bazaar - en to fr translation catalogue (567 entries)

en: Add, remove or update flatpak software on this computer
fr: Ajoutez, désinstallez ou mettez à jour des applications flatpak

en: GTK;System;PackageManager;Discover;Flatpak;Software;Store;
fr: GTK;Système;Gestionnaire de paquets;Discover;Découvrir;Flatpak;Software;Logiciel;Magasin;Store;Applis;Logithèque;

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Discover and install applications
fr: Découvrez et installez de nouvelles applications

en: A new app store for Linux with a focus on discovering and installing applications and addons from Flatpak remotes, particularly Flathub.
fr: Une nouvelle logithèque pour Linux, focalisée sur la découverte et l’installation d’applications et d’extensions à partir de dépôts Flatpak distants, en particulier Flathub.

en: It emphasizes supporting the developers who make the Linux desktop possible. Bazaar features a "curated" tab that can be configured by distributors to allow for a more localized experience.
fr: Bazaar encourage activement à soutenir les développeurs qui rendent l’environnement de bureau Linux possible. Bazaar est doté d’un onglet « Sélection » qui peut être configuré par les distributeurs, pour une expérience personnalisée.

en: The home page displaying Flathub apps
fr: Page d’accueil affichant les applis de Flathub

en: Nucleus app page
fr: Page de l’application Nucleus

en: Search page
fr: Page de recherche

en: Category page
fr: Page des catégories

en: Manage Add-ons
fr: Gérer les extensions

en: Remove
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: Age Rating
fr: Limite d’âge

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
fr: Violence animée

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
fr: Aucune information concernant de la violence animée

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
fr: Violence fictive

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
fr: Aucune information concernant des scènes de violence fictive

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
fr: Violence réaliste

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
fr: Aucune information concernant des scènes de violence réaliste

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
fr: Violence sanglante

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
fr: Aucune information concernant des scènes de violence sanglante

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
fr: Violence sexuelle

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
fr: Aucune information concernant des scènes de violence sexuelle

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
fr: Alcool

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
fr: Aucune information concernant des références à l’alcool

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
fr: Stupéfiants

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
fr: Aucune information concernant des références aux drogues illicites

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
fr: Tabac

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
fr: Aucune information concernant des références aux produits du tabac

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
fr: Nudité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
fr: Aucune information concernant des formes de nudité

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
fr: Thèmes sexuels

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
fr: Aucune information concernant des références ou scènes à caractère sexuel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
fr: Vulgarité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
fr: Aucune information concernant des formes de vulgarité

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
fr: Humour inapproprié

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
fr: Aucune information concernant de l’humour inapproprié

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
fr: Aucune information concernant un langage à caractère discriminatoire

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
fr: Publicité

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
fr: Aucune information concernant des formes de publicité

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
fr: Jeu d’argent

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
fr: Aucune information concernant les jeux d’argent

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
fr: Achat

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
fr: Aucune information concernant la faculté de dépenser de l’argent

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
fr: Discussions entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
fr: Aucune information concernant des moyens de discuter avec d’autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
fr: Discussions vocales entre utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
fr: Aucune information concernant les moyens de parler avec d’autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
fr: Détails des contacts

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
fr: Aucune information concernant le partage de pseudonymes ou d’adresses courriel

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
fr: Données d’identification

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
fr: Aucune information concernant le partage d’information utilisateur avec des tiers

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
fr: Partage de position

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
fr: Aucune information concernant la possibilité de partager sa position avec d’autres utilisateurs

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
fr: Aucune information concernant des références à la prostitution

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
fr: Adultère

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
fr: Aucune information concernant des références à l’adultère

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
fr: Personnage sexualisés

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
fr: Aucune information concernant des personnages sexualisés

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
fr: Profanation

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
fr: Aucune information concernant des formes de profanation

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
fr: Restes humains

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
fr: Aucune information concernant la visibilité de restes humains

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
fr: Esclavage

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
fr: Aucune information concernant des références à l’esclavage

en: Does not include references to drugs
fr: N’inclut pas de références aux drogues

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
fr: Ne comporte pas de jurons, blasphèmes ou d’autres formes de langage grossier

en: Does not include ads or monetary transactions
fr: N’inclut pas de publicité, ni de transactions monétaires

en: Does not include sex or nudity
fr: N’inclut pas de sexe, ni de nudité

en: Does not include uncontrolled chat functionality
fr: N’inclut pas de fonctionnalités de discussion non modérées

en: Does not include violence
fr: N’inclut pas de violence

en: Drugs
fr: Drogues

en: Strong Language
fr: Langage grossier

en: Money
fr: Monétisation

[ctx: Age rating]
en: All
fr: Tout

en: %s has an unknown age rating
fr: %s a une limite d’âge inconnue

en: %s is suitable for everyone
fr: %s convient à tout le monde

en: %s is suitable for young children
fr: %s convient aux jeunes enfants

en: %s is suitable for children
fr: %s convient aux enfants

en: %s is suitable for teenagers
fr: %s convient aux adolescents

en: %s is suitable for adults
fr: %s convient aux adultes

en: %s is suitable for %s
fr: %s convient aux %s

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Donate to Bazaar ❤️
fr: _Faire un don à Bazaar ❤️

