrivning

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
sv: det går inte att duplicera namngivet rör %s som fb %d

en: command substitution: ignored null byte in input
sv: kommandoersättning: ignorerade nollbyte i indata

en: cannot make pipe for command substitution
sv: det går inte att skapa rör för kommandosubstitution

en: cannot make child for command substitution
sv: det går inte att skapa barn för kommandosubstitution

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
sv: command_substitute: det går inte att duplicera rör som fb 1

en: %s: invalid variable name for name reference
sv: %s: ogiltigt variabelnamn för referens

en: %s: invalid indirect expansion
sv: %s: felaktig indirekt expansion

en: %s: invalid variable name
sv: %s: felaktigt variabelnamn

en: %s: parameter not set
sv: %s: parametern är inte satt

en: %s: parameter null or not set
sv: %s: parametern tom eller inte satt

en: %s: substring expression < 0
sv: %s: delstränguttryck < 0

en: %s: bad substitution
sv: %s: felaktig substitution

en: $%s: cannot assign in this way
sv: $%s: det går inte att tilldela på detta sätt

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
sv: framtida versioner av skalet kommer att framtvinga evaluering som en aritmetisk substitution

en: bad substitution: no closing "`" in %s
sv: felaktig ersättning: ingen avslutande ”`” i %s

en: no match: %s
sv: ingen matchning: %s

en: argument expected
sv: argument förväntades

en: %s: integer expression expected
sv: %s: heltalsuttryck förväntades

en: `)' expected
sv: ”)” förväntades

en: `)' expected, found %s
sv: ”)” förväntades, fann %s

en: %s: binary operator expected
sv: %s: binär operator förväntades

en: %s: unary operator expected
sv: %s: unär operator förväntades

en: missing `]'
sv: ”]” saknas

en: syntax error: `%s' unexpected
sv: syntaxfel: oväntat ”%s”

en: invalid signal number
sv: ogiltigt signalnummer

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
sv: fällhanterare: maximal nivå av fällhanterare överskriden (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
sv: run_pending_traps: felaktigt värde i trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
sv: run_pending_traps: signalhanterare är SIG_DFL, skickar om %d (%s) till mig själv

en: trap_handler: bad signal %d
sv: trap_handler: felaktig signal %d

en: error importing function definition for `%s'
sv: fel vid import av funktionsdefinition för ”%s”

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
sv: skalnivå (%d) för hög, återställer till 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
sv: make_local_variable: ingen funktionskontext i aktuellt sammanhang

en: %s: variable may not be assigned value
sv: %s: variabeln får inte tilldelas ett värde

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
sv: %s: det går inte att ärva ett värde från en inkompatibel typ

en: %s: assigning integer to name reference
sv: %s: tilldelar ett heltal till en namnreferens

en: all_local_variables: no function context at current scope
sv: all_local_variables: ingen funktionskontext i aktuellt sammanhang

en: %s has null exportstr
sv: %s har tom exportstr

en: invalid character %d in exportstr for %s
sv: ogiltigt tecken %d i exportstr för %s

en: no `=' in exportstr for %s
sv: inget ”=” i exportstr för %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
sv: pop_var_context: huvudet på shell_variables är inte en funktionskontext

en: pop_var_context: no global_variables context
sv: pop_var_context: ingen kontext global_variables

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
sv: pop_scope: huvudet på shell_variables är inte en temporär omgivningsräckvidd

en: %s: %s: cannot open as FILE
sv: %s: %s: går inte att öppna som FILE

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
sv: %s: %s: ogiltigt värde för spårningsfilbeskrivare

en: %s: %s: compatibility value out of range
sv: %s: %s: kompatibilitetsvärde utanför giltigt intervall

en: Copyright (C) 2022 Free Software Foundation, Inc.
sv: Copyright © 2022 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
sv: Detta är fri programvara, du får fritt ändra och vidaredistribuera den.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Det finns INGEN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sv: %s: det går inte att allokera %lu byte (%lu byte allokerade)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
sv: %s: det går inte att allokera %lu byte

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sv: %s: %s:%d: det går inte att allokera %lu byte (%lu byte allokerade)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
sv: %s: %s:%d: det går inte att allokera %lu byte

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
sv: alias [-p] [namn[=värde] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
sv: unalias [-a] namn [namn ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
sv: bind [-lpvsPVSX] [-m tangentkarta] [-f filnamn] [-q namn] [-u namn] [-r tangentsekv] [-x tangentsekv:skalkommando] [tangentsekv:readline-funktion eller readline-kommando]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
sv: builtin [skalinbyggd [arg ...]]

en: caller [expr]
sv: caller [uttr]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
sv: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [kat]

en: command [-pVv] command [arg ...]
sv: command [-pVv] kommando [arg ...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
sv: declare [-aAfFgiIlnrtux] [namn[=värde] …] eller declare -p [-aAfFilnrtux] [namn …]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
sv: typeset [-aAfFgiIlnrtux] namn[=värde] … eller typeset -p [-aAfFilnrtux] [namn …]

en: local [option] name[=value] ...
sv: local [flagga] namn[=värde] ...

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
sv: enable [-a] [-dnps] [-f filnamn] [namn ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
sv: getopts flgsträng namn [arg …]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
sv: exec [-cl] [-a namn] [kommando [argument ...]] [omdirigering ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
sv: fc [-e rnamn] [-lnr] [första] [sista] eller fc -s [mnst=ers] [kommando]

en: fg [job_spec]
sv: fg [jobbspec]

en: bg [job_spec ...]
sv: bg [jobbspec ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
sv: hash [-lr] [-p sökväg] [-dt] [namn ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
sv: help [-dms] [mönster ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
sv: history [-c] [-d avstånd] [n] eller history -anrw [filnamn] eller history -ps arg [arg...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
sv: jobs [-lnprs] [jobbspec ...] eller jobs -x kommando [arg]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
sv: disown [-h] [-ar] [jobbspec … | pid …]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
sv: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobbspec ... eller kill -l [sigspec]

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
sv: read [-ers] [-a vektor] [-d avgr] [-i text] [-n ntkn] [-N ntkn] [-p prompt] [-t tidgräns] [-u fb] [namn ...]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
sv: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o flaggnamn] [--] [-] [arg …]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
sv: unset [-f] [-v] [-n] [namn …]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
sv: export [-fn] [namn[=värde] ...] eller export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
sv: readonly [-aAf] [namn[=värde] ...] eller readonly -p

en: source filename [arguments]
sv: source filnamn [argument]

en: . filename [arguments]
sv: . filnamn [argument]

en: test [expr]
sv: test [uttr]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
sv: trap [-lp] [[arg] signalspec ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
sv: type [-afptP] namn [namn ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
sv: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [gräns]

en: umask [-p] [-S] [mode]
sv: umask [-p] [-S] [rättigheter]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
sv: wait [-fn] [-p var] [id …]

en: wait [pid ...]
sv: wait [pid …]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
sv: for NAMN [in ORD ... ] ; do KOMMANDON; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
sv: for (( utr1; utr2; utr3 )); do KOMMANDON; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
sv: select NAMN [in ORD ... ;] do KOMMANDON; done

en: time [-p] pipeline
sv: time [-p] rör

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
sv: case ORD in [MÖNSTER [| MÖNSTER]...) KOMMANDON ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
sv: if KOMMANDON; then KOMMANDON; [ elif KOMMANDON; then KOMMANDON; ]... [ else KOMMANDON; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
sv: while KOMMANDON; do KOMMANDON-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
sv: until KOMMANDON; do KOMMANDON-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
sv: coproc [NAMN] kommando [omdirigeringar]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
sv: function namn { KOMMANDON ; } or namn () { KOMMANDON ; }

en: { COMMANDS ; }
sv: { KOMMANDON ; }

en: job_spec [&]
sv: jobbspec [&]

en: (( expression ))
sv: (( uttryck ))

en: [[ expression ]]
sv: [[ uttryck ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
sv: variabler - Namn och betydelse av några skalvariabler

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
sv: pushd [-n] [+N | -N | kat]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
sv: shopt [-pqsu] [-o] [flgnamn ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
sv: printf [-v var] format [argument]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
sv: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o flagga] [-A åtgärd] [-G globmnst] [-W ordlista] [-F funktion] [-C kommando] [-X filtermnst] [-P prefix] [-S suffix] [namn …]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
sv: compgen [-abcdefgjksuv] [-o flagga]  [-A åtgärd] [-G globmnst] [-W ordlista] [-F funktion] [-C kommando] [-X filtermnst] [-P prefix] [-S suffix] [ord]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
sv: compopt [-o|+o flagga] [-DEI] [namn …]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sv: mapfile [-d avgränsare] [-n antal] [-O start] [-s antal] [-t] [-u fb] [-C återanrop] [-c kvanta] [vektor]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sv: readarray [-d avgränsare] [-n antal] [-O start] [-s antal] [-t] [-u fb] [-C återanrop] [-c kvanta] [vektor]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
sv: Definiera eller visa alias.
        
