bazaar - en to ar translation catalogue (585 entries)

en: Bazaar
ar: بازار

en: Add, remove or update flatpak software on this computer
ar: أضِف، أو أزل، أو حدث برمجيات فلاتباك على هذا الحاسوب

en: GTK;System;PackageManager;Discover;Flatpak;Software;Store;
ar: GTK؛ النظام؛ مدير الحزم؛ اكتشاف؛ فلات باك؛ البرامج؛ المتجر؛

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Discover and install applications
ar: استكشف ونصِّب التطبيقات

en: A new app store for Linux with a focus on discovering and installing applications and addons from Flatpak remotes, particularly Flathub.
ar: متجر تطبيقات جديد للينوكس يركز على استكشاف وتنصيب التطبيقات والإضافات من فلاتباك، وبالأخص مستودع فلاتهَب.

en: It emphasizes supporting the developers who make the Linux desktop possible. Bazaar features a "curated" tab that can be configured by distributors to allow for a more localized experience.
ar: يُشدِّد «بازار» على دعم المطورين الواقفين وراء إتاحة سطح مكتب لينكس، ويضم لسانًا للمحتوى المنتقى يمكن للموزِّعين إعداده لتوفير تجربة استخدام أكثر مواءمة.

en: The home page displaying Flathub apps
ar: الصفحة الرئيسية وهي تعرض تطبيقات فلاتهَب

en: Exhibit app page
ar: صفحة معرض التطبيق

en: Library page
ar: صفحة المكتبة

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Category page
ar: صفحة التصنيفات

en: Manage Add-ons
ar: أدِر الإضافات

en: Remove
ar: أزِل

en: Install
ar: نصِّب

en: Age Rating
ar: التصنيف العمري

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
ar: عنف الرسوم المتحركة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
ar: لا توجد معلومات بخصوص العنف في الرسوم المتحركة

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
ar: عنف خيالي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
ar: لا توجد معلومات بخصوص العنف الخيالي

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
ar: عنف واقعي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
ar: لا توجد معلومات بخصوص العنف الواقعي

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
ar: العنف الذي يصور إراقة الدماء

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
ar: لا توجد معلومات بخصوص العنف الذي يصور إراقة الدماء

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
ar: عنف الجنسي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
ar: لا توجد معلومات بخصوص العنف الجنسي

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
ar: كحول

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
ar: لا توجد معلومات بخصوص  الكحول

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
ar: المخدرات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
ar: لا توجد معلومات بخصوص الإشارات إلى المخدرات غير المشروعة

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
ar: تبغ

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
ar: لا توجد معلومات بخصوص استخدام التبغ

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
ar: تعري

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
ar: لا توجد معلومات بخصوص التعري بأي شكل

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
ar: المواضيع الجنسية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
ar: لا توجد معلومات بخصوص المواضيع الجنسية

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
ar: ألفاظ بذيئة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
ar: لا توجد معلومات بخصوص الألفاظ البذيئة بأي شكل من الأشكال

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
ar: فكاهة غير لائقة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
ar: لا توجد معلومات بخصوص الفكاهة الغير لائقة

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
ar: تمييز

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
ar: لا توجد معلومات بخصوص استخدام لغة التمييز بأي شكل

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
ar: إعلانات

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
ar: لا توجد معلومات بخصوص الإعلانات بأي شكل

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
ar: مقامرة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
ar: لا توجد معلومات بخصوص المقامرة بأي شكل

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
ar: شراء

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
ar: لا توجد معلومات بخصوص القدرة على دفع الأمواب

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
ar: الدردشة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
ar: لا توجد معلومات بخصوص الدردشة بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
ar: المحادثة الصوتية بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
ar: لا توجد معلومات بخصوص المحادثة الصوتية بين المستخدمين

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
ar: معلومات التواصل

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
ar: لا توجد معلومات بخصوص مشاركة معلومات اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
ar: معلومات التعريف

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
ar: لا توجد معلومات بخصوص مشاركة معلومات المستخدم مع طرف ثالث

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
ar: مشاركة الموقع

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
ar: لا توجد معلومات بخصوص مشاركة الموقع مع مستخدمين آخرين

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
ar: دعارة

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
ar: لا توجد معلومات بخصوص الدعارة

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
ar: الزنا

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
ar: لا توجد معلومات بخصوص الزنا

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
ar: شخصيات ذات طابع جنسي

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
ar: لا توجد معلومات بخصوص شخصيات ذات طابع جنسي

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
ar: تدنيس

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
ar: لا توجد معلومات بخصوص التدنيس

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
ar: بقايا بشرية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
ar: لا توجد معلومات بخصوص البقايا البشرية

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
ar: عبودية

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
ar: لا توجد معلومات بخصوص العبودية

en: Does not include references to drugs
ar: لا يتضمن إشارات إلى المخدرات

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
ar: لا يتضمن قذف, شتم, وأي شكل من أشكال التعدي اللفظي

en: Does not include ads or monetary transactions
ar: لا يتضمن إعلانات أو المعاملات المالية

en: Does not include sex or nudity
ar: لا يتضمن جنس أو تعري

en: Does not include uncontrolled chat functionality
ar: لا يتضمن دردشة غير قابلة للتحكم

