bijiben master - en to fr translation catalogue (122 entries)

en: Notes for GNOME
fr: Notes pour GNOME

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
fr: Un moyen rapide et facile de prendre des notes libres ou de créer des listes simples. Stockez autant de notes que vous le souhaitez et partagez-les par courriel.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
fr: Vous pouvez stocker localement vos notes sur votre ordinateur ou les synchroniser avec des services en ligne comme ownCloud.

en: Edit view
fr: Vue de modification

en: Select view
fr: Vue de sélection

en: List view
fr: Vue en liste

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
fr: note;rappel;pense-bête;carnet de notes;carnet;notes autocollantes;post-it;

en: Post notes, tag files!
fr: Publier des notes, étiqueter des fichiers !

en: Note-taker
fr: Éditeur de notes

en: Create New Note
fr: Créer une nouvelle note

en: Custom Font
fr: Police personnalisée

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
fr: La police choisie ici sera utilisée pour l’affichage des notes.

en: Whether to use the system monospace font
fr: Indique s’il faut utiliser la police à chasse fixe du système

en: New notes color.
fr: Nouvelle couleur de notes.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
fr: La couleur choisie ici sera utilisée pour les nouvelles notes.

en: Primary notes provider to use for new notes.
fr: Fournisseur de notes principal à utiliser pour les nouvelles notes.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
fr: Le carnet principal est l’endroit où les nouvelles notes sont créées.

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state.
fr: État maximisé de la fenêtre principale.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Taille de la fenêtre (largeur et hauteur).

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y).
fr: Position de la fenêtre (x et y).

en: Text size used by note editor.
fr: La taille de texte utilisée par l’éditeur de notes.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
fr: Trois tailles de texte sont disponibles : petite, moyenne (par défaut) et grande.

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Strike
fr: Barré

en: Bullets
fr: Puces

en: List
fr: Liste

en: Copy selection to a new note
fr: Copier la sélection vers une nouvelle note

en: No notes
fr: Aucune note

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
fr: Rechercher des notes

[ctx: shortcut window]
en: New note
fr: Nouvelle note

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fr: Retour

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
fr: Mode de sélection

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
fr: Annuler le mode de sélection

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fr: Tout sélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
fr: Mode d’édition de la note

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: shortcut window]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
fr: Barré

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
fr: Mettre la note à la corbeille

en: Import Notes
fr: Importer des notes

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Import
fr: _Importer

en: Select import location
fr: Sélectionner l’emplacement à importer

en: Gnote application
fr: Application Gnote

en: Tomboy application
fr: Application Tomboy

en: Custom Location
fr: Emplacement personnalisé

en: Select a Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: _New
fr: _Nouveau

en: Note color
fr: Couleur de la note

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
fr: _Vider

en: Exit selection mode
fr: Sortir du mode de sélection

en: Search note titles, content and notebooks
fr: Rechercher dans les titres, le contenu et les carnets

en: Selection mode
fr: Mode de sélection

en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

en: More options
fr: Plus d’options

en: View Trash
fr: Afficher la corbeille

en: Text Sizes
fr: Tailles du texte

en: _Large
fr: _Grande

en: _Medium
fr: _Moyenne

en: _Small
fr: _Petite

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About Notes
fr: À propos de Notes

en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Notebooks
fr: Carnets

en: Email this Note
fr: Envoyer cette note par courriel

en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

en: Enter a name to create a notebook
fr: Saisir un nom pour créer un carnet

en: New notebook
fr: Nouveau carnet de notes

en: Share note
fr: Partager la note

en: Open in another window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Restore
fr: Restaurer

en: Permanently Delete
fr: Supprimer définitivement

en: Use System Font
fr: Utiliser la police du système

en: Note Font
fr: Police de caractères de la note

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Note Appearance
fr: Apparence de note

en: Select the default storage location:
fr: Sélectionner l’emplacement de stockage par défaut :

en: Primary Book
fr: Carnet principal

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Show the application’s version
fr: Afficher la version de l’application

en: Create a new note
fr: Créer une nouvelle note

en: [FILE…]
fr: [FICHIER…]

en: Take notes and export them everywhere.
fr: Prenez des notes et exportez-les partout.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
fr: Impossible d’analyser les paramètres

en: GNOME Notes
fr: Notes GNOME

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
fr: Impossible d’enregistrer l’application

en: Simple notebook for GNOME
fr: Carnet de notes pour GNOME

en: Note Color
fr: Couleur de la note

en: Notebook
fr: Carnet

en: Press the New button to create a note.
fr: Appuyer sur le bouton Nouveau pour créer une note.

en: Oops
fr: Oups

en: Please install “Tracker” then restart the application.
fr: Veuillez installer « Tracker » puis redémarrer l’application.

en: Click on items to select them
fr: Cliquer sur des éléments pour les sélectionner

en: %d selected | %d selected
fr[0]: %d sélectionnée
fr[1]: %d sélectionnées

en: Results for %s
fr: Résultats pour %s

en: New and Recent
fr: Nouveau et récent

en: Trash
fr: Corbeille

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour : %s

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Yesterday
fr: Hier

en: This month
fr: Ce mois

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: This week
fr: Cette semaine

en: This year
fr: Cette année

en: Local storage
fr: Stockage local