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Login with Flathub
fr: Se _connecter avec Flathub

en: _Manage Leftover User Data
fr: _Gérer les données utilisateurs orphelines

en: _Synchronize Remotes
fr: _Synchroniser les dépôts distants

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _About Bazaar
fr: À _propos de Bazaar

en: _Quit Bazaar
fr: _Quitter Bazaar

en: System folder %s
fr: Accès au répertoire %s (Système)

en: Home subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Dossier Personnel)

en: Host system folders
fr: Dossiers du système hôte

en: Host system configuration from /etc
fr: Configuration du système hôte à partir de /etc

en: Desktop subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Bureau)

en: Desktop folder
fr: Dossier Bureau

en: Documents subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Documents)

en: Documents folder
fr: Dossier Documents

en: Music subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Musique)

en: Music folder
fr: Dossier Musique

en: Pictures subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Images)

en: Pictures folder
fr: Dossier Images

en: Public Share subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Public)

en: Public Share folder
fr: Dossier Public

en: Videos subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Vidéos)

en: Videos folder
fr: Dossier Vidéos

en: Templates subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (Modèles)

en: Templates folder
fr: Dossier Modèles

en: User cache subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (cache utilisateur)

en: User cache folder
fr: Dossier du cache utilisateur

en: User configuration subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (configuration utilisateur)

en: User configuration folder
fr: Dossier de configuration utilisateur

en: User data subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (données utilisateur)

en: User data folder
fr: Dossier des données utilisateur

en: User runtime subfolder %s
fr: Sous-dossier %s (environnement d’exécution utilisateur)

en: User runtime folder
fr: Dossier d’envionnement d’exécution utilisateur

en: Filesystem access to %s
fr: Accès à %s dans le système de fichiers

en: Unknown filesystem path
fr: Chemin d’accès au système de fichiers inconnu

en: Download Size
fr: Taille du téléchargement

en: Amount to download from the internet
fr: Volume à télécharger depuis Internet

en: Installed Size
fr: Taille après installation

en: Size on Disk
fr: Taille sur le disque

en: User Data Size
fr: Taille des données utilisateur

en: Caches, settings, and other app data
fr: Caches, paramètres et autres données

note: Translators: As in 'The app is installed'.
en: Installed
fr: Installée

en: Show All
fr: Tout afficher

en: All "%s"
fr: Toutes les applis « %s »

en: %d Applications
fr: %d applications

en: Special Thanks
fr: Remerciements particuliers à

en: Logged Out Successfully!
fr: Déconnexion réussie !

en: Performing setup...
fr: Configuration en cours…

en: Set Up Flathub
fr: Configurer Flathub

en: Flathub is not set up on this system. You will not be able to browse and install applications in Bazaar if its unavailable.
    
    You can still use Bazaar to browse and remove already installed apps.
fr: Flathub n’a pas été configuré sur ce système. Vous ne pourrez pas parcourir et installer des applications dans Bazaar s’il est indisponible.
    
    Vous pouvez toujours utiliser Bazaar pour parcourir et désinstaller des applis déjà installées.

en: Later
fr: Plus tard

en: Synchronizing...
fr: Synchronisation…

en: Receiving %d entries...
fr: Réception de %d applis…

en: Checking for updates
fr: Recherche de mises à jour

en: Indexing Data...
fr: Indexation des données…

[ctx: Project URL Type]
en: Flathub Page
fr: Page Flathub

[ctx: Project URL Type]
en: Project Website
fr: Site du projet

[ctx: Project URL Type]
en: Issue Tracker
fr: Signaler un problème

[ctx: Project URL Type]
en: Help
fr: Aide

[ctx: Project URL Type]
en: Donate
fr: Faire un don

[ctx: Project URL Type]
en: Translate
fr: Traduire

[ctx: Project URL Type]
en: Source Code
fr: Code Source

[ctx: Project URL Type]
en: Contribute
fr: Contribuer

en: Empty
fr: Vide

en: No Curation
fr: Aucune sélection

en: There is no curation information provided on this system. You can still browse applications on Flathub
fr: Votre système ne recommande pas d’applications en particulier, mais vous pouvez toujours en chercher sur Flathub

en: Browse Flathub
fr: Parcourir Flathub

en: Offline
fr: Hors-ligne

en: Browser
fr: Navigateur

en: Developer information not available.
fr: Informations sur le développeur non disponibles.

