BibleTime - en to da translation catalogue (146 entries)

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Our Purpose as we Approach the Bible
da: Vores formål når vi nærmer os Bibelen

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><attribution>
en: Jn.5:39-40
da: Joh.5:39-40 (Bibelen på hverdagsdansk)

note: type: Content of: <chapter><sect1><para><blockquote><para>
en: You search the Scriptures, because you think that in them you have eternal life; and it is these that bear witness of Me; and you are unwilling to come to Me, that you may have life.
da: I studerer og forsker i skrifterne, fordi I tror, at de giver jer evigt liv. Men skrifterne peger på mig, og alligevel kommer I ikke til mig for at få liv.

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: The chief purpose of the book is to bring us to the Person.  Martin Luther said <quote>we go to the cradle only for the sake of the baby</quote>; just so in Bible study, we do it not for its own sake but for fellowship with God.
da: Hovedformålet for bogen er at bringe os til Personen. Martin Luther sagde <quote>vi går kun til vuggen for barnets skyld</quote>; sådan er det også med bibelstudie, vi gør det ikke bare for at studere Bibelen, men for at have fællesskab med Gud.

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: There is neither merit nor profit in the reading of Scripture for its own sake, but only if it effectively introduces us to Jesus Christ. Whenever the Bible is read, what is needed is an eager expectation that through it we may meet Christ.
da: Der er hverken fortjeneste eller gavn af at læse Skriften for dens egen skyld, men kun hvis den effektivt introducerer os til Jesus Kristus. Hver gang Bibelen bliver læst, så er der brug for en ivrig forventning til at vi må møde Kristus.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Approaches to God's Word
da: Tilgange til Guds Ord

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Hear
da: Hør

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Lk.11:28 <quote>blessed are those who hear the word of God, and observe it.</quote>
da: Luk.11:28 <quote>Salige er de, som hører Guds ord og bevarer det!</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Read
da: Læs

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Rev.1:3 <quote>Blessed is he who reads and those who hear the words of this prophecy [...]</quote>
da: Åb.1:3 <quote> Salig er den, som læser op, og de, som hører profetiens ord [...]</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 1 Tim.4:13 <quote>give attention to the public reading of Scripture [...]</quote>
da: 1. Tim.4:13 <quote> Indtil jeg kommer, skal du tage vare på skriftlæsningen [...]</quote>

note: type: Content of: <book><bookinfo><keywordset><keyword>
en: Study
da: Studér

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Acts 17:11 <quote>Now these were more noble-minded than those in Thessalonica, for they received the word with great eagerness, examining the Scriptures daily, to see whether these things were so.</quote>
da: ApG. 17:11 <quote>Disse jøder var mere imødekommende end jøderne  i Thessalonika, de modtog ordet med megen velvilje og granskede dagligt  Skrifterne for at se, om det forholdt sig sådan.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: 2 Tim.2:15 <quote>Be diligent [KJV `Study'] to present yourself approved to God as a workman who does not need to be ashamed, handling accurately the word of truth.</quote>
da: 2. Tim.2:15 <quote>Stræb efter at stå din prøve for Gud som en arbejder, der ikke behøver at skamme sig, men som går lige på med sandhedens ord.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Memorize
da: Lær uden ad

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.119:11 <quote>Thy word I have hid in my heart, that I may not sin against Thee.</quote>
da: Sl.119:11 <quote>Jeg gemmer dit ord i mit hjerte,for ikke at synde mod dig.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Meditate
da: Meditér

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Ps.1:2-3 <quote>But his delight is in the law of the Lord, And in His law he meditates day and night. And he will be like a tree firmly planted by streams of water, Which yields its fruit in its season, And its leaf does not wither; And in whatever he does, he prospers.</quote>
da: Sl.1:2-3 <quote>men har sin glæde ved Herrens lovog grunder på hans lov dag og nat.  Han er som et træ,der er plantet ved bækken; det bærer frugt til rette tid,og dets blade visner ikke. Alt, hvad han gør, lykkes for ham.</quote>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Types of Bible Studies
da: Typer af bibelstudie

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Topical Study
da: Emne Studie

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Pick out a certain topic and follow it through, using cross-references or a concordance.
da: Vælg et bestemt emne og følg det ved at bruge krydsreferencer eller en bibelordbog.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Character Study
da: Person Studie

