bijiben master - en to id translation catalogue (125 entries)

en: Notes
id: Catatan

en: Notes for GNOME
id: Catatan untuk GNOME

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
id: Cara cepat dan mudah untuk membuat catatan dalam bentuk bebas atau menuliskan daftar sederhana. Simpan sebanyak mungkin catatan yang Anda inginkan dan bagikan melalui surel.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
id: Anda dapat menyimpan catatan Anda secara lokal di komputer Anda atau menyinkronkan dengan layanan daring seperti ownCloud.

en: Edit view
id: Tampilan sunting

en: Select view
id: Tampilan pilih

en: List view
id: Tampilan daftar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
id: catatan;pengingat;buku catatan;catatan tempel;

en: Post notes, tag files!
id: Kirim catatan, tag berkas!

en: Note-taker
id: Perekam catatan

en: Create New Note
id: Buat Catatan Baru

en: Custom Font
id: Fonta Ubahan

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
id: Nama fonta yang diisi di sini akan dipakai sebagai fonta ketika menampilkan catatan.

en: Whether to use the system monospace font
id: Apakah memakai fonta lebar-tetap sistem

en: New notes color.
id: Warna catatan baru.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
id: Nama warna yang diisi di sini akan dipakai sebagai warna ketika membuat catatan baru.

en: Primary notes provider to use for new notes.
id: Penyedia catatan primer yang dipakai untuk catatan baru.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
id: Buku catatan primer adalah tempat dimana catatan baru dibuat.

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Window maximized state.
id: Keadaan termaksimalkan jendela.

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Text size used by note editor.
id: Ukuran teks yang digunakan oleh penyunting catatan.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
id: Terdapat tiga ukuran teks yang tersedia: kecil, sedang (bawaan) dan besar.

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Strike
id: Coret

en: Bullets
id: Bulet

en: List
id: Daftar

en: Indent
id: Indentasi

en: Copy selection to a new note
id: Salin pilihan ke catatan baru

en: No notes
id: Tiada catatan

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
id: Cari catatan

[ctx: shortcut window]
en: New note
id: Catatan baru

[ctx: shortcut window]
en: Close window
id: Tutup jendela

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Kembali

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
id: Mode pemilihan

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
id: Keluar mode pemilihan

[ctx: shortcut window]
en: Select all
id: Pilih semua

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
id: Mode sunting catatan

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
id: Buka di jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Bold
id: Tebal

[ctx: shortcut window]
en: Italic
id: Miring

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
id: Coret

[ctx: shortcut window]
en: Undo
id: Tak Jadi

[ctx: shortcut window]
en: Redo
id: Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
id: Pindahkan catatan ke tong sampah

en: Import Notes
id: Impro Catatan

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Import
id: _Impor

en: Select import location
id: Pilih lokasi impor

en: Gnote application
id: Aplikasi Gnote

en: Tomboy application
id: Aplikasi Tomboy

en: Custom Location
id: Lokasi Ubahan

en: Select a Folder
id: Pilih Folder

en: _New
id: _Baru

en: Note color
id: Warna catatan

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
id: _Kosong

en: Exit selection mode
id: Keluar mode pemilihan

en: Search note titles, content and notebooks
id: Cari judul catatan, isi, dan buku catatan

en: Selection mode
id: Mode pemilihan

en: Open menu
id: Buka menu

en: More options
id: Lebih banyak opsi

en: View Trash
id: Tilik Tong Sampah

en: Text Sizes
id: Ukuran Teks

en: _Large
id: _Besar

en: _Medium
id: _Sedang

en: _Small
id: _Kecil

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Help
id: Bantuan

en: About Notes
id: Tentang Catatan

en: Open in New Window
id: Buka di Jendela Baru

en: Undo
id: Batal

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Notebooks
id: Buku Catatan

en: Email this Note
id: Surelkan Catatan ini

en: Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sampah

en: Enter a name to create a notebook
id: Masukkan suatu nama untuk membuat sebuah buku catatan

en: New notebook
id: Buku catatan baru

en: Share note
id: Berbagi catatan

en: Open in another window
id: Buka di jendela lain

en: Restore
id: Pulihkan

en: Permanently Delete
id: Hapus Secara Permanen

en: Use System Font
id: Pakai Fonta Sistem

en: Note Font
id: Fonta Catatan

en: Default Color
id: Warna Baku

en: Note Appearance
id: Tampilan Catatan

en: Select the default storage location:
id: Pilih lokasi penyimpanan bawaan:

en: Primary Book
id: Buku Primer

en: Untitled
id: Tanpa Judul

en: Show the application’s version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Create a new note
id: Buat catatan baru

en: [FILE…]
id: [BERKAS...]

en: Take notes and export them everywhere.
id: Merekam catatan dan mengekspor mereka kemana-mana.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
id: Tak bisa mengurai argumen

en: GNOME Notes
id: GNOME Catatan

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
id: Tak bisa mendaftarkan aplikasi

en: Simple notebook for GNOME
id: Buku catatan sederhana bagi GNOME

en: Note Color
id: Warna Catatan

en: Notebook
id: Buku Catatan

en: Press the New button to create a note.
id: Tekan tombol Baru untuk membuat sebuah catatan.

en: Oops
id: Ups

en: Please install “Tracker” then restart the application.
id: Mohon pasang "Pelacak" lalu mulai lagi aplikasi.

en: Click on items to select them
id: Klik pada butir untuk memilihnya

en: %d selected | %d selected
id[0]: %d dipilih
id[1]: %d dipilih

en: Results for %s
id: Hasil bagi %s

en: New and Recent
id: Baru dan Terkini

en: Trash
id: Tong Sampah

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
id: Terakhir diperbarui: %s

en: Unknown
id: Tak diketahui

en: Yesterday
id: Kemarin

en: This month
id: Bulan ini

en: Today
id: Hari ini

en: This week
id: Minggu ini

en: This year
id: Tahun ini

en: Local
id: Lokal

en: Local storage
id: Penyimpanan lokal
