bash 5.3-rc2 - en to ro translation catalogue (586 entries)

en: bad array subscript
ro: indice de matrice greșit

en: %s: removing nameref attribute
ro: %s: se elimină atributul nameref

en: %s: cannot convert indexed to associative array
ro: %s: nu se poate converti matricea indexată în asociativă

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ro: %s: nu se poate atribui la index ne-numeric

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
ro: %s: %s: trebuie să fie folosit un indice atunci când se atribuie unei matrice asociative

en: cannot create
ro: nu s-a putut crea

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
ro: bash_execute_unix_command: nu se poate găsi combinația de taste pentru comandă

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
ro: %s: primul caracter care nu este spațiu în alb nu este «"» (ghilimele duble)

en: no closing `%c' in %s
ro: nu se închide „%c” în %s

en: %s: missing separator
ro: %s: lipsește separatorul

en: `%s': cannot unbind in command keymap
ro: „%s”: nu se poate înlătura combinația de taste atribuită la comandă

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
ro: expansiunea de acolade: nu se poate aloca memorie pentru %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %s elements
ro: expansiunea de acolade: a eșuat alocarea memoriei pentru %s elemente

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
ro: expansiunea de acolade: a eșuat alocarea memoriei pentru „%s”

en: `%s': invalid alias name
ro: „%s”: nume alias nevalid

en: line editing not enabled
ro: editarea liniilor nu este activată

en: `%s': invalid keymap name
ro: `%s': nume de combinație de taste nevalid

en: cannot read
ro: nu s-a putut citii

en: `%s': unknown function name
ro: „%s”: nume de funcție necunoscut

en: %s is not bound to any keys.
ro: %s nu este asociat niciunei taste.

en: %s can be invoked via
ro: %s poate fi invocat via

en: `%s': cannot unbind
ro: „%s”: atribuirea nu poate fi ștearsă

en: loop count
ro: contor buclă

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
ro: are sens numai într-o buclă „for”, „while” sau „until”

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
ro: Returnează contextul apelului subrutinei curente.
        
        Fără EXPR, returnează „$line $filename”. Cu EXPR, returnează
        „$line $subroutine $filename”; aceste informații suplimentare pot fi
        utilizate pentru a furniza o urmărire a stivei.
        
        Valoarea EXPR indică câte cadre de apel trebuie să se întoarcă înaintea
        celui curent; cadrul superior este cadrul 0.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează 0, cu excepția cazului în care shell-ul nu execută o funcție shell
        sau EXPR nu este validă.

en: HOME not set
ro: variabila $HOME nu este definită

en: too many arguments
ro: prea mulți parametri

en: null directory
ro: director nul

en: OLDPWD not set
ro: variabila $OLDPWD nu este definită

en: line %d:
ro: linia %d:

en: warning:
ro: avertizare:

en: %s: usage:
ro: %s: utilizare:

en: %s: option requires an argument
ro: %s: opțiunea necesită un argument

en: %s: numeric argument required
ro: %s: argument numeric necesar

en: %s: not found
ro: %s: nu s-a găsit

en: %s: invalid option
ro: %s: opțiune nevalidă

en: %s: invalid option name
ro: %s: nume de opțiune nevalid

en: `%s': not a valid identifier
ro: „%s” nu este un identificator valid

en: invalid octal number
ro: număr octal nevalid

en: invalid hex number
ro: număr hexazecimal nevalid

en: invalid number
ro: număr nevalid

en: %s: invalid signal specification
ro: %s: specificație de semnal nevalidă

en: `%s': not a pid or valid job spec
ro: „%s”: nu este un pid sau o specificație validă de lucru

en: %s: readonly variable
ro: %s: variabilă protejată la scriere

en: %s: cannot assign
ro: %s: nu se poate atribui

en: %s: %s out of range
ro: %s: %s în afara intervalului

en: %s out of range
ro: %s în afara intervalului

en: %s: no such job
ro: %s: nu există această lucrare

en: %s: no job control
ro: %s: nu există un control de lucrări

en: no job control
ro: nu există un control de lucrări

en: %s: invalid job specification
ro: %s: specificație a lucrării nevalidă

en: %s: restricted
ro: %s: restricționat

en: restricted
ro: restricționat

en: %s: not a shell builtin
ro: %s: nu este o comandă internă

en: write error
ro: eroare de scriere

en: error setting terminal attributes
ro: eroare la configurarea atributelor terminalului

en: error getting terminal attributes
ro: eroare la obținerea atributelor terminalului

en: error retrieving current directory
ro: eroare la obținerea directorului curent

en: %s: ambiguous job spec
ro: %s: specificație de lucrare, ambiguă

en: %s: job specification requires leading `%%'
ro: %s: specificația sarcinii trebuie să înceapă cu „%%”

en: help not available in this version
ro: ajutorul nu este disponibil în această versiune

en: %s: not an indexed array
ro: %s: nu este o matrice indexată

en: %s: cannot unset: readonly %s
ro: %s: nu se poate deconfigura: %s este protejat la scriere

en: %s: cannot unset
ro: %s: nu se poate deconfigura

en: %s: invalid action name
ro: %s: nume de acțiune nevalid

en: %s: no completion specification
ro: %s: nicio specificație de completare

en: warning: -F option may not work as you expect
ro: avertisment: este posibil ca opțiunea „-F” să nu funcționeze așa cum vă așteptați

en: warning: -C option may not work as you expect
ro: avertisment: este posibil ca opțiunea „-C” să nu funcționeze așa cum vă așteptați

en: not currently executing completion function
ro: în prezent funcția de completare nu rulează

en: can only be used in a function
ro: poate fi folosit doar într-o funcție

en: cannot use `-f' to make functions
ro: nu se poate utiliza „-f” pentru a face funcții

en: %s: readonly function
ro: %s: funcție protejată la scriere

en: %s: reference variable cannot be an array
ro: %s: variabila de referință nu poate fi o matrice

en: %s: nameref variable self references not allowed
ro: %s: nu sunt permise auto-referințele la variabile nameref

en: %s: circular name reference
ro: %s: referință de nume circulară

en: `%s': invalid variable name for name reference
ro: „%s”: nume de variabilă nevalid pentru referință la nume

en: %s: cannot destroy array variables in this way
ro: %s: nu se pot distruge variabilele matrice în acest fel

en: %s: cannot convert associative to indexed array
ro: %s: nu se poate converti o matrice asociativă într-o matrice indexată

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
ro: %s: alocarea de matrice compusă între ghilimele este perimată

en: dynamic loading not available
ro: încărcarea dinamică nu este disponibilă

en: cannot open shared object %s: %s
ro: nu poate deschide obiectul partajat %s: %s

en: %s: builtin names may not contain slashes
ro: %s: numele comenzilor interne nu pot conține bare oblice

en: cannot find %s in shared object %s: %s
ro: nu se poate găsi %s în obiectul partajat %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
ro: %s: comanda internă dinamică a «bash», este deja încărcată

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
ro: funcția de încărcare pentru %s returnează eroarea (%d): încărcarea a eșuat

en: %s: not dynamically loaded
ro: %s: nu este încărcat dinamic

en: %s: cannot delete: %s
ro: %s: nu se poate șterge: %s

en: %s: is a directory
ro: %s: este un director

en: %s: not a regular file
ro: %s: nu este un fișier normal

en: %s: file is too large
ro: %s: fișierul este prea mare

en: cannot execute binary file
ro: nu se poate executa fișierul binar

en: %s: ignoring function definition attempt
ro: %s: se ignoră încercarea de definire a funcției

en: cannot execute
ro: nu se poate executa

en: logout
ro: deautentificare

en: not login shell: use `exit'
ro: nu este un shell de autentificare: utilizați „exit”

en: There are stopped jobs.
ro: Sunt(există) lucrări oprite.

en: There are running jobs.
ro: Sunt(există) lucrări în execuție.

en: no command found
ro: nu s-a găsit nici-o comandă

en: history specification
ro: specificație de istoric

en: cannot open temp file
ro: nu se poate deschide fișierul temporal

en: current
ro: actual

en: job %d started without job control
ro: lucrarea %d a început fără controlul lucrării

en: %s: illegal option -- %c
ro: %s: opțiune ilegală -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opțiunea necesită un parametru: -- %c

en: hashing disabled
ro: asocierea este desactivată

en: %s: hash table empty
ro: %s: tabelul de asociere este gol

en: hits	command
ro: potriviri	comandă

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
ro[0]: Comenzile Shell care se potrivesc cu cuvântul cheie „
ro[1]: Comenzile Shell care se potrivesc cu cuvintele cheie „
ro[2]: Comenzile Shell care se potrivesc cu cuvintele cheie „

en: '
ro: ”

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
ro: niciun subiect de ajutor nu se potrivește cu „%s”.  Încercați «help help» sau «man -k %s» sau «info %s».

en: cannot open
ro: nu se poate deschide

en: read error
ro: eroare de citire

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
ro: Aceste comenzi shell, sunt definite intern.  Tastează «help», pentru a vedea
    această listă.
    Tastează «help nume_funcție» pentru a afla mai multe despre funcția „nume_funcție”.
    Utilizați «info bash» pentru a afla mai multe despre shell în general.
    Utilizați «man -k» sau «info» pentru a afla mai multe despre comenzile care nu
    sunt în această listă.
    
    O stea (*) în dreptul unui nume înseamnă că acea comandă este dezactivată.

en: cannot use more than one of -anrw
ro: nu se poate folosi mai mult de o opțiune dintre „-a, -n, -r sau -w”

en: history position
ro: poziție în registrul istoric al comenzilor

en: empty filename
ro: nume de fișier gol

en: %s: parameter null or not set
ro: %s: parametru nul sau nedefinit

en: %s: invalid timestamp
ro: %s: marcaj de timp nevalid

en: %s: history expansion failed
ro: %s: a eșuat expansiunea istoriei

en: no other options allowed with `-x'
ro: nu sunt permise alte opțiuni cu „-x”

en: %s: arguments must be process or job IDs
ro: %s: argumentele trebuie să fie ID-uri de proces sau de lucrări

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: expression expected
ro: se așteaptă expresie

en: %s: invalid file descriptor specification
ro: %s: specificație de descriptor de fișier nevalidă

en: invalid file descriptor
ro: descriptor de fișier nevalid

en: %s: invalid line count
ro: %s: contorizare de linii nevalidă

en: %s: invalid array origin
ro: %s: origine matrice nevalid

en: %s: invalid callback quantum
ro: %s: cuantum de apel invers nevalid

en: empty array variable name
ro: nume de variabilă matrice gol

en: array variable support required
ro: este necesar suport pentru variabilă matrice

en: `%s': missing format character
ro: „%s”: lipsește caracterul de format

en: `%c': invalid time format specification
ro: „%c”: specificație a formatului de timp nevalidă

en: string length
ro: lungimea șirului

en: `%c': invalid format character
ro: „%c”: caracter de format nevalid

en: format parsing problem: %s
ro: problemă cu analizarea formatului: %s

en: missing hex digit for \x
ro: lipsește o cifră hexazecimală pentru \x

en: missing unicode digit for \%c
ro: lipsește o cifră unicode pentru \%c

en: no other directory
ro: niciun alt director

en: %s: invalid argument
ro: %s argument nevalid

en: <no current directory>
ro: <niciun director curent>

en: directory stack empty
ro: stiva de directoare este goală

en: directory stack index
ro: indexul stivei de directoare

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
ro: Afișează lista curentă a directoarelor memorate.  Directoarele
        sunt adăugate la această listă cu comanda «pushd» și sunt eliminate din
        ea, cu comanda «popd».
        
        Opțiuni:
          -c	golește stiva de directoare prin ștergerea tuturor elementelor
          -l	nu afișează versiuni scurtate (cu ~) ale directoarelor în raport cu
        	directorul dumneavoastră «acasă»
          -p	imprimă stiva de directoare cu o intrare pe linie
          -v	imprimă stiva de directoare cu o intrare pe linie, prefixată cu poziția
        	sa în stivă
        
        Argumente:
          +N	Afișează a N-a intrare numărând din stânga listei afișate de «dirs»,
        	atunci când este invocată fără opțiuni, începând cu zero.
        
          -N	Afișează a N-a intrare numărând din dreapta listei afișate de «dirs»,
    	atunci când este invocată fără opțiuni, începând cu zero.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ro: Adaugă un director în partea de sus a stivei de directoare sau rotește
       stiva, făcând din noul director din partea de sus a stivei, directorul de
        lucru curent. Fără argumente, interschimbă primele două directoare.
        
        Opțiuni:
          -n	Suprimă schimbarea normală a directorului atunci când se
        	adaugă directoare la stivă, astfel încât numai stiva este manipulată.
        
        Argumente:
          +N	Rotește stiva astfel încât al N-lea director (numărând din
        	stânga listei afișate de «dirs», începând cu zero) să fie în
        	partea de sus.
        
          -N	Rotește stiva astfel încât al N-lea director (numărând din
        	dreapta listei afișate de «dirs», începând cu zero) să fie în
        	partea de sus.
        
          dir	Adaugă DIR la stiva de directoare din partea de sus,
        	făcându-l noul director de lucru curent.
        
        Comanda internă «dirs» arată stiva curentă de directoare.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ro: Elimină intrările din stiva de directoare.  Fără argumente, elimină directorul
        din partea de sus a stivei, și trece la cel cea devenit noul director de sus
        a stivei.
        
        Opțiuni:
          -n	Suprimă schimbarea normală a directorului atunci când se elimină
        	directoare din stivă, astfel încât numai stiva este manipulată.
        
        Argumente:
          +N	Elimină intrarea a N-a numărând din stânga listei afișate de «dirs»,
        	începând cu zero.  De exemplu: «popd +0» elimină primul director,
        	«popd +1» al doilea director, șamd.
        
          -N	Elimină intrarea a N-a numărând din dreapta listei afișate de «dirs»,
        	începând cu zero.  De exemplu: «popd -0» elimină ultimul director,
        	„popd -1” penultimul director, șamd.
        
