bijiben master - en to nl translation catalogue (123 entries)

en: Notes
nl: Notities

en: Notes for GNOME
nl: Notities voor Gnome

en: A quick and easy way to make freeform notes or jot down simple lists. Store as many notes as you like and share them by email.
nl: Een snelle en gemakkelijke manier om eenvoudige notities of lijstjes te maken. Sla zoveel notities op als u wilt en deel ze per e-mail.

en: You can store your notes locally on your computer or sync with online services like ownCloud.
nl: U kunt uw notities lokaal op uw computer opslaan of synchroniseren met onlinediensten zoals ownCloud.

en: Edit view
nl: Weergave bewerken

en: Select view
nl: Weergave selecteren

en: List view
nl: Lijstweergave

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: notes;reminder;notebook;sticky notes;
nl: notes;reminder;notebook;sticky notes;notities;herinnering;notitieboek;plakbriefjes;

en: Post notes, tag files!
nl: Plaats notities, voorzie bestanden van een label!

en: Note-taker
nl: Notitieopnemer

en: Create New Note
nl: Nieuwe notitie maken

en: Custom Font
nl: Aangepast lettertype

en: The font name set here will be used as the font when displaying notes.
nl: Het hier gekozen lettertype wordt gebruikt als lettertype bij het weergeven van notities.

en: Whether to use the system monospace font
nl: Of het systeemlettertype voor vaste breedte gebruikt wordt

en: New notes color.
nl: Kleur voor nieuwe notities.

en: The color name set here will be used as the color when creating new notes.
nl: De hier gekozen kleur wordt gebruikt als achtergrondkleur bij het maken van nieuwe notities.

en: Primary notes provider to use for new notes.
nl: Primaire notitieleverancier voor nieuwe notities.

en: The primary notebook is the place where new notes are created.
nl: Het primaire notitieboek is de plek waar nieuwe notities worden gemaakt.

en: Window maximized
nl: Venster gemaximaliseerd

en: Window maximized state.
nl: Venstermaximalisatiestaat.

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Window size (width and height).
nl: Venstergrootte (breedte en hoogte).

en: Window position
nl: Vensterpositie

en: Window position (x and y).
nl: Vensterpositie (x en y).

en: Text size used by note editor.
nl: Tekstgrootte die door notitie-editor wordt gebruikt.

en: There are three text sizes available: small, medium (default) and large.
nl: Er zijn drie tekstgroottes beschikbaar: klein, medium (standaard) en groot.

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Cursief

en: Strike
nl: Doorhalen

en: Bullets
nl: Aandachtspunten

en: List
nl: Lijst

en: Copy selection to a new note
nl: Selectie kopiëren naar een nieuwe notitie

en: No notes
nl: Geen notities

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Search notes
nl: Notitie zoeken

[ctx: shortcut window]
en: New note
nl: Nieuwe notitie

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nl: Venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nl: Ga terug

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nl: Menu openen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Selection mode
nl: Selectiemodus

[ctx: shortcut window]
en: Cancel selection mode
nl: Selectiemodus annuleren

[ctx: shortcut window]
en: Select all
nl: Alles selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Note edit mode
nl: Notitiebewerkingsmodus

[ctx: shortcut window]
en: Open in a new window
nl: Openen in een nieuw venster

[ctx: shortcut window]
en: Bold
nl: Vet

[ctx: shortcut window]
en: Italic
nl: Cursief

[ctx: shortcut window]
en: Strike through
nl: Doorhalen

[ctx: shortcut window]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
en: Redo
nl: Opnieuw

[ctx: shortcut window]
en: Move note to trash
nl: Notitie naar prullenbak verplaatsen

en: Import Notes
nl: Notities importeren

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Import
nl: _Importeren

en: Select import location
nl: Selecteer de importeerlocatie

en: Gnote application
nl: Gnote

en: Tomboy application
nl: Tomboy

en: Custom Location
nl: Eigen locatie

en: Select a Folder
nl: Selecteer een map

en: _New
nl: _Nieuw

en: Note color
nl: Achtergrondkleur notitie

note: Translators: “Empty” is a verb.
en: _Empty
nl: L_egen

en: Exit selection mode
nl: Selectiemodus verlaten

en: Search note titles, content and notebooks
nl: Notitietitels, -inhoud en -boeken doorzoeken

en: Selection mode
nl: Selectiemodus

en: Open menu
nl: Menu openen

en: More options
nl: Meer opties

en: View Trash
nl: Prullenbak bekijken

en: Text Sizes
nl: Tekstgroottes

en: _Large
nl: _Groot

en: _Small
nl: _Klein

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About Notes
nl: Over Notities

en: Open in New Window
nl: Openen in een nieuw venster

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Notebooks
nl: Notitieboeken

en: Email this Note
nl: Deze notitie e-mailen

en: Move to Trash
nl: Naar prullenbak verplaatsen

en: Enter a name to create a notebook
nl: Voer een naam in om een notitieboek aan te maken

en: New notebook
nl: Nieuw notitieboek

en: Share note
nl: Notitie delen

en: Open in another window
nl: Openen in een nieuw venster

en: Restore
nl: Herstellen

en: Permanently Delete
nl: Permanent verwijderen

en: Use System Font
nl: Systeemlettertype gebruiken

en: Note Font
nl: Notitielettertype

en: Default Color
nl: Standaardkleur

en: Note Appearance
nl: Uiterlijk van notitie

en: Select the default storage location:
nl: Selecteer de standaardopslaglocatie:

en: Primary Book
nl: Primaire notitieboek

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Show the application’s version
nl: Versie van toepassing tonen

en: Create a new note
nl: Nieuwe notitie maken

en: [FILE…]
nl: [BESTAND…]

en: Take notes and export them everywhere.
nl: Maak notities en exporteer ze overal.

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not parse arguments
nl: Argumenten ontleden is mislukt

en: GNOME Notes
nl: Gnome Notities

note: Translators: this is a fatal error quit message * printed on the command line
en: Could not register the application
nl: Toepassing registreren is mislukt

en: Simple notebook for GNOME
nl: Eenvoudig notitieboekje voor Gnome

en: Note Color
nl: Achtergrondkleur notities

en: Notebook
nl: Notitieboek

en: Press the New button to create a note.
nl: Druk op de knop Nieuw om een notitie te maken.

en: Oops
nl: Oeps

en: Please install “Tracker” then restart the application.
nl: Installeer ‘Tracker’ en herstart de toepassing.

en: Click on items to select them
nl: Klik op notities om ze te selecteren

en: %d selected | %d selected
nl[0]: %d geselecteerd
nl[1]: %d geselecteerd

en: Results for %s
nl: Resultaten voor %s

en: New and Recent
nl: Nieuw en recent

en: Trash
nl: Prullenbak

note: Translators: %s is the note last recency description. * Last updated is placed as in left to right language * right to left languages might move %s *         '%s Last Updated'
en: Last updated: %s
nl: Laatst bijgewerkt: %s

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: This month
nl: Deze maand

en: Today
nl: Vandaag

en: This week
nl: Deze week

en: This year
nl: Dit jaar

en: Local
nl: Lokaal

en: Local storage
nl: Lokale opslag
