bibledit - en to fr translation catalogue (3611 entries)

en: Has been sending and receiving during the past hour
fr: À fait l’envoi et la réception au cours de la dernière heure

en: See the Journal for progress.
fr: Voir le journal pour la progression

en: You are connected to a public demo of Bibledit Cloud.
fr: Vous êtes connecté à la demo publique de Bibledit Cloud.

en: Everybody can modify the data on that server.
fr: Tout le monde peut modifier les données sur ce serveur.

en: After send and receive your data will reflect the data on the server.
fr: Après l’envoi et la réception, vos données refléteront les données sur le serveur.

en: Sending statistics
fr: Envoi de statistiques

en: statistics
fr: statistiques

en: Number of change notifications
fr: Nombre de notifications de modification

en: Number of consultation notes assigned to you awaiting your response
fr: Nombre de notes de consultation qui vous sont attribuées en attente de votre réponse

en: Number of consultation notes you are subscribed to
fr: Nombre de notes de consultation auxquelles vous êtes abonné

en: Inactive for a day
fr: Inactif depuis un jour

en: Inactive for a week
fr: Inactif depuis une semaine

en: Verse mappings
fr: Mappages de versets

en: The verse mapping was saved
fr: Le mappage de versets a été enregistré

en: Verse Mappings
fr: Mappage des versets

en: Enter a name for the new verse mapping
fr: Entrer un nom pour le nouveau mappage de versets

en: This verse mapping already exists
fr: Ce mappage de versets existe déjà

en: Would you like to delete this verse mapping?
fr: Voulez-vous supprimer ce mappage de versets ?

en: The verse mapping was deleted
fr: Le mappage de verset a été supprimé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: New
fr: Nouveau

en: Pending
fr: En attente

en: In progress
fr: En cours

en: Done
fr: Fait

en: Reopened
fr: Réouvert

en: Wish
fr: Souhait

en: Minor
fr: Mineure

en: Normal
fr: Normale

en: Important
fr: Importante

en: Major
fr: Majeure

en: Critical
fr: Critique

en: Name
fr: Nom

en: displaying no more of these
fr: ne pas en montrer plus

en: No Bible given
fr: Pas de Bible renseignée

en: It is unclear which data to copy to where
fr: Il n'est pas clair quelles données sont à copier et où les copier.

en: Reading
fr: Lecture

en: Read access to the repository is successful.
fr: L'accès en lecture au dépôt est réussi.

en: Read access failed.
fr: Échec de l'accès en lecture.

en: Cloning
fr: Clonage

en: Copy repository to Bibledit
fr: Copier le dépôt dans Bibledit

en: Configuring
fr: En cours de configuration

en: Configure copied data
fr: Configurer les données copiées

en: Writing
fr: En cours d'écriture

en: A file was added to the data successfully.
fr: Un fichier a été ajouté avec succès aux données.

en: Failure adding a file to the data.
fr: Échec de l'ajout d'un fichier aux données.

en: Committing
fr: Commit en cours

en: The file was committed successfully.
fr: Le fichier a été validé avec succès.

en: Failure committing the file.
fr: Échec de la validation du fichier.

en: Pulling
fr: En train de tirer

en: Changes were pulled from the repository successfully.
fr: Les modifications ont été retirées du dépôt avec succès.

en: Pushing
fr: En train de pousser

en: Changes were pushed to the repository successfully.
fr: Les modifications ont été poussées vers le dépôt avec succès.

en: Pushing changes to the repository failed.
fr: Les modifications apportées au dépôt ont échoué.

en: Cleaning
fr: Nettoyage

en: The temporal file was removed from the data successfully.
fr: Le fichier temporaire a été supprimé des données avec succès.

en: Failure removing the temporal file from the data.
fr: Échec de la suppression du fichier temporaire dans données.

en: The removed temporal file was committed successfully.
fr: Le fichier temporel supprimé a été validé avec succès.

en: Failure committing the removed temporal file.
fr: Échec de validation du fichier temporel supprimé.

en: The changes were pushed to the repository successfully.
fr: Les modifications ont été poussées vers le dépôt avec succès.

en: Copying
fr: Copie en cours

en: Copying the data from the repository and storing it in Bibledit.
fr: Copier les données du dépôt et les stocker dans Bibledit.

en: Storing the local Bible data to the staging area.
fr: Stocker les données bibliques locales dans la zone d'attente.

en: The local Bible data was staged successfully.
fr: Les données bibliques locales ont été ajoutées avec succès.

en: Failure staging the local Bible data.
fr: Échec de l'ajout des données bibliques locales.

en: The local Bible data was committed successfully.
fr: Les données bibliques locales ont été validées avec succès.

en: Failure committing the local Bible data.
fr: Échec de la validation des données bibliques locales.

en: The local Bible data was pushed to the repository successfully.
fr: Les données biblique locales ont été poussées vers le dépôt avec succès.

en: Pushing the local Bible data to the repository failed.
fr: L'envoi des données bibliques locales vers le dépôt a échoué.

en: Syncing
fr: Synchronisation

en: Link repository
fr: Atteindre le dépôt

en: Repository
fr: Dépôt

en: Which Bible are you going to use?
fr: Quelle Bible êtes-vous sur le point d'utiliser ?

en: Preferences
fr: Préférences

en: Select which Bible to make the active one for editing
fr: Sélectionnez quelle Bible rendre active pour l'édition

en: Changes
fr: Modifications

en: Send/receive
fr: Envoyer/recevoir

en: Up to date
fr: À jour

en: Still busy
fr: Toujours occupé

en: Watchdog timeout
fr: Délai de surveillance

en: Recreate damaged modifications database
fr: Recréer la base de données des modifications endommagées

en: Failure to initiate connection
fr: Échec de la connexion

en: No user found
fr: Pas d'utilisateur de trouvé

en: Not downloading change notifications due to communication error
fr: Ne peut télécharger de notifications de modification en raison d'une erreur de communication

en: Files
fr: Fichiers

en: Synchronizing
fr: Synchronisation

en: No local user found
fr: Aucun utilisateur local trouvé

en: Sending note to server
fr: Envoi de la note au serveur

en: Sending to server
fr: Envoi vers le serveur

en: Failure sending chapter
fr: Échec de l'envoi du chapitre

en: Bibledit Cloud says:
fr: Bibledit Cloud dit :

en: Failure getting total checksum
fr: Échec de l'obtention de la somme de contrôle

en: Failure getting list of Bibles
fr: Échec de l'obtention de la liste des Bibles

en: Checksum error while receiving list of Bibles
fr: Erreur de la somme de contrôle en recevant la liste des Bibles

en: Deleting Bible because the server did not grant access to it
fr: Suppression de la Bible car le serveur n'autorise pas son accès

en: Failure getting Bible checksum
fr: Échec de l'obtention de la somme de contrôle de la Bible

en: Bible up to date
fr: Bible à jour

en: Failure getting books
fr: Échec de l'obtention des livres

en: Checksum error while receiving list of books from server
fr: Erreur de somme de contrôle lors de la réception de la liste des livres du serveur

en: Deleting book because the server does not have it
fr: Suppression du livre car absent du serveur

en: Failure getting book checksum
fr: Échec de l'obtention de la somme de contrôle des livres

en: Failure getting list of chapters:
fr: Échec d'obtention de la liste des chapitres :

en: Checksum error while receiving list of chapters
fr: Erreur de la somme de contrôle lors de la réception de la liste des chapitres

en: Deleting chapter because the server does not have it
fr: Suppression du chapitre car absent du serveur

en: Failure getting checksum:
fr: Échec de l'obtention de la somme de contrôle :

en: Getting chapter:
fr: Obtenir un chapitre :

en: Failure getting chapter:
fr: Échec de l'obtention du chapitre :

en: Checksum error while receiving chapter from server:
fr: Erreur de la somme de contrôle lors de la réception de la liste des chapitres du serveur :

en: Merging changes on server and client
fr: Fusion des modifications du serveur et du client

en: Changes made in Bibledit
fr: Modifications réalisées dans Bibledit

en: Bibledit will resolve the conflicts
fr: Bibledit résoudra les conflits

en: Bibledit resolved the conflicts
fr: Bibledit a résolu les conflits

en: Settings
fr: Paramètres

en: Failure sending and receiving Settings
fr: Échec de l'envoi et de la réception des paramètres

en: Sending settings
fr: Paramètres d'envoi

en: Resources
fr: Ressources

en: Sending and receiving:
fr: Envoi et réception :

en: Send/Receive
fr: Envoyer/Recevoir

en: Select a Bible
fr: Selectionner une Bible

en: Starting to send and receive now.
fr: Commencer à envoyer et à recevoir maintenant.

en: Starting to send now.
fr: Début de l'envoi.

en: Still sending and receiving from the last time.
fr: Toujours envoyer et recevoir depuis la dernière fois.

en: Still synchronizing with Paratext.
fr: Toujours en synchronisation avec Paratext.

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Month
fr: Mois

en: Loaded
fr: Chargée

en: Will save...
fr: Enregistrer…

en: Updating...
fr: Mise à jour…

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: Saved
fr: Enregistré

en: Retrying...
fr: Réessayer…

en: Reformat
fr: Reformater

en: You do not have enough privileges to modify this book.
fr: Vous n'avez pas assez de privilèges pour modifier ce livre.

en: Updated Bible text was loaded.
fr: Le texte biblique mis à jour vient d'être chargé.

en: space
fr: espace

en: non-breaking space
fr: espace insécable

en: en space
fr: espace demi-cadratin (U+2002)

en: figure space
fr: Espace tabulaire (U+2007)

en: narrow non-breaking space
fr: espace fine insécable (U+202F)

en: unknown
fr: inconnu

en: Font and text direction
fr: Orientation des polices et du texte

en: Waiting while Bibledit Cloud installs the requested SWORD module
fr: Veuillez patienter pendant que Bibledit Cloud installe les modules SWORD requis

en: It has been some time ago that changes in the Bible text were received from the Cloud.
fr: Il y a déjà quelque temps que les changements dans le texte biblique ont été récupérés du Nuage.

en: This will right itself in a little time if you are connected to the Internet.
fr: Cela se résorbera de lui-même en peu de temps si vous êtes connecté à l’Internet.

en: If not please do a Send/receive action.
fr: Si ce n’est pas le cas, veuillez effectuer une action d’envoi/réception.

en: There are pending changes in the Bible text that have not yet been sent to the Cloud for some time.
fr: Il y a des changements dans le texte de la Bible qui n'ont pas été envoyés sur le nuage depuis un certain temps.

en: The Cloud already had some changes in this chapter.
fr: Le nuage a déjà quelques modifications dans ce chapitre.

en: You sent some changes for this chapter too.
fr: Vous avez aussi envoyé quelques modifications pour ce chapitre.

en: The Cloud merged the two.
fr: Le nuage a fusionné les deux.

en: Most likely this is okay.
fr: Très probablement, cela est OK.

en: You may want to check the result of the merge, whether it is correct.
fr: Vous pouvez vérifier le résultat de la fusion, qu'elle soit correcte.

en: You have now connected to Bibledit Cloud.
fr: Vous êtes maintenant connecté à Bibledit Cloud.

en: While you were disconnected from Bibledit Cloud, you made some changes in the Bible text on your device.
fr: Pendant que vous étiez déconnecté de Bibledit Cloud, vous avez apporté des modifications au texte de la Bible sur votre appareil.

en: These changes will not be saved to Bibledit Cloud.
fr: Ces modifications ne seront pas enregistrées dans Bibledit Cloud.

en: The unsaved text is below.
fr: Le texte non enregistré est ci-dessous.

en: While sending Bible text to Bibledit Cloud, you did not have write access to this chapter.
fr: Lors de l'envoi de texte biblique à Bibledit Cloud, vous n'aviez pas accès en écriture à ce chapitre.

en: You may want to check whether this is correct.
fr: Vous voudrez peut-être vérifier si cela est correct.

en: Check whether Bible text was saved
fr: Vérifie si le texte de la Bible a été sauvegardé

en: Bibledit saved the Bible text below.
fr: Bibledit a enregistré le texte de la Bible ci-dessous.

en: But Bibledit is not entirely sure that all went well.
fr: Mais Bibledit n’est pas tout à fait sûr que tout se soit bien passé.

en: You may want to check whether the Bible text was saved correctly.
fr: Vous pouvez vérifier si le texte de la Bible a été enregistré correctement.

en: The text in bold was added.
fr: Le texte en gras a été ajouté.

en: The text in strikethrough was removed.
fr: Le texte barré a été supprimé.

en: You edited:
fr: Vous avez édité :

en: Bibledit saved:
fr: Bibledit a enregistré :

en: Creating Bible
fr: Création de la Bible

en: Created:
fr: Créée :

en: Please enter a name for the new empty Bible
fr: Veuillez entrer un nom pour la nouvelle Bible

en: This Bible already exists
fr: Cette Bible existe déjà

en: The Bible was created
fr: La Bible a été créée.

en: Please enter a name for where to copy the Bible to
fr: Veuillez entrer un nom pour l'endroit où copier la Bible

en: Cannot copy the Bible because the destination Bible already exists.
fr: Impossible de copier la Bible parce que la Bible de destintion existe déjà.

en: The Bible was copied.
fr: La Bible a été copiée.

en: Would you like to delete this Bible?
fr: Souhaitez-vous supprimer cette Bible ?

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Book
fr: Livre

en: Would you like to delete this chapter?
fr: Souhaitez-vous supprimer ce chapitre ?

en: Please enter the number for the new chapter
fr: Veuillez entrer le numéro du nouveau chapitre

en: This chapter already exists
fr: Ce chapitre existe déjà

en: Order
fr: Ordre

en: Would you like to change the versification system?
fr: Voulez-vous modifier le système de versification ?

en: A versification system determines how many chapters are in each book, and how many verses are in each chapter. Please make your choice below.
fr: Un système de versification détermine le nombre de chapitres dans chaque livre, et le nombre de versets dans chaque chapitre. Veuillez faire votre choix ci-dessous.

en: Create book
fr: Créer un livre

en: Would you like to delete this book?
fr: Souhaitez-vous supprimer ce livre ?

en: Select a resource to import into the Bible
fr: Sélectionnez une ressource à importer dans la Bible

en: The resource will be imported.
fr: La ressource va être importée.

en: It will overwrite the content of the Bible.
fr: Cela va écraser le contenu de la Bible.

en: The resource will be imported into the Bible.
fr: La ressource va être importée dans la Bible.

en: The journal shows the progress.
fr: Le journal montre la progression.

en: Would you like to change the stylesheet for editing?
fr: Voulez-vous modifier la feuille de style pour l’édition ?

en: The stylesheet affects how the Bible text in the editor looks.
fr: La feuille de style affecte l’apparence du texte de la Bible dans l'éditeur.

en: Please make your choice below.
fr: Veuillez faire votre choix ci-dessous.

en: Would you like to change the stylesheet for export?
fr: Voulez-vous changer la feuille de style pour l’exportation ?

en: The stylesheet affects how the Bible text looks when exported.
fr: La feuille de style affecte l’aspect du texte de la Bible lorsqu’il est exporté.

en: More operations in the Cloud
fr: Plus d'opération sur le nuage

en: Import
fr: Importer

en: Import has started.
fr: L’importation a débuté.

en: Please supply valid Unicode UTF-8 text.
fr: Veuillez fournir un texte unicode UTF-8 valide.

en: Nothing was imported.
fr: Rien n'a été importé.

en: Nothing was uploaded
fr: Rien n'a été téléversé

en: Bible image
fr: Image de la Bible

en: Bible images
fr: Images bibliques

en: The file was uploaded and is being processed.
fr: Le fichier a été téléversé et est en cours de traitement.

en: Would you like to delete this image?
fr: Voulez-vous supprimer cette image ?

en: The image was deleted.
fr: L'image a été supprimée.

en: This book is absent from the Bible
fr: Ce livre est absent de la Bible

en: This book is extra in the Bible
fr: Ce livre est en trop dans la Bible

en: This chapter is missing
fr: Ce chapitre est manquant

en: This chapter is extra
fr: Ce chapitre est en excédent

en: This verse is missing according to the versification system
fr: Ce verset est manquant selon la versification du système

en: This verse is extra according to the versification system
fr: Ce verset est en excédent selon la versification du système

en: The verse is out of sequence
fr: Ce verset n'est pas dans le bon ordre

en: Closing character
fr: Caractère de clôture

en: without its matching opening character
fr: sans son caractère d'ouverture correspondant

en: Opening character
fr: Caractère d'ouverture

en: without its matching closing character
fr: sans son caractère de fermeture qui l'accompagne

en: Suppressed checking results
fr: Résultats de vérification supprimés

en: The check result is no longer suppressed.
fr: Le résultat de la vérification n'est plus supprimé.

en: Matching pairs
fr: Vérification des paires de ponctuation

en: A pair should consist of two characters:
fr: Une paire est constitué de deux caractères :

en: The pairs were saved
fr: Les paires ont été sauvées

en: No punctuation at end of verse:
fr: Pas de ponctuation à la fin du verset :

en: Pattern found in text:
fr: Motif trouvé dans le texte :

en: Capital follows mid-sentence punctuation mark
fr: Une majuscule suit la marque de ponctuation de mi-phrase

en: Small letter follows straight after a mid-sentence punctuation mark
fr: Lettre minuscule suit immédiatement après une marque de ponctuation de mi-phrase

en: Capital follows straight after a mid-sentence punctuation mark
fr: Une majuscule suit immédiatement une marque de ponctuation de mi-phrase

en: A letter follows straight after an end-sentence punctuation mark
fr: Une lettre suit immédiatement un caractère de ponctuation de fin de phrase.

en: No capital after an end-sentence punctuation mark
fr: Pas de majuscule après un point final

en: Two punctuation marks in sequence
fr: Deux signes de ponctuation qui se suivent

en: Paragraph does not start with a capital:
fr: Le paragraphe ne doit pas débuter avec une majuscule :

en: Paragraph does not end with an end marker:
fr: Le paragraphe ne doit pas se terminer avec une balise de fin :

en: Unknown character
fr: caractère inconnu

en: Checking results online
fr: Vérification des résultats en ligne

en: Bible Checks
fr: Vérifications de Bible

en: Unclosed markers:
fr: Balise ouverte :

en: Malformed verse number
fr: Numéro de verset mal formé

en: New line within USFM:
fr: Nouvelle ligne dans l'USFM :

en: Marker not in stylesheet
fr: La balise n'est pas dans la feuille de style

en: Unknown ID
fr: ID inconnu

en: ID is not in uppercase
fr: L'ID n'est pas en majuscules

en: Forward slash instead of backslash:
fr: Barre oblique au lieu de la barre oblique inverse :

en: Widow backslash
fr: Barre oblique orpheline

en: Repeating opening marker
fr: balise d'ouverture répétitive

en: Closing marker does not match opening marker
fr: La balise de clôture ne correspond pas à celle d'ouverture

en: Embedded marker requires a plus sign
fr: La balise incorporée nécessite un signe plus

en: The book lacks the marker for the verbose book name:
fr: Le livre n'a pas la balise pour le nom du livre détaillé :

en: The book lacks the marker for the short book name:
fr: Le livre n'a pas la balise pour le nom du livre court :

en: The following marker belongs in chapter 0:
fr: La balise suivante appartient au chapitre 0 :

en: Empty figure source:
fr: Source d’image vide :

en: Could not find Bible image:
fr: Impossible de trouver une image biblique :

en: Unusual quotation mark found:
fr: Un guillemet inhabituel a été trouvé :

en: Opening markup is followed by closing markup without intervening text:
fr: La balise d'ouverture est suivie de la balise de fermeture sans texte intermédiaire :

en: This sequence in the note does not look right:
fr: Cette séquence dans la note ne semble pas correcte :

en: Sentence Structure
fr: Structure de la phrase

en: The capitals were stored
fr: Les lettres capitales ont été stockées

en: The small letters were stored
fr: Les minuscules ont été stockées

en: The punctuation marks at the ends of sentences were stored
fr: Les marques de ponctuation à la fin des phrases ont été stockées

en: The punctuation marks within the sentences were stored
fr: Les marques de ponctuation dans les phrases ont été stockées

en: The characters that should be disregarded within the sentences were stored
fr: Les caractères qui doivent être ignorés dans les phrases ont été stockés

en: The names that may occur after mid-sentence punctuation were stored
fr: Les noms qui peuvent survenir après la ponctuation en milieu de phrase ont été stockés

en: The markers that start a new line but not necessarily a new sentence were saved
fr: La balise qui débute une nouvelle ligne mais pas nécessairement une nouvelle phrase a été sauvé

en: Punctuation at end of heading:
fr: Ponctuation à la fin d'un titre :

en: Manage Checks
fr: Gérer les vérifications

en: Select which Bible to manage
fr: Sélectionner quelle Bible gérer

en: Will run the checks.
fr: Exécutions des vérifications.

en: Should be followed by a no-break space rather than a plain space in French
fr: En français (et d'autres langues) doit être suivi d'une espace insécable plutôt que d'une espace simple

en: Should be followed by a no-break space in French
fr: Devrait être suivie d'une espace insécable en français (et d'autres langues)

en: Should be preceded by a no-break space rather than a plain space in French
fr: En français devrait être précédé par une espace insécable plutôt que par une espace simple

en: Should be preceded by a no-break space in French
fr: Devrait être précédé d'une espace insécable en français

en: The previous paragraph contains a citation not closed with a » therefore the current paragraph is expected to start with a « to continue that citation in French
fr: En français le paragraphe courant devrait commencer par un guillemet ouvrant («) pour continuer cette citation car le paragraphe précédent contient une citation non fermée avec un guillemet fermant (»).

en: The paragraph contains more left guillements than needed
fr: Le paragraphe contient plus de guillemets gauche que nécessaire

en: The paragraph contains more right guillements than needed
fr: Le paragraphe contient plus de guillemets droit que nécessaire

en: Patterns
fr: Motifs

en: The patterns were saved
fr: Le motif a été sauvegardé

en: Double space:
fr: Double espace :

en: Space before a comma
fr: espace avant une virgule :

en: Space before a semicolon
fr: Espace avant un point-virgule

en: Space before a colon
fr: Espace avant un double-point

en: Space before a full stop
fr: Espace avant un point final

en: Space before a question mark
fr: Espace avant un un point d'interrogation

en: Space before an exclamation mark
fr: Espace avant un un point d'exclamation

en: Space at the end of the verse
fr: Espace à la fin du verset

en: Space before final note markup
fr: Espace avant le balisage final de la note

en: Space before final cross reference markup
fr: Espace avant le marquage final des références croisées

en: Checks
fr: Vérifications

en: The entry was suppressed.
fr: L'entrée a été supprimée.

en: The entry was deleted for just now.
fr: L'entrée a été supprimée pour le moment.

en: Loading ...
fr: Chargement...

en: All Bibles
fr: Toutes les Bibles

en: user
fr: utilisateur

en: me
fr: moi

en: Sort on verse
fr: Trier par verset

en: Sort on author
fr: Trier par auteur

en: You have entered the changes below in a Bible editor.
fr: Vous avez entré les modifications ci-dessous dans un éditeur de Bible.

en: You may check if it made its way into the Bible text.
fr: Vous pouvez vérifier si cela a fait son chemin dans le texte de la Bible.

en: Changes you entered in
fr: Modifications entrées

en: The following passage has no change in the text.
fr: Le passage suivant n'a pas de modification dans le texte.

en: Only the formatting was changed.
fr: Seul le formatage a été modifié.

en: The USFM code is given for reference.
fr: Le code USFM est donné comme référence.

en: Old code:
fr: Ancien code :

en: New code:
fr: Nouveau code :

en: Recent changes:
fr: Modifications récentes :

en: View
fr: Aperçu

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Download
fr: Télécharger

en: Manage
fr: Gérer

en: Start clearing change notifications
fr: Commence à effacer les notifications de modification

en: Total:
fr: Total :

en: Ready clearing change notifications
fr: Prêt à effacer les notifications de modification

en: Change statistics
fr: statistiques des modifications

en: Everyone
fr: Tout le monde

en: Clearing change notifications.
fr: Suppression des notifications de modification.

en: Will generate lists of changes
fr: Génère des listes de modifications

en: unsubscribe
fr: désincrire

en: I have done my part on it
fr: J'ai fait par part

en: mark for deletion
fr: cocher pour suppression

en: Don't know where to save
fr: Ne sais pas ou sauvegarder

en: Checksum error
fr: Erreur sur la somme de contrôle

en: Nothing to save
fr: Rien à enregistrer

en: Cannot save: Needs Unicode
fr: Ne peut sauvegarder : nécessite unicode

en: No write access
fr: Aucun accès en écriure

en: Merging chapter.
fr: Fusion du chapitre

en: Don't know what to update
fr: Que faut-il metttre à jour

en: Cannot update: Needs Unicode
fr: Impossible de mettre à jour : un code unicode est nécessaire

en: Edit verse
fr: Éditer un verset

en: Editor and Resources
fr: Éditeurs et ressources

en: Editor and Notes
fr: Éditeurs et notes

en: Resources and Editor and Notes
fr: Ressources éditeur et notes

en: Editor and Consistency tool
fr: Éditeur et outil de cohérence

en: Visual editor and USFM editor
fr: Éditeur visuel et éditeur USFM

en: The workspace was added
fr: L'espace de travail a été ajouté

en: The workspace was moved up
fr: L'espace de travail a été déplacé vers le haut

en: The workspace was moved down
fr: L'espace de travail a été déplacé vers le bas

en: The default workspaces were created
fr: L'espace de travail par défaut a été créé

en: Workspaces
fr: Espaces de travail

en: Would you like to delete this workspace configuration?
fr: Voulez-vous supprimer cette configuration de l'espace de travail ?

en: The workspace was removed
fr: L'espace de travail a été supprimé

en: Please enter a name for the new workspace
fr: Veuillez entrer un nom pour le nouvel espace de travail

en: The workspace was copied
fr: L'espace de travail a été copié

en: The workspace was sent to all users
fr: L'espace de travail a été envoyé à tous les utilisateurs

en: Delete workspace
fr: Supprimer l'espace de travail

en: Move workspace up
fr: Déplacer l'espace de travail vers le haut

en: Move workspace down
fr: Déplacer l'espace de travail vers le bas

en: Edit workspace
fr: Éditer l'espace de travail

en: Copy workspace
fr: Copier l'espace de travail

en: Send workspace to all users
fr: Envoyer l'espace de travail à tous les utilisateurs

en: See the help below for information about what to enter
fr: Voir l'aide ci-dessous pour des informations sur ce qu'il faut entrer

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Recent changes in the Bible texts
fr: Modifications récentes dans le texte biblique

en: Please confirm this request by clicking this following link:
fr: Veuillez confirmer cette demande en cliquant sur le lien suivant :

en: User account change
fr: Changement de compte d'utilisateur

en: A user account was changed.
fr: Un compte d'utilisateur a été modifié.

en: Email address:
fr: Adresse électronique :

en: The following email was sent to this user:
fr: Le courriel suivant a été envoyé à cet utilisateur :

en: Go back or long-press to show history
fr: Revenez en arrière ou appuyez longuement pour afficher l'historique

en: Go forward or long-press to show history
fr: Avancez ou appuyez longuement pour afficher l'historique

en: Select book
fr: Choisir un livre

en: Select chapter
fr: Sélectionner un chapitre

en: Go to previous verse
fr: Aller au verset précédent

en: Select verse
fr: Sélectionner un verset

en: Go to next verse
fr: Aller au verset suivant

en: cancel
fr: annuler

en: Enter passage to go to
fr: Entrer le passage pour aller à

en: History back
fr: Historique précédent

en: History forward
fr: Historique suivant

en: Copying Bible from Bibledit to a Paratext project.
fr: Copie de la Bible depuis Bibledit vers un projet Paratext.

en: Bibledit Bible:
fr: Bible de Bibledit :

en: Paratext project:
fr: Projet Paratext :

en: Copying Paratext project to a Bible in Bibledit.
fr: Copie d'un projet Paratext vers une Bible dans Bibledit.

en: Copy Bibledit to Paratext
fr: Copier Bibledit vers Paratext

en: Copy Paratext to Bibledit
fr: Copier Paratext vers Bibledit

en: Copy larger Bibledit chapter to smaller Paratext chapter
fr: Copier un chapitre Bibledit plus grand vers un chapitre Paratext plus petit

en: Chapter merged
fr: Le chapitre est fusionné

en: Cannot merge chapter due to missing parent data
fr: Impossible de fusionner un chapitre en raison de données parentales manquantes

en: Paratext: Send/receive
fr: Paratext : Envoyer/recevoir

en: Paratext: Up to date
fr: Paratext : À jour

en: Please enter the name of the Paratext projects folder
fr: Veuillez entrer le nom du dossier des projets Paratext

en: Paratext projects folder was set.
fr: Le dossier des projets Paratext a été défini.

en: Paratext projects folder does not exist:
fr: Le dossier des projets Paratext n'existe pas :

en: not found
fr: pas trouvé

en: Which Paratext project are you going to use?
fr: Quel projet Paratext allez-vous utiliser ?

en: Where are you going to take the initial Bible data from?
fr: Où allez-vous prendre les premières données de la Bible?

en: The collaboration will be set up
fr: La collaboration sera mise en place

en: Merging and saving chapter.
fr: Fusion et sauvegarde du chapitre.

en: Passage mismatch
fr: Incompatibilité de passage

en: Needs Unicode
fr: À besoin d'unicode

en: Confusing data
fr: Les données sont confuses

en: Edit USFM
fr: Éditer l'USFM

en: Search the Bible
fr: Trouver la Bible

en: You can set the notifications in Bibledit Cloud.
fr: Vous pouvez définir les notifications dans  Bibledit Cloud.

en: Account
fr: Compte

en: Password should be at least four characters long
fr: Le mot de passe doit comporter au moins quatre caractères

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Current password is not valid
fr: Le mot de passe actuel n'est pas valide

en: The new password was saved
fr: Le nouveau mot de passe a été enregistré

en: Email address is not valid
fr: L'adresse courriel n'est pas valide

en: Email address verification
fr: Vérification de l'adresse électronique

en: Somebody requested to change the email address that belongs to your account.
fr: Quelqu'un a demandé de changer l'adresse courriel de votre compte.

en: Email address change
fr: Changement d'adresse électronique

en: The email address that belongs to your account has been changed successfully.
fr: L'adresse électronique de votre compte a été modifiée avec succès.

en: A verification email was sent to
fr: Un courriel de vérification vous a été envoyé

en: No changes were made
fr: Aucune modification n'a été apportée

en: Unknown passage
fr: Passage inconnu

en: Consistency
fr: Cohérence

en: remove
fr: enlever

en: Search
fr: Rechercher

en: Replace
fr: Remplacer

en: This text could not be automatically replaced. Click the passage to do it manually.
fr: Ce texte n'a pas pu être remplacé automatiquement. Cliquez sur le passage pour le faire manuellement.

en: Still indexing Bibles
fr: Encore en train d'indexer des Bible :

en: Indexing Bible:
fr: Indexation de la Bible en cours :

en: Checking
fr: Vérification en cours

en: Ready
fr: Prêt

en: Here are the various options:
fr: Voici les différentes options :

en: Please pick one.
fr: Veuillez sélectionner votre choix.

en: The passage has been opened in the existing Bible editor
fr: Le passage a été ouvert dans l'éditeur biblique existant

en: Open a Bible editor to edit the passage
fr: Ouvrez l'éditeur biblique pour modifier le passage

en: Insufficient information
fr: Information insuffisante

en: There was no text.
fr: Il n'y avait pas de texte.

en: Nothing was saved.
fr: Rien n'a été sauvé.

en: The original text of the chapter was reloaded.
fr: Le texte original du chapitre a été rechargé.

en: Save failure
fr: Échec de la sauvegarde

en: User tried to save something different from exactly one chapter.
fr: L'utilisateur a essayé de sauver quelque chose qui ne correspond pas tout à fait à un seul chapitre.

en: Incorrect chapter
fr: Chapitre incorrect

en: Preview
fr: Aperçu

en: A user tried to save something different from exactly one chapter
fr: Un utilisateur a essayé de sauvegarder quelque chose de différent d'un seul chapitre.

en: Edit
fr: Éditer

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: This style already exists
fr: Le style existe déjà

en: The style has been created
fr: Le style a été créé

en: Please enter the name for the new style
fr: Entrez le nom du nouveau style

en: delete
fr: supprimer

en: Identification information
fr: Informations d'identification

en: Introduction titles and headings
fr: Titres d'introduction et en-têtes

en: Introduction paragraphs and poetry
fr: Introduction paragraphes et poésie

en: Introduction other elements
fr: Introduction autres éléments

en: Titles
fr: Titres

en: Headings
fr: En-têtes

en: Chapters and verses
fr: Chapitres et versets

en: Paragraphs
fr: Paragraphes

en: Lists
fr: Listes

en: Poetry elements
fr: Éléments poétiques

en: Table elements
fr: Tables

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Crossreferences
fr: Références croisées

en: Special text
fr: Texte spécial

en: Character styles
fr: Styles de caractère

en: Spacings and breaks
fr: Espaces et sauts

en: Special features
fr: Fonctionnalités supplémentaires

en: Peripheral materials
fr: Matériaux périphériques

en: Extra styles
fr: Styles supplémentaires

en: is an identifier
fr: est un identifiant

en: starts a new paragraph
fr: commence un nouveau paragrahe

en: is inline text with endmarker
fr: est du texte avec balise de fin

en: is a chapter number
fr: est un numéro de chapitre

en: is a verse number
fr: est un numéro de verset

en: is a footnote or endnote
fr: est une note de bas de page ou de fin

en: is a crossreference
fr: est une référence

en: is a peripheral element
fr: est un élément périphérique

en: is a picture
fr: est une image

en: starts a new page
fr: débute une nouvelle page

en: is a table element
fr: est une table

en: is a word list element
fr: est une liste de mot

en: identifies the book
fr: identifie le livre

en: identifies the encoding
fr: identifie l'encodage

en: is a comment
fr: est un commentaire

en: is a running header
fr: est un titre courant

en: is long table of contents text
fr: est une longue table des matières

en: is short table of contents text
fr: est une petite table des matières

en: is the book abbreviation
fr: est une abréviation de livre

en: is the chapter label
fr: est une étiquette de chapitre

en: is the published chapter marker
fr: est la publication de la balise de chapitre

en: is a comment with an endmarker
fr: est un commentaire avec une balise de fin

en: is the published verse marker
fr: est la balise de verset publiée

en: is a main title
fr: est un titre principal

en: is a subtitle
fr: est un sous-titre

en: is a section heading
fr: est une en-tête de section

en: is a normal paragraph
fr: est un paragraphe normal

en: starts a footnote
fr: débute  une note de bas de page

en: starts an endnote
fr: débute une note de fin

en: is standard content
fr: est du contenu standard

en: is content
fr: est du contenu

en: is content with endmarker
fr: est un contenu avec une balise de fin

en: starts another paragraph
fr: débute un autre paragraphe

en: starts a crossreference
fr: débute une référence

en: starts publication data
fr: débute la publication des données

en: starts table of contents
fr: débute la table des matières

en: starts preface
fr: débute la préface

en: starts introduction
fr: débute l'introduction

en: starts concordance
fr: débute la concordance

en: starts glossary
fr: débute le glossaire

en: starts index
fr: débute l'index

en: starts map index
fr: commence l'index de carte

en: starts cover
fr: débute la couverture

en: starts spine
fr: débute le dos du livre

en: starts general peripheral content
fr: lance le contenu périphérique général

en: starts a new row
fr: commence une nouvelle ligne

en: is a column heading
fr: est un en-tête de colonne

en: is cell data
fr: est une donnée de cellule

en: is a wordlist / glossary / dictionary entry
fr: est une liste de mot / un glossaire / une entrée de dictionnaire

en: is a Hebrew wordlist entry
fr: est une entrée de liste de mot hébreux

en: is a Greek wordlist entry
fr: est une entrée de liste de mot grecs

en: is a subject index entry
fr: est une entrée d'index de sujet

en: Off
fr: Désactivé

en: On
fr: Activé

en: Inherit
fr: Hérité

en: Toggle
fr: Basculer

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Center
fr: Centré

en: Right align
fr: Aligner à droite

en: Justify
fr: Justifié

en: Print chapter number at first verse
fr: Imprimer le numéro de chapitre avant le premier verset

en: Start on a new page
fr: Débuter une nouvelle page

en: Refers to the Apocrypha
fr: Se réfère aux Apocryphes

en: Restart paragraph
fr: Recommencer le paragraphe

en: New page starts with an odd number (not implemented due to limitations in OpenDocument)
fr: Une nouvelle page commence par un nombre impair (non implémenté en raison de limitations dans OpenDocument)

en: Print chapter number in the running header of the left page
fr: Imprimer le numéro de chapitre dans l'en-tête en cours d'exécution de la page de gauche

en: Print this in the running header of the left page
fr: L'imprimer dans l'en-tête en cours d'exécution de la page de gauche

en: Print chapter number in the running header of the right page
fr: Imprimer le numéro de chapitre dans l'en-tête en cours d'exécution de la page de droite

en: Print this in the running header of the right page
fr: L'imprimer dans l'en-tête en cours d'exécution de la page de droite

en: User defined sequence
fr: Séquence définie par l'utilisateur

en: Never
fr: Jamais

en: Every book
fr: Tous les livres

en: Every chapter
fr: Tous les chapitres

en: After each book
fr: Après chaque livre

en: After everything else
fr: Après tout

en: Upon encountering a certain marker
fr: En rencontrant une certaine certaine

en: Please enter the name for the style
fr: Veuillez entrer le nom du style

en: Please enter the description for the style
fr: Veuillez entrer la description du style

en: Would you like to change the category of this style?
fr: Voulez-vous changer la catégorie de ce style ?

en: Here are the various categories:
fr: Voici les différentes catégories :

en: Would you like to change the type of this style?
fr: Voulez-vous changer le modèle de ce style ?

en: Here are the various types:
fr: Voici les différents modèles :

en: Would you like to change the sub type of this style?
fr: Voulez-vous changer le sous-modèle de ce style ?

en: Please enter a fontsize between 5 and 60 points
fr: Entrez une taille de police comprise entre 5 et 60 points

en: The value to enter is just a number, e.g. 12.
fr: La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 12.

en: Would you like to change whether this style is in italics?
fr: Voulez-vous changer si ce style est en italique ?

en: Would you like to change whether this style is in bold?
fr: Voulez-vous changer si ce style est en gras ?

en: Would you like to change whether this style is underlined?
fr: Voulez-vous changer si ce style est souligné ?

en: Would you like to change whether this style is in small caps?
fr: Voulez-vous changer si ce style est en petites capitales  ?

en: Would you like to change the text alignment of this style?
fr: Voulez-vous changer la disposition du texte de ce style ?

en: Please enter a space of between 0 and 100 mm before the paragraph
fr: Veuillez entrer un espace de  0 à 100 mm avant le paragraphe

en: This is the space before, or in other words, above the paragraph. The value to enter is just a number, e.g. 0.
fr: C'est l'espace au-dessus du paragraphe. La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 0.

en: Please enter a space of between 0 and 100 mm after the paragraph
fr: Veuillez entrer un espace de 0 à 100 mm après le paragraphe

en: This is the space after, or in other words, below the paragraph. The value to enter is just a number, e.g. 0.
fr: C'est l'espace en-dessous du paragraphe. La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 0.

en: Please enter a left margin of between -100 and 100 mm
fr: Veuillez entrer une marge gauche entre -100 et 100 mm

en: This is the left margin of the paragraph. The value to enter is just a number, e.g. 0.
fr: C'est la marge gauche du paragraphe. La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 0.

en: Please enter a right margin of between -100 and 100 mm
fr: Veuillez entrer une marge droite entre -100 et 100 mm

en: This is the right margin of the paragraph. The value to enter is just a number, e.g. 0.
fr: C'est la marge droite du paragraphe. La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 0.

en: Please enter a first line indent of between -100 and 100 mm
fr: Veuillez entrer un retrait à la première ligne entre -100 et 100 mm

en: This is the indent of the first line of the the paragraph. The value to enter is just a number, e.g. 0.
fr: C'est le retrait de la première ligne du paragraphe. La valeur à entrer est juste un nombre, par ex. 0.

en: Would you like to change the numbering of the note?
fr: Voulez-vous changer la numérotation de la note ?

en: Please enter a column number between 1 and 4
fr: Veuillez entrer un numéro de colonne entre 1 et 4

en: This is the column number for the style. The first columm is number 1.
fr: C'est le numéro de la colonne pour le style. La première colonne est la numéro 1.

en: Would you like to change when the note numbering restarts?
fr: Souhaitez-vous changer quand la numérotation des notes redémarre ?

en: Would you like to change the position where to dump the endnotes?
fr: Souhaitez-vous modifier l'emplacement où seront situées les notes de fin ?

en: Please enter a new note numbering sequence
fr: Veuillez saisir une nouvelle séquence de numérotation de note

en: This gives a sequence for numbering the notes. When for example § † * is entered, the numbering goes like §, †, *, §, †, *, and so forth. Any sequence of characters can be used. Spaces should separate the characters.
fr: Cela donne une séquence pour numéroter les notes. Quand par exemple § † * sont entrés, la numérotation sera §, †, *, §, †, * et ainsi de suite. Toute séquence de caractères peut être utilisée. Des espaces doivent séparer les caractères.

en: Please enter a new addition to the word list entry
fr: Veuillez entrer un nouvel ajout à l'entrée de la liste de mots

en: This given an optional string to be added after each definition in the body of text. In some Bibles the unusual words are marked with an asterisk and then explained in a glossary. If you would enter the asterisk here, or indeed any string, Bibledit would include this in the exported documents.
fr: Cela donne une ligne optionnelle à ajouter après chaque définition dans le corps de texte. Dans certaines bibles, les mots inhabituels sont marqués d'un astérisque puis expliqués dans un glossaire. Si vous entrez l'astérisque ici, ou même n'importe quelle ligne, Bibledit inclurait ceci dans les documents exportés.

en: Please enter a marker at which the endnotes should be dumped
fr: Veuillez saisir une balise au niveau de laquelle les notes de fin seront situées

en: The marker is to be given without the backslash, e.g. "zendnotes".
fr: La balise doit être donnée sans la barre oblique inverse, par exemple « zendnotes ».

en: This stylesheet already exists
fr: Ce style de feuille existe déjà

en: The stylesheet has been created
fr: La feuille de style  a été créée

en: Please enter the name for the new stylesheet
fr: Entrez le nom de la nouvelle feuille de style

en: The stylesheet has been deleted
fr: Entrez le nom de la nouvelle feuille de style

en: Would you like to delete this stylesheet?
fr: Souhaitez-vous supprimer cette feuille de style ?

en: edit
fr: modifier

en: Generating a file with the Bibles.
fr: Génération d'un fichier avec les Bibles.

en: In progress...
fr: En cours ...

en: The file with Bibles is ready.
fr: Le fichier avec les Bibles est prêt.

en: Get it.
fr: L'obtenir.

en: The file can be imported in another Bibledit client.
fr: Le fichier peut être importé dans d'autre client Bibledit.

en: This will create the same Bibles in that other client.
fr: Cela créera les mêmes Bibles dans cet autre client.

en: It failed to create the file with Bibles.
fr: Échec de la création du fichier avec les Bibles.

en: Generating a file with the Consultation Notes.
fr: Génération d'un fichier avec les notes de consultation.

en: The file with Consultation Notes is ready.
fr: Le fichier avec les notes de consultation est prêt.

en: This will create the same Consultation Notes in that other client.
fr: Ceci créera les mêmes notes de consultation dans cet autre client.

en: It failed to create the file with Consultation Notes.
fr: Échec de la création du fichier avec les notes de consultation.

en: Generating a file with the resources.
fr: Génération d'un fichier avec les ressources.

en: All
fr: Tous

en: The file with all of the installed resources is ready.
fr: Le fichier avec toutes les ressources installées est prêt.

en: Amount of resources:
fr: Amont des ressources :

en: Download the archive with all installed resources.
fr: Télécharger l'archive avec toutes les ressources installées.

en: This will create the same resources in that other client.
fr: Cela créera les mêmes ressources dans cet autre client.

en: The above file may be huge in case there is lots of installed resources.
fr: Le fichier ci-dessus peut être très gros au cas où il y aurait beaucoup de ressources installées.

en: For that reason there are alternative files with individual resources below.
fr: Pour cette raison, il existe des fichiers alternatifs avec des ressources individuelles ci-dessous.

en: These are smaller in size.
fr: Trop petit en taille.

en: It failed to create the file with resources.
fr: Échec de la création du fichier avec les ressources.

en: There were no installed resources to make an archive from.
fr: Il n'y a pas de ressources installées pour en créer un archive.

en: Install some resources on the device, and try again.
fr: Installez des ressources sur le périphérique, puis réessayez.

en: The connection to Google Translate looks good.
fr: Cette connexion à Google Translate semble bonne.

en: An example translation was made.
fr: Un exemple de traduction vient d'être fait.

en: English
fr: Anglais

en: Greek
fr: Grec

en: System
fr: Système

en: none
fr: aucun

en: Nothing was imported
fr: Rien n'a été importé

en: Import a file with local Bibles
fr: Importer un fichier de Bibles en local

en: Import a file with local Consultation Notes
fr: Importer un fichier avec des notes de consultation locales

en: Import a file with local Resources
fr: Importer un fichier avec des ressources locales

en: The font could not be deleted because it is in use
fr: La police n'a pas pu être supprimée car elle est en cours d'utilisation

en: The font has been uploaded.
fr: La police a été téléchargée.

en: Delete font
fr: Supprimer la police

en: New feedback
fr: Nouveau commentaire

en: Feedback
fr: Commentaire

en: Create note
fr: Créer une note

en: Public login
fr: Connexion publique

en: The name should be at least two characters long
fr: Le nom doit comporter au moins deux caractères

en: The email address is not valid
fr: L'adresse email est invalide

en: This account needs a password.
fr: Ce compte a besoin d'un mot de passe.

en: Please login the other way, through Menu / Login.
fr: Veuillez vous connecter dans l'autre sens, via Menu / Connexion.

en: Select which Bible to display
fr: Sélectionnez la Bible à afficher

en: Public feedback
fr: Commentaire public

en: Note summary
fr: Résumé de la note

en: Edit Note Source
fr: Modifier la source de note

en: Unassign notes
fr: Désassigner des notes

en: Select notes
fr: Sélectionner les notes

en: Search text saved
fr: Rechercher un texte sauvegardé

en: Assigned
fr: Attribué

en: General
fr: Général

en: Comment
fr: Commentaire

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Marked for deletion
fr: Marqué pour suppression

en: View or respond online
fr: Afficher ou répondre en ligne

en: or
fr: ou

en: open the workspace online
fr: Ouvre l'espace de travail en ligne

en: Your comment was posted
fr: Votre commentaire a été posté

en: Unknown book
fr: Livre inconnu

en: Unknown chapter
fr: Chapitre inconnu

en: Unknown verse
fr: Verset inconnu

en: Unknown summary
fr: Résumé inconnu

en: Your new note could not be posted
fr: Votre nouvelle note n'a pas pu être envoyée

en: Your new note was posted
fr: Votre nouvelle note a été postée

en: no Bible
fr: pas de Bible

en: Query about a change in the text
fr: Interroger à propos d'un changement dans texte

en: Old text:
fr: Ancien texte :

en: Change:
fr: Modifier :

en: New text:
fr: Nouveau texte :

en: The note should have one or more passages assigned.
fr: La note devrait avoir un ou plusieurs passages attribués.

en: Severity
fr: Importance

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: You subscribed to these notes
fr: Vous êtes abonné à ces notes

en: You unsubscribed from these notes
fr: Vous vous êtes désabonné de ces notes

en: The notes were assigned to the user
fr: Les notes ont été attribuées à l'utilisateur

en: The notes are no longer assigned to the user
fr: Les notes ne sont plus affectées à l'utilisateur

en: The notes are no longer assigned to you
fr: Les notes ne vous sont plus assignées

en: The status of the notes was updated
fr: L'état des notes a été mis à jour

en: The severity of the notes was updated
fr: La gravité des notes a été mise à jour

en: The Bible of the notes was updated
fr: La Bible des notes a été mise à jour

en: Would you like to delete the notes?
fr: Voulez-vous supprimer les notes ?

en: The notes were deleted
fr: Les notes ont été supprimées

en: Notes status
fr: État des notes

en: Assign note
fr: Attribuer une note

en: This selection does not display any notes.
fr: Cette sélection n'a aucune note à afficher.

en: Note status
fr: État de la note

en: Assign notes
fr: Attribuer des notes

en: Consultation Notes
fr: Notes de consultation

en: The note will be deleted after a week.
fr: La note sera supprimée après une semaine.

en: Adding a comment to the note cancels the deletion.
fr: L'ajout d'un commentaire à la note annule la suppression.

en: unassign
fr: non attribuée

en: Login
fr: Connexion

en: Read
fr: Lire

en: User resources
fr: Ressources de l'utilisateur

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Advanced replace
fr: Remplacement avancé

en: Search all Bibles and notes
fr: Rechercher dans toutes les Bibles et les notes

en: Search Bible for similar verses
fr: Rechercher des versets identiques dans la Bible

en: Search Bible for similar Strong's numbers
fr: Rechercher des nombres de Strong identiques dans la Bible

en: Search Bible for Strong's number
fr: Rechercher des nombres de Strong dans la Bible

en: Search Bible for similar Hebrew or Greek words
fr: Rechercher  dans la Bible des mots hébreux ou grecs identiques

en: Print
fr: Imprimer

en: Planning
fr: Planification

en: Hyphenate
fr: Césurer

en: Develop
fr: Développer

en: Export
fr: Exporter

en: Mail
fr: Courriel

en: Cloud
fr: Nuage

en: Basic mode
fr: Mode basique

en: User-defined
fr: Personnalisé

en: Comparative
fr: Comparaison

en: Translated
fr: Traduits

en: Help and About
fr: Aide et au sujte de…

en: Translate
fr: Traduire

en: Tools
fr: Outils

en: Help
fr: Aide

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Image resources
fr: Ressources d'image

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Select stylesheet
fr: Sélectionner la feuille de style

en: Edit stylesheet
fr: Éditer la feuille de style

en: Both the visual chapter and visual verse editors
fr: Les éditeurs visuels de chapitres et de versets

en: Only the visual chapter editor
fr: Seulement l’éditeur visuel de chapitre

en: Only the visual verse editor
fr: Seulement l’éditeur visuel de verset

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: Chapter editor
fr: Éditeur de chapitre

en: Verse editor
fr: Éditeur de verset

en: USFM editor
fr: Éditeur USFM

en: dot
fr: point

en: colon
fr: double-point

en: Bible bible does not exist: Cannot create book
fr: Bible bible n'existe pas : impossible de créer le livre

en: Invalid book while creating a book template
fr: Livre invalide durant la création d'un modèle livre

en: No chapters have been created
fr: Aucun chapitre n'a été créé

en: The following chapters have been created:
fr: Le chapitre suivant a été créé :

en: Comparing Bibles
fr: Comparaison de Bibles

en: and
fr: et

en: The Bibles are being compared...
fr: Les Bibles sont en cours de comparaison…

en: has been compared with
fr: a été comparé avec

en: Additions are in bold.
fr: Les additions sont en gras.

en: Removed words are in strikethrough.
fr: Les mots supprimés sont en barré.

