bijiben master - en to ja translation catalogue (116 entries)

en: Notes
ja: メモ

en: Notes for GNOME
ja: GNOME 向けメモ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
ja: notes;reminder;notebook;sticky notes;メモ;リマインダー;ノート;付箋;

en: Post notes, tag files!
ja: メモを取って整理しよう!

en: Note-taker
ja: メモツール

en: Create New Note
ja: 新しいメモを作成

en: Custom Font
ja: カスタムフォント

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
ja: ここに指定したフォントが、メモの表示に使用されます。

en: Whether to use the system monospace font
ja: システムの固定幅フォントを使用する

en: New notes color.
ja: 新しいメモの色

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
ja: ここに指定した色が新しいメモの色に使用されます。

en: Primary notes provider to use for new notes.
ja: 新規メモの作成場所

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
ja: このプライマリーブックに指定した場所に新規メモが作成されます。

en: Window maximized
ja: ウィンドウ最大化

en: Window maximized state.
ja: ウィンドウの最大化状態。

en: Window size
ja: ウィンドウサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウサイズ (幅と高さ)。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (x and y).
ja: ウィンドウの位置 (x および y)

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Strike
ja: 取り消し線

en: Bullets
ja: 箇条書き

en: List
ja: リスト

en: Copy selection to a new note
ja: 選択範囲を新しいメモにコピーします

en: No notes
ja: メモが見つかりません

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
ja: メモを検索する

[ctx: shortcut window]
en: New note
ja: メモを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 戻る

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
ja: 選択モード

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
ja: 選択モードを終了する

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
ja: メモ編集モード

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

[ctx: shortcut window]
en: Bold
ja: 太字

[ctx: shortcut window]
en: Italic
ja: 斜体

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
ja: 取り消し線

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
ja: ゴミ箱へ移動する

en: Import Notes
ja: メモをインポート

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: Select import location
ja: インポートする場所を選択してください

en: Gnote application
ja: Gnote アプリケーション

en: Tomboy application
ja: Tomboy アプリケーション

en: Custom Location
ja: 場所を指定する

en: Select a Folder
ja: フォルダーを選択

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Note color
ja: メモの色

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
ja: 空にする(_E)

en: Exit selection mode
ja: 選択モードを終了します

en: Search note titles, content and notebooks
ja: メモのタイトルや内容、ノートを検索します

en: Selection mode
ja: 選択モード

en: Open menu
ja: メニューを開く

en: More options
ja: 追加オプション

en: View Trash
ja: ゴミ箱を表示する

en: Text Sizes
ja: 文字サイズ

en: _Large
ja: 大(_L)

en: _Medium
ja: 中(_M)

en: _Small
ja: 小(_S)

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: About Notes
ja: “メモ”について

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Notebooks
ja: ノート

en: Email this Note
ja: このメモをメールで送る

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する

en: Enter a name to create a notebook
ja: 作成するノートの名前を入力

en: New notebook
ja: ノートを作成

en: Share note
ja: メモを共有します

en: Open in another window
ja: 別のウィンドウで開きます

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Permanently Delete
ja: 完全に削除する

en: Use System Font
ja: システムフォントを使用する

en: Note Font
ja: メモのフォント

en: Default Color
ja: デフォルトの色

en: Note Appearance
ja: メモの外観

en: Select the default storage location:
ja: デフォルトの保存場所を選択してください:

en: Primary Book
ja: プライマリーブック

en: Untitled
ja: 無題

en: Show the application’s version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Create a new note
ja: 新しいメモを作成する

en: Take notes and export them everywhere.
ja: メモの作成、エクスポートを行います。

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
ja: 引数を解析できませんでした

en: GNOME Notes
ja: GNOME メモ

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
ja: アプリケーションを登録できませんでした

en: Simple notebook for GNOME
ja: GNOME 向けのシンプルメモ

en: Note Color
ja: メモの色

en: Notebook
ja: ノート

en: Press the New button to create a note.
ja: 新規ボタンを押してメモを作成してください。

en: Oops
ja: おっと

en: Please install “Tracker” then restart the application.
ja: “Tracker”をインストールして、このアプリケーションを再起動してください。

en: Click on items to select them
ja: アイテムをクリックして選択してください

en: %d selected | %d selected
ja[0]: %d 件選択

en: Results for %s
ja: %s の検索結果

en: New and Recent
ja: 新規または最近使用したメモ

en: Trash
ja: ゴミ箱

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
ja: 最終更新日: %s

en: Unknown
ja: 不明

en: Yesterday
ja: 昨日

en: This month
ja: 今月

en: Today
ja: 今日

en: This week
ja: 今週

en: This year
ja: 今年

en: Local
ja: ローカル

en: Local storage
ja: ローカルストレージ
