BibleTime - en to ar translation catalogue (176 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
ar: أساسيات دراسة الكتاب المقدس

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
ar: الهدف من قراءة الكتاب المقدس

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><attribution>
en: Jn.5:39-40
ar: يوحنا 5 : 39 - 40

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><para>
en: You search the Scriptures, because you think that in them you have eternal life; and it is these that bear witness of Me; and you are unwilling to come to Me, that you may have life.
ar: فتشوا الكتب لانكم تظنون ان لكم فيها حياة ابدية. وهي التي تشهد لي. ولا تريدون ان تأتوا اليّ لتكون لكم حياة.

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: The chief purpose of the book is to bring us to the Person.  Martin Luther said <quote>we go to the cradle only for the sake of the baby</quote>; just so in Bible study, we do it not for its own sake but for fellowship with God.
ar: الغاية الرئيسية من الكتاب هي مساعدتنا للوصول إلى الشخصية. قال مارتن لوثر "نحن نذهب إلى المهد فقط من أجل الطفل" وكذلك الحال في دراسة الكتاب، فنحن لا نفعل هذا كهدف في حد ذاته لكن كوسيلة للوصول إلى علاقة شخصية مع الرب.

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><attribution>
en: John R.W. Stott, <emphasis>Christ the Controversialist</emphasis>, InterVarsity Press 1978, pp.97, 104.
ar: المؤلف: John R.W. Stott, الكتاب: Christ the Controversialist, الناشر: InterVarsity Press 1978, ص.97, 104.

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: There is neither merit nor profit in the reading of Scripture for its own sake, but only if it effectively introduces us to Jesus Christ. Whenever the Bible is read, what is needed is an eager expectation that through it we may meet Christ.
ar: لا توجد ميزة ولا فائدة من وراء قراءة الكتاب المقدس كهدف في حد ذاته، إلا أن ينجح النص في قيادتنا إلى يسوع المسيح. كل ما نحتاج إليه حين نقرأ الكتاب المقدس هو الإنتظار الصادق للتقابل مع شخص المسيح من خلاله.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Approaches to God's Word
ar: خطوات دراسة كلمة الله

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
ar: استمع

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Lk.11:28 <quote>blessed are those who hear the word of God, and observe it.</quote>
ar: لوقا 11 : 28 "طوبى للذين يسمعون كلام الله ويحفظونه."

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
ar: اقرأ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Rev.1:3 <quote>Blessed is he who reads and those who hear the words of this prophecy [...]</quote>
ar: الرؤيا 1 : 3 "طوبى للذي يقرأ وللذين يسمعون اقوال النبوة  [...]"

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 1 Tim.4:13 <quote>give attention to the public reading of Scripture [...]</quote>
ar: تيموثاوس الأولى 4 : 13 "الى ان اجيء اعكف على القراءة والوعظ والتعليم "

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
ar: ادرس

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Acts 17:11 <quote>Now these were more noble-minded than those in Thessalonica, for they received the word with great eagerness, examining the Scriptures daily, to see whether these things were so.</quote>
ar: أعمال الرسل 17 : 11 "‎وكان هؤلاء اشرف من الذين في تسالونيكي فقبلوا الكلمة بكل نشاط فاحصين الكتب كل يوم هل هذه الامور هكذا‎."

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 2 Tim.2:15 <quote>Be diligent [KJV `Study'] to present yourself approved to God as a workman who does not need to be ashamed, handling accurately the word of truth.</quote>
ar: تيموثاوس الثانية 2 : 15 "اجتهد ان تقيم نفسك للّه مزكّى عاملا لا يخزى مفصّلا كلمة الحق بالاستقامة."

