bibledit - en to nl translation catalogue (271 entries)

en: Has been sending and receiving during the past hour
nl: Bezig geweest met zenden en ontvangen gedurende het afgelopen uur

en: See the Journal for progress.
nl: Zie het Journaal voor de voortgang.

en: Journal
nl: Journaal

en: You are connected to a public demo of Bibledit Cloud.
nl: U bent verbonden met een publieke demo van Bibledit Cloud.

en: Everybody can modify the data on that server.
nl: Iedereen kan de gegevens op die server wijzigen.

en: After send and receive your data will reflect the data on the server.
nl: Na verzenden en ontvangen zijn uw gegevens gelijk aan de gegevens op die server.

en: statistics
nl: statistieken

en: Number of change notifications
nl: Aantal wijzigingsnotificaties

en: Number of consultation notes assigned to you awaiting your response
nl: Aantal raadplegingsnotities aan u toegekend die wachten op uw reactie

en: New
nl: Nieuw

en: Pending
nl: In afwachting

en: In progress
nl: Bezig

en: Done
nl: Klaar

en: Minor
nl: Klein

en: Normal
nl: Standaard

en: Important
nl: Belangrijk

en: No Bible given
nl: Geen Bijbel gegeven

en: Select which Bible to make the active one for editing
nl: Kies een Bijbel om te activeren om te bewerken

en: Changes
nl: Wijzigingen

en: Bibles
nl: Bijbels

en: Send/Receive
nl: Versturen/ontvangen

en: Font and text direction
nl: Lettertype en tekstrichting

en: It has been some time ago that changes in the Bible text were received from the Cloud.
nl: Het is al weer even geleden dat er wijzigingen in de Bijbeltekst zijn ontvangen van de Cloud.

en: There are pending changes in the Bible text that have not yet been sent to the Cloud for some time.
nl: Er zijn al enige tijd onverwerkte veranderingen in de Bijbeltekst die nog niet  verstuurd zijn naar de Cloud.

en: Bible
nl: Bijbel

en: Please enter a name for the new empty Bible
nl: Geef een naam op voor de nieuwe lege Bijbel

en: This Bible already exists
nl: Deze Bijbel bestaat al

en: The Bible was created
nl: De Bijbel is gemaakt

en: Please enter a name for where to copy the Bible to
nl: Geef een naam op voor de kopie van de Bijbel

en: Cannot copy the Bible because the destination Bible already exists.
nl: Kan de Bijbel niet kopiëren want de kopie bestaat al.

en: The Bible was copied.
nl: De Bijbel is gekopieerd

en: Would you like to delete this Bible?
nl: Wilt u deze Bijbel verwijderen?

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Book
nl: Boek

en: Would you like to delete this chapter?
nl: Wilt u dit hoofdstuk verwijderen?

en: Please enter the number for the new chapter
nl: Voer het nummer in voor het nieuwe hoofdstui

en: This chapter already exists
nl: Dit hoofdstuk bestaat al

en: Order
nl: Volgorde

en: Would you like to change the versification system?
nl: Wilt u het versificatiesysteem wijzigen?

en: A versification system determines how many chapters are in each book, and how many verses are in each chapter. Please make your choice below.
nl: Een versificatiesysteem bepaalt hoeveel hoofdstukken elk boek bevat, en hoeveel verzen elk hoofdstuk bevat. Maak uw keuze hieronder.

en: Create book
nl: Maak boek

en: Would you like to delete this book?
nl: Wilt u dit boek verwijderen?

en: It will overwrite the content of the Bible.
nl: Het zal de inhoud van de Bijbel overschrijven.

en: The resource will be imported into the Bible.
nl: De bron zal in de Bijbel geïmporteerd worden.

en: The journal shows the progress.
nl: Het logboek laat de voortgang zien.

en: More operations in the Cloud
nl: Meer mogelijkheden in de Cloud

en: Import
nl: Importeren

en: Please supply valid Unicode UTF-8 text.
nl: Er is geldige Unicode UTF-8 tekst nodig.

en: Nothing was imported.
nl: Er is niet geïmporteerd

en: Nothing was uploaded
nl: Er is niets geüpload

en: Password should be at least four characters long
nl: Het wachtwoord moet tenminste vier tekens lang zijn

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: Current password is not valid
nl: Huidig password is niet juist

en: The new password was saved
nl: Het nieuwe wachtwoord is opgeslagen

en: Email address is not valid
nl: Email adres is niet juist

en: Email address verification
nl: Verificatie email adres

en: Somebody requested to change the email address that belongs to your account.
nl: Iemand verzocht om het email adres van uw account te veranderen.

en: Email address change
nl: Email adres wijziging

en: The email address that belongs to your account has been changed successfully.
nl: Het email adres dat bij uw account hoort is met succes gewijzigd.