en: The ownership of the %s app ID has not been verified and it may be a community package.
fr: La propriété de l’identifiant applicatif %s n’a pas été vérifiée et il pourrait s’agir d’un paquet géré par la communauté.

en: The ownership of the %s app ID has been manually verified by the Flathub team.
fr: La propriété de l’identifiant applicatif %s a été vérifiée manuellement par l’équipe de Flathub.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified by <b>%2$s</b> on <b>%3$s</b>.
fr: La propriété de l’identifiant applicatif %1$s a été vérifiée par <b>%2$s</b> sur <b>%3$s</b>.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified using %2$s.
fr: La propriété de l’identifiant applicatif %1$s a été vérifiée en utilisant %2$s.

en: The ownership of the %s app ID has been verified.
fr: La propriété de l’identifiant applicatif %s a été vérifiée.

en: This Bazaar Release Was Made Possible By Users Like You!
fr: Cette mise à jour de Bazaar est possible grâce à vous !

en: I love making Bazaar, but I cannot do it alone. If you would like to help support further development, please consider donating to the project at my ko-fi:
fr: J'aime faire Bazaar, mais je ne peux pas le faire seule. Si vous souhaitez apporter votre soutient, n'hésitez pas à faire un don à la page Ko-fi du projet :

en: Donate to Bazaar
fr: Faire un don à Bazaar

en: Choose an Installation
fr: Choisissez une installation

en: You have multiple versions of this app installed. Which one would you like to proceed with?
fr: Plusieurs versions de cette application sont installées. Avec quelle version souhaitez-vous poursuivre ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: For this user only
fr: Pour cet utilisateur seulement

en: this user
fr: cet utilisateur

en: all users
fr: tous les utilisateurs

en: An Error Occurred
fr: Une erreur est survenue

en: Close
fr: Fermer

en: Copy and Close
fr: Copier et fermer

en: Log in with Flathub to manage favorites
fr: Connectez-vous avec Flathub pour gérer vos favoris

en: Log In
fr: Se connecter

en: Favorite Count
fr: Nombre de favoris

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Support this application
fr: Soutenez cette application

en: Remove from Favorites
fr: Retirer des favoris

en: Favorites
fr: Favoris

en: Open App Library
fr: Ouvrir la bibliothèque

en: Install All
fr: Tout installer

en: Loading
fr: Chargement

en: No Favorites
fr: Pas de favoris

en: Applications you mark as favorite will appear here
fr: Les applications que vous marquerez comme favorites apparaîtront ici

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: App of the Day
fr: Appli du jour

en: Editing
fr: Édition

en: Mixer
fr: Mixage

en: Music
fr: Musique

en: Player
fr: Lecteur

en: Recorder
fr: Enregistreur

en: Sequencer
fr: Séquenceur

en: Tuner
fr: Accordeur

en: Emulation
fr: Émulateurs

en: Adventure
fr: Aventure

en: Blocks
fr: Blocs

en: Board
fr: Plateau

en: Card
fr: Jeux de cartes

en: Kids
fr: Jeux pour enfants

en: Logic
fr: Logique

en: Role Playing
fr: Jeux de rôle

en: Shooter
fr: Jeux de tir

en: Strategy
fr: Jeux de stratégie

en: Audio & Video
fr: Audio & Vidéo

en: Media
fr: Média

en: More Audio & Video
fr: Plus d’applis audio & vidéo

en: Developer Tools
fr: Outils de Développement

en: Develop
fr: Développer

en: More Developer Tools
fr: Plus d’outils de développement

en: Education
fr: Éducation

en: Learn
fr: Apprendre

en: More Education
fr: Plus d’applis éducatives

en: Gaming
fr: Jeux vidéos

en: Play
fr: Jouer

en: More Gaming
fr: Plus de jeux

en: Graphics & Photography
fr: Graphisme & Photographie

en: Create
fr: Créer

en: More Graphics & Photography
fr: Plus d’applis de graphisme et photographie

en: Networking
fr: Réseau

en: More Networking
fr: Plus d’applis réseau

en: Productivity
fr: Productivité

en: Work
fr: Travailler

en: More Productivity
fr: Plus d’applis de productivité

en: Science
fr: Sciences

en: More Science
fr: Plus d’applis scientifiques

en: System
fr: Système

en: More System
fr: Plus d’applis système

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Tools
fr: Outils

en: More Utilities
fr: Plus d’utilitaires

en: Trending
fr: Tendances

en: More Trending
fr: Plus de tendances

en: Popular
fr: Populaires

en: More Popular
fr: Plus d’applis populaires

en: Recently Added
fr: Ajoutées récemment

en: New
fr: Nouveautés

en: More New
fr: Plus de nouveautés

en: Recently Updated
fr: Mises à jour récemment

en: Updated
fr: Mises à jour

en: More Updated
fr: Plus d’applis mises à jour

en: More Mobile
fr: Plus d’applis mobiles

en: More Adwaita
fr: Plus d’applis Adwaita

en: KDE Apps
fr: KDE

en: More KDE Apps
fr: Plus d’applis KDE

en: Flathub Not Added
fr: Flathub n’a pas été ajouté

en: The Flathub remote was not found on any of your Flatpak installations
fr: Le dépôt Flathub n’a été trouvé dans aucune de vos installations Flatpak