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
ar: احفظ

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.119:11 <quote>Thy word I have hid in my heart, that I may not sin against Thee.</quote>
ar: مزمور 119 : 11 خبأت كلامك في قلبي لكيلا اخطئ اليك‎.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
ar: تأمل

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.1:2-3 <quote>But his delight is in the law of the Lord, And in His law he meditates day and night. And he will be like a tree firmly planted by streams of water, Which yields its fruit in its season, And its leaf does not wither; And in whatever he does, he prospers.</quote>
ar: مزمور 1 : 2 - 3 لكن في ناموس الرب مسرّته وفي ناموسه يلهج نهارا وليلا‎. ‎فيكون كشجرة مغروسة عند مجاري المياه. التي تعطي ثمرها في اوانه. وورقها لا يذبل. وكل ما يصنعه ينجح.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Types of Bible Studies
ar: طرق دراسة الكتاب المقدس:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Topical Study
ar: دراسة الموضوعات

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Pick out a certain topic and follow it through, using cross-references or a concordance.
ar: اختر موضوعاً معيناً وابحث فيه، بإستخدام المراجع ذات الصلة أو الفهرس الأبجدي.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
ar: دراسة الشخصيات

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying the life of a Bible character, e.g. Joseph's life in Gen.37-50.
ar: دراسة حياة شخصية كتابية، مثل يوسف في تكوين 37 - 50.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Expository Study
ar: الدراسة التفسيرية

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying a certain passage: paragraph, chapter, or book.
ar: دراسة نص محدد في الكتاب المقدس: فقرة، عدد، أو سفر.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Basics of Correct Interpretation
ar: قواعد التفسير الصحيح

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
ar: المحتوى

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What does it say? What does it say in the original language? Be careful with definitions. Don't read into it what it doesn't say.
ar: ماذا يقول؟ ماذا يقول في اللغة الأصلية؟ كن حريصاً مع الأشياء الصريحة. لا تفترض شيئاً لا يقوله النص.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
ar: السياق

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Cross-reference
ar: المراجع ذات الصلة

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What do other verses about this subject say through the rest of the Bible? God doesn't contradict Himself, so our interpretation needs to stand the test of other scriptures.
ar: ماذا يقول الكتاب المقدس في مواضع أخرى حول هذا الموضوع؟ الله لا يناقض ذاته، لذا فتفسيرنا في حاجة إلى إجتياز الإمتحان في ضوء النصوص الأخرى.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: An Expository Study of Matthew 6:1-18
ar: دراسة تفسيرية لمتى 6 : 1 - 18

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Beware of practicing your righteousness before men to be noticed
ar: احترزوا من ان تصنعوا صدقتكم قدام الناس لكي ينظروكم

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give
ar: عندما تعطي

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you fast
ar: عندما تصوم

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you pray
ar: عندما تصلي

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Now fill in the outline with specific instructions of how to avoid wrong ways of practicing our righteousness:
ar: والآن اكتب في ورقة الملاحظات إرشادات محددة عن كيفية تجنب الطرق الخاطئة في القيام بالأعمال الجيدة.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: do it secretly.
ar: اعطي في الخفاء

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: etc.
ar: إلخ.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
ar: عندما تعطي <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Worksheet: How to Use a Concordance
ar: ورقة عمل: كيف تستخدم الفهرس الأبجدي

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find a Particular Verse
ar: كيف تجد آية محددة

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Pick out a key word or most-unusual word of the verse.
ar: اختر الكلمة المفتاحية أو الكلمة الأقل شيوعاً في الآية.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Turn to this word alphabetically.
ar: اذهب إلى هذه الكلمة في الترتيب الأبجدي

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column of listings until you find your verse.
ar: ابحث في عمود الترتيب حتى تجد الآية المطلوبة.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: <quote>Faithful are the wounds of a friend</quote>
ar: "امينة هي جروح المحب"

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: <quote>We are ambassadors of Christ.</quote>
ar: "اذا نسعى كسفراء عن المسيح"

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: The story of the rich man and Lazarus.
ar: قصة الغني ولعازر

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Find these verses: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
ar: ابحث عن هذه الآيات: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Do a Topical Study
ar: للقيام بدراسة موضوعية

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Clarify Word Meanings in the Greek and Hebrew
ar: لتوضيح معاني الكلمات في اليونانية والعبرية

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column to 1 Cor.2:15 . . . . . 350.
ar: ابحث في عمود النتائج حتى تصل إلى كورنثوس الأولى 2 : 15 . . . . . 350.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find Meanings of Names
ar: لإيجاد معاني الاسماء

