bibledit - en to id translation catalogue (614 entries)

en: Has been sending and receiving during the past hour
id: Telah melakukan pengiriman dan penerimaan sepanjang jam terakhir

en: See the Journal for progress.
id: Lihat Jurnal untuk perkembangan.

en: Journal
id: Jurnal

en: You are connected to a public demo of Bibledit Cloud.
id: Anda terhubung kepada demo Bibledit Cloud yang terbuka untuk umum.

en: Everybody can modify the data on that server.
id: Semua orang dapat mengubah data dalam server itu.

en: After send and receive your data will reflect the data on the server.
id: Setelah mengirim dan menerima, data Anda akan merefleksikan data dalam server.

en: Sending statistics
id: Mengirim statistik

en: statistics
id: statistik

en: Number of change notifications
id: Jumlah dari pemberitahuan tentang perubahan

en: Number of consultation notes assigned to you awaiting your response
id: Jumlah dari catatan konsultasi yang ditugaskan kepada Anda tetapi belum Anda tanggapi

en: Number of consultation notes you are subscribed to
id: Jumlah dari catatan konsultasi yang Anda tandai

en: Inactive for a day
id: Tidak aktif selama satu hari

en: Inactive for a week
id: Tidak aktif selama satu minggu

en: Verse mappings
id: Pemetaan ayat

en: The verse mapping was saved
id: Pemetaan ayat telah disimpan

en: Verse Mappings
id: Pemetaan Ayat

en: Enter a name for the new verse mapping
id: Masukkan nama untuk pemetaan ayat yang baru

en: This verse mapping already exists
id: Pemetaan ayat ini telah ada

en: Would you like to delete this verse mapping?
id: Apakah Anda ingin menghapus pemetaan ayat ini?

en: The verse mapping was deleted
id: Pemetaan ayat telah dihapus

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: New
id: Baru

en: Pending
id: Menunggu

en: In progress
id: Dalam proses

en: Done
id: Selesai

en: Reopened
id: Dibuka kembali

en: Wish
id: Diharapkan

en: Normal
id: Biasa

en: Important
id: Penting

en: Major
id: Mayor

en: Critical
id: Darurat

en: Name
id: Nama

en: Information
id: Keterangan

en: displaying no more of these
id: tidak menampilkan yang seperti ini lagi

en: No Bible given
id: Nama Alkitab belum diisi

en: It is unclear which data to copy to where
id: Tidak jelas data apa yang perlu disalin kemana

en: Reading
id: Membaca

en: Read access to the repository is successful.
id: Akses membaca ke repositori berhasil.

en: Read access failed.
id: Akses membaca gagal.

en: Cloning
id: Kloning

en: Copy repository to Bibledit
id: Menyalin repository ke BIbledit

en: Configuring
id: Mengkonfigurasi

en: Configure copied data
id: Mengkonfigurasi data yang telah disalin

en: Writing
id: Menulis

en: A file was added to the data successfully.
id: File berhasil ditambahkan ke data.

en: Failure adding a file to the data.
id: Gagal menambahkan file ke data.

en: Committing
id: Melakukan komit

en: The file was committed successfully.
id: File telah berhasil dikomit

en: Failure committing the file.
id: Gagal melakukan komit file

en: Pulling
id: Menarik

en: Changes were pulled from the repository successfully.
id: Perubahan telah berhasil ditarik dari repositori.

en: Pushing
id: Mendorong

en: Changes were pushed to the repository successfully.
id: Perubahan telah berhasil didorong ke repositori.

en: Pushing changes to the repository failed.
id: Perubahan gagal didorong ke repositori.

en: Cleaning
id: Membersihkan

en: The temporal file was removed from the data successfully.
id: File sementara telah berhasil dihapus dari data.

en: Failure removing the temporal file from the data.
id: FIle sementara gagal dihapus dari data

en: The removed temporal file was committed successfully.
id: File sementara yang dihapuskan telah berhasil dikomit.

en: Failure committing the removed temporal file.
id: Gagal melakukan komit kepada file sementara yang telah dihapuskan.

en: The changes were pushed to the repository successfully.
id: Perubahan telah berhasil didorong ke dalam repositori.

en: Copying
id: Menyalin

en: Copying the data from the repository and storing it in Bibledit.
id: Menyalin data dari repositori dan menyimpannya di dalam Bibledit.

en: Storing the local Bible data to the staging area.
id: Menyimpan data lokal Alkitab ke area pemanggungan.

en: The local Bible data was staged successfully.
id: Data lokal Alkitab berhasil dimasukkan ke area pemanggungan.

en: Failure staging the local Bible data.
id: Gagal memasukkan data lokal Alkitab ke dalam staging area.

en: The local Bible data was committed successfully.
id: Data lokal Alkitab berhasil dikomit ke repositori.

en: Failure committing the local Bible data.
id: Gagal mengkomit data lokal Alkitab.

en: The local Bible data was pushed to the repository successfully.
id: Data lokal Alkitab telah berhasil didorong ke dalam repositori.

en: Pushing the local Bible data to the repository failed.
id: Data lokal Alkitab gagal didorong ke repositori.

en: Syncing
id: Menyinkronkan

en: Link repository
id: Menghubungkan repositori

en: Collaboration
id: Kolaborasi

en: Repository
id: Repositori

en: Which Bible are you going to use?
id: Alkitab mana yang akan Anda gunakan?

