bash-5.3-rc2 - en to sr translation catalogue (596 entries)

en: bad array subscript
sr: лоша подскрипта низа

en: %s: removing nameref attribute
sr: %s: уклањам атрибут упуте назива

en: %s: cannot convert indexed to associative array
sr: %s: не могу да претворим пописани низ у придружив

en: %s: cannot assign to non-numeric index
sr: %s: не могу да доделим у не-бројевни попис

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
sr: %s: %s: мора користити индекс приликом додељивања придруживог низа

en: cannot create
sr: не могу да направим

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
sr: баш_изврши_јуникс_наредбу: не могу да нађем мапу кључа за наредбу

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
sr: %s: први не-празан знак није "

en: no closing `%c' in %s
sr: нема затварајућег „%c“ у %s

en: %s: missing separator
sr: %s: недостаје раздвојник

en: `%s': cannot unbind in command keymap
sr: „%s“: не могу да развежем у мапи тастера наредбе

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
sr: ширење заграде: не могу да доделим меморију за „%s“

en: brace expansion: failed to allocate memory for %s elements
sr: ширење заграде: нисам успео да доделим меморију за %s елемента

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
sr: ширење заграде: нисам успео да доделим меморију за „%s“

en: `%s': invalid alias name
sr: „%s“: неисправан назив алијаса

en: line editing not enabled
sr: уређивање реда није укључено

en: `%s': invalid keymap name
sr: „%s“: неисправан назив мапе кључа

en: cannot read
sr: не могу да читам

en: `%s': unknown function name
sr: „%s“: непознат назив функције

en: %s is not bound to any keys.
sr: „%s“ није привезано ни за један кључ.

en: %s can be invoked via
sr: „%s“ не може бити призвано путем

en: `%s': cannot unbind
sr: „%s“: не могу да развежем

en: loop count
sr: број петљи

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
sr: једино има смисла у петљи „for“, „while“, или „until“

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
sr: Даје садржај текућег позива подрутине.
        
        Без ИЗРАЗА, даје „$ред $назив_датотеке“.  Са ИЗРАЗОМ, даје
        „$ред $подрутина $назив_датотеке“; овај додатни податак може бити
        коришћен за обезбеђивање праћења спремника.
        
        Вредност ИЗРАЗА показује колико кадрова позива да се иде уназад пре
        текућег; први кадар је кадар 0.
        
        Излазно стање:
        Даје 0 осим ако шкољка не извршава функцију шкољке или ИЗРАЗ
        није исправан.

en: HOME not set
sr: „HOME“ није подешено

en: too many arguments
sr: превише аргумената

en: null directory
sr: ништаван директоријум

en: OLDPWD not set
sr: „OLDPWD“ није подешено

en: line %d:
sr: %d. ред:

en: warning:
sr: упозорење:

en: %s: usage:
sr: %s: употреба:

en: %s: option requires an argument
sr: %s: опција захтева аргумент

en: %s: numeric argument required
sr: %s: потребан је бројевни аргумент

en: %s: not found
sr: %s: не постоји

en: %s: invalid option
sr: %s: неисправна опција

en: %s: invalid option name
sr: %s: неисправан назив опције

en: `%s': not a valid identifier
sr: „%s“: није исправан одредник

en: invalid octal number
sr: неисправан октални број

en: invalid hex number
sr: неисправан хексадецимални број

en: invalid number
sr: неисправан број

en: %s: invalid signal specification
sr: %s: неисправна одредба сигнала

en: `%s': not a pid or valid job spec
sr: „%s“: није пиб или исправна одредба посла

en: %s: readonly variable
sr: %s: променљива само за читање

en: %s: cannot assign
sr: %s: не могу да доделим

en: %s: %s out of range
sr: %s: „%s“ је ван опсега

en: argument
sr: аргумент

en: %s out of range
sr: „%s“ је ван опсега

en: %s: no such job
sr: %s: нема таквог посла

en: %s: no job control
sr: %s: нема управљања послом

en: no job control
sr: нема управљања послом

en: %s: invalid job specification
sr: %s: неисправна одредба посла

en: %s: restricted
sr: %s: ограничено

en: restricted
sr: ограничено

en: %s: not a shell builtin
sr: %s: није уграђеност шкољке

en: write error
sr: грешка писања

en: error setting terminal attributes
sr: грешка подешавања особина терминала

en: error getting terminal attributes
sr: грешка добављања особина терминала

en: error retrieving current directory
sr: грешка довлачења текућег директоријума

en: %s: ambiguous job spec
sr: %s: нејасна одредба посла

en: %s: job specification requires leading `%%'
sr: %s: одредба посла захтева водеће „%%“

en: help not available in this version
sr: помоћ није доступна у овом издању

en: %s: not an indexed array
sr: %s: није пописани низ

en: %s: cannot unset: readonly %s
sr: %s: не могу да расподесим: „%s“ је само за читање

en: %s: cannot unset
sr: %s: не могу да расподесим

en: %s: invalid action name
sr: %s: неисправан назив радње

en: %s: no completion specification
sr: %s: нема одредбе довршавања

en: warning: -F option may not work as you expect
sr: упозорење: опција „-F“ можда неће радити како сте очекивали

en: warning: -C option may not work as you expect
sr: упозорење: опција „-C“ можда неће радити како сте очекивали

en: not currently executing completion function
sr: тренутно не обавља функцију довршавања

en: can only be used in a function
sr: може бити коришћено једино у функцији

en: cannot use `-f' to make functions
sr: не можете користити „-f“ да направите функције

en: %s: readonly function
sr: %s: функција само за читање

en: %s: reference variable cannot be an array
sr: %s: променљива упуте не може бити низ

en: %s: nameref variable self references not allowed
sr: %s: самоупућивање променљиве упуте назива није дозвољено

en: %s: circular name reference
sr: %s: кружна упута назива

en: `%s': invalid variable name for name reference
sr: %s: неисправан назив променљиве за упуту назива

en: %s: cannot destroy array variables in this way
sr: %s: не могу да уништим променљиве низа на овај начин

en: %s: cannot convert associative to indexed array
sr: %s: не могу да претворим придруживи низ у пописани

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
sr: %s: додела низа цитираног споја је застарела

en: dynamic loading not available
sr: променљиво учитавање није доступно

en: cannot open shared object %s: %s
sr: не могу да отворим дељени предмет „%s“: %s

en: %s: builtin names may not contain slashes
sr: %s: уграђени називи не смеју да садрже косе црте

en: cannot find %s in shared object %s: %s
sr: не могу да нађем „%s“ у дељеном предмету „%s“: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
sr: %s: динамичка уградња је већ учитана

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
sr: функција учитавања за „%s“ није успела (%d): није учитано

en: %s: not dynamically loaded
sr: %s: није динамички учитано

en: %s: cannot delete: %s
sr: %s: не могу да обришем: %s

en: %s: is a directory
sr: %s: је директоријум

en: %s: not a regular file
sr: %s: није обична датотека

en: %s: file is too large
sr: %s: датотека је превелика

en: cannot execute binary file
sr: не могу да извршим бинарну датотеку

en: %s: ignoring function definition attempt
sr: %s: занемарујем покушај дефиниције функције

en: cannot execute
sr: не могу да извршим

en: logout
sr: одјави

en: not login shell: use `exit'
sr: није шкољка пријављивања: користите „exit“

en: There are stopped jobs.
sr: Има заустављених послова.

en: There are running jobs.
sr: Има покренутих послова.

en: no command found
sr: нема такве наредбе

en: history specification
sr: одредба историјата

en: cannot open temp file
sr: не могу да отворим привремену датотеку

en: current
sr: текуће

en: job %d started without job control
sr: посао „%d“ је започет без управљања послом

en: %s: illegal option -- %c
sr: %s: неисправна опција -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sr: %s: опција захтева аргумент -- %c

en: hashing disabled
sr: хеширање је искључено

en: %s: hash table empty
sr: %s: хеш табела је празна

en: hits	command
sr: покреће	наредбу

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
sr[0]: Наредбе шкољке које одговарају кључној речи „
sr[1]: Наредбе шкољке које одговарају кључним речима „
sr[2]: Наредбе шкољке које одговарају кључним речима „

en: '
sr: “

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
sr: нема тема помоћи које одговарају „%s“.  Покушајте „help help“ или „man -k %s“ или „info %s“.

en: cannot open
sr: не могу да отворим

en: read error
sr: грешка читања

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
sr: Ове наредбе шкољке су одређене изнутра.  Укуцајте „help“ за овај списак.
    Укуцајте „help name“ да сазнате више о функцији „name“.
    Користите „info bash“ да сазнате више о шкољци уопште.
    Користите „man -k“ или „info“ да сазнате више о наредбама ван списка.
    
    Звездица (*) поред назива значи да је наредба искључена.

en: cannot use more than one of -anrw
sr: не могу користити више од једног „-anrw“

en: history position
sr: положај историјата

en: empty filename
sr: празан назив датотеке

en: %s: parameter null or not set
sr: %s: параметар је ништаван или није подешен

en: %s: invalid timestamp
sr: %s: неисправна ознака времена

en: %s: history expansion failed
sr: %s: није успело ширење историјата

en: no other options allowed with `-x'
sr: нису допуштене друге опције уз „-x“

en: %s: arguments must be process or job IDs
sr: %s: аргументи морају бити процеси или ИБ-ови посла

en: Unknown error
sr: Непозната грешка

en: expression expected
sr: очекиван је израз

en: %s: invalid file descriptor specification
sr: %s: неисправна одредба описника датотеке

en: invalid file descriptor
sr: неисправан описник датотеке

en: %s: invalid line count
sr: %s: неисправан број реда

en: %s: invalid array origin
sr: %s: неисправно порекло низа

en: %s: invalid callback quantum
sr: %s: неисправна количина опозива

en: empty array variable name
sr: празан назив променљиве низа

en: array variable support required
sr: потребна је подршка променљиве низа

en: `%s': missing format character
sr: „%s“: недостаје знак записа

en: `%c': invalid time format specification
sr: „%c“: неисправна одредба записа времена

en: string length
sr: дужина ниске

en: `%c': invalid format character
sr: „%c“: неисправан знак записа

en: format parsing problem: %s
sr: проблем обраде записа: %s

en: missing hex digit for \x
sr: недостаје хексадецимална цифра за \x

en: missing unicode digit for \%c
sr: недостаје цифра уникода за \%c

en: no other directory
sr: нема другог директоријума

en: %s: invalid argument
sr: %s: неисправан аргумент

en: <no current directory>
sr: <нема текућег директоријума>

en: directory stack empty
sr: празан спремник директоријума

en: directory stack index
sr: попис спремника директоријума

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
sr: Приказује списак тренутно запамћених директоријума.  Директоријуми
        налазе свој пут на списку наредбом „pushd“; можете да се
        вратите назад на списак наредбом „popd“.
        
        Опције:
          -c	чисти спремник директоријума брисањем свих елемената
          -l	не исписује тилдом префиксована издања директоријума
        	        који се односе на ваш лични директоријум
          -p	исписује спремник директоријума са једним уносом у реду
          -v	исписује спремник директоријума са једним уносом у реду
        	        са префиксом његовог положаја у спремнику
        
        Аргументи:
          +N	Приказује н-ти унос бројећи с лева на списку приказаном
        	        директоријумима када се призову опцијама, почевши од нуле.
        
          -N	Приказује н-ти унос почевши с десна на списку приказаном
    	        директоријумима када се призову без опција, почевши од нуле.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sr: Додаје директоријум на врх спремника директоријума, или заокреће
        спремник, чинећи нови први спремника текућим радним директоријумом.
        Без аргумената, замењује прва два директоријума.
        
        Опције:
          -n	Потискује нормалну замену директоријума приликом додавања
        	        директоријума у спремник, тако да се ради само са спремником.
        
        Аргументи:
          +N	Заокреће спремник тако да н-ти директоријум (бројећи
        	        с лева на списку кога приказује „dirs“, почевши нулом)
        	        буде на врху.
        
          -N	Заокреће спремник тако да н-ти директоријум (бројећи
        	        с десна на списку кога приказује „dirs“, почевши нулом)
        	        буде на врху.
        
          dir	Додаје ДИРЕКТОРИЈУМ у спремник директоријума на врху,
                    начинивши га новим текућим радним директоријумом.
        
        Уграђено „dirs“ приказује спремник директоријума.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
sr: Уклања уносе из спремника директоријума.  Без аргумената, уклања први
        директоријум из спремника, и пребацује на нови први директоријум.
        
        Опције:
          -n	Потискује нормалну замену директоријума приликом уклањања
        	        директоријума из спремника, тако да се ради само са спремником.
        
        Аргументи:
          +N	Уклања н-ти унос бројећи с лева на списку кога приказује
        	        „dirs“, почевши од нуле.  На пример: „popd +0“ уклања
        	        први директоријум, „popd +1“ други.
        
          -N	Уклања н-ти унос бројећи с десна на списку кога приказује
        	        „dirs“, почевши од нуле.  На пример: „popd -0“ уклања
        	        последњи директоријум, „popd -1“ претпоследњи.
        