        Comanda internă «dirs» arată stiva curentă de directoare.

en: %s: invalid timeout specification
ro: %s: specificație a timpului de expirare nevalidă

en: can only `return' from a function or sourced script
ro: „return”, se poate utiliza doar de la o funcție sau script executat(ă) de la „source”

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
ro: nu se pot anula simultan o funcție și o variabilă

en: %s: not an array variable
ro: %s: nu este o variabilă matrice

en: %s: not a function
ro: %s: nu este o funcție

en: %s: cannot export
ro: %s: nu se poate exporta

en: shift count
ro: contor deplasare(shift)

en: cannot set and unset shell options simultaneously
ro: nu se pot activa și dezactiva simultan opțiunile de shell

en: %s: invalid shell option name
ro: %s: nume nevalid al opțiunii shell

en: filename argument required
ro: este necesar argumentul nume_de_fișier

en: %s: file not found
ro: %s: nu s-a găsit fișierul

en: cannot suspend
ro: nu se poate suspenda

en: cannot suspend a login shell
ro: nu se poate suspenda un shell de autentificare

en: missing `]'
ro: lipsește „]”

en: %s is aliased to `%s'
ro: %s este un alias pentru „%s”

en: %s is a shell keyword
ro: %s este un cuvânt cheie shell

en: %s is a special shell builtin
ro: %s este o comandă internă specială a shell

en: %s is a function
ro: %s este o funcție

en: %s is a shell builtin
ro: %s este o comandă internă a shell

en: %s is %s
ro: %s este %s

en: %s is hashed (%s)
ro: %s este asociat(hashed) (%s)

en: %s: invalid limit argument
ro: %s: limită de argument nevalidă

en: `%c': bad command
ro: „%c”: comandă incorectă

en: cannot get limit
ro: nu se poate obține limita

en: limit
ro: limită

en: cannot modify limit
ro: nu se poate modifica limita

en: octal number
ro: număr octal

en: `%c': invalid symbolic mode operator
ro: „%c”: operator de mod simbolic nevalid

en: `%c': invalid symbolic mode character
ro: „%c”: caracter de mod simbolic nevalid

en:  line
ro:  linie

en: last command: %s
ro: ultima comandă: %s

en: Aborting...
ro: Se abandonează...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
ro: RAPORT:

en: DEBUG warning:
ro: Avertisment de DEPANARE:

en: unknown command error
ro: eroare de comandă necunoscută

en: bad command type
ro: tip de comandă greșit

en: bad connector
ro: conector greșit

en: bad jump
ro: salt eronat

en: %s: unbound variable
ro: %s: variabilă neasociată

en: timed out waiting for input: auto-logout
ro: timed expirat așteptând introducerea datelor: auto-logout

en: cannot redirect standard input from /dev/null
ro: nu se poate redirecționa intrarea standard de la /dev/null

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
ro: TIMEFORMAT: „%c”: caracter de format nevalid

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
ro: execute_coproc: coproc [%d:%s] încă există

en: pipe error
ro: eroare de linie de conectare

en: invalid regular expression `%s': %s
ro: expresie regulată nevalidă „%s”: %s

en: invalid regular expression `%s'
ro: expresie regulată nevalidă „%s”

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
ro: eval: s-a depășit nivelul maxim de suprapunere de «eval» (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
ro: %s: s-a depășit nivelul maxim de suprapunere de citiri cu «source» (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
ro: %s: s-a depășit nivelul maxim de suprapunere de funcții (%d)

en: command not found
ro: comandă negăsită

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
ro: %s: limitat: nu se poate specifica „/” în numele comenzilor

en: bad interpreter
ro: interpret greșit

en: %s: cannot execute: required file not found
ro: %s: nu se poate executa: fișierul necesar nu a fost găsit

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
ro: nu se poate duplica descriptorul de fișier %d în descriptorul de fișier %d

en: expression recursion level exceeded
ro: nivel de recursivitate al expresiei depășit

en: recursion stack underflow
ro: stivă recursivă sub nivelul de depășire

en: arithmetic syntax error in expression
ro: eroare de sintaxă aritmetică în expresie

en: attempted assignment to non-variable
ro: s-a încercat asignare către non-variabilă

en: arithmetic syntax error in variable assignment
ro: eroare de sintaxă aritmetică în atribuirea variabilei

en: division by 0
ro: împărțire la 0

en: bug: bad expassign token
ro: eroare: simbol de atribuire al expresiei greșit

en: `:' expected for conditional expression
ro: se aștepta „:” după expresia condițională

en: exponent less than 0
ro: exponent mai mic de 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
ro: se aștepta un identificator după pre-increment sau pre-decrement

en: missing `)'
ro: „)” lipsește

en: arithmetic syntax error: operand expected
ro: eroare de sintaxă aritmetică: se aștepta un operand

en: --: assignment requires lvalue
ro: --: atribuirea necesită o valoare lvalue

en: ++: assignment requires lvalue
ro: ++: atribuirea necesită o valoare lvalue

en: arithmetic syntax error: invalid arithmetic operator
ro: eroare de sintaxă aritmetică: operator aritmetic nevalid

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
ro: %s%s%s: %s (identificatorul erorii este „%s”)

en: invalid arithmetic base
ro: bază aritmetică nevalidă

en: invalid integer constant
ro: constantă de număr întreg nevalidă

en: value too great for base
ro: valoare prea mare pentru bază

en: %s: expression error
ro: %s: eroare în expresie

en: getcwd: cannot access parent directories
ro: getcwd: nu s-au putut accesa directoarele părinte

en: `%s': is a special builtin
ro: „%s”: este o comandă internă specială

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
ro: nu se poate redefini modul „nodelay” pentru descriptorul de fișier %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
ro: nu se poate aloca un nou descriptor de fișier pentru intrarea bash din fd %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
ro: save_bash_input: memorie tampon deja existentă pentru noul descriptor de fișier %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
ro: start_pipeline: linie de conectare pgrp

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
ro: bgp_delete: BUCLĂ: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
ro: bgp_search: BUCLĂ: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
ro: pid-ul bifurcat %d apare în lucrarea în execuție %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
ro: se șterge lucrarea oprită %d cu grupul de procese %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
ro: add_process: pid %5ld (%s) marcat ca încă în viață

en: describe_pid: %ld: no such pid
ro: describe_pid: %ld: nu există un asemenea pid

en: Signal %d
ro: Semnal %d

en: Done
ro: Finalizat

en: Stopped
ro: Oprit

en: Stopped(%s)
ro: Oprit(%s)

en: Running
ro: În rulare

en: Done(%d)
ro: Finalizat(%d)

en: Exit %d
ro: Ieșire %d

en: Unknown status
ro: Stare necunoscută

en:   (wd: %s)
ro:   (dir.lucru: %s)

en: child setpgid (%ld to %ld)
ro: setpgid proces-copil (de la %ld la %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
ro: wait: pid %ld nu este un proces-copil al acestui shell

en: wait_for: No record of process %ld
ro: wait_for: Nu există nicio înregistrare a procesului %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
ro: wait_for_job: lucrarea %d este oprită

en: %s: no current jobs
ro: %s: nu există lucrări actuale

en: %s: job has terminated
ro: %s: lucrarea a fost terminată

en: %s: job %d already in background
ro: %s: lucrarea %d se află deja în fundal

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
ro: waitchld: se activează WNOHANG pentru a evita blocarea pe termen nedefinit

en: %s: line %d:
ro: %s: linie %d:

en: (wd now: %s)
ro: (dir.lucru actual: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
ro: initialize_job_control: getpgrp a eșuat

en: initialize_job_control: no job control in background
ro: initialize_job_control: nu există control de lucrări în fundal

en: initialize_job_control: line discipline
ro: initialize_job_control: disciplină linie

en: cannot set terminal process group (%d)
ro: nu se poate configura grupul de procese din terminal (%d)

en: no job control in this shell
ro: nu există niciun control de lucrări în acest shell

en: malloc: failed assertion: %s
ro: malloc: a eșuat aserțiunea: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
ro: 
    malloc: %s:%d: aserțiune greșită

en: unknown
ro: necunoscut

en: malloc: block on free list clobbered
ro: malloc: bloc suprascris pe lista liberă

en: free: called with already freed block argument
ro: free: apelat cu un argument bloc deja eliberat

en: free: called with unallocated block argument
ro: free: apelat cu un argument de bloc nealocat

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
ro: free: s-a detectat o depășire insuficientă; mh_nbytes în afara intervalului

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
ro: free: s-a detectat o depășire insuficientă; magic8 corupt

en: free: start and end chunk sizes differ
ro: free: dimensiunile bucăților de început și de sfârșit sunt diferite

en: realloc: called with unallocated block argument
ro: realloc: apelat cu un argument de bloc nealocat

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
ro: realloc: s-a detectat o depășire insuficientă; mh_nbytes țn afara intervalului

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
ro: realloc: s-a detectat o depășire insuficientă; magic8 corupt

en: realloc: start and end chunk sizes differ
ro: realloc: dimensiunile bucăților de început și de sfârșit, diferă

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
ro: register_alloc: tabelul de alocare este plin cu FIND_ALLOC?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
ro: register_alloc: %p deja în tabel ca fiind alocat?

en: register_free: %p already in table as free?
ro: register_alloc: %p deja în tabel ca liber?

en: invalid base
ro: bază nevalidă

en: %s: host unknown
ro: %s: gazdă necunoscută

en: %s: invalid service
ro: %s: serviciu nevalid

en: %s: bad network path specification
ro: %s: specificație incorectă pentru ruta rețelei

en: network operations not supported
ro: operațiunile de rețea nu sunt acceptate

en: cannot change locale
ro: nu se poate schimba parametrul de limbă

en: You have mail in $_
ro: Aveți corespondență în $_

en: You have new mail in $_
ro: Aveți corespondență nouă în $_

en: The mail in %s has been read
ro: Corespondența din %s a fost citită

en: syntax error: arithmetic expression required
ro: eroare de sintaxă: expresie aritmetică necesară

en: syntax error: `;' unexpected
ro: eroare de sintaxă: „;” neașteptat

en: syntax error: `((%s))'
ro: eroare de sintaxă: „((%s))”

en: make_here_document: bad instruction type %d
ro: make_here_document: tip de instrucțiune greșit %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
ro: «here-document» la linia %d delimitat de sfârșitul fișierului (se aștepta „%s”)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
ro: make_redirection: instrucțiunea de redirecționare „%d” este în afara intervalului

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
ro: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) depășește SIZE_MAX (%lu): linie trunchiată

en: script file read error
ro: eroare de citire a fișierului script

en: maximum here-document count exceeded
ro: numărul maxim de «here-document» a fost depășit

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
ro: sfârșit neașteptat al fișierului(EOF) în timp ce se căuta coincidența pentru „%c”

en: unexpected EOF while looking for `]]'
ro: sfârșit neașteptat al fișierului(EOF) în timp ce se căuta „]]”

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
ro: eroare de sintaxă în expresia condițională: simbol neașteptat „%s”

en: syntax error in conditional expression
ro: eroare de sintaxă în expresia condițională

en: unexpected token `%s', expected `)'
ro: simbol neașteptat „%s”, așteptat „)”

en: expected `)'
ro: se aștepta „)”

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
ro: argument neașteptat „%s” pentru operatorul unar condițional

en: unexpected argument to conditional unary operator
ro: argument neașteptat pentru operatorul unar condițional

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
ro: identificator neașteptat „%s”, se aștepta operator binar condițional

en: conditional binary operator expected
ro: se aștepta operator binar condițional

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
ro: argument neașteptat „%s” pentru operatorul binar condițional

en: unexpected argument to conditional binary operator
ro: argument neașteptat pentru operatorul binar condițional

en: unexpected token `%c' in conditional command
ro: identificator neașteptat „%c” în comanda condițională

en: unexpected token `%s' in conditional command
ro: identificator neașteptat „%s” în comanda condițională

en: unexpected token %d in conditional command
ro: identificator neașteptat %d în comanda condițională

en: syntax error near unexpected token `%s' while looking for matching `%c'
ro: eroare de sintaxă lângă simbolul neașteptat „%s” în timp ce se căuta coincidența pentru „%c”

en: syntax error near unexpected token `%s'
ro: eroare de sintaxă neașteptată lângă „%s”

en: syntax error near `%s'
ro: eroare de sintaxă neașteptată lângă „%s”

en: syntax error: unexpected end of file from `%s' command on line %d
ro: eroare de sintaxă: sfârșit neașteptat de fișier de la comanda «%s» pe linia %d

en: syntax error: unexpected end of file from command on line %d
ro: eroare de sintaxă: sfârșit neașteptat de fișier de la comandă pe linia %d

en: syntax error: unexpected end of file
ro: eroare de sintaxă: sfârșit de fișier neașteptat

en: syntax error
ro: eroare de sintaxă

en: Use "%s" to leave the shell.
ro: Utilizați „%s” pentru a părăsi shell-ul.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
ro: sfârșit neașteptat al fișierului în timp ce se căuta după perechea lui „)”

en: invalid glob sort type
ro: tip de sortare globală (folosind caractere joker) nevalid

en: completion: function `%s' not found
ro: completare: funcția „%s” nu a fost găsită

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
ro: programable_completion: %s: posibilă buclă de reîncercare

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
ro: progcomp_insert: %s: COMPSPEC null

en: print_command: bad connector `%d'
ro: print_command: conector greșit „%d”

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
ro: xtrace_set: %d: descriptor de fișier nevalid

en: xtrace_set: NULL file pointer
ro: xtrace_set: indicatorul pentru fișier este NULL

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
ro: xtrace fd (%d) != nrfișier xtrace fp (%d)

en: cprintf: `%c': invalid format character
ro: cprintf: „%c”: caracter de format nevalid

en: file descriptor out of range
ro: descriptor de fișier în afara intervalului

en: ambiguous redirect
ro: redirecționare ambiguă

en: cannot overwrite existing file
ro: nu se poate suprascrie fișierul existent

en: restricted: cannot redirect output
ro: restricționat: nu se poate redirecționa ieșirea

en: cannot create temp file for here-document
ro: nu se poate crea un fișier temporar pentru «here-document»

en: cannot assign fd to variable
ro: nu se poate atribui descriptorul de fișier variabilei

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
ro: nu se admite «/dev/(tcp|udp)/host/port» fără a avea o conexiune la rețea

en: redirection error: cannot duplicate fd
ro: eroare de redirectare: nu se poate duplica descriptorul de fișier

en: could not find /tmp, please create!
ro: nu s-a putut găsi «/tmp», vă rugăm să-l creați!

en: /tmp must be a valid directory name
ro: «/tmp» trebuie să fie un nume de director valid

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
ro: modul de imprimare „drăguț” este ignorat în shell-urile interactive

en: %c%c: invalid option
ro: %c%c: opțiune nevalidă

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
ro: nu se poate stabili uid la %d: uid efectiv %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
ro: nu se poate stabili gid la %d: gid efectiv %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
ro: nu se poate porni depanatorul; modul de depanare a fost dezactivat

en: %s: Is a directory
ro: %s: Este un director

en: error creating buffered stream
ro: eroare la crearea fluxului cu memorie tampon

en: I have no name!
ro: Nu am nici un nume!

