BibleTime - en to hu translation catalogue (160 entries)

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Bible Study Basics
hu: Biblia tanulmányozási alapok

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
hu: A szándékunk, amellyel hozzáállunk a Bibliához

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><para>
en: You search the Scriptures, because you think that in them you have eternal life; and it is these that bear witness of Me; and you are unwilling to come to Me, that you may have life.
hu: Tudakozzátok az írásokat, mert azt hiszitek, hogy azokban van a ti örök életetek; és ezek azok, a melyek bizonyságot tesznek rólam; És nem akartok hozzám jőni, hogy életetek legyen!

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: The chief purpose of the book is to bring us to the Person.  Martin Luther said <quote>we go to the cradle only for the sake of the baby</quote>; just so in Bible study, we do it not for its own sake but for fellowship with God.
hu: A fő indítéka ennek a könyvnek, hogy elvezessen Hozzá. Luther mondta: <quote> Csak azért megyünk a bölcsőhöz, hogy ringassuk a babát</quote>; de a Biblia tanulmányozását mi nem a magunk ringatásáért végezzük, hanem az Istennel való szövetségért.

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: There is neither merit nor profit in the reading of Scripture for its own sake, but only if it effectively introduces us to Jesus Christ. Whenever the Bible is read, what is needed is an eager expectation that through it we may meet Christ.
hu: Sem nem érdem, sem nem nyereség az Írást önmagáért olvasni, csak ha ténylegesen bemutatja Jézus Krisztust. Ahogy az a Bibliában is olvasható, szükség van olyan buzgó reménységre, hogy egyszer mi is találkozhatunk Krisztussal.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Approaches to God's Word
hu: Hozzáállás Isten Szavához

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
hu: Hallgatni

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Lk.11:28 <quote>blessed are those who hear the word of God, and observe it.</quote>
hu: Lk.11:28 <quote>Sőt inkább boldogok a kik hallgatják az Istennek beszédét, és megtartják azt.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
hu: Olvasni

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Rev.1:3 <quote>Blessed is he who reads and those who hear the words of this prophecy [...]</quote>
hu: Jel.1:3 <quote>Boldog, a ki olvassa, és a kik hallgatják e prófétálásnak beszédeit [...]</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 1 Tim.4:13 <quote>give attention to the public reading of Scripture [...]</quote>
hu: 1 Tim.4:13 <quote>legyen gondod a felolvasásra[...]</quote>

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
hu: Tanulmányozni

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Acts 17:11 <quote>Now these were more noble-minded than those in Thessalonica, for they received the word with great eagerness, examining the Scriptures daily, to see whether these things were so.</quote>
hu: ApCsel 17:11 <quote>Ezek pedig nemesb lelkűek valának a Thessalonikabelieknél, úgymint kik bevevék az ígét teljes készséggel, naponként tudakozva az írásokat, ha úgy vannak-é ezek.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 2 Tim.2:15 <quote>Be diligent [KJV `Study'] to present yourself approved to God as a workman who does not need to be ashamed, handling accurately the word of truth.</quote>
hu: 2 Tim.2:15 <quote>Igyekezzél, hogy Isten előtt becsületesen megállj, mint oly munkás, a ki szégyent nem vall, a ki helyesen hasogatja az igazságnak beszédét.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
hu: Memorizálni

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.119:11 <quote>Thy word I have hid in my heart, that I may not sin against Thee.</quote>
hu: Zsolt.119:11 <quote>Szívembe rejtettem a te beszédedet, hogy ne vétkezzem ellened.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
hu: Elmélkedni

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.1:2-3 <quote>But his delight is in the law of the Lord, And in His law he meditates day and night. And he will be like a tree firmly planted by streams of water, Which yields its fruit in its season, And its leaf does not wither; And in whatever he does, he prospers.</quote>
hu: Zsolt. 1:2-3 <quote>Hanem az Úr törvényében van gyönyörűsége, és az ő törvényéről gondolkodik éjjel és nappal. És olyan lesz, mint a folyóvizek mellé ültetett fa, a mely idejekorán megadja gyümölcsét, és levele nem hervad el; és minden munkájában jó szerencsés lészen.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Types of Bible Studies
hu: A Biblia tanulmányozás típusai

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Topical Study
hu: Témák tanulmányozása

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Pick out a certain topic and follow it through, using cross-references or a concordance.
hu: Válasszon ki egy témát, és kövesse végig a kereszthivatkozások vagy szószedetek alapján.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
hu: Karakterek tanulmányozása

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying the life of a Bible character, e.g. Joseph's life in Gen.37-50.
hu: Egy bibliai személy életének tanulmányozása, például József élete az 1Móz. 37-50 szerint.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Expository Study
hu: Megismerő tanulmányozás