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: Bible/Resource
fr: Bible/Ressource

en: The texts as they are in the Bible
fr: Les textes comme ils sont dans la Bible

en: Comparison is ready
fr: La comparaison est prête

en: Compare
fr: Comparer

en: Clear the entire journal
fr: Effacer tout le journal

en: Save
fr: Enregistrer

en: To update the verse mappings, make changes above, and save them.
fr: Pour mettre à jour les mappages de versets, effectuez les modifications ci-dessus et enregistrez-les.

en: Let's look at a sample mapping:
fr: Regardons un exemple de mappage :

en: At the left side of the equation sign is the passage in your Bible.
fr: À gauche du signe équation se trouve le passage biblique de votre Bible.

en: And at the right side is the passage in the Hebrew or Greek Bible.
fr: Et à droite, le passage  Biblique hébreux ou grec.

en: In other words:
fr: En d'autres termes :

en: Genesis 31:55 in this verse mapping matches with Genesis 32:1 in the original Bible text.
fr: Dans le texte biblique original,  le contenu de Genèse 31,55 est semblable à Genèse 32,1.

en: If this is the English verse mapping, it means that Genesis 31:55 in Bibles with the English versification system matches with Genesis 32:1 in Hebrew Bibles.
fr: Si ceci est le mappage de versets en anglais, cela signifie que Genèse 31,55 dans les Bibles avec le système de versification anglais correspond à la Genèse 32,1 dans les Bibles hébraïques.

en: The same applies to verse mappings for the New Testament.
fr: Il en va de même pour le mappage des versets du Nouveau Testament.

en: Delete this mapping
fr: Supprimer ce mappage

en: This lists the available verse mappings.
fr: Ceci liste les mappages de versets disponibles.

en: Create new.
fr: Créer un nouveau.

en: Repository URL
fr: URL du dépôt

en: Bibledit links to the remote repository.
fr: Bibledit atteint le dépôt distant.

en: Bibledit will copy its own data to the remote repository.
fr: Bibledit copiera ses propres données dans le dépôt distant.

en: Bibledit will copy the data of the remote repository to itself.
fr: Bibledit copiera les données du dépôt distant de lui-même.

en: The repository was linked successfully.
fr: Le dépôt a été atteint avec succès.

en: Regularly choose menu Tools - Send/receive to synchronize the Bible with the repository.
fr: Choisissez régulièrement le menu Outils - Envoyer/recevoir pour synchroniser la Bible avec le dépôt.

en: It will do that automatically for you once a night.
fr: Il le fera automatiquement pour vous une fois par nuit.

en: Ready.
fr: Prêt.

en: Error: The repository could not be linked.
fr: Erreur: le dépôt n'a pas pu être atteint.

en: Retry
fr: Réessayer

en: Git repository
fr: Dépot git

en: Bibledit Cloud can store the Bible text plus all changes in a git repository.
fr: Bibledit Cloud peut stocker le texte de la Bible plus toutes les modifications dans un dépôt git.

en: This git repository helps with safekeeping the Bible text.
fr: Ce dépôt git aide à sauvegarder le texte de la Bible.

en: It keeps track of all changes made to the Bible text, who made those changes, and when.
fr: Il fait le suivi de toutes les modifications apportées au texte de la Bible, qui les a fait et à quel moment.

en: Select Bible.
fr: Sélectionner une Bible.

en: clear
fr: vider

en: Status
fr: Statut

en: Modify it.
fr: Modifiez-le.

en: Set it up.
fr: Le met en place.

en: Repository setup
fr: Configuration du dépôt

en: Step 1
fr: Étape 1

en: URL for the git repository:
fr: URL du dépôt git :

en: Step 2
fr: Étape 2

en: The source for the data.
fr: La source des données.

en: Take your own data in Bibledit as the source.
fr: Prenez vous propres données dans Bibledit comme source.

en: This means that your data is taken as it is, and that this is copied to the repository, overwriting whatever is there in the repository now.
fr: Cela signifie que vos données sont prises telles quelles et qu'elles sont copiées dans le dépôt, écrasant tout ce qui y est présent.

en: Repository.
fr: Dépôt.

en: Take the data in the repository as the source.
fr: Prend les données du dépôt comme source.

en: This means that the data in the repository is left as it is, and that a copy of that data overwrites your own data in Bibledit.
fr: Cela signifie que les données dans le dépôt sont laissées telles quelles et qu'une copie de ces données écrase vos propres données dans Bibledit.

en: Step 3
fr: Étape 3

en: Subsequent sending and/or receiving.
fr: Envoi et/ou réception ultérieurs.

en: Send data to repository only.
fr: Envoie les données vers le dépôt uniquement.

en: After the setup is complete, Bibledit will only send the data to the repository.
fr: Une fois le paramétrage terminé, Bibledit enverra uniquement les données vers le dépôt.

en: It won't receive any data from the repositoroy.
fr: Il ne recevra aucune donnée du dépôt.

en: Send data to and receive it from the repository.
fr: Envoyer les données et les recevoir du dépôt.

en: After the setup is complete, Bibledit will send data to the repository, and receive data from the repository.
fr: Une fois la configuration terminée, Bibledit enverra des données au dépôt et en recevra.

en: Step 4
fr: Étape 4

en: Submit
fr: Soumettre

en: Example URLs:
fr: Exemple d'URLs :

en: USB drive
fr: clé USB

en: Open network repository
fr: Ouvrir le dépôt en réseau

en: Password protected network repository
fr: Dépôt réseau protégé par mot de passe

en: Personal access token protected network repository
fr: Dépôt de réseau protégé par jeton d'accès personnel

en: Secured network repository
fr: Dépôt réseau sécurisé

en: General font size for the interface
fr: Taille de police générale pour l'interface

en: Please enter a font size between 50 and 300 percent
fr: Entrez une taille de police entre 50 et 300 pourcent

en: Size throughout the interface.
fr: Taille pour toute l'interface.

en: Relative font size for the menu
fr: Taille relative de la police pour le menu

en: The size of the font for the menu, relative to the general font size.
fr: La taille de la police pour le menu, relative à la taille générale de la police.

en: Relative font size for the Bible editors
fr: Taille relative de la police pour les éditeurs bibliques

en: The size of the font for the Bible editors, relative to the general font size.
fr: La taille de la police pour les éditeurs de la Bible, par rapport à la taille de police générale.

en: Relative font size for the resources
fr: Taille relative de la police pour les ressources

en: The size of the font for the resources, relative to the general font size.
fr: La taille de la police pour les ressources, par rapport à la taille de police générale.

en: Relative font size for Hebrew resources
fr: Taille relative de la police pour les ressources en hébreu

en: The size of Hebrew text within resources, relative to the resources font size.
fr: La taille du texte hébreu dans les ressources, par rapport à la taille de la police des ressources.

en: Relative font size for Greek resources
fr: Taille relative de la police pour les ressources grecques

en: The size of Greek text within resources, relative to the resources font size.
fr: La taille du texte grec dans les ressources, par rapport à la taille de la police des ressources.

en: Initial vertical position of the editing cursor in the Bible editors
fr: Position verticale initiale du curseur d'édition dans les éditeurs biblique

en: Please enter a caret position between 20 and 80 percent
fr: Veuillez entrer une position du caret entre 20 et 80%

en: Choose theme
fr: Choissisez un thème

en: Show breadcrumbs.
fr: Afficher le fil d'Ariane.

en: Workspace menu fade-out delay
fr: Délai du fondu enchaîné du menu Espace de travail

en: Please enter a value between 1 and 100 seconds, or 0 to disable
fr: Veuillez entrer une valeur entre 1 et 100 secondes, ou 0 pour le désactiver.

en: How long it takes for the workspace menu to start fading out.
fr: Combien de temps cela prend pour que le menu de l'espace de travail commence à disparaître.

en: While editing the Bible text and saving it, Bibledit looks at how much the text of the chapter or verse to be saved differs from the existing chapter or verse text.
fr: Tout en éditant le texte de la Bible et en le sauvegardant, Bibledit regarde comment le texte du chapitre ou du verset à sauver diffère du texte existant du chapitre ou du verset.

en: If the text to be saved differs more than a certain percentage from the existing text, Bibledit will not save it.
fr: Si le texte a sauver diffère plus qu'un certain pourcentage par rapport au texte existant, Bibledit ne le sauvegardera pas.

en: This safety mechanism prevents accidental loss of Bible data in many cases.
fr: Ce mécanisme de sécurité permet d’éviter la perte accidentelle de données bibliques dans de nombreux cas.

en: The permitted difference can be set below as a percentage.
fr: La différence permise peut être paramétrée plus bas en pourcentage.

en: Maximum difference for:
fr: Différence maximale pour :

en: Chapter editors:
fr: Éditeur de chapitre :

en: Verse editor:
fr: Éditeur de verset :

en: Keep main menu always visible.
fr: Gardre le menu principal toujours visible.

en: This works in both basic and advanced mode.
fr: Cela fonctionne en mode basique et avancé.

en: Enable swipe navigation actions.
fr: Activer les actions de navigation par glissement.

en: Show a link in the Bible editor to select another Bible editor.
fr: Afficher un lien dans l'éditeur de la Bible pour sélectionner un autre éditeur de la Bible.

en: Available Bible editors in the Bible editor selector:
fr: Éditeurs de la Bible disponibles dans le sélecteur de l'éditeur de la Bible :

en: Text editors:
fr: Éditeur de texte :

en: Which visual Bible editors to enable?
fr: Quel éditeur d'aperçu de Bible activer ?

en: USFM editor:
fr: Éditeur USFM :

en: Enable the USFM Bible editor?
fr: Activer l'éditeur biblique USFM ?

en: Enable the Styles button in the visual Bible editors.
fr: Activer le bouton Styles dans les éditeurs visuels de la Bible.

en: Select the Bible for editing:
fr: Sélectionner la Bible à éditer :

en: Send and receive.
fr: Envoyer et recevoir

en: This is for sending your changes to Bibledit Cloud, and receiving changes made by others.
fr: Ceci est pour envoyer vos modifications à Bibledit Cloud, et recevoir les modifications apportées par d'autres.

en: Connection to Bibledit Cloud.
fr: Connexion à Bibledit Cloud.

en: This is for collaboration with fellow translators and for backup.
fr: Il s'agit de la collaboration avec d'autres traducteurs et de la sauvegarde.

en: Switch to advanced mode.
fr: Basculer en mode avancé.

en: Advanced mode offers more options than basic mode.
fr: Le mode avancé offre plus d'options que le mode basique.

en: Once in advanced mode, return to basic mode via menu Settings / Basic mode.
fr: Une fois en mode avancé, revenir au mode basique via le menu Paramètres / mode basique.

en: Have a menu entry to show the changes.
fr: Dispose d'une entrée de menu pour montrer les changements.

en: Logout.
fr: Déconexion.

en: Controls for selecting and dismissing change notifications at the top.
fr: Commandes permettant de sélectionner et de rejeter les notifications de changement en haut de l'écran.

en: This applies to the page with the change notifications.
fr: Cela s'applique à la page avec les notifications de modification.

en: Normally the controls are at the bottom of the page.
fr: Normalement, les vérifications se trouvent au bas de la page.

en: Display main menu in tabbed view.
fr: Afficher le menu principal dans une vue à onglets.

en: Quickly edit consultation note contents.
fr: Modifier rapidement le contenu des notes de consultation.

en: This adds a control for editing the note contents right below the note contents.
fr: Ceci ajoute une vérifcation pour éditer le contenu de la note juste en dessous du contenu de la note.

en: This is an extra control in addition to the normal one.
fr: C'est une vérifcation supplémentaire en plus de la normale.

en: The list of consultation notes shows the Bible the note refers to.
fr: La liste des notes de consultation indique la Bible à laquelle la note se réfère.

en: The consultation notes show the note status.
fr: Les notes de consultation indiquent le statut de la note.

en: Show the status of the consultation notes in colour.
fr: Afficher en couleur le statut des notes de consultation.

en: Show the current verse text while creating a new consultation note.
fr: Afficher le texte du verset en cours lors de la création d'une nouvelle note de consultation.

en: Disable the pop-up menu when text is selected.
fr: Désactiver le menu contextuel lorsque du texte est sélectionné.

en: Verse separator for Bible notes entry
fr: Séparateur de versets pour l'entrée de notes bibliques

en: Which verse separator to use for notes entry?
fr: Quel séparateur de verset faut-il utiliser pour la saisie des notes ?

en: Receive focused verse reference from Paratext and Accordance.
fr: Recevez des références de versets ciblées grâce à Paratext et Accordance.

en: In Accordance, enable this in Preferences / General / Synchronize text with other applications.
fr: Dans Accordance, activez cette fonction dans Préférences → Général → Synchroniser le texte avec d'autres applications.

en: Receive focused verse reference from Accordance.
fr: Recevez des références de versets ciblées d’Accordance.

en: Bibledit always sends the focused verse reference to Accordance.
fr: Bibledit envoie toujours la référence du verset ciblé à Accordance.

en: Date format in consultation notes
fr: Format de la date dans les notes de consultation

en: The date format to use for consultation notes?
fr: Quel format de date utiliser pour les notes de consultation ?

en: Go back
fr: Précédent

en: Send / Receive
fr: Envoyer / Recevoir

en: Send and receive:
fr: Envoyer et recevoir

en: now
fr: maintenant

en: every five minutes
fr: toutes les cinq minutes

en: every hour
fr: toutes les heures

en: manually
fr: manuellement

en: Not connected to Bibledit Cloud
fr: Non connecté à Bibledit Cloud

en: Connect to start sending and receiving.
fr: Connectez-vous pour commencer à envoyer et recevoir.

en: It sends changes made here to Bibledit Cloud.
fr: Il envoie les modifications apportées ici à Bibledit Cloud.

en: It receives updates from Bibledit Cloud.
fr: Il reçoit des mises à jour de Bibledit Cloud.

en: The Paratext bridge can send changes from Bibledit to Paratext on this computer.
fr: Le relai Paratext peut envoyer les modifications de Bibledit à Paratext sur cet ordinateur.

en: Bibledit can receive updates from Paratext.
fr: Bibledit peut recevoir des mises à jour depuis Paratext.

en: The following Bibles link to a Paratext project:
fr: Les Bibles suivantes sont liées à un projet Paratext :

en: Merge the changes in Paratext and in Bibledit now.
fr: Fusionne maintenant les modifications dans Paratext et dans Bibledit.

en: Copy the changes in Bibledit to Paratext now.
fr: Copiez maintenant les changements dans Bibledit vers Paratext.

en: Copy the changes in Paratext to Bibledit now.
fr: Copiez maintenant les changements dans Paratext vers Bibledit.

en: Do not synchronize with Paratext while Paratext is running.
fr: Ne pas synchroniser avec Paratext pendant qu'il est en cours d'exécution.

en: This may cause loss of changes in the chapter Paratext is displaying.
fr: Cela peut entraîner la perte de modifications dans le chapitre que Paratext est en train d''afficher.

en: If Paratext were installed on this computer, and Bibles in Bibledit would be linked to Paratext projects, then Bibledit would be able to send and receive Bibles data to and from Paratext.
fr: Si Paratext était installé sur cet ordinateur, et que les Bibles dans Bibledit y seraient liées, alors il pourrait envoyer et recevoir des données bibliques depuis Paratext et vers Paratext.

en: Synchronize a Bible with a git repository.
fr: Synchroniser une Bible avec un dépôt git.

en: Send a Bible to a git repository.
fr: Envoyer une Bible vers un dépôt git.

en: This Bible has not been linked to a git repository.
fr: Cette Bible n'a pas été liée à un dépôt git.

en: Bibledit sends and receives this Bible every night.
fr: Bibledit envoie et reçoit cette Bible tous les soirs.

en: Bibledit sends this Bible every night.
fr: Bibledit envoie cette Bible toutes les nuits.

en: Send and receive it now.
fr: L'envoyer et la recevoir maintenant.

en: Send it now.
fr: L'envoyer maintenant.

en: Send and receive it every five minutes.
fr: L'envoyez et le recevoir toutes les cinq minutes.

en: Send it every five minutes.
fr: L'envoyer toutes les cinq minutes.

en: The git repository keeps the history of the Bible text with all the changes.
fr: Le dépôt git garde l'historique du texte biblique avec tous les changements.

en: View the history:
fr: Afficher l'historique :

en: The Journal displays progress and diagnostic messages.
fr: Le journal affiche les messages de progression et de diagnostic.

en: Book order
fr: Ordre des livres

en: Update the order and put the deuterocanonical or apocryphal books:
fr: Mettre à jour l'ordre et ajouter les livres deutérocanoniques ou apocryphes :

en: Interspersed among the books of the Hebrew Bible.
fr: Dispersés parmi les livres de la Bible en hébreux.

en: Between the Hebrew Bible and the New Testament.
fr: Entre la Bible en hébreux et le Nouveau Testament.

en: At the very end of the entire Bible.
fr: Tout à la fin de la Bible.

en: Click the arrows below to put the books in a custom order:
fr: Cliquez sur les flèches ci-dessous pour placer les livres dans un ordre personnalisé :

en: Font and text settings
fr: Paramètres de police et de texte

en: Make settings for font and text for the Bible editors.
fr: Effectuez les réglages de la police et du texte pour les éditeurs de la Bible.

en: Font
fr: Police de caractères

en: Enter the name of a locally available font.
fr: Entrez le nom d'une police locale disponible.

en: Example:
fr: Exemple :

en: Upload a font file.
fr: Téléverser un fichier de police.

en: Then enter its name.
fr: Alors entrez son nom.

en: Enter the name of a font available on the Internet.
fr: Entrez le nom d'une police disponible sur interne.

en: If the font is empty, it takes the font entered in Bibledit Cloud.
fr: Si la police est vide, elle prend la police saisie dans Bibledit Cloud.

en: Direction
fr: Orientation

en: Unspecified
fr: Non spécifiée

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Writing mode
fr: Orientation de l'écriture

en: Top to bottom and left to right
fr: De haut en bas et de gauche à droite

en: Top to bottom and right to left
fr: De haut en bas et de droite à gauche

en: Bottom to top and left to right
fr: De bas en haut et de gauche à droite

en: Bottom to top and right to left
fr: De bas en haut et de droite à gauche

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: percent
fr: pourcents

en: Letter spacing
fr: Espacement des lettres

en: After saving, the settings will be applied to the editable sample text below.
fr: Après l'enregistrement, les paramètres seront appliqués au texte d'exemple modifiable ci-dessous.

en: Available Bibles:
fr: Bibles disponibles :

en: Create a new empty Bible
fr: Créer une nouvelle Bible vide

en: Chapters:
fr: Chapitres :

en: Create chapter
fr: Créer un chapitre

en: Delete this book
fr: Supprimer ce livre

en: Import Bible text.
fr: Importer du texte biblique.

en: Paste the text into the box below and submit it.
fr: Collez le texte dans la zone ci-dessous et envoyez-le.

en: You can also upload a file with the text.
fr: Vous pouvez aussi téléverser un fichier avec le texte.

en: Or a compressed archive of such files.
fr: Ou une archive avec de tels fichiers.

en: Upload
fr: Téléverser

en: The upload may take some time.
fr: Le téléversement peut prendre un certain temps

en: This can be done in Bibledit Cloud.
fr: Cela peut être fait dans Bibledit Cloud.

en: This page helps with importing Bible text.
fr: Cette page aide à l'importation de texte biblique.

en: It recognizes two types of text.
fr: L'importation reconnait deux types de texte.

en: It recognizes Unified Standard Format Markers text.
fr: Elle reconnaît le texte au format USFM.

en: More information about that.
fr: Plus d'informations à ce sujet.

en: Bibledit recognizes books through the id markup and chapters through the c markup.
fr: Bibledit reconnaît les livres avec la balise id et les chapitres avec la balise c.

en: It also recognizes plain text.
fr: Elle reconnaît également le texte brut.

en: It does that one chapter at a time.
fr: Elle fait cela un chapitre à la fois.

en: It imports the text into the book and chapter indicated by the passage navigator at the top of the window.
fr: Elle importe le texte dans le livre et le chapitre indiqués par le navigateur de passage en haut de la fenêtre.

en: It considers numbers at the start of a line of text to be verse numbers.
fr: Elle considère les numéros au début d'une ligne comme des numéros de versets.

en: It does not discover verse numbers somewhere else in the text.
fr: Il ne trouve pas les numéros de verset ailleurs dans le texte.

en: After importing some text, it is recommended to run the checks on it.
fr: Après l'importation de texte, il est recommandé d’exécuter les vérifications dessus.

en: An imported chapter overwrites the chapter already in the Bible.
fr: Un chapitre importé écrase le chapitre déjà dans la Bible.

en: If you import for example Genesis chapter 1, it will overwrite Genesis 1 if that chapter already was in the Bible.
fr: Si vous importez par exemple Genèse chapitre 1, cela écrasera Genèse 1 si ce chapitre était déjà dans la Bible.

en: It will not overwrite anything else.
fr: Il n'écrasera rien d'autre.

en: If Genesis 1 was not yet there, it will be created.
fr: Si Genèse 1 n'est pas encore là, il sera créé.

en: You can import one chapter, or several chapters, or one book, or several books, all in one go.
fr: Vous pouvez importer un chapitre, ou plusieurs chapitres, un livre ou plusieurs livres, tous ensemble.

en: The text to be imported should be in Unicode UTF-8 format.
fr: Le texte pour être importé doit être au format Unicode UTF-8.

en: Delete this chapter
fr: Supprimer ce chapitre

en: Available books
fr: Livres disponibles

en: Versification system
fr: Système de versification

en: Import text
fr: Importer du texte

en: Copy this Bible
fr: Copier cette Bible

en: Delete this Bible
fr: Supprimer cette Bible

en: Convert to USFM resource
fr: Convertir en ressource USFM

en: Compare with ...
fr: Comparer avec…

en: Editing settings
fr: Édition des paramètres

en: The public can give feedback
fr: Le public peut faire des commentaires

en: Send the changes to the RSS feed
fr: Envoyer les modifications vers le flux RSS

en: Import text from a resource
fr: Importer du texte depuis une ressource

en: Stylesheet for editing
fr: Feuille de style pour l’édition

en: Stylesheet for export
fr: Feuille de stype pour l’exportation

en: Run an automatic daily check on the text
fr: Exécute une vérification quotidienne automatique du texte

en: List of images available for use in Bible text.
fr: Liste des images disponibles pour être utilisées dans le texte de la Bible.

en: Upload an image or a compressed archive of them.
fr: Télécharge une image ou une archive compressée de celles-ci.

en: Delete this image
fr: Supprimer cette image

en: help
fr: aide

en: The page displays a list of results of running the checks.
fr: Cette page affiche une liste des résultats de l'exécution des vérifications.

en: Click ✔ to suppress the entry.
fr: Cliquez sur ✔pour supprimer l'entrée.

en: Click 🗑 to remove the entry for just now.
fr: Cliquez sur 🗑 pour supprimer l'entrée uniquement pour maintenant.

en: It will be back after running the checks again, unless the text of the Bible has been corrected.
fr: Elle sera de nouveau disponible après une nouvelle exécution des vérifications, à moins que le texte de la Bible ait été corrigé.

en: Click a passage to open it in the Bible text editor.
fr: Cliquez sur un passage pour l'ouvrir dans l'éditeur de texte biblique.

en: The Manager can enable or disable checks.
fr: Le gestionnaire peut activer ou désactiver les vérifications.

en: Manage the checks.
fr: Gérer les vérifications.

en: Suppressed checking results.
fr: Résultats des vérifications supprimés.

en: back
fr: retour

en: The page lists the suppressed results of the checks.
fr: La page répertorie les résultats supprimés des vérifications.

en: Click 🗑 to remove the items from the suppressed list.
fr: Cliquez sur 🗑 pour supprimer les éléments de la liste des éléments supprimées.

en: It will be visible again in the list of check results.
fr: Il sera de nouveau visible dans la liste des résultats de vérification.

en: Enter the patterns to search for.
fr: Entrez le motif pour la recherche.

en: One per line.
fr: Une par ligne.

en: It will search the plain text of the Bible, without verse numbers, heading, and other additions.
fr: Ceci recherchera le texte brut de la Bible, sans tenir compte des numéros de verset, des titres, ou d'autres additions.

en: Enter all possible matching pairs in the text of the Bible.
fr: Entrez toutes les possibilités de correspondances de paires de caractères dans le texte de la Bible.

en: Separate each pair by a space.
fr: Séparez chaque paire par une espace.

en: For example:
fr: Par exemple :

en: It will be checked every night.
fr: Sera vérifiée chaque nuit.

en: Check it now.
fr: Vérifier maintenant.

en: Enable the desired checks:
fr: Autoriser les modifications désirées :

en: double spaces in the raw USFM
fr: doubles espaces dans l'USFM brut

en: punctuation at the end of a heading
fr: ponctuation à la fin d'un titre

en: a space before a comma, semicolon, colon, full stop, question mark, or exclamation mark
fr: une espace avant une virgule, un point-virgule, un point final, un point d'interrogation ou un point d'exclamation

en: a space before a final note or cross reference marker
fr: une espace avant une note finale ou une balise de référence croisée

en: sentence structure
fr: structure de la phrase

en: paragraph starts with a capital and ends with a correct end marker
fr: le paragraphe débute avec une capitale et termine avec une balise de fin valide

en: correct number of books according to the versification system
fr: Corriger le nombre de livres selon le système de versification

en: correct number of chapters and verses in existing books, according to the versification system
fr: Corriger le nombre de chapitres et de versets dans les livres existants selon le système de versification

en: well-formed USFM
fr: USFM bien formé

en: missing punctuation at the end of a verse
fr: manque de ponctuation à la fin du verset

en: patterns in the text
fr: motifs dans le texte

en: settings
fr: paramètres

en: matching pairs
fr: Vérifications des paires

en: space at the end of a verse
fr: espace à la fin d'un verset

en: no-break space at French punctuation
fr: Espace insécable de la ponctuation française

en: multiple « in French citation style
fr: multiple « dans le style de citation français

en: transpose and fix double spaces in footnotes and cross references
fr: transpose et corrige les espaces doubles dans les notes de bas de page et les références croisées

en: valid UTF-8 Unicode text
fr: texte UTF-8 unicode valide

en: Settings for the sentence structure
fr: Configurations pour la structure de la phrase

en: The results of these checks will be viewable under Tools / Checks.
fr: Les résultats de ces vérifications seront affichés dans Outils / Vérifications.

en: Bibledit Cloud can email the results to all users who have enabled this notification.
fr: Bibledit Cloud peut envoyer les résultats par courrier électronique à tous les utilisateurs ayant activé cette notification.

en: The results will also be emailed to all users who have enabled this notification.
fr: Les résultats seront également envoyés par courrier électronique à tous les utilisateurs ayant activé cette notification.

en: Sentence structure
fr: Structure de la phrase

en: The settings apply to different checks on the sentence structure.
fr: Les paramètres s'appliquent à différentes vérifications sur la structure de la phrase.

en: Enter all possible capitals in the text of the Bible.
fr: Entrez toutes les majuscules possibles dans le texte de la Bible.

en: Separate them by a space.
fr: Les séparer avec une espace.

en: Enter all possible small letters in the text of the Bible.
fr: Entrez toutes les minuscules possibles dans le texte de la Bible.

en: Enter all possible punctuation marks at the end of a sentence.
fr: Entrez tous les signes de ponctuation possibles à la fin d'une phrase.

en: Enter all possible punctuation marks within a sentence.
fr: Entrez tous les signes de ponctuation possibles dans une phrase.

en: Enter all possible characters that should be allowed within a sentence.
fr: Entrez tous les caractères possibles qui doivent être permis dans une phrase.

en: The characters will be treated by the checks algorithm to be valid in any context.
fr: Les caractères seront traités par l'algorithme de vérification pour être valables dans n'importe quel contexte.

en: Enter the names, starting with a capital, that may occur after mid-sentence punctuation.
fr: Entrez les noms, commençant par une majuscule, qui peuvent survenir après la ponctuation en milieu de phrase.

en: Enter all possible markers that start a new line but do not necessarily start a new sentence.
fr: Entrez toutes les balises possibles qui débutent une nouvelle ligne, mais qui ne débute pas nécessairement une nouvelle phrase.

en: Old
fr: Ancien

en: Change
fr: Changer

en: Change Notifications
fr: Changement(s) dans les notifications

en: Dismiss the notifications of the changes made by
fr: Rejeter les notifications des changements apportés par

en: when they match with changes made by anyone else on the team
fr: lorsqu’ils correspondent aux changements effectués par n’importe quel autre membre de l’équipe.

en: Dismiss the notifications of all changes made by me
fr: Désactiver les notifications de tous les changements effectuées par moi

en: Dismiss the notifications of all changes made by anyone
fr: Désactiver les notifications de tous les changements effectuées par quiconque

en: Select Bible:
fr: Choisissez une Bible :

en: This page lists the notifications of the changes in the Bible text.
fr: Cette page liste les notifications de changement dans le texte biblique.

en: Use the up and down arrow keys to navigate through the entries.
fr: Utilisez les touches de direction, haut et bas pour naviguer entre les entrées.

en: Press the delete key to remove the selected entry.
fr: Appuyer sur la touche supprimer pour supprimer l'entrée sélectionnée.

en: Or click the 🗑.
fr: Ou cliquez sur 🗑.

en: Or swipe it to the left.
fr: Ou glissez-le vers la gauche.

en: Use the left and right arrow keys to expand or collapse the selected entry.
fr: Utilisez les touches de direction, gauche et droite pour agrandir ou diminuer les entrées sélectionées.

en: Or click the 📁.
fr: Ou cliquez sur 📁.

en: Or swipe it to the right.
fr: Ou glissez-le vers la droite.

en: The expanded entry provides more information and options.
fr: L'entrée étendue fournit plus d'informations et plus d'options.

en: It displays all the Consultation Notes that refer to the passage of the Change Notification.
fr: Elle affiche toutes les notes de consultation qui se rapportent au passage de la notification de changement.

en: If you are subscribed to a note, you can unsubscribe.
fr: Si vous êtes abonné à une note, vous pouvez vous désabonner.

en: If a note is assigned to you, you can unassign it.
fr: Si une note vous est attribuée, vous pouvez l'annuler.

en: When you have a Manager role, you can delete a note.
fr: Lorsque vous avez un rôle de gestionnaire, vous pouvez supprimer une note.

en: You can create a new Consultation Note with a query about the change in the text of the Bible.
fr: Vous pouvez créer une nouvelle note de consultation avec une question sur le changement dans le texte de la Bible.

en: This page with change notifications is for you.
fr: Cette page avec les notifications de changement est pour vous.

en: Your colleagues have their own lists.
fr: Vos collègues ont leurs propres listes.

en: Every day it will detect changes in the Bibles.
fr: Chaque jour il détectera les changements dans les Bibles.

en: It will then generate new change notifications based on those changes.
fr: Il générera ensuite de nouvelles notifications de changement en fonction de ces changements.

en: It will add these new change notifications to the list.
fr: Il ajoutera ces nouvelles notifications de changement à la liste.

en: The change notifications fall into several categories:
fr: Les notifications de modification entre dans plusieurs catégories :

en: Those marked with a smiley face are notifications of changes made by you.
fr: Celles marquées d’un smiley sont des notifications de changements effectuées par vous.

en: Those marked with the name of a user are notifications of changes made by this user.
fr: Celles marquées du nom d’un utilisateur sont des notifications de changements effectuées par cet utilisateur.

en: Those marked with a book symbol are notifications of changes in the Bible text.
fr: Celles marquées d’un symbole de livre sont des notifications de changements dans le texte de la Bible.

en: They are the result of the combined edits of all users working on this Bible.
fr: Elles sont le résultat des modifications combinées de tous les utilisateurs travaillant sur cette Bible.

en: Each category can be enabled or disabled separately in your notifications.
fr: Chaque catégorie peut être activée ou désactivée séparément dans vos notifications.

en: Bible translation is a collaborative effort.
fr: La traduction de la Bible est un effort collaboratif.

en: Changes you enter may be updated by others or merged with their changes.
fr: Les modifications que vous entrez peuvent être mise à jour par d'autres ou fusionnées avec les leurs.

en: The different categories of change notifications enable you to find out whether a change is now in the Bible text.
fr: Les différentes catégories de notifications de modification vous permettent de savoir si une modification est maintenant dans le texte de la Bible.

en: Bibledit tracks the changes in the text of the Bibles.
fr: Bibledit suit les changements dans le texte des Bibles.

en: It generates lists of them every day.
fr: Il en génère des listes chaque jour.

en: Generate them now.
fr: Les générer maintenant.

en: Lists with changes can be downloaded.
fr: Les listes avec modifications peuvent être téléchargées.

en: Bibledit emails lists with the changes to users who have enabled that notification.
fr: Bibledit envoie par courriel les listes avec les modifications apportées aux utilisateurs qui y ont souscrit.

en: It generates change notifications online for users who have enabled that notification.
fr: Il génère des notifications de modification pour les utilisateurs qui ont activé cette option.

en: The users who have enabled change notification are listed below, with the number of changes waiting for their review.
fr: Les utilisateurs qui ont activé la notification de modification sont énumérés ci-dessous, avec le nombre de changements en attente pour leur examen.

en: Changes are recorded in the journal.
fr: Les modifications sont enregistrées dans le journal.

en: When the Bible text gets pushed to an external git repository, the changes will be visible there.
fr: Lorsque le texte biblique est poussé vers un dépôt git externe, les modifications y seront visibles.

en: User
fr: Utilisateur

en: Number of changes
fr: Nombre de modifcations

en: editor
fr: éditeur

en: preview
fr: aperçu

en: Create
fr: Créer

en: Drag the list of workspaces into the desired order.
fr: Faites glisser la liste des espaces de travail dans l'ordre souhaité.

en: Click 🗑 to remove the workspace.
fr: Cliquez sur 🗑 pour supprimer l'espace de travail.

en: Click ✎ to edit the workspace.
fr: Cliquez sur ✎ pour éditer l'espace de travail.

en: Click ⎘ to copy the workspace to a new one.
fr: Cliquez sur ⎘ pour copier l'espace de travail vers un nouveau.

en: Click ✉ to send the workspace to all users.
fr: Cliquez sur ✉ pour envoyer l'espace de travail à tous les utilisateurs.

en: Create a new workspace.
fr: Créer un nouvel espace de travail.

en: Create all default workspaces.
fr: Créer tous les espaces de travail par défaut.

en: Top row
fr: Rangée du haut

en: height factor
fr: Facteur de hauteur

en: Width factors
fr: Facteur de largeur

en: Center row
fr: Rangée du centre

en: Bottom row
fr: Rangée du bas

en: width
fr: largeur

en: Samples
fr: Échantillons

en: Samples to load in the current workspace:
fr: Échantillons à charger dans l'espace de travail actue l:

en: This page is for configuring the layout of a workspace.
fr: Cette page permet de configurer la disposition d'un espace de travail.

en: A workspace enables you to display parts of Bibledit or websites side-by-side.
fr: Un espace de travail vous permet d'afficher des parties de Bibledit ou de sites Web côte-à-côte.

en: There are three rows:
fr: Il existe trois lignes :

en: A top row, a center row, and a bottom row.
fr: Une rangée supérieure, une rangée centrale et une rangée inférieure.

en: Each row has five columns.
fr: Chaque rangée comporte cinq colonnes.

en: Thus there are 15 possible positions.
fr: Il y a donc 15 positions possibles.

en: You can set the relative height of each of the three rows individually.
fr: Vous pouvez définir la hauteur relative de chacune des trois rangées individuellement.

en: The height is set as integer factor relative to the browser window height and other panes.
fr: La hauteur est définie comme facteur entier par rapport à la hauteur de la fenêtre du navigateur et aux autres fenêtres.

en: For example use factors of 1 and 2 respectively on two panes to get a split ⅓ / ⅔ layout.
fr: Par exemple, utilisez les facteurs de 1 et 2 respectivement sur deux volets pour obtenir une disposition en deux ⅓ / ⅔.

en: Or use factors 1, 1, and 2 respectively on three panes for a ¼ / ¼ / ½ layout.
fr: Ou utilisez les facteurs 1, 1 et 2 respectivement sur trois panneaux pour une disposition ¼ / ¼ / ½.

en: You can enter the URLs of internal Bibledit pages or external pages to display.
fr: Vous pouvez entrer les URL des pages internes de Bibledit ou des pages externes à afficher.

en: Enter their relative widths as an integer factor relative to the overall width and other panes.
fr: Entrer leur largeur relative en tant que facteur entier par rapport à la largeur globale et aux autres volets.

en: The factors for the widths work the same as for the heights.
fr: Les facteurs pour les largeurs fonctionnent de la même manière que pour les hauteurs.

en: The internal URL of a Bibledit function can be found by opening that function in the web browser, and then copying the last two bits from the URL in the address bar.
fr: L'URL interne d'une fonction Bibledit peut être trouvée en l'ouvrant dans le navigateur Web, puis en copiant les deux derniers éléments de l'URL dans la barre d'adresse.

en: The Edit page would have this URL:
fr: La page Modifier aurait cette URL :

en: The Resources page is
fr: La page Ressources est

en: The Notes page is
fr: La page Notes est

en: Some useful websites with resources that can be embedded are
fr: Certains sites Web utiles avec des ressources qui peuvent être intégrées sont

en: There are many more of them.
fr: Il y en a beaucoup d'autres.

en: To edit two Bibles side-by side, add two editors to the workspace.
fr: Pour éditer deux bibles côte à côte, ajoutez deux éditeurs à l'espace de travail.

en: Add the following to each of them:
fr: Ajouter les éléments suivants à chacun d'eux :

en: For example, if one of the Bibles would be a Bible called 'Ndebele Bible', then the URL would be:
fr: Par exemple, si l'une des Bibles serait une Bible appelée « Ndebele Bible », alors l'URL serait :

en: The Notes editor has some preset selectors.
fr: L'éditeur Notes possède des réglages prédéfinis.

en: To display all the notes for a certain passage, enter the following URL:
fr: Pour afficher toutes les notes d'un certain passage, entrez l'URL suivante :

en: When this workspace will be opened, it will display all the notes that refer to the focused passage.
fr: Quand cet espace de travail sera ouvert, il affichera toutes les notes qui se rapportent au passage ciblé.

en: Other preset selectors for the Notes editor:
fr: Autres pré-réglages pour l'éditeur de notes :

en: Display all notes assigned to you.
fr: Afficher toutes les notes qui vous sont attribuées.

en: Display all notes you are subscribed to.
fr: Afficher toutes les notes pour lesquelles vous avez souscrit.

en: Display subscribed notes that have been idle for a day.
fr: Afficher les notes souscrites qui ont été inactives pendant une journée.

en: Display subscribed notes that have been idle for a week.
fr: Afficher les notes souscrites qui ont été inactives pendant une semaine.

en: You can set the width of the entire workspace.
fr: Vous pouvez définir la largeur de l'espace de travail entier.

en: By setting the width wider than the screen, the workspace can be scrolled horizontally.
fr: En définissant la largeur plus large que l'écran, l'espace de travail peut défilé horizontalement.

en: This may be useful on devices with smaller screens, such as phones.
fr: Cela peut être utile sur les appareils avec des écrans plus petits, tels que les téléphones.

en: You can set the width as a percentage.
fr: Vous pouvez définir la largeur en pourcentage.

en: You can set the width as as a number of pixels.
fr: Vous pouvez définir la largeur avec le nombre de pixels.

en: Paratext bridge
fr: Passerelle Paratext

en: Bibledit can synchronize its Bibles with projects in Paratext installed on the same computer.
fr: Bibledit peut synchroniser ses Bibles avec des projets dans Paratext installés sur le même ordinateur.

en: The synchronization works in both directions.
fr: La synchronisation fonctionne dans les deux sens.

en: Changes in the Bible text made in Bibledit will be transferred to Paratext.
fr: Les changements dans le texte de la Bible fait dans Bibledit seront transférés à Paratext.

en: And changes made in Paratext will be transferred to Bibledit.
fr: Et les changements faits dans Paratext seront transférés dans Bibledit.

en: Bible in Bibledit
fr: Bible dans Bibledit

en: change
fr: modifier

en: disable
fr: désactivé

en: Paratext Projects folder
fr: Dossier des projet Paratext

en: Paratext project
fr: Projet Paratext

en: Take initial data from
fr: Prendre les données initiales depuis

en: The first time to synchronize the Bible in Bibledit with the project in Paratext, the system needs to have an authoritative copy of Bible data that overwrites the other.
fr: La première fois pour synchroniser la Bible dans Bibledit avec le projet de Paratext, le système doit avoir une copie autorisée de données bibliques qui écrase l'autre.

en: Either the Bible books in the Paratext project overwrite the Bible books in Bibledit.
fr: Soit les livres de la Bible du projet Paratext écrasent les livres de la Bible dans Bibledit.

en: Or the Bible books in Bibledit overwrite the Bible books in the Paratext project
fr: Soit les livres de  la Bible de Bibledit écrasent les livres de la  Bible du projet Paratext

en: This only occurs once during the setup phase.
fr: Cela ne se produit qu'une seule fois pendant la phase de configuration.

en: While the Paratext bridge is active, Bibledit updates Paratext Scripture text.
fr: Alors que la passerelle Paratext est active, Bibledit met à jour le texte biblique de Paratext.

