bibledit - en to it translation catalogue (547 entries)

en: Has been sending and receiving during the past hour
it: Ha inviato e ricevuto durante l'ultima ora

en: See the Journal for progress.
it: Vedere il Giornale per i progressi.

en: Journal
it: Giornale

en: You are connected to a public demo of Bibledit Cloud.
it: Sei connesso a una demo pubblica di Bibledit Cloud.

en: Everybody can modify the data on that server.
it: Tutti possono modificare i dati su quel server.

en: After send and receive your data will reflect the data on the server.
it: Dopo l'invio e la ricezione dei tuoi dati rifletterà i dati sul server.

en: Sending statistics
it: Inviare statistiche

en: statistics
it: statistiche

en: Number of change notifications
it: Numero di notifiche di modifica

en: Number of consultation notes assigned to you awaiting your response
it: Numero di note di consultazione assegnate in attesa della vostra risposta

en: Number of consultation notes you are subscribed to
it: Numero di note di consultazione a cui siete iscritti

en: Total
it: Totale

en: Inactive for a day
it: Inattivo per un giorno

en: Inactive for a week
it: Inattivo per una settimana

en: Verse mappings
it: Mappature Versetto

en: The verse mapping was saved
it: La mappatura del Versetto è stata salvata

en: Verse Mappings
it: Mappature Versetto

en: Enter a name for the new verse mapping
it: Inserire un nome per la nuova mappatura dei versetti

en: This verse mapping already exists
it: Questa mappatura del versetto esiste già

en: Would you like to delete this verse mapping?
it: Vuoi eliminare questa mappatura del versetto?

en: The verse mapping was deleted
it: La mappatura del versetto è stata cancellata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: New
it: Nuovo/a

en: Pending
it: In sospeso

en: In progress
it: In esecuzione

en: Done
it: Fatto

en: Reopened
it: Riaperto

en: Wish
it: desiderio

en: Minor
it: Minore

en: Normal
it: Normale

en: Important
it: Importante

en: Major
it: Maggiore

en: Critical
it: Critico

en: Name
it: Nome

en: Information
it: Informazione

en: displaying no more of these
it: non visualizzare più questi

en: No Bible given
it: Nessuna Bibbia fornita

en: It is unclear which data to copy to where
it: Non è chiaro quali dati copiare e dove.

en: Reading
it: Lettura

en: Read access to the repository is successful.
it: L'accesso in lettura al repository è riuscito.

en: Read access failed.
it: Accesso in lettura fallito.

en: Cloning
it: Clonazione

en: Copy repository to Bibledit
it: Copiare il repository in Bibledit

en: Configuring
it: Configurazione

en: Configure copied data
it: Configurare i dati copiati

en: Writing
it: Scrittura

en: A file was added to the data successfully.
it: Un file è stato aggiunto ai dati con successo.

en: Failure adding a file to the data.
it: Errore nell'aggiunta di un file ai dati.

en: Committing
it: Impegnare

en: The file was committed successfully.
it: Il file è stato impegnato con successo.

en: Failure committing the file.
it: Errore nell'impegnare il file.

en: Pulling
it: Estrarre

en: Changes were pulled from the repository successfully.
it: Le modifiche sono state estratte dal repository con successo.

en: Pushing
it: Inserire

en: Changes were pushed to the repository successfully.
it: Le modifiche sono state inserite al repository con successo.

en: Pushing changes to the repository failed.
it: L'inserimento delle modifiche al repository non è riuscito.

en: Cleaning
it: Pulizia

en: The temporal file was removed from the data successfully.
it: Il file temporale è stato rimosso dai dati con successo.

en: Failure removing the temporal file from the data.
it: Errore nella rimozione del file temporale dai dati.

en: The removed temporal file was committed successfully.
it: Il file temporale rimosso è stato impegnato con successo.

en: Failure committing the removed temporal file.
it: Errore nell'impegnare il file temporale rimosso

en: The changes were pushed to the repository successfully.
it: Le modifiche sono state inserite al repository con successo.

en: Copying
it: Copiare

en: Copying the data from the repository and storing it in Bibledit.
it: Copiare i dati dal repository e memorizzarli in Bibledit.

en: The local Bible data was staged successfully.
it: I dati della Bibbia locale sono stati messi in scena con successo.

en: Failure staging the local Bible data.
it: Fallita messa in scena dei dati della Bibbia locale.

en: The local Bible data was committed successfully.
it: I dati della Bibbia locale sono stati impegnati con successo.

en: Failure committing the local Bible data.
it: Fallimento nell'impegnare i dati della Bibbia locale.

