bibus-1.1.0 - en to hu translation catalogue (501 entries)

en: Where to save the style file?
hu: Hova mentsem a stílus fájlt?

en: Sorry but the key you are moving already exist in this folder
hu: Sajnálom, de a címke, amit mozgat, már szerepel ebben a mappában.

en: Style
hu: Stílus

en: Details
hu: Részletek

en: Keys
hu: Címkék

en: Mode
hu: Mód

en: Normal
hu: Normál

en: Expert
hu: Szakértő

en: Records with Z-Score >=
hu: Bejegyzések Z-értéke >=

en:  Paste your text below:
hu: Illessze ide a szöveget:

en: Enter your email below (Optional):
hu: Írja be az e-mail címét (választható):

en: eTBlast main page: http://invention.swmed.edu/etblast/index.shtml
hu: eTBlast weboldal: http://invention.swmed.edu/etblast/index.shtml

en: Keep the best citations:
hu: Tartsa meg a legjobb hivatkozásokat:

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Search
hu: Keresés

en: Experts' papers
hu: Szakértők papírjai

en: Count
hu: Sorszám

en: eTBlast search on PubMed
hu: eTBlast keresés PubMed-en

en: Experts search is not available yet!
hu: A szakértői keresés még nem elérhető!

en: Information
hu: Információ

en: Error during query
hu: Hiba a lekérdezés során.

en: Error
hu: Hiba

en: Time Out (
hu: Időtúllépés(

en:  min). No answer received. eTBLAST server might be down.
hu: perc). Nem érkezett válasz. Talán nem működik az eTBLAST szerver.

en: There is %s such records in Medline
hu: %s ilyen bejegyzés van a Medline-on.

en: Database = None
hu: Adatbázis = Nincs

en: Welcome to bibus
hu: Üdvözlet a bibus-ban

en: Queries
hu: Lekérdezések

en: Import buffer
hu: Import puffer

en: All
hu: Mind

en: Online buffer
hu: Online puffer

en: References
hu: Tételek

en: Cited
hu: Hivatkozott

en: Tagged
hu: Megjelölt

en: NewKey
hu: Új címke

en: Shared
hu: Megosztott

en: Identifier
hu: Azonosító

en: BibliographicType
hu: Irodalomjegyzék típus

en: Address
hu: Elérhetőség

en: Annote
hu: Kommentár

en: Author
hu: Szerző

en: Booktitle
hu: Könyvcím

en: Chapter
hu: Fejezet

en: Edition
hu: Kiadás

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Howpublished
hu: Publikáció módja

en: Institution
hu: Intézet

en: Journal
hu: Folyóirat

en: Month
hu: Hónap

en: Note
hu: Jegyzet

en: Number
hu: Szám

en: Organizations
hu: Szervezetek

en: Pages
hu: Oldalak

en: Publisher
hu: Kiadó

en: School
hu: Iskola

en: Series
hu: Sorozat

en: Title
hu: Cím

en: Report_Type
hu: Tanulmány típus

en: Volume
hu: Évfolyam

en: Year
hu: Év

en: Custom1
hu: Egyéni1

en: Custom2
hu: Egyéni2

en: Custom3
hu: Egyéni3

en: Custom4
hu: Egyéni4

en: Custom5
hu: Egyéni5

en: Abstract
hu: Absztrakt

en: ARTICLE
hu: CIKK

en: BOOK
hu: KÖNYV

en: BOOKLET
hu: FÜZET

en: CONFERENCE
hu: KONFERENCIA

en: INBOOK
hu: KÖNYVFEJEZET

en: INCOLLECTION
hu: GYŰJTEMÉNYBEN

en: INPROCEEDINGS
hu: JEGYZŐKÖNYVBEN

en: JOURNAL
hu: FOLYÓIRAT

en: MANUAL
hu: KÉZIKÖNYV

en: MASTERTHESIS
hu: DIPLOMAMUNKA

en: MISC
hu: EGYÉB

en: PHDTHESIS
hu: PHD MUNKA

en: PROCEEDINGS
hu: JEGYZŐKÖNYV

en: TECHREPORT
hu: MŰSZAKI LEÍRÁS

en: UNPUBLISHED
hu: PUBLIKÁLATLAN

en: CUSTOM1
hu: EGYÉNI1

en: CUSTOM2
hu: EGYÉNI2

en: CUSTOM3
hu: EGYÉNI3

en: CUSTOM4
hu: EGYÉNI4

en: CUSTOM5
hu: EGYÉNI5

en: Making a copy of the current document ...
hu: Másolat készítése erről a dokumentumról ...