        Уграђено „dirs“ приказује спремник директоријума.

en: %s: invalid timeout specification
sr: %s: неисправна одредба временског истека

en: can only `return' from a function or sourced script
sr: могу једино да „испишем“ из функције или изворног списа

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
sr: не могу истовремено да расподесим функцију и променљиву

en: %s: not an array variable
sr: %s: није променљива низа

en: %s: not a function
sr: %s: није функција

en: %s: cannot export
sr: %s: не могу да извезем

en: shift count
sr: број помака

en: cannot set and unset shell options simultaneously
sr: не могу истовремено да подесим и да расподесим опције шкољке

en: %s: invalid shell option name
sr: %s: неисправан назив опције шкољке

en: filename argument required
sr: потребан је аргумент назива датотеке

en: %s: file not found
sr: %s: нисам пронашао датотеку

en: cannot suspend
sr: не могу да обуставим

en: cannot suspend a login shell
sr: не могу да обуставим шкољку пријављивања

en: missing `]'
sr: недостаје ]

en: %s is aliased to `%s'
sr: %s је измењен у псеудоним „%s“

en: %s is a shell keyword
sr: „%s“ је кључна реч шкољке

en: %s is a special shell builtin
sr: %s: је нарочита уграђеност шкољке

en: %s is a function
sr: %s: је функција

en: %s is a shell builtin
sr: %s: јесте уграђеност шкољке

en: %s is %s
sr: „%s“ јесте „%s“

en: %s is hashed (%s)
sr: „%s“ је хеширано (%s)

en: %s: invalid limit argument
sr: %s: неисправан аргумент ограничења

en: `%c': bad command
sr: „%c“: лоша наредба

en: cannot get limit
sr: не могу да добавим ограничење

en: limit
sr: ограничење

en: cannot modify limit
sr: не могу да изменим ограничење

en: octal number
sr: октални број

en: `%c': invalid symbolic mode operator
sr: „%c“: неисправан оператер симболичког режима

en: `%c': invalid symbolic mode character
sr: „%c“: неисправан знак симболичког режима

en:  line
sr:  ред

en: last command: %s
sr: последња наредба: %s

en: Aborting...
sr: Прекидам...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
sr: ПОДАЦИ:

en: DEBUG warning:
sr: упозорење ПРОЧИШЋАВАЊА:

en: unknown command error
sr: непозната грешка наредбе

en: bad command type
sr: лоша врста наредбе

en: bad connector
sr: лош спајач

en: bad jump
sr: лош скок

en: %s: unbound variable
sr: %s: несвезана променљива

en: timed out waiting for input: auto-logout
sr: истекло је време чекајући на улаз: сам се одјављујем

en: cannot redirect standard input from /dev/null
sr: не могу да преусмерим стандардни улаз из „/dev/null“

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
sr: ЗАПИСВРЕМЕНА: „%c“: неисправан знак записа

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
sr: изврши_копроц: копроцес [%d:%s] још увек постоји

en: pipe error
sr: грешка спојке

en: invalid regular expression `%s': %s
sr: неисправан регуларни израз „%s“: %s

en: invalid regular expression `%s'
sr: неисправан регуларни израз „%s“

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
sr: процена: премашен је највећи ниво угнежђивања процене (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
sr: %s: премашен је највећи ниво угнежђивања извора (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
sr: %s: премашен је највећи ниво угнежђивања функције (%d)

en: command not found
sr: нема такве наредбе

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
sr: %s: ограничено: не могу да наведем / у називима наредби

en: bad interpreter
sr: лош тумач

en: %s: cannot execute: required file not found
sr: %s: не могу да извршим: нисам нашао потребну датотеку

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
sr: не могу да удвостручим „fd %d“ у „fd %d“

en: expression recursion level exceeded
sr: премашен је ниво дубачења израза

en: recursion stack underflow
sr: недоток спремника дубачења

en: arithmetic syntax error in expression
sr: грешка аритметичке синтаксе у изразу

en: attempted assignment to non-variable
sr: покушано је додељивање у не-променљиву

en: arithmetic syntax error in variable assignment
sr: грешка аритметичке синтаксе у додели променљиве

en: division by 0
sr: дељење 0

en: bug: bad expassign token
sr: грешка: лош симбол доделе израза

en: `:' expected for conditional expression
sr: „:“ је очекивано за условни израз

en: exponent less than 0
sr: изложилац је мањи од 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
sr: одредник је очекиван након пре-увећања или пре-умањења

en: missing `)'
sr: недостаје )

en: arithmetic syntax error: operand expected
sr: грешка аритметичке синтаксе: очекиван је операнд

en: --: assignment requires lvalue
sr: --: додела захтева l-вредност

en: ++: assignment requires lvalue
sr: ++: додела захтева l-вредност

en: arithmetic syntax error: invalid arithmetic operator
sr: грешка аритметичке синтаксе: неисправан аритметички оператор

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
sr: %s%s%s: %s (симбол грешке је „%s“)

en: invalid arithmetic base
sr: неисправна аритметичка основа

en: invalid integer constant
sr: неисправна константа целог броја

en: value too great for base
sr: вредност је превише велика за основу

en: %s: expression error
sr: %s: грешка израза

en: getcwd: cannot access parent directories
sr: getcwd: не могу да приступим родитељском директоријуму

en: `%s': is a special builtin
sr: „%s“: јесте посебна уграђеност

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
sr: не могу да поништим режим без-кашњења за фд „%d“

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
sr: не могу да доделим нови описник датотеке за улаз баша из фд „%d“

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
sr: save_bash_input: већ постоји међумеморија за нови фд „%d“

en: start_pipeline: pgrp pipe
sr: start_pipeline: „pgrp“ спојка

en: forked pid %d appears in running job %d
sr: исцепљени пиб „%d“ се јавља у покренутом послу „%d“

en: deleting stopped job %d with process group %ld
sr: бришем заустављени посао „%d“ са групом процеса %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
sr: add_process: пиб %5ld (%s) је означен да је још жив

en: describe_pid: %ld: no such pid
sr: describe_pid: %ld: нема таквог пиб-а

en: Signal %d
sr: Сигнал %d

en: Done
sr: Урађен

en: Stopped
sr: Заустављен

en: Stopped(%s)
sr: Заустављен(%s)

en: Running
sr: Покренут

en: Done(%d)
sr: Урађен(%d)

en: Exit %d
sr: Изађи из „%d“

en: Unknown status
sr: Непознато стање

en: (core dumped)
sr: (језгрени избачај)

en: child setpgid (%ld to %ld)
sr: сетпгиб порода (%ld у %ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
sr: wait: пиб %ld није пород ове шкољке

en: wait_for: No record of process %ld
sr: wait_for: Нема записа о процесу %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
sr: wait_for_job: посао „%d“ је заустављен

en: %s: no current jobs
sr: %s: нема текућих послова

en: %s: job has terminated
sr: %s: посао је завршио

en: %s: job %d already in background
sr: %s: посао „%dд је већ у позадини

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
sr: waitchld: укључујем „WNOHANG“ да избегнем неодређени блок

en: %s: line %d:
sr: %s: ред %d:

en:  (core dumped)
sr:  (језгрени избачај)

en: (wd now: %s)
sr: („wd“ сада: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
sr: initialize_job_control: није успело „getpgrp“

en: initialize_job_control: no job control in background
sr: initialize_job_control: нема контроле посла у позадини

en: initialize_job_control: line discipline
sr: initialize_job_control: дисциплина реда

en: cannot set terminal process group (%d)
sr: не могу да подесим групу процеса терминала (%d)

en: no job control in this shell
sr: нема управљања послом у овој шкољци

en: malloc: failed assertion: %s
sr: malloc: тврдња није успела: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
sr: 
    malloc: %s:%d: тврдња је лоше изведена

en: unknown
sr: непознато

en: malloc: block on free list clobbered
sr: malloc: блок на слободном списку је преписан

en: free: called with already freed block argument
sr: free: позвана са већ ослобођеним аргументом блока

en: free: called with unallocated block argument
sr: free: позвана са недодељеним аргументом блока

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
sr: free: откривена је недовољност тока; mh_n-бајтова је ван опсега

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
sr: free: откривена је недовољност тока; „magic8“ је оштећено

en: free: start and end chunk sizes differ
sr: free: почетна и крајња величина дела се разликују

en: realloc: called with unallocated block argument
sr: realloc: позвана са недодељеним аргументом блока

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
sr: realloc: откривена је недовољност тока; mh_n-бајтова је ван опсега

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
sr: realloc: откривена је недовољност тока; „magic8“ је оштећено

en: realloc: start and end chunk sizes differ
sr: realloc: почетна и крајња величина дела се разликују

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
sr: register_alloc: табела доделе је пуна са „FIND_ALLOC“?

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
sr: register_alloc: „%p“ је већ у табели као додељено?

en: register_free: %p already in table as free?
sr: register_free: „%p“ је већ у табели као слободно?

en: invalid base
sr: неисправна основа

en: %s: host unknown
sr: %s: непознат домаћин

en: %s: invalid service
sr: %s: неисправна услуга

en: %s: bad network path specification
sr: %s: лоша одредба путање мреже

en: network operations not supported
sr: радње мреже нису подржане

en: cannot change locale
sr: не могу да изменим језик

en: You have mail in $_
sr: Имате пошту у $_

en: You have new mail in $_
sr: Имате нову пошту у $_

en: The mail in %s has been read
sr: Пошта у „%s“ је прочитана

en: syntax error: arithmetic expression required
sr: садржајна грешка: потребан је аритметички израз

en: syntax error: `;' unexpected
sr: садржајна грешка: није очекивано „;“

en: syntax error: `((%s))'
sr: садржајна грешка: „((%s))“

en: make_here_document: bad instruction type %d
sr: make_here_document: лоша врста упутства „%d“

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
sr: овде-документ у %d. реду је ограничен крајем-датотеке (тражи се „%s“)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
sr: make_redirection: упутсво преусмерења „%d“ је ван опсега

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
sr: shell_getc: величина_реда_улаза_шкољке (%zu) је премашила НАЈВЕЋУ_ВЕЛИЧИНУ (%lu): ред је скраћен

en: script file read error
sr: грешка читања датотеке скрипте

en: maximum here-document count exceeded
sr: премашен је највећи број „овде-документ“

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
sr: неочекивани крај датотеке приликом тражења поклапања „%c“

en: unexpected EOF while looking for `]]'
sr: неочекивани крај датотеке приликом тражења „]]“

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
sr: садржајна грешка у условном изразу: неочекивани симбол „%s“

en: syntax error in conditional expression
sr: садржајна грешка у условном изразу

en: unexpected token `%s', expected `)'
sr: неочекивани симбол „%s“, очекивана је )

en: expected `)'
sr: очекивана је )

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
sr: неочекивани аргумент „%s“ условном једночланом оператору

en: unexpected argument to conditional unary operator
sr: неочекивани аргумент условном једночланом оператору

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
sr: неочекивани симбол „%s“, очекиван је условни двочлани оператор

en: conditional binary operator expected
sr: очекиван је условни двочлани оператор

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
sr: неочекивани аргумент „%s“ условном двочланом оператору

en: unexpected argument to conditional binary operator
sr: неочекивани аргумент условном двочланом оператору

en: unexpected token `%c' in conditional command
sr: неочекивани симбол „%c“ у условној наредби

en: unexpected token `%s' in conditional command
sr: неочекивани симбол „%s“ у условној наредби

en: unexpected token %d in conditional command
sr: неочекивани симбол „%d“ у условној наредби

en: syntax error near unexpected token `%s' while looking for matching `%c'
sr: грешка синтаксе близу неочекиване скупине „%s“ приликом тражења поклапања „%c“

en: syntax error near unexpected token `%s'
sr: садржајна грешка близу неочекиваног симбола „%s“

en: syntax error near `%s'
sr: садржајна грешка близу „%s“

en: syntax error: unexpected end of file from `%s' command on line %d
sr: грешка синтаксе: неочекиван крај датотеке из „%s“ наредбе у %d. реду

en: syntax error: unexpected end of file from command on line %d
sr: грешка синтаксе: неочекиван крај датотеке из наредбе у %d. реду

en: syntax error: unexpected end of file
sr: садржајна грешка: неочекивани крај датотеке

en: syntax error
sr: садржајна грешка

en: Use "%s" to leave the shell.
sr: Користите „%s“ да напустите шкољку.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
sr: неочекивани крај датотеке приликом тражења поклапајуће )

en: invalid glob sort type
sr: неисправна врста ређања шаблон поређења

en: completion: function `%s' not found
sr: довршавање: нисам нашао функцију „%s“

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
sr: programmable_completion: %s: могуће понављање покушаја

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
sr: progcomp_insert: %s: НИШТАВНА ОДРЕДБА_ДОВРШАВАЊА

en: print_command: bad connector `%d'
sr: print_command: лош спајач „%d“

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
sr: xtrace_set: %d: неисправан описник датотеке

en: xtrace_set: NULL file pointer
sr: xtrace_set: НИШТАВАН указивач датотеке

en: cprintf: `%c': invalid format character
sr: cprintf: „%c“: неисправан знак записа

en: file descriptor out of range
sr: описник датотеке је ван опсега

en: ambiguous redirect
sr: нејасно преусмерење

en: cannot overwrite existing file
sr: не могу да препишем постојећу датотеку

en: restricted: cannot redirect output
sr: ограничено: не могу да преусмерим излаз

en: cannot create temp file for here-document
sr: не могу да направим привремену датотеку за документ-овде

en: cannot assign fd to variable
sr: не могу да доделим описника датотеке променљивој

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
sr: „/dev/(tcp|udp)/домаћин/прикључник“ није подржано без умрежавања

en: redirection error: cannot duplicate fd
sr: грешка преусмерења: не могу да удвостручим фд

en: could not find /tmp, please create!
sr: не могу да нађем „/tmp“, направите га!

en: /tmp must be a valid directory name
sr: „/tmp“ мора бити исправан назив директоријума

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
sr: режим уредног исписа је занемарен у међудејственим шкољкама

en: %c%c: invalid option
sr: %c%c: неисправна опција

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
sr: не могу да подесим јиб на %d: стварни јиб %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
sr: не могу да подесим гиб на %d: стварни гиб %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
sr: не могу да покренем прочишћавача; режим прочишћавања је искључен

en: %s: Is a directory
sr: %s: је директоријум

en: error creating buffered stream
sr: грешка стварања међумеморисаног тока

en: I have no name!
sr: Немам назив!

en: GNU bash, version %s-(%s)
sr: Гну баш, издање %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
sr: Употреба:	%s [Гнуова дуга опција] [опција] ...
            	%s [Гнуова дуга опција] [опција] датотека-списа ...