en: Flathub returned an error
fr: Flathub a renvoyé une erreur

en: Retry Flathub Connection
fr: Réessayer de se connecter à Flathub

en: Flathub Unavailable
fr: Flathub est indisponible

en: We could not connect to Flathub. You can still manage and search for applications.
fr: Nous n’avons pas pu nous connecter à Flathub. Vous pouvez toujours gérer et rechercher des applications.

en: Search Apps
fr: Rechercher des applis

en: On the Go
fr: Sur tous vos écrans

en: Apps for your Linux phones and tablets
fr: Applis pour vos téléphones et tablettes Linux

en: More Mobile Apps
fr: Plus d’applis mobiles

en: We​ ♥​ Games
fr: Nous + jeux = ♥

en: Games and apps to run your favorite titles
fr: Jeux et applis pour lancer vos titres préférés

en: More Games
fr: Plus de jeux

en: No Results
fr: Aucun résultat

en: Try a different search query
fr: Essayez une autre recherche

en: Content
fr: Contenu

en: Installing .flatpak bundles is not yet supported
fr: L’installation de lots .flatpak n’est pas encore prise en charge

en: Support
fr: Soutenir

en: Open
fr: Ouvrir

en: Download & Install Application
fr: Télécharger et installer l’application

en: Uninstall Application
fr: Désinstaller l’application

en: Install Other Version
fr: Installer une autre version

en: Downloads/Month
fr: Téléchargements par mois

en: Stopped Receiving Core Updates
fr: Ne reçoit plus de mises à jour essentielles

en: This app uses a runtime that no longer receives updates or security fixes. It may become unsafe to use.
fr: L’environnement d’exécution utilisé par cette appli ne reçoit plus de mises à jour de sécurité. Son utilisation pourrait devenir risquée.

en: Trash Data
fr: Supprimer les données

en: Tags:
fr: Étiquettes :

note: Translators: M is the suffix for millions
en: %.*fM
fr: %.*f Mio.

note: Translators: K is the suffix for thousands
en: %.*fK
fr: %.*f mil.

en: %d downloads in the last 30 days
fr: %d téléchargements ces 30 derniers jours

en: N/A
fr: Inconnu

note: Translators: .
en: Download
fr: Taille

en: Size information unavailable
fr: Informations sur la taille non disponibles

en: Download size of %s
fr: Taille du téléchargement de %s

en: All Ages
fr: Tout public

en: Age rating information unavailable
fr: Informations sur la limite d’âge non disponibles

en: Suitable for all ages
fr: Convient à tout public

en: Suitable for ages %d and up
fr: Approprié dès %d ans et plus

en: Unknown
fr: Inconnue

en: Free software licensed under %s
fr: Logiciel libre sous licence %s

en: Free software
fr: Logiciel libre

en: Proprietary Software
fr: Logiciel propriétaire

en: Special License: %s
fr: Licence spéciale : %s

en: Free
fr: Libre

en: Proprietary
fr: Propriétaire

en: Special License
fr: Licence spéciale

en: Adaptive
fr: Adaptatif

en: Desktop Only
fr: Ordinateur uniquement

en: Works on desktop, tablets, and phones
fr: Fonctionne sur ordinateur, tablette et téléphone

en: May not work on mobile devices
fr: Peut ne pas fonctionner sur les appareils mobiles

en: No URL
fr: Aucune URL

en: This application has a FLOSS license, meaning the source code can be audited for safety.
fr: Cette application est sous une licence FLOSS, la fiabilité de son code source peut donc être auditée.

en: This application has a proprietary license, meaning the source code is developed privately and cannot be audited by an independent third party.
fr: Cette application est soumise à une licence propriétaire, son code source est donc privé et ne peut pas être audité par un tiers indépendant.

en: More Apps
fr: Plus d’applis

en: More Apps by %s
fr: Plus d’applis par %s

en: Other Apps by this Developer
fr: D’autres applis de ce développeur

en: Other Apps by %s
fr: D’autres applis par %s

en: %s is not installed, but it still has <b>%s</b> of data present.
fr: %s n’est pas installé, mais a toujours <b>%s</b> de données présentes.