en: Creating styles ...
hu: Stílusok készítése ...

en: Updating references ...
hu: Tételek frissítése ...

en: Updating index ...
hu: Index frissítése ...

en: Deleting old index and citations ...
hu: Régi index és hivatkozások törlése ...

en: Done
hu: Kész

en: Inserting citations in text
hu: Hivatkozások beillesztése a szövegbe

en: Formating citations ...
hu: Hivatkozások formázása ...

en: Looking for duplicates ...
hu: Azonosak keresése ...

en: Solving duplicates ... (%s series of duplicates)
hu: Azonosak kezelése ... (%s sorban azonosságok)

en: Fusing citations ...
hu: Hivatkozások egyesítése ...

en: Inserting citations in text (%s ranges)
hu: Hivatkozások beillesztése a szövegbe (%s helyen)

en: You must first save the current document before using this function.
     Should I save it and proceed?
hu: A funkció használata előtt menteni kell a dokumentumot.
     Mentsem és folytassam a munkát?

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: OpenDocument Text
hu: OpenDocument Szöveg

en: OpenOffice.org Text Document
hu: OpenOffice.org Szöveges Dokumentum

en: All files
hu: Minden file

en: Finalize
hu: Véglegesítés

en: Finalizing the current document
hu: Dokumentum véglegesítése

en: Database choice
hu: Adatbázis választás

en: %s connection parameters
hu: %s kapcsolódási

en: Database Name
hu: Adatbázis név

en: UserName
hu: Felhasználónév

en: PassWord
hu: Jelszó

en: Host
hu: Kiszolgáló

en: Check for duplicates
hu: Azonosak ellenőrzése

en: case sensitive
hu: Kis és nagybetű különböző

en: If a duplicate is found
hu: Ha azonosat talál

en: keep the old reference
hu: régi tétel megtartása

en: keep the new reference
hu: új tétel megtartása

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Connect to database
hu: Kapcsolódás adatbázishoz

en: Text Window
hu: Szöveges ablak

en: Import a text file
hu: Szövegfájl importálása

en: Import a Medline file
hu: Medline file importálása

en: Import a Medline XML file
hu:  Medline XML file importálása

en: Import a Refer file
hu: Refer file importálása

en: Import a Refer file exported from EndNote
hu: Refer file (EndNote-ból exportált) importálása

en: Import a RIS file
hu: RIS file imporálása

en: Import a BibTeX file
hu: BibTeX file importálása

en: Import an ISI Web of science file
hu: ISI Web of science file importálása

en: XML From Endnote
hu: XML Endnote-ból

en: Import an XML library generated with Endnote 9 or Later
hu: XML könyvtár Endnote 9-el vagy későbbi verzióval generált fájlának importálása

en: Import
hu: Importálás

en: Import a file
hu: Fájl importálása

en: Export to Refer format for EndNote
hu: Exportálás Refer formátumba  EndNote számára

en: Export to RIS format
hu: Exportálás RIS formátumba

en: Export to Medline format
hu: Exportálás Medline formátumba

en: Export to BibTeX format
hu: Exportálás BibTeX formátumba

en: Export to a SQLite database
hu: Exportálás SQLite adatbázisba

en: Export formatted references in an HTML file
hu: Formázott tételek exportálása HTML fileba

en: Export
hu: Exportálás

en: Export a file
hu: File exportálása

en: Page Setup
hu: Oldalbeállítás

en: Set printer page format
hu: Nyomtató beállítása

en: Preview ...
hu: Előnézet ...

en: Preview printing
hu: Előnézeti nyomtatás

en: Print ...
hu: Nyomtatás ...

en: Print references
hu: Tételek nyomtatása

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit Bibus
hu: Kilépés a Bibus-ból

en: File
hu: Fájl

en: Copy
hu: Másolás

en: Cut
hu: Kivágás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Set some preferences
hu: Néhány beállítás rögzítése

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Add child
hu: Alárendelt címke hozzáadása

en: Add a child to the selected key
hu: Alárendelt címke hozzáadása a kiválasztott címkéhez

en: New reference
hu: Új tétel

en: Add a reference associated with the selected key
hu: Tétel hozzáadása a kiválasztott címkéhez.