en: GNU long options:
sr: Гнуове дуге опције:

en: Shell options:
sr: Опције шкољке:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
sr: 	„-ilrsD“ или наредба „-c“ или -O шопц_опција		(призивање само)

en: 	-%s or -o option
sr: 	„-%s“ или опција „-o“

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
sr: Укуцајте „%s -c "help set"“ за више података о опцијама шкољке.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
sr: Укуцајте „%s -c help“ за више података о уграђеним наредбама шкољке.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
sr: Користите наредбу „bashbug“ да известите о грешкама.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
sr: Матична страница баша: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
sr: Општа помоћ коришћења Гну софтвера: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: sigprocmask: %d: invalid operation
sr: sigprocmask: %d: неисправна операција

en: Bogus signal
sr: Нетачан сигнал

en: Hangup
sr: Обустави

en: Interrupt
sr: Прекини

en: Quit
sr: Изађи

en: Illegal instruction
sr: Неисправна инструкција

en: BPT trace/trap
sr: Прати/ухвати БПТ

en: ABORT instruction
sr: Инструкција „ABORT“

en: EMT instruction
sr: Инструкција „EMT“

en: Floating point exception
sr: Изузетак покретног зареза

en: Killed
sr: Убијен

en: Bus error
sr: Грешка сабирнице

en: Segmentation fault
sr: Неуспех сегментације

en: Bad system call
sr: Лош системски позив

en: Broken pipe
sr: Сломљена спојка

en: Alarm clock
sr: Аларм

en: Terminated
sr: Окончано

en: Urgent IO condition
sr: Хитан УИ услов

en: Stopped (signal)
sr: Заустављен (сигнал)

en: Continue
sr: Настави

en: Child death or stop
sr: Пород је преминуо или заустављен

en: Stopped (tty input)
sr: Заустављен (улаз конзоле)

en: Stopped (tty output)
sr: Заустављен (излаз конзоле)

en: I/O ready
sr: Спреман на У/И

en: CPU limit
sr: Ограничење процесора

en: File limit
sr: Ограничење датотеке

en: Alarm (virtual)
sr: Аларм (виртуелни)

en: Alarm (profile)
sr: Аларм (профил)

en: Window changed
sr: Промењени прозор

en: Record lock
sr: Закључавање снимка

en: User signal 1
sr: Кориснички сигнал 1

en: User signal 2
sr: Кориснички сигнал 2

en: HFT input data pending
sr: Улазни ХФТ подаци на чекању

en: power failure imminent
sr: неизбежан пад напајања

en: system crash imminent
sr: неизбежан пад система

en: migrate process to another CPU
sr: пребацује процес на други процесор

en: programming error
sr: грешка програмирања

en: HFT monitor mode granted
sr: Осигуран је режим ХФТ праћења

en: HFT monitor mode retracted
sr: Понови је испраћен режим ХФТ праћења

en: HFT sound sequence has completed
sr: Низ ХФТ звука је завршен

en: Information request
sr: Захтев за подацима

en: Unknown Signal #%d
sr: Непознат сигнал #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
sr: лоша замена: нема затварајуће „%s“ у „%s“

en: %s: cannot assign list to array member
sr: %s: не могу да доделим списак члану низа

en: cannot make pipe for process substitution
sr: не могу да начиним спојку за замену процеса

en: cannot make child for process substitution
sr: не могу да начиним пород за замену процеса

en: cannot open named pipe %s for reading
sr: не могу да отворим именовану спојку „%s“ за читање

en: cannot open named pipe %s for writing
sr: не могу да отворим именовану спојку „%s“ за писање

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
sr: не могу да удвостручим именовану спојку „%s“ као фд %d

en: command substitution: ignored null byte in input
sr: замена наредбе: занемарих ништавни бајт у улазу

en: function_substitute: cannot open anonymous file for output
sr: function_substitute: не могу да отворим анонимну датотеку за излаз

en: function_substitute: cannot duplicate anonymous file as standard output
sr: function_substitute: не могу да удвостручим анонимну датотеку као стандардни излаз

en: cannot make pipe for command substitution
sr: не могу да начиним спојку за замену наредбе

en: cannot make child for command substitution
sr: не могу да начиним пород за замену наредбе

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
sr: command_substitute: не могу да удвостручим спојку као фд 1

en: %s: invalid variable name for name reference
sr: %s: неисправан назив променљиве за упуту назива

en: %s: invalid indirect expansion
sr: %s: неисправно посредно ширење

en: %s: invalid variable name
sr: %s: неисправан назив променљиве

en: %s: bad substitution
sr: %s: лоша замена

en: %s: parameter not set
sr: %s: параметар није подешен

en: %s: substring expression < 0
sr: %s: израз подниске < 0

en: $%s: cannot assign in this way
sr: $%s: не могу дадоделим на овај начин

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
sr: будућа издања шкољке ће приморати процену као аритметичку замену

en: bad substitution: no closing "`" in %s
sr: лоша замена: нема затварајућег „`“ у „%s“

en: no match: %s
sr: нема поклапања: %s

en: argument expected
sr: очекиван је аргумент

en: %s: integer expected
sr: %s: очекиван је цео број

en: `)' expected
sr: очекивана је )

en: `)' expected, found %s
sr: очекивана је ), а пронађена %s

en: %s: binary operator expected
sr: %s: очекиван је двочлани оператор

en: %s: unary operator expected
sr: %s: очекиван је једночлани оператор

en: syntax error: `%s' unexpected
sr: садржајна грешка: није очекивано „%s“

en: invalid signal number
sr: неисправан сигнални број

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
sr: руковалац изузетком: премашен је највећи ниво руковаоца изузецима (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
sr: run_pending_traps: лоша вредност у „trap_list[%d]“: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
sr: run_pending_traps: руковалац сигналом је „SIG_DFL“, поново шаљем %d (%s) мени самом

en: trap_handler: bad signal %d
sr: trap_handler: лош сигнал %d

en: frame not found
sr: нисам нашао оквир

en: error importing function definition for `%s'
sr: грешка увоза одреднице функције за „%s“

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
sr: ниво шкољке (%d) је превисок, поново постављам на 1

en: %s: maximum nameref depth (%d) exceeded
sr: %s: премашена је највећа дубина упуте назива (%d)

en: make_local_variable: no function context at current scope
sr: make_local_variable: нема садржаја функције на текућем досегу

en: %s: variable may not be assigned value
sr: %s: вредности не може бити додељена вредност

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
sr: %s: не могу да наследим вредност из несагласне врсте

en: %s: assigning integer to name reference
sr: %s: додељујем цео број упути назива

en: all_local_variables: no function context at current scope
sr: all_local_variable: нема садржаја функције на текућем досегу

en: %s has null exportstr
sr: %s има ништавну ниску извоза

en: invalid character %d in exportstr for %s
sr: неисправан знак %d у нисци извоза за „%s“

en: no `=' in exportstr for %s
sr: нема = у нисци извоза за „%s“

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
sr: pop_var_context: глава променљивих шкољке није садржајност функције

en: pop_var_context: no global_variables context
sr: pop_var_context: нема садржаја општих променљивих

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
sr: pop_scope: глава променљивих шкољке није привремени досег окружења

en: %s: %s: cannot open as FILE
sr: %s: %s: не могу да отворим као ДАТОТЕКУ

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
sr: %s: %s: неисправна вредност за описник праћења датотеке

en: %s: %s: compatibility value out of range
sr: %s: %s: вреднсот сагласности је ван опсега

en: Copyright (C) 2025 Free Software Foundation, Inc.
sr: Ауторска права © 2025. Фондација слободног софтвера, Инк.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
sr: Дозвола ОЈЛи3+: Гнуова ОЈЛ издање 3 или касније <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
sr: Гну баш, издање %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
sr: Ово је слободан софтвер; слободни сте да га мењате и да га расподељујете.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sr: Нема НИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ у оквирима дозвољеним законом.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sr: %s: не могу да доделим %lu бајта (%lu бајта је додељено)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
sr: %s: не могу да доделим %lu бајта

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
sr: %s: %s:%d: не могу да доделим %lu бајта (%lu бајта је додељено)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
sr: %s: %s:%d: не могу да доделим %lu бајта

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
sr: alias [-p] [назив[=вредност] ... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
sr: unalias [-a] назив [назив ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
sr: bind [-lpsvPSVX] [-m мапа кључа] [-f датотека] [-q назив] [-u назив] [-r низ кључа] [-x низ кључа:наредба-шкољке] [низ кључа:функција-читањареда или наредба-читањареда]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
sr: builtin [уграђеност-шкољке [аргумент ...]]

en: caller [expr]
sr: caller [израз]

en: cd [-L|[-P [-e]]] [-@] [dir]
sr: cd [-L|[-P [-e]]] [-@] [дир]

en: command [-pVv] command [arg ...]
sr: command [-pVv] command [арг ...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
sr: declare [-aAfFgiIlnrtux] [назив[=вредност] ...] или declare -p [-aAfFilnrtux] [назив ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
sr: typeset [-aAfFgiIlnrtux] [-p] назив[=вредност] ... или typeset -p [-aAfFilnrtux] [назив ...]

en: local [option] name[=value] ...
sr: local [опција] назив[=вредност] ...

en: echo [-neE] [arg ...]
sr: echo [-neE] [арг ...]

en: echo [-n] [arg ...]
sr: echo [-n] [арг ...]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
sr: enable [-a] [-dnps] [-f датотека] [назив ...]

en: eval [arg ...]
sr: eval [арг ...]

en: getopts optstring name [arg ...]
sr: getopts ниска_опција назив [арг ...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
sr: exec [-cl] [-a назив] [наредба [аргументи ...]] [преусмерење ...]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
sr: fc [-e е-назив] [-lnr] [прво] [последње] или fc -s [пут=реп] [наредба]

en: fg [job_spec]
sr: fg [одредба_посла ...]

en: bg [job_spec ...]
sr: bg [одредба_посла ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
sr: hash [-lr] [-p путања] [-dt] [назив ...]

en: help [-dms] [pattern ...]
sr: help [-dms] [шаблон ...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
sr: history [-c] [-d померај] [n] или history -anrw [датотека] или history -ps arg [аргумент...]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
sr: jobs [-lnprs] [одредба_посла ...] или jobs -x наредба [аргументи]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
sr: disown [-h] [-ar] [одредба_посла ... | пид ...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
sr: kill [-s одредба-сигнала | -n бр.сигнала | -sigspec] пиб | одредба_посла ... или kill -l [одредба_посла]

en: let arg [arg ...]
sr: let arg [аргумент ...]

en: read [-Eers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
sr: read [-Eers] [-a низ] [-d ограничи] [-i текст] [-n н-знак] [-N н-знак] [-p упит] [-t временски рок] [-u фд] [назив ...]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
sr: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o назив-опције] [--] [-] [арг ...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
sr: unset [-f] [-v] [-n] [назив ...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p [-f]
sr: export [-fn] [назив[=вредност] ...] или export -p [-f]

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
sr: readonly [-aAf] [назив[=вредност] ...] или readonly -p

en: source [-p path] filename [arguments]
sr: source [-p путања] датотека [аргументи]

en: . [-p path] filename [arguments]
sr: . [-p путања] датотека [аргументи]

en: test [expr]
sr: test [израз]

en: [ arg... ]
sr: [ арг... ]

en: trap [-Plp] [[action] signal_spec ...]
sr: trap [-Plp] [[радња] одредба_сигнала ...]

en: type [-afptP] name [name ...]
sr: type [-afptP] назив [назив ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
sr: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [ограничење]

en: umask [-p] [-S] [mode]
sr: umask [-p] [-S] [режим]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
sr: wait [-fn] [-p пром] [иб ...]

en: wait [pid ...]
sr: wait [пиб ...]

en: ! PIPELINE
sr: ! РЕД_СПОЈКЕ

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
sr: for НАЗИВ [у РЕЧИМА ... ] ; do НАРЕДБЕ; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
sr: for (( израз1; израз2; израз3 )); do НАРЕДБЕ; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
sr: select НАЗИВ [у РЕЧИМА ... ;] do НАРЕДБЕ; done

en: time [-p] pipeline
sr: time [-p] спојни_ред

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
sr: case РЕЧ у [ШАБЛОН [| ШАБЛОН]...) НАРЕДБЕ ;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
sr: if НАРЕДБЕ; then НАРЕДБЕ; [ elif НАРЕДБЕ; then НАРЕДБЕ; ]... [ else НАРЕДБЕ; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
sr: while НАРЕДБЕ; do НАРЕДБЕ-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
sr: until НАРЕДБЕ; do НАРЕДБЕ-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
sr: coproc [НАЗИВ] наредба [преусмерења]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
sr: function name { НАРЕДБЕ ; } или name () { НАРЕДБЕ ; }

en: { COMMANDS ; }
sr: { НАРЕДБЕ ; }

en: (( expression ))
sr: (( израз ))

en: [[ expression ]]
sr: [[ израз ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
sr: variables — Називи и значења неких променљивих шкољке

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
sr: pushd [-n] [+N | -N | дир]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
sr: shopt [-pqsu] [-o] [називопције ...]

en: printf [-v var] format [arguments]
sr: printf [-v променљива] format [аргументи]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
sr: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o опција] [-A радња] [-G општапутања] [-W списакречи] [-F функција] [-C наредба] [-X путањауслова] [-P префикс] [-S суфикс] [назив ...]

en: compgen [-V varname] [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
sr: compgen [-V променљива] [-abcdefgjksuv] [-o опција] [-A радња] [-G општа-путања] [-W списак-речи] [-F функција] [-C наредба] [-X путања-филтера] [-P префикс] [-S суфикс] [реч]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
sr: compopt [-o|+o опција] [-DEI] [назив ...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sr: mapfile [-d раздвој] [-n број] [-O порекло] [-s број] [-t] [-u фд] [-C опозив] [-c количина] [низ]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
sr: readarray [-d гранич] [-n број] [-O порекло] [-s број] [-t] [-u фд] [-C опозив] [-c количина] [низ]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
sr: Одређује или приказује псеудониме.
        
        Без аргумената, „alias“ исписује списак псеудонима у поново
        употрбљивом облику „alias НАЗИВ=ВРЕДНОСТ“ на стандардном излазу.
        