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying the life of a Bible character, e.g. Joseph's life in Gen.37-50.
da: At studere en bibelsk persons liv, f.eks. Josefs liv i 1. Mos.37-50.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Expository Study
da: Forklarende studie

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Studying a certain passage: paragraph, chapter, or book.
da: Studér er bestemt passage: afsnit, kapitel, eller bog.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Basics of Correct Interpretation
da: Det grundlæggende for korrekt fortolkning

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Content
da: Indhold

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What does it say? What does it say in the original language? Be careful with definitions. Don't read into it what it doesn't say.
da: Hvad er det den siger? Hvad er det den siger på det oprindelige sprog? Vær forsigtig med definitioner. Læs ikke ind i det den ikke siger.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: Context
da: Sammenhæng

note: type: Content of: <chapter><section><orderedlist><listitem><formalpara><title>
en: Cross-reference
da: Krydsreference

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: What do other verses about this subject say through the rest of the Bible? God doesn't contradict Himself, so our interpretation needs to stand the test of other scriptures.
da: Hvad siger andre vers i resten af Bibelen om dette emne? Gud modsiger ikke sig selv, så vores fortolkning er nødt til at holde vand over for andre skriftsteder. ææ

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: An Expository Study of Matthew 6:1-18
da: Et forklarende studie af Matthæus 6:1-18

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Beware of practicing your righteousness before men to be noticed
da:  Pas på, at I ikke viser jeres retfærdighed for øjnene af mennesker for at blive set af dem

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you give
da: Når du giver

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you fast
da: Når du faster

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: When you pray
da: Når du beder

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: do it secretly.
da: gør det i det skjulte.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: etc.
da: osv.

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Worksheet: How to Use a Concordance
da: Arbejdsark: Hvordan man bruger en konkordans

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find a Particular Verse
da: At finde et bestemt vers

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Pick out a key word or most-unusual word of the verse.
da: Vælg et nøgleord eller det mest usædvanelige ord i verset.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><orderedlist><listitem><para>
en: Turn to this word alphabetically.
da: Slå ordet op alfabetisk.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para><orderedlist><listitem><para>
en: The story of the rich man and Lazarus.
da: Historien om den rige mand og Lazarus.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Do a Topical Study
da: At lave et emnestudie

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Clarify Word Meanings in the Greek and Hebrew
da: At Klargøre Ords Betydninger på Græsk og Hebraisk

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><title>
en: To Find Meanings of Names
da: At Finde Betydningen af Navne

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: By the same process we can find the meaning of a name in the Greek or Hebrew.
da: Ved den samme process kan vi finde betydningen af et navn på græsk eller hebraisk.

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><para>
en: Look up these names and write down their meaning:
da: Slå de følgende navne op og skriv deres betydning ned:

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Abigail
da: Abigajil

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Joshua
da: Josva

note: type: Content of: <chapter><sect1><sect2><itemizedlist><listitem><para>
en: Barnabus
da: Barnabas

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Importance of God's Word
da: Vigtigheden af Guds Ord

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that is Unique
da: En Bog der er Unik

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Comparison of New Testament manuscripts with other ancient texts.
da: Sammenligning af det Nye Testamentes manuskripter med andre forhistoriske tekster.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Work
da: Værk

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: When Written
da: Blev skrevet

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Earliest Copy
da: Første Kopi

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Time Lapse
da: Tidsforløb

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Number of Copies
da: Antal Kopier

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 448-428 B.C.
da: 448-428 f.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 A.D.
da: 900 e.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1300 years
da: 1300 år

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 100 A.D.
da: 100 e.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1100 A.D.
da: 110 e.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1000 years
da: 1000 år

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Caesar's <emphasis>Gallic War</emphasis>
da: Caesar's <emphasis>Galliske Krig</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 50-58 B.C.
da: 80-58 f.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 950 years
da: 950 år

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Livy's <emphasis>Roman History</emphasis>
da: Livy's <emphasis>Roms historie</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 59 B.C. - 17 A.D.
da: 59 f.kr. - 17 e.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 900 years
da: 900 år

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: New Testament
da: Det nye testamente

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40 A.D. - 100 A.D.
da: 40 e.kr. - 100 e.kr.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 130 A.D. Partial manuscripts 350 A.D. Full manuscripts
da: 130 e.kr. Delvise manuskripter 350 e.kr. Hele manuskripter

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 30 - 310 years
da: 30 - 310 år

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5000 Greek &amp; 10,000 Latin
da: 5000 Græske &amp; 10,000 på Latin

note: type: Content of: <chapter><sect1><blockquote><para>
en: "In the verity and fullness of the evidence on which it rests, the text of the New Testament stands absolutely and unapproachably alone among other ancient prose writings."
da: "I ægthed og helhed af beviserne hvorpå det hviler, så er teksterne i det Nye testamente absolutte og urørlige, alene med hensyn til andre oldhistoriske prosa."