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: By the same process we can find the meaning of a name in the Greek or Hebrew.
ar: بنفس الطريقة نستطيع إيجاد معاني الاسماء في اليونانية أو العبرية.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Look up these names and write down their meaning:
ar: ابحث عن هذه الاسماء وقم بكتابة معناها:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Nabal
ar: نابال

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Abigail
ar: ابيجايل

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
ar: يشوع

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
ar: برنابا

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Importance of God's Word
ar: أهمية كلمة الله

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
ar: كتاب فريد

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Comparison of New Testament manuscripts with other ancient texts.
ar: مقارنة مخطوطات العهد الجديد بنصوص أخرى قديمة.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
ar: العمل الأدبي

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
ar: متى كتب

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
ar: أقدم نسخة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
ar: الفاصل الزمني

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
ar: عدد النسخ

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Herodotus
ar: هيرودوت

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
ar: 448 - 428 ق.م.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
ar: 900 م

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
ar: 1300 سنة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Tacitus
ar: تاسيتس

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
ar: 100 م

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
ar: 1100 م

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
ar: 1000 سنة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
ar: "الحرب الغاليّة" لقيصر

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
ar: 50 - 58 ق.م.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
ar: 950 سنة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
ar: "التاريخ الروماني" لليفي

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
ar: 59 ق.م. - 17 م

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
ar: 900 سنة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
ar: العهد الجديد

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
ar: 40 م - 100 م

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 130 A.D. Partial manuscripts 350 A.D. Full manuscripts
ar: 130 م مخطوطات جزئية 350 م مخطوطات كاملة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
ar: 30 - 310 سنة

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
ar: 5000 يونانية و 10,000 لاتينية

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: "In the verity and fullness of the evidence on which it rests, the text of the New Testament stands absolutely and unapproachably alone among other ancient prose writings."
ar: "مع صحة وإكتمال الدلائل التي يعتمد عليها، يتفرد نص العهد الجديد تماماً بل وبلا منافسة بين جميع الكتابات النثرية القديمة."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that God Breathed
ar: كتاب كلام الله

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><attribution>
en: John R.W. Stott, <emphasis>Christ the Controversialist</emphasis>, InterVarsity Press 1978, pp.93-95
ar: المؤلف: John R.W. Stott, "الكتاب: Christ the Controversialist", الناشر: InterVarsity Press 1978, ص.93-95

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
ar: كتاب يعمل

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: What does Bible study do for Christians?
ar: في ماذا تفيد دراسة الكتاب المقدس المسيحيين؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
ar: الشاهد

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
ar: العمل

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
ar: أفسس 5 : 26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: cleanses -- "...having cleansed her by the washing of water with the word."
ar: تطهر -- "لكي يقدسها مطهرا اياها بغسل الماء بالكلمة."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
ar: أعمال الرسل 20 : 32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
ar: رومية 15 : 4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: encourages -- "that through perseverance and the encouragement of the Scriptures we might have hope."
ar: تشجع -- "حتى بالصبر والتعزية بما في الكتب يكون لنا رجاء."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
ar: رومية 10 : 17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: gives faith -- "So faith comes from hearing, and hearing by the word of Christ."
ar: تعطينا الإيمان -- "اذا الايمان بالخبر والخبر بكلمة الله."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
ar: كورنثوس الأولى 10 : 11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: instructs -- "Now these things happened to them for an example, and they were written for our instruction"
ar: تنذر -- "فهذه الامور جميعها اصابتهم مثالا وكتبت لإنذارنا"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Mt. 4:4
ar: متى 4 : 4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: nourishment -- "But He answered and said, 'It is written, Man shall not live on bread alone, but on every word that proceeds out of the mouth of God.'"
ar: تغذي -- "فاجاب وقال مكتوب ليس بالخبز وحده يحيا الانسان بل بكل كلمة تخرج من فم الله."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
ar: كتاب يحرر

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: What 2 things do we need to know to be kept from error?
ar: ما الذي نحتاج لمعرفته كي يحفظنا من الوقوع في الخطأ؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
ar: كلمة الله

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
ar: قوة الله

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
ar: كتاب يحارب

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Eph.6:10-18 is one picture of our spiritual armament.
ar: في أفسس 6 : 10 - 18 صورة عن سلاح حربنا الروحية