en: Safe
fr: Sûr

en: Low Risk
fr: Risque faible

en: Medium Risk
fr: Risque moyen

en: High Risk
fr: Risque élevé

en: Other Apps
fr: D’autres applis

en: %d Application | %d Applications
fr[0]: %d application
fr[1]: %d applications

en: Show Less
fr: Montrer moins

en: Show More
fr: Montrer plus

en: Hardware Support
fr: Support matériel

en: Keyboard support
fr: Prise en charge des claviers

en: Requires keyboards
fr: Requiert un clavier

en: Recommends keyboards
fr: Recommande l’utilisation d’un clavier

en: Supports keyboards
fr: Prend en charge les claviers

en: Unknown support for keyboards
fr: Prise en charge des claviers inconnue

en: Mouse support
fr: Prise en charge des souris

en: Requires mice or pointing devices
fr: Nécessite une souris ou un pointeur

en: Recommends mice or pointing devices
fr: Recommande l’utilisation d’une souris ou d’un pointeur

en: Supports mice or pointing devices
fr: Prend en charge les souris et pointeurs

en: Unknown support for mice or pointing devices
fr: Prise en charge des souris et pointeurs inconnue

en: Touchscreen support
fr: Prise en charge des écrans tactiles

en: Requires touchscreens
fr: Requiert un écran tactile

en: Recommends touchscreens
fr: Recommande l’utilisation d’un écran tactile

en: Supports touchscreens
fr: Prend en charge les écrans tactiles

en: Unknown support for touchscreens
fr: Prise en charge des écrans tactiles inconnue

en: Mobile support
fr: Prise en charge des appareils mobiles

en: Works on mobile devices
fr: Fonctionne sur les appareils mobiles

en: May not work well on mobile devices
fr: Pourrait ne pas fonctionner correctement sur les appareils mobiles

en: Desktop support
fr: Prise en charge des ordinateurs

en: Works well on large screens
fr: Fonctionne bien sur les écrans large

en: %s works best on specific hardware
fr: %s fonctionne mieux sur du matériel spécifique

en: %s works on most devices
fr: %s fonctionne sur la plupart des appareils

en: Stopped Receiving Updates
fr: Ne reçoit plus de mises à jour

en: Search installed apps
fr: Rechercher des applis installées

en: No Apps Found
fr: Aucune appli trouvée

note: Translators: .
en: Library
fr: Bibliothèque

en: Pending Updates
fr: Mises à jour en attente

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Recently Uninstalled
fr: Désinstallées récemment

en: Clear Finished Tasks
fr: Effacer les tâches effectuées

en: Installed Apps
fr: Applis installées

en: No matches found for "%s" in the list of installed apps
fr: Aucune application installée ne correspond à « %s »

en: %u Available Update | %u Available Updates
fr[0]: %u mise à jour disponible
fr[1]: %u mises à jour disponibles

en: Get Involved
fr: S’impliquer

en: Unknown License
fr: Licence inconnue

en: Community Built
fr: Construite par la communauté

en: This app is developed in the open by an international community.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Cette appli est développée de manière ouverte par une communauté internationale.
    
    Vous pouvez participer à son amélioration.

en: The license of this app is not known
fr: La licence de cette appli est inconnue

en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
fr: Cette appli est développée de manière ouverte par une communauté internationale, et publiée sous la licence %s.
    
    Vous pouvez participer à son amélioration.

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fr: Cette appli n’est pas développée de manière ouverte : seuls ses développeurs connaissent son fonctionnement. Elle est susceptible de comporter des failles de sécurité difficiles à détecter et peut changer sans aucun contrôle préalable.
    
    Vous ne pourrez peut-être pas contribuer à cette application.

en: This app is developed under the special license %s.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
fr: Cette appli est développée sous la licence spéciale %s.
    
    Vous ne pourrez peut-être pas contribuer à cette application.

en: Connect to Flathub
fr: Se connecter à Flathub

en: Something Went Wrong
fr: Une erreur s’est produite

en: Connect your Flathub account to Bazaar to manage your favorited apps.
fr: Connectez votre compte Flathub à Bazaar pour gérer vos applications favorites.

en: Finish
fr: Terminer

en: Hello, %s!
fr: Bonjour, %s !

en: Preferences
fr: Préférences

en: Network connection is metered — automatic store data sync is paused
fr: La connexion réseau est limitée — l’actualisation automatique de la logithèque est suspendue

en: Sync Manually
fr: Actualiser manuellement

en: Content Filters
fr: Filtres de contenus

en: Free Software Only
fr: Logiciels libres seulement

en: Hide proprietary applications when browsing and searching
fr: Masque les applications propriétaires dans les résultats de recherche

en: Flathub Results Only
fr: Logiciels Flathub seulement

en: Limit search and browse results to applications only available on Flathub
fr: Limite les résultats de recherche aux applications disponibles sur Flathub

en: Verified Results Only
fr: Résultats vérifiés seulement

en: Hide results that are not verified on Flathub
fr: Masque les résultats non vérifiés sur Flathub

en: Hide EOL Apps
fr: Masquer les applis en fin de vie

en: Hide apps which are no longer supported by their developers
fr: Masque les applis qui ne sont plus prises en charge par leurs développeurs

en: Search
fr: Recherche

en: Delay Search Results
fr: Retarder l’affichage des résultats de recherche

en: Improve results performance by debouncing search terms
fr: Améliore la performance des résultats en rajoutant un anti-rebond

