gnome-notes master - en to sv translation catalogue (129 entries)

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes for GNOME
sv: Anteckningar för GNOME

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
sv: Ett snabbt och enkelt sätt att göra frihandsanteckningar eller skriva ner enkla listor. Lagra så många anteckningar som du vill och dela dem via e-post.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
sv: Du kan lagra dina anteckningar lokalt på din dator eller synkronisera med nättjänster som ownCloud.

en: Edit view
sv: Redigeringsvy

en: Select view
sv: Markeringsvy

en: List view
sv: Listvy

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
sv: anteckningar;påminnelse;anteckningsblock;klisterlappar;

en: Post notes, tag files!
sv: Gör anteckningar, tagga filer!

en: Note-taker
sv: Anteckningsprogram

en: Create New Note
sv: Skapa ny anteckning

en: Custom Font
sv: Anpassat typsnitt

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
sv: Typsnittet som anges här kommer att användas som typsnitt när anteckningar visas.

en: Whether to use the system monospace font
sv: Huruvida systemets typsnitt med fast bredd ska användas

en: New notes color.
sv: Färg för nya anteckningar.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
sv: Färgen som anges här kommer att användas som färg när nya anteckningar skapas.

en: Primary notes provider to use for new notes.
sv: Primär anteckningsleverantör att använda för nya anteckningar.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
sv: Den primära anteckningsboken är den plats där nya anteckningar skapas.

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximized state.
sv: Tillstånd för maximerat fönster.

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Window position (x and y).
sv: Fönsterposition (x och y).

en: How to show note items
sv: Hur anteckningsposter ska visas

en: Whether to show note items in icon view or list view.
sv: Huruvida anteckningsposter ska visas i ikonvy eller listvy.

en: Text size used by note editor.
sv: Textstorlek som används av anteckningsredigeraren.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
sv: Det finns tre textstorlekar tillgängliga: liten, mellan (standard) och stor.

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Strike
sv: Genomstruken

en: Bullets
sv: Punkter

en: List
sv: Lista

en: Copy selection to a new note
sv: Kopiera markering till en ny anteckning

en: No notes
sv: Inga anteckningar

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
sv: Sök anteckningar

[ctx: shortcut window]
en: New note
sv: Ny anteckning

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
sv: Markeringsläge

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
sv: Avbryt markeringsläget

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
sv: Anteckningsredigeringsläge

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: shortcut window]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
sv: Genomstruken

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
sv: Flytta anteckning till papperskorgen

en: Import Notes
sv: Importera anteckningar

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Import
sv: _Importera

en: Select import location
sv: Välj katalog att importera från

en: Gnote application
sv: Programmet Gnote

en: Tomboy application
sv: Programmet Tomboy

en: Custom Location
sv: Användarspecificerad plats

en: Select a Folder
sv: Välj en mapp

en: _New
sv: _Ny

en: Note color
sv: Anteckningsfärg

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
sv: _Töm

en: Exit selection mode
sv: Lämna markeringsläget

en: Search note titles, content and notebooks
sv: Sök på anteckningstitel, innehåll och anteckningsböcker

en: View notes and notebooks in a grid
sv: Visa anteckningar och anteckningsböcker i ett rutnät

en: View notes and notebooks in a list
sv: Visa anteckningar och anteckningsböcker i en lista

en: Selection mode
sv: Markeringsläge

en: Open menu
sv: Öppna meny

en: More options
sv: Fler val

en: View Trash
sv: Visa papperskorgen

en: Text Sizes
sv: Textstorlekar

en: _Large
sv: _Stor

en: _Medium
sv: _Mellan

en: _Small
sv: _Liten

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Help
sv: Hjälp

en: About Notes
sv: Om Anteckningar

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Notebooks
sv: Anteckningsböcker

en: Email this Note
sv: Skicka anteckning som e-post

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Enter a name to create a notebook
sv: Ange ett namn för att skapa en anteckningsbok

en: New notebook
sv: Ny anteckningsbok

en: Share note
sv: Dela anteckning

en: Open in another window
sv: Öppna i ett annat fönster

en: Restore
sv: Återställ

en: Permanently Delete
sv: Ta bort permanent

en: Use System Font
sv: Använd systemtypsnitt

en: Note Font
sv: Typsnitt för anteckningar

en: Default Color
sv: Standardfärg

en: Note Appearance
sv: Anteckningsutseende

en: Select the default storage location:
sv: Välj standardplatsen för lagring:

en: Primary Book
sv: Huvudbok

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Show the application’s version
sv: Visa programversion

en: Create a new note
sv: Skapa en ny anteckning

en: [FILE…]
sv: [FIL…]

en: Take notes and export them everywhere.
sv: Ta anteckningar och exportera dem överallt.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
sv: Kunde inte tolka argument

en: GNOME Notes
sv: GNOME Anteckningar

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
sv: Kunde inte registrera programmet

en: Simple notebook for GNOME
sv: Enkel anteckningsbok för GNOME

en: Note Color
sv: Anteckningsfärg

en: Press the New button to create a note.
sv: Tryck på knappen ”Ny” för att skapa en ny anteckning.

en: Oops
sv: Hoppsan

en: Please install “Tracker” then restart the application.
sv: Var vänlig installera ”Tracker” och starta sedan om programmet.

en: Load More
sv: Läs in fler

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Click on items to select them
sv: Klicka på listpunkter för att välja dem

en: %d selected | %d selected
sv[0]: %d vald
sv[1]: %d valda

en: Results for %s
sv: Resultat för %s

en: New and Recent
sv: Nya och senaste

en: Trash
sv: Papperskorg

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
sv: Senast uppdaterad: %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: Yesterday
sv: Igår

en: This month
sv: Denna månad

en: Today
sv: Idag

en: This week
sv: Denna vecka

en: This year
sv: I år

en: Local
sv: Lokal

en: Local storage
sv: Lokal lagring