en: Edit reference
hu: Tétel szerkesztése

en: Edit the selected reference
hu: Kiválasztott tétel szerkesztése

en: Delete reference
hu: Tétel törlése

en: Delete the selected reference
hu: Kiválasztott tétel törlése

en: Tag reference
hu: Tétel megjelölése

en: Tag the selected reference
hu: Kiválasztott tétel megjelölése

en: Duplicate reference
hu: Tétel megkettőzése

en: Make a copy of the first selected reference
hu: Másolat készítése az először kiválasztott tételről

en: Reference
hu: Tételek

en: Search ...
hu: Keresés ...

en: Search the database
hu: Keresés az adatbázisban

en: Pubmed search ...
hu: Keresés Pubmed-del ...

en: Search Pubmed on the Web
hu: Keresés Pubmed-del a világhálón

en: eTBlast on PubMed ...
hu: eTBlast a Pubmed-en ...

en: Search Pubmed with eTBlast
hu: Keresés a Pubmed-en eTBlast-tal

en: New ...
hu: Új ...

en: Edit ...
hu: Szerkesztés ...

en: Load ...
hu: Betöltés ...

en: Styles
hu: Stílusok

en: MSWord
hu: MS Word

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: License
hu: Licenc

en: Bibus WEB site
hu: Bibus weboldala

en: First Connection Wizard
hu: Első kapcsolat varázsló

en: Help
hu: Súgó

en: Sorry, but I was not able to find the python module for the %s database.
    Please check your installation
hu: Sajnálom, de nem találtam python modult a %s atatbázis számára.
    Kérem ellenőrizze a telepítést.

en: Please enter password for database %s
hu: Kérjem adjon meg jelszót ennek az adatbázisnak: %s

en: Database = %s
hu: Adatbázis = %s

en: %s references : %s selected
hu: %s tételek száma : %s kiválasztott

en: You did not select a valid database
hu: Nem választott érvényes adatbázist

en: Choose a File to import
hu: Importálandó file kiválasztása

en: Please choose the file encoding
hu: Kérem válassza ki a fájl kódolását

en: Sorry but codec '%s' is not available.
    I will try to use ascii
hu: Sajnos a %s codec nem elérhető.
    Megpróbálok ascii-t használni.

en: Save as...
hu: Mentés mint ...

en: What do you want to export?
hu: Mit akar exportálni?

en: Selection
hu: Kiválasztás

en: Current key
hu: Jelenlegi címke

en: Choose the destination file
hu: Célfájl kiválasztása

en: Choose the name of the SQLite database
hu: Válasszon nevet az SQLite adatbázis számára

en: The selected style is not a bibus style
hu: A kiválasztott stílus nem a bibus-é

en: Insert Citation
hu: Hivatkozások beillesztése

en: Format Bibliography
hu: Irodalomjegyzék formázása

en: Finalize the document
hu: Dokumentum véglegesítése

en: Update Index on Insert
hu: Index frissítése beillesztéskor

en: Update the Bibliography automatically
hu: Irodalomjegyzék automatikus frissítése

en: Create Index on Insert
hu: Index létrehozása beillesztéskor

en: Create the Bibliography if absent
hu: Irodalomjegyzék létrehozása, ha hiányzik

en: Hilight Citations
hu: Hivatkozások kiemelése

en: Hilight citations with a yellow background
hu: Hivatkozások kiemelése sárga háttérel

en: Capture Citations
hu: Hivatkozások rögzítése

en: Capture the references absent from the database
hu: Adatbázisból hiányzó tételek rögzítése

en: Cannot connect to Openoffice. See Documentation.
    %s
    %s)
hu: Nem sikerült kapcsolódni az OpenOfficehoz. Tekinse meg a dokumentációt.
    %s
    %s)

en: References formatting
hu: Tételek formázása

en: You cannot edit default styles
    .I have made a copy of the style for editing
hu: Alapértelmezett stílus nem szerkeszthető.
    Készítettem egy másolatot a stílusról a szerkesztéshez.

en: Please select a style file
hu: Kérem válasszon stílus fájlt.

en: Update Citations
hu: Hivatkozások frissítése

en: Update Bibliographic Index
hu: Irodalomjegyzék index frissítése

en: Update and Pre-format all...
hu: Az összes frissítése és előformázása ...

en: Finalize...
hu: Véglegesítés ...