en: Preferences
id: Preferensi

en: Select which Bible to make the active one for editing
id: Pilih Alkitab yang akan diedit

en: Changes
id: Perubahan

en: Send/receive
id: Kirim/Terima

en: Up to date
id: Terbaru

en: Still busy
id: Masih sibuk

en: Failure to initiate connection
id: Gagal untuk menghubungkan

en: No user found
id: Tidak ada pengguna ditemukan

en: Not downloading change notifications due to communication error
id: Tidak mengunduh notifikasi perubahan karena permasalahan komunikasi

en: Notes
id: Catatan

en: No local user found
id: Tidak ditemukan pengguna lokal

en: Sending note to server
id: Mengirim catatan ke server

en: Bibles
id: Alkitab

en: Sending to server
id: Sedang kirim ke server

en: Failure sending chapter
id: Gagal mengirim pasal

en: Bibledit Cloud says:
id: Bibledit Cloud mengatakan:

en: Failure getting list of Bibles
id: Gagal mendapatkan daftar Alkitab

en: Checksum error while receiving list of Bibles
id: Checksum gagal dilakukan sewaktu menerima daftar Alkitab

en: Deleting Bible because the server did not grant access to it
id: Menghapus Alkitab karena server tidak memberikan akses

en: Failure getting Bible checksum
id: Gagal mendapatkan checksum Alkitab

en: Bible up to date
id: Alkitab telah dalam versi terbaru

en: Failure getting books
id: Gagal mendapatkan buku-buku

en: Checksum error while receiving list of books from server
id: Checksum gagal sewaktu mendapatkan daftar buku dari server

en: Deleting book because the server does not have it
id: Menghapus buku karena server tidak memilikinya

en: Failure getting book checksum
id: Gagal mendapatkan checksum buku

en: Failure getting list of chapters:
id: Gagal mendapatkan daftar pasal:

en: Checksum error while receiving list of chapters
id: Checksum gagal sewaktu menerima daftar pasal

en: Deleting chapter because the server does not have it
id: Menghapus pasal karena server tidak memilikinya

en: Failure getting checksum:
id: Gagal memperoleh checksum:

en: Getting chapter:
id: Mendapatkan pasal:

en: Failure getting chapter:
id: Gagal mendapatkan pasal:

en: Merging changes on server and client
id: Menyatukan perubahan antara server dengan klien

en: Changes made in Bibledit
id: Perubahan dilakukan dalam Bibledit

en: Bibledit will resolve the conflicts
id: Bibledit akan menyelesaikan konflik

en: Bibledit resolved the conflicts
id: Bibledit berhasil menyelesaikan konflik

en: Settings
id: Setelan

en: Failure sending and receiving Settings
id: Gagal mengirim dan menerima Pengaturan

en: Sending settings
id: Mengirim pengaturan

en: Resources
id: Teliti

en: Sending and receiving:
id: Mengirim dan menerima:

en: Send/Receive
id: Mengirim/Menerima

en: Select a Bible
id: Pilih Alkitab

en: Starting to send and receive now.
id: Mulai untuk mengirim dan menerima sekarang.

en: Starting to send now.
id: Mulai untuk mengirim sekarang.

en: Still sending and receiving from the last time.
id: Masih mengirim dan menerima sejak permintaan terakhir Anda.

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

en: Month
id: Bulan

en: Loaded
id: Telah dimuat

en: Will save...
id: Akan menyimpan...

en: Updating...
id: Memperbarui...

en: Updated
id: Diperbarui

en: Saving...
id: Menyimpan...

en: Saved
id: Tersimpan

en: Retrying...
id: Mencoba kembali...

en: You do not have enough privileges to modify this book.
id: Anda tidak memiliki hak istimewa yang cukup untuk mengubah buku ini.

en: Updated Bible text was loaded.
id: Teks Alkitab yang diperbarui telah dimuat.

en: space
id: spasi

en: non-breaking space
id: spasi yang tidak memisahkan

en: narrow non-breaking space
id: spasi sempit yang tidak memisahkan

en: unknown
id: Tidak diketahui

en: Font and text direction
id: Arah font dan teks

en: Waiting while Bibledit Cloud installs the requested SWORD module
id: Menunggu Bibledit Cloud untuk menginstall modul SWORD yang diminta

en: It has been some time ago that changes in the Bible text were received from the Cloud.
id: Sudah cukup lama sejak perubahan terakhir pada teks Alkitab diterima dari Cloud.

en: You have now connected to Bibledit Cloud.
id: Anda sekarang terhubung ke Bibledit Cloud

en: While you were disconnected from Bibledit Cloud, you made some changes in the Bible text on your device.
id: Selama Anda tidak terhubung kepada Bibledit Cloud, Anda membuat beberapa perubahan dalam teks Alkitab dari perangkat Anda.

en: These changes will not be saved to Bibledit Cloud.
id: Perubahan ini tidak akan disimpan ke Bibledit Cloud

en: While sending Bible text to Bibledit Cloud, you did not have write access to this chapter.
id: Sewaktu mengirim teks Alkitab ke Bibledit Cloud, Anda tidak memiliki akses tulis ke pasal ini.

en: Bibledit saved the Bible text below.
id: Bibledit menyimpan teks Alkitab di bawah.

en: But Bibledit is not entirely sure that all went well.
id: Tetapi Bibledit tidak yakin semua berjalan dengan baik

en: You edited:
id: Anda mengedit:

en: Bibledit saved:
id: Bibledit menyimpan:

en: This Bible already exists
id: Alkitab itu sudah ada.

en: The Bible was created
id: Alkitab baru dibuat.

en: The Bible was copied.
id: Alkitab sudah disalin

en: Would you like to delete this Bible?
id: Apakah Anda mau menghapus proyek Alkitab ini?

en: Would you like to delete this chapter?
id: Apakah Anda mau menghapus pasal ini?

en: Would you like to change the versification system?
id: Apakah Anda mau mengubah sistem versifikasi?

en: Would you like to delete this book?
id: Apakah Anda ingin menghapus kitab ini?

en: Would you like to change the stylesheet for editing?
id: Apakah Anda ingin mengubah stylesheet untuk pengeditan?

en: The stylesheet affects how the Bible text in the editor looks.
id: Stylesheet mempengaruhi bagaimana teks Alkitab terlihat dalam editor.

en: Would you like to change the stylesheet for export?
id: Apakah Anda ingin mengubah stylesheet untuk ekspor?

en: Would you like to delete this image?
id: Apakah Anda ingin menghapus gambar ini?

en: Bible Checks
id: Alat-alat pemeriksaan Alkitab

en: New line within USFM:
id: Baris baru dalam USFM:

en: Space before a question mark
id: Terdapat spasi sebelum tanda tanya.

en: You have entered the changes below in a Bible editor.
id: Anda telah memasukkan perubahan dibawah ke dalam editor Alkitab.

en: The USFM code is given for reference.
id: Kode USFM diberikan sebagai referensi.