en: The updates occur in the Paratext files.
fr: Les mises à jour se produisent dans les fichiers Paratext.

en: When Paratext is running, and displays a chapter, and the chapter would be updated in the files, then Paratext does not notice the updated files, and does not reload the updated Scripture text.
fr: Lorsque Paratext s'exécute et affiche un chapitre, et que le chapitre est mis à jour dans les fichiers, Paratext ne remarque pas la mise à jour et ne recharge pas le nouveau texte de l'Écriture.

en: Then when Paratext saves that chapter, it saves an older copy of the Scripture text, and so undoes the updates made by Bibledit.
fr: Alors lorsque Paratext enregistre ce chapitre, il sauvegarde une copie plus ancienne du texte de l'Écriture, et donc annule les mises à jour faites par Bibledit.

en: Therefore it is important to take care that Bibledit does not update Paratext Scripture text while Paratext is running.
fr: Par conséquent, il est important de veiller à ce que Bibledit ne mette pas à jour le texte biblique de Paratext lorsque Paratext est en cours d'exécution.

en: The easiest way to achieve this is to not run Bibledit and Paratext simultaneously.
fr: Le moyen le plus simple pour y parvenir est de ne pas exécuter Bibledit et Paratext simultanément.

en: The collaboration is being set up.
fr: La collaboration est en cours de configuration.

en: Subscribe to a consultation note I created or edited online or by email.
fr: Abonnez-vous à une note de consultation que j'ai créée ou éditée en ligne ou par courriel.

en: Subscribe to a consultation note created or edited by anybody online or by email.
fr: Abonnez-vous à une note de consultation créée ou modifiée par quelqu'un en ligne ou par courriel.

en: Receive email confirmation of my posts to a consultation notes done by email.
fr: Recevoir une confirmation par courriel de mes messages à une consultation de notes faite par courriel.

en: Receive email about changes in a consultation note I am subscribed to.
fr: Recevoir un courriel sur les changements apportés à une note de consultation à laquelle je suis abonné.

en: A consultation note that gets changed will be assigned to me.
fr: Une note de consultation qui est modifiée me sera attribuée.

en: Receive email about changes in a consultation note assigned to me.
fr: Recevoir un courriel sur les modifications apportées à une note de consultation qui m’a été attribuée.

en: Suppress receiving email from an updated consultation note if the update was made by me.
fr: Supprimer la réception d’un courriel d’une note de consultation mise à jour si la mise à jour a été faite par moi.

en: Receive daily mail with the number of consultation notes assigned to me.
fr: Recevoir un courrier quotidien avec le nombre de notes de consultation qui me sont attribuées.

en: Receive daily mail with the number of consultation notes I am subscribed to.
fr: Recevoir un courriel quotidien avec le nombre de notes de consultation auxquelles je suis abonné.

en: Receive email about a deleted consultation note.
fr: Recevoir un courriel concernant une note de consultation supprimée.

en: Emails that would normally be sent right after I have created a consultation note, delay them till the evening.
fr: Les courriels qui devraient normalement être envoyés juste après que j’ai créé une note de consultation, sont reportés au soir.

en: This setting may be useful in the following scenario:
fr: Ce paramètre peut être utile dans le scénario suivant :

en: Each time I create a new note, the other members of the team get interrupted by my email.
fr: Chaque fois que je crée une nouvelle note, les autres membres de l’équipe sont interrompus par mon courriel.

en: This happens many times a day.
fr: Cela se produit plusieurs fois par jour.

en: I don't want these interruptions, but the team members need to get my email eventually.
fr: Je ne veux pas de ces interruptions, mais les membres de l'équipe doivent finir par recevoir mon courriel.

en: Tick this setting, and I am done.
fr: Cocher ce paramètre, et c'est tout.

en: Assign notes I create to these users:
fr: Attribuer les notes que je crée à ces utilisateurs :

en: Receive daily mail with the changes in the Bible made by me.
fr: Recevoir un courriel quotidien avec les modifications apportées à la Bible par mes soins.

en: Receive daily mail with the changes in the Bible made by anyone.
fr: Recevez un courriel quotidien avec les modification que d'autres ont apporté dans la Bible.

en: Notifications about changes in the Bible made by anyone will be generated for me online.
fr: Les notifications concernant les modifications apportées à la Bible par quiconque seront générées pour moi en ligne.

en: They will be marked with a 📖 icon.
fr: Ils seront marqués avec un icône 📖.

en: Notifications about changes in the Bible made by me will be generated for me online.
fr: Les notifications concernant les modifications apportées à la Bible par mes soins seront générées pour moi en ligne.

en: They will be marked with a 😊 icon.
fr: Ils seront marqués avec un icône 😊.

en: Notifications about changes in the Bible made by the individual contributors will be generated for me online.
fr: Les notifications concernant les modifications apportées à la Bible par les différents contributeurs seront générées pour moi en ligne.

en: These notifications will be marked by the team member's name.
fr: Ces notifications seront marquées par le nom du membre de l'équipe.

en: Receive daily mail with the number of online change notifications awaiting my attention.
fr: Recevoir un courrier quotidien avec le nombre de notifications de changement en ligne qui nécessite mon attention.

en: Get notifications of changes made by anyone in these Bibles:
fr: Recevez des notifications des modifications apportées par tout le monde dans ces Bibles :

en: Text Checks
fr: Vérifications du texte

en: Receive daily mail with results of checks on the text of the Bibles.
fr: Recevoir un courrier quotidien avec les résultats des vérifications sur le texte des Bibles.

en: Team work
fr: Travail de l'équipe

en: Receive weekly mail about the team's progress during the course of the sprint.
fr: Recevoir un courrier hebdomadaire sur les progrès de l'équipe au cours du sprint.

en: You can change your password or your email address. Your current email address is
fr: Vous pouvez changer votre mot de passe ou votre adresse courriel. Votre adresse courriel actuelle est

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Again new password
fr: Encore nouveau mot de passe

en: New email address
fr: Nouvelle adresse courriel

en: Passages:
fr: Passages :

en: Translations:
fr: Traductions :

en: This assists with checking how consistently words have been translated in the Bible.
fr: Ceci aide à vérifier comment la cohérence des mots a été traduites dans la Bible.

en: Enter book, chapter and verse in the 'Passages:' box.
fr: Entrez le livre, le chapitre et le verset dans la zone « Passages : ».

en: Enter key word text you want to search for in the 'Translations:' box.
fr: Saisissez le mot clé que vous souhaitez rechercher dans la zone « Traductions : ».

en: One word per line.
fr: Un mot par ligne.

en: Examples
fr: Exemples

en: salvation
fr: salut

en: redemption
fr: rédemption

en: Tips
fr: Astuces

en: Add resources as extra aids for comparison
fr: Ajoutez des ressources comme aides supplémentaires à des fins de comparaison

en: Paste the entire text from search results into the passages window.
fr: Collez le texte entier des résultats de la recherche dans la fenêtre des passages.

en: Search all Bibles and consultation notes:
fr: Rechercher dans toutes les Bibles et dans toutes les notes de consultation :

en: Search for
fr: Rechercher

en: verses
fr: versets

en: Search in active Bible.
fr: Rechercher dans la Bible active.

en: Enter the search term.
fr: Entrez le terme recherché.

en: Press Enter.
fr: Appuyez sur Entrée.

en: Search for verses with a certain Strong's number in:
fr: Rechercher des verset avec un certain nombre de Strong dans :

en: Load
fr: Charger

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Apply all
fr: Appliquer tout

en: Replace in active Bible.
fr: Remplacer dans la Bible active

en: Enter what to search for.
fr: Entrez le terme à rechercher.

en: Enter what to replace with.
fr: Entrez le terme avec lequel il doit être remplacé.

en: Wait till the preview appears.
fr: Patientez jusqu'à l'affichage de l'aperçu.

en: Replace the text:
fr: Remplacez le texte :

en: To replace in one passage, click ✔.
fr: Pour le remplacer dans un seul passage, cliquez sur ✔.

en: To remove a passage, click 🗑
fr: Pour supprimer un passage, cliquez sur 🗑

en: To open a passage for edit, click that passage.
fr: Pour ouvrir un passage à modifier, cliquez sur ce passage.

en: To replace all passages, click Apply all.
fr: Pour remplacer tout les passages, cliquez sur Appliquer à tous.

en: Search for verses with most Hebrew or Greek words similar to the focused verse in:
fr: Recherche des versets avec des mots hébreux ou grecs semblables au verset ciblé dans :

en: Search for words like this
fr: Rechercher des mots comme celui-ci

en: Search for verses similar to the focused verse in:
fr: Rechercher des versets semblables au verset ciblé dans :

en: plain text
fr: texte brut

en: underlying USFM
fr: USFM sous-jacent

en: Search for verses with most Strong's numbers similar to the focused verse in:
fr: Rechercher des versets avec le plus de nombres de Strong semblables au verset ciblé dans :

en: all books
fr: tous les livres

en: current book
fr: livre courant

en: Old Testament
fr: Ancien Testament

en: New Testament
fr: Nouveau Testament

en: What to do with the search results
fr: Que faire des résultats de recherche

en: Display them on the page
fr: Les afficher sur la page

en: Add them to the ones already on the page
fr: Les ajouter à ceux déjà présents sur la page

en: Remove them from the ones already on the page
fr: Les supprimer de ceux déjà sur la page

en: Display the intersection of them and the ones already on the page
fr: Afficher ceux dont la recherche se croise entre les recherches déjà présentes sur la page et celle des nouveaux mots recherchés

en: Cancel
fr: Annuler

en: Yes
fr: Oui

en: Add a style to the stylesheet.
fr: Ajouter un style à la feuille de style.

en: Select this stylesheet.
fr: Sélectionner cette feuille de style.

en: Delete the entire stylesheet.
fr: Supprimer toute la feuille de style.

en: You can copy or backup this stylesheet.
fr: La feuille de style est conservée dans un seul dossier.

en: The stylesheet is kept in one folder.
fr: La feuille de style est conservée dans un seul dossier.

en: The name of the folder is this:
fr: Le nom du dossier est le suivant :

en: Category
fr: Catégorie

en: This style
fr: Ce style

en: This one
fr: Celui-ci

en: Font size
fr: Taille de police

en: Italic
fr: Italique

en: Bold
fr: Gras

en: Underline
fr: Souligné

en: Small caps
fr: Petites capitales

en: Superscript
fr: Exposant

en: Text alignment
fr: Disposition du texte

en: Space before
fr: Espace avant

en: Space after
fr: Espace après

en: Left margin
fr: Marge de gauche

en: Right margin
fr: Marge de droite

en: First line indent
fr: Retrait de la première ligne

en: Span columns
fr: Une seule colonne

en: Color
fr: Couleur

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Note numbering
fr: Numérotation des notes

en: Column number
fr: Numéro de colonne

en: Restart the note numbering
fr: Recommencer la numérotation des notes

en: Position of endnote
fr: Position de la note de fin

en: User-defined note numbering sequence
fr: Séquence  de la numérotation des notes définie par l'utilisateur

en: Addition after word list entry
fr: Ajout après entrée de liste de mots

en: Place endnotes when encountering marker
fr: Place les notes de fin lorsqu'il rencontre une balise

en: Stylesheets
fr: Feuilles de style

en: Available stylesheets.
fr: Feuilles de style disponibles.

en: Create a new stylesheet.
fr: Créer une nouvelle feuille de style.

en: Language
fr: Langue

en: The language for Bibledit:
fr: Langue pour Bibledit :

en: Your preferred language is not listed?
fr: Votre langue favorite n'est pas dans la liste ?

en: Use your translation skills to assist with bringing another language to Bibledit.
fr: Utilisez vos talents de traduction pour nous assister en offrant à Bibledit une nouvelle langue.

en: Start translating right away.
fr: Commencer à traduire immédiatement.

en: It is possible to translate only the most important phrases to get your translation team going in their own language.
fr: Il est possible de traduire uniquement les phrases les plus importantes pour encourager votre équipe de traduction dans sa propre langue.

en: Your translation will be included with the next Bibledit release.
fr: Votre traduction sera incluse avec la prochaine édition de Bibledit.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: The timezone for Bibledit as an offset from Coordinated Universal Time in hours
fr: Ceci gère l'heure du fuseau horaire pour Bibledit par rapport au temps universel

en: hours
fr: heure(s)

en: Please enter a timezone between -12 and +14
fr: Veuillez saisir un fuseau horaire entre -12 et +14

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: RSS feed for the recent changes in the text of the Bible.
fr: Flux RSS pour les changements récents dans le texte de la Bible.

en: Include the author in the RSS feed.
fr: Intégrer l'auteur dans le flux RSS.

en: The changes in the following Bibles will be visible in the RSS feed:
fr: Les modifications dans les Bibles suivantes seront visibles dans le flux RSS :

en: Transfer resources and Bibles
fr: Transférer des ressources et des Bibles

en: This helps with transferring Bibles and consultatation notes and resources from one Bibledit client to another one.
fr: Cela aide à transférer des Bibles, des notes de consultation et des ressources d'un client Bibledit vers un autre.

en: This helps translators with slow Internet connections to quickly setup new Bibledit clients.
fr: Ceci aide les traducteurs avec des connexions Internet lentes à configurer rapidement de nouveaux clients Bibledit.

en: You can produce a file with all relevant data.
fr: Vous pouvez produire un fichier avec toutes les données pertinentes.

en: Get that file.
fr: Obtenir ce fichier.

en: Copy it to the new Bibledit client.
fr: Le copier dans le nouveau client Bibledit.

en: Import it there.
fr: L'importer ici.

en: Make an archive of all the Bibles available on this device.
fr: Créer une archive de toutes les Bibles disponibles sur ce périphérique.

en: Import a Bibles archive into this device.
fr: Importer une archive de Bibles dans ce périphérique.

en: Make an archive of all the Consultation Notes available on this device.
fr: Créer une archive de toutes les notes de consultations disponibles sur ce périphérique.

en: Import a Consultation Notes archive into this device.
fr: Importer une archive de notes de consultation dans ce périphérique.

en: Make an archive of all the Resources installed on this device.
fr: Créer une archive de toutes les ressources installées sur ce périphérique.

en: Import a Resources archive into this device.
fr: Importer une archive de ressources dans ce périphérique.

en: Indexing
fr: Indexation

en: Bibledit uses indexes for fast lookup.
fr: Bibledit utilise des index pour une recherche rapide.

en: Normally the indexes are refreshed automatically.
fr: Normalement, les index sont actualisés automatiquement.

en: When the Journal indicates unusual behaviour of an index, or errors, it needs to be recreated.
fr: Lorsque le journal indique le comportement inhabituel d'un index, ou des erreurs, il doit être recréé.

en: Recreate Bibles index.
fr: Recréer l'index des Bibles.

en: Recreate Consultation Notes index.
fr: Recréer l'index des notes de consultation.

en: Fonts
fr: Polices

en: The following fonts are available in Bibledit:
fr: Les polices suivantes sont disponibles dans Bibledit :

en: You can add or remove fonts in Bibledit Cloud:
fr: Vous pouvez ajouter ou supprimer des polices dans Bibledit Cloud :

en: You can upload a new font.
fr: Vous pouvez téléverser une nouvelle police.

en: Clear the web cache and the resources cache now.
fr: Videz le cache web et le cache des ressources maintenant.

en: Keep the resources cache for an extended period of time.
fr: Garde le cache des ressources pendant une période prolongée.

en: This makes the second and subsequent resources downloads by Bibledit clients much faster.
fr: Cela rend le téléchargement de la deuxième ressource et des suivantes par les clients de Bibledit beaucoup plus rapide.

en: Queued emails
fr: Courriels en file d'attente

en: Number of emails still to be sent:
fr: Nombre de courriels restant à envoyer :

en: Set up automatic translations through Google Translate.
fr: Configurer des traductions automatiques via Google Translate.

en: Google Translate can help you translating your resources into another language.
fr: Google Translate peut vous aider à traduire vos ressources dans une autre langue.

en: For example it can translate the Greek New Testament into your local language.
fr: Par exemple, il peut traduire le Nouveau Testament grec dans votre langue locale.

en: Or it can translate another resource into that language.
fr: Ou bien il peut traduire une autre ressource dans cette langue.

en: That gives the translators easier access to those resources in a language they can understand.
fr: Cela permet aux traducteurs d'accéder plus facilement à ces ressources dans une langue qu'ils peuvent comprendre.

en: To start using translated resources, follow these steps:
fr: Pour commencer à utiliser les ressources traduites, suivez ces étapes :

en: The admin who hosts Bibledit Cloud needs to set up access to Google Translate.
fr: L’administrateur qui héberge Bibledit Cloud doit configurer l’accès à Google Translate.

en: Information about how to set it up is in this file:
fr: Les informations sur la façon de le configurer se trouvent dans ce fichier :

en: Check whether access to Google Translate is now operational.
fr: Vérifie si l'accès à Google Translate est maintenant opérationnel.

en: Define a Google Translate Resource in Bibledit Cloud.
fr: Défini une ressource Google Translate dans Bibledit Cloud.

en: Add the defined Google Translate Resource to your list of resources to view.
fr: Ajoute la ressource Google Translate définie à votre liste de ressources à consulter.

en: Create new
fr: Créer un nouveau

en: Create feedback on
fr: Faire un commentaire sur

en: Summary (no more than 30 characters long)
fr: Résumé (pas plus de 30 caractères)

en: Your feedback
fr: Votre commentaire

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Thank you for being interested in providing feedback on the Bible.
fr: Merci de votre collaboration pour fournir des commentaires sur la Bible.

en: Please provide your name and email address.
fr: Veuillez indiquer votre nom et votre adresse électronique.

en: You will then receive email about any feedback you give.
fr: Vous recevrez alors un courriel sur tout commentaire que vous fournirez.

en: Name:
fr: Nom :

en: Back to chapter
fr: Retour au chapitre

en: Summary
fr: Résumé

en: Add a comment to this note
fr: Ajouter un commentaire sur cette note

en: Add a comment to this note:
fr: Ajouter un commentaire à cette note :

en: Is this the verse you wish to give feedback on?
fr: Est-ce le verset sur lequel vous souhaitez donner votre avis ?

en: If it is not, use the navigator at the top to go to the correct verse.
fr: Si ce n'est pas le cas, utilisez le navigateur en haut pour aller au bon verset.

en: Yes, this is the correct verse
fr: Oui, c'est le bon verset

en: Select the new status for the notes
fr: Sélectionnez le nouveau statut des notes

en: Select Notes
fr: Sélectionner des notes

en: Select notes that refer to:
fr: Sélectionner les notes qui se réfèrent :

en: any passage
fr: à n'importe quel passage

en: the current verse
fr: au verset courant

en: the current chapter
fr: au chapitre courant

en: the current book
fr: au livre courant

en: Select notes that have been edited:
fr: Sélectionner les notes qui ont été modifiées :

en: at any time
fr: à n'importe quelle heure

en: during the last 30 days
fr: pendant les derniers 30 jours

en: during the last 7 days
fr: pendant les derniers 7 jours

en: since yesterday
fr: depuis hier

en: today
fr: aujourd'hui

en: Select notes that have not been edited for:
fr: Sélectionner les notes qui n'ont pas été modifiées depuis :

en: any time
fr: toujours

en: a day
fr: un jour

en: two days
fr: deux jours

en: a week
fr: une semaine

en: a month
fr: un mois

en: a year
fr: un an

en: Select notes that have a certain status:
fr: Sélectionner les notes qui ont un certain statut :

en: Any
fr: Toute

en: Select notes that belong to:
fr: Sélectionner les notes qui appartiennent à :

en: any Bible
fr: toute les Bible

en: Select notes that have been assigned to somebody:
fr: Sélectionner les notes qui ont été attribuées à quelqu'un :

en: do not care about this
fr: ne pas se soucier au sujet de cela

en: Currently looking for notes assigned to:
fr: À l'heure actuelle rechercher des notes attribuées à :

en: Select notes by subscription:
fr: Sélectionner les notes par abonnement :

en: notes I am subscribed to
fr: notes auxquelles je suis abonné

en: Select notes that have a severity of:
fr: Sélectionner les notes qui ont une importance de :

en: Select notes that contain text:
fr: Sélectionner les notes qui contiennent le texte :

en: Specific text or words:
fr: Texte ou mots spécifiques :

en: Number of notes selected:
fr: Nombre de notes sélectionnées :

en: Passage inclusion:
fr: Inclusion de passage :

en: Do not include the passage text
fr: Ne pas inclure le texte du passage

en: Include the passage text
fr: Inclure le texte du passage

en: Text inclusion:
fr: Inclusion de texte :

en: Do not include the note text
fr: Ne pas inclure le texte de la note

en: Include the note text
fr: Inclure le texte de la note

en: Display the notes list
fr: Afficher la liste des notes

en: Go back to the note contents
fr: Retour au sommaire de la note

en: You are subscribed to this note
fr: Vous êtes abonné à cette note

en: Subscribe to this note
fr: S'abonner à cette note

en: The note has been assigned to
fr: La note a été attribuée à

en: add assignee
fr: ajouter une assignation

en: This note has been assigned to you for you to take action on.
fr: Cette note vous a été attribuée pour que vous puissiez y intervenir.

en: I have done my part on it.
fr: J'ai fait ma part.

en: Verses
fr: Versets

en: This is a general note, it does not apply to any specific Bible
fr: Ceci est une remarque générale, elle ne s'applique pas à une Bible spécifique

en: Edit contents
fr: Éditer les contenus

en: The note will be deleted after it expires
fr: La note sera supprimée après son expiration

en: Mark the note for deletion after a week
fr: Marquez la note pour qu'elle soit supprimée après une semaine

en: Delete the note now
fr: Supprimez la note maintenant

en: Make this a public note.
fr: En faire une note publique.

en: select
fr: sélectionner

en: update
fr: mettre à jour

en: Assign this note to another Bible
fr: Attribuer cette note à une autre Bible

en: Update the severity of this note
fr: Mettre à jour l'importance de cette note

en: Create consultation note for
fr: Créer une note de consultation pour

en: Body
fr: Corps de la note

en: Select the user to assign the notes to
fr: Sélectionnez l'utilisateur auquel attribuer les notes

en: Edit note contents
fr: Éditer les notes de contenus

en: Click on your own contributions to this Consultation Note to edit them.
fr: Cliquez sur vos propres contributions à la présente note de consultation pour les modifier.

en: Then save them.
fr: Après enregistrez-les.

en: Select the user to unassign the notes from
fr: Sélectionnez l'utilisateur pour annuler l'attribution des notes

en: Back to notes list
fr: Retour à la liste des notes

en: Edit the note content
fr: Éditer le contenu de la note

en: Select the new status for the note
fr: Sélectionnez le nouveau statut de la note

en: Assign the notes to another Bible
fr: Attribuer des notes à une autre Bible

en: Update the severity of the notes
fr: Mettre à jour l'importance des notes

en: Notes Bulk Update
fr: Mise à jour de notes en masse

en: This function is powerful.
fr: Cette fonction est puissante.

en: One mouse click can update many notes at once.
fr: Un clic de souris peut mettre à jour plusieurs notes à la fois.

en: Changes made here are not easily reverted.
fr: Les modifications apportées ici ne sont pas facilement réversibles.

en: Use this mass update function only after you have selected which notes you want the update to apply to.
fr: N'utilisez cette fonction de mise à jour de masse qu'après avoir sélectionné les notes auxquelles vous souhaitez appliquer la mise à jour.

en: For example, if you are un-assigning notes for a certain user or deleting notes for a certain book, use the Select screen first to make sure that only the notes for that user or book are selected.
fr: Par exemple, si vous désattribuez des notes à un certain utilisateur ou si vous supprimez des notes pour un certain livre, utilisez d'abord l'écran Sélection pour vous assurer que seules les notes de cet utilisateur ou de ce livre sont sélectionnées.

en: Amount of notes to be updated in one go:
fr: Nombre de notes à mettre à jour en une fois :

en: Subscribe to the notes
fr: S'abonner aux notes

en: Unsubscribe from the notes
fr: Se désabonner des notes

en: Assign the notes to somebody
fr: Attribuer les notes à quelqu'un

en: Unassign somebody from the notes
fr: Désattribuer quelqu'un des notes

en: Unassign yourself from the notes
fr: Se désattribuer soi-même des notes

en: Change the status of the notes
fr: Modifier l'état des notes

en: Change the severity of the notes
fr: Modifier l'importance des notes

en: Change the Bible of the notes
fr: Changer la Bible des notes

en: Delete the notes
fr: Supprimer les notes

en: Edit the verses?
fr: Modifier les versets ?

en: Edit note summary
fr: Modifier le résumé de la note

en: Select the user to assign the note to
fr: Sélectionnez l'utilisateur auquel attribuer la note

en: Compare this Bible with any of the Bibles or USFM Resources below.
fr: Comparer cette Bible avec une des autres Bibles ou avec des ressources USFM plus bas.

en: Enable JavaScript to work with Bibledit
fr: Activer JavaScript pour travailler avec Bibledit

en: Accounts
fr: Comptes

en: Username
fr: Identifiant

en: Days
fr: Jours

en: Role
fr: Rôle

en: This lists several user accounts and their properties.
fr: Il s’agit d’une liste de plusieurs comptes d’utilisateurs et de leurs propriétés.

en: You can see how long ago a user account has been opened.
fr: Vous pouvez voir depuis combien de temps un compte utilisateur a été ouvert.

en: Deleting a user will also send an email to the user.
fr: La suppression d’un utilisateur entraîne également l'envoi d'un courriel à l'utilisateur.

en: If the user's personal Bible was changed, it will send a link where the user can download that Bible.
fr: Si la Bible personnelle de l'utilisateur a été modifiée, il enverra un lien permettant à l’utilisateur de télécharger cette Bible.

en: Return to the users page.
fr: Retourne à la page utilisateur.

en: Hyphenation
fr: Césure

en: Hyphenation can be used when preparing a Bible for printing.
fr: La césure peut être utilisée pour la préparation d'une Bible à l'impression.

en: It allows for more efficient usage of paper, and for more regular appearance of margins at the end of the lines without requiring spacing adjustments.
fr: Cela permet une utilisation plus efficace du papier, et un aspect plus régulier des marges de fin de lignes sans nécessiter des ajustements d'espacement.

en: The details of hyphenating properly are complex and dependent on the language, and can interact with other orthographic and typesetting practices.
fr: Les détails d'une césure correcte sont complexes et dépendent de la langue, et peuvent interagir avec d'autres pratiques orthographiques et typographiques.

en: Hyphenation may not be so important when preparing a Bible for proofreading. It is usually regarded important for production quality Bibles.
fr: La césure n'a pas forcément d'importance lors de la préparation d'une Bible pour la relecture. Elle est généralement considérée comme importante pour les Bibles destinées à la production.

en: When preparing a Bible in LibreOffice, OpenOffice, AbiWord, en so on, the wordprocessor itself provides hyphenation algorithms for many languages.
fr: Lors de la préparation d'une Bible dans LibreOffice, OpenOffice, AbiWord, et ainsi de suite, le traitement de texte lui-même fournit des algorithmes de césure pour de nombreuses langues.

en: If no suitable hyphenation algorithm can be used, perhaps Bibledit can assist to a limited degree.
fr: Si aucun algorithme de césure ne peut être utilisé, Bibledit peut aider dans une moindre mesure.

en: Bibledit can take the data from a Bible, insert soft hyphens in the words according to a certain algorithm, and then save this data as a new Bible.
fr: Bibledit peut prendre les données d'une Bible, insérer des tirets courts (demi-cadratin) dans les mots selon un certain algorithme, puis enregistrer ces données comme une nouvelle Bible.

en: This new Bible can then be exported to OpenDocument format, and opened in a wordprocessor.
fr: Cette nouvelle Bible peut être exportée au format OpenDocument, et ouverte dans un logiciel de traitement de texte.

en: The wordprocessor sees these soft hyphens. When a soft hyphen occurs near the end of the line, it breaks the word there.
fr: Le traitement de texte voit ces césures. Quand une césure est trouvée proche de la fin d'une ligne, il coupe le mot à cet endroit.

en: Bibledit has one hyphenating algorithm. When there is a transition in the text from any character of a first set of characters, to any character of a second set of characters, then the soft hyphen will be inserted at that location in the text.
fr: Bibledit possède un algorithme pour les césures. Lorsqu'il y a une transition dans le texte à partir de n'importe quel caractère d'un premier jeu de caractères, vers tout caractère d'un second ensemble de caractères, le tiret court sera inséré à cet endroit dans le texte.

en: First set of characters
fr: Premier jeu de caractères

en: Second set of characters
fr: Second jeu de caractères

en: Enter the sets of characters, and press Save.
fr: Entrez les jeux de caractères et appuyez sur Enregistrer.

en: The Bible where the data will be taken from is:
fr: La Bible dont les données seront utilisées est :

en: The Bible where the hyphenated data will be written to is:
fr: La Bible dans laquelle les données césurées seront écrite est :

en: Insert the soft hyphens according to the settings and view the progress in the Journal.
fr: Insérez les traits d'union conditionnels en fonction des paramètres et visualisez la progression dans le Journal.

en: Exports
fr: Exportations

en: Select another Bible
fr: Sélectionner une autre Bible

en: View the exported data
fr: Afficher les données exportées

en: view exports
fr: afficher les exportations

en: Remove the exported data
fr: Supprimer les données exportées

en: remove exports
fr: supprimer les exportations

en: Export during the night.
fr: Exporter durant la nuit.

en: Export now.
fr: Exporter maintenant.

en: Email address for a feedback link:
fr: Adresse électronique pour un lien de retour d’information :

en: Display footnote on hovering above footnote caller.
fr: Affiche la note de bas de page au survol de l’appelant de la note de bas de page.

en: Full USFM
fr: USFM complet

en: Secure the export with the password.
fr: Sécuriser l'exportation avec un mot de passe.

en: Basic USFM and Text
fr: USFM  basique avec le texte

en: Use frames for OpenDocument format in case the chapter number gets put just before the first verse in drop caps.
fr: Utilisez des cadres pour le format OpenDocument dans le cas où le numéro de chapitre se met juste avant le premier verset en majuscules.

en: Page size and margins for export to OpenDocument:
fr: Taille et marges de la page pour l'exportation en OpenDocument  :

en: Page width
fr: Largeur de page

en: Page height
fr: Hauteur de page

en: Inner margin
fr: Marge intérieure

en: Outer margin
fr: Marge extérieure

en: Top margin
fr: Marge supérieure

en: Bottom margin
fr: Marge inférieure

en: Display the current date in the running headers.
fr: Afficher la date dans l'en-tête.

en: The type of space to insert after a verse number
fr: Type d'espace à insérer après un numéro de verset

en: Align the verse numbers in poetry to the left.
fr: Aligne sur la gauche les numéros des versets en poésie.

en: This applies to the following markers:
fr: Cela s’applique aux balises suivantes :

en: Font:
fr: Police :

en: Use automatic note callers instead of fixed ones.
fr: Utilisez des appelants automatiques de notes plutôt que des appelants fixes.

en: This enables the OpenDocument editor to restart the note callers on for example every page.
fr: Cela permet à l’éditeur OpenDocument de relancer les appels de note sur chaque page par exemple.

en: Info document
fr: Information sur le document

en: Generate during the night.
fr: Génèrer durant la nuit.

en: Generate now.
fr: Générer maintenant.

en: The exported file is suitable for the Online Bible module creation process.
fr: Le fichier exporté est adapté au processus de création du module Online Bible.

en: The help within the Online Bible provides more information about creating a module.
fr: L'aide dans Online Bible fournit plus d'informations sur la création d'un module.

en: Password to secure the exports:
fr: Mot de passe pour sécuriser les exportations :

en: The Bible Drop Box provides many additional export formats.
fr: Bible Drop Box fournit de nombreux formats d'exportation supplémentaires.

en: Submit the Bible to the Bible Drop Box now.
fr: Soumettez la Bible à Bible Drop Box maintenant.

en: Visit the Bible Drop Box for more options.
fr: Visitez Bible Drop Box pour plus d'options.

en: There are more export formats through the BibleMultiConverter.
fr: Il existe d'autres formats d’exportation grâce au BibleMultiConverter.

en: Privileges
fr: Privilèges

en: This lists the accounts of the users who have roles you are responsible for.
fr: Cette liste répertorie les comptes des utilisateurs qui ont des rôles dont vous êtes responsable.

en: Click 🗑 before a username to delete the account.
fr: Cliquez sur 🗑 avant un nom d'utilisateur pour supprimer le compte.

en: Click ➕ to give a user access to a Bible.
fr: Cliquez sur  ➕ pour donner accès à une Bible à l'utilisateur.

en: Click 🗑 before a Bible to remove the access of a user to that Bible.
fr: Cliquez sur  🗑 pour supprimer l'accès de l'utilisateur à cette Bible.

en: Two numbers appear after the Bible.
fr: Deux nombres apparaissent après la Bible.

en: It shows how many of the books in the Bible the user can modify.
fr: Cela montre combien de livres l'utilisateur peut modifier dans la Bible.

en: Click it to change it.
fr: Cliquez dessus pour le modifier.

en: If no user has been granted access to any Bible, then all users have write access to all Bibles.
fr: Si l'accès à une Bible n'a été accordé à aucun utilisateur, alors tous les utilisateurs ont accès en écriture à toutes les Bibles.

en: You can create a new user.
fr: Vous pouvez créer un nouvel utilisateur.

en: The password will be the same as the username.
fr: Le mot de passe sera identique au nom d'utilisateur.

en: Normally users register their own account.
fr: Normalement, les utilisateurs enregistrent leur propre compte.

en: You can manage the accounts.
fr: Vous pouvez gérer les comptes.

en: Common Settings
fr: Paramètres courants

en: New user default access level:
fr: Niveau d’accès par défaut du nouvel utilisateur :

en: Change default privileges for:
fr: Modifier les privilèges par défaut pour :

en: Guest
fr: Invité

en: Member
fr: Membre

en: Consultant
fr: Expert

en: Translator
fr: Traducteur

en: Manager
fr: Responsable

en: You can set the privileges for the user.
fr: Vous pouvez pararmétrer les privilèges pour l'utilisateur.

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Can view the resources.
fr: Peut afficher les ressources.

en: Can view the consultation notes.
fr: Peut afficher les notes de consultation.

en: Can create and comment on consultation notes.
fr: Peut créer et commenter les notes de consultation.

en: Can delete consultation notes.
fr: Peut effacer les notes de consultation.

en: Can use advanced mode in Cloud.
fr: Peut utiliser le mode avancé dans le nuage.

en: Can apply stylesheets.
fr: Peut appliquer des feuilles de style.

en: Go back.
fr: Précédent.

en: Read/write
fr: Lecture/Écriture

en: On this page you can set whether a user can modify the text of Bible books.
fr: Sur cette page, vous pouvez définir si un utilisateur peut modifier le texte des livres de la Bible.

en: Bible:
fr: Bible :

en: Toggle the modification privileges for entire Testaments
fr: Activez les privilèges de modification pour les testaments en entier.

en: Resource categories
fr: Catégories de ressource

en: Bibles within Bibledit
fr: Bibles dans Bibledit

en: USFM resources
fr: Ressources USFM

en: Web resources
fr: Ressources Web

en: Original language texts
fr: Textes en langues originales

en: Bibles and notes
fr: Bibles et notes

en: Lexicons
fr: Lexiques

en: SWORD modules
fr: Modules SWORD

en: Dividers
fr: Séparateurs

en: BibleGateway resources
fr: Ressources de BibleGateway

en: StudyLight resources
fr: Ressources StudyLight

en: Comparative resources
fr: Ressources comparatives

en: Translated resources
fr: Ressources traduites

en: Google Translate has not yet been set up.
fr: Google Translate n’a pas encore été paramétré.

en: Ask the administrator to set it up here.
fr: Demandez à l’administrateur de le parmétrer ici.

en: User-defined resources
fr: Ressources définies par l'utilisateur

en: Image resource
fr: Ressource d'images

en: Upload an image, or a PDF file, or a compressed archive of them.
fr: Importez une image, un fichier PDF ou une archive compressée.

en: Erase this resource.
fr: Effacer cette ressource.

en: organize
fr: organiser

en: Create a new empty user-defined resource
fr: Créer une nouvelle ressource vide définie par l'utilisateur

en: User-defined resources provide a way to display content from other websites.
fr: Les ressources définies par l'utilisateur permettent d'afficher le contenu d'autres sites Web.

en: It displays a web page based on the focused passage within Bibledit.
fr: Elles affichent une page Web basée sur le passage ciblé dans Bibledit.

en: Create a new empty comparative resource
fr: Créer une nouvelle ressource comparative vide

en: A comparative resource takes two existing resources as input.
fr: Une ressource comparative prend comme entrée deux ressources existantes.

en: It compares the two resources.
fr: Cela compare les deux ressources.

en: It displays the differences between the two.
fr: Il montre les différences entre les deux.

en: This image contains verses from
fr: Cette image contient des versets de

en: to
fr: à

en: Delete this image.
fr: Supprimer cette image.

en: USFM Resources
fr: Ressources USFM

en: To create a USFM resource, go to the Bibles, and convert it to a USFM resource.
fr: Pour créer une ressource USFM, allez dans les Bibles et convertissez-la en ressource USFM.

en: You can delete a USFM resource.
fr: Vous pouvez supprimer la ressource USFM.

en: You can convert a USFM resource back to a Bible.
fr: Vous pouvez convertir une ressource USFM en Bible.

en: Progress will be visible in the Journal.
fr: La progression est visible dans le journal.

en: Translated resource
fr: Ressource traduite

en: Title
fr: Titre

en: Original resource
fr: Ressource d’origine

en: Language of the original resource
fr: Langue de la ressource d’origine

en: Language to translate the resource into
fr: Langue dans laquelle traduire la ressource

en: This translated resource will take the original resource as a starting point.
fr: Cette ressource traduite prendra la ressource originale comme point de départ.

en: It will send the original resource to Google Translate for translation.
fr: Il enverra la ressource originale à Google Translate pour la traduction.

en: It then displays the resource as translated by Google Translate.
fr: Il affiche ensuite la ressource telle que traduite par Google Translate.

en: Note that this is a machine translation.
fr: Notez qu'il s'agit d’une traduction automatique.

en: It may not be accurate.
fr: Il se peut qu’elle ne soit pas exacte.

en: Cache the resource on client devices.
fr: Mettre en cache la ressource sur les appareils clients.

en: Caching makes the resource available offline.
fr: La mise en cache rend la ressource disponible hors ligne.

en: Caching makes a snapshot of the translated resource.
fr: La mise en cache permet de prendre un instantané de la ressource traduite.

en: If that resource changes after taking the snapshot, the client device does not display those changes.
fr: Si cette ressource change après la prise de l’instantané, le périphérique client n’affiche pas ces changements.

en: Resource is ready
fr: La ressource est prête

en: Delete this resource
fr: Supprimer cette ressource

en: Refresh the list of resources from BibleGateway.
fr: Actualisez la liste des ressources de BibleGateway.

en: The following resources are being installed:
fr: Les ressources suivantes sont en cours d'installation :

en: Cancelling a resource installation does not erase already installed content.
fr: L'annulation d'une installation de ressources n'efface pas le contenu déjà installé.

en: When installing the resource again, it will continue from where it was cancelled.
fr: Lors de la réinstallation de la ressource, elle continuera à partir de là où elle a été annulée.

en: Click a resource for more information on its status.
fr: Cliquez sur une ressource pour plus d'informations sur son statut.

en: Connect to Bibledit Cloud to have access to the full range of available resources.
fr: Connectez-vous à Bibledit Cloud pour avoir accès à toute la gamme des ressources disponibles.

en: Print Resources
fr: Impression de ressources

en: Resources to print:
fr: Ressources à imprimer :

en: Print from
fr: Imprimer depuis

en: Generate the document.
fr: Générer le document.

en: Convert Bible to USFM Resource
fr: Convertir la Bible en ressource USFM

en: You can convert a Bible to a USFM Resource.
fr: Vous pouvez convertir une Bible en ressource USFM.

en: It means that the text of the Bible will be moved to a Resource.
fr: Cela signifie que le texte de la Bible sera déplacé vers une ressource.

en: The users can display this resource.
fr: Les utilisateurs peuvent afficher cette ressource.

en: A Resource will be created with the same name and text as the Bible.
fr: Une ressource sera créée avec le même nom et le même texte que la Bible.

en: When the conversion is complete, the Bible will be deleted.
fr: Lorsque la conversion est terminée, la Bible sera supprimée.

en: A Bible can be edited, but a USFM Resource cannot.
fr: Une Bible peut être éditée, mais pas une ressource USFM.

en: A Bible can be searched, but a USFM Resource cannot.
fr: Une Bible peut être recherchée, mais pas une ressource USFM.

en: The USFM Resource uses less space.
fr: La ressource USFM utilise moins d'espace.

en: Start the conversion process and view it in the Journal.
fr: Commencez le processus de conversion et consultez-le dans le Journal.

en: Comparative resource
fr: Ressource comparative

en: Base resource
fr: Ressource de base

en: Updated resource
fr: Ressource mise à jour

en: This resource will take the base resource as a starting point.
fr: Cette ressource prendra la ressource de base comme point de départ.

en: It will compare the updated resource with the base resource.
fr: Il comparera la ressource mise à jour avec la ressource de base.

en: Any words that the updated resource has added as compared to the base resource will be shown in bold.
fr: Tous les mots que la ressource mise à jour a ajoutés par rapport à la ressource de base seront indiqués en gras.

en: Any words that were removed will be shown in strikethrough.
fr: Tous les mots qui ont été supprimés seront affichés en caractères barrés.

en: Characters to remove
fr: Caractères à supprimer

en: Characters to be removed from the base and updated resources before doing the comparison.
fr: Caractères à retirer de la base et des ressources mises à jour avant de faire la comparaison.

en: Separate the characters by spaces.
fr: Sépare les caractères avec des espaces.

en: Example
fr: Exemple

en: Characters to replace
fr: Caractères à remplacer

en: Characters to search for and be replaced in the base and updated resources before doing the comparison.
fr: Caractères à rechercher et à remplacer dans la base et les ressources mises à jour avant de procéder à la comparaison.

en: Separate the sets by spaces.
fr: Séparez les ensembles par des espaces.

en: First enter the characters to search for.
fr: D’abord entrez les caractères à rechercher.

en: Then enter the = sign.
fr: Puis entrez le signe =

en: Finally enter the characters to be substituted.
fr: Enfin, saisissez les caractères à substituer.

en: Remove diacritics from the resources before doing the comparison.
fr: Supprimez les diacritiques des ressources avant d'effectuer la comparaison.

en: Do case folding of the resources before doing the comparison.
fr: Faites une étude de cas des ressources avant de procéder à la comparaison.

en: Caching makes a snapshot of the base and updated resources.
fr: La mise en cache fait un instantané des ressources de base et des ressources mises à jour.

en: If the base or updated resources change after the snapshot, the client device does not display those changes.
fr: Si les ressources de base ou mises à jour changent après l’instantané, le dispositif client n'affiche pas ces changements.

en: Refresh the list of resources from StudyLight.
fr: Rafraîchir la liste des ressources depuis StudyLight.

en: User-defined resource
fr: Ressources définies par l'utilisateur

en: To update the user-defined resource, make changes above, and save them.
fr: Pour mettre à jour la ressource définie par l'utilisateur, effectuez les modifications ci-dessus et enregistrez-les.

en: The first line will be the internet address of the resource.
fr: La première ligne sera l'adresse Internet de la ressource.

en: The next lines will be the names or abbreviations for all the Bible books.
fr: Les lignes suivantes seront les noms ou les abréviations pour tous les livres de la Bible.

en: When fetching the user-defined resource, Bibledit will take the internet address, and replace the three words in brackets with the values of the passage to fetch.
fr: Lors de la récupération de la ressource définie par l'utilisateur, Bibledit prendra l'adresse Internet, et remplace les trois mots entre parenthèses avec les valeurs du passage à atteindre.

en: The book will be replaced with the book name or abbreviation, for example Matthew.
fr: Le livre sera remplacé par le nom du livre ou son abréviation, par exemple Matthieu.

en: The chapter and the verse will be replaced with the appropriate numbers.
fr: Le chapitre et le verset seront remplacés par les numéros appropriés.

en: Create a new empty image resource
fr: Créer une nouvelle ressource d'image

en: Image resources provide a way to display scanned pages of a Bible or book.
fr: Les ressources d'images permettent d'afficher des pages numérisées d'une Bible ou d'un livre.

en: Each page can be one or more images.
fr: Chaque page peut être une ou plusieurs images.

en: Each image refers to a range of verses.
fr: Chaque image se réfère à une gamme de versets.

en: When Bibledit has a certain passage focused, it can display the matching image.
fr: Pour un passage ciblé, Bibledit peut afficher l'image correspondante.

en: Rich Divider
fr: Séparateur enrichi

en: Link
fr: Lien

en: Edit text colour
fr: Éditer la couleur du texte

en: Edit background colour
fr: Éditer la couleur de fond

en: Add it to the Resources
fr: L’ajouter au ressources

en: Resource Organizer
fr: Organisateur de ressources

en: You can reorder the resources below by holding, then dragging and dropping.
fr: Vous pouvez réorganiser les ressources ci-dessous en les maintenant enfoncées, puis en les faisant glisser-déposer.

en: The administrator has defined a selection of resources. Would you like to:
fr: L’administrateur a défini une sélection de ressources. Voulez-vous :

en: Replace your current resource selection with the admin's selection.
fr: Remplacer votre sélection de ressources actuelle par la sélection de l’administrateur.

en: WARNING! This will erase your current selection and give you the default selection.
fr: ATTENTION ! Cette opération effacera votre sélection actuelle et vous donnera la sélection par défaut.

en: Add the admin's selection to the bottom of your current selection.
fr: Ajoutez la sélection de l’administrateur au bas de votre sélection actuelle.

en: Number of verses to display before the focused verse:
fr: Nombre de versets à afficher avant le verset ciblé :

en: Number of verses to display after the focused verse:
fr: Nombre de versets à afficher après le verset ciblé :

en: Display related passages
fr: Afficher les passages en lien avec

en: Install all the above resources on the device.
fr: Installer toutes les ressources ci-dessus sur le périphérique.

en: Default Resource Organizer
fr: Organisateur de ressources par défaut

en: As an administrator, you can organize default resources for your team.
fr: En tant qu’administrateur, vous pouvez organiser des ressources par défaut pour votre équipe.