en: Black
hu: Fekete

en: White
hu: Fehér

en: Red
hu: Piros

en: Blue
hu: Kék

en: Green
hu: Zöld

en: Cyan
hu: Cián

en: Light_grey
hu: Világosszürke

en: Advanced preferences
hu: Haladó beállítások

en: Display
hu: Kiijelző

en: Printing
hu: Nyomtatás

en: Duplicates
hu: Azonosak

en: Shortcuts
hu: Rövid elérési utak

en: Paths
hu: Útvonalak

en: Database
hu: Adatbázis

en: Word Processor
hu: Szövegszerkesztő

en: Reference list
hu: Tétellista

en: Reference display
hu: Tétel megjelenítése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Field name color
hu: Mezőnév színe

en: Field color
hu: Mező színe

en: Reference fields
hu: Tétel mezők

en: Displayed fields
hu: Megjelenített mezők

en: Main fields searched
hu: Keresett fő mezők

en: Main Fields
hu: Fő mezők

en: Search in
hu: Keresés a következőben:

en: All references
hu: Minden tétel

en: Add a line
hu: Sor hozzáadása

en: Main Fields = %s
hu: Fő mezők = %s

en: Search && Close
hu: Keresés és bezárás

en: Expert Search
hu: Szakértő keresés

en: Save
hu: Mentés

en: Connection type
hu: Kapcsolódás típusa

en: Pipe name
hu: Pipe neve

en: OpenOffice connection settings
hu: OpenOffice kapcsolódás beállítások

en: Number of records
hu: Bejegyzések száma

en: Start at record
hu: Indítás adott bejegyzéstől

en: Medline Search
hu: Medline keresés

en: Display only keys like:
hu: Csak ehhez hasonló címkék mutatása:

en: Use OpenOffice.org format for printing
hu: OpenOffice.org formátum használata nyomtatáshoz.

en: Reference type
hu: Tétel típusa

en: Printed fields
hu: Kinyomtatott mezők.

en: Field name
hu: Mező név

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dőlt

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Field Value
hu: Mező érték

en: Fields
hu: Mezők

en: Main fields (+ Abstract)
hu: Fő mezők (+ Absztrakt)

en: Supplementary fields
hu: Kiegészítő mezők

en: Format
hu: Formátum

en: Clear
hu: Kiürítés

en: Import && Quit
hu: Importálás és kilépés

en: You can set here the environment variable $FILES.
    This variable is substituted when an URL is opened.
    This allows you to set a central repository
    for all the articles.
hu: Itt környezeti változót tartalmazó fájlokat állíthat be.
    A változó behelyettesítődik, amikor egy URL kerül megnyitásra.
    Ez lehetőséget ad egy központi raktár beállítására az összes cikk számára.

en: Directory ...
hu: Könyvtár ...

en: Please, select the default directory
hu: Kérem válassza ki az alapértelmezett könyvtárat

en: Codecs
hu: Codecek

en: Main
hu: Fő

en: Codage
hu: Kódolás

en: Capture from field
hu: Rögzítés mezőből

en: Using separator
hu: Elválasztójel használata

en: Capture from database
hu: Rögzítés adatbázisból

en: New
hu: Új

en: Capture ...
hu: Rögzítés ...

en: Sort Ascending
hu: Növekvő sorrend

en: Sort Descending
hu: Csökkenő sorrend

en: File name ...
hu: Fájl név ...

en: SQlite database file
hu: SQLite adatbázis file

en: Name
hu: Név

en: Create a new category
hu: Új kategória készítése

en: Choose the file location and name
hu: Fájl helyének és nevének kiválasztása

en: Some needed fields are absent from the selected database/tables.
    Continue at your own risk
hu: Néhány szükséges mező hiányzik a kiválasztott adatbázisból, vagy táblázatból.
    Csak saját felelősségére folytassa.

en: Database Error
hu: Adatbázis hiba.

en: OpenOffice.org connection settings
hu: OpenOffice.org kapcsolódás beállításai

en: None
hu: Semmi

en: Use a pipe
hu: Pipe használata

en: OOo_pipe
hu: OOo pipe

en: Use TCP/IP
hu: TCP/IP használata

en: You cannot use %r and %r characters.
    Please choose a new key name.
hu: Nem használhat %r és %r  karaktereket.
    Kérem válasszon új címkenevet.

en: The key must be unique.
    Please choose a new key name.
hu: A kulcsnak egyedinek kell lennie.
    Kérem válasszon új címkenevet.