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying a certain passage: paragraph, chapter, or book.
hu: Egy szakasz tanulmányozása: lehet bekezdés, fejezet, vagy egész könyv is.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Basics of Correct Interpretation
hu: A helyes értelmezés alapjai

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
hu: Tartalom

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What does it say? What does it say in the original language? Be careful with definitions. Don't read into it what it doesn't say.
hu: Mit is mond? Mit jelent ez az eredeti nyelven? Legyen óvatos a meghatározásokkal. Ne olvasson bele olyasmit, amit nem tartalmaz.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
hu: Szövegkörnyezet

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Cross-reference
hu: Kereszthivatkozások

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What do other verses about this subject say through the rest of the Bible? God doesn't contradict Himself, so our interpretation needs to stand the test of other scriptures.
hu: Mit jelent ki ugyanarról a témáról máshol a Biblia? Isten nem mond ellent önmagának, ezért a mi értelmezésünket kell alávetnünk más igeszakaszok tesztjének.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: An Expository Study of Matthew 6:1-18
hu: Máté 6:1-18 megismerő tanulmányozása

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Beware of practicing your righteousness before men to be noticed
hu: Vigyázzatok a kegyességeteket ne az emberek előtt gyakoroljátok

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give
hu: Amikor adsz

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you fast
hu: Amikor böjtölsz

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you pray
hu: Amikor imádkozol

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Now fill in the outline with specific instructions of how to avoid wrong ways of practicing our righteousness:
hu: Most töltse ki a a vázlatpontokat a javaslatokkal, hogyan kerülje el a rossz módját a kegyesség gyakorlásának:

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: do it secretly.
hu: titokban csináld.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: etc.
hu: stb.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Worksheet: How to Use a Concordance
hu: Munkalap: Hogyan használjuk a konkordanciát (szószedetet)

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find a Particular Verse
hu: Megtalálni a pontos verset

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Pick out a key word or most-unusual word of the verse.
hu: Vegye a kulcsszót, vagy a leginkább használt szót a versből.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Turn to this word alphabetically.
hu: Lapozzon ABC szerint a helyére

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column of listings until you find your verse.
hu: Menjen végig az oszlopon, míg meg nem találja a verset.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: <quote>Faithful are the wounds of a friend</quote>
hu: <quote>Jó szándékúak a baráttól kapott sebek</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: <quote>We are ambassadors of Christ.</quote>
hu: <quote>Tehát Krisztusért járva követségben. </quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: The story of the rich man and Lazarus.
hu: A gazdag ember és Lázár története.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Do a Topical Study
hu: Téma szerinti tanulmányozás

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Clarify Word Meanings in the Greek and Hebrew
hu: A jelentés tisztázása Görögből és Héberből

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Go down the column to 1 Cor.2:15 . . . . . 350.
hu: Keresse meg az oszlopában az 1 Kor. 2:15-t. . . . . . 350.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find Meanings of Names
hu: Nevek jelentésének megkeresése

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: By the same process we can find the meaning of a name in the Greek or Hebrew.
hu: Ugyanez az eljárás, amikor egy név jelentését keressük görögben, vagy héberben.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Look up these names and write down their meaning:
hu: Keresse meg ezeket a neveket, és írja le a jelentésüket:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Nabal
hu: Nábál

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
hu: Józsué

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
hu: Barnabás

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Importance of God's Word
hu: Isten szavának jelentősége

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
hu: A Könyv, amely PÁRATLAN

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Comparison of New Testament manuscripts with other ancient texts.
hu: Az Újszövetség kéziratainak összehasonlítása más ősi iratokkal.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
hu: Irat

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
hu: Keletkezés

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
hu: Legkorábbi másolat

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
hu: Eltelt idő

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
hu: Fennmaradt másolatok

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Herodotus
hu: Hérodotosz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
hu: 448-428 Kr.e

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
hu: 900 Kr.u.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
hu: 1300 év

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
hu: 100 Kr.u.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
hu: 1100 Kr.u.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
hu: 1000 év

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
hu: Cézár <emphasis>Gall háború</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
hu: 58-50 Kr.e.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
hu: 950 év

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
hu: Livius <emphasis>Róma története</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
hu: 59 Kr.e. - 17 Kr.u.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
hu: 900 év

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
hu: Újszövetség

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
hu: Kr.u. 40 - 100

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 130 A.D. Partial manuscripts 350 A.D. Full manuscripts
hu: Kr. u. 130 töredékes kéziratok, Kr.u. 350 teljes kéziratok

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
hu: 30 -310 év

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
hu: 5 000 görög és 10 000 latin nyelvű