en: Edit verse
id: Mengedit ayat

en: Editor and Resources
id: Jendela Editor dan Teliti

en: Editor and Notes
id: Jendela Editor dan Catatan

en: Resources and Editor and Notes
id: Jendela Teliti, Editor, dan Catatan

en: Editor and Consistency tool
id: Jendela Editor dan Alat Konsistensi

en: Visual editor and USFM editor
id: Editor Visual dan USFM

en: Would you like to delete this workspace configuration?
id: Apakah Anda ingin menghapus pengaturan workspace ini?

en: Edit workspace
id: Edit ruang kerja

en: Email address:
id: Alamat email:

en: cancel
id: batal

en: Copying Bible from Bibledit to a Paratext project.
id: Menyalin Alkitab dari Bibledit ke sebuah proyek Paratext

en: Bibledit Bible:
id: Alkitab Bibledit:

en: Copying Paratext project to a Bible in Bibledit.
id: Menyalin proyek Paratext ke sebuah Alkitab dalam Bibledit

en: Copy Bibledit to Paratext
id: Menyalin Bibledit ke Paratext

en: Copy Paratext to Bibledit
id: Menyalin Paratext ke Bibledit

en: Copy larger Bibledit chapter to smaller Paratext chapter
id: Menyalin pasal Bibledit yang lebih besar ke pasal Paratext yang lebih kecil

en: Paratext: Send/receive
id: Kirim ke/Terima dari Paratext

en: You can set the notifications in Bibledit Cloud.
id: Anda dapat mengatur notifikasi dalam Bibledit Cloud.

en: Password should be at least four characters long
id: Kata sandi yang paling pendek harus terdiri dari empat huruf

en: Passwords do not match
id: Kedua kata sandi tadi tidak sama.

en: Current password is not valid
id: Kata sandi tadi tidak benar.

en: The new password was saved
id: Kata sandi baru sudah disimpan

en: Email address is not valid
id: Alamat email itu salah.

en: Email address change
id: Mengubah alamat email

en: A verification email was sent to
id: Email verifikasi telah dikirim kepada

en: Search
id: Cari

en: Ready
id: Siap

en: The passage has been opened in the existing Bible editor
id: Perikop sudah dibuka dalam editor Alkitab yang telah dibuka

en: Open a Bible editor to edit the passage
id: Buka editor Alkitab untuk mengedit perikop

en: Would you like to change the category of this style?
id: Apakah Anda ingin mengganti kategori dari gaya ini?

en: Would you like to change the type of this style?
id: Apakah Anda ingin mengubah tipe dari gaya ini?

en: Would you like to change the sub type of this style?
id: Apakah Anda ingin mengubah subtipe dari gaya ini?

en: Would you like to change whether this style is in italics?
id: Apakah Anda ingin mengubah sehingga gaya ini dimiringkan atau tidak?

en: Would you like to change whether this style is in bold?
id: Apakah Anda ingin mengubah sehingga gaya ini ditebalkan atau tidak?

en: Would you like to change whether this style is underlined?
id: Apakah Anda ingin mengubah sehingga gaya ini digarisbawahi atau tidak?

en: Would you like to change whether this style is in small caps?
id: Apakah Anda ingin mengubah sehingga gaya ini dalam huruf kecil daripada huruf kapital?

en: Would you like to change the text alignment of this style?
id: Apakah Anda ingin mengubah perataan dari gaya ini?

en: Would you like to change the numbering of the note?
id: Apakah Anda ingin mengubah penomoran catatan?

en: Would you like to change when the note numbering restarts?
id: Apakah Anda ingin mengubah kapan penomoran catatan dimulai?

en: Would you like to delete this stylesheet?
id: Apakah Anda ingin menghapus stylesheet ini?

en: The file can be imported in another Bibledit client.
id: File ini dapat diimpor ke klien Bibledit lain.

en: Download the archive with all installed resources.
id: Mengunduh seluruh materi penelitian dalam bentuk archive.

en: New feedback
id: Masukan baru

en: Feedback
id: Masukan

en: The email address is not valid
id: Alamat email itu salah.

en: This account needs a password.
id: Akun ini perlu kata sandi.

en: Please login the other way, through Menu / Login.
id: Mohon masuk dengan cara lain, melalui tombol Menu/ Masuk.

en: Public feedback
id: Masukan publik

en: Note summary
id: Ringkasan catatan

en: Edit Note Source
id: Edit Sumber Catatan

en: Unknown summary
id: Ringkasan yang tidak diketahui

en: Would you like to delete the notes?
id: Apakah Anda ingin menghapus catatan-catatan ini?

en: Adding a comment to the note cancels the deletion.
id: Menambahkan komentar kepada catatan membatalkan penghapusan.

en: Login
id: Masuk

en: User resources
id: Bahan tafsir pengguna

en: Tools
id: Alat-alat

en: Help
id: Bantuan

en: Users
id: Pengguna

en: Save
id: Simpan

en: Bibledit links to the remote repository.
id: Bibledit terhubung dengan repositori jarak jauh.

en: Bibledit will copy its own data to the remote repository.
id: Bibledit akan menyalin datanya sendiri ke repositori jarak jauh.

en: Bibledit will copy the data of the remote repository to itself.
id: Bibledit akan menyalin data dari repositori jarak jauh kedalam dirinya sendiri.

en: Bibledit Cloud can store the Bible text plus all changes in a git repository.
id: Bibledit Cloud dapat menyimpan teks Alkitab ditambah semua perubahan dalam sebuah repositori git.

en: Take your own data in Bibledit as the source.
id: Ambil data Anda sendiri dalam Bibledit sebagai sumber.

en: This means that the data in the repository is left as it is, and that a copy of that data overwrites your own data in Bibledit.
id: Ini berarti data dalam repositori ditinggalkan sebagaimana adanya, dan salinan data tersebut akan menimpa data Anda sendiri di Bibledit.

en: After the setup is complete, Bibledit will only send the data to the repository.
id: Setelah persiapan selesai, Bibledit hanya akan mengirim data ke repositori.

en: After the setup is complete, Bibledit will send data to the repository, and receive data from the repository.
id: Setelah persiapan selesai, Bibledit akan mengirim data ke repositori, dan menerima data dari repositori.