        У супротном, псеудоним се одређује за сваки НАЗИВ чија ВРЕДНОСТ је дата.
        Претходећи размак у ВРЕДНОСТИ доводи до тога да следећа реч бива
        проверена за заменом псеудонима када је псеудоним раширен.
        
        Опције:
          -p	исписује све одређене псеудониме у поново употребљивом облику
        
        Излазно стање:
        „alias“ даје тачност осим ако је достављен НАЗИВ за који ниједан
        псеудоним није одређен.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
sr: Уклања сваки НАЗИВ са списка одређених псеудонима.
        
        Опције:
          -a	уклања све одреднице псеудонима
        
        Резултат је успешан осим ако НАЗИВ није постојећи псеудоним.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        If arguments remain after option processing, the -p and -P options treat
        them as readline command names and restrict output to those names.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
sr: Подешава свезе тастера читања реда и променљиве.
        
        Повезује низ тастера ка функцији читања реда или макроу, или подешава
        променљиву читања реда.  Синтакса не-опционог аргумента је иста као и
        она која се налази у „~/.inputrc“, али мора бити прослеђена као један
        аргумент: нпр., bind „"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Опције:
          -m  мапа тастера                Користи МАПУ_ТАСТЕРА као мапу тастера за трајање ове
                                          наредбе.  Прихватљиви називи мапе тастера су: „emacs,
                                          emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                                          vi-command, и vi-insert“.
          -l                              Исписује називе функција.
          -P                              Исписује називе функција и свезе.
          -p                              Исписује функције и свезе у облику који може бити поново
                                          коришћен као улаз.
          -S                              Исписује низове тастера који призивају макрое и њихове вредности
          -s                              Исписује низове тастера који призивају макрое и њихове вредности
                                          у облику који може бити поново коришћен као улаз.
          -V                              Исписује називе и вредности променљивих
          -v                              Исписује називе и вредности променљивих у облику који може бити
                                          поново коришћен као улаз.
          -q  назив-функције              Пропитује о томе који тастери призивају именовану функцију.
          -u  назив-функције              Развезује све тастере који су привезани за именовану функцију.
          -r  низ тастера                 Уклања свезу за НИЗ_ТАСТЕРА.
          -f  назив датотеке              Чита свезе тастера из НАЗИВА_ДАТОТЕКЕ.
          -x  низ_тастера:наредба-шкољке  Доводи до извршавања НАРЕДБЕ-ШКОЉКЕ приликом уноса
        			              НИЗА_ТАСТЕРА.
          -X                              Исписује свезе низова тастера са -x и придружене наредбе у облику
                                          који може бити поново коришћен као улаз.
        
        Ако аргументи остану након обраде опције, опције „-p“ и „-P“ их сматрају
        каоназиве наредби реда-читања и ограничавају излаз на те називе.
        
        Излазно стање:
        „bind“ даје 0 осим ако није дата непозната опција или ако не дође до грешке.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sr: Излазне петље „for“, „while“, или „until“.
        
        Излази из петље FOR, WHILE или UNTIL.  Ако је наведено N, слама N затварајућих
        петљи.
        
        Излазно стање:
        Излазно стање је 0 осим ако N није веће или једнако 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
sr: Наставља петље „for“, „while“, или „until“.
        
        Наставља следеће понављање затварајуће петље FOR, WHILE или UNTIL.
        Ако је наведено N, наставља од N-те затварајуће петље.
        
        Излазно стање:
        Излазно стање је 0 осим ако N није веће или једнако 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
sr: Извршава уграђености шкољке.
        
        Извршава УГРАЂЕНОСТ-ШКОЉКЕ са аргументима АРГ-и без обављања тражења
        наредбе.  Ово је корисно када желите поново да примените уграђеност
        шкољке као функцију шкољке, али морате да извршите уграђеност у функцији.
        
        Излазно стање:
        Даје излазно стање УГРАЂЕНОСТИ-ШКОЉКЕ, или нетачност ако УГРАЂЕНОСТ-ШКОЉКЕ
        није уграђеност шкољке.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
sr: Даје садржај текућег позива подрутине.
        
        Без ИЗРАЗА, даје „$ред $назив_датотеке“.  Са ИЗРАЗОМ, даје
        „$ред $подрутина $назив_датотеке“; овај додатни податак може бити
        коришћен за обезбеђивање праћења спремника.
        
        Вредност ИЗРАЗА показује колико кадрова позива да се иде уназад пре
        текућег; први кадар је кадар 0.
        
        Излазно стање:
        Даје 0 осим ако шкољка не извршава функцију шкољке или ИЗРАЗ
        није исправан.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable. If DIR is "-", it is converted to $OLDPWD.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
sr: Мења радни директоријум шкољке.
        
        Мења текући директоријум у ДИР.  Основни ДИРЕКТОРИЈУМ је вредност
        променљиве шкољке ЛИЧНЕ ФАСЦИКЛЕ. Ако је ДИР -, претвара се у „$OLDPWD“.
        
        Променљива „ЦДПУТАЊА“ одређује путању претраге за директоријум који садржи
        ДИР.  Заменски називи директоријума у ЦДПУТАЊИ су раздвојени двотачком (:).
        Назив ништавног директоријума је исти као текући директоријум.  Ако ДИР почиње
        косом цртом (/), тада се ЦДПУТАЊА не користи.
        
        Ако се не нађе директоријум, а опција шкољке „cdable_vars“ је подешена,
        сматра се да је реч назив променљиве.  Ако та променљива има вредност,
        њена вредност се користи за ДИР.
        
        Опције:
            -L	приморава праћење симболичких веза: решава симболичке везе у
                    ДИР-у након обраде примерака „..“
            -P	користи физичку структуру директоријума без праћења симболичких
                    веза: решава симболичке везе у ДИР-у пре обраде3 примерака „..“
            -e	ако је достављена опција „-P“, а текући радни директоријум не
                    може бити успешно одређен, излази са не-нултим стањем
            -@      на системима који подржавају, представља датотеку са проширеним
                    особинама као директоријум који садржи особине датотеке
        
        Основно је да прати симболичке везе, као да је наведено „-L“.
        „..“ се обрађује уклањањем претходног састојка назива путање назад на
        косу цртицу или на почетак ДИР-а.
        
        Излазно стање:
        Даје 0 ако је директоријум измењен, и ако је $PWD успешно подешено када је
        коришћено „-P“; у супротном вредност различиту од нуле.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
sr: Исписује назив текућег радног директоријума.
        
        Опције:
          -L	исписује вредност наредбе $PWD ако именује текући радни
                    директоријум
          -P	исписује физички директоријум, без симболичких веза
        
        По основи, „pwd“ се понаша као да је наведено „-L“.
        
        Излазно стање:
        Даје 0 осим ако није дата неисправна опција или текући директоријум
        не може бити прочитан.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sr: Ништавна наредба.
        
        Нема дејства; наредба не ради ништа.
        
        Излазно стање:
        Увек успешна.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sr: Даје успешан резултат.
        
        Излазно стање:
        Увек успешно.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
sr: Даје неуспешан резултат.
        
        Излазно стање:
        Увек неуспешно.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a single word indicating the command or filename that
                invokes COMMAND
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
sr: Извршава једноставну наредбу или приказује податке о наредбама.
        
        Покреће НАРЕДБУ са АРГУМЕНТИМА потискујући тражење функције шкољке, или
        приказује податке о наведеним НАРЕДБАМА.  Може да се користи за позивање
        наредби на диску када постоји функција са истим називом.
        
        Опције:
          -p    користи основну вредност за ПУТАЊУ којом се осигурава налажење
                свих стандардних помагала
          -v    исписује једну реч која означава наредбу или назив датотеке који
                призива НАРЕДБУ
          -V    исписује опширнији опис сваке НАРЕДБЕ
        
        Излазно стање:
        Даје излазно стање НАРЕДБЕ, или неуспех ако се НАРЕДБА не пронађе.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute, except for a,
        A, and r.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
sr: Подешава вредности и особине променљиве.
        
        Објављује променљиве и даје им особине.  Ако нису дати НАЗИВИ,
        приказује особине и вредности свих променљивих.
        
        Опције:
          -f	ограничава радњу или приказ називима и одредницама функције
          -F	ограничава приказ само називима функција (плус број реда и
                    изворну датотеку приликом прочишћавања)
          -g	ствара опште променљиве када се користи у функцији шкољке;
                    у супротном се занемарује
          -I	ако ствара локалну променљиву, наслеђује атрибуте и вредност
                    променљиве са истим називом на претходном досегу
          -p	приказује особине и вредност сваког НАЗИВА
        
        Опције које подешавају особине:
          -a	да учини НАЗИВЕ пописаним низовима (ако је подржано)
          -A	да учини НАЗИВЕ придруживим низовима (ако је подржано)
          -i	да учини да НАЗИВИ имају особину „integer“ (целог броја)
          -l	да претвори вредност сваког НАЗИВА у мала слова при додели
          -n	чини НАЗИВ упутом ка променљивој именованој својом вредношћу
          -r	да учини НАЗИВЕ само за читање
          -t	да учини да НАЗИВИ имају особину „trace“ (прати)
          -u	да претвори вредност сваког НАЗИВА у велика слова при додели
          -x	да уради извоз НАЗИВА
        
        Употреба + уместо - искључује дату особину, осим за „a“,
        „A“ и „r“
        
        Променљиве са особином целог броја имају аритметичку процену (видите
        наредбу „let“) обављену када се променљивој додели вредност.
        
        Када се користи у функцији, „declare“ чини НАЗИВЕ месним, као наредбом
        „local“.  Опција „-g“ потискује ово понашање.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или ако
        не дође до грешке доделе променљиве.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
sr: Подешава вредности и атрибуте променљиве.
        
        Синоним за „declare“.  Погледајте „help declare“.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        If any NAME is "-", local saves the set of shell options and restores
        them when the function returns.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
sr: Одређује месне променљиве.
        
        Ствара месну променљиву звану НАЗИВ, и даје јој ВРЕДНОСТ.  ОПЦИЈА може
        бити свака опција коју прихвати „declare“.
        
        Ако је неки НАЗИВ „-“, локал чува скуп опција шкољке и враћа их
        када се врати функција.
        
        Месне променљиве могу бити коришћене једино у функцији; виде их једино
        функције у којима су одређене и у њиховим породима.
        
        Излазно стање:
        Резултат је позитиван осим ако се не достави неисправна опција, ако не дође
        до грешке додељивања променљиве, или ако шкољка не извршава функцију.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sr: Пише аргументе на стандардни излаз.
        
        Приказује АРГ-те, раздвојене једним знаком размака и праћене
        новим редом, на стандардном излазу.
        
        Опције:
          -n	не прикачиње нови ред
          -e	укључује тумачење пратећих контра косих црта новог реда
          -E	изричито потискује тумачење контра косих црта новог реда
        
        „echo“ тумачи пратеће знаке контра косе црте новог реда:
          \a	упозорење (звонце)
          \b	повратница
          \c	потискује будући излаз
          \e	знак новог реда
          \E	знак новог реда
          \f	довод обрасца
          \n	нови ред
          \r	повратак носача
          \t	водоравни табулатор
          \v	усправни табулатор
          \\	контра коса црта
          \0nnn	знак чији АСКРИ код јесте „NNN“ (октално).  „NNN“ може бити од
        	        0 до 3 окталне цифре
          \xHH	осмобитни знак чија вредност јесте „HH“ (хексадецимално).  „HH“
                    може бити једна или две хексадецималне цифре
          \uHHHH	знак Јуникода чија вредност јесте хексадецимална вредност „HHHH“.
        		„HHHH“ може имати једну до четири хексадецималне цифре.
          \UHHHHHHHH знак Јуникода чија вредност јесте хексадецимална вредност
        		„HHHHHHHH“. „HHHHHHHH“ може бити једна од осам хексадецималних цифара.
            
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако не дође до грешке писања.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
sr: Записује аргументе на стандардни излаз.
        
        Приказује АРГ-те на стандардном излазу за којима следи нови ред.
        
        Опције:
          -n	не придодаје нови ред
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако не дође до грешке писања.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        On systems with dynamic loading, the shell variable BASH_LOADABLES_PATH
        defines a search path for the directory containing FILENAMEs that do
        not contain a slash. It may include "." to force a search of the current
        directory.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
sr: Укључује и искључује уграђености шкољке.
        
        Укључује и искључује уграђене наредбе шкољке.  Искључивање вам омогућава
        да извршите наредбу диска која носи исти назив као уграђеност шкољке
        без коришћења пуне путање.
        
        Опције:
          -a	исписује списак уграђености приказујући да ли је свака укључена
          -n	искључује сваки НАЗИВ или приказује списак искључених уграђености
          -p	исписује списак уграђености у поново користивом облику
          -s	исписује само називе Посиксових „посебних“ уграђености
        
        Опције које управљају динамичним учитавањем:
          -f	Учитава уграђеност НАЗИВА из дељеног објекта НАЗИВ_ДАТОТЕКЕ
          -d	Уклања уграђеност учитану помоћу „-f“
        
        Без опција, сваки НАЗИВ је укључен.
        
        На системима са динамичким утоваром, променљива шкољке BASH_LOADABLES_PATH
        дефинише путању претраге за директоријум који садржи НАЗИВЕДАТОТЕКА које не
        садрже косу црту. Може да обухвати . да примора претрагу текућег
        директоријума.
        
        Да користите „test“ пронађен у $ПУТАЊИ уместо издања уграђености
        шкољке, укуцајте „enable -n test“.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако НАЗИВ није уграђеност шкољке или ако не дође до грешке.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
sr: Извршава аргументе као наредбе шкољке.
        
        Обједињује АРГ-те у једну ниску, користи резултат као улаз шкољке,
        и извршава резултирајуће наредбе.
        
        Излазно стање:
        Даје излазно стање наредбе или успех ако је наредба ништавна.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
sr: Обрађује аргументе опције.
        
        „Getopts“ се користи поступцима шкољке за обраду положајних параметара
        као опција.
        
        „OPTSTRING“ сдаржи слова опције зарад препознавања; ако након слова
        долази двотачка, очекује се да опција има аргумент, који од њега треба
        да буде раздвојен празнином.
        