en: GNU bash, version %s-(%s)
ro: GNU bash, versiunea %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
ro: Utilizare:	%s [GNU opțiune lungă] [opțiune] ...
    	%s [GNU opțiune lungă] [opțiune] fișier-script ...

en: GNU long options:
ro: Opțiuni lungi GNU:

en: Shell options:
ro: Opțiuni ale shell-ului:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
ro: 	-ilrsD sau -c comandă sau -O shopt_option		(doar invocare)

en: 	-%s or -o option
ro: 	-%s sau -o opțiune

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
ro: Tastați «%s -c "help set"» pentru mai multe informații despre opțiunile shell-ului.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ro: Tastați «%s -c help» pentru mai multe informații despre comenzile interne ale shell-ului.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
ro: Utilizați comanda «bashbug» pentru a raporta erori.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
ro: Pagina principală a lui „bash”: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ro: Ajutor general pentru utilizarea software-ului GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
ro: sigprocmask: %d: operație nevalidă

en: Bogus signal
ro: Semnal fals

en: Hangup
ro: Deconectare/Terminare anormală(Hangup)

en: Interrupt
ro: Întrerupere

en: Quit
ro: Părăsire

en: Illegal instruction
ro: Instrucțiune ilegală

en: BPT trace/trap
ro: Punct de întrerupere de urmărire/capturare

en: ABORT instruction
ro: Instrucțiune ABORT

en: EMT instruction
ro: Instrucțiune EMT

en: Floating point exception
ro: Excepție de virgulă mobilă

en: Killed
ro: Omorât

en: Bus error
ro: Eroare de magistrală de date(bus)

en: Segmentation fault
ro: Eroare de segmentare

en: Bad system call
ro: Apel de sistem incorect

en: Broken pipe
ro: Linie de conectare întreruptă

en: Alarm clock
ro: Ceas cu alarmă

en: Terminated
ro: Terminat

en: Urgent IO condition
ro: Condiție In/Ieș urgentă

en: Stopped (signal)
ro: Oprit (semnal)

en: Continue
ro: Continuare

en: Child death or stop
ro: Proces-copil mort sau oprit

en: Stopped (tty input)
ro: Oprit (tty input)

en: Stopped (tty output)
ro: Oprit (tty output)

en: I/O ready
ro: In/Ieș pregătită

en: CPU limit
ro: Limită CPU

en: File limit
ro: Limită fișier

en: Alarm (virtual)
ro: Alarmă (virtual)

en: Alarm (profile)
ro: Alarmă (profil)

en: Window changed
ro: Fereastră schimbată

en: Record lock
ro: Blocare înregistrare

en: User signal 1
ro: Semnal utilizator 1

en: User signal 2
ro: Semnal utilizator 2

en: HFT input data pending
ro: Date de intrare HFT în curs de rezolvare

en: power failure imminent
ro: probleme electrice iminente

en: system crash imminent
ro: cădere iminentă a sistemului

en: migrate process to another CPU
ro: migrare proces spre alt CPU

en: programming error
ro: eroare de programare

en: HFT monitor mode granted
ro: Modul de monitor HFT a fost acordat

en: HFT monitor mode retracted
ro: Modul de monitor HFT a fost retras

en: HFT sound sequence has completed
ro: Secvența de sunet HFT a fost completată

en: Information request
ro: Solicitare de informație

en: Unknown Signal #%d
ro: Semnal necunoscut #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
ro: înlocuire greșită: nu se închide „%s” în %s

en: %s: cannot assign list to array member
ro: %s: nu se poate atribui o listă unui membru al matricei

en: cannot make pipe for process substitution
ro: nu se poate crea linia de conectare pentru substituția procesului

en: cannot make child for process substitution
ro: nu se poate crea un proces-copil pentru substituirea procesului: %s

en: cannot open named pipe %s for reading
ro: nu se poate deschide linia de conectare numită %s pentru citire

en: cannot open named pipe %s for writing
ro: nu se poate deschide linia de conectare numită %s pentru scriere

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
ro: nu se poate duplica linia de conectare numită %s ca fd %d

en: command substitution: ignored null byte in input
ro: substituție de comandă: octetul null din intrare este ignorat

en: function_substitute: cannot open anonymous file for output
ro: function_substitute: nu se poate deschide un fișier anonim pentru ieșire

en: function_substitute: cannot duplicate anonymous file as standard output
ro: function_substitute: nu se poate duplica fișierul anonim ca ieșire standard

en: cannot make pipe for command substitution
ro: nu se poate crea linia de conectare pentru substituția de comandă

en: cannot make child for command substitution
ro: nu se poate crea un proces-copil pentru substituția de comandă

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
ro: command_substitute: nu se poate duplica linia de conectare ca descriptor de fișier 1(fd 1)

en: %s: invalid variable name for name reference
ro: %s: nume de variabilă nevalid pentru referința numelui

en: %s: invalid indirect expansion
ro: %s: extindere indirectă nevalidă

en: %s: invalid variable name
ro: %s: nume de variabilă nevalid

en: %s: bad substitution
ro: %s: substituție nevalidă

en: %s: parameter not set
ro: %s: parametru nedefinit

en: %s: substring expression < 0
ro: %s: expresie subșir < 0

en: $%s: cannot assign in this way
ro: $%s: nu se poate asigna în acest mod

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
ro: versiunile viitoare ale shell-ului vor forța evaluarea ca o substituție aritmetică

en: bad substitution: no closing "`" in %s
ro: înlocuire greșită: fără „`” de închidere în %s

en: no match: %s
ro: nicio potrivire: %s

en: argument expected
ro: se aștepta un parametru

en: %s: integer expected
ro: %s: se aștepta un număr întreag (integer)

en: `)' expected
ro: se aștepta „)'”

en: `)' expected, found %s
ro: se aștepta „)”, s-a găsit %s

en: %s: binary operator expected
ro: %s: se așteaptă operator binar

en: %s: unary operator expected
ro: %s: se așteaptă operator unar

en: syntax error: `%s' unexpected
ro: eroare de sintaxă: „%s” neașteptat

en: invalid signal number
ro: număr de semnal nevalid

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
ro: gestionarul de capturare: nivelul maxim de gestionări de capturare a fost depășit (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
ro: run_pending_traps: valoare greșită în trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
ro: run_pending_traps: gestionarul de semnal este SIG_DFL, se retrimite %d (%s) către mine

en: trap_handler: bad signal %d
ro: trap_handler: semnal nevalid %d

en: frame not found
ro: cadrul nu a fost găsit

en: error importing function definition for `%s'
ro: eroare în importarea definiției funcției pentru „%s”

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
ro: nivelul shell-ului (%d) prea mare, se reinițializează la 1

en: %s: maximum nameref depth (%d) exceeded
ro: %s: adâncimea maximă a nameref (%d) a fost depășită

en: make_local_variable: no function context at current scope
ro: make_local_variable: nu există context de funcție în domeniul actual

en: %s: variable may not be assigned value
ro: %s: nu este posibil ca variabilei să i se atribuie o valoare

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
ro: %s: nu se poate moșteni valoarea de la un tip incompatibil

en: %s: assigning integer to name reference
ro: %s: se atribuie un număr întreg referinței de nume

en: all_local_variables: no function context at current scope
ro: all_local_variables: nu există context de funcție în domeniul actual

en: %s has null exportstr
ro: %s are exportstr nul

en: invalid character %d in exportstr for %s
ro: caracter nevalid %d în exportstr pentru %s

en: no `=' in exportstr for %s
ro: nu există „=” în exportstr pentru %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
ro: pop_var_context: partea de sus din shell_variables nu este un context de funcție

en: pop_var_context: no global_variables context
ro: pop_var_context: nu există un context global_variables

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
ro: pop_scope: partea de sus din shell_variables nu este un domeniu de mediu temporar

en: %s: %s: cannot open as FILE
ro: %s: %s: nu se poate deschide ca FIȘIER

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
ro: %s: %s: valoare nevalidă pentru descriptorul fișierului de urmărire

en: %s: %s: compatibility value out of range
ro: %s: %s: valoarea de compatibilitate în afara intervalului

en: Copyright (C) 2025 Free Software Foundation, Inc.
ro: Drepturi de autor © 2025 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
ro: Licență GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
ro: GNU bash, versiunea %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
ro: Acesta este un software liber; sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: NU EXISTĂ NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ro: %s: nu se pot aloca %lu octeți (%lu octeți alocați)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
ro: %s: nu se pot aloca %lu octeți

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ro: %s: %s:%d: nu se pot aloca %lu octeți (%lu octeți alocați)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ro: %s: %s:%d: nu se pot aloca %lu octeți

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ro: alias [-p] [nume[=valoare] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
ro: unalias [-a] nume [nume ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
ro: bind [-lpsvPSVX] [-m comb_taste] [-f nume_fișier] [-q nume] [-u nume] [-r secv_taste] [-x secv_taste:comandă_shell] [secv_taste:funcție-readline sau comandă-readline]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
ro: builtin [comandă_internă-shell [arg ...]]

en: command [-pVv] command [arg ...]
ro: command [-pVv] comandă [arg ...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
ro: declare [-aAfFgiIlnrtux] [nume[=valoare] ...] sau declare -p [-aAfFilnrtux] [nume ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
ro: typeset [-aAfFgiIlnrtux] nume[=valoare] ... sau typeset -p [-aAfFilnrtux] [nume ...]

en: local [option] name[=value] ...
ro: local [opțiune] nume[=valoare] ...

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
ro: enable [-a] [-dnps] [-f nume_fișier]] [nume ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
ro: getopts șir_opțiuni nume [arg ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
ro: exec [-cl] [-a nume] [comandă [argument ...]] [redirectare ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
ro: fc [-e enume] [-lnr] [prim] [ultim] sau fc -s [pat=rep] [comandă]

en: fg [job_spec]
ro: fg [id_lucrare]

en: bg [job_spec ...]
ro: bg [id_lucrare ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
ro: hash [-lr] [-p nume_rută [-dt] [nume ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
ro: help [-dms] [tipar ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
ro: history [-c] [-d decalaj] [n] sau history -anrw [nume_fișier] sau history -ps arg [arg...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
ro: jobs [-lnprs] [id_lucrare ...] sau jobs -x comandă [args]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
ro: disown [-h] [-ar] [id_lucrare ... | pid ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
ro: kill [-s id_semnal | -n num_semnal | -id_semnal] pid | id_lucrare ... sau kill -l [id_semnal]

en: read [-Eers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
ro: read [-Eers] [-a matrice] [-d delim] [-i text] [-n nr_carac] [-N nr_carac [-p prompt] [-t timp-limită] [-u fd] [nume ...]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
ro: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o nume-opțiune] [--] [-] [arg ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
ro: unset [-f] [-v] [-n] [nume ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p [-f]
ro: export [-fn] [nume[=valoare] ...] sau export -p [-f]

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
ro: readonly [-aAf] [nume[=valoare] ...] sau readonly -p

en: source [-p path] filename [arguments]
ro: source [-p rută] nume_fișier [argumente]

en: . [-p path] filename [arguments]
ro: . [-p rută] nume_fișier [argumente]

en: trap [-Plp] [[action] signal_spec ...]
ro: trap [-Plp] [[acțiune] id_semnal ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
ro: type [-afptP] nume [nume ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
ro: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limită]

en: umask [-p] [-S] [mode]
ro: umask [-p] [-S] [mod]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
ro: for NUME [in CUVINTE ... ] ; do COMENZI; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
ro: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMENZI; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ro: select NUME [in CUVINTE ... ;] do COMENZI; done

en: time [-p] pipeline
ro: time [-p] secvența_de_comenzi(pipeline)

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ro: case CUVÂNT in [MODEL[[MODEL]..) COMENZI ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ro: if COMENZI; then COMENZI; [elif COMENZI; then COMENZI; ]... [ else COMENZI; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ro: while COMENZI; do COMENZI-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ro: until COMENZI; do COMENZI-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
ro: coproc [NUME] comanda [redirecționări]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
ro: function nume { COMENZI ; } sau nume () { COMENZI ; }

en: { COMMANDS ; }
ro: { COMENZI ; }

en: job_spec [&]
ro: id_lucrare [&]

en: (( expression ))
ro: (( expresie ))

en: [[ expression ]]
ro: [[ expresie ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
ro: variables - Numele și semnificațiile unor variabile din shell

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
ro: shopt [-pqsu] [-o] [nume_opțiune ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
ro: printf [-v var] format [argumente]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
ro: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o opțiune] [-A acțiune] [-G tipar_glob] [-W listă_cuvinte] [-F funcție] [-C comandă] [-X tipar_filtru [- P prefix] [-S sufix] [nume ...]

en: compgen [-V varname] [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
ro: compgen [-V nume-variabilă] [-abcdefgjksuv] [-o opțiune] [-A acțiune] [-G tipar_glob] [-W listă_cuvinte] [-F funcție] [-C comandă] [-X tipar_filtru] [-P prefix] [-S sufix] [cuvânt]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
ro: compopt [-o|+o opțiune] [-DEI] [nume ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ro: mapfile [-d delim] [-n cont] [-O origin] [-s cont] [-t] [-u fd] [-C apelare] [-c cantitate] [matrice]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ro: readarray [-d delim] [-n cantitate] [-O origine] [-s cantitate] [-t] [-u fd] [-C apelare] [-c sumă_de] [matrice]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
ro: Definește sau afișează alias.
        
        Fără argumente, «alias» imprimă lista de alias în forma reutilizabilă
        „alias NUME=VALOARE” la ieșirea standard (pe ecran).
        
        În caz contrar, un alias este definit pentru fiecare NUME a cărui VALOARE
        este dată.  Un spațiu final în VALOARE, face ca următorul cuvânt să fie
        verificat pentru înlocuirea aliasului atunci când aliasul este extins.
        
        Opțiuni:
          -p	imprimă toate alias definite într-un format reutilizabil
        
        Starea de ieșire:
        «alias» returnează adevărat, cu excepția cazului în care este furnizat
        un NUME pentru care nu a fost definit niciun alias.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
ro: Elimină fiecare NUME din lista de aliasuri definite.
        
        Opțiuni:
          -a	elimină toate definițiile de alias
        
        Returnează succes, cu excepția cazului în care un NUME nu este un alias existent.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        If arguments remain after option processing, the -p and -P options treat
        them as readline command names and restrict output to those names.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
ro: Configurează legăturile de taste și variabilele Readline.
        