en: No changes were made
nl: Er zijn geen wijzigingen aangebracht

en: Search
nl: Zoek

en: Please pick one.
nl: Selecteer één

en: Nothing was saved.
nl: Er is niets opgeslagen.

en: Identification information
nl: Identificatie informatie

en: Introduction titles and headings
nl: Inleiding titels en koppen

en: Introduction paragraphs and poetry
nl: Inleiding paragrafen en poëzie

en: Introduction other elements
nl: Inleiding andere elementen

en: Titles
nl: Titels

en: Headings
nl: Koppen

en: Chapters and verses
nl: Hoofdstukken en verzen

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Lists
nl: Lijsten

en: Footnotes
nl: Voetnoten

en: Crossreferences
nl: Kruisverwijzingen

en: Special text
nl: Speciale tekst

en: Character styles
nl: Karakterstijlen

en: Spacings and breaks
nl: Spatiëring en regeleindes

en: Special features
nl: Speciale kenmerken

en: starts a new paragraph
nl: Start een nieuwe paragraaf

en: is a chapter number
nl: Is een hoofdstuknummer

en: is a verse number
nl: Is een versnummer

en: is a footnote or endnote
nl: Is een voetnoot of eindnoot

en: is a crossreference
nl: Is een kruisverwijzing

en: is a picture
nl: Is een afbeelding

en: starts a new page
nl: Start een nieuwe pagina

en: is a table element
nl: Is een tabel element

en: is a word list element
nl: Is een woordenlijst element

en: identifies the book
nl: Identificeert het boek

en: identifies the encoding
nl: Identificeert de codering

en: is a comment
nl: Is een commentaar

en: is a running header
nl: Is een lopende kop

en: is the book abbreviation
nl: Is de boekafkorting

en: is the chapter label
nl: Is het hoofdstuklabel

en: is a comment with an endmarker
nl: Is een commentaar met een eindmarkeerder

en: is a main title
nl: Is een hoofdtitel

en: is a subtitle
nl: Is een ondertitel

en: is a section heading
nl: Is een sectiekop

en: is a normal paragraph
nl: Is een normale paragraaf

en: starts a footnote
nl: Start een voetnoot

en: starts an endnote
nl: Start een eindnoot

en: is standard content
nl: Is standaardinhoud

en: is content
nl: Is inhoud

en: is content with endmarker
nl: Is inhoud met eindmarkeerder

en: starts another paragraph
nl: Start een nieuwe paragraaf

en: starts a crossreference
nl: Start een kruisverwijzing

en: starts publication data
nl: Start publicatiegegevens

en: starts table of contents
nl: Start inhoudstabel

en: starts preface
nl: Start voorwoord

en: starts introduction
nl: Start inleiding

en: starts concordance
nl: Start register

en: starts glossary
nl: Start glossarium

en: starts index
nl: Start index

en: starts map index
nl: Start kaartenindex

en: starts a new row
nl: Start een nieuwe rij

en: is a column heading
nl: Is een kolomkop

en: is cell data
nl: Is kolominhoud

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: Inherit
nl: Overnemen

en: Toggle
nl: Schakelaar

en: Center
nl: Centreren

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Print chapter number at first verse
nl: Hoofdstuknummeer aan het eerst vers afdrukken

en: Start on a new page
nl: Begin op een nieuwe pagina

en: Refers to the Apocrypha
nl: Verwijst naar de Apocrypha

en: Restart paragraph
nl: Herbegin paragraaf

en: New page starts with an odd number (not implemented due to limitations in OpenDocument)
nl: Begin nieuwe pagina met een oneven nummer (Niet geïmplementeerd door beperkingen in OpenDocument)

en: Print chapter number in the running header of the left page
nl: Hoofdstuknummer in de lopende kop van de linkerpagina afdrukken

en: Print this in the running header of the left page
nl: Dit afdrukken in de lopende kop van de linkerpagina

en: Print chapter number in the running header of the right page
nl: Hoofdstuknummer in de lopende kop van de rechterpagina afdrukken

en: Print this in the running header of the right page
nl: Dit afdrukken in de lopende kop van de rechterpagina

en: Never
nl: nooit

en: Every book
nl: Alle boeken

en: Every chapter
nl: Alle hoofdstukken

en: After each book
nl: Na elk boek

en: After everything else
nl: Na al het andere

en: Upon encountering a certain marker
nl: Na het tegenkomen van een bepaalde markeerder

en: Please enter the name for the style
nl: Geef de naam voor de nieuwe stijl

en: Please enter the description for the style
nl: Geef de omschrijving van de stijl

en: Would you like to change the category of this style?
nl: Wilt u the categorie aanpassen van deze stijl?