en: Submit
id: Terapkan

en: General font size for the interface
id: Ukuran font antarmuka secara umum

en: Please enter a font size between 50 and 300 percent
id: Mohon masukkan ukuran font antara 50 sampai 300 persen

en: Relative font size for the menu
id: Ukuran font menu secara relatif

en: The size of the font for the menu, relative to the general font size.
id: Ukuran font untuk menu, relatif kepada ukuran font umum.

en: Relative font size for the Bible editors
id: Ukuran font editor Alkitab secara relatif

en: The size of the font for the Bible editors, relative to the general font size.
id: Ukuran font untuk editor Alkitab, relatif terhadap ukuran font umum.

en: Relative font size for the resources
id: Ukuran font untuk materi penelitian

en: The size of the font for the resources, relative to the general font size.
id: Ukuran font untuk materi penelitian, relatif terhadap ukuran font umum

en: Relative font size for Hebrew resources
id: Ukuran font untuk bahasa Ibrani

en: The size of Hebrew text within resources, relative to the resources font size.
id: Ukuran teks Ibrani dalam materi penelitian, relatif terhadap ukuran font materi penelitian.

en: Relative font size for Greek resources
id: Ukuran font untuk bahasa Yunani dalam materi penelitian

en: The size of Greek text within resources, relative to the resources font size.
id: Ukuran teks Yunani dalam materi penelitian, relatif terhadap ukuran font materi penelitian.

en: Initial vertical position of the editing cursor in the Bible editors
id: Posisi vertikal awal dari kursor dalam editor Alkitab

en: Please enter a caret position between 20 and 80 percent
id: Mohon masukkan ukuran tanda sisipan antara 20 sampai 80 persen

en: Choose theme
id: Pilih tema

en: Please enter a value between 1 and 100 seconds, or 0 to disable
id: Mohon masukkan nilai antara 1 sampai 100 detik, atau 0 untuk menonaktifkan

en: While editing the Bible text and saving it, Bibledit looks at how much the text of the chapter or verse to be saved differs from the existing chapter or verse text.
id: Selama mengedit teks Alkitab dan menyimpannya, Bibledit melihat berapa banyak teks dari pasal atau ayat yang akan disimpan berbeda dengan pasal dan ayat yang sudah tersimpan.

en: If the text to be saved differs more than a certain percentage from the existing text, Bibledit will not save it.
id: Kalau teks yang akan disimpan berbeda lebih tinggi dalam persentase terentu dari teks yang telah tersimpan, Bibledit tidak akan menyimpannya.

en: Chapter editors:
id: Editor pasal:

en: Verse editor:
id: Editor ayat:

en: This works in both basic and advanced mode.
id: Hal ini berfungsi dalam Antarmuka Sederhana dan yang Lengkap.

en: Show a link in the Bible editor to select another Bible editor.
id: Tunjukkan tautan dalam editor Alkitab untuk memilih editor Alkitab lain.

en: Available Bible editors in the Bible editor selector:
id: Editor Alkitab yang tersedia dalam pemilih editor Alkitab:

en: Text editors:
id: Editor teks:

en: Which visual Bible editors to enable?
id: Editor Alkitab visual mana yang ingin Anda diaktifkan?

en: USFM editor:
id: Editor USFM

en: Enable the USFM Bible editor?
id: Aktifkan editor Alkitab USFM?

en: Enable the Styles button in the visual Bible editors.
id: Aktifkan tombol Gaya dalam editor Alkitab visual.

en: Select the Bible for editing:
id: Pilih Alkitab untuk pengeditan:

en: This is for sending your changes to Bibledit Cloud, and receiving changes made by others.
id: Ini untuk mengirim perubahan Anda ke Bibledit Cloud, dan menerima perubahan yang dibuat oleh orang lain.

en: Connection to Bibledit Cloud.
id: Koneksi ke Bibledit Cloud.

en: Switch to advanced mode.
id: Beralih ke Antarmuka Lengkap

en: Advanced mode offers more options than basic mode.
id: Antarmuka Lengkap memiliki jauh lebih banyak pilihan dan fitur dari Antarmuka Sederhana.

en: Once in advanced mode, return to basic mode via menu Settings / Basic mode.
id: Nanti kalau mau kembali ke Antarmuka Sederhana, meng-klik Settings, lalu meng-klik Antarmuka Sederhana.

en: Quickly edit consultation note contents.
id: Edit isi catatan konsultasi dengan cepat.

en: This adds a control for editing the note contents right below the note contents.
id: Ini menambahkan kendali untuk mengedit isi catatan tepat dibawah isi catatan.

en: Which verse separator to use for notes entry?
id: Pemisah ayat seperti apa yang akan digunakan untuk memasukkan catatan?

en: Bibledit always sends the focused verse reference to Accordance.
id: Bibledit selalu mengirim referensi ayat yang terfokus ke Accordance.

en: Send / Receive
id: Kirim / Terima

en: Send and receive:
id: Kirim dan terima:

en: Not connected to Bibledit Cloud
id: Tidak terhubung dengan Bibledit Cloud

en: It sends changes made here to Bibledit Cloud.
id: Mengirim perubahan-perubahan yang diciptakan disini ke Bibledit Cloud.

en: It receives updates from Bibledit Cloud.
id: Ia menerima pembaruan dari Bibledit Cloud

en: If Paratext were installed on this computer, and Bibles in Bibledit would be linked to Paratext projects, then Bibledit would be able to send and receive Bibles data to and from Paratext.
id: Kalau Paratext terpasang di komputer ini, dan Alkitab-Alkitab di Bibledit terhubung pada proyek-proyek Paratext, maka Bibledit dapat mengirim dan menerima data-data Alkitab dari Paratext dan ke Paratext.

en: Bibledit sends and receives this Bible every night.
id: Bibledit mengirim dan menerima Alkitab ini setiap malam.

en: Bibledit sends this Bible every night.
id: Bibledit mengirim Alkitab ini setiap malam.

en: Make settings for font and text for the Bible editors.
id: Mengatur font dan teks untuk editor Alkitab.

