bijiben master - en to uk translation catalogue (126 entries)

en: Notes
uk: Примітки

en: Notes for GNOME
uk: Примітки для GNOME

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
uk: Швидкий і легкий спосіб зробити довільні примітки або записати прості списки. Зберігайте скільки завгодно приміток і діліться ними електронною поштою.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
uk: Ви можете зберігати свої примітки на своєму комп'ютері або синхронізувати з мережевими службами, як-от, ownCloud.

en: Edit view
uk: Перегляд змін

en: Select view
uk: Перегляд вибору

en: List view
uk: Перегляд списку

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
uk: нотатки;нагадування;записник;наліпки;примітки;notes;reminder;notebook;sticky notes;

en: Post notes, tag files!
uk: Створюйте примітки, залишайте мітки на файлах!

en: Note-taker
uk: Електронна ручка

en: Create New Note
uk: Створити примітку

en: Custom Font
uk: Нетиповий шрифт

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
uk: Назва шрифту, яка вказано тут, буде використовуватись у показі приміток.

en: Whether to use the system monospace font
uk: Чи використовувати системний моноширинний шрифт

en: New notes color.
uk: Колір нових приміток.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
uk: Назва шрифту, яка вказано тут, буде використовуватись у створені приміток.

en: Primary notes provider to use for new notes.
uk: Основний постачальник приміток для нових приміток.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
uk: Основний записник — місце, де створюються нові примітки.

en: Window maximized
uk: Вікно розгорнуто

en: Window maximized state.
uk: Стан розгорнутого вікна.

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height).
uk: Розмір вікна (ширина і висота).

en: Window position
uk: Розташування вікна

en: Window position (x and y).
uk: Розташування вікна (x та y).

en: Text size used by note editor.
uk: Розмір тексту, що використовується редактором приміток.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
uk: Доступні три розміри тексту: малий, середній (типово) та великий.

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Strike
uk: Підкреслений

en: Bullets
uk: Пункти

en: List
uk: Список

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Outdent
uk: Зменшити відступ

en: Copy selection to a new note
uk: Скопіювати вибране в нову примітку

en: No notes
uk: Немає приміток

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
uk: Шукати примітки

[ctx: shortcut window]
en: New note
uk: Створити примітку

[ctx: shortcut window]
en: Close window
uk: Закрити вікно

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Go back
uk: Назад

[ctx: shortcut window]
en: Show help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
uk: Режим вибирання

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
uk: Відміна режиму вибирання

[ctx: shortcut window]
en: Select all
uk: Вибрати все

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
uk: Режим редагування примітки

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
uk: Відкрити у новому вікні

[ctx: shortcut window]
en: Bold
uk: Напівжирний

[ctx: shortcut window]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
uk: Підкреслений

[ctx: shortcut window]
en: Undo
uk: Повернути

[ctx: shortcut window]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
uk: Викинути примітку

en: Import Notes
uk: Імпортувати примітки

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Import
uk: Імпортувати

en: Select import location
uk: Вибрати адресу імпортування

en: Gnote application
uk: Gnote

en: Tomboy application
uk: Tomboy

en: Custom Location
uk: Інша адреса

en: Select a Folder
uk: Вибрати теку

en: _New
uk: _Створити

en: Note color
uk: Колір примітки

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
uk: Спорожнити

en: Exit selection mode
uk: Вийти з режиму вибирання

en: Search note titles, content and notebooks
uk: Пошук заголовків, вмісту й записників примітки

en: Selection mode
uk: Режим вибирання

en: Open menu
uk: Відкрити меню

en: More options
uk: Більше параметрів

en: View Trash
uk: П_ереглянути смітник

en: Text Sizes
uk: Розмір тексту

en: _Large
uk: _Великий

en: _Medium
uk: _Середній

en: _Small
uk: _Малий

en: Preferences
uk: Параметри

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Help
uk: _Довідка

en: About Notes
uk: Про Примітки

en: Open in New Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Undo
uk: Повернути

en: Redo
uk: Повторити

en: Notebooks
uk: Записники

en: Email this Note
uk: Надіслати цю примітку

en: Move to Trash
uk: Пересунути у смітник

en: Enter a name to create a notebook
uk: Введіть назву, щоб створити записник

en: New notebook
uk: Створити записник

en: Share note
uk: Оприлюднити примітку

en: Open in another window
uk: Відкрити в іншому вікні

en: Restore
uk: Відновити

en: Permanently Delete
uk: Остаточно вилучити

en: Use System Font
uk: Використовувати системний шрифт

en: Note Font
uk: Шрифт приміток

en: Default Color
uk: Типовий колір

en: Note Appearance
uk: Вигляд приміток

en: Select the default storage location:
uk: Виберіть типову адресу сховища:

en: Primary Book
uk: Первинна книга

en: Untitled
uk: Неназвано

en: Show the application’s version
uk: Показати версію програми

en: Create a new note
uk: Створити нову примітку

en: [FILE…]
uk: [ФАЙЛ…]

en: Take notes and export them everywhere.
uk: Взяти примітки і експортувати їх скрізь.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
uk: Неможливо розібрати аргументи

en: GNOME Notes
uk: Нотатки GNOME

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
uk: Неможливо зареєструвати програму

en: Simple notebook for GNOME
uk: Проста записна книжка середовища GNOME

en: Note Color
uk: Колір примітки

en: Notebook
uk: Записник

en: Press the New button to create a note.
uk: Натисніть кнопку «Створити», щоб створити примітку.

en: Oops
uk: Отакої

en: Please install “Tracker” then restart the application.
uk: Установіть «Tracker» і перезапустіть програму.

en: Click on items to select them
uk: Щоб вибрати елементи, натисніть на них

en: %d selected | %d selected
uk[0]: %d вибрано
uk[1]: %d вибрано
uk[2]: %d вибрано
uk[3]: %d вибрано

en: Results for %s
uk: Результати для %s

en: New and Recent
uk: Нові та нещодавні

en: Trash
uk: Смітник

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
uk: Востаннє оновлено: %s

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Yesterday
uk: Вчора

en: This month
uk: У цьому місяці

en: Today
uk: Сьогодні

en: This week
uk: На цьому тижні

en: This year
uk: У цьому році

en: Local
uk: Локальне

en: Local storage
uk: Локальне сховище