en: Rename this key
hu: Címke átnevezése

en: Delete this key
hu: Címke törlése

en: New query
hu: Új lekérdezés

en: Rename query
hu: Lekérdezés átnevezése

en: Edit query
hu: Lekérdezés szerkesztése

en: Delete query
hu: Lekértezés törlése

en: Please, enter the new name
hu: Kérem, adja meg az új nevet

en: Rename folder
hu: Mappa átnevezése

en: Please, enter the query name
hu: Kérem, adja meg a lekérdezés nevét

en: New Query
hu: Új lekérdezés

en: Please, enter the new query name
hu: Kérem, adja meg az új lekérdezés nevet

en: Rename Query
hu: Lekérdezés átnevezése

en: Search PubMed
hu: Keresés Pubmed-en

en: Show All
hu: Minden mutatása

en: Database type
hu: Adatbázis típusa

en: Database used at startup
hu: Indításnál használt adatbázis

en: last
hu: utolsó

en: default
hu: alapértelmezett

en: save password (Not secure!)
hu: jelszó mentése (Nem biztonságos!)

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Database file...
hu: Adatbázis file ...

en: Sorry, you cannot move a reference associated with this key.
hu: Sajnálom, nem mozgathatja az ehhez a címkéhez rendelt tételt.

en: Tag
hu: Megjelölés

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete All
hu: Összes törlése

en: Open URL
hu: URL megnyitása

en: You must first edit Pref/Shortcuts to use this menu
hu: Először szerkesztenie kell a Beállítások/Rövid elérési utak-at, hogy használhassa ezt a menüt

en: Capture selection
hu: Kijelölés rögzítése

en: Edit shortcuts ...
hu: Rövid elérési utak szerkesztése ...

en: Edit Identifier
hu: Azonosító szerkesztése

en: Please select the file
hu: Kérem válassza ki a file-t

en: Microsoft Word Document
hu: Microsoft Word dokumentum

en: The identifier was not unique and it has been changed to %s
hu: Az azonosító nem volt egyedi és meg kellett változtatni a következőre: %s

en: Reference Editor
hu: Tétel szerkesztő

en: Supplementary Fields
hu: Kiegészítő mezők

en: Other Fields
hu: Egyéb mezők

en: Please choose the database engine you want to use
hu: Kérem válassza ki a használni kívánt adatbázis típusát.

en: - If you want to use Bibus on a single computer (mono-user), 
                SQLite is presumably the best choice.
hu: Ha egy számítógépen akarja a Bibus-t használni (egy felhasználó)
                Valószínűleg az SQLite a jó megoldás.

en: - If you want to use Bibus on multiple computers (multi-user),
                MySQL is presumably the best choice.
hu: Ha több számítógépen akarja a Bibus-t használni (több felhasználó)
                Valószínűleg a MySQL a jó megoldás.

en: - You can change this choice at anytime in the preferences.
hu:  - Bármikor megváltoztathatja ezt a választást a beállításoknál.

en: Bibus can directly insert citations
    in you favorite word processor
hu: A Bibus közvetlenül képes hivatkozások beillesztésére
    a kedvenc szövegszerkesztőjébe.

en: Please choose below the Word Processor you want to use with Bibus.
    You can change this setting at any time in Bibus menu Edit/Preferences.
hu: Kérem válassza ki a szövegszerkesztőt, amit a Bubus-al együtt kíván használni.
    Bármikor megváltoztathatja ezt a beállítást a Bibus menüjének Szerkesztés/Beállítások pontjában.

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: Grants
hu: Hozzáférés

en: Normal (rw)
hu: Normál (rw)

en: Read-only with private and shared trees (ro)
hu: Csak olvasás saját és megosztott fákkal (ro)

en: Read-only with shared tree only (rk)
hu: Csak olvasás kizárólag megosztott fákkal (rk)

en: Read-only without tree (rr)
hu: Csak olvasás fák nélkül. (rr)

en: Modify User Grants
hu: Felhasznál hozzáférésének módosítása

en: Connect...
hu: Kapcsolódás...

en: Not connected
hu: Nincs kapcsolat

en: Database...
hu: Adatbázis...

en: No Database selected
hu: Nincs kiválasztva adatbázis

en: Create user...
hu: Felhasználó létrehozása...

en: Modify user...
hu: Felhasználó módosítása...

en: Bibus MySQL Setup
hu: Bibus MySQL beállítás

en: User
hu: Felhasználó

en: Connection
hu: Csatlakozás

en: Database Type
hu: Adatbázis típusa

en: MySQL v3 and v4
hu: MySQL v3 és v4

en: MySQL v4.1 and v5
hu: MySQL v4.1 és v5

en: Database Creation
hu: Adatbázis létrehozása

en: Use Database:
hu: Adatbázis használata:

en: New Database...
hu: Új adatbázis...

en: Create User
hu: Felhasználó létrehozása

en: User Creation
hu: Felhasználó létrehozás

en: Bibus uses a file to store the bibliographic database.
    