en: If the font is empty, it takes the font entered in Bibledit Cloud.
id: Kalau font kosong, ambil font yang dimasukkan dalam Bibledit Cloud

en: percent
id: persen

en: Create a new empty Bible
id: Mengerjakan Alkitab baru yang kosong

en: This can be done in Bibledit Cloud.
id: Hal ini dapat dilakukan dalam Bibledit Cloud

en: Convert to USFM resource
id: Ubah menjadi sumber USFM

en: Editing settings
id: Pengaturan pengeditan

en: The public can give feedback
id: Publik dapat memberi masukan

en: Stylesheet for editing
id: Stylesheet untuk pengeditan

en: help
id: Bantuan

en: Click a passage to open it in the Bible text editor.
id: Klik perikop untuk membukanya dalam editor teks Alkitab.

en: double spaces in the raw USFM
id: dua spasi di dalam USFM mentah

en: a space before a comma, semicolon, colon, full stop, question mark, or exclamation mark
id: Terdapat spasi sebelum koma, titik koma, titik dua, titik tanda tanya, atau tanda tegas.

en: settings
id: Setelan

en: Bibledit tracks the changes in the text of the Bibles.
id: Bibledit melacak perubahan-perubahan dalam teks-teks Alkitab

en: To edit two Bibles side-by side, add two editors to the workspace.
id: Mengedit dua Alkitab secara bersebelahan, tambahkan dua editor ke dalam workspace.

en: You can set the width as a percentage.
id: Anda dapat mengatur kelebaran dalam persentase

en: change
id: ubah

en: You can change your password or your email address. Your current email address is
id: Saudara dapat mengubah kata sandimu atau alamat emailmu. Alamat email yang terdaftar sekarang adalah

en: Current password
id: Kata sandi yang berlaku sekarang

en: New password
id: Kata sandi baru

en: Again new password
id: Isi ulang kata sandi baru

en: New email address
id: Alamat email baru

en: Cancel
id: Batal

en: Yes
id: Ya

en: Font size
id: Ukuran font

en: Language
id: Bahasa

en: The language for Bibledit:
id: Bahasa untuk Bibledit:

en: Your preferred language is not listed?
id: Pilihan bahasamu belum terdaftar?

en: Start translating right away.
id: Mulai menerjemahkan sekarang.

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Indexing
id: Sedang membuat Indeks

en: Create feedback on
id: Ciptakan masukan di

en: Summary (no more than 30 characters long)
id: Ringkasan (dengan panjang tidak lebih dari 30 karakter)

en: Your feedback
id: Masukan Anda

en: Thank you for being interested in providing feedback on the Bible.
id: Terima kasih atas kesediannya untuk memberi masukan tentang Alkitab ini.

en: Please provide your name and email address.
id: Berikanlah namamu dan alamat emailmu.

en: You will then receive email about any feedback you give.
id: Anda akan menerima email tentang masukan yang Anda berikan.

en: Summary
id: Ringkasan

en: Is this the verse you wish to give feedback on?
id: Apakah ini ayat yang Anda ingin beri masukan?

en: If it is not, use the navigator at the top to go to the correct verse.
id: Kalau bukan, gunakan alat navigasi di atas untuk pergi ke ayat yang seharusnya.

en: Edit note summary
id: Edit ringkasan catatan

en: Compare this Bible with any of the Bibles or USFM Resources below.
id: Bandingkan Alkitab ini dengan Alkitab atau Sumber Daya USFM apa saja di bawah.

en: Email address for a feedback link:
id: Alamat email untuk tautan kepada masukan:

en: Full USFM
id: USFM Utuh

en: Basic USFM and Text
id: USFM Dasar dan Teks

en: The password will be the same as the username.
id: Kata sandi akan sama dengan nama pengguna.

en: Member
id: Anggota

en: User:
id: Pengguna:

en: Can use advanced mode in Cloud.
id: Saudara dapat menggunakan Antarmuka Lengkap dengan browser Internet.

en: USFM resources
id: Pilihan materi penelitian dari USFM

en: Web resources
id: Pilihan materi penelitian dari Internet

en: BibleGateway resources
id: Pilihan materi penelitian dari BibleGateway

en: StudyLight resources
id: Pilihan materi penelitian dari StudyLight

en: User-defined resources
id: Pilihan materi penelitian yang dibuat oleh pengguna

en: USFM Resources
id: Pilihan materi penelitian dari USFM

en: To create a USFM resource, go to the Bibles, and convert it to a USFM resource.
id: Untuk menciptakan sumber daya USFM, masuk ke menu Alkitab, dan ubah Alkitab yang diinginkan menjadi sebuah sumber daya USFM.

en: You can delete a USFM resource.
id: Anda dapat menghapus sumber daya USFM

en: You can convert a USFM resource back to a Bible.
id: Anda dapat mengubah sumber daya USFM kembali menjadi sebuah Alkitab.

en: Progress will be visible in the Journal.
id: Proses dapat diamati dalam Jurnal.

en: Cancelling a resource installation does not erase already installed content.
id: Membatalkan pemasangan sumber tidak menghapus konten yang telah terpasang.

en: When installing the resource again, it will continue from where it was cancelled.
id: Sewaktu memasang sumber kembali, pemasangan akan dilanjutkan dari bagian yang ditinggalkan.

en: Convert Bible to USFM Resource
id: Ubah Alkitab menjadi Sumber Daya USFM

en: You can convert a Bible to a USFM Resource.
id: Anda dapat mengubah Alkitab menjadi sebuah Sumber Daya USFM

en: A Bible can be edited, but a USFM Resource cannot.
id: Alkitab dapat diubah, tetapi Sumber Daya USFM tidak dapat.

en: A Bible can be searched, but a USFM Resource cannot.
id: Pencarian dapat dilakukan dalam sebuah Alkitab, tetapi tidak dapat dalam sebuah Sumber Daya USFM.

en: The USFM Resource uses less space.
id: Sumber daya USFM menggunakan ruang penyimpanan yang lebih kecil.

en: Password
id: Kata Sandi

en: Email address
id: Alamat email

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Select editor
id: Pilih editor

en: Manage users.
id: Mengolah para pengguna.

en: Open the web address in a browser, follow the instructions on the screen to configure Bibledit Cloud, and log in.
id: Buka alamat melalui sebuah peramban web, ikuti petunjuk di sana untuk menkonfigurasi Bibledit Cloud. Kemudian masuk ke dalam akun Anda.