        Након сваког призивања, „добави_опцију“ ће поставити следећу опцију у
        $називу променљиве шкољке, покрећући назив ако не постоји, и индекс
        следећег аргумента зарад обраде у променљиве шкољке ОПЦИНД. ОПЦИНД
        се покреће на 1 сваки пут када се призове шкољка или спис шкољке.
        Када опција захтева аргумент, „добави_опцију“ поставља тај аргумент
        у променљиву шкољке ОПЦАРГ.
        
        „добави_опцију“ извештава о грешкама на један од два начина.  Ако је
        први знак ОПЦНИСКЕ двотачка, „добави_опцију користи нечујно извештавање
        о грешци.  У овом режиму, поруке о грешкама се не исписују.  Ако је
        виђена неисправна опција, поставља знак опцијепронађен у ОПЦАРГ-у.  Ако
        захтевани аргумент није нађен, поставља двотачку „:“ у НАЗИВ и подешава
        ОПЦАРГ на нађени знак опције.  Ако „добави_опцију“ није у нечујном режиму,
        а виђена је неисправна опција, онда поставља знак питања „?“ у НАЗИВ и
        расподешава ОПЦАРГ.  Ако није пронађен захтевани аргумент, питање „?“ се
        поставља у НАЗИВУ, ОПЦАРГ се расподешава, а исписује се порука о дијагнози.
        
        Ако променљива шкољке ОПЦГРЕШКА има вредност 0, „добави_опцију“ искључује
        исписивање порука о грешкама, чак и ако први знак ОПЦНИСКЕ није двотачка.
        ОПЦГРЕШКА има вредност 1 по основи.
        
        „Добави_опцију“ обично обрађује положајне параметре, али ако су аргументи
        достављени као АРГ вредности, онда се они обрађују.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат ако је пронађена опција; неуспех ако се наиђе на
        крај опције или ако не дође до грешке.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
sr: Замењује шкољку датом наредбом.
        
        Извршава НАРЕДБУ, замењујући ову шкољку наведеним програмом. АРГУМЕНТИ
        постају аргументи НАРЕДБЕ.  Ако није наведена НАРЕДБА, свако преусмеравање
        има дејства у текућој шкољци.
        
        Опције:
          -a назив          прослеђује НАЗИВ као нулти аргумент НАРЕДБЕ
          -c		извршава НАРЕДБУ са празним окружењем
          -l		поставља цртицу у нултом аргументу НАРЕДБЕ
        
        Ако наредба не може бити извршена, постоји не-међудејствена шкољка, осим
        ако није подешена опција шкољке „execfail“.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако НАРЕДБА није нађена или ако не дође до грешке преусмеравања.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
sr: Напушта шкољку.
        
        Напушта шкољку са стањем N.  Ако је N изостављено, излазно стање
        је оно последње извршене наредбе.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
sr: Напушта шкољку пријављивања.
        
        Напушта шкољку пријављивања са излазним стањем N.  Даје грешку ако није извршено
        у шкољци пријављивања.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        The history builtin also operates on the history list.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
sr: Приказује или извршава наредбе са списка историјата.
        
        „fc“ се користи за исписивање или уређивање и за поновно извршавање наредби
        са списка историјата. ПРВИ и ПОСЛЕДЊИ могу бити бројеви који наводе опсег,
        или ПРВИ може бити ниска, што значи да најсвежија наредба почиње том ниском.
        
        Опције:
          -e ЕНАЗИВ	  бира уређивача за коришћење. Основно је „FCEDIT“, затим „EDITOR“,
        		  затим „vi“
          -l 	  прави списак редова уместо да уређује
          -n	  изоставља бројеве редова приликом стварања списка
          -r	  преокреће редослед редова (новије поставља као прве)
        
        Са записом „fc -s [пат=реп ...] [наредба]“, НАРЕДБА се поново
        извршава након обављене замене СТАРО=НОВО.
        
        Користан псеудоним за коришћење с овим је „r='fc -s'“, тако да „r cc“
        покреће последњу наредбу која почиње са „cc“ а „r“ поново извршава
        последњу наредбу.
        
        Уграђеност историјата такође ради над списком историјата.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат или стање извршене наредбе; не-нулу ако дође до грешке.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
sr: Премешта посао у први план.
        
        Поставља посао одређен са „JOB_SPEC“ у први план, учинивши га текућим
        послом.  Ако „JOB_SPEC“ није присутно, користи се шкољкино поимање
        текућег посла.
        
        Излазно стање:
        Стање наредбе постављене у први план, или неуспех ако дође до грешке.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sr: Премешта посао у позадину.
        
        Поставља посао одређен сваком „JOB_SPEC“ у позадину, као да су покренути
        са &.  Ако „JOB_SPEC“ није присутно, користи се шкољкино поимање
        текућег посла.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није укључено управљање послом или ако не дође до грешке.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
sr: Памти или приказује места програма.
        
        Одређује и памти пуну путању сваког НАЗИВА наредбе.  Ако нису
        дати аргументи, приказује се податак о упамћеним наредбама.
        
        Опције:
          -d	заборавља запамћено место сваког НАЗИВА
          -l	приказује у облику који може бити поново коришћен као улаз
          -p путања користи ПУТАЊУ као пуну путању НАЗИВА
          -r	заборавља сва запамћена места
          -t	исписује запамћено место сваког НАЗИВА, постављајући
        		одговарајући НАЗИВ испред сваког места ако је дато
        		више НАЗИВА
        Аргументи:
          НАЗИВ	Сваки НАЗИВ се тражи у $ПУТАЊИ и додаје на списак
        		запамћених наредби.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се НАЗИВ не нађе или ако је дата неисправна опција.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
sr: Приказује податке о уграђеним наредбама.
        
        Приказује кратке сажетке уграђених наредби.  Ако је наведен
        ШАБЛОН, даје опширну помоћ свих наредби које одговарају ШАБЛОНУ,
        у супротном исписује се списак тема помоћи.
        
        Опције:
          -d	исписује кратак опис за сваку тему
          -m	приказује коришћење у запису квази странице упутства
          -s	исписује само кртак сиже употребе за сваку тему која
        	        одговара ШАБЛОНУ
        
        Аргументи:
          ШАБЛОН	Шаблон који наводи тему помоћи
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако ШАБЛОН није пронађен или ако је дата неисправна опција.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
          -d start-end	delete the history entries beginning at position START
        		through position END.
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used. If FILENAME is not supplied
        and HISTFILE is unset or null, the -a, -n, -r, and -w options have
        no effect and return success.
        
        The fc builtin also operates on the history list.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sr: Приказује или управља списком историјата.
        
        Приказује списак историјата са бројевима редова, постављајући испред
        сваког измењеног уноса *.  Аргумент N исписује само последња N уноса.
        
        Опције:
          -c	   чисти списак историјата бришући све уносе
          -d померај	   брише унос историјата на померају ПОМЕРАЈ.
        
          -d start-end	брише уносе историјата који почињу на месту ПОЧЕТАК
        		све до места КРАЈ.
        
          -a	   додаје редове историјата из ове сесије у датотеку историјата
          -n	   чита све редове историјата који нису прочитани из датотеке историјата
        		и додаје их на списак историјата
          -r	   чита датотеку историјата и додаје садржај на списак историјата
          -w	   пише текући историјат у датотеку историјата
        
          -p	   обавља ширење историјата на сваком АРГ-у и приказује резултат
        	           без смештања на списак историјата
          -s	   додаје АРГ-те на списак историјата као један унос
        
        Ако је дата ДАТОТЕКА, користи се као датотека историјата. У супротном,
        ако ДАТОТЕКА_ИСТОРИЈАТА има вредност, она се користи. Ако ДАТОТЕКА
        није достављена и ДАТОТЕКА ИСТОРИЈАТА није постављена или је ништавна,
        опције „-a, -n, -r, -w“ немају дејства а излаз је успешан.
        
        Уграђеност „fc“ такође ради над списком историјата.
        
        Ако је променљива ЗАПИСВРЕМЕНАИСТОРИЈАТА подешена и није ништавна, користи се
        њена вредност као ниска записа за „strftime(3)“ да исписше временску ознаку придружену
        сваком приказаном уносу историјата.  У супротном временске ознаке се не исписују.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
sr: Приказује стање посла.
        
        Исписује радне послове.  ОДРЕДБАПОСЛА ограничава излаз на тај посао.
        Без опција, стање свих радних послова је приказано.
        
        Опције:
          -l	исписује ИБ-ове процеса као додатак обичним подацима
          -n	исписује само процесе који су променили стање од последњег
        	        обавештавања
          -p	исписује само ИБ-ове процеса
          -r	ограничава излаз на покренуте послове
          -s	ограничава излаз на заустављене послове
        
        Ако је достављено „-x“, НАРЕДБА се покреће након што се све одредбе посла које
        се јављају у АРГУМЕНТИМА замене ИБ-ом процеса тог вође групе процеса посла.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако не дође до грешке.
        Ако се користи „-x“, даје излазно стање НАРЕДБЕ.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
sr: Уклања послове из текуће шкољке.
        
        Уклања сваки аргумент ОДРЕДБЕПОСЛА из табеле радних послова.  Без
        ОДРЕДБИПОСЛА, шкољка користи своје тумачење текућег посла.
        
        Опције:
          -a	уклања све послове ако није достављена ОДРЕДБАПОСЛА
          -h	означава сваку ОДРЕДБУПОСЛА тако да СИГНАЛГОРЕ није послат послу ако
        	        шкољка прими СИГНАЛГОРЕ
          -r	уклања само покренуте послове
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ОДРЕДБАПОСЛА.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
sr: Шаље сигнал послу.
        
        Шаље процесима препознатих ПИБ-ом или ОДРЕДБОМПОСЛА сигнал именован
        ОДРЕДБОМСИГНАЛА или БРОЈЕМСИГНАЛА.  Ако није присутно ни ОДРЕДБА_СИГНАЛА
        ни БРОЈ_СИГНАЛА, подразумева се ТЕРМ_СИГНАЛА.
        
        Опције:
          -s сиг	СИГ је назив сигнала
          -n сиг	СИГ је број сигнала
          -l	исписује називе сигнала; ако аргументи прате „-l“ подразумева
        	        се да су бројеви сигнала за које називи требају бити исписани
          -L	синоним за „-l“
        
        „Kill“ је уграђеност шкољке из два разлога: омогућава да ИБ-ови послова буду
        коришћени уместо ИБ-ова процеса, и омогућава убијање процеса ако је достигнуто
        ограничење процеса које можете да направите.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
sr: Процењује аритметичке изразе.
        
        Процењује сваки АРГ као аритметички израз.  Процењивање се ради у
        целим бројевима сталне ширине без провере за прекорачењем, тако да се
        дељење нулом хвата и означава као грешка.  Следећи списак оператора је
        груписан у нивое оператора једнаког првенства.  Нивои су исписани према
        поретку растућег првенства.
        
        	id++, id--	променљива пост-увећања, пост-умањења
        	++id, --id	променљива пре-увећања, пре-умањења
        	-, +		једночлани минус, плус
        	!, ~		логичка и битска негација
        	**		степеновање
        	*, /, %		множење, дељење, остатак
        	+, -		сабирање, одузимање
        	<<, >>		леви и десни битски помаци
        	<=, >=, <, >	поређење
        	==, !=		једнакост, неједнакост
        	&		битско И
        	^		битско ИСКЉУЧИВО ИЛИ
        	|		битско ИЛИ
        	&&		логичко И
        	||		логичко ИЛИ
        	expr ? expr : expr
        			условни оператор
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	додела
        
        Променљиве шкољке су дозвољене као операнди.  Назив променљиве
        се замењује њеном вредношћу (присиљеном на цео број сталне ширине)
        у изразу.  Променљива не мора да има укључен атрибут целог броја
        да би била коришћена у изразу.
        
        Оператори се процењују према првенству.  Под-изрази у заградама
        се први процењују и могу да препишу горња правила првенства.
        
        Излазно стање:
        Ако се последњи АРГ процени на 0, исписује 1; у супротном даје 0.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -E	use Readline to obtain the line and use the bash default
        		completion instead of Readline's default completion
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
sr: Чита ред са стандардног улаза и дели га на поља.
        
        Чита један ред са стандардног улаза, или из описника датотеке ОД
        ако је достављена опција „-u“.  Ред је подељен на поља као при дељењу
        речи, а прва реч се додељује првом НАЗИВУ, друга реч другом НАЗИВУ,
        и тако редом, са сваком наредном речју додељеном последњем НАЗИВУ.
        Само знаци пронађени у „$IFS“ се признају за граничнике речи. По основи,
        знак контра косе црте мења значење знакова граничника и новог реда.
        
        Ако нису достављени НАЗИВИ, читани ред је смештен у променљивој ОДГОВОР.
        
        Опције:
          -a низ	  додељује читање речи секвенцијалним индексима променљиве
        		  низа НИЗ, почевши од нуле
          -d гран	  наставља све док се не прочита први знак ГРАНИЧНИКА,
        		  радије него нови ред
          -e	  користи читање реда да добије ред у међудејственој шкољци
          -E	  користи читање реда да добије ред и користи основно довршавање
        		  баша уместо основног довршавања читања реда
          -i текст	  користи ТЕКСТ као почетни текст за читање реда
          -n n-знака  даје резултат након читања знакова N-ЗНАКОВА радије него да
        		  чека на нови ред, али поштује граничника ако је прочитано
        		  мање знакова од N-ЗНАКОВА пре граничника
          -N n-знака  даје резултат само након читања тачно знакова N-ЗНАКОВА, осим
        		  ако не наиђе на крај датотеке или ако не истекне време читања,
                      занемарујући све граничнике
          -p упит	  исписује ниску УПИТ без пратећег новог реда пре покушаја читања
          -r	  не дозвољава контра косим цртама да преломе ниједан од знакова
          -s	  не оглашава улаз који долази са терминала
          -t истек	  неуспех временског рока и давања резултата ако читав ред улаза
        		  није прочитан за време од ВРЕМЕ_РОК секунде.  Вредност променљиве
        		  ВИСТЕКА је основни временски рок. ВРЕМЕНСКИ_РОК може бити разломак.
        		  Ако је ВРЕМЕНСКИ_РОК 0, читање даје резултат одмах, без покушаја
        		  читања некох података, дајући позитиван резултат само ако је улаз
        		  доступан на наведеном описнику датотеке.  Излазно стање је веће
        		  од 128 ако је временски рок прекорачен
          -u фд	  чита из описника датотеке ОД уместо са стандардног улаза
        
        Излазно стање:
        Резултат је нула, осим ако се не наиђе на крај датотеке, не истекне време
        читања (у том случају је већи од 128), ако не дође до грешке доделе променљиве,
        или ако се не достави неисправан описник датотеке као аргумент опције „-u“.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
sr: Враћа из функције шкољке.
        