en: The local Bible data was pushed to the repository successfully.
it: I dati della Bibbia locale sono stati inseriti al repository con successo.

en: Pushing the local Bible data to the repository failed.
it: L'inserimento dei dati della Bibbia locale al repository non è fallito.

en: Syncing
it: Sincronizzazione

en: Link repository
it: Collegamento repository

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Which Bible are you going to use?
it: Quale Bibbia utilizzerai?

en: Preferences
it: Preferenze

en: Select which Bible to make the active one for editing
it: Selezionare quale Bibbia rendere attiva per la modifica.

en: Changes
it: Cambiamenti

en: Send/receive
it: Inviare/ricevere

en: Up to date
it: Aggiornata

en: Still busy
it: Ancora occupato

en: Watchdog timeout
it: Timeout di Watchdog

en: Recreate damaged modifications database
it: Ricreare database di modifiche danneggiate

en: Failure to initiate connection
it: Mancato avvio della connessione

en: No user found
it: Nessun utente trovato

en: Not downloading change notifications due to communication error
it: Impossibile scaricare le notifiche di modifica a causa di un errore di comunicazione

en: Files
it: File

en: Synchronizing
it: Sincronizzazione in corso

en: Notes
it: Note

en: No local user found
it: Nessun utente locale trovato

en: Sending note to server
it: Invio di una nota al server

en: Bibles
it: Bibbie

en: Sending to server
it: Invio al server

en: Failure sending chapter
it: Mancato invio del capitolo

en: Bibledit Cloud says:
it: Bibledit Cloud dice:

en: Failure getting total checksum
it: Errore nell'ottenere il checksum totale

en: Failure getting list of Bibles
it: Mancato ottenimento dell'elenco delle Bibbie

en: Checksum error while receiving list of Bibles
it: Errore di checksum durante la ricezione dell'elenco di Bibbie

en: Deleting Bible because the server did not grant access to it
it: Eliminazione della Bibbia perché il server non ha concesso l'accesso

en: Failure getting Bible checksum
it: Fallimento nell'ottenere il checksum della Bibbia

en: Bible up to date
it: Bibbia aggiornata

en: Failure getting books
it: Fallimento nell'ottenere dei libri

en: Checksum error while receiving list of books from server
it: Errore di checksum durante la ricezione dell'elenco di libri dal server

en: Deleting book because the server does not have it
it: Eliminazione di un libro perché il server non lo possiede

en: Failure getting book checksum
it: Fallimento nell'ottenere il checksum del libro

en: Failure getting list of chapters:
it: Fallimento nell'ottenere la lista dei capitoli

en: Checksum error while receiving list of chapters
it: Errore di checksum durante la ricezione dell'elenco dei capitoli

en: Deleting chapter because the server does not have it
it: Eliminazione di un capitolo perché il server non lo possiede

en: Failure getting checksum:
it: Fallimento nell'ottenere il checksum:

en: Getting chapter:
it: Ottenere il capitolo:

en: Failure getting chapter:
it: Fallimento nell'ottenere il capitolo:

en: Checksum error while receiving chapter from server:
it: Errore di checksum durante la ricezione del capitolo dal server:

en: Merging changes on server and client
it: Unire le modifiche su server e client

en: Changes made in Bibledit
it: Modifiche fatte in Bibledit

en: Bibledit will resolve the conflicts
it: Bibledit risolverà i conflitti

en: Bibledit resolved the conflicts
it: Bibledit ha risolto i conflitti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Failure sending and receiving Settings
it: Fallito invio e ricezione Impostazioni

en: Sending settings
it: Invio impostazioni

en: Resources
it: Risorse

en: Sending and receiving:
it: Invio e ricezione:

en: Send/Receive
it: Invia/Ricevi

en: Select a Bible
it: Selezionare una Bibbia

en: Starting to send and receive now.
it: Iniziare a inviare e ricevere ora.

en: Starting to send now.
it: Iniziare a inviare ora.

en: Still sending and receiving from the last time.
it: Ancora invio e ricezione dall'ultima volta.

en: Still synchronizing with Paratext.
it: Ancora sincronizzazione con Paratext.