en: Does not include violence
ar: لا يتضمن عنف

en: Drugs
ar: مخدرات

en: Strong Language
ar: تعدي لفظي

en: Money
ar: مال

en: Social
ar: إجتماعي

en: Violence
ar: عنف

[ctx: Age rating]
en: All
ar: جميع الأعمار

en: %s has an unknown age rating
ar: %s التصنيف العمري غير محدد

en: %s is suitable for everyone
ar: %s مناسب للجميع

en: %s is suitable for young children
ar: %s مناسب للأطفال الصغار

en: %s is suitable for children
ar: %s مناسب للأطفال

en: %s is suitable for teenagers
ar: %s مناسب للمراهقين

en: %s is suitable for adults
ar: %s مناسب للبالغين

en: %s is suitable for %s
ar: %s مناسب للـ %s

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسة

en: _Donate to Bazaar ❤️
ar: ت_برَّع إلى بازار ❤️

en: _Preferences
ar: ال_تفضيلات

en: _Login with Flathub
ar: _تسجيل الدخول بفلاتهب

en: _Manage Leftover User Data
ar: _أدر معلوماتك

en: _Synchronize Remotes
ar: مزامنة

en: _Keyboard Shortcuts
ar: ا_ختصارات لوحة المفاتيح

en: _About Bazaar
ar: _عَنْ بازار

en: _Quit Bazaar
ar: _أخرج من بازار

en: System folder %s
ar: مجلد النظام %s

en: Home subfolder %s
ar: المجلد ضمن الرئيسي %s

en: Host system folders
ar: مجلدات نظام المستضيف

en: Host system configuration from /etc
ar: تكوين نظام المضيف من /etc

en: Desktop subfolder %s
ar: المجلد ضمن سطح المكتب %s

en: Desktop folder
ar: مجلد سطح المكتب

en: Documents subfolder %s
ar: المجلد ضمن المستندات %s

en: Documents folder
ar: مجلد المستندات

en: Music subfolder %s
ar: المجلد ضمن الموسيقا %s

en: Music folder
ar: مجلد الموسيقا

en: Pictures subfolder %s
ar: المجلد ضمن الصور %s

en: Pictures folder
ar: مجلد الصور

en: Public Share subfolder %s
ar: المجلد ضمن المشاركة العامة %s

en: Public Share folder
ar: مجلد المشاركة العامة

en: Videos subfolder %s
ar: المجلد ضمن الفيديو %s

en: Videos folder
ar: مجلد الفيديو

en: Templates subfolder %s
ar: المجلد ضمن القوالب %s

en: Templates folder
ar: مجلد القوالب

en: User cache subfolder %s
ar: المجلد ضمن ذاكرة التخزين المؤقت %s

en: User cache folder
ar: مجلد الذاكرة المؤقتة للمستخدم

en: User configuration subfolder %s
ar: المجلد ضمن لإعدادات المستخدم %s

en: User configuration folder
ar: مجلد إعدادات المستخدم

en: User data subfolder %s
ar: المجلد ضمن بيانات المستخدم %s

en: User data folder
ar: مجلد بيانات المستخدم

en: User runtime subfolder %s
ar: المجلد ضمن وقت تشغيل المستخدم %s

en: User runtime folder
ar: مجلد وقت تشغيل المستخدم

en: Filesystem access to %s
ar: صلاحيات ملفات النظام لـ %s

en: Unknown filesystem path
ar: مسار ملف النظام غير معروف

en: Download Size
ar: حجم التنزيل

en: Amount to download from the internet
ar: الكمية المطلوب تنزيلها من الإنترنت

en: Installed Size
ar: حجم التنصيب

en: Size on Disk
ar: الحجم على القرص

en: User Data Size
ar: حجم بيانات المستخدم

en: Caches, settings, and other app data
ar: الذاكرة المؤقتة, الإعدادات, ومعلومات التطبيق الأخرى

note: Translators: As in 'The app is installed'.
en: Installed
ar: المنصَّبة

en: Show All
ar: عرض الكل

en: All "%s"
ar: كل "%s"

en: %d Applications
ar: %d تطبيقات

en: Special Thanks
ar: شكر خاص

en: Logged Out Successfully!
ar: نجح تسجيل الخروج!

en: Performing setup...
ar: يتم التنصيب...

en: Set Up Flathub
ar: نصِّب فلاتهب

en: Flathub is not set up on this system. You will not be able to browse and install applications in Bazaar if its unavailable.
    
    You can still use Bazaar to browse and remove already installed apps.
ar: فلاتهب لم يتم تنصيبه على النظام. لن تستطيع تصفح و تنصيب تطبيقات بازار اذا لم توجد.
    
    يمكنك استخدام بازار لتصفح وحذف التطبيقات المحملة.

en: Later
ar: لاحقًا

en: Synchronizing...
ar: يُزامن...

en: Receiving %d entries...
ar: استلام %d المدخلات...

en: Checking for updates
ar: التحقق من التحديثات

en: Indexing Data...
ar: فهرسة البيانات...

[ctx: Project URL Type]
en: Flathub Page
ar: صفحة فلاتهَب

[ctx: Project URL Type]
en: Project Website
ar: موقع المشروع

[ctx: Project URL Type]
en: Issue Tracker
ar: متعقب العلل

[ctx: Project URL Type]
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

[ctx: Project URL Type]
en: Help
ar: المساعدة

[ctx: Project URL Type]
en: Donate
ar: التبرع

[ctx: Project URL Type]
en: Translate
ar: الترجمة

[ctx: Project URL Type]
en: Contact
ar: التواصل

[ctx: Project URL Type]
en: Source Code
ar: المصدر البرمجي

[ctx: Project URL Type]
en: Contribute
ar: المساهمة

en: Empty
ar: فارغ

en: No Curation
ar: لا يوجد تنسيق

en: There is no curation information provided on this system. You can still browse applications on Flathub
ar: لا تتوفر معلومات عن التنسيق في هذا النظام. لا يزال بإمكانك تصفح التطبيقات على فلاتهب

en: Browse Flathub
ar: تصفح فلاتهَب

en: Offline
ar: غير متصل

en: Browser
ar: المتصفح

en: Developer information not available.
ar: معلومات المطور غير متاحة.

