bijiben master - en to tr translation catalogue (129 entries)

en: Notes
tr: Notlar

en: Notes for GNOME
tr: GNOME için Notlar

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
tr: Serbest biçim notlar veya basit listeler oluşturmanın hızlı ve kolay yolu. İstediğiniz kadar not saklayın ve e-postayla paylaşın.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
tr: Notlarınızı bilgisayarınızda yerel olarak saklayabilir veya ownCloud gibi çevrim içi hizmetlerle eşzamanlayabilirsiniz.

en: Edit view
tr: Düzenleme görünümü

en: Select view
tr: Seçim görünümü

en: List view
tr: Liste görünümü

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
tr: notlar;anımsatıcı;hatırlatıcı;not defteri;yapışkan notlar;

en: Post notes, tag files!
tr: Not bırak, dosyaları etiketle!

en: Note-taker
tr: Not tutucu

en: Create New Note
tr: Yeni Not Oluştur

en: Custom Font
tr: Özel Yazı Tipi

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
tr: Burada ayarlanan yazı tipi, notları gösterirken kullanılacak.

en: Whether to use the system monospace font
tr: Sistemin sabit aralıklı yazı tipinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: New notes color.
tr: Yeni not rengi.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
tr: Yeni notlar oluşturulurken burada ayarlanan renk adı kullanılacak.

en: Primary notes provider to use for new notes.
tr: Yeni notlarda kullanmak için birincil not sağlayıcısı.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
tr: Birincil not defteri, yeni notların oluşturulduğu yerdir.

en: Window maximized
tr: Pencere büyültüldü

en: Window maximized state.
tr: Pencere büyültülme durumu.

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik)

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Window position (x and y).
tr: Pencere konumu (x ve y).

en: How to show note items
tr: Not ögelerinin nasıl gösterileceği

en: Whether to show note items in icon view or list view.
tr: Not ögelerinin simge görünümünde veya liste görünümünde gösterilmesi.

en: Text size used by note editor.
tr: Not düzenleyici tarafından kullanılan metin boyutu.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
tr: Kullanılabilir üç metin boyutu vardır: küçük, orta (öntanımlı) ve büyük.

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Eğik

en: Strike
tr: Üstü Çizili

en: Bullets
tr: İşaretler

en: List
tr: Liste

en: Copy selection to a new note
tr: Seçimi yeni nota kopyala

en: No notes
tr: Not yok

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
tr: Notları ara

[ctx: shortcut window]
en: New note
tr: Yeni not

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çıkış

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
tr: Menüyü aç

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
tr: Seçim kipi

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
tr: Seçim kipini iptal et

[ctx: shortcut window]
en: Select all
tr: Tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
tr: Not düzenleme kipi

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
tr: Yeni pencerede aç

[ctx: shortcut window]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: shortcut window]
en: Italic
tr: Eğik

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
tr: Üstü çizili

[ctx: shortcut window]
en: Undo
tr: Geri al

[ctx: shortcut window]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
tr: Notu çöpe taşı

en: Import Notes
tr: Notları İçe Aktar

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Import
tr: İçe _Aktar

en: Select import location
tr: İçe aktarma konumunu seç

en: Gnote application
tr: Gnote uygulaması

en: Tomboy application
tr: Tomboy uygulaması

en: Custom Location
tr: Özel Konum

en: Select a Folder
tr: Klasör Seç

en: _New
tr: _Yeni

en: Note color
tr: Not rengi

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
tr: _Boşalt

en: Exit selection mode
tr: Seçim kipinden çık

en: Search note titles, content and notebooks
tr: Not başlığı, içerik ve not defterlerinde ara

en: View notes and notebooks in a grid
tr: Notları ve not defterlerini tablo olarak göster

en: View notes and notebooks in a list
tr: Notları ve not defterlerini liste olarak göster

en: Selection mode
tr: Seçim kipi

en: Open menu
tr: Menüyü aç

en: More options
tr: Daha çok seçenek

en: View Trash
tr: Çöpü Gör

en: Text Sizes
tr: Metin Boyutları

en: _Large
tr: _Büyük

en: _Medium
tr: _Orta

en: _Small
tr: _Küçük

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About Notes
tr: Notlar Hakkında

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo
tr: Yinele

en: Notebooks
tr: Not Defterleri

en: Email this Note
tr: Bu Notu E-postala

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Enter a name to create a notebook
tr: Not defteri oluşturmak için ad girin

en: New notebook
tr: Yeni not defteri

en: Share note
tr: Notu paylaş

en: Open in another window
tr: Başka pencerede aç

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Permanently Delete
tr: Tümüyle Sil

en: Use System Font
tr: Sistem Yazı Tipini Kullan

en: Note Font
tr: Not Yazı Tipi

en: Default Color
tr: Öntanımlı Renk

en: Note Appearance
tr: Not Görünümü

en: Select the default storage location:
tr: Öntanımlı depolama konumunu seçin:

en: Primary Book
tr: Birincil Defter

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Show the application’s version
tr: Uygulamanın sürümünü göster

en: Create a new note
tr: Yeni not oluştur

en: [FILE…]
tr: [DOSYA…]

en: Take notes and export them everywhere.
tr: Not alın ve notları her yerde dışa aktarın.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
tr: Argümanlar ayrıştırılamadı

en: GNOME Notes
tr: GNOME Notlar

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
tr: Uygulama kaydedilemedi

en: Simple notebook for GNOME
tr: GNOME için basit not defteri

en: Note Color
tr: Not Rengi

en: Press the New button to create a note.
tr: Not oluşturmak için Yeni düğmesine bas.

en: Oops
tr: Aman

en: Please install “Tracker” then restart the application.
tr: Lütfen “Tracker”i kurup uygulamayı yeniden başlatın.

en: Load More
tr: Daha Çok

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Click on items to select them
tr: Ögeleri seçmek için tıkla

en: %d selected | %d selected
tr[0]: %d adet seçildi

en: Results for %s
tr: %s için sonuçlar

en: New and Recent
tr: Yeni ve En Son

en: Trash
tr: Çöp

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
tr: Son güncelleme: %s

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Yesterday
tr: Dün

en: This month
tr: Bu ay

en: Today
tr: Bugün

en: This week
tr: Bu hafta

en: This year
tr: Bu yıl

en: Local
tr: Yerel

en: Local storage
tr: Yerel depolama
