bijiben master - en to fi translation catalogue (124 entries)

en: Notes
fi: Muistilaput

en: Notes for GNOME
fi: Muistilaput Gnomelle

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
fi: Nopea ja helppo tapa tehdä muistiinpanoja tai muistiinpanolistoja. Talleta niin monta muistiinpanoa kuin haluat ja jaa ne sähköpostitse.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
fi: Voit tallettaa muistiinpanot paikallisesti tietokoneellesi tai synkronoida ne verkkopalvelujen, kuten ownCloudin, kanssa.

en: Edit view
fi: Muokkausnäkymä

en: Select view
fi: Valintanäkymä

en: List view
fi: Luettelonäkymä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
fi: notes;reminder;notebook;sticky notes;muistilaput;

en: Post notes, tag files!
fi: Tee muistilappuja, lisää tunnisteita tiedostoille!

en: Note-taker
fi: Muistio

en: Create New Note
fi: Luo uusi muistilappu

en: Custom Font
fi: Omavalintainen fontti

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
fi: Tässä asetettua fonttia käytetään muistilappuja näytettäessä.

en: Whether to use the system monospace font
fi: Käytetäänkö järjestelmän tasalevyistä fonttia

en: New notes color.
fi: Uusien muistilappujen väri.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
fi: Tässä asetettua väriä käytetään uusia muistilappuja luotaessa.

en: Primary notes provider to use for new notes.
fi: Ensisijainen muistilappujen tuottaja uusille muistiinpanoille.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
fi: Ensisijainen muistikirja on paikka, jonne uudet muistilaput luodaan.

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximized state.
fi: Ikkunan suurentamisen tila.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Text size used by note editor.
fi: Muokkaimessa käytettävä tekstikoko.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
fi: Tarjolla on kolme eri tekstikokoa: pieni, tavallinen (oletus) ja suuri.

en: Bold
fi: Lihavoi

en: Italic
fi: Kursivoi

en: Strike
fi: Yliviivaa

en: Bullets
fi: Järjestämätön luettelo

en: List
fi: Luettelo

en: Copy selection to a new note
fi: Kopioi valinta uuteen muistilappuun

en: No notes
fi: Ei muistilappuja

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
fi: Etsi muistilappuja

[ctx: shortcut window]
en: New note
fi: Uusi muistilappu

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
fi: Valintatila

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
fi: Poistu valintatilasta

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
fi: Muistilapun muokkaustila

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

[ctx: shortcut window]
en: Bold
fi: Lihavoi

[ctx: shortcut window]
en: Italic
fi: Kursivoi

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
fi: Yliviivaa

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
fi: Siirrä muistilappu roskakoriin

en: Import Notes
fi: Tuo muistilappuja

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Import
fi: _Tuo

en: Select import location
fi: Valitse tuonnin sijainti

en: Gnote application
fi: Gnote-sovellus

en: Tomboy application
fi: Tomboy-sovellus

en: Custom Location
fi: Omavalintainen sijainti

en: Select a Folder
fi: Valitse kansio

en: _New
fi: _Uusi

en: Note color
fi: Muistilapun väri

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
fi: _Tyhjennä

en: Exit selection mode
fi: Poistu valintatilasta

en: Search note titles, content and notebooks
fi: Etsi muistilappujen otsikoista, sisällöstä ja muistikirjoista

en: Selection mode
fi: Valintatila

en: Open menu
fi: Avaa valikko

en: More options
fi: Lisää valintoja

en: View Trash
fi: Näytä roskakori

en: Text Sizes
fi: Tekstikoot

en: _Large
fi: _Suuri

en: _Medium
fi: _Tavallinen

en: _Small
fi: _Pieni

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About Notes
fi: Tietoja - Muistilaput

en: Open in New Window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Notebooks
fi: Muistikirjat

en: Email this Note
fi: Lähetä tämä muistilappu sähköpostilla

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: Enter a name to create a notebook
fi: Kirjoita nimi luodaksesi muistikirjan

en: New notebook
fi: Uusi muistikirja

en: Share note
fi: Jaa muistilappu

en: Open in another window
fi: Avaa toisessa ikkunassa

en: Restore
fi: Palauta

en: Permanently Delete
fi: Poista pysyvästi

en: Use System Font
fi: Käytä järjestelmän fonttia

en: Note Font
fi: Muistilapun fontti

en: Default Color
fi: Oletusväri

en: Note Appearance
fi: Muistilapun ulkoasu

en: Select the default storage location:
fi: Valitse tallennustilan oletussijainti:

en: Primary Book
fi: Ensisijainen kirja

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Show the application’s version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Create a new note
fi: Luo uusi muistilappu

en: [FILE…]
fi: [TIEDOSTO…]

en: Take notes and export them everywhere.
fi: Tee muistilappuja ja vie niitä muihin sovelluksiin.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
fi: Argumenttien jäsentäminen epäonnistui

en: GNOME Notes
fi: Gnomen muistilaput

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
fi: Sovelluksen rekisteröiminen epäonnistui

en: Simple notebook for GNOME
fi: Yksinkertainen muistio Gnomelle

en: Note Color
fi: Muistilapun väri

en: Notebook
fi: Muistikirja

en: Press the New button to create a note.
fi: Napsauta Uusi-painiketta luodaksesi muistilapun.

en: Oops
fi: Hups

en: Please install “Tracker” then restart the application.
fi: Asenna “Tracker” ja käynnistä sovellus sitten uudelleen.

en: Click on items to select them
fi: Napsauta kohteita valitaksesi ne

en: %d selected | %d selected
fi[0]: %d valittu
fi[1]: %d valittu

en: Results for %s
fi: Tulokset haulle %s

en: New and Recent
fi: Uudet ja viimeisimmät

en: Trash
fi: Roskakori

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
fi: Viimeksi päivitetty: %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Yesterday
fi: Eilen

en: This month
fi: Viime kuussa

en: Today
fi: Tänään

en: This week
fi: Tällä viikolla

en: This year
fi: Tänä vuonna

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local storage
fi: Paikallinen tallennustila