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Month
it: Mese

en: Loaded
it: Caricato

en: Will save...
it: Salverà...

en: Updating...
it: Aggiornamento...

en: Updated
it: Aggiornato

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Saved
it: Salvato

en: Retrying...
it: Riprovare...

en: Reformat
it: Riformattare

en: You do not have enough privileges to modify this book.
it: Non si dispone di privilegi sufficienti per modificare questo libro.

en: Updated Bible text was loaded.
it: È stato caricato un testo biblico aggiornato.

en: space
it: spazio

en: non-breaking space
it: spazio non interrotto

en: en space
it: spazio en

en: figure space
it: spazio figura

en: narrow non-breaking space
it: spazio stretto e non interrotto

en: unknown
it: sconosciuto

en: Font and text direction
it: Direzione dei caratteri e del testo

en: Waiting while Bibledit Cloud installs the requested SWORD module
it: In attesa che Bibledit Cloud installi il modulo SWORD richiesto

en: It has been some time ago that changes in the Bible text were received from the Cloud.
it: È da tempo che le modifiche al testo biblico sono state ricevute dalla Nuvola.

en: This will right itself in a little time if you are connected to the Internet.
it: Il problema si risolve in breve tempo se si è connessi a Internet.

en: If not please do a Send/receive action.
it: In caso contrario, eseguire un'azione di invio/ricezione.

en: There are pending changes in the Bible text that have not yet been sent to the Cloud for some time.
it: Ci sono modifiche in sospeso nel testo della Bibbia che non sono ancora state inviate al Cloud per qualche tempo.

en: The Cloud already had some changes in this chapter.
it: Il Cloud ha già subito alcune modifiche in questo capitolo.

en: You sent some changes for this chapter too.
it: Hai inviato alcune modifiche anche per questo capitolo.

en: The Cloud merged the two.
it: Il Cloud ha unito le due cose.

en: Most likely this is okay.
it: Molto probabilmente questo va bene.

en: You may want to check the result of the merge, whether it is correct.
it: È possibile verificare se il risultato della fusione è corretto.

en: You have now connected to Bibledit Cloud.
it: Ora vi siete connessi a Bibledit Cloud.

en: While you were disconnected from Bibledit Cloud, you made some changes in the Bible text on your device.
it: Mentre eravate disconnessi da Bibledit Cloud, avete apportato alcune modifiche al testo della Bibbia sul vostro dispositivo.

en: These changes will not be saved to Bibledit Cloud.
it: Queste modifiche non verranno salvate su Bibledit Cloud.

en: The unsaved text is below.
it: Il testo non salvato è qui sotto.

en: While sending Bible text to Bibledit Cloud, you did not have write access to this chapter.
it: Durante l'invio del testo biblico a Bibledit Cloud, non avete avuto accesso in scrittura a questo capitolo.

en: You may want to check whether this is correct.
it: Si consiglia di verificare se questo è corretto.

en: Check whether Bible text was saved
it: Controllare se il testo della Bibbia è stato salvato

en: Bibledit saved the Bible text below.
it: Bibledit ha salvato il testo della Bibbia qui sotto.

en: But Bibledit is not entirely sure that all went well.
it: Ma Bibledit non è del tutto sicuro che tutto sia andato bene.

en: You may want to check whether the Bible text was saved correctly.
it: È possibile verificare se il testo della Bibbia è stato salvato correttamente.

en: The text in bold was added.
it: Il testo in grassetto è stato aggiunto.

en: The text in strikethrough was removed.
it: Il testo barrato è stato rimosso.

en: Bible
it: Bibbia

en: You edited:
it: Avete modificato:

en: Bibledit saved:
it: Bibledit ha salvato:

en: Creating Bible
it: Creare la Bibbia

en: Created:
it: Creato:

en: Please enter a name for the new empty Bible
it: Inserire un nome per la nuova Bibbia vuota

en: This Bible already exists
it: La Bibbia esiste già

en: The Bible was created
it: La Bibbia è stata creata

en: Please enter a name for where to copy the Bible to
it: Inserire un nome per dove copiare la Bibbia

en: Cannot copy the Bible because the destination Bible already exists.
it: Non è possibile copiare la Bibbia perché la Bibbia di destinazione esiste già.

en: The Bible was copied.
it: La Bibbia è stata copiata.

en: Would you like to delete this Bible?
it: Volete cancellare questa Bibbia?

en: Chapter
it: Capitolo

en: Book
it: Libro

en: Would you like to delete this chapter?
it: Vorresti eliminare questo capitolo?

en: Please enter the number for the new chapter
it: Per piacere, inserisci il numero per il nuovo capitolo

en: This chapter already exists
it: Questo capitolo esiste già

en: Order
it: Ordina

en: Would you like to change the versification system?
it: Vorresti cambiare il sistema di versificazione?

en: A versification system determines how many chapters are in each book, and how many verses are in each chapter. Please make your choice below.
it: Un sistema di versificazione determina quanti capitoli ci sono in ogni libro e quanti versi ci sono in ogni capitolo. Fate la vostra scelta qui sotto.

