GNOME 3.14 - en to ar translation catalogue (100 entries)

en: Notes is an editor allowing to make simple lists for later use.
ar: "ملاحظات" هو محرّر يسمح بإنشاء قوائم بسيطة لاستخدامها لاحقًا.

en: It allows to use ownCloud as a storage location and online editor.
ar: يسمح باستخدام Owncloud كموقع تخزين ومحرّر على الخطّ.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: notes;reminder;
ar: ملاحظات;مذكرات;ملاحظة;مذكرة;

en: Post notes, tag files!
ar: دوّن الملاحظات، أوسِم الملفات!

en: Note-taker
ar: آخذ الملاحظات

en: Custom Font
ar: خط مخصّص

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
ar: اسم الخط المُعيَّن هنا سيُستخدَم كخطّ عرض الملاحظات.

en: Whether to use the system monospace font
ar: فيما إذا كان يجب استخدام خط النظام monospace

en: New notes color.
ar: لون الملاحظات الجديد.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
ar: اسم اللون المُعيَّن هنا سيُستخدَم كلون عند إنشاء ملاحظات جديدة.

en: Primary notes provider to use for new notes.
ar: مُوفِّر الملاحظات الأساسي ليُستخدَم للملاحظات الجديدة.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
ar: دفتر الملاحظات الأساسي هو المكان حيث تُنشأ الملاحظات الجديدة فيه.

en: Window maximized
ar: النافذة مُكبَّرة

en: Window maximized state.
ar: حالة النافذة مُكبَّرة.

en: Window size
ar: حجم النافذة

en: Window size (width and height).
ar: حجم النافذة (العرض والارتفاع).

en: Window position
ar: موقع النافذة

en: Window position (x and y).
ar: موقع النافذة (x و y)

en: Simple notebook for GNOME
ar: دفتر ملاحظات بسيط لجنوم

en: Show the application's version
ar: أظهر إصدار التطبيق

en: Create a new note
ar: أنشئ ملاحظة جديدة

en: Take notes and export them everywhere.
ar: خُذ الملاحظات وصدّرها في أيّ مكان.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
ar: تعذّر تحليل المُعطيات

en: GNOME Notes
ar: ملاحظات جنوم

en: Could not register the application
ar: تعذّر تسجيل التطبيق

en: Note Color
ar: لون الملاحظة

note: Cut
en: Cut
ar: قصّ

note: Copy
en: Copy
ar: انسخ

note: 'n paste
en: Paste
ar: الصق

en: Bold
ar: عريض

en: Italic
ar: مائل

en: Strike
ar: شطب

en: Copy selection to a new note
ar: انسخ التحديد إلى ملاحظة جديدة

en: No notes
ar: لا ملاحظات

en: Press the new button to create a note.
ar: اضغط زرّ "جديد" لإنشاء ملاحظة.

en: Oops
ar: آخ

en: Please install 'Tracker' then restart the application.
ar: رجاءً ثبّت 'Tracker' ثمّ أعد تشغيل التطبيق.

en: Custom Location
ar: موقع مخصّص

en: Import Notes
ar: استورد ملاحظات

en: Import
ar: استورد

en: Select import location
ar: اختر موقع الاستيراد

en: Tomboy application
ar: تطبيق Tomboy

en: Gnote application
ar: تطبيق Gnote

en: Load More
ar: حمّل المزيد

en: Loading...
ar: يحمّل...

en: Click on items to select them
ar: انقر عناصر لتحديدها

en: %d selected | %d selected
ar[0]: لا شيء محدّد
ar[1]: واحدة محدّدة
ar[2]: اثنتان محدّدتان
ar[3]: %d محدّدة
ar[4]: %d محدّدة
ar[5]: %d محدّدة

en: Search note titles, content and notebooks
ar: ابحث في عناوين الملاحظات، محتوياتها ودفاتر الملاحظات

note: Select
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Exit selection mode
ar: أنهِ وضع التحديد

en: Results for %s
ar: نتائج %s

en: New and Recent
ar: الجديدة والحديثة

en: _New
ar: _جديد

en: Selection mode
ar: وضع التحديد

en: View notes and notebooks in a list
ar: اعرض الملاحظات ودفاتر الملاحظات في قائمة

en: View notes and notebooks in a grid
ar: اعرض الملاحظات ودفاتر الملاحظات في شبكة

en: Trash
ar: المهملات

note: Add Empty-Bin * translators : Empty is the verb. * This action permanently deletes notes
en: Empty
ar: أفرِغ

en: Untitled
ar: غير مُعنوَنة

en: Open in New Window
ar: افتح في نافذة جديدة

note: Undo Redo separator
en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: أعد

note: Bullets, ordered list, separator Bullets : unordered list format
en: Bullets
ar: قائمة غير مرقّمة

note: Ordered list as 1.mouse 2.cats 3.dogs
en: Numbered List
ar: قائمة مُرقَّمة

note: Notes tags
en: Notebooks
ar: دفاتر الملاحظات

note: Share
en: Email this Note
ar: أرسل هذه الملاحظة بالبريد الإلكتروني

note: Delete Note Trash notes
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: More options…
ar: خيارات أكثر…

en: Note color
ar: لون الملاحظة

en: Notebook
ar: دفتر ملاحظات

en: Note
ar: ملاحظة

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s <b>Last Updated</b>'
en: <b>Last updated</b> %s
ar: %s <b>آخر تحديث</b>

en: Enter a name to create a notebook
ar: أدخِل اسمًا لإنشاء دفتر ملاحظات

en: New notebook
ar: دفتر ملاحظات جديد

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _OK
ar: _حسنًا

note: Restore (do not show)
en: Restore
ar: استعد

en: Share note
ar: شارك الملاحظة

note: Detach
en: Open in another window
ar: افتح في نافذة أخرى

note: Permanently delete (do not show )
en: Permanently Delete
ar: احذف إلى الأبد

note: Use System Font
en: Use System Font
ar: استخدم خط النظام

note: Default font
en: Note Font
ar: خط الملاحظة

note: Default color
en: Default Color
ar: اللون الافتراضي

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Note Edition
ar: إصدار الملاحظة

en: Primary Book
ar: الكتاب الأساسي

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: الأمس

en: This week
ar: هذا الاسبوع

en: This month
ar: هذا الشهر

en: This year
ar: هذه السنة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Local storage
ar: التخزين المحليّ

en: _Import Notes
ar: ا_ستورد ملاحظات

en: _View Trash
ar: ا_عرض المهملات

en: _Preferences
ar: تف_ضيلات

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _About
ar: _عنْ

en: _Quit
ar: أ_نهِ