en: Refresh the list of modules from the SWORD servers and view the progress in the journal.
fr: Actualiser la liste des modules des serveurs SWORD et afficher les progrès dans le journal.

en: When a module is going to be displayed as a resource, it will be installed on the fly.
fr: Lorsqu'un module va être affiché comme une ressource, il sera installé à la volée.

en: Update SWORD modules that have a newer version and view the progress in the journal.
fr: Mettre à jour les modules SWORD qui ont une version plus récente et afficher les progrès dans le journal.

en: Every week modules update   automatically.
fr: Toutes les semaines les modules se mettent à jour automatiquement.

en: Installed SWORD modules that have not been used for a week will be uninstalled.
fr: Les modules SWORD installés qui n'ont pas été utilisés pendant une semaine seront désinstallés.

en: Bibledit can display this resource.
fr: Bibledit peut afficher cette ressource.

en: It fetches the resource from the Internet.
fr: Il récupère la ressource sur Internet.

en: Bibledit may not always be able to reach the Internet.
fr: Bibledit ne peut pas toujours être en mesure de se connecter à Internet.

en: Or the connection is slow.
fr: Ou la connexion est lente.

en: You can install the resource.
fr: Vous pouvez installer la ressource.

en: When the resource is displayed, the content is fetched from the installed copy, rather than from the Internet.
fr: Lorsque la ressource est affichée, le contenu est récupéré à partir de la copie installée, plutôt que sur Internet.

en: This works faster.
fr: Cela fonctionne plus rapidement.

en: And you can work offline.
fr: Et vous pouvez travailler hors-ligne.

en: Number of installed books for this resource:
fr: Nombre de livres installés pour cette ressource :

en: Start installing the resource and view the progress in the Journal.
fr: Démarrez l'installation de la ressource et affichez les progrès dans le journal.

en: Installing the resource takes the existing installed verses in account.
fr: L'installation de la ressource prend en compte les versets installés déjà existants.

en: It only downloads the missing pieces.
fr: Il ne télécharge que les pièces manquantes.

en: Clear the installed resource to do a clean installation.
fr: Effacer la ressource installée pour effectuer une installation propre.

en: The Cloud has set this resource to not be cached.
fr: Le nuage a défini cette ressource comme n'étant pas mise en cache.

en: Every time this resource is displayed, it fetches fresh content from the Cloud.
fr: Chaque fois que cette ressource est affichée, elle va chercher du contenu nouveau dans le nuage.

en: This resource comes with Bibledit.
fr: Cette ressource vient avec Bibledit.

en: It is already installed locally.
fr: Elle est déjà installée localement.

en: Create a new empty translated resource
fr: Créer une nouvelle ressource traduite vide

en: A translated resource takes one existing resources as input.
fr: Une ressource traduite prend une des ressource existante comme entrée.

en: It defines the source language and the target language.
fr: Il définit la langue source et la langue cible.

en: It sends the original resource to Google Translation.
fr: Il envoie la ressource originale à Google Traduction.

en: It displays the resource as translated by Google Translate.
fr: Il affiche la ressource telle que traduite par Google Translate.

en: Note that this is a machine translation and may not be accurate.
fr: Veuillez noter qu'il s'agit d'une traduction automatique et qu'elle peut ne pas être exacte.

en: Sprint
fr: Sprint (livraison d’incréments)

en: Sprint Burndown Chart - Remaining Tasks
fr: Sprint Burndown Chart - Tâches restantes

en: Mail information to subscribers
fr: Envoyer des informations aux abonnés

en: Add task
fr: Ajouter une tâche

en: Add
fr: Ajouter

en: Enter task completion categories.
fr: Entrez les catégories d'achèvement des tâches.

en: chapters
fr: chapitres

en: Bibledit Cloud connection
fr: Connexion au nuage Bibledit

en: Connected to Bibledit Cloud.
fr: Connecté au nuage Bibledit.

en: Connection information.
fr: Information de connexion.

en: Internet address
fr: Adresse internet

en: Your role:
fr: Votre rôle :

en: To connect to Bibledit Cloud, enter the details of the server, and your credentials, and click Connect.
fr: Pour vous connecter à Bibledit Cloud, entrez les détails du serveur et vos informations d'identification, puis cliquez sur Se connecter.

en: Port number
fr: Numéro de port

en: Password
fr: Mot de passe

en: Connect
fr: Se connecter

en: Or else connect to the Bibledit Cloud demo.
fr: Sinon, connectez-vous à la démo de Bibledit Cloud.

en: To get access to Bibledit Cloud, install a server instance.
fr: Pour accéder à Bibledit Cloud, installez une instance de serveur.

en: Bibledit is not like some programs that can work faster if you log out and log back in.
fr: Bibledit n’est pas comme certains programmes qui peuvent fonctionner plus rapidement si vous vous déconnectez et vous reconnectez.

en: If you log out, then any verses you drafted or changed will not be sent to the Cloud.
fr: Si vous vous déconnectez, les versets que vous avez rédigés ou modifiés ne seront pas envoyés dans le Nuage.

en: Bibledit has been designed so that the user never has to log out under normal circumstances.
fr: Bibledit a été conçu de manière à ce que l’utilisateur ne doive jamais se déconnecter dans des circonstances normales.

en: I understand it and want to disconnect from the Cloud.
fr: Je le comprends et je veux me déconnecter du Nuage.

en: This page deals with setting up the email system.
fr: Cette page traite de la configuration du système de messagerie électronique.

en: Bibledit sends out email. It also collects email every five minutes and acts upon these emails.
fr: Bibledit envoie un courriel. Il relève également les courriels toutes les cinq minutes et agit sur ces courriels.

en: It needs an external email account for sending and receiving email.
fr: Il est nécessaire d'avoir un compte de messagerie externe pour envoyer et recevoir des courriels.

en: The help information on this page uses a sample Google mail account.
fr: Les informations d'aide de cette page utilisent un exemple de compte de messagerie Google.

en: You will have your own email account dedicated to Bibledit.
fr: Vous disposerez de votre propre compte de messagerie dédié à Bibledit.

en: The sample email address is bibletranslation@gmail.com, and the password is pazzwrd.
fr: L'adresse électronique type est bibletranslation@gmail.com, et le mot de passe est pazzwrd.

en: Google now recommends two-factor authentication to be enabled.
fr: Google recommande désormais d'activer l'authentification à deux facteurs.

en: The password to log into the Google account will not work in Bibledit.
fr: Le mot de passe pour se connecter au compte Google ne fonctionnera pas dans Bibledit.

en: Instead create an App Password on Google and use that as the password below.
fr: Créez plutôt un mot de passe d’application sur Google et utilisez-le comme mot de passe ci-dessous.

en: In case the setup fails to work, all diagnostics can be seen in the Journal.
fr: Au cas où la configuration échoue, tous les diagnostics peuvent être visualisés dans le journal.

en: Site name and email address
fr: Nom du site et adresse courriel

en: Our own sample values are given below. Yours will be different.
fr: Nos valeurs d'exemple sont données ci-dessous. Les vôtres seront différentes.

en: To switch the mailer off, leave the fields empty.
fr: Pour désactiver la messagerie, laissez les champs vides.

en: Enter the name and the email address, and press Submit.
fr: Entrez le nom et l'adresse courriel, puis appuyez sur Soumettre.

en: Email address
fr: Adresse électronique

en: Retrieving mail
fr: Récupération du courrier

en: Sample values:
fr: Exemples de valeurs :

en: POP3 Host:
fr: Hôte POP3 :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Port:
fr: Port&nbsp;:

en: Enter the account details, and press Submit.
fr: Entrez les détails du compte, puis appuyez sur Soumettre.

en: When you submit the values, Bibledit will attempt to contact this email account and tell the number of messages in the Inbox.
fr: Lorsque vous soumettez les valeurs, Bibledit essaiera de contacter ce compte de messagerie et indiquer le nombre de messages dans la boîte de réception.

en: POP3 Host
fr: Hôte POP3

en: Protocol
fr: Protocole

en: Sending mail
fr: Envoi du courriel

en: SMTP Host:
fr: Hôte SMTP :

en: If the SMTP server does not need authentication, just leave the fields for username and password empty.
fr: Si le serveur SMTP n'a pas besoin d'authentification, laissez les champs pour le nom d'utilisateur et le mot de passe vides.

en: Any port other than 25 will use a secure connection.
fr: Tout port autre que 25 utilisera une connexion sécurisée.

en: When you submit new values, Bibledit will attempt to send an email to the email address of Bibledit.
fr: Lorsque vous soumettez de nouvelles valeurs, Bibledit tentera d'envoyer un courriel à l'adresse courriel de Bibledit.

en: SMTP Host
fr: Hôte SMTP

en: Select editor
fr: Sélectionner l'éditeur

en: This shows how many verses each chapter of the Bible has according to this versification system, and how many chapters each book has.
fr: Ici s'affiche, pour ce système de versification, le nombre de verset dans chaque chapitre de la Bible et le nombre de chapitres dans chaque livre.

en: It can be edited further down the page.
fr: Il peut être modifié plus bas dans la page.

en: Delete this versification.
fr: Supprimer cette versification.

en: You can modify this versification system.
fr: Vous pouvez modifier ce système de versification.

en: To do that, edit the data below, and then submit it.
fr: Pour ce faire, modifiez les données ci-dessous, puis soumettez-les.

en: It will overwrite whatever was there before.
fr: Cela écrasera tout ce qui était là avant.

en: This lists the currently available versification systems.
fr: Vous pouvez créer un nouveau système de versification.

en: You can create a new versification system.
fr: Vous pouvez créer un nouveau système de versification.

en: Install Bibledit on Chrome OS
fr: Installer Bibledit sur Chrome OS

en: Enable Android apps on Chrome OS.
fr: Activer les applications Android sur Chrome OS

en: Install Bibledit from Google Play on Chrome OS.
fr: Installer Bibledit depuis Google Play sur Chrome OS.

en: Start the Bibledit app.
fr: Démarrez l'application Bibledit.

en: Leave it shortly to initialize.
fr: Laissez-lui un peu de temps pour s'initialiser.

en: Connect to Bibledit Cloud via menu Settings / Cloud.
fr: Connectez-vous à Bibledit Cloud via le menu Paramètres / Cloud.

en: It is important that the more difficult or important passages of the translation are discussed by the Translation Team.
fr: Il est important que les passages les plus difficiles ou les plus importants de la traduction soient discutés par l'équipe de traduction.

en: All the members of the Translation Team have the intention to produce a reliable translation.
fr: Tous les membres de l'équipe de traduction ont l'intention de produire une traduction fiable.

en: But the views of the members about how to best put this reliable translation into words may differ.
fr: Mais les points de vue des membres sur la meilleure façon de rendre cette traduction fiable peuvent différer.

en: All members will listen to each other's arguments, bring their own arguments, and come to a conclusion.
fr: Tous les membres écouteront les arguments de chacun, apporteront leurs propres arguments et arriveront à une conclusion.

en: The conclusion can be reached because everybody agrees, or it can be reached by vote, or by consulting others, or a combination of this.
fr: La conclusion peut être atteinte parce que tout le monde est d'accord ou par le vote, ou par la consultation d'autres personnes, ou par une combinaison de  tout ceci.

en: Discussions shall be guided by the following rules:
fr: Les discussions seront guidées par les règles suivantes :

en: If a member of the Team wishes to raise an issue for discussion, that member shall create a consultation note for the team.
fr: Si un membre de l'équipe souhaite soulever une question pour discussion, ce membre doit créer une note de consultation pour l'équipe.

en: The consultation note will be distributed to all members of the team.
fr: La note de consultation sera distribuée à tous les membres de l'équipe.

en: To give members time to think about the issues, and thus make the discussion more productive, the consultation note shall not be discussed immediately, but after a day or more.
fr: Pour donner aux membres le temps de réfléchir aux questions et de rendre la discussion plus productive, la note de consultation ne sera pas discutée immédiatement, mais après quelques jours.

en: The consultation note clearly describes the issue or question.
fr: La note de consultation décrit clairement le problème ou la question.

en: If the member desires a change, the member shall include a clear suggestion for change in the consultation note.
fr: Si le membre désire un changement, il doit en inclure une suggestion claire dans la note de consultation.

en: The members of the team shall choose a chair person.
fr: Les membres de l'équipe choisissent un président.

en: The chair person leads the discussions, keeps the discussions on topic, ensures that procedures are followed, and keeps the time.
fr: Il dirige les discussions, maintient les discussions sur le sujet, veille à ce que les procédures soient suivies et surveille le temps.

en: The members of the team are all busy and their time is valuable.
fr: Les membres de l'équipe sont tous occupés et leur temps est précieux.

en: Therefore discussions should be kept short and to the point.
fr: Par conséquent, les discussions devraient rester courtes et sur le sujet.

en: Personal reflections and deliberations about a passage shall not be done in the team, while others are held in suspense.
fr: Les réflexions personnelles et les délibérations sur un passage ne doivent pas être faites dans l'équipe, tandis que d'autres sont mises en suspens.

en: Everybody shall hold such deliberations in his own time without disturbing others.
fr: Tout le monde doit tenir de telles délibérations en son temps sans déranger les autres.

en: If discussion of a consultation note is dragging on, let's say for more than 5 minutes, a vote shall be taken so as to arrive at a decision.
fr: Si la discussion d'une note de consultation se poursuit, disons plus de 5 minutes, un vote est fait pour arriver à une décision.

en: If a member is not satisfied with the outcome of a discussion, that member can forward the consultation note to other appropriate bodies who are able to advise the translation team.
fr: Si un membre n'est pas satisfait du résultat d'une discussion, ce membre peut transmettre la note de consultation à d'autres organismes appropriés qui sont en mesure de conseiller l'équipe de traduction.

en: If the matter concerns the original language, then it will be forwarded to the Bible Society.
fr: Si la question concerne la langue originale, elle sera transmise à la Société Biblique.

en: If the matter concerns the local language, the matter should be forwarded to the group of language scholars.
fr: Si la question concerne la langue locale, la question doit être transmise au groupe des spécialistes de la langue.

en: If the answer from the scholars does not satisfy any member of the team, the matter can be forwarded to the panel consisting of local Church leaders and scholars.
fr: Si la réponse des spécialistes ne satisfait pas un membre de l'équipe, la question peut être transmise au panel composé de dirigeants et de spécialistes de l'Église locale.

en: If a consultation notes has gone through the advising bodies, and a rendering is arrived at by the majority of the members of the translation team, and this rendering does not satisfy a team member, that member can ask the matter to be forwarded to three able Church leaders.
fr: Si des notes de consultation ont été transmises par les organismes de conseil et qu'une traduction est effectuée par la majorité des membres de l'équipe de traduction et que celle-ci ne satisfait pas un membre de l'équipe, ce membre peut demander que la question soit transmise à trois dirigeants de l'Église compétents.

en: Those able Church leaders have knowledge of Hebrew and Greek, of good commentaries and other reference materials.
fr: Ces savants dirigeants de l'Église ont une connaissance de l'hébreu et du grec, de bons commentaires et d'autres documents de référence.

en: The questions sent to them should be worded such that it places a low demand on their time.
fr: Les questions qui leur sont adressées doivent être rédigées de manière à ce que leur demande soit peu demandée.

en: The matter shall include the discussions of the translation team, the answer given by the Bible Society, shall state the rendering chosen by the majority of the team, and the alternate rendering.
fr: La question doit inclure les discussions de l'équipe de traduction, la réponse donnée par la Société Biblique, doit indiquer le résultat choisi par la majorité de l'équipe, et le résultat alternatif.

en: The able Church leaders shall be asked whether they choose the majority rendering or the alternate.
fr: On demandera aux dirigeants de l'Église compétents s'ils choisissent la résultat majoritaire ou l'autre.

en: They shall be informed that their choice defaults to the majority if no response has been received by the translation team within a month.
fr: Ils seront informés que leur choix correspondra à celui de la majorité si aucune réponse n'a été reçue par l'équipe de traduction dans un mois.

en: A vote shall be taken from the answers given by the Bible Society and each of the able Church leaders.
fr: Un vote pourra être conduit parmi les réponses données par la Société Biblique et chacun des dirigeants de l’Église en ayant les compétences.

en: If the vote needs to be split, equal votes will be given to each of the members of the translation team.
fr: Si le vote est nécessaire, des voix égales seront accordées à chacun des membres de l'équipe de traduction.

en: Methodology
fr: Méthode

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Screen swiping
fr: Balayage d'écran

en: Teams
fr: Équipes

en: Typesetting
fr: Composition

en: Tips and tricks
fr: Trucs et astuces

en: About
fr: À propos

en: The Free Bible
fr: La Bible Libre

en: While Bibledit may be used for making any Bibles, there are some distinct advantages to releasing Bibles under a free license.
fr: Bien que Bibledit peut être utilisé pour créer toutes sortes de Bibles, il y a certains avantages à en créer sous licence libre.

en: Others will feel free to publish the open Bible. You don't need to do everything yourself: Others will help spreading the Word of God.
fr: D'autres se sentiront libres de publier la Bible libre. Vous n'avez pas besoin de tout faire vous-même : d'autres aideront à répandre la Parole de Dieu.

en: It becomes easy to publish Bibles in a variety of formats by a variety of people: on paper, phones, the Internet.
fr: Il devient facile de publier des Bibles dans une variété de formats par une variété de personnes : sur le papier, les téléphones, l'Internet.

en: If you think that the Bible you translated is good and reliable, and you release it under an open license, it will rapidly spread over the Internet.
fr: Si vous pensez que la Bible que vous avez traduite est bonne et fiable, et que vous la publiez sous licence libre, elle se répand rapidement sur Internet.

en: Compare an open Bible to the Greek minuscules: They were copied freely, and they can now be found all over the place.
fr: Comparez une Bible libre aux minuscules grecques : Elles ont été copiées librement, et peuvent maintenant être trouvées partout.

en: Freely you received, freely give.
fr: Vous avez reçu gratuitement, donnez gratuitement.

en: Various church people regularly express a desire to have a more accurate Bible than what they have now.
fr: Diverses personnes de l'église expriment régulièrement le désir d'avoir une Bible plus précise que ce qu'ils ont maintenant.

en: The years pass by and the desire becomes stronger.
fr: Les années passent et leur désir devient plus fort.

en: They pray about the matter, discuss it, and decide to start the work on improving the Bible themselves, with the help of a booklet with directions.
fr: Ils prient sur la question, en discutent et décident de commencer eux-mêmes le travail sur  l'amélioration de la Bible, à l'aide d'un livret avec des indications.

en: The booklet is published by the Bible Society.
fr: Le livret est publié par la Société Biblique.

en: Over the years some people join the group, and others leave the group.
fr: Au fil des ans, certaines personnes se joignent au groupe et d'autres quittent le groupe.

en: The church now has a translation team consisting of four people who by the grace of God work full time on the revision of the Bible.
fr: L'église a maintenant une équipe de traduction composée de quatre personnes qui, par la grâce de Dieu, travaillent à temps plein sur la révision de la Bible.

en: Each of the four people bring in their own expertise.
fr: Chacune des quatre personnes apporte leur propre expertise.

en: Two of them focus on the target language.
fr: Deux d'entre eux se concentrent sur la langue cible.

en: They aim at using accurate, faithful, beautiful and contemporary language.
fr: Ils visent à utiliser une langue précise, fidèle, belle et contemporaine.

en: One of them focuses on the original Greek and Hebrew.
fr: L'un d'eux se concentre sur l'original grec et hébreu.

en: He ensures that the translated text matches the originals.
fr: Il veille à ce que le texte traduit corresponde aux originaux.

en: One of them focuses, more than the others, on the recipients.
fr: L'un d'entre eux se concentre, plus que les autres, sur les bénéficiaires.

en: She aims at acceptance of the language by the future readers.
fr: Elle vise à l'acceptation de la langue par les futurs lecteurs.

en: Many proof-readers contribute to the work.
fr: Beaucoup de correcteurs contribuent au travail.

en: The translation team regularly consults with language scholars and church representatives about the Bible translation.
fr: L'équipe de traduction consulte régulièrement les spécialistes de la langue et les représentants de l'église au sujet de la traduction de la Bible.

en: The Bible Society answers queries about how to translate difficult passages.
fr: La Société Biblique répond aux questions sur la façon de traduire les passages difficiles.

en: After several years the New Testament becomes ready.
fr: Après plusieurs années, le Nouveau Testament est prêt.

en: The manuscript is submitted to the Bible Society for publishing.
fr: Le manuscrit est soumis à la Société Biblique pour publication.

en: The manuscript is formatted and uploaded to the church website.
fr: Le manuscrit est formaté et téléchargé sur le site Web de l'église.

en: It can now be used by whoever wants to do so before it would be published in paper form.
fr: Il peut maintenant être utilisé par quiconque le souhaite avant qu'il soit publié sous forme papier.

en: The translation team starts to translate the Old Testament.
fr: L'équipe de traduction commence à traduire l'Ancien Testament.

en: The years pass by.
fr: Les années passent.

en: The team eagerly awaits news from the Bible Society about publishing the New Testament.
fr: L'équipe attend avec impatience les nouvelles de la Société Biblique sur la publication du Nouveau Testament.

en: Five years later the news arrives that the Bible Society starts the preparations for publishing it.
fr: Cinq ans plus tard, les nouvelles arrivent que la Société biblique commence les préparatifs pour sa publication.

en: Another year later the team sees the first copies of the New Testament in book form.
fr: Un an plus tard, l'équipe voit les premières copies du Nouveau Testament sous forme de livre.

en: During all those years the New Testament has been locked up in the offices of the Bible Society.
fr: Pendant toutes ces années, le Nouveau Testament a été enfermé dans les bureaux de la Société Biblique.

en: It was not free to go out to the people in book form, but was kept locked up.
fr: Il n'était pas libre d'aller vers la population sous forme de livre, mais a été gardé enfermé.

en: It was enslaved.
fr: Il était asservi.

en: The team keeps working on the Old Testament during many years.
fr: L'équipe continue à travailler sur l'Ancien Testament pendant de nombreuses années.

en: They are enabled to do so by the Lord God.
fr: Ils sont habilités à le faire par le Seigneur Dieu.

en: The Old Testament becomes ready.
fr: L'Ancien Testament est prêt.

en: The manuscript of the whole Bible is submitted to the Bible Society for publishing.
fr: Le manuscrit de toute la Bible est soumis à la Société Biblique pour la publication.

en: One member of the translation team suggests to upload the formatted manuscript to the church website, just as was done with the New Testament.
fr: Un membre de l'équipe de traduction suggère de télécharger le manuscrit formaté sur le site de l'église, comme cela a été fait avec le Nouveau Testament.

en: The team leader decides to not do this, but let the Bible Society be the first to publish the Bible.
fr: Le chef d'équipe décide de ne pas le faire, mais de laisser la Société biblique être la première à publier la Bible.

en: The translator feels disappointed, because the Bible, now complete and accurate, is not free to go out to the people.
fr: Le traducteur se sent déçu, parce que la Bible, maintenant complète et précise, n'est pas libre d'aller au peuple.

en: Not in paper form, not in digital form.
fr: Ni sous forme papier, ni sous forme numérique.

en: It is enslaved, again.
fr: Elle est asservi, encore une fois.

en: Over the years the translator heard stories from others who had similar experiences.
fr: Au fil des années, le traducteur a entendu des histoires d'autres personnes ayant eu des expériences similaires.

en: It occurs to him that the current way of doing things is not right.
fr: Il lui apparaît que la manière actuelle de faire les choses n'est pas juste.

en: It leads to a situation where the Bible is not free to go where it is needed most:
fr: Cela conduit à une situation où la Bible n'est pas libre d'aller où elle est le plus nécessaire :

en: To the people.
fr: Au peuple.

en: The translator begins to see more clearly that Christians should have freedom to publish Bibles or portions of it any time they wish to do so.
fr: Le traducteur commence à voir plus clairement que les chrétiens doivent avoir la liberté de publier des Bibles ou des parties de celle-ci quand ils le désirent.

en: The translator becomes the leader of the translation team.
fr: Le traducteur devient le chef de file de l'équipe de traduction.

en: The team leader is acquainted with open licenses.
fr: Le chef d'équipe connaît les licences libres.

en: He chooses the GNU Free Documentation License as an appropriate license for the Bible.
fr: Il choisit la licence de documentation libre GNU comme une licence appropriée pour la Bible.

en: He is of the view that it is appropriate for the Word of God to be created under an open license to allow it to have free course.
fr: Il est d'avis qu'il est approprié que la Parole de Dieu soit créée sous une licence libre pour lui permettre de se répandre librement.

en: The GNU Free Documentation License allows noncommercial distribution of the Bible by anyone who accepts the license.
fr: La licence de documentation libre GNU permet la distribution non-commerciale de la Bible par toute personne qui accepte la licence.

en: That is a good thing because this enables anyone to print the Bible and give it to someone else.
fr: C'est une bonne chose parce que cela permet à quiconque d'imprimer la Bible et de la donner à quelqu'un d'autre.

en: The GNU Free Documentation License allows commercial distribution of the Bible by any publisher who accepts the license.
fr: Elle permet la distribution commerciale de la Bible par tout éditeur qui accepte la licence.

en: This is good, because it maximizes the distribution potential by allowing sales of printed Bibles.
fr: Ceci est bon, car il maximise le potentiel de distribution en permettant la vente de Bibles imprimées.

en: It also harnesses the profit motive for distribution.
fr: Il exploite également le but lucratif de la distribution.

en: It limits overcharging with competitive pressure on prices.
fr: Il limite les surcharges à la pression concurrentielle sur les prix.

en: The GNU Free Documentation License allows to update the Bible, provided the updated version is shared under the same license.
fr: Elle permet encore de mettre à jour la Bible, à condition que la version mise à jour soit partagée sous la même licence.

en: This is a good thing because it allows legitimate updates, revisions, adaptations with no hassle to the translators and no delay for getting permission.
fr: C'est une bonne chose parce qu'elle permet des mises à jour légitimes, des révisions, des adaptations sans aucun tracas pour les traducteurs et aucun délai pour obtenir la permission.

en: A disadvantage is that changes can be made by people who might not be qualified or called to make changes, with possibly heretical results.
fr: Un inconvénient est que des changements peuvent être apportés par des personnes qui pourraient ne pas être qualifiées ou appelées à apporter des changements, avec éventuellement des résultats hérétiques.

en: There is some fear that granting permission to make revisions would make it easier for somebody to make heretical changes to the Bible.
fr: Il y a une certaine crainte que l'octroi de la permission de faire des révisions, rende plus facile pour quelqu'un de faire des changements hérétiques à la Bible.

en: But copyright law is not about preventing this.
fr: Mais le droit d'auteur ne vise pas à empêcher cela.

en: If anyone wants to make those changes, he would still do it.
fr: Si quelqu'un veut faire ces changements, il le ferait tout de même.

en: There is no need for this fear, because it is God who protects His own work.
fr: Ces craintes ne sont pas justifiées parce que Dieu protège lui-même Son œuvre.

en: He makes clear what is a good translation, and what is not.
fr: Il précise ce qu'est une bonne traduction, et ce qui ne l'est pas.

en: If a Bible Society is so protective about a Bible, so as not to grant a license to make revisions, then there is a bigger danger than that of heresy.
fr: Si une société biblique est si protectrice sur une Bible, afin de ne pas accorder une licence pour faire des révisions, alors il y a un plus grand danger que celui de l'hérésie.

en: The bigger danger is that the copyright holder holds on to the Bible, or disappears, or dies, or fails to be a good steward of it.
fr: Ce plus grand danger est que le détenteur du droit d'auteur tienne à la Bible, ou disparaît, ou meurt, ou ne parvienne pas à être un bon intendant de celle-ci.

en: Nobody would be allowed to improve or update the text.
fr: Personne ne serait autorisé à améliorer ou à mettre à jour le texte.

en: Trust God.
fr: Fais confiance à Dieu.

en: He takes care of His Word.
fr: Il prend soin de Sa Parole.

en: He deals with anyone who might abuse it.
fr: Il s'arrange avec celui qui pourrait l'abuser.

en: The Bible Society says:
fr: La société biblique dit :

en: We own copyright, not in any way to restrict distribution, but to preserve the text.
fr: Nous possédons des droits d'auteur, non pas pour restreindre la distribution, mais pour préserver le texte.

en: Protecting the text may at times restrict distribution.
fr: La protection du texte peut parfois restreindre la distribution.

en: For example, the Bible must be distributed by us, or under our supervision.
fr: Par exemple, la Bible doit être distribuée par nous, ou sous notre supervision.

en: We have made a big investment in the Bible.
fr: Nous avons fait un gros investissement dans la Bible.

en: Nobody may improve it without our authority.
fr: Personne ne peut l'améliorer sans notre autorité.

en: If anybody gives us details as to where the Bible can be improved, they can improve it, but only when we agree.
fr: Si quelqu'un nous donne des détails sur l'endroit où la Bible peut être améliorée, ils peuvent l'améliorer, mais seulement quand nous sommes d'accord.

en: This Bible is our property.
fr: Cette Bible est notre propriété.

en: We share it.
fr: Nous la partageons.

en: It is not entirely ours, so there is a shared property.
fr: Ce n'est pas tout à fait la nôtre, il y a donc une propriété partagée.

en: The Free Documentation License is good in an ideal world.
fr: La licence de documentation libre est bonne dans un monde idéal.

en: But the world is evil, so we need a license where we can protect the integrity of the text.
fr: Mais le monde est mauvais, alors nous avons besoin d'une licence où nous pouvons protéger l'intégrité du texte.

en: The proponent of the free Bible says:
fr: Le promoteur de la Bible libre dit :

en: A free license enables spreading the Word of God more quickly.
fr: Une licence libre permet de diffuser la Parole de Dieu plus rapidement.

en: The Bible Society has made such a reliable and good Bible.
fr: La société biblique a fait une bible fiable et bonne.

en: Is it not worthy of being spread as far and wide as possible?
fr: N'est-elle pas digne d'être répandue aussi loin que possible ?

en: A restrictive license confines the Word to one publisher, one channel.
fr: Une licence restrictive confine la Parole à un unique éditeur, par un seul canal.

en: A free license opens up the Word to being spread by more channels.
fr: Une licence libre ouvre la Parole à la propagation par de plus nombreux canaux.

en: If the license is restrictive, it is not the bad people who are afraid of illegally copying the Word of God, making changes, then publish it.
fr: Si la licence est restrictive, ce ne sont pas les mauvaises personnes qui craignent de copier illégalement la Parole de Dieu, de faire des changements, puis de la publier.

en: But it's the good people who would be worried to violate copyright law when spreading the Word, thinking that God's blessing cannot be on something illegal.
fr: Mais ce sont les bonnes personnes qui seraient inquiètes de violer la loi sur le droit d'auteur en répandant la Parole, pensant que la bénédiction de Dieu ne peut pas être sur quelque chose d'illégal.

en: The free license does not aid bad people much, but it assists good people in many ways.
fr: Une licence libre n'aide pas beaucoup les mauvaises personnes, mais elle aide de nombreuses façons les bonnes personnes.

en: A restrictive license does not stop heretics in any way, but it stops good people from spreading the Word.
fr: Une licence restrictive n'arrête les hérétiques d'aucune façon, mais elle empêche les bonnes personnes de répandre la Parole.

en: The restrictive Bible Society says:
fr: La Société Biblique restrictive dit :

en: If you revise our Bible, we'll see you in court.
fr: Si vous révisez notre Bible, nous vous intenterons un procès.

en: The free and open Bible Society says:
fr: La Société Biblique libre et ouverte dit :

en: If you revise and spread our Bible, we thank God for opening another channel for distribution.
fr: Si vous révisez et répandez notre Bible, nous remercions Dieu d'avoir ouvert un autre moyen de la distribuer.

en: God wanted property rights to be there for the benefit of humans.
fr: Dieu voulait que le droit de propriété soit au service de tous, au bénéfice de tous.

en: But did he also want copyright on Bibles?
fr: Mais voulait-il aussi le droit d'auteur sur les Bibles ?

en: Show from the Word where this is the case.
fr: Montrez où cela est dit dans la Parole si c'est le cas.

en: Licenses
fr: Licences

en: Typesetting in Adobe InDesign CS5.5
fr: Composition avec Adobe InDesign CS5.5

en: See the online help about typesetting for more information and general principles.
fr: Pour plus d'informations et connaître les principes généraux, consultez l'aide en ligne à propos de la composition.

en: Chapter numbers in drop caps
fr: Numéros de chapitres en lettrine

en: Bibledit normally exports chapter numbers in bigger font in a text frame.
fr: Bibledit exporte normalement les numéros de chapitre dans une police plus grande dans un cadre de texte.

en: In InDesign it is helpful to have these in drop caps.
fr: Dans InDesign, il est utile de les disposer en lettrines.

en: Go to Bibledit, menu Export.
fr: Aller dans Bibledit, menu Exportation.

en: There is a setting for using frames in the drop caps. Switch it off.
fr: Il existe un paramètre pour l'utilisation des cadres avec les lettrines, désactivez-le.

en: Do a fresh export.
fr: Faites une nouvelle exportation.

en: Creating a new document
fr: Création d'un nouveau document

en: Typesetting in InDesign starts with creating a new document.
fr: La composition dans InDesign commence par la création d'un nouveau document.

en: Choose menu File / New / Document, or press Ctrl-N.
fr: Choisir Menu Fichier → Nouveau → Document, ou appuyer sur Ctrl-N.

en: In the New Document dialog, make some settings.
fr: Dans la boîte de dialogue Nouveau document, effectuez quelques réglages.

en: Facing Pages: on.
fr: Pages en miroir : activé.

en: Page width: 138 mm.
fr: Largeur de page : 138 mm.

en: Page height: 210 mm.
fr: Hauteur de page : 210 mm.

en: Number of columns: 2.
fr: Nombre de colonnes : 2.

en: Gutter: 4.2 mm.
fr: Gouttière : 4,2 mm.

en: Top, Bottom and Outside margins: 10 mm.
fr: Marges supérieure, inférieure et extérieure : 10 mm.

en: Untick the option to set all margins the same.
fr: Décochez l'option pour conserver toutes les marges identiques.

en: Inside margin: 12 mm.
fr: Marge intérieure : 12 mm.

en: Click Save Preset, and save the settings as 'Ndebele'. Next time, use this preset to quickly make another new document with the same settings as this one.
fr: Cliquez sur Enregistrer les paramètres prédéfinis et enregistrez les paramètres sous le nom « Ndebele ». La prochaine fois, vous pourrez l'utiliser pour créer rapidement un autre document avec les mêmes paramètres que celui-ci.

en: Click OK to create the new document.
fr: Cliquez sur OK pour créer un nouveau document.

en: Setting up the baseline grid
fr: Configuration de la grille

en: All our text will stick to the baseline grid.
fr: Tout notre texte adhérera à la marge de la grille.

en: This is a key factor to good typography.
fr: C'est un facteur clé pour une bonne typographie.

en: My leading is 12 points, and I will set up a grid to reflect this.
fr: Mon interligne est de 12 points, et je vais mettre en place une grille pour refléter cela.

en: Go to menu Edit / Preferences / Grids.
fr: Aller dans le menu Édition → Préférences → Grilles.

en: Start the baseline grid at 0 mm relative to the top margin.
fr: Débuter la marge de la grille à 0 mm par rapport à la marge supérieure.

en: Increment it every 12 points.
fr: Incrémentez-le tous les 12 points.

en: Press OK. The grid is now set up.
fr: Appuyer sur OK. La grille est maintenant configurée.

en: Optionally, to make it visible, go to menu View / Grids and Guides / Show Baseline Grid.
fr: En option, pour le rendre visible, allez dans le menu Affichage / Grilles et lignes guides / Afficher la grille.

en: Placing text
fr: Placer du texte

en: I am going to show how to place Bible text in InDesign.
fr: Je vais montrer comment placer du texte biblique dans InDesign.

en: The text is available from Bibledit as OpenDocument files.
fr: Le texte est disponible à partir de Bibledit en tant que fichiers OpenDocument.

en: Open the book of Genesis, the version with text and note citations, in OpenOffice.
fr: Ouvrez le livre de la Genèse dans LibreOffice, la version avec le texte et les numéros de note.

en: Save it as a Microsoft Word 97-2003 (.doc) document.
fr: Enregistrez  le document au format Word Microsoft 97-2003 (.doc).

en: Create a new document in InDesign.
fr: Créez un nouveau document dans InDesign.

en: Go to menu File / Place, or press Ctrl-D.
fr: Aller dans le menu Fichier → Emplacement, ou appuyer sur Ctrl-D.

en: Select the document in MS Word (.doc) format.
fr: Sélectionnez le document au format MS Word (.doc).

en: Move the cursor through the document in InDesign. Notice that the cursor shows some of the text to be placed.
fr: Déplacez le curseur à travers le document dans InDesign. Notez que le curseur montre une partie du texte à placer.

en: Move the cursor to the corner of the first column where the text will start. Click there. Notice that the first bit of the text will be placed in the first column.
fr: Déplacez le curseur dans le coin de la première colonne où le texte va commencer. Cliquez-y. Notez que le premier morceau du texte sera placé dans la première colonne.

en: There is much more text than what fits in just one column. This extra text is not visible. What is visible, though, is a red plus near the end of the first column. This shows that more text is available.
fr: Il y a beaucoup plus de texte que ce qui convient dans une seule colonne. Ce texte supplémentaire n'est pas visible. Ce qui est visible, cependant, est un plus rouge près de la fin de la première colonne. Cela montre qu'il y a encore plus de texte de disponible.

en: I would like to place this extra text in the second column.
fr: J'aimerais placer ce texte supplémentaire dans la deuxième colonne.

en: Click the Selection Tool or press V. The cursor changes to a selection arrow.
fr: Cliquez sur l'outil de sélection ou appuyez sur V. Le curseur se transforme en flèche de sélection.

en: Select the first column, and then click the red plus near the end of the first column. Notice that the cursor will now show some text.
fr: Sélectionnez la première colonne, puis cliquez sur le  plus rouge proche de la fin de la première colonne. Notez que le curseur affichera maintenant du texte.

en: Place this text in the second column, in the same way as it was placed in the first column.
fr: Placez ce texte dans la deuxième colonne, de la même manière qu'il a été placé dans la première.

en: There is still more text than fits in the second column. I estimate that there is enough text to fill many pages.
fr: Il y a encore plus de texte que d'ajustements dans la deuxième colonne. J'estime qu'il y a assez de texte pour remplir de nombreuses pages.

en: I am going to insert an extra page, so that we get more space to place the text.
fr: Je vais insérer une page supplémentaire, afin que nous ayons plus d'espace pour placer le texte.

en: To add blank pages, I need to have the Pages palette visible. If the Pages palette is not visible, choose Window > Pages to open the palette.
fr: Pour ajouter des pages vierges, je dois avoir la palette Pages visible. Si la palette Pages n'est pas visible, choisissez Fenêtre → Pages pour ouvrir la palette.

en: In the Pages palette, click Create new page. A new page will be added. This is page 2. Press F12 to close the palette.
fr: Dans la palette Pages, cliquez sur Créer une nouvelle page. Une nouvelle page sera ajoutée. Il s'agit de la page 2. Appuyez sur F12 pour fermer la palette.

en: Page 2 shows guides for two columns. I can fill these with text in the manner as described above.
fr: La page 2 montre des guides pour deux colonnes. Je peux les remplir avec du texte de la manière décrite ci-dessus.

en: I can then add as many pages as are needed, and fill each page with text.
fr: Je peux ajouter autant de pages que nécessaire et remplir chaque page avec du texte.

en: Span headlines across columns
fr: Étendre le titre sur les colonnes

en: The headline I have in this example is 'The first book of Moses called Genesis'. I'd like it to span across the two columns.
fr: Le titre que j'ai dans cet exemple est « Le premier livre de Moïse appelé Genèse ». Je voudrais qu'il s'étende sur les deux colonnes.

en: Select the left column, and drag the top to make it shorter, so creating space above it.
fr: Sélectionnez la colonne de gauche, puis faites glisser le haut pour la raccourcir, créant ainsi un espace au-dessus.

en: Do the same with the right column.
fr: Faites de même avec la colonne de droite.

en: Select the text 'The first book of Moses called Genesis'. Cut it to the clipboard.
fr: Sélectionnez le texte « Le premier livre de Moïse appelé Genèse ». Coupez-le dans le presse-papiers.

en: Click the Type tool or type Escape T.
fr: Cliquez sur l'outil Type ou tapez Echap T.

en: Create a new text box above the two columns. Let it span across the two columns. Estimate the size it needs to be.
fr: Créez une nouvelle zone de texte au-dessus des deux colonnes. Laissez-la couvrir les deux colonnes. Estimez la taille necéssaire.

en: Paste the text into that text box.
fr: Collez le contenu dans cette zone de texte.

en: Resize the text box so it looks smart. Then resize both columns so that all looks good.
fr: Redimensionner la zone de texte de sorte qu'elle apparaisse élégante. Puis redimensionnez les deux colonnes afin que tout semble bon.

en: Making text align to the grid
fr: Rendre le texte aligné sur la grille

en: Text aligned to the grid is key to good typesetting.
fr: Le texte aligné sur la grille est la clé d'une bonne composition.

en: Select all text you would like to stick to the baseline grid.
fr: Sélectionnez tout le texte que vous souhaitez coller à la grille de ligne de base.

en: Go to menu Type / Paragraph, or press Alt-Ctrl-T.
fr: Aller au menu Type → Paragraphe, ou appuyez sur Alt-Ctrl-T.

en: Press the Align to baseline grid button in the bottom right hand corner.
fr: Appuyez sur le bouton Aligner de la grille de la ligne de base dans le coin inférieur droit.

en: The leading of the text should be equal to the baseline grid. If the leading of the text is bigger, then it is like as if you have double line spacing.
fr: Le texte de tête doit être égal à la grille. Si le début du texte est plus grand, alors c'est comme si vous aviez un interligne double.

en: Total page count
fr: Nombre total de page

en: The publisher may set limits to the number of pages the typeset Bible may contain.
fr: L'éditeur peut fixer des limites au nombre de pages que la composition de la  Bible peut contenir.

en: In this example, we expect an entire Bible, with singable Psalms added as an appendix, to contain no more than 2000 pages. Normal range is 1500 to 1800 pages.
fr: Dans cet exemple, nous nous attendons à ce qu'une Bible entière, avec des psaumes annotés pour le chant ajoutés en annexe, ne contienne pas plus de 2000 pages. La plage normale est de 1500 à 1800 pages.

en: We suppose that the singable Psalms take up no more than 200 pages.
fr: Nous supposons que les Psaumes marqués pour le chant ne prennent pas plus de 200 pages.

en: Usually the inclusion of the singable Psalms in a Bible will add about 10 percent to the number of pages.
fr: Habituellement, l'inclusion des Psaumes marqués pour le chant dans une Bible ajoutera environ 10 pourcent au nombre de pages.

en: The Bible will have footnotes and crossreferences, all lumped together into a single textframe at the bottom of each page.
fr: La Bible aura des notes de bas de page et des références croisées, toutes regroupées en une seule zone de texte au bas de chaque page.

en: Let us now measure how many pages the notes are likely to take up.
fr: Mesurons maintenant combien de pages les notes sont susceptibles de prendre.

en: Open the file with all notes in LibreOffice. It is 00_Bible_notes.odt. Save it in the correct format for InDesign.
fr: Ouvrez le fichier 00_Bible_notes.odt avec toutes les notes dans LibreOffice. Enregistrez-le dans le format approprié pour InDesign.

en: Place the text as described above. But I am going to use Autoflow this time. Autoflow will automatically create new text boxes and new page till all text has been placed. This allows us quickly to see how many pages the notes will take up.
fr: Placez le texte comme décrit ci-dessus. Mais je vais utiliser Autoflow cette fois. Autoflow créera automatiquement de nouvelles zones de texte et une nouvelle page jusqu'à ce que tout le texte ait été placé. Cela nous permet de voir rapidement combien de pages les notes prendront.

en: This is how to use Autoflow.
fr: Voici comment utiliser Autoflow.

en: When you are about the click where you want the text to go, keep the Shift key down.
fr: Lorsque vous êtes prêt à cliquer où vous voulez que le texte aille, gardez la touche Maj enfoncée.

en: I can now roughly see the total number of pages that the notes will take up.
fr: Je peux maintenant voir approximativement le nombre total de pages que prendront les notes.

en: This is sufficient for an estimate.
fr: Cela suffit pour une estimation.

en: Let us now find out how many pages the main text body is likely to take up.
fr: Voyons maintenant combien de pages le corps du texte principal est susceptible de prendre.

en: The text is in the file called 00_Bible_text_and_note_citations.odt.
fr: Le texte se trouve dans le fichier 00_Bible_text_and_note_citations.odt.

en: Place this text and use Autoflow.
fr: Placez ce texte et utilisez Autoflow.

en: It appears that, on my system, all text cannot be placed at once. It will cut off after some point.
fr: Il semble que, sur mon système, tout le texte ne peut pas être placé en une fois. Il sera coupé après un certain endroit.

en: I will place 01_Genesis_text_and_note_citations.odt instead.
fr: Je placerai à la place 01_Genesis_text_and_note_citations.odt.

en: I can now roughly see the total number of pages that the text of Genesis will take up.
fr: Je peux maintenant voir approximativement le nombre total de pages que le texte de la Genèse prendra.

en: The size of the whole Bible is about 22 times more than the size of Genesis.
fr: La taille de la Bible entière est environ 22 fois plus élevée que la taille de la Genèse.

en: The font is of particular influence on the page count. This is not dealt with here.
fr: La police a une influence particulière sur le nombre de pages. Cela n'est pas traité ici.

en: Editing a paragraph style
fr: Édition de style de paragraphe

en: After exporting USFM text to OpenDocument, and placing this text into InDesign, the USFM styles appear in InDesign.
fr: Après avoir exporté du texte USFM en OpenDocument et placé ce texte dans InDesign, les styles USFM apparaissent dans InDesign.

en: For example, normal paragraphs usually have style 'p', and section heading 's'.
fr: Par exemple, les paragraphes normaux ont généralement le style « p » et les titres « s ».

en: If you like to update a paragraph style, you may update each section heading individually, but this is a lot of work. It is faster to update the style for 's', so that this updates all paragraphs that have this style.
fr: Si vous souhaitez mettre à jour un style de paragraphe, vous pouvez le faire pour chaque titre de section individuellement, mais c'est beaucoup de travail. Il est plus rapide de mettre à jour le style de « s », de sorte que cela s'applique à tous les paragraphes qui ont ce style.