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that God Breathed
da: En bog Gud åndede

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Works
da: En Bog der Virker

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: What does Bible study do for Christians?
da: Hvad gør bibelsstudie for kristne?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Action
da: Handling

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Eph. 5:26
da: Ef. 5:26

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: cleanses -- "...having cleansed her by the washing of water with the word."
da: renser -- "...for at hellige den ved at rense den i badet med vand ved ordet,"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Acts 20:32
da: ApG 20:32

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: encourages -- "that through perseverance and the encouragement of the Scriptures we might have hope."
da: trøster -- "så vi med udholdenhed og med den trøst, som Skrifterne giver os, kan fastholde håbet.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: gives faith -- "So faith comes from hearing, and hearing by the word of Christ."
da: giver tro -- "Troen kommer altså af det, der høres, og det, der høres, kommer i kraft af Kristi ord."

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1 Cor. 10:11
da: 1. Kor. 10:11

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: instructs -- "Now these things happened to them for an example, and they were written for our instruction"
da: vejleder -- "Alt dette skete med dem, for at de skulle være advarende eksempler, og det blev skrevet for at vejlede os"

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Mt. 4:4
da: Matt. 4:4

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: nourishment -- "But He answered and said, 'It is written, Man shall not live on bread alone, but on every word that proceeds out of the mouth of God.'"
da: næring -- "Men han svarede: Der står skrevet: ›Mennesket skal ikke leve af brød alene, men af hvert ord, der udgår af Guds mund.‹"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Liberates
da: En bog som befrier

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: What 2 things do we need to know to be kept from error?
da: Hvilke 2 ting har vi brug for at kende, for at holde os fra fejl?

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's word
da: Guds ord

note: type: Content of: <chapter><sect1><itemizedlist><listitem><para>
en: God's power
da: Guds kraft

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: A Book that Wars
da: En Bog som Bekriger

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Eph.6:10-18 is one picture of our spiritual armament.
da: Ef.6:10-18 er et billede på vores åndelige udrustning.

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><title>
en: Spiritual Armor
da: Åndelig Rustning

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Question
da: Spørgsmål

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Answer
da: Svar

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many of the weapons listed here are defensive weapons?
da: Hvor mange af de våben der er opremset her er defensive våben?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: How many are offensive?
da: Hvor mange er offensive?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: One
da: Et

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Which one(s)?
da: Hvile(t)?

note: type: Content of: <chapter><sect1><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: the word - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>
da: ordet - <foreignphrase>rhema</foreignphrase>

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Exhortations
da: Formaninger

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: If you're rich in something, how much of it do you have?
da: Hvis du er rig på noget, hvor meget har du så af det?

note: type: Content of: <chapter><sect1><para>
en: Not a little!
da: Ikke kun en smule!

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Appendix: "Once for All"
da: Tillæg: "En gang for alle"

note: type: Content of: <chapter><sect1><title>
en: Supplement: Bible Reading Programs
da: Supplement: Bibel Læseplaner

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: New Testament in a Year: read one chapter each day, 5 days a week.
da: Det Nye Testamente på et År: læs et kapitel hver dag, 5 dage om ugen.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Proverbs in a Month: read one chapter of Proverbs each day, corresponding to the day of the month.
da: Ordsprogene på en Måned: læs et kapitel af Ordsprogene hver dag, tilsvarende til dagen på måneden.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms in a Month: read 5 Psalms at intervals of 30 each day, for instance on the 20th you read Ps.20, 50, 80, 110, &amp; 140.
da: Salmerne på en Måned: læs 5 salmer med et interval på 30, hver dag, for eksempel på den 20. læser du Sl. 20, 50, 80, &amp; 140.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Psalms &amp; Proverbs in 6 months: read through Psalms and Proverbs one chapter per day.
da: Salmerne  &amp; Ordsprogene på 6 måneder: læs gennem Salmerne og Ordsprogene et kapitel om dagen.