        Utan argument skriver ”alias” listan på alias på den återanvändbara formen
        ”alias NAMN=VÄRDE” på standard ut.
        
        Annars är ett alias definierat för varje NAMN vars VÄRDE är angivet.
        Ett avslutande blanktecken i VÄRDE gör att nästa ord undersöks för
        aliassubstitution när aliaset expanderas.
        
        Flaggor:
          -p	skriv alla definierade alias på en återanvändbar form
        
        Slutstatus:
        alias returnerar sant om inte ett NAMN ges för vilket inget alias har
        definierats.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
sv: Ta bort alla NAMN från listan med definierade alias.
        
        Flaggor:
          -a	ta bort alla aliasdefinitioner
        
        Returnerar framgång om inte ett NAMN inte är ett existerande alias.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
sv: Sätt Readline-tangentbindningar och -variabler.
        
        Bind en tangentsekvens till en Readline-funktion eller -makro, eller sätt
        en Readline-variabel.  Syntaxen för argument vid sidan om flaggor är
        densamma som den i ~/.inputrc, men måste skickas som ett ensamt argument:
        t.ex., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Flaggor:
          -m  tangentkarta   Använt TANGENTKARTA som tangentkarta under detta
                             kommando.  Acceptabla tangentkartenamn är emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command och vi-insert.
          -l                 Lista namnen på funktioner.
          -P                 Lista funktionsnamn och bindningar.
          -p                 Lista funktioner och bindningar på ett sätt som kan
                             återanvändas som indata.
          -S                 Lista tangentsekvenser som anropar makron och deras
                             värden.
          -s                 Lista tangentsekvenser som anropar makron och deras
                             värden på ett sätt som kan återanvändas som indata.
          -V                 Lista variabelnamn och värden
          -v                 Lista variabelnamn och värden på ett sätt som kan
                             återanvändas som indata.
          -q  funktionsnamn  Fråga efter vilka tangenter som anropar den namngivna
                             funktionen
          -u  funktionsnamn  Tag bort alla tangenter som är bundna till den
                             namngivna funktionen.
          -r  tangentsekv    Ta bort bindningen för TANGENTSEKV.
          -f  filnamn        Läs tangentbindningar från FILNAMN.
          -x  tangentsekv:skalkommando  Gör så att SKALKOMMANDO körs när
        				    TANGENTSEKV skrivs.
          -X                 Lista tangentsekvenser bundna med -x och tillhörande
                             kommandon på ett format som kan återanvändas som
                             indata.
        
        Slutstatus:
        bind returnerar 0 om inte en okänd flagga ges eller ett fel inträffar.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sv: Avsluta for-, while- eller until-slinga.
        
        Avsluta en FOR-, WHILE eller UNTIL-slinga.  Om N anges, avbryt N
        omslutande slingor.
        
        Slutstatus:
        Returvärdet är 0 förutsatt att N är större eller lika med 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sv: Återuppta for-, while eller until-slinga.
        
        Återuppta nästa iteration i den omslutande FOR-, WHILE- eller UNTIL-slingan.
        Om N anges, återuppta den N:e omslutande slingan.
        
        Slutstatus:
        Slutstatus är 0 förutsatt att N är större eller lika med 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
sv: Exekvera en i skalet inbyggd funktion.
        
        Exekvera SKALINBYGGD med argument ARG utan att utföra kommandouppslagning.
        Detta är användbart när du vill implementera om en inbyggd funktion i
        skalet som en skalfunktion, men behöver köra den inbyggda funktionen i
        skalfunktionen.
        
        Slutstatus:
        Returnerar slutstatus från SKALINBYGGD, eller falskt om SKALINBYGGD inte
        är inbyggd i skalet.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
sv: Returnera kontexten för det aktuella funktionsanropet.
        
        Utan UTTR, returneras ”$rad $filnamn”.  Med UTTR, returneras
        ”$rad $subrutin $filnamn”.  Denna extra information kan användas för
        att ge en stackspårning.
        
        Värdet på UTTR indikerar hur många anropsramar att gå tillbaka före den
        aktuella, toppramen är ram 0.
        
        Slutstatus:
        Returnerar 0 om inte skalet inte kör en skalfunktion eller UTTR är
        ogiltigt.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
sv: Ändra skalets arbetskatalog.
        
        Ändra den aktuella katalogen till KAT.  Standardvärde på KAT är värdet
        på skalvariabeln HOME.
        
        Variabeln CDPATH definierar sökvägen för katalogen som innehåller KAT.
        Alternativa katalognamn i CDPATH separeras av ett kolon (:).  Ett tomt
        katalognamn är detsamma som aktuell katalog.  Om KAT börjar med ett
        snedstreck (/) används inte CDPATH.
        
        Om katalogen inte kan hittas, och skalvariabeln ”cdable_vars” är satt,
        antas ordet vara ett variabelnamn.  Om den variabeln har ett värde
        används dess värde för KAT.
        
        Flaggor:
            -L	framtvinga att symboliska länkar följs: lös upp symboliska
        	KAT efter behandling av instanser av ”..”
            -P	använd den fysiska katalogstrukturen utan att följa
        	symboliska länkar: lös upp symboliska länkar i KAT före behandling av
        	”..”
            -e	om flaggan -P ges, och det inte går att avgöra den aktuella
        	katalogen, returnera då med status skild från noll
            -@  på system som stödjer det, presentera en fil med utökade attribut
                som en katalog som innehåller filattributen
        
        Standardvärde är att följa symboliska länkar, som om ”-L” vore angivet.
        ”..” behandlas genom att ta bort den omedelbart föregående
        sökvägskomponenten tillbaka till ett snedstreck eller början av KAT
        
        Slutstatus:
        Returnerar 0 om katalogen är ändrad, och om $PWD satts korrekt om -P
        angetts; skilt från noll annars.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
sv: Skriv namnet på den aktuella arbetskatalogen.
        
        Flaggor:
          -L	skriv värdet på $PWD om det är namnet på den aktuella
        		arbetskatalogen
          -P	skriv den fysiska katalogen, utan några symboliska länkar
        
        Som standard beter sig ”pwd” som om ”-L” vore angivet.
        
        Slutstatus:
        Returnerar 0 om inte en ogiltig flagga anges eller den aktuella katalogen
        inte kan läsas.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sv: Tomt kommando.
        
        Ingen effekt.  Kommandot gör ingenting.
        
        Slutstatus:
        Lyckas alltid.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sv: Returnerar ett lyckat resultat.
        
        Slutstatus:
        Lyckas alltid.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
sv: Returnera ett misslyckat resultat.
        
        Slutstatus:
        Misslyckas alltid.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
sv: Exekvera ett enkelt kommando eller visa information om kommandon.
        
        Kör KOMMANDO med ARGument och utelämna uppslagning av skalfunktioner,
        eller visa information om det angivna KOMMANDOt.  Kan användas för att
        anropa kommandon på disk när det finns en funktion med samma namn.
        
        Flaggor:
          -p    använd ett standardvärde på PATH som är garanterat att hitta
        	    alla standardverktygen
          -v    skriv en beskrivning av KOMMANDO liknande den inbyggda ”type”
          -V    skriv en mer utförlig beskrivning om varje KOMMANDO
        
        Slutstatus:
        Returnerar slutstatus från KOMMANDO, eller misslyckande om KOMMANDO inte
        finns.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
sv: Sätt variabelvärden och -attribut.
        
        Deklarera variabler och ge dem attribut.  Om inget NAMN anges, visa
        attributen och värdena på alla variabler.
        
        Flaggor:
          -f	begränsa åtgärden till att visa funktionsnamn och -definitioner
          -F	begränsa visandet till endast funktionsnamn (plus radnummer
        		och källkodsfil vid felsökning)
          -g	skapa globala variabler när använt i en skalfunktion, ignoreras
        		i övrigt
          -I	om en lokal variabel skapas, ärv attributen och värdet från
        		en variabel med samma namn i en tidigare räckvidd
          -p	visa attributen och värden på varje NAMN
        
        Flaggor som sätter attribut:
          -a	för att göra NAMN till indexerade vektorer (om det stöds)
          -A	för att göra NAMN till associativa vektorer (om det stöds)
          -i	för att ge NAMN attributet ”heltal”
          -l	för att konvertera värdet av varje NAMN till gemena vid tilldelning
          -n	gör NAMN till en referens till variabeln som namnges som värde
          -r	för att göra NAMN endast läsbart
          -t	för att ge NAMN attributet ”spåra”
          -u	för att konvertera värdet av varje NAMN till versaler vid tilldelning
          -x	för att exportera NAMN
        
        Användning av ”+” istället för ”-” slår av det angivna attributet.
        
        För variabler med attributet heltal utförs aritmetisk beräkning (se
        kommandot ”let”) när variabeln tilldelas ett värde.
        
        Vid användning i en funktion gör ”declare” NAMN lokala, som med kommandot
        ”local”.  Flaggan ”-g” åsidosätter detta beteende.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel vid
        variabeltilldelning inträffar.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
sv: Sätt variabelvärden och -attribut.
        