        Asociază o secvență de taste cu o funcție Readline sau cu o macrocomandă
        sau configurează o variabilă Readline.  Sintaxa argumentului fără opțiune 
        este echivalentă cu cea găsită în ~/.inputrc, dar trebuie transmisă ca un
        singur argument; de exp.: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Opțiuni:
          -m  keymap         Utilizează KEYMAP ca hartă de taste pe durata acestei
                             comenzi.  Numele valabile pentru hărți de taste sunt emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, și vi-insert.
          -l                 Enumeră numele funcțiilor.
          -P                 Enumeră numele și asocierile funcțiilor.
          -p                 Enumeră funcțiile și asocierile într-o formă care poate fi
                             reutilizată ca intrare.
          -S                 Enumeră secvențele de chei care invocă macrocomenzi și
                             valorile acestora
          -s                 Enumeră secvențele de chei care invocă macrocomenzi și
                             valorile acestora într-o formă care poate fi reutilizată ca intrare.
          -V                 Enumeră numele și valorile variabilelor
          -v                 Enumeră numele și valorile variabilelor într-o formă care
                             poate fi reutilizată ca intrare.
          -q  nume-funcție   Se utilizează pentru a afla care taste invocă funcția numită.
          -u  nume-funcție   Dezasociază toate tastele care sunt asociate cu funcția numită.
          -r  sec-taste      Elimină asocierea pentru sec-taste numită.
          -f  nume-fișier    Citește asocierile de taste din fișierul al cărui nume a fost dat.
          -x  sec-taste:comandă-shell	Determină executarea comandă-shell când este
        				introdusă sec-taste.
          -X                 Enumeră secvențele de taste asociate cu -x și comenzile asociate într-o
                             formă care poate fi reutilizată ca intrare.
        
        Dacă rămân argumente după procesarea opțiunilor, opțiunile „-p” și „-P” le
        tratează ca nume de comenzi readline și limitează ieșirea la aceste nume.
        
        Starea de ieșire:
        «bind» returnează 0, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nerecunoscută, sau apare o eroare.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ro: Termină buclele for, while, sau until.
        
        Termină o buclă FOR, WHILE sau UNTIL.  Dacă se specifică N, termină
        numărul de bucle specificat.
        
        Starea de ieșire:
        Starea de ieșire este 0, cu excepția cazului în care N nu este mai mare sau egal cu 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ro: Reia buclele for, while, sau until.
        
        Reia următoarea iterație a buclei curente FOR, WHILE sau UNTIL.
        Dacă se specifică N, reia bucla și continuă pentru N niveluri în continuare.
        
        Starea de ieșire:
        Starea de ieșire este 0, cu excepția cazului în care N nu este mai mare sau egal cu 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
ro: Execută comenzile interne de shell.
        
        Execută SHELL-BUILTIN cu argumentele ARG fără a efectua căutarea comenzilor.
        Acest lucru este util atunci când doriți să reimplementați o comandă internă de shell
        ca o funcție shell, dar trebuie să executați comanda internă în cadrul funcției.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea de ieșire a lui SHELL-BUILTIN sau false dacă SHELL-BUILTIN nu
        este o comandă internă de shell.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
ro: Returnează contextul apelului subrutinei curente.
        
        Fără EXPR, returnează „$line $filename”. Cu EXPR, returnează
        „$line $subroutine $filename”; aceste informații suplimentare pot fi
        utilizate pentru a furniza o urmărire a stivei.
        
        Valoarea EXPR indică câte cadre de apel trebuie să se întoarcă înaintea
        celui curent; cadrul superior este cadrul 0.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează 0, cu excepția cazului în care shell-ul nu execută o funcție shell
        sau EXPR nu este validă.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable. If DIR is "-", it is converted to $OLDPWD.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
ro: Schimbă directorul de lucru al shell-ului.
        
        Schimbă directorul actual cu DIR.  DIR implicit este valoarea variabilei de 
        shell HOME. Dacă DIR este „-”, acesta este convertit în $OLDPWD.
        
        Variabila CDPATH definește ruta de căutare pentru directorul care conține
        DIR.  Numele alternative ale directoarelor din CDPATH sunt separate prin
        două puncte (:).  Numele unui director nul este același cu directorul curent.
        Dacă DIR începe cu o bară oblică (/), atunci CDPATH nu este utilizat.
        
        Dacă directorul nu este găsit și opțiunea de shell „cdable_vars” este definită,
        cuvântul se presupune a fi un nume de variabilă.  Dacă acea variabilă are o
        valoare, valoarea ei este utilizată pentru DIR.
        
        Opțiuni:
          -L	forțează ca legăturile simbolice să fie urmate: rezolvă 
        		legăturile simbolice din DIR după procesarea instanțelor de „..”
          -P	utilizează structura fizică a directorului fără a urma legăturile
        		simbolice: rezolvă legăturile simbolice din DIR înainte de a
        		procesa instanțe de „..”
          -e	dacă este furnizată opțiunea „-P” și directorul de lucru curent
        		nu poate fi determinat cu succes, iese cu o stare diferită de
        		zero
          -@	pe sistemele care acceptă acest lucru, prezintă un fișier cu
        		atribute extinse, ca un director care conține atributele fișierului
        
        Modul implicit este să urmeze legături simbolice, ca și cum ar fi fost specificat „-L”.
        „..” este procesat prin eliminarea componentei de rută imediat anterioară până
       la o bară oblică sau la începutul DIR.
        
       Starea de ieșire:
        Returnează 0 dacă directorul este schimbat și dacă $PWD este stabilit cu succes atunci
        când este utilizat „-P”; diferit de zero, în caz contrar.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
ro: Imprimă numele directorului de lucru curent.
        
        Opțiuni:
          -L	imprimă valoarea lui $PWD dacă aceasta numește directorul de
        		lucru curent
          -P	imprimă directorul fizic, fără nicio legătură simbolică
        
        În mod implicit, „pwd” se comportă ca și cum „-L” ar fi fost specificat.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează 0, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau directorul curent nu poate fi citit.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ro: Comandă nulă.
        
        Fără efect; comanda nu face nimic.
        
        Starea de ieșire:
        Întotdeauna reușește(0).

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ro: Returnează un rezultat de succes(0).
        
        Starea de ieșire:
        Întotdeauna reușește(0).

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
ro: Returnează un rezultat nereușit(≠0).
        
        Starea de ieșire:
        Întotdeauna eșuează(≠0).

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a single word indicating the command or filename that
                invokes COMMAND
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
ro: Execută o comandă simplă sau afișează informații despre comenzi.
        
        Rulează COMANDA cu ARGUMENTE care suprimă căutarea funcției shell, sau
        afișează informații despre COMENZILE specificate.  Se poate utiliza pentru
        a invoca comenzi de pe disc atunci când există o funcție cu același nume.
        
        Opțiuni:
          -p    utilizează o valoare implicită pentru PATH ce garantează că se
                vor găsi toate utilitățile standard
          -v    imprimă un singur cuvânt indicând comanda sau numele fișierului
                care invocă COMANDA
          -V    imprimă o descriere mai detaliată pentru fiecare COMANDĂ
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea de ieșire a COMENZII sau eșuează dacă COMANDA nu este găsită.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute, except for a,
        A, and r.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
ro: Stabilește valorile și atributele variabilelor.
        
        Declară variabilele și-le atribuie atribute.  Dacă nu sunt date NUME,
        afișează atributele și valorile tuturor variabilelor.
        
        Opțiuni:
          -f	restricționează acțiunea sau afișarea, la numele și definițiile funcțiilor
          -F	restricționează afișarea numai la numele funcțiilor (plus numărul de
        		linie și fișierul sursă, la depanare)
          -g	creează variabile globale atunci când sunt utilizate într-o funcție shell;
        		altfel sunt ignorate
          -I	dacă se creează o variabilă locală, moștenește atributele și valoarea
        		unei variabile cu același nume dintr-un scop anterior
          -p	afișează atributele și valoarea fiecărui NUME
        
        Opțiuni care stabilesc atributele:
          -a	stabilește NUME ca matrice indexată (dacă este acceptat)
          -A	stabilește NUME ca matrice asociativă (dacă este acceptat)
          -i	stabilește ca NUME să aibă atributul „integer”
          -l	pentru a converti valoarea fiecărui NUME în minuscule, la atribuire
          -n	face din NUME o referință la variabila numită după valoarea acesteia
          -r	creează NUME ca numai-citire
          -t	stabilește ca NUME să aibă atributul „trace”
          -u	pentru a converti valoarea fiecărui NUME în majuscule, la atribuire
          -x	pentru a exporta NUME
        
        Utilizarea a „+” în loc de „-”, dezactivează atributul dat, cu excepția
        atributelor a, A și r.
        
        Variabilele cu atributul întreg au o evaluare aritmetică (vezi comanda
        «let») efectuată atunci când variabilei i se atribuie o valoare.
        
        Când este folosită într-o funcție, «declare» face ca NUME să fie local, ca
        și în cazul comenzii «local».  Opțiunea „-g” suprimă acest comportament.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă sau apare o eroare de atribuire a variabilelor.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
ro: Stabilește valorile și atributele variabilelor.
        
        Un sinonim pentru „declare”.  A se vedea „help declare”.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        If any NAME is "-", local saves the set of shell options and restores
        them when the function returns.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
ro: Definește variabilele locale.
        
        Creează o variabilă locală numită NUME și îi dă această VALOARE.
        OPȚIUNE poate fi orice opțiune acceptată de «declare».
        
        Dacă un nume este „-”, local salvează setul de opțiuni ale shell-ului și
        le restabilește atunci când funcția returnează.
        
        Variabilele locale pot fi utilizate numai în cadrul unei funcții; sunt
        vizibile numai pentru funcția în care sunt definite și pentru copiii
        acesteia.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă, apare o eroare de atribuire a variabilei sau shell-ul nu execută
        o funcție.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ro: Scrie argumente la ieșirea standard.
        
        Afișează ARGumentele, separate printr-un singur caracter de spațiu și urmate
        de o nouă linie, în ieșirea standard.
        
        Opțiuni:
          -n	nu adaugă o nouă linie
          -e	activează interpretarea următoarelor eludări de bară oblică inversă
          -E	suprimă în mod explicit interpretarea eludărilor de bară oblică inversă
        
        «echo» interpretează următoarele caractere de eludare de bară oblică inversă:
          	alertă (clopoțel)
          \b	mută cursorul înapoi cu unul sau mai multe spații
          \c	suprimă ieșirea ulterioară
          \e	caracter de eludare
          \E	caracter de eludare
          \f	alimentare cu „hîrtie”
          \n	linie nouă
          \r	returul de caret↵
          \t	tabulator orizontal
          \v	tabulator vertical
          \\	bară oblică inversă
          \0nnn	caracterul al cărui cod ASCII este NNN (octal).  NNN poate fi
        		de la 0 la 3 digiți octali
          \xHH	caracterul de opt biți a cărui valoare este HH (hexazecimal). HH
        		poate fi unu sau doi digiți hexazecimali
          \uHHHH	caracterul Unicode a cărui valoare este valoarea hexazecimală HHHH.
        		HHHH poate fi de la unu până la patru digiți hexazecimali.
          \UHHHHHHHH caracterul Unicode a cărui valoare este valoarea hexazecimală
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH poate fi de la unu până la opt digiți hexazecimali.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes cu excepția cazului în care apare o eroare de scriere.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ro: Scrie argumente la ieșirea standard.
        
        Afișează ARGumentele la ieșirea standard urmate de o linie nouă.
        
        Opțiuni:
          -n	nu adaugă o nouă linie
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes cu excepția cazului în care apare o eroare de scriere.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        On systems with dynamic loading, the shell variable BASH_LOADABLES_PATH
        defines a search path for the directory containing FILENAMEs that do
        not contain a slash. It may include "." to force a search of the current
        directory.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
ro: Activează și dezactivează comenzile interne ale shell-ului.
        
        Activează și dezactivează comenzile interne ale shell-ului.  Dezactivarea
        vă permite să executați o comandă de pe disc care are același nume ca
        și comanda internă a shell-ului, fără a utiliza ruta completă.
        
        Opțiuni:
          -a	afișează lista comenzilor interne indicând dacă sunt activate sau nu
          -n	dezactivează fiecare NUME sau afișează o listă de comenzi interne
        		dezactivate
          -p	afișează lista comenzilor interne într-un format reutilizabil
          -s	afișează numai numele comenzilor interne „speciale” Posix
        
        Opțiuni care controlează încărcarea dinamică:
          -f	Încarcă comanda internă NUME de la obiectul partajat NUME_FIȘIER
          -d	Elimină o comandă internă încărcată cu -f
        
        Fără opțiuni, fiecare NUME este activat.
        
        Pe sistemele cu încărcare dinamică, variabila shell BASH_LOADABLES_PATH
        definește o rută de căutare pentru directorul care conține NUME_FIȘIERe
        care nu conțin o bară oblică. Aceasta poate include „.” pentru a forța
        căutarea în directorul curent.
        
        Pentru a utiliza comanda «test» găsită în $PATH în loc de comanda internă
        de shell, tastați «enable -n test».
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care NUME nu este o comandă shell internă sau apare o eroare.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
ro: Execută argumente ca o comandă de shell.
        
        Combină ARGumentele într-un singur șir, folosește rezultatul ca intrare în
        shell și execută comenzile rezultate.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea de ieșire a comenzii, sau succes dacă comanda este nulă.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
ro: Analizează argumentele opțiunii.
        
        «getopts» este folosit de procedurile shell pentru a analiza parametrii
        poziționali ca opțiuni.
        
        ȘIR_OPȚIUNI conține literele de opțiune care trebuie recunoscute; dacă
        o literă este urmată de două puncte, se așteaptă ca opțiunea să aibă un
        argument, care ar trebui să fie separat de aceasta prin spațiu alb.
        
        De fiecare dată când este invocată, «getopts» va plasa următoarea opțiune
        în variabila shell $nume, inițializând nume dacă nu există, iar indexul
        următorului argument va fi procesat în variabila shell OPTIND.  OPTIND este
        inițializată la 1 de fiecare dată când shell-ul sau un script shell este
        invocat.  Când o opțiune necesită un argument, «getopts» plasează acel
        argument în variabila shell OPTARG.
        
        «getopts» raportează erorile într-unul dintre următoarele două moduri.  Dacă
        primul caracter al lui  ȘIR_OPȚIUNI este două puncte, «getopts» utilizează 
        raportarea silențioasă a erorilor.  În acest mod, nu este afișat niciun mesaj
        de eroare.  Dacă se găsește o opțiune nevalidă, «getopts» plasează caracterul
        de opțiune găsit în OPTARG.  Dacă nu este găsit un argument necesar, «getopts»
        plasează un „:” în NUME și pune în OPTARG caracterul de opțiune găsit.  Dacă
        «getopts» nu este în modul silențios și se găsește o opțiune nevalidă, «getopts»
        plasează „?” în NUME și dezactivează OPTARG.  Dacă nu este găsit un argument
        necesar, un „?” este plasat în NUME, OPTARG este dezactivată și este afișat un
        mesaj de diagnosticare.
        