        Доводи до тога да функција или изворни спис изађу са вредношћу
        коју наводи N.  Ако је N изостављено, стање резултата је оно
        последње извршене наредбе унутар функције или списа.
        
        Излазно стање:
        Даје N, или неуспех ако шкољка не извршава функцију или спис.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        If -o is supplied with no option-name, set prints the current shell
        option settings. If +o is supplied with no option-name, set prints a
        series of set commands to recreate the current option settings.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
sr: Подешава или расподешава вредности опција шкољке и положајних параметара.
        
        Мења вредност особина шкољке и положајних параметара, или
        приказује називе и вредности променљивих шкољке.
        
        Опције:
          -a  Означава променљиве које су измењене или направљене за извоз.
          -b  Одмах обавештава о окончању посла.
          -e  Одмах излази ако наредба постоји са не-нултим стањем.
          -f  Искључује стварање назива датотеке (уопштавање).
          -h  Памти место наредби као што су тражене.
          -k  Сви аргументи додељивања се постављају у окружењу за
              наредбу, не само они који претходе називу наредбе.
          -m  Управљање послом је укључено.
          -n  Чита наредбе али их не извршава.
          -o назив-опције
              Подешава променљиву према називу-опције:
                  allexport    исто као -a
                  braceexpand  исто као -B
                  emacs        користи сучеље уређивања реда у стилу емакса
                  errexit      исто као -e
                  errtrace     исто као -E
                  functrace    исто као -T
                  hashall      исто као -h
                  histexpand   исто као -H
                  history      укључује историјат наредбе
                  ignoreeof    шкољка неће изаћи док читање међудејствених
                               напомена краја датотеке допушта напоменама
                               да се појављују у међудејственим наредбама
                  keyword      исто као -k
                  monitor      исто као -m
                  noclobber    исто као -C
                  noexec       исто као -n
                  noglob       исто као -f
                  nolog        тренутно прихваћено али занемарено
                  notify       исто као -b
                  nounset      исто као -u
                  onecmd       исто као -t
                  physical     исто као -P
                  pipefail     вредност резултата спојнице јесте стање последње наредбе
                               за прекид са не-нултим стањем, или са нулом ако ниједна
                               наредба није завршила са не-нултим стањем
                  posix        мења понашање баша где се основна радња разликује
                               од стандарда Посикса да би одговарала стандарду
                  privileged   исто као -p
                  verbose      исто као -v
                  vi           користи сучеље уређивања реда у стилу вија
                  xtrace       исто као -x
          -p  Укључено кад год се ибови стварног и ефективног корисника не подударају.
              Искључује обраду датотеке „$ENV“ и увоз функција шкољке.  Искључивање ове
              опције доводи до тога да ефективни јиб и гиб буду подешени на стварни
              јиб и гиб.
          -t  Излази након читања и извршавања једне наредбе.
          -u  Сматра променљиве расподешавања за грешку приликом замењивања.
          -v  Исписује редове улаза шкољке како бивају читани.
          -x  Исписује наредбе и њихове аргументе како бивају извршени.
          -B  шкољка ће обавити ширење заграде
          -C  Ако је подешено, онемогућава преписивање постојећих редовних
              датотека преусмеравањем излаза.
          -E  Ако је подешено, хватање ГРЕШКЕ се наслеђује функцијама шкољке.
          -H  Укључује замену историјата у стилу !.  Ова опција је укључена
              по основи када је шкољка међудејствена.
          -P  Ако је подешено, не решава симболичке везе приликом извршавања
              наредби као што је „cd“ која мења текући директоријум.
          -T  Ако је подешено, хватања ПРОЧИШЋАВАЊА и РЕЗУЛТАТА се наслеђују функцијама шкољке.
          --  Додељује све преостале аргументе положајним параметрима.
              Ако нема преосталих аргумената, положајни параметри се
              расподешавају.
          -   Додељује све преостале аргументе положајним параметрима.
              Опције „-x“ и „-v“ су искључене.
        
        Ако је „-o“ достављено без назива опције, поставља испис поставки опција
        текуће шкољке. Ако је „+o“ достављено без назива опције, поставља испис
        серије наредби скупа да направи поставке текуће опције.
        
        Коришћење + радије него - доводи до искључивања ових опција.  Опције
        могу такође бити коришћене над призивањем шкољке.  Текући скуп опција
        може бити пронађен у $-.  Преосталих n АРГ-а јесу положајни параметри
        и додељени су, по реду, $1, $2, .. $n.  Ако нису дати АРГументи, све
        променљиве шкољке се исписују.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
sr: Расподешава вредности и особине променљивих и функција шкољке.
        
        За сваки НАЗИВ, уклања одговарајућу променљиву или функцију.
        
        Опције:
          -f	сматра сваки НАЗИВ као функцију шкољке
          -v	сматра сваки НАЗИВ као променљиву шкољке
          -n	сматра сваки НАЗИВ као упуту назива и расподешава
        	        саму променљиву радије него упуте променљиве
        
        Без опција,  „unset“ прво покушава да расподеси променљиву, а ако то не успе,
        покушава да расподеси функцију.
        
        Неке променљиве не могу бити расподешене; видите такође „readonly“.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако је НАЗИВ само за читање.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables or functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sr: Подешава особину извоза за променљиве шкољке.
        
        Означава сваки НАЗИВ за самосталан извоз у окружење накнадно извршених
        наредби.  Ако је достављена ВРЕДНОСТ, додељује ВРЕДНОСТ пре извоза.
        
        Опције:
          -f	упућује на функције шкољке
          -n	уклања својство извоза из сваког НАЗИВА
          -p	приказује списак свих извезених променљивих или функција
        
        Аргумент „--“ искључује даљу обраду опције.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако је дата неисправна опција или је НАЗИВ неисправан.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
sr: Означава променљиве шкољке непроменљивим.
        
        Означава сваки НАЗИВ као само за читање; вредности тих НАЗИВА не могу бити
        измењене подсеквенционалним додељивањем.  Ако је достављена ВРЕДНОСТ, додељује
        ВРЕДНОСТ пре него ли јеозначи само за читање.
        
        Опције:
          -a	упућује на променљиве пописивог низа
          -A	упућује на променљиве придруживог низа
          -f	упућује на функције шкољке
          -p	приказује списак свих променљивих и функција само за читање, зависно
                    од тога да ли је опција „-f“ дата или није
        
        Аргумент  „--“ искључује даље обрађивање опције.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако је НАЗИВ неисправан.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
sr: Помера параметре положаја.
        
        Преименује параметре положаја $N+1,$N+2 ... у $1,$2 ...  Ако N није
        дато, подразумева се да је 1.
        
        Излазно стање:
        Резултати су успешни осим ако N није негативно иливеће од $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell. If the
        -p option is supplied, the PATH argument is treated as a colon-
        separated list of directories to search for FILENAME. If -p is not
        supplied, $PATH is searched to find FILENAME. If any ARGUMENTS are
        supplied, they become the positional parameters when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
sr: Извршава наредбе из датотеке у текућој шкољци.
        
        Чита и извршава наредбе из ДАТОТЕКЕ у текућој шкољки. Ако је опција
        „-p“ достављена, аргумент ПУТАЊА се сматра списак раздвојен двотачком
        директоријума у којима се тражи ДАТОТЕКА. Ако опција „-p“ није
        достављена, $ПУТАЊА се претражује да се нађе ДАТОТЕКА. Ако је достављен
        неки АРГУМЕНТ, постаје позициони параметар када се ДАТОТЕКА изврши.
        
        Излазно стање:
        Даје стање последње извршене наредбе у ДАТОТЕЦИ; не успева
        ако назив ДАТОТЕКЕ не може бити прочитан.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells and shells without job control cannot be
        suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell or job
        		control is not enabled.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
sr: Обуставља извршавање шкољке.
        
        Обуставља извршавање ове шкољке све док не прими сигнал SIGCONT.
        Осим ако нису присиљене, шкољке пријављивања и шкољке без контроле
        посла не могу бити обустављене.
        
        Опције:
          -f	приморава обуставу, чак и ако је шкољка шкољка пријављивања или
        		ако контрола посла није укључена.
        
        Стање излаза:
        Враћа успех осим ако контрола посла није укључена или ако дође до грешке.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
sr: Процењује условни израз.
        
        Излази са стањем 0 (тачно) или 1 (нетачно) у зависности од
        процене ИЗРАЗА.  Изрази могу бити једночлани или двочлани.  Једночлани
        изрази се често користе за испитивање стања датотеке.  Ту су такође и
        оператори ниске и оператори поређења бројева.
        
        Понашање пробе зависи од броја аргумената.  Прочитајте
        страницу упутства баша потпуну одредбу.
        
        Оператори датотеке:
        
          -a ДАТОТЕКА        Тачно ако датотека постоји.
          -b ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека посебног блока.
          -c ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека посебног знака.
          -d ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека директоријум.
          -e ДАТОТЕКА        Тачно ако датотека постоји.
          -f ДАТОТЕКА        Тачно ако датотека постоји и ако је обична датотека.
          -g ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека подеси-иб-групе.
          -h ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека симболичка веза.
          -L ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека симболичка веза.
          -k ДАТОТЕКА        Тачно ако датотека има свој „лепљиви“ скуп бита.
          -p ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека именована спојка.
          -r ДАТОТЕКА        Тачно ако датотеку само ви можете да читате.
          -s ДАТОТЕКА        Тачно ако датотека постоји и није празна.
          -S ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека прикључница.
          -t ФД              Тачно ако је ФД отворен на терминалу.
          -u ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека подеси-иб-корисника.
          -w ДАТОТЕКА        Тачно ако у датотеку можете ви да пишете.
          -x ДАТОТЕКА        Тачно ако датотеку можете ви да извршите.
          -O ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека заправо у вашем власништву.
          -G ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека заправо у власништву ваше групе.
          -N ДАТОТЕКА        Тачно ако је датотека измењена након последњег читања.
        
          ДАТОТЕКА1 -nt ДАТОТЕКА2  Тачно ако је датотека1 новија од датотеке2 (према датуму измене).
        
          ДАТОТЕКА1 -ot ДАТОТЕКА2  Тачно ако је датотека1 старија од датотеке2.
        
          ДАТОТЕКА1 -ef ДАТОТЕКА2  Тачно ако је датотека1 чврста веза до датотеке2.
        
        Оператори ниске:
        
          -z НИСКА            Тачно ако је ниска празна.
        
          -n НИСКА
             НИСКА            Тачно ако ниска није празна.
        
          НИСКА1 = НИСКА2     Тачно ако су ниске једнаке.
          НИСКА1 != НИСКА2    Тачно ако ниске нису једнаке.
          НИСКА1 < НИСКА2     Тачно ако НИСКА1 долази пре НИСКЕ2 лексикографски.
          НИСКА1 > НИСКА2     Тачно ако НИСКА1 долази после НИСКЕ2 лексикографски.
        
        Остали оператори:
        
          -o ОПЦИЈА           Тачно ако је опција шкољке ОПЦИЈА укључена.
          -v ПРОМ             Тачно ако је променљива шкољке ПРОМ подешена
          -R ПРОМ             Тачно ако је променљива шкољке ПРОМ подешена и ако је упута назива.
          ! ИЗРАЗ             Тачно ако је израз нетачан.
          ИЗРАЗ1 -a ИЗРАЗ2    Тачно ако је тачан и израз1 И израз2.
          ИЗРАЗ1 -o ИЗРАЗ2    Тачно ако је тачан или израз1 ИЛИ израз2.
        
          арг1 ОП арг2        Аритметичка проба.  ОП је једно од следећег: -eq, -ne,
                              -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Аритметички двочлани оператори дају тачно ако је АРГ1 једнак, није-једнак,
        мањи-од, мањи-од-или-једнак, већи-од, или већи-од-или-једнак са АРГ2.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат ако се ИЗРАЗ процени на тачно; неуспех ако се ИЗРАЗ процени
        на нетачно или ако је дат неисправан аргумент.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
sr: Процењује условни израз.
        
        Ово је синоним за уграђеност „test“, али последњи аргумент мора
        бити дословна ], да поклопи отворену [.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
sr: Приказује времена процеса.
        
        Исписује нагомилана времена корисника и система за шкољку и за све
        њене проистекле процесе.
        
        Излазно стање:
        Увек успешно.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ACTION is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ACTION is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ACTION is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ACTION is executed on exit from the shell.
        If a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ACTION is executed before every simple command
        and selected other commands. If a SIGNAL_SPEC is RETURN, ACTION is
        executed each time a shell function or a script run by the . or source
        builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC of ERR means to execute ACTION
        each time a command's failure would cause the shell to exit when the -e
        option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each trapped signal in a form that may be reused as shell input to
        restore the same signal dispositions.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC in a
        		form that may be reused as shell input; or for all trapped
        		signals if no arguments are supplied
          -P	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC. At least
        		one SIGNAL_SPEC must be supplied. -P and -p cannot be used
        		together.
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
sr: Хвата сигнале и друге догађаје.
        
        Одређује и покреће руковаоце који ће бити покренути када шкољка прими
        сигнале или друге услове.
        