en: To update a paragraph style, place the cursor in it, and on the palette choose Paragraph Styles. Right-click the style you want and choose Edit.
fr: Pour mettre à jour un style de paragraphe, placez le curseur dans celui-ci et choisissez Styles de paragraphe dans la palette. Cliquez avec le bouton droit sur le style souhaité et choisissez Modifier.

en: Section headings look better after ticking ‘Balance ragged lines’ in the paragraph options.
fr: Les titres de section sont mieux présentés après avoir coché la case « Équilibrer les lignes irrégulières » dans les options de paragraphe.

en: Running headers
fr: En-têtes en cours

en: The Bible will have running headers. The headers contain the page number near the inside margin. At the right margin it shows book and chapter numbers on that page.
fr: La Bible aura des en-têtes courantes. Les en-têtes contiennent le numéro de page près de la marge intérieure. Sur la marge de droite, il affiche les numéros de livre et de chapitre.

en: Enter the page numbers on the master pages.
fr: Entrez les numéros de pages sur les pages principales.

en: On the Pages palette, double-click the master pages.
fr: Dans la palette Pages, double-cliquez sur les pages maîtres.

en: On the left master page, create a text frame, and enter the page number at the inside margin.
fr: Dans la page principale gauche, créez un cadre de texte et entrez le numéro de page à l'intérieur de la marge.

en: Page numbers can be found in menu Type / Insert Special Character / Marker / Current Page Number.
fr: Les numéros de page peuvent être trouvés dans le menu Type → Insérer un caractère spécial →Balise → Numéro de la page courante.

en: On the right master page, create a text frame, and enter the page number at the inside margin too.
fr: Sur la page principale droite, créez un cadre de texte et entrez le numéro de page à l’intérieur de la marge.

en: On page 1, create a new text frame at the top, and put the book and chapter at the outside margin.
fr: À la page 1, créez un nouveau cadre de texte en haut et placez le livre et le chapitre à l'extérieur de marge.

en: This text frame can be copied to each odd page as it is generated.
fr: Ce cadre de texte peut être copié sur chaque page impaire à mesure qu'elle est générée.

en: The same applies for page 2, and any subsequent even pages.
fr: Il en va de même pour la page 2, et toutes les pages paires suivantes.

en: The page where a book starts normally does not display a page number.
fr: La page où un livre débute n'affiche normalement pas de numéro de page.

en: In order to do that, apply master page [None] to that particular page.
fr: Pour ce faire, appliquez la page maître [Aucun] à cette page particulière.

en: Space between drop caps and text
fr: Espace entre les lettrines et le texte

en: It may be visually pleasant to have some space between the drop caps chapter numbers and the text beside it.
fr: Il peut être agréable visuellement d'avoir un certain espace entre les numéros de chapitres et le texte qui le suit.

en: All that is needed is a fixed space after the chapter numbers. Pick any one from a hair space to an em space. The number of characters in drop caps is now increased by one. Set this value in the drop cap settings. All lines after the first will automatically line up.
fr: Il suffit d'une espace fixe après les numéros des chapitres. Choisissez n'importe quelle espace, de l'ultrafine au cadratin. Le nombre de caractères dans les lettrines est maintenant augmenté d'un. Définissez cette valeur dans les paramètres de la lettrine. Toutes les lignes après la première s'aligneront automatiquement.

en: Managing widows or orphans
fr: Gérer les veuves ou les orphelines

en: Widows and orphans are words or short lines at the beginning or end of a paragraph, which are left dangling at the top or bottom of a column, separated from the rest of the paragraph.
fr: Les veuves et les orphelines sont des mots ou des lignes courtes au début ou à la fin d'un paragraphe, qui sont en haut ou en bas d'une colonne, séparés du reste du paragraphe.

en: There is some disagreement about the definitions of widow and orphan; what one calls a widow the other calls an orphan.
fr: Il y a un certain désaccord sur les définitions de la veuve et de l'orpheline, ce que l'un appelle une veuve l'autre l'appelle une orpheline.

en: There are some ways to avoid widows or orphans.
fr: Il y a plusieurs façons d'éviter les veuves ou les orphelines.

en: - Adjusting the spacing between words to produce tighter or looser paragraphs.
fr: - En réglant l'espacement entre les mots pour produire des paragraphes plus serrés ou plus lâches.

en: - Adjusting the tracking of the text. This is the overall spacing of the letters in a paragraph or on a line. With a good font in justified paragraphs this can usually be adjusted by up to -25 or +15 without it looking too out of place.
fr: En réglant le suivi du texte. Il s'agit de l'espacement général des lettres dans un paragraphe ou sur une ligne. Avec une bonne police dans les paragraphes justifiés cela peut habituellement être ajusté entre -25 ou +15 sans qu'il semble trop déplacé.

en: - Adjusting the hyphenation of words within the paragraph.
fr: - En ajustant la césure des mots dans le paragraphe.

en: - Forcing a word down onto the next line using a soft return.
fr: - En forçant un mot à descendre sur la ligne suivante en utilisant un retour à ligne.

en: Scripting
fr: Exécuter un script

en: Here is a sample script.
fr: Ici est un exemple d script.

en: It runs in InDesign.
fr: Il s'exécute dans InDesign.

en: It shows how to replace text, and how to update the formatting.
fr: Il montre comment remplacer le texte et comment mettre à jour la mise en forme.

en: Install Bibledit on Ubuntu
fr: Installer Bibledit sur Ubuntu

en: Follow the steps below to install Bibledit.
fr: Suivez les étapes ci-dessous pour installer Bibledit.

en: Open a terminal.
fr: Ouvrez un terminal.

en: On older versions of Ubuntu, or to get updated Bibledit software:
fr: Sur les anciennes versions d’Ubuntu, ou pour obtenir une mise à jour du logiciel Bibledit :

en: Add the Bibledit repository:
fr: Ajoutez le dépôt Bibledit :

en: As of Ubuntu 18.04, the above is no longer needed.
fr: À partir d’Ubuntu 18.04, ce qui précède n’est plus nécessaire.

en: Read the repository:
fr: Mettez à jour la liste des paquets du dépôt :

en: Install Bibledit:
fr: Installez Bibledit :

en: Bibledit can be started from the menu.
fr: Bibledit peut être démarré depuis le menu.

en: More information:
fr: Plus d’iformation :

en: The Notes are an important part of Consultations.
fr: Les notes constituent une partie importante des consultations.

en: The notes help to record the discussions with consultants and other people.
fr: Les notes aident à enregistrer les discussions avec des consultants et d'autres personnes.

en: Normally, when going to the Consultation Notes, you will see a list of notes.
fr: Normalement, en allant dans les notes de consultation, vous verrez une liste de notes.

en: It would say, for example: Displaying notes 1 - 5 / 5.
fr: Il dirait, par exemple : Affichage des notes 1 à 5 / 5.

en: This means that it would display notes 1 to 5, out of 5 notes total.
fr: Cela signifie qu’il affichera les notes 1 à 5, sur un total de 5 notes.

en: You can edit the display.
fr: Vous pouvez éditer l’affichange.

en: That means that you can edit the number of notes that will display in that list.
fr: Cela signifie que vous pouvez modifier le nombre de notes qui s’afficheront dans cette liste.

en: Clicking [edit] takes you to a new page, called Edit Notes Display.
fr: En cliquant sur [modifier], vous accédez à une nouvelle page, intitulée Modifier l'affichage des notes.

en: This enables you to edit how the notes will be displayed, and how many.
fr: Cela vous permet de modifier la manière dont les notes seront affichées, ainsi que leur nombre.

en: The first thing that you can edit is how many notes will be selected.
fr: La première chose que vous pouvez modifier est combien de notes seront sélectionnées.

en: If you select notes that refer to any passage, then notes will be selected that refer to any passage, from Genesis to Revelation.
fr: Si vous sélectionnez des notes qui font référence à n’importe quel passage, alors les notes seront sélectionnées et feront référence à n’importe quel passage, de la Genèse à l’Apocalypse.

en: But when you select notes that refer to the current verse, then only those notes will be selected that refer to the currently opened verse.
fr: Mais lorsque vous sélectionnez des notes qui font référence au verset actuel, seules les notes qui font référence au verset actuellement ouvert seront sélectionnées.

en: In case you have Genesis 2.2 open in the navigator, then only notes that refer to that particular verse are displayed.
fr: Si vous avez Genèse 2.2 ouvert dans le navigateur, seules les notes qui se réfèrent à ce verset particulier sont affichées.

en: If you select notes that have been edited at any time, then all notes would be selected.
fr: Si vous avez Genèse 2.2 ouvert dans le navigateur, seules les notes qui se réfèrent à ce verset particulier sont affichées.

en: But when you select notes that have been edited on Today, then only today's notes are displayed.
fr: Mais lorsque vous sélectionnez des notes qui ont été éditées le jour même, seules les notes du jour sont affichées.

en: The note selection mechanism combines all selection methods that have been set.
fr: Le mécanisme de sélection des notes combine toutes les méthodes de sélection qui ont été définies.

en: If you select notes that refer to the current verse, for example, and that have been edited today, and only those notes that both refer to the current verse, and that also have been edited today, are displayed.
fr: Si vous sélectionnez des notes qui font référence au verset actuel, par exemple, et qui ont été éditées aujourd'hui, seules les notes qui font référence au verset actuel, et qui ont également été éditées aujourd'hui, sont affichées.

en: There are other notes selection mechanisms as well.
fr: Il existe également d'autres mécanismes de sélection des notes.

en: See the relevant page for all selection mechanisms.
fr: Voir la page correspondante pour tous les mécanismes de sélection.

en: Things should be plain and there should be no need for any further information.
fr: Les choses devraient être simples et il ne devrait pas être nécessaire de fournir d’autres informations.

en: One thing that would need explanation would be the mechanism that selects notes that contain certain text.
fr: Le mécanisme de sélection des notes contenant un certain texte nécessiterait une explication.

en: This is intended to be used to search notes for text.
fr: Cette fonction est destinée à la recherche de texte dans les notes.

en: If you select notes that contain Any text, then searching for text in the note is not done.
fr: Si vous sélectionnez des notes contenant du texte, la recherche de texte dans la note n'est pas effectuée.

en: Searching for text can be done by selecting notes that contain specific words or text.
fr: La recherche de texte peut être effectuée en sélectionnant les notes qui contiennent des mots ou du texte spécifiques.

en: When you select this option, you will see that an entry becomes visible.
fr: Lorsque vous sélectionnez cette option, vous verrez qu'une entrée devient visible.

en: Search text should be entered there.
fr: Le texte de la recherche doit être saisi à cet endroit.

en: Then the Save button should be pressed.
fr: Ensuite, il faut appuyer sur le bouton Enregistrer.

en: This is to save that search text.
fr: Il s'agit de sauvegarder ce texte de recherche.

en:  Or just pressing Enter while the cursor is in that entry will do also.
fr:  Vous pouvez également appuyer sur la touche Entrée lorsque le curseur se trouve dans cette entrée.

en: When you search for, for example, 'house', then notes that contain the word 'house' will be selected.
fr: Lorsque vous recherchez, par exemple, « maison », les notes qui contiennent le mot « maison » sont sélectionnées.

en: Notes that contain the word 'houses' (in plural) would not be selected.
fr: Les notes contenant le mot « maisons » (au pluriel) ne seront pas sélectionnées.

en: To select this plural form, you can use wildcards.
fr: Pour sélectionner cette forme plurielle, vous pouvez utiliser des caractères génériques.

en: Instead of entering 'house, enter 'house*'.
fr: Au lieu de saisir « maison », saisissez  « maison* ».

en: Notice the asterisk.
fr: Remarquez l'astérisque.

en: This will select notes that contains the word 'house' or 'houses.
fr: Cette option permet de sélectionner les notes contenant le mot  « maison » ou  « maisons ».

en: You can also enter two or more words to search for.
fr: Vous pouvez également saisir deux ou plusieurs mots à rechercher.

en: The search routine will then do its best to select these notes that contain some or all of these words.
fr: La routine de recherche fera alors de son mieux pour sélectionner les notes qui contiennent une partie ou la totalité de ces mots.

en: Notes that contain all words are given first, and notes that contains only one or a few of the words will be given later.
fr: Les notes qui contiennent tous les mots sont données en premier, et celles qui ne contiennent qu’un seul ou quelques-uns des mots seront données plus tard.

en: If you select notes that refer to the current verse, and then also search for some text, then only the notes that refer to the current verse would be searched.
fr: Si vous sélectionnez les notes qui se réfèrent au verset actuel et que vous recherchez également un texte, seules les notes qui se réfèrent au verset actuel feront l’objet d'une recherche.

en: It is important to be aware of this.
fr: Il est important d'en être conscient.

en: At times one may search for words or phrases, and get zero results, yet he is sure that there should be some results.
fr: Il arrive que l’on recherche des mots ou des phrases et que l'on n'obtienne aucun résultat, alors que l'on est sûr qu’il devrait y en avoir.

en: This would happen because the user does not search the whole Bible, but only the current verse.
fr: Cela se produirait parce que l'utilisateur ne cherche pas dans toute la Bible, mais seulement dans le verset en cours.

en: The same applies to other selection mechanisms.
fr: Il en va de même pour les autres mécanismes de sélection.

en: Therefore, when searching notes for text, you may want to set all other selection mechanisms to Any.
fr: Par conséquent, lorsque vous recherchez du texte dans des notes, vous pouvez souhaiter que tous les autres mécanismes de sélection soient réglés sur Tout.

en: There is more that can be said about searching notes.
fr: Il y a plus à dire sur la recherche de notes.

en: The wildcard operator already has been mentioned.
fr: L'opérateur joker a déjà été mentionné.

en: Here is a list of possible operators:
fr: L’opérateur joker a déjà été mentionné.

en: By default, when no operator specified, the word is optional, but the result that contain it will be rated higher.
fr: Par défaut, lorsqu'aucun opérateur n'est spécifié, le mot est facultatif, mais le résultat qui le contient sera évalué plus haut.

en: A leading plus sign indicates that this word must be present in every result returned.
fr: Le signe plus indique que ce mot doit être présent dans chaque résultat renvoyé.

en: A leading minus sign indicates that this word must not be present in any result returned.
fr: Un signe moins indique que ce mot ne doit pas être présent dans un résultat renvoyé.

en: A leading tilde acts as a negation operator, causing the word's contribution to the result relevance to be negative.
fr: Un tilde en tête agit comme un opérateur de négation, ce qui fait que la contribution du mot à la pertinence du résultat est négative.

en: It's useful for marking noise words.
fr: C’est utile pour marquer les mots parasites.

en: A result that contains such a word will be rated lower than others, but will not be excluded altogether, as it would be with the minus operator.
fr: Un résultat contenant un tel mot sera moins bien noté que les autres, mais ne sera pas totalement exclu, comme ce serait le cas avec l’opérateur moins.

en: An asterisk is the wildcard operator.
fr: L'astérisque est l'opérateur joker.

en: Unlike the other operators, it is appended to the word, or fragment, not prepended.
fr: Contrairement aux autres opérateurs, il est ajouté au mot, ou au fragment, et non précédé.

en: This means that if there is a note with the word 'house', and you search for '*ouse', this note will not be selected.
fr: Cela signifie que si une note contient le mot « maison » et que vous recherchez « *aison », cette note ne sera pas sélectionnée.

en: Yes, this is unusual, but this is how the database search works.
fr: Oui, c'est inhabituel, mais c'est ainsi que fonctionne la recherche dans la base de données.

en: To minimize the pain of this, measures have been taken that if you type any part of the word, the expected result will still be found.
fr: Pour minimiser la difficulté de cette situation, des mesures ont été prises pour que si vous tapiez n'importe quelle partie du mot, le résultat attendu soit quand même trouvé.

en: Double quotes at the beginning and end of a phrase, gives only the notes that contain the complete phrase, as it was typed.
fr: Des guillemets au début et à la fin d'une phrase, ne donne que les notes qui contiennent la phrase complète, telle qu'elle a été saisie.

en: Each note can be assigned to somebody.
fr: Chaque note peut être attribuée à quelqu’un.

en: The person to whom the note is assigned then knows that action should be taken on this note.
fr: La personne à qui la note est attribuée sait alors qu’une action doit être entreprise sur cette note.

en: Or the person can be automatically emailed if the note gets changed.
fr: Il est également possible d'envoyer automatiquement un courriel à la personne concernée si la note est modifiée.

en: The Consultation Notes can partly be operated by email.
fr: Les notes de consultation peuvent être exploitées en partie par courrier électronique.

en: When you receive an email from Bibledit, and this email contains a Consultation Note, then you can reply to this email.
fr: Lorsque vous recevez un courriel de Bibledit, et que ce courriel contient une note de consultation, vous pouvez répondre à ce courriel.

en: Your reply will be added as a comment to this particular Consultation Note.
fr: Votre réponse sera ajoutée en tant que commentaire à cette note de consultation particulière.

en: The reply should come from the email address which you registered with Bibledit when you created your  account.
fr: La réponse doit provenir de l'adresse courriel que vous avez enregistrée avec Bibledit lors de la création de votre compte.

en: The reply should also have (CSID123456789) in the subject line.
fr: La réponse doit également porter la mention (CSID123456789) dans l’objet du message.

en: The number 123456789 is a Consultation Note Identifier.
fr: Le numéro 123456789 est un identifiant de note de consultation.

en: It is different for every Note.
fr: Cela est différent pour chaque note.

en: Just replying to a Consultation Note you received is usually all that is needed.
fr: Il suffit généralement de répondre à une note de consultation que vous avez reçue.

en: Only replies that are typed before the quoted text are considered.
fr: Seules les réponses tapées avant le texte cité sont prises en compte.

en: This is called top-posting.
fr: Cela est appelé tête de message.

en: When the quoted text gets posted too, then it is necessary to remove that from your email reply.
fr: Lorsque le texte cité est également publié, il est nécessaire de le supprimer de votre réponse par courriel.

en: You can also submit a new Consultation Note by email.
fr: Vous pouvez aussi soumettre une nouvelle note de consultation par courriel.

en: This is how to do it:
fr: Voici comment le faire :

en: Create a new email to the site's email address.
fr: Créez un nouvel courriel à l’adresse courriel du site.

en: The subject line contains 'New note', then the passage, and finally the summary.
fr: L'objet contient « Nouvelle note », puis le passage et enfin le résumé.

en: The body of the email will be the first comment on that note.
fr: Le corps du courriel sera le premier commentaire sur cette note.

en: Lean Bible translation management
fr: Gestion maigre de la traduction de la Bible

en: What is lean management?
fr: Qu'est-ce que la gestion maigre (lean management) ?

en: Lean management is about the systematic pursuit of desired translation competence and conditions by utilizing human capabilities in a coordinated manner.
fr: La gestion maigre consiste à rechercher systématiquement les compétences et les conditions de traduction souhaitées en utilisant les capacités humaines de manière coordonnée.

en: Two things are essential for this:
fr: Deux choses sont essentielles pour cela :

en: Developing desired conditions.
fr: Développer les conditions souhaitées.

en: Developing capable people who can develop the desired conditions.
fr: Développer des personnes capables de développer les conditions souhaitées.

en: External reference
fr: Référence externe

en: Bibledit software
fr: Logiciel Bibledit

en: Copyright (©) 2003-2023 Teus Benschop.
fr: Droit d’auteur (©) 2003-2023 Teus Benschop.

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un programme libre : vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU telle que publiée par la Free Software Foundation, soit la version 3 de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but without any warranty; without even the implied warranty of merchantability or fitness for a particular purpose. See the GNU General Public License for more details.
fr: Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais sans aucune garantie ; sans même la garantie implicite de qualité marchande ou d'adéquation à un usage particulier. Voir la licence publique générale GNU pour plus de détails.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program. See also
fr: Vous devriez avoir reçu une copie de la licence publique générale GNU avec ce programme. Voir également

en: ETCBC4 Hebrew text database
fr: Base de données du texte hébreu ETCBC4

en: The ETCBC database of the Hebrew Bible contains the scholarly text of the Hebrew Bible with linguistic markup.
fr: La base de données ETCBC de la Bible en hébreu contient le texte scientifique de celle-ci avec balisage linguistique.

en: Original data source:
fr: Données sources d'origine :

en: Bibledit's data source:
fr: Données sources de bibledit :

en: SHEBANQ, a search engine for the Hebrew Bible
fr: SHEBANQ, un moteur de recherche pour la Bible en hébreu

en: License:
fr: Licence :

en: Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License
fr: License international Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0

en: You may not use the data for commercial applications without consent.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser les données pour des applications commerciales sans accord préalable.

en: Other code and data
fr: Autre code et données

en: All the code and data included in Bibledit that does not fall in the above license categories has been licensed as mentioned in various bits of source code included in Bibledit.
fr: Tout le code et les données inclus dans Bibledit qui ne tombent pas dans les catégories de licence ci-dessus ont été concédés sous licence comme mentionné dans les diverses parties de code source inclus dans Bibledit.

en: See the source code repository.
fr: Voir le dépôt du code source.

en: Install Bibledit on Windows
fr: Installer Bibledit sur Windows

en: Bibledit runs on Windows 7 and higher.
fr: Bibledit fonctionne sous Windows 7 et supérieur.

en: Install .NET Framework 4.5.2 or higher on Windows 7.
fr: Installez .NET Framework 4.5.2 ou supérieur sur Windows 7.

en: Install Bibledit.
fr: Installez Bibledit.

en: Start it through the menu.
fr: Démarrez-le par le menu.

en: Give it enough time to download all the data from Bibledit Cloud.
fr: Donnez-lui suffisamment de temps pour télécharger toutes les données de Bibledit Cloud.

en: Bibledit is now ready for online and offline use.
fr: Bibledit est maintenant prêt pour une utilisation en-ligne et hors-ligne.

en: Bibledit runs a number of checks on the text of the Bibles.
fr: Bibledit exécute un certain nombre de vérifications sur les textes bibliques.

en: It does that every night.
fr: Il le fait tous les soirs.

en: Act on the results of the checks.
fr: Agir sur les résultats des vérifications.

en: Receive the results by email.
fr: Recevoir le résultat par courriel.

en: You deal with checks on the Bibles you have write access to.
fr: Vous faites des vérifications sur les Bibles auxquelles vous avez accès en écriture.

en: Install Bibledit iOS
fr: Installer Bibledit pour iOS

en: Install Bibledit via the App Store.
fr: Installez Bibledit via l'App Store.

en: This works on an iPad or an iPhone running iOS 12 or higher.
fr: Cela fonctionne sur un iPad ou un iPhone fonctionnant sous iOS 12 ou plus.

en: Hint.
fr: Conseil :

en: Switch off backup of Bibledit to iCloud via iOS.
fr: Désactivez la sauvegarde de Bibledit dans iCloud via iOS.

en: Bibledit Cloud already backs up Bibledit iOS.
fr: Bibledit Cloud sauvegarde déjà Bibledit iOS.

en: If there were two backup mechanisms, that might  clash.
fr: S'il y avait deux processus de sauvegarde, cela pourrait entraîner un conflit.

en: Read more.
fr: En savoir plus.

en: Bibledit can host many Bibles.
fr: Bibledit peut héberger de nombreuses Bibles.

en: Many users can create an account.
fr: De nombreux utilisateurs peuvent créer un compte.

en: A translation team is formed by giving a group of users access to a Bible.
fr: Une équipe de traduction est formée en donnant à un groupe d'utilisateurs l'accès à une Bible.

en: A user may be granted read-only access to a Bible, or write access.
fr: Un utilisateur peut se voir accorder un accès en lecture seule à une Bible ou un accès en écriture.

en: The type of access also depends on the role of a user.
fr: Le type d'accès dépend aussi du rôle d'un utilisateur.

en: Manage users.
fr: Gérer les utilisateurs.

en: Bibles can be made viewable by all users.
fr: Les bibles peuvent être visualisées par tous les utilisateurs.

en: Manage Bibles.
fr: Gérer les Bibles.

en: Typesetting in Scribus 1.4 or higher
fr: Composition dans Scribus 1.4 ou supérieur

en: See the Scribus online help for more information and general principles.
fr: Consultez l'aide en ligne de Scribus pour plus d'informations et de principes généraux.

en: Typesetting in Scribus starts with creating a new document.
fr: La composition dans Scribus commence par la création d'un nouveau document.

en: Choose menu File / New.
fr: Choisissez le menu FIchier → Nouveau.

en: Document Layout: Double Sided.
fr: Mise en page du document : Page en vis-à-vis.

en: To make the grid visible, go to menu View / Show Baseline Grid.
fr: Pour rendre la grille visible, accédez au menu Affichage → Afficher la grille.

en: Pick a Bible book, the version with text and note citations.
fr: Sélectionnez un livre biblique, la version avec le texte et les notes.

en: Create a text frame in Scribus.
fr: Créez un cadre de texte dans Scribus.

en: Add the text of the OpenDocument to this frame.
fr: Ajoutez le texte en OpenDocument à ce cadre.

en: I would like to place this extra text on a second page.
fr: Je souhaite placer ce texte supplémentaire sur une deuxième page.

en: Create a new text frame on a new page.
fr: Créez un nouveau cadre de texte sur une nouvelle page.

en: Link the new text frame with the previous text frame.
fr: Liez le nouveau bloc de texte au cadre de texte précédent.

en: There is still more text than fits on the second page. I estimate that there is enough text to fill many pages.
fr: Il y a encore plus de texte que ne le permet la deuxième page. J'estime qu'il y a suffisamment de texte pour remplir de nombreuses pages.

en: Place headlines
fr: Placez les titres

en: The headline I have in this example is:
fr: Le titre que j'ai dans cet exemple est :

en: 'The first book of Moses called Genesis'.
fr: « Le premier livre de Moïse appelé Genèse ».

en: I'd like it to place it at the top of the page, and to span across any columns.
fr: Je voudrais qu’il le place en haut de la page et qu’il couvre toutes les colonnes.

en: Select the relevant text frames, and drag the top to make it shorter, so creating space above it.
fr: Sélectionnez les blocs de texte appropriés et faites glisser le haut pour le raccourcir, créant ainsi un espace au-dessus.

en: Create a new text frame at the top of the page.
fr: Créez un nouveau bloc de texte en haut de la page.

en: Estimate the size it needs to be.
fr: Estimez la taille nécessaire.

en: Paste the text into that text frame.
fr: Collez le texte dans ce cadre de texte.

en: Resize the text frame so it looks smart.
fr: Redimensionnez le cadre de texte pour qu'il apparaisse élégant.

en: Then resize the main text frame or frames so that everything looks good.
fr: Redimensionnez ensuite le ou les cadres de texte principaux pour que tout soit correct.

en: Make the setting to align it to the baseline grid.
fr: Définissez les paramètres pour l'aligner sur la grille.

en: The leading of the text should be equal to the baseline grid.
fr: Le début du texte doit être égal à la grille.

en: If the leading of the text is bigger, then it is like as if you have double line spacing.
fr: Si le début du texte est plus grand, alors c'est comme si vous aviez un double interligne.

en: In this example, we expect an entire Bible to have about 1600 pages.
fr: Dans cet exemple, nous nous attendons à ce qu’une Bible entière ait environ 1600 pages.

en: Create a new document in Scribus.
fr: Créez un nouveau document dans Scribus.

en: Take the file with all notes in OpenDocument format.
fr: Prenez le fichier au format OpenDocument avec les notes.

en: It is 00_Bible_notes.odt.
fr: C'est le fichier 00_Bible_notes.odt.

en: Place the text as described above.
fr: Placez ce texte comme décrit plus haut.

en: Keep adding new text frames and linking them till all text has been placed.
fr: Continuez à ajouter de nouveaux blocs de texte et à les lier jusqu'à ce que tout le texte ait été placé.

en: This allows us to see how many pages the notes will take up.
fr: Cela nous permet de voir combien de pages les notes vont prendre.

en: Place this text in the same way as above.
fr: Placez ce texte de la même manière que ci-dessus.

en: The font is of particular influence on the page count.
fr: La police a une influence particulière sur le nombre de pages.

en: This is not dealt with here.
fr: Ceci n'est pas traité ici.

en: After exporting USFM text to OpenDocument, and properly placing this text into Scribus, the USFM styles appear in Scribus.
fr: Après avoir exporté le texte USFM en OpenDocument et placé correctement ce texte dans Scribus, les styles USFM apparaissent dans Scribus.

en: If you like to update a paragraph style, you may update each section heading individually, but this is a lot of work.
fr: Si vous souhaitez mettre à jour un style de paragraphe, vous pouvez mettre à jour chaque en-tête de section individuellement, mais cela demande beaucoup de travail.

en: It is faster to update the style for 's', so that this updates all paragraphs that have this style.
fr: Il est plus rapide de mettre à jour le style pour 's', afin que tous les paragraphes ayant ce style soient mis à jour.

en: To update a paragraph style, place the cursor in it, and use the menu to view or edit the style.
fr: Pour mettre à jour un style de paragraphe, placez le curseur dessus et utilisez le menu pour afficher ou modifier le style.

en: The Bible will have running headers.
fr: La Bible aura des en-têtes courantes.

en: The headers contain the page number near the inside margin.
fr: Les en-têtes contiennent le numéro de page près de la marge intérieure.

en: At the right margin it shows book and chapter numbers on that page.
fr: Sur la marge de droite, il affiche les numéros de livre et de chapitre sur cette page.

en: To do that, apply no master page to that particular page.
fr: Pour ce faire, n'appliquez aucune page maître à cette page particulière.

en: All that is needed is a fixed space after the chapter numbers.
fr: Tout ce qui est nécessaire est une espace fixe après les numéros de chapitre.

en: Pick any one from a hair space to an em space.
fr: Choisissez n'importe quelle type d'espace de l'ultrafine à l'espace cadratin.

en: The number of characters in drop caps is now increased by one.
fr: Le nombre de caractères dans les lettrines est maintenant augmenté de un.

en: Set this value in the drop cap settings.
fr: Définissez cette valeur dans les paramètres de lettrine.

en: All lines after the first will automatically line up.
fr: Toutes les lignes après la première seront automatiquement alignées.

en: Adjusting the spacing between words to produce tighter or looser paragraphs.
fr: Ajustez l'espacement entre les mots pour produire des paragraphes plus serrés ou plus lâches.

en: Adjusting the tracking of the text. This is the overall spacing of the letters in a paragraph or on a line. With a good font in justified paragraphs this can usually be adjusted by up to -25 or +15 without it looking too out of place.
fr: Ajuster la trame du texte. Ceci est l'espacement global des lettres dans un paragraphe ou sur une ligne. Avec une bonne police dans les paragraphes justifiés, cela peut généralement être ajusté jusqu'à -25 ou +15 sans que cela semble trop déplacé.

en: Adjusting the hyphenation of words within the paragraph.
fr: Ajuster la césure des mots dans le paragraphe.

en: Forcing a word down onto the next line using a soft return.
fr: Forcer un mot sur la ligne suivante en utilisant un retour chariot.

en: Tips and Tricks
fr: Trucs et astuces

en: Extensions and plugins
fr: Extensions et modules

en: Browser extensions and plugins may interfere with Bibledit.
fr: Les extensions et les plugins du navigateur peuvent interférer avec Bibledit.

en: There was a case that the USFM editor didn't load the text.
fr: Il y avait un cas où l'éditeur USFM n'a pas chargé le texte.

en: Disabling an extension in Chrome resolved it.
fr: La désactivation d'une extension dans Chrome l'a résolu.

en: Enable consultants to view the Bible in a workspace
fr: Permettre aux experts de consulter la Bible dans un espace de travail

en: Just add the desired Bible to the Resources through the link organizer.
fr: Il suffit d'ajouter la Bible souhaitée aux ressources via l'organisateur de lien.

en: Then add the Resources to the workspace through URL resource/index.
fr: Ensuite, ajoutez les ressources à l'espace de travail via l'URL ressource/index.

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Bibledit does not do any backups of its own.
fr: Bibledit ne fait aucune sauvegarde de lui-même.

en: Backup is very important.
fr: La sauvegarde est très importante.

en: The system administrator should have a reliable backup strategy in place.
fr: L'administrateur système doit disposer d'une stratégie de sauvegarde fiable.

en: Bibledit uses SQLite for data storage.
fr: Bibledit utilise SQLite pour le stockage de données.

en: If a database is backed up while SQLite is storing data in it, the database may get malformed.
fr: Si une base de données est sauvegardée pendant que SQLite stocke des données, la base de données risque d'être corrompue.

en: Information.
fr: Informations.

en: This applies to any database software, not just SQLite.
fr: Cela s'applique à tous logiciels de base de données, pas seulement à SQLite.

en: To accommodate backup, Bibledit does not access databases from 0:00 to 0:05 at midnight.
fr: Pour faciliter la sauvegarde, Bibledit n'a pas accès aux bases de données de 0:00 à 0:05 à minuit.

en: If no users access Bibledit during that time, then there is no database access at all.
fr: Si aucun utilisateur n'accède à Bibledit pendant ce temps, il n'y a aucun accès à la base de données.

en: Backup can be safely done during that time.
fr: La sauvegarde peut être effectuée en toute sécurité pendant ce temps.

en: If syncing no longer works, check the Journal for clues.
fr: Si la synchronisation ne fonctionne plus, consultez le journal pour obtenir des informations.

en: The Journal may indicate any of the following:
fr: Le journal peut indiquer l'un des éléments suivants :

en: This may be resolved in two ways:
fr: Cela peut être résolu de deux façons :

en: Manually run the two commands in the appropriate directory from a terminal.
fr: Exécutez manuellement les deux commandes dans le répertoire approprié à partir d'un terminal.

en: Redo the setup of the Collaboration.
fr: Rétablir la configuration de la collaboration.

en: It will run those two commands for you.
fr: Il exécutera ces deux commandes pour vous.

en: Bible books in custom order
fr: Livres de la Bible en ordre personnalisé

en: To sort the Bible books in a custom order, do this:
fr: Pour trier les livres de la Bible dans un ordre personnalisé, procédez comme suit :

en: Go to menu Bible / Bibles.
fr: Allez au menu Bible → Bibles.

en: Select a Bible.
fr: Sélectionnez une Bible.

en: Go to Book order.
fr: Allez à « Organiser le livre ».

en: Drag the books into the desired order.
fr: Faites glisser les livres dans l'ordre souhaité.

en: Font, text direction and writing mode of the Bible editors
fr: Police, disposition du texte et mode d'écriture des éditeurs de la Bible

en: To set the font, the text direction, or the writing mode for the Bible text editors, do this:
fr: Pour définir la police, la disposition du texte ou le mode d'écriture des éditeurs de texte biblique, procédez comme suit :

en: Go to Font and text direction.
fr: Aller à « Police et disposition du texte ».

en: Make the settings.
fr: Effectuez les réglages.

en: Restore a Bible from a git repository
fr: Restaurer une Bible depuis un dépôt git

en: A Bible that has been backed up to a git repository, can also be restored again from that repository.
fr: Une Bible qui a été sauvegardée dans un dépôt git peut également être restaurée à partir de ce dépôt.

en: While linking this Bible to that repository afresh, take the Bible data from that repository.
fr: Tout en reliant cette Bible à ce dépôt, prend les données bibliques de ce dépôt.

en: That will restore the Bible.
fr: Ceci va restaurer la Bible.

en: When there is a need to restore the Bible to an older commit in the repository, copy the data from that older commit to the master branch, commit it, then link this Bible afresh.
fr: Quand il est nécessaire de restaurer la Bible d'un ancien commit du dépôt, copiez les données de cet ancien commit dans la branche principale, validez-la, puis reliez cette Bible à nouveau.

en: Install Bibledit Cloud on Ubuntu
fr: Installer Bibledit Cloud sur Ubuntu

en: Install required software:
fr: Installer les logiciels requis :

en: Bibledit will be accessible through the IP address port 8080.
fr: Bibledit sera accessible via le port d'adresse IP 8080.

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Open the web address in a browser, follow the instructions on the screen to configure Bibledit Cloud, and log in.
fr: Ouvrez l'adresse Web dans un navigateur, suivez les instructions à l'écran pour configurer Bibledit Cloud et connectez-vous.

en: The following command shows the status of Bibledit Cloud:
fr: La commande suivante affiche l'état de Bibledit Cloud :

en: Bibledit Cloud can also be installed from source.
fr: Bibledit Cloud peut aussi être installé depuis les sources.

en: When the Navigator is displayed, enter the passage to focus through the keyboard.
fr: Lorsque le Navigateur est affiché, entrez le passage à mettre en évidence à l’aide du clavier.

en: Escape
fr: Échap

en: Cancel any navigation or style operation.
fr: Annule toute opération de navigation ou de style.

en: Alt-Down Arrow
fr: Alt-Flêche du bas

en: Navigate to the next verse.
fr: Navigue jusqu'au verset suivant.

en: Alt-Up Arrow
fr: Alt-Flêche du haut

en: Navigate to the previous verse.
fr: Navigue vers le verset précédent.

en: Open the styles from the Bible editor.
fr: Ouvre les styles de l'éditeur de Bible.

en: Find text.
fr: Rechercher du texte.

en: Find next.
fr: Rechercher suivante.

en: Print.
fr: Imprimer.

en: Cycle through the available Bible editors.
fr: Parcourir les éditeurs de la Bible disponibles.

en: Scrum-based Translation
fr: Traduction basée sur Scrum

en: What is Scrum-based translation?
fr: Qu'est-ce qu'une traduction basée sur Scrum ?

en: A translation team that works with Scrum frequently releases portions of translated Scripture.
fr: Une équipe de traduction qui travaille avec Scrum délivre souvent des parties de l'Écriture traduite.

en: This makes it clear to involved parties where the translation project is going.
fr: Cela permet aux parties impliquées d'approfondir le projet de traduction.

en: It enables the translation team to make course corrections based on the facts.
fr: Il permet à l'équipe de traduction d'apporter des corrections de direction sur la base des faits.

en: Burndown charts and the product backlog provide the product owner and others with a permanent overview over the translation status and progress.
fr: Les diagrammes Burndown et la liste des tâches du produit fournissent à son propriétaire et à d'autres personnes un aperçu permanent de l'état et du progrès de la traduction.

en: Scrum is an agile process that enables self-organizing translation teams to deliver high translation output and accuracy in a short time.
fr: Scrum est une « Méthode Agile » qui permet aux équipes de traduction auto-organisées de fournir une haute qualité de traduction et de précision dans un court laps de temps.

en: Using iterative translation, it releases portions of translated Scripture every iteration, say, every month.
fr: En utilisant la traduction itérative, il libère des portions traduites de l'Écriture à chaque itération, par exemple, chaque mois.

en: At the end of the every sprint, anyone can see the translated portion, and decide whether to release it to the congregations and community for feedback or continue to enhance it.
fr: À la fin de chaque sprint, tout le monde peut voir la partie traduite et décider de la proposer aux congrégations et à la communauté pour des commentaires ou continuer à l'améliorer.

en: The introduction and the following explanation just outlines the mechanics of Scrum-based Translation.
fr: L'introduction et l'explication suivante décrivent simplement la mécanique de la traduction basée sur Scrum.

en: It does not make clear what difficulties and issues you will run into trying to implement it.
fr: Il ne précise pas quelles difficultés et quels problèmes vous rencontrerez pour tenter de le mettre en œuvre.

en: It only hints at the agile spirit that's required to make it work.
fr: Il ne fait qu'indiquer la méthode agile qui est nécessaire pour le faire fonctionner.

en: If you're interested in implementing Scrum-based translation, do some reading, watch videos, follow a course, find a mentor or coach.
fr: Si vous êtes intéressé par la mise en œuvre de la traduction basée sur Scrum, faites quelques lectures, regardez des vidéos, suivez un cours, trouvez un mentor ou un coach.

en: Product Owner
fr: Propriétaire du produit

en: The Product Owner represents the stakeholders.
fr: Le propriétaire du produit représente les parties prenantes.

en: He or she is the voice of the target audience, that is the Bible reader.
fr: Il ou elle est la voix du public cible, c'est le lecteur de la Bible.

en: He understands the requirements for the Bible.
fr: Il comprend les exigences de la Bible.

en: The Product Owner may also be a group of people in a committee.
fr: Le propriétaire du produit peut également être un groupe de personnes au sein d'un comité.

en: He is responsible for ensuring that the team delivers accuracy and reliability to the Bible translation.
fr: Il est responsable de veiller à ce que l'équipe fournisse exactitude et fiabilité à la traduction de la Bible.

en: He knows about accuracy and reliability.
fr: Il connaît l'exactitude et la fiabilité.

en: He defines items that focus on desired features.
fr: Il définit les éléments qui se concentrent sur les caractéristiques souhaitées.

en: He makes decisions as to whether to implement footnotes or leave them out.
fr: Il prend des décisions quant à la mise en œuvre ou non de notes de bas de page.

en: In the same way, he defines other features, like headers, introductions, or decides to leave them out.
fr: De la même manière, il définit d'autres caractéristiques, comme les en-têtes, les introductions, ou décide de les laisser de côté.

en: He decides about use or non-use of a dialect.
fr: Il décide de l'usage ou de la non-utilisation d'un dialecte.

en: He sets the priorities for the work to be done.
fr: Il fixe les priorités pour le travail à accomplir.

en: He adds the items to the product backlog.
fr: Il ajoute les éléments à la liste des tâches du produit.

en: Scrum teams should have one Product Owner.
fr: Les équipes Scrum doivent avoir un propriétaire du produit.

en: The Product Owner may be part of the Translation Team, but it is recommended that his role not be combined with the role of Scrum Master.
fr: Il peut faire partie de l'équipe de traduction, mais il est recommandé de ne pas associer son rôle au rôle de Responsable Scrum.

en: Release Planning
fr: Planification de la publication

en: The release planning shows which parts of the Bible will be translated and delivered during which Sprint.
fr: La planification de la publication montre quelles parties de la Bible seront traduites et livrées au cours des Sprints.

en: It is convenient to define a Sprint in months, so that the release planning mentions January, February, and so on.
fr: Il est commode de définir un Sprint en mois, de sorte que la planification de la publication mentionne janvier, février, et ainsi de suite.

en: It is often helpful to stick the release planning to the wall so that everybody can see the grand picture.
fr: Il est souvent utile de coller au mur la planification de la publication afin que tout le monde puisse la voir sous forme de grande image.

en: The advantages of a release planning are:
fr: Les avantages d'une planification des versions sont les suivants :

en: 1. It gives the team a common vision about what needs to be achieved, and when.
fr: 1. Donne à l'équipe une vision commune de ce qui doit être réalisé et quand.

en: 2. It guides the team to make decisions during detailed planning.
fr: 2. Guide l'équipe dans sa prise de décisions lors de la planification détaillée.

en: 3. It helps prioritize the actions.
fr: 3. Permet de prioriser les actions.

en: 4. It resolves conflicts and guides the teams toward the right balance on trade-offs.
fr: 4. Résout les conflits et guide les équipes vers le bon équilibre des compromis.

en: Release each completed Bible book to the community and get their feedback.
fr: Procurer chaque livre biblique à la communauté et obtenir leurs commentaires.

en: This implements the important principle of continual improvement.
fr: Ceci met en œuvre le principe de l'amélioration continue.

en: The release planning is a simple way of doing top-down planning.
fr: La planification de version est un moyen simple de faire une planification descendante.

en: It is an estimate, simple and quick to do.
fr: C'est une estimation simple et rapide à faire.

en: It is based on the Product Backlog.
fr: Elle est basé sur la liste des tâches du produit.

en: Product Backlog
fr: Liste des tâches du produit

en: The product backlog is an ordered list of requirements that is maintained for the Bible translation.
fr: La liste des tâche du produit est une liste ordonnée d'exigences qui est maintenue  pour la traduction de la Bible.

en: It consists of translation tasks, checking tasks, testing tasks, comprehension tasks, whatever needs to be done to deliver a reliable manuscript.
fr: Cela consiste en des tâches de traduction, de vérification des tâches, des tâches de test, des tâches de compréhension, tout ce qui doit être fait pour publier un manuscrit fiable.

en: The Product Owner prioritizes the items on this list.
fr: Le propriétaire du produit donne la priorité aux éléments de cette liste.

en: It is used to determine the work for the next sprints.
fr: Il est utilisé pour déterminer le travail pour les prochains sprints.

en: Each item has an associated estimated time to complete.
fr: À chaque élément est associé un temps à remplir.

en: A sprint typically takes one month.
fr: Un sprint prend généralement un mois.

en: This is where the translaton work (translate, review, approve, test) occurs.
fr: C'est là que le travail de traduction (traduire, examiner, approuver, tester) se produit.

en: Each member of the team translates independently and in a responsible manner.
fr: Chaque membre de l'équipe traduit de manière indépendante et responsable.

en: In case a translator is sure of a required change, he enters it without consulting others.
fr: Dans le cas où un traducteur est sûr d'un changement requis, il l'entre sans en consulter les autres.

en: If a translator thinks a proposed change needs discussion, he notifies his colleagues.
fr: Si un traducteur pense qu’un changement proposé doit être discuté, il en avise ses collègues.

en: All members of the translation team review the changes made by the team.
fr: Tous les membres de l'équipe de traduction passent en revue les changements apportés par l'équipe.

en: This is to make sure that all changes are reviewed by all members, that no mistakes occur.
fr: C'est pour s'assurer que tous les changements sont revus par tous les membres, qu'aucune erreur ne se produit.

en: The reviews take place every day.
fr: Les revisions ont lieu tous les jours.

en: This way of working is based on personal responsibility and mutual trust.
fr: Cette façon de travailler repose sur la responsabilité personnelle et la confiance mutuelle.

en: It speeds up the translation procedure because there's more actual translation work going on, and less discussions.
fr: Cela accélère la procédure de traduction parce qu'il y a plus de travail de traduction en cours et moins de discussions.

en: The newer members of the team learn from the more experienced ones through the daily reviews.
fr: Les nouveaux membres de l'équipe apprennent des plus expérimentés à travers les revues quotidiennes.

en: Bibledit has the concept of daily Change Notifications.
fr: Bibledit a le concept de notifications quotidiennes de modification.

en: A member can opt to receive the Change Notifications through email.
fr: Un membre peut choisir de recevoir les notifications de modification par courrier électronique.