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: "In the verity and fullness of the evidence on which it rests, the text of the New Testament stands absolutely and unapproachably alone among other ancient prose writings."
hu: "Az eredetiség és a teljesség a bizonyíték arra, hogy a szöveg, amin az Újszövetség alapszik, abszolút és megközelíthetetlenül egyedülálló a többi ősi prózai irat között."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that God Breathed
hu: A könyv, amit Isten ihletett

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><attribution>
en: John R.W. Stott, <emphasis>Christ the Controversialist</emphasis>, InterVarsity Press 1978, pp.93-95
hu: John R.W. Stott, <emphasis>Krisztus a vitatkozó</emphasis>, InterVarsity Press 1978, 93-95

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
hu: A könyv, amely cselekszik

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: What does Bible study do for Christians?
hu: Mit tesz a Biblia tanulmányozás a keresztyénekért?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Reference
hu: Hivatkozás

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
hu: Cselekedet

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
hu: Ef. 5:26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: cleanses -- "...having cleansed her by the washing of water with the word."
hu: megtisztít -- "...hogy a víz fürdőjével az ige által megtisztítva megszentelje."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
hu: ApCsel. 20:32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 15:4
hu: Róm. 15:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: encourages -- "that through perseverance and the encouragement of the Scriptures we might have hope."
hu: vigasztal -- "Írásokból türelmet és vigasztalást merítve reménykedjünk."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rom. 10:17
hu: Róm. 10:17

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: gives faith -- "So faith comes from hearing, and hearing by the word of Christ."
hu: hitet ad --" A hit tehát hallásból van, a hallás pedig a Krisztus beszéde által."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
hu: 1 Kor. 10:11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: instructs -- "Now these things happened to them for an example, and they were written for our instruction"
hu: figyelmeztet -- "Mindez pedig példaképpen történt velük, figyelmeztetésül íratott meg nekünk, akik az utolsó időkben élünk."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: nourishment -- "But He answered and said, 'It is written, Man shall not live on bread alone, but on every word that proceeds out of the mouth of God.'"
hu: táplál -- "Ő így válaszolt: 'Meg van írva: Nem csak kenyérrel él az ember, hanem minden igével, amely Isten szájából származik.'"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
hu: A könyv ami megszabadít

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: What 2 things do we need to know to be kept from error?
hu: Mi az a 2 dolog, amit tudnunk kell ahhoz, hogy ne kövessünk el hibát?

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
hu: Isten igéje

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
hu: Isten hatalma

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
hu: A könyv, amely harcol

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Eph.6:10-18 is one picture of our spiritual armament.
hu: Ef. 6:10-18 képet mutat a szellemi fegyverzetünkről.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
hu: Szellemi páncél

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
hu: Kérdés

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
hu: Válasz

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many of the weapons listed here are defensive weapons?
hu: Mennyi védelmi fegyver van felsorolva?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
hu: Mennyi támadó?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: One
hu: Egy

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
hu: Melyik(ek)?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
hu: az ige - <foreignphrase>réma</foreignphrase>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Exhortations
hu: Bátorítás

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: If you're rich in something, how much of it do you have?
hu: Ha gazdag valamiben, mennyije van belőle?

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
hu: Nem kevés!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
hu: Függelék: "Egyszer s mindenkorra"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Supplement: Bible Reading Programs
hu: Kiegészítés: Biblia olvasási programok

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: New Testament in a Year: read one chapter each day, 5 days a week.
hu: Újszövetség egy év alatt: olvasson el egy fejezetet egy nap, 5 napon át egy héten.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Proverbs in a Month: read one chapter of Proverbs each day, corresponding to the day of the month.
hu: Példabeszédek egy hónap alatt: olvasson egy fejezetet egy nap, dátumnak megfelelően.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms in a Month: read 5 Psalms at intervals of 30 each day, for instance on the 20th you read Ps.20, 50, 80, 110, &amp; 140.
hu: Zsoltárok egy hónap alatt: olvasson 5 zsoltárt naponta, 30 naponként, például 20 -án olvassa a 20. 50. 80. 110. 140. zsoltárt.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms &amp; Proverbs in 6 months: read through Psalms and Proverbs one chapter per day.
hu: Zsoltárok és Példabeszédek 6 hónap alatt: olvassa át a Zsoltárokat és a Példabeszédeket egy fejezetenként, naponta.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Old Testament without Psalms &amp; Proverbs in 2 years: if you read one chapter a day of the Old Testament, skipping over Psalms &amp; Proverbs, you will read the Old Testament in 2 years and 2 weeks.
hu: Ószövetség Zsoltárok és Példabeszédek nélkül 2 év alatt: ha egy fejezetet olvas naponta sz Ószövetségből, kihagyva a Zsoltárokat és a Példabeszédeket, sikerül teljesen elolvasni 2 év és 2 hét alatt.