en: Create book
it: Crea libro

en: Would you like to delete this book?
it: Vorresti eliminare questo libro?

en: Select a resource to import into the Bible
it: Selezionare una risorsa da importare nella Bibbia

en: The resource will be imported.
it: La risorsa verrà importata.

en: It will overwrite the content of the Bible.
it: Sovrascriverà il contenuto della Bibbia.

en: The resource will be imported into the Bible.
it: La risorsa verrà importata nella Bibbia.

en: The journal shows the progress.
it: Il diario mostra i progressi.

en: Would you like to change the stylesheet for editing?
it: Si desidera modificare il foglio di stile per la modifica?

en: The stylesheet affects how the Bible text in the editor looks.
it: Il foglio di stile influisce sull'aspetto del testo biblico nell'editor.

en: Please make your choice below.
it: Fate la vostra scelta qui sotto.

en: Would you like to change the stylesheet for export?
it: Si desidera modificare il foglio di stile per l'esportazione?

en: The stylesheet affects how the Bible text looks when exported.
it: Il foglio di stile influisce sull'aspetto del testo della Bibbia quando viene esportato.

en: More operations in the Cloud
it: Maggiori operazioni nel cloud

en: Import
it: Importa

en: Import has started.
it: L'importazione è iniziata.

en: Please supply valid Unicode UTF-8 text.
it: Fornire un testo Unicode UTF-8 valido.

en: Nothing was imported.
it: Non è stato importato niente.

en: Nothing was uploaded
it: Non è stato caricato nulla

en: Bible image
it: Immagine della Bibbia

en: Bible images
it: Immagini della Bibbia

en: The file was uploaded and is being processed.
it: Il file è stato caricato ed è in fase di elaborazione.

en: Would you like to delete this image?
it: Volete cancellare questa immagine?

en: The image was deleted.
it: L'immagine è stata cancellata.

en: This book is absent from the Bible
it: Questo libro è assente nella Bibbia

en: This book is extra in the Bible
it: Questo libro è extra nella Bibbia

en: This chapter is missing
it: Questo capitolo manca

en: This chapter is extra
it: Questo capitolo è extra

en: This verse is missing according to the versification system
it: Questo versetto è mancante secondo il sistema di versificazione

en: This verse is extra according to the versification system
it: Questo versetto è extra secondo il sistema di versificazione

en: The verse is out of sequence
it: Il versetto è fuori sequenza

en: Closing character
it: Carattere conclusivo

en: without its matching opening character
it: senza il suo carattere di apertura corrispondente

en: Opening character
it: Carattere iniziale

en: without its matching closing character
it: senza il suo carattere di chiusura corrispondente

en: Suppressed checking results
it: Risultati di controllo soppressi

en: The check result is no longer suppressed.
it: Il risultato del controllo non viene più soppresso.

en: Matching pairs
it: Abbinamento di coppie

en: A pair should consist of two characters:
it: Una coppia deve essere composta da due caratteri:

en: The pairs were saved
it: Le coppie sono state salvate

en: No punctuation at end of verse:
it: Non c'è punteggiatura alla fine del verso:

en: Pattern found in text:
it: Schema trovato nel testo:

en: Capital follows mid-sentence punctuation mark
it: La maiuscola segue il segno di punteggiatura a metà frase

en: Small letter follows straight after a mid-sentence punctuation mark
it: La lettera minuscola segue subito dopo un segno di punteggiatura a metà frase

en: Capital follows straight after a mid-sentence punctuation mark
it: Il maiuscolo segue subito dopo un segno di interpunzione a metà frase

en: A letter follows straight after an end-sentence punctuation mark
it: Una lettera segue subito dopo un segno di punteggiatura di fine frase

en: No capital after an end-sentence punctuation mark
it: Nessuna maiuscola dopo un segno di punteggiatura di fine frase

en: Two punctuation marks in sequence
it: Due segni di punteggiatura in sequenza

en: Paragraph does not start with a capital:
it: Il paragrafo non inizia con la maiuscola:

en: Paragraph does not end with an end marker:
it: Il paragrafo non termina con un indicatore di fine:

en: Unknown character
it: Carattere sconosciuto

en: Checking results online
it: Verifica dei risultati online

en: Bible Checks
it: Controlli della Bibbia

en: Unclosed markers:
it: Marcatori non chiusi:

en: Malformed verse number
it: Numero di versetto malformato

en: New line within USFM:
it: Nuova linea all'interno dell'USFM:

en: Marker not in stylesheet
it: Il marcatore non è nel foglio di stile

en: Unknown ID
it: ID sconosciuto

en: ID is not in uppercase
it: ID non è in maiuscolo

en: Forward slash instead of backslash:
it: Barra in avanti invece di barra rovesciata

en: Repeating opening marker
it: Ripetizione del marcatore di apertura

en: Closing marker does not match opening marker
it: L'indicatore di chiusura non corrisponde all'indicatore di apertura

en: Embedded marker requires a plus sign
it: Il marcatore incorporato richiede un segno più

en: The book lacks the marker for the verbose book name:
it: Nel libro manca il marcatore per il nome verboso del libro:

en: The book lacks the marker for the short book name:
it: Il libro è privo del contrassegno per il nome breve del libro:

en: The following marker belongs in chapter 0:
it: Il seguente indicatore appartiene al capitolo 0:

en: Empty figure source:
it: Fonte figura vuota:

en: Could not find Bible image:
it: Impossibile trovare l'immagine della Bibbia:

en: Unusual quotation mark found:
it: Trovata una virgoletta insolita:

en: Opening markup is followed by closing markup without intervening text:
it: Il markup di apertura è seguito dal markup di chiusura senza testo intermedio:

en: This sequence in the note does not look right:
it: Questa sequenza nella nota non sembra corretta:

en: Sentence Structure
it: Struttura della frase

en: The small letters were stored
it: Le lettere piccole sono state archiviate

en: The punctuation marks at the ends of sentences were stored
it: I segni di punteggiatura alla fine delle frasi sono stati memorizzati

en: The punctuation marks within the sentences were stored
it: I segni di punteggiatura all'interno delle frasi sono stati memorizzati

en: The characters that should be disregarded within the sentences were stored
it: I caratteri che devono essere ignorati all'interno delle frasi sono stati memorizzati

en: The names that may occur after mid-sentence punctuation were stored
it: I nomi che possono comparire dopo la punteggiatura a metà frase sono stati memorizzati

en: The markers that start a new line but not necessarily a new sentence were saved
it: I marcatori che iniziano una nuova riga ma non necessariamente una nuova frase sono stati salvati

en: Punctuation at end of heading:
it: Punteggiatura alla fine dell'intestazione:

en: Manage Checks
it: Gestire i controlli

en: Select which Bible to manage
it: Selezionare quale Bibbia gestire

en: Will run the checks.
it: Eseguirà i controlli.

en: Should be followed by a no-break space rather than a plain space in French
it: Dovrebbe essere seguito da uno spazio senza interruzioni piuttosto che da uno spazio semplice in francese

en: Should be followed by a no-break space in French
it: Dovrebbe essere seguito da uno spazio senza interruzioni in francese

en: Should be preceded by a no-break space rather than a plain space in French
it: Dovrebbe essere preceduto da uno spazio senza interruzioni piuttosto che da uno spazio semplice in francese.

en: Should be preceded by a no-break space in French
it: Deve essere preceduto da uno spazio senza interruzioni in francese

en: The previous paragraph contains a citation not closed with a » therefore the current paragraph is expected to start with a « to continue that citation in French
it: Il paragrafo precedente contiene una citazione non chiusa da un » pertanto si prevede che il paragrafo attuale inizi con un « per continuare la citazione in francese.

en: The paragraph contains more left guillements than needed
it: Il paragrafo contiene più virgolette doppie di sinistra di quanto sia necessario

en: The paragraph contains more right guillements than needed
it: Il paragrafo contiene un numero maggiore di virgolette doppie destre rispetto a quelle necessarie

en: Patterns
it: Modelli

en: The patterns were saved
it: I modelli sono stati salvati

en: Double space:
it: Doppio spazio

en: Space before a comma
it: Spazio prima della virgola

en: Space before a semicolon
it: Spazio prima del punto e virgola

en: Space before a colon
it: Spazio prima dei due punti

en: Space before a full stop
it: Spazio prima del punto fermo

en: Space before a question mark
it: Spazio prima di un punto interrogativo

en: Space before an exclamation mark
it: Spazio prima di un punto esclamativo

en: Space at the end of the verse
it: Spazio alla fine del verso

en: Space before final note markup
it: Spazio prima della marcatura finale della nota

en: Space before final cross reference markup
it: Spazio prima della marcatura finale del riferimento incrociato

en: Checks
it: Controlli

en: The entry was suppressed.
it: La voce è stata soppressa.

en: The entry was deleted for just now.
it: La voce è stata cancellata proprio ora.

en: Loading ...
it: Caricamento in corso...