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: Choose a theme for the progress bar!
fr: Choisissez un thème pour la barre de progression !

en: Vertical Stripes
fr: Motifs verticaux

en: Display flag colors from left to right
fr: Affiche les couleurs des drapeaux de gauche à droite

en: Accent Color
fr: Couleur d’accentuation

en: Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté

en: Lesbian Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté lesbienne

en: Male Homosexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté homosexuelle

en: Transgender Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté transgenre

en: Nonbinary Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté non binaire

en: Bisexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté bisexuelle

en: Asexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté asexuelle

en: Pansexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté pansexuelle

en: Aromantic Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté aromantique

en: Genderfluid Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté fluide

en: Polysexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté polysexuelle

en: Omnisexual Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté omnisexuelle

en: Aroace Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté aroace

en: Agender Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau agenre

en: Genderqueer Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau genderqueer

en: Intersex Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau intersexe

en: Demigender Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau demi-genre

en: Biromantic Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau biromantique

en: Disability Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté des personnes en situation de handicap

en: Femboy Pride Colors
fr: Couleurs de la fierté femboy

en: Neutrois Pride Colors
fr: Couleurs du drapeau neutrois

en: Version History
fr: Historique des versions

en: No details for this release
fr: Aucun détail à propos de cette version

en: Get More Information
fr: Obtenir plus d’informations

en: Get
fr: Installer

en: Unknown Permissions
fr: Autorisations inconnues

en: Permissions are missing for this app.
fr: Des autorisations sont manquantes pour cette application.

en: No Permissions
fr: Aucune autorisation

en: App is fully sandboxed
fr: L’application est entièrement sandboxée

en: Network Access
fr: Accès à Internet

en: Can access the internet
fr: Peut accéder à Internet

en: No Network Access
fr: Aucun accès Internet

en: Cannot access the internet
fr: Ne peut pas accéder à Internet

en: User Device Access
fr: Accès à l’appareil de l’utilisateur

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
fr: Peut accéder à des périphériques tels que des webcams ou des manettes de jeu

en: No User Device Access
fr: Aucun accès aux périphériques

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
fr: Ne peut pas accéder aux périphériques système qui nécessitent des autorisations élevées

en: Input Device Access
fr: Accès aux périphériques d’entrée

en: Can access input devices
fr: Peut accéder aux périphériques d’entrée

en: Microphone Access and Audio Playback
fr: Accès au microphone et à la lecture audio

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
fr: A accès aux microphones connectés et peut lire des fichiers audio sans demander l’autorisation

en: System Device Access
fr: Accès aux périphériques du système

en: Can access system devices which require elevated permissions
fr: Peut accéder aux périphériques du système qui nécessitent des autorisations élevées

en: Screen Contents Access
fr: Accès au contenu de l’écran

en: Can access the contents of the screen or other windows
fr: Peut accéder au contenu de l’écran ou d’autres fenêtres

en: Legacy Windowing System
fr: Système de fenêtrage ancien

en: Always uses a legacy windowing system (X11)
fr: Utilise toujours un ancien système de fenêtrage (X11)

en: Arbitrary Permissions
fr: Autorisations arbitraires

en: Can acquire arbitrary permissions
fr: Peut obtenir des autorisations arbitraires

en: User Settings
fr: Paramètres utilisateur

en: Can access and change user settings
fr: Peut accéder aux paramètres utilisateur et les modifier

en: Full File System Read/Write Access
fr: Accès complet en lecture/écriture au système de fichiers

en: Can read and write all data on the file system
fr: Peut lire et écrire tout le contenu du système de fichiers

en: Home Folder Read/Write Access
fr: Accès en lecture/écriture au dossier personnel

en: Can read and write all data in your home directory
fr: Peut lire et écrire tout le contenu de votre dossier personnel

en: Full File System Read Access
fr: Accès complet en lecture au système de fichiers

en: Can read all data on the file system
fr: Peut lire tout le contenu du système de fichiers

en: Home Folder Read Access
fr: Accès en lecture au dossier personnel

en: Can read all data in your home directory
fr: Peut lire tout le contenu de votre dossier personnel

en: Download Folder Read/Write Access
fr: Accès en lecture/écriture au dossier Téléchargements

en: Can read and write all data in your downloads directory
fr: Peut lire et écrire tout le contenu de votre dossier Téléchargements