    Please enter in the box below the path to 
    the bibliographic database you want to use.
    
    - If the file EXIST, Bibus will 
    	- not modify it
    	- assume it to be a correct Bibus database.
    
    - If the file DOES NOT EXIST, Bibus will 
    	- create it
    	- use it as your bibliographic database.
hu: A Bibus egy fájlt használ a bibliográfiai adatbázis tárolására.
    Kérem írja be a lenti mezőbe az elérési utat
    a használni kívánt bibiográfiai adatbázishoz.
    - Ha a file LÉTEZIk, akkor a Bibus
    	- nem módosítja
    	- elfogadja, mint helyes Bibus adatbázist.
    - Ha a file NEM LÉTEZIK, akkor a Bibus
    	- létrehozza
    	- használatba veszi, mint az Ön bibliográfiai adatbázisát.

en: Database file ...
hu: Adatbázis file ...

en: Bibus needs a USERNAME to identify yourself.
    Please enter a name in the box below.
    Your login name might be a good idea
hu: A Bibusnak szüksége van egy felhasználónévre, hogy  azonosítsa Önt.
    Kérem írjon be a lenti mezőbe egy nevet.
    A bejelentkezési neve jó ötlet lehet.

en: Sorry but the SQLite python extension is not available.
    Read installation.txt
hu: Sajnálom, de az SQLite python kiterjesztés nem elérhető.
    Olvassa ela az installation.txt-t

en: It seems that your database is not compatible with your PySQLite version.
    If it does not work,
    see the SQLite site about database format change in SQLite3 http://www.sqlite.org/version3.html
hu: Úgy tűnik, hogy az adatbázis nem kompatibilis a PySQLite verzióval.
    Ha nem működik nézze meg az SQLite weboldalán az SQLite3 adatbázis formátumának változásait.
    http://www.sqlite.org/version3.html

en: Please choose the bibliographic database
hu: Kérem válassza ki a bibliográfiai adatbázist

en: Setting database and rights
hu: Adatbázis és jogok beállítása

en: If you have the necessary rights (MySQL Administrator),
    click the button below to create/change the MySQL database
hu: Ha akarja a szükséges jogokat (MySQL Adminisztrátor),
    klikkeljen a lenti gombra, hogy létrehozza vagy megváltoztassa a MySQL adatbázist.

en: MySQL database setup ...
hu: MySQL adatbázi beállítása

en: Enter your connection parameters below
hu: Írja be a csatlakozás paramétereit

en: Sorry but the MySQL python module (MySQLdb) is not available.
    Read installation.txt
hu: Sajnálom, de a MySQL python modul (MySQLdb) nem elérhető.
    Plvassa el az installation.txt-t.

en: Welcome to Bibus !
hu: Üdvözlet a Bibus-ban !

en: OpenOffice.org connection
hu: OpenOffice.org csatlakozás

en: Database engine
hu: Adatbázis típus

en: SQLite setup
hu: SQLite beállítás

en: MySQL setup
hu: MySQL beállítás

en: MySQL database
hu: MySQL adatbázis

en: 
    Bibus can directly insert citations in OpenOffice.org
    if you start OpenOffice.org in 'listening mode'.
    
    
    Do you want to activate this mode by default?
    
    
      1. A document will open in OpenOffice.org,
      2. Click on 'Accept UNO connections',
      3. Quit OpenOffice (and the Quickstarter if used),
      4. Restart OpenOffice.org.
hu: 
    A Bibus közvetlenül tud hivatkozásokat illeszteni az OpenOffice.org-ba,
    ha az OpenOffice.org-ot "listening mode"-ban indítja.
    
    
    Akarja ezt a módot alapértelmezettként aktívvá tenni?
    
    
      1. Egy dokumentum fog megnyílni az OpenOffice.org-ban.
      2. Klikkeljen az "'Accept UNO connections"-ra.
      3. Lépjen ki az OpenOffice-ból (és a Quickstarter-ből, ha használja).
      4. Indítsa újra az OpenOffice.org-ot.