en: All Bibles
it: Tutte le Bibbie

en: user
it: utente

en: Sort on verse
it: Ordina per versetti

en: Sort on author
it: Ordina per autore

en: You have entered the changes below in a Bible editor.
it: Avete inserito le modifiche di seguito in un editor della Bibbia.

en: You may check if it made its way into the Bible text.
it: È possibile verificare se è stato inserito nel testo biblico.

en: Changes you entered in
it: Le modifiche inserite in

en: The following passage has no change in the text.
it: Il brano seguente non presenta modifiche nel testo.

en: Only the formatting was changed.
it: È stata modificata solo la formattazione.

en: The USFM code is given for reference.
it: Il codice USFM è indicato come riferimento.

en: Old code:
it: Vecchio codice:

en: New code:
it: Nuovo codice:

en: Recent changes:
it: Modifiche Recenti:

en: View
it: Visualizza

en: Statistics
it: Statistiche

en: Download
it: Scarica

en: Manage
it: Gestisci

en: Start clearing change notifications
it: Iniziare a cancellare le notifiche di modifica

en: Total:
it: Totale:

en: Ready clearing change notifications
it: Notifiche di modifica della compensazione pronta

en: Change statistics
it: Statistiche di modifica

en: Everyone
it: Chiunque

en: Clearing change notifications.
it: Cancellazione delle notifiche di modifica.

en: Will generate lists of changes
it: Genererà elenchi di modifiche

en: unsubscribe
it: rimuovi iscrizione

en: I have done my part on it
it: Ho fatto la mia parte in merito

en: mark for deletion
it: segnare per la cancellazione

en: Don't know where to save
it: Non so dove salvare

en: Checksum error
it: Errore nel codice di controllo

en: Nothing to save
it: Nulla da salvare

en: Cannot save: Needs Unicode
it: Impossibile salvare: Necessita di Unicode

en: No write access
it: Nessun accesso in scrittura

en: Merging chapter.
it: Capitolo di unione.

en: Don't know what to update
it: Non so cosa aggiornare

en: Cannot update: Needs Unicode
it: Impossibile aggiornare: necessita di Unicode

en: Edit verse
it: Modifica versetto

en: Editor and Resources
it: Editore e risorse

en: Editor and Notes
it: Editore e note

en: Resources and Editor and Notes
it: Risorse, Editore e note

en: Editor and Consistency tool
it: Editor e strumento di consistenza

en: Visual editor and USFM editor
it: Editore visivo e editore USFM

en: The workspace was added
it: L'area di lavoro è stata aggiunta

en: The workspace was moved up
it: Lo spazio di lavoro è stato spostato in alto

en: The workspace was moved down
it: Lo spazio di lavoro è stato spostato in basso

en: The default workspaces were created
it: Sono stati creati gli spazi di lavoro predefiniti

en: Workspaces
it: Spazi di lavoro

en: Would you like to delete this workspace configuration?
it: Si desidera eliminare la configurazione di questo spazio di lavoro?

en: The workspace was removed
it: Lo spazio di lavoro è stato rimosso

en: Please enter a name for the new workspace
it: Inserire un nome per il nuovo spazio di lavoro

en: The workspace was copied
it: Lo spazio di lavoro è stato copiato

en: The workspace was sent to all users
it: Lo spazio di lavoro è stato inviato a tutti gli utenti

en: Delete workspace
it: Cancella spazio di lavoro

en: Move workspace up
it: Spostare lo spazio di lavoro in alto

en: Move workspace down
it: Spostare lo spazio di lavoro in basso

en: Edit workspace
it: Modifica spazio di lavoro

en: Copy workspace
it: Copia spazio di lavoro

en: Send workspace to all users
it: Inviare lo spazio di lavoro a tutti gli utenti

en: Workspace
it: Spazio di lavoro

en: Recent changes in the Bible texts
it: Modifiche recenti nei testi biblici

en: Please confirm this request by clicking this following link:
it: Confermare la richiesta cliccando sul seguente link:

en: User account change
it: Modifica dell'account utente

en: A user account was changed.
it: Un account utente è stato modificato.