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
ar: سلاح الحرب الروحية

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
ar: سؤال

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
ar: جواب

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many of the weapons listed here are defensive weapons?
ar: كم سلاح دفاعي مذكور هنا؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
ar: كم عدد الأسلحة الهجومية؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: One
ar: واحد

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
ar: وماهو؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
ar: الكلمة - ( باليونانية)

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Exhortations
ar: النصائح

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: If you're rich in something, how much of it do you have?
ar: عندما تكون غنياً في شيء ما، ترى كم يبلغ مقدار ما لديك منه؟

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
ar: ليس بالقليل!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
ar: ملحق: "مرة واحدة من أجل الجميع"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Supplement: Bible Reading Programs
ar: ملحق: برامج قراءة الكتاب المقدس

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: New Testament in a Year: read one chapter each day, 5 days a week.
ar: العهد الجديد في سنة: اقرأ اصحاح واحد كل يوم، 5 أيام في الأسبوع.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Proverbs in a Month: read one chapter of Proverbs each day, corresponding to the day of the month.
ar: سفر الأمثال في شهر: اقرأ اصحاح واحد من سفر الأمثال كل يوم، بالتوافق مع اليوم المقابل له في الشهر.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms in a Month: read 5 Psalms at intervals of 30 each day, for instance on the 20th you read Ps.20, 50, 80, 110, &amp; 140.
ar: سفر المزامير في شهر: اقرأ 5 مزامير بفارق 30 مزمور بين كل منهم في كل يوم، على سبيل في اليوم ال20 تقرأ مزمور 20، 50، 80، 110، و140.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms &amp; Proverbs in 6 months: read through Psalms and Proverbs one chapter per day.
ar: المزامير والأمثال في 6 شهور: اقرأ بالترتيب في سفر المزامير والأمثال بواقع اصحاح واحد كل يوم.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Old Testament without Psalms &amp; Proverbs in 2 years: if you read one chapter a day of the Old Testament, skipping over Psalms &amp; Proverbs, you will read the Old Testament in 2 years and 2 weeks.
ar: العهد القديم بدون المزامير والأمثال في سنتين: إذا قرأت اصحاح واحد من العهد القديم كل يوم، وتخطيت المزامير والأمثال، ستتمكن من قراءة العهد القديم في سنتين وأسبوعين.

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Rules of Bible Interpretation (Hermeneutics)
ar: قواعد تفسير الكتاب المقدس

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 1 - Interpret according to the exact meaning of the words.
ar: القاعدة 1 - فسر حسب المعنى المضبوط للكلمات.

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Definition
ar: التعريف

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><para>
en: Look up the definition in a Greek or Hebrew dictionary.  For verbs, the verb tense is also crucial.
ar: ابحث عن المعنى في القاموس اليوناني او العبري. بالنسبة للأفعال، زمن الفعل أيضاً يكون حاسماً.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
ar: مثال 1 أ

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: <emphasis>Mary is already clinging to Jesus, and he is saying to stop holding him!</emphasis>
ar: <emphasis>مريم كانت تمسك بيسوع بالفعل، وهو يخبرها بأن تكف عن الإمساك به! </emphasis>

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1B
ar: مثال 1 ب

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mt.6:17 But you, when you fast, anoint your head
ar: متى 6 : 17 واما انت فمتى صمت فادهن راسك

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.16:1 [the women] brought spices that they might come and anoint Him.
ar: مرقس 16 : 1 وبعد ما مضى السبت اشترت مريم المجدلية ومريم ام يعقوب وسالومة حنوطا ليأتين ويدهنّه.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.6:13 And they were...anointing with oil many sick people and healing them.
ar: مرقس 6 : 13 ... ودهنوا بزيت مرضى كثيرين فشفوهم.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.7:38 [...] kissing His feet and anointing them with the perfume
ar: لوقا 7 : 38 ووقفت عند قدميه من ورائه باكية وابتدأت تبل قدميه بالدموع وكانت تمسحهما بشعر راسها وتقبل قدميه وتدهنهما بالطيب.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Jn.12:3 Mary [...] anointed the feet of Jesus, and wiped them with her hair
ar: يوحنا 12 : 3 فاخذت مريم منا من طيب ناردين خالص كثير الثمن ودهنت قدمي يسوع ومسحت قدميه بشعرها.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Cross-references for aleipho: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
ar: المراجع ذات الصلة بـ aleipho: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.4:18 <quote>The Spirit of the Lord is upon me, because He has anointed me to preach [...]</quote>
ar: لوقا 4 : 18 "روح الرب عليّ لانه مسحني لابشر المساكين ..."