        En synonym för ”declare”.  Se ”help declare”.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
sv: Definiera lokala variabler.
        
        Skapa en lokal variabel kallad NAMN, och ge den VÄRDE.  FLAGGA kan
        vara alla flaggor som accepteras av ”declare”.
        
        Lokala variabler kan endast användas i en funktion; de är synliga endast
        för funktionen de definieras i och dess barn.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges, ett fel vid
        variabeltilldelning inträffar eller skalet inte exekverar en funktion.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sv: Skriv argument på standard ut.
        
        Visa ARGumenten, separerade av ensamma blanktecken och följda av en
        nyrad, på standard ut.
        
        Flaggor:
          -n	lägg inte till en nyrad
          -e	aktivera tolkning av nedanstående specialsekvenser
          -E	undertryck uttryckligen tolkning av specialsekvenser
        
        ”echo” tolkar följande bakstrecksekvenser:
          \a	alarm (klocka)
          \b	backsteg
          \c	undertryck följande utdata
          \e	escape-tecknet
          \E	escape-tecknet
          \f	sidmatning
          \n	nyrad
          \r	vagnretur
          \t	horisontell tabulator
          \v	vertikal tabulator
          \\	bakstreck
          \0nnn	tecknet vars ASCII-kod är NNN (oktalt).  NNN kan vara
        		0 till 3 oktala siffror
          \xHH	det åttabitarstecken vars värde är HH (hexadecimalt).  HH
        		kan vara en eller två hexadecimala siffror
          \uHHHH	det Unicode-tecken vars värde är det hexadeimala värdet HHHH.
        		HHHH kan vara en till fyra hexadecimala siffror.
          \UHHHHHHHH det Unicode-tecken vars värde är det hexadecimala värdet
        		HHHHHHHH.  HHHHHHHH kan vara en till åtta hexadecimala siffror.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte ett skrivfel inträffar.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sv: Skriv argument på standard ut.
        
        Visa ARGumenten på standard ut följt av en nyrad.
        
        Flaggor:
          -n	lägg inte till en nyrad
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte ett skrivfel inträffar.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
sv: Aktivera och avaktivera inbyggda kommandon i skalet.
        
        Aktiverar och avaktiverar inbyggda skalkommandon.  Avaktivering låter
        dig exekvera diskkommandon som har samma namn som ett inbyggt
        skalkommando utan att använda en fullständig sökväg.
        
        Flaggor:
          -a	skriv en lista av inbyggda kommando och visa om de är
        	aktiverade eller ej
          -n	avaktivera varje NAMN eller visa en lista av avaktiverade
        	kommandon
          -p	skriv listan av inbyggda kommandon på en återanvändbar
        	form
          -s	skriv endast namnen på Posix ”special”-inbyggda
        
        Flaggor som styr dynamisk inläsning:
          -f	Läs in inbyggt NAMN från en delad objektfil FILNAMN
          -d	Ta bort en inbyggd inläst med -f
        
        Utan flaggor aktiveras varje NAMN.
        
        För att använda den ”test” som finns i sökvägen istället för den i
        skalet inbyggda versionen, skriv ”enable -n test”.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte NAMN inte är inbyggd i skalet eller ett fel
        inträffar.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
sv: Exekvera argument som ett skalkommando.
        
        Kombinera ARGument till en enda sträng, och använd resultatet som indata
        till skalet och exekvera de resulterande kommandona.
        
        Slutstatus:
        Returnerar slutstatus av kommandot eller framgång om kommandot är tomt.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
sv: Tolka flaggargument.
        
        Getopts används av skalprocedurer för att tolka positionsparametrar
        som flaggor.
        
        FLGSTRÄNG innehåller de flaggtecken som skall kännas igen.  Om ett
        tecken följs av ett kolon förväntas flaggan ha ett argument, som
        skall separeras från den med blanktecken.
        
        Varje gång det anropas kommer getopts placera nästa flagga i skal-
        variabeln $namn, initiera namnet om det inte redan finns, och
        index på nästa argument läggas i skalvariabeln OPTIND.  OPTIND
        initieras till 1 varje gång skalet eller ett skalskript startas.  När
        en flagga behöver ett argument placerar getopts det argumentet i
        skalvariabeln OPTARG.
        
        getopts rapporterar fel på ett av två sätt.  Om det första tecknet
        i OPTSTRING är ett kolon använder getopts tyst felrapportering.  I
        detta läge skrivs inget felmeddelande ut.  Om en ogiltig flagga ses
        placerar getopts det funna flaggtecknet i OPTARG.  Om ett nödvändigt
        argument inte finns placerar getopts ett ”:” i NAMN och sätter OPTARG
        till det funna flaggtecknet.  Om getopts inte är i tyst läge och en
        felaktig flagga upptäcks placerar getopts ”?” i NAMN och tar bort
        OPTARG.  Om ett nödvändigt argument inte hittas placeras ett ”?” i
        NAMN, OPTARG tas bort och ett felmeddelande skrivs.
        
        Om skalvariabeln OPTERR har värdet 0 avaktiverar getopts utskriften
        av felmeddelanden, även om det första tecknet i FLGSTRÄNG inte är ett
        kolon.  OPTERR har värdet 1 som standard.
        
        Getopts tolkar normalt positionsparametrarna, men om argument ges
        som ARG-värden tolkas de istället.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om en flagga hittas, misslyckas om slutet av
        flaggorna nås eller ett fel inträffar.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
sv: Ersätt skalet med det givna kommandot.
        
        Exekvera KOMMANDO genom att ersätta detta skal med det angivna programmet.
        ARGUMENT blir argument till KOMMANDO.  Om KOMMANDO inte anges kommer
        eventuella omdirigeringar att gälla för det aktuella skalet.
        
        Flaggor:
          -a namn	skicka NAMN som det nollte argumentet till KOMMANDO
          -c	exekvera KOMMANDO med en tom miljö
          -l	placera ett streck i det nollte argumentet till KOMMANDO
        
        Om kommandot inte kan exekveras avslutar ett ickeinteraktivt skal, om
        inte skalflaggan ”execfail” är satt.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte KOMMANDO inte finns eller ett fel vid
        omdirigering inträffar.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
sv: Avsluta skalet.
        
        Avslutar skalet med statusen N.  Om N utelämnas är slutstatusen den
        hos det sist körda kommandot.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
sv: Avsluta ett inloggningsskal.
        
        Avslutar ett inloggningsskal med slutstatus N.  Returnerar ett fel om
        det inte körs i ett inloggningsskal.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
sv: Visa eller kör kommandon från historielistan.
        
        fc används för att lista eller redigera och köra om kommandon från
        historielistan.  FÖRSTA och SISTA kan vara tal som anger intervallet,
        eller så kan FÖRSTA vara en sträng, som betyder det senaste kommandot
        som börjar med den strängen.
        
        Flaggor:
          -e RNAMN	välj vilken redigerar som skall användas.  Standard är
        		FCEDIT, sedan EDITOR, sedan vi
          -l 	lista rader istället för att redigera
          -n	utelämna radnummer vid listningen
          -r	reversera ordningen på raderna (nyaste listas först)
        
        Med formatet ”fc -s [mnst=ers ...] [kommando]” körs KOMMANDO om efter
        att substitutionen GAMMALT=NYTT har utförts.
        
        Ett användbart alias att använda med detta är r="fc -s", så att skriva
        ”r cc” kör senaste kommandot som börjar med ”cc” och att skriva ”r” kör
        om senaste kommandot.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång eller status på exekverat kommando, skilt från noll
        om ett fel inträffar.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
sv: Flytta ett jobb till förgrunden.
        
        Placera jobbet som identifieras av JOBBSPEC i förgrunden, och gör det
        till det aktuella jobbet.  Om ingen JOBBSPEC finns används skalets
        begrep om det aktuella jobbet.
        
        Slutstatus:
        Status på kommandot som placerades i förgrunden, eller misslyckande om
        ett fel inträffar.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sv: Flytta jobb till bakgrunden.
        
        Placera jobben som identifieras av varje JOBBSPEC i bakgrunden som om de
        hade startats med ”&”.  Om ingen JOBBSPEC finns används skalets begrepp
        om det aktuella jobbet.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte jobbstyrning inte är aktiverat eller ett fel
        inträffar.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
sv: Kom ihåg eller visa programlägen.
        
        Bestäm och kom ihåg den fullständiga sökvägen till varje kommando NAMN.
        Om inget argument ges visas information om kommandon som finns i minnet.
        
        Flaggor:
          -d	glöm platsen i minnet för varje NAMN
          -l	visa i ett format som kan återanvändas som indata
          -p sökväg använd SÖKVÄG som den fullständiga sökvägen till NAMN
          -r	glöm alla platser i minnet
          -t	skriv platsen i minnet för varje NAMN, med NAMN före
        		varje motsvarande plats om flera NAMN ges
        Argument:
          NAMN	Varje NAMN söks efter i $PATH och läggs till i listan
        		av kommandon i minnet.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte NAMN inte hittas eller en ogiltig flagga ges.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
sv: Visa information om inbyggda kommandon.
        