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: The following email was sent to this user:
it: La seguente email è stata inviata a questo utente:

en: Go back or long-press to show history
it: Tornare indietro o premere a lungo per visualizzare la cronologia

en: Go forward or long-press to show history
it: Andare avanti o premere a lungo per visualizzare la cronologia

en: Select book
it: Seleziona libro

en: Go to next verse
it: Vai al prossimo versetto

en: cancel
it: annulla

en: Enter passage to go to
it: Inserire il passaggio per andare a

en: History back
it: Storia indietro

en: History forward
it: Storia in avanti

en: Copying Bible from Bibledit to a Paratext project.
it: Copiare la Bibbia da Bibledit a un progetto Paratext.

en: Bibledit Bible:
it: Bibbia Bibledit:

en: Paratext project:
it: Progetto Paratext:

en: Copying Paratext project to a Bible in Bibledit.
it: Copia del progetto Paratext in una Bibbia in Bibledit.

en: Copy Bibledit to Paratext
it: Copiare Bibledit in Paratext

en: Notifications
it: Notifiche

en: Password should be at least four characters long
it: La password dovrebbe essere lunga almeno quattro caratteri

en: Passwords do not match
it: Le password non coincidono

en: Current password is not valid
it: La password corrente non è valida

en: The new password was saved
it: La nuova password è stata salvata

en: Email address is not valid
it: L'indirizzo mail non è valido

en: Email address verification
it: Verifica dell'indirizzo mail

en: Email address change
it: Cambiamento dell'indirizzo mail

en: No changes were made
it: Nesun cambiamento è stato effettuato

en: Here are the various options:
it: Ecco le varie opzioni:

en: Please pick one.
it: Scegline una.

en: Identification information
it: Informazioni sull'identificazione

en: Titles
it: Titoli

en: Headings
it: Intestazioni

en: Chapters and verses
it: Capitoli e versi

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Lists
it: Elenchi

en: Footnotes
it: Note a piè di pagina

en: Crossreferences
it: Riferimenti incrociati

en: Special text
it: Testo speciale

en: Character styles
it: Stili di carattere

en: Spacings and breaks
it: Spaziature e interruzioni

en: Special features
it: Funzioni speciali

en: is an identifier
it: è un identificatore

en: starts a new paragraph
it: inizia un nuovo paragrafo

en: is a chapter number
it: è un numero di capitolo

en: is a verse number
it: è un numero di verso

en: is a crossreference
it: è un riferimento incrociato

en: is a picture
it: è un'immagine

en: starts a new page
it: inizia una nuova pagina

en: identifies the book
it: identifica il libro

en: identifies the encoding
it: identifica la codifica

en: is a comment
it: è un commento

en: is the book abbreviation
it: è l'abbreviazione del libro

en: is the chapter label
it: è l' etichetta del capitolo

en: is a main title
it: è un titolo principale

en: is a subtitle
it: è un sottotitolo

en: is a section heading
it: è un'intestazione di sezion e

en: is a normal paragraph
it: è un paragrafo normale

en: starts a footnote
it: inizia una nota a piè di pagina

en: is standard content
it: è contenuto standard

en: is content
it: è contenuto

en: starts another paragraph
it: inizia un altro paragrafo

en: starts a crossreference
it: inizia un riferimento incrociato

en: starts publication data
it: inizia dei dati di pubblicazione

en: starts table of contents
it: inizia una tabella di contenuti

en: starts preface
it: inizia la prefazione

en: starts introduction
it: inizia l'introduzione

en: starts concordance
it: inizia la concordanza

en: starts glossary
it: inizia il glossario

en: starts index
it: inizia l'indice analitico

en: starts a new row
it: inizia una nuova riga

en: is a column heading
it: è un'intestazione di colonna

en: is cell data
it: sono i dati di una cella

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Inherit
it: Eredita

en: Toggle
it: Commuta

en: Center
it: Centro

en: Justify
it: Giustifica

en: Print chapter number at first verse
it: Stampa il numero del capitolo nel primo verso

en: Start on a new page
it: Inizia in una nuova pagina

en: Restart paragraph
it: Inizia di nuovo il paragrafo

en: Never
it: Mai

en: Every book
it: Ogni libro

en: Every chapter
it: Ogni capitolo

en: After each book
it: Dopo ogni libro

en: After everything else
it: Dopo tutto il resto

en: Here are the various categories:
it: Ecco le varie categorie:

en: Here are the various types:
it: Ecco i vari tipi:

en: Styles
it: Stili

en: Would you like to delete this stylesheet?
it: Vorresti eliminare questo foglio di stile?

en: The email address is not valid
it: L'indirizzo mail non è valido

en: Note
it: Nota

en: Search text saved
it: Testo di ricerca salvato

en: Assigned
it: Assegnato

en: Comment
it: Commenta

en: Deleted
it: Eliminato

en: Your comment was posted
it: Il tuo commento è stato pubblicato

en: Unknown book
it: Libro sconosciuto

en: Unknown chapter
it: Capitolo sconosciuto

en: Unknown verse
it: Verso sconosciuto

en: Unknown summary
it: Sommario sconosciuto

en: Your new note was posted
it: La tua nuova nota è stata pubblicata

en: The notes were assigned to the user
it: Le note sono state assegnate all'utente

en: The notes are no longer assigned to the user
it: Le note non sono più assegnate all'utente

en: The status of the notes was updated
it: Lo stato delle note è stato aggiornato

en: The Bible of the notes was updated
it: La Bibbia delle note è stata aggiornata

en: Would you like to delete the notes?
it: Vorresti eliminare le note?