        Dacă variabila shell OPTERR are valoarea 0, «getopts» dezactivează afișarea
        mesajelor de eroare, chiar dacă primul caracter al lui  ȘIR_OPȚIUNI nu este 
        două puncte „:”.  OPTERR are valoarea 1 implicit.
        
        «getopts» analizează în mod normal parametrii de poziție, dar dacă argumentele
        sunt furnizate ca valori ARG, acestea sunt analizate în schimb.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes dacă este găsită o opțiune; eșuează dacă se întâlnește
        sfârșitul opțiunilor sau apare o eroare.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
ro: Înlocuiește shell-ul cu comanda dată.
        
        Execută COMANDA, înlocuind acest shell cu programul specificat.
        ARGUMENTELE devin argumente pentru COMANDA.  Dacă COMANDA nu este
        specificată, orice redirecționare va avea efect în shell-ul curent.
        
        Opțiuni:
          -a nume	pasează NUME ca argument zero la COMANDA
          -c	execută COMANDA într-un mediu gol
          -l	plasează o liniuță în argumentul zero la COMANDA
        
        Dacă comanda nu poate fi executată, un shell non-interactiv se va închide, 
        cu excepția cazului în care opțiunea shell „execfail” este setată.
        
        Starea de ieșire
        Returnează succes, cu excepția cazului în care COMANDA nu este găsită sau
        apare o eroare de redirecționare.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
ro: Iese din shell.
        
        Iese din shell cu starea lui N.  Dacă N este omis, starea de ieșire
        este starea ultimei comenzi executate.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
ro: Iese din shell-ul de autentificare.
        
        Iese din shell-ul de autentificare cu starea de ieșire N. Returnează o eroare
        dacă nu este executată într-un shell de autentificare.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        The history builtin also operates on the history list.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
ro: Afișează sau execută comenzi din lista istoricului.
    
        «fc» se utilizează pentru a lista sau edita și re-executa comenzi din lista
        istoricului.
        PRIMA și ULTIMA pot fi numere care specifică intervalul sau PRIMA poate fi
        un șir, ceea ce înseamnă cea mai recentă comandă care începe cu acel șir.
    
        Opțiuni:
          -e NUME_EDIT
        		selectează ce editor să utilizat.  Implicit este FCEDIT, apoi
        		EDITOR, apoi vi
          -l 	listează linii în loc să editeze
          -n	omite numerele de rând la listare
          -r	inversează ordinea liniilor (cele mai noi sunt listate primele)
    
        Cu formatul «fc -s [tipar=înloc ...] [comanda]», COMANDA este re-executată
        după ce este efectuată înlocuirea VECHE=NOUĂ.
    
        Un alias util de folosit cu aceasta, este «r='fc -s'», astfel încât tastând
        «r cc» se execută ultima comandă ce începe cu „cc” și tastând «r» se execută
        din nou ultima comandă folosită.
    
        Comanda internă «history» operează, de asemenea, pe lista istoricului.
    
        Starea de ieșire:
        Returnează succesul sau starea comenzii executate; diferit de zero dacă
        apare o eroare.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
ro: Mută procesul în primul plan.
        
        Plasează procesul identificat de ID_PROC în primul plan, făcându-l procesul
        curent.  Dacă ID_PROC nu este prezent, este utilizată noțiunea shell-ului
        despre procesul curent
        
        Starea de ieșire:
        Starea comenzii plasată în prim-plan sau eșec dacă apare o eroare.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ro: Mută procesul în fundal.
        
        Plasează procesele identificate de fiecare ID_PROC în fundal, ca și cum ar fi
        fost pornite cu „&”.  Dacă ID_PROC nu este prezent, se folosește noțiunea
        shell-ului despre procesul curent.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care controlul procesului nu este
        activat sau apare o eroare.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
ro: Memorizează sau afișează locațiile programelor.
        
        Determină și memorizează ruta completă a fiecărei comenzi NUME.  Dacă nu
        sunt date argumente, sunt afișate informații despre comenzile memorate.
        
        Opțiuni:
          -d	uită locația reținută pentru fiecare NUME
          -l	afișează într-un format care poate fi reutilizat ca intrare
          -p rută-nume
            	utilizează RUTĂNUME drept ruta completă a NUME
          -r	uită toate locațiile memorizate
          -t	afișează locația reținută a fiecărui NUME, precedând fiecare
        		locație cu NUMELE corespunzător dacă sunt date mai multe NUME
        Argumente:
          NUME	Fiecare NUME este căutat în $PATH și adăugat la lista comenzilor
        		memorate.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care NUME nu este găsit sau
        este dată o opțiune nevalidă.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
ro: Afișează informații despre comenzile interne.
        
        Afișează scurte rezumate ale comenzilor interne.  Dacă TIPAR, este
        specificat, oferă ajutor detaliat pentru toate comenzile care se potrivesc
        cu TIPARul, în caz contrar, este afișată lista temelor de ajutor.
        
        Opțiuni:
          -d	afișează o scurtă descriere pentru fiecare temă
          -m	afișează utilizarea în format pseudo-pagină de manual
          -s	afișează doar un scurt rezumat de utilizare pentru
        		fiecare temă care se potrivește cu TIPAR
        
        Argumente:
          TIPAR  	TIPAR care specifică o temă de ajutor
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care TIPAR nu este găsit sau este
        dată o opțiune nevalidă.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
          -d start-end	delete the history entries beginning at position START
        		through position END.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used. If FILENAME is not supplied
        and HISTFILE is unset or null, the -a, -n, -r, and -w options have
        no effect and return success.
        
        The fc builtin also operates on the history list.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ro: Afișează sau manipulează lista istoricului.
        
        Afișează lista istoricului cu numere de linie, prefixând fiecare intrare
        modificată cu un „*”.  Un argument de N, listează numai ultimele N intrări.
        
        Opțiuni:
          -c	șterge lista istoricului ștergând toate intrările
          -d poziție
        		șterge intrarea din istoric de la poziția POZIȚIE.  Pozițiile
        		negative se numără înapoi de la sfârșitul listei istoricului
          -d start-final
        		șterge intrările din istoric începând de la poziția START până la
        		poziția FINAL.
        
          -a	adaugă linii istorice din această sesiune la fișierul istoricului
          -n	citește toate liniile istorice care nu sunt deja citite din
        		fișierul istoricului și le adaugă la lista istoricului
          -r	citește fișierul istoricului și îi adaugă conținutul la lista
        		istoricului
          -w	scrie istoricul curent în fișierul istoricului
        
          -p	efectuează extinderea istoricului pentru fiecare ARG și afișează
        		rezultatul fără a-l stoca în lista istoricului
          -s	adaugă ARGumentele la lista istoricului ca o singură intrare
        
        Dacă NUME_FIȘIER este dat, acesta este utilizat ca fișierul istoricului.
        Altfel, dacă HISTFILE are o valoare, aceasta este folosită. Dacă
        NUME_FIȘIER nu este furnizat și HISTFILE nu este definită sau este nulă,
        opțiunile „-a”, „-n”, „-r” și „-w” nu au niciun efect și returnează un
        rezultat de succes..
        
        Dacă variabila HISTTIMEFORMAT este definită și nu este nulă, valoarea ei este
        utilizată ca șir de format pentru strftime(3) pentru a imprima marcajul de
        timp asociat cu fiecare intrare din istoric afișată.  În caz contrar, nu se
        imprimă marcajele de timp.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau apare o eroare.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
ro: Afișează starea proceselor.
        
        Listează procesele active.  ID_PROC, restrânge afișarea la acel proces.
        Fără opțiuni, se afișează starea tuturor proceselor active.
        
        Opțiuni:
          -l	listează ID-urile proceselor, pe lângă informațiile normale
          -n	listează numai procesele care s-au schimbat de la ultima notificare
          -p	listează numai ID-urile proceselor
          -r	restrânge afișarea, la procesele în execuție
          -s	restrânge afișarea, la procesele oprite
        
        Dacă este furnizată -x, COMANDA este rulată după ce toate specificațiile
        procesului care apar în ARGumente au fost înlocuite cu ID-ul de proces al
        liderului grupului de procese, al procesului respectiv.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau apare o eroare.
        Dacă se utilizează „-x”, returnează starea de ieșire a COMENZII.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
ro: Elimină procese din shell-ul actual.
        
        Elimină fiecare argument ID_PROC din tabelul de procese active.  Fără
        niciun ID_PROC, shell-ul folosește noțiunea sa de proces curent.
        
        Opțiuni:
          -a	elimină toate procesele dacă ID_PROC nu este furnizat
          -h	marchează fiecare ID_PROC astfel încât SIGHUP să nu fie trimis
        		la proces dacă shell-ul primește un semnal SIGHUP
          -r	elimină numai procesele care rulează
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau ID_PROC.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ro: Trimite un semnal către un proces.
        
        Trimite proceselor identificate prin PID sau JOBSPEC semnalul numit de
        SIGSPEC sau de SIGNUM.  Dacă nici SIGSPEC, nici SIGNUM nu sunt
        prezente, atunci se presupune SIGTERM.
        
        Opțiuni:
          -s sig	SIG este un nume de semnal
          -n sig	SIG este un număr de semnal
          -l	listează numele semnalelor; dacă după „-l” urmează argumente, se
        		presupune că sunt numere de semnal pentru care ar trebui listate
        		nume
          -L	sinonim cu -l
        
        Kill este o comandă internă de shell din două motive: permite utilizarea
        ID-urilor de job în locul ID-urilor de proces și permite omorârea proceselor
        dacă este atinsă limita de procese pe care le puteți crea.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau apare o eroare.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
ro: Evaluează expresii aritmetice.
        
        Evaluează fiecare ARGument ca o expresie aritmetică.  Evaluarea se face
        în numere întregi cu lățime fixă, fără verificarea depășirii, dar împărțirea
        la 0 este detectată și semnalată ca o eroare.  Următoarea listă de operatori
        este grupată în grupuri de operatori cu prioritate egală.  Nivelurile sunt
        listate în ordinea descrescătoare a priorității.
        
        	id++, id--	post-incrementare, post-decrementare a variabilei
        	++id, --id	pre-incrementare, pre-decrementare a variabilei
        	-, +		minus unar, plus unar
        	!, ~		negații logice și binare
        	**		exponențial
        	*, /, %		înmulțire, împărțire, rest
        	+, -		adunare, scădere
        	<<, >>		deplasare binară la stânga și la dreapta
        	<=, >=, <, >	comparare
        	==, !=		egalitate, inegalitate
        	&		și (AND) binar
        	^		sau exclusiv (XOR) binar
        	|		sau (OR) binar
        	&&		lși (AND) logic
        	||		sau (OR) logic
        	expr ? expr : expr
        			operator condițional
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	asignare
        
        Variabilele shell sunt permise ca operanzi.  Numele variabilei este
        înlocuit cu valoarea acesteia (constrânsă la un număr întreg cu 
        lățime fixă) în cadrul unei expresii.  Nu este necesar ca variabila să
        aibă atributul întreg activat pentru a fi utilizată într-o expresie.
        
        Operatorii sunt evaluați în ordinea de prioritate.  Subexpresiile din
        paranteze sunt evaluate mai întâi și pot suprascrie regulile de
        precedență de mai sus.
        
       Starea de ieșire:
       Dacă ultimul ARGument este evaluat la 0, «let» returnează 1; în caz contrar,
       «let» returnează 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -E	use Readline to obtain the line and use the bash default
        		completion instead of Readline's default completion
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
ro: Citește o linie din intrarea standard și o împarte în câmpuri.
        
        Citește o singură linie din intrarea standard sau din descriptorul de fișier
        FD dacă este furnizată opțiunea -u.  Linia este împărțită în câmpuri ca în
        cazul împărțirii cuvintelor, iar primul cuvânt este atribuit primului NUME, 
        al doilea cuvânt celui de-al doilea NUME și așa mai departe, ultimul NUME
        preluând lista cuvintelor rămase.  Doar caracterele găsite în $IFS sunt
        recunoscute ca delimitatori de cuvinte. În mod implicit, caracterul bară oblică
        inversă eludează caracterele delimitatoare și linia nouă.
        
        Dacă nu sunt furnizate NUME, linia citită este stocată în variabila REPLY.
        
        Opțiuni:
          -a matrice
        		atribuie cuvintele citite indicilor secvențiali ai variabilei
        		matrice MATRICE, începând de la zero
          -d delim	continuă până când este citit primul caracter din DELIM, în loc
        		de linia nouă
          -e	utilizează Readline pentru a obține linia
    
          -E	utilizează Readline pentru a obține linia și utilizează completarea
        		implicită bash în locul completării implicite a Readline
          -i text	utilizează TEXT ca text inițial pentru Readline
          -n ncarac	returnează după citirea a NCARAC caractere în loc să aștepte
        		o nouă linie, dar respectă delimitatorul dacă sunt citite mai
        		puțin de NCARAC caractere înainte de delimitator
          -N ncarac	returnează numai după citirea exactă a NCARAC caractere, cu
        		excepția cazului în care se întâlnește sfârșitul fișierului sau 
        		dacă timpul de citire expiră, eliminând orice delimitatori
          -p prompt	afișează șirul PROMPT fără un caracter de linie nouă la final,
        		înainte de a încerca să citească
          -r	nu permite barelor oblice inverse să eludeze niciun caracter
          -s	nu afișează ieșirea ce vine de la un terminal
          -t timeout
        		expiră și returnează un cod de eroare dacă o linie completă de
        		intrare nu este citită în TIMEOUT secunde.  Valoarea variabilei
        		TIMEOUT este timpul de expirare implicit.  TIMEOUT poate fi un
        		număr fracțional.  Dacă TIMEOUT este zero, citirea se termină
        		imediat fără a încerca să citească date, și returnează un cod de
        		succes numai dacă intrarea este disponibilă pe descriptorul de
        		fișier specificat.  Starea de ieșire este mai mare de 128 dacă
        		timpul de expirare este depășit
          -u fd	citește din descriptorul de fișier FD în loc de intrarea standard
        
        Starea de ieșire:
        Codul de returnare este zero, cu excepția cazului în care se întâlnește
        sfârșitul fișierului, expirarea timpului de citire (caz în care este mai mare
        de 128), apare o eroare de atribuire a variabilei sau este furnizat un
        descriptor de fișier nevalid ca argument pentru opțiunea „-u”.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
ro: Returnează dintr-o funcție shell.
        