en: Here are the various categories:
nl: Hier zijn de verschillende categorieën:

en: Would you like to change the type of this style?
nl: Wilt u het type aanpassen van deze stijl?

en: Here are the various types:
nl: Hier zijn de verschillende typen:

en: Styles
nl: Stijlen

en: Please enter the name for the new stylesheet
nl: Geef de naam voor de nieuwe stylesheet

en: Would you like to delete this stylesheet?
nl: Wilt u deze stylesheet verwijderen?

en: The email address is not valid
nl: Het email adres is niet juist

en: Help
nl: Hulp

en: If you import for example Genesis chapter 1, it will overwrite Genesis 1 if that chapter already was in the Bible.
nl: Als je bijvoorbeeld Genesis hoofdstuk 1 importeert, dan zal het Genesis 1 overschrijven, als dat hoofdstuk als aanwezig was in de Bijbel.

en: If Genesis 1 was not yet there, it will be created.
nl: Als Genesis 1 er nog niet was, dan zal het aangemaakt worden.

en: Editing settings
nl: Instellingen voor bewerken

en: change
nl: wijzig

en: Language
nl: Taal

en: The language for Bibledit:
nl: De taal voor Bibledit

en: Your preferred language is not listed?
nl: Staat uw voorkeurstaal er niet bij?

en: Use your translation skills to assist with bringing another language to Bibledit.
nl: Gebruik uw vertaalkennis om een nieuwe taal aan Bibledit toe te voegen

en: Start translating right away.
nl: Begin nu gelijk met vertalen

en: It is possible to translate only the most important phrases to get your translation team going in their own language.
nl: Het is mogelijk om alleen de meest belangrijke stukken te vertalen om uw vertaalteam op te starten in uw eigen taal.

en: Your translation will be included with the next Bibledit release.
nl: Uw vertaling zal toegevoegd worden aan de volgende versie van Bibledit.

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Hyphenation
nl: Woordafbreking

en: Exports
nl: Uitvoer

en: Users
nl: Gebruikers

en: Introduction
nl: Inleiding

en: About
nl: Info over

en: Running headers
nl: Doorlopende koppen

en: Backup
nl: Reservekopie

en: Numbers
nl: Numeri

en: Deuteronomy
nl: Deuteronomium

en: Joshua
nl: Jozua

en: Judges
nl: Rechters

en: 1 Samuel
nl: 1 Samuël

en: 2 Samuel
nl: 2 Samuël

en: 1 Kings
nl: 1 Koningen

en: 2 Kings
nl: 2 Koningen

en: 1 Chronicles
nl: 1 Kronieken

en: 2 Chronicles
nl: 2 Kronieken

en: Nehemiah
nl: Nehemia

en: Psalms
nl: Psalmen

en: Proverbs
nl: Spreuken

en: Ecclesiastes
nl: Prediker

en: Song of Solomon
nl: Hooglied

en: Isaiah
nl: Jesaja

en: Jeremiah
nl: Jeremia

en: Lamentations
nl: Klaagliederen

en: Ezekiel
nl: Ezechiël

en: Daniel
nl: Daniël

en: Joel
nl: Joël

en: Obadiah
nl: Obadja

en: Jonah
nl: Jona

en: Micah
nl: Micha

en: Habakkuk
nl: Habakuk

en: Zephaniah
nl: Sefanja

en: Zechariah
nl: Zacharia

en: Malachi
nl: Maleachi

en: Matthew
nl: Matteüs

en: Mark
nl: Marcus

en: Luke
nl: Lucas

en: John
nl: Johannes

en: Acts
nl: Handelingen

en: Romans
nl: Romeinen

en: 1 Corinthians
nl: 1 Korintiërs

en: 2 Corinthians
nl: 2 Korintiërs

en: Galatians
nl: Galaten

en: Ephesians
nl: Efeziërs

en: Philippians
nl: Filippenzen

en: Colossians
nl: Kolossenzen

en: 1 Thessalonians
nl: 1 Tessalonicenzen

en: 2 Thessalonians
nl: 2 Tessalonicenzen

en: 1 Timothy
nl: 1 Timoteüs

en: 2 Timothy
nl: 2 Timoteüs

en: Philemon
nl: Filemon

en: Hebrews
nl: Hebreeën

en: James
nl: Jakobus

en: 1 Peter
nl: 1 Petrus

en: 2 Peter
nl: 2 Petrus

en: 1 John
nl: 1 Johannes

en: 2 John
nl: 2 Johannes

en: 3 John
nl: 3 Johannes

en: Jude
nl: Judas

en: Revelation
nl: Openbaring

en: Back Matter
nl: Achterkant

en: Other Material
nl: Ander materiaal

en: Please enter a name for the new user
nl: Voert u een naam in voor de nieuwe gebruiker

en: User already exists
nl: Gebruiker bestaat al

en: User created
nl: Gebruiker aangemaakt

en: Email address was updated
nl: Email adres is bijgewerkt

en: The two sets of characters were saved
nl: De twee groepen lettertekens zijn opgeslagen

en: Which Bible would you like to take the data from?
nl: Van welke Bijbel wilt u de gegevens nemen?