        РАДЊА је наредба за читање и извршавање када шкољка прими ОДРЕДБУ_СИГНАЛА
        сигнала.  Ако РАДЊА недостаје (а достављена је једна ОДРЕДБА_СИГНАЛА) или
        „-“, сваки наведени сигнал се враћа на првобитну вредност.  Ако је РАДЊА
        ништавна ниска свака ОДРЕДБА_СИГНАЛА се занемарује од стране шкољке и од
        наредби које призива.
        
        Ако је ОДРЕДБА_СИГНАЛА ИЗАЂИ (0) РАДЊА се извршава при изласку из шкољке. Ако
        је ОДРЕДБА_СИГНАЛА ПРОЧИСТИ, РАДЊА се извршава пре сваке једноставне наредбе и
        изабране друге наредбе. Ако је ОДРЕДБА_СИГНАЛА ВРАТИ, РАДЊА се извршава сваки
        пут када се заврши извршавање функције шкољке или списа покренутих . или
        уграђености извора. ОДРЕДБА_СИГНАЛА ГРЕШКЕ значи извршавање РАДЊЕ сваки пут
        када би неуспех наредбе довео до изласка шкољке када је укључена опција „-e“.
        
        Ако нису достављени аргументи, „trap“ исписује списак наредби придружених сваком
        уловљеном сигналу у облику који се може поново користити као улаз шкољке за враћање
        истог простирања сигнала
        
        Опције:
          -l	исписује списак назива сигнала и њихових одговарајућих бројева
          -p	приказује наредбе хватања придружене свакој ОДРЕДБИ_СИГНАЛА у
        		облику који се може поново користити као улаз шкољке; или за све ухваћене 
        		сигнале ако нису дати никакви аргументи
          -P	приказује наредбе хватања придружене са сваком ОДРЕДБОМ_СИГНАЛА. Барем
        		једна ОДРЕДБА_СИГНАЛА мора бити достављена. „-P“ и „-p“ се не могу користити
        		заједно.
        
        
        Свака ОДРЕДБА_СИГНАЛА је или назив сигнала у <signal.h> или број сигнала.
        Називи сигнала нису осетљиви на величину слова а префикс СИГ је опција.
        Сигнал може бити послат шкољци помоћу „kill -signal $$“.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим за неисправну ОДРЕДБА_СИГНАЛА или за неисправну опцију.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
sr: Приказује податке о врсти наредбе.
        
        За сваки НАЗИВ, показује како би био тумачен ако би се користио као
        назив наредбе.
        
        Опције:
          -a	приказује сва места која садрже извршну под називом НАЗИВ;
        	        укључује псеудониме, уграђености, и функције, ако и само ако
        	        опција „-p“ није такође коришћена
          -f	потискује тражење функције шкољке
          -P	приморава претрагу ПУТАЊЕ за сваким НАЗИВОМ, чак и ако је псеудоним,
        	        уграђеност, или функција, и враћа назив датотеке диска која ће бити
        	        извршена
          -p	даје или назив датотеке диска која ће бити извршена, или ништа
        	        ако „type -t НАЗИВ“ неће дати „датотеку“.
          -t	исписује једну реч која је једна од следећих: „alias“, „keyword“,
        	        „function“, „builtin“, „file“ или „“, ако је НАЗИВ псеудоним, реч
        	        резервисана шкољком, функција шкољке, уграђеност шкољке, датотека диска,
                    или ако није пронађена
        
        Аргументи:
          НАЗИВ	Назив наредбе за тумачење.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат ако су пронађени сви НАЗИВИ; неуспех ако ниједан није пронађен.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds;
        -p, which is in increments of 512 bytes; -R, which is in microseconds;
        -b, which is in bytes; and -e, -i, -k, -n, -q, -r, -u, -x, and -P,
        which accept unscaled values.
        
        When in posix mode, values supplied with -c and -f are in 512-byte
        increments.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sr: Мења ограничења изворишта шкољке.
        
        Обезбеђује управљање над извориштима доступним шкољци и обрађује
        његово стварање, на системима који омогућавају такво управљање.
        
        Опције:
          -S	користи „меко“ ограничење изворишта
          -H	користи „јако“ ограничење изворишта
          -a	извештено је о свим текућим ограничењима
          -b	величина међумеморије прикључнице
          -c	највећа величина створених кључних датотека
          -d	највећа величина подеока податка процеса
          -e	највећа хитност заказивања („фино“)
          -f	највећа величина датотеке коју запише шкољка и њен пород
          -i	највећи број сигнала на чекању
          -k	највећи број к-чекања додељених овом процесу
          -l	највећа величина коју процес може да закључа у меморији
          -m	највећа величина боравишног скупа
          -n	највећи број отворених описника датотеке
          -p	величина међумеморије спојке
          -q	највећи број бајтова у редовима поруке ПОСИКС-а
          -r	највећа хитност заказивања у стварном времену
          -s	највећа величина спремника
          -t	највећи износ времена процесора у секундама
          -u	највећи број корисничких процеса
          -v	величина виртуелне меморије
          -x	највећи број закључавања датотеке
          -P	највећи број псеудотерминала
          -R	највеће време за које процес у реалном времену може да ради пре блокирања
          -T	највећи број нити
        
        Нису све опције доступне на свим платформама.
        
        Ако је дато ОГРАНИЧЕЊЕ, то је нова вредност наведеног изворишта;
        посебне вредности ОГРАНИЧЕЊА „soft“, „hard“, и „unlimited“ стоје
        за текуће меко ограничење, текуће јако ограничење, и без ограничења.
        У супротном, тренутна вредност наведеног изворишта се исписује.  Ако
        није дата ниједна опција, онда се подразумева „-f“.
        
        Вредности су у 1024-битном повећавању, изузев за „-t“ која је у секундама,
        „-p“ која се повећава за 512 бајта; -R која је у микросекундама;
        -b која је у бајтима; и „-e, -i, -k, -n, -q, -r, -u, -x, и -P“
        које прихватају нескалиране вредности.
        
        Када су у посикс режиму, вредности достављене са „-c“ и „-f“ су у 512-бајта
        повећању.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
sr: Приказује или подешава маску режима датотеке.
        
        Подешава корисничку маску стварања датотеке на РЕЖИМ.  Ако је РЕЖИМ
        изостављен, исписује текућу вредност маске.
        
        Ако РЕЖИМ почиње цифром, тумачи се као октални број; у супротном то је
        симболичка ниска режима као она коју прихвата „chmod(1)“.
        
        Опције:
          -p	ако је РЕЖИМ изостављен, исписује у облику који може бити поново коришћен као улаз
          -S	чини излаз симболичким; у супротном излаз је октални број
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако је РЕЖИМ неисправан или ако је дата неисправна опција.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
sr: Чека на довршавање посла и даје излазно стање.
        
        Чека на сваки процес одређен ИБ-ом, који може бити ИБ процеса или
        одредба посла, и извештава о његовом стању окончавања.  Ако ИБ није
        дат, чека на све тренутно радне потпроцесе, а излазно стање је нула.
        Ако је ИБ одредба посла, чека на све процесе у тој спојници посла.
        
        Ако је достављена опција „-n“, чека на појединачни посао са списка ИБ-ова,
        или, ако ИБ-ови нису достављени, на следећи посао да заврши и даје његово
        излазно стање.
        
        Ако је достављена опција „-p, процес или одредник посла за посао
        за који је дато излазно стање се додељује променљивој ПРОМ
        именованој аргументом опције. Променљива ће бити на почетку непостављена,
        пре неког додељивања. Ово је корисно само када  је достављена опција „-n“.
        
        Ако је достављена опција „-f“, а контрола посла је укључена, чека на
        наведени ИБ да оконча, уместо да чека на њега да промени статус.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последњег ИБ-а; неуспех ако је ИБ неисправан или ако је
        дата неисправна опција, или ако је достављено „-n“ а шкољка нема „unwaited-for“
        пород.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
sr: Чека на довршавање процеса и даје излазно стање.
        
        Чека на сваки процес наведен ПИБ-ом и извештава о његовом излазном стању.
        Ако ПИБ ниије дат, чека на све тренутно радне потпроцесе, а враћено стање
        је нула.  ПИБ мора бити ИБ процеса.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последњег ПИБ-а; неуспех ако је ПИБ неисправан или ако је дата
        неисправна опција.

en: Execute PIPELINE, which can be a simple command, and negate PIPELINE's
        return status.
        
        Exit Status:
        The logical negation of PIPELINE's return status.
sr: Извршава РЕДСПОЈКЕ, који може бити једноставна наредба и негира излазно
        стање РЕДАСПОЈКЕ.
        
        Излазно стање:
        Логичка негација излазног стања РЕДАСПОЈКЕ.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Извршава наредбе за сваког члана на списку.
        
        Петља `„for“ извршава низ наредбиза сваког члана на списку ставки.
        Ако „in WORDS ...;“ није присутно, тада се подразумева „in "$@"“.
        За сваки елемент у РЕЧИМА, НАЗИВ се подешава на тај елемент, и
        НАРЕДБЕ се извршавају.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Аритметика за петљу.
        
        Исто што и
        	(( ИЗРАЗ1 ))
        	while (( ИЗРАЗ2 )); do
        		НАРЕДБЕ
        		(( ИЗРАЗ3 ))
        	done
        ИЗРАЗ1, ИЗРАЗ2, и ИЗРАЗ3 јесу аритметички изрази.  Ако је изостављен неки израз,
        понаша се као да се процењује на 1.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Бира речи са списка и извршава наредбе.
        
        РЕЧИ су раширене, стварајући списак речи.  Скуп раширених
        речи се исписује на стандардној грешци, где свакој претходи
        број.  Ако „in WORDS“ није присутно, подразумева се „in "$@"“.
        ПС3 упит се тада приказује а ред се чита са стандардног улаза.
        Ако се ред састоји од броја који одговара једној од приказаних
        речи, тада се НАЗИВ подешава на ту реч.  Ако је ред празан,
        РЕЧИ и упит се поново приказују.  Ако је прочитан крај датотеке, 
        наредба се довршава.  Свака друга прочитана вредност доводи
        до тога да НАЗИВ бива подешен на ништа.  Читање реда се чува
        у променљивој ОДГОВОРИ.  НАРЕДБЕ се извршавају након сваког
        избора све док се не изврши наредба за прекид.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
sr: Извештава о утрошеном времену извршавањем спојног реда.
        
        Извршава СПОЈНИРЕД и исписује сажетак стварног времена, корисничког
        времена процесора, и времена системског процесора утрошеног на
        извршавање СПОЈНОГРЕДА када се оконча.
        
        Опције:
          -p	исписује сажетак времена у преносном запису Посикса
        
        Вредност променљиве ЗАПИСАВРЕМЕНА се користи као излазни запис.
        
        Излазно стање:
        Стање резултата јесте стање резултата СПОЈНОГРЕДА.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Извршава наредбе на основу поклапања шаблона.
        
        Изборно извршава НАРЕДБЕ на основу РЕЧИ која поклапа ШАБЛОН.
        | се користи за раздвајање више шаблона.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Извршава наредбе на основу условности.
        
        Извршава се списак „if НАРЕДБЕ“.  Ако је његово излазно стање нула, тада се
        извршава списак „then НАРЕДБЕ“.  У супротном, сваки списак „elif НАРЕДБЕ“
        се извршава на смену, и ако је његово излазно стање нула, одговарајући списак
        „then НАРЕДБЕ“ се извршава и наредба „if“ се завршава.  У супротном, извршава
        се списак „else НАРЕДБЕ“, ако постоји.  Излазно стање читаве конструкције је
        излазно стање последње извршене наредбе, или нула ако нема испробаног услова.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Извршава наредбе након што се проба успешно обави.
        
        Шири и извршава НАРЕДБЕ-2 након што завршна наредба у НАРЕДБАМА
        има излазно стање нуле.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Извршава наредбе све док проба не буде неуспела.
        
        Шири и извршава НАРЕДБЕ-2 након што завршна наредба у НАРЕДБАМА
        има излазно стање које није нула.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
sr: Ствара копроцес под називом НАЗИВ.
        
        Извршава наредбу несагласно, са стандардним излазом и стандардним
        улазом наредбе повезане путем спојке са описницима датотека додељених
        да назначе 0 и 1 НАЗИВА променљиве низа у шкољци извршавања.
        Основни НАЗИВ је „COPROC“.
        
        Излазно стање:
        Наредба копроцеса даје излазно стање 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
sr: Одређује функцију шкољке.
        
        Ствара функцију шкољке под називом НАЗИВ.  Када се призове као једна наредба,
        НАЗИВ покреће НАРЕДБЕ у контексту шкољке позивања.  Када се призове НАЗИВ,
        аргументи се прослеђују функцији као $1...$n, а назив функције се налази у
        $НАЗИВУ_ФУНКЦИЈЕ.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако је НАЗИВ само за читање.

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
sr: Групише наредбе као јединицу.
        
        Покреће скуп наредби у групи.  Ово је један од начина за преусмеравање
        читавог скупа наредби.
        
        Излазно стање:
        Исписује стање последње извршене наредбе.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
sr: Наставља посао у првом плану.
        
        Исто као и аргумент ОДРЕДБА_ПОСЛА у наредби „fg“.  Наставља заустављени
        или посао у позадини.  ОДРЕДБА_ПОСЛА може да наведе назив посла или број
        посла.  Пропративши ОДРЕДБУ_ПОСЛА са & поставља посао у позадину, као
        да је одредба посла достављена као аргумент уз „bg“.
        
        Излазно стање:
        Даје стање настављеног посла.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
sr: Процењује аритметички израз.
        
        ИЗРАЗ се процењује у складу са правилима за аритметичко процењивање.
        Исто што и „let ИЗРАЗ“.
        
        Излазно стање:
        Даје 1 ако се ИЗРАЗ процени на 0; у супротном даје 0.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
sr: Извршава условну наредбу.
        