en: The Bible is available in USFM code.
id: Alkitab tersedia dalam kode USFM.

en: The USFM code is clean and adheres to the standards.
id: Kode USFM bersih dan sesuai dengan standar.

en: Open the web address in the browser, follow the instructions on the screen to configure Bibledit Cloud, and log in.
id: Buka alamat melalui sebuah peramban web, ikuti petunjuk di sana untuk menkonfigurasi Bibledit Cloud. Kemudian masuk ke dalam akun Anda.

en: The user needs to regularly synchronize the data on the client with the data on Bibledit Cloud.
id: Pengguna perlu sering melakukan sync data dalam aplikasi Bibledit dengan Bibldit Cloud.

en: In the Bibledit client, connect to Bibledit Cloud once, and provide your username and password as you normally log in on Bibledit Cloud.
id: Dalam aplikasi/program Bibledit, hubungkan kepada akunmu di Bibledit Cloud hanya satu kali saja. Memberi nama pengguna dan kata sandi sama yang Saudara menggunakan dalam Bibledit Cloud.

en: The client mode is useful in a situation where the Internet connection is not optimal.
id: Menggunakan aplikasi Bibledit berguna untuk lokasi di mana hubungan Internet tidak kuat ataupun tidak ada.

en: People can sign up for an account and log in.
id: Anda dapat mendaftar untuk menjadi pengguna Bibledit.

en: The first role is Member. A member is somebody who has signed up to the site, and has confirmed this signup through his email.
id: Tingkat pengguna yang dasar adalah Tamu. Tamu adalah orang yang sudah mendaftar dan membuktikan alamat emailnya melalui proses pendaftaran.

en: Username or email address:
id: Isilah nama pengguna atau alamat emailmu:

en: Forgot password?
id: Aku sudah lupa kata sandiku!

en: Not registered?
id: Apakah akun Saudara belum terdaftar?

en: Sign up!
id: Mendaftar sebagai pengguna!

en: Signup
id: Mendaftar

en: Your account is pending.
id: Akun Anda belum aktif.

en: A verification email has been sent.
id: Email verifikasi telah kami kirim.

en: Follow the instructions in the email to activate your account.
id: Ikuti petunjuk dalam email tersebut untuk mengaktivasi akun Anda.

en: Switched user
id: Sudah mengganti akun pengguna

en: You have now logged in on behalf of another user:
id: Saudara sudah masuk akun pengguna yang lain:

en: To go back to your own username, log this user out, and then login with your own credentials.
id: Untuk kembali kepada akun Bibledit sendiri, keluar (log out) dari akun ini dan login kembali atas namamu sendiri.

en: Which username would you like to use?
id: Berikanlah nama pengguna yang hendak Saudara menggunakan.

en: Which password?
id: Tentukanlah kata sandi.

en: Your email address?
id: Berikanlah alamat emailmu.

en: Security question:
id: Pertanyaan sekuriti:

en: Hint for answering the security question:
id: Kalau perlu bantuan untuk menjawab pertanyaan sekuriti:

en: Front matter table of contents.
id: Prakata dan Daftar Isi

en: Genesis
id: Kejadian

en: Gen
id: Kej

en: Exodus
id: Keluaran

en: Exod
id: Kel

en: Exo
id: Kel

en: Leviticus
id: Imamat

en: Lev
id: Im

en: Numbers
id: Bilangan

en: Num
id: Bil

en: Deuteronomy
id: Ulangan

en: Deut
id: Ul

en: Deu
id: Ul

en: Joshua
id: Yosua

en: Josh
id: Yos

en: Jos
id: Yos

en: Judges
id: Hakim-hakim

en: Judg
id: Hak

en: Jdg
id: Hak

en: Ruth
id: Rut

en: 1Sa
id: 1Sam

en: 2Sa
id: 2Sam

en: 1 Kings
id: 1 Raja-raja

en: 1Kgs
id: 1Raj

en: 1Ki
id: 1Raj

en: 2 Kings
id: 2 Raja-raja

en: 2Kgs
id: 2Raj

en: 2Ki
id: 2Raj

en: 1 Chronicles
id: 1 Tawarik

en: 1Chr
id: 1Taw

en: 1Ch
id: 1Taw

en: 2 Chronicles
id: 2 Tawarik

en: 2Chr
id: 2Taw

en: 2Ch
id: 2Taw

en: Nehemiah
id: Nehemia

en: Esther
id: Ester

en: Esth
id: Est

en: Job
id: Ayub

en: Psalms
id: Mazmur

en: Ps
id: Mzm

en: Psa
id: Mzm

en: Proverbs
id: Amsal

en: Prov
id: Ams

en: Pro
id: Ams

en: Ecclesiastes
id: Pengkotbah

en: Eccl
id: Pkh

en: Ecc
id: Pkh

en: Song of Solomon
id: Kidung Agung

en: Song
id: Kid

en: Sol
id: Kid

en: Isaiah
id: Yesaya

en: Isa
id: Yes

en: Jeremiah
id: Yeremia

en: Jer
id: Yer

en: Lamentations
id: Ratapan

en: Lam
id: Rat

en: Ezekiel
id: Yehezkiel

en: Ezek
id: Yeh

en: Eze
id: Yeh

en: Joel
id: Yoel

en: Joe
id: Yl

en: Amo
id: Am

en: Obadiah
id: Obaja

en: Obad
id: Ob

en: Oba
id: Ob

en: Jonah
id: Yunus

en: Jon
id: Yun

en: Micah
id: Mika

en: Mic
id: Mi

en: Habakkuk
id: Habakuk

en: Zephaniah
id: Zefanya

en: Zeph
id: Zef

en: Zep
id: Zef

en: Haggai
id: Hagai

en: Zechariah
id: Zakaria

en: Zech
id: Za

en: Zec
id: Za

en: Malachi
id: Maleaki

en: Matthew
id: Matius

en: Matt
id: Mat

en: Mark
id: Markus

en: Mar
id: Mrk

en: Luke
id: Lukas

en: John
id: Yohanes

en: Joh
id: Yoh

en: Acts
id: Kisah Para Rasul

en: Act
id: Kis

en: Romans
id: Roma

en: 1 Corinthians
id: 1 Korintus

en: 1Cor
id: 1Kor

en: 1Co
id: 1Kor

en: 2 Corinthians
id: 2 Korintus

en: 2Cor
id: 2Kor

en: 2Co
id: 2Kor

en: Galatians
id: Galatia

en: Ephesians
id: Efesus

en: Eph
id: Ef

en: Philippians
id: Filipi

en: Phil
id: Flp

en: Phi
id: Flp

en: Colossians
id: Kolose

en: Col
id: Kol

en: 1 Thessalonians
id: 1 Tesalonika

en: 1Thess
id: 1Tes

en: 1Th
id: 1Tes

en: 2 Thessalonians
id: 2 Tesalonika

en: 2Thess
id: 2Tes

en: 2Th
id: 2Tes

en: 1 Timothy
id: 1 Timotius

en: 1Ti
id: 1Tim

en: 2 Timothy
id: 2 Timotius

en: 2Ti
id: 2Tim

en: Philemon
id: Filemon

en: Phlm
id: Flm

en: Phm
id: Flm

en: Hebrews
id: Ibrani

en: Heb
id: Ibr

en: James
id: Yakobus

en: Jas
id: Yak

en: Jam
id: Yak

en: 1 Peter
id: 1 Petrus

en: 1Pet
id: 1Ptr

en: 1Pe
id: 1Ptr

en: 2 Peter
id: 2 Petrus

en: 2Pet
id: 2Ptr

en: 1 John
id: 1 Yohanes

en: 1John
id: 1Yoh

en: 1Jo
id: 1Yoh

en: 2 John
id: 2 Yohanes

en: 2John
id: 2Yoh

en: 2Jo
id: 2Yoh

en: 3 John
id: 3 Yohanes

en: 3John
id: 3Yoh

en: 3Jo
id: 3Yoh

en: Jude
id: Yudas

en: Jud
id: Yud

en: Revelation
id: Wahyu

en: Rev
id: Why

en: Front Matter
id: Prakata

en: Back Matter
id: Catatan Belakang

en: Other Material
id: Bahan lain

en: Please enter a name for the new user
id: Isilah nama pengguna

en: User already exists
id: Nama pengguna itu sudah terdaftar.

en: User created
id: Berhasil. Akun pengguna sudah dibuat.

en: Email address was updated
id: Perubahan alamat email sudah berhasil.

en: Would you like to grant the user access to a Bible?
id: Apakah Anda ingin memberikan akses pengguna kepada sebuah Alkitab?

en: The two sets of characters were saved
id: Dua kelompok huruf itu sudah disimpan.

en: Which Bible would you like to take the data from?
id: Ambil data dari Alkitab mana?

en: No first set of characters given
id: Kelompok huruf pertama belum diberikan.

en: No second set of characters given
id: Kelompok huruf kedua belum diberikan.

en: The export has been removed.
id: Data ekspor sudah dihapuskan.

en: The email address for the feedback link was removed.
id: Alamat email untuk tautan kepada masukan telah dihapus.

en: The email address for the feedback link was saved.
id: Alamat email untuk tautan kepada masukan telah disimpan.

en: The email address is not valid.
id: Alamat email tadi tidak benar.

en: All books
id: Semua buku

en: This job does not exist.
id: Prosedur tidak ada.

en: This job is not available to you.
id: Prosedur tidak diijinkan bagi Anda.

en: The job is scheduled to start shortly.
id: Prosedur dijadwalkan untuk memulai sebentar

en: Would you like to delete this resource?
id: Apakah Anda ingin menghapus sumber daya ini?

en: Would you like to convert this resource to a Bible?
id: Apakah Anda ingin mengubah sumber daya ini menjadi Alkitab?

en: Cannot send email yet.
id: Belum dapat mengirim email.

en: The emailer is not yet set up.
id: Pengiriman email otomatis belum disiapkan.

en: The email address does not appear to be valid
id: Alamat email tadi nampaknya tidak benar.

en: Please enter the name for the new versification system
id: Tolong masukkan nama sistem versifikasi baru ini

en: Would you like to delete this versification system?
id: Apakah Anda ingin menghapus sistem versifikasi ini?

en: Username or email address is too short
id: Nama pengguna atau alamat email terlalu pendek.

en: Account changed
id: Akun telah diubah

en: Somebody requested a new password for your account.
id: Seseorang sudah minta mengubah kata sandi untuk akunmu.

en: Here is the new password:
id: Inilah kata sandi baru:

en: It is recommended to log into your account with this new password, and then change it.
id: Sebaiknya masuk akun Saudara dengan kata sandi baru ini, lalu mengubahnya lagi.

en: A message was sent to the email address belonging to this account to help you getting the password
id: Berita sudah dikirim kepada alamat email yang terdaftar untuk akun ini supaya bisa menentukan kata sandi baru

en: Username or email address cannot be found
id: Nama pengguna atau alamat email tidak terdapat.

en: Switch user
id: Ganti pengguna

en: To which city was Paul travelling when a light from heaven shone round about him?
id: Paulus sedang bepergian kemana sewaktu suatu cahaya dari langit memancar mengelilinginya?

en: Damascus
id: Damsyik

en: And while he travelled, he came near Damascus; and suddenly a light from heaven shone round about him.
id: Selama ia sedang berjalan, ia semakin dekat dengan Damsyik, dan tiba-tiba suatu cahaya dari langit memancar mengelilinginya. (Kisah 9:3 AYT)

en: What is the name of the brother of Aaron the high priest?
id: Siapakah adik Imam Besar Harun?

en: Moses
id: Musa

en: And the anger of Jehova was kindled against Moses, and he said: Is not Aaron the Levite your brother?
id: Kemarahan TUHAN pun menyala atas Musa, dan Dia berfirman, “Bukankah Harun, orang Lewi itu, kakakmu? Aku tahu, dia pandai berkata-kata. Lihat, dia akan datang untuk menemuimu. Ketika dia menemuimu, dia akan bersukacita dalam hatinya. (Keluaran 4:14 AYT)

en: What is the name of the city where Jesus was born?
id: Apa nama kota tempat Yesus dilahirkan?