en: No first set of characters given
nl: De eerste groep lettertekens is niet gegeven

en: No second set of characters given
nl: De tweede groep lettertekens is niet gegeven

en: Please enter a page width in millimeters
nl: Voert u de breedte van de pagina in in millimeters

en: The width of A4 is 210 mm. The width of Letter is 216 mm.
nl: De breedte van A4 is 210 mm. De breedte van Letter is 216 mm.

en: Please enter a page height in millimeters
nl: Voert u de hoogte van de pagina in in millimeters.

en: The height of A4 is 297 mm. The width of Letter is 279 mm.
nl: De hoogte van A4 is 297 mm. De breedte van Letter is 279 mm.

en: Please enter an inner margin size in millimeters
nl: Voert u een binnenste marge in in millimeters

en: Please enter an outer margin size in millimeters
nl: Voert u een buitenste marge in in millimeters

en: Please enter an top margin size in millimeters
nl: Voert u een bovenmarge in in millimeters

en: Please enter an bottom margin size in millimeters
nl: Voert u een ondermarge in in millimeters.

en: Number of chapters per book
nl: Aantal hoofdstukken per boek

en: Book abbreviations
nl: boekafkortingen

en: Publishing chapter labels
nl: publiceren van hoofdstuklabels

en: Publishing alternate chapter numbers
nl: Publiceren van afwijkende hoofdstuknummers

en: Word list, glossary, dictionary entries
nl: Woordenlijst-, glossarium-, woordenboekvermeldingen

en: Hebrew word list entries
nl: Hebreeuwse woordenlijstvermeldingen

en: Greek word list entries
nl: Griekse woordenlijstvermeldingen

en: Subject index entries
nl: Onderwerp indexvermeldingen

en: Other information
nl: Overige informatie

en: Administrator
nl: Systeembeheerder

en: Translator
nl: Vertaler

en: Member
nl: Lid

en: Guest
nl: Gast

en: Username or email address is too short
nl: Gebruikersnaam of email adres is te kort

en: Account changed
nl: Account aangepast

en: Somebody requested a new password for your account.
nl: Iemand vroeg om een nieuw wachtwoord voor uw account

en: Here is the new password:
nl: Hier is het nieuwe wachtwoord:

en: It is recommended to log into your account with this new password, and then change it.
nl: Het wordt aangevolen om in te loggen in uw account met dit nieuwe wachtwoord, en om het dan te veranderen.

en: A message was sent to the email address belonging to this account to help you getting the password
nl: Een bericht is naar het email adres van dit acccount gestuurd om u te helpen om het wachtwoord te verkrijgen

en: Username or email address cannot be found
nl: Gebruikersnaam of email adres niet gevonden

en: To which city was Paul travelling when a light from heaven shone round about him?
nl: Naar welke stad was Paulus op reis toen een licht van de hemel hem rondom bescheen?

en: And while he travelled, he came near Damascus; and suddenly a light from heaven shone round about him.
nl: En terwijl hij reisde kwam hij in de buurt van Damascus; en plotseling bescheen een licht van de hemel hem rondom.

en: What is the name of the brother of Aaron the high priest?
nl: Wat is de naam van de broer van Aaron de hogepriester?

en: Moses
nl: Mozes

en: And the anger of Jehova was kindled against Moses, and he said: Is not Aaron the Levite your brother?
nl: En de toorn van Jehova ontstak tegen Mozes, en hij zei: Is Aaron de Leviet niet uw broer?

en: What is the name of the city where Jesus was born?
nl: Wat is de naam van de stad waar Jezus geboren is?

en: When Jesus was born in Bethlehem of Judaea in the days of Herod the king, behold, wise men from the east came to Jerusalem.
nl: Toen Jezus geboren was in Bethlehem van Judea in de dagen van Herodes de koning, zie, er kwamen wijzen uit het oosten naar Jeruzalem

en: What is the name of the island where John was sent to?
nl: Hoe heet het eiland waar Johannes heen was gestuurd?

en: The answer to the question is not correct
nl: Het antwoord op de vraag is niet juist

en: Signup verification
nl: Verificatie inschrijving

en: Account opened
nl: Account geopend

en: Username or email address or password are not correct
nl: Gebruikersnaam of email adres of wachtwoord is niet correct