en: The ownership of the %s app ID has not been verified and it may be a community package.
ar: لم يتم التحقق من ملكية معرف التطبيق %s وقد يكون حزمة مجتمعية.

en: The ownership of the %s app ID has been manually verified by the Flathub team.
ar: تم التحقق يدويًا من ملكية معرف التطبيق %s بواسطة فريق فلاتهب.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified by <b>%2$s</b> on <b>%3$s</b>.
ar: تم التحقق من ملكية معرف التطبيق %1$s بواسطة <b>%2$s</b> في <b>%3$s</b>.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified using %2$s.
ar: تم التحقق من ملكية معرف التطبيق %1$s باستخدام %2$s.

en: The ownership of the %s app ID has been verified.
ar: تم التحقق من ملكية معرف التطبيق %s.

en: View the Release Page
ar: أظهِر صفحة الاطلاق

en: This Bazaar Release Was Made Possible By Users Like You!
ar: تم إطلاق هذا الإصدار من بازار بفضل مستخدمين مثلك!

en: I love making Bazaar, but I cannot do it alone. If you would like to help support further development, please consider donating to the project at my ko-fi:
ar: أحبّ تصميم بازار، لكنني لا أستطيع القيام بذلك بمفردي. إذا كنتم ترغبون في دعم تطويره، يُرجى التبرع للمشروع عبر حسابي على Ko-fi:

en: Donate to Bazaar
ar: تبرَّع إلى بازار

note: Translators: the %s format specifier will be something along the lines of "0.7.6" etc
en: What's New in Version %s?
ar: ما الجديد في هذا الإصدار %s؟

en: Choose an Installation
ar: اختر تنصيبًا

en: You have multiple versions of this app installed. Which one would you like to proceed with?
ar: لديك عدة إصدارات منصَّبة من هذا التطبيق. أي واحد ستشرع به؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: For this user only
ar: لهذا المستخدم فقط

en: this user
ar: هذا المستخدم

en: all users
ar: جميع المستخدمين

en: An Error Occurred
ar: حدث خطأ

en: Close
ar: أغلِق

en: Copy and Close
ar: انسخ وأغلِق

en: Log in with Flathub to manage favorites
ar: سجّل الدخول باستخدام فلاتهب لإدارة المفضلة

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Favorite Count
ar: عدد المفضلة

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Support this application
ar: ادعم هذا التطبيق

en: Remove from Favorites
ar: حذف من المفضلة

en: Favorites
ar: المفضلة

en: Open App Library
ar: افتح مكتبة التطبيقات

en: Install All
ar: نصِّب الكل

en: Loading
ar: يحمِّل

en: No Favorites
ar: لا يوجد تفضلات

en: Applications you mark as favorite will appear here
ar: ستظهر التطبيقات التي تضع عليها علامة "مفضلة" هنا

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: App of the Day
ar: تطبيق اليوم

en: Editing
ar: يعدل

en: Mixer
ar: خلاط

en: Music
ar: موسيقا

en: Player
ar: مشغل

en: Recorder
ar: مسجل

en: Sequencer
ar: جهاز التسلسل

en: Tuner
ar: موالف

en: TV
ar: تلفاز

en: Emulation
ar: محاكاة

en: Action
ar: حماسي

en: Adventure
ar: مغامرة

en: Arcade
ar: آركيد

en: Blocks
ar: مكعبات

en: Board
ar: طاولة

en: Card
ar: ورق

en: Kids
ar: أطفال

en: Logic
ar: منطق

en: Role Playing
ar: لعب الأدوار

en: Shooter
ar: رماية

en: Simulation
ar: محاكاة

en: Sports
ar: رياضة

en: Strategy
ar: استراتيجية

en: Audio & Video
ar: صوت وفيديو

en: Media
ar: وسائط متعددة

en: More Audio & Video
ar: المزيد من الصوت وفيديو

en: Developer Tools
ar: أدوات المطوريين

en: Develop
ar: تطوير

en: More Developer Tools
ar: المزيد من أدوات المطوريين

en: Education
ar: تعليمية

en: Learn
ar: تعلَّم

en: More Education
ar: المزيد من التطبيقات التعليمية

en: Gaming
ar: ألعاب

en: Play
ar: لعب

en: More Gaming
ar: المزيد من الألعاب

en: Graphics & Photography
ar: الرسومات والصور

en: Create
ar: صمِّم

en: More Graphics & Photography
ar: المزيد من الرسومات والصور

en: Networking
ar: شبكي

en: Internet
ar: شبكي

en: More Networking
ar: المزيد من التطبيقات الشبكية

en: Productivity
ar: إنتاجية

en: Work
ar: عمل

en: More Productivity
ar: المزيد من تطبيقات الإنتاجية

en: Science
ar: علمي

en: More Science
ar: المزيد من التطبيقات العلمية

en: System
ar: نظام

en: More System
ar: المزيد من تطبيقات النظام

en: Utilities
ar: أدوات

en: Tools
ar: أدوات

en: More Utilities
ar: المزيد من الأدوات

en: Trending
ar: الرائجة

en: More Trending
ar: المزيد من التطبيقات الرائجة

en: Popular
ar: الشائعة

en: More Popular
ar: المزيد من التطبيقات الشائعة

en: Recently Added
ar: أُضيفت مؤخرًا

en: New
ar: جديد

en: More New
ar: المزيد من الجديد

en: Recently Updated
ar: حُدِّثت مؤخرًا

en: Updated
ar: حدثَّ مؤخرا

en: More Updated
ar: المزيد من التطبيقات المُحدَّثة مؤخرا

en: Mobile
ar: جهاز الهاتف

en: More Mobile
ar: المزيد من التطبيقات أجهزة الهاتف

en: More Adwaita
ar: المزيد من Adwaita

en: KDE Apps
ar: تطبيقات بيئة سطح مكتب KDE

en: More KDE Apps
ar: المزيد من تطبيقات بيئة سطح مكتب KDE

en: Flathub Not Added
ar: لم يُضف فلاتهَب

en: The Flathub remote was not found on any of your Flatpak installations
ar: لم يتم العثور على جهاز التحكم عن بعد فلاتهب في أي من عمليات تثبيت فلاتباك الخاصة بك

en: Flathub returned an error
ar: حصل خطأ في فلاتهب

en: Retry Flathub Connection
ar: أعد محاولة الاتصال بفلاتهب

en: Flathub Unavailable
ar: فلاتهب غير متوفر

en: We could not connect to Flathub. You can still manage and search for applications.
ar: لم نتمكن من الاتصال بـفلاتهب. لا يزال بإمكانك إدارة التطبيقات والبحث عنها.

en: Search Apps
ar: ابحث التطبيقات

en: On the Go
ar: أثناء التنقل

en: Apps for your Linux phones and tablets
ar: تطبيقات لأجل هواتف لينكس وأجهزتها اللوحية

en: More Mobile Apps
ar: المزيد من تطبيقات هواتف لينكس

en: We​ ♥​ Games
ar: نحن ♥ الألعاب

en: Games and apps to run your favorite titles
ar: ألعاب وتطبيقات لتشغل عناوينك المفضلة

en: More Games
ar: المزيد من الألعاب

en: No Results
ar: لا توجد نتائج

en: Try a different search query
ar: جرِّب عبارة بحث مختلفة

en: Content
ar: المحتوى

en: Installing .flatpak bundles is not yet supported
ar: تثبيت حزم فلاتباك غير مدعوم حاليًا

en: Support
ar: ادعَم

en: Open
ar: افتح

en: Download & Install Application
ar: نزِّل التطبيق ونصِّبه

en: Uninstall Application
ar: أزِل التطبيق

en: Install Other Version
ar: نصِّب إصدارًا آخر

en: Downloads/Month
ar: تنزيلات\شهر

en: Stopped Receiving Core Updates
ar: توقف عن تلقي التحديثات الأساسية

en: This app uses a runtime that no longer receives updates or security fixes. It may become unsafe to use.
ar: يستخدم هذا التطبيق بيئة تشغيل لم تعد تتلقى تحديثات أو إصلاحات أمنية. قد يصبح استخدامه غير آمن.

en: Trash Data
ar: بيانات المهملات

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: %d downloads in the last 30 days
ar: عدد التنزيلات %d في آخر 30 يومًا

en: N/A
ar: غير متوفر

note: Translators: .
en: Download
ar: تحميل

en: Size information unavailable
ar: معلومات المقاس غير متوفرة

en: Download size of %s
ar: حجم التنزيل %s

en: All Ages
ar: جميع الأعمار

en: Age rating information unavailable
ar: لا توجد معلومات للتصنيف العمري

en: Suitable for all ages
ar: مناسب لجميع الأعمار

en: Suitable for ages %d and up
ar: مناسب للأعمار من %d سنوات فما فوق

en: Unknown
ar: مجهول

en: Free software licensed under %s
ar: برامج مجانية مرخصة بموجب %s

en: Free software
ar: برمجية مجانية

en: Proprietary Software
ar: برمجية محتكرة

en: Special License: %s
ar: رخصة خاصة: %s

en: Free
ar: مجاني

en: Proprietary
ar: محتكرة

en: Special License
ar: ترخيص خاص

en: Adaptive
ar: متكيف

en: Desktop Only
ar: سطح المكتب فقط

en: Works on desktop, tablets, and phones
ar: يعمل على أجهزة الكمبيوتر المكتبية والأجهزة اللوحية والهواتف

en: May not work on mobile devices
ar: قد لا يعمل على أجهزة الهاتف

en: No URL
ar: لا رابط

en: This application has a FLOSS license, meaning the source code can be audited for safety.
ar: هذا التطبيق مرخص تحت رخصة حرَّة، مما يعني أنه يمكن فحص المصدر البرمجي أمنيًا.

en: This application has a proprietary license, meaning the source code is developed privately and cannot be audited by an independent third party.
ar: هذا التطبيق مرخص تحت رخصة احتكارية، مما يعني أنه يطوَّر بشكل خاص ولا يمكن الوصول للمصدر البرمجي أو فحصه أمنيًا بواسطة طرف ثالث.

en: More Apps
ar: المزيد من التطبيقات

en: More Apps by %s
ar: المزيد من تطبيقات %s

en: Other Apps by this Developer
ar: تطبيقات أخرى من هذا المطور

en: Other Apps by %s
ar: تطبيقات أخرى من %s

en: %s is not installed, but it still has <b>%s</b> of data present.
ar: لم يتم تثبيت %s، ولكن لا يزال يحتوي على <b>%s</b> من البيانات.

en: Safe
ar: آمن

en: Low Risk
ar: خطورة متدنية

en: Medium Risk
ar: خطورة متوسطة

en: High Risk
ar: خطورة عالية

en: Other Apps
ar: تطبيقات أخرى

en: %d Application | %d Applications
ar[0]: %d تطبيق
ar[1]: %d تطبيق
ar[2]: %d تطبيقات
ar[3]: %d تطبيقات
ar[4]: %d تطبيقات
ar[5]: %d تطبيقات

en: Show Less
ar: عرض أقل

en: Show More
ar: عرض المزيد

en: Hardware Support
ar: دعم الأجهزة

en: Keyboard support
ar: دعم لوحة المفاتيح

en: Requires keyboards
ar: يتطلب استخدام لوحة مفاتيح

en: Recommends keyboards
ar: يفضل استخدام لوحة مفاتيح

en: Supports keyboards
ar: يدعم استخدام لوحة المفاتيح

en: Unknown support for keyboards
ar: لا توجد معلومات دعم لوحة المفاتيح

en: Mouse support
ar: دعم الفأرة

en: Requires mice or pointing devices
ar: يتطلب استخدام الفأرة أو أجهزة تأشير

en: Recommends mice or pointing devices
ar: يفضَّل استخدام الفأرة أو أجهزة تأشير

en: Supports mice or pointing devices
ar: يدعم الفأرة أو أجهزة التأشير

en: Unknown support for mice or pointing devices
ar: لا توجد معلومات دعم الفأرة أو أجهزة التأشير

en: Touchscreen support
ar: دعم شاشة اللمس

en: Requires touchscreens
ar: يتطلب استخدام شاشة اللمس

en: Recommends touchscreens
ar: يُفضَّل استخدام شاشة اللمس

en: Supports touchscreens
ar: يدعم شاشة اللمس

en: Unknown support for touchscreens
ar: لا توجد معلومات دعم شاشة اللمس

en: Mobile support
ar: دعم أجهزة الهاتف

en: Works on mobile devices
ar: يعمل على أجهزة الهاتف

en: May not work well on mobile devices
ar: قد لا يعمل على أجهزة الهاتف

en: Desktop support
ar: دعم أجهزة سطح المكتب

en: Works well on large screens
ar: يعمل على الشاشة كبيرة الحجم

en: %s works best on specific hardware
ar: يعمل %s بشكل أفضل على أجهزة محددة

en: %s works on most devices
ar: يعمل %s على معظم الأجهزة

en: Stopped Receiving Updates
ar: توقف عن استقبال التحديثات

en: Search installed apps
ar: ابحث في التطبيقات المنصبة

en: No Apps Found
ar: لا توجد تطبيقات

note: Translators: .
en: Library
ar: المكتبة

en: Pending Updates
ar: التحديثات المنتظرة

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Recently Uninstalled
ar: حذفت مؤخرًا

en: Clear Finished Tasks
ar: امحُ كل العمليات المنتهية

en: Installed Apps
ar: التطبيقات المنصَّبة

en: No matches found for "%s" in the list of installed apps
ar: لا يوجد نتائج للبحث عن "%s" في التطبيقات المنصبة

en: %u Available Update | %u Available Updates
ar[0]: %u تحديث متوفر
ar[1]: %u تحديث متوفر
ar[2]: %u تحديثات متوفر
ar[3]: %u تحديثات متوفر
ar[4]: %u تحديثات متوفر
ar[5]: %u تحديثات متوفر

en: Get Involved
ar: شارك

en: Unknown License
ar: الترخيص غير معروف

en: Community Built
ar: من إنشاء المجتمع

en: This app is developed in the open by an international community.
    
    You can participate and help make it even better.
ar: تم تطوير هذا التطبيق من قبل مجتمع دولي.
    
    يمكنك المساعدة في جعله أفضل.

en: The license of this app is not known
ar: ترخيص هذا التطبيق غير معروف

en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
ar: تم تطوير هذا التطبيق من قبل مجتمع دولي, وإطلاقه تحت ترخيص %s.
    
    يمكنك المساعدة في جعله أفضل.

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ar: هذا التطبيق ليس مفتوح المصدر، لذا لا يعرف طريقة عمله إلا مطوروه. قد يكون غير آمن بطرق يصعب اكتشافها، وقد يتغير دون رقابة.
    
    قد تتمكن أو لا تتمكن من المساهمة في تطوير هذا التطبيق.

en: This app is developed under the special license %s.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
ar: تم تطوير هذا التطبيق بموجب ترخيص خاص %s.
    
    قد تتمكن أو لا تتمكن من المساهمة في هذا التطبيق.

en: Connect to Flathub
ar: اربط بفلاتهب

en: Something Went Wrong
ar: حدث خطأ

en: Connect your Flathub account to Bazaar to manage your favorited apps.
ar: اربط حسابك على فلاتهب ببازار لادارة تطبيقاتك المفضلة.

en: Finish
ar: انتهاء

en: Hello, %s!
ar: مرحبا, %s!

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Network connection is metered — automatic store data sync is paused
ar: يتم تحديد تكلفة الاتصال بالشبكة - تم إيقاف مزامنة بيانات المتجر التلقائية مؤقتًا

en: Sync Manually
ar: زامن

en: Content Filters
ar: فلاتر المحتوى

en: Free Software Only
ar: برمجيات مجانية فقط

en: Hide proprietary applications when browsing and searching
ar: إخفاء التطبيقات المحتكرة من نتائج البحث

en: Flathub Results Only
ar: نتائج من فلاتهب فقط

en: Limit search and browse results to applications only available on Flathub
ar: قيِّد نتائج البحث إلى التطبيقات المتوفرة على فلاتهَب فقط

en: Verified Results Only
ar: نتائج موثقة فقط

en: Hide results that are not verified on Flathub
ar: استبعِد النتائج التي ليست موثقة من فلاتهَب

en: Hide EOL Apps
ar: إخفاء تطبيقات نهاية العمر الافتراضي

en: Hide apps which are no longer supported by their developers
ar: أخف التطبيقات التي لم تعد مدعومة من مطوريها

en: Search
ar: ابحث

en: Delay Search Results
ar: تأخير نتائج البحث

en: Improve results performance by debouncing search terms
ar: تحسين أداء نتائج البحث عن طريق تقليل ارتداد مصطلحات البحث

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Choose a theme for the progress bar!
ar: حدد سمة لشريط التحميل العام!

en: Vertical Stripes
ar: خطوط عمودية

en: Display flag colors from left to right
ar: اعرض ألوان العلم من اليسار إلى اليمين

en: Accent Color
ar: لون النظام

en: Pride Colors
ar: الوان الفخر

en: Lesbian Pride Colors
ar: الوان فخر السحاقيات

en: Male Homosexual Pride Colors
ar: ألوان فخر المثليين الذكور

en: Transgender Pride Colors
ar: ألوان فخر المتحولين جنسياً

en: Nonbinary Pride Colors
ar: ألوان فخر غير الثنائيين

en: Bisexual Pride Colors
ar: ألوان فخر ثنائيي الجنس

en: Asexual Pride Colors
ar: ألوان فخر اللاجنسيين

en: Pansexual Pride Colors
ar: ألوان فخر الجنسانية الشاملة

en: Aromantic Pride Colors
ar: ألوان فخر اللاجنسيين

en: Genderfluid Pride Colors
ar: ألوان فخر الهوية الجندرية المتغيرة

en: Polysexual Pride Colors
ar: ألوان فخر تعدد الميول الجنسية

en: Omnisexual Pride Colors
ar: ألوان فخر الجنس الشامل

en: Aroace Pride Colors
ar: ألوان فخر الأرومانسيين واللا رومانسيين

en: Agender Pride Colors
ar: ألوان فخر اللاجنسيين

en: Genderqueer Pride Colors
ar: ألوان فخر الجندر كوير

en: Intersex Pride Colors
ar: ألوان فخر ثنائيي الجنس

en: Demigender Pride Colors
ar: ألوان فخر الجنس الجزئي

en: Biromantic Pride Colors
ar: ألوان فخر ثنائيي الميول الرومانسية

en: Disability Pride Colors
ar: ألوان فخر ذوي الإعاقة

en: Femboy Pride Colors
ar: ألوان فخر الفيمبوي

en: Neutrois Pride Colors
ar: ألوان فخر النيوتروا

en: Version History
ar: تاريخ الاصدارات

en: Version %s
ar: الإصدار %s

en: No details for this release
ar: لا تفاصيل لهذه الإصدارة

en: Get More Information
ar: احصل على معلومات اضافية

en: Get
ar: يحصل

en: Unknown Permissions
ar: أذونات غير معروفة

en: Permissions are missing for this app.
ar: أذونات مفقودة للتطبيق.

en: No Permissions
ar: لا أذونات

en: App is fully sandboxed
ar: التطبيق معزول بالكامل

en: Network Access
ar: اتصال بالشبكة

en: Can access the internet
ar: قادر على الوصول للشبكة

en: No Network Access
ar: لا يوجد وصول للشبكة

en: Cannot access the internet
ar: غير قادر على الوصول للشبكة

en: User Device Access
ar: الوصول لجهاز المستخدم

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ar: قادر على الوصول للأجهزة مثل الكاميرا وأيادي اللعب

en: No User Device Access
ar: غير قادر على الوصول لجهاز المستخدم

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ar: غير قادر على الوصول لأجهزة كالكاميرا أو كونترولر الألعاب

en: Input Device Access
ar: الوصول لأجهزة الدخل

en: Can access input devices
ar: قادر على الوصول لأجهزة الدخل

en: Microphone Access and Audio Playback
ar: الوصول للميكروفون وتشغيل الصوت

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
ar: قادر على الاستماع باستخدام الميكروفونات وتشغيل الصوت دون طلب إذن

en: System Device Access
ar: الوصول إلى أجهزة النظام

en: Can access system devices which require elevated permissions
ar: يمكنه الوصول إلى أجهزة النظام التي تتطلب صلاحيات موسعة

en: Screen Contents Access
ar: الوصول إلى محتويات الشاشة

en: Can access the contents of the screen or other windows
ar: يمكن الوصول إلى محتويات الشاشة أو النوافذ الأخرى

en: Legacy Windowing System
ar: نظام نوافذ قديم

en: Always uses a legacy windowing system (X11)
ar: دائما يستخدم نظام النوافذ (X11) القديم

en: Arbitrary Permissions
ar: أذونات تعسفية

en: Can acquire arbitrary permissions
ar: يمكن الحصول على أذونات تعسفية

en: User Settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Can access and change user settings
ar: قادر على الوصول وتعديل إعدادات المستخدم

en: Full File System Read/Write Access
ar: وصول كامل لقراءة وكتابة ملفات النظام

en: Can read and write all data on the file system
ar: قادر على قراءة وكتابة جميع البيانات التي على بيانات النظام

en: Home Folder Read/Write Access
ar: إمكانية الوصول للقراءة/الكتابة إلى المجلد الرئيسي

en: Can read and write all data in your home directory
ar: يمكنك قراءة وكتابة جميع البيانات في دليل المستخدم الخاص بك

en: Full File System Read Access
ar: وصول كامل لقراءة ملفات النظام

en: Can read all data on the file system
ar: يمكن قراءة جميع البيانات الموجودة على نظام الملفات

en: Home Folder Read Access
ar: إمكانية قراءة المجلد الرئيسي

en: Can read all data in your home directory
ar: يمكن قراءة جميع البيانات في مجلدك الرئيسي

en: Download Folder Read/Write Access
ar: إمكانية قراءة/كتابة مجلد التنزيل

en: Can read and write all data in your downloads directory
ar: يمكنك قراءة وكتابة جميع البيانات في مجلد التنزيلات الخاص بك

en: Download Folder Read Access
ar: إمكانية قراءة مجلد التنزيل

en: Can read all data in your downloads directory
ar: قادر على قراءة جميع البيانات في مجلد التحميلات