        Даје стање 0 или 1 у зависности од процене условног израз ИЗРАЗ.
        Изрази су састављени од истих примарних које користи уграђеност
        „test“, и може бити комбиновано употребом следећих оператора:
        
          ( ИЗРАЗ )	        Даје вредност ИЗРАЗА
          ! ИЗРАЗ		Тачно ако је ИЗРАЗ нетачан; у супротном нетачно
          ИЗРАЗ1 && ИЗРАЗ2	Тачно ако су и ИЗРАЗ1 и ИЗРАЗ2 тачни; у супротном нетачно
          ИЗРАЗ1 || ИЗРАЗ2	Тачно ако је или ИЗРАЗ1 или ИЗРАЗ2 тачан; у супротном нетачно
        
        КАда се користе оператори „==“ и „!=“, ниска са десне стране оператора
        се користи као шаблон а поређење са шаблоном се обавља.  Када се користи
        оператор „=~“, ниска са десне стране оператора се поклапа као регуларни
        израз.
        
        Оператори && и || не процењују ИЗРАЗ2 ако је ИЗРАЗ1 довољан за одређивање
        вредности израза.
        
        Излазно стање:
        0 или 1 у зависности од вредност ИЗРАЗА.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
sr: Општи називи променљивих шкољке и употреба.
        
        ИЗДАЊЕ_БАША         Подаци о издању за овај Баш.
        ЦДПУТАЊА            Списак директоријума раздвојен двотачком за тражење
                            директоријума који су дати као аргументи за „cd“.
        ОПШТЕЗАНЕМАРИ       Списак шаблона раздвојен двотачком који описује називе
                            датотека који ће бити занемарени ширењем назива путање.
        ИСТОРИОТЕКА         Назив датотеке у којој је смештен историјат наредби.
        ВЕЛИЧИНАИСТОРИОТЕКЕ Највећи број редова које може да садржи ова датотека.
        ВЕЛИЧИНАИСТОРИЈАТА  Највећи број редова историјата којима покренута
                            шкољка може да приступи.
        ЛИЧНО               Потпуна путања до вашег директоријума пријављивања.
        НАЗИВДОМАЋИНА       Назив текућег домаћина.
        ВРСТАДОМАЋИНА       Врста процесора под којим ради ово издање Баша.
        ЗАНЕМАРИКРД         Управља радњом шкољке при пријему знака за крај датотеке
                            само као улаза.  Ако је подешено, онда је његова вредност
                            број знакова КРД-а који могу бити виђени у реду празног
                            реда пре него ли шкољка изађе (основно је 10).  Када
                            није подешено, КРД значи крај улаза.
        ВРСТАМАШИНЕ         Ниска која описује текући систем на коме је Баш покренут.
        ПРОВЕРАПОШТЕ        Колико често, у секундама, Баш првоерава нову пошту.
        ПУТАЊАПОШТЕ         Списак датотека раздвојен двотачком које Баш проверава
                            за новом поштом.
        ВРСТАОСА            Издање Јуникса на коме је покренуто ово издање Баша.
        ПУТАЊА              Списак директоријума раздвојен двотачком за претрагу
                            приликом тражења наредби.
        НАРЕДБА_УПИТА       Наредба која ће бити извршена пре исписивања сваког
                            главног упита.
        НГУ1                Ниска главног упита.
        НСУ2                Ниска споредног упита.
        ШРД                 Пуна путања текућег директоријума.
        ОПЦИЈЕШКОЉКЕ        Списак раздвојен двотачком укључених опција шкољке.
        ТЕРМИНАЛ            Назив врсте текућег терминала.
        ЗАПИСВРЕМЕНА        Излазни запис за статистике времена које приказује
                            резервисана реч „time“.
        сам_настави         Не-ништа значи да је реч наредбе која се појављује на реду
                            сама по себи прва тражена на списку тренутно заустављених
                            послова.  Ако се ту пронађе, тај посао се поставља у први
                            план.  Вредност „exact“ значи да реч наредбе мора тачно да
                            одговара наредби на списку заустављених послова.  Вредност
                            „substring“ значи да реч наредбе мора да одговара поднисци
                            посла.  Свака друга вредност значи да наредба мора бити
                            префикс заустављеног посла.
        знакисторијата      Знаци који управљају ширењем историјата и брзом заменом.
                            Први знак јесте знак замене историјата, обично је то „!“.
                            Други јесте знак „брзе замене“, обично је то „^“.  Трећи
                            јесте знак „напомене историјата“, обично је то „#“.
        ЗАНЕМАРИИСТОРИЈАТ   Списак шаблона раздвојен двотачком коришћених за одлучивање
                            о наредбама које требају бити сачуване на списку историјата.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sr: Додаје директоријуме у спремник.
        
        Додаје директоријум на врх спремника директоријума, или окреће
        спремник, чинећи нови први у спремнику текућим радним директоријумом.
        Без аргумената, замењује два прва директоријума.
        
        Опције:
          -n	Потискује нормалну замену директоријума приликом додавања
        	        директоријума у спремник, тако да се ради само са спремником.
        
        Аргументи:
          +N	Окреће спремник тако да је N-ти директоријум на врху (бројећи
                    са леве стране списка кога приказује „dirs“, почевши од нуле).
        
          -N	Окреће спремник тако да је N-ти директоријум на врху (бројећи
                    са десне стране списка кога приказује „dirs“, почевши од нуле).
        
          dir	Додајеs ДИР у спремник директоријума на врху, учинивши га новим
        	        текућим радним директоријумом.
        
        Уграђеност „dirs“ приказује спремник директоријума.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није достављен неисправан аргумент или замена
        директоријума не успе.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
sr: Уклања директоријуме из спремника.
        
        Уклања уносе из спремника директоријума.  Без аргумената, уклања први
        директоријум из спремника, и пребацује на нови први директоријум.
        
        Опције:
          -n	Потискује уобичајену замену директоријума приликом уклањања
        	        директоријума из спремника, тако да се ради само са спремником.
        
        Аргументи:
          +N	Уклања N-ти унос почевши са леве стране списка кога приказује
        	        „dirs“, почевши од нуле.  На пример: „popd +0“ уклања први
        	        директоријум, „popd +1“ други.
        
          -N	Уклања N-ти унос почевши са десне стране списка кога приказује
        	        „dirs“, почевши од нуле.  На пример: „popd -0“ уклања последњи
        	        директоријум, „popd -1“ претпоследњи.
        
        Уграђеност „dirs“ приказује спремник директоријума.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није достављен неисправан аргумент или измена
        директоријума не успе.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sr: Приказује спремник директоријума.
        
        Приказује списак тренутно запамћених директоријума.  Директоријуми
        налазе свој пут до списка помоћу наредбе „pushd“; можете да се вратите
        назад на списак помоћу наредбе „popd“.
        
        Опције:
          -c	чисти спремник директоријума брисањем свих елемената
          -l	не исписује издања директоријума са предметком тилде
        	        односне на ваш лични директоријум
          -p	исписује спремник директоријума са једним уносом у реду
          -v	исписује спремник директоријума са једним уносом у реду
                    са предметком свог положаја у спремнику
        
        Аргументи:
          +N	Приказујеs N-ти унос бројећи са леве стране на списку кога
                    приказује „dirs“ када се призове без опција, почевши од нуле.
        
          -N	Приказујеs N-ти унос бројећи са десне стране на списку кога
                    приказује „dirs“ када се призове без опција, почевши од нуле.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
sr: Подешава и расподешава опције шкољке.
        
        Мења подешавање сваке оције шкољке НАЗИВ_ОПЦИЈЕ.  Без аргумената опција,
        исписује сваки достављени НАЗИВ_ОПЦИЈЕ, или све опције шкољке ако није
        дат ниједан НАЗИВ_ОПЦИЈЕ, са назнаком да ли је свака подешена или није.
        
        Опције:
          -o	ограничава НАЗИВЕ_ОПЦИЈА на оне одређене за коришћење са „set -o“
          -p	исписује сваку опцију љуске са назнаком њеног стања
          -q	потискује излаз
          -s	укључује (подешава) сваки НАЗИВ_ОПЦИЈЕ
          -u	искључује (расподешава) сваки НАЗИВ_ОПЦИЈЕ
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат ако је НАЗИВ_ОПЦИЈЕ укључен; неуспех ако је дата
        неисправна опција или ако је НАЗИВ_ОПЦИЈЕ искључен.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format characters csndiouxXeEfFgGaA described
        in printf(3), printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
sr: Обликује и исписује АРГУМЕНТЕ под управом ЗАПИСА.
        
        Опције:
          -v пром	додељује излаз променљивој шкољке ПРОМ уместо да га
        		прикаже на стандардном излазу
        
        ЗАПИС јесте ниска знака која садржи три врсте објекта: обични знаци,
        који се једноставно умножавају на стандардни излаз; низови прекида
        знака, који се претварају и умножавају на стандардни излаз; и одредбе
        записа, од којих свака доводи до исписивања следећег наредног аргумента.
        
        Као додатак одредбама стандардног записа знакова „csndiouxXeEfFgGaA“ описаних
        у „printf(3)“, „printf“ тумачи:
        
          %b	шири низове прекида контра косе црте у одговарајући аргумент
          %q	цитира аргумент на начин како би био коришћен као улаз шкољке
          %Q	као %q, али примењује сваку тачност на нецитирани аргумент пре
        		цитирања
          %(fmt)T   исписује ниску датум-време резултирајући коришћењем ФМТ-а као
                    ниске записа за „strftime(3)“
        
        Запис се поново користи јер је потребно утрошити све аргументе.  Ако
        има више аргумената него што то захтева запис, излишне одредбе записа
        се понашају као да је достављена вредност нуле или ништавна ниска.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако не
        дође до грешке писања или доделе.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        or NAMEs are supplied, display existing completion specifications in a way
        that allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sr: Наводи како ће аргументе да доврши Читај ред.
        
        За сваки НАЗИВ, наводи како ће аргументи бити довршени.  Ако опције
        или НАЗИВИ нису достављени, приказује постојеће одредбе довршавања на
        начин који омогућава да буду поново коришћене као улаз.
        
        Опције:
          -p	исписује постојеће одредбе довршавања у поново употребљивом запису
          -r	уклања одредбу довршавања за сваки НАЗИВ, или, ако НАЗИВИ нису
        		достављени, све одредбе довршавања
          -D	примењује довршавања и радње као основне за радње
        		без одређеног посебног довршавања
          -E	примењује довршавања и радње на „празне“ наредбе --
        		довршавање покушано на празном реду
          -I	примењује довршавања и радње на почетну (обично наредбу) реч
        
        Када се покуша са довршавањем, радње се примењују по редоследу
        опција великих слова наведених горе. Ако је достављено више опција
        опција „-D“ има првенство над „-E“ и обе имају предност у односу на „-I“.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is present, generate matches
        against WORD.
        
        If the -V option is supplied, store the possible completions in the indexed
        array VARNAME instead of printing them to the standard output.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
sr: Приказује могућа довршавања у зависности од опција.
        
        Замишљен за коришћење из функције шкољке стварајући могућа довршавања.
        Ако је присутан изборни аргумент РЕЧ, стварају се поређења са РЕЧЈУ.
        
        Ако је опција -V достављена, чува могућа довршавања у индексираном
        низу НАЗИВПРОМЕНЉИВЕ уместо да их исписује на стандардни излаз.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или ако не дође до грешке.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
sr: Мења или приказује опције довршавања.
        
        Мења опције довршавања за сваки НАЗИВ, или, ако НАЗИВИ нису достављени,
        довршавања које се тренутно извршава.  Ако ОПЦИЈЕ нису дате, исписује
        опције довршавања за сваки НАЗИВ или одредбу текућег довршавања.
        
        Опције:
        	-o опција	Подешава опцију довршавања ОПЦИЈА за сваки НАЗИВ
        	-D		Мења опције за „основно“ довршавање наредбе
        	-E		Мења опције за „празно“ довршавање наредбе
        	-I		Мења опције за довршавање почетне речи
        
        Употреба „+o“ уместо „-o“ искључује наведену опцију.
        
        Аргументи:
        
        Сваки НАЗИВ упућује на наредбу за коју одредба довршавања мора претходно
        бити одређена употребом уграђености „complete“.  Ако НАЗИВИ нису дати,
        „compopt“ мора бити позвано функцијом која тренутно ствара довршавања,
        а опције ствараоца који тренутно извршава довршавање су измењене.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако се не достави неисправна опција или НАЗИВ
        нема одређену одредбу довршавања.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
sr: Чита редове са стандардног улаза у променљивој индексираног низа.
        
        Чита редове са стандардног улаза у променљивој индексираног низа НИЗ, или
        из описника датотеке ОД ако је достављена опција „-u“.  Променљива МАПОТЕКА
        јесте основни НИЗ.
        
        Опције:
          -d гранич    Користи ГРАНИЧНИК да оконча редове, уместо новог реда
          -n број      Умножава највише БРОЈ редова.  Ако је БРОЈ 0, умножавају се сви редови
          -O порекло   Почиње додељивање НИЗУ при индексу ПОРЕКЛО.  Основни индекс је 0
          -s број      Одбацује првих БРОЈ прочитаних редова
          -t           Уклања пратећи ГРАНИЧНИК из сваког прочитаног реда (основни нови ред)
          -u од        Чита редове из описника датотеке ОД уместо са стандардног улаза
          -C опозив    Процењује ОПОЗИВ сваког пута када се прочита КОЛИЧИНА редова
          -c количина  Наводи број прочитаних редова између сваког позива за ОПОЗИВ
        
        Аргументи:
          НИЗ          Назив променљиве низа за податке датотеке
        
        Ако је „-C“ достављено без „-c“, основна количина је 5000.  Када се
        процени ОПОЗИВ, достављен је индекс следећег елемента низа који ће
        бити додељен и ред који ће бити додељен том елементу као додатни
        аргументи.
        
        Ако није достављено са изричитим пореклом, мапфајл ће очистити НИЗ пре
        него што му додели.
        
        Излазно стање:
        Даје позитиван резултат осим ако није дата неисправна опција или ако је НИЗ само
        за читање или није индексирани низ.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
sr: Чита редове из датотеке у променљиву низа.
        
        Синоним за „mapfile“.