        Determină ieșirea unei funcții sau a unui script sursă cu valoarea de
        returnare specificată de N.  Dacă N este omis, starea de returnare
        este cea a ultimei comenzi executate în funcție sau script.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează N sau eșec dacă shell-ul nu execută o funcție sau un script.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        If -o is supplied with no option-name, set prints the current shell
        option settings. If +o is supplied with no option-name, set prints a
        series of set commands to recreate the current option settings.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
ro: Stabilește sau anulează valorile opțiunilor de shell și ale parametrilor
    poziționali.
        
        Modifică valoarea atributelor shell și a parametrilor poziționali sau 
        afișează numele și valorile variabilelor shell.
        
        Opțiuni:
          -a  Marchează variabilele care sunt modificate sau create, pentru export.
          -b  Notifică imediat când o sarcină este finalizată.
          -e  Termină imediat dacă o comandă termină cu o stare diferită de zero.
          -f  Dezactivează folosirea metacaracterelor pentru completarea numelor
              fișierelor (fără „globbing”).
          -h  Memorizează locația comenzilor pe măsură ce sunt căutate.
          -k  Toate argumentele de atribuire sunt plasate în mediul(environment)
              unei comenzi, nu doar cele care preced numele comenzii.
          -m  Activează controlul sarcinii.
          -n  Citește comenzile, dar nu le execută.
          -o  nume-opțiune
              Stabilește variabila corespunzătoare → nume-opțiune:
                  allexport    la fel ca -a
                  braceexpand  la fel ca -B
                  emacs        utilizează o interfață de editare a liniilor în
                               stilul «emacs»
                  errexit      la fel ca -e
                  errtrace     la fel ca -E
                  functrace    la fel ca -T
                  hashall      la fel ca -h
                  histexpand   la fel ca -H
                  history      activează istoricul comenzilor
                  ignoreeof    shell-ul nu va termina după citirea „EOF”
                  interactive-comments
                               permite comentariilor să apară în comenzile interactive
                  keyword      la fel ca -k
                  monitor      la fel ca -m
                  noclobber    la fel ca -C
                  noexec       la fel ca -n
                  noglob       la fel ca -f
                  nolog        acceptat în prezent, dar ignorat
                  notify       la fel ca -b
                  nounset      la fel ca -u
                  onecmd       la fel ca -t
                  physical     la fel ca -P
                  pipefail     valoarea returnată a unei linii de conectare este
                               starea ultimei comenzi care a ieșit cu o stare diferită
                               de zero sau zero dacă nicio comandă nu a ieșit cu o
                               stare diferită de zero
                  posix        modifică comportamentul lui «bash» în cazul în care
                               operația implicită diferă de standardul Posix, pentru
                               a se potrivi cu standardul Posix
                  privileged   la fel ca -p
                  verbose      la fel ca -v
                  vi           utilizează o interfață de editare a liniilor în
                               stilul «vi»
                  xtrace       la fel ca -x
          -p  Modul cu privilegii: Activat ori de câte ori ID-urile de utilizator
              reale și efective nu se potrivesc.  Dezactivează procesarea 
              fișierului $ENV și importul funcțiilor shell. Dezactivarea acestei
              opțiuni face ca uid-ul și gid-ul efectiv să fie stabilite la uid-ul și
              gid-ul real
          -t  Termină după citirea și executarea unei comenzi.
          -u  Tratează variabilele nedefinite ca pe o eroare la substituire.
          -v  Afișează liniile de intrare ale shell-ului pe măsură ce sunt citite.
          -x  Afișează comenzile și argumentele lor pe măsură ce sunt executate.
          -B  Shell-ul va efectua înlocuirea acoladelor (de exp.: a{b,c} → ab ac)
          -C  Dacă este specificată, nu permite ca fișierele obișnuite existente să
              fie suprascrise prin redirecționarea ieșirii.
          -E  Dacă este specificată, capturarea ERR este moștenită de funcțiile shell.
          -H  Permite înlocuirea istoricului cu un „!”.  Această opțiune este activată
              în mod implicit atunci când shell-ul este interactiv.
          -P  Dacă este specificată, legăturile simbolice nu sunt urmate la executarea
              comenzilor precum «cd» care schimbă directorul curent.
          -T  Dacă este specificată, capturile DEBUG și RETURN sunt moștenite de
              funcțiile shell.
          --  Atribuie toate argumentele rămase parametrilor de poziție.
              Dacă nu există argumente rămase, parametrii de poziție sunt eliminați.
          -   Atribuie toate argumentele rămase parametrilor de poziție.
              Opțiunile -x și -v sunt dezactivate.
        
        Dacă -o este furnizat fără nume de opțiune, «set» afișează valorile
        curente ale opțiunilor shell-ului. Dacă +o este furnizat fără nume de
        opțiune, «set» afișează o serie de comenzi set pentru a recrea valorile
        actuale ale opțiunilor.
        
        Utilizarea lui „+” în loc de „-”, face ca aceste opțiuni să fie dezactivate.
        Opțiunile pot fi folosite și la invocarea shell-ului.  Setul actual de 
        opțiuni poate fi găsit în $-.  Restul de n ARG sunt parametri poziționali și
        sunt alocați, în ordine, la $1, $2, .. $n.  Dacă nu sunt date ARG, toate 
        variabilele shell sunt afișate.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
ro: Anulează valorile și atributele variabilelor și funcțiilor shell.
        
        Pentru fiecare NUME, elimină variabila sau funcția corespunzătoare.
        
        Opțiuni:
          -f	tratează fiecare NUME ca pe o funcție shell
          -v	tratează fiecare NUME ca pe o variabilă shell
          -n	tratează fiecare NUME ca referință de nume și anulează variabila
        		în sine, în loc de variabila la care face referire
        
        Fără opțiuni, „unset” încearcă mai întâi să anuleze o variabilă și, dacă
        aceasta nu reușește, încearcă să anuleze o funcție.
        
        Unele variabile nu pot fi anulate; consultați, de asemenea, «readonly».
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau un NUME este doar pentru citire.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables or functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ro: Stabilește atributul de export pentru variabilele shell.
        
        Marchează fiecare NUME pentru export automat în mediul comenzilor executate
        ulterior.  Dacă este furnizată VALOAREA, atribuie VALOAREA înainte de a
        exporta.
        
        Opțiuni:
          -f	se referă la funcțiile shell
          -n	elimină proprietatea de export din fiecare NUME
          -p	afișează o listă cu toate variabilele sau funcțiile exportate
        
        Un argument de „--” dezactivează procesarea ulterioară a opțiunilor.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau NUME nu este valid.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ro: Marchează variabilele shell ca neschimbabile.
        
        Marchează fiecare NUME ca fiind doar pentru citire; valorile acestor NUME
        nu pot fi modificate prin atribuirea ulterioară. Dacă este furnizată VALOARE,
        atribuie VALOARE înainte de a marca ca doar pentru citire.
        
        Opțiuni:
          -a	se referă la variabilele matrice indexate
          -A	se referă la variabile matrice asociative
          -f	se referă la funcțiile shell
          -p	afișează o listă cu toate variabilele sau funcțiile protejate
        		la scriere, în funcție de dacă este dată sau nu opțiunea „-f”
        
        Un argument de „--” dezactivează procesarea ulterioară a opțiunilor.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau NUME nu este valid.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
ro: Schimbă parametrii poziționali.
        
        Redenumește parametrii de poziție $N+1,$N+2 ... la $1,$2 ...  Dacă N
        nu este dat, se presupune că este 1.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care N este negativ sau mai
        mare decât $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell. If the
        -p option is supplied, the PATH argument is treated as a colon-
        separated list of directories to search for FILENAME. If -p is not
        supplied, $PATH is searched to find FILENAME. If any ARGUMENTS are
        supplied, they become the positional parameters when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
ro: Execută comenzi dintr-un fișier în shell-ul curent.
        
        Citește și execută comenzi din NUME_FIȘIER în shell-ul curent. Dacă este
        furnizată opțiunea -p, argumentul PATH este tratat ca o listă de directoare
        separate prin două puncte care trebuie căutate pentru NUME_FIȘIER. Dacă -p
        nu este furnizată, $PATH este căutată pentru a găsi NUME_FIȘIER. Dacă sunt
        furnizate ARGUMENTE, acestea devin parametrii poziționali atunci când
        NUME_FIȘIER este executat.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate în NUME_FIȘIER; eșuează dacă
        NUME_FIȘIER nu poate fi citit.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells and shells without job control cannot be
        suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell or job
        		control is not enabled.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ro: Suspendă execuția shell-ului.
        
        Suspendă execuția acestui shell până când primește un semnal SIGCONT.
        Cu excepția cazului în care sunt forțate, shell-urile de autentificare și
        shell-urile fără control al lucrărilor nu pot fi suspendate.
        
        Opțiuni:
          -f	forțează suspendarea, chiar dacă shell-ul este un shell de
            	autentificare
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care controlul sarcinii nu este
        activat sau apare o eroare.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
ro: Evaluează expresia condițională.
        
        Termină cu starea 0 (adevărat) sau 1 (fals) în funcție de evaluarea EXPR.
        Expresiile pot fi unare sau binare. Expresiile unare sunt adesea folosite
        pentru a examina starea unui fișier. Există de-asemeni operatori de șir și
        operatori de comparație numerică.
        
        Comportamentul testului depinde de numărul de argumente. Citiți pagina
        de manual, «bash», pentru specificația completă.
        
        Operatori de fișiere:
        
          -a FIȘIER      Adevărat dacă fișierul există.
          -b FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este un dispozitiv de blocuri.
          -c FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este un dispozitiv de caractere.
          -d FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este un director.
          -e FIȘIER      Adevărat dacă fișierul există.
          -f FIȘIER      Adevărat dacă fișierul există și este un fișier normal.
          -g FIȘIER      Adevărat dacă fișierul are activat bitul „set-group-id”.
          -h FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este o legătură simbolică.
          -L FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este o legătură simbolică..
          -k FIȘIER      Adevărat dacă fișierul are activat bitul „sticky” (lipicios).
          -p FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este o linie de conectare numită.
          -r FIȘIER      Adevărat dacă fișierul poate fi citit de dumneavoastră.
          -s FIȘIER      Adevărat dacă fișierul există și nu este gol.
          -S FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este un soclu.
          -t DF          Adevărat dacă DF(descriptorul de fișier) este deschis pe un terminal.
          -u FIȘIER      Adevărat dacă fișierul are activat bitul „set-user-id”.
          -w FIȘIER      Adevărat dacă fișierul poate fi scris de dumneavoastră.
          -x FIȘIER      Adevărat dacă fișierul poate fi executat de dumneavoastră.
          -O FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este deținut efectiv de dumneavoastră.
          -G FIȘIER      Adevărat dacă fișierul este deținut efectiv de grupul dumneavoastră.
          -N FIȘIER      Adevărat dacă fișierul a fost modificat de la ultima citire.
        
          FIȘI1 -nt FIȘI2  Adevărat dacă fișierul 1 este mai nou decât fișierul 2 (conform
                           datei modificării).
        
          FIȘI1 -ot FIȘI2  Adevărat dacă fișierul1 este mai vechi decât fișierul2.
        
          FIȘI1 -ef FIȘI2  Adevărat dacă fișierul1 este o legătură dură către fișierul2.
        
        Operatori de șir:
        
          -z ȘIR         Adevărat dacă șirul este gol.
        
          -n ȘIR         Adevărat dacă șirul nu este gol.
          ȘIR            Adevărat dacă șirul nu este gol.
        
          ȘIR1 = ȘIR2    Adevărat dacă șirurile sunt egale.
          ȘIR1 != ȘIR2   Adevărat dacă șirurile nu sunt egale.
          ȘIR1 < ȘIR2    Adevărat dacă ȘIR1 se ordonează lexicografic înainte de ȘIR2.
          ȘIR1 > ȘIR2    Adevărat dacă ȘIR1 se ordonează lexicografic după ȘIR2.
        
        Alți operatori:
        
          -o OPȚIUNE     Adevărat dacă opțiunea shell OPȚIUNE este activată.
          -v VAR         Adevărat dacă este definită variabila shell VAR.
          -R VAR         Adevărat dacă variabila shell VAR este definită și este o referință
                         de nume.
          ! EXPR         Adevărat dacă expresia EXPR este falsă.
          EXPR1 -a EXPR2 Adevărat dacă amândouă expresiile EXPR1 și EXPR2 sunt adevărate.
          EXPR1 -o EXPR2 Adevărat dacă fie expresia EXPR1, fie expresia EXPR2 este adevărată.
        
          ARG1 OP ARG2   Teste aritmetice.  OP este unul dintre -eq, -ne, -lt, -le, -gt, sau -ge.
        
        Operatorii binari aritmetici returnează adevărat dacă ARG1 este egal, inegal, mai mic
        decât, mai mic decât sau egal, mai mare decât, sau mai mare decât sau egal cu ARG2.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes dacă EXPR este evaluată ca adevărată; eșuează dacă EXPR este
        evaluată ca fiind falsă sau este dat un argument nevalid.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
ro: Evaluează expresia condițională.
        
        Acesta este un sinonim pentru comanda internă «test», dar ultimul argument
        trebuie să fie un „]” literal, pentru a se potrivi cu „[” de deschidere.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ro: Afișează timpii procesului.
        
        Afișează timpii acumulați de utilizator și sistem pentru shell și pentru toate
        procesele sale secundare.
        
        Starea de ieșire:
        Întotdeauna reușește(0).

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ACTION is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ACTION is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ACTION is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ACTION is executed on exit from the shell.
        If a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ACTION is executed before every simple command
        and selected other commands. If a SIGNAL_SPEC is RETURN, ACTION is
        executed each time a shell function or a script run by the . or source
        builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC of ERR means to execute ACTION
        each time a command's failure would cause the shell to exit when the -e
        option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each trapped signal in a form that may be reused as shell input to
        restore the same signal dispositions.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC in a
        		form that may be reused as shell input; or for all trapped
        		signals if no arguments are supplied
          -P	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC. At least
        		one SIGNAL_SPEC must be supplied. -P and -p cannot be used
        		together.
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
ro: Capturează semnale și alte evenimente.
        
        Definește și activează operatorii care urmează să fie rulați atunci când
        shell-ul primește semnale sau apar alte evenimente.
        
        ACȚIUNE este o comandă care trebuie citită și executată atunci când shell-ul
        primește semnalul(ele) SIGNAL_SPEC.  Dacă ACȚIUNEA este absentă (și este
        furnizat un singur SIGNAL_SPEC) sau „-”, fiecare semnal specificat este
        restabilit la valoarea sa originală.  Dacă ACȚIUNEA este un șir nul, fiecare
        SIGNAL_SPEC este ignorat de către shell și de comenzile pe care le invocă.
        