en: This email can be viewed online also.
fr: Ce courriel peut également être consulté en ligne.

en: Or a member can opt to have the Change Notifications generated for him online, and can review and approve them there.
fr: Ou un membre peut opter pour avoir les notifications de changement générées pour lui en ligne, et peut les examiner et les approuver là-bas.

en: Sprint Planning Meeting
fr: Réunion de planification de sprint

en: During this meeting the team selects the portions to translate, review and test it believes it can commit to in a sprint.
fr: Au cours de cette réunion, l'équipe sélectionne les parties à traduire, à examiner et à tester qu'elle croit pouvoir valider dans un sprint.

en: The team breaks the portions down into tasks and provided estimates for those tasks as to the time it takes to complete them.
fr: L'équipe divise les parties en tâches et fournit des estimations pour ces tâches quant au temps qu'il faut pour les compléter.

en: Sprint Backlog
fr: Liste des tâches du sprint

en: The sprint backlog is a list of tasks to be completed in a sprint.
fr: La liste des tâches du sprint est, comme son nom l'indique, une liste de tâches à accomplir dans un sprint.

en: The tasks are created by breaking down the product backlog items during the planning meeting.
fr: Les tâches sont créées en décomposant les éléments de la liste des tâches du produit au cours de la réunion de planification.

en: The tasks have estimates in hours or days associated with them.
fr: Les tâches ont des estimations en heures ou en jours qui leur sont associés.

en: For a team it is vitally important to have a clear goal to work towards.
fr: Pour une équipe, il est vital d'avoir un objectif clair à atteindre.

en: Thus everybody is focused on the desired outcome, and keeps a good pace.
fr: Ainsi, tout le monde est concentré sur le résultat souhaité, et garde un bon rythme.

en: Without a clear goal, the team may still do a lot of things and work hard, but the produced results may not have the desired value.
fr: Sans un objectif clair, l'équipe peut encore faire beaucoup de choses et travailler dur, mais les résultats produits peuvent ne pas avoir la valeur désirée.

en: Team
fr: Équipe

en: The team consistes of the Bible translators, their assistants, and the consultants.
fr: L’équipe se compose des traducteurs de la Bible, de leurs assistants et des consultants.

en: The team organizes itself to carry out the work and deliver a reliable and good Bible translation.
fr: L'équipe s'organise pour effectuer le travail et livrer une traduction biblique fiable  et de bonne qualité.

en: The team is quick but does not hurry.
fr: L'équipe est rapide mais ne se presse pas.

en: The team goes fast, but always has an eye on translation quality.
fr: L'équipe va vite, mais a toujours un œil sur la qualité de la traduction.

en: Scrum Master
fr: Responsable Scrum

en: The scrum master organizes the translation process.
fr: Le responsable scrum organise le processus de traduction.

en: He or she keeps track of the progress of the translation team.
fr: Il ou elle suit les progrès de l'équipe de traduction.

en: He removes obstacles from the path of the team.
fr: Il élimine les obstacles du chemin de l'équipe.

en: Daily Scrum Meeting
fr: Réunion quotidienne du Scrum

en: On each day of a sprint, the Bible translation team holds daily meetings.
fr: Chaque jour d'un sprint, l'équipe de traduction de la Bible tient des réunions.

en: These meetings are called: Daily scrum meetings.
fr: Ces réunions sont appelées : Réunions quotidiennes du Scrum.

en: The scrum meetings are held in the same place and at the same time.
fr: Les réunions de scrum se tiennent au même endroit et en même temps.

en: The meetings are typically held in front of Task Board.
fr: Les réunions se déroulent généralement devant un tableau des tâches.

en: The daily scrum meeting is best held in the morning, because it assists in setting the context for the work of that day.
fr: La tenue de la réunion quotidienne du scrum est  préférable le matin, parce qu'elle aide à établir le contexte pour le travail du jour.

en: During the meeting, all members stand, as this keeps the discussion short and relevant.
fr: Au cours de la réunion, tous les membres se tiennent debout, ce qui maintient la discussion courte et pertinente.

en: The scrum meeting is strictly time-boxed to 15 minutes.
fr: La réunion de scrum est strictement chronométrée à 15 minutes.

en: There is a difference between people who are 'committed' to the Bible translation project, and those who are 'involved' in it.
fr: Il y a une différence entre les gens qui sont « validés » dans le projet de traduction de la Bible et ceux qui y sont « impliqués ».

en: Scrum affords special status to those who are committed.
fr: Scrum offre un statut spécial à ceux qui sont engagés.

en: Many teams enforce a rule in which only those who are committed are allowed to talk during the daily scrum meeting.
fr: Beaucoup d'équipes appliquent une règle dans laquelle seuls ceux qui sont validés sont autorisés à parler pendant la réunion quotidienne du scrum.

en: All team members are required to attend the scrum meetings.
fr: Tous les membres de l'équipe sont tenus d'assister aux réunions de scrum.

en: The Scrum Master and the and Product Owner (usually the Bible Translation Manager) are committed team members.
fr: Le Responsable Scrum et le propriétaire du produit (généralement le gestionnaire de traduction de la Bible) sont des membres de l'équipe validés.

en: They are expected to attend and participate.
fr: Ils sont attendus à y participer.

en: Anyone else, for example a Church leader, a Committee member, or a Translator from another team, is allowed to attend but is there to listen only.
fr: Toute autre personne, par exemple un dirigeant d’église, un membre du Comité ou un traducteur d’une autre équipe, est autorisée à y assister mais n’est là que pour écouter.

en: This makes the daily scrum meeting an excellent way for a scrum team to disseminate information.
fr: Cela fait d'une réunion quotidienne scrum une excellente façon pour une équipe de scrum de diffuser l'information.

en: If you are interested in hearing the status of the project, attend that day's meeting.
fr: Si vous êtes intéressés d'entendre l'état du projet, assistez à la réunion de cette journée.

en: The scrum meeting is not the place for solving problems or resolving issues.
fr: La réunion du scrum n'est pas la place pour résoudre des problèmes.

en: Issues that are raised are usually dealt with by one or two team members immediately after the scrum.
fr: Les questions soulevées sont généralement traitées par un ou deux membres de l'équipe immédiatement après le scrum.

en: During the daily Scrum, each team member answers the following three questions:
fr: Pendant le Scrum quotidien, chaque membre de l'équipe répond aux trois questions suivantes :

en: What did you do yesterday?
fr: Qu'as-tu fais hier ?

en: What are you going to do today?
fr: Que vas-tu faire aujourd'hui ?

en: Are there any impediments in your way?
fr: Y a-t-il des obstacles sur votre route ?

en: The Scrum Master asks each team member to answer these questions, the member speaks, the Scrum Master thanks the member, and then goes to the next member.
fr: Le Responsable Scrum demande à chaque membre de l'équipe de répondre à ces questions, le membre parle, le Scrum Master remercie le membre, puis passe au prochain membre.

en: By focusing on what each person did yesterday and will do today, the team gains an understanding of what work has been done and what work remains.
fr: En se concentrant sur ce que chaque personne a fait hier et fera aujourd'hui, l'équipe acquiert une compréhension du travail réalisé et du travail qui reste à faire.

en: The daily scrum meeting is not a status update meeting in which the boss is finding out about who is slow in his work.
fr: La réunion quotidienne du scrum n'est pas une réunion de mise à jour de statut dans laquelle le patron cherche à savoir qui est lent dans son travail.

en: Rather, it is a meeting in which team members make commitments to each other.
fr: Il s'agit plutôt d'une réunion où les membres de l'équipe s'engagent mutuellement.

en: If a translator says: Today, I will prepare chapter 10 and 11 of Matthew, everyone knows that in tomorrow's meeting, he will say whether or not he did finish.
fr: Si un traducteur dit : « Aujourd'hui, je vais préparer les chapitres 10 et 11 de Matthieu », tout le monde sait que dans la réunion de demain, il dira si oui ou non il a atteint son objectif.

en: This has the wonderful effect of helping a team realize the significance of these commitments, and that their commitments are to each other, and not to anyone else.
fr: Cela a l'effet formidable d'aider une équipe à réaliser l'importance de ces engagements qui sont d'abord entre eux et avec personne d'autre.

en: Any impediments that are raised in the daily scrums become the Scrum Master's responsibility to resolve as quickly as possible.
fr: Pour tout obstacle qui se pose dans le scrum quotidien il en va de la responsabilité du Responsable Scrum de le résoudre le plus rapidement possible.

en: Typical impediments are:
fr: Les obstacles typiques sont :

en: My ... broke and I need a new one today.
fr: Mon ... s'est cassé et j'ai besoin d'un nouveau aujourd'hui.

en: I still haven't got the ... I requested a month ago.
fr: Je n'ai toujours pas eu … Je l'ai demandé il y a un mois.

en: I'm struggling to understand ... and would like to discuss it with someone.
fr: J'ai du mal à comprendre … et j'aimerais en discuter avec quelqu'un.

en: The ... has asked me to work on something else for a few days.
fr: Le ... m'a demandé de travailler sur autre chose pendant quelques jours.

en: In cases where the Scrum Master cannot remove these impediments directly himself, he still takes responsibility for making sure someone on the team does quickly resolve the issue.
fr: Dans les cas où le Responsable Scrum ne peut pas supprimer ces obstacles directement lui-même, il prend toujours la responsabilité de s'assurer que quelqu'un de l'équipe pourra résoudre rapidement le problème.

en: Every day a different person leads the daily scrum meeting.
fr: Chaque jour, une personne différente mène la réunion quotidienne du scrum.

en: This gets the entire team involved.
fr: Cela fait que toute l'équipe est impliquée.

en: It opens up new channels for communication.
fr: Elle ouvre de nouveaux canaux de communication.

en: It builds trust between the Translators and the Scrum Master.
fr: Cela crée la confiance entre les traducteurs et le responsable Scrum.

en: Team members can learn from one another's techniques.
fr: Les membres de l'équipe peuvent apprendre les techniques d'un autre.

en: The Scrum Master ensures to set a good example for leading the daily scrum meeting.
fr: Le Responsable Scrum s'assure de donner un bon exemple pour diriger la réunion du scrum quotidien.

en: The scrum master uses the information from the meeting to update the burndown chart illustrating progress.
fr: Le Responsable Scrum utilise les informations de la réunion pour mettre à jour le graphique de burndown illustrant les progrès.

en: Side conversations are taken offline.
fr: Les conversations latérales sont prises hors ligne.

en: Burn down chart
fr: Burndown chart (Graphique d'avancement)

en: A burn down chart is a graphical representation of work left to do versus time.
fr: Un burndown chart est une représentation graphique du travail à effectuer en fonction du temps.

en: The outstanding work is on the vertical axis.
fr: Le travail à finir est sur l'axe vertical.

en: The days of the sprint are on the horizontal axis.
fr: Les jours du sprint sont sur l'axe horizontal.

en: It is useful for predicting when all of the work will be completed.
fr: Il est utile pour prédire quand le travail sera terminé.

en: Sprint Review
fr: Examen du Sprint

en: The Product Owner looks through the sprint’s work and provides feedback.
fr: Le propriétaire du produit examine le travail du sprint et fournit des commentaires.

en: The Translators may demonstrate features.
fr: Les Traducteurs peuvent montrer des fonctionnalités.

en: The Team owns up to deficiencies with the translation.
fr: L'équipe est responsable des lacunes de la traduction.

en: This attitude helps to build trust with the Product Owner.
fr: Cette attitude contribue à établir la confiance avec le propriétaire du produit.

en: Sprint Retrospective
fr: Retrospective du Sprint

en: The Team reviews what went well and what went poorly.
fr: L'équipe examine ce qui s'est bien passé et ce qui s'est passé mal.

en: They use retrospection techniques to find potential for improvement.
fr: Ils utilisent des techniques de rétrospection pour trouver un potentiel d'amélioration.

en: They pick one or two areas to focus for improvement.
fr: Ils choisissent un ou deux domaines sur lesquelles se concentrer pour l'amélioration.

en: Typesetting Bibles
fr: Composition de Bibles

en: Bibledit can assist with typesetting.
fr: Bibledit peut aider à la composition.

en: But Bibledit is not designed for typesetting.
fr: Mais Bibledit n'est pas conçu pour la composition.

en: It is for Bible editing.
fr: C'est pour l'édition de la Bible.

en: No more than that.
fr: Rien de plus que cela.

en: Having said this, and despite this, let's press on.
fr: Cela dit, et malgré cela, continuons.

en: The Bible has been translated. It is time to publish it.
fr: La Bible a été traduite. Il est temps de la publier.

en: This article assists with typesetting the Bible.
fr: Cet article aide à composer la Bible.

en: At the end of all, you will have a PDF file with part of the Bible, or the whole Bible, typeset, ready for publishing.
fr: À la fin de tout, vous aurez un fichier PDF composé d'une partie de la Bible, ou de la Bible entière, prêt pour l'édition.

en: Basic assumptions
fr: Hypothèses de base

en: The Bible is available in USFM code.
fr: La Bible est disponible en code USFM.

en: The USFM code is clean and adheres to the standards.
fr: Le code USFM est propre et respecte les normes.

en: You have access to Bibledit.
fr: Vous avez accès à Bibledit.

en: You have OpenOffice, LibreOffice or an equivalent.
fr: Vous avez OpenOffice, LibreOffice ou un équivalent.

en: Importing the USFM files
fr: Importation des fichiers USFM

en: This section describes the steps to take to prepare the USFM code for export.
fr: Cette section décrit les étapes à suivre pour préparer le code USFM à exporter.

en: Each Bible book is stored as one USFM file.
fr: Chaque livre de la Bible est stocké sous forme de fichier USFM.

en: Create a new Bible in Bibledit. Give the Bible a name. The example calls it 'Ndebele'.
fr: Créez une nouvelle Bible dans Bibledit. Donnez-lui un nom. L'exemple l'appelle "Ndebele".

en: Click the 'Ndebele' Bible.
fr: Cliquez sur la Bible « Ndebele ».

en: Import data into it.
fr: Y importer des données.

en: Choose the option to upload a file.
fr: Choisissez l'option pour téléverser un fichier.

en: You can upload 66 separate files, or you can put all the 66 files into one zipped file, and then upload that zipped file. Import takes a while. The Journal shows the progress.
fr: Vous pouvez télécharger les 72 fichiers séparés, ou vous pouvez les mettre dans un fichier zippé, puis le téléverser. L'importation prend un certain temps. Le Journal montre les progrès réalisés.

en: Create a new stylesheet in menu Styles. Give it a name. The example calls it 'Ndebele'.
fr: Créez une nouvelle feuille de style dans le menu Styles. Donnez-lui un nom. Dans l'exemple suivant elle s'appelle « Ndebele ».

en: All the data is now in Bibledit. Everthing is ready for export to OpenDocument files.
fr: Toutes les données sont maintenant dans Bibledit. Tout est prêt pour l'exportation vers des fichiers OpenDocument.

en: The OpenDocument files are used as a starting point for typesetting.
fr: Les fichiers OpenDocument sont utilisés comme point de départ pour la composition.

en: Some of the words in the OpenDocument files are long. This results in too much space between some words.
fr: Certains des mots des fichiers OpenDocument sont longs. Il en résulte un espace trop important entre certains mots.

en: The words need to get hyphens so that part of the word goes on the next line.
fr: Les mots ont besoin d'être coupé, afin qu'une partie passe à la ligne suivante.

en: LibreOffice and Adobe InDesign and Scribus have hyphenation algorithms for many languages. That would solve the problem.
fr: LibreOffice, Adobe InDesign et Scribus ont des algorithmes de césure pour de nombreuses langues. Cela résoudrait le problème.

en: But the programs do not have hyphenation algorithms for all languages.
fr: Mais les programmes ne disposent pas d'algorithmes de césure pour toutes les langues.

en: Bibledit has a hyphenater that could assist.
fr: Bibledit a un script de césure qui pourrait aider.

en: In Bibledit, go to this menu:
fr: Dans Bibledit, aller dans ce menu :

en: Enter the first set of characters, and the second set, and save it.
fr: Entrez le premier jeu de caractères et le deuxième, puis enregistrez-les.

en: Set the Bible where to take the data from. In this case it is 'Ndebele'.
fr: Définissez la Bible où prendre les données. Dans notre cas, c'est « Ndebele ».

en: Insert the soft hyphens according to the setting. It takes a while to complete.
fr: Insérez les traits d'union conditionnels en fonction du réglage. Il faut un certain temps pour terminer.

en: The output Bible is called 'Ndebele-hyphenated'.
fr: La Bible de sortie est appelée « Ndebele-hyphenated ».

en: Use this Bible from now on.
fr: Utilisez cette Bible à partir de maintenant.

en: Exporting to OpenDocument files
fr: Exportation en fichiers OpenDocument

en: Make an initial export just to see how the text looks.
fr: Effectuez une première exportation juste pour voir à quoi ressemble le texte.

en: In Bibledit, go to menu Exports.
fr: Dans Bibledit, allez dans le menu Exportations.

en: Add Bible 'Ndebele' to the ones that will be exported.
fr: Ajouter la Bible « Ndebele » à celles qui seront exportées.

en: Use stylesheet 'Ndebele'.
fr: Utilisez la feuille de style  « Ndebele ».

en: Output the chapter number in drop caps. Do not use frames.
fr: Imprime la sortie des numéros de chapitres en lettrines. N'utilise pas de cadres.

en: Set the page size. I use this: width: 138 mm; height: 210 mm.
fr: Définissez la taille de la page. J'utilise ceci : Largeur : 138 mm ; Hauteur : 210 mm.

en: Set the margins. I use this: 10 mm for top and bottom margins, 12 mm for the outer margins, and 14 mm for the inner margins.
fr: Définissez les marges. J'utilise : 10 mm pour les marges supérieures et inférieures, 12 mm pour les marges extérieures et 14 mm pour les marges intérieures.

en: Do not display the date in the running headers. Switch that setting off.
fr: Ne pas afficher la date dans les en-têtes en cours d'exécution. Désactivez ce réglage.

en: Insert the 'en space' after verse numbers.
fr: Insére l'espace demi-cadratin (U+2002) après les numéro de verset.

en: The Logbook shows the progress. Proceed when it is ready.
fr: Le journal système montre les progrès réalisés. Procéder quand il est prêt.

en: Go to menu Exports and choose your Bible there. Then go to the OpenDocument folder.
fr: Allez au menu Exportations et choisissez votre Bible. Ensuite, allez dans le dossier OpenDocument.

en: You will see the Bible exported into several formats.
fr: Vous verrez la Bible exportée dans plusieurs formats.

en: Open the books in LibreOffice to see how they look.
fr: Ouvrez les livres dans LibreOffice pour voir leur apparence.

en: The divine name will be underlined in the OpenDocument files.
fr: Le nom divin sera souligné dans les fichiers OpenDocument.

en: The divine name is within this markup:
fr: Le nom divin se trouve entre les balises suivantes :

en: Some prefer this in small capitals, not underlined.
fr: D'autres préfèrent cela en petites capitales plutôt que souligné.

en: This can be changed in the stylesheet.
fr: Ceci peut être modifié dans la feuille de style.

en: Go to menu Styles, and choose the 'Ndebele' stylesheet.
fr: Allez dans le menu Styles et choisissez la feuille de style « Ndebele ».

en: Click the 'nd' style.
fr: Cliquez sur le style « nd ».

en: Switch 'Underline' off.
fr: Désactivez « Souligné ».

en: Switch 'Small caps' on.
fr: Activez les « Petites capitales ».

en: Do a new export, wait a while, and review the OpenDocument files again.
fr: Effectuez une nouvelle exportation, attendez un moment, puis visualisez à nouveau les fichiers OpenDocument.

en: The verse numbers are in superscript. The verse numbers are small and difficult to read.
fr: Les numéros de verset sont en exposant. Ils sont petits et difficiles à lire.

en: The intended audience prefers the verse numbers in bigger print.
fr: Le public visé préfère les numéros de verset en gros caractères.

en: Go to the relevant stylesheet and choose the 'v' style.
fr: Accédez à la feuille de style appropriée et choisissez le style « v ».

en: Switch 'Superscript' off.
fr: Désactivez « Exposant ».

en: Do a new export and review the OpenDocument files.
fr: Effectuez une nouvelle exportation, puis visualisez à nouveau les fichiers OpenDocument.

en: The text in the OpenDocument files has been divided into paragraphs. New paragraphs start when appropriate in the context. This is how the USFM files have been marked up.
fr: Le texte dans les fichiers OpenDocument a été divisé en paragraphes. Les nouveaux paragraphes commencent quand cela est approprié dans le contexte. Voici comment les fichiers USFM ont été marqués.

en: The people who are going to read this Bible prefer each verse to start a new paragraph.
fr: Les gens qui vont lire cette Bible préfèrent un verset pour commencer un nouveau paragraphe.

en: Go to the stylesheet, and choose the 'v' style.
fr: Accédez à la feuille de style et choisissez le style « v ».

en: Set 'Restart paragraph' on.
fr: Activez « Débuter le paragraphe ».

en: Export again.
fr: Exportez à nouveau.

en: Since each verse starts a new paragraph, there is no longer any need to indent the first line of that paragraph.
fr: Puisqu'un verset commence chaque nouveau paragraphe, il n'est plus nécessaire d'indenter la première ligne de celui-ci.

en: In the stylesheet, edit the 'p' style.
fr: Dans la feuille de style, modifiez le style « p ».

en: Set the 'First line indent' to 0 mm.
fr: Définissez le « Retrait de la première ligne » à 0 mm.

en: Some verses are short. Chapters that start with short verses no longer have the chapter number in drop caps in LibreOffice.
fr: Certains versets sont courts. Les chapitres qui commencent par des versets courts n'ont plus le numéro de chapitre en lettrines dans LibreOffice.

en: This is because this verse is all on one line, and thus there is no space for drop caps, as these need two lines of text.
fr: C'est parce que ces versets sont seulement sur une ligne, et donc il n'y a pas d'espace pour les lettrines qui ont besoin de deux lignes de texte pour s'afficher correctement.

en: Setting the text in two columns in LibreOffice solves the problem. The drop caps are back.
fr: Configurer le texte en deux colonnes dans LibreOffice résout le problème. Les lettrines sont de retour.

en: The letters of the Bible text are too big. This takes up a lot of space. The Bible would get too many pages.
fr: Les lettres du texte de la Bible sont trop grandes. Cela prend beaucoup d'espace. La Bible aurait trop de pages.

en: Find out which styles start paragraphs. In the Ndebele Bible, these are the styles p, s, nb, d.
fr: Trouvez les styles qui commencent les paragraphes. Dans la Bible Ndebele, ce sont les styles p, s, nb, d.

en: Set these styles to have a font size of 10 points.
fr: Définissez ces styles pour avoir une taille de police de 10 points.

en: The letters of the notes and crossreferences are too big.
fr: Les lettres des notes et des références croisées sont trop grandes.

en: Set the fontsize of the styles ft and xt to 6 points.
fr: Définissez la taille de police des styles ft et xt à 6 points.

en: Parts of the footnotes are in bold or italics or both. You may prefer it all in normal script.
fr: Une partie des notes de bas de page sont en gras ou en italique ou les deux. Vous pouvez souhaiter les voir en formatage normal.

en: Update the relevant footnote styles and switch bold and italics off. The styles are fk, fl, fq, fqa.
fr: Mettez à jour les styles de bas de page concernés et désactivez les caractères gras et italiques. Les styles sont fk, fl, fq, fqa.

en: Typesetting guidelines
fr: Directives de composition

en: The following needs consideration if the Bible includes more than one book.
fr: Ce qui suit doit être pris en considération si la Bible inclut plus d'un livre.

en: Does the next book follow on the same page on which the previous book finished, or do the books follow on from one another in a different way?
fr: Est-ce que le livre suivant est sur la même page que celle où le livre précédent a fini, ou les livres se succèdent-ils différemment ?

en: Whatever method is chosen, it needs to be applied consistently throughout the Bible.
fr: Quelle que soit la méthode choisie, elle doit être appliquée uniformément dans toute la Bible.

en: Line spacing should be consistent throughout and should be placed line on line across all pages.
fr: L'espacement des lignes doit être cohérent tout au long du texte et doit être mis une ligne sur une ligne sur toutes les pages.

en: It means that all lines should line up with each other all the way down the page and across all pages.
fr: Cela signifie que toutes les lignes doivent être alignées les unes avec les autres tout le long de la page et à travers toutes les pages.

en: Then when the Bible is printed, the printed text will be back to back and not show through from one side of the page to the other.
fr: Alors lorsque la Bible est imprimée, le texte imprimé doit être parfaitement superposé sur les deux côtés de la page de telle sorte qu'il ne soit pas visible dans le blanc de l'autre page.

en: In the typesetting software, this can be implemented by setting up a grid in the document, and then aligning all text to this grid.
fr: Dans le logiciel de composition, cela peut être implémenté en créant une grille dans le document, puis en alignant tout le texte sur cette grille.

en: The space after the verse numbers would be the same and consistent.
fr: L'espace après le nombre de verset sera le même et cohérent.

en: Bibledit exports the text to OpenDocument format using 'en spaces' after each verse.
fr: Bibledit exporte le texte au format OpenDocument en utilisant des 'espaces demi-cadratins' après chaque verset.

en: This ensures a consistent width of the spaces after the verse numbers.
fr: Ceci assure une largeur constante des espaces après les numéros de verset.

en: The verse numbers should be set closer to the text that follows than to the preceding text.
fr: Les numéros de versets doivent être plus proches du texte qui suit que du texte qui précède.

en: Many fonts have half spaces and hair spaces that can be used for this.
fr: Beaucoup de polices ont des espaces demi-cadratin et des espaces ultra-fines qui peuvent être utilisées pour cela.

en: Or set the kerning to a specific amount for the verse numbers.
fr: Ou définissez le crénage à une taille spécifique pour les numéros de verset.

en: Superscript numerals could also be considered for verse numbers.
fr: Les chiffres en exposant pourraient également être considérés pour des numéros de verset.

en: They are less intrusive while at the same time just as readable and easily found if they are not made too small.
fr: Ils sont moins intrusifs et en même temps tout aussi lisibles et peuvent être facilement trouvés s'ils ne sont pas trop petits.

en: They should be larger than any note citations in the text.
fr: Ils doivent être plus grands que n'importe quelle numéro de note dans le texte.

en: The size of the superscript would be between 70 and 80 percent of the size of the main text.
fr: La taille de l'exposant se situerait entre 70 et 80 pourcent de la taille du texte principal.

en: The alignment of the drop caps chapter numbers to the text beside it is to be consistent.
fr: L'alignement des numéros de chapitres en lettrine sur le texte à côté de celui-ci doit être cohérent.

en: There should be some space between the numbers and the text.
fr: Il devrait y avoir une espace entre les chiffres et le texte.

en: Drop cap characters should not be too large and not rise too far above the height of the other letters on the first line.
fr: Les lettrines ne doivent pas être trop volumineuses et ne pas trop s'élever au-dessus de la hauteur des autres lettres de la première ligne.

en: The top of the highest letters should reach to about the same height.
fr: Le haut des lettres les plus hautes devrait atteindre environ la même hauteur.

en: The drop cap characters in the body of the text should not be indented.
fr: Les lettrines dans le corps du texte ne doivent pas être indentés.

en: The chapter divisions would also benefit from some more space between them and the text of the preceding chapter.
fr: Les divisions de chapitre profiteraient également d'un peu plus d'espace entre elles et le texte du chapitre précédent.

en: When there is no heading above a chapter, it may be visually better to start the chapter number with a line space before it.
fr: Quand il n'y a pas de titre au-dessus d'un chapitre, il est peut être plus esthétique de commencer le numéro de chapitre avec une interligne.

en: The amount of space given to the Bible book headings should not be too much.
fr: La quantité d'espace accordée aux titres de livre de la Bible ne devrait pas être trop grande.

en: But they can do with some space above and below them.
fr: Mais ils peuvent avoir un peu d'espace au-dessus et en-dessous d'eux.

en: Subheadings should not appear squashed amongst the rest of the text and would benefit from some space.
fr: Les sous-titres ne devraient pas apparaître écrasés dans le reste du texte et nécessiteraient  d'un certain espace.

en: Subheadings do not need to be set on the grid.
fr: Les sous-titres n'ont pas besoin d'être définis sur la grille.

en: They are much better set a little closer to the text that follows.
fr: Ils sont beaucoup mieux placés un peu plus près du texte qui suit.

en: Subheadings are an addition and not Scripture, so it is appropriate to put these in italics.
fr: Les sous-titres sont un ajout et non l'Écriture, il est donc approprié de les mettre en italique.

en: The space between the text and footnotes should not be too tight neither unnecessarily large.
fr: L'espace entre le texte et les notes de bas de page ne doit pas être trop mince ni inutilement grand.

en: Keep the gap between the references in the footer and the main block of text as consistent as possible.
fr: Veillez à ce que l’écart entre les références du bas de page et du bloc de texte principal soit le plus cohérent possible.

en: The footnotes and crossreferences should not have a large variation in how far they finish from the foot of the page.
fr: Les notes de bas de page et les références croisées ne devraient pas avoir une grande différence dans la façon dont ils finissent dans le pied de page.

en: In the crossreferences it is pleasing to have the chapter and verse number kept together with the book name, especially as the small font on long lines gives scope for this.
fr: Dans les références croisées, il est agréable d'avoir le numéro de chapitre et  de verset maintenu ensemble avec le nom du livre, d'autant que la petite police sur les longues lignes donne de la place pour cela.

en: The columns should start at the same height and should be balanced at the ends.
fr: Les colonnes doivent commencer à la même hauteur et être équilibrées aux extrémités.

en: The gap between the columns should be between 4 and 5 mm.
fr: L'écart entre les colonnes doit être compris entre 4 et 5 mm.

en: The centre line dividing the two columns should start about level or very slightly above the top of the highest ascenders on the first line of text in a column and finish about level with the bottom of the lowest descenders on the bottom line.
fr: La ligne médiane qui divise les deux colonnes doit commencer environ au niveau ou très légèrement au-dessus du haut des ascendants sur la première ligne de texte dans une colonne et finir au niveau avec le bas des descendants sur la ligne du bas.

en: The centre line may also be omitted, as most modern Bibles do.
fr: La ligne centrale peut également être omise, comme le font la plupart des Bibles modernes.

en: The pages looks cleaner then.
fr: Les pages semblent alors plus propres.

en: The Psalm headers need consistent spaces before and after and should be positioned closer to the Psalm that follows than to the Psalm before.
fr: Les en-têtes de Psaume ont besoin d'espaces constants avant et après et doivent être positionnés plus près du Psaume qui suit que du Psaume précédent.

en: A 10 mm margin is okay for the top and bottom margins.
fr: Une marge de 10 mm est acceptable pour les marges supérieure et inférieure.

en: A 12 mm margin is good for the outer margin.
fr: Une marge de 12 mm est bonne pour la marge externe.

en: The inner margin needs slightly more, for example 14 mm.
fr: La marge intérieure nécessite un peu plus, par exemple 14 mm.

en: For singable Psalms, readability would be helped by distinguishing the verse numbers visually.
fr: Pour les Psaumes notés pour le chant, la lisibilité serait facilité en distinguant visuellement les numéros de verset.

en: It is helpful to distinguish the running head, perhaps by using a semi-bold version of the same font.
fr: Il est utile de distinguer la tête de course, peut-être en utilisant une version semi-gras de la même police.

en: One way in which the number of pages in a volume could be reduced without loss of readability would be to choose a font with slightly shorter ascenders and descenders and then tighten the leading (line spacing) slightly.
fr: Une façon dont le nombre de pages d'un volume pourrait être réduit sans perte de lisibilité serait de choisir une police avec un jambage  ascendant et descendant légèrement plus courts, puis diminuer légèrement l'interligne.

en: When producing PDF output, the text needs to be monochrome black, not black consisting of three or four colours.
fr: Lors de la production de PDF, le texte doit être monochrome noir et non noir composé de trois ou quatre couleurs.

en: The last line of a verse or paragraph should not appear on its own at the top of a column.
fr: La dernière ligne d'un verset ou d'un paragraphe ne doit pas apparaître seule en haut d'une colonne.

en: The typesetting software will have a setting for 'orphans' to control this.
fr: Le logiciel de composition aura un réglage pour le contrôle des orphelines.

en: An elegant way of avoiding orphans is to increase or decrease the tracking of the text.
fr: Une façon élégante d'éviter les orphelines est d'augmenter ou de diminuer l'interlettrage du texte.

en: This is the overall spacing of the letters in a paragraph or on a line.
fr: Il s'agit de l'espacement général des lettres dans un paragraphe ou dans une ligne.

en: Avoid hyphenations in the headings.
fr: Évitez les césures dans les titres.

en: It is helpful to remove all discretionary hyphens from the headings.
fr: Il est utile de supprimer tous les traits d'union discrétionnaires des titres.

en: Many book titles consist of a main title and a subtitle, like 'The gospel of Matthew'.
fr: Beaucoup de titres de livres se composent d'un titre principal et d'un sous-titre, comme « L'évangile de Matthieu ».

en: 'Matthew' is the main title, and the rest is the subtitle.
fr: 'Matthieu' est le titre principal, et le reste est le sous-titre.

en: It is good if there is a clear contrast on size between these two.
fr: Il est bon qu'il y ait un contraste net entre les deux.

en: Say 24 points bold for the main title, and 14 points regular for the subtitle.
fr: Dites 24 points en gras pour le titre principal, et 14 points en normal pour le sous-titre.

en: The number of hyphens used in a row should be few for enhanced readability.
fr: Pour une lisibilité améliorée dans une rangée le nombre de traits d'union conditionnels utilisés ne devrait pas être trop élevé.

en: The number of hyphens used in a row should not amount to more than three consecutive hyphenated lines.
fr: Le nombre de traits d'union conditionnel utilisés dans une rangée ne doit pas être supérieur à trois lignes consécutives avec trait d'union.

en: At times a word that is now hyphenated can be forced down onto the next line, and become a non-hyphenated word there, without opening up the gaps between the words too much on the line where the word came from.
fr: Parfois, un mot qui est maintenant césuré peut être forcé à descendre sur la ligne suivante, et y devenir un mot non césuré, sans élargir trop les espaces entre les mots de la ligne d'où le mot est venu.

en: Hyphenation should be set to the optimum result for the column width but then it is usually necessary to go over every page and make corrections manually.
fr: La césure doit être réglée en vue d'un résultat optimal pour la largeur de colonne, mais il est généralement nécessaire d'aller sur chaque page pour y faire des corrections manuellement.

en: The main page numbering should start at the first page of Genesis, or Matthew in case of New Testaments.
fr: La numérotation de la page principale devrait commencer à la première page de la Genèse, ou de Matthieu dans le cas du Nouveau Testament.

en: To avoid what are sometimes referred to as 'rivers' in the text.
fr: Pour éviter ce qu'on appelle une « lézarde » dans le texte.

en: This is where large spaces between words cause rivers of white space to be seen running through the text.
fr: C'est là que de grandes espaces entre les mots font apparaître des lézardes d'espace blanches parcourant le texte.

en: The use of hyphenation or tracking adjustments are tools that can be used to minimise the problem.
fr: L'utilisation de la césure ou des interlettrages sont des outils qui peuvent être utilisés pour minimiser le problème.

en: But as always they need to be used with discretion.
fr: Mais comme toujours, ils doivent être utilisés avec modération.

en: As a general rule text will be justified on the left and the right.
fr: En règle générale, le texte sera justifié à gauche et à droite.

en: A word, part of a word, or very short line should not appear by itself at the end of a paragraph.
fr: Un mot, une partie d'un mot ou une ligne très courte ne doivent pas apparaître isolés à la fin d'un paragraphe.

en: This results in less much white space between paragraphs or at the bottom of a page.
fr: Il en résulte une diminution de l'espace blanc entre les paragraphes ou au bas de la page.

en: The main page numbering starts at the first page of the text of the Scripture.
fr: La numérotation de la page principale commence à la première page du texte de l'Écriture.

en: This first page of Scripture starts on the recto for left to right reading scripts.
fr: La première page de l'Écriture débute sur le recto pour les systèmes d'écriture de gauche à droite.

en: The recto is the right side of a two page spread.
fr: Le recto est le côté droit d'une page en vis-à-vis.

en: For right to left scripts it starts on the verso.
fr: Pour les système d'écriture de droite à gauche, il commence au verso.

en: This is the left side of a two page spread.
fr: Ceci est le côté gauche d'une page en vis-à-vis.

en: Due to subheadings starting in a new column, there may be spaces at the foot of pages.
fr: En raison de sous-titres commençant dans une nouvelle colonne, il peut y avoir des espaces au pied des pages.

en: They can be filled by carefully adjusting tracking in one of the paragraphs.
fr: Ils peuvent être comblés en ajustant soigneusement l'interlettrage  dans l'un des paragraphes.

en: The paragraph would then take up an extra line to fill that space.
fr: Le paragraphe prendrait alors une ligne supplémentaire pour remplir cet espace.

en: It may not always be possible to fill gaps completely without creating unsightly spacing within paragraphs.
fr: Il n'est pas toujours possible de combler complètement les espaces sans créer d'espacement inesthétique dans les paragraphes.

en: It needs to be handled with common sense.
fr: Cela doit être manipulé avec bon sens.

en: The typesetting
fr: La composition

en: The typesetting can be done in LibreOffice.
fr: La mise en page peut être éffectuée dans LibreOffice.

en: Or in Scribus.
fr: Ou dans Scribus.

en: This is free software.
fr: C'est un logiciel libre.

en: The organisation may want to use specialized typesetting software like Adobe InDesign.
fr: L'organisation peut vouloir utiliser des logiciels de composition spécialisés comme Adobe InDesign.

en: Scrum-based translation process.
fr: Processus de traduction basé sur Scrum.

en: Transparent, fair, and argued discussions
fr: Discussions transparentes, justes et argumentées

en: Use of reliable Hebrew and Greek manuscripts.
fr: Utilisation de manuscrits hébreux et grecs fiables.

en: Looking for and depending on the help of the Lord Jesus.
fr: Chercher et dépendre de l'aide du Seigneur Jésus.

en: Use of modern tools and technology.
fr: Utilisation d'outils et de technologies modernes.

en: Goal: Deliver a reliable Bible translation within a reasonable time frame.
fr: Objectif : Donner une traduction fiable de la Bible dans un délai raisonnable.

en: Lean management
fr: Gestion maigre (Lean management)

en: Typesetting in LibreOffice
fr: Composition avec LibreOffice

en: See the online help about typesetting for more information about some general principles.
fr: Consultez l'aide en ligne sur la composition pour plus d'informations sur certains principes généraux.

en: You have access to a copy of LibreOffice.
fr: Vous avez accès à une copie de LibreOffice.

en: Page count
fr: Nombre de pages

en: Download the file with notes. It was exported above. It is called 00_Bible_notes.odt.
fr: Téléchargez le fichier avec des notes. Il a été exporté ci-dessus et s'appelle 00_Bible_notes.odt.

en: Open the file in LibreOffice.
fr: Ouvrez le fichier dans LibreOffice.

en: Let it repaginate. A good way of doing this is to press Ctrl-P as if going to print the document. Then it will repaginate. Cancel the print dialog.
fr: Laissez-le repaginer. Une bonne façon de faire est d'appuyer sur Ctrl-P comme pour imprimer le document. Ensuite, il refait la pagination. Annulez la boîte de dialogue d'impression.

en: It will now give the page count that the notes are likely to take up.
fr: Il va maintenant donner le nombre de pages que les notes sont susceptibles de prendre.

en: In our case, this is about 300 pages.
fr: Dans notre cas, il s'agit d'environ 300 pages.

en: Each chapter has headings. These headings do not belong to the notes. Thus the page count is too high.
fr: Chaque chapitre a des titres. Ces titres n'appartiennent pas aux notes. Le nombre de pages est donc trop élevé.

en: Notice that the paragraph style for these headings is called 'Heading 1'.
fr: Notez que le style de paragraphe pour ces titres est appelé « Titre 1 ».

en: Hide the headings. This can be done like this. Right-click on a heading. Choose 'Edit Paragraph Style'. A dialog comes up. Choose tab 'Font Effects'. Tick option 'Hidden'.
fr: Masquez les en-têtes. Cela peut se faire en cliquant avec le bouton droit sur un en-tête. Choisissez « Éditer le style de paragraphe ». Une boîte de dialogue apparaît. Choisissez l'onglet « Effets de caractère ». Cochez l'option « Masqué ».

en: Repaginate, and notice the page count. In our case it is down to about 125.
fr: Repaginez et notez le nombre de pages. Dans notre cas, il y en a environ 125.

en: Download the OpenDocument file with text and note citations. It was exported above. It is called 00_Bible_text_and_note_citations.odt.
fr: Téléchargez le fichier OpenDocument avec le texte et les numéros de notes. Il a été exporté ci-dessus. Il s'appelle 00_Bible_text_and_note_citations.odt.

en: The document has only one column.
fr: Le document ne comporte qu'une seule colonne.

en: Repaginate and notice the page count. In our case this is 1750.
fr: Repaginez et notez le nombre de pages. Dans notre cas, il y en a environ 1750.

en: This is not accurate since it applies to a column count of one rather than two.
fr: Ceci n'est pas précis car il s'applique à une colonne plutôt qu’à deux.

en: Set the whole document to have two columns.
fr: Configurez tout le document pour qu'il y aie deux colonnes.

en: Go to menu Format / Page. Choose the Columns tab. Choose two columns. Set the spacing to 0.2 cm. Set a thin separator line. Click Ok.
fr: Aller au menu Format → Page. Choisissez l'onglet Colonnes. Choisissez deux colonnes. Réglez l'espacement à 0,2 cm. Définissez une ligne de séparation mince. Cliquez sur OK.

en: Repaginate and notice the page count. It is down to 1520.
fr: Repaginez et notez le nombre de pages. Il est descendu à 1520.

en: We are now able to estimate the page count for the entire Bible:
fr: Nous pouvons maintenant estimer le nombre de pages pour toute la Bible :

en: Text body 1520 pages. Notes 125 pages. Singable Psalms 200 pages. Estimated total is 1845 pages.
fr: Corps du texte 1520 pages. Notes 125 pages. Psaumes notés pour le chant 200 pages. Le total estimé est de 1845 pages.

en: Using LibreOffice for typesetting
fr: Utilisation de LibreOffice pour la composition

en: Having used LibreOffice for typesetting for some time, my experience is that the program is suitable for typesetting Bibles.
fr: Après avoir utilisé LibreOffice pour la composition depuis un certain temps, mon expérience montre que le programme est adapté à la composition de Bibles.

en: I'd like to give some hints about how to do typographic work in LibreOffice.
fr: Je voudrais donner quelques conseils sur la façon de faire du travail typographique dans LibreOffice.

en: To meet the requirement that line spacing be consistent throughout and be placed line on line across all pages, do the following:
fr: Pour qu'il y ait un interligne cohérent sur toutes les pages, procédez comme suit :

en: Go to menu Format / Page, and enable Register-true. Set the reference style to 'Text Body'. Press OK.
fr: Aller dans le menu Format → Page, et cochez la case Contrôle de repérage. Définissez le style de référence sur « Corps de texte ». Appuyer sur OK.

en: Select all the text, and go to menu Format / Paragraph, and activate Register-true. Press OK.
fr: Sélectionnez tout le texte et allez dans le menu « Format → Paragraphe » et cochez « Activer » dans « Contrôle de repérage ». Appuyer sur OK.

en: The line spacing specified by the paragraph style 'Text Body' is now used as the reference line spacing for all paragraphs that have the register-true feature enabled.
fr: L'interligne spécifié par le style de paragraphe « Corps de texte » est maintenant utilisé comme espacement de ligne de référence pour tous les paragraphes qui ont la fonctionnalité de « Contrôle de repérage » activée.

en: The line spacing in the document is going to be consistent. It will be equal to the line spacing of the reference style 'Text Body', or a multiple of it.
fr: L'interligne dans le document va être cohérent. Il sera égal à l'espacement entre les lignes du style de référence « Corps de texte », ou un multiple de celui-ci.

en: Changing the line spacing.
fr: Modification de l'interligne.

en: Change the line spacing in paragraph style 'Text Body'.
fr: Modifier l'interligne dans le style de paragraphe « Corps de texte ».

en: Press F11 to get the Styles and Formatting dialog.
fr: Appuyez sur F11 pour obtenir la boîte de dialogue Styles et formatage.

en: Locate style 'Text Body'.
fr: trouvez le style « Corps de texte ».

en: Right-click it with the mouse, and choose menu Modify.
fr: Faites un clic droit avec la souris et choisissez le menu « Modifier… ».

en: Go to tab Indents & Spacing.
fr: Allez à l'onglet « Retraits et espacement ».

en: Adjust the spacing above the paragraph, the spacing below the paragrap, and the line spacing. Press OK.
fr: Réglez l'espacement au-dessus du paragraphe, l'espacement sous le paragraphe et l'interligne. Appuyer sur OK.

en: It may happen that some paragraphs in the text used to have a line spacing equal to the line spacing of style 'Text Body', but now suddenly take up a multiple of it. This may happen when you have tightened the line spacing a bit.
fr: Il peut arriver que certains paragraphes dans le texte ayant un interligne égal à l'interligne du style « Corps de texte » prennent  soudain un multiple de celui-ci. Cela peut se produire lorsque vous avez serré un peu l'interligne.

en: To resolve this, make the line spacing of those paragraphs smaller than the line spacing of style 'Text body'.
fr: Pour résoudre ce problème, rendez l'interligne de ces paragraphes plus petit que l'interligne du style « Corps de texte ».

en: Updating a paragraph style.
fr: Mise à jour d'un style de paragraphe.

en: After exporting USFM text to OpenDocument, the paragraph styles of the USFM document appear in LibreOffice.
fr: Après l'exportation du texte USFM vers OpenDocument, les styles de paragraphe du document USFM apparaissent dans LibreOffice.

en: To update a paragraph style, right-click the text of this paragraph, and choose menu Edit Paragraph Style..., and make the desired settings.
fr: Pour mettre à jour un style de paragraphe, cliquez avec le bouton droit sur le texte de ce paragraphe et choisissez le menu Paragraphe… et effectuez les réglages souhaités.

en: Exporting to PDF.
fr: Exportation en PDF.