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 4:27 Jesus, whom Thou hast anointed
ar: أعمال الرسل 4 : 27 (يسوع) فتاك القدوس الذي مسحته

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 10:38 God anointed Jesus with the Holy Ghost and power
ar: أعمال الرسل 10 : 38 يسوع الذي من الناصرة كيف مسحه الله بالروح القدس والقوة

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: 2 Cor.1:21 Now He who...anointed us is God
ar: كورنثوس الثانية 1 : 21 ولكن الذي يثبتنا معكم في المسيح وقد مسحنا هو الله

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para>
en: Cross-references of chrio: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>
ar: المراجع ذات الصلة بـ chrio: <placeholder type="orderedlist" id="0"/>

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 2 - Interpret within the biblical context
ar: القاعدة 2 - فسر حسب السياق الكتابي

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
ar: مثال 2 أ

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
ar: مثال 2 ب

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
ar: مثال 2 ج

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 3 - Interpret within the historical and cultural context
ar: القاعدة 3 - فسر حسب السياق التاريخي والثقافي

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
ar: مثال 3 أ

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
ar: مثال 3 ب

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 4 - Interpret according to the normal usage of words in language
ar: القاعدة 4 - فسر حسب الإستخدام المعتاد للكلمات في اللغة

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
ar: مثال 4 أ

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
ar: مثال 4 ب

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Is.59:1 <quote>The Lord's hand is not short;</quote>
ar: اشعياء 59 : 1 "ها ان يد الرب لم تقصر عن ان تخلّص؛"

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Deut.33:27 <quote>Underneath are the everlasting arms.</quote>
ar: تثنية 33 : 27 "والاذرع الابدية من تحت."

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 5 - Understand the purpose of parables and the difference between a parable and an allegory
ar: القاعدة 5 - افهم الغرض من الأمثال والفرق بين المثل والقصة الرمزية

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: An allegory is: <emphasis>A story where each element has a meaning.</emphasis>
ar: القصة الرمزية هي: "هي قصة كل عنصر فيها له مغزى."

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: Every parable is an allegory, true or false?
ar: كل مثل هو قصة رمزية، هل هذه العبارة صحيحة ام خاطئة؟

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
ar: مثال 5 أ

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: The parable of the widow with the unrighteous judge in Lk.18:1-8. This story illustrates one lesson: boldness in prayer.  If we draw it into an allegory, what do we have?
ar: مثل الأرملة وقاضي الظلم في لوقا 18 : 1 - 8. هذه القصة تعلمنا درساً واحداً: اللجاجة في الصلاة. لكن ما الذي سنحصل عليه إذا قمنا بتأويلها إلى قصة رمزية؟

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: All sorts of violence happens to the meanings: God is reluctant to protect the rights of widows, prayer "bothers" Him, etc.
ar: سيتشوه النص بأكمله: فالله يصبح وكأنه لا يرغب في حماية حقوق الأرملة، وكأن الصلاة "تزعجه"، إلخ.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
ar: مثال 5 ب

note: type: Content of the bibletime entity
en: <application>BibleTime</application>
ar: <application>بيبل تايم</application>

note: type: Content of the kapp entity
en: &bibletimehandbook;
ar: دليل استخدام بيبل تايم

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
ar: كيفية دراسة الكتاب المقدس

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><firstname>
en: Bob
ar: بوب

note: type: Content of: <book><bookinfo><authorgroup><author><surname>
en: Harman
ar: هارمان

note: type: Content of: <book><bookinfo><legalnotice><para>
en: Scripture quotes are from the New American Standard Bible unless otherwise indicated.
ar: نصوص الكتاب المقدس العربية مقتبسة من ترجمة سميث فان دايك مالم يذكر غير ذلك.

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
ar: تلخيص

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Bible
ar: الكتاب المقدس

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: HowTo
ar: كيفية دراسة