en: Download Folder Read Access
fr: Accès en lecture au dossier Téléchargements

en: Can read all data in your downloads directory
fr: Peut lire tout le contenu de votre dossier Téléchargements

en: Can read and write all data in the directory
fr: Peut lire et écrire tout le contenu du répertoire

en: Can read all data in the directory
fr: Peut lire tout le contenu du répertoire

en: No File System Access
fr: Aucun accès au système de fichiers

en: Cannot access the file system at all
fr: Ne peut pas accéder au système de fichiers

en: Uses System Services
fr: Utilise les services système

en: Can request data from non-portal system services
fr: Peut demander des données à des services système hors portail

en: Uses Session Services
fr: Utilise les services de la session utilisateur

en: Can request data from non-portal session services
fr: Peut demander des données à des services de session hors portail

en: No Service Access
fr: Aucun accès aux services

en: Cannot access non-portal session or system services at all
fr: Ne peut ni accéder à des services de session, ni à des services système hors portail

en: Verified App Developer
fr: Développeur vérifié

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
fr: L’identité du développeur de cette application a été vérifiée

en: Proprietary Code
fr: Code propriétaire

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
fr: Le code source n’est pas public, il ne peut donc pas être vérifié de manière indépendante et pourrait ne pas être sécurisé

en: Auditable Code
fr: Code vérifiable

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
fr: Le code source est public et peut être vérifié de manière indépendante, ce qui rend l’application plus sûre

en: Use the %s System Service
fr: Utilise le service système %s

en: Use the %s Session Service
fr: Utilise le service de session %s

en: Use the %s Service
fr: Utilise le service %s

en: Can see the non-portal service
fr: Peut détecter ce service hors portail

en: Can talk to the non-portal service
fr: Peut communiquer à ce service hors portail

en: Can own the non-portal service
fr: Peut posséder ce service hors portail

en: Global Menu Integration
fr: Intégration au menu global

en: Can display its menus in a global menu bar
fr: Peut afficher ses menus dans une barre de menus globale

en: KDE Settings Integration
fr: Intégration aux paramètres KDE

en: Can detect when KDE desktop settings change
fr: Peut détecter lorsque les paramètres du bureau KDE changent

en: KDE Global Settings
fr: Paramètres généraux KDE

en: Can read KDE desktop preferences like fonts and colors
fr: Peut lire les préférences du bureau KDE telles que les polices et les couleurs

en: Secret Storage Service
fr: Service de stockage secret

en: Can store and retrieve its own passwords using the system keyring
fr: Peut stocker et récupérer ses propres mots de passe à l’aide du trousseau système

en: Desktop Notifications Service
fr: Service de notifications sur le bureau

en: Can send desktop notifications
fr: Peut envoyer des notifications sur le bureau

en: System Tray Integration
fr: Intégration dans la barre d’état système

en: Can display an icon in the system tray
fr: Peut afficher une icône dans la barre d’état système

en: KDE Connect Integration
fr: Intégration de KDE Connect

en: Can interact with devices paired via KDE Connect
fr: Peut interagir avec les appareils connectés avec KDE Connect

en: Safety
fr: Sécurité

en: Details
fr: Détails

en: License
fr: Licence

en: App ID
fr: Identifiant applicatif

en: SDK
fr: Plateforme logicielle

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
fr: Cette application utilise une version obsolète de la plateforme logicielle (SDK) et peut contenir des bogues ou des failles de sécurité qui ne seront pas corrigés.

en: %s is Safe
fr: %s est sûr

en: %s has no Unsafe Permissions
fr: %s n’a pas d’autorisations à risque

en: %s is Probably Safe
fr: %s est probablement sûr

en: %s is Possibly Unsafe
fr: %s pourrait ne pas être sûr

en: %s is Unsafe
fr: %s n’est pas sûr

en: Screenshots
fr: Captures d’écran

en: Previous Screenshot
fr: Capture d’écran précédente

en: Next Screenshot
fr: Capture d’écran suivante

en: Copy Image
fr: Copier l’image

en: Reset View
fr: Réinitialiser l’affichage

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Screenshots Carousel
fr: Carrousel de captures d’écran

en: Open Screenshot Viewer
fr: Ouvrir la visionneuse de captures d’écran

en: Search Apps, Games, Software
fr: Rechercher applis, jeux et logiciels

en: Categories Unavailable
fr: Catégories non disponibles

en: Search for apps using the search bar above.
fr: Cherchez des applis en utilisant l'onglet « Rechercher ».

en: No Applications Found
fr: Aucune application trouvée

en: No results found for "%s" in Flathub
fr: Aucun résultat trouvé pour « %s » dans Flathub