        Dacă un SIGNAL_SPEC este EXIT (0), ACȚIUNEA este executată la ieșirea din
        shell.
        Dacă un SIGNAL_SPEC este DEBUG, ACȚIUNEA este executată înainte de fiecare
        comandă simplă. Dacă un SIGNAL_SPEC este RETURN, ACȚIUNEA este executată de
        fiecare dată când o funcție shell sau un script rulat din . sau comanda
        internă «source» se termină de executat. Un SIGNAL_SPEC de ERR face ca
        ACȚIUNEA să fie executată de fiecare dată când eșecul unei comenzi ar
        determina terminarea shell-ului atunci când opțiunea „-e” este activată. 
        
        Dacă nu sunt furnizate argumente, „trap” afișează lista de comenzi asociate
        fiecărui semnal blocat într-o formă care poate fi reutilizată ca intrare în
        shell pentru a restabili aceleași dispoziții ale semnalului.
        
        Opțiuni:
          -l	afișează o listă de nume de semnale și numerele corespunzătoare
            	ale acestora
          -p	afișează comenzile «trap» asociate cu fiecare SIGNAL_SPEC într-o
        		formă care poate fi reutilizată ca intrare shell; sau pentru toate
        		semnalele capturate dacă nu sunt furnizate argumente
          -P	afișează comenzile «trap» asociate cu fiecare SIGNAL_SPEC. Cel puțin
        		un SIGNAL_SPEC trebuie să fie furnizat. Opțiunile -P și -p nu pot fi
        		utilizate împreună.
        
        Fiecare SIGNAL_SPEC este fie un nume de semnal în <signal.h>, fie un număr
        de semnal.  Numele semnalelor nu fac distincție între majuscule și minuscule,
        iar prefixul SIG este opțional.  Un semnal poate fi trimis către shell cu
        «kill -signal $$».
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care un SIGSPEC este nevalid sau 
        este dată o opțiune nevalidă.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
ro: Afișează informații despre comanda «type».
        
        Pentru fiecare NUME, indică cum ar fi interpretat dacă ar fi folosit ca
        nume de comandă.
        
        Opțiuni:
          -a	afișează toate locațiile care conțin un executabil numit NUME; 
        		include alias, componente integrate și funcții, dacă și numai
        		dacă opțiunea „-p” nu este, de asemenea, utilizată
          -f	suprimă căutarea funcției de shell
          -P	forțează o căutare PATH pentru fiecare NUME, chiar dacă este un
        		alias, o comandă internă sau o funcție, și returnează numele
        		fișierului din disc care va fi executat
          -p	returnează fie numele fișierului de pe disc care va fi executat,
        		fie nimic dacă «type -t NUME» nu va returna „file”
          -t	afișează un singur cuvânt care este unul dintre „alias”, „keyword”,
        		„function”, „builtin”, „file” sau „”, dacă NUME este un alias,
        		cuvânt rezervat shell, funcție shell, comandă internă shell,
        		fișier pe disc, sau, respectiv, negăsit
        
        Argumente:
          NUME	Numele comenzii de interpretat.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes dacă toate NUMEle sunt găsite; eșuează dacă nu sunt găsite.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds;
        -p, which is in increments of 512 bytes; -R, which is in microseconds;
        -b, which is in bytes; and -e, -i, -k, -n, -q, -r, -u, -x, and -P,
        which accept unscaled values.
        
        When in posix mode, values supplied with -c and -f are in 512-byte
        increments.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ro: Modifică limitele resurselor shell.
        
        Oferă control asupra resurselor disponibile shell-ului și proceselor pe care
        acesta le creează, pe sisteme care permit un astfel de control.
        
        Opțiuni:
          -S	utilizează limita de resurse „soft”
          -H	utilizează limita de resurse „hard”
          -a	sunt raportate toate limitele curente
          -b	dimensiunea memoriei tampon a soclului
          -c	dimensiunea maximă a fișierelor create cu conținutul memoriei (core)
          -d	dimensiunea maximă a segmentului de date al unui proces
          -e	prioritatea maximă de planificare („nice”)
          -f	dimensiunea maximă a fișierelor scrise de shell și subprocesele sale
          -i	numărul maxim de semnale în așteptare
          -k	numărul maxim de Kcozi alocate pentru acest proces
          -l	dimensiunea maximă pe care un proces o poate bloca în memorie
          -m	cantitatea maximă de memorie fizică a unui proces
          -n	numărul maxim de descriptori de fișier deschise
          -p	dimensiunea memoriei tampon a liniei de conectare
          -q	numărul maxim de octeți din cozile de mesaje POSIX
          -r	prioritatea maximă a procesului în timp real
          -s	dimensiunea maximă a stivei
          -t	cantitatea maximă de timp a CPU-ului în secunde
          -u	numărul maxim de procese ale utilizatorului
          -v	dimensiunea memoriei virtuale
          -x	numărul maxim de blocări ale fișierelor
          -P	numărul maxim de pseudoterminale
          -R	timpul maxim pe care îl poate rula un proces în timp real înainte
            	de blocare
          -T	numărul maxim de fire(threads)
        
        Nu toate opțiunile sunt disponibile pe toate platformele.
        
        Dacă se dă LIMITA, aceasta este noua valoare a resursei specificate;
        valorile speciale de LIMITĂ: „soft”, „hard” și „unlimited” reprezintă
        limita curentă maleabilă, limita curentă dură și, respectiv, fără limită.
        Altminteri, este afișată valoarea curentă a resursei specificate. Dacă
        nu este dată nicio opțiune, atunci se presupune „-f”.
        
        Valorile sunt în incremente de 1024 de octeți, cu excepția lui „-t”, care
        este în secunde;
        „-p”, care este în incremente de 512 octeți; „-R”, care este în microseconde;
        „-b”, care este în octeți; și „-e”, „-i”, „-k”, „-n”, „-q”, „-r”, „-u”, „-x”,
        și „-P”, care acceptă valori nescalate.
        
        În modul posix, valorile furnizate cu „-c” și „-f” sunt în incremente de
        512 octeți.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă sau apare o eroare.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
ro: Afișează sau modifică masca pentru accesarea fișierelor nou create.
        
        Stabilește masca de creare a fișierelor de utilizator la MOD.  Dacă MOD
        este omis, afișează valoarea curentă a măștii.
        
        Dacă MOD începe cu o cifră, acesta este interpretat ca un număr octal;
        altminteri este interpretat ca un șir în format simbolic ca cel acceptat
        de chmod(1).
        
        Opșiuni
          -p	dacă MOD este omis, arată ieșirea într-o formă care poate fi
              	reutilizată ca intrare
          -S	afișează MODul în formatul simbolic; altminteri în formatul octal
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care MOD este nevalid sau
        este dată o opțiune nevalidă.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
ro: Așteaptă finalizarea lucrării și returnează starea de ieșire.
        
        Așteaptă fiecare proces identificat printr-un ID, care poate fi un ID de
        proces sau o specificație de lucrare și raportează starea de terminare
        a acestuia.  Dacă ID-ul nu este dat, așteaptă toate procesele secundare
        active în prezent și starea de returnare este zero.  Dacă ID-ul este o
        specificație de lucrare, așteaptă toate procesele din secvența de comenzi
        respectivă a lucrării.
        
        Dacă este furnizată opțiunea „-n”, așteaptă o singură lucrare din lista de
        ID-uri sau, dacă nu sunt furnizate ID-uri, pentru finalizarea următoarei
        lucrări și returnează starea de ieșire.
        
        Dacă este furnizată opțiunea „-p”, identificatorul de proces sau de lucrare al
        lucrării pentru care este returnată starea de ieșire este atribuit variabilei
        VAR numită de argumentul opțiunii.  Variabila va fi anulată inițial, înainte
        de orice atribuire.  Acest lucru este util numai atunci când este furnizată
        opțiunea „-n”.
        
        Dacă este furnizată opțiunea „-f” și controlul lucrării este activat, 
        așteaptă ca ID-ul specificat să se termine, în loc să aștepte ca acesta să
        își schimbe starea.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimului ID; eșuează dacă ID-ul este nevalid sau este
        dată o opțiune nevalidă sau dacă „-n” este furnizată și shell-ul nu are
        niciun copil pe care să-l aștepte.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
ro: Așteaptă finalizarea procesului și returnează starea de ieșire.
        
        Așteaptă fiecare proces specificat de un PID și raportează starea de terminare a
        acestuia.  Dacă nu este dat PID, așteaptă toate procesele copil active în prezent,
        iar starea returnată este zero.  PID trebuie să fie un ID de proces.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimului PID; eșuează dacă PID este nevalid sau este dată
        o opțiune nevalidă.

en: Execute PIPELINE, which can be a simple command, and negate PIPELINE's
        return status.
        
        Exit Status:
        The logical negation of PIPELINE's return status.
ro: Execută PIPELINE, care poate fi o simplă comandă, și inversează
        starea de returnare a PIPELINE.
        
        Starea de ieșire:
        Negarea logică a stării de returnare a PIPELINE.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Execută comenzi pentru fiecare membru dintr-o listă.
        
        Bucla „for” execută o secvență de comenzi pentru fiecare membru dintr-o
        listă de elemente.  Dacă „in CUVINTE ...;” nu este prezent, atunci se
        presupune „in "$@"”.  Pentru fiecare element din CUVINTE, se definește
        NUME ca acel element, și se execută COMENZILE.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Buclă aritmetică „for”.
        
        Echivalentă cu:
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMENZI
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, și EXP3 sunt expresii aritmetice.  Dacă orice expresie este
        omisă, se comportă ca și cum aceasta ar avea valoarea 1.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Selectează cuvinte dintr-o listă și execută comenzi.
        
        CUVINTELE sunt expandate, generând o listă de cuvinte.  Setul
        de cuvinte expandate este afișat la ieșirea de eroare standard,
        fiecare precedat de un număr.  Dacă „în CUVINTE” nu este prezent,
        se presupune „in "$@"”.  Se afișează apoi promptul PS3 și se citește
        o linie de la intrarea standard.  Dacă linia constă din numărul
        corespunzător unuia dintre cuvintele afișate, atunci se definește NUME
        ca acest cuvânt.  Dacă linia este goală, CUVINTE și promptul sunt
        reafișate.  Dacă este citit sfârșitul fișierului(EOF), comanda se
        finalizează.  Orice altă valoare citită face ca NUME să fie definit ca
        null.  Linia citită este salvată în variabila „REPLY”.  COMENZILE sunt
        executate după fiecare selecție până când este executată o comandă
        de întrerupere(break).
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
ro: Raportează timpul consumat de execuția secvenței de comenzi.
        
        Execută SECVENȚA_DE_COMENZI și imprimă un rezumat al timpului real,
        al timpului CPU al utilizatorului și al timpului CPU al sistemului
        petrecut executând SECVENȚA_DE_COMENZI atunci când aceasta termină.
        
        Opțiuni:
          -p	afișează rezumatul cronometrajului în formatul Posix portabil
        
        Valoarea variabilei TIMEFORMAT este utilizată drept format de ieșire.
        
        Starea de ieșire:
        Starea de returnare este starea de returnare a SECVENȚEI_DE_COMENZI.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Execută comenzi bazate pe potrivirea modelelor.
        
        Execută COMENZI selectiv, pe baza potrivirilor dintre CUVÂNT și MODEL.
        „|” este folosit pentru a separa mai multe modele.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Execută comenzi bazate pe condițional.
        
        Lista „if COMENZI” este executată.  Dacă starea sa de ieșire este zero,
        atunci este executată lista „then COMENZI”.  În caz contrar, fiecare listă 
        „elif COMENZI” este executată pe rând, iar dacă starea sa de ieșire este
        zero, lista corespunzătoare „then COMENZI” este executată și comanda
        «if» se completează.  În caz contrar, lista „else COMENZI” este executată,
        dacă este prezentă.  Starea de ieșire a întregii construcții este starea de
        ieșire a ultimei comenzi executate sau zero dacă nicio condiție nu a fost
        evaluată ca adevărată.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Execută comenzi atâta timp cât un test reușește.
        
        Expandează și execută COMENZI-2 atâta timp cât comanda finală din
        COMENZI are o stare de ieșire zero.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Execută comenzi atâta timp cât un test nu reușește.
        
        Expandează și execută COMENZI-2 atâta timp cât comanda finală din
        COMENZI are o stare de ieșire diferită de zero.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
ro: Creează un coproces numit NUME.
        
        Execută COMANDA în mod asincron, cu ieșirea standard și intrarea standard a
        comenzii conectate printr-o conductă la descriptorii de fișiere alocați
        indicilor 0 și 1 ai unei variabile matrice NUME din shell-ul de execuție.
        NUMELE implicit este „COPROC”.
        
        Starea de ieșire:
        Comanda «coproc» returnează o stare de ieșire de 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
ro: Definește funcția shell.
        
        Creează o funcție de shell numită NUME.  Când se invocă ca o comandă simplă,
        NUME rulează COMENZI în contextul shell-ului apelant.  Când NUME este 
        invocat, argumentele sunt transmise funcției ca $1...$n, iar numele
        funcției este în $FUNCNAME.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care NUME este protejat la scriere.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ro: Grupează comenzile ca o unitate.
        
        Rulează un set de comenzi dintr-un grup. Aceasta este o modalitate
        de a redirecționa un întreg set de comenzi.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea ultimei comenzi executate.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
ro: Reia lucrarea în prim-plan.
        
        Echivalent cu argumentul JOB_SPEC al comenzii «fg».  Reia o lucrare
        oprită sau în fundal.  JOB_SPEC poate specifica fie un nume de lucrare,
        fie un număr de lucrare.  JOB_SPEC urmat de un „&” plasează lucrarea
        în fundal, ca și cum specificația lucrării ar fi fost furnizată ca argument
        pentru «bg».
        
        Starea de ieșire:
        Returnează starea lucrării reluate.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
ro: Evaluează expresia aritmetică.
        
        EXPRESIA este evaluată conform regulilor de evaluare aritmetică.
        Echivalent cu „let "EXPRESIA"”.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează 1 dacă EXPRESIA este evaluată la 0; în caz contrar, returnează 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
ro: Execută comanda condițională.
        