en: See menu File / Export as PDF.
fr: Voir dans le menu « Fichier → Exporter au format PDF… »

en: Hiding the soft hyphens and non-breaking spaces.
fr: Masquer les traits d'union conditionnels et les espaces insécables.

en: The soft hyphens and the non-breaking spaces are visible as grey fields that clutter the page. To hide them, do this:
fr: Les  traits d'union conditionnels et les espaces insécables apparaissent comme des champs grisés qui encombrent la page. Pour les masquer, procédez comme suit :

en: Go to menu Tools / Options.
fr: Allez au menu Outils → Options.

en: Go to LibreOffice Writer / Formatting Aids.
fr: Allez dans «  LibreOffice Writer → Aides au formatage ».

en: Untick display of custom hyphens.
fr: Décochez l'affichage des césures.

en: Untick display of non-breaking spaces.
fr: Décocher l'affichage des espaces insécables.

en: Install Bibledit Cloud on CentOS
fr: Installer Bibledit Cloud sur CentOS

en: Follow the steps below to install Bibledit Cloud on CentOS 9.
fr: Suivez les étapes ci-dessous pour installer Bibledit Cloud sur CentOS 9.

en: It needs basic knowledge about working with CentOS Server.
fr: Il nécessite des connaissances de base sur le travail avec le serveur CentOS.

en: Update the software sources:
fr: Mettez à jour vos sources de logiciels :

en: Install and enable extra package repositories:
fr: Installer et activer des dépôts de paquets supplémentaires :

en: Install the software Bibledit relies on:
fr: L'installation du logiciel Bibledit nécessite l'installation des dépendances suivantes :

en: Go to the home directory:
fr: Aller dans le répertoire personnel :

en: Download a recent version of Bibledit from
fr: Téléchargez une version récente de Bibledit à partir de

en: Unpack the downloaded Bibledit in folder bibledit:
fr: Décompressez le téléchargement de Bibledit  dans le dossier bibledit :

en: Change to the directory:
fr: Déplacez-vous dans le dossier :

en: Build Bibledit:
fr: Compilez Bibledit :

en: This takes a while.
fr: Cela peut prendre un certain temps.

en: There will be many technical messages, but there should be no errors.
fr: Il y aura beaucoup de messages techniques, mais il ne devrait pas y avoir d'erreurs.

en: Open port 8080 in the firewall:
fr: Ouvrez le port 8080 dans le pare-feu :

en: Start Bibledit:
fr: Démarrez Bibledit :

en: Open the web address in the browser, follow the instructions on the screen to configure Bibledit Cloud, and log in.
fr: Ouvrez l'adresse Web dans le navigateur, suivez les instructions à l'écran pour configurer Bibledit Cloud et connectez-vous.

en: Most of Bibledit Cloud will now be working.
fr: La majeure partie de Bibledit Cloud fonctionnera désormais.

en: To get email services working, connect Bibledit to a gmail or other mail account.
fr: Pour faire fonctionner les services de messagerie, connectez Bibledit à un compte gmail ou à un autre compte de messagerie.

en: To get SWORD resources working, install the SWORD libraries.
fr: Pour faire fonctionner les ressources SWORD, installez les bibliothèques SWORD.

en: Install Bibledit on Android
fr: Installer Bibledit sur Android

en: Install Bibledit from Google Play.
fr: Installez Bibledit depuis Google Play

en: Give it a while to initialize.
fr: Donnez-lui un certain temps pour s'initialiser.

en: Alternative installation options:
fr: Autres options d’installation :

en: There is a Bibledit version for Windows, for the Mac, for Android, for iOS, and for Linux.
fr: Il existe une version de Bibledit pour Windows, Mac, Android, iOS et Linux.

en: These are all client editions of Bibledit.
fr: Ce sont toutes des éditions client de Bibledit.

en: There is also a server edition of Bibledit.
fr: Il y a aussi une édition serveur de Bibledit.

en: That is 'Bibledit Cloud'.
fr: C'est « Bibledit Cloud ».

en: It runs on the web.
fr: Elle fonctionne sur le web.

en: Bibledit Cloud has more capabilities than the standard Bibledit editions.
fr: Bibledit Cloud a plus de possibilités que les éditions standard de Bibledit.

en: The standard Bibledit editions connect to an instance of Bibledit Cloud for collaboration, keeping the devices in sync, and for backup.
fr: Les éditions standard de Bibledit se connectent à une instance de Bibledit Cloud pour la collaboration, la synchronisation des périphériques et la sauvegarde.

en: All Bibledit editions, including Bibledit Cloud, enable Bible translation.
fr: Toutes les éditions de Bibledit, y compris Bibledit Cloud, permettent la traduction de la Bible.

en: With a fast internet connection, it is usually easiest to translate straight in Bibledit Cloud through the web browser.
fr: Avec une connexion Internet rapide, il est généralement plus facile de traduire directement dans Bibledit Cloud via le navigateur web.

en: When the internet connection is slow, or when it is off at times, it is recommended to translate through one of the standard Bibledit versions.
fr: Lorsque la connexion Internet est lente, ou quand elle est désactivée à certains moments, il est recommandé de traduire par l'une des versions standard de Bibledit.

en: The changes made in this way can be synchronized with Bibledit Cloud through Send/receive.
fr: Les modifications apportées de cette manière peuvent être synchronisées avec Bibledit Cloud via le menu Envoyer/Recevoir.

en: Bibledit on Windows
fr: Bibledit sur Windows

en: Bibledit on Android
fr: Bibledit sur Android

en: Bibledit on macOS
fr: Bibledit sur macOS

en: Bibledit on Linux
fr: Bibledit sur Linux

en: Bibledit on iOS
fr: Bibledit sur iOS

en: Bibledit on Chrome OS
fr: Bibledit sur Chrome OS

en: Bibledit Cloud on Ubuntu
fr: Bibledit Cloud sur Ubuntu

en: Bibledit Cloud on CentOS
fr: Bibledit Cloud sur CentOS

en: Upgrading
fr: Mise à niveau

en: A certain release of Bibledit can upgrade the most recent previous release, but not older releases.
fr: À partir d'une certaine version de Bibledit il est possible de mettre à niveau vers la version la plus récente, ce qui n'est pas le cas pour les anciennes.

en: A new release can be installed over the previous release.
fr: Une nouvelle version peut être installée par dessus la version précédente.

en: There should be no loss of information.
fr: Il ne devrait y avoir aucune perte d'information.

en: Create a backup of the Bibledit folder before upgrading, just to be sure.
fr: Créez tout de même par sécurité, une sauvegarde du dossier Bibledit avant la mise à niveau.

en: The various Bibledit client editions store the data offline.
fr: Les différentes éditions clientes de Bibledit stockent les données hors ligne.

en: You can translate the Bible on a client.
fr: Vous pouvez traduire la Bible sur un client.

en: The user needs to regularly synchronize the data on the client with the data on Bibledit Cloud.
fr: L'utilisateur doit synchroniser régulièrement les données sur le client avec celles sur  Bibledit Cloud.

en: A Client is useful when the Internet connection to Bibledit Cloud is not fast or not stable.
fr: Un client est utile lorsque la connexion Internet à Bibledit Cloud est lente ou instable.

en: In the Bibledit client, connect to Bibledit Cloud once, and provide your username and password as you normally log in on Bibledit Cloud.
fr: Dans le client Bibledit, connectez-vous à Bibledit Cloud une fois et fournissez votre nom d'utilisateur et votre mot de passe comme pour une connexion normale sur Bibledit Cloud.

en: Also provide the port number.
fr: Indiquez également le numéro de port.

en: Then synchronize the data.
fr: Ensuite, synchronisez les données.

en: The first time the client will download all Bible data and Notes from Bibledit Cloud and store it offline.
fr: La première fois, le client téléchargera toutes les données bibliques ainsi que les notes de Bibledit Cloud et les stockera hors ligne.

en: That may take a while.
fr: Cela peut prendre un certain temps.

en: After that, synchronizing will send and receive the changes only.
fr: Après cela, la synchronisation n'enverra et ne recevra que les modifications.

en: The client mode is useful in a situation where the Internet connection is not optimal.
fr: Le mode client est utile dans une situation où la connexion Internet n'est pas optimale.

en: All data is stored locally on your computing device.
fr: Toutes les données sont stockées localement sur votre ordinateur.

en: During translation, the Internet connection is not used.
fr: Pendant la traduction, la connexion Internet n'est pas utilisée.

en: It is used during synchronization.
fr: Elle l'est par contre lors la synchronisation.

en: Bibledit Cloud works with email.
fr: Bibledit Cloud fonctionne avec le courrier électronique.

en: After completing the installation of Bibledit, sending and receiving emails does not yet work.
fr: Après avoir terminé l'installation de Bibledit, l'envoi et la réception de courriels ne fonctionne pas encore.

en: This needs to be set up.
fr: Cela doit être configuré.

en: Setting up the email means to pick an email address and setting details for the mail servers in Bibledit.
fr: Configurer le courrier électronique signifie choisir une adresse courriel et définir les détails des serveurs de messagerie dans Bibledit.

en: This can be done from within the web application.
fr: Cela peut être fait à partir de l'application Web.

en: Multiple translation teams
fr: Plusieurs équipes de traduction

en: There are two ways to have multiple translation teams on one server.
fr: Il y a deux manières d'avoir des équipes de traduction sur un serveur.

en: Install multiple parallel copies of Bibledit on one server.
fr: Installer plusieurs copies parallèles de Bibledit sur un seul serveur.

en: Unpack the installation zip archive in sub folders with different names.
fr: Décompressez l'archive zip d'installation dans des sous-dossiers de noms différents.

en: Each copy has its own web address.
fr: Chaque copie a sa propre adresse Web.

en: Everything is completely separated between the parallel copies.
fr: Tout est complètement séparé entre les copies parallèles.

en: This includes the data and the databases.
fr: Cela comprend les données et les bases de données.

en: Every copy has its own independent databases.
fr: Chaque copie a ses propres bases de données indépendantes.

en: Use one installation of Bibledit.
fr: Utiliser une installation de Bibledit.

en: Give various users read or write access to various Bibles.
fr: Donner à divers utilisateurs l'accès en lecture ou en écriture à diverses bibles.

en: Users with write access together constitute a translation team that can edit the Bible.
fr: Les utilisateurs disposant d'un accès en écriture constituent ensemble une équipe de traduction qui peut éditer la Bible.

en: Source code
fr: Code source

en: The Bibledit source code is kept in git repositories.
fr: Le code source de Bibledit est conservé dans des dépôts git.

en: Hosting
fr: Hébergement

en: To run Bibledit Cloud, a Linux VPS (virtual private server) is needed.
fr: Pour exécuter Bibledit Cloud, un VPS Linux (serveur privé virtuel) est nécessaire.

en: Good providers are:
fr: Les bons fournisseurs sont :

en: Several Bibledit users offer free assistance in setting up inexpensive server hosting for Bibledit.
fr: Plusieurs utilisateurs de Bibledit proposent une assistance gratuite pour la mise en place d'un hébergement de serveur peu coûteux pour Bibledit.

en: If you would like this assistance, post a message to:
fr: Si vous souhaitez cette assistance, postez un message à :

en: Security
fr: Sécurité

en: There are various ways to improve the security of working with Bibledit.
fr: Il y a plusieurs manières d'améliorer la sécurité du travail avec Bibledit.

en: Securing traffic between a users' browsers and Bibledit Cloud, and between Bibledit clients and Bibledit Cloud.
fr: Sécurise le trafic entre les navigateurs des utilisateurs et Bibledit Cloud, et entre les clients Bibledit et Bibledit Cloud.

en: Obfuscating Bibledit Cloud and Bibledit Linux clients.
fr: Camouflage de Bibledit Cloud et des clients Bibledit Linux.

en: Accessing Bibledit Cloud through a Tor browser.
fr: Accès à Bibledit Cloud via un navigateur Tor.

en: Here is more information about how to configure Bibledit Cloud.
fr: Voici plus d'informations sur la façon de configurer Bibledit Cloud.

en: Install Bibledit on macOS
fr: Installer Bibledit Cloud sur macOS

en: This assumes a standard installation of the operating system.
fr: Cela suppose une installation standard du système d'exploitation.

en: Install Bibledit from the App Store.
fr: Installez Bibledit depuis l’App Store.

en: Download Bibledit.zip from
fr: Télécharge Bibledit.zip depuis

en: Unpack it.
fr: Le décompresser.

en: But most likely macOS will already have done this for you.
fr: Mais il est fort probable que macOS l’ait déjà fait pour vous.

en: Drag Bibledit to the Applications folder.
fr: Fait glisser Bibledit vers le dossier Applications.

en: Start it from the Applications.
fr: Démarrez-le à partir des applications.

en: Open Bibledit.
fr: Ouvrez Bibledit.

en: Bibledit is ready for online and offline use.
fr: Bibledit est prêt pour l'utilisation en ligne et hors ligne.

en: Swiping right or left while displaying resources navigates to the previous or next verse.
fr: Faire glisser vers la droite ou vers la gauche pendant l'affichage des ressources navigue vers le verset précédent ou suivant.

en: The same applies to the two verse-based Bible text editors.
fr: Il en va de même pour les deux éditeurs de textes bibliques.

en: Swiping right or left in the two chapter-based Bible text editors navigates to the previous of next chapter.
fr: Glisser à droite ou à gauche dans les deux éditeurs de textes bibliques basés sur des chapitres navigue vers l'avant du chapitre suivant.

en: Install Bibledit on Linux
fr: Bibledit sur Linux

en: Supported Linux distributions:
fr: Distributions Linux supportées :

en: Install Bibledit on Ubuntu and derivatives.
fr: Installer Bibledit sur Ubuntu et ses derivés.

en: Other Linux distributions:
fr: Autres distributions Linux :

en: Follow the steps below to install Bibledit
fr: Suivez les étapes ci-dessous pour installer Bibledit.

en: Download the Bibledit Linux installer
fr: Téléchargez le programme d'installation de Bibledit Linux

en: Put it in the home directory.
fr: Mettez-le dans votre dossier personnel.

en: Run the installer:
fr: Exécutez le programme d'installation :

en: Bibledit is an application for translating the Bible.
fr: Bibledit est une application qui permet de traduire la Bible.

en: People can sign up for an account and log in.
fr: Les gens peuvent s'inscrire avec un compte et s'y connecter.

en: Each user has a certain role within the application.
fr: Chaque utilisateur a un certain rôle dans l'application.

en: The first role is Member. A member is somebody who has signed up to the site, and has confirmed this signup through his email.
fr: Le premier rôle est celui de membre. Un membre est une personne  inscrite sur le site et ayant confirmé son inscription par son adresse électronique.

en: The second role is Consultant. Consultants are people who can be consulted because of their knowledge of the original language such as Hebrew or Greek, or because of their knowledge of their target language in case they are language scholars, or for any other knowledge they have.
fr: Le second rôle est celui de consultant. Les consultants sont des personnes qui peuvent être sollicitées en raison de leur connaissance de la langue d'origine, comme l'hébreu ou le grec, ou bien encore pour leur connaissance de la langue cible, ou pour toute autre type de connaissance.

en: The next role is Translator. These are the ones that have all the rights of the Consultant, but in addition can change the Bible text.
fr: Le rôle suivant est celui de traducteur. Ce sont ceux qui ont les droits du consultant, mais en plus peuvent changer le texte de la Bible.

en: Then there's the Manager. The manager has all the privileges of the previous levels, but in addition can add books to the Bible, delete books, add chapters, copy Bibles, and so on. The manager can assign privileges to the translators, consultants, and so on.
fr: Ensuite, il y a le directeur. Le directeur a tous les privilèges des niveaux précédents, mais en plus peut ajouter ou supprimer des livres à la Bible,  ajouter des chapitres, copier des Bibles, et ainsi de suite. Il peut aussi attribuer des privilèges aux traducteurs, consultants, etc.

en: Finally, there is the Administrator. The administrator has all rights to do anything, and will do the technical setup and maintenance of the site.
fr: Enfin, il y a l'administrateur qui a la totalité des droits en plus de celui de faire l'installation technique et l'entretien du site.

en: Everybody who has an account can enable the personal notifications. Those who have switched the relevant notifications on can receive email from Bibledit. They receive email when new consultation notes get created, or when consultation notes get changed, or when consultation notes get assigned to them. They can also get automatic daily email detailing the changes that have been made in the Bible since the previous email.
fr: Toute personne possédant un compte peut activer les notifications personnelles. Ceux qui ont modifié des notifications pertinentes peuvent recevoir des courriels de Bibledit. Ils en reçoivent un lorsque de nouvelles notes de consultation sont créées, modifiées ou lorsqu'elles leur sont attribuées. Ils peuvent également recevoir un courriel quotidien automatiquement, détaillant les changements qui ont été apportés dans la Bible depuis le courriel précédent.

en: Everybody who has an account can create consultation notes by email, and respond to these by email.
fr: Tous ceux qui possèdent un compte peuvent créer des notes de consultation par courrier électronique et y répondre.

en: Members can view and download all exported Bibles and lists with recent changes in the Bibles.
fr: Les membres peuvent consulter et télécharger toutes les Bibles et listes exportées avec les changements récents dans les Bibles.

en: Consultants can create consultation notes online, view these, set parameters for these, assign the notes to people, and delete notes.
fr: Les consultants peuvent créer des notes de consultation en ligne, les afficher, définir des paramètres pour celles-ci, assigner les notes aux personnes et supprimer des notes.

en: Translators can do the following things:
fr: Les traducteurs peuvent faire les choses suivantes :

en: Edit the Bible text.
fr: Modifier le texte de la Bible.

en: Switch the stylesheet.
fr: Changer la feuille de style.

en: View and suppress results of the automatic checks.
fr: Afficher et supprimer les résultats des vérifications automatiques.

en: Managers can do several things:
fr: Les directeurs peuvent faire plusieurs choses :

en: Edit the Bible in raw USFM format.
fr: Modifier la Bible en format USFM brut.

en: Send and receive the Bible text. This means that they can synchronize the Bible text with a remote git repository. In this way they can collaborate with people who use Bibledit-Gtk.
fr: Envoyez et recevez le texte de la Bible. Cela signifie qu'ils peuvent synchroniser le texte de la Bible avec un dépôt git distant. De cette façon, ils peuvent collaborer avec des personnes qui utilisent Bibledit-Gtk.

en: View and clear the logbook.
fr: Afficher et effacer le journal de bord.

en: Process the changes, so that lists are created, and email is sent out.
fr: Traiter les changements, de sorte que les listes soient créées, et le courrier électronique envoyé.

en: View and edit people who have an account, and create new accounts.
fr: Afficher et modifier les personnes qui ont un compte et créer de nouveaux comptes.

en: Create and delete Bibles, books, chapters, and import USFM data.
fr: Créer et supprimer des Bibles, des livres, des chapitres et importer des données USFM.

en: Initiate the daily export of selected Bibles to OpenDocument, USFM, html, Online Bible.
fr: Initier l'exportation quotidienne de certaines bibles en OpenDocument, USFM, html, Online Bible.

en: Create and edit versification systems.
fr: Créer et éditer les systèmes de versification.

en: Create and edit stylesheets.
fr: Créer et modifier les feuilles de style.

en: Import consultation notes from Bibledit-Gtk and remove duplicates.
fr: Importer des notes de consultation depuis Bibledit-Gtk et supprimer les doublons.

en: Deal with automatic hyphenation when exporting to OpenDocument.
fr: Faire face à la césure automatique lors de l'exportation vers OpenDocument.

en: Make settings for the automatic check and select Bibles to run them on.
fr: Effectuer les configurations pour la vérification automatique et sélectionner des Bibles pour les exécuter.

en: Administrator can do several things:
fr: L'administrateur peut faire plusieurs choses :

en: Set up Bibledit's email account.
fr: Configurer le compte de messagerie de Bibledit.

en: Set up collaboration through setting up a connection with a remote git repository.
fr: Configurer la collaboration en établissant une connexion avec un dépôt git distant.

en: Maintain the databases.
fr: Maintenir les bases de données.

en: Set the site's timezone.
fr: Définir le fuseau horaire du site.

en: Set the site's language.
fr: Définir la langue de la zone.

en: Install Bibledit Cloud on Debian and Ubuntu
fr: Installer Bibledit Cloud sur Debian et Ubuntu

en: It needs basic knowledge about working with Linux servers.
fr: Il est necéssaire d'avoir quelques connaissances sur le fonctionnement des serveurs linux.

en: Change the 9xx above to the version number of Bibledit that was downloaded.
fr: Remplace le 9xx ci-dessus par le numéro de la version de Bibledit qui a été téléchargée.

en: Bibledit assists with checking how consistent words have been translated in the Bible.
fr: Bibledit aide à vérifier comment des mots similaires ont été traduits dans la Bible.

en: The suggested work-flow for consistency checking is this:
fr: Le résultat de travail suggéré pour la vérification de cohérence est le suivant :

en: Create a Consultation Note, and enter the details of the desired consistency check, plus the passages to check.
fr: Crée une note de consultation et saisissez les détails de la vérification de cohérence souhaités, ainsi que les passages à vérifier.

en: Open the Consistency tool in a new tab.
fr: Ouvre l'outil de cohérence dans un nouvel onglet.

en: Copy the passages from the Consultation Note and paste them in the Consistency tool.
fr: Copie les passages de la note de consultation et collez-les dans l'outil de cohérence.

en: Enter the desired translation or translations in the Consistency tool.
fr: Entre la traduction ou les traductions souhaitées dans l'outil cohérence.

en: The Consistency tool will display the verse texts from the active Bible.
fr: L'outil de cohérence affichera les textes en verset de la Bible active.

en: It will mark the translations in the verse.
fr: Il marquera les traductions dans le verset.

en: To make corrections, click a Passage.
fr: Pour effectuer des corrections, cliquez sur un passage.

en: The text editor will open at the correct chapter and verse.
fr: L'éditeur de texte s'ouvrira au bon chapitre et au bon verset.

en: Changes can be made in the text.
fr: Des modifications peuvent être faites dans le texte.

en: The Consistency tool will display any updates in the Bible.
fr: L'outil de cohérence affichera toutes les mises à jour dans la Bible.

en: The Consistency tool can display extra Bibles.
fr: L'outil de cohérence peut afficher des bibles supplémentaires.

en: This assists the checking process.
fr: Ceci aide le processus de vérification.

en: Several pages have a Passage Navigator on top.
fr: Plusieurs pages disposent d'un navigateur de référence biblique en haut.

en: It consists of the name of the book, the chapter, and the verse.
fr: Il se compose du nom du livre, du chapitre et du verset.

en: Matthew 1:1.
fr: Matthieu 1,1.

en: The navigator enables you to go to another passage.
fr: Le navigateur vous permet d'accéder à un autre passage biblique.

en: Click on the name of the book to navigate to another book.
fr: Cliquez sur le nom du livre en cours pour accéder aux autres livres.

en: In the same way you can click on the chapter and on the verse.
fr: Il en va de même avec le numéro de chapitre et de verset.

en: You can also use the keyboard to navigate.
fr: Vous pouvez également utiliser le clavier pour naviguer.

en: On touch screens you can swipe to navigate.
fr: Sur les écrans tactiles, vous pouvez glisser pour naviguer.

en: The Navigator shows two arrows:
fr: Le navigateur affiche deux flèches :

en: Clicking
fr: Cliquer

en: goes back in the navigation history.
fr: retourne dans l'historique de navigation.

en: goes forward in the navigation history.
fr: avance dans l'historique de navigation.

en: There are also keyboard shortcuts for it.
fr: Il y a aussi des raccourcis clavier pour cela.

en: A long click on any of these two arrows brings up the history menu.
fr: Un clic long sur l'une de ces deux flèches fait apparaître le menu de l’historique.

en: Some pages display one or more clickable passages.
fr: Certaines pages affichent un ou plusieurs passages cliquables.

en: Clicking them updates the Passage Navigator.
fr: En cliquant sur elles, le navigateur de référence est mis à jour.

en: Username or email address:
fr: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail :

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Not registered?
fr: Non enregistré ?

en: Sign up!
fr: S'inscrire !

en: Signup
fr: S'inscrire

en: Your account is pending.
fr: Votre compte est en attente.

en: A verification email has been sent.
fr: Un courriel de validation a été envoyé.

en: Follow the instructions in the email to activate your account.
fr: Suivez les instructions contenues dans le courriel pour activer votre compte.

en: Switched user
fr: Utilisateur permuté

en: You have now logged in on behalf of another user:
fr: Vous êtes maintenant connecté au nom d'un autre utilisateur :

en: To go back to your own username, log this user out, and then login with your own credentials.
fr: Pour revenir à votre propre nom d'utilisateur, connectez-vous à cet utilisateur, puis ouvrez une session avec vos propres informations d'identification.

en: Which username would you like to use?
fr: Quel nom d'utilisateur souhaitez-vous utiliser ?

en: Which password?
fr: Quel mot de passe ?

en: Your email address?
fr: Votre adresse courriel ?

en: Security question:
fr: Question de sécurité :

en: Hint for answering the security question:
fr: Astuce pour répondre à la question de sécurité :

en: Submit your username or email address, and instructions will be emailed to you.
fr: Envoyez votre nom d'utilisateur ou votre adresse courriel et les instructions vous seront envoyées par courriel électronique.

en: Translator’s addition
fr: Addition du traducteur

en: A translator’s explanation - words added by the translator for clarity – text which is not literally a part of the original language, but which was supplied to make the meaning of the original clear.
fr: Une explication du traducteur – un mot ajouté par le traducteur pour la clarté – texte qui ne fait pas littéralement partie de la langue originale, mais qui y est intégré pour donner le sens du texte original.

en: Combined add and pn style
fr: Combinaison du style add et pn

en: Support for overlapping pn ...pn* and add ...add* occurrences. Deprecated.
fr: Prend en charge le chevauchement des occurrences pn ...pn* et add ... add*. Obsolète.

en: Blank line
fr: Ligne vide

en: May be used to explicitly indicate additional white space between paragraphs. Poetry text stanza break.
fr: Peut être utilisé pour indiquer explicitement un espace blanc supplémentaire entre les paragraphes. Saut de texte de strophe  de poésie.

en: Bold text
fr: Texte en gras

en: Bold-italic text
fr: Texte en gras et en italique

en: A character style, use bold + italic text
fr: Style de caractère en gras et en italique

en: Quoted book title
fr: Titre de livre en italique

en: For the quoted name of a book
fr: Pour les noms de livre en italique

en: Chapter number
fr: Numéro de chapitre

en: Alternate chapter number
fr: Numéro de chapitre alternatif

en: Second or alternate chapter number. For coding dual versification. Useful for places where different traditions of chapter breaks need to be supported in the same translation. Bibledit does nothing with this marker yet.
fr: Second ou autre numéro de chapitre. Pour baliser la double versification. Utile pour les endroits où différentes traditions de chapitrage doivent être supportées dans la même traduction. Bibledit ne fait rien avec cette balise pour le moment.

en: Category tag
fr: Catégorie des étiquettes

en: Extended note or sidebar category tag.
fr: Note étendue ou balise de catégorie d'encadré.

en: Chapter description
fr: Description de chapitre

en: Chapter label
fr: Étiquette de chapitre

en: Chapter label used for translations that add a word such as 'Chapter' before chapter numbers, e.g. Psalms.
fr: Étiquette de chapitre, utilisé pour les traductions qui ajoutent un mot comme « Chapitre » avant le numéro de chapitre, par exemple les Psaumes.

en: Closure of an epistle
fr: Fermeture d'une épître

en: Published chapter character
fr: Caractère de chapitre pour la publication

en: Published chapter number. This is a chapter marking that would be used in the published text.
fr: Caractère de chapitre pour la publication. Correspond à une balise de chapitre alternative, qui peut être utilisée pour l'édition du texte.

en: Descriptive title or Hebrew subtitle
fr: Titre descriptif ou sous-titre hébreu

en: A Hebrew text heading, to provide description, e.g. Psalms
fr: Entêtes de texte hébreux donnant une description, ex. Psaumes

en: Deuterocanonical
fr: Deutérocanonique

en: Deuterocanonical / LXX additions or insertions in the Protocanonical text
fr: Deutérocanonique / additions ou insertions de la LXX dans le texte protocanonique

en: Extended footnote
fr: Note de bas de page étendue

en: Extended footnote element.
fr: Élément de note de bas de page étendue

en: Emphasized text
fr: Texte avec emphase

en: A character style, use emphasized text style.
fr: Style de caractère, utilise le style de texte avec emphase.

en: Sidebar start
fr: Début de l'encadré

en: Beginning or opening of the sidebar content section
fr: Début ou ouverture de la section de contenu de l'encadré

en: Sidebar end
fr: Fin de l'encadré

en: End or closing of the sidebar content section
fr: Fin ou fermeture de la section de contenu de l'encadré

en: Extended cross reference
fr: Référence croisée étendue

en: Extended cross reference element.
fr: Élément de référence croisée étendue.

en: Footnote
fr: Note de bas de page

en: A footnote text item.
fr: Un élément de texte de note de bas de page.

en: Footnote Deuterocanonical content
fr: Note de pied avec contenu deutérocanonique

en: Text between these markers is material to be included only in published editions that contain the Deuterocanonical books. Deprecated.
fr: Le texte entre ces balises est du contenu à inclure uniquement dans les éditions publiées qui contiennent les livres deutérocanoniques. Obsolète.

en: Endnote
fr: Note de fin

en: An endnote text item.
fr: Un élément de texte de note de bas de fin.

en: Figure / illustration / map
fr: Image / illustration / carte

en: Illustration [columns to span, height, filename, caption text]
fr: Illustration [colonnes à étendre, hauteur, nom de fichier, texte de légende]

en: Footnote keyword
fr: Mot clé en note

en: The specific keyword or term from the text for which the footnote is being provided.
fr: Le mot clé ou le terme spécifique du texte pour lequel la note de bas de page est fournie.

en: Footnote label text
fr: Texte étiqueté de note de bas de page

en: Can be used for marking or “labeling” a word or words which are used consistently across certain types of translation notes, such as the words 'Or' in an alternative translation note, 'Others', 'Heb.', 'LXX' etc.
fr: Peut être utiliser pour marquer ou « étiqueter » un mot ou des mots qui sont utilisés de manière cohérente pour certains types de notes de traduction, tels que les mots « Ou » dans une autre note de traduction, « Autres », « Heb. », « LXX », etc.

en: Footnote reference mark
fr: Balise de référence dans une note de bas de page

en: An additional footnote marker location for a previous footnote.
fr: Un emplacement de balise de note de bas de page supplémentaire pour une note de bas de page précédente.

en: Footnote additional paragraph
fr: Paragraphe additionnel dans une note

en: Use this marker to if you need to indicate the start of a new paragraph within a footnote.
fr: Utilisez cette balise si vous devez indiquer le début d'un nouveau paragraphe dans une note de bas de page.

en: Footnote translation quotation
fr: Traduction en italique dans note de bas de page

en: A quotation from the current scripture text translation for which the note is being provided.
fr: Une citation de la traduction actuelle du texte de l'Écriture  pour laquelle la note est fournie.

en: Footnote alternate translation
fr: Traduction alternative dans note de bas de page

en: Used to distinguish between a quotation of the current scripture text translation, and an alternate translation.
fr: Utilisé pour faire la distinction entre une citation de la traduction du texte des Écritures actuelle et une autre traduction.

en: Footnote origin reference
fr: Référence d'origine de la note de bas de page

en: This is the chapter and verse or verses that note refers to.
fr: Contient le chapitre et le verset ou les versets à laquelle la note fait référence.

en: Footnote text
fr: Texte de la note de bas de page

en: The essential or explanatory text of the footnote.
fr: Texte essentiel ou explicatif de la note de bas de page.

en: Footnote verse number
fr: Numéro de verset de la note

en: A verse number within the footnote text.
fr: Un numéro de verset dans le texte de la note de bas de page.

en: Running header
fr: Titre courant

en: Running header text for a book
fr: Texte du titre courant pour un livre

en: Deprecated running header
fr: Titre courant obsolète

en: Deprecated running header text
fr: Texte de titre courant obsolète

en: Deprecated left running header
fr: Texte de titre courant gauche obsolète

en: Deprecated running header text, left side of page
fr: Texte de titre courant obsolète, page de gauche

en: Deprecated right running header
fr: Texte de titre courant droit obsolète

en: Deprecated running header text, right side of page
fr: Texte de titre courant obsolète, page de droite

en: Introduction blank line
fr: Ligne vide dans l'introduction

en: May be used to explicitly indicate additional white space between paragraphs.
fr: Peut être utilisé pour indiquer explicitement une espace blanche supplémentaire entre les paragraphes.

en: File identification information [name of file, book name, language, last edited, date etc.]
fr: Informations d'identification du fichier [nom du fichier, nom du livre, langue, dernière édition, date, etc.]

en: Encoding
fr: Encodage

en: File encoding information. Bibledit disregards this marker, as all text in Bibledit is in UTF-8 encoding.
fr: Informations sur l'encodage de fichiers. Bibledit ignore cette balise, car tout le texte dans Bibledit est encodé en UTF-8.

en: Introduction end
fr: Fin d'introduction

en: Optionally included to explicitly indicate the end of the introduction material
fr: Optionnellement inclus pour indiquer explicitement la fin du matériel d'introduction

en: Explanatory or bridge text
fr: Texte explicatif ou ponctuel

en: Introduction explanatory or bridge text, e.g. explanation of missing book in Short Old Testament)
fr: Introduction explicative ou texte de transition, p. ex. d'un livre manquant dans l'Ancien Testament réduit)

en: Introduction list item
fr: Élément d'introduction de liste

en: A list entry, level 1, if single level
fr: Une rubrique de liste, niveau 1, si un niveau unique

en: Introduction list item level 1
fr: Élément d'introduction de liste de niveau 1

en: A list entry, level 1, if multiple levels
fr: Une rubrique de liste, niveau 1,  si de multiples niveaux

en: Introduction list item level 2
fr: Élément d'introduction de liste de niveau 2

en: A list entry, level 2
fr: Rubrique de liste, niveau 2

en: Introduction flush left paragraph
fr: Paragraphe d'introduction aligné à gauche

en: Introduction prose paragraph, with no first line indent. May occur after poetry).
fr: Paragraphe d'introduction en prose, sans retrait de première ligne. Peut survenir après de la poésie).

en: Indented introduction flush left paragraph
fr: Paragraphe d'introduction aligné à gauche avec retrait

en: Introduction prose paragraph text, indented, with no first line indent
fr: Texte d'introduction de paragraphe en prose, avec retrait et sans  retrait de première ligne

en: Introduction flush left quote from text paragraph
fr: Texte de paragraphe d'introduction aligné à gauche  en italique

en: Introduction prose paragraph, quote from the body text, with no first line indent
fr: Paragraphe d'introduction en prose, italique du corps du texte, sans retrait de première ligne.

en: Introduction major title level 1
fr: Titre principale d'introduction niveau 1

en: Introduction major title, level 1, if single level
fr: Titre principale d'introduction, niveau 1, si un seul niveau

en: Introduction major title, level 1, if multiple levels
fr: Titre principale d'introduction, niveau 1, si un plusieurs niveaux

en: Introduction major title level 2
fr: Titre principale d'introduction niveau 2

en: Introduction major title, level 2
fr: Titre principale d'introduction, niveau 2

en: Introduction major title level 3
fr: Titre principale d'introduction niveau 3

en: Introduction major title, level 3
fr: Titre principale d'introduction, niveau 3

en: Introduction major title level 4
fr: Titre principale d'introduction niveau 4

en: Introduction major title, level 4.
fr: Titre principale d'introduction, niveau 4

en: Introduction major title ending
fr: Fin de titre principale d'introduction

en: Used to mark a major title indicating the end of the introduction
fr: Utilisé pour marquer un titre majeur indiquant la fin de l'introduction

en: Introduction major title ending level 1
fr: Titre principal d'introduction de niveau 1 fermant

en: Introduction major title ending level 2
fr: Titre principal d'introduction de niveau 2 fermant

en: Introduction outline entry
fr: Entrée de plan d'introduction

en: Introduction outline text, level 1, if single level
fr: Texte de plan d'introduction, niveau 1, si un niveau

en: Introduction outline entry Level 1
fr: Texte de plan d'introduction de niveau 1

en: Introduction outline text, level 1, if multiple levels
fr: Texte de plan d'introduction, niveau 1, si plusieurs niveaux

en: Introduction outline entry Level 2
fr: Texte de plan d'introduction niveau 2

en: Introduction outline text, level 2
fr: Texte de plan d'introduction, niveau 2

en: Introduction outline entry level 3
fr: Texte de plan d'introduction niveau 3

en: Introduction outline text, level 3
fr: Introduction texte de plan, niveau  3

en: Introduction outline entry level 4
fr: Texte de plan d'introduction niveau 3

en: Introduction outline text, level 4
fr: Introduction texte de plan, niveau  4

en: Introduction outline reference range
fr: Plage de référence du plan d'introduction

en: Introduction references range for outline entry; for marking references separately
fr: Entrée de plage de références du plan d'introduction ; pour marquer les références séparément

en: Introduction outline title
fr: Introduction titre de plan

en: Introduction paragraph
fr: Paragraphe d'introduction

en: Introduction prose paragraph
fr: Paragraphe d'introduction en prose

en: Indented introduction paragraph
fr: Paragraphe d'introduction en retrait

en: Introduction prose paragraph, with first line indent
fr: Paragraphe d'introduction en prose avec la première ligne en retrait

en: Introduction quote from text paragraph
fr: Paragraphe de texte d'introduction en italique

en: Introduction prose paragraph, quote from the body text
fr: Paragraphe d'introduction en prose, italique dans le corps de texte.

en: Introduction right-aligned paragraph
fr: Paragraphe d'introduction aligné à droite

en: Introduction prose paragraph, right aligned
fr: Texte d'introduction en prose, aligné à droite

en: Introduction poetic line
fr: Ligne d'introduction poétique

en: Introduction poetry text, level 1, if single level
fr: Texte d'introduction poétique, niveau 1, si un seul niveau

en: Introduction poetic line Level 1
fr: Ligne d'introduction poétique niveau 1

en: Introduction poetry text, level 1, if multiple levels
fr: Texte d'introduction poétique, niveau 1, si plusieurs niveaux

en: Introduction poetic line level 2
fr: Texte d'introduction poétique niveau 2

en: Introduction poetry text, level 2
fr: Texte d'introduction poétique, niveau 2

en: Introduction poetic line level 3
fr: Ligne d'introduction poétique niveau 3

en: Introduction poetry text, level 3
fr: Texte d'introduction poétique niveau 3

en: Introduction quoted text
fr: Introduction texte de citation

en: Scripture quotations, or other quoted text, appearing in the introduction
fr: Citations de l'Écriture, ou autre texte cité, apparaissant dans l'introduction

en: Introduction section heading level 1
fr: En-tête de section d'introduction niveau  1

en: Introduction section heading, level 1, if single level
fr: En-tête de section d'introduction, niveau  1, si un seul niveau

en: Introduction section heading, level 1, if multiple levels
fr: En-tête de section d'introduction, niveau  1, si un plusieurs niveaux

en: Introduction section heading level 2
fr: En-tête de section d'introduction niveau  2

en: Introduction section heading, level 2
fr: En-tête de section d'introduction, niveau  2

en: Italic text
fr: Italique

en: A character style, use italic text
fr: Style de caractère en italique

en: Link text
fr: Texte de lien

en: Optionally used for associating linking attributes to a span of text when no other character level markup is applied to the same span.
fr: Facultativement utilisé pour associer des attributs de liaison à une plage de texte lorsqu'aucun autre balisage de niveau de caractère n'est appliqué à la même plage.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Keyword / keyterm
fr: Mot-clé/terme-clé

en: List footer
fr: Sommaire de liste

en: Some lists include an introductory and concluding remark. They are an integral part of the list content, but are not list items. A list does not require either or both of these elements.
fr: Certaines listes comprennent une remarque d'introduction et de conclusion. Ils font partie intégrante du contenu de la liste, mais ne sont pas des éléments de liste. Une liste ne nécessite ni l'un ni l'autre de ces éléments.

en: List header
fr: Titre de liste

en: List entry
fr: Rubrique de liste

en: List entry level 1
fr: Rubrique de liste niveau 1

en: List entry level 2
fr: Rubrique de liste niveau 2

en: List entry level 3
fr: Rubrique de liste niveau 3

en: A list entry, level 3
fr: Une rubrique de liste, niveau 3

en: List entry level 4
fr: Rubrique de liste niveau 4

en: A list entry, level 4
fr: Une rubrique de liste, niveau 4

en: List entry 'key' content
fr: Rubrique de liste de contenu 'clé'

en: The 'key' content will be followed by 'value' content
fr: Le contenu 'clé' sera suivi du contenu 'valeur'

en: Embedded list entry
fr: Rubrique de liste incorporée

en: An out-dented paragraph meant to highlight the items of an embedded list
fr: Un paragraphe avec une indentation négative destiné à mettre en évidence les éléments d'une liste incorporée

en: Embedded list entry level 1
fr: Rubrique de liste incorporée niveau 1

en: An out-dented paragraph meant to highlight the items of an embedded list, level 1
fr: Un paragraphe avec une indentation négative destiné à mettre en évidence les éléments d'une liste incorporée, niveau 1

en: Embedded list entry level 2
fr: Rubrique de liste incorporée niveau 2

en: An out-dented paragraph meant to highlight the items of an embedded list, level 2
fr: Un paragraphe avec une indentation négative destiné à mettre en évidence les éléments d'une liste incorporée, niveau 2

en: Liturgical note
fr: Note liturgique

en: A guide which tells the reader or worshipper that he should recite a prayer or recitation etc.
fr: Un guide qui indique au lecteur ou au priant qu'il devrait réciter une prière ou une récitation, etc.

en: List entry total
fr: Total des rubriques de liste

en: Use in accounting lists for denoting the total component of the text within a list item
fr: Utilisé dans les listes de comptage pour indiquer le composant total du texte dans un élément de liste

en: List entry 'value' content
fr: Contenu de la 'valeur' de la rubrique de liste

en: The 'value' content follows the 'key' content
fr: Le contenu 'valeur' suit le contenu 'clé'

en: List entry 'value' content level 1
fr: Contenu de la 'valeur' de la rubrique de liste niveau 1

en: The 'value' content follows the 'key' content, level 1
fr: Le contenu 'valeur' suit le contenu 'clé', niveau 1

en: Continuation paragraph
fr: Paragraphe sans retrait (de continuation)

en: Paragraph text, with no first line indent
fr: Texte de paragraphe, sans retrait de première ligne

en: Indented flush left paragraph
fr: Paragraphe avec retrait aligné à gauche

en: Paragraph text, indented, with no first line indent, often used for discourse.
fr: Texte de paragraphe, en retrait, sans retrait de première ligne, souvent utilisé pour le discours.

en: Major section reference range
fr: Plage de références de section majeur

en: The text reference range listed under a major section heading
fr: La plage de référence du texte répertoriée sous un titre de section majeur

en: Major section heading
fr: Titre de section majeure

en: A major section division heading, level 1, if single level
fr: Un titre de section majeure, niveau 1, si un seul niveau

en: Major section heading level 1
fr: Un titre de section majeure niveau 1

en: A major section division heading, level 1, if multiple levels
fr: Un titre de section majeure, niveau 1, si un plusieurs niveaux

en: Major section heading level 2
fr: Un titre de section majeure niveau 2

en: A major section division heading, level 2
fr: Un titre de section majeure, niveau 2

en: Major title
fr: Titre principal

en: The main title of the book, if single level
fr: Le titre principal du livre, si un seul niveau

en: Major title level 1
fr: Titre principal niveau 1

en: The main title of the book, if multiple levels
fr: Le titre principal du livre, si un plusieurs niveaux

en: Major title level 2
fr: Titre principal niveau 2

en: A secondary title with less important information than the main title.
fr: Un titre secondaire avec des informations moins importantes que le titre principal.

en: Major title level 3
fr: Titre principal niveau 3

en: A secondary title, less important than the main title.
fr: Un titre secondaire, moins important que le titre principal.

en: Major title level 4
fr: Titre principal niveau 4

en: A small secondary title sometimes occurring within parentheses.
fr: Un petit titre secondaire apparaissant parfois entre parenthèses.

en: Major title at ending
fr: Titre principal à la fin

en: The main title of the book repeated at the end of the book, if single level.
fr: Le titre principal du livre répété à la fin du livre, si un seul niveau.

en: Major title at ending level 1
fr: Titre principal à la fin niveau 1

en: The main title of the book repeated at the end of the book, if multiple levels
fr: Le titre principal du livre répété à la fin du livre, si plusieurs niveaux

en: Major title at ending level 2
fr: Titre principal à la fin niveau 2

en: A secondary title occurring before or after the ending main title.
fr: Un titre secondaire arrivant avant ou après le titre principal final.

en: No break with previous paragraph
fr: Pas de saut avec le paragraphe précédent

en: Paragraph text, with no break from previous paragraph text, at chapter boundary.
fr: Texte du paragraphe, sans rupture avec le texte du paragraphe précédent, à la limite du chapitre.

en: Name of God
fr: Nom divin

en: For name of God
fr: Pour le nom divin

en: Subject index entry
fr: Entrée d'index de thèmes

en: Surround a word or words with this markup to indicate that it appears or should appear in the subject index.
fr: Entourez un mot ou des mots avec ce balisage pour indiquer qu'il apparaît ou devrait apparaître dans l'index de thèmes.

en: Normal text
fr: Texte standard

en: May be used when a larger paragraph element is set in an alternate font style, e.g. italic, and a selected section of text should be displayed in normal text.
fr: Peut être utilisé lorsqu'un élément de paragraphe plus grand est défini dans un autre style de police, par ex. italique et qu'une section de texte sélectionnée doit être affichée en texte normal.

en: Ordinal number ending
fr: Fin d'adjectif numéral ordinal

en: For the text portion of an ordinal number
fr: Pour la partie de texte d'un nombre ordinaire

en: Normal paragraph
fr: Paragraphe standard

en: Paragraph text, with first line indent
fr: Texte de paragraphe avec un retrait de la première ligne

en: Page break
fr: Saut de page

en: Page break used for new reader portions and children's bibles where content is controlled by the page.
fr: Saut de page utilisé pour les nouvelles portions de lecteur et les bibles pour enfants où le contenu est contrôlé par la page.

en: Centered paragraph
fr: Paragraphe centré

en: Paragraph text, centered, for inscription.
fr: Texte de paragraphe centré, pour une inscription.