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy Link
fr: Copier le lien

en: Open Link
fr: Ouvrir le lien

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Installs:
fr: Installations :

en: World
fr: Monde

note: Translators: M is the suffix for millions
en: %.2fM Total Installs
fr: %.2f Mio installations en tout

note: Translators: K is the suffix for thousands
en: %.2fK Total Installs
fr: %.2f mil. installations en tout

en: %'d Total Installs
fr: %'d téléchargements en tout

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Apps Tagged "%s"
fr: Applis étiquetées « %s »

en: Search failed
fr: La recherche a échoué

en: Keep Data
fr: Conserver les données

en: Allow restoring settings and content
fr: Permet la restauration des paramètres et du contenu

en: Delete Data
fr: Supprimer les données

en: Permanently remove app data to save space
fr: Supprime définitivement les données de l’appli pour libérer de l’espace

en: Install %s?
fr: Installer %s ?

en: Select which version to install. May install additional shared components
fr: Sélectionnez la version à installer. Pourrait installer des composants partagés supplémentaires

en: May install additional shared components
fr: Pourrait installer des composants partagés supplémentaires

en: Remove %s?
fr: Désinstaller %s ?

en: Select which version to remove.
fr: Sélectionnez la version à désinstaller.

en: It will not be possible to use %s after it is uninstalled.
fr: Il ne sera plus possible d’utiliser %s après sa désinstallation.

en: “%s” is High Risk
fr: « %s » présente un risque élevé

en: This app has full access to your system, including all <b>your files, browser history, saved passwords</b>, and more. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
fr: Cette application dispose d’un accès complet à votre système, y compris à tous <b>vos fichiers, à l’historique de votre navigateur, à vos mots de passe enregistrés</b>, etc. Elle a également accès à Internet, ce qui signifie qu’elle pourrait envoyer vos données à des tiers.
    
    Comme cette application est propriétaire, il est impossible de vérifier ce qu’elle fait avec ces autorisations.

en: This app uses the legacy X11 windowing system, which allows it to <b>record all keystrokes, capture screenshots, and monitor other applications</b>. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
fr: Cette application utilise l’ancien système de fenêtrage X11, qui lui permet d’<b>enregistrer toutes les frappes au clavier, de faire des captures d’écran et de surveiller d’autres applications</b>. Elle a également accès à Internet, ce qui signifie qu’elle pourrait envoyer vos données à des tiers.
    
    Comme cette application est propriétaire, il est impossible de vérifier ce qu’elle fait avec ces autorisations.

en: Install Anyway
fr: Installer quand même

en: All apps are already installed
fr: Toutes les applis sont déjà installées

en: OK
fr: D’accord

en: Install %u App? | Install %u Apps?
fr[0]: Installer %u appli ?
fr[1]: Installer %u applis ?

en: The following will be installed. Additional shared components may also be installed
fr: Les applications suivantes seront installées. Des composants partagés supplémentaires pourraient également être installés

en: %d addons will be installed.
fr: %d extensions seront installées.

en: Additionally, addons will be installed.
fr: Des extensions seront aussi installées.

en: Finished in %.02f seconds
fr: Terminé en %.02f secondes

en: App Add-on
fr: Extension de l’appli

en: Runtime
fr: Environnement d’exécution

en: In Queue
fr: En attente

en: Done
fr: Terminé

en: Open App
fr: Ouvrir l'appli

en: %s Freed
fr: %s libérés

en: Pending
fr: En attente

en: Update All
fr: Tout mettre à jour

en: Update
fr: Mettre à jour

en: %u Runtime Update | %u Runtime Updates
fr[0]: %u mise à jour d'environnement d’exécution
fr[1]: %u mises à jour d'environnement d’exécution

en: Manage Leftover User Data
fr: Nettoyer les données orphelines

en: No User Data found
fr: Pas de données orphelines trouvées

en: User Data
fr: Données utilisateur

en: Trashed User Data for %s
fr: Les données utilisateur de %s ont été mise à la corbeille

en: Trash User Data
fr: Mettre les données utilisateurs à la corbeille

en: Refreshing Store Content
fr: Actualisation...

en: Curated
fr: Sélection

en: No background tasks!
fr: Aucune tâche en arrière-plan !

en: You are running a new version of Bazaar!
fr: Bazaar a été mis à jour !

en: See What's New
fr: Voir les nouveautés

en: You have a network connection but are viewing a cached version of Flathub
fr: Vous disposez d’une connexion réseau, mais consultez une version mise en cache de Flathub

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: You can't remove Bazaar from Bazaar!
fr: Vous ne pouvez supprimer Bazaar depuis Bazaar !

en: Can't do that right now!
fr: Impossible de faire ceci pour le moment !

[ctx: As in, "100 Downloads"]
en: Downloads
fr: téléchargements

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open Search Dialog
fr: Ouvrir la recherche

[ctx: shortcut window]
en: Open Preferences
fr: Ouvrir les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Remotes
fr: Actualiser

[ctx: shortcut window]
en: Open Library
fr: Ouvrir la bibliothèque

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter
