bazaar - en to cs translation catalogue (742 entries)

en: App Store
cs: Obchod s aplikacemi

en: Add, remove or update flatpak software on this computer
cs: Přidávejte, odstraňujte nebo aktualizujte software z flatpaků na tomto počítači

en: System;Package;Manager;Discover;Flatpak;Software;App;Store;
cs: Systém;Správce;Balíčků;Discover;Flatpak;Software;Aplikace;Obchod;

en: New Window
cs: Nové okno

en: Discover and install apps
cs: Objevujte a instalujte aplikace

en: A fast and modern app store for Linux with a focus on discovering and installing Flatpak apps and add-ons, particularly from Flathub.
cs: Rychlý a moderní obchod s aplikacemi pro Linux se zaměřením na objevování a instalaci aplikací a doplňků Flatpaku, zejména z Flathubu.

en: Queue multiple installs and keep browsing
cs: Zařaďte více instalací do fronty a pokračujte v prohlížení

en: Easily view app permissions
cs: Jednoduše si zobrazte oprávnění aplikací

en: Sign in to Flathub to view and manage your favorites
cs: Přihlaste se pomocí Flathubu pro zobrazení a správu oblíbených aplikací

en: Search apps directly from GNOME Shell
cs: Vyhledávejte aplikace přímo z GNOME Shellu

en: The Bazaar Contributors
cs: Přispěvatelé aplikace Bazaar

en: The home page displaying Flathub apps
cs: Domovská stránka zobrazující aplikace Flathubu

en: App page for Exhibit
cs: Stránka aplikace Exhibit

en: Library page
cs: Stránka knihovny

en: Search page
cs: Stránka hledání

en: Category page
cs: Stránka kategorií

en: Stopped Receiving Updates
cs: Příjem aktualizací zastaven

[ctx: Install Controls]
en: Uninstall
cs: Odinstalovat

[ctx: Install Controls]
en: Install
cs: Instalovat

en: Add-on
cs: Doplněk

en: Manage Add-Ons
cs: Spravovat doplňky

en: No Add-Ons Visible
cs: Žádné viditelné doplňky

en: Your current filter preferences are hiding all known add-ons. Try adjusting them.
cs: Vaše aktuální nastavení filtrů skrývají všechny známé doplňky. Zkuste je upravit.

en: Add-on Page
cs: Stránka doplňků

en: Downloads/Month
cs: Stažení/měsíc

en: Stopped Receiving Core Updates
cs: Příjem základních aktualizací zastaven

en: This add-on uses a runtime that no longer receives updates or security fixes. It may become unsafe to use.
cs: Tento doplněk používá běhové prostředí, které již nedostává aktualizace ani opravy zabezpečení. Jeho používání nemusí být bezpečné.

en: Add-on for %s
cs: Doplněk pro %s

en: Show Less
cs: Zobrazit méně

en: Show More
cs: Zobrazit více

en: Download Stats
cs: Statistiky stahování

en: Age Rating
cs: Vhodné od věku

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Cartoon Violence
cs: Kreslené násilí

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding cartoon violence
cs: Bez informací o kresleném násilí

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Fantasy Violence
cs: Násilí ve fantasy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding fantasy violence
cs: Bez informací o násilí ve fantasy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Realistic Violence
cs: Realistické násilí

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding realistic violence
cs: Bez informací o realistickém násilí

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Violence Depicting Bloodshed
cs: Násilí zobrazující krvácení

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding bloodshed
cs: Bez informací o krvácení

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Violence
cs: Sexuální násilí

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexual violence
cs: Bez informací o sexuálním násilí

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Alcohol
cs: Alkohol

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to alcohol
cs: Bez informací o odkazech na alkohol

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Narcotics
cs: Narkotika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to illicit drugs
cs: Bez informací o odkazech na nezákonné drogy

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Tobacco
cs: Tabák

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to tobacco products
cs: Bez informací o odkazech na tabákové produkty

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Nudity
cs: Nahota

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding nudity of any sort
cs: Bez informací o nahotě jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexual Themes
cs: Sexuální tématika

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to or depictions of sexual nature
cs: Bez informací o odkazech na nebo vyobrazení sexuální tématiky

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Profanity
cs: Vulgarismy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding profanity of any kind
cs: Bez informací o vulgaritách jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Inappropriate Humor
cs: Nepřiměřený humor

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding inappropriate humor
cs: Bez informací o nepřiměřeném humoru

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Discrimination
cs: Diskriminace

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding discriminatory language of any kind
cs: Bez informací o diskriminačních projevech jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Advertising
cs: Reklamy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding advertising of any kind
cs: Bez informací o reklamách jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Gambling
cs: Hazard

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding gambling of any kind
cs: Bez informací o hazardu jakéhokoliv typu

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Purchasing
cs: Nakupování

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding the ability to spend money
cs: Bez informací o možnosti utrácet peníze

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Chat Between Users
cs: Konverzace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to chat with other users
cs: Bez informací o způsobech konverzace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Audio Chat Between Users
cs: Hlasová konverzace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding ways to talk with other users
cs: Bez informací o způsobech hlasové komunikace mezi uživateli

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Contact Details
cs: Kontaktní údaje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of social network usernames or email addresses
cs: Bez informací o sdílení uživatelských jmen ze sociálních sítí nebo e-mailových adres

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Identifying Information
cs: Identifikační údaje

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of user information with third parties
cs: Bez informací o sdílení údajů o uživatelích se třetími stranami

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Location Sharing
cs: Sdílení polohy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sharing of physical location with other users
cs: Bez informací o sdílení fyzické polohy s ostatními uživateli

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Prostitution
cs: Prostituce

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to prostitution
cs: Bez informací o odkazech na prostituci

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Adultery
cs: Cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to adultery
cs: Bez informací o odkazech na cizoložství

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Sexualized Characters
cs: Sexualizované postavy

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding sexualized characters
cs: Bez informací o sexualizovaných postavách

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Desecration
cs: Znesvěcení

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to desecration
cs: Bez informací o odkazech na znesvěcení

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Human Remains
cs: Lidské ostatky

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding visible dead human remains
cs: Bez informací o viditelných ostatcích mrtvých lidí

note: TRANSLATORS: content rating title, see https://hughsie.github.io/oars/
en: Slavery
cs: Otroctví

note: TRANSLATORS: content rating description, see https://hughsie.github.io/oars/
en: No information regarding references to slavery
cs: Bez informací o odkazech na otroctví

en: Does not include references to drugs
cs: Neobsahuje odkazy na drogy

en: Does not include swearing, profanity, and other kinds of strong language
cs: Neobsahuje nadávky, vulgarity ani jiné hrubé výrazy

en: Does not include ads or monetary transactions
cs: Neobsahuje reklamy ani peněžní operace

en: Does not include sex or nudity
cs: Neobsahuje sex a nahotu

en: Does not include uncontrolled chat functionality
cs: Neobsahuje funkci neusměrňované konverzace

en: Does not include violence
cs: Neobsahuje násilí

en: Drugs
cs: Drogy

en: Strong Language
cs: Hrubé výrazy

en: Money
cs: Peníze

en: Social
cs: Sociální sítě

en: Violence
cs: Násilí

[ctx: Age rating]
en: All
cs: Vše

en: %s has an unknown age rating
cs: Aplikace %s má neznámé věkové hodnocení

en: %s is suitable for everyone
cs: Aplikace %s je vhodná pro každého

en: %s is suitable for young children
cs: Aplikace %s je vhodná pro malé děti

en: %s is suitable for children
cs: Aplikace %s je vhodná pro děti

en: %s is suitable for teenagers
cs: Aplikace %s je vhodná pro dospívající mládež

en: %s is suitable for adults
cs: Aplikace %s je vhodná pro dospělé

en: %s is suitable for %s
cs: Aplikace %s je vhodná pro %s

en: System folder %s
cs: Systémová složka %s

en: Home subfolder %s
cs: Podsložka %s v domovské složce

en: Host system folders
cs: Složky hostitelského systému

en: Host system configuration from /etc
cs: Konfigurace hostitelského systému z /etc

en: Desktop subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce plochy

en: Desktop folder
cs: Složka plochy

en: Documents subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce dokumentů

en: Documents folder
cs: Složka dokumentů

en: Music subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce hudby

en: Music folder
cs: Složka hudby

en: Pictures subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce obrázků

en: Pictures folder
cs: Složka obrázků

en: Public Share subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce veřejně sdílených

en: Public Share folder
cs: Složka veřejně sdílených

en: Videos subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce videí

en: Videos folder
cs: Složka videí

en: Templates subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce šablon

en: Templates folder
cs: Složka šablon

en: User cache subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce uživatelské mezipaměti

en: User cache folder
cs: Složka uživatelské mezipaměti

en: User configuration subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce uživatelské konfigurace

en: User configuration folder
cs: Složka uživatelské konfigurace

en: User data subfolder %s
cs: Podsložka %s ve složce uživatelských dat

en: User data folder
cs: Složka uživatelských dat

en: User runtime subfolder %s
cs: Podsložka %s v uživatelské složce pro běh aplikací

en: User runtime folder
cs: Uživatelská složka pro běh aplikací

en: Filesystem access to %s
cs: Přístup k souborovému systému v %s

en: Unknown filesystem path
cs: Neznámá cesta souborového systému

en: Download Size
cs: Stahovaná velikost

en: Installed Size
cs: Instalovaná velikost

en: Amount to download from the internet
cs: Velikost ke stažení z internetu

en: Size on Disk
cs: Velikost na disku

en: Open user data folder
cs: Otevřít složku uživatelských dat

en: Your User Data
cs: Vaše uživatelská data

en: Caches, settings, and other app data
cs: Mezipaměti, nastavení a další data aplikací

en: Cache
cs: Mezipaměť

en: Temporary cached data
cs: Dočasná data v mezipaměti

en: Clear Cache
cs: Vymazat mezipaměť

en: Installed Runtime Size
cs: Instalovaná velikost prostředí

en: Runtime Download Size
cs: Stahovaná velikost prostředí

en: Storage
cs: Úložiště

en: Verified
cs: Ověřeno

note: Translators: As in 'The app is installed'.
en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Special Thanks
cs: Zvláštní poděkování patří

en: Logged Out Successfully!
cs: Úspěšně odhlášeni!

en: Ubuntu Troubles!
cs: Problémy s Ubuntu!

en: Ubuntu 25.10 and newer have messed up default security rules, making it <b>impossible to install apps</b> from the Flatpak version of Bazaar, please just use the normal package for now by using
    
    <tt>sudo apt install bazaar</tt>
    
    You can then remove this Flatpak version with
    
    <tt>flatpak uninstall io.github.kolunmi.Bazaar</tt>
cs: Ubuntu 25.10 a novější mají porušená výchozí bezpečnostní pravidla, takže <b>není možné instalovat aplikace</b> z Flatpak verze Bazaaru. Prozatím prosím použijte normální balíček pomocí
    
    <tt>sudo apt install bazaar</tt>
    
    Tuto Flatpak verzi pak můžete odstranit pomocí
    
    <tt>flatpak uninstall io.github.kolunmi.Bazaar</tt>

en: Continue Anyway
cs: Přesto pokračovat

en: Performing setup…
cs: Provádí se nastavení…

en: Set Up System Flathub?
cs: Nastavit systémový Flathub?

en: The system Flathub remote is not set up. Bazaar requires Flathub to be configured on the system Flatpak installation to browse and install applications.
    
    You can still use Bazaar to browse and remove already installed apps.
cs: Systémový repozitář Flathub není nastaven. Bazaar vyžaduje, aby byl Flathub nastaven na systémové Flatpak instalaci pro procházení a instalaci aplikací.
    
    Bazaar můžete i nadále používat k procházení a odstraňování již nainstalovaných aplikací.

en: Set Up Flathub?
cs: Nastavit Flathub?

en: Flathub is not set up on this system. You will not be able to browse and install applications in Bazaar if its unavailable.
    
    You can still use Bazaar to browse and remove already installed apps.
cs: Flathub není v tomto systému nastaven. Pokud není k dispozici, nebudete moci procházet a instalovat aplikace v Bazaaru.
    
    Bazaar můžete i nadále používat k procházení a odstraňování již nainstalovaných aplikací.

en: Later
cs: Později

en: Set Up Flathub
cs: Nastavit Flathub

en: A backend error occurred
cs: Došlo k chybě backendu

en: Refreshing…
cs: Obnovuje se…

en: Loading %d apps…
cs: Načítá se %d aplikací…

en: Failed to open file
cs: Nezdařilo se otevřít soubor

en: Failed to load metainfo
cs: Nezdařilo se načíst metainfo

en: An initialization error occurred
cs: Došlo k chybě inicializace

en: Checking for updates…
cs: Kontrolují se aktualizace…

en: Failed to check for updates
cs: Nezdařilo se zkontrolovat aktualizace

en: Malformed Link
cs: Špatně formátovaný odkaz

en: The link used to open this app has incorrect capitalization and may stop working in the future.
    
    This is most likely caused by KRunner sending incorrect app IDs
cs: Odkaz použitý k otevření této aplikace má nesprávné velké písmeno a v budoucnu může přestat fungovat.
    
    To je pravděpodobně způsobeno tím, že KRunner odesílá nesprávná ID aplikací

en: Could not find app
cs: Nezdařilo se najít aplikaci

en: Loading %d app… | Loading %d apps…
cs[0]: Načítá se %d aplikace…
cs[1]: Načítají se %d aplikace…
cs[2]: Načítá se %d aplikací…

en: Writing to cache…
cs: Zapisuje se do mezipaměti…

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: All "%s"
cs: Všechny „%s“

en: %d Applications
cs: %d aplikací

en: Failed to Load Article
cs: Nezdařilo se načíst článek

en: Bundle Installation
cs: Instalace balíčku

en: Additional dependencies may take extra space
cs: Dodatečné závislosti mohou zabírat další místo

en: Installing this app may require adding a new software source. Other apps from this source will show up in Bazaar.
    
    Only add this source if you're sure you trust it.
cs: Instalace této aplikace může vyžadovat přidání nového zdroje softwaru. Ostatní aplikace z tohoto zdroje se zobrazí v Bazaaru.
    
    Tento zdroj přidejte, pouze pokud jste si jisti, že mu důvěřujete.

en: Successfully Installed!
cs: Úspěšně nainstalováno!

note: TRANSLATORS: Button to launch an installed app
en: Open
cs: Otevřít

en: Show App Details
cs: Zobrazit podrobnosti o aplikaci

en: Already Installed
cs: Již nainstalováno

en: Installation Failed
cs: Instalace se nezdařila

en: Unknown install size
cs: Neznámá velikost instalace

en: About %s to install
cs: Přibližně %s k instalaci

en: No special permissions
cs: Žádná zvláštní oprávnění

en: No Curation
cs: Žádné vybrané aplikace

en: There is no curation information provided on this system. You can still browse apps on Flathub
cs: V tomto systému nejsou k dispozici žádné informace o vybraných aplikacích. Aplikace si stále můžete prohlížet na Flathubu

en: Browse Flathub
cs: Procházet Flathub

en: Offline
cs: Off-line

en: Not Verified
cs: Neověřeno

en: Developer information not available.
cs: Informace o vývojáři nejsou k dispozici.

en: The ownership of the %s app ID has not been verified and it may be a community package.
cs: Vlastnictví ID aplikace %s nebylo ověřeno a může se jednat o komunitní balíček.

en: The ownership of the %s app ID has been manually verified by the Flathub team.
cs: Vlastnictví ID aplikace %s bylo ručně ověřeno týmem Flathubu.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified by <b>%2$s</b> on <b>%3$s</b>.
cs: Vlastnictví ID aplikace %1$s bylo ověřeno uživatelem <b>%2$s</b> na <b>%3$s</b>.

en: The ownership of the %1$s app ID has been verified using %2$s.
cs: Vlastnictví ID aplikace %1$s bylo ověřeno pomocí %2$s.

en: The ownership of the %s app ID has been verified.
cs: Vlastnictví ID aplikace %s bylo ověřeno.

en: Bazaar Release
cs: Vydání Bazaaru

en: Full Release Notes
cs: Úplné poznámky k vydání

en: This release was made possible by users like you!
cs: Toto vydání bylo možné díky uživatelům, jako jste vy!

en: I love making Bazaar, but I cannot do it alone. Help support further development by donating on Ko-Fi.
cs: Miluji vytváření Bazaaru, ale nedokážu to sám. Pomozte podpořit další vývoj darováním na Ko-Fi.

en: Donate to Bazaar
cs: Podpořit Bazaar

note: Translators: the %s format specifier will be something along the lines of "0.7.6" etc
en: What's New in %s?
cs: Co je nového ve verzi %s?

note: Translators: this is a release date label, like "Released February 9, 2026"
en: Released %B %-e, %Y
cs: Vydáno %-e. %B %Y

en: Choose an Installation
cs: Vyberte instalaci

en: You have multiple versions of this app installed. Which one would you like to proceed with?
cs: Máte nainstalováno několik verzí této aplikace. S kterou chcete pokračovat?

en: Cancel
cs: Zrušit

en: For This User Only
cs: Pouze pro tohoto uživatele

en: this user
cs: tento uživatel

en: all users
cs: všichni uživatelé

en: Details
cs: Podrobnosti

note: TRANSLATORS: tooltip for a button that copies text to the clipboard
en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copied!
cs: Zkopírováno!

en: Favorite Count
cs: Počet oblíbených

en: Failed to update favorite
cs: Aktualizace oblíbených se nezdařila

en: Log in with Flathub to manage favorites
cs: Přihlaste se pomocí Flathubu pro správu oblíbených aplikací

en: Log In
cs: Přihlásit se

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Install All
cs: Instalovat vše

en: No Favorites
cs: Žádné oblíbené aplikace

en: Applications you mark as favorite will appear here
cs: Aplikace, které označíte jako oblíbené, se zobrazí zde

en: Support This Application
cs: Podpořit tuto aplikaci

en: Remove From Favorites
cs: Odebrat z oblíbených

en: Failed to remove favorite
cs: Odebrání z oblíbených se nezdařilo

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Editing
cs: Úprava

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Music
cs: Hudba

en: Player
cs: Přehrávač

en: Recorder
cs: Záznamník

en: Sequencer
cs: Sekvencer

en: Emulation
cs: Emulace

en: Action
cs: Akční

en: Adventure
cs: Adventury

en: Arcade
cs: Arkádové

en: Blocks
cs: Blokové

en: Board
cs: Deskové

en: Card
cs: Karetní

en: Kids
cs: Dětské

en: Logic
cs: Logické

en: Role Playing
cs: Na hrdiny

en: Shooter
cs: Střílečky

en: Simulation
cs: Simulace

en: Sports
cs: Sporty

en: Strategy
cs: Strategické

en: Browsers
cs: Prohlížeče

en: Chat
cs: Konverzace

en: Mail
cs: Pošta

en: File Sharing
cs: Sdílení souborů

en: Audio & Video
cs: Audio a video

en: Media
cs: Multimédia

en: More Audio & Video
cs: Více z Audio a video

en: Developer Tools
cs: Vývojářské nástroje

en: Develop
cs: Vývoj

en: More Developer Tools
cs: Více z Vývojářské nástroje

en: Education
cs: Vzdělávání

en: Learn
cs: Učení

en: More Education
cs: Více z Vzdělávání

en: Gaming
cs: Hraní her

en: Play
cs: Hraní

en: More Gaming
cs: Více z Hraní her

en: Graphics & Photography
cs: Grafika a fotografie

en: Create
cs: Vytváření

en: More Graphics & Photography
cs: Více z Grafika a fotografie

en: Networking
cs: Síť

en: More Networking
cs: Více z Síť

en: Productivity
cs: Produktivita

en: Work
cs: Práce

en: More Productivity
cs: Více z Produktivita

en: Science
cs: Věda

en: More Science
cs: Více z Věda

en: System
cs: Systém

en: More System
cs: Více z Systém

en: Utilities
cs: Utility

en: Tools
cs: Nástroje

en: More Utilities
cs: Více z Utility

en: Trending
cs: Trendy

en: More Trending
cs: Více z Trendů

en: Popular
cs: Populární

en: More Popular
cs: Více z Populárních

en: Recently Added
cs: Nedávno přidané

en: New
cs: Nové

en: More New
cs: Více z Nových

en: Recently Updated
cs: Nedávno aktualizované

en: Updated
cs: Aktualizované

en: More Updated
cs: Více z Aktualizovaných

en: Mobile
cs: Mobilní

en: More Mobile
cs: Více z Mobilních

en: More Adwaita
cs: Více z Adwaita

en: KDE Apps
cs: KDE aplikace

en: More KDE Apps
cs: Více z KDE aplikací

en: Games
cs: Hry

en: More Games
cs: Více z Her

en: Emulators
cs: Emulátory

en: More Emulators
cs: Více z Emulátorů

en: Launchers
cs: Spouštěče

en: More Game Launchers
cs: Více z Herních spouštěčů

en: Game Tools
cs: Herní nástroje

en: More Game Tools
cs: Více z Herních nástrojů

en: New Year, New Workflows
cs: S novým rokem nové postupy

en: Apps to take notes, track tasks, and make plans
cs: Aplikace pro pořizování poznámek, udržování si přehledu o úkolech a plánování

en: Staff Picks
cs: Naše tipy

en: Apps we love right now
cs: Aplikace, které jsme si nyní oblíbili

en: Get Creative
cs: Buďte tvořiví

en: Essential apps for drawing, editing photos, and digital design
cs: Nezbytné aplikace pro kreslení, upravování fotek a digitální design

en: Build Native Apps
cs: Vytvářejte nativní aplikace

en: Develop apps that feel at home on your system
cs: Vyvíjejte aplikace, které dobře zapadají do vašeho systému

en: Stay in Touch
cs: Zůstaňte v kontaktu

en: Essential collaboration and communication apps
cs: Nezbytné aplikace pro spolupráci a komunikaci

en: Ready for Vacations
cs: Připraveni na dovolenou

en: Maps, transit, weather, and trip planning apps
cs: Aplikace pro mapy, informace o dopravě, počasí a plánování výletů

en: Smarter Every Day
cs: Každým dnem chytřejší

en: Apps to help you study, research, and write
cs: Aplikace pro pomoc se studiem, výzkumem a sepisováním

en: Get Cozy
cs: Udělejte si pohodlí

en: Great apps for reading, watching movies, and playing games
cs: Skvělé aplikace pro čtení, sledování filmů a hraní her

en: Web Developer Essentials
cs: Nezbytné pro webové vývojáře

en: Making websites is more fun with these apps
cs: S těmito aplikacemi je tvorba webových stránek zábavnější

en: Take Better Notes
cs: Dělejte si lepší poznámky

en: Find your new favorite note taking tool
cs: Najděte si svůj nový oblíbený nástroj pro zapisování poznámek

en: Get Focused
cs: Soustřeďte se

en: Great apps for task management
cs: Skvělé aplikace pro správu úkolů

en: Make Some Noise
cs: Buďte slyšet

en: Apps for creating and producing music
cs: Aplikace pro vytváření a produkování hudby

en: Get To Work
cs: Do práce

en: Essential office apps
cs: Nezbytné kancelářské aplikace

en: Flathub Not Added
cs: Flathub nebyl přidán

en: The Flathub remote was not found on any of your Flatpak installations
cs: Repozitář Flathubu nebyl nalezen v žádné z vašich instalací Flatpaku

en: Can't Reach Flathub
cs: Nelze se připojit k Flathubu

en: You can still manage and search for apps.
cs: Stále však můžete spravovat a vyhledávat aplikace.

en: Search Apps
cs: Hledat aplikace

en: Reconnect
cs: Znovu připojit

en: App of the Day
cs: Aplikace dne

en: On the Go
cs: Na cestách

en: Apps for your Linux phones and tablets
cs: Aplikace pro vaše linuxové telefony a tablety

en: More Mobile Apps
cs: Více z Mobilních aplikací

en: We​ ♥​ Games
cs: Máme ♥​ hry

en: Games and apps to run your favorite titles
cs: Hry a aplikace pro spuštění vašich oblíbených titulů

en: No Results
cs: Žádné výsledky

en: Try a different search query
cs: Zkuste jiný dotaz

en: This is a local preview, some details may differ from the published listing
cs: Toto je místní náhled, některé podrobnosti se mohou lišit od zveřejněné verze

en: Preview Store Appearance
cs: Náhled vzhledu obchodu

en: _Support
cs: _Podpořit

en: This app uses a runtime that no longer receives updates or security fixes. It may become unsafe to use.
cs: Tato aplikace používá běhové prostředí, které již nedostává aktualizace ani opravy zabezpečení. Její používání nemusí být bezpečné.

en: Trash Data
cs: Vymazat data

en: Add-ons
cs: Doplňky

en: More Add-Ons
cs: Více doplňků

en: Links
cs: Odkazy

en: Similar Apps
cs: Podobné aplikace

en: No URL
cs: Žádná adresa URL

en: This app has a FLOSS license, meaning the source code can be audited for safety.
cs: Tato aplikace má licenci FLOSS. To znamená, že její zdrojový kód může být ověřen pro bezpečnost.

en: This app has a proprietary license, meaning the source code is developed privately and cannot be audited by an independent third party.
cs: Tato aplikace má proprietární licenci. To znamená, že její zdrojový kód je vyvíjen v soukromí a nemůže být ověřen nezávislou třetí stranou.

en: More Apps
cs: Více aplikací

en: More Apps by %s
cs: Více aplikací od %s

en: Other Apps by this Developer
cs: Další aplikace od tohoto vývojáře

en: Other Apps by %s
cs: Další aplikace od %s

en: %s is not installed, but it still has <b>%s</b> of data present.
cs: Aplikace %s není nainstalována, ale má stále k dispozici <b>%s</b> dat.

en: Other Apps
cs: Další aplikace

en: %d Application | %d Applications
cs[0]: %d aplikace
cs[1]: %d aplikace
cs[2]: %d aplikací

en: Failed to Remove User Data
cs: Nezdařilo se odstranit uživatelská data

en: Hardware Support
cs: Podpora hardwaru

en: Keyboard support
cs: Podpora klávesnice

en: Requires keyboards
cs: Vyžaduje klávesnice

en: Recommends keyboards
cs: Doporučuje klávesnice

en: Supports keyboards
cs: Podporuje klávesnice

en: Unknown support for keyboards
cs: Neznámá podpora klávesnic

en: Mouse support
cs: Podpora myši

en: Requires mice or pointing devices
cs: Vyžaduje myši nebo ukazovátka

en: Recommends mice or pointing devices
cs: Doporučuje myši nebo ukazovátka

en: Supports mice or pointing devices
cs: Podporuje myši nebo ukazovátka

en: Unknown support for mice or pointing devices
cs: Neznámá podpora myší nebo ukazovátek

en: Touchscreen support
cs: Podpora dotykových obrazovek

en: Requires touchscreens
cs: Vyžaduje dotykové obrazovky

en: Recommends touchscreens
cs: Doporučuje dotykové obrazovky

en: Supports touchscreens
cs: Podporuje dotykové obrazovky

en: Unknown support for touchscreens
cs: Neznámá podpora dotykových obrazovek

en: Mobile support
cs: Podpora pro mobilní zařízení

en: Works on mobile devices
cs: Funguje na mobilních zařízeních

en: May not work well on mobile devices
cs: Nemusí fungovat dobře na mobilních zařízeních

en: Desktop support
cs: Podpora pro PC

en: Works well on large screens
cs: Funguje dobře na velkých obrazovkách

en: %s works best on specific hardware
cs: Aplikace %s funguje nejlépe na konkrétním hardware

en: %s works on most devices
cs: Aplikace %s funguje na většině zařízení

en: Inspector Menu
cs: Nabídka inspektora

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Uninstall Application
cs: Odinstalovat aplikaci

en: _Remove
cs: Odeb_rat

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Remove
cs: Odebrat

en: Install %s from %s
cs: Nainstalovat %s od %s

en: Install %s
cs: Nainstalovat %s

[ctx: Install Controls]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: Install Controls]
en: Cancelling
cs: Ruší se

en: Donate
cs: Věnovat dar

en: Search installed apps
cs: hledat nainstalované aplikace

en: No Apps Found
cs: Nenalezeny žádné aplikace

en: Search Store Instead
cs: Hledat v obchodě

en: Pending Updates
cs: Čekající aktualizace

en: Downloads
cs: Stažení

en: Recently Uninstalled
cs: Nedávno odinstalované

en: Clear Finished Tasks
cs: Vymazat dokončené úlohy

en: Sort Options
cs: Možnosti řazení

en: Sort By
cs: Řadit podle

en: Name
cs: Název

en: Size
cs: Velikost

en: No matches found for "%s" in the list of installed apps
cs: Žádné shody pro výraz „%s“ v seznamu nainstalovaných aplikací

en: %u Available Update | %u Available Updates
cs[0]: %u dostupná aktualizace
cs[1]: %u dostupné aktualizace
cs[2]: %u dostupných aktualizací

en: %u Installed App | %u Installed Apps
cs[0]: %u nainstalovaná aplikace
cs[1]: %u nainstalované aplikace
cs[2]: %u nainstalovaných aplikací

en: No applications found
cs: Nenalezeny žádné aplikace

en: One application found | %u applications found
cs[0]: Nalezena jedna aplikace
cs[1]: Nalezeny %u aplikace
cs[2]: Nalezeno %u aplikací

en: Get Involved
cs: Zapojit se

en: Learn More
cs: Zjistit více

en: Unknown License
cs: Neznámá licence

en: Community Built
cs: Vybudováno komunitou

en: Proprietary
cs: Uzavřené

en: Special License
cs: Zvláštní licence

en: This app is developed in the open by an international community.
    
    You can participate and help make it even better.
cs: Tato aplikace je otevřeně vyvíjena mezinárodní komunitou.
    
    Můžete se zapojit a pomoci ji ještě vylepšit.

en: The license of this app is not known
cs: Licence této aplikace není známa

en: This app is developed in the open by an international community, and released under the %s license.
    
    You can participate and help make it even better.
cs: Tato aplikace je otevřeně vyvíjena mezinárodní komunitou a je uvolněna pod licencí %s.
    
    Můžete se zapojit a pomoci ji ještě vylepšit.

en: This app is not developed in the open, so only its developers know how it works. It may be insecure in ways that are hard to detect, and it may change without oversight.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
cs: Tato aplikace není vyvíjena otevřeně, takže o jejím fungování vědí pouze její vývojáři. Může být nezabezpečena způsobem, který je těžké odhalit, a může se měnit, aniž byste o tom věděli.
    
    Můžete nebo nemusíte být schopni do této aplikace přispívat.

en: This app is developed under the special license %s.
    
    You may or may not be able to contribute to this app.
cs: Tato aplikace je vyvíjena pod zvláštní licencí %s.
    
    Můžete nebo nemusíte být schopni do této aplikace přispívat.

en: License
cs: Licence

en: Connect to Flathub
cs: Připojit se k Flathubu

en: Something Went Wrong
cs: Něco se pokazilo

en: Log in to sync your favorited apps across devices
cs: Přihlaste se a synchronizujte své oblíbené aplikace napříč zařízeními

en: Finish
cs: Dokončit

en: Hello, %s!
cs: Ahoj, %s!

en: Add Icon to Metainfo Preview?
cs: Přidat ikonu do náhledu Metainfo?

en: Metainfo files don't include app icons by themselves. Would you like to select one manually?
cs: Soubory Metainfo neobsahují ikony aplikací samy o sobě. Chcete jednu vybrat ručně?

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Select Icon
cs: Vyberte ikonu

en: Image Files
cs: Soubory obrázků

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Network connection is metered — automatic store data refresh is paused
cs: Připojení k síti je měřené – automatické obnovení dat obchodu je pozastaveno

en: Refresh Manually
cs: Obnovit ručně

en: App Updates
cs: Aktualizace aplikací

en: Auto-updates will pause on metered networks or when power saving is on to save data and battery.
cs: Automatické aktualizace budou pozastaveny v měřených sítích nebo při zapnutém úsporném režimu, aby se šetřila data a baterie.

en: _Automatic
cs: _Automatické

en: Automatically check for and download app updates
cs: Automaticky kontrolovat a stahovat aktualizace aplikací

en: _Manual
cs: _Ruční

en: Checking for and downloading app updates must be done manually
cs: Kontrola a stahování aktualizací aplikací musí být provedeno ručně

en: Automatic Update _Notifications
cs: Oz_namovat automatické aktualizace

en: Notify when updates have been automatically installed
cs: Oznámit, když jsou automaticky nainstalovány aktualizace

en: Content Filters
cs: Filtry obsahu

en: _Free Software Only
cs: Pouze svobodný so_ftware

en: Hide proprietary apps when browsing and searching
cs: Skrýt uzavřené aplikace z výsledků vyhledávání

en: F_lathub Results Only
cs: Pouze výsledky z F_lathubu

en: Limit search and browse results to apps only available on Flathub
cs: Omezit výsledky vyhledávání pouze na aplikace dostupné na Flathubu

en: _Verified Results Only
cs: Pouze o_věřené výsledky

en: Hide results that are not verified on Flathub
cs: Skrýt výsledky, které nejsou ověřeny na Flathubu

en: Hide _End-of-Life Apps
cs: Skrýt zastaralé aplikac_e

en: Hide apps which are no longer supported by their developers
cs: Skrýt aplikace, které již nejsou podporované jejich vývojáři

en: Progress Bar Theme
cs: Motiv ukazatele postupu

en: Accent Color
cs: Barevný odstín

en: Pride Colors
cs: Barvy hrdosti

en: Lesbian Pride Colors
cs: Barvy lesbické hrdosti

en: Male Homosexual Pride Colors
cs: Barvy mužské homosexuální hrdosti

en: Transgender Pride Colors
cs: Barvy transgender hrdosti

en: Nonbinary Pride Colors
cs: Barvy nebinární hrdosti

en: Bisexual Pride Colors
cs: Barvy bisexuální hrdosti

en: Asexual Pride Colors
cs: Barvy asexuální hrdosti

en: Pansexual Pride Colors
cs: Barvy pansexuální hrdosti

en: Aromantic Pride Colors
cs: Barvy aromatické hrdosti

en: Genderfluid Pride Colors
cs: Barvy genderfluidní hrdosti

en: Polysexual Pride Colors
cs: Barvy polysexuální hrdosti

en: Omnisexual Pride Colors
cs: Barvy omnisexuální hrdosti

en: Aroace Pride Colors
cs: Barvy aroace hrdosti

en: Agender Pride Colors
cs: Barvy agenderové hrdosti

en: Genderqueer Pride Colors
cs: Barvy genderqueer hrdosti

en: Intersex Pride Colors
cs: Barvy intersexuální hrdosti

en: Demigender Pride Colors
cs: Barvy demigenderové hrdosti

en: Biromantic Pride Colors
cs: Barvy biromantické hrdosti

en: Disability Pride Colors
cs: Barvy hrdosti invalidů

en: Femboy Pride Colors
cs: Barvy hrdosti femboyů

en: Neutrois Pride Colors
cs: Barvy neutrois hrdosti

en: Bazaar needs to run in the background to check for app updates
cs: Bazaar musí běžet na pozadí, aby mohl kontrolovat aktualizace aplikací

en: Version History
cs: Historie verzí

en: _Version History
cs: Historie _verzí

note: Translators: something happened less than a day ago
en: Today
cs: dnes

note: Translators: something happened more than a day ago but less than 2 days ago
en: Yesterday
cs: včera

note: Translators: something happened days ago
en: %d day ago | %d days ago
cs[0]: před %d dnem
cs[1]: před %d dny
cs[2]: před %d dny

note: Translators: something happened weeks ago
en: %d week ago | %d weeks ago
cs[0]: před %d týdnem
cs[1]: před %d týdny
cs[2]: před %d týdny

note: Translators: something happened months ago
en: %d month ago | %d months ago
cs[0]: před %d měsícem
cs[1]: před %d měsíci
cs[2]: před %d měsíci

note: Translators: something happened years ago
en: %d year ago | %d years ago
cs[0]: před %d rokem
cs[1]: před %d roky
cs[2]: před %d lety

note: TRANSLATORS: This is the date string with: day number, month name, year. i.e. "22 March 2026"
en: %e %B %Y
cs: %e. %B %Y

en: Version %s
cs: Verze %s

en: No details for this release
cs: Žádné informace o této verzi

en: Get More Information
cs: Získat více informací

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

note: Translators: If you can't find a short enough translation, use "/" to use an icon instead.
en: Get
cs: Získat

en: Arbitrary Permissions
cs: Libovolná oprávnění

en: This app has a permission that indirectly allows it to grant itself <b>any other permission it wants</b>, bypassing the Flatpak sandbox.
    
    It can therefore do anything a privileged, non-sandboxed application can do, such as accessing all your files and connecting to the internet.
    
    Viewing the other permissions may still give a better idea of what the app is likely to do.
cs: Tato aplikace má oprávnění, které jí nepřímo umožňuje udělit si <b>jakékoli jiné oprávnění, které chce</b>, a obejít tak izolované prostředí Flatpaku.
    
    Může tedy dělat cokoli, co privilegovaná aplikace bez izolovaného prostředí, například přistupovat ke všem vašim souborům a připojením k internetu.
    
    Zobrazení dalších oprávnění vám může stále poskytnout lepší představu o tom, co aplikace pravděpodobně udělá.

en: View Other Permissions
cs: Zobrazit další oprávnění

note: TRANSLATORS: short app safety rating label
en: Safe
cs: Bezpečné

en: App ID
cs: ID aplikace

en: This app uses an outdated version of the software platform (SDK) and might contain bugs or security vulnerabilities which will not be fixed.
cs: Tato aplikace používá zastaralou verzi softwarové platformy (SDK) a může obsahovat chyby nebo slabá místa zabezpečení, která nebudou opravena.

en: Safety
cs: Bezpečnost

en: %s is Safe
cs: Aplikace %s je bezpečná

en: %s has no Unsafe Permissions
cs: Aplikace %s nemá žádná nebezpečná oprávnění

en: %s is Probably Safe
cs: Aplikace %s je pravděpodobně bezpečná

en: %s is Possibly Unsafe
cs: Aplikace %s pravděpodobně není bezpečná

en: %s is Unsafe
cs: Aplikace %s není bezpečná

en: Back
cs: Zpět

en: Previous Screenshot
cs: Předchozí snímek obrazovky

en: Next Screenshot
cs: Následující snímek obrazovky

en: Copy Image
cs: Kopírovat obrázek

en: Reset View
cs: Původní

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Screenshots Carousel
cs: Prohlížeč snímků obrazovky

en: No Screenshots
cs: Žádné snímky obrazovky

en: Open Screenshot Viewer
cs: Otevřít prohlížeč snímků obrazovky

en: Screenshot %u %s
cs: Snímek %u %s

en: Screenshot %u
cs: Snímek %u

en: Clear Search
cs: Vymazat hledání

en: Filters
cs: Filtry

en: _Verified
cs: O_věřené

en: _Free/Open
cs: _Svobodné/otevřené

en: Non-_EOL
cs: N_ezastaralé

en: Filter out End-of-Life apps
cs: Filtrovat zastaralé aplikace

en: _Mobile Friendly
cs: _Mobilní aplikace

en: Categories
cs: Kategorie

en: Search Apps, Games, Software
cs: hledat aplikace, hry, software

en: Search Filters
cs: Filtry vyhledávání

en: Browse Categories
cs: Procházet kategorie

en: Categories Unavailable
cs: Kategorie nejsou k dispozici

en: Search for apps using the search bar above.
cs: Vyhledejte aplikace pomocí vyhledávacího panelu výše.

en: No Applications Found
cs: Nenalezeny žádné aplikace

en: No results found for "%s" in Flathub
cs: Žádné výsledky pro „%s“ v Flathubu

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Browser
cs: Prohlížeč

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Office
cs: Kancelář

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Calendar
cs: Kalendář

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Messaging
cs: Zasílání zpráv

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Paint
cs: Malování

note: Translators: Search suggestion: the english text will be used for the search regardless of what you put here, so don't worry about the string yielding poor search results. Focus on correctness and friendliness, etc
en: Emulator
cs: Emulátor

[ctx: Project URL Type]
en: Flathub Page
cs: Stránka na Flathubu

[ctx: Project URL Type]
en: Project Website
cs: Stránky projektu

[ctx: Project URL Type]
en: Issue Tracker
cs: Sledování problémů

[ctx: Project URL Type]
en: FAQ
cs: Časté otázky

[ctx: Project URL Type]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: Project URL Type]
en: Donate
cs: Věnovat dar

[ctx: Project URL Type]
en: Translate
cs: Překlad

[ctx: Project URL Type]
en: Contact
cs: Kontakt

[ctx: Project URL Type]
en: Source Code
cs: Zdrojový kód

[ctx: Project URL Type]
en: Contribute
cs: Přispět

en: Copy Link
cs: Kopírovat odkaz

note: TRANSLATORS: page in the statistics dialog
en: Timeline
cs: Časová osa

note: TRANSLATORS: label prefix shown in graph tooltips, for example: "Installs: 42"
en: Installs:
cs: Počet instalací:

note: TRANSLATORS: page in the statistics dialog
en: World
cs: Svět

en: Since 4/15/2024
cs: Od 15. 4. 2024

note: Translators: M is the suffix for millions
en: %.2fM Total Installs
cs: %.2f mil. celkových instalací

note: Translators: K is the suffix for thousands
en: %.2fK Total Installs
cs: %.2f tis. celkových instalací

en: %'d Total Installs
cs: %'d celkových instalací

en: No Results Found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: Search failed
cs: Hledání se nezdařilo

en: Keep User Data
cs: Ponechat uživatelská data

en: Allow restoring personal settings &amp; content
cs: Povolit obnovení uživatelských nastavení a obsahu

en: Delete All Data
cs: Odstranit všechna data

en: Permanently erase user data to save space
cs: Trvale odstranit uživatelská data, aby se ušetřilo místo

en: Install %s?
cs: Nainstalovat %s?

en: Select which version to install. May install additional shared components
cs: Vyberte verzi, kterou chcete nainstalovat. Může dojít k instalaci dalších sdílených komponent

en: May install additional shared components
cs: Může nainstalovat dodatečné sdílené komponenty

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Install
cs: _Instalovat

en: Remove %s?
cs: Odebrat %s?

en: Select which version to remove.
cs: Vyberte, kterou verzi chcete odebrat.

en: It will not be possible to use %s after it is uninstalled.
cs: Po odinstalování nebude možné aplikaci %s používat.

en: “%s” is High Risk
cs: Aplikace „%s“ je vysoce riziková

en: This app has full access to your system, including all <b>your files, browser history, saved passwords</b>, and more. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
cs: Tato aplikace má plný přístup k vašemu systému, včetně všech <b>vašich souborů, historie prohlížení, uložených hesel</b> a dalších údajů. Má také přístup k internetu, což znamená, že může odesílat vaše data externím stranám.
    
    Protože je aplikace uzavřený software, nelze auditovat, co s těmito oprávněními dělá.

en: This app uses the legacy X11 windowing system, which allows it to <b>record all keystrokes, capture screenshots, and monitor other applications</b>. It also has access to the internet, meaning it could send your data to outside parties.
    
    Because the app is proprietary, it can not be audited for what it does with these permissions.
cs: Tato aplikace používá starší okenní systém X11, který jí umožňuje <b>zaznamenávat všechny stisky kláves, pořizovat snímky obrazovky a monitorovat další aplikace</b>. Má také přístup k internetu, což znamená, že může odesílat vaše data externím stranám.
    
    Protože je aplikace uzavřený software, nelze auditovat, co s těmito oprávněními dělá.

en: _Install Anyway
cs: Přesto na_instalovat

en: Failed to load transaction dialog
cs: Nezdařilo se načíst dialogové okno transakce

en: All apps are already installed
cs: Všechny aplikace jsou již nainstalovány

en: _OK
cs: _Budiž

en: Install %u App? | Install %u Apps?
cs[0]: Nainstalovat %u aplikaci?
cs[1]: Nainstalovat %u aplikace?
cs[2]: Nainstalovat %u aplikací?

en: The following will be installed. Additional shared components may also be installed
cs: Následující aplikace budou nainstalovány. Mohou být také nainstalovány další sdílené komponenty

en: %d addons will be installed.
cs: Bude nainstalováno %d doplňků.

en: Additionally, addons will be installed.
cs: Kromě toho budou nainstalovány doplňky.

en: _Install All
cs: _Instalovat vše

en: Finished in %.02f seconds
cs: Dokončeno v %.02f sekundách

en: App Add-On
cs: Doplněk aplikace

en: Runtime
cs: Prostředí

en: In Queue
cs: Ve frontě

en: Done
cs: Hotovo

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Error
cs: Chyba

en: Cancel Transaction
cs: Zrušit transakci

en: Show Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Show Error Info
cs: Zobrazit informace o chybě

en: %s Freed
cs: %s uvolněno

en: Transaction Error
cs: Chyba transakce

en: Pending
cs: Čeká

en: _Update All
cs: Akt_ualizovat vše

en: %u Runtime Update | %u Runtime Updates
cs[0]: %u aktualizace prostředí
cs[1]: %u aktualizace prostředí
cs[2]: %u aktualizací prostředí

en: Manage Leftover User Data
cs: Správa zbylých uživatelských dat

en: No Leftover User Data Found
cs: Nenalezena žádná zbylá uživatelská data

en: Personal data left behind by apps that were removed will show up here
cs: Zde se zobrazí vlastní data, která zanechaly odstraněné aplikace

en: Trashed User Data for %u App | Trashed User Data for %u Apps
cs[0]: Uživatelská data %u aplikace byla vymazána
cs[1]: Uživatelská data %u aplikací byla vymazána
cs[2]: Uživatelská data %u aplikací byla vymazána

en: Trashed User Data for %s
cs: Uživatelská data aplikace %s byla vymazána

en: Open User Data Folder
cs: Otevřít složku uživatelských dat

en: Trash User Data
cs: Vymazat uživatelská data

en: Refreshing
cs: Obnovuje se

en: Curated
cs: Vybrané

en: Explore
cs: Procházet

note: Translators: .
en: Library
cs: Knihovna

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

en: You are running a new version of Bazaar!
cs: Používáte novou verzi Bazaaru!

en: See What's New
cs: Podívejte se, co je nového

en: You have a network connection but are viewing a cached version of Flathub
cs: Máte připojení k síti, ale prohlížíte si verzi Flathubu uloženou v mezipaměti

en: Network connection is metered — automatic refreshes disabled
cs: Připojení k síti je měřené – automatická obnovení jsou zakázána

en: _Donate to Bazaar
cs: Po_dpořit Bazaar

en: _Refresh
cs: _Obnovit

en: _Login With Flathub
cs: Přih_lásit se pomocí Flathubu

en: _Manage Leftover User Data
cs: Sp_ravovat zbylá uživatelská data

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _About Bazaar
cs: O _aplikaci Bazaar

en: _Quit Bazaar
cs: _Ukončit Bazaar

en: Log Out
cs: Odhlásit se

note: Translators: %s is the title of the current page
en: Bazaar — %s
cs: Bazaar – %s

en: Failed to launch application
cs: Aplikaci se nezdařilo spustit

en: You can't remove Bazaar from Bazaar!
cs: Bazaar nelze odstranit z Bazaaru!

en: Can't do that right now!
cs: Toto teď nelze provést!

note: Translators: As in, "1 Install" / "100 Installs"
en: Install | Installs
cs[0]: instalace
cs[1]: instalace
cs[2]: instalací

note: Translators: M is the suffix for millions
en: %.*fM
cs: %.*f mil.

note: Translators: K is the suffix for thousands
en: %.*fK
cs: %.*f tis.

en: %d downloads in the last month
cs: %d stažení za poslední měsíc

note: TRANSLATORS: %s is a formatted file size, for example: "128 MB"
en: +%s Runtime
cs: + prostředí %s

en: Download
cs: Stáhnout

en: Size information unavailable
cs: Informace o velikosti nejsou k dispozici

en: Download size of %s
cs: Stahovaná velikost %s

en: All Ages
cs: Libovolný věk

en: Age rating information unavailable
cs: Hodnocení věku není k dispozici

en: Suitable for all ages
cs: Vhodné pro všechny věkové skupiny

en: Suitable for ages %d and up
cs: Vhodné pro věk %d a více

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Free software licensed under %s
cs: Svobodný software licencovaný pod %s

en: Free software
cs: Svobodný software

en: Proprietary Software
cs: Uzavřený software

en: Special License: %s
cs: Zvláštní licence: %s

note: TRANSLATORS: You can omit the "software" part if your translation makes it obvious we're talking about "libre" and not "gratis"
en: Free Software
cs: Svobodné

en: Adaptive
cs: Adaptivní

en: Desktop Only
cs: Pouze pro PC

en: Works on desktop, tablets, and phones
cs: Funguje na PC, tabletech a telefonech

en: May not work on mobile devices
cs: Možná nefunguje na mobilních zařízeních

note: TRANSLATORS: short app safety rating label
en: Low Risk
cs: Nízké riziko

note: TRANSLATORS: short app safety rating label
en: Medium Risk
cs: Střední riziko

note: TRANSLATORS: short app safety rating label
en: High Risk
cs: Vysoké riziko

en: Unknown Permissions
cs: Neznámá oprávnění

en: Permissions are missing for this app.
cs: Pro tuto aplikaci chybí oprávnění.

en: No Permissions
cs: Žádná oprávnění

en: App is fully sandboxed
cs: Aplikace je v plně izolovaném prostředí

en: Network Access
cs: Přístup k síti

en: Can access the internet
cs: Může přistupovat k internetu

en: No Network Access
cs: Žádný přístup k síti

en: Cannot access the internet
cs: Nemůže přistupovat k internetu

en: User Device Access
cs: Přístup k uživatelským zařízením

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
cs: Může přistupovat k zařízením jako jsou webkamery nebo herní ovladače

en: No User Device Access
cs: Žádný přístup k uživatelským zařízením

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
cs: Nemůže přistupovat k zařízením jako jsou webkamery nebo herní ovladače

en: Input Device Access
cs: Přístup ke vstupním zařízením

en: Can access input devices
cs: Může přistupovat ke vstupním zařízením

en: Microphone Access and Audio Playback
cs: Přístup k mikrofonu a přehrávání zvuku

en: Can listen using microphones and play audio without asking permission
cs: Může poslouchat pomocí mikrofonů a přehrávat zvuk bez žádosti o povolení

en: System Device Access
cs: Přístup k systémovým zařízením

en: Can access system devices which require elevated permissions
cs: Může přistupovat k systémovým zařízením, která vyžadují zvýšená oprávnění

en: Screen Contents Access
cs: Přístup k obsahu obrazovky

en: Can access the contents of the screen or other windows
cs: Může přistupovat k obsahu obrazovky nebo jiných oken

en: Legacy Windowing System
cs: Zastaralý zobrazovací systém

en: Always uses a legacy windowing system (X11)
cs: Vždy používá starý zobrazovací systém (X11)

en: Can acquire arbitrary permissions
cs: Může získat libovolná oprávnění

en: User Settings
cs: Nastavení uživatele

en: Can access and change user settings
cs: Může zobrazovat a měnit uživatelská nastavení

en: Full File System Read/Write Access
cs: Plný přístup k souborovému systému pro čtení/zápis

en: Can read and write all data on the file system
cs: Může číst a zapisovat všechna data v souborovém systému

en: Home Folder Read/Write Access
cs: Přístup k domovské složce pro čtení/zápis

en: Can read and write all data in your home directory
cs: Může číst a zapisovat všechna data ve vaší domovské složce

en: Full File System Read Access
cs: Plný přístup k souborovému systému pro čtení

en: Can read all data on the file system
cs: Může číst všechna data v souborovém systému

en: Home Folder Read Access
cs: Přístup k domovské složce pro čtení

en: Can read all data in your home directory
cs: Může číst všechna data ve vaší domovské složce

en: Download Folder Read/Write Access
cs: Přístup ke složce se staženými soubory pro čtení/zápis

en: Can read and write all data in your downloads directory
cs: Může číst a zapisovat všechna data ve vaší složce se staženými soubory

en: Download Folder Read Access
cs: Přístup ke složce se staženými soubory pro čtení

en: Can read all data in your downloads directory
cs: Může číst všechna data ve vaší složce se staženými soubory

en: Can read and write all data in the directory
cs: Může číst a zapisovat všechna data ve složce

en: Can read all data in the directory
cs: Může číst všechna data ve složce

en: No File System Access
cs: Žádný přístup k souborovému systému

en: Cannot access the file system at all
cs: Vůbec nemůže přistupovat k souborovému systému

en: Uses System Services
cs: Využívá služby systému

en: Can request data from non-portal system services
cs: Může si vyžádat data ze služeb systému mimo portál

en: Uses Session Services
cs: Využívá služby sezení

en: Can request data from non-portal session services
cs: Může si vyžádat data ze služeb sezení mimo portál

en: No Service Access
cs: Žádný přístup ke službám

en: Cannot access non-portal session or system services at all
cs: Nemůže přistupovat ke službám sezení nebo systému mimo portál

en: Verified App Developer
cs: Ověřený vývojář aplikace

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
cs: Vývojář této aplikace byl ověřen jako ten, za koho se vydává

en: Proprietary Code
cs: Uzavřený kód

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
cs: Zdrojový kód není veřejný, takže jej nelze nezávisle zkontrolovat a nemusí být bezpečný

en: Auditable Code
cs: Otevřený kód

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
cs: Zdrojový kód je veřejný a může být nezávisle kontrolován, což zvyšuje pravděpodobnost, že je aplikace bezpečná

en: Use the %s System Service
cs: Použít službu systému %s

en: Use the %s Session Service
cs: Použít službu sezení %s

en: Use the %s Service
cs: Použít službu %s

en: Can see the non-portal service
cs: Může vidět službu mimo portál

en: Can talk to the non-portal service
cs: Může komunikovat se službou mimo portál

en: Can own the non-portal service
cs: Může vlastnit službu mimo portál

en: Global Menu Integration
cs: Integrace globální nabídky

en: Can display its menus in a global menu bar
cs: Může zobrazit své nabídky v globálním panelu nabídek

en: KDE Settings Integration
cs: Integrace nastavení KDE

en: Can detect when KDE desktop settings change
cs: Může detekovat změnu nastavení plochy KDE

en: KDE Global Settings
cs: Globální nastavení KDE

en: Can read KDE desktop preferences like fonts and colors
cs: Může číst nastavení plochy KDE, jako jsou písma a barvy

en: Secret Storage Service
cs: Úložiště služby utajení

en: Can store and retrieve its own passwords using the system keyring
cs: Může ukládat a načítat vlastní hesla pomocí systémové klíčenky

en: Desktop Notifications Service
cs: Služba upozornění plochy

en: Can send desktop notifications
cs: Může zasílat upozornění plochy

en: System Tray Integration
cs: Integrace do oznamovací oblasti systému

en: Can display an icon in the system tray
cs: Může zobrazit ikonu v systémové oznamovací oblasti

en: KDE Connect Integration
cs: Integrace KDE Connect

en: Can interact with devices paired via KDE Connect
cs: Může komunikovat se zařízeními spárovanými přes KDE Connect

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
cs: Navigace

[ctx: shortcut window]
en: Open Explore Page
cs: Otevřít stránku procházení

[ctx: shortcut window]
en: Open Library Page
cs: Otevřít stránku knihovny

[ctx: shortcut window]
en: Open Search Page
cs: Otevřít stránku vyhledávání

[ctx: shortcut window]
en: Remotes
cs: Repozitáře

[ctx: shortcut window]
en: Sync Remotes
cs: Synchronizovat repozitáře

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Open Preferences
cs: Otevřít předvolby

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
cs: Zobrazit zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
cs: Zavřít okno

[ctx: shortcut window]
en: Quit Bazaar
cs: Ukončit Bazaar

en: %s Installed
cs: %s nainstalováno

en: The app is ready to be used
cs: Aplikace je připravená k použití

en: Updates Are Out of Date
cs: Údaje o aktualizacích jsou zastaralé

en: Please check for available updates
cs: Zkontrolujte prosím dostupné aktualizace

en: %u App Updated | %u Apps Updated
cs[0]: Byla aktualizována %u aplikace
cs[1]: Byly aktualizovány %u aplikace
cs[2]: Bylo aktualizováno %u aplikací

en: %s has been updated.
cs: Aplikace %s byla aktualizována.

en: %s and %s have been updated.
cs: Aplikace %s a %s byly aktualizovány.

en: Includes %s, %s and %s.
cs: Včetně %s, %s a %s.