note: type: Content of: <chapter><sect1><orderedlist><listitem><para>
en: Old Testament without Psalms &amp; Proverbs in 2 years: if you read one chapter a day of the Old Testament, skipping over Psalms &amp; Proverbs, you will read the Old Testament in 2 years and 2 weeks.
da: Det Gamle Testamente uden Salmerne &amp; Ordsprogene på 2 år: hvis du læser et kapitel om dagen i det Gamle Testamente, hvor du springer Salmerne &amp; Ordsprogene over, så kommer du igennem det Gamle Testamente på 2 år og 2 uger.

note: type: Content of: <chapter><title>
en: Rules of Bible Interpretation (Hermeneutics)
da: Regler for Bibel-tolkning (Hermeneutik)

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 1 - Interpret according to the exact meaning of the words.
da: Regel 1 - Fortolk med hensyn til den nøjagtige betydning af ordene.

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1A
da: Eksempel 1A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 1B
da: Eksempel 1B

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mt.6:17 But you, when you fast, anoint your head
da: Matt.6:17 Men når du faster, så salv dit hoved

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.16:1 [the women] brought spices that they might come and anoint Him.
da: Mark.16.1 købte [kvinderne] vellugtende salver for at gå ud og salve ham.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Mk.6:13 And they were...anointing with oil many sick people and healing them.
da: Mark.6:13 Og de salvede mange syge med olie og helbredte dem.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.7:38 [...] kissing His feet and anointing them with the perfume
da: Luk.7:38 [...] hun kyssede hans fødder og salvede dem med olien.

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Jn.12:3 Mary [...] anointed the feet of Jesus, and wiped them with her hair
da: Joh.12:3 Maria [...] salvede Jesu fødder og tørrede dem med sit hår

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Lk.4:18 <quote>The Spirit of the Lord is upon me, because He has anointed me to preach [...]</quote>
da: Luk.4:18 (Skandinavia) <quote>Herrens Ånd er over mig. Han har salvet mig til at prædike [...]</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 4:27 Jesus, whom Thou hast anointed
da: Ap.G. 4.27 Jesus, som du har salvet

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: Acts 10:38 God anointed Jesus with the Holy Ghost and power
da: ApG. 10:38 Gud salvede Jesus fra Nazaret med Helligånd og kraft

note: type: Content of: <chapter><section><section><itemizedlist><listitem><para><orderedlist><listitem><para>
en: 2 Cor.1:21 Now He who...anointed us is God
da: 2. Kor.1.21 Og den...som salvede os, er Gud

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 2 - Interpret within the biblical context
da: Regel 2 - Fortolk inden for den bibelske sammenhæng

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2A
da: Eksempel 2A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2B
da: Eksempel 2B

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 2C
da: Eksempel 2C

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 3 - Interpret within the historical and cultural context
da: Regel 3 - Fortolk inden for den historiske og kulturelle sammenhæng

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3A
da: Eksempel 3A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 3B
da: Eksempel 3B

note: type: Content of: <chapter><section><title>
en: Rule 4 - Interpret according to the normal usage of words in language
da: Regel 4 - Fortolk i overensstemmelse med det normale brug af ordene i sprog

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4A
da: Eksempel 4A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 4B
da: Eksempel 4B

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Is.59:1 <quote>The Lord's hand is not short;</quote>
da: Es.59:1 <quote>Herrens arm er ikke for kort...</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><section><para>
en: Deut.33:27 <quote>Underneath are the everlasting arms.</quote>
da: 5. Mos.33:27 <quote>han bærer dig på stærke arme...</quote>

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: An allegory is: <emphasis>A story where each element has a meaning.</emphasis>
da: En allegori er: <emphasis>En historie hvor hvert element har en betydning.</emphasis>

note: type: Content of: <chapter><section><para>
en: Every parable is an allegory, true or false?
da: Alle lignelser er en allegori, sandt eller falsk?

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5A
da: Eksempel 5A

note: type: Content of: <chapter><section><section><title>
en: Example 5B
da: Eksempel 5B

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: The Biblestudy HowTo
da: Guiden til Bibelstudie

note: type: Content of: <book><bookinfo><legalnotice><para>
en: Scripture quotes are from the New American Standard Bible unless otherwise indicated.
da: Skriftsteder er fra Bibelselskabets Autoriserede Bibel fra 1992, med mindre andet er indikeret.

note: type: Content of: <book><bookinfo><abstract><title>
en: Abstract
da: Abstrakt