        Returnează o stare de 0 sau 1, în funcție de evaluarea expresiei condiționale
        EXPRESIA.  Expresiile sunt compuse din aceleași elemente primare folosite de
        comanda INTERNĂ «test» și pot fi combinate folosind următorii operatori:
        
          ( EXPRESIA )	Returnează valoarea EXPRESIEI
          ! EXPRESIA	Adevărat dacă EXPRESIA este falsă; altfel fals
          EXPR1 && EXPR2	Adevărat dacă atât EXPR1 cât și EXPR2 sunt adevărate;
          			altfel fals
          EXPR1 || EXPR2	Adevărat dacă fie EXPR1, fie EXPR2 este adevărată;
          			altfel fals
        
        Când se utilizează operatorii „==” și „!=”, șirul din dreapta operatorului
        este utilizat ca model și se realizează potrivirea modelului.
        Când se utilizează operatorul „=~”, șirul din dreapta operatorului se
        potrivește ca expresie regulată.
        
        Operatorii „&&” și „||” nu evaluează EXPR2 dacă EXPR1 este suficientă pentru
        a determina valoarea expresiei.
        
        Starea de ieșire:
        0 sau 1, în funcție de valoarea EXPRESIEI.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
ro: Numele și utilizarea variabilelor shell comune.
        
        BASH_VERSION
             	Informații despre versiunea acestui Bash.
        CDPATH	O listă de directoare separate prin două puncte
        		pentru a căuta directoare date ca argumente pentru «cd».
        GLOBIGNORE	O listă de modele, separate prin două puncte, care descriu nume
        		de fișiere care trebuie ignorate de extinderea numelui de rută.
        HISTFILE	Numele fișierului în care este stocat istoricul comenzilor.
        HISTFILESIZE
             	Numărul maxim de linii pe care acest fișier le poate conține.
        HISTSIZE	Numărul maxim de linii de istoric pe care le poate accesa un
        		shell care rulează.
        HOME	Ruta completă către directorul dumneavoastră de conectare.
        HOSTNAME	Numele gazdei curente.
        HOSTTYPE	Tipul de CPU pe care rulează această versiune de Bash.
        IGNOREEOF	Controlează acțiunea shell-ului la primirea unui caracter „EOF”
        		ca unică intrare.  Dacă este definită, atunci valoarea acesteia
        		este numărul de caractere „EOF” care pot fi văzute într-un rând
        		pe o linie goală înainte ca shell-ul să iasă (implicit 10).
        		Când nu este definită, „EOF” înseamnă sfârșitul intrării.
        MACHTYPE	Un șir care descrie sistemul curent pe care rulează Bash.
        MAILCHECK	Cât de des, în secunde, verifică Bash dacă există mesaje noi.
        MAILPATH	O listă de nume de fișiere, separate prin două puncte, pe care
        		Bash le verifică pentru mesaje noi.
        OSTYPE	Versiunea de Unix pe care rulează această versiune de Bash.
        PATH	O listă de directoare separate prin două puncte în care se caută,
        		atunci când se caută comenzi.
        PROMPT_COMMAND
             	O comandă care trebuie executată înainte de afișarea
        		fiecărui prompt primar.
        PS1		Șirul de prompt primar.
        PS2		Șirul de prompt secundar.
        PWD		Ruta completă a directorului curent.
        SHELLOPTS	O listă separată de două puncte, de opțiuni de shell activate.
        TERM	Numele tipului actual de terminal.
        TIMEFORMAT	Formatul de ieșire pentru statisticile de timp afișat de
        		cuvântul rezervat „time”.
        auto_resume	Non-null înseamnă că un cuvânt de comandă care apare singur pe o
        		linie este căutat mai întâi în lista de lucrări oprite în prezent.
        		Dacă se găsește acolo, lucrarea este în prim plan.  O valoare
        		„exact” înseamnă că cuvântul de comandă trebuie să se potrivească
        		exact cu o comandă din lista de lucrări oprite.  O valoare „sub-
        		string” înseamnă că cuvântul de comandă trebuie să se potrivească
        		cu un subșir al lucrării.  Orice altă valoare înseamnă  că
        		comanda trebuie să fie un prefix al unei lucrări oprite.
        histchars	Caractere care controlează extinderea istoricului și
        		înlocuirea rapidă.  Primul caracter este caracterul
        		de înlocuire a istoricului, de obicei „!”.  Al doilea este
        		caracterul „înlocuire rapidă”, de obicei „^”.  Al treilea
        		este caracterul „comentare istoric”, de obicei „#”.
        HISTIGNORE	O listă de modele separate prin două puncte, utilizată pentru a
        		decide ce comenzi ar trebui salvate în lista istoricului.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ro: Adaugă directoare la stivă.
        
        Adaugă un director în partea de sus a stivei de directoare sau 
        rotește stiva, făcând din partea de sus a stivei directorul de lucru
        curent.  Fără argumente, interschimbă primele două directoare.
        
        Opțiuni:
          -n	Suprimă schimbarea normală a directorului atunci când se adaugă
        		directoare la stivă, astfel încât numai stiva este manipulată.
        
        Argumente:
          +N	Rotește stiva astfel încât al N-lea director (numărând 
        		din stânga listei afișate de «dirs», începând cu zero) să fie
        		în partea de sus.
        
          -N	Rotește stiva astfel încât al N-lea director (numărând 
        		din dreapta listei afișate de «dirs», începând cu zero) să fie
        		în partea de sus.
        
          dir	Adaugă DIR la stiva de directoare din partea de sus, făcându-l
        		noul director de lucru curent.
        
        Comanda internă «dirs» afișează stiva de directoare.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizat un argument
        nevalid sau dacă schimbarea directorului eșuează.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ro: Elimină directoare din stivă.
        
        Elimină intrările din stiva de directoare. Fără argumente, elimină
        directorul de sus din stivă, și trece la noul director de sus.
        
        Opțiuni:
          -n	Suprimă schimbarea normală a directorului atunci când se elimină
        		directoare la stivă, astfel încât numai stiva este manipulată.
        
        Argumente:
          +N	Elimină intrarea a N-a numărând din stânga listei afișate
        		de «dirs», începând cu zero.  De exemplu: «popd +0»
        		elimină primul director, «popd +1» al doilea.
        
          -N	Elimină intrarea a N-a numărând din dreapta listei afișate
        		de «dirs», începând cu zero.  De exemplu: «popd -0»
        		elimină ultimul director, «popd -1» penultimul.
        
        Comanda internă «dirs» afișează stiva de directoare.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizat un argument
        nevalid sau dacă schimbarea directorului eșuează.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ro: Afișează stiva de directoare.
        
        Afișează lista directoarelor memorate în prezent.  Directoarele
        sunt adăugate la această listă cu comanda «pushd» și eliminate
        cu comanda «popd».
        
        Opțiuni:
          -c	curăță stiva de directoare ștergând toate elementele
          -l	nu afișează versiuni de directoare cu prefix „~” în raport 
        		cu directorul dumneavoastră «acasă»
          -p	afișează stiva de directoare cu o intrare pe linie
          -v	afișează stiva de directoare cu o intrare pe linie, prefixată
        		cu poziția sa în stivă
        
        Argumente:
          +N	Afișează a N-a intrare numărând din stânga listei afișate
        		de «dirs» atunci când este invocată fără opțiuni, începând
        		cu zero.
        
          -N	Afișează a N-a intrare numărând din dreapta listei afișate
        		de «dirs» atunci când este invocată fără opțiuni, începând
        		cu zero.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă sau apare o eroare.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
ro: Activează sau dezactivează opțiunile de shell.
        
        Schimbă configurarea fiecărei opțiuni de shell NUME_OPȚIUNE.  Fără
        niciun argument de opțiune, listează fiecare NUME_OPȚIUNE furnizat, 
        sau toate opțiunile de shell dacă nu sunt date NUME_OPȚIUNE, cu o
        indicație dacă fiecare este sau nu definită.
        
        Opțiuni:
          -o	restricționează NUME_OPȚIUNE la cele definite pentru a fi
               	utilizate cu «set -o»
          -p	afișează fiecare opțiune de shell cu o indicație a stării acesteia
          -q	suprimă ieșirea
          -s	activează (definește) fiecare NUME_OPȚIUNE
          -u	dezactivează (șterge) fiecare NUME_OPȚIUNE
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes dacă NUME_OPȚIUNE este activată; eșuează dacă
        este dată o opțiune nevalidă sau NUME_OPȚIUNE este dezactivată.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format characters csndiouxXeEfFgGaA described
        in printf(3), printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
ro: Formatează și imprimă ARGUMENTELE sub controlul FORMATului.
        
        Opțiuni:
          -v var	asignează ieșirea variabilei shell VAR, în loc să o
        		afișeze la ieșirea standard
        
        FORMAT este un șir de caractere care conține trei tipuri de obiecte: 
        caractere simple, care sunt pur și simplu copiate la ieșirea standard; 
        secvențe de eludare de caractere, care sunt convertite și copiate la 
        ieșirea standard; și specificații de format, fiecare dintre acestea 
        determinând imprimarea următorului argument succesiv.
        
        În plus față de caracterele de format standard csndiouxXeEfFgGaA descrise
        în printf(3), «printf» interpretează:
        
          %b	expandează secvențele de eludare de bară inversată,
              	în argumentul corespunzător
          %q	citează argumentul într-un mod care poate fi reutilizat
              	ca intrare shell
          %Q	precum %q, dar aplică orice precizie argumentului necitat
        		înainte de al cita
          %(fmt)T	afișează șirul dată-oră rezultat din utilizarea FMT,
              	ca șir de format pentru strftime(3)
        
        Formatul este reutilizat după cum este necesar pentru a consuma toate
        argumentele. Dacă există mai puține argumente decât necesită formatul,
        specificațiile de format suplimentare se comportă ca și cum ar fi fost
        furnizată o valoare zero sau un șir nul, după caz.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau apare o eroare de scriere sau de atribuire.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        or NAMEs are supplied, display existing completion specifications in a way
        that allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ro: Specifică modul în care argumentele vor fi completate de Readline.
        
        Pentru fiecare NUME, specifică cum vor fi completate argumentele. Dacă nu
        sunt furnizate opțiuni sau NUME, afișează specificațiile de finalizare
        existente într-un mod care să permită reutilizarea acestora ca intrare.
        
        Opțiuni:
          -p	afișează specificațiile de completare existente într-un format
        		reutilizabil
          -r	elimină o specificație de completare pentru fiecare NUME sau,
        		dacă nu sunt furnizate NUME, toate specificațiile de completare
          -D	aplicați completările și acțiunile ca implicite pentru comenzi
        		fără nicio completare specifică definită
          -E	aplică completările și acțiunile pentru comenzile „goale” --
        		când se încearcă completarea într-o linie goală
          -I	aplică completările și acțiunile la cuvântul inițial (de obicei
        		comanda).
        
        Când se încearcă completarea, acțiunile sunt aplicate în ordinea în care
        opțiunile cu litere mari sunt listate mai sus.  Dacă sunt furnizate mai multe
        opțiuni, opțiunea „-D” are prioritate față de „-E” și ambele au prioritate
        față de opțiunea „-I”.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă sau apare o eroare.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is present, generate matches
        against WORD.
        
        If the -V option is supplied, store the possible completions in the indexed
        array VARNAME instead of printing them to the standard output.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ro: Afișează posibilele completări în funcție de opțiuni.
        
        Aceasta este destinată să fie utilizată dintr-o funcție shell care generează
        posibile completări.  Dacă este furnizat argumentul opțional CUVÂNT, se
        generează potriviri cu CUVÂNT.
    
        
        Dacă este furnizată opțiunea „-V”, stochează completările posibile în
        matricea indexată NUME_VARIABILĂ în loc să le imprime la ieșirea standard.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune
        nevalidă sau apare o eroare.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
ro: Modifică sau afișează opțiunile de completare.
        
        Modifică opțiunile de completare pentru fiecare NUME sau, dacă nu sunt 
        furnizate NUME, completarea aflată în curs de executare.  Dacă nu sunt 
        date OPȚIUNI, afișează opțiunile de completare pentru fiecare NUME sau 
        specificația de completare curentă.
        
        Opțiuni:
        	-o opțiune
          		Stabilește opțiunea de completare OPȚIUNE pentru fiecare NUME
        	-D	Schimbă opțiunile pentru completarea comenzii „implicite”.
        	-E	Schimbă opțiunile pentru completarea comenzii „goale”.
        	-I	Schimbă opțiunile de completare a cuvântului inițial
        
        Utilizarea lui „+o” în loc de „-o” dezactivează opțiunea specificată.
        
        Argumente:
        
        Fiecare NUME se referă la o comandă pentru care o specificație de completare
        trebuie să fi fost definită anterior folosind comanda internă «complete».  
        Dacă nu sunt furnizate NUME, «compopt» trebuie să fie apelată de o funcție 
        care generează completări în acest moment și opțiunile pentru acest 
       generator de completare care se execută acum, sunt modificate.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este furnizată o opțiune 
        nevalidă sau NUME nu are o specificație de completare definită.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
ro: Citește linii de la intrarea standard într-o variabilă matrice indexată.
        
        Citește linii de la intrarea standard în variabila matrice indexată MATRICE,
        sau din descriptorul de fișier „FD” dacă este furnizată opțiunea „-u”.
        Variabila MAPFILE este MATRICEA implicită.
        
        Opțiuni:
          -d delim  Utilizează DELIM pentru a termina liniile, în loc de linie nouă
          -n număr  Copiază cel mult NUMĂRul de rânduri. Dacă NUMĂR este 0,
                    toate liniile sunt copiate
          -O origin Începe alocarea către MATRICE la indexul ORIGIN.  Indicele
                    implicit este 0
          -s count  Renunță la primele COUNT rânduri citite
          -t        Elimină un DELIM final din fiecare linie citită (implicit,
                    linie nouă)
          -u fd     Citește linii din descriptorul de fișier „FD” în loc de la
                    intrarea standard
          -C apelare
                    Evaluează APELARE de fiecare dată când sunt citite linii CANTITATE
          -c cantitate
                    Specifică numărul de linii citite între fiecare apel către APELARE
        
        Argumente:
          MATRICE	Nume variabilă matrice de utilizat pentru datele fișierului
        
        Dacă „-C” este furnizată fără „-c”, cantitatea implicită este 5000.  Când se
        evaluează APELARE, i se furnizează indexul următorului element din matrice
        care urmează să fie atribuit și linia care urmează să fie atribuită
        acelui element ca argumente suplimentare.
        
        Dacă nu este furnizat cu o origine explicită, «mapfile» va șterge MATRICE
        înainte de a-o utiliza pentru asignare.
        
        Starea de ieșire:
        Returnează succes, cu excepția cazului în care este dată o opțiune nevalidă
        sau MATRICE este protejată la scriere sau nu este o matrice indexată.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
ro: Citește linii dintr-un fișier într-o variabilă de tip matrice.
        
        Un sinonim pentru «mapfile».