en: Indented paragraph
fr: Paragraphe en retrait

en: Paragraph text, level 1 indent, if single level, with first line indent; often used for discourse.
fr: Texte de paragraphe niveau 1 avec retrait, si un seul niveau, avec indentation de première ligne ; souvent utilisé pour le discours.

en: Indented paragraph level 1
fr: Paragraphe en retrait niveau 1

en: Paragraph text, level 1 indent, if multiple levels, with first line indent; often used for discourse.
fr: Texte de paragraphe niveau 1 avec retrait, si un plusieurs niveaux, avec indentation de première ligne ; souvent utilisé pour le discours.

en: Indented paragraph level 2
fr: Paragraphe en retrait niveau 2

en: Paragraph text, level 2 indent, with first line indent; often used for discourse.
fr: Texte de paragraphe niveau 2 avec retrait, avec indentation de première ligne ; souvent utilisé pour le discours.

en: Indented paragraph level 3
fr: Paragraphe en retrait niveau 3

en: Paragraph text, level 3 indent, with first line indent; often used for discourse.
fr: Texte de paragraphe niveau 3 avec retrait, avec indentation de première ligne ; souvent utilisé pour le discours.

en: Embedded text paragraph
fr: Texte de paragraphe incorporé

en: Embedded text paragraph.
fr: Texte de paragraphe incorporé.

en: Embedded text closing
fr: Texte de paragraphe incorporé fermant

en: Embedded text closing.
fr: Texte de paragraphe incorporé fermant.

en: Embedded text opening
fr: Texte de paragraphe incorporé ouvrant

en: Embedded text opening.
fr: Texte de paragraphe incorporé ouvrant.

en: Embedded text refrain
fr: Texte de refrain incorporé

en: Embedded text refrain, e.g. Then all the people shall say, Amen!
fr: Texte de refrain incorporé, par ex. Alors tout le peuple pourra dire, Amen !

en: Proper name
fr: Nom propre

en: For a proper name.
fr: Pour un nom propre.

en: Geographic proper name
fr: Nom propre géographique

en: For a geographic proper name.
fr: Pour un nom propre géographique.

en: Paragraph opening an epistle
fr: Paragraphe ouvrant une épître

en: Paragraph opening an epistle or letter, without first line indent.
fr: Paragraphe ouvrant une épître ou une lettre, sans retrait à la première ligne.

en: Pronunciation annotation
fr: Annotation de prononciation

en: For indicating pronunciation in CJK texts. Deprecated.
fr: Pour indiquer la prononciation dans les textes CJK. Obsolète.

en: Poetic line
fr: Ligne de poésie

en: Poetry text, level 1 indent, if single level.
fr: Texte de poésie niveau 1 avec retrait, si un seul niveau.

en: Poetic line level 1
fr: Ligne de poésie niveau 1

en: Poetry text, level 1 indent, if multiple levels.
fr: Texte de poésie niveau 1 avec retrait, si plusieurs niveaux.

en: Poetic line level 2
fr: Ligne de poésie niveau 2

en: Poetry text, level 2 indent.
fr: Texte de poésie niveau 2 avec retrait.

en: Poetic line level 3
fr: Ligne de poésie niveau 2

en: Poetry text, level 3 indent.
fr: Texte de poésie niveau 3 avec retrait.

en: Acrostic heading
fr: Titre acrostiche

en: Poetry text, acrostic marker or heading.
fr: Texte de poésie, balise d'acrostiche ou titre.

en: Acrostic letter
fr: Lettre acrostiche

en: Poetry text, acrostic markup of the first character of a line of acrostic poetry.
fr: Texte de poésie, balisage acrostiche du premier caractère d'une ligne de poésie acrostiche.

en: Centered poetic line
fr: Ligne de poésie centrée

en: Poetry text, centered.
fr: Texte de poésie centré.

en: Hebrew note
fr: Note en hébreux

en: A Hebrew musical performance comment similar in content to many of the Hebrew Psalm titles, but placed at the end of the poetic section.
fr: Un commentaire hébreu d'interprétation musicale  similaire en contenu à de nombreux titres de psaume hébreu, mais placé à la fin de la section poétique.

en: Embedded text poetic line
fr: Ligne de texte de poésie incorporée

en: Poetry text, embedded, level 1 indent, if single level.
fr: Texte de poésie, incorporée, niveau 1 avec retrait, si un seul niveau.

en: Embedded text poetic line level 1
fr: Ligne de texte de poésie incorporée niveau 1

en: Poetry text, embedded, level 1 indent, if multiple levels.
fr: Texte de poésie, incorporée, niveau 1 avec retrait, si un plusieurs niveaux.

en: Embedded text poetic line level 2
fr: Ligne de texte de poésie incorporée niveau 2

en: Poetry text, embedded, level 2 indent.
fr: Texte de poésie, incorporée, niveau 2 avec retrait.

en: Embedded text poetic line level 3
fr: Ligne de texte de poésie incorporée niveau 3

en: Poetry text, embedded, level 3 indent.
fr: Texte de poésie, incorporée, niveau 3 avec retrait.

en: Right-aligned poetic line
fr: Ligne de poésie aligné à droite

en: Commonly used for a poetic refrain.
fr: Habituellement utilisé pour un refrain en poésie.

en: Selah
fr: Pause

en: Poetry text, Selah.
fr: Texte de poésie, Pause.

en: Quoted text
fr: Texte en italique

en: Old Testament quotations in the New Testament, or other quotations.
fr: Citations de l'Ancien Testament dans le Nouveau, ou autres citations.

en: Parallel passage references
fr: Références de passage parallèle

en: Parallel references.
fr: Références parallèles

en: Annotated base text
fr: Texte de base annoté

en: Used to mark the base text being annotated with ruby characters.
fr: Utilisé pour baliser le texte de base annoté avec des caractères ruby.

en: Remark
fr: Remarque

en: Comments and remarks.
fr: Commentaires et remarques.

en: Inline quotation references
fr: Références en italique dans texte

en: A cross-reference indicating the source text for the preceding quotation.
fr: Une référence croisée indiquant le texte source de la citation précédente.

en: Ruby annotation text
fr: Texte d'annotation ruby

en: In the case where the annotation text is associated with only a single preceding ideogram, only the 'rt ...rt*' marker is required. The base text markup 'rb ...rb*' is optional in these cases.
fr: Dans le cas où le texte d'annotation n'est associé qu'à un seul idéogramme précédent, seul la balise 'rt ...rt*' est requis. Le balisage de base 'rb ...rb*' est facultatif dans ces cas.

en: Section heading
fr: Titre de section

en: A section heading, level 1, if single level.
fr: Titre de section niveau 1, si un seul niveau.

en: Section heading level 1
fr: Titre de section niveau 1

en: A section heading, level 1, if multiple levels.
fr: Titre de section niveau 1, si plusieurs niveaux.

en: Section heading Level 2
fr: Titre de section niveau 2

en: A section heading, level 2.
fr: Titre de section, niveau 2.

en: Section heading level 3
fr: Titre de section niveau 3

en: A section heading, level 3.
fr: Titre de section, niveau 3.

en: Section heading level 4
fr: Titre de section niveau 4

en: A section heading, level 4.
fr: Titre de section, niveau 4.

en: Small-cap text
fr: Texte en petite majuscule

en: A character style, for small capitalization text.
fr: Un style de caractère, pour le texte en petite majuscule.

en: Semantic division
fr: Division sémantique

en: Vertical space used to divide the text into sections, in a manner similar to the structure added through the use of a sequence of heading texts.
fr: Espace verticale utilisée pour diviser le texte en sections, d'une manière similaire à la structure ajoutée par l'utilisation d'une séquence de textes de titres.

en: Semantic division level 1
fr: Division sémantique niveau 1

en: Semantic division level 2
fr: Division sémantique niveau 2

en: Semantic division level 3
fr: Division sémantique niveau 3

en: Semantic division level 4
fr: Division sémantique niveau 4

en: Signature of the author
fr: Signature de l'auteur

en: Signature of the author of a letter or epistle.
fr: Signature de l'auteur d'une lettre ou d'une épître.

en: Secondary language or text source
fr: Langue secondaire ou texte source

en: Passage of text based on a secondary language or alternate text source.
fr: Passage d'un texte basé sur une langue secondaire ou un texte source alternatif.

en: Speaker
fr: Orateur

en: A heading to identify the speaker.
fr: Un titre pour identifier l'orateur.

en: Section reference range
fr: Plage de références de section

en: The text reference range listed under a section heading.
fr: Plage de texte de références listée sous un titre de section.

en: Project text status tracking.
fr: Suivi du statut du texte du projet.

en: Table column 1 cell
fr: Cellule de tableau colonne 1

en: A table cell item, column 1.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 1.

en: Table column 2 cell
fr: Cellule de tableau colonne 2

en: A table cell item, column 2.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 2.

en: Table column 3 cell
fr: Cellule de tableau colonne 3

en: A table cell item, column 3.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 3.

en: Table column 4 cell
fr: Cellule de tableau colonne 4

en: A table cell item, column 4.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 4.

en: Right aligned table cell column 1
fr: Cellule de tableau aligné à droite colonne 1

en: A table cell item, column 1, right aligned.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 1, aligné à droite.

en: Right aligned table cell column 2
fr: Cellule de tableau aligné à droite colonne 2

en: A table cell item, column 2, right aligned.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 2, aligné à droite.

en: Right aligned table cell column 3
fr: Cellule de tableau aligné à droite colonne 3

en: A table cell item, column 3, right aligned.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 2, aligné à droite.

en: Right aligned table cell column 4
fr: Cellule de tableau aligné à droite colonne 4

en: A table cell item, column 4, right aligned.
fr: Un élément de cellule de tableau, colonne 4, aligné à droite.

en: Table column 1 heading
fr: Titre de tableau colonne 1

en: A table heading, column 1.
fr: Un titre de tableau, colonne 1.

en: Table column 2 heading
fr: Titre de tableau colonne 2

en: A table heading, column 2.
fr: Un titre de tableau, colonne 2.

en: Table column 3 heading
fr: Titre de tableau colonne 3

en: A table heading, column 3.
fr: Un titre de tableau, colonne 3.

en: Table column 4 heading
fr: Titre de tableau colonne 4

en: A table heading, column 4.
fr: Un titre de tableau, colonne 4.

en: Right aligned table column 1 heading
fr: Titre de tableau colonne 1 aligné à droite

en: A table heading, column 1, right aligned.
fr: Un titre de tableau colonne 1, aligné à droite.

en: Right aligned table column 2 heading
fr: Titre de tableau colonne 2 aligné à droite

en: A table heading, column 2, right aligned.
fr: Titre de tableau colonne 2, aligné à droite.

en: Right aligned table 3 column heading
fr: Titre de tableau colonne 3 aligné à droite

en: A table heading, column 3, right aligned.
fr: Titre de tableau colonne 3, aligné à droite.

en: Right aligned table column 4 heading
fr: Titre de tableau colonne 4 aligné à droite

en: A table heading, column 4, right aligned.
fr: Titre de tableau colonne 4, aligné à droite.

en: Transliterated word
fr: Mot translittéré

en: Transliterated or foreign words.
fr: Mots translittérés ou étrangers.

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: Front matter table of contents.
fr: Table des matières dans l'avant-propos .

en: Long table of contents text
fr: Texte de table des matières longue

en: Long table of contents text.
fr: Texte de table des matières longue.

en: Short table of contents text
fr: Texte de table des matières courte

en: Short table of contents text.
fr: Texte de table des matières courte.

en: Book abbreviation
fr: Abréviation de livre

en: Book abbreviation. Not yet supported in Bibledit.
fr: Abréviation de livre. Pas encore pris en charge par Bibledit.

en: Table row start
fr: Début de la rangée du tableau

en: A new table row.
fr: Une nouvelle rangée de tableau.

en: Verse number
fr: Numéro de verset

en: A verse number.
fr: Un numéro de verset.

en: Alternate verse number
fr: Numéro de verset alternatif

en: Second or alternate verse number. For coding dual numeration in Psalms.
fr: Numéro de verset alternatif ou secondaire. Pour encoder la double numérotation dans les Psaumes.

en: Published verse marker
fr: Balise de verset publié

en: Published verse marker. This is a verse marking that would be used in the published text.
fr: Balise de verset pour l'édition. C'est une balise de verset qui peut être utilisée dans l'édition du texte.

en: Wordlist entry
fr: Entrée de liste de mots

en: Surround words with this markup to indicate that it appears or should appear in the word list.
fr: Entourer les mots avec ce balisage permet d'indiquer qu'il apparaît ou devrait apparaître dans la liste de mots.

en: Aramaic word list entry
fr: Entrée de liste de mots araméens

en: Surround words with this markup to indicate that it appears or should appear in the Aramaic word list.
fr: Entourez les mots avec ce balisage pour indiquer qu'il apparaît ou devrait apparaître dans la liste de mots araméen.

en: Greek word list entry
fr: Entrée de liste de mots grecs

en: A Greek word list text item.
fr: Élément de liste de mots grecs.

en: Hebrew word list entry
fr: Entrée de liste de mots hébreux

en: A Hebrew word list text item.
fr: Élément de liste de mots hébreux.

en: Words of Jesus
fr: Paroles de Jésus

en: For marking the words of Jesus.
fr: Pour baliser les paroles de Jésus.

en: Cross reference
fr: Références croisées

en: A list of cross references.
fr: Une liste de références croisées.

en: Cross reference deuterocanonical
fr: Références croisées deutérocanoniques.

en: References or other text between these markers is material to be included only in published editions that contain the Deuterocanonical books. Deprecated.
fr: Les références ou autres textes entre ces balises sont des éléments à inclure uniquement dans les éditions publiées contenant les livres deutérocanoniques. Obsolète.

en: Cross reference keyword
fr: Mot-clé de référence croisée

en: A keyword from the scripture translation text which the target references also refer to.
fr: Un mot-clé du texte de la traduction de l'Écriture auquel les références de la cible se réfèrent également.

en: Cross reference New Testament
fr: Références croisées du Nouveau Testament

en: References or other text between these markers is material to be included only in published editions that contain the New Testament books.
fr: Les références ou autres textes entre ces balises sont des éléments à inclure uniquement dans les éditions publiées qui contiennent les livres du Nouveau Testament.

en: Cross reference origin reference
fr: Référence d'origine de la référence croisée

en: This is the chapter and verse or verses that target references are being provided for.
fr: C'est le chapitre et le verset ou les versets auxquels les références cibles sont fournies.

en: Published cross reference origin text
fr: Texte de la référence croisée d'origine publié

en: In some texts, the content intended to be published in the position of the cross reference origin text 'xo' does not follow the typical chapter-separator-verse pattern. An origin reference following this pattern is required for validation of the cross reference location. 'xop' ...'xop*' can be used in order to supply the content intended for publishing, similar to the use of 'cp' and 'vp ...vp*'.
fr: Dans certains textes, le contenu destiné à être publié à la position du texte d'origine de référence croisée 'xo' ne suit pas le modèle typique de chapitre-séparateur-verset. Une référence d'origine suivant ce modèle est requise pour la validation de l'emplacement de référence croisée. 'xop' ... 'xop*' peut être utilisé pour fournir le contenu destiné à la publication, similaire à l'utilisation de 'cp' et 'vp ... vp*'.

en: Cross reference Old Testament
fr: Références croisées de l'Ancien Testament

en: References or other text between these markers is material to be included only in published editions that contain the Old Testament books.
fr: Les références ou autres textes entre ces balises sont des éléments à inclure uniquement dans les éditions publiées qui contiennent les livres de l'Ancien Testament.

en: Cross reference quotation
fr: Référence croisée italique

en: A cross reference quotation from the scripture text.
fr: Une citation de référence croisée du texte de l'Écriture.

en: Cross reference target references
fr: Référence croisée des références cibles

en: The cross reference target references.
fr: La référence croisée des références cibles

en: Target references added text
fr: Référence cible texte ajouté

en: Used for marking text added to the target references. This text should be ignored when identifying or linking to cross reference target references.
fr: Utilisé pour marquer le texte ajouté aux références cibles. Ce texte doit être ignoré lors de l’identification ou de l'établissement de liens vers des références croisées.

en: Peripheral
fr: Périphérique

en: Divisions for peripheral content.
fr: Divisions pour le contenu périphérique.

en: Genesis
fr: Genèse

en: Exodus
fr: Exode

en: Leviticus
fr: Lévitique

en: Numbers
fr: Nombres

en: Num
fr: Nom

en: Deuteronomy
fr: Deutéronome

en: Joshua
fr: Josué

en: Josh
fr: Jos

en: Judges
fr: Juges

en: Judg
fr: Jug

en: Jdg
fr: Jug

en: 1 Kings
fr: 1 Rois

en: 1Kgs
fr: 1Ro

en: 1Ki
fr: 1R

en: 2 Kings
fr: 2 Rois

en: 2Kgs
fr: 2Ro

en: 2Ki
fr: 2R

en: 1 Chronicles
fr: 1 Chroniques

en: 2 Chronicles
fr: 2 Chroniques

en: Ezra
fr: Esdras

en: Ezr
fr: Esd

en: Nehemiah
fr: Néhémie

en: Psalms
fr: Psaumes

en: Proverbs
fr: Proverbes

en: Ecclesiastes
fr: Ecclésiaste

en: Song of Solomon
fr: Cantique des cantiques

en: Song
fr: Cant

en: Sol
fr: Can

en: Isaiah
fr: Esaïe

en: Jeremiah
fr: Jérémie

en: Ezekiel
fr: Ezéchiel

en: Ezek
fr: Eze

en: Hosea
fr: Osée

en: Hos
fr: Ose

en: Joel
fr: Joël

en: Joe
fr: Jol

en: Obadiah
fr: Abdias

en: Obad
fr: Abd

en: Oba
fr: Abd

en: Jonah
fr: Jonas

en: Micah
fr: Michée

en: Habakkuk
fr: Habaquq

en: Zephaniah
fr: Sophonie

en: Zeph
fr: Soph

en: Zep
fr: Sop

en: Haggai
fr: Aggée

en: Hag
fr: Agg

en: Zechariah
fr: Zacharie

en: Zech
fr: Zach

en: Zec
fr: Zac

en: Malachi
fr: Malachie

en: Matthew
fr: Matthieu

en: Matt
fr: Mat

en: Mat
fr: Mt

en: Mark
fr: Marc

en: Mar
fr: Mrc

en: Luke
fr: Luc

en: Luk
fr: Luc

en: John
fr: Jean

en: Joh
fr: Jn

en: Acts
fr: Actes

en: Romans
fr: Romains

en: 1 Corinthians
fr: 1 Corinthiens

en: 2 Corinthians
fr: 2 Corinthiens

en: Galatians
fr: Galates

en: Ephesians
fr: Ephésiens

en: Philippians
fr: Philippiens

en: Colossians
fr: Colossiens

en: 1 Thessalonians
fr: 1 Thessaloniciens

en: 2 Thessalonians
fr: 2 Thessaloniciens

en: 1 Timothy
fr: 1 Timothée

en: 2 Timothy
fr: 2 Timothée

en: Titus
fr: Tite

en: Philemon
fr: Philémon

en: Hebrews
fr: Hébreux

en: James
fr: Jacques

en: Jas
fr: Jac

en: Jam
fr: Jacq

en: 1 Peter
fr: 1 Pierre

en: 1Pet
fr: 1Pie

en: 1Pe
fr: 1Pi

en: 2 Peter
fr: 2 Pierre

en: 2Pet
fr: 2Pie

en: 2Pe
fr: 2Pi

en: 1 John
fr: 1 Jean

en: 1John
fr: 1Jean

en: 1Jo
fr: 1Jn

en: 2 John
fr: 2 Jean

en: 2John
fr: 1Jean

en: 2Jo
fr: 2Jn

en: 3 John
fr: 3 Jean

en: 3John
fr: 3Jean

en: 3Jo
fr: 3Jn

en: Revelation
fr: Apocalypse

en: Rev
fr: Apo

en: Front Matter
fr: Introduction principale

en: Back Matter
fr: Conclusion

en: Other Material
fr: Autre contenu

en: Tobit
fr: Tobie

en: Esther (Greek)
fr: Esther (Grec)

en: Wisdom of Solomon
fr: Sagesse de Salomon

en: Wis
fr: Sag

en: Sirach
fr: Siracide

en: Letter of Jeremiah
fr: Lettre de Jérémie

en: Song of the Three Children
fr: Cantique des trois enfants

en: S3Y
fr: C3E

en: Susanna
fr: Suzanne

en: Bel and the Dragon
fr: Bel et le dragon

en: 1 Maccabees
fr: 1 Maccabées

en: 2 Maccabees
fr: 2 Maccabées

en: 1 Esdras (Greek)
fr: 1 Esdras (Grec)

en: Prayer of Manasses
fr: Prière de Manassé

en: Psalm 151
fr: Psaume 151

en: 3 Maccabees
fr: 3 Maccabées

en: 4 Maccabees
fr: 4 Maccabées

en: Daniel (Greek)
fr: Daniel (grec)

en: Psalms of Solomon
fr: Psaumes de Solomon

en: Ezra Apocalypse
fr: Apocalypse d'Esdras

en: 5 Ezra
fr: 5 Esdras

en: 6 Ezra
fr: 6 Esdras

en: Psalms 152-155
fr: Psaumes 152-155

en: 2 Baruch (Apocalypse)
fr: Baruch 2 (Apocalypse)

en: Letter of Baruch
fr: Lettre de Baruch

en: Jubilees
fr: Livre des Jubilés

en: Reproof
fr: Tägsas (2ème partie Proverbes Ethiopien)

en: Letter to the Laodiceans
fr: Lettre aux Laodicéens

en: Introduction Matter
fr: Introduction

en: Glossary / Wordlist
fr: Glossaire / Liste de mot

en: Topical Index
fr: Index de lieu

en: Names Index
fr: Index de noms

en: No files in this folder
fr: Aucun fichier dans ce dossier

en: Cannot remove the last user
fr: Impossible de supprimer le dernier utilisateur

en: Cannot remove the last administrator
fr: Impossible de supprimer le dernier administrateur

en: The default new user is changed.
fr: Le nouvel utilisateur par défaut est modifié.

en: Please enter a name for the new user
fr: Entrer un nom pour le nouvel utilisateur

en: User already exists
fr: L'utilisateur existe déjà

en: User created
fr: Utilisateur créé

en: Cannot remove the demo admin
fr: Impossible de supprimer la démo de l’administrateur

en: Select a role for
fr: Sélectionnez un rôle pour

en: Please enter an email address for
fr: Veuillez entrer une adresse e-mail pour

en: Email address was updated
fr: L'adresse email a été mise à jour

en: Would you like to grant the user access to a Bible?
fr: Souhaitez-vous accorder à l'utilisateur l'accès à une Bible ?

en: The user has been granted access to this Bible
fr: Laccès à cette Bible a été accordé à l'utilisateur

en: The user no longer has access to this Bible
fr: L'utilisateur n'a plus accès à cette Bible

en: The user account was enabled
fr: Le compte utilisateur a été activé

en: The user account was disabled
fr: Le compte d'utilisateur a été désactivé

en: all
fr: Tous

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: The two sets of characters were saved
fr: Les deux jeux de caractères ont été enregistrés

en: Which Bible would you like to take the data from?
fr: À partir de quelle Bible voulez-vous prendre les données ?

en: No first set of characters given
fr: Pas de premier jeu de caractères renseigné

en: No second set of characters given
fr: Pas de second jeu de caractères renseigné

en: The export has been removed.
fr: L'exportation a été effacée

en: The Bible is being exported to Web format.
fr: La Bible va être exportée au format Web.

en: The email address for the feedback link was removed.
fr: L'adresse électronique du lien de retour d’information a été supprimée.

en: The email address for the feedback link was saved.
fr: L’adresse électronique du lien de retour d’information a été enregistrée.

en: The email address is not valid.
fr: L'adresse électronique n’est pas valide.

en: The Bible is being exported to Html format.
fr: La Bible vaêtre exportée au format Html.

en: The Bible is being exported to USFM format.
fr: La Bible va être exportée au format USFM.

en: The Bible is being exported to basic USFM format and text.
fr: La Bible va être exportée au format basic USFM et texte.

en: The Bible is being exported to OpenDocument format.
fr: La Bible va être exportée au format OpenDocument.

en: Please enter a page width in millimeters
fr: Veuillez définir une largeur de page en milimètres

en: The width of A4 is 210 mm. The width of Letter is 216 mm.
fr: La largeur du format A4 est 210 mm. La largeur du format US Letter est 216 mm.

en: Please enter a page height in millimeters
fr: Veuillez définir une hauteur de page en millimètres

en: The height of A4 is 297 mm. The width of Letter is 279 mm.
fr: La hauteur du format A4 est 297 mm. La hauteur du format US Letter est 279 mm.

en: Please enter an inner margin size in millimeters
fr: Veuillez définir une marge intérieure en millimètre

en: Please enter an outer margin size in millimeters
fr: Veuillez définir une marge extérieure en millimètre

en: Please enter an top margin size in millimeters
fr: Veuillez définir la marge supérieure en millimètres

en: Please enter an bottom margin size in millimeters
fr: Veuillez définir la marge inférieure en millimètres

en: The font for securing exports was saved.
fr: La police pour sécuriser les exportations a été enregistrée.

en: The info documents are being generated.
fr: Les informations du documents vont être générées.

en: The Bible is being exported to e-Sword format.
fr: La Bible va être exportée au format e-Sword.

en: The Bible is being exported to Online Bible format.
fr: La Bible va être exportée au format Bible Online.

en: The password for securing exports was saved.
fr: Le mot de passe pour sécuriser les exports a été enregistré.

en: The Bible will be submitted to the Bible Drop Box.
fr: La Bible sera soumise à Bible Drop Box.

en: You will receive email with further details.
fr: Vous recevrez un e-mail avec plus de détails.

en: Go to Bibledit Cloud to submit the Bible there.
fr: Allez sur Bibledit Cloud pour y soumettre la Bible.

en: Exporting invalid UTF-8.
fr: Exportation de code UTF-8 invalide.

en: Please check.
fr: Veuillez

en: Number of chapters per book
fr: Nombre de chapitre par livre

en: Long table of contents entries
fr: Table des matières

en: Short table of contents entries
fr: Table des matières sommaire

en: Book abbreviations
fr: Abréviations du livre

en: Publishing chapter labels
fr: Édition des étiquettes de chapitre

en: Publishing alternate chapter numbers
fr: Publication de numéros de chapitre alternatifs

en: Word list, glossary, dictionary entries
fr: Liste de mots, glossaire, entrées de dictionnaire

en: Hebrew word list entries
fr: Entrées de la liste de nom hébreux

en: Greek word list entries
fr: Entrées de la liste de nom grecs

en: Subject index entries
fr: Entrée d'index de sujet

en: Other information
fr: Autre informations

en: Fallout
fr: Erreurs

en: Text length differs too much
fr: La longueur du texte diffère trop

en: Text content differs too much
fr: Le contenu du texte diffère trop

en: Saving chapter
fr: Enregistrement du chapitre

en: Missing verse number
fr: Nombre de versets manquants

en: Verse mismatch
fr: Verset incohérent

en: Cannot overwrite another verse
fr: Impossible d'écraser un autre verset

en: Doesn't know where to save
fr: Ne sait pas où sauvegarder

en: Saving verse
fr: Enregistrement du verset

en: Administrator
fr: Administrateur

en: A translator added chapter
fr: Un traducteur a ajouté un chapitre

en: A translator updated chapter
fr: Un traducteur a mis à jour un chapitre

en: A translator deleted chapter
fr: Un traducteur a supprimé un chapitre

en: A translator deleted book
fr: Un traducteur a supprimé un livre

en: A collaborator deleted chapter
fr: Un collaborateur a fait une mise à jour

en: Bibledit fixed merge conflicts
fr: Bibledit a résolu les conflits de fusion

en: Received from client
fr: Reçu du client

en: Mail generated by a Bibledit client at IP address
fr: Courrier généré par un client Bibledit à l'adresse IP

en: whole Bible
fr: toute la Bible

en: Exported to OpenDocument files
fr: Exporté en fichiers OpenDocument

en: Exported to e-Sword
fr: Exporté en e-Sword

en: Exported to basic USFM and text
fr: Exporté en USFM basique et en texte

en: Submit to the Bible Drop Box
fr: Soumettre à Bible Drop Box

en: Bible translation through Bibledit
fr: Traduction de la Bible par Bibledit

en: Go back to
fr: Précédent

en: Comment on
fr: Commentaire sur

en: Exported to web
fr: Exporté sur le web

en: Go back to Bible
fr: Retour à la Bible

en: Exported to html
fr: Exporté en html

en: Exported to USFM
fr: Exporté en USFM

en: All books
fr: Tous les livres

en: Exported to Online Bible
fr: Exporté en Online Bible

en: Documents with information and fallout were created
fr: Des documents contenant de l'information et des retombées ont été créés

en: This job does not exist.
fr: Ce travail n'existe pas.

en: This job is not available to you.
fr: Ce travail n'est pas disponible pour vous.

en: The job is scheduled to start shortly.
fr: Le travail doit commencer sous peu.

en: Please enter a name for the new user-defined resource
fr: Veuillez saisir un nom pour la nouvelle ressource définie par l'utilisateur

en: This user-defined resource already exists
fr: Cette ressource définie par l'utilisateur existe déjà

en: Please give a name for the user-defined resource
fr: Veuillez donner un nom pour la ressource définie par l'utilisateur

en: The user-defined resource was created
fr: La ressource définie par l'utilisateur a été créée

en: Would you like to delete this resource?
fr: Voulez-vous supprimer cette ressource ?

en: The resource was deleted
fr: La ressource a été supprimée.

en: Select a USFM resource
fr: Sélectionner une ressource USFM

en: Select an original language text
fr: Sélectionner un texte en langue original

en: Select a Bible translation
fr: Sélectionner une traduction biblique

en: Select an image resource
fr: Sélectionner une ressource d'image

en: Select a lexicon resource
fr: Sélectionner une ressource de lexique

en: Select a SWORD resource
fr: Sélectionner une ressource SWORD

en: Select a divider
fr: Sélectionner un séparateur

en: Select a BibleGateway resource
fr: Sélectionner une ressource BibleGateway

en: Select a StudyLight resource
fr: Sélectionner un ressource StudyLight

en: Select a Comparative resource
fr: Sélectionnez une ressource comparative

en: Select a Translated resource
fr: Sélectionnez une ressource traduite

en: Converting Bible to USFM Resource
fr: Convertion de la Bible en ressource USFM

en: Completed
fr: Terminée

en: The list was updated
fr: La liste a été mise à jour

en: Number of defined books:
fr: Nombre de livre définis :

en: Please enter a name for the new empty image resource
fr: Veuillez saisir un nom pour la nouvelle ressource d'image

en: This image resource already exists
fr: Cette ressource image existe déjà

en: Please give a name for the image resource
fr: Veuillez donner un nom pour la ressource image

en: The image resource was created
fr: La ressource d'image a été créée

en: Bibledit Cloud could not locate this resource
fr: Bibledit Cloud n’a pas pu localiser cette ressource

en: Please enter the number of verses
fr: Veuillez entrer le nombre de versets

en: How many verses of context to display before the focused verse.
fr: Nombre de versets du contexte à afficher avant le verset focalisé.

en: How many verses of context to display after the focused verse.
fr: Nombre de versets du contexte à afficher après le verset focalisé.

en: Will install the resources.
fr: Va installer les ressources.

en: The journal displays the progress.
fr: Le journal affiche la progression.

en: installed
fr: installé

en: to be updated
fr: pour être mis à jour

en: Select a book
fr: Sélectionner un livre

en: Select a chapter
fr: Sélectionner un chapitre

en: Select a verse
fr: Sélectionner un verset

en: The document is being created...
fr: Le document est en cours de création…

en: You do not have write access to this resource
fr: Vous n'avez pas accès en écriture à cette ressource

en: Would you like to convert this resource to a Bible?
fr: Voulez-vous convertir cette ressource en Bible ?

en: Insufficient privileges
fr: Privilèges insuffisants

en: Remove
fr: Supprimer

en: Convert
fr: Convertir

en: Please enter the title for the divider
fr: Veuillez saisir le titre de l'intercalaire

en: Please enter the link for the divider
fr: Veuillez entrer le lien pour le séparateur

en: Please specify a new color
fr: Veuillez spécifier une nouvelle couleur

en: Please enter a name for the new translated resource
fr: Veuillez entrer un nom pour la nouvelle ressource traduite

en: This translated resource already exists
fr: Cette ressource traduite existe déjà

en: Please give a name for the translated resource
fr: Veuillez donner un nom à la ressource traduite

en: The translated resource was created
fr: La ressource traduite a été créée

en: Please enter a name for the new comparative resource
fr: Veuillez entrer un nom pour la nouvelle ressource comparative

en: This comparative resource already exists
fr: Cette ressource comparative existe déjà

en: Please give a name for the comparative resource
fr: Veuillez donner un nom à la ressource comparative

en: The comparative resource was created
fr: La ressource comparative a été créée

en: Converting USFM Resource to Bible
fr: Conversion de ressources USFM en bible

en: Conversion completed
fr: Conversion terminée

en: Select a resource to be used as a base resource
fr: Sélectionne une ressource à utiliser comme ressource de base

en: The base resource is used as a starting point for the comparison.
fr: La ressource de base est utilisée comme point de départ pour la comparaison.

en: Select a resource to be used as the updated resource.
fr: Sélectionne une ressource à utiliser comme ressource mise à jour.

en: The updated resource will be compared with the base resource.
fr: La ressource mise à jour sera comparée à la ressource de base.

en: Enter or edit the characters to remove from the resources
fr: Saisis ou modifie les caractères à supprimer des ressources.

en: Enter or edit the search and replace sets
fr: Saisis ou modifie les ensembles de recherche et de remplacement

en: Could not save
fr: Impossible d’enregistrer

en: Select a resource to be used as the original resource
fr: Sélectionnez une ressource à utiliser comme ressource originale

en: The original resource will be translated from the source language to the target language.
fr: La ressource originale sera traduite de la langue source à la langue cible.

en: Select the language of the original resource
fr: Sélectionnez la langue de la ressource originale

en: The language the original resource is written in.
fr: La langue dans laquelle la ressource originale est écrite.

en: Select the language to translate the resource into
fr: Sélectionnez la langue dans laquelle vous souhaitez traduire la ressource

en: The language the resource will be translated into.
fr: La langue dans laquelle la ressource sera traduite.

en: Unknown starting book.
fr: Livre de départ inconnu.

en: Negative starting chapter.
fr: Chapitre de début négatif.

en: High starting chapter.
fr: Début de chapitre trop élevé.

en: Negative starting verse.
fr: Verset de départ négatif.

en: High starting verse.
fr: Début de verset trop élevé.

en: Unknown ending book.
fr: Livre de fin inconnu.

en: Negative ending chapter.
fr: Chapitre de fin négatif.

en: High ending chapter.
fr: Fin de chapitre trop élevé.

en: Negative ending verse.
fr: Verset de fin négatif.

en: High ending verse.
fr: Fin de verset trop élevé.

en: The starting passage is beyond the ending passage.
fr: Le passage de début est au-delà du passage de fin.

en: A USFM Resource with this name already exists
fr: Une ressource USFM avec ce nom existe déjà

en: An external resource with this name already exists
fr: Une ressource externe portant ce nom existe déjà

en: Insufficient privileges to complete operation.
fr: Privilèges insuffisants pour terminer l'opération.

en: Download resource
fr: Télécharger une ressource

en: Team's progress in Sprint
fr: Les progrès de l'équipe au sprint

en: Sprint has started
fr: Le sprint a commencé

en: Sprint has finished
fr: Le sprint a terminé

en: Sprint Planning and Team's Progress
fr: Planification du sprint et progrès de l'équipe

en: days
fr: jours

en: New task added
fr: Nouvelle tâche d'ajoutée

en: The information was mailed to the subscribers
fr: L'information a été envoyée aux abonnés

en: Select which Bible to display the Sprint for
fr: Sélectionnez quelle Bible a afficher pour le sprint

en: The task was removed
fr: La tâche a été supprimée

en: The task was moved to the previous sprint
fr: La tâche a été déplacée au sprint précédent

en: The task was moved to the next sprint
fr: La tâche a été déplacée vers le prochain sprint

en: You are not yet connected to Bibledit Cloud.
fr: Vous n'êtes pas encore connecté au nuage Bibledit.

en: Connect.
fr: Connexion.

en: Supply an internet address
fr: Fournir une adresse internet

en: Remove the port number from the internet address
fr: Enlever le numéro de port de l'adresse internet

en: Supply a port number
fr: Fourni un numéro de port

en: Supply a username
fr: Fourni un nom d’utilisateur

en: Supply a password
fr: Fourni un mot de passe

en: Connection is okay.
fr: Connexion établie.

en: Could not create a connection with Bibledit Cloud
fr: Impossible de créer une connexion avec Bibledit Cloud

en: Server
fr: Serveur

en: Cannot send email yet.
fr: Ne peut pas encore envoyer de courriel.

en: The emailer is not yet set up.
fr: Le client de messagerie n'est pas encore configuré.

en: The email address does not appear to be valid
fr: L'adresse courriel ne semble pas être valide

en: The name and email address were saved
fr: Le nom et l'adresse courriel ont été sauvé

en: The details were saved.
fr: Les détails ont été sauvés

en: The account was accessed successfully.
fr: Le compte a été consulté avec succès.

en: Messages on server:
fr: Messages sur le serveur :

en: Select style
fr: Sélectionner un style

en: Please enter the name for the new versification system
fr: Veuillez entrer le nom pour le nouveau système de versification

en: Would you like to delete this versification system?
fr: Voulez-vous supprimer ce système de versification ?

en: Username or email address is too short
fr: Nom d'utilisateur ou adresse courriel trop court

en: Account changed
fr: Compte modifié

en: Somebody requested a new password for your account.
fr: Quelqu'un a demandé un nouveau mot de passe pour votre compte.

en: Here is the new password:
fr: Voici le nouveau mot de passe :

en: It is recommended to log into your account with this new password, and then change it.
fr: Il est recommandé de se connecter à votre compte avec ce nouveau mot de passe, puis de le modifier.

en: A message was sent to the email address belonging to this account to help you getting the password
fr: Un message a été envoyé à l'adresse courriel appartenant à ce compte pour vous aider à obtenir le mot de passe

en: Username or email address cannot be found
fr: Nom d'utilisateur ou adresse courriel introuvable

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: To which city was Paul travelling when a light from heaven shone round about him?
fr: Vers quelle ville Paul voyageait-il lorsqu'une lumière du ciel l'enveloppa de son éclat ?

en: Damascus
fr: Damas

en: And while he travelled, he came near Damascus; and suddenly a light from heaven shone round about him.
fr: Pendant son voyage, il approchait de Damas quand, soudain, une lumière venue du ciel l'enveloppa de son éclat.

en: What is the name of the brother of Aaron the high priest?
fr: Quel est le nom du frère d'Aaron, le souverain sacrificateur ?

en: Moses
fr: Moïse

en: And the anger of Jehova was kindled against Moses, and he said: Is not Aaron the Levite your brother?
fr: La colère du SEIGNEUR s'enflamma contre Moïse et il dit : N'y a-t-il pas ton frère Aaron, le lévite?

en: What is the name of the city where Jesus was born?
fr: Quel est le nom de la ville où Jésus est né ?

en: Bethlehem
fr: Bethléem

en: When Jesus was born in Bethlehem of Judaea in the days of Herod the king, behold, wise men from the east came to Jerusalem.
fr: Jésus étant né à Bethléem de Judée, au temps du roi Hérode, voici que des mages venus d'Orient arrivèrent à Jérusalem.

en: What is the name of the island where John was sent to?
fr: Quel est le nom de l'île où Jean fut déporté ?'

en: I, John, your brother and companion in the persecution, and in the kingdom and endurance of Jesus Christ, was in the island called Patmos, because of the word of God, and because of the testimony of Jesus Christ.
fr: Moi Jean, votre frère, qui participe avec vous, à l’affliction, à la royauté et à la patience en Jésus-Christ, j’étais dans l’île appelée Patmos, à cause de la parole de Dieu et du témoignage de Jésus.

en: Who is the first person to acknowledge Jesus as the Christ?
fr: Qui est la première personne à reconnaître Jésus comme le Christ ?

en: Simeon
fr: Siméon

en: There was Simeon. A just and devout man. The Holy Spirit told him that he will see Christ before his death.
fr: C’était Simeon. Un homme juste et pieux. Le Saint-Esprit lui a dit qu'il verrait le Christ avant sa mort.

en: To whom was the Acts Of Apostles written?
fr: À qui les Actes des Apôtres ont-ils été écrits ?

en: Theophilus
fr: Théophile

en: The former treatise have I made, O Theophilus, of all that Jesus began both to do and teach,
fr: J'ai déjà traité, ô Théophile, de tout ce que Jésus a commencé à faire et à enseigner,

en: Where did Jesus met the woman from Samaria?
fr: Où Jésus a-t-il rencontré la femme de Samarie ?

en: Jacob's well
fr: Le puits de Jacob

en: Jesus being wearied by his journey, sat on Jacob's well. Then came a woman from Samaria to get water.
fr: Là se trouvait le puits de Jacob. Jésus, fatigué par la route, s’était donc assis près de la source. Arrive une femme de Samarie, qui venait puiser de l’eau.

en: Who was the father of Abraham?
fr: Qui était le père d’Abraham ?

en: And Terah took Abram his son,
fr: Et Terah prit Abram son fils,

en: Who was the son of Cush, the mighty hunter before the Lord?
fr: Qui était le fils de Koush, le vaillant chasseur devant le Seigneur ?

en: And Cush bore Nimrod. He was a mighty hunter before the Lord.
fr: Koush engendra Nemrod.  C’était un vaillant chasseur devant le Seigneur.

en: What is the name of Job's friend that answered him first?
fr: Quel est le nom de l’ami de Job qui lui a répondu en premier ?

en: Eliphaz
fr: Élifaz

en: Then Eliphaz the Temanite answered and said to Job.
fr: Alors Élifaz de Témane, prit la parole et dit à Job.

en: What is the name of Ruth's husband?
fr: Quel est le nom du mari de Ruth ?

en: Boaz
fr: Booz

en: So Boaz took Ruth as his wife.
fr: Ainsi Booz prit Ruth pour femme.

en: Who taught Lemuel Proverbs chapter 31?
fr: Qui a instruit à Lemouël le chapitre 31 des Proverbes ?

en: Lemuel's mother
fr: La mère de Lemouël

en: The words of king Lemuel, the prophecy that his mother taught him.
fr: Qui est le peuple élu de Dieu dans l’Ancien Testament ?

en: Who is the chosen people of God in the Old Testament?
fr: Qui est le peuple élu de Dieu dans l'Ancien Testament ?

en: Israel
fr: Israël

en: Israel, you are the chosen people of the Lord your God.
fr: Israël, tu es le peuple élu du Seigneur ton Dieu.

en: Where did God rescue Israel from?
fr: D’où Dieu a-t-il sauvé Israël ?

en: Egypt
fr: Égypte

en: Then with his mighty arm, he rescued you from Egypt.
fr: Puis, de son bras puissant, il vous a sauvés d'Égypte.

en: Who's the father of Abimelech?
fr: Qui était le père d’Abimelech ?

en: Gideon
fr: Gédéon

en: Abimelech the son of Gideon went to Shechem.
fr: Abimelech le fils de Gédéon alla à Sichem.

en: Who's the father of Joshua the priest in the time of Ezra?
fr: Qui est le père de Josué le prêtre au temps d’Esdras ?

en: Jozadak
fr: Yosadaq

en: The priest Joshua son of Jozadak.
fr: Le prêtre Josué fils de Yosadaq.

en: Who's the king of Babylonia, that captures Israel?
fr: Qui est le roi de Babylone qui s’empara d’Israël ?

en: Nebuchadnezzar
fr: Nabuchodonozzor

en: We were told that their people had made God angry, and he let them be captured by Nebuchadnezzar, the king of Babylonia.
fr: On nous a dit que leur peuple avait mis Dieu en colère et qu’il les avait laissés capturer par Nabucodonosor, le roi de Babylone.

en: Who prospered in the reign of Darius, and in the reign of Cyrus the Persian?
fr: Qui a prospéré sous le règne de Darius et sous le règne de Cyrus roi des Perses ?

en: So this Daniel prospered in the reign of Darius, and in the reign of Cyrus the Persian.
fr: Ce Daniel prospéra sous le règne de Darius et sous celui de Cyrus roi des Perses.

en: Who's Abram's brother's son?
fr: Qui est le fils du frère d’Abram ?

en: And they took Lot, Abram's brother's son, who dwelt in Sodom, and his goods, and departed.
fr: Ils prirent Lot, fils du frère d’Abram, qui habitait Sodome, avec ses biens, et ils partirent.

en: Who wrote Song of Songs?
fr: Qui a écrit le Cantique des Cantiques ?

en: Solomon
fr: Salomon

en: This is Solomon's most beautiful song.
fr: C’est le plus beau cantique de Salomon.

en: Who's the father of Hosea?
fr: Qui est le père d’Osée ?

en: Beeri
fr: Béeri

en: I am Hosea son of Beeri.
fr: Osée, fils de Béeri

en: Username should be at least four characters long
fr: Le nom d'utilisateur doit comporter au moins quatre caractères

en: The answer to the question is not correct
fr: La réponse à la question n'est pas correcte

en: The username that you have chosen has already been taken.
fr: Le nom d’utilisateur que vous avez choisi a déjà été pris.

en: Please choose another one.
fr: Veillez en choisir un autre.

en: The email address that you have chosen has already been taken.
fr: L’adresse électronique que vous avez choisie a déjà été prise.

en: Signup verification
fr: Vérification de l'inscription

en: There is a request to open an account with this email address.
fr: Il y a une demande pour ouvrir un compte avec cette adresse courriel.

en: Account opened
fr: Compte ouvert

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Your account is now active and you have logged in.
fr: Votre compte est maintenant actif et vous vous êtes connecté.

en: Username should be at least two characters long
fr: Le nom d'utilisateur doit comporter au moins deux caractères

en: Username or email address or password are not correct
fr: Le nom d'utilisateur, l'adresse courriel ou le mot de passe ne sont pas corrects
