bijiben master - en to da translation catalogue (124 entries)

en: Notes
da: Noter

en: Notes for GNOME
da: Noter til GNOME

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
da: En hurtig og let måde at lave ustrukturerede noter eller enkle lister på. Gem så mange noter, som du vil, og del dem på e-mail.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
da: Du kan gemme dine noter lokalt på din computer eller synkronisere med onlinetjenester som ownCloud.

en: Edit view
da: Redigeringsvisning

en: Select view
da: Vælg visning

en: List view
da: Listevisning

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
da: noter;påmindelse;notesbog;selvklæbende noter;

en: Post notes, tag files!
da: Lav noter, mærk filer!

en: Note-taker
da: Noteprogram

en: Create New Note
da: Opret ny note

en: Custom Font
da: Brugertilpasset skrifttype

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
da: Den skrifttype der bliver angivet her, vil blive brugt ved visning af noter.

en: Whether to use the system monospace font
da: Hvorvidt systemets fastbredde-skrifttype skal anvendes

en: New notes color.
da: Farve for nye noter.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
da: Den farve der bliver angivet her, vil blive brugt ved oprettelse af nye noter.

en: Primary notes provider to use for new notes.
da: Den primære noteforsyner der skal anvendes ved nye noter.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
da: Den primære notesbog er stedet hvor nye noter oprettes.

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state.
da: Maksimeringstilstand for vindue.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window position
da: Vinduesposition

en: Window position (x and y).
da: Vinduesposition (x og y).

en: Text size used by note editor.
da: Skriftstørrelse i notesredigering.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
da: Der er tre tilgængelige skriftstørrelser: lille, mellem (standard) og stor.

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Strike
da: Gennemstreg

en: Bullets
da: Punkttegn

en: List
da: Liste

en: Copy selection to a new note
da: Kopiér markeringen til en ny note

en: No notes
da: Ingen noter

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
da: Søg i noter

[ctx: shortcut window]
en: New note
da: Ny note

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
da: Markeringstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
da: Afslut markeringstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Vælg alle

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
da: Noteredigeringstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
da: Åbn i et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Bold
da: Fed

[ctx: shortcut window]
en: Italic
da: Kursiv

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
da: Gennemstreget

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
da: Flyt note til papirkurven

en: Import Notes
da: Importér noter

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Import
da: _Importér

en: Select import location
da: Vælg importsted

en: Gnote application
da: Programmet Gnote

en: Tomboy application
da: Programmet Tomboy

en: Custom Location
da: Brugertilpasset sted

en: Select a Folder
da: Vælg en mappe

en: _New
da: _Ny

en: Note color
da: Notefarve

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
da: _Tøm

en: Exit selection mode
da: Afslut markeringstilstand

en: Search note titles, content and notebooks
da: Søg i notetitler, indhold og notesbøger

en: Selection mode
da: Markeringstilstand

en: Open menu
da: Åbn menuen

en: More options
da: Flere indstillinger

en: View Trash
da: Vis papirkurven

en: Text Sizes
da: Tekststørrelser

en: _Large
da: _Stor

en: _Medium
da: _Mellem

en: _Small
da: _Lille

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Notes
da: Om Noter

en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Notebooks
da: Notesbøger

en: Email this Note
da: Send denne note per e-mail

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Enter a name to create a notebook
da: Indtast et navn for at oprette en notesbog

en: New notebook
da: Ny notesbog

en: Share note
da: Del note

en: Open in another window
da: Åbn i et andet vindue

en: Restore
da: Gendan

en: Permanently Delete
da: Slet permanent

en: Use System Font
da: Brug systemets skrifttype

en: Note Font
da: Skrifttype for note

en: Default Color
da: Standardfarve

en: Note Appearance
da: Notesudseende

en: Select the default storage location:
da: Vælg standardplacering til lagring:

en: Primary Book
da: Primær bog

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Show the application’s version
da: Vis programmets version

en: Create a new note
da: Opret en ny note

en: [FILE…]
da: [FIL …]

en: Take notes and export them everywhere.
da: Opret noter og eksportér dem hvor som helst.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
da: Kunne ikke fortolke argumenter

en: GNOME Notes
da: GNOME Noter

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
da: Kunne ikke registrere programmet

en: Simple notebook for GNOME
da: Simpelt noteprogram for GNOME

en: Note Color
da: Notefarve

en: Notebook
da: Notesbog

en: Press the New button to create a note.
da: Tryk på “Ny”-tasten for at oprette en ny note.

en: Oops
da: Ups

en: Please install “Tracker” then restart the application.
da: Installér venligst “Tracker” og genstart så programmet.

en: Click on items to select them
da: Klik på punkter for at vælge dem

en: %d selected | %d selected
da[0]: %d valgt
da[1]: %d valgte

en: Results for %s
da: Resultater for %s

en: New and Recent
da: Nye og seneste

en: Trash
da: Papirkurv

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
da: Senest opdateret: %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Yesterday
da: I går

en: This month
da: Denne måned

en: Today
da: I dag

en: This week
da: Denne uge

en: This year
da: Dette år

en: Local
da: Lokal

en: Local storage
da: Lokalt lager