en: Bethlehem
id: Betlehem

en: When Jesus was born in Bethlehem of Judaea in the days of Herod the king, behold, wise men from the east came to Jerusalem.
id: Sekarang, setelah Yesus lahir di Betlehem, di Yudea, pada zaman Raja Herodes, lihat, orang-orang Majus dari timur datang ke Yerusalem. (Matius 2:1 AYT)

en: What is the name of the island where John was sent to?
id: Penulis kitab Wahyu, Yohanes, ditahan di pulau mana?

en: I, John, your brother and companion in the persecution, and in the kingdom and endurance of Jesus Christ, was in the island called Patmos, because of the word of God, and because of the testimony of Jesus Christ.
id: Saya Yohanes, Saudara kalian dalam penderitaan karena iman kita, dalam ketabahan, dan dalam kerajaan Yesus Kristus. Saya ada di sebuah pulau bernama Patmos, karena firman Allah dan Yesus Kristus yang saya beritakan.

en: Who is the first person to acknowledge Jesus as the Christ?
id: Siapa namanya orang pertama untuk menyambut Yesus sebagai Kristus?

en: There was Simeon. A just and devout man. The Holy Spirit told him that he will see Christ before his death.
id: Lukas 2:25-26 AYT: Ada seorang laki-laki bernama Simeon yang tinggal di Yerusalem. Ia adalah orang yang benar dan saleh, yang menanti-nantikan penghiburan Allah atas Israel, dan Roh Kudus menyertainya. Roh Kudus memberitahunya bahwa ia tidak akan mati sebelum melihat Kristus yang diurapi Tuhan.

en: To whom was the Acts Of Apostles written?
id: Kisah Para Rasul ditulis untuk siapa?

en: Theophilus
id: Teofilus

en: The former treatise have I made, O Theophilus, of all that Jesus began both to do and teach,
id: Kepada yang terhormat Teofilus: Di dalam laporan saya yang pertama ...

en: Where did Jesus met the woman from Samaria?
id: Dimana Yesus bertemu dengan perempuan dari Samaria?

en: Jacob's well
id: Sumur Yakub

en: Jesus being wearied by his journey, sat on Jacob's well. Then came a woman from Samaria to get water.
id: Merasa lelah karena perjalanan, Yesus duduk di sumur Yakub. Kemudian datang seorang perempuan dari Samaria untuk menimba air.

en: Who was the father of Abraham?
id: Siapakah ayah Abraham?

en: And Terah took Abram his son,
id: Dan Terah membawa Abraham anaknya.

en: Who was the son of Cush, the mighty hunter before the Lord?
id: Siapakah anak Kus, orang yang sangat perkasa dalam berperang?

en: And Cush bore Nimrod. He was a mighty hunter before the Lord.
id: Kus mempunyai seorang anak bernama Nimrod. Dia dikenal sebagai orang yang sangat perkasa dalam berperang.

en: What is the name of Job's friend that answered him first?
id: Siapakah teman Ayub yang menjawabnya paling pertama?

en: Eliphaz
id: Elifas

en: Then Eliphaz the Temanite answered and said to Job.
id: Lalu, Elifas, orang Teman, menjawab Ayub.

en: What is the name of Ruth's husband?
id: Siapakah nama dari suami Rut?

en: Boaz
id: Boas

en: So Boaz took Ruth as his wife.
id: Maka Boas menikahi Rut.

en: Who taught Lemuel Proverbs chapter 31?
id: Siapa yang mengajarkan Lemuel Amsal pasal 31?

en: Lemuel's mother
id: Ibu Lemuel

en: The words of king Lemuel, the prophecy that his mother taught him.
id: Kata-kata raja Lemuel, yang diajarkan oleh ibunya kepadanya.

en: Who is the chosen people of God in the Old Testament?
id: Siapakah bangsa yang dipilih Allah dalam Perjanjian Lama?

en: Israel, you are the chosen people of the Lord your God.
id: Israel, kalian adalah orang yang dipilih oleh Tuhan, Allah kalian.

en: Where did God rescue Israel from?
id: Allah menyelamatkan Israel dari mana?

en: Egypt
id: Mesir

en: Then with his mighty arm, he rescued you from Egypt.
id: Dengan tangan-Nya yang perkasa, Dia menyelamatkanmu dari Mesir.

en: Who's the father of Abimelech?
id: Siapa ayah Abimelek?

en: Abimelech the son of Gideon went to Shechem.
id: Abimelek anak Gideon pergi ke kota Sikem

en: Who's the father of Joshua the priest in the time of Ezra?
id: Siapakah ayah Yesua, imam pada zaman Ezra?

en: Jozadak
id: Yozadak

en: The priest Joshua son of Jozadak.
id: Imam Yosua anak Yozadak.

en: We were told that their people had made God angry, and he let them be captured by Nebuchadnezzar, the king of Babylonia.
id: Kita telah diberitahu bahwa mereka memancing amarah Allah, dan Dia membiarkan mereka ditangkap oleh Nebukadnezar, raja Babel.

en: Who wrote Song of Songs?
id: Siapa yang menulis Kidung Agung?

en: Solomon
id: Salomo

en: This is Solomon's most beautiful song.
id: Ini adalah lagu terindah ciptaan Salomo.

en: Who's the father of Hosea?
id: Siapakah ayah Hosea?

en: I am Hosea son of Beeri.
id: Saya adalah Hosea anak Beeri.

en: Username should be at least four characters long
id: Panjang nama pengguna harus paling tidak empat karakter

en: The answer to the question is not correct
id: Jawabanmu itu tidak benar!

en: The username that you have chosen has already been taken.
id: Nama pengguna yang Anda pilih telah diambil.

en: Please choose another one.
id: Mohon pilih yang lain.

en: The email address that you have chosen has already been taken.
id: Alamat email yang Anda pilih telah diambil.

en: Signup verification
id: Bukti pendaftaran

en: There is a request to open an account with this email address.
id: Telah ada permintaan untuk membuka akun dengan alamat email ini.

en: Account opened
id: Akun telah dibuka

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: Your account is now active and you have logged in.
id: Akun Anda telah diaktifkan dan Anda telah masuk.

en: Username should be at least two characters long
id: Nama pengguna paling pendek adalah dua huruf.

en: Username or email address or password are not correct
id: Nama pengguna atau alamat email yang dimasukkan tidak benar.