en: The notes were deleted
it: Le note sono state eliminate

en: Mail
it: E-mail

en: Help
it: Aiuto

en: Users
it: Utenti

en: Language
it: Lingua

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Hyphenation
it: Sillabazione

en: Exports
it: Esportazioni

en: Guest
it: Ospite

en: Member
it: Membro

en: Consultant
it: Consulente

en: Translator
it: Traduttore

en: Introduction
it: Introduzione

en: Installation
it: Installazione

en: Consultations
it: Consultazioni

en: About
it: Informazioni

en: Matthew 1:1.
it: Matteo 1:1.

en: Chapter number
it: Numero ti capitolo

en: Footnote
it: Nota a piè di pagina

en: Endnote
it: Fine di nota

en: Footnote text
it: Testo di nota a piè di pagina

en: Identification
it: Identificazione

en: Encoding
it: Codifica

en: Introduction end
it: Fine dell'introduzione

en: Remark
it: Commento

en: Leviticus
it: Levitico

en: Numbers
it: Numeri

en: Deuteronomy
it: Deuteronomio

en: 1 Samuel
it: 1 Samuele

en: 2 Samuel
it: 2 Samuele

en: 1 Kings
it: 1 Re

en: 2 Kings
it: 2 Re

en: Job
it: Lavoro

en: Psalms
it: Salmi

en: Matthew
it: Matteo

en: Luke
it: Luca

en: John
it: Giovanni

en: Romans
it: Romani

en: James
it: Giacomo

en: 1 Peter
it: 1 Pietro

en: 2 Peter
it: 2 Pietro

en: 1 John
it: 1 Giovanni

en: 2 John
it: 2 Giovanni

en: 3 John
it: 3 Giovanni

en: Jude
it: Giuda

en: Revelation
it: Rivelazione

en: Please enter a name for the new user
it: Per piacere inserisci un nome per il nuovo utente

en: User already exists
it: L'utente esiste già

en: User created
it: Utente creato

en: Email address was updated
it: L'indirizzo mail è stato aggiornato

en: Which Bible would you like to take the data from?
it: Da quale Bibbia vorresti prendere i dati?

en: The height of A4 is 297 mm. The width of Letter is 279 mm.
it: L'altezza dell'A4 è 287 mm. La larghezza della lettera è 279 mm.

en: Number of chapters per book
it: Numero di capitoli per libro

en: Book abbreviations
it: Abbreviazioni dei libri

en: Hebrew word list entries
it: Voci dell'elenco delle parole ebraiche

en: Greek word list entries
it: Voci dell'elenco delle parole greche

en: Other information
it: Altre informazioni

en: Administrator
it: Amministratore

en: The email address does not appear to be valid
it: Sembra che l'indirizzo e-mail non sia valido

en: The name and email address were saved
it: Il nome e l'indirizzo e-mail sono stati salvati

en: The details were saved.
it: I dettagli sono stati salvati.

en: Messages on server:
it: Messaggi sul server:

en: Please enter the name for the new versification system
it: Per piacere, inserisci il nome per il nuovo sistema di versificazione

en: Would you like to delete this versification system?
it: Vorresti eliminare questo sistema di versificazione?

en: Username or email address is too short
it: Il nome utente o l'indirizzo mail sono troppo corti

en: Account changed
it: Account cambiato

en: Here is the new password:
it: Ecco la nuova password:

en: Damascus
it: Damasco

en: Moses
it: Mosè

en: What is the name of the city where Jesus was born?
it: Qual è il nome della città in cui nacque Gesù?

en: Bethlehem
it: Betlemme

en: The answer to the question is not correct
it: La risposta alla domanda non è corretta

en: Signup verification
it: Verifica dell'iscrizione

en: There is a request to open an account with this email address.
it: C'è una richiesta di apertura di un account con questo indirizzo e-mail.

en: Account opened
it: Account creato

en: Welcome!
it: Benvenuti!

en: Your account is now active and you have logged in.
it: Il vostro account è ora attivo e avete effettuato l'accesso.

en: Username should be at least two characters long
it: Il nome utente dovrebbe essere lungo almeno due caratteri

en: Username or email address or password are not correct
it: Il nome utene, l'indirizzo mail o la password non sono corretti