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Save as ...
hu: Mentés mint ...

en: Style informations
hu: Stílus információk

en: Bibliographic index
hu: Irodalomjegyzék index

en: Fields formatting
hu: Mezők formázása

en: Fields ordering
hu: Mezők rendezése

en: Citation
hu: Hivatkozás

en: Format fields as
hu: Mezők formázása, mint

en: in 'ARTICLE'
hu: "CIKK"-ben

en: below
hu: lent

en: Use current language for month
hu: Jelenlegi nyelv alkalmazása a hónapokra

en: Format Author as
hu: Szerző formázása, mint

en: in database
hu: adatbázisban

en: Preview :
hu: Előnézet:

en: First author
hu: Első szerző

en: Middle authors
hu: Középső szerzők

en: Last author
hu: Utolsó szerző

en: Joining
hu: Egyesítés

en: Abbreviate author list with
hu: Szerzők listájának rövidítése a következővel:

en: when there are more than
hu: amikor több van, mint

en: authors
hu: szerzők

en: Format Editor as
hu: Szerkesztő formázása, mint

en: First Editor
hu: Első szerkesztő

en: Middle Editors
hu: Középső szerkesztők

en: Last Editor
hu: Utolsó szerkesztő

en: As in database
hu: Mint az adatbázisban

en: Number entries
hu: Szám bejegyzések

en: Sort bibliography by
hu: Irodalomjegyzék formázása a következő szerint:

en: Document position
hu: Dokumentum elhelyezkedés

en: Content
hu: Tartalom

en: No Choice
hu: Nincs választás

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Sorting
hu: Rendezés

en: Bibliography title
hu: Irodalomjegyzék címe

en: Brackets
hu: Zárójelek

en: First key
hu: Első címke

en: Second key
hu: Második címke

en: Third key
hu: Harmadik címke

en: Language
hu: Nyelv

en: Key type
hu: Címke típusa

en: Style name
hu: Stílus neve

en: Style author
hu: Stílus szerzője

en: Style creation date
hu: Stílus létrehozásának dátuma

en: Style modification date
hu: Stílus módosításának dátuma

en: If author Field is empty, replace it with:
hu: Ha a szerző mező üres, akkor helyettesítse a következővel:

en: Nothing
hu: Semmi

en: a Field
hu: egy mező

en: a String
hu: egy sor

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Anonymous author format
hu: Névtelen szerző formátum

en: The version of the style file is too old.
     I will convert it to the new Bibus style format.
    To get rid of this message, please save it again.
hu: A stílus fájl verziószáma túl régi.
     Új Bibus stílus formátumra konvertálom.
    Ennek az üzenetnek az eltüntetéséhez kérem mentse el újból.

en: The version of the style file is too recent. Please update bibus to a new version.
     I will open a default style.
hu: A stílus fájl verziószáma túl új. Kérem frissítse a bibus-t a legfrisebb verzióra.
    Egy alapértelmezett stílust nyitok meg.

en: Separator 1
hu: Elválasztójel 1

en: Separator 2
hu: Elválasztójel 2

en: Separator 3
hu: Elválasztójel 3

en: Separators
hu: Elválasztójelek

en: Base Style
hu: Alap stílus

en: Numbering
hu: Számozás

en: Template
hu: Minta

en: Author list format
hu: Szerzőlista formátum

en: New Name format
hu: Új név formátum

en: Author list
hu: Szerzőlista

en: Field
hu: Mező

en: Author-Date
hu: Szerző-Dátum

en: Caps
hu: Nagybetűk

en: Small Caps
hu: Kisbetűk

en: Position
hu: Pozíció

en: Superscript
hu: Felső index

en: Subscript
hu: Alsó index

en: Sort: [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]
hu: Rendezés: [1] [3] [2] -> [1] [2] [3]

en: Fuse: [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]
hu: Egyesítés: [1] [3] [2] -> [1; 3; 2]

en: using separator
hu: elválasztó használata

en: Use range: [1] [3] [2] -> [1-3]
hu: Tartomány használata: [1] [3] [2] -> [1-3]

en: Fuse: [Martin] [John] -> [Martin; John]
hu: Egyesítés: [Martin] [John] -> [Martin; John]

en: Style ...
hu: Stílus ...

en: Add Text
hu: Szöveg hozzáadása

en: Name format
hu: Név formátum

en: Separators ...
hu: Elválasztók ...