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Rules of Bible Interpretation (Hermeneutics)
hu: A Biblia értelmezésének szabályai (Hermeneutikai)

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 1 - Interpret according to the exact meaning of the words.
hu: 1. szabály - értelmezés a szavak egzakt jelentése alapján

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Definition
hu: Definíció

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><para>
en: Look up the definition in a Greek or Hebrew dictionary.  For verbs, the verb tense is also crucial.
hu: Keresse meg a meghatározást a görög vagy héber szótárban. Az igéknél az igeidő is döntő fontosságú.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
hu: 1A példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1B
hu: 1B példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mt.6:17 But you, when you fast, anoint your head
hu: Mt. 6:17 Te pedig mikor bőjtölsz, kend meg a te fejedet

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.16:1 [the women] brought spices that they might come and anoint Him.
hu: Mk. 16:1 [az asszonyok] drága keneteket vásárlának, hogy elmenvén, megkenjék őt.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.6:13 And they were...anointing with oil many sick people and healing them.
hu: Mk 6:13  és olajjal sok beteget megkennek és meggyógyítnak vala.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.7:38 [...] kissing His feet and anointing them with the perfume
hu: Lk. 7:38 [...] csókolgatá az ő lábait, és megkené drága kenettel.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Jn.12:3 Mary [...] anointed the feet of Jesus, and wiped them with her hair
hu: Jn. 12:3 Mária [...] megkené a Jézus lábait, és megtörlé annak lábait a saját hajával; a ház pedig megtelék a kenet illatával.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.4:18 <quote>The Spirit of the Lord is upon me, because He has anointed me to preach [...]</quote>
hu: Lk. 4:28 <quote>Az Úrnak lelke van én rajtam, mivelhogy felkent engem, hogy a szegényeknek az evangyéliomot hirdessem [...]</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 4:27 Jesus, whom Thou hast anointed
hu: ApCsel 4:27 [...] egybegyűltek a te szent Fiad, a Jézus ellen, a kit felkentél, [...]

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 10:38 God anointed Jesus with the Holy Ghost and power
hu: ApCsel 10:38 A názáreti Jézust, mint kené fel őt az Isten Szent Lélekkel és hatalommal,

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: 2 Cor.1:21 Now He who...anointed us is God
hu: 2 Kor. 1:21 A ki ... megken minket, az Isten az;

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 2 - Interpret within the biblical context
hu: 2. szabály - értelmezés a bibliai szövegkörnyezetében

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
hu: 2A példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
hu: 2B példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
hu: 2C példa

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 3 - Interpret within the historical and cultural context
hu: 3. szabály - értelmezés a történelmi és kulturális környezetben

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
hu: 3A példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
hu: 3B példa

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 4 - Interpret according to the normal usage of words in language
hu: 4. szabály - értelmezés a szavak hétköznapi értelmében

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
hu: 4A példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
hu: 4B példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Is.59:1 <quote>The Lord's hand is not short;</quote>
hu: Ésa. 59:1 <quote> Ímé, nem oly rövid az Úr keze,</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Deut.33:27 <quote>Underneath are the everlasting arms.</quote>
hu: 5 Móz. 33:27 <quote>alant vannak örökkévaló karjai;</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 5 - Understand the purpose of parables and the difference between a parable and an allegory
hu: 5. szabály - a példázatok értelmének megértése, különbség a példázat és az allegória közt

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: An allegory is: <emphasis>A story where each element has a meaning.</emphasis>
hu: Az allegória: <emphasis> történet, melyben minden elemnek külön jelentése van.</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: Every parable is an allegory, true or false?
hu: Minden példázat egyben allegória is, igaz, vagy hamis?

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
hu: 5A példa

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: The parable of the widow with the unrighteous judge in Lk.18:1-8. This story illustrates one lesson: boldness in prayer.  If we draw it into an allegory, what do we have?
hu: Az özvegyasszony és a hamis bíró példázata a Lk.18:1-8 szerint. Ez a történet egy dolgot tanít: merészségre az imában. Ha ezt allegóriaként tekintjük, mit kapunk?

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: All sorts of violence happens to the meanings: God is reluctant to protect the rights of widows, prayer "bothers" Him, etc.
hu: Egy sor durva dolog jön az értelmezésbe: Isten vonakodva védi az özvegyek jogait, az ima "bosszantja" Őt, stb.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
hu: 5B példa

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
hu: Hogyan tanulmányozza a Bibliát

note: type: Content of: <book><bookinfo><legalnotice><para>
en: Scripture quotes are from the New American Standard Bible unless otherwise indicated.
hu: Az idézetek a Károli Gáspár -féle Bibliából származnak, kivéve a külön jelzettek.

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
hu: Vázlat