en: Can read and write all data in the directory
ar: قادر على قراءة وكتابة البيانات ضمن هذا المجلد

en: Can read all data in the directory
ar: قادر على قراءة البيانات ضمن هذا المجلد

en: No File System Access
ar: لا يوجد وصول لملفات النظام

en: Cannot access the file system at all
ar: غير قادر على الوصول لملفات النظام على الإطلاق

en: Uses System Services
ar: يستخدم خدمات النظام

en: Can request data from non-portal system services
ar: يمكن طلب البيانات من خدمات النظام غير التابعة للبوابة

en: Uses Session Services
ar: يستخدم خدمات الجلسة

en: Can request data from non-portal session services
ar: يمكن طلب البيانات من خدمات جلسات غير تابعة للبوابة

en: No Service Access
ar: لا يوجد وصول للخدمات

en: Cannot access non-portal session or system services at all
ar: لا يمكن الوصول إلى جلسات أو خدمات النظام غير التابعة للبوابة على الإطلاق

en: Verified App Developer
ar: مطور تطبيقات موثق

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ar: تم التحقق من هوية مطور هذا التطبيق

en: Proprietary Code
ar: كود محتكر

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ar: الكود المصدري غير متاح للعامة ويمكن مراجعته بشكل مستقل، مما يعني أن التطبيق قد يكون غير آمن

en: Auditable Code
ar: كود قابل للتدقيق

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ar: الكود المصدري متاح للعامة ويمكن مراجعته بشكل مستقل، مما يجعل التطبيق أكثر أمانًا

en: Use the %s System Service
ar: يمكنه استخدام خدمة النظام: %s

en: Use the %s Session Service
ar: يمكنه استخدام جلسة الخدمة: %s

en: Use the %s Service
ar: يمكنه استخدام خدمة: %s

en: Can see the non-portal service
ar: يمكنه رؤية الخدمة غير التابعة للبوابة

en: Can talk to the non-portal service
ar: يمكنه التحدث مع الخدمة غير التابعة للبوابة

en: Can own the non-portal service
ar: يمكنه امتلاك الخدمة غير التابعة للبوابة

en: Global Menu Integration
ar: تكامل القوائم العامة

en: Can display its menus in a global menu bar
ar: قادر على عرض قوائمه في شريط القوائم العام

en: KDE Settings Integration
ar: تكامل إعدادات KDE

en: Can detect when KDE desktop settings change
ar: قادر على تحديد التغيرات في إعدادات سطح مكتب KDE

en: KDE Global Settings
ar: الإعدادات العامة لـKDE

en: Can read KDE desktop preferences like fonts and colors
ar: قادر على قراءة تفضيلات سطح مكتب KDE مثل الخطوط والألوان

en: Secret Storage Service
ar: خدمة تخزين الأسرار

en: Can store and retrieve its own passwords using the system keyring
ar: قادر على تخزين واستعادة كلمات المرور الخاصة به باستخدام سلسلة مفاتيح النظام

en: Desktop Notifications Service
ar: خدمة إشعارات سطح المكتب

en: Can send desktop notifications
ar: يستطيع إرسال إشعارات لسطح المكتب

en: System Tray Integration
ar: تكامل شريط النظام

en: Can display an icon in the system tray
ar: قادر على عرض أيقونة في شريط النظام

en: KDE Connect Integration
ar: تكامل KDE Connect

en: Can interact with devices paired via KDE Connect
ar: قادر على التفاعل مع الأجهزة المرتبطة عن طريق KDE Connect

en: Safety
ar: الأمن

en: Details
ar: التفاصيل

en: License
ar: الرخصة

en: App ID
ar: معرف التطبيق

en: SDK
ar: حزمة التطوير البرمجية

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
ar: يستخدم هذا التطبيق إصدارًا قديمًا من منصة البرامج (حزمة تطوير برمجية) وقد يحتوي على أخطاء أو ثغرات أمنية لن يتم إصلاحها.

en: %s is Safe
ar: %s آمن

en: %s has no Unsafe Permissions
ar: %s لا يملك أذونات آمنة

en: %s is Probably Safe
ar: %s آمن غالبا

en: %s is Possibly Unsafe
ar: %s يمكن أن يكون آمن

en: %s is Unsafe
ar: %s غير آمن

en: Screenshots
ar: لقطات الشاشة

en: Previous Screenshot
ar: لقطة الشاشة السابقة

en: Next Screenshot
ar: لقطة الشاشة التالية

en: Copy Image
ar: نسخ الصورة

en: Reset View
ar: إعادة ضبط

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Screenshots Carousel
ar: عرض لقطات الشاشة

en: Open Screenshot Viewer
ar: افتح عارض لقطات الشاشة

en: Search Apps, Games, Software
ar: ابحث عن التطبيقات, الألعاب, البرامج

en: Categories Unavailable
ar: التصنيف غير متوفر

en: Search for apps using the search bar above.
ar: ابحث عن التطبيقات من خلال حقل البحث في الأعلى.

en: No Applications Found
ar: لم يتم العثور على تطبيق

en: No results found for "%s" in Flathub
ar: لا يوجد نتائج لـ "%s" في فلاتهب

en: Copied!
ar: نُسِخ!