        Visar korta sammanfattningar om inbyggda kommandon.  Om MÖNSTER anges
        ges detaljerad hjälp om alla kommandon som matchar MÖNSTER, annars skrivs
        listan med hjälpämnen.
        
        Flaggor:
          -d	visa en kort beskrivning för varje ämne
          -m	visa användning i låtsas-mansideformat
          -s	visa endast ett kort användningsformat för varje ämne som
        		matchar MÖNSTER
        
        Argument:
          MÖNSTER	Mönster som anger hjälpämnen
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte MÖNSTER inte finns eller en ogiltig flagga ges.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sv: Visa eller hantera historielistan.
        
        Visa historielistan med radnummer, inled varje modifierad post med en
        ”*”.  Ett argument N listar endast de N senaste posterna.
        
        Flaggor:
          -c	nollställ historielistan genom att ta bort alla poster
          -d avstånd	ta bort historieposten på position AVSTÅND.  Negativa
        		avstånd räknar baklänges från slutet av historielistan  
        
          -a	lägg till historierader från denna session till historiefilen
          -n	läs alla historierader som inte redan lästs från historiefilen
        		och lägg till dem till historielistan
          -r	läs historiefilen och lägg till innehållet till historielistan
          -w	skriv den aktuella historien till historiefilen
        
          -p	utför historieexpansion på varje ARG och visa resultatet utan
        		att lagra det i historielistan
          -s	lägg till ARG till historielistan som en ensam post
        
        Om FILNAMN anges används det som historiefil.  Annars, om HISTFILE har
        ett värde används det, annars ~/.bash_history.
        
        Om variabeln HISTTIMEFORMAT är satt och inte tom används dess värde som
        en formatsträng till strftime(3) för att skriva tidsstämplar tillhörande
        varje visad historiepost.  Inga tidsstämplar skrivs annars.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel inträffar.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
sv: Visa status på jobb.
        
        Lista de aktiva jobben.  JOBBSPEC begränsar utdata till det jobbet.
        Utan flaggor visas status på alla aktiva jobb.
        
        Flaggor:
          -l	listar process-id:n utöver den normala informationen
          -n	listar endast processer som har ändrat status sedan senaste
                    notifiering
          -p	listar endast process-id:n
          -r	begränsar utdata till körande jobb
          -s	begränsar utdata till stoppade jobb
        
        Om -x anges körs KOMMANDO efter alla jobbspecifikationer som förekommer
        i ARG har ersatts med process-id:t för det jobbets processgruppledare.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel inträffar.
        Om -x används returneras slutstatus från KOMMANDO.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
sv: Ta bort jobb från det aktuella skalet.
        
        Tar bort varje JOBBSPEC-argument från tabellen över aktiva jobb.  Utan
        någon JOBBSPEC använder skalet sitt begrepp om det aktuella jobbet.
        
        Flaggor:
          -a	ta bort alla jobb om JOBBSPEC inte anges
          -h	märk varje JOBBSPEC så att SIGHUP inte skickas till jobbet om
        		skalet tar emot en SIGHUP
          -r	tar bara bort körande jobb
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga eller JOBBSPEC ges.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sv: Skicka en signal till ett jobb.
        
        Skicka processerna som identifieras av PID eller JOBBSPEC signalerna som
        namnges av SIGSPEC eller SIGNUM.  Om varken SIGSPEC eller SIGNUM är
        angivna antas SIGTERM.
        
        Flaggor:
          -s sig	SIG är ett signalnamn
          -n sig	SIG är ett signalnummer
          -l	lista signalnamnen.  Om argument följer ”-l” antas de vara
        		signalnummer som namn skall listas för
          -L	synonym för -l
        
        Kill är inbyggt i skalet av två skäl: det tillåter att jobb-id:n används
        istället för process-id:n, och det tillåter processer att dödas om gränsen
        för hur många processer du får skapa har nåtts.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga angivits eller ett fel
        inträffar.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
sv: Evaluera aritmetiska uttryck.
        
        Evaluera varje ARG som ett aritmetiskt uttryck.  Evaluering görs i heltal
        med fix bredd utan kontroll av spill, fast division med 0 fångas och
        flaggas som ett fel.  Följande lista över operatorer är grupperad i
        nivåer av operatorer med samma precedens.  Nivåerna är listade i ordning
        med sjunkande precedens.
        
        	id++, id--	postinkrementering av variabel, postdekrementering
        	++id, --id	preinkrementering av variabel, predekrementering
        	-, +		unärt minus, plus
        	!, ~		logisk och bitvis negering
        	**		exponentiering
        	*, /, %		multiplikation, division, rest
        	+, -		addition, subtraktion
        	<<, >>		vänster och höger bitvisa skift
        	<=, >=, <, >	jämförelse
        	==, !=		likhet, olikhet
        	&		bitvis OCH
        	^		bitvis EXKLUSIVT ELLER
        	|		bitvis ELLER
        	&&		logiskt OCH
        	||		logiskt ELLER
        	uttr ? uttr : uttr
        			villkorlig operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	tilldelning
        
        Skalvariabler är tillåtna som operander.  namnet på variablerna ersätts
        med deras värde (omformat till ett heltal med fix bredd) inom ett
        uttryck.  Variablerna behöver inte ha sina heltalsattribut påslagna för
        att användas i ett uttryck.
        
        Operatorer beräknas i precedensordning.  Deluttryck i parenteser beräknas
        först och kan åsidosätta precedensreglerna ovan.
        
        Slutstatus:
        Om det sista ARG beräknas till 0, returnerar let 1; let returnerar 0 annars.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
sv: Läs en rad från standard in och dela upp den i fält.
        
        Läser en ensam rad från standard in, eller från filbeskrivare FB om
        flaggan -u ges.  Raden delas upp i fält som vid orduppdelning, och första
        ordet tilldelas det första NAMNet, andra ordet till det andra NAMNet, och
        så vidare, med eventuella återstående ord tilldelade till det sista
        NAMNet.  Endast tecknen som finns i $IFS används som ordavgränsare. Som
        standard skyddar tecknet omvänt snedstreck avgränsningstecken och
        nyrad.
        
        Om inga NAMN anges, lagras den inlästa raden i variabeln REPLY.
        
        Flaggor:
          -a vektor	tilldela de inlästa orden till sekventiella index i vektor-
        		variabeln VEKTOR, med start från noll
          -d avgr	fortsätt tills det första tecknet i AVGR lästs, istället för
        		nyrad
          -e	använd Readline för att få in raden
          -i text	Använd TEXT som starttext för Readline
          -n ntkn	returnera efter att ha läst NTKN tecken istället för att
        		vänta på en nyrad, men ta hänsyn till en avgränsare om färre
        		än NTKN tecken lästs före avgränsaren
          -N ntkn	returnera endast efter att ha läst exakt NTKN tecken, om inte
        		filslut påträffades eller tidsgränsen överskreds, ignorera
        		alla avgränsare
          -p prompt	skriv ut strängen PROMPT utan en avslutande nyrad före
        		försök att läsa
          -r	tillåt inte bakstreck att skydda några tecken
          -s	eka inte indata som kommer från terminalen
          -t tidgräns	sluta vänta och returnera misslyckande om inte en
        		komplett rad lästs inom TIDSGRÄNS sekunder.  Värdet på variabeln
        		TMOUT är standardvärdet på tidsgränsen.  TIDSGRÄNS kan vara ett
        		decimaltal.  Om TIDSGRÄNS är 0 returnerar read direkt, utan
                    att försöka läsa några data, och returnerar lyckad status bara
    		om det finns indata tillgängligt på den angivna filbeskrivaren.
                    Slutstatus är större än 128 om tidsgränsen överskrids
          -u fb	läs från filbeskrivare FB istället för standard in
        
        Slutstatus:
        Returkoden är noll om inte filslut nås, läsningens tidsgräns överskrids
        (då den är större än 128), ett fel vid variabeltilldelning inträffar eller
        en ogiltig filbeskrivare ges som argument till -u.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
sv: Returnera från en skalfunktion.
        
        Får en funktion eller ett källinläst skript att avsluta med returvärdet
        som anges av N.  Om N utelämnas är returstatus den hos det sista
        kommandot som körts i funktionen eller skriptet.
        
        Slutstatus:
        Returnerar N, eller misslyckande om skalet inte kör en funktion eller
        skript.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
sv: Sätt eller ta bort satta värden på skalflaggor och positionsparametrar.
        
        Ändra värdet på skalattribut och positionsparametrar, eller visa namnen
        och värdena på skalvariabler.
        
        Flaggor:
          -a  Markera variabler om ändras eller skapas för export.
          -b  Rapportera om avslutade jobb omedelbart.
          -e  Avsluta omedelbart om ett kommando avslutar med nollskild status.
          -f  Avaktivera filnamnsgenerering (globbing).
          -h  Kom ihåg platsen för kommandon när de slås upp.
          -k  Alla tilldelningsargument placeras i miljön för ett kommando, inte
              bara de som föregår kommandonamnet.
          -m  Jobbstyrning är aktiverat.
          -n  Läs kommandon men exekvera dem inte.
          -o flaggnamn
              Sätt variabeln som motsvarar flaggnamn:
                  allexport    samma som -a
                  braceexpand  samma som -B
                  emacs        använd radredigeringsgränssnitt i emacsstil
                  errexit      samma som -e
                  errtrace     samma som -E
                  functrace    samma som -T
                  hashall      samma som -h
                  histexpand   samma som -H
                  history      aktivera kommandohistoria
                  ignoreeof    skalet kommer inte avsluta vid läsning av filslut
                  interactive-comments
                               tillåt kommentarer att förekomma i interaktiva
                               kommandon
                  keyword      samma som -k
                  monitor      samma som -m
                  noclobber    samma som -C
                  noexec       samma som -n
                  noglob       samma som -f
                  nolog        accepteras men ignoreras för närvarande
                  notify       samma som -b
                  nounset      samma som -u
                  onecmd       samma som -t
                  physical     samma som -P
                  pipefail     returvärdet av ett rör är status på det sista
                               kommandot som avslutas med en status skild från
                               noll, eller noll om inget kommando avslutas med
                               en status skild från noll
                  posix        ändra beteendet på bash där standardbeteendet
                               skiljer sig från Posixstandarden till att stämma
                               med standarden
                  privileged   samma som -p
                  verbose      samma som -v
                  vi           använd radredigeringsgränssnitt i vi-stil
                  xtrace       samma som -x
          -p  Slås på när den verkliga och effektiva användar-id:n inte stämmer
              överens.  Avaktiverar bearbetning av $ENV-filen och import av
              skalfunktioner.  Att slå av denna flagga får den effektiva uid och
              gid att sättas till den verkliga uid och gid.
          -t  Avsluta efter att ha läst och exekverat ett kommando.
          -u  Behandla osatta variabler som fel vid substitution.
          -v  Skriv skalindatarader allteftersom de läses.
          -x  Skriv kommandon och deras argument allteftersom de körs.
          -B  skalet kommer utföra klammerexpansion
          -C  Om satt tillåts inte existerande normala filer att skrivas över
              av omdirigering av utdata.
          -E  Om satt ärvs ERR-fällan av skalfunktioner.
          -H  Aktivera historiesubstitution i !-stil.  Denna flagga är på som
              standard när skalet är interaktivt.
          -P  Om satt löses inte symboliska länkar upp när kommandon såsom cd
              körs som ändrar aktuell katalog.
          -T  Om satt ärvs DEBUG och RETURN-fällorna av skalfunktioner.
          --  Tilldela eventuella återstående argument till positionsparametrar.
              Om det inte finns några återstående argument nollställs
              positionsparametrarna.
          -   Tilldela eventuella återstående argument till positionsparametrar.
              Flaggorna -x och -v slås av.
        
        Användning av + istället för - får dessa flaggor att slås av.  Flaggorna
        kan även användas vid uppstart av skalet.  Den aktuella uppsättningen
        flaggor finns i $-.  De återstående n ARGumenten är positionsparametrar
        och tilldelas, i ordning, till $1, $2, .. $n.  Om inga ARGument ges
        skrivs alla skalvariabler ut.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
sv: Ta bort värden och attribut på skalvariabler och -funktioner.
        
        Tag för varje NAMN bort motsvarande variabel eller funktion.
        
        Flaggor:
          -f	behandla varje NAMN som en skalfunktion
          -v	behandla varje NAMN som en skalvariabel
          -n	behandla varje NAMN som en namnreferens tar bort värdet på
                    variabeln själv istället för variabeln den refererar
        
        Utan flaggor försöker unset först att ta bort en variabel, och, om det
        misslyckas, försöker den ta bort en funktion.
        
        Några variabler kan inte tas bort, se även ”readonly”.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller NAMN endast är
        läsbart.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sv: Sätt exportattribut på skalvariabler.
        
        Markerar varje NAMN för automatisk export till miljön för senare
        exekverade kommandon.  Om VÄRDE anges tilldelas VÄRDE före export.
        
        Flaggor:
          -f	referera till skalfunktioner
          -n	ta bort exportegenskapen från varje NAMN
          -p	visa en lista av alla exporterade variabler och funktioner
        
        Ett argument ”--” avslutar vidare flaggbearbetning.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller NAMN är ogiltigt.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sv: Markera skalvariabler som oföränderliga.
        
        Markera varje NAMN som oföränderligt.  Värdena på dessa NAMN kan inte
        ändras av senare tilldelningar.  Om VÄRDE anges tilldelas VÄRDE före
        variabeln markeras oföränderlig.
        
        Flaggor:
          -a	referera till indexerade vektorvariabler
          -A	refererar till associativa vektorvariabler
          -f	referera till skalfunktioner
          -p	visa en lista över alla oföränderliga variabler eller funktioner,
                    beroende på huruvida flaggan -f ges
        
        Ett argument ”--” avslutar vidare flaggbearbetning.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller NAMN är ogiltigt.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
sv: Skifta positionsparametrar.
        
        Byt namn på positionsparametrarna $N+1,$N+2 ... till $1,$2 ...  Om N inte
        anges antas det vara 1.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte N är negativt eller större än $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
sv: Exekvera kommandon från en fil i det aktuella skalet.
        
        Läs och exekvera kommandon från FILNAMN i det aktuella skalet.  Posterna
        i $PATH används för att hitta katalogen som innehåller FILNAMN.  Om
        något ARGUMENT ges blir de positionsparametrar när FILNAMN körs.
        
        Slutstatus:
        Returnerar status på det sista kommandot som körs i FILNAMN, misslyckas
        om FILNAMN inte kan läsas.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sv: Suspendera skalexekvering.
        
        Suspendera exekveringen av detta skal tills det får en SIGCONT-signal.
        Om det inte framtvingas kan inloggningsskal inte suspenderas.
        
        Flaggor:
          -f	framtvinga suspendering, även om skalet är ett inloggningsskal
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte jobbstyrning inte är aktiverat eller ett fel
        inträffar.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
sv: Beräkna villkorligt uttryck.
        
        Avslutar med en status på 0 (sant) eller 1 (falskt) beroende på
        beräkningen av UTTR.  Uttryck kan vara unära eller binära.  Unära
        uttryck är ofta till för att undersöka status för en fil.  Det finns
        strängoperatorer och numeriska jämförelseoperatorer också.
        
        Beteendet hos test beror på antalet argument.  Läs bash-manualsidan
        för den fullständiga specifikationen.
        
        Filoperatorer:
        
          -a FIL         Sant om filen finns.
          -b FIL         Sant om filen är en blockspecialfil.
          -c FIL         Sant om filen är en teckenspecialfil.
          -d FIL         Sant om filen är en katalog.
          -e FIL         Sant om filen finns.
          -f FIL         Sant om filen finns, och är en normal fil.
          -g FIL         Sant om filen är sätt-grupp-id.
          -h FIL         Sant om filen är en symbolisk länk.
          -L FIL         Sant om filen är en symbolisk länk.
          -k FIL         Sant om filen har ”fastbiten” satt.
          -p FIL         Sant om filen är ett namngivet rör.
          -r FIL         Sant om filen kan läsas av dig.
          -s FIL         Sant om filen finns och inte är tom.
          -S FIL         Sant om filen är ett uttag (socket).
          -t FB          Sant om FB är öppnad mot en terminal.
          -u FIL         Sant om filen är sätt-användar-id.
          -w FIL         Sant om filen är skrivbar av dig.
          -x FIL         Sant om filen är exekverbar av dig.
          -O FIL         Sant om filen ägs av din verksamma användare.
          -G FIL         Sant om filen ägs av din verksamma grupp.
          -N FIL         Sant om filen har ändrats sedan den sist lästes.
        
          FIL1 -nt FIL2  Sant om fil1 är nyare än fil2 (enligt
                         modifieringsdatum).
        
          FIL1 -ot FIL2  Sant om fil1 är äldre än fil2.
        
          FIL1 -ef FIL2  Sant om fil1 är en hård länk till fil2.
        
        Strängoperatorer:
        
          -z STRÄNG      Sant om strängen är tom.
        
          -n STRÄNG
             STRÄNG      Sant om strängen inte är tom.
        
          STRÄNG1 = STRÄNG2
                         Sant om strängarna är lika.
          STRÄNG1 != STRÄNG2
                         Sant om strängarna inte är lika.
          STRÄNG1 < STRÄNG2
                         Sant om STRÄNG1 kommer före STRÄNG2 lexikografiskt.
          STRÄNG1 > STRÄNG2
                         Sant om STRÄNG1 kommer efter STRÄNG2 lexikografiskt.
        
        Andra operatorer:
        
          -o FLAGGA      Sant om skalflaggan FLAGGA är aktiv.
          -v VAR         Sant om skalvariabeln VAR är satt.
          -R VAR         Sant om skalvariabeln VAR är satt och är en namnreferens.
          ! UTTR         Sant om uttr är falskt.
          UTTR1 -a UTTR2 Sant om både uttr1 OCH uttr2 är sanna.
          UTTR1 -o UTTR2 Sant om antingen uttr1 ELLER uttr2 är sanna.
        
          arg1 OP arg2   Aritmetiska test.  OP är en av -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt eller -ge.
        
        Aritmetiska binära operatorer returnerar sant om ARG1 är lika-med,
        inte-lika-med, mindre-än, mindre-än-eller-lika-med, större-än eller
        större-än-eller-lika-med ARG2.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om UTTR beräknas till sant.  Misslyckas ifall UTTR
        beräknas till falskt eller ett ogiltigt argument ges.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
sv: Beräkna villkorligt uttryck.
        
        Detta är en synonym till det inbyggda ”test”, men det sista argumentet
        måste vara en bokstavlig ”]”, för att matcha den inledande ”[”.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sv: Visa processtider.
        
        Skriver ut den sammanlagda användar- och systemtiden för skalet och alla
        dess barnprocesser.
        
        Slutstatus:
        Lyckas alltid.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
sv: Fånga signaler och andra händelser.
        
        Definierar och aktiverar hanterare som skall köras när skalet tar emot
        signaler eller andra omständigheter.
        
        ARG är ett kommando som skall läsas och exekveras när skalet tar emot
        signalen SIGNALSPEC.  Om ARG inte anges (och en ensam SIGNALSPEC ges)
        eller ”-” återställs varje angiven signal till sitt originalvärde.  Om
        ARG är den tomma strängen ignoreras varje SIGNALSPEC av skalet och av
        kommandon det startar.
        
        Om en SIGNALSPEC är EXIT (0) exekveras ARG vid avslut från skalet.  Om
        en SIGNALSPEC är DEBUG exekveras ARG före varje enkelt kommando.  Om
        en SIGNALSPEC är RETURN exekveras ARG varje gång en skalfunktion eller
        ett skript kört med den inbyggda . eller source avslutar körningen.  En
        SIGNALSPEC ERR betyder att köra ARG varje gång ett kommandos felstatus
        skulle fått skalet att avsluta om flaggan -e vore satt.
        
        Om inga argument ges skriver trap listan av kommandon som hör till varje
        signal.
        
        Flaggor:
          -l	skriv en lista av signalnamn och deras motsvarande nummer
          -p	visa trap-kommandona associerade med varje SIGNALSPEC
        
        Varje SIGNALSPEC är antingen ett signalnamn i <signal.h> eller ett
        signalnummer.  Signalnamn är skiftlägesokänsliga och SIG-prefixet är
        frivilligt.  En signal kan skickas till skalet med ”kill -signal $$”.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en SIGSPEC är ogiltig eller en ogiltig flagga
        ges.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
sv: Visa information om kommandotyper.
        
        Indikera för varje NAMN hur det skulle tolkats om det användes som ett
        kommandonamn.
        
        Flaggor:
          -a	visa alla platser som innehåller ett körbart program med namnet
        		NAMN, inklusive alias, inbyggda och funktioner, om och endast
        		om flaggan ”-p” inte också används
          -f	utelämna uppslagning av skalfunktioner
          -P	framtvinga en PATH-sökning för varje NAMN, även om det är ett
        		alias, inbyggt eller funktion, och returnera namnet på diskfilen
        		som skulle blivit exekverad
          -p	returnerar antingen namnet på diskfilen som skulle exekverats,
        		eller ingenting om ”type -t NAMN” inte skulle returnerat ”file”.
          -t	skriv ut ett ensamt ord som är ett av ”alias”, ”keyword”,
        		”function”, ”builtin”, ”file” eller ””, om NAMN är ett alias, ett
        		reserverat ord i skalet, en skalfunktion, inbyggt i skalet, en
        		diskfil respektive inte finns
        
        Argument:
          NAMN	Kommandonamn som skall tolkas.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om alla NAMNen finns, misslyckas om något inte finns.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sv: Modifiera skalresursgränser.
        
        Ger kontroll över resurserna som är tillgängliga till skalet och processer
        det skapar, på system som möjliggör sådan styrning.
        
        Flaggor:
          -S	använd den ”mjuka” resursgränsen
          -H	använd den ”hårda” resursgränsen
          -a	alla aktuella gränser rapporteras
          -b	storleken på uttagsbuffertar
          -c	den maximala storleken på minnesutskrifter som skapas
          -d	den maximala storleken på en process datasegment
          -e	den maximala schemaläggningsprioriteten (”nice”)
          -f	den maximala storleken på filer som skrivs av skalet och dess
            	barn
          -i	det maximala antalet väntande signaler
          -k	det maximala antalet kqueue:r allokerade för denna process
          -l	den maximala storleken en process kan låsa i minnet
          -m	den maximala residenta mängdstorleken
          -n	det maximala antalet öppna filbeskrivare
          -p	rörbuffertstorleken
          -q	det maximala antalet byte i POSIX-meddelandeköer
          -r	den maximala prioriteten för realtidsschemaläggning
          -s	den maximala stackstorleken
          -t	den maximala mängden cpu-tid i sekunder
          -u	det maximala antalet användarprocesser
          -v	storleken på det virtuella minnet
          -x	det maximala antalet fillås
          -P        det maximala antalet pseudoterminaler
          -R	den maximala tiden en realtisprocess får köra innan den
            	blockerar
          -T        det maximala antalet trådar
        
        Alla flaggor är inte tillgängliga på alla plattformar.
        
        Om GRÄNS anges är det ett nytt värde för den specificerade resursen; de
        speciella GRÄNS-värdena ”soft”, ”hard” och ”unlimited” står för den
        aktuella mjuka gränsen, den aktuella hårda gränsen respektive ingen gräns.
        Annars skrivs det aktuella värdet på den specificerade resursen.  Om
        ingen flagga ges antas -f.
        
        Värden är i 1024-bytesteg, utom för -t som är i sekunder, -p som är i steg
        på 512 byte och -u som är ett antal processer utan någon skalning.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga anges eller ett fel inträffar.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
sv: Visa eller sätt filrättighetsmask.
        
        Sätter användarens filskapningsmask till RÄTTIGHETER.  Om RÄTTIGHETER
        utelämnas skrivs det aktuella värdet på masken.
        
        Om RÄTTIGHETER börjar med en siffra tolkas det som ett oktalt tal, annars
        är det en symbolisk rättighetssträng som den som tas av chmod(1).
        
        Flaggor:
          -p	om RÄTTIGHETER utelämnas, skriv ut i en form som kan
            	återanvändas som indata
          -S	gör utmatningen symbolisk, annars används oktala tal
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte RÄTTIGHETER är ogiltig eller en ogiltig flagga
        ges.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
sv: Vänta på att jobb blir färdiga och returnera slutstatus.
        
        Väntar på varje process som identifieras av ett ID, som kan vara en
        process-id eller en jobbspecifikation, och rapportera dess
        avslutningsstatus.  Om ID inte ges, vänta på alla nu körande
        barnprocesser, och returstatus är noll.  Om ID är en jobbspecifikation, 
        vänta på alla processer i det jobbets rör.
        
        Om flaggan -n ges väntar på ett enda jobb från listan av ID:n, eller, om
        inga ID:n ges, nästa jobb som avslutar och returnera dess slutstatus.
        
        Om flaggan -p ges tilldelas till variabeln VAR som ges som ges som
        argument till flaggan process- eller jobbidentifieraren för jobbet
        för vilket slutstatus returneras. Variabeln görs osatt initialt, före
        någon tilldelning. Detta är användbart endast när flaggan -n ges.
        
        Om flaggan -f anges, och jobbstyrning är aktiverat, väntar på att det
        angivna ID:t avslutas, istället för att vänta på att det ändrar status.
        
        Slutstatus:
        Returnerar status på den sista ID, misslyckas ifall ID är ogiltig
        eller en ogiltig flagga ges.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
sv: Vänta på att en process blir färdig och returnerar slutstatus.
        
        Väntar på varje process som identifieras av en PID rapporterar dess
        slutstatus.  Om PID inte ges, väntar på alla nu körande barnprocesser,
        och returstatus är noll.  PID måste vara en process-id.
        
        Slutstatus:
        Returnerar status på den sista PID, misslyckas ifall PID är ogiltig
        eller en ogiltig flagga ges.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Exekvera kommandon för varje medlem i en lista.
        
        ”for”-slingan exekverar en sekvens av kommandon för varje medlem i en
        lista av element.  Om ”in ORD ...;” inte är med antas 'in "$@"'.  För
        varje element i ORD sätts NAMN till det elementet, och KOMMANDON
        exekveras.
        
        Slutstatus:
        Returnerar status för det sist exekverade kommandot.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Aritmetisk for-slinga.
        
        Likvärdigt med
        	(( UTR1 ))
        	while (( UTR2 )); do
        		KOMMANDON
        		(( UTR3 ))
        	done
        UTR1, UTR2 och UTR3 är aritmetiska uttryck.  Om något uttryck utelämnas
        beter det sig som om det beräknas till 1.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Välj ord från en lista och exekvera kommandon.
        
        ORD expanderas och genererar en lista med ord.  Mängden av
        expanderade ord skrivs på standard fel, vart och ett föregånget
        av ett tal.  Om `in ORD' inte är med antas 'in "$@"'.  Prompten
        PS3 skrivs sedan och en rad läses från standard in.  OM raden
        består av numret motsvarande en av de visade orden sätts NAMN
        till det ordet.  Om raden är tom visas ORD och prompten igen.
        Om filslut läses avslutar kommandot.  Alla andra värden får NAMN
        att bli satt till tomt.  Den inlästa raden sparas i variabeln
        REPLY.  KOMMANDON exekveras efter varje val tills ett
        break-kommando exekveras.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
sv: Rapportera tiden som används av rörets exekvering.
        
        Exekvera RÖR och skriv en sammanfattning av den verkliga tiden,
        användar-CPU-tiden och system-CPU-tiden som använts för att exekvera
        RÖRet när det avslutar.
        
        Flaggor:
          -p	skriv tidssammanfattningen i det portabla Posix-formatet
        
        Värdet på variabeln TIMEFORMAT används som utmatningsformat.
        
        Slutstatus:
        Returstatusen är returstatusen från RÖR.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Exekvera kommandon baserat på mönstermatchning.
        
        Välj att exekvera KOMMANDON baserat på om ORD matchar MÖNSTER.  Ett
        ”|” används för att separera flera mönster.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Exekvera kommandon baserat på ett villkor.
        
        Listan ”if KOMMANDON” exekveras.  Om dess slutstatus är noll så exekveras
        listan ”then KOMMANDON”.  Annars exekveras varje lista ”elif KOMMANDON”
        i tur och ordning, och om dess slutstatus är noll exekveras motsvarande
        lista ”then KOMMANDON” och if-kommandot avslutar.  Annars exekveras listan
        ”else KOMMANDON” om den finns.  Slutstatus av hela konstruktionen är
        slutstatusen på det sist exekverade kommandot, eller noll om inget
        villkor returnerade sant.
        
        Slutstatus:
        Returnerar status från det sist exekverade kommandot.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Exekvera kommandon så länge ett test lyckas.
        
        Expandera och exekvera KOMMANDON-2 så länge det sista kommandot i
        KOMMANDON har en slutstatus på noll.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Exekvera kommandon så länge ett test inte lyckas.
        
        Expandera och exekvera KOMMANDON-2 så länge det sista kommandot i
        KOMMANDON har en slutstatus som inte är noll.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
sv: Skapa en ko-process med namnet NAMN.
        
        Kör KOMMANDO asynkront, med standard ut och standard in för kommandot
        ansluta via ett rör till filbeskrivare tilldelade indexen 0 och 1 i
        en vektorvariabel NAMN i skalet som kör.  Standardvärde på NAMN är
        ”COPROC”.
        
        Slutstatus:
        Kommandot coproc returnerar slutstatusen 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
sv: Definiera en skalfunktion.
        
        Skapa en skalfunktion med namnet NAMN.  När den anropas som ett enkelt
        kommando kör NAMN KOMMANDON i det anropande skalets kontext.  När NAMN
        anropas skickas argumenten till funktionen som $1...$n och funktionens
        namn finns i $FUNCNAME.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte NAMN endast är läsbart.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sv: Gruppera kommandon som en enhet.
        
        Kör ett antal kommandon i en grupp.  Detta är ett sätt att omdirigera
        en hel mängd kommandon.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen från det sist exekverade kommandot.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
sv: Återuppta jobb i förgrunden.
        
        Likvärdigt med JOBBSPEC-argumentet till kommandot ”fg”.  Återuppta
        ett stoppat eller bakgrundsjobb.  JOBBSPEC kan ange antingen ett
        jobbnamn eller ett jobbnummer.  Om JOBBSPEC följs av ett ”&” placeras
        jobbet i bakgrunden, som om jobbspecifikationen hade givits som ett
        argument till ”bg”.
        
        Slutstatus:
        Returnerar statusen på det återupptagna jobbet.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
sv: Beräkna aritmetiskt uttryck.
        
        UTTRYCKet beräknas enligt reglerna för aritmetisk beräkning.
        Likvärdigt med ”let "UTTRYCK"”.
        
        Slutstatus:
        Returnerar 1 om UTTRYCK beräknas till 0, returnerar 0 annars.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
sv: Kör ett villkorligt kommando.
        
        Returnerar en status av 0 eller 1 beroende på evalueringen av det
        villkorliga uttrycket UTTRYCK.  Uttryck är sammansatta av samma primitiver
        som används av det inbyggda ”test”, och kan kombineras med följande
        operatorer:
        
          ( UTTRYCK )	Returnerar värdet på UTTRYCK
          ! UTTRYCK		Sant om UTTRYCK är falskt, annars falskt
          UTTR1 && UTTR2	Sant om både UTTR1 och UTTR2 är sanna, annars falskt
          UTTR1 || UTTR2	Sant om antingen UTTR1 eller UTTR2 är sant, annars
                            falskt
        
        När operatorerna ”==” och ”!=” används används strängen till höger om
        som ett mönster och mönstermatchning utförs.  När operatorn ”=~” används
        matchas strängen till höger om operatorn som ett reguljärt uttryck.
        
        Operatorerna && och || beräknar inte UTTR2 om UTTR1 är tillräckligt för
        att avgöra uttryckets värde.
        
        Slutstatus:
        0 eller 1 beroende på värdet av UTTRYCK.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
sv: Vanliga skalvariablers namn och användning.
        
        BASH_VERSION	Versionsinformation för denna Bash.
        CDPATH	En kolonseparerad lista av kataloger att söka i efter
        		kataloger givna som argument till ”cd”.
        GLOBIGNORE	En kolonseparerad lista av mönster som beskriver filnamn
        		att ignorera vid söknamnsexpansion.
        HISTFILE	Namnet på filen där din kommandohistorik sparas.
        HISTFILESIZE	Det maximala antalet rader denna fil kan innehålla.
        HISTSIZE	Det maximala antalet historierade ett körande skal kan
        		komma åt.
        HOME	Den fullständiga sökvägen till din inloggningskatalog.
        HOSTNAME	Namnet på den aktuella värden.
        HOSTTYPE	Typ av CPU denna version av Bash kör under.
        IGNOREEOF	Styr skalets åtgärd när det tar emot ett filslutstecken
        		som enda indata.  Om den är satt är dess värde det antal
        		filslutstecken som kan ses i rad på en tom rad innan
        		skalet avslutar (10 som standard).  När den inte är satt
        		betyder filslut slut på indata.
        MACHTYPE	En sträng som beskriver det aktuella systemet Bash kör på.
        MAILCHECK	Hur ofta, i sekunder, Bash tittar efter ny post.
        MAILPATH	En kolonseparerad lista av filnamn som Bash tittar efter
        		ny post i.
        OSTYPE	Den version av Unix denna version av Bash kör på.
        PATH	En kolonseparerad lista av kataloger att söka i när
        		kommandon skall letas upp.
        PROMPT_COMMAND	Ett kommando att köra före utskriften av varje
        		primär prompt.
        PS1		Den primära promptsträngen.
        PS2		Den sekundära promptsträngen.
        PWD		Det fullständiga söknamnet till den aktuella katalogen.
        SHELLOPTS	En kolonseparerad lista av aktiverade skalflaggor.
        TERM	Namnet på den aktuella terminaltypen.
        TIMEFORMAT	Utmatningsformatet för tidsstatistik som visas av det
        		reserverade ordet ”time”.
        auto_resume	Om inte tomt betyder att ett kommandoord som förekommer
        		ensamt på en rad först letas efter i listan av för tillfället
        		stoppade jobb.  Om det hittas där läggs det jobbet i
        		förgrunden.  Ett värde av ”exact” betyder att kommandoordet
        		exakt måste stämma med ett kommando i listan över stoppade
        		jobb.  Ett värde av ”substring” betyder att kommandoordet
        		måste stämma med en delsträng av jobbet.  Alla andra värden
        		betyder att kommandot måste vara ett prefix av ett stoppat
        		jobb.
        histchars	Tecken som styr historieexpansion och snabbsubstitution.
        		Det första tecknet är tecknet för historiesubstitution,
        		vanligen ”!”.  Det andra tecknet är tecknet för ”snabb
        		substitution”, vanligen ”^”.  Det tredje är tecknet för
        		”historiekommentar”, vanligen ”#”.
        HISTIGNORE	En kolonseparerad lista av mönster som används för att
        		bestämma vilka kommandon som skall sparas i historielistan.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sv: Lägg till kataloger på stacken.
        
        Lägger till en katalog till toppen av katalogstacken, eller roterar
        stacken, och gör den nya toppen av stacken till den aktuella
        arbetskatalogen.  Utan argument byts de två toppkatalogerna.
        
        Flaggor:
          -n	Undertryck det normala bytet av katalog när kataloger
        		läggs till på stacken, så att endast stacken ändras.
        
        Argument:
          +N	Rotera stacken så att den N:e katalogen (räknat från
        		vänster i listan som visas av ”dirs”, med start på noll)
        		hamnar på toppen.
        
          -N	Rotera stacken så att den N:e katalogen (räknat från
        		höger i listan som visas av ”dirs”, med start på noll)
        		hamnar på toppen.
        
          kat	Lägger till KAT till toppen av katalogstacken, och gör
        		den till den nya aktuella arbetskatalogen.
        
        Den inbyggda ”dirs” visar katalogstacken.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte ett ogiltigt argument ges eller bytet av
        katalog misslyckas.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sv: Ta bort kataloger från stacken.
        
        Tar bort poster från katalogstacken.  Utan argument tas toppkatalogen
        bort från stacken, och byter till den nya toppkatalogen.
        
        Flaggor:
          -n	Undertryck det normala bytet av katalog när kataloger
        		tas bort från stacken, så att endast stacken ändras.
        
        Argument:
          +N	Tar bort den N:e katalogen räknat från vänster i listan som
        		visas av ”dirs”, med start på noll.  Till exempel: ”popd +0”
        		tar bort den första katalogen, ”popd +1” den andra.
        
          -N	Tar bort den N:e katalogen räknat från höger i listan som
        		visas av ”dirs”, med start på noll.  Till exempel: ”popd -0”
        		tar bort den sista katalogen, ”popd -1” den näst sista.
        
        Den inbyggda ”dirs” visar katalogstacken.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte ett ogiltigt argument ges eller bytet av
        katalog misslyckas.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sv: Visa katalogstacken.
        
        Visa listan av kataloger i minnet för närvarande.  Kataloger kommer
        in på listan med kommandot ”pushd”.  Du kan komma tillbaka upp genom
        listan med kommandot ”popd”.
        
        Flaggor:
          -c	nollställer katalogstacken genom att ta bort alla element
          -l	skriv inte ut versioner med tildeprefix av kataloger som
        		är relativa till din hemkatalog
          -p	skriv katalogstacken med en post per rad
          -v	skriv katalogstacken med en post per rad föregångna av
        		dess position i stacken
        
        Argument:
          +N	Visar den N:e posten räknat från vänster i listan som visas
        		av dirs när det anropas utan flaggor, med början från noll.
        
          -N	Visar den N:e posten räknat från höger i listan som visas
        		av dirs när det anropas utan flaggor, med början från noll.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel inträffar.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
sv: Slå på och av skalflaggor.
        
        Ändra inställningen av varje flagga FLGNAMN.  Utan några flaggargument
        lista varje angivet FLGNAMN, eller alla skalflaggor med om inga FLGNAMN
        anges, en indikation av huruvida var och en är satt eller inte.
        
        Flaggor:
          -o	begränsa FLGNAMN till de som kan användas med ”set -o”
          -p	skriv varje skalflagga med en indikation på dess status
          -q	utelämna utmatning
          -s	aktivera (slå på) varje FLGNAMN
          -u	avaktivera (slå av) varje FLGNAMN
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om FLGNAMN är aktiverat, misslyckas om en ogiltig
        flagga ges eller FLGNAMN är avaktiverat.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
sv: Formatera och skriv ARGUMENT styrda av FORMAT.
        
        Flaggor:
          -v var	tilldela utdata till skalvariabeln VAR istället för att
        		skriva den på standard ut
        
        FORMAT är en teckensträng som innehåller tre sorters objekt: vanliga
        tecken, som helt enkelt kopieras till standard ut, teckenstyrsekvenser
        som konverteras och kopieras till standard ut och formatspecifikationer,
        där var och en medför utskrift av det nästföljande argumentet.
        
        Förutom de standardformatspecifikationer som beskrivs a printf(1),
        tolkar printf:
        
          %b	expandera bakstrecksstyrsekvenser i motsvarande argument
          %q	citera argumentet på ett sätt som kan återanvändas som
        		indata till ett skal
          %Q	som %q, men tillämpa eventuell precision på det ociterade
        		citerande
          %(fmt)T   skriv ut datum-/tidsträngen som blir resultatet av att
                    använda FMT som en formatsträng till strftime(3)
        
        Formatet återanvänds vid behov för att konsumera alla argument.  Om
        det finns färre argument än formatet behöver beter sig överskjutande
        formatspecifikationer som om värdet noll eller den tomma strängen,
        det som passar, hade angivits.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett skriv-
        eller tilldelningsfel inträffar.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sv: Ange hur argument skal kompletteras av Readline.
        
        För varje NAMN, ange hur argument skall kompletteras.  Om inga flaggor
        är givna skrivs nuvarande kompletteringsspecifikationer ut på ett sätt
        som gör att de kan användas som indata.
        
        Flaggor:
          -p	skriv existerande kompletteringsspecifikationer på ett
                    återanvändbart format
          -r	ta bort en kompletteringsspecifikation för varje NAMN eller
                    om inga NAMN är givna, alla kompletteringsinformationer
          -D	använd kompletteringarna och åtgärderna som standard för
                    kommandon utan någon särskild komplettering definierad
          -E	använd kompletteringarna och åtgärderna för ”tomma” kommandon
                    — kompletteringar som försöks på en tom rad
        
        När komplettering försöker göras används åtgärderna i den ordning de
        versala flaggorna är uppräknade ovan.  Om flera flaggor anges har
        flaggan -D företräde framför -E, och båda har företräde framför -I.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel inträffar.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sv: Visa möjliga kompletteringar beroende på flaggorna.
        
        Avsett att användas inifrån en skalfunktion för att generera möjliga
        kompletteringar.  Om det valfria argumentet ORD är givet genereras
        matchningar av ORD.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller ett fel inträffar.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
sv: Modifiera eller visa kompletteringsflaggor.
        
        Modifiera kompletteringsflaggorna för varje NAMN, eller, om inga NAMN är
        givna, den komplettering som för närvarande körs.  Om ingen FLAGGA är
        given skrivs kompletteringsflaggorna för varje NAMN eller den aktuella
        kompletteringsspecifikationen.
        
        Flaggor:
        	-o flagga	Sätt kompletteringsflagga FLAGGA för varje NAMN
        	-D		Ändra flaggorna för ”standard” kommandokomplettering
        	-E		Ändra flaggorna för den ”tomma” kommandokompletteringen
        	-I		Ändra flaggorna för komplettering av den första flaggan.
        
        Genom att använda ”+o” istället för ”-o” slås den angivna flaggan av.
        
        Argument:
        
        Varje NAMN refererar till ett kommando för vilket en kompletterings-
        specifikation måste ha definierats tidigare med det inbyggda ”complete”.
        Om inget NAMN ges måste compopt anropas av en funktion som just nu
        genererar kompletteringar, och flaggorna för den just nu exekverande
        kompletteringsgeneratorn modifieras.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller NAMN inte har
        någon kompletteringsspecifikation definierad.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
sv: Läs rader från standard in till en indexerad vektorvariabel.
        
        Läs rader från standard in till den indexerade vektorvariabeln VEKTOR,
        eller från filbeskrivaren FB om flaggan -u ges.  Variabeln MAPFILE är
        standard för VEKTOR.
        
        Flaggor:
          -d avgr   Använd AVGR för att avsluta rader, istället för nyrad
          -n antal	Kopiera högs ANTAL rader.  Om ANTAL är 0 kopieras alla rader
          -O start	Börja tilldela till VEKTOR vid index START.  Standardindex är 0
          -s antal 	Släng de första ANTAL inlästa raderna
          -t	Ta bort en avslutande AVGR från varje inläst rad (nyrad som
                    standard)
          -u fb	Läs rader från filbeskrivare FB istället för standard in.
          -C återanrop	Beräkna ÅTERANROP för varje KVANTA rader som läses.
          -c kvanta Ange antalet rader att läsa mellan varje anrop av
        		ÅTERANROP.
        
        Argument:
          VEKTOR	Namn på vektorvariabel att använda för fildata
        
        Om -C ges utan -c är standardkvanta 5000.  När ÅTERANROP evalueras får
        den indexet på nästa vektorelement att tilldelas och raden att tilldelas
        till det elementet som extra argument.
        
        Om det inte ges någon specificerad start kommer mapfile nollställa VEKTOR
        före tilldelning till den.
        
        Slutstatus:
        Returnerar framgång om inte en ogiltig flagga ges eller VEKTOR är
        oföränderlig eller inte en indexerad vektor.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
sv: Läs rader från en fil till en vektorvariabel.
        
        En synonym till ”mapfile”.
