gnome-notes gnome-3-36 - en to ckb translation catalogue (48 entries)

en: Notes
ckb: تێبینییەکان

en: List view
ckb: پیشاندانی لیستەیی

en: Window maximized
ckb: پەنجەرە گەورەکرایەوە

en: Window size
ckb: قەبارەی پەنجەرە

en: Window size (width and height).
ckb: قەبارەی پەنجەرە(پانی و بەرزی)

en: Window position
ckb: شوێنی پەنجەرە

en: Window position (x and y).
ckb: شوێنی پەنجەرە( x و y)

en: Bold
ckb: قەڵەو

en: Italic
ckb: لار

en: Bullets
ckb: خاڵەکان

en: List
ckb: لیست

[ctx: shortcut window]
en: General
ckb: گشتی

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ckb: پەنجەرە دابخە

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ckb: بڕۆدواوە

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ckb: یارمەتی پێشان بدە

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ckb: هەڵبژاردنی هەموو

[ctx: shortcut window]
en: Bold
ckb: قەڵەو

[ctx: shortcut window]
en: Italic
ckb: لار

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ckb: گەڕانەوە

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ckb: چوونەپێش

en: _Cancel
ckb: _پاشگەزبوونەوە

en: _Import
ckb: _هێنان

en: _New
ckb: _نوێ

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
ckb: _بەتاڵ

en: _Large
ckb: _گەورە

en: _Medium
ckb: _مامناوەندی

en: _Small
ckb: _بچووک

en: Preferences
ckb: هەڵبژاردەکان

en: Keyboard Shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

en: Help
ckb: یارمەتی

en: Open in New Window
ckb: لە پەنجەریەکی نوێ بیکەرەوە

en: Undo
ckb: گەڕانەوە

en: Redo
ckb: چوونەپێش

en: Move to Trash
ckb: بیگوازەوە بۆ تەنەکەی خۆڵ

en: Restore
ckb: هێنانەوە

en: Untitled
ckb: بێناو

en: Show the application’s version
ckb: وەشانی داوانامە پیشان بدە

en: Loading…
ckb: ئامادەکردن…

en: %d selected | %d selected
ckb[0]: %d دیاریکراو
ckb[1]: %d دیاریکراو

en: Trash
ckb: تەنەکەخۆڵ

en: Unknown
ckb: نەناسراو

en: Yesterday
ckb: دوێنێ

en: This month
ckb: ئەم مانگە

en: Today
ckb: ئەمڕۆ

en: This week
ckb: ئەم هەفتەیە

en: This year
ckb: ئەمساڵ

en: Local
ckb: ناوخۆیی