en: Copy Link
ar: انسخ الوصلة

en: Open Link
ar: افتح الوصلة

en: Timeline
ar: الخط الزمني

en: Installs:
ar: التنصيبات:

en: World
ar: العالم

note: Translators: M is the suffix for millions
en: %.2fM Total Installs
ar: %.2fM كامل التنزيلات

note: Translators: K is the suffix for thousands
en: %.2fK Total Installs
ar: %.2fK كامل التنزيلات

en: %'d Total Installs
ar: %'d كامل التنزيلات

en: No Results Found
ar: لا توجد نتائج

en: Apps Tagged "%s"
ar: التطبيقات الموسومة "%s"

en: Search failed
ar: فشل البحث

en: Keep Data
ar: الحفاظ على المعلومات

en: Allow restoring settings and content
ar: السماح باستعادة الإعدادات والمحتوى

en: Delete Data
ar: حذف المعلومات

en: Permanently remove app data to save space
ar: أزِل معلومات التطبيق نهائيا للحفاظ على مساحة التخزين

en: Install %s?
ar: أتُنصِّب %s؟

en: Select which version to install. May install additional shared components
ar: حدد الإصدار الذي ترغب في تنصيبه. قد تُنصَّب مكونات إضافية مشتركة

en: May install additional shared components
ar: قد تُنصَّب مكونات إضافية مشتركة

en: Remove %s?
ar: أتُزيل %s؟

en: Select which version to remove.
ar: حدد الإصدار الذي تود حذفه.

en: It will not be possible to use %s after it is uninstalled.
ar: لن تستطيع استخدام %s بعد إزالته.

en: “%s” is High Risk
ar: “%s” خطر جدا

en: This app has full access to your system, including all <b>your files, browser history, saved passwords</b>, and more. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
ar: هذا التطبيق يملك صلاحيات كاملة على نظامك منها <b>ملفاتك, معلومات تصفحك, كلمات مرورك المحفوظة</b>,و المزيد. وأيضا يملك صلاحية وصول للشبكة, قد يعني ذلك إرسال معلوماتك لجهات خارجية.
    
    لأن التطبيق محتكر، فلا يمكن تدقيقه لمعرفة ما يفعله بهذه الأذونات.

en: This app uses the legacy X11 windowing system, which allows it to <b>record all keystrokes, capture screenshots, and monitor other applications</b>. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
ar: هذا التطبيق يستخدم نظام النوافذ X11, مما يسمح له بـ <b>تسجيل جميع ضغطات الأزرار, تسجيل لقطات الشاشة, ومراقبة التطبيقات الأخرى</b>. كما يمكنه أيضا الوصول للشبكة, مما يعني إمكانية إرسال بياناتك الشخصية لأطراف خارجية.
    لأن التطبيق محتكر، فلا يمكن تدقيقه لمعرفة ما يفعله بهذه الأذونات.

en: Install Anyway
ar: نصِّب على كل حال

en: All apps are already installed
ar: تم تنصيب جميع التطبيقات

en: OK
ar: حسناً

en: Install %u App? | Install %u Apps?
ar[0]: أتُنصِّب %u التطبيق؟
ar[1]: أتُنصِّب %u التطبيق؟
ar[2]: أتُنصِّب %u التطبيقات؟
ar[3]: أتُنصِّب %u التطبيقات؟
ar[4]: أتُنصِّب %u التطبيقات؟
ar[5]: أتُنصِّب %u التطبيقات؟

en: The following will be installed. Additional shared components may also be installed
ar: سيتم تنصيب التالي. برمجيات تشاركية إضافية قد يتم تنصيبها

en: %d addons will be installed.
ar: %d إضافات ستنصَّب.

en: Additionally, addons will be installed.
ar: بالإضافة إلى ذلك، ستنصَّب %d من بيئات التشغيل و\أو الإضافات.

en: Finished in %.02f seconds
ar: انتهى خلال %.02f ثانية

en: App Add-on
ar: إضافات التطبيق

en: Runtime
ar: وقت التشغيل

en: In Queue
ar: في الطابور

en: Done
ar: انتهاء

en: Error
ar: خطأ

en: Open App
ar: افتح التطبيق

en: %s Freed
ar: %s ذاكرة محررة

en: Pending
ar: ينتظر

en: Update All
ar: حدِّث الكل

en: Update
ar: حدِّث

en: %u Runtime Update | %u Runtime Updates
ar[0]: %u تحديث وقت التشغيل
ar[1]: %u تحديث وقت التشغيل
ar[2]: %u تحديثات وقت التشغيل
ar[3]: %u تحديثات وقت التشغيل
ar[4]: %u تحديثات وقت التشغيل
ar[5]: %u تحديثات وقت التشغيل

en: Manage Leftover User Data
ar: أدر معلوماتك

en: No User Data found
ar: لم يتم العثور على معلومات المستخدم

en: User Data
ar: معلومات المستخدم

en: Trashed User Data for %s
ar: معلومات المستخدم المهملة لـ %s

en: Trash User Data
ar: معلومات المستخدم المهملة

en: Refreshing Store Content
ar: تحديث محتوى المتجر

en: Curated
ar: المنتقاة

en: Flathub
ar: فلاتهَب

en: No background tasks!
ar: لا توجد مهمات في الخلفية!

en: You are running a new version of Bazaar!
ar: انت تشغل نسخة حديثة من بازار!

en: See What's New
ar: تعرف على أحدث التطبيقات

en: You have a network connection but are viewing a cached version of Flathub
ar: لديك اتصال بالشبكة ولكن يتم عرض نسخة مسجلة من فلاتهب

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: You can't remove Bazaar from Bazaar!
ar: لا يمكنك حذف بازار من بازار!

en: Can't do that right now!
ar: لا يمكن فعل ذلك الآن!

[ctx: As in, "100 Downloads"]
en: Downloads
ar: التنزيلات

[ctx: shortcut window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcut window]
en: Open Search Dialog
ar: افتح البحث

[ctx: shortcut window]
en: Open Preferences
ar: افتح التفضيلات

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Remotes
ar: المزامنة

[ctx: shortcut window]
en: Open Library
ar: افتح المكتبة

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ar: أظهِر الاختصارات

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ar: الخروج