en: Separate authors with
hu: Szerzők elválasztásának módja

en: Before last
hu: Utolsó előtt

en: If at least
hu: Ha legalább

en: authors, replace authors 2 to n with
hu: szerző van, akkor 2-től n-ig a szerzők helyettesítése a következővel:

en: , et al.
hu: ,és mtsai.

en: List all authors on first occurence if authors number is not higher than
hu: Minden szerző listázása első előforduláskor, ha a szerzők száma nem nagyobb, mint

en: Anonymous ...
hu: Névtelen ...

en: Put a letter after the year
hu: Betű illesztése az évszám után

en: Change author list
hu: Szerzőlista megváltoztatása

en: Add a field
hu: Mező hozzáadása

en: List more authors until it is unique
hu: Szerzők listázása, amíg egyediek

en: After
hu: Után

en: Case
hu: Eset

en: Format reference as
hu: Tétel formázása, mint

en: Insert
hu: Beilleszt

en: Tabulation
hu: Tabuláció

en: Tab stop is right aligned
hu: A tabulátor megállás jobbra rendezett

en: Fill character in tab stops
hu: Tabulátor megállások karakteres kitöltése

en: Position of the tab stop (mm)
hu: A tabulátor megállásnak pozíciója  (mm)

en: Preview
hu: Előnézet

en: Full
hu: Teljes

en: Time Out (3 min). No answer received
hu: Időtúllépés (3 perc). Nem érkezett válasz.

en: Sorry, you cannot modify this key.
hu: Sajnálom, de nem módosíthatja ezt a címkét.

en: Encoding
hu: Kódolás

en: Sort order
hu: Rendezési sorrend

en: Setting username
hu: Felhasználónév beállítása

en: Creating or choosing the database
hu: Adatbázis létrehozása, vagy kiválasztása

en: 
    Bibus can directly insert citations in OpenOffice.org
    if you start OpenOffice.org in 'listening mode'.
    
    
    Do you want to activate this mode by default?
    
    
    A document will open in OpenOffice.org,
    Click on 'Accept UNO connections',
    Then restart OpenOffice.org.
    Under Windows, you must also quit the OpenOffice.org Quickstarter.
hu: 
    A Bibus közvetlenül tud hivatkozásokat illeszteni az OpenOffice.org-ba,
    ha az OpenOffice.org-ot "listening mode"-ban indítja.
    
    
    Akarja ezt a módot alapértelmezettként aktívvá tenni?
    
    
    Egy dokumentum fog megnyílni az OpenOffice.org-ban.
    Klikkeljen az "'Accept UNO connections"-ra.
    Indítsa újra az OpenOffice.org-ot.
    Windows alatt ki kell lépnie az OpenOffice.org Quickstarter-ből is.

en: Bibus may use two database engines:
hu: A Bibus 2 adatbázis típust tud használni:

en: MySQL or SQLite
hu: MySQL vagy SQLite

en: If you want to use MySQL
hu: Ha MySQL-t akar használni

en: - Click on Cancel
hu: - Klikkeljen a "Mégsem"-re

en: - Follow the instructions in mysql_config.txt
hu: Kövesse az instrukciókat a "mysql_config.txt"-ben

en: If you want to use SQLite
hu: Ha SQLite-ot akar hsználni

en: - Click on Next
hu: - Klikkeljen a "Következő"-re

en: Bibus uses a file to store the bibliographic database.
    Please enter in the box below the path to 
    the bibliographic database you want to use.
    - If the file EXIST, Bibus will 
    	- not modify it
    	- assume it to be a correct Bibus database.
    - If the file DOES NOT EXIST, Bibus will 
    	- create it
    	- use it as your bibliographic database.
hu: A Bibus egy fájlt használ a bibliográfiai adatbázis tárolására.
    Kérem írja be a lenti mezőbe az elérési utat
    a használni kívánt bibiográfiai adatbázishoz.
    - Ha a file LÉTEZIk, akkor a Bibus
    	- nem módosítja
    	- elfogadja, mint helyes Bibus adatbázist.
    - Ha a file NEM LÉTEZIK, akkor a Bibus
    	- létrehozza
    	- használatba veszi, mint az Ön bibliográfiai adatbázisát.

en: The version of the style file is too old.
     I will convert it to the new Bibus style format.
hu: A stílus fájl verziószáma túl régi.
     Új Bibus stílus formátumra konvertálom.
